مطالب مرتبط:
کودکی از زندگی روزمره حذف شده است
هشدار فعال حقوق کودک به خروج ناخواسته کودکان از چرخه تحصیل
وقتی کودکی و نوجوانی از زندگی دانش آموزان حذف می شود
هشدار فعال حقوق کودک به خروج ناخواسته کودکان از چرخه تحصیل
زندگی کودکان یمنی در قبال یک مُشت دلار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 10:252018-10-18سياسي

کودکی از زندگی روزمره حذف شده است (گفت و گو با فرشید یزدانی، فعال حقوق کودکان)


نگاه من به مبحث کودکی بیشتر معطوف به نقشی است که کودکان در فرآیند توسعه ایفا می کنند.

این یکی از دغدغه های اصلی یونیسف هم هست که ردپای آن را در گزارش هایشان بخوبی می بینیم.

- " ـ در هفته ای که گذشت برخلاف 52 هفته دیگر سال، تیتر روزنامه ها و عناوین نشست ها در مراکز علمی و دانشگاهی به مسائل کودکان اختصاص یافت.

مناسبت روز جهانی کودک ، بی شک آنقدر دهن پرکن و پرطمطراق بود که خیلی زود پست های اینستاگرامی و دیگر پروفایل هایمان در شبکه های مجازی پر شد از شعارها و پیام هایی در حمایت از گروهی از جمعیت ایران که کودکان نام دارند.

اما طبق معمول بیشتر مصاحبه ها و نوشتارها به بخش های سیاه و آسیب های حوزه کودکان نور تاباند و آمارهایی نظیر تعداد کودکان کار، تعداد کودکان بی شناسنامه و دیگر بازمانده های از تحصیل و سلامت و عدالت دست به دست شد.

آنچه جایش در کنار این موضوعات بسیار مهم خالی به نظر می رسید، پرداختن به دوران کودکی، تجربه کودکی و نفسِ کودک بودن در ایران بود.

تجربه ای شگرف که به زعم بسیاری از کارشناسان حوزه کودک، از آن پوسته ای باقی مانده و باقی به محاق رفته است.

همین ما را به فکر انداخت تا برای درک بیشتر تجربه کودکی در ایران و کیفیت کودک بودن در فرهنگ و جامعه ما، با فرشید یزدانی، کارشناس حوزه رفاه و سیاستگذاری اجتماعی و از فعالان حقوق کودکان در ایران گفت وگو کنیم.

در این مصاحبه که آن را در ادامه می خوانید یزدانی توضیح می دهد که چطور کودکان، در سایه مناسبات سلطه گرایانه از کودک بودن تهی می شوند.

لطفاً قبل از هرچیز نمایی کلی از وضعیت کودکی در ایران و چشم انداز آینده آن ترسیم کنید.

من گمان می کنم وضعیت کودکی در ایران بسیار بغرنج است.

جامعه ما جامعه ای بدون کودکی است و جامعه بدون کودکی جامعه ای در حال کماست.

از نظر من یک مخاطره جدی که در عرصه کلان کشور وجود دارد و به حوزه کودکی هم ورود کرده است، رویکرد بازارمحور خودتنظیم گری است که در جامعه به بدترین شکلش در حال پیشروی است.

وقتی نظام اقتصادی به سمت نگاه سرمایه محوری می رود که در آن انسان در حاشیه است، روی هر چیزی - از آموزش گرفته تا سلامت- نگاه بازاری سوار می شود.

علاوه بر این کودکی در کشور ما فاقد گفتمان است و در این عرصه نوعی خلأ گفتمانی را تجربه می کنیم.

بالای 25 درصد جمعیت کشور را کودکان تشکیل داده اند اما چند درصد از بودجه و برنامه ریزی ها به این عرصه معطوف است؟ یعنی ما برای گفتمان سازی در این حوزه تدبیری نیندیشیده ایم و تأسفبار اینکه خیلی از ان.

جی.

ها هم دچار نوعی غفلت اساسی از دوران کودکی شده اند و بسیاری از فعالیت هایشان معطوف به کودکان دچار شرایط بحرانی - مانند کودکان کار، کودکان زلزله زده و کودکان بازمانده از تحصیل - است.

بیشتر ما حواسمان به حدود 2/1 میلیون کودک بازمانده از چرخه تحصیل است و از حدود 8/13 نفر کودکی که به مدرسه می روند غافل هستیم.

دوران کودکی که از آن صحبت می کنیم چه بازه سنی را دربرمی گیرد؟ طبق پیمان نامه جهانی حقوق کودک، هر فرد زیر 18 سال را کودک می شماریم که خود آن به چند دسته تقسیم می شود.

کودکی شاید در بین گروه های سنی یکی از حاشیه ای ترین و بی صدا ترین ها باشد؛ کمتر به چشم می آید و بیشتر به عنوان دریچه ای رو به بزرگسالی دیده می شود.

اما خود کودکی هم همان طور که اشاره کردید حائز عناصری ویژه است.

نگاه شما به مقوله کودکی چه ابعادی دارد؟ نگاه من به مبحث کودکی بیشتر معطوف به نقشی است که کودکان در فرآیند توسعه ایفا می کنند.

این یکی از دغدغه های اصلی یونیسف هم هست که ردپای آن را در گزارش هایشان بخوبی می بینیم.

البته همانطور که گفتید در بیشتر مواضع نسبت به کودکی، نگاه به کودک در سایه آینده مطرح است.

شعار کودکان، سازندگان آینده هستند مثال بارز این نوع نگاه به کودک است.

اما کودکی که امروز زندگی می کند دیده نمی شود و اساساً گویا اکنونش موجودیتی ندارد.

امروزِ کودک همین شادی، نشاط، بازی، سلامت روان و صداقتی است که آنان دارند و در دیگر گروه های سنی پیدا نمی شود.

از پتانسیل هایی نظیر شادی و صداقت که دوره کودکی به اجتماع خود هدیه می کند صحبت کردید به نظرتان کیفیت زندگی کودک در جامعه ایران چگونه است و آیا می تواند دارای سلامت روان و صداقت و نشاط باشد؟ معتقدم بخشی از سختی های زندگی اجتماعی که ما در جامعه مدرن تجربه می کنیم به خاطر فاصله گرفتن از حس های ناب کودکانه و نادیده گرفتن کودک در امروز است.

علاوه بر این من فکر می کنم اساساً کودکی در جامعه ما درست تعریف نشده و یک جورهایی در سایه مناسبات سلطه گرایانه که عموماً مردسالارانه و مردمحور است بخشی از تجربه کودکی از بین رفته است.

در مناسبات اجتماعی این موضوع به وضوح دیده می شود.

مثلاً فرض کنید اگر در یک میهمانی دختربچه میزبان پذیرایی کند می گویند: ببین چه خانمی شده! و وقتی که پسربچه ای گریه می کند می گویند: مرد که گریه نمی کنه! در واقع می خواهم بگویم ما با این الگوهای عموماً مردسالارانه کودکی را از کودکان گرفته و آن را زیر سؤال می بریم.

کودکی در مجموعه مناسبات اجتماعی ما تعریف نشده است.

شما ببینید در نظام آموزش و پرورش از دبستان باید روی مسأله ای مربوط به بزرگسالی یعنی کنکور - آزمون ورود فرد به دانشگاه - متمرکز شود.

این نظام مانند دیگر نظم و نظام های موجود در زندگی روزمره ما ایرانی ها، کودکی را نشانه گرفته و آن را رو به زوال برده است.

سلطه نظام آموزش و پرورش در کشور ما که بشدت مبتنی بر ایده یادگیری انبوه اطلاعات است به صورت یک هژمونی روی فرهنگ والدینی تأثیر گذاشته است.

بخشی از کودکی را در این جریان با شیفتگی وسواس گونه والدین به آموزش و یادگیری اطلاعات از سال های پیش از دبستان و تکیه به این ایده که این بچه باید چیزی بشود! به باد داده ایم.

نظر شما چیست؟ ببینید نگاه ابژه گونه به کودکان در تمام مناسبات اجتماعی ما وجود دارد.

برخلاف نگاه سوژه محور به کودکان که ایجاب می کند نقش کودکان در زندگی را محترم بشماریم، نگاه ابژه گونه قائل به کودکی به مثابه یک دوره منحصر به فرد در زندگی فرد نیست و کودک در این دیدگاه بازیچه دست بزرگتر ها و ساختارها تعریف می شود.

البته این موضوع بدرستی فهمیده نشده و هر بار از این موضوع حرف زده ایم متهم به حمایت از فرهنگ کودک سالاری شده ایم درصورتی که منتقدان متوجه نیستند همین کودک سالاری که می گویند، مفهومی بزرگ سالارانه و سلطه گرایانه است و اساساً کودکان در شکوفا کردن توانایی ها و شخصیتشان دنبال فتح و پرچم زدن و سالاری کردن نیستند.

نگاه ابژه گونه، به والدین و دیگر قیم های کودک این اجازه را می دهد تا آرزوهای ناکام خویش را در فرد تازه پا به دنیا گذاشته دنبال کنند.

او را فرزند خود و ادامه خود می دانند و به این فکر نمی کنند هر انسان جهان خودش را دارد.

رشد بیش از اندازه حضور کودکان در کلاس های زبان، ورزش و هنر و.

نشان از کمبودهای زیاد والدینی است که می خواهند کودکشان آن کمبودها را نداشته باشد و این نوعی اعمال خشونت به کودک و مفهوم کودکی است.

در مورد خشونت که شاید این روزها بیش از دیگر مسائل کودکان از آن حرف زده می شود کمی بیشتر بگویید.

یکی از مصادیقش اجبار به چیز دیگری جز خود کودک بودن است.

در ادبیات اجتماعی ما، مطیع و حرف گوش کن بودن در تعریف کودک خوب گنجانده شده در صورتی که هر ویژگی دیگری از جمله پرسش گری، استقلال و.

به کلی نقض می شود.

در این وانفسا نه تنها کودکی جامعه را می گیریم بلکه آینده را هم از جامعه دریغ می کنیم.

منظورم این است که ممکن است از دل دستورالعمل های ساخت کودک خوب یک پزشک حاذق دربیاید اما این پزشک حاذق، غمگین، بی اعتماد به نفس و رشد نیافته است.

شادی و لذت محصول کودکی بدون حس اجبار و تحمیل است.

چیزی که می شود در تکمیل صحبت شما افزود وجود فرهنگ منفی معمولی کشی در ایران است.

چقدر نخبه پرستی را به عنوان یک خصیصه بارز فرهنگ ایرانی ها علیه تجربه صحیح کودکی می دانید؟ کاملاً با شما موافق هستم.

نخبه پرستی فرهنگی است که می خواهد کودکان را در یک چارچوب مورد تأیید سانت بزند و کوتاه یا بلند کند.

نخبه پرستی کودکان را آنگونه که هستند نمی خواهد.

در این فرهنگ خلاقیت و ویژگی های فردی هر کودک، به اندازه کافی منحصر به فرد به نظر نمی آید و فقط دکتر ، مهندس شدن و چیز دیگر بودن ارزش و ملاک است.

این ویژگی جهان سومی هاست و کشور ما به واسطه نوع مناسبات اقتصادی و اجتماعی که دارد این ویژگی را در خود تقویت کرده است.

از جمله علل آن می توان به نابرابری های اجتماعی و سرخوردگی های ناشی از آن و بیش از آن به رشد نوکیسگی بدون پشتوانه فرهنگی لازم اشاره کرد.

فارغ از اینکه بدانیم نگاه نخبه گرایانه بنیان های فاشیستی دارد.

بنیاد نخبگان هم تأسیس می کنیم و این معمولی کشی را به هزار زبان جار می زنیم.

به نظر من این روحیه، یکی از دشمنان اصلی تجربه کودکی در ایران است.

بچه ها به جای کودکی کردن و لذت از مکاشفه جهان بیرون و درون شان مدام باید خودشان را به آب و آتش بزنند تا بخشی از جریان یک درصدی نخبگانی کشور باشند و این برای 99درصد کودکان معمولی ایرانی به مثابه مرگ است.

ما مدام در سیستم آموزش و پرورش در حال این خط کشی ها هستیم.

چند روز پیش شنیدم آموزش و پرورش طرحی به نام گشت مصلحان را در مدارس اجرا می کند که به نوبه خود نوعی جداسازی و خوب و بد انگاری و انشقاق اجتماعی است.

یعنی یک سری از دانش آموزان مصلح و بقیه مفسد هستند.

در واقع می خواهم بگویم در آموزش کودکان بیشتر تافته جدا بافته شدن را آموزش می دهیم نه انسان بودن، بخشی از جامعه بودن، لذت معمولی بودن و مسئولیت پذیری را؛ همین می شود که بسیاری از ما ایرانی ها گفت وگو کردن را و ترجیح منافع عمومی و جمعی را بر منفعت شخصی در کودکی یاد نگرفته ایم.

به نظرمن والدین باید آگاهی های خودشان را بالا ببرند؛ غم انگیز است که گاهی می بینیم افراد برای آشنایی با اصول تربیتی حیوان خانگی شان کتاب می خوانند ولی برای تربیت فرزند خودشان به جای مراجعه به کتاب های روانشناسی به آموزه های مادران یا شیوه قدما اکتفا می کنند.

البته از نظر من هژمونی و سیطره همه جانبه روانشناسی بازاری و به اصطلاح زرد باعث برخی از رفتارهای اشتباه در خصوص کودکان می شود و اصولاً این کتاب های روانشناسی دارای نگاه دستورالعملی به کودک است.

مثلاً فضای مجازی و کتاب های روانشناسی از تیترهایی نظیر 10 راهکار برای داشتن کودک خوب ، پر است که به نوبه خود نوعی خشونت علیه کودکان است.

دیدگاه های کسانی مانند اریک فروم یا یالوم نمایندگان آن نوع روانشناسی ای هستند که من تأکید کردم والدین باید با آن آشنا شوند.

اما در کشور ما مانند بسیاری از مسائل دیگری، از هر چیزی برداشت سطحی می شود.

بنابراین من با نظر شما هم داستان هستم که روانشناسی مانند عرصه های دیگر نظیر پزشکی، دانشگاه، روزنامه نگاری و.

بازاری و سطحی شده است.

برای عبور از این بازار فراگیر، نهادهای مدنی و ان جی اوهای حامی کودکان باید متونی را تدوین و در اختیار والدین و مراکز آموزشی قرار دهند تا بیش از این شاهد زوال دوران کودکی تحت تأثیر نظام بازاری شده روانشناسی نباشیم؛ مثلاً پیمان نامه جهانی حقوق کودک حاوی بحث هایی جدی در حوزه تربیت و آموزش است که جایش بشدت در نظام آموزشی ما خالی است.

یکی از مسائل دیگری که همیشه مورد توجه کارشناسان حقوق کودکان است مسأله بازی های رایانه ای و اینترنتی است.

این روزها زیاد می شنویم که می گویند بچه های این دوره در بازی های تک نفره و در فضای دربسته اتاق هایشان کودکی را فراموش می کنند.

نظر شما چیست؟ بیش از هر چیز این مسأله بر جامعه پذیری فرد اثر می گذارد.

به نظر من البته این موضوع از منظر شناختی و ذهنی کودکان امروز را نسبت به حل مسأله پیچیده تر از نسل های قبلی کرده است و خب این از وجوه مثبت رواج بازی های اینترنت- بیس است؛ جایی که مشکل پیش می آید آنجاست که کودک به قدری درگیر این بازی ها می شود که به کلی ارتباطش را با جامعه از دست می دهد و در این پروسه زندگی آپارتمانی و تغییر سبک زندگی متأثر از آن و تک فرزندی هم مزید بر علت است.

از مسأله بازی های آنلاین که بگذریم حجم اسباب بازی هایی که کودکان امروز به آنها دسترسی دارند هم جای تأمل دارد.

ما فعالان حوزه کودک بسیار از این حیث هم احساس نگرانی می کنیم و به نظر من کودکان غرق شده زیر انبوه اسباب بازی ها، فرصت هایی برای خلاقیت و زندگی را از دست می دهند و منزوی و تنها بزرگ می شوند و جامعه ای که کودکانش چنین باشند جامعه ای بی احساس و در خود مانده خواهد بود.


کلید واژه ها: کودک - کودکان - ایران - جامعه - کارشناس - چشم انداز آینده - روز جهانی کودک - کشور - مصاحبه - برنامه ریزی - جمعیت ایران - سلامت - جمعیت - حقوق - درصد - شناسنامه - هایی - اجتماعی - اقتصادی - روزنامه - برنامه - عناوین - سرمایه - یونیسف - جهانی - آینده - توسعه - مجازی - بودجه - آموزش

آخرین اخبار سرویس:
همایش مدیران و کارشناسان روابط عمومی های استان یزد

ترویج فرهنگ نماز از راههای مقابله با جنگ نرم است

ساری:تزریق اعتبارت به پروژه ها رضایت بخش نیست

فقط مسئولین ببینند! +تصاویر

توضیحات محمد انصاری در مورد مصدومیتش

فارس گزارش می دهد دانشگاهیان مخالف انتخاب آخوندی برای مدیریت پایتخت/تجربه تلخ شورای اول را تکرار نکنید

دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات های جوان افغانستانی

بلندترین لباس دنیا +عکس

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 22 آبان 97

علت نزول آیه نجوا و نسخ آن پس از مدتی کوتاه چه بود؟

تزیین حنا حنابندان - سری ششم

نمی خواهم به فکر اسلام و وطنم نباشم

ساری:تزریق اعتبارت به پروژه ها رضایت بخش نیست

اگر اربعین متعلق به دشمنان ما بود همه امکانات رسانه‎ای خود را بسیج می‎کردند

واقعیت شایعه 22 نفر از عاملان حمله تروریستی اهواز چه بود؟

دریاچه ارومیه در پیچ وعده ها آب می رود

ساری:تزریق اعتبارت به پروژه ها رضایت بخش نیست

زمین گیر شدن فرودگاه یاسوج حاصل برخی سیاستهای زارعی است

تهمت بزرگ ظریف به نظام

کدخدایی: نظارت استصوابی همان نظارت قانونی است

حیوان ولگرد، کودکی را در میبد از پای در آورد

کارشناسان پاسخ می دهند: چگونه یک ایمیل بی نقص بنویسیم؟

نشست هم اندیشی مدیران روابط عمومی حوزه ستادی وزارت آموزش و پرورش

تهران در آستانه انفجار جمعیتی / پایتخت 42 شهر را در خود جای داده است

حذف سربازی فارغ التحصیلان رشته حقوق در طرح مجلس

2 ماه حبس و 74 ضربه شلاق در انتظار متقاضیان عمل چشم گربه ای و گوش الاغی

معاون رییس جمهور: گردشگری موجب تحرک اقتصادی و عدالت اجتماعی می شود

طرح انتقال پایتخت دوباره کلید خورد

باستان گرایی صرفا مربوط به دوره رضاشاه نیست این نیاز مردمانی بود که به شدت تحقیر شده بودند

سلفی جنجالی حریری و امیر قطر در پاریس+عکس

راه اندازی اولین داروخانه هوشمند و مکانیزه کشوری در ارومیه

گزارش دولت از خدمات رسانی به زلزله زدگان کرمانشاه

طهرانی مقدم های صنعت و اقتصاد و سیاست کجایند؟

چرا برخی به طالع بینی علاقه مندند؟

در گفت وگو با فارس اعلام شد رونمایی از نماهنگ «ام المقاومه» در چهلمین روز درگذشت مادر عماد مغنیه

خالق مردعنکبوتی درگذشت

به دروغ ها پیرامون فعالیت های شورا پاسخ داده می شود

فرمانده ناجا با خانواده شهید انتظامی در گرگان دیدار کرد

کاندیدا های شهرداری در حال ارائه برنامه ها/ کشت پور انصراف داد

بازداشت دو مدیرعامل از شرکت های تویوتا و رنو

ادامه جدال توییتری وزرای خارجه ایران و آمریکا / ظریف، سند رو کرد

جان بولتون: با مقام های امارات درباره ایران گفت وگو کردم

انتشار دست نوشته امام خامنه ای در تقدیر از شهید طهرانی مقدم + عکس

کاری که خواندن قرآن با دلهایتان می کند

رسیدگی به طرح اصلاح قانون چک در شورای نگهبان

به دروغ ها پیرامون فعالیت های شورا پاسخ داده می شود

حکم عمل جراحی زیبایی زن توسط پزشک مرد

ازدواج فامیلی ، حرکت روی لبه تیغ

گردشگری تحریم نمی پذیرد

گشتی در دنیای سینما

ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده تهمتی بزرگ به نظام است

جزییات5خبر ویژه امروز سه شنبه 22آبان ماه 1397

خود را ماندگار کنیم با وقف/ واقفان، حافظان ارزش های رحمانیت خداوند/ وقف را از آسیب ها برهانید

دخترانی که در جنوب تهران زود عروس می شوند و زود بیوه!

رؤیت یک قلاده گرگ در کوه های کرمانشاه + فیلم

دهمین بسته تصویری قهرمانان گمنام

نجیبی در گفت وگو با فارس: آخوندی با زندگی اشرافی اش نمی تواند دغدغه عدالت و مستضعفین را داشته باشد

ویلیام انگدال بذرهای نابودی: جهان اهریمنیِ دستکاری ژنتیک

می گویند غلط ننویسید و خودشان غلط می نویسند

مهمترین انتخاب دولت تعیین 14 استاندار است

قول اتحادیه اروپا برای ایستادن در کنار ایران

عدم معافیت مالیات بنیاد مسکن

تکذیب هرگونه تغییر در بنیاد مستضعفان

فرمانده ناجا با خانواده شهید انتظامی در گرگان دیدار کرد

قتل 2 جوان بر اثر تیراندازی افراد ناشناش در آبادان

جان بولتون: با مقام های امارات درباره ایران گفت وگو کردم

دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات های جوان افغانستانی

سهم معنادار حرفه مددکاری اجتماعی در تحقق اهداف توسعه پایدار

یادداشت/محمد حسینی شورای نگهبان چه ایراداتی به CFT گرفت؟

ترتیل صفحه 505 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

حمایت محمد فیضی از عباس آخوندی

مصرف مواد مخدر از نظر شرعی حرام است

دولت در قانون مالیات بر ارزش افزوده تجدید نظر کند

دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات های جوان افغانستانی

11.7 درصد تولید ناخالص کشور برای مبارزه با مواد مخدر هزینه می شود

نعمت امنیت امروز کشور را مدیون شهدا هستیم

جلسه پنج ساعته ضرغامی با حسن عباسی/ واکنش حسام الدین آشنا

وقف های مشارکتی درکهگیلویه وبویراحمد نیازمندگسترش بیشتری است

جهانگیری: مشکلات و پیشرفت خوزستان به سراسر ایران مربوط است/آمریکا در دنیا بی آبرو شد /بسیاری از شعارهای انقلاب تحقق یافت

تعیین 14 استاندار مهمترین انتخاب دولت

آیت الله محقق داماد: اسلام بر صلح، دوستی و همزیستی مسالمت آمیز تأکید دارد

آماده دفاع از ناوگان تجاری و نفتکش های ایرانی هستیم

ممانعت از ورود دختر مدل به موزه لوور

سه اقدام امام رضا(ع) در اصلاح سبک زندگی به روایت حجت الاسلام رفیعی

فیلمی دیده نشده از پرتاب های ناموفق موشکی سپاه +فیلم

20 موسسه آموزش زبان فارسی در روسیه فعال است

پاسخ عضو هیئت عالی نظارت مجمع به علی مطهری

ایرانی ها به همه تعهدات پایبند هستند

مشکلات و پیشرفت خوزستان به سراسر ایران مربوط است

برای مبارزه با شیوع مواد مخدر باید از مرزها مراقبت کرد

مسئول دبیرخانه کانون های مساجد گیلان معارفه شد

سید حشمت موسوی درگذشت

ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده تهمتی بزرگ به نظام است

محورهای نخستین همایش ملی اقتصاد آموزش و پرورش اعلام شد

معاون اول رییس جمهور: مشکلات و پیشرفت خوزستان به سراسر ایران مربوط است

دستگیری عامل تیراندازی در خیابان عمار ارومیه

انتقاد رییس جمهور صربستان از بدرفتاری فرانسوی ها

صالحی: دانش بزرگترین قدرت است

مواد مخدر از محرمات مسلم است

نقش مؤثر جهاددانشگاهی در تعامل با قشر خاکستری دانشجویان

کودکی از زندگی روزمره حذف شده است (گفت و گو با فرشید یزدانی، فعال حقوق کودکان)

کودکی از زندگی روزمره حذف شده است (گفت و گو با فرشید یزدانی، فعال حقوق کودکان)