مطالب مرتبط:
بهره وری آب کشاورزی در ایران افزایش یافته است
بهره وری آب کشاورزی در ایران افزایش یافته است
معاون وزیر جهاد کشاورزی:بهره وری آب کشاورزی در ایران افزایش یافته است
افزایش بهره وری تولید با هوشمندی سازی کشاورزی در ایران امکان پذیر است
بهره وری آب کشاورزی در ایران افزایش یافته است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 06:152018-10-18اقتصادي

راهکارهایی برای افزایش بهره وری مواد غذایی در ایران + گزارش تصویری


مراسم روز جهانی غذا با حضور مدیران ، متخصصین و نمایندگانی از فائو در ایران توسط انجمن علوم و صنایع غذایی ایران برگزار شد.

دراین مراسمی که به پاسداشت روز جهانی غذا در محل انستیتو و مرکز تحقیقات غذایی ایران، - راهکارهایی برای افزایش بهره وری مواد غذایی در ایران + گزارش تصویری " مراسم روز جهانی غذا با حضور مدیران ، متخصصین و نمایندگانی از فائو در ایران توسط انجمن علوم و صنایع غذایی ایران برگزار شد.

دراین مراسمی که به پاسداشت روز جهانی غذا در محل انستیتو و مرکز تحقیقات غذایی ایران،به همت انجمن علوم و صنایع غذایی ایران برگزار شد، سعید فردوسی مشاور فائو در ایران، با اشاره به شعار روز جهانی غذا در سال 2018 تاکید کرد: رفتار و عملکرد امروزمان آینده ما را شکل خواهد داد.

شعارسال": مراسم روز جهانی غذا با حضور مدیران ، متخصصین و نمایندگانی از فائو در ایران توسط انجمن علوم و صنایع غذایی ایران برگزار شد.

با اجتناب از دورریز غذا، تولید بیشتر با استفاده از منابع و امکانات کمتر، انتخاب رژیم غذایی سالم و پایدار، احساس مسئولیت نسبت به دیگران، به فکر صفر کردن گرسنگی در جوامع انسانی باشیم.

امنیت غذایی نه تنها مستلزم عرضه کافی مواد غذایی ارزشمند به لحاظ تغذیه ای است، بلکه ناظر بر توزیع عادلانه غذا، به منظور دستیابی همگان بدان نیز می باشد.

قبول این مفهوم پیامد مهمی بر تدوین سیاستها و راهبردهای امنیتی قضایی دارد، زیرا در این حال هدف امنیت غذایی موضوعی فراتر از عرضه مواد غذایی و در پیوند با کلیه ابعاد توسعه خواهد بود.

امنیت غذایی تابعی از متغیرهای طبیعی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

لذا مجموعه ای از عوامل از جمله سیاستهای کشاورزی، نظام توزیع و تخصیص منابع طبیعی کشور، الگوی مصرف و تغذیه، کاهش میزان ضایعات غذایی، نظام یارانه کالاهای اساسی مرتبط با حفره غذایی، وضعیت اشتغال، توزیع درآمد، کار، تجارت خارجی و بالاخره فرهنگ تغذیه ای بر آن اثر می گذارد.

شعار روز جهانی غذا در سال 2018 "رفتار و عملکرد امروزمان آینده ما را شکل خواهد داد" در مراسمی که به پاسداشت روز جهانی غذا در محل انستیتو و مرکز تحقیقات غذایی ایران،به همت انجمن علوم و صنایع غذایی ایران برگزار شد، سعید فردوسی مشاور فائو در ایران، با اشاره به شعار روز جهانی غذا در سال 2018 تاکید کرد: رفتار و عملکرد امروزمان آینده ما را شکل خواهد داد.

وی با اشاره به راهکارهایی برای افزایش بهره وری مواد غذایی در ایران گفت: اجتناب از دورریز غذا، تولید بیشتر با استفاده از منابع و امکانات کمتر (یعنی به فکر تولید محصولات سالم باشیم)، انتخاب رژیم غذایی سالم و پایدار (چرا که رژیم غذایی بیمار شدن از سیری و اضافه وزن مسئله ای است که در دنیای امروز مورد کم توجهی قرار گرفته است)، همگی نسبت به دیگران احساس مسئولیت کنیم، به فکر صفر کردن گرسنگی در جوامع انسانی باشیم (چراکه گرسنگی عدم تأمین امنیت غذایی را در بر دارد) وی ادامه داد: فائو در ایران در مرحله تنظیم برنامه هایی است که نخستین گام آن متناسب با سیاست های دفاتر منطقه ای MENA در قاهره باشد و همچنین متناسب با برنامه همکاریهای کشورهای حاضر در سازمان های مختلف سازمان ملل باشند.

وی در خصوص تدوین برنامه مورد نظر اظهار کرد: دفتر فائو در ایران در مرحله تدوین نهایی این برنامه است که حرکت به سوی توسعه پایدار با تعیین اولویت ها را مد نظر دارد و بر چهار اصل استوار است: کشاورزی برپایه شرایط آب و هوایی و پایداری محیطی، امنیت غذایی و ایمنی غذایی، توسعه روستایی (هدف افزایش دانش محلی روستایی ایران نسبت به ارتقاء کیفیت کشاورزی در آنجا می باشد) و تبادل دانش.

فردوسی همچنین افزود: در کشوری مانند ایران با درآمد بالاتر از حد متوسط، اعتبارات در نظر گرفته شده برای فائو در حد تأمین اعتبار یک پروژه است، یعنی آنچنان که شایسته است توجه کافی به این قضیه صورت نگرفته است.

البته در این راستا از طریق مذاکره با وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر استفاده از منابع بخش خصوصی به نتایجی رسیده ایم که نیازمند حمایت فعالان بخش خصوصی در زمینه موارد مرتبط با افزایش مزایا در کشور می باشد و البته بخش خصوصی نیز با اطمینان به مکانیزم مالی سازمان های وابسته به سازمان ملل در اعتماد سنجی و تکیه بر اعتماد به آنها با خیال راحت تری می توانند سرمایه گذاری کنند.

چراکه سازمان ها وابسته به سازمان های ملل دارای مکانیزم های مالی بسیار شفاف هستند که همکاری هر ارگانی و فعال خصوصی به دور از هر گونه انحراف مالی صورت می گیرد.

توسعه اجتماعی و مبارزه علیه گرسنگی، در سایه امنیت غذایی اجتماعی امنیت غذایی اجتماعی، ریشه در مسائلی از قبیل تغذیه جامعه، آگاهی تغذیه ای، بهداشت عمومی، کشاورزی پایدار، مبارزه علیه گرسنگی و توسعه اجتماعی دارد و معنای وسیع تر آن می تواند مفهوم پیشگیری داشته باشد که از توسعه و افزایش پایداری استراتژی های اجتماعی، در راستای بهبود دسترسی خانواده های کم درآمد به عرصه مواد غذایی سالم، افزایش خودکفایی جوامع در تهیه نیازهای غذایی خود، ارتقاء واکنش های جامعه به مسائل غذاهای محلی مزرعه و تغذیه حمایت می کند.

آنچه در حال حاضر به عنوان امنیت غذایی مد نظر است، ترکیبی از سه رویکرد مؤثر بر سطح خانوار و یا فرد به جای سطح کلان، بر سطح نحوه معیشت به جای سطح میزان غذای در دسترس و بر شاخص های ذهنی به جای شاخص های عینی تاکید می کنند.

بنا به نظر فائو، امنیت غذایی زمانی وجود خواهد داشت که تمامی مردم در تمامی زمان ها دسترسی فیزیکی، اجتماعی و اقتصادی به غذایی سالم ایمن و مغذی داشته باشند.

بر اساس آنچه که در کتاب امنیت ملی و نظام های اقتصادی ایران آورده شده، مفهوم نسبتاً جدیدی به نام امنیت غذایی اجتماعی مطرح شده است که ریشه در مسائلی از قبیل تغذیه جامعه، آگاهی تغذیه ای، بهداشت عمومی، کشاورزی پایدار، مبارزه علیه گرسنگی و توسعه اجتماعی دارد.

معنای وسیع تر امنیت غذایی اجتماعی می تواند مفهوم پیشگیری داشته باشد که از توسعه و افزایش پایداری استراتژی های اجتماعی، در راستای بهبود دسترسی خانواده های کم درآمد به عرصه مواد غذایی سالم، افزایش خودکفایی جوامع در تهیه نیازهای غذایی خود، ارتقاء واکنش های جامعه به مسائل غذاهای محلی مزرعه و تغذیه حمایت می کند.

سیاست ها و برنامه هایی که تحت عنوان امنیت غذایی اجتماعی اجرا می شوند، طیف متنوعی از مسائل را شامل می شود که شماری از آنها عبارتند از: – بازاریابی غذا – غذا ومشکلات سلامتی – مشارکت در برنامه های کمک تغذیه ای مرکز و دسترسی به آن – پایداری اکولوژیکی تولیدات کشاورزی -حفاظت از مزارع – کارآیی اقتصادی در جوامع روستایی – فرصت های اقتصادی در دسترسی به غذا – توسعه اجتماعی و همبستگی اجتماعی – حفاظت از منابع آب و کاهش آلودگی های زیست محیطی
کلید واژه ها: روز جهانی غذا - ایران - مراسم روز جهانی غذا - صنایع غذایی - مواد غذایی - جهانی - مرکز تحقیقات - مراسم - برگزار - گزارش تصویری - بهره وری - امنیت - علوم - فائو - یارانه کالاهای اساسی - افزایش - مدیران - توزیع - رفتار - تغذیه - آینده - احساس مسئولیت - کالاهای اساسی - تصویری - فردوسی - منابع طبیعی - مشاور - طبیعی - فرهنگ - تولید

آخرین اخبار سرویس:
قیمت گوشی امروز 25 آبان 97

فضانورد امارات امکان دارد در فضا راهپیمایی کند

مسکو و ریاض، جای تهران را گرفتند

حباب قیمت مسکن زمستان 97 می‎ترکد

دلیل کاهش صادرات فرش ؟

طلای جهانی گران تر شد

آغاز ریزش 30 درصدی قیمت مسکن از بهمن ماه

یک میلیارد و 800 میلیون ریال برای توسعه کتابخانه های گچساران

قیمت ارز در بازار آزاد 25 آبان 97/ قیمت دلار اعلام شد

سیاست هشت دولت اروپایی برای خودروهای برقی

ایران رتبه 89 در شاخص رقابت پذیری

واگذاری معادن سودده به افراد خاص!

دولت و مجلس نقش زیادی در ایجاد فضای امیدواری در کشور دارند

جوانی که با یک وان پر از سکه، آیفون خرید+عکس

حباب قیمت مسکن زمستان 97 می‎ترکد/ پیش‎بینی رکود تا شهریور 98

کسری بودجه ترکیه از 11 میلیارد دلار گذشت

استخدام مهندس الکترونیک آقا در شرکت اتاکو در ساری

استخدام فروشنده فروشگاهی آقا با مزایا در یک شرکت معتبر - تهران

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش خانم در یک شرکت معتبر- تهران

تولید ماسک های واقع گرایانه+عکس

قیمت نفت افزایش یافت

ممنوعیت افزایش حقوق کارگران بیش از سالی یک بار

قیمت نفت دوباره صعودی شد

نیاز به 8000 مگاوات برق جدید برای مقابله با خاموشی

آغاز عرضه تخم مرغ برای تنظیم بازار در تهران

بازگشایی محور دهدز به شهرکرد/ محور دیلم به گناوه مسدود است

اجرای کاوه یغمایی روی صحنه در آذرماه

رکورد جدید در دنیای نقاشی / گرانترین اثر یک هنرمنده در قید حیات ثبت شد + عکس

تولید ربات ویژه برای فرود روی ماه های زحل و مشتری

خطیب تهران: اخلال در نظام اقتصادی مصداق «محاربه» است

تکلیف خدمات پس از فروش شرکت های واردکننده خودرو چه خواهد شد؟

آیا بحران نفتی سال 2014 تکرار می شود؟

قیمت خودرو امروز 25 آبان 97

هوندا بهتر است یا هیوندای؟

قیمت طلا 25 آبان ماه 97/ قیمت طلای دست دوم اعلام شد

پرداخت یارانه 200 هزار تومانی به کارکنان دولت با حقوق کمتر از 3 میلیون

آیا بحران نفتی سال 2014 تکرار میشود؟

شایعه دریافت غذا از عراق به جای پول گاز

کوسه غراوی: طرح مالیات بر عواید سرمایه در بخش مسکن باید جامع تر شود

آیا بحران نفتی سال 2014 تکرار می شود؟

صادرات فرش کاهش یافت، علت چیست؟

265 تُن بذر گندم در میان کشاورزان بانه ای توزیع شد

12 کیلوگرم زعفران در میاندوآب برداشت شد

تحریم ما را زمین نمی زند بلکه سیاست های پولی مقدمه ضربه آمریکا به کشور می شود/ما موش های آزمایشگاهی کسانی شده ایم که اقتصاد خوانده اند اما آن را نفهمیدند

12 کیلوگرم زعفران در میاندوآب برداشت شد

265 تُن بذر گندم در میان کشاورزان بانه ای توزیع شد

شغل اصلی پسر معاون اقتصادی رییس جمهور چیست؟+ سند

موضع ایران درباره کاهش تولید نفت اوپک

704میلیارد تومان خرج روزانه دولت است+ نمودار

طلای جهانی گران تر شد

پیش بینی تازه از آینده بازار مسکن

هر زن آفریقایی روزی 6 کیلومتر برای تهیه آب شرب راه می رود

هواوی میت 20 بهترین باتری را میان پرچمداران 2018 دارد

تلاش آمریکا برای توقف صادرات نفت ایران به سنگ می خورد/نرخ تورم ایران امسال و سال آینده صعودی است

خداحافظی افراد پردرآمد با یارانه نقدی

گزارش IMF از 13 شاخص اقتصاد ایران در سایه تحریم /ذخایر ارز 100 میلیارد دلار/شکست تحریم نفت

استخدام تراشکار،فرزکار در شرکت صنایع توسعه تراش در یزد

پردرآمدها با یارانه نقدی بزودی خداحافظی خواهند کرد

بیش از 42 میلیارد دلار سرمایه از روسیه فرار کرده است

از نفت 70 دلاری راضی ام

28 میلیارد تومان یارانه سوخت به چینی ها پرداخت شد!

آینده نامشخص میتسوبیشی پاجرو؛ مرگ تدریجی افسانه های معاصر میتسو

عرضه تخم مرغ تنظیم بازاری در تهران

عمران خان ساعت اهدایی بن سلمان را به خزانه پاکستان تحویل داد

لارگانی: حقوق معلمان؛ نه در سطح استاد دانشگاه و نه در حد کارگر

پیشنهاد افزایش 20درصدی حقوق کارگران در سال 98

لغزندگی در جاده ها و مه گرفتگی در گردنه ها

استقرار سامانه هوای نسبتا پایدار در گیلان از امروز

بازیابی 75 درصد گاز ارسالی به مشعل پالایشگاه سرخس

از فروش پرتقال های رنگی در بازار تا ثبات قیمت زعفران/ فشار دلار افتاد

8 توصیه برای افزایش طول عمر دوربین عکاسی

اطلاعیه زمان مراسم تشییع سیدتقی نوربخش و عبدالرحمن تاج الدین

نظارت کامل دامپزشکی بر گوشت های وارداتی

دیگر دلیلی برای پرداخت یارانه به افراد پردرآمد وجود ندارد

روسیه مخالف هرگونه کاهش تولید نفت است

پیش‎بینی رکود مسکن تا شهریور 98/ حباب قیمت خانه زمستان 97 می‎ترکد

رییس اتحادیه میوه: فروش 16 هزار تومانی موز قانونی است

آژانس فضایی امارات راهپیمایی فضانوردش را به فضای آزاد رد نمی کند

پیشنهاد دولت برای افزایش حقوق کارگران در بودجه 98 چند درصد است؟

چند نکته درباره یک گزارش عملکرد/ وقتی رییس جمهور هم کارنامه آخوندی را موفق نمی داند

پیش بینی ترکیدن حباب قیمت مسکن

پیشنهاد افزایش 20 درصدی حقوق کارگران در سال 98

عرضه تخم مرغ تنظیم بازاری در تهران

لندرور دیفندر 2020 شکار شد

کاهش دیدافقی درمحورهای کوهستانی شهرستان کوهرنگ

برگزاری مجمع بیمه آسیا در آذر ماه

ذخایر ارز 100 میلیارد دلار

دیگر دلیلی برای پرداخت یارانه به افراد پردرآمد وجود ندارد

رسیدگی به بیش از 2 هزار دعاوی مطروحه در خصوص قرارداد های بانکی در واحد های قضایی

صندوق بین المللی پول، اقدامات اقتصادی پاکستان را ستود

اقلیم کردستان: خبر توقف واردات کالاهای ایرانی صحت ندارد

خرمای پیارم، نارنگی و مروارید هرمزگان ثبت جهانی شد

افزایش حقوق شاغلان شرکت های دولتی

قیمت نفت دوباره صعودی شد

کالاهای مورد نیاز مردم نبایدبی رویه صادرشود

تقویت پول ملی با پشتوانه ذخایر نفتی

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه مشخص شد

معرفی گوشی های جدید نوکیا در تاریخ 5 دسامبر

عده ای با دستور دولت یک شبه از خرید سکه 15 هزار میلیارد سود بردند و یک ریال مالیات ندادند/ 3 میلیون حقوق بگیر دولتی در دنیا کم نظیر است

خرمای پیارم، نارنگی و مروارید هرمزگان ثبت جهانی شد

راهکارهایی برای افزایش بهره وری مواد غذایی در ایران + گزارش تصویری

راهکارهایی برای افزایش بهره وری مواد غذایی در ایران + گزارش تصویری