مطالب مرتبط:
امن ترین کیف پول ارزهای مجازی هم هک شد
استقبال آمریکا از ارسال پول سعودی به سوریه
ترکیه دفتر صندوق بین المللی پول را بست
ترفند پرسپولیس برای پرداخت پول خارجی ها
قیمت تمام شده پول در بانک ملت کنترل شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 مهر 1397 ساعت 08:252018-10-19اقتصادي

همه چیز هست غیر از پول


مهم ترین موضوعی فعالان صنعت دارو به آن پرداخته اند، بحث نقدینگی در این صنعت است که آن ها را با بحران مواجه کرده است.

- شعار سال:" از قدیم می گویند: داروسازی از آن دسته شغل هایی است که پول توشه، داروسازها و داروخانه ها دارند پول پارو می کنند ولی اخیراً صدای ناله بی پولی داروسازها هم بلند شده و آن ها هم مانند دیگر شغل ها از نبود نقدینگی در حوزه کاری شان گلایه مند هستند.

با یکی از افراد مسئول در صنعت دارویی کشور که صحبت می کردم، ترس از حرف زدن داشت! می گفت: می ترسم کلامی بگویم و به واسطه آن، ترسی در دل یک بیمار برای تهیه داروهایش ایجاد شود ولی به نظر من هرچقدر در این زمینه صحبت نکنیم و به مشکلات صنعت دارویی کشور نپردازیم و انتقاد منصفانه (درصورت وجود) نداشته باشیم، مشکلاتی که از قبل بوده، حل که نمی شود هیچ بلکه به آن ها اضافه هم می شود.

در گزارش های قبلی این رسانه به مشکلات صنعت دارویی پرداخته بودیم ولی این بار پای درددل های داروسازها و داروخانه دارها نشسته ایم تا ببینیم مهم ترین مشکل صنعت دارویی کشور چه چیزی است؟ مهم ترین موضوعی که این افراد به آن پرداخته اند، بحث نقدینگی در این صنعت است که آن ها را با بحران مواجه کرده است.

البته بحث هایی هم مانند اینکه آیا ایران به کشورهای دیگر دارو صادر می کند یا خیر؟ یا آیا در داروخانه ها با کمبود دارو مواجه هستیم مطرح شد که در ادامه می توانید این صحبت ها را بخوانید.

98 درصد تولیدات دارویی داخل کشور انجام می شود بهمن صبور، نایب رییس انجمن داروسازان تهران در ایران با توجه به تعداد زیاد کارخانه ها ظرفیتی که برای تولید دارو ایجاد شده حدوداً مناسب جمعیت 400 میلیونی است ولی تمام این کارخانه ها با ظرفیت کامل کار نمی کنند و برخی از آن ها یک شیفت کاری فعال هستند.

98 درصد تولیدات دارویی، داخل کشور انجام می شود ولی دو، سه درصدی که واردات داریم مقدار ارزبری شان از این 98 درصد بیشتر است؛ مانند داروهای بیماران خاص و ضد سرطان و داروهای تک.

اینکه داروخانه ها می گویند برخی داروهای تولید داخل را نداریم و در این حوزه کمبود داریم به این دلیل است که بدهی های شرکت های دولتی زیاد است و شرکت های تولیدکننده نقدینگی ندارند و نمی توانند مواد اولیه خود را که در گمرک دپو شده است، آزاد کنند.

برخی کارخانه های داروسازی را که شخصاً از حال و اوضاع شان با خبر هستم با همین مشکل مواجه هستند؛ یعنی مثلاً باید 10 میلیارد به حساب گمرک پول واریز کنند تا مواد اولیه 50 قلم از داروهایشان را ترخیص کنند.

مواد اولیه تمام داروهایی که ما توان تولید آن ها را در ایران داریم در گمرک موجود است ولی اغلب شرکت های داروسازی، نقدینگی برای ترخیص این مواد ندارند و این نقدینگی هم به بدهی دولت برمی گردد که الان ماه هاست دولت بدهی های خود را با داروخانه ها تسویه نکرده و به اصطلاح دست همه را در پوست گردو گذاشته است.

فراموش نکنیم ما یعنی داروخانه ها، پخش کننده ها، تولیدکننده ها، تهیه کننده ها و واردکننده ها یک زنجیره هستیم؛ اگر یکی از ما بلغزد، الباقی دچار مشکل می شوند.

البته این را هم اضافه کنم ما در بحث پرداختی ها دو بخش داریم؛ بخش بیمارستانی و بخش سرپایی.

بیمارستانی ها خیلی عقب هستند و بیش از یک سال هنوز پرداخت نشده است ولی سرپایی ها آخرین پرداختی شان فروردین ماه بوده است؛ یعنی همچنان حدود شش ماه طلب داریم.

لازم به یادآوری است بیمه سلامت، اسفند 96 را هم همچنان پرداخت نکرده اما اردیبهشت را داده است.

داروخانه های داخل بیمارستان ها حجم مطالباتی که از بیمه ها دارند خیلی بیشتر است؛ یعنی از ما هفت، هشت ماه عقب تر هستند؛ چون تعداد داروخانه های بیمارستانی نسبت به سایر داروخانه ها کمتر است، اول با یک عدد ثابت می توانند رضایت داروخانه ها را بگیرند و چون عدد داروخانه های بیمارستانی سنگین و تعدادشان کمتر است، در مرحله دوم هزینه هایشان را پرداخت می کنند.

موضوع دیگری که مضاف بر مشکلات داروخانه هاست، ابلاغ آیین نامه جدید از سوی وزیر بهداشت برای تاسیس داروخانه هاست؛ طبق این آیین نامه جدید، داروخانه ها چیزی شبیه سوپرمارکت ها می شوند! یعنی هرکسی که بخواهد مجوز برای تأسیس داروخانه بگیرد، به راحتی به او مجوز می دهند و دیگر مانند قدیم نیست و داروخانه ها مجازند در هر جایی واحد خود را تأسیس کنند.

برای تأسیس داروخانه باید یک سری زیرساخت ها آماده باشد؛ چراکه دارو یک کالای استراتژیک است و برای داروساز و بیمار باید ارائه خدمات با کیفیت مهیا باشد.

این آیین نامه از این جهت مشکل دارد که اولا در این شرایط برای تأمین داروی این داروخانه ها ما با مشکل مواجه خواهیم شد و بعد هم شما در نظر بگیرید در یک محله تعدادی مریض ثابت وجود دارد، حالا مثلاً چند داروخانه دیگر هم به این تعداد قبلی اضافه شود، آن موقع امکان عرضه دارو تابع شرایط دیگری می شود که فروش دارو را با چالش مواجه خواهد کرد و هیچ کسی هم نمی تواند به این وضعیت رسیدگی کند؛ چراکه تعداد داروخانه ها زیاد و کنترل و نظارت بر آن ها سخت خواهد شد! البته ما به کلیت آیین نامه اعتراض هم داشتیم ولی آقای وزیر بدون هیچ اعتنایی این آیین نامه را تصویب و ابلاغ کرد.

ظرفیت تولید دارو در ایران بیشتر از میزان نیاز است سیدحسام الدین شریف نیا، پزشک داروساز ظرفیت تولید دارو در ایران بیشتر از میزان نیاز بازار است، درحال حاضر حدود 17 تولید کننده داروی والزارتان در کشور وجود دارد که تولید این دارو، چندین برابر ظرفیت تولید و نیاز سالانه در کشور است.

اگر ما امکان صادرات داشتیم، این مازاد عرضه را صادر می کردیم ولی متأسفانه ما توان صادرات دارو را حتی به کشورهای منطقه به علت وجود خطوط تولید قدیمی نداریم و ارتقای این خطوط هم به دلیل عدم وجود نقدینگی در صنعت دارویی تاکنون محقق نشده است.

این مازاد تولید دارو در کشور اصلاً مناسب و به صرفه نیست، وقتی امکان صادرات وجود ندارد و ظرفیت بازار هم مشخص است، مازاد تولید غالباً به شکل آفر در بازار عرضه می شود؛ یعنی یک شرکت، دارویی تولید می کند که 15 شرکت دیگر هم همان دارو را تولید کرده اند و برای فروش مجبورند با هم رقابت کنند؛ این رقابت هم در بعد مارکتینگ نیست بلکه در آفر و تخفیف دادن است.

ما تعیین مقیاس داروی مورد نظر را در کشور نداریم؛ یعنی در این حوزه نیازسنجی نشده است.

شاید بتوان با ادغام چند شرکت دارویی، یک شرکت دارویی قوی ایجاد کرد ولی به دلیل ضعف مقیاس سنجی در این حوزه، این مهم تا به امروز محقق نشده است.

برای جلوگیری از مازاد تولید دارو در کشور، شرکت های دارویی باید برنامه ریزی درستی در حوزه تولید داشته باشند؛ مثلاً وقتی یک یا دو شرکت فلان دارو را تولید می کنند سایر شرکت ها هم به سراغ تولید همان دارو نروند.

راه حل بهتر این است که برخی از این شرکت های تولید کننده در همین حوزه سرمایه گذاری کنند و مازاد تولید را به صادرات ببرند که البته این موضوع خود نیاز به حمایت سازمان غذا و دارو دارد.

البته این را فراموش نکنیم که بحران اصلی در حوزه دارو، همان بحث قدیمی نقدینگی است.

در بخش داروخانه های شهری، بیمه سلامت تا اول خردادماه سال 97 را تسویه کرده است و می توان گفت خیلی عقب نیست.

ولی تأمین اجتماعی حدود شش ماه عقب است و در بخش داروخانه های بیمارستانی حدود 12 تا 13 ماه است که مبلغی پرداخت نکرده است.

در داروخانه ها کمبود داروی خارجی و داخلی داریم امیر یوسفی/ مسئول داروخانه پیش بینی همه شرکت ها چه وارد کننده و چه تولیدکننده برای بازارشان دوساله است.

درحال حاضر در برخی داروخانه ها داروهای ایرانی یا وجود ندارند یا شرکت ها جلوی فروش شان را گرفته و می خواهند افزایش قیمت داده و بعد وارد بازار کنند، مانند پروپرانولول یا داروهای روتینی که همه می شناسند.

به طور کلی ما در داروخانه ها کمبود دارو؛ چه خارجی و چه داخلی داریم و اصلاً بحث تولید دارو در ایران بیشتر از مصرف ماست صحیح نیست.

شرکت های تولید کننده برای بسته بندی دارو از مقوا استفاده می کنند که درحال حاضر با کمبود مقوایی که برای بسته بندی قرص ها استفاده می کنند، رو به رو شده ایم.

به طور مثال شرکت سرم سازی با کمبود بطری ای مواجه شده که قابلیت تولید در ایران ندارد و از خارج نیز وارد نمی شود، درنتیجه کمبود سرم داریم.

در رابطه با کمبود داروی پروپرانولول باید بگویم مواد اولیه آن را شرکت ها برای یک یا دو سال آینده دارند، ولی چون در واردات این دارو به مشکل برخوردند مجبورند کمتر تولید کنند که آن مقدار مواد اولیه ای که از قبل داشتند، جوابگوی یک یا دو سال آینده باشد.

در داروخانه ما، روزانه حداقل 20 نفر برای خرید این داروها مراجعه می کنند و ما می گوییم نداریم یا باید از مصرف آن صرف نظر کنند یا اینکه باید به دکترشان بگویند این دارو را عوض کند و داروی مشابه دیگری بگیرند.

مشکلات تسویه حساب داروخانه های خصوصی و دولتی هم با دولت همچنان پابرجاست، آخرین تسویه حساب ما برای برج 12 سال گذشته است که اخیرا آن را پرداخت کرده اند.

درصورتی که در قرارداد اولیه قید می کنند که موظفند یک سوم آن را موقع تحویل نسخه بدهند و یک سوم را یک ماه بعد و یک سوم مابقی را دوماه بعد تسویه کنند.

سالانه 140 میلیون دلار صادرات در حوزه دارو داریم کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو ایران سالانه 140میلیون دلار در حوزه دارو صادرات دارد ولی در یکی، دو ماه اخیر با بخشنامه سازمان غذا و دارو از صادرات به جهت اینکه احتمال بروز کمبود دارو در داخل بوده، محروم شدیم.

ما توان صادرات را داریم اما به خاطر اینکه بازار داخلی کشور با کمبود دارو مواجه نشود، بنابراین صادرات را فعلاً در این زمینه متوقف کرده ایم.

ما سابقه صادرات دارو به 30 تا 40 کشور دنیا را داریم.

اکثر کشورهایی که به آن ها صادرات داریم، عموماً آسیایی هستند.

اگر روسیه را جزء اروپا حساب کنیم، به اروپا هم صادرات داشتیم ولی به اتحادیه اروپا لزوماً صادرات خیلی مستمری نداشتیم.

بیشتر به کشورهای بلاروس، روسیه، آسیای میانه، عراق، سوریه و کشورهای همجوار مثل پاکستان و افغانستان و کشورهایی مثل ویتنام و جنوب شرقی آسیا صادرات داشتیم.

بدهی های بیمه ها به داروخانه ها و همچنین بحث نبود نقدینگی داروخانه ها را قاعدتاً باید ازطریق بیمه ها پیگیری کرد ولی با توجه به اینکه سازمان غذا و دارو به نوعی تنظیم کننده بازار است، در این زمینه هم ورود کرده و در یک سال اخیر بیش از هر جایی موضوع مطالبات معوقه شرکت هایی دارویی به داروخانه ها را پیگیری کرده است و امیدواریم حداقل در مهرماه، بخشی از بدهی های آن ها حل شود.

طبق آخرین اطلاعات دریافتی از پرداختی های داروخانه ها، باید بگویم بیمه سلامت همکاری خوبی در یک سال اخیر داشته است ولی بیمه تأمین اجتماعی در این امر هنوز عقب است.

و در نهایت.

در مجموع می توان گفت ایران در صنعت دارویی توان و دانش فنی را دارد ولی همین نبود نقدینگی سبب شده از این دانش نتواند استفاده کافی ببرد و همچنین صادرات دارو که مهم ترین عامل در جبران نقدینگی داروخانه ها و شرکت های دارویی است را با مشکل مواجه کند.

درمورد کمبود برخی داروها در داروخانه ها هم باید گفت مواد مؤثره و اولیه دارو در ایران و در گمرک ها وجود دارد ولی به دلیل نقدینگی (همان مشکل اصلی تمام داروخانه ها) شرکت های دارویی نمی توانند این مواد اولیه را ترخیص کنند و مجبور هستند با همان مقدار باقی مانده از خرید قبل، داروهای مورد نیاز را تولید کنند اما این تولید در ظرفیت کمتری است تا در ماده مؤثره با کمبود روبه رو نشوند.

این موضوع جای نگرانی ندارد و نمی توان گفت صنعت دارویی کشور در بحران به سر می برد، البته اگر مشکل نقدینگی داروخانه ها و شرکت های دارویی برطرف شود، والا روزبه روز به این مشکلات اضافه می شود تا جایی که این صنعت با بحران مواجه شود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری آنا، تاریخ 24 مهر 97، کد مطلب: 318441،
کلید واژه ها: دارو - داروخانه - تولید - نقدینگی - صنعت - کشور - کارخانه - مشکل - داروهای بیماران خاص - مشکلات - درصد - ایران - هایی - گمرک - بیماران خاص - بحران - بیمار - ضد سرطان - میلیارد - بیماران - واردات - انتقاد - جمعیت - تهران - سرطان - رسانه - گزارش - آزاد - قدیم - چاله

آخرین اخبار سرویس:
استخدام بازاریاب و پیک جهت شرکت خدماتی در مهرشهر کرج

استخدام هلدینگ پراور در چند استان

کتاب، یار مهربانی که غریب مانده است

رابطه بازار خودرو با قیمت ها در بازار سکه و ارز

نگاهی به استراتژی برندینگ خودروسازان بزرگ

پیش بینی ریزش 30 درصدی قیمت مسکن از بهمن ماه

هرمزگان عرصه رقابت فرهنگ با اقتصاد

برداشت چای ترش در دلگان

میزان بارندگی در لرستان به 145/2 میلیمتر رسید

روزنامه های شنبه، 26 آبان 1397

قهوه بخورید تا دیابت نگیرید

آجرهایی که خانه نشد

مظنه آپارتمان در منطقه حکیمیه + جدول قیمت

سعودی ها برای تلافی سورپرایز ترامپ نقشه کشیدند

موافقت برای ایجاد 6 مکان گردشگری در لرستان صادر شد

موج خودجوش روی آوردن به سنت های ایرانی میزبانی در پایتخت

خاک خوردن پراید و تیبا در انبارهای سوریه + عکس

تلاش ناکام رنو برای یافتن جایگزین بازار خودرو ایران

بسته حمایتی 100 تا 300 هزار تومانی برای چه کسانی است؟

منتظر ریزش قیمت مسکن باشیم؟

استخدام کارشناس فروش حرفه ای در شرکت به نوین تجارت نارین

استخدام کارشناس ایمنی در یک شرکت معتبر از تهران و لرستان

ارزآوری خرما ی صادراتی جهرم

حقوق کارمندان و کارگران در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

ماشینِ ثروتمند ترین مرد جهان+عکس

مشکل فرارهای مالیاتی از کجا آب می خورد؟

از ورود دکتر میلسپو و هیات مالی آمریکا به ایران تا مقام اولی ایران در پرداخت یارانه سوخت

این خودروها از امروز 50 هزار تومان جریمه می شوند

استخدام مدیر مالی و اداری،مدیر منابع انسانی،مدیر حقوقی در فارس

استخدام 7 ردیف شغلی در شرکت صنعت داران افتخاری(سُک سُک)-فارس

دولت و راهکارهای حفظ جمعیت روستایی

با 500 میلیون تومان کجای تهران می توان خانه خرید؟ /جدول قیمت

کیفیت نان کشور کاهش یافته است

استخدام کارمند فروش در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

دولت روزانه 704 میلیارد تومان هزینه جاری دارد

کاهش 30 درصدی تولید آیفون ارزان قیمت

احیای وال استریت با عقب نشینی ترامپ/اس اند پی رشد کرد

کتاب نمونه سوالات استخدامی ایران استخدام

حواشی اعدام سلطان سکه و همدست او +ویدئو

نفت ششمین هفته متوالی افت قیمت را به پایان رساند

قطعه سازان پشت درِ بسته سامانه نیما/وروددلالان به تامین مواداولیه

عوارض منازل اجاره ای به شهروندان خارجی در مهریز افزایش یافت

طرح خاموشی یک ماهه چاه های کشاورزی ابرکوه آغاز شد

هزینه وام مسکن برای زوج های تهرانی 14.5 میلیون تومان شد

وزارت کشاورزی: میزان نیترات موجود در سیب زمینی مجاز است

قیمت انواع گوشی های هوآوی در بازار /جدول

سرانجام رشد تعرفه های پزشکی در نیمه دوم 97 و تاکید وزیر بهداشت برای 98

هنر صنعت پرطرفدار در جهان/ توانایی برای حذف فرش ایرانی وجود ندارد

سرانجام رشد تعرفه های پزشکی در نیمه دوم 97 و تاکید وزیر بهداشت برای 98

توافق اربیل و بغداد برای صادرات نفت از کرکوک

نامه نگاری ارزی صادرکنندگان با رییس بانک مرکزی

سناریوهای جدید قیمت گذاری خودرو

صادرات صنایع دستی؛ افزایش یا کاهش؟!

حل مشکل یافتن جای پارک با هوش مصنوعی + فیلم

قبادی جایگزین سینکی شد

دولت و راهکارهای حفظ جمعیت روستایی

تجمع کارگران هفت تپه در اعتراض به معوقات مزدی

ضرر 5000میلیارد تومانی ایران خودرو و سایپا طی شش ماه

تخصیص 68 درصد بودجه دانشگاه ها در 9 ماه سال جاری

12موزه تخصصی در آذربایجان غربی ایجاد می شود

آیا ارز دوباره ارزان می شود؟/چرا ظریف دغدغه پولشویی را دارد؟/در کشور چه خبر است که این همه تضاد میان مسئولین وجود دارد؟

بازار فروش ابزار جادوگری و طلسم+عکس

صرف هزینه 4 میلیون دلاری برای واردات دستکش معاینه + جدول

این نی را بجوید و دوباره استفاده کنید+تصاویر

ارز با قیمت 10 هزار تومان در بازار به تعادل میرسد؟ / روند کاهشی قیمت ارز!؟

بررسی احتمالات افزایش یا کاهش قیمت دلار / سیر نزولی قیمت دلار همچنان ادامه دارد!؟

در بازارهای جهانی؛ قیمت طلا به بالاترین رقم یک هفته گذشته رسید

پیش بینی روند بازار مسکن سخت شد

شماره پیامک سبد کالا 97

آخرین رقم هزینه سبد معیشت کارگران اعلام شد

وعده همتی برای تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات

قاطعیت قضایی در میدان عمل /بازگشت نفت از سرازیری /قفل بر کارت خوان های ارزی

8 توصیه برای افزایش طول عمر دوربین عکاسی

خانه های مسافری از چرخه گردشگری استان حذف نمی شود

کوسه غراوی: طرح مالیات بر عواید سرمایه در بخش مسکن باید جامع تر شود

باران هایی که در سطح معابر به هدر می رود

آخرین قیمت تلفن همراه در بازار + جدول

کاهش 17 درصدی معاملات مسکن در تهران

مظنه فروش کنسرو خوراک بادمجان در بازار چقدر است؟

خرید پرینتر چقدر هزینه دارد؟

بزرگترین تامین سرمایه کشور در بورس تهران درج شد

وزارت اقتصاد و بانک مرکزی ادعای ظریف را تایید نمی کنند

قیمت طلای جهانی گران تر شد

تحقیق و تفحص از واگذاری کشت و صنعت مغان

دومین شرکت رتبه بندی اعتباری از بورس مجوز فعالیت گرفت

کاهش 2 درصدی شاخص بورس در هفته گذشته

اشتیاق زعفرانکاران برای اخذ مجوز ورود به بورس کالا

افت 3 درصدی شاخص فرابورس در هفته ای که گذشت

چرا قیمت نفت رو به کاهش است؟

مبارزه چین با آلودگی هوا از طریق افزایش مصرف گاز طبیعی

بارش در دریاچه ارومیه به متوسط 50 ساله رسید+جدول

صادرکننده ضایعات کارتن شدیم؟!

انتقاد شدید مجری طرح گندم از شورای اقتصاد

مراقب باشیم اروپا با سامانه SPV از ایران باج خواهی نکند

راه های ایران برای مقابله با تحریم نفتی

گزینه های جدی 12 استانداری کشور چه کسانی هستند؟ +سوابق

سهام عدالت چقدر می ارزد؟/از 2.2 میلیون تا 14 میلیون تومان

اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

باران هایی که در سطح معابر به هدر می رود

حقوق کارگر کفاف چند روز را می‎دهد؟

همه چیز هست غیر از پول

همه چیز هست غیر از پول