مطالب مرتبط:
امن ترین کیف پول ارزهای مجازی هم هک شد
استقبال آمریکا از ارسال پول سعودی به سوریه
ترکیه دفتر صندوق بین المللی پول را بست
ترفند پرسپولیس برای پرداخت پول خارجی ها
قیمت تمام شده پول در بانک ملت کنترل شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 مهر 1397 ساعت 08:252018-10-19اقتصادي

همه چیز هست غیر از پول


مهم ترین موضوعی فعالان صنعت دارو به آن پرداخته اند، بحث نقدینگی در این صنعت است که آن ها را با بحران مواجه کرده است.

- شعار سال:" از قدیم می گویند: داروسازی از آن دسته شغل هایی است که پول توشه، داروسازها و داروخانه ها دارند پول پارو می کنند ولی اخیراً صدای ناله بی پولی داروسازها هم بلند شده و آن ها هم مانند دیگر شغل ها از نبود نقدینگی در حوزه کاری شان گلایه مند هستند.

با یکی از افراد مسئول در صنعت دارویی کشور که صحبت می کردم، ترس از حرف زدن داشت! می گفت: می ترسم کلامی بگویم و به واسطه آن، ترسی در دل یک بیمار برای تهیه داروهایش ایجاد شود ولی به نظر من هرچقدر در این زمینه صحبت نکنیم و به مشکلات صنعت دارویی کشور نپردازیم و انتقاد منصفانه (درصورت وجود) نداشته باشیم، مشکلاتی که از قبل بوده، حل که نمی شود هیچ بلکه به آن ها اضافه هم می شود.

در گزارش های قبلی این رسانه به مشکلات صنعت دارویی پرداخته بودیم ولی این بار پای درددل های داروسازها و داروخانه دارها نشسته ایم تا ببینیم مهم ترین مشکل صنعت دارویی کشور چه چیزی است؟ مهم ترین موضوعی که این افراد به آن پرداخته اند، بحث نقدینگی در این صنعت است که آن ها را با بحران مواجه کرده است.

البته بحث هایی هم مانند اینکه آیا ایران به کشورهای دیگر دارو صادر می کند یا خیر؟ یا آیا در داروخانه ها با کمبود دارو مواجه هستیم مطرح شد که در ادامه می توانید این صحبت ها را بخوانید.

98 درصد تولیدات دارویی داخل کشور انجام می شود بهمن صبور، نایب رییس انجمن داروسازان تهران در ایران با توجه به تعداد زیاد کارخانه ها ظرفیتی که برای تولید دارو ایجاد شده حدوداً مناسب جمعیت 400 میلیونی است ولی تمام این کارخانه ها با ظرفیت کامل کار نمی کنند و برخی از آن ها یک شیفت کاری فعال هستند.

98 درصد تولیدات دارویی، داخل کشور انجام می شود ولی دو، سه درصدی که واردات داریم مقدار ارزبری شان از این 98 درصد بیشتر است؛ مانند داروهای بیماران خاص و ضد سرطان و داروهای تک.

اینکه داروخانه ها می گویند برخی داروهای تولید داخل را نداریم و در این حوزه کمبود داریم به این دلیل است که بدهی های شرکت های دولتی زیاد است و شرکت های تولیدکننده نقدینگی ندارند و نمی توانند مواد اولیه خود را که در گمرک دپو شده است، آزاد کنند.

برخی کارخانه های داروسازی را که شخصاً از حال و اوضاع شان با خبر هستم با همین مشکل مواجه هستند؛ یعنی مثلاً باید 10 میلیارد به حساب گمرک پول واریز کنند تا مواد اولیه 50 قلم از داروهایشان را ترخیص کنند.

مواد اولیه تمام داروهایی که ما توان تولید آن ها را در ایران داریم در گمرک موجود است ولی اغلب شرکت های داروسازی، نقدینگی برای ترخیص این مواد ندارند و این نقدینگی هم به بدهی دولت برمی گردد که الان ماه هاست دولت بدهی های خود را با داروخانه ها تسویه نکرده و به اصطلاح دست همه را در پوست گردو گذاشته است.

فراموش نکنیم ما یعنی داروخانه ها، پخش کننده ها، تولیدکننده ها، تهیه کننده ها و واردکننده ها یک زنجیره هستیم؛ اگر یکی از ما بلغزد، الباقی دچار مشکل می شوند.

البته این را هم اضافه کنم ما در بحث پرداختی ها دو بخش داریم؛ بخش بیمارستانی و بخش سرپایی.

بیمارستانی ها خیلی عقب هستند و بیش از یک سال هنوز پرداخت نشده است ولی سرپایی ها آخرین پرداختی شان فروردین ماه بوده است؛ یعنی همچنان حدود شش ماه طلب داریم.

لازم به یادآوری است بیمه سلامت، اسفند 96 را هم همچنان پرداخت نکرده اما اردیبهشت را داده است.

داروخانه های داخل بیمارستان ها حجم مطالباتی که از بیمه ها دارند خیلی بیشتر است؛ یعنی از ما هفت، هشت ماه عقب تر هستند؛ چون تعداد داروخانه های بیمارستانی نسبت به سایر داروخانه ها کمتر است، اول با یک عدد ثابت می توانند رضایت داروخانه ها را بگیرند و چون عدد داروخانه های بیمارستانی سنگین و تعدادشان کمتر است، در مرحله دوم هزینه هایشان را پرداخت می کنند.

موضوع دیگری که مضاف بر مشکلات داروخانه هاست، ابلاغ آیین نامه جدید از سوی وزیر بهداشت برای تاسیس داروخانه هاست؛ طبق این آیین نامه جدید، داروخانه ها چیزی شبیه سوپرمارکت ها می شوند! یعنی هرکسی که بخواهد مجوز برای تأسیس داروخانه بگیرد، به راحتی به او مجوز می دهند و دیگر مانند قدیم نیست و داروخانه ها مجازند در هر جایی واحد خود را تأسیس کنند.

برای تأسیس داروخانه باید یک سری زیرساخت ها آماده باشد؛ چراکه دارو یک کالای استراتژیک است و برای داروساز و بیمار باید ارائه خدمات با کیفیت مهیا باشد.

این آیین نامه از این جهت مشکل دارد که اولا در این شرایط برای تأمین داروی این داروخانه ها ما با مشکل مواجه خواهیم شد و بعد هم شما در نظر بگیرید در یک محله تعدادی مریض ثابت وجود دارد، حالا مثلاً چند داروخانه دیگر هم به این تعداد قبلی اضافه شود، آن موقع امکان عرضه دارو تابع شرایط دیگری می شود که فروش دارو را با چالش مواجه خواهد کرد و هیچ کسی هم نمی تواند به این وضعیت رسیدگی کند؛ چراکه تعداد داروخانه ها زیاد و کنترل و نظارت بر آن ها سخت خواهد شد! البته ما به کلیت آیین نامه اعتراض هم داشتیم ولی آقای وزیر بدون هیچ اعتنایی این آیین نامه را تصویب و ابلاغ کرد.

ظرفیت تولید دارو در ایران بیشتر از میزان نیاز است سیدحسام الدین شریف نیا، پزشک داروساز ظرفیت تولید دارو در ایران بیشتر از میزان نیاز بازار است، درحال حاضر حدود 17 تولید کننده داروی والزارتان در کشور وجود دارد که تولید این دارو، چندین برابر ظرفیت تولید و نیاز سالانه در کشور است.

اگر ما امکان صادرات داشتیم، این مازاد عرضه را صادر می کردیم ولی متأسفانه ما توان صادرات دارو را حتی به کشورهای منطقه به علت وجود خطوط تولید قدیمی نداریم و ارتقای این خطوط هم به دلیل عدم وجود نقدینگی در صنعت دارویی تاکنون محقق نشده است.

این مازاد تولید دارو در کشور اصلاً مناسب و به صرفه نیست، وقتی امکان صادرات وجود ندارد و ظرفیت بازار هم مشخص است، مازاد تولید غالباً به شکل آفر در بازار عرضه می شود؛ یعنی یک شرکت، دارویی تولید می کند که 15 شرکت دیگر هم همان دارو را تولید کرده اند و برای فروش مجبورند با هم رقابت کنند؛ این رقابت هم در بعد مارکتینگ نیست بلکه در آفر و تخفیف دادن است.

ما تعیین مقیاس داروی مورد نظر را در کشور نداریم؛ یعنی در این حوزه نیازسنجی نشده است.

شاید بتوان با ادغام چند شرکت دارویی، یک شرکت دارویی قوی ایجاد کرد ولی به دلیل ضعف مقیاس سنجی در این حوزه، این مهم تا به امروز محقق نشده است.

برای جلوگیری از مازاد تولید دارو در کشور، شرکت های دارویی باید برنامه ریزی درستی در حوزه تولید داشته باشند؛ مثلاً وقتی یک یا دو شرکت فلان دارو را تولید می کنند سایر شرکت ها هم به سراغ تولید همان دارو نروند.

راه حل بهتر این است که برخی از این شرکت های تولید کننده در همین حوزه سرمایه گذاری کنند و مازاد تولید را به صادرات ببرند که البته این موضوع خود نیاز به حمایت سازمان غذا و دارو دارد.

البته این را فراموش نکنیم که بحران اصلی در حوزه دارو، همان بحث قدیمی نقدینگی است.

در بخش داروخانه های شهری، بیمه سلامت تا اول خردادماه سال 97 را تسویه کرده است و می توان گفت خیلی عقب نیست.

ولی تأمین اجتماعی حدود شش ماه عقب است و در بخش داروخانه های بیمارستانی حدود 12 تا 13 ماه است که مبلغی پرداخت نکرده است.

در داروخانه ها کمبود داروی خارجی و داخلی داریم امیر یوسفی/ مسئول داروخانه پیش بینی همه شرکت ها چه وارد کننده و چه تولیدکننده برای بازارشان دوساله است.

درحال حاضر در برخی داروخانه ها داروهای ایرانی یا وجود ندارند یا شرکت ها جلوی فروش شان را گرفته و می خواهند افزایش قیمت داده و بعد وارد بازار کنند، مانند پروپرانولول یا داروهای روتینی که همه می شناسند.

به طور کلی ما در داروخانه ها کمبود دارو؛ چه خارجی و چه داخلی داریم و اصلاً بحث تولید دارو در ایران بیشتر از مصرف ماست صحیح نیست.

شرکت های تولید کننده برای بسته بندی دارو از مقوا استفاده می کنند که درحال حاضر با کمبود مقوایی که برای بسته بندی قرص ها استفاده می کنند، رو به رو شده ایم.

به طور مثال شرکت سرم سازی با کمبود بطری ای مواجه شده که قابلیت تولید در ایران ندارد و از خارج نیز وارد نمی شود، درنتیجه کمبود سرم داریم.

در رابطه با کمبود داروی پروپرانولول باید بگویم مواد اولیه آن را شرکت ها برای یک یا دو سال آینده دارند، ولی چون در واردات این دارو به مشکل برخوردند مجبورند کمتر تولید کنند که آن مقدار مواد اولیه ای که از قبل داشتند، جوابگوی یک یا دو سال آینده باشد.

در داروخانه ما، روزانه حداقل 20 نفر برای خرید این داروها مراجعه می کنند و ما می گوییم نداریم یا باید از مصرف آن صرف نظر کنند یا اینکه باید به دکترشان بگویند این دارو را عوض کند و داروی مشابه دیگری بگیرند.

مشکلات تسویه حساب داروخانه های خصوصی و دولتی هم با دولت همچنان پابرجاست، آخرین تسویه حساب ما برای برج 12 سال گذشته است که اخیرا آن را پرداخت کرده اند.

درصورتی که در قرارداد اولیه قید می کنند که موظفند یک سوم آن را موقع تحویل نسخه بدهند و یک سوم را یک ماه بعد و یک سوم مابقی را دوماه بعد تسویه کنند.

سالانه 140 میلیون دلار صادرات در حوزه دارو داریم کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو ایران سالانه 140میلیون دلار در حوزه دارو صادرات دارد ولی در یکی، دو ماه اخیر با بخشنامه سازمان غذا و دارو از صادرات به جهت اینکه احتمال بروز کمبود دارو در داخل بوده، محروم شدیم.

ما توان صادرات را داریم اما به خاطر اینکه بازار داخلی کشور با کمبود دارو مواجه نشود، بنابراین صادرات را فعلاً در این زمینه متوقف کرده ایم.

ما سابقه صادرات دارو به 30 تا 40 کشور دنیا را داریم.

اکثر کشورهایی که به آن ها صادرات داریم، عموماً آسیایی هستند.

اگر روسیه را جزء اروپا حساب کنیم، به اروپا هم صادرات داشتیم ولی به اتحادیه اروپا لزوماً صادرات خیلی مستمری نداشتیم.

بیشتر به کشورهای بلاروس، روسیه، آسیای میانه، عراق، سوریه و کشورهای همجوار مثل پاکستان و افغانستان و کشورهایی مثل ویتنام و جنوب شرقی آسیا صادرات داشتیم.

بدهی های بیمه ها به داروخانه ها و همچنین بحث نبود نقدینگی داروخانه ها را قاعدتاً باید ازطریق بیمه ها پیگیری کرد ولی با توجه به اینکه سازمان غذا و دارو به نوعی تنظیم کننده بازار است، در این زمینه هم ورود کرده و در یک سال اخیر بیش از هر جایی موضوع مطالبات معوقه شرکت هایی دارویی به داروخانه ها را پیگیری کرده است و امیدواریم حداقل در مهرماه، بخشی از بدهی های آن ها حل شود.

طبق آخرین اطلاعات دریافتی از پرداختی های داروخانه ها، باید بگویم بیمه سلامت همکاری خوبی در یک سال اخیر داشته است ولی بیمه تأمین اجتماعی در این امر هنوز عقب است.

و در نهایت.

در مجموع می توان گفت ایران در صنعت دارویی توان و دانش فنی را دارد ولی همین نبود نقدینگی سبب شده از این دانش نتواند استفاده کافی ببرد و همچنین صادرات دارو که مهم ترین عامل در جبران نقدینگی داروخانه ها و شرکت های دارویی است را با مشکل مواجه کند.

درمورد کمبود برخی داروها در داروخانه ها هم باید گفت مواد مؤثره و اولیه دارو در ایران و در گمرک ها وجود دارد ولی به دلیل نقدینگی (همان مشکل اصلی تمام داروخانه ها) شرکت های دارویی نمی توانند این مواد اولیه را ترخیص کنند و مجبور هستند با همان مقدار باقی مانده از خرید قبل، داروهای مورد نیاز را تولید کنند اما این تولید در ظرفیت کمتری است تا در ماده مؤثره با کمبود روبه رو نشوند.

این موضوع جای نگرانی ندارد و نمی توان گفت صنعت دارویی کشور در بحران به سر می برد، البته اگر مشکل نقدینگی داروخانه ها و شرکت های دارویی برطرف شود، والا روزبه روز به این مشکلات اضافه می شود تا جایی که این صنعت با بحران مواجه شود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری آنا، تاریخ 24 مهر 97، کد مطلب: 318441،
کلید واژه ها: دارو - داروخانه - تولید - نقدینگی - صنعت - کشور - کارخانه - مشکل - داروهای بیماران خاص - مشکلات - درصد - ایران - هایی - گمرک - بیماران خاص - بحران - بیمار - ضد سرطان - میلیارد - بیماران - واردات - انتقاد - جمعیت - تهران - سرطان - رسانه - گزارش - آزاد - قدیم - چاله

آخرین اخبار سرویس:
عشایر؛ ذخایری ارزشمند برای انقلاب

مشکلات زیر چاپ

عشایر؛ ذخایری ارزشمند برای انقلاب

میزان افزایش حقوق کارکنان در سال آینده مشخص شد

تورهای ترکیبی نوروزی چقدر هزینه دارد؟/تا حدودی گران!

کارگران فاقد بیمه هم بسته حمایتی می گیرند

زندگی ام را مدیون «گل نرگس» هستم/ برداشت 350 هزار شاخه گل در زمین 3 هزار متری در جهان سابقه ندارد

آسمان آبی و هوای پاک مطالبه مردم اراک

این کارگران از امروز بسته حمایتی می گیرند

قیمت آپارتمان در یافت آباد+ جدول قیمت

چطور می توان جلوی زمین خواری را گرفت؟ ماده 62 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه؛ پاس گل قانونی به زمینخواران

استخدام کارشناس یا کارشناس ارشد معدن در شرکت آترین فرازان آوین

قیمت خودرو امروز 29 دی 97

قیمت لپ تاپ امروز 29 دی 97

قیمت گوشی امروز 29 دی 97

بازگشت به عصر سلطنت!/ چگونه سلاطین فساد در ایران ظهور پیدا کردند؟

استخدام 6 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در البرز

3 سناریوی مجلس برای قیمت بنزین

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز شنبه 29 دی 97 + تغییرات

آخرین جزییات از پرداخت دو بسته حمایتی دیگر به مددجویان کمیته امداد/ پیشنهاد واریز بسته حمایتی دوم در 22 بهمن را داده ایم

وعده ثبت الکترونیکی قراردادهای کار 18ماهه شد

مرغ‎ها، نان‎خشک و سیب‎زمینی خوردند!

یوروی نیمایی 10 هزار تومان را رد کرد

مهم ترین حمله سایبری 2019 ثبت شد

تمامی الزامات سفرهای داخلی و خارجی خود را از قاصدک 24 بخواهید!

توصیه هایی برای زندگیِ بدون پلاستیک

اولویت جدی اقتصاد از زبان آل اسحاق

نمایان شدن آثار زنجیره سیب ایرانیان از سال آینده/ تلاش برای تشکیل زنجیره های دیگر محصولات کشاورزی

وزیر صنعت: سال هاست قیمت خودرو تغییر نکرده است

چقدر آب برای تهرانی ها تولید می شود؟

لیست جدید قیمت های سایپا اعلام شد

افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان در سال آینده

بیمه جدید شخص ثالث به نام مردم، به کام شرکت های بیمه

راه آهن بوشهر - شیراز با حضور وزیر راه کلنگ زنی شد +عکس

با شارژرهای آینده آشنا شوید

قطعه 10 پروژه راه آهن بوشهر - شیراز با حضور وزیر راه کلنگ زنی شد

رودربایستی به نام «توافق هسته ای» /راه بسته شدن منافذ فساد در واردات چیست؟ /گیجی فرمان قیمت در بازار خودرو

اعلام نرخ قبر در بهشت زهرا

رکود فعلی از تورم خطرناک تر است/ مسائل کشور به بهانه مذاکرات هسته ای معطل گذاشته شد/ ماجرای مذاکره با رییسی در هواپیما

بیمه جدید شخص ثالث به نام مردم، به کام شرکت های بیمه

بانک مرکزی: ایتالیا در یک قدمی رکود اقتصادی قرار دارد

سفر چطور ارزان می شود؟

استخدام مدیر چاپ، طراحی و تبلیغات در شرکت معتبر صنایع غذایی

بانک مرکزی: ایتالیا در یک قدمی رکود اقتصادی قرار دارد

زمان توزیع بسته 200 هزار تومانی بیمه شدگان تأمین اجتماعی اعلام شد

افزایش ظرفیت پذیرش ازدواج دانشجوی امسال در مشهد تا 20هزار زوج

ادامه افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی

هر جلسه هیئت دولت چقدر هزینه دارد؟

ادامه افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی

اختصاص 70 میلیارد ریال برای دوبانده شدن جاده شادمهربه کاشمر

صفرها تنها از روی اسکناس ها حذف نشده!

خودروهای خارجی دپو شده در گمرک از 13 بهمن ترخیص می شوند

چرا گرجستان برای مهاجرت مناسب نیست؟

عکس | جریمه رها کردن سگ در یک کشور اروپایی!

کدام مدل خوابیدن برایتان دردسر ساز می شود؟

شکست پروژه فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی/شکست جنگ نفتی علیه ایران /دلالان در تله بانک مرکزی

همایش فرصت های سرمایه گذاری سیستان وبلوچستان

فیلم | راهکاری برای تامین 70درصد نیازمندی ارزی کشور

نفت سنگین ایران 8 دلار ارزان شد

معافیت مالیاتی صادرکنندگان مشروط شد

مصرف گاز در کرمانشاه رکورد زد

چابهار بهترین نقطه راهبردی ایران برای سرمایه گذاری است

ذخیره سازی پرتقال های تنظیم بازاری در 13 شهرستان مازندران و 134 مرکز سورتینگ/مردم نگران میوه شب عید نباشند

اورژانس باید به بالگردهای دید در شب مجهز شود/ بالگردهای اورژانس به 54 فروند افزایش می یابد

افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان در سال آینده

جزییات 5خبر ویژه امروز شنبه 29 دی ماه 1397

عضو کمیسیون اقتصادی در گفت وگو با فارس: تصویب ماده 30 لایحه مالیات بر ارزش افزوده منجر به افزایش عدم شفافیت خواهد شد

احتمال عقب نشینی آمریکا از تحریم صد درصدی نفت ایران

تولید لکسوس GS و GS F متوقف نمی شود

افزایش 7 میلیونی قیمت پراید پس از قیمت گذاری جدید

بهنوش طباطبایی در کنار غول برفی! + عکس

معافیت مالیاتی صادرکنندگان مشروط شد

تلاش بر افزایش سهم مدیریت بانوان

آپارتمان های متری 5 میلیون تومان تهران کجاست؟

اعلام نرخ قبر در بهشت زهرا/ قبرهای نجومی واقعیت ندارند

تحریم داخلی بدتر از فشار خارجی است

راه اندازی سامانه جایگزین چک بانکی برای دستگاه های دولتی

رشد مبادلات اقتصادی قطر و ترکیه

میانگین سنی مدیران وزارت کار پنج سال جوان تر شد

صعود دلار در بازارهای جهانی

نیازی به واردات سیب و کیوی نداریم

کمبود عرضه دامنگیر بازار جهانی آلومینیوم

اورژانس باید به بالگردهای دید در شب مجهز شود/ بالگردهای اورژانس به 54 فروند افزایش می یابد

پست کنایه‎آمیز همتی؛ طرح مشکلات از سوی مسئولین در چارچوب استراتژی باشد

بودیمیر می تواند هزینه ای که برای جذب او شده را توجیه کند؟

مالزی 7.5 میلیارد دلار از بانک آمریکایی غرامت می خواهد

احتمال کمبود عرضه نفت جدی است؟

رشد 33 درصدی سبد نفتی اوپک در سال 2018

احتمال افزایش نرخ بهره در سال 2019 تقریبا صفر است

اورژانس باید به بالگردهای دید در شب مجهز شود/ بالگردهای اورژانس به 54 فروند افزایش می یابد

نفت سنگین ایران 8 دلار ارزان شد

سامان دادن به نرخ ارز اولویت جدی اقتصاد است

اقدام پژوهی چگونه توانستم میزان علاقه هنر جویان را به رشته حسابداری افزایش دهم ؟

سایپا دوباره افزایش قیمت داد

واردات 17 تن درزبند پاکت آبمیوه به کشور

2 طرح اشتغالزایی در منطقه آزاد چابهار کلنگ زنی شد

بیش از یک میلیون شغل با سیاست های فعلی دولت از بین می رود

عملیات اجرایی قطعه 10 پروژه راه آهن بوشهر - شیراز آغاز شد

خودروی مرموز IMs نیسان (+عکس)

برف بازی جلوی دوربین

همه چیز هست غیر از پول

همه چیز هست غیر از پول