مطالب مرتبط:
الگوی پیشرفت، گفتاردرمانی نیست!/ از مشورت نظام مند نخبگانی تا آزادکردن ظرفیت های قانون اساسی
قانون اساسی، اساس الگوی پیشرفت است/جای متخصصان IT در طراحی الگو خالی است
قانون اساسی، اساس الگوی پیشرفت است/جای متخصصان IT در طراحی الگو خالی است
اجرای ظرفیتهای باقیمانده قانون اساسی با الگوی اسلامی پیشرفت
آذر منصوری: مجلس ظرفیت اجرای اصل 59 قانون اساسی را ندارد/ فعلا نیازی به نطق های آتشین نداریم/ مواجهه روحانی با مجلس شبیه رفتار رییس دولت قبل نباشد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 21:052018-10-18اقتصادي

الگوی پیشرفت، گفتاردرمانی نیست!/ از مشورت نظام مند نخبگانی تا آزاد کردن ظرفیت های قانون اساسی


ـ رییس مرکز «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» با بیان اینکه این الگو از جنس گفتاردرمانی نیست و بنا دارد تحول همه جانبه در کشور ایجاد کند، - الگوی پیشرفت، گفتاردرمانی نیست!/ از مشورت نظام مند نخبگانی تا آزاد کردن ظرفیت های قانون اساسی " گروه جامعه ــ رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با بیان اینکه این الگو از جنس گفتاردرمانی نیست و بنا دارد تحول همه جانبه در کشور ایجاد کند، گفت: اداره کشور با مشورت نظام مند نخبگانی، ارزش افزایی به نفت خام، تولید کالا از آن و سپس صادرات به دنیا، تبدیل مهارت های بومی به فناوری های صنعتی، تولید کسب و کارهای هنرهای نمایشی و آزادکردن همه ظرفیت های آزادنشده قانون اساسی همچون اجرای دقیق آزادی های فردی و اجتماعی مندرج در این قانون از اهداف و رویکردهای اصلی الگوی پیشرفت است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا"؛ در پی فراخوان مقام معظم رهبری پیرامون الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ، نشست بررسی این الگو با حضور یکصد تن از اندیشمندان و اساتید حوزوی و دانشگاهی کشور و شخصیت هایی همچون صادق واعظ زاده، رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، حمیدرضا طیبی، رییس جهاد دانشگاهی، سیدحسین میرمعزی، معاون پژوهشی حوزه علمیه قم، پنج شنبه 26 مهرماه در محل سالن همایش های مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد.

در ابتدای این برنامه و پس از قرائت پیام اخیر مقام معظم رهبری درباره الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت، هادی اکبرزاده، استاد دانشگاه صنعتی اصفهان و دبیر نشست، ضمن تشکر از همه کسانی که در تدوین الگوی پیشرفت سهیم بوده اند، اظهار کرد: در فرایند تدوین این الگو در هفت سال گذشته، علاوه بر مشارکت نخبگان پیشکسوت حوزوی و دانشگاهی، حدود هفت هزار نفر از جوانان نخبه کشور مشارکت محتوایی داشته اند.

وی با بیان اینکه گام نخست برای طراحی و تهیه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برداشته شده و اکنون آستانه شروع گام دوم است، اظهار کرد: مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در دو سال آینده به تبیین و تشریح الگو در مجامع علمی و سیاستگذاری می پردازد؛ بنابراین، الگو باید در مراجع سیاستگذاری و اجرایی تشریح و بازخورد آن در این مدت دریافت شود.

اکبرزاده با تأکید بر اینکه برای اجرای این الگو به عزم ملی نیاز داریم، گفت: هدف از برگزاری این نشست ایجاد همدلی و فهم مشترک از اهداف الگو وهمفکری برای ترویج الگو در جامعه و تقسیم کار است.

مشورت نظام مند نخبگانی؛ راه اداره کشور در ادامه، صادق واعظ زاده، رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و به عنوان سخنران اصلی این نشست، اظهار کرد: باید بکوشیم از فرصت های تحول و جابه جایی جایگاه کشورها در نیم قرن آینده که در آسیا متمرکز شده است سود ببریم.

ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران از نظر طبیعی، فرهنگی و معنوی بی بدیل است و جایگاه سیاسی آن نیز امروز به گونه ای است که دوست و دشمن بر تأثیرگذاری و عمق نفوذ بین المللی آن اقرار دارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت آمده است که نفت باید در داخل کشور به کالا تبدیل و سپس به دنیا صادر شود و با این کار یعنی ارزش افزایی بر مواد خام اقتصاد پیشرفت می کند.

تحقق این امر مستلزم آن است که علم و فناوری تولید شده در داخل کشور به خدمت گرفته شود و چه بسا باید دیدگاه ما به زندگی هم تحول عظیم پیدا کند.

نخبگان به عنوان مغز متفکر این الگو باید در پنج دهه آینده بر هم افزایی و هماهنگی های لازم برای اجرای این الگو دقت نظر کافی داشته باشند و گرنه این مشکلات اقتصادی، رکود، تورم ها و .

حل نخواهد شد.

رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت یادآوری کرد: تدابیر نوآورانه و علمی زیادی در الگو لحاظ شده است از جمله 20 مورد تدبیر جدید و بدیع در این الگو وجود دارد که کارشناسان حاضر در جلسه آن را تدوین کرده اند، مثلاً در الگو از تبدیل مهارت های بومی به فناوری های صنعتی و احیای بازارهای تخصصی تولیدی صحبت شده است که این مسئله باید با مدیران میانی کشور و کارشناسان در میان گذاشته شود و عزم هماهنگ ملی برای به کار بستن آن به وجود آید.

وی با تأکید بر اینکه در الگوی پیشرفت تأکید شده است که اداره مطلوب کشور با مشورت نظام مند نخبگانی محقق می شود، افزود: تولید کسب و کارهای هنرهای نمایشی یکی دیگر از اقدامات مهمی است که در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت لحاظ شده؛ چرا که نمایش در ایران یک فعالیت فرهنگی سابقه دار است و ما ظرفیت های معنوی و ادبی بی بدیلی برای چنین تولیداتی در اختیار داریم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه این الگو آمده تا ظرفیت های آزادنشده قانون اساسی را آزاد کند، گفت: مثلاً آزادی های فردی و اجتماعی موجود قانون اساسی تاکنون به طور کامل اجرا نشده است و این الگو می تواند ظرفیت ها را بگشاید.

نمی شود کتمان کرد که بیشتر برنامه های بلند مدت در کشور به طور مطلوب اجرا نشده است، می پذیریم و به همین دلیل هم آسیب شناسی هایی نیز انجام شده تا مشکلات مشابه آن پدید نیاید.

این دو سالی که مقام معظم رهبری برای بازخوانی و بازنگری الگو تعیین کرده اند به همین منظور است که همه جوانب سنجیده شود و مشکلات قبلی به وجود نیاید.

واعظ زاده در پایان اظهار کرد: این الگو، صرفاً یک گفتاردرمانی نیست و رویکرد آن ایجاد تحولی همه جانبه در کشور است که عزم ملی را هم می طلبد، همان گونه که رهبری فرموده اند این سند با سیاست های کلی کشور تعارضی نخواهد داشت و پس از تدوین به عنوان سند بالادستی سایر اسناد و برنامه های کشور تلقی می شود اما این بدان معنا نیست که از اقدامات کوتاه سریع و فوری غفلت کنیم و همه چیز را به افق تعیین شده در اسناد و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ارجاع دهیم.

درادامه این نشست چندین نفر از اساتید و کارشناسان حوزوی و دانشگاهی به بیان نقطه نظرات خود درباره الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت پرداختند.

اسلامیت؛ ویژگی اصلی الگوی پیشرفت حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین میرمعزی، معاون پژوهشی حوزه علمیه قم، در این نشست اظهار کرد: مقام معظم رهبری در دیداری که با اعضای مرکز داشتند تأکید کردند که اسلامیت الگو باید رعایت و هیچ تخفیفی در آن نباشد.

ما در تدوین الگو شاخص اسلامیت کاملاً لحاظ کرده ایم، چراکه مسئله اصلی پیشرفت در علم و فکر و معنویت ور در یک کلام ارتقای سطح زندگی است که همه ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مردم را در بر می گیرد.

دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود: برای این تعالی فردی و جامعه باید از نقشه راهی که منطبق بر ویژگی های فردی و تاریخی ایران باشد و از اجزایی که وجه اسلامیت و ایرانیت را تضمین کند استفاده کنیم.

در الگوی اسلامی سه رکن مبانی نظری، مبانی عملی و آرمان ها را در نظر گرفته ایم.

مرحله تکمیل مبانی نظری تمام شده است و در حال تدوین مبانی عملی هستیم.

وی تصریح کرد: در تدوین این الگو از منابع اصلی اسلامی یعنی قرآن و سنت به روش اجتهاد استنباط شده است.

شناخت و تعهد؛ راه اجرای الگو در ادامه این نشست غلامعلی افروز، استاد دانشگاه تهران، گفت: برای اجرای این الگو که الگویی جهان شمول با ملاحظات ایرانی محسوب می شود باید باور ملی ایجاد کنیم و این باور جز با شناخت جوانان از الگو حاصل نمی شود.

در حال حاضر لازم است برای 700 هزار معلم که در بیش از 105 هزار کلاس درس به تدریس مشغول اند، ابعاد این الگو تبیین شود تا معلمان به عنوان سردار الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت شناخته شوند.

سپس لازم است تا این جریان سازی برای اساتید که 4 میلیون دانشجو تحت تعلیم آن ها هستند انجام شود.

وی همچنین با بیان اینکه چنین الگوهایی نه برای پاسداری از حاکمیت ها بلکه برای حاکمیت ارزش ها ایجاد شده اند، افزود: در کنار شناخت جامع و کامل از این الگوی پیشرفت و دانش افزایی تخصصی درباره ابعاد آن نیاز به ایجاد احساس مسئولیت متعهدانه برای اجرای این الگو در اقشار مختلف و مسئولان کشور جدی است.

تحولی اساسی که انقلاب نیست! محمد حسین پناهی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی، یکی دیگر از حاضران بود که اظهار کرد: تحولات اساسی میان مدت و بلندمدت ناشی از اجرای الگو باید با اصلاحات عینی در جامعه زمینه سازی شود و گرنه راهی برای اجرایی شدن الگو فراهم نمی شود.

وقتی در جامعه شناسی صحبت از تحول اساسی به میان می آید، صحبت از دگرگونی بنیادی در ساختارهای زیربنایی و روبنایی جامعه است.

تفاوت انقلاب با این تحول اساسی این است که تغییر انقلابی به سرعت رخ می دهد اما تحول اساسی مد نظر به شکل تدریجی و با برنامه ریزی آگاهانه رخ می دهد که الگوی ما ناظر به چنین تحولی است.

وی افزود: اما اینکه این تحول در چه زمینه هایی قابلیت امکان پذیری دارد باید بگویم که این تحول قاعدتاً در زمینه سیاسی نخواهد بود اما در سایر زمینه های اقتصادی اجتماعی و آموزشی باید طی 50 سال آینده تحول اساسی به وجود آید.

برای ایجاد این تغییرات اساسی و نقطه عطف تاریخی باید هم شرایط ذهنی و هم شرایط عینی مهیا شود.

به طور مشخص به گفتمان سازی همگانی در سطح نخبگانی و هم در بین مردم نیاز داریم.

در ادامه این نشست چهارساعته شخصیت هایی همچون علیرضا صدرا، استاد دانشگاه تهران، موسی عنبری، مدیرکل برنامه ریزی و تقسیم کار ملی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، محمدسعید جبل عاملی، استاد دانشگاه علم و صنعت، محمد هادی زاهدی وفا، دانشیار دانشگاه امام صادق(ع)، حجت الاسلام ابوالقاسم علی دوست، رییس اندیشکده فقه و حقوق اسلامی مرکز اسلامی ایرانی پیشرفت، مصطفی ایزدی، رییس اندیشکده دفاع و امنیت ملی مرکز اسلامی ایرانی پیشرفت، حسینعلی قبادی، رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس، سید محمد حسینی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، ابراهیم برزگر، استاد دانشگاه علامه طباطبایی، علیرضا صادق زاده، مسئول سابق کمیته مطالعات نظری سند بنیادین تحول، حسن بنیانیان، رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی، امیرحسین بانکی پورفرد، حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل دقایقی کوتاه به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

گفتنی است هشتمین کنفرانس الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت با عنوان الگوی پیشرفت: پیشران ها، چالش ها و الزامات تحقق خردادماه سال 98 برگزار می شود.

گزارش تصویری این نشست را
کلید واژه ها: الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت - الگوی اسلامی ایرانی - پیشرفت - اسلامی - ایرانی - گفتاردرمانی - قانون اساسی - نخبگان - مقام معظم رهبری - دانشگاه - کشور - قانون - آزاد - دانشگاه صنعتی اصفهان - اکبرزاده - نظام - استاد دانشگاه - برگزار - رهبری - تولید - اداره - جامعه - حوزه علمیه - علمی - صادق - پیشکسوت - اجتماعی - فراخوان - برنامه - فناوری

آخرین اخبار سرویس:
توجه به معیشت مردم و اشتغال؛ از اولویت های استاندار جدید همدان

دستمزدها 28 درصد هزینه های خانوار را تامین می کند

اتصال بانکی به کارت سوخت

برای خرید خودروی تیبا چقدر باید هزینه کرد؟

احتمال بیکاری 100 هزار نفری کارگران قطعه ساز

برپایی چادرهایی در مراتع البرز که غذای محلی می فروشند

لیبی از کاهش تولید جدید اوپک معاف می شود

موتورسیکلتی که با پرینتر سه بعدی ساخته شد

قیمت طلا، سکه و ارز در 29 آبان ماه

200 هزار تومان به حساب چه کسانی واریز شد؟

بخشنامه جدید ارزی کار را برای صادرکنندگان سخت تر کرد

صادرات نفت عربستان رکورد زد

درخواست 23هزار میلیاردی بیمه سلامت برای بودجه 98

چرا کسی به داد صنعت پوشاک نمی رسد؟

«مالیات بر عایدی مسکن»، طرحی برای مقابله با سوداگران

تقاضا سرمایه‏‎ای غیرمولد بلای جان مسکن

معضلی به نام مدیرانِ بازنشسته بیکار در صنعت نفت

در بازار آزاد، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت 4 میلیون تومان معامله شد

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار

سازمان حمایت: افزایش قیمت شیرخام غیرقانونی است

نرخ های خرید تضمینی محصولات کشاورزی بزودی اعلام می شود

کاهش 200 تومانی قیمت دلار/ سکه 4 میلیون و 150 هزار تومان + جدول

قیمت ارز در سامانه «سنا» بانک مرکزی +جدول

ادامه روند کاهشی قیمت طلا و سکه در بازار

تشدید تمهیدات ضد پولشویی در بانک های اروپایی

طلا، سکه و ارز امروز چقدر معامله شد؟

موز رکورددار گرانی در شهریور شد + جدول

حمایت اتحادیه اروپا از عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی

نگرانی قاچاق سوخت ومواد غذایی/تکلیف خودروسازان در قبال فروش قطعی

سامانه الکترونیکی صورت وضعیت پروژه های راهسازی راه اندازی شد

بانکداری اسلامی یا غیراسلامی

محاکمه قضایی نوبخت بدلیل تخلّف در اجرای قانون خرید تضمینی گندم

حجم کل معاملات در فرابورس 66 درصد افزایش یافت

جشنواره اختراعات صنعت و دانشگاه برگزار می شود

پرداخت یکماه از حقوق معوق کارگران گروه ملی فولاد در هفته آینده

سکه طرح جدید امروز، سه شنبه 29 آبان 4میلیون و 200هزار تومان شد

سهم خانوار از پرداخت هزینه سلامت به 35.6 درصد رسید

پیش بینی قیمت طلا/مرز ثبات قیمت طلا کجاست؟

ضعف در نظارت دلیل اصلی گرانی میوه

چرخه توسعه و پیشرفت همدان؛ در دست سرمایه گذاران

مشکل تولیدکنندگان با شعار حل نمی شود

نجات بازار مسکن با تصویب و اجرای مالیات های تنظیمی

تسمه گرانی همه توان را از گرده اقتصادی خانواده ها کشید/ دولت چه زمانی خواهد جنبید؟

پیش‎بینی قیمت مسکن دیگر امکانپذیر نیست/ مردم برای خرید و فروش خانه به آمارها دل خوش نکنند

قیمت ارز در سامانه «سنا» بانک مرکزی +جدول

مسئولان سال هاست اطلاعات دقیقی درباره میزان پولشویی در کشور دارند

470 هزار دانشجوی آلمانی اختلال سلامت روان دارند

ارزش سهام عدالت چقدر است؟

استقبال کشاورزان مازندرانی از خاک ورزی حفاظتی

چرا ذخیره تخمدان کم میشود؟

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 30آبان

فال روزانه چهارشنبه 30 آبان 1397

ضعف در نظارت دلیل اصلی گرانی و نوسان قیمت میوه

اختصاص 6 میلیون دلار برای آموزش خبرنگار

فناوری احراز هویت هوشمند در هواپیمایی امارات

میزان صادرات استان البرز 100 میلیون دلار بوده است

مصاحبه مسعود کرباسیان در فروردین 97 بازار ارز را بهم ریخت

خبر خوش برای متقاضیان وام مسکن

سبد غذایی کارگران آماده شد

اسنپدراگون 8150 در صدر بنچمارک هوش مصنوعی؛ هلیو P80 در جایگاه دوم

روند نزولی نرخ ارز ادامه دارد

با حضور رییس جمهور در آذربایجان غربی صورت گرفت : امضای تفاهم نامه همکاری بانک کشاورزی و استانداری برای اجرای 8 طرح بزرگ تولیدی

بانک کشاورزی در سال جاری بالغ بر 27 میلیارد ریال تسهیلات در حمایت از نوغانداران کشور پرداخت کرده است

تعویض بیش از 19 هزار تاکسی فرسوده با تسهیلات بانک تجارت

استقبال کشاورزان مازندرانی از خاک ورزی حفاظتی

استقبال کشاورزان مازندرانی از خاک ورزی حفاظتی

ساز ناکوک اشتغال در خوزستان / اخراج سه هزار و 200 شاغل خوزستانی از کار

تعرفه برق پرمصرف ها نهایی شد

کاهش قیمت طلا همسو با عقب گرد دلار

رنو نیسان در آستانه فروپاشی!

استفاده از هورمون در صنعت پرورش دام و طیور یک باور غلط است

حجم آب پشت سدهای لرستان 3درصد افزایش یافت

مدیرانی که نرفته برگشتند+ ویدئو

افزایش هزینه سلامت خانوار

فعالیت 67 هزار واحد تولیدی در حوزه صنایع کوچک

شیوع بالای MS در بین ایرانی ها/ هزینه درمان بیماران ام اس چقدر است؟

بعیدی نژاد: مسئولان سال هاست اطلاعات دقیقی درباره میزان پولشویی در کشور دارند

رشد تولید 10 گروه کالایی منتخب معدنی و صنایع معدنی

کشف ابزار سنگی قدیمی در چین/ محاسبات باستان شناسان به هم خورد

برای خرید خودروی 206 چقدر باید هزینه کرد؟

واگذاری خودروهای فروش قطعی با قیمت قرارداد

از اختتامیه جشنواره شعر تا مرگ در حریق ساختمان نیمه کاره

قیمت مصالح ساختمانی در نیمه نخست امسال چقدر گران شد؟

چین قرارداد سوآپ ارزی 28.81 میلیارد دلاری با اندونزی امضا کرد

افزایش دستمزد کارگران به زیان آنها است

قدرت وام مسکن به 22 درصد کاهش یافت

جلسه معاون رییس جمهور با 70 زن کارآفرین + تصاویر

دلیل اصلی گرانی و نوسان قیمت میوه

مدیریت ناصحیح و نیروی مازاد دو عامل بحرانهای کارگری ماست

مدیریت ناصحیح و نیروی مازاد دو عامل بحرانهای کارگری ماست

تبعیض های آموزشی، موجب افزایش نرخ بیکاری در کشور شده است

سهم وزارت ورزش از مالیات ارزش افزوده 14هزار میلیارد ریال است

ایلام دارای بیشترین نرخ تورم

از موتور 800 میلیونی تا پورشه 1/5 میلیاردی / مزایده اموال بابک زنجانی آغاز شد

سقوط بیت کوین همچنان ادامه دارد

چینی ها هنوز کار خود را آغاز نکرده اند

قیمت نفت درجا زد

راهکار همتی برای ساماندهی بازار

مدیریت ناصحیح و نیروی مازاد دو عامل بحرانهای کارگری ماست

هیچ مصوبه ای برای افزایش قیمت شیرخام ابلاغ نشده است

الگوی پیشرفت، گفتاردرمانی نیست!/ از مشورت نظام مند نخبگانی تا آزاد کردن ظرفیت های قانون اساسی

الگوی پیشرفت، گفتاردرمانی نیست!/ از مشورت نظام مند نخبگانی تا آزاد کردن ظرفیت های قانون اساسی