مطالب مرتبط:
اصلاح جاده های استان کردستان اصلی ترین مطالبه مردم است
تلاش جنبش عدالتخواه دانشجویی برای آگاه کردن مردم از خطرات پیوستن به FATF
امام عزیز و بزرگوار راه امید را به همه ما آموخت /تلاش ما کاستن از مشکلات مردم است
روحانی: امام عزیز و بزرگوار راه امید را به همه ما آموخت / تلاش ما کاستن از مشکلات مردم است؛ با وحدت و استقامت از مشکلات عبور می کنیم / توانستیم لابی های صهیونیست ها در سالن سنای آمریکا، شورای امنیت و آژانس بین المللی انرژی اتمی را خنثی کنیم
تلاش جنبش عدالتخواه دانشجویی برای آگاه کردن مردم از خطرات پیوستن به FATF
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 06:012018-10-18سياسي

تلاش جنبش دانشجویی برای حل مشکلات مردم موجب اصلاح و بازتولید امید می شود/ مطالبه گری تخصصی اولویت اصلی تشکل های دانشجویی


محسن عبدالعلی پور، اهمیت جنبش دانشجویی یا بهتر است بگوییم در زمانه فعلی تشکل های دانشجویی در ساختار کلی نظام اسلامی و نقش راهبردی آن در پیشبرد اهداف انقلاب بر کسی پوشیده نیست.

- " امین سردرآبادی از ادوار اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: تلاش جنبش دانشجویی برای حل مشکلات مردم موجب اصلاح و بازتولید امید می شود.

گروه دانشگاه امین سردرآبادی از ادوار جنبش عدالتخواه دانشجویی به نقد جنبش دانشجویی پرداخته است که بخش دوم این گفتگو را در ادامه می خوانید.

خبرگزاری دانشجو: انتقادی که به جنبش دانشجویی وارد می شود این است که این جنبش درگیر تشکل داری، گرفتن بودجه ، برگزاری اردو و کارهایی از این دست شده به همین دلیل از انجام کارهای فکری و مطالبات تخصصی و اندیشه ای باز مانده است نظر شما در این رابطه چیست؟بله دربخشی از جنبش دانشجویی این اتفاق افتاده است ببینید وقتی که بنا باشد به سمت تشکیلات داری برویم با این وجود اگر تعداد زیادی تشکل زیر مجموعه داشته باشیم این معنایش این است که باید تعداد زیادی انتخابات را برگزار کنیم و اگر مشکلات جزیی پیش بیاید باید به تمام این مشکلات رسیدگی شود.

در چنین فضایی قطعا نمی توان به مطالبه آرمان گرایی و اینکه مطالبه مردم چیست، پرداخت.

چون برگزاری انتخابات واردو و گرفتن بودجه از وزارت علوم و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها به دغدغه تشکل تبدیل می شود.

خب با این وضعیت تشکل مجبور است چشم های خود را ببندد و یک سری از مسایل را نبیند.

خبرگزاری دانشجو: آیا جنبش عدالتخواه دانشجویی برای گرفتن بودجه از وزارت علوم و نهاد رهبری در دانشگاه چشم خود را روی عیوب این مجموعه ها می بندد؟ نه اتفاقا خیلی این وضعیت حاکم نبوده است.

مثلا در سال 86 که دولت عدالتخواه روی کار بود تجمع جنبش عدالتخواه دانشجویی مقابل وزارت علوم برگزار شد و عده ای وارد این وزارتخانه شدند و کار به دعوا کشیده شد.

در هر حال ما در خیلی از اردوهای جنبش به سیب زمینی ، فلافل و تخم مرغ بسنده کرده ایم تا با کف هزینه، هزینه ای را به اتحادیه تحمیل نکنیم و درگیر پول گرفتن از اینجا و آنجا نشویم چون آن را خیلی آسیب زا می دانیم.

در دوره ای که بنده دبیر اتحادیه بودم در ایام انتخابات رسما پیشنهاد شد که به ما ساختمان بدهند و یا یک رسانه راه اندازی کنیم .

در هر حال نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه برای گرفتن بودجه منطقی تر است چون وظیفه آن هم همین است البته فکر می کنم در دوره حجت الاسلام محمدیان رییس سابق نهاد واقعا از ما انتظار نداشت که مثلا فلان کار را انجام ندهیم.

خبرگزاری دانشجو: آیا منظور شما این است که یک اتحادیه دانشجویی بدون حمات های غیرمرسوم می تواند کار را مدیریت کند؟بله همینطور است می توان بدون کمک های غیر مرسوم کار را پیش برد؛ البته نکته ای که وجود دارد این است که این کار نیازمند یک هنرمندی است مثلا بنده تشکل هایی را دیده ام که هنرمندی به خرج داده اند و هم پول از فلان مجموعه گرفته اند و هم آن مجموعه را نقد کرده اند ولی الان فضای قالب این نیست و این هنر وجود ندارد.

خبرگزاری دانشجو: به نظر شما جنبش دانشجویی مدام در حال مقایسه خود با دوران طلایی این جنبش در دهه 60 و70 و اینکه آنگونه به نظر برسد نیست؟این نگاه هم خوب است و هم بد.

بنده خیلی به این قائل نیستم که اگر جنبش دانشجویی در سال 58 سفارت آمریکا را تسخیر کرد پس ما هم برویم سفارت انگلیس را بگیریم معتقدم که باید شرایط زمانی و موقعیت مکانی در حرکت جنبش دانشجویی لحاظ شود.

به نظر بنده اگر در دهه 60 جنبش دانشجویی مطالبه گری تخصصی نداشته اما در دهه 90 به این مطالبه گری نیاز دارد و به همین دلیل رهبر معظم انقلاب بارها در صحبت های خود گفته اند تحلیل جوانان دهه 90 از جوانان دهه 60 بالاتر است چون جنس مسائل با هم فرق داشته است.

در دهه 60 که جنبش دانشجویی در اوج خود بوده با مردم ارتباط جدی داشته است مثلا اگر خاطرات مجاهدین و مارکسیست ها را بخوانیم می بینیم که آنها چند هفته در کارخانه ها زندگی می کرده اند تا بفهمند درد کارگر چیست و یا در دفتر تحکیم وحدت که آن در زمان در اوج قدرت قرار داشت می بینیم که شهید علم الهدی به هویزه می رود اما الان که در دهه 90 قرار داریم اگر مشکل کشور اقتصادی است ما هیچگاه در دانشگاه نرفته ایم سراغ فلان کارگر، کشاورز و تولید کننده و از او بخواهیم تا به دانشگاه بیاید و حرف دلش را بزند و این در حالی است که امروز هر کسی را به دانشگاه راه می دهند مثلا مفسداقتصادی را دعوت می کنند تا درباره مبارزه با فساد صحبت کند.

در هر حال جنبش دانشجویی تا این حد از مردم فاصله گرفته البته یک علت این فاصله گرفتن هم این است که فضای فیزیکی دانشگاهها عوض شده است.

در مجموع بحث بنده این است که در آن زمان که آرمان خواهی جنبش دانشجویی به سقف چسبیده بود این جنبش جهادسازندگی ، نهضت سوادآموزی و سپاه را راه اندازی کرد و کار را پیش برد اما در دهه 90 احساس می کنیم که جنبش دانشجویی باید بخشنامه و بیانیه صادر کند تا کار جلو برود قطعا با این مدل کار جلو نمی رود.

خبرگزاری دانشجو: آیا شما بیانیه محوری را از آسیب های جنبش دانشجویی می دانید؟ جنبش دانشجویی نباید اسیر قالب بیانیه و تجمع شود اگر چه باید از تمام این قالب ها استفاده کند؛ ببینید وقتی که یک تشکل دانشجویی در بیانیه خود به صورت کلی قید می کند عدالت چیز خوبی است خب همه این را می دانند اما وقتی که در بیانیه خود از شورای نگهبان بپرسد برای چه با این روش کاندیداها را تایید صلاحیت می کنید و برای چه ساز و کار مستمر ندارید؟ قطعا این بیانیه خیلی د یده می شود.

با این وجود از نظر بنده مدل استفاده از قالب ها یک مساله است مثلا استندآپ کمدی هم قالب خوبی است اما اینکه از چه موضوعی و چگونه از استندآپ کمدی استفاده می شود مورد بحث است.

در حال حاضر در فضای دانشجویی فعلی همه اسیر قالب شده اند و اسارت قالب را در این فضا شاهد هستیم مثلا بخش جدی از جنبش دانشجویی درگیر فضای مجازی هستند و هیچ کار جدی نمی کنند و تصورشان هم این است که اگر یک توییت منتشر می کنند حس عدالتخواهی آنها ارضاء شده است.

امروز اولویت جنبش دانشجویی را ارتباط با مردم تعیین نمی کند بلکه این اولویت را خبرهایی که در رسانه ها منتشر می شوند مشخص می کند با این وجود امروز کار جنبش دانشجویی این است که هر روز بنشینند اخبار رسانه ها چک کند و متناسب با آنها بیانیه بدهند.

خبرگزاری دانشجو: برخی ها معتقدند که بین جنبش دانشجویی و اقشار مستضعف جامعه دیواری وجود دارد به همین دلیل جنبش دانشجویی حرف ها و دغدغه های مستضعفین را نمی فهمد و نوعا دچار یک اشراف گری شده است نظر شما در این رابطه چیست؟ببینید الان فیزیک دانشگاه عوض شده است؛ مثلا قبلا دانشگاه در وسط شهر بود اما با یک نگاه محافظه کاری سعی می شود همه آنها را بیرون بیندازند به گونه ای که در اکثر شهرستان ها دانشگاه ها مانند یک روستا و شهرک هستند و در فاصله چند کیلومتری شهر قرار گرفته اند البته نمی خواهم بگویم این چند کیلومتر فاصله باعث شده که دانشجو نتواند با مردم ارتباط بگیرد اما باید به فیزیک ذهنی و فیزیکی دانشگاه هم نگاه کرد از طرفی در فضای درسی جنبش دانشجویی اصلا به مساله مردم نگاه نمی شود.

مساله دیگر فضای فیزیکی ورودی های دانشگاهها است بنده از شما می خواهم در بین دانشجویان ورودی سال 97 یک بررسی انجام دهید و ببنید که چند درصد از آنها محصول درس خواندن های آمپولی و دوپینگی نیستند دانشجویی که با دوپینگ وارد دانشگاه شده اصلا دغدغه اش مردم نیست چون اینها اصلا در فضای مردم زندگی نکرده اند با این وجود آیا با این آدم های دوپینگی باید انتظار داشت که مشکلات حل شود این دانشجوی دوپینگی آمده تا دانشگاه و تشکل ها را پله کند و هر چیزی را به چشم پله نگاه می کند.

پس آدم بی دردی است و درد مردم را نمی بیند.

بنده خودم این را هم در بخشی از فضای مذهبی دانشجویی حس کرده ام به گونه ای که یک فضای حجتیه و گریز از سیاست این فضا را گرفته است و تعداد این قشر هم مدام بیشتر و بیشتر می شود.

به واسطه فضایی که در دانشگاه به وجود آمده بخش دیگری از دانشجویان نیز دانشجویان گلخانه ای هستند که این دانشجویان به مانند فضای گلخانه ای که همه جز تنظیم است هیچ مشکلی ندارند در واقع این دانشجویان در فضای گلخانه ای بزرگ می شوند، مسئول می شوند و در این فضای گلخانه ای از مردم فاصله می گیرند.

ببینید در یک جلسه ای که بنده خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم جنبش عدالتخواه دانشجویی نشستی را با حضور رانندگان صنعت حمل و نقل تشکیل داد در این نشست وقتی که نمایندگان کامیون داران دغدغه های خود را گفتند من متوجه شدم که ما ضد انقلابیم و آنها انقلابی هستند.

نگاه این رانندگان این بود که دوست ندارند قاچاق کنند و کالای کشور دیگری را به کشور بیاورند چون معتقد بودند واردات این کالا آدم های دیگری را بدبخت می کند.

در جریان اعتراضات کارگران هپکو هم کارگران این شرکت می گفتند مساله ما این نیست که حقوق می گیریم یا نه مساله اصلی ما این است که رهبری می گویند تولید ملی و رشد اما عده ای می خواهند هپکو را به خاک سیاه بنشانند.

جنبش دانشجویی اگر بتواند برای کسانی که دغدغه دارند فضا ایجاد کند و به آنها رسانه ها بدهد آن وقت خواهیم دید که چقدر امید و اصلاح بازتولید می شود.

در این فضا مسوولان هم مجبور می شوند که اقدام کنند، جواب سربالا ندهند و ماجرا را دور نزنند.

در هر حال الان فضای جنبش دانشجویی این نیست که مشکلات مردم را بفهمد.

ببینید در زمان فعالیت جهاد سازندگی مردم مشکلات خود را به نیروهای جهاد سازندگی می گفتند و جالب اینجاست که در شب انتخابات اینها به هر کسی رای می دادند مردم هم به همان رای می دادند چون معتقد بودند آنها که چند سال است از زن و زندگی خود گذشته اند خیر و صلاح مردم را بیشتر می فهمند اما الان فضای جنبش دانشجویی اینگونه نیست.

امروز اگر جنبش دانشجویی برای کمک به زلزدگان کرمانشاه هم دست به اقدامی می زند حرکت کاریکاتوری است و نهایتا برای این است که وجدان خود را ارضاء کنند که بگویند ما هم کاری کردیم.

خبرگزاری دانشجو: به نظر شما اولویت یک تشکل دانشجویی باید پرداختن به مسائل دانشگاه باشد و یا اینکه به مسایل بیرون از دانشگاه بپردازد نظر شما در رابطه با این دوگانه چیست؟این دوگانه قابل جمع کردن است و اینگونه نیست که اگر یکی از این دوگانه را پذیرفتیم باید در مقابل یکی دیگر بایستیم.

بنده قائل به این مساله هستم که تشکل دانشجویی نمی تواند نسبت به مسائل دانشگاه بی تفاوت باشد.

صادق زیباکلام حرف های قشنگ خیلی کم می زند ولی حرف قشنگی زده مبنی بر اینکه اگر تشکل دانشجویی و یا نهاد صنفی بلد نیست در دانشگاه حق خودش را بگیرد پس خیلی نباید انتظار داشته باشیم در بیرون از دانشگاه حضور موفقی داشته باشد.

به نظر بنده اولویت اول تشکل دانشجویی باید دانشگاه باشد و به تناسب آن هم در فضای شهری ورود پیدا کند.

بحثی که وجود دارد این است که ما تشکل ها را طوری عمل آورده ایم که هر وقت در مورد سیاست خارجه حرف می زند همه به آنها نگاه می کنند ولی وقتی در مورد فلان مساله شهری نظر می دهد هیچ کس به آن توجه نمی کند.

مساله دیگری که وجود دارد این است که وقتی برنامه فلان تشکل در دانشگاههای تهران را مشاهده می کنیم می بینیم که با برنامه فلان تشکل در زابل هیچ فرقی نمی کند قطعا مساله زابل چیز دیگری است از این رو باید تفاوتی بین تشکل های دانشجویی باشد در هر حال تشکل دانشجویی باید فرق ها را بفهمد و روی این فرق ها برنامه اجرا و معضلات را حل کند.

خبرگزاری دانشجو: به نظر شما ضعف آزاد اندیشی و گفتگوی آزاد در فضای دانشگاه تا چه حد ناشی از ضعف تشکل های دانشجویی از بعد محتوایی و فکری است؟ این مساله به ضعف مطالعه در تشکل های دانشجویی برمی گردد؛ البته الان فضا خیلی بهتر از 5 سال پیش شده است اگر چه باز هم وقتی از دانشجو می پرسیم جشنواره عمار چیست باز هم می ماند.

در هر حال بچه های حزب اللهی آنچه را که از فضای انقلاب درک کرده اند یک فضای سیاسی است دعوای من این است که بچه ها شعر خوب و کتاب خوب نمی خوانند و فیلم خوب نمی بینند خب معلوم است که این آدم کوتاه بار می آید.

از طرف دیگر ما در دانشگاه فضای مخالف را سرکوب کرده ایم.

اول انقلاب فضای مردم از لحاظ سیاسی روشن بود چون وقتی تلویزیون را روشن می کردند مناظره شهید بهشتی با مارکسیست ها را می دیدند و یا شهید مطهری در کتاب آینده انقلاب اسلامی خود نوشته است گلایه من از این مارکسیست ها این است که ترم پایین ها را پیدا کنند و با آنها بحث های مارکسیستی می کنند اگر جرات دارید بیایید تا بحث های آزاد بگذاریم و یک استاد مارکسیستی و یک استاد مسلمان بنشینند و با هم بحث کنند.

در هر حال امروز در فضای دانشجویی افراد برای گفتگو احساس تکلیف و احساس نیاز نمی کنند و به جای آن توییت می زنند و کانال دارند چون می خواهند دیده شوند.

با این وجود سطح گفتمان سازی آنها در انقلاب اسلامی این است که 1700 نفر توییت آنها را ببینند.


کلید واژه ها: دانشجویی - جنبش عدالتخواه دانشجویی - جنبش دانشجویی - برگزار - وزارت علوم - دانشگاه - مقام معظم رهبری - انتخابات - مشکلات - بودجه - وزارت - نمایندگی - خبرگزاری - رهبری - مردم - علوم - نظام اسلامی - اصلاح - هزینه - درگیر - سیب زمینی - امید - ساختمان - پیشنهاد - مطالبات - تخم مرغ - اسلامی - اندیشه - ساختار - وظیفه

آخرین اخبار سرویس:
سردار سلامی: دور ریز ایرانی ها، آمریکا را سیر میکند

ترقی: خانه احزاب دست پخت دولت های اصلاح طلب است

محروم کردن جامعه از دانش روز با ادعای دروغگو دانستن علم !

اگر آن کس که جهاد می کند زنده بماند همچون طفلی است که تازه متولد شده است

دوره «اخلاق علمی و حرفه ای سطح یک» در جهاددانشگاهی گیلان برگزار شد

آل حبیب: تهدید ایرانیان به گرسنگی جنایت علیه بشریت است

رایزنی سرکنسول ایران با اعضای حزب دموکرات کردستان عراق

رسانه ها درباره کرسی های آزاداندیشی از مسئولان مطالبه گری کنند

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح شنبه 26 آبان 97

عامل آزار و اذیت چند پسربچه در شوشتر دستگیر شد

مجلس نمایندگان ایتالیا:همکاری با ایران یکی از اولویت رم است

چرا ایرانی ها در فضای مجازی خشن تر می شوند؟/سوءاستفاده از فضای مجازی برای ترویج خشونت و نفرت پراکنی

رسوخ لکنت و لالی اجتماعی به خانواده ها

مجلس نمایندگان ایتالیا:همکاری با ایران یکی از اولویت رم است

پنج شب، پنج کتاب، پنج شخصیت

رعایت ادب نسبت به امام زمان(عج)/ اسامی ائمه اطهار(ع)، مصداق بارز «ذکرالله» است

مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز برگزار می شود

تصاویر/ خدمت رسانی موکب های حسینی به زائران عسکریین(ع)

رییس جمهور عراق شنبه به ایران می آید

درخواست رشیدیان از دستگاه قضایی درباره آخرین وضعیت پرونده فرماندار پیشین خواف

رییس جمهور عراق شنبه به ایران سفر می کند

درگذشت نوربخش و تاج الدین در سانحه تصادف در گلستان

رایزنی سرکنسول ایران با اعضای حزب دموکرات کردستان عراق

کتابخانه های عمومی 9 برابر شدند اما ما کتابخوان نشدیم

اولین شورای فقهی بانک مرکزی برگزار شد/ نظارت بر بانکداری بدون ربا

وزیر کشور درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

شاهرودی درگذشت مدیرعامل تامین اجتماعی تسلیت گفت

برخی احزاب در کشور نقش پدرخوانده ها را دارند

وزیران فرهنگ ایران و روسیه بر گسترش روابط تاکید کردند

برخی احزاب در کشور نقش پدرخوانده ها را دارند

وزیر کشور درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

همایش بزرگداشت آیت الله سید علی قاضی در مشهد مقدس

فال روزانه جمعه 25 آبان 1397

شعرخوانی علامه طباطبایی / من به سرچشمه خورشید نه خود بردم راه / ذره ای بودم و مهر تو مرا بالا برد

فیلم: بغض شریعتمداری، وزیر کار بخاطر درگذشت «نوربخش»

روز بازنشستگی واقعی 15 آذر است نه 26 آبان

روز بازنشستگی واقعی 15 آذر است نه 26 آبان

رییس جمهور عراق شنبه به ایران سفر می کند

کودک همسری نسبتی با مبانی دینی ندارد

آیت الله العظمی میلانی گفت که تبلیغ را ترک نکن

واکنش شریعتمداری به درگذشت نوربخش

ریشه همه بدی ها از زبان امام علی(ع)

توکلی: مردم به دیده بان شفافیت و عدالت اعتماد و با آن همکاری خوبی دارند

توزیع عادلانه و متوازن سازی بودجه حمل و نقل را در دستور کار داریم

رییس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر سراسر کشور درگذشت نوربخش را تسلیت گفت

پیام تسلیت مشترک وزیر کار و استاندار گلستان در پی درگذشت نوربخش و معاونش

تاکید عراقچی بر اهمیت بهره مندی ایران از منافع برجام

مسأله خشونت علیه زنان را نمی توان فقط با قانون رفع کرد

واکنش احزاب سیاسی در برابر احتمال تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری

طرح طبیعت گردی آشوراده وارد فاز اجرایی می شود

پیام تسلیت جمعی از مسئولان کشور درپی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی

پیامبرانی که مقبرشان در ایران است+ تصاویر

دانلود مداحی ویژه شهادت امام حسن عسکری(ع)

اشعار ویژه شهادت امام حسن عسکری (ع)

آخرین تصاویر از جزییات تصادف سید تقی نوربخش

رییس دانشکده ادیان در قم: تقریب ادیان الهی یکی از سیره های بارز امام رضا(ع) است

فال روزانه جمعه 25 آبان 1397

ایران بازهم در پول شویی از افغانستان پیشی گرفت

گزارش تصویری از برگزاری کارگاه سواد رسانه ای و تجلیل از سه خبرنگار در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه کتاب کرمانشاه

عکس؛ هدیه ویژه دیبالا برای کودک ایرانی

تاکید عراقچی بر اهمیت بهره مندی ایران از منافع برجام

حکومت، امانت مردم است دردست مسئولان

رییس دانشگاه دولتی باکو بخاطر قاچاق شراب در پرواز دیپلماتیک برکنار شد

لاریجانی درگذشت نوربخش و معاونش را تسلیت گفت

وزیر تحصیلات اسراییل می خواهد وزیر دفاع شود

حجت الاسلام شهیدی: فرهنگ ایثار وشهادت در کتب دانش آموزان بیشتر می شود/ترامپ درکی از مقاومت وشهادت طلبی ما ندارد

مفاهیم دفاع مقدس با زبان روز به نسل جدید منتقل شود

بازدید الهی تبار معاون سیاسی و امنیتی در چهاردهمین نمایشگاه کتاب به روایت تصویر

توضیحات انتظامی در آبان ماه 93 درباره نامزد شدن در انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیأت نظارت

تلاوت مجلسی سوره مبارکه مریم

فضایل امام حسن عسکری (ع)

آیت الله فیض مشکینی دار فانی را وداع گفت

هشدار آمریکا به بانک ها و شرکت های اروپایی

آقای واعظی؛ بودجه معاونت اجرایی در سال 97؛ شش میلیارد تومان است نه صفر!!

واکنش رییس سازمان بازرسی کل کشور به خبر دادگاهی شدن بازنشستگان از 15 آذر

درگیری شدید در سلف دانشگاه حکیم سبزواری، دانشجویان را نگران کرد

پیام تسلیت رییس مجلس به مناسبت درگذشت دکتر نوربخش و معاونش

واعظی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

پیام تسلیت دکتر جهانگیری در پی درگذشت رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی

رییس جمهور عراق شنبه به ایران سفر می کند

لاریجانی درگذشت نوربخش و معاونش را تسلیت گفت

عراقچی: مسئولیت مستقیم بهره مندی ایران از منافع برجام با اروپا است

محمد فاضلی: دولت کارگروهی را متولی بررسی شیوه راندن خودروهای دولتی کند

پیکر «نوربخش» روز شنبه از مقابل سازمان تامین اجتماعی تشییع می شود + جزییات

دفاع مقدس زمینه ظهور اندیشه دینی در مدیریت کشور را فراهم کرد

استعفای آگشته و جلسه سرنوشت ساز شورا

توجه و همیاری به اعتلای تحصیلی کودکان استثنایی، راهبرد شورای پنجم

لزوم تولید محتوا و مدیریت فضای مجازی

واکنش سلامی به توهین وزیر ترامپ: دورریز غذای ایرانی ها 40 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می کند/ تاریخ ثابت کرد هر کس که با آمریکا دوستی کرد، غارت شد و بی حیثیت شد

بازدید رییس پلیس راهور استان فارس از مجتمع فرهنگی، اردویی شهید آیت الله دستغیب شیراز

فرمانده سپاه: پاسخ های ما به آل سعود چراغ خاموش اما دردناک است / این پاسخ ها گاهی قابلیت رسانه ای شدن ندارد اما به شدت آن ها را می سوزاند

نشست خبری هادی بهادری، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی

چرا تعداد نگهبانان دوزخ 19 نفر است؟

واکنش سردار سلامی به سخنان توهین آمیز وزیر آمریکایی/ دورریز غذای ایرانی ها 50 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می کند

توضیحات انتظامی درباره نامزد شدن در انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیأت نظارت بر مطبوعات

افتتاح رسمی مصلای دهستان حصارچه راز و جرگلان

واعظی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

فیلمسازی یک فریضه بود، اکنون بیزنس است

استاد انصاریان: قرآن و اهل بیت ملاک تبلیغ هستند

نمایندگان خراسان جنوبی درگذشت نوربخش را تسلیت گفتند

تلاش جنبش دانشجویی برای حل مشکلات مردم موجب اصلاح و بازتولید امید می شود/ مطالبه گری تخصصی اولویت اصلی تشکل های دانشجویی

تلاش جنبش دانشجویی برای حل مشکلات مردم موجب اصلاح و بازتولید امید می شود/ مطالبه گری تخصصی اولویت اصلی تشکل های دانشجویی