مطالب مرتبط:
سازمان برنامه و بودجه: افزایش نرخ ارز هیچ درآمد مازادی برای دولت ایجاد نکرده است / منابع درآمدی دولت کاهش قابل ملاحظه ای داشته است
افزایش نرخ ارز هیچ درآمد مازادی برای دولت ایجاد نکرده است / منابع درآمدی دولت کاهش قابل ملاحظه ای داشته است
افزایش نرخ ارز هیچ درآمد مازادی برای دولت ایجاد نکرده است/ منابع درآمدی دولت کاهش قابل ملاحظه ای داشته است
قدرت خرید 30 درصد کاهش یافت | برنامه های دولت برای حمایت از دهک های کم درآمد
کاهش 52 درصدی قدرت خرید کارگران/ کارفرمایان و دولت زیر بار افزایش دستمزد نمی روند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 14:512018-10-18سياسي

کاهش درآمد شهرداری ها به افزایش بنگاه داری دولت می انجامد


ایرنا- عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مشکلات کشور بنگاه داری دولت است و محدود کردن درآمد شهرداری ها به افزایش این مشکل می انجامد.

- سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی روز پنجشنبه در هشتمین نشست شورای اسلامی استان خراسان رضوی با اشاره به لایحه مربوط به محدود کردن بخشی از درآمدهای شهرداری ها که در مجلس در حال بررسی است افزود: اگر این رویه ادامه پیدا کند زمانی می رسد که کارمندان شهرداری بگویند چون بودجه نداریم، کار نمی کنیم.

وی اظهار داشت: هر چقدر کار به مردم و نهادهای برخاسته از مردم واگذار شود، کشور رشد و توسعه بهتر پیدا می کند، شهرداری ها نیز در زمانی که توسط دولت مدیریت می شدند نسبت به زمانی که توسط شوراهای اسلامی اداره می شوند، عملکرد ضعیفتر داشتند.

وی در باره لایحه حذف نفع شهرداری ها از عوارض مربوط به آلایندگی واحدهای تولیدی گفت: این مساله تا حدی به رفتار شهرداری ها بازمی گردد که نگاه درآمدی به این عوارض دارند و گرفتن این عوارض از اهداف اصلی خود منحرف شده و در راستای اهدافش هزینه نمی شود.

قاضی زاده هاشمی افزود: خطر آلایندگی ها و آلودگی محیط زیست در کشور جدی است و هدف دولت از دریافت عوارض از واحدهای آلاینده هدایت آنها به سوی کاهش آلایندگی است با این حال هنوز لایحه مزبور در مجلس شورای اسلامی تصویب نشده است.

وی در باره تسهیلات اشتغالزایی نیز گفت: سالانه منابع مختلف برای اشتغالزایی به نهادها اختصاص می یابد، در سالهای اخیر تنها نهادی که 100 درصد منابع دریافتی را جذب کرده، کمیته امداد امام خمینی (ره) بوده در حالی که صندوق کارآفرینی امید نتوانسته همه منابع را جذب کند.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی افزود: در مسیر توسعه کشور، یکی از شکایات همیشگی، عدم توازن توسعه بین شرق و غرب یا شمال و جنوب است که باعث شده کشور چند قطبی شود.

وی اظهار داشت: دستیابی به کشوری با رشد متوازن نیاز به یک نگاه کلان نگرانه و برخورداری از اطلاعات جامع از سوی شوراهای اسلامی شهرها و استان ها دارد.

وی گفت: باید شاخص ها در حوزه های مختلف در اختیار اعضای شوراهای اسلامی شهرها و استانها قرار گیرد تا مطالبات مردم را در این راستا سازماندهی کنند و گامی در جهت توسعه متوازن شهرها و مناطق بردارند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر شوراهای اسلامی شهر و استان با در نظر گرفتن شاخص ها و اطلاعات مدیریت را برعهده گیرند، شهری مانند مشهد بیش از یک میلیون حاشیه نشین نخواهد داشت که دولت و مجلس در پی اختصاص بودجه برای رفع مشکلات حاشیه شهر برآیند.

وی اظهار داشت: با اختصاص بودجه به حاشیه شهر مساله حاشیه نشینی را حل نکردیم و فقط اندکی از شدت آسیب پذیری خانوارها را کاسته ایم.

وی گفت: برای حاشیه نشینی در شهرها سه ردیف بودجه در مجلس شورای اسلامی در نظر گرفته شده اما این مقدار اندک جوابگوی حل مساله نیست و به دلیل همجواری خراسان رضوی با کشورهای پاکستان و افغانستان، هر روز بر مهاجرین در حاشیه افزوده شده و آثار مشکلات در ان دو کشور در حاشیه شهر مشهد دیده می شود.

این نماینده مجلس اظهار داشت: نگاه نمایندگان مجلس این است که با استانی کردن انتخابات و انجام برخی امور دیگر، بخشی از اختیارات را به نمایندگان مردم در شوراهای اسلامی واگذار کنیم البته واگذاری برخی اختیارات با قانون اساسی تعارض دارد.

وی افزود: حتی نظر بنده این است که استانداران با دخالت شورای اسلامی استان انتخاب شوند یا حداقل اگر این مهم محقق نشد، استیضاح استاندار برعهده شورای اسلامی استان باشد.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در خصوص اعتراض اعضای شورای اسلامی استان خراسان رضوی نسبت به چهار لایحه دولت که ارتباط با درآمد شهرداری ها دارد، افزود: اکنون لایحه مربوط به قانون مالیات بر ارزش افزوده در صحن علنی مجلس است و دیگر در کمیسیون اقتصادی قرار ندارد که بتوان در آن دخل و تصرفی داشت.

قاضی زاده هاشمی اظهار داشت: باقی لایحه های دیگر در کمیسیون ها در حال بررسی است که با ارتباط گیری اعضای شورای اسلامی استانها با اعضای این کمیسیون ها می توانند زمینه اصلاح برخی لایحه ها را فراهم کنند.

وی بیان کرد: رویکرد مجلس شورای اسلامی نسبت به لوایحی که دولت می فرستد، مثبت است جز آنکه نمایندگان مختلف قویا مجلس را نسبت به اشکالات این لوایح قانع کنند لذا باید موضوعات استانی از طریق شما اعضای شورای اسلامی استان به نمایندگان حوزه های انتخابیه ارسال شود.

*نظام شورایی همچنان در تصمیم گیری های کشور کمرنگ استرییس شورای اسلامی استان خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: امروز یکی از دغدغه های شهرداری ها، لایحه مربوط به قانون مالیات بر ارزش افزوده دولت است که در مجلس بررسی می شود و در واقع با تصویب این لایحه تامین درآمد برای شهرداری ها مختل می شود.

امیر شهلا اظهار داشت: با محدود شدن منابع درآمدی شهرداری ها، این نهادهای خودگران یا باید به فروش تراکم بپردازند یا به دنبال تقلیل منابع پایدار درآمدی بروند که وضع عوارض محلی یکی از آنها بود.

وی بیان کرد: حال دولت با قدغن کردن تصویب عوارض جدید عملا شهرداری ها را با بحران تقلیل منابع پایدار درآمدی مواجه ساخته است.

رییس شورای اسلامی خراسان رضوی گفت: نگرانی دوم این شورا مربوط به عوارض یک درصد فروش واحدهای آلاینده است که دولت در لایحه اخیرش اختیار آن را از شهرداری ها گرفته است.

شهلا افزود: تا امروز کارخانه های آلاینده یک درصد فروش خود را در قالب عوارض آلایندگی در همان شهر می پرداختند، اما در لایحه جدید این جریمه تحت عنوان مالیات سبز به وزارت بهداشت پرداخت خواهد شد یعنی مجددا دولت دست در جیب شهرداری ها نموده و برای خودش کسب درامد کرده است.

وی بیان کرد: از سوی دیگر دولت وظایف قانونی خود را در قبال شهرداری ها اجرا نمی کند، نه سهم شهرداری ها از قانون مالیات بر ارزش افزوده به تمامی پرداخت می شود نه سهمشان از عوارض سوخت و نه حتی از وجوه مربوط به جرایم قوانین راهنمایی و رانندگی.

وی ادامه داد: علاوه بر این، دولت به تشخیص خود و برای عدالت بخشی بودجه ای، از سهم شهرهای بزرگ برمی دارد و به شهرهای کوچک تخصیص می دهد، دولت نباید از جیب شهرداری ها این خرج را انجام دهد بلکه باید از اختیارات قانونی و بودجه خود استفاده کند.

رییس شورای اسلامی استان خراسان رضوی گفت: جایگاه نظام شورایی در اطلس تصمیم های کشوری کمرنگ است، شوراها با وجود اینکه هفت اصل از اصول قانون اساسی را شامل می شوند اما متناسب با وظایف قانونی و انتظارات مردمی از اختیار برخوردار نیستند.

وی بیان کرد: طبق قانون دولت ها موظف هستند بودجه هر ساله کشور را پیش از ارسال به مجلس به شورای عالی استانها و نظرات این شورا در تقویم مالی کشور را لحاظ کنند اما این کار انجام نمی شود.

شهلا خاطر نشان کرد: طبق قانون برنامه توسعه پنج ساله کشور نیز باید پس از اعمال نظارت شورای عالی استانها که طبق اصل 101 قانون اساسی برای رفع تبعیض در تخصیص اعتبارات به مناطق مختلف کشور در نظر گرفته شده است، به مناطق مختلف کشور اختصاص یابد.

وی افزود: تا امروز یک پارگراف از نظرات شورای عالی استانها در تنقیح قوانین و بودجه ها لحاظ نشده است، از سوی دیگر مجلس روی بازی به طرحهای شوراهای عالی استانها نشان نمی دهد.

شهلا از عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی خواست، جایگاه شورای عالی استانها به عنوان دومین و آخرین نهاد تقنینی کشور مدنظر نمایندگان مردم در مجلس قرار گیرد.

در این نشست، از سوی نمایندگان شهرهای مختلف در شورای اسلامی استانها موضوعاتی از جمله فقر، لزوم افزایش کمکهای کمیته امداد به مناطق مختلف، بررسی علل اعلام عدم نیاز دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به جذب دانشجویان در بخش تکمیل ظرفیت، کودکان دارای سوء تغذیه و فاقد شناسنامه در برخی نقاط روستایی استان، لوایح مرتبط با کاهش منابع درامدی شهرداری ها مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی - اسلامی - شهرداری - قاضی زاده هاشمی - هیات رییسه مجلس - شورای - مجلس - کشور - کمیته امداد امام خمینی - عوارض - درآمد - استان - توسعه - دولت - شورای اسلامی استان - مردم - عضو هیات - اطلاعات - مشکلات - مشکل - مدیریت - افزایش - کمیته امداد - خراسان رضوی - هاشمی - حاشیه - بودجه - امام خمینی - کارآفرینی - محیط زیست

آخرین اخبار سرویس:
تشریح گفت وگوهای دینی ایران در کلیسای پروتستان سوئد

انسان اگر عقل داشته باشد، دنبال ریاست نمی رود/ تبعات اخروی ریاست

نباید دنبال ریاست بدویم

روحانی به آنکارا سفر می کند

بررسی فیلم جنجالی یک نماینده در مجلس| ماجرا چه بود؟

عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده سراوان

پاسخ اژه ای درباره ادعاهای بدون سند کریمی قدوسی و رضایی

دلیل مشاجره نماینده مجلس با کارمند گمرک مشخص شد

واکنش مردم در فضای مجازی به سخنان اخیر ربع پهلوی/ پول براندازی بعد از پول دختربازی!

شرح حدیث رهبر انقلاب درباره ریاست طلبی

دستور لاریجانی برای ماجرای «نماینده سراوان»

دریادار فدوی: دشمنان انقلاب هر روز صحنه ای از دشمنی را رقم می زنند

تشریح بزرگداشت حماسه 9 دی در سراسر کشور

استخدام شرکت آرانو

هیئت نظارت توهین نماینده سراوان را بررسی می کند

جمالی: رفتار نماینده سراوان مورد تایید نیست

استخدام بازاریاب تلفنی جهت شرکت خدمات رفاهی

استخدام پیتزا زن ماهر و نیمه ماهر جهت یک فست فود در تهران

نمایندگان اصفهان امروز هم در مجلس حضور پیدا نکردند

انتخابات و تشکیل دولت برجسته ترین رویدادهای عراق در 2018

دست نوشته رییس جمهوری برای کودک 8 ساله

روحیه استکبار ستیزی مرحوم سردار منصوری قابل ستایش بود

بازدید رییس کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای شهر همدان از ایرنا

نقش نماینده مجلس در درگیری با آن «کارمند»

درخواست اعاده دادرسی پرونده باقری درمنی به دیوان عالی کشور پست شد

آدمی که یک اثر هنری است

تقویت سهم نهادهای مردمی در مأموریت های پلیس

آیت الله علم الهدی: سکولاریسم تهدید حوزه و دانشگاه است

درگذشت نخستین مدیرکل دفتر برنامه ریزی و تألیف کتب درسی فنی وحرفه ای

جشنواره غذای یلدا در پیاده اکباتان برگزار می شود

همسرآزاری رتبه دوم آسیب های اجتماعی در خراسان جنوبی

تیپ خاص شهربانو منصوریان در کنار نیوشا ضیغمی/عکس

آوایی: در حوزه مالکیت فکری به یک انقلاب آموزشی نیاز داریم

شهید مفتح در حوزه و دانشگاه جهاد کبیر داشت

دژپسند: از نماینده سراوان عذرخواهی نکردم

حجاریان و تئوریزه کردن عبور از اصلاحات

باغ تاریخی عباس آباد از یونسکو کارت زرد گرفت

«وانگا» پیشگوی بلغاری باز هم خبر ساز شد+عکس

کاهش یک میلیون تومانی قیمت پژو 206 صندوق دار

بزرگ ترین کرسی شب یلدا در مشگین شهر

اطلاعیه باشگاه سپیدرود در خصوص شایعات نقل و انتقالاتی

افزایش قیمت گل نرگس در خراسان شمالی

استخدام مهندس برق جهت یک شرکت مهندسی در تهران

اعضای کمیسیون عمران مجلس از شهرستان قلعه گنج بازدید می کنند

درخواست اعاده دادرسی پرونده باقری درمنی به دیوان عالی کشور پست شد

استخدام آشپز حرفه ای آقا جهت رستورانی در تهران

استخدام همکار با روابط عمومی بالا جهت پوشاک زنانه در کرمان

افزایش 620 هزار نفری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد طی چند ماه اخیر

دنبال ریاست نرویم؛ ریاست تبعات دارد

اسحاق جهانگیری: بودجه دولت تبدیل به گوشت قربانی شده است/بودجه براساس دستور مقام معظم رهبری خواهد بود

استخدام کارگر ساده آقا جهت رستورانی واقع در تهران

استخدام برنامه نویس و توسعه دهنده Front End در تهران

آیا همسری ایده آل هستید؟+ تست روانشناسی

استخدام نیروی خانم جهت آشپزی و نظافت در یک شرکت

دلیل مشاجره نماینده مجلس با کارمند گمرک چه بود؟

استخدام تاکسی ماکسیم

تایید نهایی اسناد رسمی تنظیم شده در سیستم الکترونیک اسناد با اثر انگشت صورت می گیرد

استخدام آشپز ایرانی پز آقا جهت رستورانی در تهران

استخدام مربی جهت خانه بازی در بلوار جهاد یزد

رسانه برون مرزی، رسانه ای پژوهش مدار است

واکنش ها به ماجرای درگیری نماینده سراوان توهین یا توجیه؟ مسئله این است

در آیین رونمایی کتاب «6410 روز تنهایی» عنوان شد نیکوی: مادران و همسران شهدا در جنگ حضور منفعل نداشتند

درنشست تبیین برنامه های همایش کمیته سلامت جبهه مردمی مطرح شد الهیان:40سالگی، نشانگر بلوغ و متضمن بقای انقلاب هاست/کوهساری: هدف غایی نظام سلامت در کشورمان تحقق یافته است

گزارش فارس ازمتن و حاشیه نشست «خانه ملت» استیضاح جنجالی در حمایت از نماینده حاشیه ساز/انتقاد از انتصابات «رانتی»

آیا همسری ایده آل هستید ؟ + تست روانشناسی

بیانات رهبر انقلاب درباره تبعات اخروی ریاست

درخواست اعاده دادرسی پرونده باقری درمنی به دیوان عالی کشور پست شد

مانده ایم درباره این رفتارها چه باید گفت؟

افزایش 620 هزار نفری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد طی چند ماه اخیر

«تاریخ اسلام از عصر جاهلیت تا رحلت پیامبر(ص)» نقد می شود

مبانی کلامی و حقوقی الگوی سوم زنان واکاوی می شود

رونمایی از 10 طرح و محصول فناورانه جهاددانشگاهی

ارتقای روحیه دین باوری میان کارکنان ناجا صورت گیرد

اقتدار کشور در گرو ایثارگری های شهداست

ریشه اختلافات در انسداد گفت وگوهاست/ مفاهمه؛ مهم ‏ترین ابزار وحدت حوزه و دانشگاه

فیلم/ نباید دنبال ریاست بدویم!

سهمیه 6 هزار نفری قزوین در طرح «1452»/ تمام قد در حوزه قرآن ایستاده ایم

«روایت عشق» از زندگی شهید مبلغ سامراء

صوت/ درد فراق برادر

«اسلام در هویت فرهنگی اروپا» کتاب محبوب نمایشگاه سارایوو

آستان های مقدس؛ ظرفیتی برای رشد ابعاد معنوی انسان

سلامت حوزه ای عبادی است/ پیوند در اهداف؛ منظور وحدت حوزه و دانشگاه

توجه ویژه مردم به فعالان قرآنی/ زندگیمان را با آموزه های قرآنی بسنجیم

فراگیر شدن رفتارهای قرآنی؛ مهمترین خروجی مسابقات قرآن

فعالان محیط زیست در مهاباد 1500 گلدان بذر بومی کاشتند

مصاحبه 97 نفر از واجدان شرایط جذب خاص روحانیان آغاز شد

توضیحات کارمند گمرک در خصوص فیلم درگیری نماینده ی سراوان

رییس جمهور فردا به آنکارا سفر می کند

روایت ضرغامی از درگیری محمد نوری زاد با مهدی فخیم زاده به خاطر سوابق وی در قبل انقلاب

رهبر انقلاب: دوره اول ریاست جمهوری بر ما تحمیل شد/ دفعه دوم هم امام گفتند نامزد شو

بسیج تریبون های رسمی علیه نهادهای رسمی با چه هدفی؟

تحلیل زیباکلام از تبعات کناره گیری داماد رییس جمهور

دومینوی اعتراف مشاوران ترامپ به دروغگویی

رهبرانقلاب: دنبال ریاست نرویم؛ ریاست تبعات دارد

طولانی شدن تهیه شناسنامه باغات موجب از بین رفتن بسیاری از باغات شده است

توضیحات زنگنه از تدابیر ایران برای مقابله با تحریم ها در فراکسیون امید

پاسخ شریعتمداری درباره زمان معرفی مدیر عامل تامین اجتماعی و بهزیستی

یارانه و بنزین در سال آینده تغییری نمی کند/هزینه های در اختیار سران قوا کاهش می یابد

مقام معظم رهبری :دوره اول ریاست جمهوری بر ما تحمیل شد/ دفعه دوم هم امام گفتند نامزد شو

واکنش دژپسند به درگیری لفظی کارمند گمرک و نماینده مجلس

کاهش درآمد شهرداری ها به افزایش بنگاه داری دولت می انجامد

کاهش درآمد شهرداری ها به افزایش بنگاه داری دولت می انجامد