مطالب مرتبط:
روایت توکلی از جلسه اقتصاددانان با روحانی
روایت توکلی از جلسه اقتصاددانان با روحانی
روایت لیلاز از جلسه اقتصاددانان با روحانی
جزییات جلسه 180 دقیقه ای اقتصاددانان با روحانی
جلسه سه ساعته رییس جمهوری با اقتصاددانان / روحانی: ما در شرایط بحرانی نیستیم اما شرایط، عادی نیز نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 مهر 1397 ساعت 07:552018-10-19اقتصادي

روایت برخی اقتصاددانان از جلسه دیروز با حسن روحانی


رییس جمهور دیروز با برخی از اقتصاددانان از طیف های مختلف جلسه برگزار کرد و برخی از انها نظرات خود را در این جلسه اعلام کردند.

روایت های مختلفی در رسانه ها از جلسه دیروز وجود دارد که برخی از آنها به شرح زیر است - شعارسال": دکتر حسن روحانی رییس جمهوری دیروز با جمعی از صاحبنظران و استادان اقتصاد دیدار و گفت وگو کرد.

این رخداد مهمترین محور توجه روزنامه های امروز سه شنبه بیست و چهارم مهرماه قرار گرفت.

** در جلسه دیروز چه گذشت؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازروزنامه اطلاعات ، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی دیروز در جلسه اقتصادی با حضور جمعی از اساتید دانشگاه های کشور، با تاکید بر این که به آینده بهتر ، بسیار امیدوارم و ابراز خرسندی و خشنودی از برگزاری این نشست و قدردانی از حضور اقتصاددانان دانشگاه های کشور، گفت: بی تردید تمامی شرکت کنندگان دلسوزانه برای نظام ، کشور و دولت نظرات کارشناسانه خود را بیان کردند و این جلسات باید تداوم یابد.

ایران گزارشی با عنوان گفت وشنود رییس جمهوری با اقتصاددانان درباره نشست دیروز نوشت: راه های برون رفت از رکود و ایجاد شتاب در رشد اقتصادی، وضع تورم، ضرورت تغییرات سریع و باورپذیر در هدفگذاری اهداف مدنظر اقتصادی، تقویت سیستم ارزیابی سیاست ها، ضرورت دخالت بیشتر دولت در بازار ارز، ضرورت مدیریت و کنترل تبعات شوک های اقتصادی برای مصرف کننده و تولیدکننده، تقویت تعامل با جهان، بهره گیری بیشتر از نظر اقتصاددانان در طرح های اقتصادی پیش از اجرا، ضرورت وجود فرماندهی برای مقابله با تحریم ها، ضرورت ارائه بسته های مشروط حمایتی از بنگاه های بزرگ اقتصادی، ضرورت توجه بیشتر به اقتصاد منطقه ای و اقتصاد بنگاه ها و تقویت تیم اقتصادی دولت، از جمله مباحث و موضوعاتی بودند که استادان و صاحبنظران اقتصادی شرکت کننده در این نشست پیرامون آنها، دیدگاه های خود را با رییس جمهوری درمیان گذاشتند.

به نوشته ایران، حسین عبده تبریزی، جعفر خیرخواهان، غلامرضا زمانیان، حجت میرزایی، تیمور رحمانی، احمد توکلی، محسن رنانی، سید محمد صادق الحسینی، سهراب دل انگیزان، سیدفرشاد فاطمی، سعید لیلاز، علی سعدوندی، مرتضی زمانیان، سیدعلی مدنی زاده، مرتضی عزتی، بایزید مردوخی، علی نقی مشایخی، مهدی فیضی، ابوالفضل پاسبانی، ندری، حمید زمان زاده، زهرا کریمی، ابوالقاسم مهدوی، سعید اسلامی بیدگلی، کوثر یوسفی و سربندی میهمانان دیروز روحانی بودند.

روزنامه دنیای اقتصاد اما از غایبان جلسه دیروز نوشت و در گزارش خود آورد: در این جلسه 30 تن از اقتصاددانان جوان و پیشکسوت از دانشگاه های مختلف حاضر بودند؛ اما در صورت لحاظ نکردن برخی چهره های برجسته، نمادهای فکری جریان های اقتصادی کشور حضور کمرنگی داشتند.

ازجمله چهره های غایب از طیف های مختلف فکری اقتصاد ایران می توان به محمد طبیبیان، موسی غنی نژاد، محمدمهدی بهکیش، مسعود نیلی، حسن درگاهی، محمد ستاری فر، فرشاد مومنی، عباس شاکری و.

اشاره کرد.

از این رو می توان گفت جلسه رییس جمهوری با اقتصاددانان، پررونق برگزار نشد.

رصد عکس های منتشرشده از جلسه دیروز نشان می دهد که از دانشگاه علامه طباطبایی یا دانشگاه شهید بهشتی، استادان دانشگاه مشارکت نداشتند که به نظر می رسد به رغم دعوت، این افراد در جلسه حضور نداشتند.

در حالی که این گروه، جزو افرادی بودند که نامه اقتصاددانان به رییس جمهوری را تهیه و تدوین کرده بودند.

به نوشته روزنامه خراسان در فراخبری از جلسه دیروز، مدیریت این جلسه با علی ربیعی بود و از طرف دولت محمود واعظی ، محمدباقر نوبخت ، عبدالناصر همتی و محمد نهاوندیان در این جلسه حضور داشتند اما ظاهرا مسعود نیلی مشاور ارشد اقتصادی رییس جمهور که چندی است از دولت فاصله گرفته، حضور نداشته است.

علاوه بر این فرشاد مومنی ، عباس شاکری و حسین راغفر به عنوان سه اقتصاددان شاخص نهادگرا که در راس فهرست امضاکنندگان دو نامه اخیر این طیف به رییس جمهور هستند، نیز در جلسه حضور نداشتند.

گفتنی است پیش از این سه نامه سرگشاده از سوی اقتصاددانان ارائه شده بود که یکی از آن ها مورداشاره رهبری هم قرار گرفت و ایشان خواستار استفاده از این نظرات شدند.

نوبخت رییس سازمان برنامه هم پیش تر جلسه ای برگزار کرده بود که مورداستقبال قرار نگرفت.

** نگاه های انتقادی به جلسه دیروز شرق در گزارش خود با عنوان تصمیم سران 3 قوه برای تصویب FATF درباره جلسه دیروز چنین نگاشت: از ابتدای حضور حسن روحانی در قامت رییس جمهور پنج سال می گذرد، اما دو روز پیش، روحانی برای اولین بار آن هم پس از بحران اقتصادی حاضر شد نشستی با اقتصاددانان برگزار کند و نظر آن ها را جویا شود.

هرچند آن گونه که از فهرست حاضران پیداست، تلاش شده از تمامی طیف ها در این نشست دعوت شود، اما شنیده ها حاکی از آن است که برخی از اقتصاددانان منتقد این نشست را تحریم کردند؛ زیرا معتقد بودند که این شگردی است برای اینکه دو طیف اصلی اقتصاددانان ایران را روبه روی هم قرار دهند و نتیجه گیری کنند که دولت چگونه خواهد توانست از دیدگاه هایی تا این حد مغایر، بهره بگیرد؟ در بخشی از گزارش دنیای اقتصاد می خوانیم: گزارش ها حاکی از آن است که برخی در این جلسه نقدهای جدی به عملکرد دولت داشتند و در مقابل پاسخ رییس جمهوری به این نقدها، آگاه بودن رییس جمهوری و تیم اقتصادی از مسائل مطرح شده در این جلسه بود.

به گفته اقتصاددانان، فضای حاکم در این جلسه به شکلی بود که اکثر اقتصاددانان موضوعات و خواسته ها را به شکل صریح ارائه کردند.

.

از موضوعات دیگر مطرح شده تضعیف تیم اقتصادی دولت با کنار گذاشتن مشاور اقتصادی رییس جمهوری و وزیراقتصاد دولت یازدهم بود.

برخی از اقتصاددانان نیز در این جلسه نسبت به ضعف کنونی تیم اقتصادی دولت و نبود افراد برجسته در این تیم و همچنین عدم هماهنگی، موضوعاتی را مطرح کردند که البته به نظر می رسد این نکته مورد قبول رییس جمهوری قرار نگرفته باشد.

.

گروهی از اقتصاددانان نشست روز گذشته نیز اعتقاد داشتند افرادی که در حال حاضر به رییس جمهوری، مشاوره می دهند دارای دیدگاه های کوتاه مدت و سیاسی بودند و این موضوع بر خروجی تصمیمات دولت اثرگذاشته است.

روزنامه جوان گزارش خود را با جملاتی پرکنایه آغاز کرد و چنین نوشت: رییس جمهور با چند اقتصاددان جلسه می گذارد، نه برای اینکه آنها دلشان برای سخنان رییس جمهور تنگ شده بود، برای اینکه او و مردم، پیشنهادات اقتصاددانان را بشنوند اما خبر منتشره از این نشست فقط اظهارات رییس جمهور است! مشاور اقتصادی رییس جمهور و معاون اول او که مسئول کارهای اقتصادی دولت هستند، در جلسه غایبند.

منتقدان هم نیامده اند.

از حامیان دولت هم، شاخص ها نیامده اند.

یعنی تقریباً هیچ! ** روایت ها از جلسه دیروز روزنامه آرمان در گفت وگویی با احمد توکلی نظر او را درباره جلسه دیروز جویا شد.

وی گفت و شنود دیروز اقتصاددانان با روحانی را چنین ارزیابی کرد: بالاخره یک عده آدم که در این رشته مطالعه کردند و برخی از آنها هم کار تجربی انجام داده اند و مانند خود من که فعالیت سیاسی اقتصادی دارم، حرف برای گفتن دارند.

اگر این حرف ها مطرح شود خوب است، حالا ممکن است که کسی این حرف ها را بپذیرد و عمل کند و کسی هم بپذیرد و عمل نکند.

در کل جلسه خوبی بود.

توکلی درباره دیدگاه و رویکرد دولت هم چنین توضیح داد: نظر دولت آشکار و سیاست ارزی دولت مورد نقد است.

آخر کار آقای روحانی صحبت کرد و توضیح داد که چه محدودیت و معذوریت هایی دارند که فکر می کنم دانستن آن برای مردم مفید است؛ چون اگر ایشان کار الف را انجام نمی دهد چون زمینه آن مساعد نیست و اگر ب را انجام می دهد به این دلیل است که زمینه آن مساعد است.

زهرا کریمی اقتصاددان نیز به شرق گفته است: به عقیده من این نشست را می توان خوب ارزیابی کرد.

به هرحال این نشست بیشتر به شروعی برای هم فکری دولت و اقتصاددانان می ماند تا اینکه بخواهد به نتیجه ای منتهی شود.

محور اصلی این نشست آن بود که آنچه رخ داده، فقط به دولت آقای روحانی برنمی گردد و به مرور زمان پدید آمده و اکنون سر باز کرده است، اما به هرحال این شرایط باید تغییر کند.

به گفته محسن رنانی استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان، درست است که اقتصاددانان در کشور تفاهم قطعی ندارند، اما اگر کنار هم بنشینند، می توانند روی حداقل هایی به تفاهم برسند و پیشنهادات را به صورت عقل جمعی به دولت ارائه دهند.

همچنین در این نشست مطرح شد که فضا برای سیاست گذار کاملا بسته نیست؛ اکنون برای بسیاری از اقدامات دیر شده و ممکن است دیگر فرصتی برای اصلاح باقی نماند، اما باور ندارم که در جیب اقتصاددانان هم راه حل های آماده ای وجود دارد که بحران کنونی را حل کند.

شرق با حسین عبده تبریزی هم گفت وگو کرد.

وی اظهار داشته در صحبتی که با رییس جمهور در نشست اخیر داشتم، گفتم که در همین دو ماه، با تمام معضلاتی که افزایش قیمت ارز داشته، تنها مزیت آن افزایش صادرات بود و درخواست کردم که حداقل این بخش را با ممنوع کردن صادرات خراب نکنند.

وی افزود: همه می دانیم که نرخ رشد اقتصادی و بیکاری بدتر می شود، اما دولت باید اولویت اصلی را به کنترل تورم اختصاص دهد؛ بنابراین باید بسته ای از اقدامات را در دستور کار قرار دهد که هم انتظارات تورمی را کاهش دهد و هم بتوانیم در سمت عرضه، عناصر را محدود کنیم که به نقدینگی بیشتر نینجامد.

اصلاح سیاست های ارزی و نظام بانکی از دیگر مواردی بود که در این نشست به آن ها اشاره کردم.

آنچه به حیثیت دولت و حامیان دولت لطمه بسیار جدی زده، تا حد زیادی به وضعیت بانک ها مرتبط است.

از همه مهم تر دولت باید مشخص کند در عین کنترل تورم با کسری بودجه چه خواهد کرد.

اقدامات اقتصادی نیازمند تدابیر مدیریتی نیز هست که باید متعادل و هماهنگ باشد و به مسائل اقتصاد سیاسی و امنیتی نیز توجه کند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری با اقتصاد ،تاریخ انتشار24 مهر 97، کدمطلب: 28247،www.

baeghtesad.

com
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - رییس جمهور - رییس جمهوری - حسن روحانی - دکتر حسن روحانی - روحانی - روزنامه - جمهوری - گزارش - دانشگاه - دولت - برگزار - کشور - دنیای اقتصاد - ایران - مرتضی - سعید - دکتر - پیشکسوت - اطلاعات - مدیریت - اسلامی - امروز - رسانه - بازار - آینده - منطقه - دیدار - تحریم

آخرین اخبار سرویس:
جزییات طرح استفاده از سهمیه سوخت در کارت های بانکی

هشدار درباره خرید و فروش کارت سوخت

یک بام و دو هوای اجرای ممنوعیت دریافت حق فنی از سوی داروخانه ها/ دود کم کاری داروسازها در چشم مردم!

​پایه پولی در یک سال اخیر به اندازه 4 سال زیاد شد/ روحانی گوی سبقت را از احمدی نژاد ربود +جدول

سیگار را از دسترس مادران باردار خارج کنید

تأملی بر مصاحبه ظریف

فرانس 24: بازار ایران پس از تحریم ها روزهای آرامی را سپری می کند

تجارت خارجی در دوران تحریم چگونه انجام خواهد شد؟

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 23آبان

جهانگیری: طی 2 ماه آینده اقتصاد ایران به آرامش نسبی خواهد رسید

خبر تکمیل می شود... تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

رییس بنیاد مسکن در گفت وگو با فارس: هیچ مسکن اجتماعی احداث نشد

نایب رییس شورای ملی زعفران در گفت وگو با ترند: درآمد 145 میلیون دلاری از زعفران در 6 ماه/ آذربایجان برای کشت طلای سرخ وسوسه شد

برداشت انار از دومین قطب تولید این محصول در فارس

سال آینده از رقم بودجه اعتبارات عمرانی چیزی را کسر نمی کنیم

عوامل موثر بر تشدید رکود معاملات بورس

همکاری مشترک امارات و عربستان برای تولید گاز ال ان جی

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 23 آبان

راز پشت پرده سقوط آزاد قیمت طلا و سکه

لزوم تدوین سند توسعه برای ارتقای کیفیت فرآورده های کنجدی

کاهش قیمت ارز در راه است

جزییات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد جامعه

افزایش 83 درصدی متوسط قیمت مسکن در پایتخت

یکپارچگی در راهبرد ملی کیفیت و نظام استانداردسازی

فال روزانه چهارشنبه 23 آبان 1397

بازار ارز و سکه تا رسیدن به تعادل، کاهشی خواهد بود

هرچه سریعتر باید راه گناوه-دیلم ترافیکی شود

دسترسی کدام بانک ها به سوییفت قطع می شود؟

تولید 92درصدی زعفران جهان توسط ایران

سفره مردم 47.5درصد گران شد

شورلت کوروِر مونزا مدل 1965 میراث زیبا

دلار به زیر 10 هزار تومان باز می گردد؟!

شوک عراق به تجار ایرانی

سفر ربیعی به چابهار

قیمت خودرو/افزایش 6 میلیونی قیمت ساندرو و پژو207

پایان بی نتیجه نشست افزایش قدرت خرید کارگران

دلار به کانال12هزارتومان نزدیک شد

ارزش سبد حمایتی اول 300 هزار تومان | کدام کالاها در سبد حمایتی قرار دارند؟

آخرین وضعیت قیمت خودرو های داخلی در بازار/کاهش قیمت ارز ادامه دارد

اتفاقات عجیب در بازار آزاد ارز

مرغ چرا گران شد؟

جریان نامریی قدرتمند در بازار ارز!

همکاری مشترک امارات و عربستان برای تولید گاز ال ان جی

افزایش 37 درصدی حملات علیه یهودیان در آمریکا در سال 2017 نسبت به سال 2016

آخرین خبر از کمیته حقوق و دستمزد

افزایش 37 درصدی میزان حملات علیه یهودیان در آمریکا در سال 2017 نسبت به سال قبل

توافق های اولیه برای سرمایه گذاری های مشترک صورت گرفت

شورلت کوروِر مونزا مدل 1965 به ارث رسیده

توافق های اولیه برای سرمایه گذاری های مشترک صورت گرفت

انبوه سازی جالب روی دکل برق در زنجان! + عکس

همه آنچه که از چشمی باتری اتومبلیتان باید بدانید!

در جلسه امروز شورای عالی کار چه گذشت؟

جزییات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد جامعه

عذرخواهی وزیر راه بابت مشکلات متقاضیان مسکن مهر

دخل و خرج جورِ دولت

فرونشست زمین در تهران سالانه 16سانتی متر است

عرضه ارز پتروشیمی ها به مرز 5 میلیارد یورو رسید

اعطای وام 160 میلیونی مسکن به اعضای بنیاد ملی نخبگان

هشدار شرکت ملی پخش درباره خرید و فروش کارت سوخت

سودجویان با قطعه بندی اراضی دولتی، مشکلات اجتماعی رقم زدند

وجود 320 واحد تولیدی با پیشرفت فیزیکی 60 درصد در خوزستان

دریافت دیرکرد قبوض گاز مبنای قانونی دارد یا خیر؟

مانور طرح اضطراری فرودگاه مهرآباد

شبکه های اجتماعی با روان ما چه می کنند؟

جمعه دوم آذر بزرگترین حراج سال بامیلو برگزار می شود

هشدار شرکت ملی پخش درباره خرید و فروش کارت سوخت 

بهای خرید آپارتمان در منطقه 5 تهران +جدول

شاپرک جزییات طرح استفاده از سهمیه سوخت در کارت های بانکی را منتشر کرد

مشوّق های ویژه برای اجرای طرح کاداستر در اراضی کشاورزی

جزییات حذف دفترچه بیمه سلامت از 70روز دیگر

بهره برداری از همراه سرا در گرو چند امضا

ورود شیرابه های زباله به رود هراز | خطر ویلاسازی ها

جزییات اجرای مرحله اول طرح «حمایت از اقشار کم درآمد» اعلام شد

ارزش سبد حمایتی اول 300 هزار تومان است

جزییات استفاده از کارت بانکی برای سوختگیری

چرا تحریم های آمریکا کارساز نیست؟

20میلیارد ریال مالیات اضافی مودیان استرداد شد

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز امروز 97/08/22

دلار به کانال12هزارتومان نزدیک شد

جزییات استفاده از کارت بانکی برای سوختگیری

ظرافت های پنهان در طراحی آیپد پرو 2018 از زبان جانی آیو

کارت سوخت خود را نفروشید!

حداقل خرج یک تهرانی در هفته چقدر است؟ +جدول

جهانگیری: شرایط ملتهب اقتصادی تا دو ماه آینده فروکش می کند

کشتی آرای: قیمت سکه در یک هفته 400 هزار تومان کاهش یافت

نگاهی امیدوارانه به متغیرهای با اهمیت بانک سرمایه

پیش بینی برای بازار ارز و سکه

3 میلیارد ریال برای ایمن سازی دام استان هزینه شد

20میلیارد ریال مالیات اضافی مودیان استرداد شد

نمایشگاه صنایع دستی در یزد گشایش یافت

جزییات جلسه شورای پول و اعتبار؛ بازار ارز و سکه تا رسیدن به تعادل، کاهشی خواهد بود

فرانس 24: آرامش در بازار ایران بعد از تحریم ها یکجانبه آمریکا/ روند نزولی قیمت ها در بازار ارز و طلا

وجود 320 واحد تولیدی با پیشرفت فیزیکی 60 در خوزستان

جزییات استفاده از کارت بانکی برای سوختگیری

آغاز اجرای طرح گردشگری آشوراده از هفته آینده ، تلاش برای افزایش قیمت محصولات کشاورزی

هشدار درباره خرید و فروش کارت سوخت

آیا  قیمت ارز کاهش می یابد؟

هیات تجاری اتاق بازرگانی یاسوج وارد اسلواکی شد

هیات تجاری اتاق بازرگانی یاسوج وارد اسلواکی شد

آموزش دودی کردن برنج معمولی

روایت برخی اقتصاددانان از جلسه دیروز با حسن روحانی

روایت برخی اقتصاددانان از جلسه دیروز با حسن روحانی