مطالب مرتبط:
بهره وری آب کشاورزی در ایران افزایش یافته است
بهره وری آب کشاورزی در ایران افزایش یافته است
معاون وزیر جهاد کشاورزی:بهره وری آب کشاورزی در ایران افزایش یافته است
افزایش بهره وری تولید با هوشمندی سازی کشاورزی در ایران امکان پذیر است
بهره وری آب کشاورزی در ایران افزایش یافته است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 06:152018-10-18اقتصادي

راهکارهایی برای افزایش بهره وری مواد غذایی در ایران + گزارش تصویری


مراسم روز جهانی غذا با حضور مدیران ، متخصصین و نمایندگانی از فائو در ایران توسط انجمن علوم و صنایع غذایی ایران برگزار شد.

دراین مراسمی که به پاسداشت روز جهانی غذا در محل انستیتو و مرکز تحقیقات غذایی ایران، - راهکارهایی برای افزایش بهره وری مواد غذایی در ایران + گزارش تصویری " مراسم روز جهانی غذا با حضور مدیران ، متخصصین و نمایندگانی از فائو در ایران توسط انجمن علوم و صنایع غذایی ایران برگزار شد.

دراین مراسمی که به پاسداشت روز جهانی غذا در محل انستیتو و مرکز تحقیقات غذایی ایران،به همت انجمن علوم و صنایع غذایی ایران برگزار شد، سعید فردوسی مشاور فائو در ایران، با اشاره به شعار روز جهانی غذا در سال 2018 تاکید کرد: رفتار و عملکرد امروزمان آینده ما را شکل خواهد داد.

شعارسال": مراسم روز جهانی غذا با حضور مدیران ، متخصصین و نمایندگانی از فائو در ایران توسط انجمن علوم و صنایع غذایی ایران برگزار شد.

با اجتناب از دورریز غذا، تولید بیشتر با استفاده از منابع و امکانات کمتر، انتخاب رژیم غذایی سالم و پایدار، احساس مسئولیت نسبت به دیگران، به فکر صفر کردن گرسنگی در جوامع انسانی باشیم.

امنیت غذایی نه تنها مستلزم عرضه کافی مواد غذایی ارزشمند به لحاظ تغذیه ای است، بلکه ناظر بر توزیع عادلانه غذا، به منظور دستیابی همگان بدان نیز می باشد.

قبول این مفهوم پیامد مهمی بر تدوین سیاستها و راهبردهای امنیتی قضایی دارد، زیرا در این حال هدف امنیت غذایی موضوعی فراتر از عرضه مواد غذایی و در پیوند با کلیه ابعاد توسعه خواهد بود.

امنیت غذایی تابعی از متغیرهای طبیعی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

لذا مجموعه ای از عوامل از جمله سیاستهای کشاورزی، نظام توزیع و تخصیص منابع طبیعی کشور، الگوی مصرف و تغذیه، کاهش میزان ضایعات غذایی، نظام یارانه کالاهای اساسی مرتبط با حفره غذایی، وضعیت اشتغال، توزیع درآمد، کار، تجارت خارجی و بالاخره فرهنگ تغذیه ای بر آن اثر می گذارد.

شعار روز جهانی غذا در سال 2018 "رفتار و عملکرد امروزمان آینده ما را شکل خواهد داد" در مراسمی که به پاسداشت روز جهانی غذا در محل انستیتو و مرکز تحقیقات غذایی ایران،به همت انجمن علوم و صنایع غذایی ایران برگزار شد، سعید فردوسی مشاور فائو در ایران، با اشاره به شعار روز جهانی غذا در سال 2018 تاکید کرد: رفتار و عملکرد امروزمان آینده ما را شکل خواهد داد.

وی با اشاره به راهکارهایی برای افزایش بهره وری مواد غذایی در ایران گفت: اجتناب از دورریز غذا، تولید بیشتر با استفاده از منابع و امکانات کمتر (یعنی به فکر تولید محصولات سالم باشیم)، انتخاب رژیم غذایی سالم و پایدار (چرا که رژیم غذایی بیمار شدن از سیری و اضافه وزن مسئله ای است که در دنیای امروز مورد کم توجهی قرار گرفته است)، همگی نسبت به دیگران احساس مسئولیت کنیم، به فکر صفر کردن گرسنگی در جوامع انسانی باشیم (چراکه گرسنگی عدم تأمین امنیت غذایی را در بر دارد) وی ادامه داد: فائو در ایران در مرحله تنظیم برنامه هایی است که نخستین گام آن متناسب با سیاست های دفاتر منطقه ای MENA در قاهره باشد و همچنین متناسب با برنامه همکاریهای کشورهای حاضر در سازمان های مختلف سازمان ملل باشند.

وی در خصوص تدوین برنامه مورد نظر اظهار کرد: دفتر فائو در ایران در مرحله تدوین نهایی این برنامه است که حرکت به سوی توسعه پایدار با تعیین اولویت ها را مد نظر دارد و بر چهار اصل استوار است: کشاورزی برپایه شرایط آب و هوایی و پایداری محیطی، امنیت غذایی و ایمنی غذایی، توسعه روستایی (هدف افزایش دانش محلی روستایی ایران نسبت به ارتقاء کیفیت کشاورزی در آنجا می باشد) و تبادل دانش.

فردوسی همچنین افزود: در کشوری مانند ایران با درآمد بالاتر از حد متوسط، اعتبارات در نظر گرفته شده برای فائو در حد تأمین اعتبار یک پروژه است، یعنی آنچنان که شایسته است توجه کافی به این قضیه صورت نگرفته است.

البته در این راستا از طریق مذاکره با وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر استفاده از منابع بخش خصوصی به نتایجی رسیده ایم که نیازمند حمایت فعالان بخش خصوصی در زمینه موارد مرتبط با افزایش مزایا در کشور می باشد و البته بخش خصوصی نیز با اطمینان به مکانیزم مالی سازمان های وابسته به سازمان ملل در اعتماد سنجی و تکیه بر اعتماد به آنها با خیال راحت تری می توانند سرمایه گذاری کنند.

چراکه سازمان ها وابسته به سازمان های ملل دارای مکانیزم های مالی بسیار شفاف هستند که همکاری هر ارگانی و فعال خصوصی به دور از هر گونه انحراف مالی صورت می گیرد.

توسعه اجتماعی و مبارزه علیه گرسنگی، در سایه امنیت غذایی اجتماعی امنیت غذایی اجتماعی، ریشه در مسائلی از قبیل تغذیه جامعه، آگاهی تغذیه ای، بهداشت عمومی، کشاورزی پایدار، مبارزه علیه گرسنگی و توسعه اجتماعی دارد و معنای وسیع تر آن می تواند مفهوم پیشگیری داشته باشد که از توسعه و افزایش پایداری استراتژی های اجتماعی، در راستای بهبود دسترسی خانواده های کم درآمد به عرصه مواد غذایی سالم، افزایش خودکفایی جوامع در تهیه نیازهای غذایی خود، ارتقاء واکنش های جامعه به مسائل غذاهای محلی مزرعه و تغذیه حمایت می کند.

آنچه در حال حاضر به عنوان امنیت غذایی مد نظر است، ترکیبی از سه رویکرد مؤثر بر سطح خانوار و یا فرد به جای سطح کلان، بر سطح نحوه معیشت به جای سطح میزان غذای در دسترس و بر شاخص های ذهنی به جای شاخص های عینی تاکید می کنند.

بنا به نظر فائو، امنیت غذایی زمانی وجود خواهد داشت که تمامی مردم در تمامی زمان ها دسترسی فیزیکی، اجتماعی و اقتصادی به غذایی سالم ایمن و مغذی داشته باشند.

بر اساس آنچه که در کتاب امنیت ملی و نظام های اقتصادی ایران آورده شده، مفهوم نسبتاً جدیدی به نام امنیت غذایی اجتماعی مطرح شده است که ریشه در مسائلی از قبیل تغذیه جامعه، آگاهی تغذیه ای، بهداشت عمومی، کشاورزی پایدار، مبارزه علیه گرسنگی و توسعه اجتماعی دارد.

معنای وسیع تر امنیت غذایی اجتماعی می تواند مفهوم پیشگیری داشته باشد که از توسعه و افزایش پایداری استراتژی های اجتماعی، در راستای بهبود دسترسی خانواده های کم درآمد به عرصه مواد غذایی سالم، افزایش خودکفایی جوامع در تهیه نیازهای غذایی خود، ارتقاء واکنش های جامعه به مسائل غذاهای محلی مزرعه و تغذیه حمایت می کند.

سیاست ها و برنامه هایی که تحت عنوان امنیت غذایی اجتماعی اجرا می شوند، طیف متنوعی از مسائل را شامل می شود که شماری از آنها عبارتند از: – بازاریابی غذا – غذا ومشکلات سلامتی – مشارکت در برنامه های کمک تغذیه ای مرکز و دسترسی به آن – پایداری اکولوژیکی تولیدات کشاورزی -حفاظت از مزارع – کارآیی اقتصادی در جوامع روستایی – فرصت های اقتصادی در دسترسی به غذا – توسعه اجتماعی و همبستگی اجتماعی – حفاظت از منابع آب و کاهش آلودگی های زیست محیطی
کلید واژه ها: روز جهانی غذا - ایران - مراسم روز جهانی غذا - صنایع غذایی - مواد غذایی - جهانی - مرکز تحقیقات - مراسم - برگزار - گزارش تصویری - بهره وری - امنیت - علوم - فائو - یارانه کالاهای اساسی - افزایش - مدیران - توزیع - رفتار - تغذیه - آینده - احساس مسئولیت - کالاهای اساسی - تصویری - فردوسی - منابع طبیعی - مشاور - طبیعی - فرهنگ - تولید

آخرین اخبار سرویس:
فارس گزارش می دهد توقف ارائه خدمات بانکی برای 2.7 میلیون نفر اتباع خارجی بدون اطلاع قبلی

ایتالیا راغب ترین کشور اروپایی برای ارتباط تجاری با ایران است

مارمولک ها از سبزه میدان مهاجرت کرده اند؟

سارقان حرفه ای بتمن را دزدیدند

جزییاتی تازه از دستگیری باند فساد اقتصادی در لرستان

دمپختک شیرازی

دردسرهای شیرین چهارقلوها

خوش نشینی در محله فرمانیه تهران چقدر خرج دارد؟

هدف گیری سرشاخه ها عامل مخالفت با طرح مبارزه با پوشاک قاچاق/ صدای ذی نفعان درآمد

ورود مدعی العموم برای ساماندهی قیمت اقلام معیشتی مردم کرمانشاه

قابل فهم بودن مقررات بودجه برای مردم جزو حقوق شهروندی است

قیمت انواع شاسی بلند تولید داخل

بیشترین شکایت ها به کمیسیون اصل 90 مجلس درباره چیست؟

نرخ تولد در چین به کمترین رقم در 60 سال گذشته رسید

قابل توجه کارگرانی که سبد کالا نگرفتند

کلاهبرداری با فروش قرص لاغری

کفش ملی دیگر زیان ده نیست

کاهش 40 درصدی بودجه نانو در لایحه 98/دو برابر اعتبارات از شرکت ها مالیات بر ارزش افزوده اخذ شد

استخدام مهندس شیمی در محدوده شرقِ تهران

مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد فقدان راهکار برای اشتغال مولد و تثبیت آن در لایحه بودجه 98

خودروهای 70 تا 100میلیونی بازار تهران

چرا دولت طلبکارانه حرف می زند؟ /تجربه فیلترینگ در یک سال گذشته چه سود و چه زیانی داشت؟ /تا کی منتظر اتحادیه اروپا باشیم؟

باکس آفیس | شیامالان یک بار دیگر ترس آفرید

پشت پرده خانه های قدیمی ارزان قیمت در پایتخت+جدول قیمت

مناسب سازی 40 درصدی دستگاه های دولتی برای معلولان

چرا در اولین روز بهمن شاخص سهام بورس تهران 3653 واحد ریخت؟

جهیزیه حداقل 83 درصد گران شد

گوشت منجمد چگونه سر از رستوران ها در می آورد؟

دولت به گودِ «سفر» وارد شود

چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

به استنادآمار سازمان برنامه و بودجه؛ اعتبارات ریلی 98 به اندازه ساخت 55 کیلومترخط آهن بیشتر شد

کاهش قیمت مسکن در سال آینده؟

موستانگ عتیقه در تهران!/ عکس

نیاز است منابع جدیدی از سوی دولت به ما تزریق شود فرامرزیان: مسائل بازنشستگان را حل کردیم/ افزایش بودجه در منابع متفرقه قابل توجه بوده است

کاهش 30 درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

پرداخت سه برابری مستمری به مددجویان سال آینده نیز ادامه خواهد داشت

تکذیب شایعه کاهش مستمری مددجویان کمیته امداد

واردات 10 میلیون دلاری درب آسان باز شوی آلومینیومی

وام دهی بانک های چینی افزایش می یابد

کیش حلقه اتصال اقتصاد ایران و جهان می شود / تکلیف روحانی به جزیره /کیش کانون مذاکرات با شرکتهای خارجی شود

واردات کفش و پوشاک همچنان ممنوع است

ابتکارِ متروی توکیو برای کاهش ازدحام در واگن ها

بیشترین شکایت ها به کمیسیون اصل 90 درباره چیست؟

این چیزها را در مایکروفر نگذارید

شامپاین با گرده طلا در فروشگاه های تهران +ویدئو

ساماندهی تراکنش های بانکی تیری بر پیکر سوداگران

افزایش 23درصدی بودجه فرصت های مطالعاتی درسال 98/ظرفیت اعزام به خارج در گرو تثبیت سیاست های ارزی

بازار داغ بدلیجات با گرانی قیمت طلا

طعنه جالب همتی به بازی دلالان در بازار دلار

نرخ بیکاری در چین به 4.9 درصد رسید

مارمولک ها از سبزه میدان بجنورد مهاجرت کرده اند؟

تولید نفت چین رکورد زد

نفت روز دوشنبه گران شد

آغاز ثبت نام مرحله دوم وام 5 میلیون تومانی بازنشستگان

توزیع 600هزار گوشی با دلار دولتی در بازار + قیمت

محکومیت 970 میلیون تومانی پزشکان متخلف با شکایت 134 بیمار

طرح های غیر کارشناسی برای سهمیه بندی بنزین جو روانی جامعه را ملتهب می کند

نرخ تورم 20 درصد شد

مالیات بر ارزش افزوده گاهی چند بار از جیب مصرف کننده پرداخت می شود

26 ثروتمند جهان معادل 3.8 میلیارد نفر ثروت دارند

پول بیمه ها برای هزینه داروی بیماران خاص کافی است؟

تصویب کلیات طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو

قیمت جهانی طلا کاهش یافت

پرداخت 158 میلیارد تومان اعتبار به فدراسیون ها تا امروز

نرخ تورم دی ماه به 20.6 درصد رسید

قراردادهای سوآپ نفت خام تمدید نشده است

بیشترین شکایت ها به کمیسیون اصل 90 مجلس درباره چیست؟

نفت در بورس مشتری پیدا نکرد!

انتخاب برترین نوآوری های بانکی و شرکتی در عرصه بانکداری الکترونیک و خدمات پرداخت

کشف پول شویی 10 میلیارد تومانی در بیرجند

نقشه مهندس قلابی برای فروش طلاهای مسروقه

مصرف شیرخشک در لبنیات مجاز است؟

تعزیرات یک مجتمع تجاری را جریمه میلیاردی کرد

قراردادهای سوآپ نفت خام تمدید نشده است

بدون آب بدون زندگی

قیمت خودرو به قبل از سونامی گرانی باز می گردد؟

بهترین مقاصد خرید ملک در خارج از کشور در سال 2019

رییس کمیته امداد در گفت و گو با فارس: پرداخت سه برابری مستمری به مددجویان سال آینده نیز ادامه خواهد داشت

هشدار صندوق پول درباره کندی رشد اقتصاد جهان

شورای مسکن در استانها احیا شد

وزیر نفت: در تولید گاز از قطر جلو زدیم

افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری و روستایی/ نرخ تورم به 20 درصد رسید

ایرانی ها روزانه میلیاردها تومان خرید اینترنتی می کنند!

فهرست برخی مؤسسات که سهم شان از بودجه کم شد

مکرون کمی نفس کشید

صنایع تبدیلی معدنی؛ حلقه گمشده بهره وری/ بودن یا نبودن کارخانه کک سازی سوادکوه تا 3 هفته آینده

دفاع عجیب نماینده خودروسازان از کیفیت خودرو در ایران

چه کسانی پول مشوق صادراتی مرغداران را خورده اند؟

نماینده کارگران در شورای عالی کار خبر داد افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

بخش اول/فعالان صنعت پوشاک کشور در میزگرد فارس مطرح کردند فعالیت 10 درصد صنعت پوشاک با ادامه قاچاق/ وارداتی که 260 هزار شغل را نابود می کند

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 2بهمن

ماه شمار شدن سود سپرده ها به نفع اقتصاد است

اسراییل و اوکراین یک منطقه آزاد تجاری می سازند

لوتوس تولید خودرو در چین را آغاز می کند

سرقت از بانک با بیل مکانیکی!

خودروسازها باید به تعهداتشان عمل کنند

عیدی سال 98 کارگران مشخص شد

جـزئـیـات طـرح سهمیـه بندی بنزین؛ روزی یک لیتر بنزین برای هر ایرانی

تعزیرات یک مجتمع تجاری را جریمه میلیاردی کرد

جزییات طرح جدید سهمیه بندی بنزین؛ به هر ایرانی چقدر می رسد؟

راهکارهایی برای افزایش بهره وری مواد غذایی در ایران + گزارش تصویری

راهکارهایی برای افزایش بهره وری مواد غذایی در ایران + گزارش تصویری