مطالب مرتبط:
روایت توکلی از جلسه اقتصاددانان با روحانی
روایت توکلی از جلسه اقتصاددانان با روحانی
روایت لیلاز از جلسه اقتصاددانان با روحانی
جزییات جلسه 180 دقیقه ای اقتصاددانان با روحانی
جلسه سه ساعته رییس جمهوری با اقتصاددانان / روحانی: ما در شرایط بحرانی نیستیم اما شرایط، عادی نیز نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 مهر 1397 ساعت 07:552018-10-19اقتصادي

روایت برخی اقتصاددانان از جلسه دیروز با حسن روحانی


رییس جمهور دیروز با برخی از اقتصاددانان از طیف های مختلف جلسه برگزار کرد و برخی از انها نظرات خود را در این جلسه اعلام کردند.

روایت های مختلفی در رسانه ها از جلسه دیروز وجود دارد که برخی از آنها به شرح زیر است - شعارسال": دکتر حسن روحانی رییس جمهوری دیروز با جمعی از صاحبنظران و استادان اقتصاد دیدار و گفت وگو کرد.

این رخداد مهمترین محور توجه روزنامه های امروز سه شنبه بیست و چهارم مهرماه قرار گرفت.

** در جلسه دیروز چه گذشت؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازروزنامه اطلاعات ، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی دیروز در جلسه اقتصادی با حضور جمعی از اساتید دانشگاه های کشور، با تاکید بر این که به آینده بهتر ، بسیار امیدوارم و ابراز خرسندی و خشنودی از برگزاری این نشست و قدردانی از حضور اقتصاددانان دانشگاه های کشور، گفت: بی تردید تمامی شرکت کنندگان دلسوزانه برای نظام ، کشور و دولت نظرات کارشناسانه خود را بیان کردند و این جلسات باید تداوم یابد.

ایران گزارشی با عنوان گفت وشنود رییس جمهوری با اقتصاددانان درباره نشست دیروز نوشت: راه های برون رفت از رکود و ایجاد شتاب در رشد اقتصادی، وضع تورم، ضرورت تغییرات سریع و باورپذیر در هدفگذاری اهداف مدنظر اقتصادی، تقویت سیستم ارزیابی سیاست ها، ضرورت دخالت بیشتر دولت در بازار ارز، ضرورت مدیریت و کنترل تبعات شوک های اقتصادی برای مصرف کننده و تولیدکننده، تقویت تعامل با جهان، بهره گیری بیشتر از نظر اقتصاددانان در طرح های اقتصادی پیش از اجرا، ضرورت وجود فرماندهی برای مقابله با تحریم ها، ضرورت ارائه بسته های مشروط حمایتی از بنگاه های بزرگ اقتصادی، ضرورت توجه بیشتر به اقتصاد منطقه ای و اقتصاد بنگاه ها و تقویت تیم اقتصادی دولت، از جمله مباحث و موضوعاتی بودند که استادان و صاحبنظران اقتصادی شرکت کننده در این نشست پیرامون آنها، دیدگاه های خود را با رییس جمهوری درمیان گذاشتند.

به نوشته ایران، حسین عبده تبریزی، جعفر خیرخواهان، غلامرضا زمانیان، حجت میرزایی، تیمور رحمانی، احمد توکلی، محسن رنانی، سید محمد صادق الحسینی، سهراب دل انگیزان، سیدفرشاد فاطمی، سعید لیلاز، علی سعدوندی، مرتضی زمانیان، سیدعلی مدنی زاده، مرتضی عزتی، بایزید مردوخی، علی نقی مشایخی، مهدی فیضی، ابوالفضل پاسبانی، ندری، حمید زمان زاده، زهرا کریمی، ابوالقاسم مهدوی، سعید اسلامی بیدگلی، کوثر یوسفی و سربندی میهمانان دیروز روحانی بودند.

روزنامه دنیای اقتصاد اما از غایبان جلسه دیروز نوشت و در گزارش خود آورد: در این جلسه 30 تن از اقتصاددانان جوان و پیشکسوت از دانشگاه های مختلف حاضر بودند؛ اما در صورت لحاظ نکردن برخی چهره های برجسته، نمادهای فکری جریان های اقتصادی کشور حضور کمرنگی داشتند.

ازجمله چهره های غایب از طیف های مختلف فکری اقتصاد ایران می توان به محمد طبیبیان، موسی غنی نژاد، محمدمهدی بهکیش، مسعود نیلی، حسن درگاهی، محمد ستاری فر، فرشاد مومنی، عباس شاکری و.

اشاره کرد.

از این رو می توان گفت جلسه رییس جمهوری با اقتصاددانان، پررونق برگزار نشد.

رصد عکس های منتشرشده از جلسه دیروز نشان می دهد که از دانشگاه علامه طباطبایی یا دانشگاه شهید بهشتی، استادان دانشگاه مشارکت نداشتند که به نظر می رسد به رغم دعوت، این افراد در جلسه حضور نداشتند.

در حالی که این گروه، جزو افرادی بودند که نامه اقتصاددانان به رییس جمهوری را تهیه و تدوین کرده بودند.

به نوشته روزنامه خراسان در فراخبری از جلسه دیروز، مدیریت این جلسه با علی ربیعی بود و از طرف دولت محمود واعظی ، محمدباقر نوبخت ، عبدالناصر همتی و محمد نهاوندیان در این جلسه حضور داشتند اما ظاهرا مسعود نیلی مشاور ارشد اقتصادی رییس جمهور که چندی است از دولت فاصله گرفته، حضور نداشته است.

علاوه بر این فرشاد مومنی ، عباس شاکری و حسین راغفر به عنوان سه اقتصاددان شاخص نهادگرا که در راس فهرست امضاکنندگان دو نامه اخیر این طیف به رییس جمهور هستند، نیز در جلسه حضور نداشتند.

گفتنی است پیش از این سه نامه سرگشاده از سوی اقتصاددانان ارائه شده بود که یکی از آن ها مورداشاره رهبری هم قرار گرفت و ایشان خواستار استفاده از این نظرات شدند.

نوبخت رییس سازمان برنامه هم پیش تر جلسه ای برگزار کرده بود که مورداستقبال قرار نگرفت.

** نگاه های انتقادی به جلسه دیروز شرق در گزارش خود با عنوان تصمیم سران 3 قوه برای تصویب FATF درباره جلسه دیروز چنین نگاشت: از ابتدای حضور حسن روحانی در قامت رییس جمهور پنج سال می گذرد، اما دو روز پیش، روحانی برای اولین بار آن هم پس از بحران اقتصادی حاضر شد نشستی با اقتصاددانان برگزار کند و نظر آن ها را جویا شود.

هرچند آن گونه که از فهرست حاضران پیداست، تلاش شده از تمامی طیف ها در این نشست دعوت شود، اما شنیده ها حاکی از آن است که برخی از اقتصاددانان منتقد این نشست را تحریم کردند؛ زیرا معتقد بودند که این شگردی است برای اینکه دو طیف اصلی اقتصاددانان ایران را روبه روی هم قرار دهند و نتیجه گیری کنند که دولت چگونه خواهد توانست از دیدگاه هایی تا این حد مغایر، بهره بگیرد؟ در بخشی از گزارش دنیای اقتصاد می خوانیم: گزارش ها حاکی از آن است که برخی در این جلسه نقدهای جدی به عملکرد دولت داشتند و در مقابل پاسخ رییس جمهوری به این نقدها، آگاه بودن رییس جمهوری و تیم اقتصادی از مسائل مطرح شده در این جلسه بود.

به گفته اقتصاددانان، فضای حاکم در این جلسه به شکلی بود که اکثر اقتصاددانان موضوعات و خواسته ها را به شکل صریح ارائه کردند.

.

از موضوعات دیگر مطرح شده تضعیف تیم اقتصادی دولت با کنار گذاشتن مشاور اقتصادی رییس جمهوری و وزیراقتصاد دولت یازدهم بود.

برخی از اقتصاددانان نیز در این جلسه نسبت به ضعف کنونی تیم اقتصادی دولت و نبود افراد برجسته در این تیم و همچنین عدم هماهنگی، موضوعاتی را مطرح کردند که البته به نظر می رسد این نکته مورد قبول رییس جمهوری قرار نگرفته باشد.

.

گروهی از اقتصاددانان نشست روز گذشته نیز اعتقاد داشتند افرادی که در حال حاضر به رییس جمهوری، مشاوره می دهند دارای دیدگاه های کوتاه مدت و سیاسی بودند و این موضوع بر خروجی تصمیمات دولت اثرگذاشته است.

روزنامه جوان گزارش خود را با جملاتی پرکنایه آغاز کرد و چنین نوشت: رییس جمهور با چند اقتصاددان جلسه می گذارد، نه برای اینکه آنها دلشان برای سخنان رییس جمهور تنگ شده بود، برای اینکه او و مردم، پیشنهادات اقتصاددانان را بشنوند اما خبر منتشره از این نشست فقط اظهارات رییس جمهور است! مشاور اقتصادی رییس جمهور و معاون اول او که مسئول کارهای اقتصادی دولت هستند، در جلسه غایبند.

منتقدان هم نیامده اند.

از حامیان دولت هم، شاخص ها نیامده اند.

یعنی تقریباً هیچ! ** روایت ها از جلسه دیروز روزنامه آرمان در گفت وگویی با احمد توکلی نظر او را درباره جلسه دیروز جویا شد.

وی گفت و شنود دیروز اقتصاددانان با روحانی را چنین ارزیابی کرد: بالاخره یک عده آدم که در این رشته مطالعه کردند و برخی از آنها هم کار تجربی انجام داده اند و مانند خود من که فعالیت سیاسی اقتصادی دارم، حرف برای گفتن دارند.

اگر این حرف ها مطرح شود خوب است، حالا ممکن است که کسی این حرف ها را بپذیرد و عمل کند و کسی هم بپذیرد و عمل نکند.

در کل جلسه خوبی بود.

توکلی درباره دیدگاه و رویکرد دولت هم چنین توضیح داد: نظر دولت آشکار و سیاست ارزی دولت مورد نقد است.

آخر کار آقای روحانی صحبت کرد و توضیح داد که چه محدودیت و معذوریت هایی دارند که فکر می کنم دانستن آن برای مردم مفید است؛ چون اگر ایشان کار الف را انجام نمی دهد چون زمینه آن مساعد نیست و اگر ب را انجام می دهد به این دلیل است که زمینه آن مساعد است.

زهرا کریمی اقتصاددان نیز به شرق گفته است: به عقیده من این نشست را می توان خوب ارزیابی کرد.

به هرحال این نشست بیشتر به شروعی برای هم فکری دولت و اقتصاددانان می ماند تا اینکه بخواهد به نتیجه ای منتهی شود.

محور اصلی این نشست آن بود که آنچه رخ داده، فقط به دولت آقای روحانی برنمی گردد و به مرور زمان پدید آمده و اکنون سر باز کرده است، اما به هرحال این شرایط باید تغییر کند.

به گفته محسن رنانی استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان، درست است که اقتصاددانان در کشور تفاهم قطعی ندارند، اما اگر کنار هم بنشینند، می توانند روی حداقل هایی به تفاهم برسند و پیشنهادات را به صورت عقل جمعی به دولت ارائه دهند.

همچنین در این نشست مطرح شد که فضا برای سیاست گذار کاملا بسته نیست؛ اکنون برای بسیاری از اقدامات دیر شده و ممکن است دیگر فرصتی برای اصلاح باقی نماند، اما باور ندارم که در جیب اقتصاددانان هم راه حل های آماده ای وجود دارد که بحران کنونی را حل کند.

شرق با حسین عبده تبریزی هم گفت وگو کرد.

وی اظهار داشته در صحبتی که با رییس جمهور در نشست اخیر داشتم، گفتم که در همین دو ماه، با تمام معضلاتی که افزایش قیمت ارز داشته، تنها مزیت آن افزایش صادرات بود و درخواست کردم که حداقل این بخش را با ممنوع کردن صادرات خراب نکنند.

وی افزود: همه می دانیم که نرخ رشد اقتصادی و بیکاری بدتر می شود، اما دولت باید اولویت اصلی را به کنترل تورم اختصاص دهد؛ بنابراین باید بسته ای از اقدامات را در دستور کار قرار دهد که هم انتظارات تورمی را کاهش دهد و هم بتوانیم در سمت عرضه، عناصر را محدود کنیم که به نقدینگی بیشتر نینجامد.

اصلاح سیاست های ارزی و نظام بانکی از دیگر مواردی بود که در این نشست به آن ها اشاره کردم.

آنچه به حیثیت دولت و حامیان دولت لطمه بسیار جدی زده، تا حد زیادی به وضعیت بانک ها مرتبط است.

از همه مهم تر دولت باید مشخص کند در عین کنترل تورم با کسری بودجه چه خواهد کرد.

اقدامات اقتصادی نیازمند تدابیر مدیریتی نیز هست که باید متعادل و هماهنگ باشد و به مسائل اقتصاد سیاسی و امنیتی نیز توجه کند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری با اقتصاد ،تاریخ انتشار24 مهر 97، کدمطلب: 28247،www.

baeghtesad.

com
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - رییس جمهور - رییس جمهوری - حسن روحانی - دکتر حسن روحانی - روحانی - روزنامه - جمهوری - گزارش - دانشگاه - دولت - برگزار - کشور - دنیای اقتصاد - ایران - مرتضی - سعید - دکتر - پیشکسوت - اطلاعات - مدیریت - اسلامی - امروز - رسانه - بازار - آینده - منطقه - دیدار - تحریم

آخرین اخبار سرویس:
موضع انجمن واردکنندگان خودرو درباره اصلاح مصوبه اخیر دولت

دزدی نفت در مکزیک به تجهیزات حفاری هم رسید

دامداری قطری ها در بوشهر

مجوز دامداری قطری ها در بوشهر صادر شد

قیمت آپارتمانهای با متراژ 80 تا 100 متر

روسیه آماده واردات نفت از ایران

رهن و اجاره در نارمک تهران چقدر است؟

سوالات استخدامی وزارت نفت -کامپیوتر (نرم افزار) 1383

بیماران مبتلا به سرطان استخوان ناتوان در خرید پروتز

سن استخدام افزایش می یابد؟

محدودیت، رانت می سازد و رانت، رانت خوار

حل مشکل مسکن فقط ساخت آن نیست

حساب سرانگشتی از درآمد طرح پولی کردن تونل ها؛ ماهی 18میلیارد تومان

سرنوشت خصوصی سوزی 5 غول صنعت ایران

خداروشکر ما تو خونه معتاد نداریم!

کدام آزادراه ها تا پایان امسال عوارض الکترونیکی می گیرند؟

موافقت دولت با اصلاحات مصوبه ترخیص خودرو

جدیدترین گام سپاه برای رفع محرومیت های سیستان و بلوچستان

پتروشیمی جم میزبان سومین اجلاس مدیران روابط عمومی صنعت پتروشیمی کشور

ایرانی ها بیشتر از کشورهای پیشرفته مالیات بر مصرف می پردازند

بررسی سهم استان های ایران از برف و باران +اینفوگرافی

آیا کاهش قیمت نفت نگران کننده است؟

چالش های بازگشت ارز حاصل از صادرات

احتمال افزایش قیمت طلا درپی وتوی بریگزیت

روند توسعه شبکه حمل و نقل در ایران

دستگیری تعدادی از اخلاگران نظام اقتصادی در مازندران/اخذ 22 میلیون دلار در تبانی با بانک ها و پرداخت رشوه

اختیارات سازمان خصوصی سازی محدود شد

خط و نشان وزیر برای خودروسازان

آمریکا در سال 2020 صادرکننده خالص نفت خام می شود

تعامل دولت و بخش خصوصی، برگشت ارز حاصل از صادرات را تسهیل می کند

آقای رییس متاهل مهناز را وقتی کسی نبود به شرکت کشاند/حرفش نفسم را بند آورد !

ترویج الگوی های موفق به بخش خصوصی

یارانه دی ماه واریز و قابل برداشت شد

رشد 13 درصدی بودجه سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در لایحه بودجه سال آینده

کشف فساد 22 میلیون دلاری در مازندران

توسعه آزمایش مبتنی بر DNA ارزان قیمت برای پیشبینی طول عمر

آخرین قیمت انواع غلات + جدول

قیمت پوشک بچه در بازار + جدول

آخرین قیمت انواع مکمل غذایی کودک + جدول

قیمت انواع میوه در بازار

قیمت انواع دهان شویه در بازار + جدول

سردار اشتری: متهمان اقتصادی را در هر جای دنیا که باشند، به کشور برمی گردانیم

کشف فساد 22 میلیون دلاری در مازندران + جزییات

فولکس واگن پاسات 2020 در نمایشگاه خودروی دیترویت معرفی شد

سه کتابخانه روستایی در نهبندان ساخته شد

رکوردشکنی فولکس واگن در سالی که گذشت + جدول

ایران در بدبینانه ترین حالت چقدر نفت صادر می کند؟

بی قانونی با خامه کیک پزی

متهمان اقتصادی را در هر جای دنیا که باشند، به کشور برمی گردانیم

واریز بسته حمایتی افراد تحت پوشش تأمین اجتماعی از شنبه

ورود دادستان اصفهان به نحوه نظارت و کنترل قیمت ها در بازار

هشت پروژه در بندر امام خمینی افتتاح یا کلنگ زنی شدند

135 هزار هکتار از اراضی ایلام زیرکشت گندم است

ایران در بدبینانه ترین حالت چقدر نفت صادر می کند؟

با هدف مدیریت صحیح بازار انجام شد ورود دادستان اصفهان به نحوه نظارت و کنترل قیمت ها در بازار

سه کتابخانه روستایی در نهبندان ساخته شد

هشت پروژه در بندر امام خمینی افتتاح یا کلنگ زنی شدند

آخرین نرخ ها از بازار ارز، طلا و سکه

هشت پروژه در بندر امام خمینی افتتاح یا کلنگ زنی شدند

رویدادهای خبری در قاب دوربین

قهرمانی یوونتوس در سوپر جام با گلزنی رونالدو

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/10/26

نگاهی به بلندترین و شگفت انگیزترین آسمان خراش ها

135 هزار هکتار از اراضی ایلام زیرکشت گندم است

135 هزار هکتار از اراضی ایلام زیرکشت گندم است

چالش های بازگشت ارز حاصل از صادرات

کشف فساد 22 میلیون دلاری در مازندران + جزییات

افزایش بی سابقه واردات نفت هند از آمریکا

دادستان ساری خبر داد کشف فساد 22 میلیون دلاری در مازندران + جزییات

در کمتر از 9 دقیقه 100 هزار گوشی شرکت چینی به فروش رفت

کاهش خطرات سرمایه گذاری با قانونی شدن ارزهای دیجیتال

صادرکنندگان مجاهدان عرصه اقتصاد هستند

آمار بیکاران در ترکیه افزایش یافته است

پیش بینی کاهش 2 میلیون بشکه ای مصرف روزانه نفت عربستان تا 2030

توقف طرح مبارزه با پوشاک قاچاق تولید داخل را تعطیل می کند

بسته الحاقی بازی Celeste بزودی منتشر می شود

مهار یکه تازی تورم در کرمانشاه

صادرکنندگان مجاهدان عرصه اقتصاد هستند

ایران صدور روادید برای لهستانی ها را متوقف کرد

انتشار جدول قیمت جدید برخی محصولات سایپا

متهمان اقتصادی را در هر جای دنیا که باشند، به کشور برمی گردانیم

آمار واقعی بیکاری چقدر است؟

پیش بینی کاهش 2 میلیون بشکه ای مصرف روزانه نفت عربستان تا 2030

صادرکنندگان مجاهدان عرصه اقتصاد هستند

سرقت 2.5 میلیون دلار اتریوم در هک صرافی کریپتوپیا !

مهار تورم در کرمانشاه

جایگزینی برای هنر قالیبافان ایرانی وجود ندارد

آغاز تولید داخلی دو کاتالیست با صرفه جویی سالانه 50 میلیون یورویی

افت قیمت نفت به 35 دلار در صورت بروز رکود در اقتصاد جهان

چند درصد درآمد خانواده ها صرف اجاره می شود؟

دزدی نفت در مکزیک به تجهیزات حفاری هم رسید

خداحافظی پدرام سلطانی از اتاق بازرگانی

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران: خطرناکترین بخش تحریم ایجاد خطر برای اشتغال است

زندان های یزد در حرفه آموزی مددجویان، برتر کشور است

ارتباطات و تکنولوژی در تبیین مسائل اجتماعی دیده نمی شود

آخرین قیمت ها از بازار صیفی

صادرات و قاچاق خاک سرخ جزیره هرمز حقیقت ندارد

150 میلیاردریال برای تعریض مسیر چمستان به آمل اختصاص یافت

نخستین آسمان نمای خراسان جنوبی فعال شد

صادرات و قاچاق خاک سرخ جزیره هرمز حقیقت ندارد

روایت برخی اقتصاددانان از جلسه دیروز با حسن روحانی

روایت برخی اقتصاددانان از جلسه دیروز با حسن روحانی