مطالب مرتبط:
فراخوان رهبر انقلاب از صاحبنظران برای بررسی و اصلاح سند اولیه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
فراخوان رهبر انقلاب از صاحبنظران برای بررسی و اصلاح سند اولیه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
رهبر انقلاب اسلامی برای تکمیل و ارتقاء الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت فراخوان دادند؛ الگوی پیشرفت ایران در پنجاه سال آینده
بیانیه مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در خصوص الگوی پیشرفت
وقت آن رسیده الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، ناظر به قوانین شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 15:012018-10-18سياسي

صاحبنظران در مورد الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت چه می گویند


ایرنا- پیرو فراخوان رهبر انقلاب اسلامی از ارکان نظام و نخبگان دانشگاهی و حوزوی کشور پیرامون الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت، نشست هم اندیشی با حضور حدود یک صد تن از اندیشمندانی برگزار شد که در طول هفت سال گذشته در تدوین الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت نقش داشته اند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز پنجشنبه خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، بازخوانی الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت، هم اندیشی در پاسخ به سوالات اساسی درباره الگوی پیشرفت، تبادل نظر و هماهنگی در خصوص تشریح و تبیین الگو در مراجع رسمی سیاستگذاری، قانونگذاری و اجرایی، مشارکت در جلب همکاری مجامع و شخصیت های علمی در نقد و ارتقای الگوی پیشرفت، اهداف اصلی برگزاری این نشست بود.

در ابتدای این نشست، فراخوان مقام معظم رهبری در خصوص طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت قرائت شد و سپس هادی اکبرزاده، دبیر نشست و عضو شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، بحث آینده پژوهی را از نیازهای مهم در مسیر طراحی الگو برشمرد.

وی گفت: مراحل طی شده در طی 7 سال گذشته، گام نخست برای طراحی و تهیه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بوده است و اکنون در آستانه شروع گام دوم هستیم.

دبیر نشست بررسی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت هدف از برگزاری این نشست را تمرکز بر تبیین و تشریح الگو در مجامع علمی و سیاستگذاری و تقسیم کار عنوان کرد.

در ادامه این نشست، صادق واعظ زاده، رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز حضور و همکاری ایران در تحولات آسیا را ضامن موفقیت کشور در تحولات جهانی دانست.

به گفته عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در الگوی پیشرفت بر رسیدن ایران به جایگاه مناسب ازطریق فعال کردن موقعیت های ارتباطی ایران تأکید شده و توقف خام فروشی منابع طبیعی کشور با ایجاد زنجیره تولید ارزش افزوده از مواد خام کشور خواسته شده است و برای این منظور تسهیل ورود کارآفرینان دانشی به عرصه اقتصاد و توسعه شبکه های علم، فناوری و نوآوری و احیای بازارهای تولیدی تخصصی تدبیر شده است.

بنابر این گزارش در ادامه این نشست، اعضای اندیشکده های مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و صاحبنظران به طرح موضوعات و پرسش هایی در مورد الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پرداختند.

** تضمین اسلامیت الگوحجت الاسلام سید حسین میرمعزی، رییس اندیشکده عدالت مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به بیان دیدگاه های خود با محور تامین وجه اسلامیت در الگوی پیشرفت پرداخت.

وی با تاکید بر تدوین الگویی با پسوند اسلامی اظهار داشت: مساله اصلی پیشرفت همه جانبه در ابعاد فکری، علمی، معنویت و زندگی است و همانگونه که رهبری نیز فرموده اند بایستی اسلامیت الگو تضمین شود.

وی با تاکید بر اینکه سطح پایه و اصلی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، شامل مبانی نظری، علمی و آرمان ها است، گفت: مبانی و آرمان های این الگو اسلامیت را تضمین می کند و ایرانیت نیز در رسالت، تدبیر و افق الگو ملاحظه شده است.

رییس اندیشکده عدالت مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مدعی شد: تدوین چنین الگویی می تواند سبب بهره مندی سایر کشورهای اسلامی از آن شود.

** ضرورت داشتن نسل هوشمند و خلاق برای تقویت الگوی ملینقش الگو در شکل گیری انسجام و عزم ملی در کشور و همچنین، راه های تبدیل الگو به یک گفتمان ملی، محور سخنان غلامعلی افروز سخنران دیگر در این نشست بود.

رییس اندیشکده خانواده مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: طراحی یک الگوی جامع، پیشرفت به همراه اندیشه های جهان شمول یک ضرورت اجتناب ناپذیر و وظیفه خطیر کارگزاران جامعه اسلامی به شمار می رود.

وی با بیان اینکه این امر در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت لحاظ شده است، گفت: بودن در وضعیت موجود و اندیشیدن به شرایط مطلوب از نیازهای بشری است و اگر از میزان مطلوب اندیشی کاسته شود؛ خصیصه های خلاقیت و نوآورانه کاهش می یابد.

رییس اندیشکده خانواده مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت خاطرنشان کرد: بر همین اساس الگو در اصل پاسخ به نیازهای جدی تمامی انسان های وارسته و خلاق است که باید دغدغه آحاد جامعه شده و مطالبه گری از آن صورت گیرد.

افروز ادامه داد: الگوی پیشرفت باید عزم ملی را تقویت کند و این نگاه متضمن پرورش و آماده سازی نسلی هوشمند و خلاق است.

وی اظهار داشت: برای ایجاد باور ملی باید آحاد جامعه و شهروندان به دو رکن اساسی، شناخت دقیق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و احساس متعهدانه نسبت به آن رجوع کنند.

افروز با تاکید بر دانش افزایی تخصص 700 هزار معلم در کشور گفت: این معلم ها در بیش از 105 هزار کلاس می توانند پاسخگوی سوالات دانش آموزان در زمینه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت باشند.

** تحولات اساسی میان مدت و بلندمدت ناشی از اجرای الگو محمدحسین پناهی، رییس اندیشکده امور اجتماعی مرکز الگوی اسلامی ایرانی نیز در ادامه این مراسم اظهار داشت: در علم جامعه شناسی برای ایجاد یک پدیده اجتماعی باید شرایط ذهنی و عینی مهیا شود و اگر خواهان تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت هستیم باید شرایط عینی و ذهنی برای این نکته عطف تاریخی ایجاد شود.

وی گفت: نیازمند گفتمان سازی وسیع و گسترده در حوزه های نخبگان و مردم هستیم چرا که در صورت عدم تحقق این امر نمی توانیم انتظار گسترده ای از الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت داشته باشیم.

رییس اندیشکده امور اجتماعی مرکز الگوی اسلامی ایرانی افزود: این گفتمان سازی علی الخصوص در عرصه سیاسی بسیار تاثیر گذار بوده و می تواند شرایط همدلی را برای پیشبرد این سند بالادستی فراهم آورد.

** الگوی انسجام بخش و هدایت گر برای سایر اسناد کشور موسی عنبری، مدیرکل برنامه ریزی و تقسیم کار ملی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با اشاره به محور رابطه الگو با سیاست های کلی و سایر اسناد برنامه ای کشور گفت: الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت جایگزین هیچکدام از اسناد راهبردی و سیاستی کشور نیست، اما خلاهایی در این اسناد دیده می شوند که الگو به دنبال پر کردن این شکاف استوی با بیان اینکه اسناد از جامعیت و هماهنگی لازم برخوردار نیستند، افزود: به تعبیر دقیق تر، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، انسجام بخش و هدایت گر اسناد دیگر است.

مدیرکل برنامه ریزی و تقسیم کار ملی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: اسناد پیشین از جامعیت و هماهنگی های لازم برخوردار نبودند و دلبستگی نیز به آنان شکل نگرفته بود.

وی افزود: الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت می تواند به منزله رهاننده وضعیت پیشرفت کشور از این نقایص باشد.

عنبری ادامه داد: این الگو دو رویکرد تمدن سازی و ایجاد انسجام میان وجه اسلامیت و ایرانیت در بحث پیشرفت و توسعه کشور دارد.

** رابطه وسیع میان قانون اساسی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت علیرضا صدرا، رییس اندیشکده سیاست مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز در ادامه این نشست با اشاره به محور نقش الگوی پیشرفت در عملیاتی کردن ظرفیت های قانون اساسی اظهار داشت: قانون اساسی، اساس الگوی پیشرفت محسوب می شود.

وی با بیان اینکه رابطه وسیع و هم افزایی میان قانون اساسی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت وجود دارد، گفت: قانون اساسی و این الگو همانند نقشه و مدل فرشبافان است که طراح یکایک گره ها را برای بافنده عیان می کند.

صدرا یادآور شد: دار قالی همان قانون اساسی است که تارهایش اصول 14 گانه و پودمانش اصول 107 گانه است؛ نقش ها، طرح ها و رنگ های مختلف همان الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است.

** آینده پژوهی از الزامات تحقق الگو همچنین محمدسعید جبل عاملی رییس اندیشکده آمایش بنیادین مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در این نشست بر موضوع آینده پژوهی در الگوی پیشرفت متمرکز شد و اظهار داشت: این الگو از سال 1400 آغاز خواهد شد و تا آن زمان فرصت برای اتخاذ تدابیر لازم را داریم.

وی گفت: بنابراین ضروری است که از هم اکنون موضوعات اساسی و شاخص های کلان الگو تحلیل های دقیق و علمی داشته باشیم.

رییس اندیشکده آمایش بنیادین مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت افزود: برای آینده پژوهی باید موقعیت کشور را با سایرین مقایسه و منبع و سرمایه های لازم برای اجرای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را کشف کنیم.

وی ادامه داد: تشخیص موقعیت شاخص های کلان برای آینده پژوهی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیازمند مشارکت جمعی است.

جبل عاملی اظهار داشت: موضوع منابع و سرمایه های لازم برای اجرای الگو باید مورد توجه قرار بگیرد؛ اینکه چه سرمایه ها و منابعی برای اجرای تدابیر پیشران نیاز داریم و وضعیت کشور تحت این سناریوها چگونه خواهد بود؟رییس اندیشکده آمایش بنیادین مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت افزود: مهمترین استفاده آینده پژوهی در افق 1400، تشخیص موقعیت در شاخص های کلان و منابع مورد نیاز است که نیازمند مشارکت بین دستگاه ها و حوزه های درگیر است.

** بیانیه ای از امیدها و آرزوهای انقلاب اسلامیهمچنین شهریار نیازی، رییس اندیشکده علم مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در این نشست با بیان اینکه افق ترکیبی از بلندپروازی و واقع گرایی است، اظهار داشت: افق این الگو رنگ و بوی اسلامی ایرانی دارد و ترکیبی از عدالت خواهی و معنویت گرایی شیعی - ایرانی، عقلانیت موجود در تفکر شیعی - ایرانی است.

وی گفت: افق های الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به صورت ساده بیان و سعی شده از واژگانی که رنگ و بوی جهت دار دارند؛ اجتناب شود.

رییس اندیشکده علم مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت افزود: این الگو ساده، حماسی، شفاف، نوآورانه و بیانیه ای از امیدها و آرزوهای انقلاب اسلامی است.

بنابر بر این گزارش در ادامه این نشست مرتضی نبوی عضو شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت هم با محور روش شناسی و فرآیند طراحی الگوی پیشرفت در این نشست سخنرانی کرد، گفت: مدل از نظریه ها به دست می آید.

در مسائل اجتماعی به نظر می آید که قبل از الگو به نظریه توسعه نیاز داریم، امروزه کشورهایی که از داده های عظیم (Big Data) و پلت فرم های دولت الکترونیک یکپارچه استفاده می کنند، می توانند در لحظه تحولات را ارزیابی و تصمیم گیری درستی داشته باشند و به نظر می رسد که جای متخصصان فناوری اطلاعات (IT) در طراحی الگو خالی است.


کلید واژه ها: الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت - الگوی اسلامی ایرانی - پیشرفت - اسلامی - ایران - ایرانی - برگزار - رهبر انقلاب اسلامی - کشور - طراحی - دانشگاه - مقام معظم رهبری - فراخوان - انقلاب اسلامی - رهبر - علمی - آینده پژوهی - منابع طبیعی - رهبر انقلاب - ارزش افزوده - گزارش - تولید - شورای - رهبری - کارآفرینان - عالی - خبرنگار - موفقیت - نوآوری - اقتصاد

آخرین اخبار سرویس:
داروی کمیابی که همسر افسر عراقی را شفا داد

توصیه بهداشتی پیامبر(ص) برای جلوگیری از ابتلا به پیسی

گل اول ایران به ترینیدادوتوباگو توسط انصاری فرد / ایران 1 – ترینیداد و توباگو 0

وضعیت کنونی کاروانسرای شاه عباسی مطلوب نیست

نقاشی سه بعدی حیرت انگیز با شن و ماسه+فیلم

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: تحریم ها بر اقتصاد ایران اثری ندارد

برای مقابله با تحریم ها با اروپایی ها رایزنی می کنیم/ اقدامات اتحادیه اروپایی هنوز به راه حل های عملیاتی منجر نشده است

بل اقلید سپیدپوش شد

واکنش ربیعی به درگذشت مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی (عکس)

شفافیت سیستماتیک پادزهر ‎فساد سیستماتیک است

افتتاح رادیو کاشان همزمان با جشن چهل سالگی پیروزی انقلاب

ایران باید از منافع برجام بهره مند شود

درگذشت نوربخش و تاج الدین در سانحه تصادف در گلستان

نظر رییس سازمان اوقاف و امور خیریه درباره ساخت آستان امام زاده های جدید

کمالی پور: بافت قدیم شهرستان های جنوبی نیاز به حمایت دارد

درگذشت نوربخش و تاج الدین در سانحه تصادف در گلستان

گردآوری روزنامه های تهران قدیم در کتاب تهران نگاری

پژمان بازغی : گفتند کاری نکن مثل فلانی نابودت کنیم!

تساوی ایران برابر ترینیدادوتوباگو در نیمه نخست/ انصاری فرد پنالتی را از دست داد

چرا مسابقه گلزار امشب پخش نمی شود؟

اقدامات پیشگیرانه در پدافند غیرعامل از بحران جلوگیری می کند

حضور رییس جمهوری فرصتی مغتنم برای توسعه آذربایجان غربی است

تحریم های هوشمند آمریکا ناکام خواهند ماند

برای مقابله با تحریم ها با اروپایی ها رایزنی می کنیم

تحریم های هوشمند آمریکا ناکام خواهند ماند

حضور رییس جمهوری فرصتی مغتنم برای توسعه آذربایجان غربی است

جایزه نوزدهمین دوره ترویج علم اهدا شد

واکنش علی ربیعی به درگذشت نوربخش+عکس

پیام تسلیت سرپرست سازمان اورژانس کشور در پی درگذشت نوربخش

معرفی رییس حوزه های علمیه استان

سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری خراسان جنوبی منصوب شد

2450 میلیارد تومان برای توسعه آذربایجان غربی در نظر گرفته شد

جنگ روانی آمریکا علیه ایران به نتیجه نمی رسد

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و معاون پارلمانی مجلس در سانحه رانندگی کشته شدند

برگزاری نخستین سمپوزیوم علمی در دانشگاه همدرد دهلی + عکس

راهیابی دانشجوی موسسه جهاد دانشگاهی خوزستان به جشنواره ملی قرآن

شهادت 2 برادر شهید در یک روز

قائم مقام اسبق وزارت خارجه:حملات به ظریف به خاطر دفاع او از FATF به مصلحت کشور نیست / او حتما مستنداتی دارد و بر اساس آن صحبت می کند

درگذشت ناگهانی نوربخش و تا ج الدین بر اثر تصادف

واکنش شورای شهر به شایعه عدم تایید حکم حناچی

22 تن گوجه فرنگی قاچاق توقیف شد

کشف 20 قبضه اسلحه در شهرستان چاراویماق

عکس: پیگیری شریعتمداری در بیمارستان پس از تصادف

90 تمرین آمادگی در البرز اجرا شد

جنگ روانی آمریکا علیه ایران به نتیجه نمی رسد

2450 میلیارد تومان برای توسعه آذربایجان غربی در نظر گرفته شد

واقفان تالش تجلیل شدند

سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری خراسان جنوبی منصوب شد

گام های استوار برای آبادی

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: تحریم ها بر اقتصاد ایران اثری ندارد

علامه طباطبایی در حوزه مکارم اخلاقی نابغه بود

حضور سه وزیر در کمیسیون های مجلس برای پاسخ به سؤال نمایندگان

رییس سازمان تامین اجتماعی بر اثر سانحه تصادف درگذشت

جلسه شورای اداری استان آذربایجان غربی

ایرنا اهمیت بخش آب را بخوبی انعکاس می دهد

چرا حرکت قطارها در مسیر کرمانشاه-ملایر متوقف شد؟

مشهد سوگوار و سیاهپوش شد

ایرنا اهمیت بخش آب را بخوبی انعکاس می دهد

6 کارمند بانک در اردبیل تحت تعقیب کیفری قرار گرفتند

عراقچی وارد رم شد

حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی شد

کیخا: الگوی کشت به کشاورزان تحمیل شدنی نیست

پاکستان: پنچ مرزبان میرجاوه تحویل ایران شدند

استخدام مسئول دفتر خانم در کانون تبلیغاتی اندیشه نوین درتهران

تصمیم امریکا برای استفاده از ستیزه جویان در سوریه

رزمایش پدافند غیرعامل به صورت جدی در مازندران پیگیری شود

امیرعبداللهیان: نتانیاهو به آخر خط رسیده

در سانحه تصادف؛ مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند+فیلم و عکس

افتتاح آموزشگاه خیر ساز 15 کلاسه در شیراز

سخنان تاثیرگذار روز گذشته قهرمان جانباز ایران با رهبر انقلاب +فیلم

مسولان با همدلی مسایل را به رییس جمهور انتقال دهند

تشییع پیکر عالم ربانی حاج محمدتقی مومن پور

گردهمایی مسئولان و شوراهای بسیج دانشجویی اردبیل

شورای نگهبان مغایرت های قانونی لایحه حفاظت ازخاک رابررسی می کند؟

برگزاری نمایشگاه پیامبر اعظم(ص) در عمان

نابودی اسراییل پیشگویی و غیب نیست بلکه متن قرآن است

آیت الله مکارم شیرازی: آسیب های فضای مجازی در کشور غوغا می کند

پومسه تیمی مردان ایران بر سکوی سوم جهان ایستاد/ قهرمانی کره جنوبی

زیرساخت های لازم برای توسعه روابط فرهنگی با روسیه فراهم است

25 آبان ،روز حماسه و ایثار مردم اصفهان

یک لرستانی استاندار همدان شد

مقدمات ثبت ملی جشن شکرگزاری «انار» انجام شده است

استاندار کرمان: برای تسریع در روند اجرایی خط ریل باید از بخش خصوصی کمک بگیریم

برگزاری مراسم گرامیداشت شهید «سخندان» در مشهد

استخدام طراح 3d کار با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

رییس و معاون حقوقی سازمان تامین اجتماعی درگذشتند

نوربخش و تاج الدین درگذشتند

انتقاد صریح آیت الله مصباح به شبهات مطرح شده از سوی برخی مسئولین

آیت الله فیض مشکینی درگذشت

نماینده مجلس: دستاوردهای همدان 2018 حفظ شود

درگذشت نوربخش و تاج الدین در سانحه تصادف در گلستان

پیام تسلیت معاون مطبوعاتی برای درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی

سردار شریف: آزادی همه افراد، نیازمند زمان است

«در آستان خورشید» میهمان شبکه سه

رییس جمهور با استعفای مسعود نیلی موافقت کرد

مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند

میل به تمرکز گرایی در دستگاههای مرکزی کشور بیمارگونه است

چگونه امام حسن عسکری (ع) باعث دگرگونی افراد می شدند؟

فضای مجازی نیاز به مراقبت فراوان دارد

میل به تمرکز گرایی در دستگاههای مرکزی کشور بیمارگونه است

صاحبنظران در مورد الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت چه می گویند

صاحبنظران در مورد الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت چه می گویند