مطالب مرتبط:
کودکی از زندگی روزمره حذف شده است
هشدار فعال حقوق کودک به خروج ناخواسته کودکان از چرخه تحصیل
وقتی کودکی و نوجوانی از زندگی دانش آموزان حذف می شود
هشدار فعال حقوق کودک به خروج ناخواسته کودکان از چرخه تحصیل
زندگی کودکان یمنی در قبال یک مُشت دلار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 10:252018-10-18سياسي

کودکی از زندگی روزمره حذف شده است (گفت و گو با فرشید یزدانی، فعال حقوق کودکان)


نگاه من به مبحث کودکی بیشتر معطوف به نقشی است که کودکان در فرآیند توسعه ایفا می کنند.

این یکی از دغدغه های اصلی یونیسف هم هست که ردپای آن را در گزارش هایشان بخوبی می بینیم.

- " ـ در هفته ای که گذشت برخلاف 52 هفته دیگر سال، تیتر روزنامه ها و عناوین نشست ها در مراکز علمی و دانشگاهی به مسائل کودکان اختصاص یافت.

مناسبت روز جهانی کودک ، بی شک آنقدر دهن پرکن و پرطمطراق بود که خیلی زود پست های اینستاگرامی و دیگر پروفایل هایمان در شبکه های مجازی پر شد از شعارها و پیام هایی در حمایت از گروهی از جمعیت ایران که کودکان نام دارند.

اما طبق معمول بیشتر مصاحبه ها و نوشتارها به بخش های سیاه و آسیب های حوزه کودکان نور تاباند و آمارهایی نظیر تعداد کودکان کار، تعداد کودکان بی شناسنامه و دیگر بازمانده های از تحصیل و سلامت و عدالت دست به دست شد.

آنچه جایش در کنار این موضوعات بسیار مهم خالی به نظر می رسید، پرداختن به دوران کودکی، تجربه کودکی و نفسِ کودک بودن در ایران بود.

تجربه ای شگرف که به زعم بسیاری از کارشناسان حوزه کودک، از آن پوسته ای باقی مانده و باقی به محاق رفته است.

همین ما را به فکر انداخت تا برای درک بیشتر تجربه کودکی در ایران و کیفیت کودک بودن در فرهنگ و جامعه ما، با فرشید یزدانی، کارشناس حوزه رفاه و سیاستگذاری اجتماعی و از فعالان حقوق کودکان در ایران گفت وگو کنیم.

در این مصاحبه که آن را در ادامه می خوانید یزدانی توضیح می دهد که چطور کودکان، در سایه مناسبات سلطه گرایانه از کودک بودن تهی می شوند.

لطفاً قبل از هرچیز نمایی کلی از وضعیت کودکی در ایران و چشم انداز آینده آن ترسیم کنید.

من گمان می کنم وضعیت کودکی در ایران بسیار بغرنج است.

جامعه ما جامعه ای بدون کودکی است و جامعه بدون کودکی جامعه ای در حال کماست.

از نظر من یک مخاطره جدی که در عرصه کلان کشور وجود دارد و به حوزه کودکی هم ورود کرده است، رویکرد بازارمحور خودتنظیم گری است که در جامعه به بدترین شکلش در حال پیشروی است.

وقتی نظام اقتصادی به سمت نگاه سرمایه محوری می رود که در آن انسان در حاشیه است، روی هر چیزی - از آموزش گرفته تا سلامت- نگاه بازاری سوار می شود.

علاوه بر این کودکی در کشور ما فاقد گفتمان است و در این عرصه نوعی خلأ گفتمانی را تجربه می کنیم.

بالای 25 درصد جمعیت کشور را کودکان تشکیل داده اند اما چند درصد از بودجه و برنامه ریزی ها به این عرصه معطوف است؟ یعنی ما برای گفتمان سازی در این حوزه تدبیری نیندیشیده ایم و تأسفبار اینکه خیلی از ان.

جی.

ها هم دچار نوعی غفلت اساسی از دوران کودکی شده اند و بسیاری از فعالیت هایشان معطوف به کودکان دچار شرایط بحرانی - مانند کودکان کار، کودکان زلزله زده و کودکان بازمانده از تحصیل - است.

بیشتر ما حواسمان به حدود 2/1 میلیون کودک بازمانده از چرخه تحصیل است و از حدود 8/13 نفر کودکی که به مدرسه می روند غافل هستیم.

دوران کودکی که از آن صحبت می کنیم چه بازه سنی را دربرمی گیرد؟ طبق پیمان نامه جهانی حقوق کودک، هر فرد زیر 18 سال را کودک می شماریم که خود آن به چند دسته تقسیم می شود.

کودکی شاید در بین گروه های سنی یکی از حاشیه ای ترین و بی صدا ترین ها باشد؛ کمتر به چشم می آید و بیشتر به عنوان دریچه ای رو به بزرگسالی دیده می شود.

اما خود کودکی هم همان طور که اشاره کردید حائز عناصری ویژه است.

نگاه شما به مقوله کودکی چه ابعادی دارد؟ نگاه من به مبحث کودکی بیشتر معطوف به نقشی است که کودکان در فرآیند توسعه ایفا می کنند.

این یکی از دغدغه های اصلی یونیسف هم هست که ردپای آن را در گزارش هایشان بخوبی می بینیم.

البته همانطور که گفتید در بیشتر مواضع نسبت به کودکی، نگاه به کودک در سایه آینده مطرح است.

شعار کودکان، سازندگان آینده هستند مثال بارز این نوع نگاه به کودک است.

اما کودکی که امروز زندگی می کند دیده نمی شود و اساساً گویا اکنونش موجودیتی ندارد.

امروزِ کودک همین شادی، نشاط، بازی، سلامت روان و صداقتی است که آنان دارند و در دیگر گروه های سنی پیدا نمی شود.

از پتانسیل هایی نظیر شادی و صداقت که دوره کودکی به اجتماع خود هدیه می کند صحبت کردید به نظرتان کیفیت زندگی کودک در جامعه ایران چگونه است و آیا می تواند دارای سلامت روان و صداقت و نشاط باشد؟ معتقدم بخشی از سختی های زندگی اجتماعی که ما در جامعه مدرن تجربه می کنیم به خاطر فاصله گرفتن از حس های ناب کودکانه و نادیده گرفتن کودک در امروز است.

علاوه بر این من فکر می کنم اساساً کودکی در جامعه ما درست تعریف نشده و یک جورهایی در سایه مناسبات سلطه گرایانه که عموماً مردسالارانه و مردمحور است بخشی از تجربه کودکی از بین رفته است.

در مناسبات اجتماعی این موضوع به وضوح دیده می شود.

مثلاً فرض کنید اگر در یک میهمانی دختربچه میزبان پذیرایی کند می گویند: ببین چه خانمی شده! و وقتی که پسربچه ای گریه می کند می گویند: مرد که گریه نمی کنه! در واقع می خواهم بگویم ما با این الگوهای عموماً مردسالارانه کودکی را از کودکان گرفته و آن را زیر سؤال می بریم.

کودکی در مجموعه مناسبات اجتماعی ما تعریف نشده است.

شما ببینید در نظام آموزش و پرورش از دبستان باید روی مسأله ای مربوط به بزرگسالی یعنی کنکور - آزمون ورود فرد به دانشگاه - متمرکز شود.

این نظام مانند دیگر نظم و نظام های موجود در زندگی روزمره ما ایرانی ها، کودکی را نشانه گرفته و آن را رو به زوال برده است.

سلطه نظام آموزش و پرورش در کشور ما که بشدت مبتنی بر ایده یادگیری انبوه اطلاعات است به صورت یک هژمونی روی فرهنگ والدینی تأثیر گذاشته است.

بخشی از کودکی را در این جریان با شیفتگی وسواس گونه والدین به آموزش و یادگیری اطلاعات از سال های پیش از دبستان و تکیه به این ایده که این بچه باید چیزی بشود! به باد داده ایم.

نظر شما چیست؟ ببینید نگاه ابژه گونه به کودکان در تمام مناسبات اجتماعی ما وجود دارد.

برخلاف نگاه سوژه محور به کودکان که ایجاب می کند نقش کودکان در زندگی را محترم بشماریم، نگاه ابژه گونه قائل به کودکی به مثابه یک دوره منحصر به فرد در زندگی فرد نیست و کودک در این دیدگاه بازیچه دست بزرگتر ها و ساختارها تعریف می شود.

البته این موضوع بدرستی فهمیده نشده و هر بار از این موضوع حرف زده ایم متهم به حمایت از فرهنگ کودک سالاری شده ایم درصورتی که منتقدان متوجه نیستند همین کودک سالاری که می گویند، مفهومی بزرگ سالارانه و سلطه گرایانه است و اساساً کودکان در شکوفا کردن توانایی ها و شخصیتشان دنبال فتح و پرچم زدن و سالاری کردن نیستند.

نگاه ابژه گونه، به والدین و دیگر قیم های کودک این اجازه را می دهد تا آرزوهای ناکام خویش را در فرد تازه پا به دنیا گذاشته دنبال کنند.

او را فرزند خود و ادامه خود می دانند و به این فکر نمی کنند هر انسان جهان خودش را دارد.

رشد بیش از اندازه حضور کودکان در کلاس های زبان، ورزش و هنر و.

نشان از کمبودهای زیاد والدینی است که می خواهند کودکشان آن کمبودها را نداشته باشد و این نوعی اعمال خشونت به کودک و مفهوم کودکی است.

در مورد خشونت که شاید این روزها بیش از دیگر مسائل کودکان از آن حرف زده می شود کمی بیشتر بگویید.

یکی از مصادیقش اجبار به چیز دیگری جز خود کودک بودن است.

در ادبیات اجتماعی ما، مطیع و حرف گوش کن بودن در تعریف کودک خوب گنجانده شده در صورتی که هر ویژگی دیگری از جمله پرسش گری، استقلال و.

به کلی نقض می شود.

در این وانفسا نه تنها کودکی جامعه را می گیریم بلکه آینده را هم از جامعه دریغ می کنیم.

منظورم این است که ممکن است از دل دستورالعمل های ساخت کودک خوب یک پزشک حاذق دربیاید اما این پزشک حاذق، غمگین، بی اعتماد به نفس و رشد نیافته است.

شادی و لذت محصول کودکی بدون حس اجبار و تحمیل است.

چیزی که می شود در تکمیل صحبت شما افزود وجود فرهنگ منفی معمولی کشی در ایران است.

چقدر نخبه پرستی را به عنوان یک خصیصه بارز فرهنگ ایرانی ها علیه تجربه صحیح کودکی می دانید؟ کاملاً با شما موافق هستم.

نخبه پرستی فرهنگی است که می خواهد کودکان را در یک چارچوب مورد تأیید سانت بزند و کوتاه یا بلند کند.

نخبه پرستی کودکان را آنگونه که هستند نمی خواهد.

در این فرهنگ خلاقیت و ویژگی های فردی هر کودک، به اندازه کافی منحصر به فرد به نظر نمی آید و فقط دکتر ، مهندس شدن و چیز دیگر بودن ارزش و ملاک است.

این ویژگی جهان سومی هاست و کشور ما به واسطه نوع مناسبات اقتصادی و اجتماعی که دارد این ویژگی را در خود تقویت کرده است.

از جمله علل آن می توان به نابرابری های اجتماعی و سرخوردگی های ناشی از آن و بیش از آن به رشد نوکیسگی بدون پشتوانه فرهنگی لازم اشاره کرد.

فارغ از اینکه بدانیم نگاه نخبه گرایانه بنیان های فاشیستی دارد.

بنیاد نخبگان هم تأسیس می کنیم و این معمولی کشی را به هزار زبان جار می زنیم.

به نظر من این روحیه، یکی از دشمنان اصلی تجربه کودکی در ایران است.

بچه ها به جای کودکی کردن و لذت از مکاشفه جهان بیرون و درون شان مدام باید خودشان را به آب و آتش بزنند تا بخشی از جریان یک درصدی نخبگانی کشور باشند و این برای 99درصد کودکان معمولی ایرانی به مثابه مرگ است.

ما مدام در سیستم آموزش و پرورش در حال این خط کشی ها هستیم.

چند روز پیش شنیدم آموزش و پرورش طرحی به نام گشت مصلحان را در مدارس اجرا می کند که به نوبه خود نوعی جداسازی و خوب و بد انگاری و انشقاق اجتماعی است.

یعنی یک سری از دانش آموزان مصلح و بقیه مفسد هستند.

در واقع می خواهم بگویم در آموزش کودکان بیشتر تافته جدا بافته شدن را آموزش می دهیم نه انسان بودن، بخشی از جامعه بودن، لذت معمولی بودن و مسئولیت پذیری را؛ همین می شود که بسیاری از ما ایرانی ها گفت وگو کردن را و ترجیح منافع عمومی و جمعی را بر منفعت شخصی در کودکی یاد نگرفته ایم.

به نظرمن والدین باید آگاهی های خودشان را بالا ببرند؛ غم انگیز است که گاهی می بینیم افراد برای آشنایی با اصول تربیتی حیوان خانگی شان کتاب می خوانند ولی برای تربیت فرزند خودشان به جای مراجعه به کتاب های روانشناسی به آموزه های مادران یا شیوه قدما اکتفا می کنند.

البته از نظر من هژمونی و سیطره همه جانبه روانشناسی بازاری و به اصطلاح زرد باعث برخی از رفتارهای اشتباه در خصوص کودکان می شود و اصولاً این کتاب های روانشناسی دارای نگاه دستورالعملی به کودک است.

مثلاً فضای مجازی و کتاب های روانشناسی از تیترهایی نظیر 10 راهکار برای داشتن کودک خوب ، پر است که به نوبه خود نوعی خشونت علیه کودکان است.

دیدگاه های کسانی مانند اریک فروم یا یالوم نمایندگان آن نوع روانشناسی ای هستند که من تأکید کردم والدین باید با آن آشنا شوند.

اما در کشور ما مانند بسیاری از مسائل دیگری، از هر چیزی برداشت سطحی می شود.

بنابراین من با نظر شما هم داستان هستم که روانشناسی مانند عرصه های دیگر نظیر پزشکی، دانشگاه، روزنامه نگاری و.

بازاری و سطحی شده است.

برای عبور از این بازار فراگیر، نهادهای مدنی و ان جی اوهای حامی کودکان باید متونی را تدوین و در اختیار والدین و مراکز آموزشی قرار دهند تا بیش از این شاهد زوال دوران کودکی تحت تأثیر نظام بازاری شده روانشناسی نباشیم؛ مثلاً پیمان نامه جهانی حقوق کودک حاوی بحث هایی جدی در حوزه تربیت و آموزش است که جایش بشدت در نظام آموزشی ما خالی است.

یکی از مسائل دیگری که همیشه مورد توجه کارشناسان حقوق کودکان است مسأله بازی های رایانه ای و اینترنتی است.

این روزها زیاد می شنویم که می گویند بچه های این دوره در بازی های تک نفره و در فضای دربسته اتاق هایشان کودکی را فراموش می کنند.

نظر شما چیست؟ بیش از هر چیز این مسأله بر جامعه پذیری فرد اثر می گذارد.

به نظر من البته این موضوع از منظر شناختی و ذهنی کودکان امروز را نسبت به حل مسأله پیچیده تر از نسل های قبلی کرده است و خب این از وجوه مثبت رواج بازی های اینترنت- بیس است؛ جایی که مشکل پیش می آید آنجاست که کودک به قدری درگیر این بازی ها می شود که به کلی ارتباطش را با جامعه از دست می دهد و در این پروسه زندگی آپارتمانی و تغییر سبک زندگی متأثر از آن و تک فرزندی هم مزید بر علت است.

از مسأله بازی های آنلاین که بگذریم حجم اسباب بازی هایی که کودکان امروز به آنها دسترسی دارند هم جای تأمل دارد.

ما فعالان حوزه کودک بسیار از این حیث هم احساس نگرانی می کنیم و به نظر من کودکان غرق شده زیر انبوه اسباب بازی ها، فرصت هایی برای خلاقیت و زندگی را از دست می دهند و منزوی و تنها بزرگ می شوند و جامعه ای که کودکانش چنین باشند جامعه ای بی احساس و در خود مانده خواهد بود.


کلید واژه ها: کودک - کودکان - ایران - جامعه - کارشناس - چشم انداز آینده - روز جهانی کودک - کشور - مصاحبه - برنامه ریزی - جمعیت ایران - سلامت - جمعیت - حقوق - درصد - شناسنامه - هایی - اجتماعی - اقتصادی - روزنامه - برنامه - عناوین - سرمایه - یونیسف - جهانی - آینده - توسعه - مجازی - بودجه - آموزش

آخرین اخبار سرویس:
اجرای SPV ارتباطی با تصویب CFT ندارد/ چه لزومی دارد ایران در برابر وعده نسیه اروپایی ها، خواسته آن ها را انجام دهد

مرد سال 2018 آسیا بازی با کره جنوبی را از دست داد

گشایش کتابخانه مرکزی مشهد؛ 15 بهمن

تنها 36 درصد آمریکایی ها حاضرند انتخابات 2020 به ترامپ رای بدهند

ترامپ همچنان بر ایراد سخنرانی سالانه اصرار دارد

عکس زیرخاکی از بازدید رهبر انقلاب از دیوار چین

بسیج، ظرف خاصی ندارد

برگزاری اولین جلسه کمیته مزد شورای عالی کار 8 بهمن ماه

اعلام دریافتی مدیران جلوی سوءاستفاده را می گیرد

آیت الله مکارم : وام قرض الحسنه بانک ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است / ما گفتیم 4 درصد بابت کارمزد بگیرید؛ اما یکبار نه هر سال

استخدام عکاس با تجربه آتلیه جهت کار در عکاسی

استخدام نقاش ماهر در محدوده پونک تهران

رحیمی: مخالفان CFT پای مراجع را وسط کشیدند / مخالفت ها هیجانی است/ مجمع به احتمال زیاد CFT را تصویب می کند

استخدام دو نفر پیک موتوری در تهیه غذای نیایش

جشنواره رویش یک رویداد فرهنگی و هنری در 48 دانشگاه

ادای احترام پرزمیسلاولانگ به لهستانی های آرمیده در قبربستان دروازه دولاب + تصاویر

لاریجانی: اعلام دریافتی مدیران موجب ایجاد آرامش می شود

برخورد تریلی با قطاردر مسکو

ورود فناوری تشخیص چهره به دنیای حیوانات

لاریجانی: برنامه به صفر رساندن فروش نفت ایران شکست خورد

با تکه ای چوب به وای فای وصل شوید

خواستار سقوط حکومت سعودی نیستیم

استخدام کارمند خانم یا آقا با روابط عمومی بالا مسلط به کامپیوتر در تهران

بهره مندی طلاب مدارس علمیه کرمانشاه از خدمات مشاوره ای

جزییات جشنواره فیلم و عکس «ایران را باید دید»

آخرین خبرها از استعفای نمایندگان استان اصفهان در مجلس

استخدام حسابدار مسلط به برنامه excel در محدوده سهروردی تهران

تداوم هوای ناسالم برای گروه های حساس در تهران

کودکان خیابانی قاچاقی وارد کشور می شوند؟

استخدام منشی خانم برای دفتر وکالت در قم

تحقیق از تیم ترامپ در مورد ارتباط با انجمن ملی اسلحه و روسیه

استخدام همکار خانم آشنا به اکسل در محدوده پاسدارانِ تهران

استخدام مکانیک ماهر در محدوده حصارک بالا کرج

لاریجانی خطاب به کمیسیون تلفیق: برای اعلام دریافتی مدیران روی سایت تمهیدی بیندیشند / این کار موجب ایجاد آرامش می شود

استخدام صندوقدار خانم جهت فست فود در هشتگرد البرز

استخدام فروشنده جهت فروشگاه سرویس خواب در محمدشهرِ البرز

استخدام تعدادی همکار جهت یک آشپزخانه در قم

اعلام دریافتی مدیران موجب ایجاد آرامش می شود

رهبر انقلاب: فضای مجازی یک ابزار بسیار کارآمد است

وکیل پور در یادواره شهدای مدافع حرم خان طومان: جریان نفوذ مانع تعمیم مدل موفق امنیت و دفاع در بخش های اداره کشور است

با حضور کارشناسان حوزه بورس زنگ افتتاحیه نمایش «شوبیل» نواخته شد/ رونمایی از کتاب «نام همه مصلوبان عیسی است»

در دیدار مجلسی ها با وزیر رفاه مطرح شد دارایی های تأمین اجتماعی به بورس بروند/تعلل دولت در شناسایی دهک های فقیر

عبیری به فارس خبر داد برگزاری همایش آموزشی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با عنوان «رویش های 40 سال انقلاب»

سازمان سنجش پزشکی اعلام کرد تمدید مجدد ثبت نام آزمون دستیاری

نخستین جلسه کمیته مبارزه با گران فروشی در دادستانی تهران آغاز شد

سیاست خارجی جدید ترامپ؛ «بگذارید ایران هر کاری می خواهد، بکند»

واردات جسد از سریلانکا و هند برای آموزش آناتومی در دانشگاه ها به روایت امینی فرد نماینده مجلس

اولین نشست تخصصی «فرهنگ دانشگاهی» در همدان برگزار می شود

همایش «طلایه داران فاطمی» در یاسوج برگزار شد

لزوم تغییر نام فرودگاه ارومیه به نام شهید باکری

دموکرات ها تا پایان تعطیلی دولت با ترامپ گفت‎وگو نمی کنند

اتکا و اعتماد به مردم؛ زمینه ساز پیشبرد اهداف کلان قرآنی

صیانت از انقلاب اسلامی لازمه حیات آن است

تببین دستاوردهای چهل ساله انقلاب توسط 1000 مبلغ در لرستان

رحیمی: فیلتر کردن فضای مجازی خلاف مصالح ملی کشور است

ارتش الجزایر نسبت به مناقشات انتخاباتی اعلام بی طرفی کرد

نگاهِ با حسرت «شهرزاد کمال زاده»/عکس

موضوعات ملی با استانی شدن انتخابات مجلس در اولویت قرار می گیرد

نشست 《کدام حقوق بشر؟》/2 براساس 3 سند بالادستی حقوق بشری بازداشت هاشمی درست نبوده است

مدیرکل جدید حراست دانشگاه تبریز منصوب شد

در خبرگزاری فارس برگزار شد نشست بررسی ابعاد حقوقی و سیاسی بازداشت خبرنگار زن مسلمان

15 هزار نفر از دانشگاهیان کشور عازم سفر عتبات عالیات می شوند

به بن بست رسیدم؛ می خواهم همین جا بمیرم روزی را خدا می رساند گله ای ندارم

آغاز به کار کارگروه طرح جامع گرشگری شهرستان ماسال

افزایش نشاط اجتماعی با وحدت و همدلی محقق می شود

حقوق مدیران باید شفاف شود

وجود ایمنی نشانه کیفیت زندگی است/ بندرعباس، شهری نا ایمن با خانه های ایمن/ تعداد فراوان شماره های اضطراری در ایران

واکنش آیت الله مکارم به سخنان رییس جمهور

161 ایرانی خون شان خیلی نادر است

ترامپ همچنان بر انجام سخنرانی سالانه اصرار دارد

مراقب اقدامات خودسرها در خارج از کشور باشیم

بستری شدن پیرغلامی که دهه 60 در حضور امام خمینی (ره) نوحه خواند

آغاز ارزیابی شهرداری اصفهان در حوزه تعالی سازمانی

استخدام مربی مهدکودک در محدوده فرمانیه تهران

این همه بانک یعنی این همه رباخواری / 11 هزار شعبه اضافی بانکی در کشور داریم

استان قزوین، خودکفا در تولید گندم

استخدام حسابدار خانم دارای سابقه کار در قم

تولد نوزاد در خانه

نگاهی به ساز و کار هیأتی که نظارت بر برجام را بر عهده دارد

دیدگاه پزشکان ایرانی درباره یوتونازی

استخدام مدیر داخلی مجتع مسکونی در تهران

استخدام آشپز و کمک آشپز برای یک تهیه غذا در قم

استخدام مسئول پذیرش و مدیر داخلی و کادر آرایشگری در تبریز

استخدام نیروی ساده و خیاط جهت یک تولیدی در قم

استخدام کارگر نیمه ماهر و ماهر رنگ کار چوب در محدوده اتحاد chr(8211) شرقِ تهران

کودکان خیابانی قاچاقی وارد کشور می شوند؟

رییس و اعضای کمیسیون عمران مجلس با ظریف دیدار کردند

بیانات مقام معظم رهبری را فراموش کرده ایم/ باید از خام فروشی پرهیز کرد

صدور 4500 پروانه کسب برای اصناف کرمانشاهی

احتمال خروج نقش جهان از فهرست ثبت جهانی یونسکو

تصویب طرح تحریم حامیان سوریه در کنگره آمریکا

پروازهای فرودگاه رشت

طلسمی که بعد از سه دوره بالاخره برای ایران شکسته شد

آغاز به کار کارگروه طرح جامع گرشگری شهرستان ماسال

سازمان ویژه پیگیری امور زنان ایجاد می شود

پیروزی مسلمانان فیلیپین در گام نخست خودمختاری

14 محفل انس با نهج البلاغه در کانون های مساجد اردبیل تشکیل می شود

تببین دستاوردهای چهل ساله انقلاب توسط 1000 مبلّغ در لرستان

سازمان ویژه پیگیری امور زنان ایجاد می شود

تشریح 9 بندی جزییات پرونده های تعیین تکلیف نشده قاچاق

کودکی از زندگی روزمره حذف شده است (گفت و گو با فرشید یزدانی، فعال حقوق کودکان)

کودکی از زندگی روزمره حذف شده است (گفت و گو با فرشید یزدانی، فعال حقوق کودکان)