مطالب مرتبط:
الگوی پیشرفت، گفتاردرمانی نیست!/ از مشورت نظام مند نخبگانی تا آزادکردن ظرفیت های قانون اساسی
قانون اساسی، اساس الگوی پیشرفت است/جای متخصصان IT در طراحی الگو خالی است
قانون اساسی، اساس الگوی پیشرفت است/جای متخصصان IT در طراحی الگو خالی است
اجرای ظرفیتهای باقیمانده قانون اساسی با الگوی اسلامی پیشرفت
آذر منصوری: مجلس ظرفیت اجرای اصل 59 قانون اساسی را ندارد/ فعلا نیازی به نطق های آتشین نداریم/ مواجهه روحانی با مجلس شبیه رفتار رییس دولت قبل نباشد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 21:052018-10-18اقتصادي

الگوی پیشرفت، گفتاردرمانی نیست!/ از مشورت نظام مند نخبگانی تا آزاد کردن ظرفیت های قانون اساسی


ـ رییس مرکز «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» با بیان اینکه این الگو از جنس گفتاردرمانی نیست و بنا دارد تحول همه جانبه در کشور ایجاد کند، - الگوی پیشرفت، گفتاردرمانی نیست!/ از مشورت نظام مند نخبگانی تا آزاد کردن ظرفیت های قانون اساسی " گروه جامعه ــ رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با بیان اینکه این الگو از جنس گفتاردرمانی نیست و بنا دارد تحول همه جانبه در کشور ایجاد کند، گفت: اداره کشور با مشورت نظام مند نخبگانی، ارزش افزایی به نفت خام، تولید کالا از آن و سپس صادرات به دنیا، تبدیل مهارت های بومی به فناوری های صنعتی، تولید کسب و کارهای هنرهای نمایشی و آزادکردن همه ظرفیت های آزادنشده قانون اساسی همچون اجرای دقیق آزادی های فردی و اجتماعی مندرج در این قانون از اهداف و رویکردهای اصلی الگوی پیشرفت است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا"؛ در پی فراخوان مقام معظم رهبری پیرامون الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ، نشست بررسی این الگو با حضور یکصد تن از اندیشمندان و اساتید حوزوی و دانشگاهی کشور و شخصیت هایی همچون صادق واعظ زاده، رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، حمیدرضا طیبی، رییس جهاد دانشگاهی، سیدحسین میرمعزی، معاون پژوهشی حوزه علمیه قم، پنج شنبه 26 مهرماه در محل سالن همایش های مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد.

در ابتدای این برنامه و پس از قرائت پیام اخیر مقام معظم رهبری درباره الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت، هادی اکبرزاده، استاد دانشگاه صنعتی اصفهان و دبیر نشست، ضمن تشکر از همه کسانی که در تدوین الگوی پیشرفت سهیم بوده اند، اظهار کرد: در فرایند تدوین این الگو در هفت سال گذشته، علاوه بر مشارکت نخبگان پیشکسوت حوزوی و دانشگاهی، حدود هفت هزار نفر از جوانان نخبه کشور مشارکت محتوایی داشته اند.

وی با بیان اینکه گام نخست برای طراحی و تهیه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برداشته شده و اکنون آستانه شروع گام دوم است، اظهار کرد: مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در دو سال آینده به تبیین و تشریح الگو در مجامع علمی و سیاستگذاری می پردازد؛ بنابراین، الگو باید در مراجع سیاستگذاری و اجرایی تشریح و بازخورد آن در این مدت دریافت شود.

اکبرزاده با تأکید بر اینکه برای اجرای این الگو به عزم ملی نیاز داریم، گفت: هدف از برگزاری این نشست ایجاد همدلی و فهم مشترک از اهداف الگو وهمفکری برای ترویج الگو در جامعه و تقسیم کار است.

مشورت نظام مند نخبگانی؛ راه اداره کشور در ادامه، صادق واعظ زاده، رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و به عنوان سخنران اصلی این نشست، اظهار کرد: باید بکوشیم از فرصت های تحول و جابه جایی جایگاه کشورها در نیم قرن آینده که در آسیا متمرکز شده است سود ببریم.

ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران از نظر طبیعی، فرهنگی و معنوی بی بدیل است و جایگاه سیاسی آن نیز امروز به گونه ای است که دوست و دشمن بر تأثیرگذاری و عمق نفوذ بین المللی آن اقرار دارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت آمده است که نفت باید در داخل کشور به کالا تبدیل و سپس به دنیا صادر شود و با این کار یعنی ارزش افزایی بر مواد خام اقتصاد پیشرفت می کند.

تحقق این امر مستلزم آن است که علم و فناوری تولید شده در داخل کشور به خدمت گرفته شود و چه بسا باید دیدگاه ما به زندگی هم تحول عظیم پیدا کند.

نخبگان به عنوان مغز متفکر این الگو باید در پنج دهه آینده بر هم افزایی و هماهنگی های لازم برای اجرای این الگو دقت نظر کافی داشته باشند و گرنه این مشکلات اقتصادی، رکود، تورم ها و .

حل نخواهد شد.

رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت یادآوری کرد: تدابیر نوآورانه و علمی زیادی در الگو لحاظ شده است از جمله 20 مورد تدبیر جدید و بدیع در این الگو وجود دارد که کارشناسان حاضر در جلسه آن را تدوین کرده اند، مثلاً در الگو از تبدیل مهارت های بومی به فناوری های صنعتی و احیای بازارهای تخصصی تولیدی صحبت شده است که این مسئله باید با مدیران میانی کشور و کارشناسان در میان گذاشته شود و عزم هماهنگ ملی برای به کار بستن آن به وجود آید.

وی با تأکید بر اینکه در الگوی پیشرفت تأکید شده است که اداره مطلوب کشور با مشورت نظام مند نخبگانی محقق می شود، افزود: تولید کسب و کارهای هنرهای نمایشی یکی دیگر از اقدامات مهمی است که در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت لحاظ شده؛ چرا که نمایش در ایران یک فعالیت فرهنگی سابقه دار است و ما ظرفیت های معنوی و ادبی بی بدیلی برای چنین تولیداتی در اختیار داریم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه این الگو آمده تا ظرفیت های آزادنشده قانون اساسی را آزاد کند، گفت: مثلاً آزادی های فردی و اجتماعی موجود قانون اساسی تاکنون به طور کامل اجرا نشده است و این الگو می تواند ظرفیت ها را بگشاید.

نمی شود کتمان کرد که بیشتر برنامه های بلند مدت در کشور به طور مطلوب اجرا نشده است، می پذیریم و به همین دلیل هم آسیب شناسی هایی نیز انجام شده تا مشکلات مشابه آن پدید نیاید.

این دو سالی که مقام معظم رهبری برای بازخوانی و بازنگری الگو تعیین کرده اند به همین منظور است که همه جوانب سنجیده شود و مشکلات قبلی به وجود نیاید.

واعظ زاده در پایان اظهار کرد: این الگو، صرفاً یک گفتاردرمانی نیست و رویکرد آن ایجاد تحولی همه جانبه در کشور است که عزم ملی را هم می طلبد، همان گونه که رهبری فرموده اند این سند با سیاست های کلی کشور تعارضی نخواهد داشت و پس از تدوین به عنوان سند بالادستی سایر اسناد و برنامه های کشور تلقی می شود اما این بدان معنا نیست که از اقدامات کوتاه سریع و فوری غفلت کنیم و همه چیز را به افق تعیین شده در اسناد و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ارجاع دهیم.

درادامه این نشست چندین نفر از اساتید و کارشناسان حوزوی و دانشگاهی به بیان نقطه نظرات خود درباره الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت پرداختند.

اسلامیت؛ ویژگی اصلی الگوی پیشرفت حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین میرمعزی، معاون پژوهشی حوزه علمیه قم، در این نشست اظهار کرد: مقام معظم رهبری در دیداری که با اعضای مرکز داشتند تأکید کردند که اسلامیت الگو باید رعایت و هیچ تخفیفی در آن نباشد.

ما در تدوین الگو شاخص اسلامیت کاملاً لحاظ کرده ایم، چراکه مسئله اصلی پیشرفت در علم و فکر و معنویت ور در یک کلام ارتقای سطح زندگی است که همه ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مردم را در بر می گیرد.

دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود: برای این تعالی فردی و جامعه باید از نقشه راهی که منطبق بر ویژگی های فردی و تاریخی ایران باشد و از اجزایی که وجه اسلامیت و ایرانیت را تضمین کند استفاده کنیم.

در الگوی اسلامی سه رکن مبانی نظری، مبانی عملی و آرمان ها را در نظر گرفته ایم.

مرحله تکمیل مبانی نظری تمام شده است و در حال تدوین مبانی عملی هستیم.

وی تصریح کرد: در تدوین این الگو از منابع اصلی اسلامی یعنی قرآن و سنت به روش اجتهاد استنباط شده است.

شناخت و تعهد؛ راه اجرای الگو در ادامه این نشست غلامعلی افروز، استاد دانشگاه تهران، گفت: برای اجرای این الگو که الگویی جهان شمول با ملاحظات ایرانی محسوب می شود باید باور ملی ایجاد کنیم و این باور جز با شناخت جوانان از الگو حاصل نمی شود.

در حال حاضر لازم است برای 700 هزار معلم که در بیش از 105 هزار کلاس درس به تدریس مشغول اند، ابعاد این الگو تبیین شود تا معلمان به عنوان سردار الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت شناخته شوند.

سپس لازم است تا این جریان سازی برای اساتید که 4 میلیون دانشجو تحت تعلیم آن ها هستند انجام شود.

وی همچنین با بیان اینکه چنین الگوهایی نه برای پاسداری از حاکمیت ها بلکه برای حاکمیت ارزش ها ایجاد شده اند، افزود: در کنار شناخت جامع و کامل از این الگوی پیشرفت و دانش افزایی تخصصی درباره ابعاد آن نیاز به ایجاد احساس مسئولیت متعهدانه برای اجرای این الگو در اقشار مختلف و مسئولان کشور جدی است.

تحولی اساسی که انقلاب نیست! محمد حسین پناهی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی، یکی دیگر از حاضران بود که اظهار کرد: تحولات اساسی میان مدت و بلندمدت ناشی از اجرای الگو باید با اصلاحات عینی در جامعه زمینه سازی شود و گرنه راهی برای اجرایی شدن الگو فراهم نمی شود.

وقتی در جامعه شناسی صحبت از تحول اساسی به میان می آید، صحبت از دگرگونی بنیادی در ساختارهای زیربنایی و روبنایی جامعه است.

تفاوت انقلاب با این تحول اساسی این است که تغییر انقلابی به سرعت رخ می دهد اما تحول اساسی مد نظر به شکل تدریجی و با برنامه ریزی آگاهانه رخ می دهد که الگوی ما ناظر به چنین تحولی است.

وی افزود: اما اینکه این تحول در چه زمینه هایی قابلیت امکان پذیری دارد باید بگویم که این تحول قاعدتاً در زمینه سیاسی نخواهد بود اما در سایر زمینه های اقتصادی اجتماعی و آموزشی باید طی 50 سال آینده تحول اساسی به وجود آید.

برای ایجاد این تغییرات اساسی و نقطه عطف تاریخی باید هم شرایط ذهنی و هم شرایط عینی مهیا شود.

به طور مشخص به گفتمان سازی همگانی در سطح نخبگانی و هم در بین مردم نیاز داریم.

در ادامه این نشست چهارساعته شخصیت هایی همچون علیرضا صدرا، استاد دانشگاه تهران، موسی عنبری، مدیرکل برنامه ریزی و تقسیم کار ملی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، محمدسعید جبل عاملی، استاد دانشگاه علم و صنعت، محمد هادی زاهدی وفا، دانشیار دانشگاه امام صادق(ع)، حجت الاسلام ابوالقاسم علی دوست، رییس اندیشکده فقه و حقوق اسلامی مرکز اسلامی ایرانی پیشرفت، مصطفی ایزدی، رییس اندیشکده دفاع و امنیت ملی مرکز اسلامی ایرانی پیشرفت، حسینعلی قبادی، رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس، سید محمد حسینی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، ابراهیم برزگر، استاد دانشگاه علامه طباطبایی، علیرضا صادق زاده، مسئول سابق کمیته مطالعات نظری سند بنیادین تحول، حسن بنیانیان، رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی، امیرحسین بانکی پورفرد، حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل دقایقی کوتاه به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

گفتنی است هشتمین کنفرانس الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت با عنوان الگوی پیشرفت: پیشران ها، چالش ها و الزامات تحقق خردادماه سال 98 برگزار می شود.

گزارش تصویری این نشست را
کلید واژه ها: الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت - الگوی اسلامی ایرانی - پیشرفت - اسلامی - ایرانی - گفتاردرمانی - قانون اساسی - نخبگان - مقام معظم رهبری - دانشگاه - کشور - قانون - آزاد - دانشگاه صنعتی اصفهان - اکبرزاده - نظام - استاد دانشگاه - برگزار - رهبری - تولید - اداره - جامعه - حوزه علمیه - علمی - صادق - پیشکسوت - اجتماعی - فراخوان - برنامه - فناوری

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری 3 همایش مشترک تجاری بین ایران و عراق

قیمت نفت برای سومین هفته پیاپی افزایش یافت

کنترل سرعت گردش نقدینگی با تدابیر ویژه انجام شد

پرداخت 42 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه رفع احتیاجات ضروری

اورژانس باید به بالگردهای دید در شب مجهز شود

کارگران هم بالاخره سبد کالا گرفتند

شرط موفقیت حذف صفر از پول ملی

شما به عنوان یک خریدار خودرو، این روزها با چه مشکلاتی مواجه هستید؟ آیا توان پرداخت مابه التفاوت قیمت جدید خودرو را دارید؟ اگر شما جای مسئولین بودید، چه راهکاری برای کاهش قیمت خودرو پیشنهاد می دادید؟

خودروسازان زمان دقیق تحویل خودروهای معوق را اعلام کنند/نعمت‎بخش: تاخیر در تحویل غیرعمدی است

جزییات تازه از اختصاص سبدحمایتی کارگران

جزییات تایید شده مطالبات 12 بانک از دولت + جدول

استخدام تعدادی طراح و گرافیست جهت همکاری در انتشارات معتبر

استخدام حسابدار،کارشناس فروش تلفنی در تهران

آغاز تزریق گاز از نخستین سکوی فاز 13 به پالایشگاه خشکی

امضای 11 توافقنامه برای سرمایه گذاری

هجوم پالایشگاه های آمریکایی برای خرید نفت سنگین

کاهش سهم مردم در پرداخت قیمت آب و رشد سهم یارانه ها +نمودار

کاهش 15 درصدی آلودگی هوا با هوشمندسازی شهرها

تعیین آب بها برای دستگاه های اجرایی در سال 98

11 توافق برای سرمایه گذاری معادن کوچک مقیاس منعقد شده است

اتحادیه های صنفی برای بقای خود با کم فروشان برخورد کنند

استخدام چرخکار و سه سوزنه زن پیراهن در البرز

استخدام چند رده شغلی در شرکت آلتین دوخت سهند

انعقاد 11 توافق برای سرمایه گذاری در معادن کوچک مقیاس

استخدام سئو کار حرفه ای مسلط به وردپرس در محدوده مترو بهشتیِ تهران

دانلود نمونه سوالات عمومی و تخصصی استخدام بانک صادرات

سفر چطور ارزان می شود؟

در 9 ماه امسال 89 هزار میلیارد تومان درآمد نفتی با رشد 39 درصدی وصول شد

جذب 600 سرباز وظیفه نخبه به وزارت صمت تا پایان سال

فارس گزارش می دهد تبریز؛ چشم انتظار روزهای پاک/ باغ شهر ایران؛ سالی چند کیلو دود تولید می کند!

قطع درختان برای تامین سوخت

همایش فرصت های سرمایه گذاری سیستان وبلوچستان در چابهار

دورهمی با غذای دام!

یک پیشنهاد در مورد زمان تحویل خودروهای ثبت نامی

قیمت انواع پراید 111 صفر و کارکرده در بازار + جدول

بسته حمایتی بیمه شدگان تامین اجتماعی از امروز واریز می شود

با 500 میلیون تا یک میلیارد تومان چه خودرویی بخریم؟ + جدول

جایگزینی پساب تصفیه شده با آب خام در بخش کشاورزی

قیمت انواع پژو 206 کارکرده (از 1380 تا 1397)

قیمت مرغ خیال فرود ندارد/ وعده ارزانی محقق نشد

افزایش قیمت نفت به دلیل کاهش تولید نفت اوپک

کاهش کارخانه ها و افزایش مقرری بگیران

کاهش 5 درصدی مرگ خاموش تهرانی ها

حدود 700 هزار میلیارد تومان طرح صنعتی نیمه تمام در کشور وجود دارد

مدیریت واحد آب و خاک راه نجات از بحران آب است/ اجرای طرح «همیاران آب» از سال آینده

تعیین دستمزد ماهانه برای ائمه مساجد روستایی در قزاقستان

فارس گزارش می دهد اختصاص 98 درصد اعتبارات هزینه ای وزارت کار به بیمه های اجتماعی

10 میلیون مترمکعب آب در گچساران صرفه جویی شد

پرواز رفت و برگشت تهران- گچساران لغو شد

667 میلیون دلار کالا از مرز مهران به عراق صادر شد

فرونشست زمین در زنجان از چالش های آبخیزداری است

120 کیلومتر شبکه فرسوده آب شهر قزوین نیازمند اصلاح است

کارآفرینی که در بازگشت به میهن برای 56 نفر شغل ایجاد کرد

گشایش نمایشگاه بین المللی شیلات و آبزیان در قشم

مرغ گرم کیلویی ده هزار تومان در رفسنجان

بنیاد مسکن، فرزند خلف انقلاب

667 میلیون دلار کالا از مرز مهران به عراق صادر شد

الکترونیکی شدن فرایندها کارآمدترین راه مبارزه با فساد و فرار مالیاتی

ارائه خدمات جدید گاز در دفاتر پیشخوان دولت از ابتدای بهمن ماه

هر ایرانی  980 هزار تومان یارانه می گیرد

دورهمی با غذای دام!

سومین عرضه نفت در بورس با شرایط جدید

کاهش 15 درصدی آلودگی هوا با هوشمندسازی شهرها

حذف صفرها از پول ملی اثری در قدرت خرید مردم و تورم ندارد

بخاری های سنتی برابر با سه فاز پارس جنوبی انرژی مصرف می کنند!

احتمال ایجاد صندوق های خصوصی در صنعت پتروشیمی

جزییات مطالبات 12 بانک از دولت + جدول

وعده ثبت الکترونیکی قراردادهای کار 18ماهه شد

بازار میوه عید آرام خواهد بود/کیوی هزارتومان گران شد

اعلام جزییات نرخ رسمی ارز از سوی بانک مرکزی/قیمت دلار 11450 تومان

هوشمندسازی 300 شهر اروپا تا پایان سال 2019

پالادیوم رکورد 1400 دلار را شکست

سهمیه تولید نفت هریک از اعضای اوپک چقدر است؟

تسویه وام ارزی با نرخ 4200 تومانی رانت زاست

ارزش یورو در بازارهای مالی ریخت

دلار امروز چقدر قیمت خورد؟

استخدام سه رده شغلی جهت یک شرکت دانش بنیان واقع در ساوه

احتمال ایجاد صندوق های خصوصی در صنعت پتروشیمی

استخدام آژانس مژده

احتمال خرید یک سوم سهام اینتر میلان توسط موسس علی بابا

سرنوشت ایران در جنگ اقتصادی امروز

استخدام آبدارچی آقا دارای مدرک حداقل دیپلم در تهران

تحول در مدل همکاری مخابرات و شرکت های FCP نتیجه ایجاد تغییرات ساختاری

یک فرودگاه قهرمان حفاظت از محیط زیست شد

تغییر آرایش ب ام و M2 برای سخت پسندان

قیمت نفت برای سومین هفته پیاپی افزایش یافت

نیاز ارزی خودروسازان به درستی تامین نشد

استخدام چوب بر،تعمیرکار لیفتراک،تکنسین برق در قزوین

از سود سهام سازمان های توسعه ای تا مطالبات ایمیدرو

عزم راسخ روسیه و چین برای کنار گذاشتن دلار

استخدام حسابدار آقا به صورت تمام وقت در تهران

واریز بسته حمایتی 13 میلیون کارگر از امروز

استخدام راسته دوز ماهر جهت یک تولیدی ورزشی در تهران

استخدام تعدادی بسته بند خانم جهت تولیدی پوشاک زنانه در تهران

300 شهر اروپا تا پایان سال 2019 هوشمند می شوند

پشت پرده ورود سیگار قاچاق به کشور/عده ای از دخانیات نان می خورند

جزییات تازه از اختصاص سبدحمایتی کارگران

آینده قیمت دلار در جهت مثبت است

واریز بسته حمایتی 13 میلیون کارگر از امروز

چند درصد از ماشین آلات کشاورزی در کشور تولید می شود؟

الگوی پیشرفت، گفتاردرمانی نیست!/ از مشورت نظام مند نخبگانی تا آزاد کردن ظرفیت های قانون اساسی

الگوی پیشرفت، گفتاردرمانی نیست!/ از مشورت نظام مند نخبگانی تا آزاد کردن ظرفیت های قانون اساسی