مطالب مرتبط:
ظرف ساختمانی تهران پر شد؟
استخدام مهندس برق جهت کار در شرکت معتبر ساختمانی در تهران
مجروح شدن دو کارگر ساختمانی بر اثر ریزش آوار در تهران
هشدار دادستان تهران به شرکت های قطعه سازی و خودروسازی/سه نفر از مقامات دستگاه های دولتی در ارتباط با پرونده های شعب ویژه، ظرف چند روز گذشته دستگیر شدند
هشدار دادستان تهران به شرکت های قطعه سازی و خودروسازی/سه نفر از مقامات دستگاه های دولتی در ارتباط با پرونده های شعب ویژه، ظرف چند روز گذشته دستگیر شدند/دادستانی در هیچکدام از پرونده ها خط قرمزی ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 مهر 1397 ساعت 09:352018-10-19اقتصادي

ظرف ساختمانی تهران پر شد؟


ظرف دو روز گذشته انتشار یک توییت اشتباه از سوی یکی از اعضای شورای شهر تهران با موضوع توقف جریان ساخت وساز پایتخت در پنج سال آینده، تعداد زیادی از فعالان ساختمانی را شوکه و منجر به بروز شایعاتی درخصوص افزایش قیمت مسکن شد.

- شعارسال:" یکی از اعضای پارلمان محلی پایتخت درباره تصمیمی که دولت یا شهرداری برای آینده ساخت وساز های مسکونی در پایتخت دارند در فضای مجازی اینطور نوشت که طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی، شهرداری تهران حق صدور پروانه ساخت مگر برای نوسازی بافت فرسوده در 5 سال آینده را ندارد.

انتشار گسترده این توییت در فضای مجازی ظرف 48 ساعت با بازتاب های مختلفی از سوی فعالان ساختمانی و حتی سایر پایتخت نشینان مواجه شد.

ابعاد برداشت اشتباه این عضو شورای شهر از یک تصمیم چند سال گذشته شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به گونه ای بود که عضو دیگر شورای شهر ناگزیر به انتشار توییت دیگری برای توضیح این اشتباه شد.

علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران در توییتی که برای توضیح اشتباه عضو دیگر، منتشر کرد، نوشته است: علاوه بر آنکه به دلیل وابستگی 45 درصدی بودجه شهرداری به منابع حاصل از انواع عوارض ساختمانی توقف ساخت وساز مقدور نیست بلکه در ارجاع این موضوع به تصمیم جدیدی در شورای عالی شهرسازی نیز اشتباه صورت گرفته است.

او در توییت خود به صراحت اعلام کرد: عبارتی که از یک عضو شورا نقل شده که صدور پروانه ساختمانی در 5 سال آینده ممنوع می شود درست نیست.

مساله عبور جمعیت پذیری از سقف طرح جامع بوده که نقل از معاون شهردار ذکر شده است.

بررسی ها از پیشینه ماجرایی که عضو شورای شهر به اشتباه آن را توقف ساخت وساز در شهر تهران تعبیر کرده است نشان می دهد شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به عنوان عالی ترین نهاد تصمیم گیر در حوزه شهرسازی، اواسط دهه 80 طرح جامع شهر تهران را به عنوان نقشه فرادست ساخت وساز در پهنه های مختلف شهری تصویب و ابلاغ کرد.

در قالب این نقشه فرادست که طرح تفصیلی شهر تهران براساس آن تدوین و تمامی مجوزهای ساخت وساز صادر می شود، سقف مشخصی از ظرفیت جمعیت پذیری و ساختمانی تا افق 1404 تعریف شده است.

براین اساس، سقف جمعیت پذیری شهر تهران در افق سال 1404 معادل 10 میلیون و 420 هزار نفر جمعیت ساکن شب مشخص شده است.

مطابق با ظرف جمعیت پذیری تعیین شده، گنجایش ظرف ساختمانی پایتخت نیز با توجه به بعد خانوار محاسبه شده است.

به این معنی که به ازای ساخت هر واحد مسکونی در شهر تهران معادل 1/ 3 نفر ظرفیت پذیرش جمعیت جدید در شهر ایجاد می شود.

به این ترتیب اگر سقف جمعیت پذیری شهر تهران در افق 1404 معادل 10 میلیون و 420 هزار نفر تعیین شده باشد با توجه به بعد خانوار در شهر تهران که معادل 1/ 3 نفر(براساس سرشماری سال 95) است، حداکثر ظرف ساختمانی شهر تهران در افق طرح جامع معادل 3 میلیون و 361 هزار واحد مسکونی خواهد بود.

اگرچه حد جمعیتی و ساختمانی برای شهر تهران در قالب طرح جامع به تصویب شورای عالی شهرسازی در پایان سال 86 رسید اما ظرف جمعیتی پایتخت در دولت دهم با هماهنگی شهرداری، به بیش از 12 میلیون نفر به عنوان جمعیت ساکن افزایش پیدا کرد.

هرچند که این تصمیم اشتباه در ابتدای دولت یازدهم، به دلیل بحرانی شناخته شدن متغیرهای زیستی و سکونتی در شهر تهران از سوی شورای عالی ابطال شد و سقف جمعیت پذیری شهر تهران به 10 میلیون و 420 هزار نفر بازگشت اما آنچه باعث برداشت اشتباه عضو شورای شهر و انتشار توییت نادرست شد به تاکید عالی ترین ناظر حوزه شهرسازی برای تعدیل و تنظیم جریان ساخت وساز های مناطق 22گانه شهر تهران با هدف رعایت سقف جمعیت پذیری تعیین شده برای پایتخت در سال 1404 بازمی گردد.

به این معنا که به دلیل حجم ساخت وسازهای انجام شده در محدوده شهر تهران طی سال های گذشته برای آنکه سقف جمعیت پذیری شهر تهران در افق طرح جامع از حد تعیین شده فراتر نرود از یکسو باید جریان ساخت وساز در مناطقی که اضافه تر از ظرفیت پیش بینی شده در سال های گذشته انجام شد، کنترل و از سوی دیگر متناسب با وضعیت اقتصاد شهر و مسکن در مناطق 22گانه، جریان ساخت وساز تنظیم شود.

به این صورت که با استفاده از اهرم های تشویقی، سازندگان به مناطقی از شهر که همچنان با سقف جمعیت پذیری پیش بینی شده فاصله دارند هدایت شوند تا به این ترتیب ناهماهنگی موجود میان جریان ساخت وسازهای مسکونی و چارچوب جمعیتی تعیین شده در طرح جامع رفع شود.

این موضوع (ناهماهنگی جریان ساخت وسازهای مسکونی با سقف و چارچوب تعیین شده در طرح جامع برای شهر تهران) اوایل سال گذشته به طور دقیق زیر ذره بین کارشناسان و مدیران شهری قرار گرفت.

به طوری که دنیای اقتصاد نیز در شهریورماه سال گذشته، با استناد به جدیدترین گزارش شورای عالی شهرسازی از نتایج پایش ساخت وسازهای شهر تهران نشان داد: سرعت ساخت و سازهای شهر تهران طی سال های گذشته با اهداف تعیین شده برای ظرف جمعیتی و سکونتی شهر تهران در سال 1404 هماهنگ نیست.

تاکید و توجه مدیران شهری طی ماه های گذشته به این موضوع و در دستور کار قراردادن آن سبب شد تا برخی از اعضا تصور اشتباهی از تصمیم گیری درباره ساماندهی جریان ساخت وساز پایتخت طی سال های آینده داشته باشند.

با توجه به این تصور و برداشت اشتباه نیز، این سوال به وجود می آید که آیا ظرفیت جمعیت پذیری و ساختمانی شهر تهران پر شده که چنین توییتی منتشر شده است؟ اگر پاسخ به این سوال منفی است چقدر از ظرفیت جمعیت پذیری و ساختمانی شهر تهران باقی مانده است و برای کنترل آن چه باید کرد؟ بررسی ها از وضعیت فعلی جمعیتی و ساختمانی شهر تهران و مقایسه آن با سقف جمعیت پذیری و ساختمانی تعیین شده در افق 1404 نشان می دهد: گنجایش ظرف ساختمانی پایتخت در افق طرح جامع بر مبنای بعد خانوار، معادل 3 میلیون و 361 هزار واحد تعیین شده است.

بررسی ها از آخرین وضعیت ساخت وسازهای انجام شده در شهر تهران حاکی از آن است که معادل 2 میلیون و 870 هزار واحد مسکونی در حال استفاده تا پایان سال 95 در این شهر وجود داشته که اگر حجم ساخت وسازهای سال 96 معادل 65 هزار واحد مسکونی را به این تعداد آپارتمان موجود در پایتخت اضافه کنیم، آمار واحدهای مسکونی در حال استفاده شهر تهران به 2 میلیون و 935 هزار واحد خواهد رسید.

مقایسه این عدد با ظرف ساختمانی تعیین شده در طرح جامع شهر تهران نشان می دهد: حجم ساختمان های احداث شده و در حال استفاده در شهر تهران هم اکنون با ظرف ساختمانی تعیین شده برای سال 1404، کمتر از 450 هزار واحد مسکونی فاصله دارد.

نکته جالب آنکه اگر این ظرف ساختمانی بر مبنای جمعیت پذیری پایتخت تا پایان سال 95 به علاوه ظرفیت جمعیتی که ناشی از ساخت وسازهای سال 96 ایجاد شده است محاسبه شود این نتیجه به دست می آید که هم اکنون جمعیت پذیری شهر تهران به عدد 8 میلیون و 745 هزار و 54 نفر رسیده که با افق جمعیت پذیری تعیین شده در طرح جامع یعنی 10 میلیون و 420 هزار نفر معادل یک میلیون و 675 هزار نفر فاصله دارد که بر این اساس، گنجایش ساختمانی باقی مانده تا سال 1404 بر مبنای بعد خانوار، کمتر از 550 هزار واحد خواهد بود.

یک نکته قابل توجه در این محاسبات برای تعیین ظرفیت باقی مانده برای ساخت وساز در شهر تهران آن است که هر دو محاسبه انجام شده، بدون لحاظ آمار خانه های خالی معادل 490 هزار و خانه های دوم معادل 290 هزار واحد موجود در تهران که مورد استفاده دائم و مستمر نیستند صورت گرفته است.

این در حالی است که اگر این آمار به مجموع واحدهای مسکونی در حال استفاده، اضافه شود حجم ساختمان های موجود در شهر تهران به 3میلیون و 715 هزار واحد مسکونی که به مراتب از ظرفیت ساختمانی تعریف شده بیشتر خواهد شد.

در این صورت شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به همراه مدیریت شهری باید تصمیم بگیرد که ملاک عمل ظرفیت جمعیتی ایجاد شده در شهر تهران را با لحاظ خانه های خالی و دوم درنظر بگیرد یا آنکه به محاسبات اولیه اکتفا کند.

البته کارشناسان شهری معتقدند با توجه به آنکه بخشی از خانه های تهران در همه سال های گذشته خالی یا به عنوان خانه دوم مورد استفاده موقت قرار دارند می تواند در محاسبات لحاظ نشود.

بنابراین با لحاظ هر یک از دو محاسبه اولیه(بدون لحاظ خانه های خالی و دوم)، مشخص می شود ظرف جمعیت پذیری شهر تهران هنوز تکمیل نشده است اما این وضعیت برای تمامی مناطق شهری پایتخت به طور یکسان قابل تعریف نیست.

به این صورت که بررسی ها از گنجایش جمعیت پذیری مناطق 22گانه شهر تهران نشان می دهد: ظرف ساخت وساز عمدتا در مناطق شمالی پایتخت اشباع و بخش زیادی از ظرفیت ساختمانی باقی مانده به مناطق جنوبی پایتخت مربوط می شود.

به عنوان مثال طی چند سال آتی تاافق طرح جامع، سرجمع ظرفیت باقی مانده برای ساخت وساز در مناطق یک و دو، کمتر از 20 هزار واحد مسکونی است، اما عمده مناطق جنوبی بیش از 30 هزار واحد مسکونی ظرفیت باقی مانده تا سقف تعیین شده برای ساخت وساز دارند.

به عنوان مثال منطقه 12 بیش از 30 هزار واحد، منطقه 13 حدود 33 هزار واحد و منطقه 18 حدود 50 هزار واحد ظرفیت باقی مانده دارند.

با توجه به پراکنش موجود میان ساخت وسازهای انجام شده در مناطق مختلف شهر تهران، راهکاری برای تنظیم و تعدیل جریان ساخت وساز در پایتخت از سوی کارشناسان شهری و اقتصادی پیشنهاد شده است.

این پیشنهاد که به صراحت در متن پیش نویس لایحه برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران نیز به آن اشاره شده است، با تاکید بر آنکه در مقطع کنونی پایان دادن و متوقف کردن ساخت وساز در شهر تهران مطرح نیست، یک مدل جایگزین برای ظرف ساختمانی پایتخت پیشنهاد می دهند.

براساس این مدل، به نوعی تعادل جمعیتی بین مناطق مختلف شهر تهران با رعایت سقف جمعیت پذیری شهر تهران به وجود می آید.

برای این هدف نیز پیشنهاد شده است برای آنکه سقف جمعیت پذیری مناطق تعدیل شود در طرح تفصیلی بازنگری انجام شود.

کارشناسان شهری ایجاد تعادل جمعیتی مناطق شهر تهران را با اهرم عوارض صدور پروانه ساختمانی تحقق پذیر معرفی می کنند؛ به طوری که این اهرم می تواند به عنوان رگولاتور(تنظیم کننده) جریان ساخت و ساز مورد استفاده قرار بگیرد.

این در حالی است که طی همه سال های گذشته این اهرم فقط به عنوان یک وسیله درآمدزایی برای شهرداری های مناطق بدون توجه سقف جمعیت پذیری تعیین شده برای منطقه استفاده می شد.

براساس آمار موجود از وضعیت ساخت وسازهای موجود و ظرفیت باقی مانده ساختمانی مناطق شهر تهران، در حال حاضر حجم ساخت وسازهای شهری در مناطق 3،8،9،10 و 11 از سقف پیش بینی شده فراتر رفته است.

بنابراین رویکرد پیشنهادی برای این مناطق کنترل جریان ساخت وساز از طریق افزایش هزینه ها است.

در عین حال حد سالانه ساخت و ساز تا 1404 برای رعایت سقف جمعیت پذیری در طرح جامع تهران، حدود 67 هزار واحد مسکونی تعریف شده است.

در این میان، در مناطق جنوبی شهر تهران به دلیل دارا بودن ظرفیت ساخت وساز تا سقف تعیین امکان ساخت وساز سالانه بیشتری را دارند.

به عنوان مثال منطقه 18 سالانه حدود 10 هزار واحد، منطقه 22 سالانه حدود 13 هزار واحد و منطقه 4 سالانه حدود 5 هزار واحد ظرفیت باقی مانده برای ساخت وساز را دارد.

براساس این مدل، مناطقی از شهر که براساس سقف جمعیت پذیری تعیین شده در طرح جامع، همچنان ظرفیت زیادی دارند این اهرم باید در نقش تشویق کننده به افزایش ساخت و ساز عمل کند و در مناطقی از شهر که این حجم ساخت وسازها از سقف تعیین شده فراتر رفته است باید از طریق افزایش هزینه های ساخت وساز، میل سازندگان به هجوم در این مناطق را کنترل کرد.

به گفته کارشناسان شهری این مدل که به معنای توقف اجباری ساخت وساز نیست می تواند با افزایش هزینه های ساخت در مناطقی از شهر که ظرفیت آنها اشباع شده است، جریان ساخت وساز را محدود و در مقابل در مناطق جنوبی و هسته فرسوده شهر که ظرفیت زیادی برای ساخت وساز در آنها وجود دارد، تشویق کند.

این مدل به طور کلی نگرانی برخی از فعالان ساختمانی را که با توییت اشتباه عضو شورای شهر گمان می کردند قیمت مسکن در مناطق شمالی و قیمت زمین در مناطق جنوبی شهر با افزایش روبه رو می شود، رد می کند.

این موضوع اساسا پایه کارشناسی ندارد؛ چراکه شهرداری براساس طرح پیشنهادی می تواند اجازه تخریب و نوسازی در حد تراکم موجود ساختمانی حتی در مناطق شمالی را صادر کند.

البته این نکته قابل توجه است که برخی مناطق شهر تهران به لحاظ ظرف جمعیتی کشش بیشتر ساخت وساز را ندارد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار: 24مهر1397 ، کدخبر: 3452669: www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: شهر تهران - ساختمانی - تهران - شورای - شورای شهر - شورا - اشتباه - شهرسازی - جمعیت - پایتخت - شورای شهر تهران - عضو شورای شهر - شهردار - پروانه ساخت - شهرداری - سخنگوی شورای شهر تهران - عالی - آینده - تصمیم - فضای مجازی - طرح جامع شهر تهران - افزایش قیمت مسکن - اعضای شورای شهر - شهرداری تهران - پروانه - معماری - افزایش قیمت - بافت فرسوده - مجازی - قیمت مسکن

آخرین اخبار سرویس:
میزان غلطت غبار در زاهدان به 14برابر حد مجاز رسید/ تداوم این شرایط تا فردا عصر

قیمت طلا 28 دی ماه 97/ قیمت طلای دست دوم اعلام شد

قیمت محصولات سایپا دوباره افزایش یافت + لیست قیمت های جدید

لیست جدید قیمت خودروهای سایپا اعلام شد+جزییات

تصاویر/ داستان گرانفروشی یک رستوران لوکس تهرانی

وزیر صنعت: سال هاست قیمت خودرو تغییر نکرده است

استماع گزارش کنترل و پیشگیری از ایدز در دستور کار کمیسیون های تخصصی مجلس

بسته حمایتی کارگران چقدر است؟ 200 یا 300 هزار تومان؟

وضعیت بورس های جهانی

راه حلی برای مبارزه با قاچاق دام زنده

جهت استخدام اینجا کلیک کنید

بانوان کارآفرینی که رویداد خیریه برگزار می کنند +تصاویر

راه اندازی معاملات تهاتری و حق امتیاز در بورس

افتتاح 12 طرح آموزشی در استان قزوین در دهه فجر

منتظری: اجرای حدود الهی تعطیل بردار نیست

میانگین سنی مدیران وزارت کار پنج سال جوان تر شد

برنامه ریزی برای راه اندازی 16 میدان عرضه دام زنده در کلانشهرها/ عرضه بهداشتی دام زنده با قیمت منطقی برای مصرف کنندگان

شماره گذاری کالا و خدمات برای حمایت از تولید و رونق صادرات

راهکارهای رقابتی شدن چابهار برای جذب کالا

هر جلسه هیئت دولت چقدر هزینه دارد؟

صعود بورس های جهانی

نمادهای بورسی با بیشترین و کمترین بازدهی در هفته گذشته

هیجان در برف با استیشنی 523 اسب بخاری + تصاویر

معافیت گمرکی برای واردکنندگان

علت گرانی 2 برابری قیمت مسکن در ایران چیست؟

پروژه های سرمایه گذاری در بندر امام

شماره گذاری کالا و خدمات برای حمایت از تولید و رونق صادرات

ایرانی ها در کدام کشورها بیش تر خانه می خرند؟

کشف محموله قاچاق دام از قلب کشور به ارزشی بالغ بر 2 میلیارد

قیمت محصولات سایپا دوباره افزایش یافت + لیست قیمت های جدید

استماع گزارش کنترل و پیشگیری از ایدز در دستور کار کمیسیون های تخصصی مجلس

سخنگوی شرکت توزیع برق مازندران در گفت وگو با فارس اعلام کرد دلیل پرداخت نشدن قبوض برق در درگاه های بانک انصار+تصویر

هشدار تولیدکنندگان روغن موتور به افزایش دو برابری نرخ خوراک

خاک بازی کرمانی ها هم زمان با بارش برف در غرب/ حسرت باران در شرق

آخرین خبرها از کارت سوخت/چاره ای جز سهیه بندی بنزین وجود ندارد

محصولاتی که کمتر از 40 درصد آن ساخت داخل باشد را حمایت نمی کنیم

حق مسکن کارگران چقدر می شود؟

پشت پرده ورود سیگار قاچاق به کشور/عده ای از دخانیات نان می خورند

قاچاق، دشنامی به فردا

ساخت تجهیزات دیالیز با نصف قیمت جهانی

صعود بورس های جهانی

قیمت جهانی طلا امروز 28 دی 97

گزارش مرکز آمار ایران از رفتار فرهنگی خانوار ایرانی در سال 1396

درخواست سهام داران آمازون مبنی بر توقف فروش فناوری تشخیص چهره

خودروهای یک میلیاردی بازار را بشناسید

پراید باز هم گران شد/ اعلام قیمت جدید انواع پراید

سرنوشت 9 میلیارد تومان دریافتی دولت برای صدور کارت سوخت

نوبخت: با پدیده شوم آمریکایی مواجه هستیم/در حوزه صادرات نفتی مشکل داریم

موج جدید گرانی خودرو در راه است؟

دور باطل بورس در پله 165 هزار واحدی

جشنواره شکرانه برداشت مرکبات در دزفول برگزار شد

سایپا شبانه قیمت پراید را افزایش داد

در حوزه صادرات نفتی مشکل داریم/ نمی توانیم ارز به داخل کشور وارد کنیم

استخدام کارمند فروش(گرافیک، مجسمه سازی) در شرکت معتبر - البرز

هشدار تولید کنندگان روغن موتور به افزایش دو برابری نرخ خوراک

لیست جدید قیمت های سایپا اعلام شد/ افزایش مجدد قیمت تیبا و پراید

آزادراه پل زال همچنان بسته است/ احتمال بازگشایی تا بعدازظهر امروز

مشترکان نتفلیکس از 139 میلیون نفر گذشت

10 راه آسان برای کاستن از مصرف پلاستیک

تشدید سرکوب دولت زیمبابوه علیه معترضان

آغاز ارسال محموله های پرتقال طرح تنظیم بازار میوه به استان های مختلف کشور

زمان توزیع بسته 200 هزار تومانی بیمه شدگان تأمین اجتماعی اعلام شد

مرغ‎ها به جای دان، نان‎خشک و سیب‎زمینی خوردند

چند دلیل برای صعود احتمالی طلا تا مرز 1450 دلار

کمبود عرضه دامنگیر بازار جهانی آلومینیوم

احتمال کمبود عرضه نفت جدی است؟

نوبخت: با پدیده شوم آمریکایی مواجه هستیم

رشد 33 درصدی سبد نفتی اوپک در سال 2018

قیمت جهانی طلا امروز جمعه 28 دی 97

دلیل افزایش قیمت گوشت مشخص شد

بارش های زمستانی از پاییزی پیشی گرفت

زمان واریز بسته حمایتی بیمه شدگان تأمین اجتماعی

یه سوزن به خود بزنید لطفا!

امید سهامداران به اعمال نرخ های جدید خودروسازان

استخدام کارشناس کامپیوتر در شرکت سنجش افزار آسیا در تهران

استخدام برنامه نویس در شرکت سنجش افزار آسیا در تهران

قیمت ارز در بازار آزاد 28 دی 97/ قیمت دلار اعلام شد

لیست جدید قیمت خودروهای سایپا اعلام شد+جزییات

نفت سنگین ایران 8 دلار ارزان شد

قیمت کالاهای جهانی در بورس لندن و نیویورک

مسیر ریلی بلاک رودشور - شورگز بازگشایی شد

ریشه های فرسایش امید

احتمال تمدید معافیت خرید نفت ایران برای 5 کشور

آپارتمان های 10 ساله پایتخت چند می ارزند؟

معافیت مالیاتی صادرکنندگان مشروط شد

راه اندازی سامانه ی صدور حواله ی الکترونیک

قیمت خودروهای خارجی

سهمیه بندی بنزین به زودی

عربستان قصد فروش گاز مایع طبعی را دارد

قیمت جهانی طلا امروز 1397/10/28

بانک مرکزی اعلام کرد؛ راه اندازی سامانه ی صدور حواله الکترونیک جایگزین چک برای دستگاه های اجرایی

مسیر ریلی بلاک رودشور - شورگز بازگشایی شد

توقف صدور مجوز ترانزیت و ورود کالا های گروه 4 به مناطق آزاد

خودروسازان باید ارتباط خود با قطعه سازان را تقویت کنند

سایپا قیمت های جدید اعلام کرد / پراید 6.5 میلیون دیگر گران شد

افزایش سطح سواره رو محور بیرجند – اسدیه

جذب بازارهای جدید بیمه ای، رسالت اصلی شبکه فروش

کارگران زیر پوشش تامین اجتماعی از 29 دی بسته حمایتی می گیرند

انتخاب مقالات برتر پنجمین همایش مدیریت ریسک و بیمه

حق مسکن کارگران چقدر می شود؟

ظرف ساختمانی تهران پر شد؟

ظرف ساختمانی تهران پر شد؟