مطالب مرتبط:
ظرف ساختمانی تهران پر شد؟
استخدام مهندس برق جهت کار در شرکت معتبر ساختمانی در تهران
مجروح شدن دو کارگر ساختمانی بر اثر ریزش آوار در تهران
هشدار دادستان تهران به شرکت های قطعه سازی و خودروسازی/سه نفر از مقامات دستگاه های دولتی در ارتباط با پرونده های شعب ویژه، ظرف چند روز گذشته دستگیر شدند
هشدار دادستان تهران به شرکت های قطعه سازی و خودروسازی/سه نفر از مقامات دستگاه های دولتی در ارتباط با پرونده های شعب ویژه، ظرف چند روز گذشته دستگیر شدند/دادستانی در هیچکدام از پرونده ها خط قرمزی ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 مهر 1397 ساعت 09:352018-10-19اقتصادي

ظرف ساختمانی تهران پر شد؟


ظرف دو روز گذشته انتشار یک توییت اشتباه از سوی یکی از اعضای شورای شهر تهران با موضوع توقف جریان ساخت وساز پایتخت در پنج سال آینده، تعداد زیادی از فعالان ساختمانی را شوکه و منجر به بروز شایعاتی درخصوص افزایش قیمت مسکن شد.

- شعارسال:" یکی از اعضای پارلمان محلی پایتخت درباره تصمیمی که دولت یا شهرداری برای آینده ساخت وساز های مسکونی در پایتخت دارند در فضای مجازی اینطور نوشت که طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی، شهرداری تهران حق صدور پروانه ساخت مگر برای نوسازی بافت فرسوده در 5 سال آینده را ندارد.

انتشار گسترده این توییت در فضای مجازی ظرف 48 ساعت با بازتاب های مختلفی از سوی فعالان ساختمانی و حتی سایر پایتخت نشینان مواجه شد.

ابعاد برداشت اشتباه این عضو شورای شهر از یک تصمیم چند سال گذشته شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به گونه ای بود که عضو دیگر شورای شهر ناگزیر به انتشار توییت دیگری برای توضیح این اشتباه شد.

علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران در توییتی که برای توضیح اشتباه عضو دیگر، منتشر کرد، نوشته است: علاوه بر آنکه به دلیل وابستگی 45 درصدی بودجه شهرداری به منابع حاصل از انواع عوارض ساختمانی توقف ساخت وساز مقدور نیست بلکه در ارجاع این موضوع به تصمیم جدیدی در شورای عالی شهرسازی نیز اشتباه صورت گرفته است.

او در توییت خود به صراحت اعلام کرد: عبارتی که از یک عضو شورا نقل شده که صدور پروانه ساختمانی در 5 سال آینده ممنوع می شود درست نیست.

مساله عبور جمعیت پذیری از سقف طرح جامع بوده که نقل از معاون شهردار ذکر شده است.

بررسی ها از پیشینه ماجرایی که عضو شورای شهر به اشتباه آن را توقف ساخت وساز در شهر تهران تعبیر کرده است نشان می دهد شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به عنوان عالی ترین نهاد تصمیم گیر در حوزه شهرسازی، اواسط دهه 80 طرح جامع شهر تهران را به عنوان نقشه فرادست ساخت وساز در پهنه های مختلف شهری تصویب و ابلاغ کرد.

در قالب این نقشه فرادست که طرح تفصیلی شهر تهران براساس آن تدوین و تمامی مجوزهای ساخت وساز صادر می شود، سقف مشخصی از ظرفیت جمعیت پذیری و ساختمانی تا افق 1404 تعریف شده است.

براین اساس، سقف جمعیت پذیری شهر تهران در افق سال 1404 معادل 10 میلیون و 420 هزار نفر جمعیت ساکن شب مشخص شده است.

مطابق با ظرف جمعیت پذیری تعیین شده، گنجایش ظرف ساختمانی پایتخت نیز با توجه به بعد خانوار محاسبه شده است.

به این معنی که به ازای ساخت هر واحد مسکونی در شهر تهران معادل 1/ 3 نفر ظرفیت پذیرش جمعیت جدید در شهر ایجاد می شود.

به این ترتیب اگر سقف جمعیت پذیری شهر تهران در افق 1404 معادل 10 میلیون و 420 هزار نفر تعیین شده باشد با توجه به بعد خانوار در شهر تهران که معادل 1/ 3 نفر(براساس سرشماری سال 95) است، حداکثر ظرف ساختمانی شهر تهران در افق طرح جامع معادل 3 میلیون و 361 هزار واحد مسکونی خواهد بود.

اگرچه حد جمعیتی و ساختمانی برای شهر تهران در قالب طرح جامع به تصویب شورای عالی شهرسازی در پایان سال 86 رسید اما ظرف جمعیتی پایتخت در دولت دهم با هماهنگی شهرداری، به بیش از 12 میلیون نفر به عنوان جمعیت ساکن افزایش پیدا کرد.

هرچند که این تصمیم اشتباه در ابتدای دولت یازدهم، به دلیل بحرانی شناخته شدن متغیرهای زیستی و سکونتی در شهر تهران از سوی شورای عالی ابطال شد و سقف جمعیت پذیری شهر تهران به 10 میلیون و 420 هزار نفر بازگشت اما آنچه باعث برداشت اشتباه عضو شورای شهر و انتشار توییت نادرست شد به تاکید عالی ترین ناظر حوزه شهرسازی برای تعدیل و تنظیم جریان ساخت وساز های مناطق 22گانه شهر تهران با هدف رعایت سقف جمعیت پذیری تعیین شده برای پایتخت در سال 1404 بازمی گردد.

به این معنا که به دلیل حجم ساخت وسازهای انجام شده در محدوده شهر تهران طی سال های گذشته برای آنکه سقف جمعیت پذیری شهر تهران در افق طرح جامع از حد تعیین شده فراتر نرود از یکسو باید جریان ساخت وساز در مناطقی که اضافه تر از ظرفیت پیش بینی شده در سال های گذشته انجام شد، کنترل و از سوی دیگر متناسب با وضعیت اقتصاد شهر و مسکن در مناطق 22گانه، جریان ساخت وساز تنظیم شود.

به این صورت که با استفاده از اهرم های تشویقی، سازندگان به مناطقی از شهر که همچنان با سقف جمعیت پذیری پیش بینی شده فاصله دارند هدایت شوند تا به این ترتیب ناهماهنگی موجود میان جریان ساخت وسازهای مسکونی و چارچوب جمعیتی تعیین شده در طرح جامع رفع شود.

این موضوع (ناهماهنگی جریان ساخت وسازهای مسکونی با سقف و چارچوب تعیین شده در طرح جامع برای شهر تهران) اوایل سال گذشته به طور دقیق زیر ذره بین کارشناسان و مدیران شهری قرار گرفت.

به طوری که دنیای اقتصاد نیز در شهریورماه سال گذشته، با استناد به جدیدترین گزارش شورای عالی شهرسازی از نتایج پایش ساخت وسازهای شهر تهران نشان داد: سرعت ساخت و سازهای شهر تهران طی سال های گذشته با اهداف تعیین شده برای ظرف جمعیتی و سکونتی شهر تهران در سال 1404 هماهنگ نیست.

تاکید و توجه مدیران شهری طی ماه های گذشته به این موضوع و در دستور کار قراردادن آن سبب شد تا برخی از اعضا تصور اشتباهی از تصمیم گیری درباره ساماندهی جریان ساخت وساز پایتخت طی سال های آینده داشته باشند.

با توجه به این تصور و برداشت اشتباه نیز، این سوال به وجود می آید که آیا ظرفیت جمعیت پذیری و ساختمانی شهر تهران پر شده که چنین توییتی منتشر شده است؟ اگر پاسخ به این سوال منفی است چقدر از ظرفیت جمعیت پذیری و ساختمانی شهر تهران باقی مانده است و برای کنترل آن چه باید کرد؟ بررسی ها از وضعیت فعلی جمعیتی و ساختمانی شهر تهران و مقایسه آن با سقف جمعیت پذیری و ساختمانی تعیین شده در افق 1404 نشان می دهد: گنجایش ظرف ساختمانی پایتخت در افق طرح جامع بر مبنای بعد خانوار، معادل 3 میلیون و 361 هزار واحد تعیین شده است.

بررسی ها از آخرین وضعیت ساخت وسازهای انجام شده در شهر تهران حاکی از آن است که معادل 2 میلیون و 870 هزار واحد مسکونی در حال استفاده تا پایان سال 95 در این شهر وجود داشته که اگر حجم ساخت وسازهای سال 96 معادل 65 هزار واحد مسکونی را به این تعداد آپارتمان موجود در پایتخت اضافه کنیم، آمار واحدهای مسکونی در حال استفاده شهر تهران به 2 میلیون و 935 هزار واحد خواهد رسید.

مقایسه این عدد با ظرف ساختمانی تعیین شده در طرح جامع شهر تهران نشان می دهد: حجم ساختمان های احداث شده و در حال استفاده در شهر تهران هم اکنون با ظرف ساختمانی تعیین شده برای سال 1404، کمتر از 450 هزار واحد مسکونی فاصله دارد.

نکته جالب آنکه اگر این ظرف ساختمانی بر مبنای جمعیت پذیری پایتخت تا پایان سال 95 به علاوه ظرفیت جمعیتی که ناشی از ساخت وسازهای سال 96 ایجاد شده است محاسبه شود این نتیجه به دست می آید که هم اکنون جمعیت پذیری شهر تهران به عدد 8 میلیون و 745 هزار و 54 نفر رسیده که با افق جمعیت پذیری تعیین شده در طرح جامع یعنی 10 میلیون و 420 هزار نفر معادل یک میلیون و 675 هزار نفر فاصله دارد که بر این اساس، گنجایش ساختمانی باقی مانده تا سال 1404 بر مبنای بعد خانوار، کمتر از 550 هزار واحد خواهد بود.

یک نکته قابل توجه در این محاسبات برای تعیین ظرفیت باقی مانده برای ساخت وساز در شهر تهران آن است که هر دو محاسبه انجام شده، بدون لحاظ آمار خانه های خالی معادل 490 هزار و خانه های دوم معادل 290 هزار واحد موجود در تهران که مورد استفاده دائم و مستمر نیستند صورت گرفته است.

این در حالی است که اگر این آمار به مجموع واحدهای مسکونی در حال استفاده، اضافه شود حجم ساختمان های موجود در شهر تهران به 3میلیون و 715 هزار واحد مسکونی که به مراتب از ظرفیت ساختمانی تعریف شده بیشتر خواهد شد.

در این صورت شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به همراه مدیریت شهری باید تصمیم بگیرد که ملاک عمل ظرفیت جمعیتی ایجاد شده در شهر تهران را با لحاظ خانه های خالی و دوم درنظر بگیرد یا آنکه به محاسبات اولیه اکتفا کند.

البته کارشناسان شهری معتقدند با توجه به آنکه بخشی از خانه های تهران در همه سال های گذشته خالی یا به عنوان خانه دوم مورد استفاده موقت قرار دارند می تواند در محاسبات لحاظ نشود.

بنابراین با لحاظ هر یک از دو محاسبه اولیه(بدون لحاظ خانه های خالی و دوم)، مشخص می شود ظرف جمعیت پذیری شهر تهران هنوز تکمیل نشده است اما این وضعیت برای تمامی مناطق شهری پایتخت به طور یکسان قابل تعریف نیست.

به این صورت که بررسی ها از گنجایش جمعیت پذیری مناطق 22گانه شهر تهران نشان می دهد: ظرف ساخت وساز عمدتا در مناطق شمالی پایتخت اشباع و بخش زیادی از ظرفیت ساختمانی باقی مانده به مناطق جنوبی پایتخت مربوط می شود.

به عنوان مثال طی چند سال آتی تاافق طرح جامع، سرجمع ظرفیت باقی مانده برای ساخت وساز در مناطق یک و دو، کمتر از 20 هزار واحد مسکونی است، اما عمده مناطق جنوبی بیش از 30 هزار واحد مسکونی ظرفیت باقی مانده تا سقف تعیین شده برای ساخت وساز دارند.

به عنوان مثال منطقه 12 بیش از 30 هزار واحد، منطقه 13 حدود 33 هزار واحد و منطقه 18 حدود 50 هزار واحد ظرفیت باقی مانده دارند.

با توجه به پراکنش موجود میان ساخت وسازهای انجام شده در مناطق مختلف شهر تهران، راهکاری برای تنظیم و تعدیل جریان ساخت وساز در پایتخت از سوی کارشناسان شهری و اقتصادی پیشنهاد شده است.

این پیشنهاد که به صراحت در متن پیش نویس لایحه برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران نیز به آن اشاره شده است، با تاکید بر آنکه در مقطع کنونی پایان دادن و متوقف کردن ساخت وساز در شهر تهران مطرح نیست، یک مدل جایگزین برای ظرف ساختمانی پایتخت پیشنهاد می دهند.

براساس این مدل، به نوعی تعادل جمعیتی بین مناطق مختلف شهر تهران با رعایت سقف جمعیت پذیری شهر تهران به وجود می آید.

برای این هدف نیز پیشنهاد شده است برای آنکه سقف جمعیت پذیری مناطق تعدیل شود در طرح تفصیلی بازنگری انجام شود.

کارشناسان شهری ایجاد تعادل جمعیتی مناطق شهر تهران را با اهرم عوارض صدور پروانه ساختمانی تحقق پذیر معرفی می کنند؛ به طوری که این اهرم می تواند به عنوان رگولاتور(تنظیم کننده) جریان ساخت و ساز مورد استفاده قرار بگیرد.

این در حالی است که طی همه سال های گذشته این اهرم فقط به عنوان یک وسیله درآمدزایی برای شهرداری های مناطق بدون توجه سقف جمعیت پذیری تعیین شده برای منطقه استفاده می شد.

براساس آمار موجود از وضعیت ساخت وسازهای موجود و ظرفیت باقی مانده ساختمانی مناطق شهر تهران، در حال حاضر حجم ساخت وسازهای شهری در مناطق 3،8،9،10 و 11 از سقف پیش بینی شده فراتر رفته است.

بنابراین رویکرد پیشنهادی برای این مناطق کنترل جریان ساخت وساز از طریق افزایش هزینه ها است.

در عین حال حد سالانه ساخت و ساز تا 1404 برای رعایت سقف جمعیت پذیری در طرح جامع تهران، حدود 67 هزار واحد مسکونی تعریف شده است.

در این میان، در مناطق جنوبی شهر تهران به دلیل دارا بودن ظرفیت ساخت وساز تا سقف تعیین امکان ساخت وساز سالانه بیشتری را دارند.

به عنوان مثال منطقه 18 سالانه حدود 10 هزار واحد، منطقه 22 سالانه حدود 13 هزار واحد و منطقه 4 سالانه حدود 5 هزار واحد ظرفیت باقی مانده برای ساخت وساز را دارد.

براساس این مدل، مناطقی از شهر که براساس سقف جمعیت پذیری تعیین شده در طرح جامع، همچنان ظرفیت زیادی دارند این اهرم باید در نقش تشویق کننده به افزایش ساخت و ساز عمل کند و در مناطقی از شهر که این حجم ساخت وسازها از سقف تعیین شده فراتر رفته است باید از طریق افزایش هزینه های ساخت وساز، میل سازندگان به هجوم در این مناطق را کنترل کرد.

به گفته کارشناسان شهری این مدل که به معنای توقف اجباری ساخت وساز نیست می تواند با افزایش هزینه های ساخت در مناطقی از شهر که ظرفیت آنها اشباع شده است، جریان ساخت وساز را محدود و در مقابل در مناطق جنوبی و هسته فرسوده شهر که ظرفیت زیادی برای ساخت وساز در آنها وجود دارد، تشویق کند.

این مدل به طور کلی نگرانی برخی از فعالان ساختمانی را که با توییت اشتباه عضو شورای شهر گمان می کردند قیمت مسکن در مناطق شمالی و قیمت زمین در مناطق جنوبی شهر با افزایش روبه رو می شود، رد می کند.

این موضوع اساسا پایه کارشناسی ندارد؛ چراکه شهرداری براساس طرح پیشنهادی می تواند اجازه تخریب و نوسازی در حد تراکم موجود ساختمانی حتی در مناطق شمالی را صادر کند.

البته این نکته قابل توجه است که برخی مناطق شهر تهران به لحاظ ظرف جمعیتی کشش بیشتر ساخت وساز را ندارد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار: 24مهر1397 ، کدخبر: 3452669: www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: شهر تهران - ساختمانی - تهران - شورای - شورای شهر - شورا - اشتباه - شهرسازی - جمعیت - پایتخت - شورای شهر تهران - عضو شورای شهر - شهردار - پروانه ساخت - شهرداری - سخنگوی شورای شهر تهران - عالی - آینده - تصمیم - فضای مجازی - طرح جامع شهر تهران - افزایش قیمت مسکن - اعضای شورای شهر - شهرداری تهران - پروانه - معماری - افزایش قیمت - بافت فرسوده - مجازی - قیمت مسکن

آخرین اخبار سرویس:
یارانه های غیرنقدی در راه است

بیمه ها ارتودنسی را دریابند/ هزینه ارتودنسی دولتی چقدر است

ترامپ: توافق چین بر سر تجارت هنوز قابل پذیرش نیست

تغییرات در وزارت صمت شروع شد

66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند

اقلام غیرقابل مصرف انسانی به کارخانجات الکل سازی تحویل شوند

مسکن 500 میلیونی سال گذشته، یک میلیاردی شد

رونق بازارهای شبانه در شیراز

بهره مندی نیروگاه از گاز طبیعی اولویت فرمانداری شازند است

ثمره کوتاه نیامدن قوه قضاییه

طرز تهیه خورش آلو به 2 روش (با هویج و لپه)

واریز یارانه متولدین 97 همچنان در ابهام

حذف یا واریز یارانه متولدین 97 همچنان در ابهام

آخرین وضعیت واریز یارانه متولدین امسال

با ده خودرو برتر دو دیفرانسیل 2018 آشنا شوید - قسمت اول

بهترین خطوط هوایی دنیا متعلق به کدام کشور است؟

مزیت های عرضه نفت در بورس انرژی

افزایش دورکاری به سبب گرانی املاک تجاری

خرید و فروش اموال مسروقه در مناطقی از اردبیل/ بالارفتن آمار سرقت خودرو

درآمد کشورها از صادرات انیمیشن/ درآمد میانمار از صادرات انیمیشن برابر درآمد نفت ایران!

تصویر/ بنر تبلیغاتی متفاوت یک فروشنده موبایل

راهپیمایی کارگران هفت تپه در شوش

موفقیت مهندسان فارسی در ساخت تجیزات صنعت نفت

دانستنی هایی درباره تالاب بین المللی گاوخونی +تصاویر

جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی از فردا

صادرات نفت کرکوک به ایران ادامه دارد

بعضی مغازه ها فقط روزی 2 کیلو گردو می فروشند/زمین های بادام زمینی و تخمه آفتابگردان در شمال به ویلا تبدیل شده اند

معرفی کامیون نیکولا با آلایندگی صفر؛ آینده رویایی حمل و نقل تجاری

اقلام غیرقابل مصرف انسانی به کارخانجات الکل سازی تحویل شوند

دلار و ارز با قیمت 10 هزار تومان در بازار به تعادل میرسد؟

بازار های شبانه شیراز همچنان پر رونق

بعضی مغازه ها فقط روزی2کیلو گردو می فروشند/زمینهای بادام زمینی و تخمه آفتابگردان در شمال به ویلا تبدیل شده اند

ارزش بیت کوین سقوط کرد

انتقادها به اعدام سلطان سکه در ایران + عکس

واریز یارانه اعضای جدید خانوار ها در هاله ای از ابهام

اکثر واحدهای تولیدی اردبیل در آستانه تعطیلی

چرایی کاهش قیمت جهانی نفت

با کاهش تنش تجاری بین چین و آمریکا اتفاق افتاد: رشد سهام آسیایی

پیش بینی سخت آینده در بازار مسکن

ایرانی ها در نیمه اول سال چقدر مالیات دادند؟

روسیه در مسیر مخالف کاهش تولید نفت به رهبری اوپک/ مخالفت روسیه با کاهش تولید نفت

نماینده ایران در اوپک: تولید نفت را کاهش نمی دهیم

در معاملات جهانی؛ بازارهای نفتی سبزپوش شدند

پیشنهاد افزایش 20 درصدی حقوق کارگران در سال 98

کشت کینوا در هشت هکتار از اراضی مانه و سملقان

اقلام غیرقابل مصرف انسانی به کارخانجات الکل سازی تحویل شوند

واریز یارانه اعضای جدید خانوار ها در هاله ای از ابهام

برخورد با مفسدان اقتصادی نشانگر اقتدار دستگاه قضا

آسمان و ریسمان‎بافی رییس اتحادیه آجیل و خشکبار درباره گرانی‎ها

نماینده ایران در اوپک: تولید نفت را کاهش نمی دهیم

نرخ چای ایرانی تعیین شد

پاسخ به سوالات متداول برای دریافت ارز دانشجویی ارشد و دکترا

جدول/ مظنه سفر زمینی به مشهد مقدس

محدودیت در تراکنش کارت خوان ها قاچاق ارز را کنترل کرد

کارت گرافیک AMD RX 590 با قیمت 279 دلار معرفی شد

جهان در حال عبور از دلار

خطاهای ترافیکی کلان شهرها در شهرهای کوچک تکرار نشود

کسادی بازار مسکن یا رکورد تورمی؟

پرداخت 300 میلیارد ریال تسهیلات به صاحبان 180 طرح

کاهش 17 درصدی معاملات مسکن در تهران

گزارش IMF از 13 شاخص اقتصاد ایران در سایه تحریم

قوانین حامی کارآفرینان ضعیف است

دسته جدید پلی استیشن 4 کنترلر الیت ایکس باکس وان را به چالش می کشد [تماشا کنید]

​افتتاح دو نمایشگاه استانی در چهارمین روز هفته کتاب

قوانین حامی کارآفرینان ضعیف است

نشر؛ صنعت بی دفاع

از استراحتگاه تا کارگاه؛ معرفی کاروان منحصر به فرد کمپانی Unicat

ضربه سخت به تسلط دلار آمریکا بر مبادلات جهان با تحریم سوییفتی ایران

بیمه شده بیکار چه مراحلی را برای گرفتن بیمه بیکاری باید طی کند ؟

خسارت به 7 هزار کنتور پارسال بر اثر سرما

در واکنش به ظاهر نامناسب ورزشگاه آزادی / کریمی: برای ترمیم عمرانی و سازه های آزادی 200 میلیارد اعتبار نیاز داریم

رنو فرانسه از پیدا کردن بازار جایگزین ایران عاجز ماند

عجیب ترین سپرده گذاری جهان !

پرداخت یارانه 200هزار تومانی به کارگران و کارمندان با حقوق زیر 3میلیون

توافق بغداد و اربیل بر سر آغاز صادرات نفت کرکوک

دعوت مسجد جامعی از مردم برای حضور در پنجمین دوره پویش کتابگردی 97

پشت پرده فشارها برای افزایش قیمت خودرو چیست؟

پیشنهاد افزایش 20درصدی حقوق کارگران در سال 98

تورم نقطه ای کالاهای غیرخوراکی به 27.2 درصد رسید

رکوردزنی گران ترین اثر هنری که خالق آن هنوز زنده است

رکود بازار مسکن ­تا پایان پاییز ادامه دارد

واریز یارانه متولدین 97 همچنان در هاله ای ابهام

افزایش قیمت طلا در بازار جهانی

پیش بینی آینده ی بازار مسکن سخت شد

بحران نفتی سال 2014 تکرار می شود؟

ایرانی ها در نیمه اول سال چقدر مالیات دادند؟

صرفه جویی در زمان گران بهای شما با گوشی HUAWEI Mate 20 Pro

پیام تسلیت وزرا در پی درگذشت رییس سازمان تامین اجتماعی و معاون وی

زعفران گیاه شگفت انگیز فلات سربلند ایران-فرزین مدرسی*

اعتراض اقتصاددان مشهور به اعدام سلطان سکه

افزایش جایزه در چین برای معرفی سایت های مستهجن و غیرقانونی

سی ان بی سی: ترامپ سعودی ها را برای افزایش تولید نفت فریب داد

دلایل معنادار اختلاف نرخ بیکاری در استان های همجوار

تولید آیفون ارزان قیمت 30 درصد کاهش یافت

معجون عجیب روسی کره ای؛ نگاهی به مشخصات کامیون آفرودی با موتور هیوندای

قیمت نفت افزایش یافت

وزارت نفت عراق از سرگیری صادرات نفتی از کرکوک را تایید کرد

آغاز کاشت غلات در شهرستان چرداول

بورس در هفته گذشته

پیام تسلیت مدیرعامل بانک رفاه برای درگذشت مدیرعامل تامین اجتماعی

ظرف ساختمانی تهران پر شد؟

ظرف ساختمانی تهران پر شد؟