مطالب مرتبط:
حمایت از کالای ایرانی سنگر حفظ اقتصاد ملی
حمایت از کالای ایرانی سنگر حفظ اقتصاد ملی
حمایت از کالای ایرانی سنگر حفظ اقتصاد ملی
حمایت از کالای ایرانی سنگر حفظ اقتصاد ملی
انحصار در تولید و بازار بلای جان اقتصاد/ حمایت از کالای ایرانی با رویکرد تقویت کیفیت محصولات داخلی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 مهر 1397 ساعت 08:052018-10-19اقتصادي

توسعه و تقویت اقتصاد ملی با حمایت از کالای ایرانی


استفاده از کالای ایرانی به عنوان یکی از موثرترین راهبردها در حمایت از تولید داخلی محسوب می شود.

تولیدکنندگان داخلی نیاز دارند تا هموطنانشان با اعتماد به محصولات آنها، - این کالاها را بر انواع مشابه خارجی ترجیح دهند و بدین ترتیب به حرکت چرخه اقتصادی و توسعه کشور کمک کنند.

شعارسال": استفاده از کالای ایرانی به عنوان یکی از موثرترین راهبردها در حمایت از تولید داخلی محسوب می شود.

تولیدکنندگان داخلی نیاز دارند تا هموطنانشان با اعتماد به محصولات آنها، این کالاها را بر انواع مشابه خارجی ترجیح دهند و بدین ترتیب به حرکت چرخه اقتصادی و توسعه کشور کمک کنند.

کالاهای ایرانی با وجود امکان و توانایی رقابت با تولیدات خارجی به دلیل نبود تبلیغات و نداشتن بستر مناسب فرهنگی در جامعه برای استفاده از آن با مشکل روبه رو هستند و همواره ذهنیت بسیاری از مصرف کنندگان بر کیفیت پایین کالاهای داخلی شکل گرفته و با ترویج اندیشه برتری کالاهای خارجی، تولیدات ملی با بی مهری مواجه شده است.

آنچه در این ارتباط به نظر می رسد این است که ایران به انقلابی فرهنگی نیاز دارد تا مردم به این باور برسند که خرید و استفاده از کالاهای داخلی باعث رونق اشتغال، حفظ کشاورزی، ارزش افزوده و تقویت واحدهای تولیدی و در نهایت توسعه و پیشرفت خواهد شد.

خرید و حمایت از کالای ایرانی افزایش تولید ناخالص داخلی، رشد و پیشرفت اقتصادی، ایجاد بازار رقابتی، افزایش درآمد سرانه ملی، رفاه و اشتغال زایی بیشتر را در کشور به ارمغان خواهد آورد.

سنت خرید ایرانیان در آستانه نوروز، فرصتی مناسب برای رونق بخشی به اقتصاد و چرخه تولید کشور است تا هموطنان در اقدامی ملی و با حمایت از محصولات داخلی، رونق و شکوفایی را به واحدهای تولیدی کشور هدیه دهند و بستر توسعه و آبادانی کشور را فراهم آورند.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا در آستانه سال نو و آغاز خریدهای نوروزی به منظور ترویج و ترغیب هموطنان نسبت به مصرف و استفاده از کالاهای ایرانی با علی قنبری معاون وزیر جهاد کشاورزی، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران و استاد دانشگاه تربیت مدرس به گفت و گو پرداخت.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به نتایج و دستاوردهای مهم استفاده از کالای ایرانی در توسعه و تقویت اقتصادی ملی، گفت: هر کشوری برپایه شاخص های ارزشی که دارد باید برای تولید داخلی و ملی خویش ارزش قایل باشد و به آن بها بدهد با توجه به این که ایران در یک شرایط حساس و خاص قرار دارد می توان با تشویق و ترغیب جامعه در استفاده از کالای ایرانی از تولید داخل حمایت و بدین ترتیب به رشد اشتغال و ریشه کنی فقر در کشور کمک کرد.

برای رسیدن به این هدف می بایست با بهبود کیفیت، سبب افزایش صادرات و هم زمینه استقبال ملی از تولیدات داخلی را فراهم آورد و این مساله ارزش ها و مزیت های مرتبط و نهفته بسیاری را آشکار می سازد و به ایجاد رقابت در کشور می انجامد.

قنبری در ادامه مصرف تولید داخلی را موجب خودکفایی و کاهش واردات دانست و در این ارتباط بیان داشت: استفاده از کالای ایرانی منشا آثار مثبت فراوانی برای کشور است و این مساله به ایجاد ارزش افزوده، رشد اقتصادی کشور، کاهش نرخ بیکاری، جلوگیری از افزایش تورم و ارتقای درآمد ملی و فردی منجر می شود و بستر مناسبی برای سرمایه گذاری های آینده را در بخش تولید مهیا می سازد و با افزایش و بهبود کیفیت کالا می توان مازاد مصرف داخل را به خارج صادر و بدین ترتیب درآمد ارزی قابل توجهی برای کشور ایجاد کرد.

بنابراین برای دستیابی به توسعه می بایست که توجه و حمایت از کالا و تولید داخلی را مدنظر قرار داد.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران، استفاده از کالای ایرانی و حمایت از تولید داخلی را به عنوان یکی از مهم ترین محورهای اقتصاد مقاومتی مطرح کرد و یادآور شد: اقتصاد مقاومتی به این معنا است که اقتصاد کشور را در برابر تکانه های داخلی و خارجی مقاوم ساخت تا به هنگام تهدیدهای مختلف اقتصادی، اقتصاد کشور دچار تزلزل و فروپاشیدگی نشود و به این منظور بهترین روش فرهنگ سازی برای مصرف کالاهای داخلی و بومی، تقویت تولید داخلی و بهبود کیفیت این کالاها به شمار می رود.

در اقتصاد مقاومتی نگاه ما باید رقابت بیرونی و تقویت داده های درونی و اقتصاد ملی باشد تا هم مشکلات اقتصادی نظیر تورم و بیکاری را بدین وسیله برطرف ساخت و همچنین درآمدهای ملی و خانوارها را نیز بهبود بخشید و اقتصاد کشور را به پویایی رساند.

یکی از مهم ترین محورهای اقتصاد مقاومتی، توجه به تولید ملی و استفاده از کالای ایرانی محسوب می شود و آن را به عنوان موثرترین راهکار برون رفت و مقاومت مقابل تهدیدهای خارجی، قلمداد می کند.

تقویت اقتصاد مقاومتی سبب می شود تا کشور، نیازهای خود را در داخل برطرف و با ارتقای کیفیت و تنوع محصولات با کالاهای مشابه خارجی رقابت و کالای کیفی خود را در برابر رقیبان خارجی عرضه کند.

وی در ادامه رشد اشتغال را به عنوان یکی از فواید و آثار مصرف کالای ایرانی، برشمرد و در این باره بیان کرد: هم اکنون نرخ بیکاری بالای 12 درصد است اگر بتوان نیازهای کشور را با تشویق استفاده از کالای ایرانی در زمینه های مختلف صنعتی، کشاورزی و خدمات در داخل تامین کرد تا نیازی به واردات کالا وجود نداشته باشد این مساله به اشتغال بیشتر می انجامد و به رونق اقتصاد ملی منتهی می شود.

هم اکنون برخی از کارخانه های تولیدی کمتر از ظرفیت و پتانسیل موجود خویش، تولید می کنند با ایجاد رونق در فروش کالاهای ایرانی، این واحدهای تولیدی توسعه یافته و فرصت های شغلی بیشتری را فراهم می آورند که این امر به سرمایه گذاری زیادتر می انجامد و کشور به سمت توسعه رهنمون می شود و هیچ راهی جزء تقویت اقتصاد و تولید ملی در جهت استفاده از ظرفیت ها، توانمندی ها و پتانسیل های داخلی برای ایجاد رقابت و توسعه وجود ندارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، نهادینه شدن فرهنگ استفاده از کالای ایرانی را نیازمند انجام فعالیت های فرهنگی در این ارتباط دانست و تصریح کرد: صداوسیما، رسانه ها و تریبون های مختلف تبلیغاتی در این باره مسوولیت و رسالت بزرگی برعهده دارند تا با فراخواندن مردم نسبت به مصرف کالای تولید داخل، همگان را به این مساله ترغیب و تشویق کنند و آن را به عنوان یک تکلیف و وظیفه شرعی و ملی معرفی کنند.

نهادینه شدن این فرهنگ و بینش، سبب می شود تا مشتریان در مواجهه با 2 کالای ایرانی و مشابه خارجی آن بی تفاوت به ظاهر فریبنده با بسته بندی های شکیل و پرزرق و برق، برای حمایت از تولید ملی از کالای ساخت ایران استفاده کنند تا ارز و سرمایه کشور به جای آن که صرف واردات کالاهای بی کیفیت خارجی شود که در بسیاری از موارد به لحاظ کیفیت توان رقابت با تولید داخل را نیز ندارد برای ارتقای تولید ملی و توسعه کشور هزینه شود و به جای ایجاد اشتغال برای کشورهای دیگر، یک کارگر ایرانی جذب و مشغول به کار شود.

قنبری، ژاپن را یکی از کشورهای موفق در دستیابی به توسعه عنوان کرد و افزود: ژاپن در ابتدا برای بازسازی اقتصادی و صنعتی خود، واردات کالاهای خارجی را به شدت محدود کرد و به دور کشور در حقیقت حصار کشید.

این سیاست به همراه سایر برنامه های حمایت از تولید ملی در چندین سال متوالی سبب شد تا این کشور به بازیگری اصلی در عرصه اقتصاد بین ‏المللی تبدیل شود تا اینک بتواند با ایجاد توانمندی در تولید محصولات مختلف در برابر کالاهای دنیا رقابت کند البته منظور این نیست که باید دور کشور حصار ایجاد کرد بلکه می بایست که با بهره گیری از فناوری، علم، مدیریت و سرمایه روز دنیا به پیشرفت دست یافت و تولید داخلی را افزایش و کیفیت آنها را بهبود بخشید.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران، در بیان موانع موجود در استقبال از کالای ایرانی، گفت: عوامل متعددی را در این ارتباط می توان برشمرد که از آن جمله می شود به نداشتن بسته بندی مناسب، تبلیغات، بازاریابی و کارهای فرهنگی اشاره کرد به عنوان مثال زعفران مرغوب ایرانی به دلیل نداشتن امکان بسته بندی مناسب در ایران به اسپانیا برده می شود و در آنجا بسته بندی شده و به نام زعفران اسپانیا به جهان عرضه می شود.

وی برجام را فرصتی مناسب برای ارتقا کیفیت تولید ملی به شمار آورد و اظهار داشت: فضای پسابرجام سبب شد تا با ایجاد مناسبات و روابط با دیگر کشورها و استفاده از تکنولوژی و علم جهان، کیفیت تولید ملی را ارتقا و بدین ترتیب کالای ایرانی به جهان معرفی شود و با پایان دادن به تبلیغات دشمنان برای منزوی کردن ایران، موانع پیش روی ایران برداشته شد و ایران پس از برجام می تواند فرهنگ ها، ارزش ها و تولیدات خویش را آشکارا به جهان معرفی و آنها را صادر کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، با اشاره به در پیش بودن ایام نوروز و سنت ایرانیان مبنی بر خریدهای نوروزی، این مناسبت را فرصتی مغتنم برای حمایت از تولید ملی و خرید کالای ایرانی برشمرد و یادآور شد: البته می بایست که تولید کنندگان نیز کیفیت محصولات را ارتقا بخشند تا به جلب اعتماد عمومی مردم منتهی شود، چرا که کیفیت کالا بهترین تبلیغ برای تولید ملی محسوب می شود و تبلیغات صدا و سیما و رسانه ها نیز باید به نحوی باشد که مردم را به سمت مصرف کالای ایرانی ترغیب و تشویق کند.

قنبری در پایان نقش آموزش در نهادینه سازی فرهنگ استفاده از کالای ایرانی را تعیین کننده دانست و بیان کرد: اگر کودکان از ابتدا با روحیه خودباوری، اتکای به نفس و با غیرت ملی پرورش یابند و با این ذهنیت که مصرف کالای ایرانی را در اولویت قرار دهند، رشد پیدا کنند، زمانی که بزرگ شدند افرادی متعهد و متعصب به تولیدات داخلی خواهند بود و آنان به عنوان مدیران و آینده سازان کشور در آینده به حمایت و توجه از تولید داخل توجه لازم را خواهند داشت و اصل و هدف خویش را بر مصرف داخلی، ارتقای کیفیت تولید داخل، توسعه، ترقی و پیشرفت کشور می گذارند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار 18 اسفند 95، کدمطلب: 82456566،www.

irna.

ir
کلید واژه ها: تولید - ایران - ایرانی - اقتصاد - حمایت - توسعه - اقتصادی - کشور - کشاورزی - دانشگاه تربیت مدرس - خرید - استاد دانشگاه - پیشرفت - اشتغال - افزایش - فرهنگی - افزایش درآمد - مصرف کنندگان - اطلاع رسانی - ارزش افزوده - جامعه - انواع - معاون - ایرانیان - وزیر - مدیرعامل - مصرف - جهاد - دانشگاه - تبلیغات

آخرین اخبار سرویس:
خانه های تهرانی ها چند متر است؟

توزیع محموله های پرتقال در سراسر کشور با نرخ مصوب آغاز شد

بازگشت فردوسی پور به تلویزیون

خروج 15 شناور مغروقه از اروندرود

ساخت و سازهای حریم رودخانه ولنجک تخریب می شوند

قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت

استمرار حقوق های نامتعارف دولتمردان/امتناع از شفافیت حقوق و مزایا

عملیات اجرایی 3 پروژه درمنطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی آغاز شد

توقیف محموله گوجه فرنگی قاچاق در گذرگاه مرزی چذابه

پایان ظرفیت تهاتر بدهی و مطالبات اوراق تسویه نوع اول خزانه

اختصاص 10میلیارد ریال برای اصلاح نقاط حادثه خیز آذربایجان غربی

173 آموزشکده فنی و حرفه ای در کشور راه اندازی شد

طلای کثیف، ثروتی در کهگیلویه و بویراحمد که دردسرساز می شود

زهر تا عسل؛ حکایت تلخ و شیرین کارآفرین کردستانی

اختصاص 10میلیارد ریال برای اصلاح نقاط حادثه خیز آذربایجان غربی

وجود 900 کلاس درس خشتی گلی، کانکسی و کپری در کرمان

ایرانی ها در کدام کشورها بیش تر خانه می خرند؟

560 طرح در دهه فجر امسال در کرمان به بهره برداری می رسد

آمار جالب از میزان استفاده مردم از غذاهای بیرون

54 درصد معلمان فقر درآمدی و زمانی دارند.

صداوسیما سهم 140 میلیارد تومانی از جرایم رانندگی مردم را چه کرد؟

استخدام مدرس طراحی لباس جهت تدریس در آموزشگاه

کلیه استخدامی های قم - 27 دی 97

موضع انجمن واردکنندگان خودرو درباره اصلاح مصوبه اخیر دولت

قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

استخدام راننده وانت، مزدا در محدوده طالقانی تهران

استخدام مدرس عکاسی خانم در آموزشگاه پیشکسوتان

اقدام پژوهی چگونه توانستم لکنت زبان دانش آموزم را بر طرف نمایم

استخدام چرخکار و بیرون بر شومیز دخترانه در البرز

استخدام مدرس برنامه نویسی خانم در آموزشگاه

استخدام نیروی فروش تلفنی خانم در محدوده سپهسالارِ اصفهان

استخدام بازاریاب حرفه ای بیمه در شرکت جهان خودرو

استخدام فروشنده مانتو با سابقه و با تجربه در شهر تهران

استخدام تعدادی راننده با نیسان یخچالدار آشنا به توزیع مویرگی

استخدام فروشنده جهت کار لوازم آرایشی در تهران محدوده صادقیه

استخدام راننده نیسان و وانت جهت کار در باربری در شهر تهران

اختصاص 10میلیارد ریال برای اصلاح نقاط حادثه خیز آذربایجان غربی

استخدام تعدادی راننده پایه 2 جهت کار در مرکز آمبولانس

بیشترین خانه های تهران در کدام منطقه است؟

استخدام تعدادی وسط کار در تولیدی ‎پوشاک ‎زنانه‏ در تهران

173 آموزشکده فنی و حرفه ای در کشور راه اندازی شد

استخدام کارگر ساده جهت کار در رستوران - کرج

استخدام تعدادی خیاط ماهر تکمیل کار مزدی‎دوز در شهر تهران

استخدام تعدادی اتوکار ماهر جهت تولیدی مانتو در تهران

استخدام تعدادی چرخکار مزدی دوز لی در تهران محدوده افسریه

استخدام تعدادی برق کار نیمه ماهر در کرج

استخدام خانم آشنا به کامپیوتر و هلو جهت شرکت بازرگانی

استخدام رنگ کار و ورق کار مبلمان در کرج

استخدام حسابدار و صندقدار خانم جهت کار در فروشگاه پوشاک

استخدام کارگر ماهر جهت کار در مرغ فروشی در کرج

استخدام صندوقدار خانم جهت رستوران سیب مهرشهر

استخدام سالن کار جهت کار در کافه رستوران زیگزاگ

کمپین خیرانه استانداردسازی گرمایش مدارس

استخدام یک ساندویچ زن ماهر با جای خواب در شهر تهران

فقط با مدیریت هزینه نمی توان کسری های بودجه ای سازمان بیمه سلامت را جبران کرد / اولویت سازمان بیمه سلامت در سال 97 مدیریت منابع بوده است

190 تخته فرش در کرمان برای صحن حضرت زهرا (س) بافته شد

وجود کارت خوان در مطب پزشکان تاثیری در مالیات ندارد

پرداخت زکات در سربیشه 70 درصد افزایش یافت

صنعت خودرو از فضای رقابت خارج شده است

افتتاح 3 طرح صنعتی در بندر امام خمینی(ره) با حضور وزیر راه

کدام خودروها افزایش قیمت ندارند؟

نیازمندی های استخدامی اصفهان 27 دی 97

قیمت دلار امروز 27 دی 97

استخدام پشتیبان تلفنی مشتریان در شرکت بازرگانی معتبر

استخدام برنامه نویس اندروید در مرکز توسعه کسب و کار رهنج

شاه چقدر پول از ایران خارج کرد؟

دستورالعمل رسیدگی و نظارت بر وضعیت حقوق کارگران ابلاغ شد + سند

طلای کثیف، ثروتی در کهگیلویه و بویراحمد که دردسرساز می شود

استخدام آرایشگر ماهر و باتجربه و یک وردست آقا در تهران

استخدام رویه کوب ماهر آقا جهت مبلمان در کرج

استخدام کارگر آقا جهت کار در سوپرمارکت در کرج

استخدام نیروی فروش تلفنی خانم با روابط عمومی بالا در اصفهان

استخدام تعدادی زیرکارچی و رنک گاری مبل در کرج

استخدام کارمند مسلط به امور اداری خانم جهت شرکت جم ایرسا

استخدام فروشنده جهت فروشگاه کالای خواب در کرج

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

استخدام فروشنده حرفه ای در یک شرکت معتبر تولید مبلمان/تهران

لوکس ترین ب ام و تولید انبوه تمام دوران را ببینید

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شد

استخدام مدیر داخلی در یک آژانس مسافرتی در تهران

استخدام کارشناس شبکه در شرکت صنعتی تکران مبرد در تهران

نمایشگاه دائمی خودکفایی قطعات درساپکو

زهر تا عسل؛ حکایت تلخ و شیرین کارآفرین کردستانی

زهر تا عسل؛ حکایت تلخ و شیرین کارآفرین کردستانی

190 تخته فرش در کرمان برای صحن حضرت زهرا (س) بافته شد

سه شنبه بازار محلی املش

یارانه نقدی 330 هزار میلیارد تومان را بلعید!

دستیابی به دانش تولید آلومین از کائولن در مقیاس آزمایشگاهی

استخدام مهندس صنایع آقا در گروه صنعتی پاکشو

قیمت سکه امروز 27 دی 97

استخدام مهندس صنایع غذایی جهت کار در خراسان رضوی

استخدام تعدادی ویزیتور خانم جهت فروش لوازم خانگی

استخدام راننده جهت پخش کپسول اکسیژن در البرز

نمایشگاه دائمی خودکفایی قطعات درساپکو

بازار گوشت قربانی شبکه معیوب توزیع شد

وجود کارت خوان در مطب پزشکان تاثیری در مالیات ندارد

پرداخت زکات در سربیشه 70 درصد افزایش یافت

استخدام پیک موتوری آشنا به منطقه گوهردشت

صنعت خودرو از فضای رقابت خارج شده است

استخدام نیروی ماهر و نیمه ماهر خانم و آقا جهت کار در عکاسی

توسعه و تقویت اقتصاد ملی با حمایت از کالای ایرانی

توسعه و تقویت اقتصاد ملی با حمایت از کالای ایرانی