مطالب مرتبط:
قانون اساسی، اساس الگوی پیشرفت است/جای متخصصان IT در طراحی الگو خالی است
قانون اساسی، اساس الگوی پیشرفت است/جای متخصصان IT در طراحی الگو خالی است
الگوی پیشرفت، گفتاردرمانی نیست!/ از مشورت نظام مند نخبگانی تا آزاد کردن ظرفیت های قانون اساسی
الگوی پیشرفت، گفتاردرمانی نیست!/ از مشورت نظام مند نخبگانی تا آزادکردن ظرفیت های قانون اساسی
اجرای ظرفیتهای باقیمانده قانون اساسی با الگوی اسلامی پیشرفت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 23:152018-10-18سياسي

قانون اساسی، اساس الگوی پیشرفت است/الگو به دنبال پرکردن خلأهای اسناد راهبردی و سیاستی کشور است


پیرو فراخوان رهبر معظم انقلاب اسلامی از ارکان نظام و نخبگان دانشگاهی و حوزوی کشور پیرامون الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، نشست هم اندیشی نیم روزه ای با حضور حدود یکصد تن از اندیشمندانی که در طول هفت سال گذشته در تدوین الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت نقش.

- پیرو فراخوان رهبر معظم انقلاب اسلامی از ارکان نظام و نخبگان دانشگاهی و حوزوی کشور پیرامون الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، نشست هم اندیشی نیم روزه ای با حضور حدود یکصد تن از اندیشمندانی که در طول هفت سال گذشته در تدوین الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت نقش داشته اند، برگزار شد.

، اما خلأهایی در این اسناد دیده می شوند که الگو به دنبال پر کردن این شکاف است؛ درحقیقت، اسناد از جامعیت و هماهنگی لازم برخوردار نیست.

به نقل از ایسنا، بازخوانی الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت، هم اندیشی در پاسخ به سوالات اساسی درباره الگوی پیشرفت، تبادل نظر و هماهنگی در خصوص تشریح و تبیین الگو در مراجع رسمی سیاستگذاری، قانونگذاری و اجرایی، مشارکت در جلب همکاری مجامع و شخصیت های علمی در نقد و ارتقای الگوی پیشرفت، اهداف اصلی برگزاری این نشست بود.

در ابتدای این نشست، فراخوان مقام معظم رهبری در خصوص طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت قرائت شد.

برای طراحی الگو باید به منطق واحدی برسیم دکتر هادی اکبرزاده، دبیر نشست و عضو شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پیشرفت تأکید کرد: این نشست در حقیقت یک جلسه کاری برای هماهنگی و تقسیم کار است.

با تلاش جدی جمعی از جامعه نخبگانی کشور در مدت 7 سال، گام مهمی در طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برداشته شده است که تهیه نقشه راه و مسأله شناسی، از نتایج این تلاش چند ساله بوده است.

اکبرزاده افزود: مسائل اصلی کشور با مشورت جمعی در حدود 100 نفر، شناسایی شده و در نهایت در 13 مسأله مهم به عنوان یکی از ورودی های الگو مشخص شدند.

عضو شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت خاطر نشان کرد: بحث آینده پژوهی نیز از نیازهای مهم در مسیر طراحی الگو بود تا روندهای آینده در منطقه مورد توجه قرار گیرد؛ در این مسیر، آسیب شناسی برنامه های کشور انجام شد و مدل های رایج توسعه و همچنین تجارب جهانی شناسایی شدند.

دبیر نشست بررسی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تأکید کرد: در این تلاش 7 ساله که مبتنی بر روش های قابل دفاع بوده است، مبانی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت طراحی و به بحث گذاشته شد و نهایتا به شکل الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت تدوین شد.

اکبرزاده افزود: نگاه ما به الگو به عنون نقشه جامع تحول جامعه است و نیازمند عزم ملی است و این عزم ملی از طریق گفتمان حاصل می شود که در مرحله اول نخبگانی و بعد تعمیم به عموم مردم جامعه است.

ویژگی دیگر الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت، بلندمدت بودن آن است و همه اقشار و گروه های صاحب نظر علاقه مند به پیشرفت کشور در آن مشارکت دارند.

وی تأکید کرد: این الگو حاصل عقل جمعی گروهی از نخبگان و صاحبنظران است و از این حیث به گروه و دسته خاصی تعلق ندارد.

حدود 3 هزار نفر از شخصیت های علمی حوزوی و دانشگاهی در تهیه و طراحی این الگو مشارکت داشته اند و تاکنون حدود 2900 نقد درخصوص الگوی پایه دریافت کرده ایم.

علاوه بر مشارکت شخصیت های حوزوی، دانشگاهی و پیشکسوت، 7 هزار نفر از جوانان نخبه کشور نیز در این طرح مشارکت داشته اند.

به گفته عضو شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، مراحل طی شده در طی 7 سال گذشته، گام نخست برای طراحی و تهیه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بوده است و اکنون در آستانه شروع گام دوم هستیم.

مأموریت مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در 2 سال آینده شامل تبیین و تشریح الگو در مجامع علمی و سیاستگذاری است؛ بنابراین محصول باید در مراجع سیاستگذاری و اجرایی، تشریح و بازخورد آن در این مدت دریافت شود.

دبیر نشست بررسی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: هدف از برگزاری این نشست، تمرکز بر تبیین و تشریح الگو در مجامع علمی و سیاستگذاری و تقسیم کار است.

برای معرفی الگو و تبیین الگو باید وفاق نسبی داشته باشیم و به یک منطق واحد و فهم مشترک برسیم و هدف از جلسه امروز، وفاق ذهنی و فهم مشترک برای معرفی الگو با ادبیات مشترک است.

الگو می خواهد مهارت های بومی ایران با پژوهش به فناوری های صنعتی تبدیل شود در ادامه این نشست دکتر صادق واعظ زاده، رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، تأکید کرد: در الگوی پیشرفت مقرر شده است که کشور با بهره گیری نظام مند از مشورت جمعی نخبگانی اداره شود.

نحوه طراحی و تصویب الگو که در فراخوان رهبر معظم انقلاب تعیین شده است، نمونه ای از تصمیم گیری و اداره کشور با مشورت جمعی نخبگان است.

رییس شورای عالی و رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت افزود: وقتی به مشکلات امروز کشور فکر می کنیم، ممکن است اقدامات ضروری و فوری که باید انجام شود، فکر کردن به آینده بلندمدت کشور را مشکل جلوه بدهد، اما وقتی به ریشه های عمیق و قدیمی این مشکلات توجه می کنیم، می فهمیم که علاوه بر اقدامات فوری، کارهای اساسی و طولانی مدتی باید انجام شود تا مسائل کشور به طور اساسی حل شود.

یک کارکرد الگوی پیشرفت، ایجاد تعادل و هماهنگی بین کارهای فوری و کوتاه مدت و زودبازده و کارهای اساسی و بلندمدت است.

واعظ زاده خاطر نشان کرد: با مشاهده بعضی تصمیمات لازم و فوری و مقبولِ همگان در کشور که به درستی اجرا نمی شود، باید پاسخ بدهیم که تهیه الگو برای دهه های آینده به چه کاری می آید.

اما وقتی آینده نگریِ بعضی کشورهای دیگر را مشاهده می کنیم که علی رغم مشکلاتی بعضاً بزرگ تر از مشکلات ما برای دهه های آینده برنامه ریزی می کنند، تهیه و اجرای الگوی پیشرفت را ضروری می یابیم.

وی افزود: جابه جایی قدرت در سطح جهان در بین دو جنگ جهانی پدید آمد و آمریکای شمالی جای اروپا را در سکوی اول قدرت اقتصادی و سیاسی گرفت.

خیلی از مطالعات آینده پژوهانه، جابه جایی دیگری را در توزیع قدرت در دنیا پس از صد سال از جابه جایی اول پیش بینی می کنند و نشانه های آن را در تحولات امروز جهان می بینند.

امروز آسیا آبستن تحولات سرنوشت ساز جهان است.

در 10 سال گذشته سریع الرشدترین GDP در مناطق دنیا متعلق به اقتصاد نوظهور و درحال توسعه قاره ما است.

رشد آسیا ناشی از شکوفایی برنامه ریزی شده ظرفیت های وامانده آسیا خواهد بود.

ایران چهارراه جغرافیایی و تمدنی آسیا است.

به گواهی تاریخ هر تحول فراملی که بر آسیا بگذرد، از این چهارراه می گذرد.

اگر آماده نباشیم، حتی تحولات خوب برای آسیا، ممکن است برای کشور ما خوب نباشد، همان طورکه پایان جنگ جهانی دوم برای ایران همراه با مصائب زیادی بود.

باید بکوشیم از فرصت های تحول و جابه جایی جایگاه کشورها در نیم قرن آینده که در آسیا متمرکز شده است، سود ببریم.

حضور و همکاری ایران در تحولات آسیا، ضامن موفقیت ما در تحولات جهانی است زیرا آسیا به سوی کسب جایگاه مطلوب خود در دنیا حرکت می کند.

حضور ضروری و مفید ایران در تحولات آسیا به معنی غفلت از رقابت و تعامل با غیرآسیا نیست.

همان طورکه کشورهای بزرگ آسیا مثل چین و هند، تعاملات گسترده ای با غیرآسیا دارند.

به گفته عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در الگوی پیشرفت بر رسیدن ایران به جایگاه مناسب خود ازطریق فعال کردن موقعیت های ارتباطی ایران تأکید شده است و توقف خام فروشی منابع طبیعی کشور با ایجاد زنجیره تولید ارزش افزوده از مواد خام کشور خواسته شده است و برای این منظور تسهیل ورود کارآفرینان دانشی به عرصه اقتصاد و توسعه شبکه های علم، فناوری و نوآوری و احیای بازارهای تولیدی تخصصی تدبیر شده است.

وی گفت: الگوی فوق می خواهد که مهارت های بومی ایران با پژوهش به فناوری های صنعتی تبدیل شود و بازارهای تولید ما با استفاده از فرهنگ و تجارب بومی و دستاوردهای دانشی احیا شود تا همه عوامل تولید در یک محیط جمع شود و تولید به صرفه شود.

واعظ زاده در پایان خاطر نشان کرد: موقعیت ارتباطی ممتاز ایران در طول تاریخ دست دردست فرهنگ ایرانی-اسلامی موجب حضور مؤثر ایران در تحولات پیرامونی بوده است.

جاذبه این فرهنگ همراه با قابلیت جذب و تعامل زیادی که دارد، امروز هم می تواند در خدمت پیشرفت ایران قرار گیرد.

در ادامه این نشست، اعضای اندیشکده های مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و صاحبنظران به طرح موضوعات و پرسش هایی در مورد الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پرداختند.

حجت الاسلام سید حسین میرمعزی با محور تأمین وجه اسلامیت در الگوی پیشرفت به بیان دیدگاه های خود پرداخت.

حجت الاسلام سید حسین میرمعزی، رییس اندیشکده عدالت مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تأکید کرد: یک الگوی اسلامی پیشرفت داریم که در سطح پایه و عمومی شامل 3 عنصر مبانی نظری، مبانی عملی و آرمان است.

این بخش از الگو باید از مبانی اسلامی استنباط شود.

منبع استنباط در این 3 عنصر، آیات و روایات هستند و باید به روش اجتهاد، عناصر استنباط شوند.

نقش الگو در شکل گیری انسجام و عزم ملی در کشور و همچنین، راه های تبدیل الگو به یک گفتمان ملی، محور سخنان دکتر غلامعلی افروز در این نشست بود.

دکتر غلامعلی افروز، رییس اندیشکده خانواده مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: اگر انسان مطلوب اندیش نباشد، دغدغه پیشرفت نخواهد داشت.

طراحی الگوی پیشرفت، پاسخ به نیاز جدی انسان های وارسته و خلاق است.

الگوی پیشرفت باید تبدیل به یک مطالبه ملی شود، عزم ملی را تقویت کند و این نگاه، متضمن نسل هوشمند و خلاق است.

دکتر محمدحسین پناهی، رییس اندیشکده امور اجتماعی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با محور تحولات اساسی میان مدت و بلندمدت ناشی از اجرای الگو به سخنرانی پرداخت.

وی بیان کرد: تحول اساسی در بلندمدت به صورت تدریجی با حرکت آگاهانه اتفاق می افتد و الگو ناظر به چنین حرکتی است.

رییس اندیشکده امور اجتماعی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تأکید کرد: اگر الگو بخواهد محقق و اجرا شود، باید شرایط عینی و ذهنی برای چنین نقطه عطفی آماده شود.

گفتمان سازی علاوه بر حوزه نخبگانی، باید در سطح عمومی و مردمی نیز انجام شود و به عنوان یک الگوی امیدبخش پیشرفت مورد توجه قرار بگیرد.

دکتر موسی عنبری، مدیرکل برنامه ریزی و تقسیم کار ملی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با اشاره به محور رابطه الگو با سیاست های کلی و سایر اسناد برنامه ای کشور، گفت: الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت جایگزین هیچ کدام از اسناد راهبردی و سیاستی کشور نیست، اما خلأهایی در این اسناد دیده می شوند که الگو به دنبال پر کردن این شکاف است؛ درحقیقت، اسناد از جامعیت و هماهنگی لازم برخوردار نیست.

عنبری افزود: به تعبیر دقیق تر، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، انسجام بخش و هدایت گر اسناد دیگر است.

همچنین دکتر علیرضا صدرا، رییس اندیشکده سیاست با اشاره به محور نقش الگوی پیشرفت در عملیاتی کردن ظرفیت های قانون اساسی تأکید کرد: قانون اساسی، اساس الگوی پیشرفت محسوب می شود.

محور سخنرانی دکتر محمدسعید جبل عاملی، رییس اندیشکده آمایش بنیادین مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بر موضوع آینده پژوهی در الگوی پیشرفت متمرکز بود.

وی تأکید کرد: موضوع منابع و سرمایه های لازم برای اجرای الگو باید مورد توجه قرار بگیرد؛ اینکه چه سرمایه ها و منابعی برای اجرای تدابیر پیشران نیاز داریم و وضعیت کشور تحت این سناریوها چگونه خواهد بود؟ رییس اندیشکده آمایش بنیادین مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت افزود: مهمترین استفاده آینده پژوهی در افق 1400، تشخیص موقعیت در شاخص های کلان و منابع مورد نیاز است که نیازمند مشارکت بین دستگاه ها و حوزه های درگیر است.

دکتر شهریار نیازی، رییس اندیشکده علم مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز در این نشست گفت: افق ترکیبی از بلندپروازی و واقع گرایی است.

افق رنگ و بوی اسلامی ایرانی دارد و ترکیبی از عدالت خواهی و معنویت گرایی شیعی - ایرانی، عقلانیت موجود در تفکر شیعی - ایرانی دارد.

دکتر محمد هادی زاهدی وفا، عضو شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز به اهداف افق و آرمان الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در جهت بالفعل کردن ظرفیت های ملی در کشور اشاره کرد.

مهندس مرتضی نبوی که با محور روش شناسی و فرآیند طراحی الگوی پیشرفت در این نشست سخنرانی کرد، گفت: مدل از نظریه ها به دست می آید.

در مسائل اجتماعی به نظر می آید که قبل از الگو به نظریه توسعه نیاز داریم.

امروزه کشورهایی که از داده های عظیم (Big Data) و پلت فرم های دولت الکترونیک یکپارچه استفاده می کنند، می توانند در لحظه تحولات را ارزیابی کرده و تصمیم گیری درستی داشته باشند و به نظر می رسد که جای متخصصان فناوری اطلاعات (IT) در طراحی الگو خالی است.

حجت الاسلام ابوالقاسم علی دوست، رییس اندیشکده فقه و حقوق اسلامی مرکز اسلامی ایرانی پیشرفت، دکتر مصطفی ایزدی، رییس اندیشکده دفاع و امنیت ملی مرکز اسلامی ایرانی پیشرفت، دکتر حسینعلی قبادی، رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس، دکتر سید محمد حسینی، دکتر ابراهیم برزگر، استاد دانشگاه علامه طباطبایی، حجت الاسلام دکتر علیرضا صادق زاده، مسئول سابق کمیته مطالعات نظری سند بنیادین تحول، دکتر حسن بنیانیان، رییس کمیسیون فرهنگی- اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر امیرحسین بانکی پور فرد، دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، از دیگر سخنرانان این نشست بودند.


کلید واژه ها: الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت - الگوی اسلامی ایرانی - پیشرفت - اسلامی - ایرانی - رهبر معظم انقلاب اسلامی - رهبر معظم انقلاب - انقلاب اسلامی - طراحی - کشور - اکبرزاده - فراخوان - نخبگان - اسناد - مقام معظم رهبری - برگزار - رهبر - آینده پژوهی - آینده - شورای - نظام - عالی - برنامه - جهانی - واحدی - توسعه - رهبری - منطقه - جامعه - مراجع

آخرین اخبار سرویس:
میزگرد حوضه آبخیر رود اترک در خبرگزاری ایرنا خراسان شمالی

ایرانیان توان شکستن مرزهای علمی جهان را دارند

خطر فضاهای بی دفاع شهری را جدی بگیریم

جای مامان بدری خالی

همایش” غزه تا یمن،نماد مقاومت

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران سایت ایثار-26

پیکر نبی الله وقتی آمد که مادر رفته بود

خدمت رسانی به جامعه ایثارگران وظیفه همه مسئولان است

واکنش رییس رسانه ملی به دستگیری مجری پرس تی وی

فرمانده ناجا: متهمان اقتصادی فراری را از طریق اینترپل به کشور بازخواهیم گرداند

صدرنشین شدیم اما انتقام نگرفتیم

سخنرانی سالانه رییس جمهور آمریکا به دلیل تعطیلی دولت لغو شد

تشخیص جنسیت جنین از طریق نمونه خون در هفته های اول آبستنی مادیان

پوری حسینی از یک پست مهم برکنار شد

جذب 250 نفر در سازمان تعزیرات از طریق ششمین آزمون دستگاه های اجرایی

دشمنان برای بر هم زدن امنیت کشور ناکام مانده اند/ ناجا دومین سازمان مورد اعتماد مردم در سال 97 است

مناسبات مرزی ایران و ترکیه گسترش می یابد

ایرانیان توان شکستن مرزهای علمی جهان را دارند

450 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در کرمان پرداخت شد

حتی جنگ نتوانست مردم ایران و عراق را از هم جدا کند/ می توانیم سقف مبادلات را تا 20 میلیارد دلار در سال افزایش دهیم

مادر شهیدان «گیلانی» آسمانی شد

تبیین فضایل اخلاقی شهدا از اولویت های فرهنگی جامعه است

سفیر ایران در ورشو: لهستان مسئول عواقب هرگونه ایجاد خلل در روابط با ایران است

سخنرانی سالانه رییس جمهور آمریکا به دلیل تعطیلی دولت لغو شد

یک ضد انقلاب به 22 سال حبس محکوم شد

درخواست امریکا: روسیه باید راکت 9ام 729 را نابود کند

واکنش فرمانده سپاه ایران به اظهارات نتانیاهو

استمرار حقوق های نامتعارف دولتمردان/ امتناع از شفافیت حقوق و مزایا

حجت الاسلام رستمی در دیدار با مدیر مسئول روزنامه کیهان: ایستادگی باعث تقویت جبهه انقلاب در حوزه رسانه و رشد خوب آن شد

قاسمی خبر توقف صدور روادید گردشگری برای اتباع لهستانی را تأیید نکرد

دمکرات های کنگره آمریکا سخنرانی سالانه ترامپ را لغو می کنند

450 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در کرمان پرداخت شد

فرهنگ کسب و کار اسلامی در جامعه نهادینه شود

247 کانون تبلیغاتی در آذربایجان غربی فعال است

پرونده 10 ساله پسماند شهر خلخال بسته می شود

افزایش همکاری ها میان موزه انقلاب اسلامی و اراضی عباس آباد

مدیران استان تهران جلسات غیرضروری را بعدازظهر برگزار کنند

توسعه همکاری دفاعی ایران و جمهوری آذربایجان

450 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در کرمان پرداخت شد

تاکید باکو بر سرکوب تجمعات ائتلاف شورای ملی جمهوری آذربایجان/ تحلیل

فشار های بیرونی و شهرگرایی برخی نمایندگان، باعث تغییرات غیرقابل تصور در بودجه می شود/ طرح های نیمه تمام، محصول سهم خواهی برخی از بودجه است

انقلاب اسلامی به برکت خون شهدا در برابر توطئه های دشمنان استوار است

برگزاری کمیسیون پزشکی بنیاد در 3 استان

متهمان اقتصادی فراری را از طریق اینترپل به کشور بازخواهیم گرداند

امنیت و صلح جدی ترین نیاز بشر در شهر های هوشمند

دیدار ظریف با مقامات و نمایندگان استان های کربلا و بابل

ارتباط اسماعیل بخشی با احزاب کمونیستی خارج از کشور

بازدید حدادعادل، سردار دهقان و باهنر از دستاوردهای فضایی کشور

اختتامیه هفتمین سوگواره های عاشورایی عکس و پوستر هیأت برگزار می شود

لهستان مسئول عواقب هرگونه ایجاد خلل در روابط با ایران است

وزارت خارجه: هیچ کشوری از قلمرو افغانستان تهدید نخواهد شد

فرهنگ کسب و کار اسلامی در جامعه نهادینه شود

فرهنگ کسب و کار اسلامی در جامعه نهادینه شود

247 کانون تبلیغاتی در آذربایجان غربی فعال است

ائتلاف الفتح: درخواست آمریکا برای انحلال 67 گروه عراقی، عملیات روانی است

مدیرعامل ایرنا درگذشت محب اهری خبرنگار پیشکسوت را تسلیت گفت

نشست دوره ای استانداران آذربایجان غربی، اربیل و سلیمانیه برگزار می شود

شرایط بی سابقه ای در برگزاری انتخابات در دولت یازدهم و دوازدهم ایجاد شد

امضای تفاهمنامه همکاری دفاعی بین ایران و جمهوری آذربایجان

قاری نوجوانی که مورد تحسین رهبر انقلاب قرار گرفت

پیام تسلیت ولایتی در پی سقوط هواپیمای باری ارتش

محمدرضا اعتمادیان درگذشت

استخدام مسئول دفتر ترجیحا آقا جهت کار در شرکت بازرگانی

رییس بعدی قوه قضاییه کیست؟

بسته شبانه «فارس پلاس» 7 خبرخوب چهارشنبه که شاید ندیده باشید

نشست دوره ای استانداران آذربایجان غربی، اربیل و سلیمانیه برگزار می شود

موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در کشور نظیر ندارد

نشست دوره ای استانداران آذربایجان غربی، اربیل و سلیمانیه برگزار می شود

جمهوری اسلامی آنچه در سوریه دارد را حفظ خواهد کرد/ از موشک های نقطه زن ایران بترسید

روحانی: سال ها در فقر زندگی کردم

نیروگاه خورشیدی آراد سیرجان به بهره برداری رسید

زندان اردکان در بحث حرفه آموزی، سرآمد است

عده ای نمی گذارند گوشت ارزان شود

اهواز مستعد حوادث بزرگی است امکانات شهرداری اهواز برای مواقع بحرانی جوابگو نیست مدیریت آب سدها از هم اکنون در دستور کار قرار گیرد

720 برنامه در 40 سالگی انقلاب در ابرکوه اجرا خواهد شد

دالاهو الگوی موفقی از همزیستی مسالمت آمیز در استان است

گردشگری، مهمترین ظرفیت معرفی هویت اردکانی هاست

انضباط مالی در شهرداری ها رعایت شود شناسایی و صیانت از بناهای تاریخی در راستای توسعه پایدار شهری

تلاش می کنیم انتخابات سال آینده را سالم و بدون هیچ تنشی برگزار کنیم

برگزاری دوره بازآموزی مربیان قرآن در شاهرود

فعالان شاهد و ایثارگر هیئت پیروان شهدای اربعین در ایلام تجلیل شدند

تشکر فرمانده کل ارتش از فرمانده معظم کل قوا و مردم

ظریف: جهان متوجه شده آمریکا همان شاه برهنه است

طرح مبارزه با قاچاق پوشاک از سر گرفته شود

عابربانک در پیچ نفسگیر دادگاه

استخدام مدیر شعبه کرج در گروه صنعتی راهب در البرز

اقدام پژوهی چگونه توانستم دانش آموزان کلاسم را به استفاده از کامپیوتر علاقه مند نموده و درس کار و فناوری را برایشان جذاب تر کنم؟

حضور وزیر خارجه فرانسه در نجف اشرف و ادعای جالب وی+ عکس

ائتلاف کشته شدن سربازان امریکایی در سوریه را تایید کردند

حاج «محمدرضا اعتمادیان» عضو سابق شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی درگذشت

نیروگاه خورشیدی آراد سیرجان به بهره برداری رسید

بترسید از روزی که موشک های نقطه زن ایران بر سرتان فرود آید

تلاش برای افزایش بودجه دانشگاه ها؛ واقعیت یا نمایش؟!

ولایتی شهادت جمعی از پرسنل ارتش در سانحه هوایی اخیر را تسلیت گفت

نیروگاه خورشیدی آراد سیرجان به بهره برداری رسید

زندان اردکان در بحث حرفه آموزی، سرآمد است

اهواز مستعد حوادث بزرگی است/ امکانات شهرداری اهواز برای مواقع بحرانی جوابگو نیست/مدیریت آب سدها از هم اکنون در دستور کار قرار گیرد

پیام تسلیت ولایتی در پی سقوط هواپیمای باربری ارتش

شورای شهرستان اموزش و پرورش ناحیه یک قزوین

تصویری از حضور ظریف در حرم امام حسین(ع)

قانون اساسی، اساس الگوی پیشرفت است/الگو به دنبال پرکردن خلأهای اسناد راهبردی و سیاستی کشور است

قانون اساسی، اساس الگوی پیشرفت است/الگو به دنبال پرکردن خلأهای اسناد راهبردی و سیاستی کشور است