مطالب مرتبط:
ازدواجی که با چانه زنی شروع شود به طلاق ختم می شود/مشکل طلاق خود ما هستیم
ازدواجی که با چانه زنی شروع شود به طلاق ختم می شود/مشکل طلاق خود ما هستیم
ازدواجی که با چانه زنی شروع شود به طلاق ختم می شود/مشکل طلاق خود ما هستیم
اگر عربستان آرام بنشیند، دولت لبنان تشکیل می شود/ چانه زنی سیاسی مشکل اصلی بیروت و بغداد
حکم دادگاه لاهه، قدرت چانه زنی ایران برای حفظ برجام را افزایش می دهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 مهر 1397 ساعت 03:452018-10-19سياسي

ازدواجی که با چانه زنی شروع شود به طلاق ختم می شود/مشکل طلاق خود ما هستیم


در نشست عوامل و پیامدهای نرخ رشد طلاق با حضور اساتید دانشگاه بر شناخت درست از ماهیت طلاق و نقش فردی و خانواده ها بر حل این مشکل تأکید شد.

.

- در نشست عوامل و پیامدهای نرخ رشد طلاق با حضور اساتید دانشگاه بر شناخت درست از ماهیت طلاق و نقش فردی و خانواده ها بر حل این مشکل تأکید شد.

به نقل از ایسنا، محمد اعتمادی فرد امروز پنجشنبه در نشست عوامل و پیامدهای نرخ رشد طلاق در نخستین کنگره ملی خانواده با بیان اینکه درمورد مسئله طلاق باید ابتدا از ماهیت طلاق شناخت درستی داشته باشیم و متاسفانه در فضای مجازی اطلاعات نادرستی منتقل می شود، اظهار کرد: طلاق همواره وجود داشته و مسئله نرخ طلاق نیست زیرا الگو و منطق طلاق که در سال ها ما را همراهی می کند تقریبا ثابت است و مسئله اصلی این است که ما باید درک درستی از مفهوم دقیق طلاق پیدا کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: اولین مانعی که برای فهم دقیق طلاق وجود دارد درک تفاوت بین نرخ طلاق و علت مسائل و پیامدهای طلاق است.

اعتمادی فرد با بیان اینکه در امر طلاق نباید درگیر جنجال ها و غوغاهای رسانه ای شد، اظهارکرد: در مواردی سایت ها جنجال هایی درباره شکسته شدن رکورد طلاق ایجاد می کنند این درحالیست که طلاق همواره وجود داشته و تمام مسئله همین است که باید این امر را بپذیریم.

وی افزود: نکته اول این است که از فرط دغدغه برای خانواده در دام طلاق قرار نگیریم و حواسمان باشد که زمینه ساز آن نیز نباشیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه برخی افراد میانسال درباره طلاق اینطور روایت می کنند که جوانان حال حاضر آماده زندگی نیستند و ازدواج هایشان منجر به طلاق می شود، گفت: ما نمی توانیم این جوانان که تعدادشان زیاد شده و در معرض طلاق قرار گرفته اند را ملامت کنیم زیرا با افزایش آمار ازدواج با افزایش آمار طلاق نیز رو به رو می شویم.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه درباره طلاق ما با جریان طلاق سر و کار داریم، ادامه داد: به عبارت دیگر پیوند ساختاری این مسائل در حال وقوع است.

برای مثال اگر جامعه دچار بیکاری شود باید منتظر باشیم که این موضوع خود را در خانواده نیز نشان دهد، ناراضی بودن جامعه نیز یکی از دیگر مواردی است که به این پدیده دامن می زند، جامعه ما جامعه ای است که همواره ناراضی است و این نارضایتی نسبت به دهه های قبل افزایش پیدا کرده.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که این نارضایتی خانواده ها را نیز درگیر می کند و انتظاراتی را ایجاد می کند که باعث رشد طلاق می شود، پس اگر می خواهیم مسئله طلاق را در نظر بگیریم باید به شرایط آنومیکی که در جامعه به وجود آمده توجه کنیم.

وی ادامه داد: نمی توان انتظار داشت که همواره درگیر مناقشات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و غیره باشیم اما با موضوع طلاق سر و کار نداشته باشیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران همچنین با اشاره به طلاق های زودهنگام در سالهای اول ازدواج گفت: طبیعی است کسی که زودتر ازدواج کرده راحت تر طلاق می گیرد و کسی که سالها از ازدواجش گذشته است به علت وابستگی های موجود طلاق سخت تری را خواهد داشت برای همین بیشتر از وقوع چنین پدیده ای جلوگیری می کند.

اعتمادی فرد در مورد صدور بیانیه و ابلاغیه ها نیز در مورد طلاق تصریح کرد: مسئله ای که طی سالیان اتفاق می افتد را نمی توان با یک بیانیه و ابلاغیه حل کرد و باید در نظر گرفت که مشکل طلاق خود ما هستیم و باید از خودمان برای حل مسئله طلاق شروع کنیم و تقوا به این معنی است که آدم ها حق مقابل و دیگران را بشناسند و به رفتار خود با دیگران دقت کنند.

وی ادامه داد: در سال های گذشته درباره صدور طلاق سختگیری هایی انجام شد که برای مثال حل پرونده های طلاق با تاخیر انجام می شد و با این روش آمار طلاق کاهش یافت اما بعد از مدتی شاهد افزایش چشمگیر آن بودیم و می توان گفت که علت اصلی این مسئله آزادشدن فنری است که برای مدتی فشرده شده بود.

بنابراین مواجهه با طلاق هم باید به شکل درست باشد و آداب طلاق را به افراد یاد بدهیم.

این استاد دانشگاه افزود: اگر قرار است مشکل طلاق حل شود نباید از دیگری شروع کنیم بلکه باید از خودمان شروع کنیم زیرا هر کس خود باید مشکل خود را حل کند اما در حال حاضر ما در یک فضای ناراضی زندگی می کنیم که همه به هم برچسب می زنیم.

وی با اشاره به اینکه ما باید به نحو درستی نگران مسئله طلاق باشیم گفت: اگر قرار است طلاق کاهش پیدا کند صرفا با نگرانی های رسانه ای کاذب نمی توانیم پاسخ درستی به این مسئله بدهیم.

اعتمادی فرد با اشاره به اینکه دو دسته عامل در ایجاد دغدغه ها تاثیرگذار هستند گفت: عوامل غیر اجتماعی و اولیه از جمله روانشناختی اقتصادی و غیره در دسته اول وجود دارند و دسته دوم نیز عمدتا عوامل اجتماعی است که به عوامل اولیه بدل می شود، این دسته از عوامل اگر هم حل شود، برای افراد جامعه مسئله هستند؛ چراکه افراد با تصور اینکه این مسئله همواره وجود دارد به تفکرات خود ادامه می دهند و این مسئله نشان دهنده این است که عامل مورد نظر تبدیل به یک مشکل اجتماعی شده است.

وی فاصله ایده آل های ذهنی و نگرشی با واقعیت های رفتاری و نارضایتی عمومی را از عوامل اجتماعی مهم عنوان کرد و افزود: در حال حاضر بین ایده آل های ذهنی و نگرشی افراد با واقعیت های اجتماعی رفتاری تفاوت قابل توجهی وجود دارد.

برای مثال اگر ویژگی های یک همسر مناسب را از فردی بپرسیم ممکن است بگوید که اخلاق و رفتار برای وی از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما اگر مسائل و عوامل اجتماعی را از او بپرسیم اولین عاملی که عنوان می کند عوامل اقتصادی است، بنابراین می توانیم نتیجه بگیریم که واقعیت ها و ایده آل های ذهنی ما فاصله بسیار زیادی از یکدیگر دارند که همین مسئله باعث ایجاد معضلی مهم می شود.

دکتر محمد تقی کرمی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این نشست تصریح کرد: مخاطب ما درک شهودی و انضمامی از میدان دارد برای مثال اگر یک خانم 30 ساله را در نظر بگیریم که در یک ساختمان 12 طبقه زندگی می کند و ممکن است دو نفر خانم مطلقه در این ساختمان زندگی کنند و این چیزی است که میدان آن فرد درک می کند که طلاق رو به افزایش است و به نظر می رسد که این فرد تجربه ای را دارد که پدران و مادران نداشتند، این در حالی است که به عقیده من طلاق را باید نسبت به میزان ازدواج های هر سال بسنجیم .

اگر نسبتی که از جامعه متاهل کم می شود با نسبتی که زیاد می شود یکسان باشد این مسئله اعداد و ارقام هستند.

وی گفت: طلاق به خودی خود نمی تواند مسئله باشد و حتی مجزا مورد مطالعه قرار بگیرد، اما عده ای خود طلاق را مسئله می دانند.

عده ای دیگر نیز طلاق را به علت پیامدهای یک مسئله نگاه می کنند؛ اما مشکل ما در بحث طلاق خود ماهیت طلاق بود؛ زیرا افراد معاهده را امضا می کنند و بعد به این نتیجه می رسند که ادامه این مسیر برای آنها ممکن نیست و امکان بقا وجود ندارد و در آن صورت از یکدیگر جدا می شوند اما مشکل اینجاست که بعضی از ساختارهای قدیمی و جدید که در کنار یکدیگر نقش آفرینی می کنند با یکدیگر سنخیت ندارند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: البته من نگران جامعه ایرانی نیستم چون به عقیده من خود این جامعه از درون از خود مراقبت می کند و این را نیز می توان از الگوهای خانواده مبداء بعد از ازدواج حمایتهای تحصیلی خانواده و غیره متوجه شد، در واقع خانواده ایرانی در فقدان کارکردهای حکومتی، دولتی، اجتماعی و اقتصادی از خود مواظبت می کند و کم کاری های آنها را جبران می کند؛ اما طلاق برای خانواده ایرانی دردآور است، به این دلیل که در زمان جدا شدن یک زوج دو نسل و چندین خانواده درگیر این مسئله می شوند همان طور که در حال حاضر شاهد هستیم افرادی هستند که 25 سال پیش طلاق گرفتند و همچنان برای حل مسئله مهریه به دادگاه مراجعه می کنند ضمن اینکه سالیان سال پیامدهای این طلاق گریبانگیر خانواده ها است.

کرمی با بیان اینکه منطق طلاق عاطفی و طلاق قضایی متفاوت است و در طلاق عاطفی است که زوجین تصمیم می گیرند مسیر را ادامه بدهند، گفت: ما در ذهنیت درباره مسئله ازدواج کاملا در یک شکاف هستیم و با وضعیت ساختاری موجود و به تعبیر گیدنز معنای رابطه برای ما تغییر کرده است و با معنای نوین و مدرنی رو به رو هستیم؛ اما معنایی مثل مهریه، زندان، دادخواست به شکل گذشته باقی مانده است.

کرمی همچنین با بیان اینکه خانواده جایی است که دولت باید از آن فاصله بگیرد و در صورت ارائه خدمات به آن نزدیک شود، اظهار کرد: در همه جای دنیا دولت هرچه در روابط خصوصی مداخله کرده وضعیت آن رابطه بدتر شده است.

بنابراین با بیانیه های صادره برای مسئله طلاق نمی توان این مسئله را کاهش داد.

وی همچنین گفت: نرخ خام طلاق در جامعه رو به افزایش است و متاسفانه طلاق در روستاها نیز افزایش معناداری پیدا کرده است.

شهلا کاظمی پور عضو هیئت علمی دانشگاه تهران نیز با حضور در این نشست اظهار کرد: با وجود پیشرفت در زمینه تفکر همچنان طلاق برای خانمها یک انگ اجتماعی محسوب می شود و با وجود اینکه باید تعداد زنان و مردانی که طلاق گرفتند با یکدیگر برابر باشد اما این گونه نیست و تعداد زنان مطلقه 5 الی 6 برابر بیشتر از مردان است که طلاق گرفتند.

وی با بیان اینکه اصطلاحی تحت عنوان طلاق عاطفی مطرح است گفت: هر طلاق آشکار به طور متوسط 10 سال طلاق عاطفی را در پشت سر خود دارد و این مسئله باید مورد مطالعه قرار بگیرد.

یکی دیگر از دلایل افزایش طلاق این است که زنان در حال حاضر از پشتوانه مالی برخوردارند و برای ادامه زندگی خود نیاز به وجود همسری ندارند و می توانند به صورت مستقل زندگی کنند.

بنابراین طلاق های عاطفی تبدیل به طلاق های آشکار می شوند.

کاظمی پور با بیان اینکه اگر قرار است طلاق را کاهش دهیم باید خانواده را به یک خانواده سالم سوق دهید، گفت: ما با بخشنامه و آیین نامه نمی توانیم مسئله طلاق را از جامعه کم کنید و من معتقدم که برای این مسئله باید روی ازدواج نیز تمرکز و پایه ازدواج را تصحیح کرد.

وی با بیان اینکه ما باید تغییرات اجتماعی را بپذیریم، گفت: ازدواجی که با چانه زنی شروع شود به طلاق ختم می شود و دولت باید قبل از ازدواج پشت جریان مهریه باشد تا متوجه شود آیا جوان قدرت پرداخت مهریه را دارد یا خیر؟ عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه کانون خانواده ها به سمت فردگرایی سوق پیدا کرده است، افزود: در حال حاضر شاهد کمرنگ شدن نقش همکاری و همدلی در خانواده ها هستیم که همین امر باعث کاهش محبت میان خانواده ها شده است.

کاظمی پور ادامه داد: تفاوت بین تفکر مدرن و سنت بین جوانان است، به طوری که اگر از آن ها بپرسید 70 درصد آن ها می خواهند از طریق دوستی ازدواج کنند اما زمانی که به کانون خانواده وارد می شوند با همین مسئله به سختی کنار می آیند.

وی افزود: سیل جامعه پذیری در بین خانوم ها بسیار بیشتر از آقایان است، این در حالی است که مردها بعد از ورود به زندگی مشترک متعصب تر نیز می شوند که می توان این مسئله را عاملی برای ایجاد طلاق عاطفی دانست و از نظر من تنها راه حل این موضوع اشباع شدن جامعه و افراد برای شکل گیری یک اعتماد بین اعضای خانواده است.

وی با بیان اینکه برای ازدواج باید جمعیت در معرض آن را حساب کنیم، ادامه داد: تعداد مجردین زن بین سال های 85، 90 و 95 از این قرار بوده است که در سال 85، هفت میلیون نفر، سال 90 بیش از شش میلیون نفر و سال 95 به بیش از پنج میلیون نفر رسیده است.

کاظمی پور با اشاره به اینکه طلاق یک مسئله مهم است و خانواده ها را درگیر می کند، گفت: یکی از دغدغه های دولتمردان افزایش فرزندآوری در ایران است که طلاق یکی از عوامل ممانعت از فرزندآوری است.


کلید واژه ها: طلاق - خانواده - دانشگاه - دانشگاه تهران - درست - جامعه - افزایش - ازدواج - نارضایتی - اعتمادی - استاد دانشگاه - جوانان - مشکل - آمار ازدواج - تهران - درگیر - فضای مجازی - هیئت علمی - علمی - آمار - چانه زنی - اطلاعات - نخستین - بیکاری - امروز - زندگی - پدیده - اولین - تفاوت - مجازی

آخرین اخبار سرویس:
تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «رهنمای طریق» منتشر شد

تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «رهنمای طریق» منتشر شد + تصویر

تلاش مدافع استقلال برای بازگشت زود هنگام!

جهاد با نفس، راه نجات از شیطان و نفس اماره

چهارچوب مشخصی برای تعامل با سایر قوا به زودی نهایی می شود

میدان امیرچخماق یزد در اواخر دوره قاجار

نامه دادستان به ظریف درباره پولشویی

اعطای حکم مسئولیت به استاندار جدید کرمان

تکذیب شایعه خروج ایران از برجام

وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی از متهمان اصلی اخلال در نظام اقتصادی بودند/ انتقاد از مقاومت دولت ها در مقابل تعقیب مسؤولان بانک مرکزی

زندگی شادمانه

فرمانده نیروی انتظامی: امنیت پایدار در تمام نقاط کشور برقرار است

وجود دست هایی پشت پرده در رابطه با پایان نامه فروشی

آیین پیاده روی میلاد پیامبر اکرم (ص) در اسلام آباد

ارتش بارها ولایتمداری و مردمی بودن خود را اثبات کرده است

پاسخ رییس مرکز مبارزه با پولشویی به یک ادعا

ارتش بارها ولایتمداری و مردمی بودن خود را اثبات کرده است

چاه های غیرمجاز به سرعت تعیین تکلیف شوند

چشم انسان چند مگاپیکسل دارد؟

فرمانده و مسئولان نیروی انتظامی با رهبر انقلاب دیدار کردند

عبدالفتاح سلطانی آزاد شد

برگزاری کارگاه اصول و فنون مصاحبه در کیش

بیل زنی امام جمعه اردبیل برای زیبایی شهر +عکس

چرا پیامبران و ائمه معصوم، گریه و استغفار می کنند؟

توضیحات قاسمی درباره بازداشت استاد ایرانی در دانمارک

تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه اقدامی جهادی بود

نماینده مجلس: تشکیل ستاد احیا دریاچه ارومیه اقدامی جهادی بود

نماینده مجلس: تشکیل ستاد احیا دریاچه ارومیه اقدامی جهادی بود

با بازداشت کارگران، مشکلات حل می‎شود؟

عبدالفتاح سلطانی آزاد شد

واکنش وزارت امور خارجه به یک ادعای نادرست

فرصت 10 روزه قوه قضاییه به ظریف

رییس جمهور دو لایحه را به مجلس ارسال کرد

وزارت خارجه به شایعات اخیر درباره برجام پایان داد

واکنش وزارت امور خارجه به یک ادعای نادرست

پولشویی به روایت مقامات قوه قضاییه

توصیه های 11 گانه ضرغامی برای بازرسی از منازل متهمین

بسیج بهترین دستاورد انقلاب اسلامی است/ نگرانی و ناراحتی از گرانی و تورم احساس می شود

شیکوتان “بهترین مکان” بزرگ ترین جزایر کوریل

سرعت حیرت انگیز دانش آموز چینی در جمع و تفریق با چرتکه! + فیلم

جلسه شورای اداری استان زنجان!

برگزاری جشن میلاد پیامبر اکرم(ص) در نقاط مختلف یمن

افتتاح ساختمان شورای عالی استان ها

پاسخ رییس مرکز مبارزه با پولشویی به یک ادعا

نباید خط و مشی سیاسی مدیران ملاک قرار گیرد

سلبریتی ها یک خانه هم برای زلزله زدگان نساختند

تاکید رییس جمهور بر پیگیری و اتخاذ تدابیر مناسب برای بهبود وضعیت آبی استان اصفهان/ رأی اعتماد هیأت وزیران به استاندار منتخب اصفهان

نشست شوراهای اسلامی باید منجر به حل مشکلات مردم شود

دانش مدیریت مسجد

تصاویر| وزرا پس از جلسه هیات دولت

دبیر جشنواره کانون های فرهنگی، هنری، اجتماعی و دینی رویش منصوب شد

تجمع حوزویان شاهرود و گرمسار در اعتراض به جنایات آل سعود+ فیلم

دانلود آهنگ جدید علی یاسینی بنام ازم دورشین

دوئت ویولنسل و کورا

مانعی برای رسیدگی به پولشویی وجود ندارد

مستندهای برگزیده تلویزیون معرفی شدند

خط حزب الله 160| زندگی شادمانه

سخنگوی وزارت خارجه: شایعه خروج ایران از برجام کذب است

ویدیو| بیرانوند: از ایمیل و فضای مجازی سر در نمی آورم!

نشست شوراهای اسلامی باید منجر به حل مشکلات مردم شود

تایید دریافت نامه دادستان کل کشور خطاب به ظریف

سمپوزیوم بین المللی نوآوری های کشاورزی با حضور فعال ایران

حوزه آموزش عالی فاقد ساختار است

وحدت شیعه و سنی ضرورت جامعه اسلامی است

سردار سلامی: نقش بسیج در تولید امنیت کشور تاثیر گذار است

وحدت شیعه و سنی ضرورت جامعه اسلامی است

سردار سلامی: نقش بسیج در تولید امنیت کشور تاثیر گذار است

دوازدهمین رویداد شتاب آذربایجان غربی برگزار شد

نارضایتی فرماندار کاشمر از دستگاههای مدیریت بحران این شهر

تهیه «شیوه نامه اجرایی گردشگری» در سرعین

استان آذربایجان شرقی وچالش استاندار لایق

شرایط اقتصادی؛ ریشه بسیاری از آسیب های اجتماعی

بنیان گذار انقلاب اسلامی فضای بالندگی دینی را در جهان ایجاد کرد

باهنر: دندان رقابت با اصلاح طلبان را نکنده ایم/اقدام جالب یک امام جمعه/جنتی: اگر نیروی انتظامی نبود، براندازان در دی ماه 96 انجام می شد/حکم افشانی غیر قانونی اعلام شد

مادورو: آنها که می گویند من دیکتاتورم بروند به جهنم!

خلبانان سنگاپوری به آیپد مجهز می شوند / از کنترل آب و هوا تا برقراری ارتباط با دیگر تیم های پروازی

واکنش شورای عالی صلح به حمله در هوتل اورانوس کابل

برای حل مشکلات به باور و اعتقاد زمان جنگ نیاز داریم

سیر مواجهه مدیران با پدیده شبکه های اجتماعی

اگر دیواره بتنی پنج جداره دور ایران بکشند باز هم می توانیم اقتصاد پیشرو داشته باشیم

دیدار فرماندهان بسیج با آیت الله دژکام

نامه ای که پس از تکذیب، تایید شد

مدیرگروه دائره المعارف قرآن: دانشنامه قرآن کریم ویژه نوجوانان در حال تدوین است

می دانیم همه در سختی هستند/ ای کاش در سفر به ارومیه یک نفر به من می گفت چرا جنس گران است

روایت عطریانفر از ورود احمدی نژاد به موسسه همشهری

نهج البلاغه به زبان فرانسوی رونمایی شد

مسئولیت پذیری و پاسخگو بودن 2 اصل اساسی در مدیریت استان است

رییس جمهور دو لایحه را به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد

دانلود آهنگ جدید بابک مافی بنام وای دلم

واکنش وزارت امور خارجه به یک ادعای نادرست

حسینی: فهرست حقوق های نمایندگان به سامانه اطلاعات حقوق کارکنان دولت ارائه شده است

حاجی بابایی: یمن تنگه احد مسلمانان است

تبعیض یکی از ظلم ها به عشایر و روستاییان است

لزوم کمک بخش های مختلف دولت به حوزه توسعه روستایی

افتتاح مسجد در لیبریا با هشدار به افراط گرایان همراه بود

آیت الله جنتی: این مشکلات و مسائل فقط با دست امام زمان حل می شود

روحانی لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان را به مجلس فرستاد

تصاویر/ مراسم مولودی خوانی در سنندج

مظلومین و قاسمی از اخلالگران اصلی نظام اقتصادی بودند/ هیچ مانعی برای رسیدگی به پولشویی وجود ندارد

نارضایتی فرماندار کاشمر از دستگاههای مدیریت بحران این شهر

ازدواجی که با چانه زنی شروع شود به طلاق ختم می شود/مشکل طلاق خود ما هستیم

ازدواجی که با چانه زنی شروع شود به طلاق ختم می شود/مشکل طلاق خود ما هستیم