مطالب مرتبط:
اصلاح جاده های استان کردستان اصلی ترین مطالبه مردم است
تلاش جنبش عدالتخواه دانشجویی برای آگاه کردن مردم از خطرات پیوستن به FATF
امام عزیز و بزرگوار راه امید را به همه ما آموخت /تلاش ما کاستن از مشکلات مردم است
روحانی: امام عزیز و بزرگوار راه امید را به همه ما آموخت / تلاش ما کاستن از مشکلات مردم است؛ با وحدت و استقامت از مشکلات عبور می کنیم / توانستیم لابی های صهیونیست ها در سالن سنای آمریکا، شورای امنیت و آژانس بین المللی انرژی اتمی را خنثی کنیم
تلاش جنبش عدالتخواه دانشجویی برای آگاه کردن مردم از خطرات پیوستن به FATF
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 06:012018-10-18سياسي

تلاش جنبش دانشجویی برای حل مشکلات مردم موجب اصلاح و بازتولید امید می شود/ مطالبه گری تخصصی اولویت اصلی تشکل های دانشجویی


محسن عبدالعلی پور، اهمیت جنبش دانشجویی یا بهتر است بگوییم در زمانه فعلی تشکل های دانشجویی در ساختار کلی نظام اسلامی و نقش راهبردی آن در پیشبرد اهداف انقلاب بر کسی پوشیده نیست.

- " امین سردرآبادی از ادوار اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: تلاش جنبش دانشجویی برای حل مشکلات مردم موجب اصلاح و بازتولید امید می شود.

گروه دانشگاه امین سردرآبادی از ادوار جنبش عدالتخواه دانشجویی به نقد جنبش دانشجویی پرداخته است که بخش دوم این گفتگو را در ادامه می خوانید.

خبرگزاری دانشجو: انتقادی که به جنبش دانشجویی وارد می شود این است که این جنبش درگیر تشکل داری، گرفتن بودجه ، برگزاری اردو و کارهایی از این دست شده به همین دلیل از انجام کارهای فکری و مطالبات تخصصی و اندیشه ای باز مانده است نظر شما در این رابطه چیست؟بله دربخشی از جنبش دانشجویی این اتفاق افتاده است ببینید وقتی که بنا باشد به سمت تشکیلات داری برویم با این وجود اگر تعداد زیادی تشکل زیر مجموعه داشته باشیم این معنایش این است که باید تعداد زیادی انتخابات را برگزار کنیم و اگر مشکلات جزیی پیش بیاید باید به تمام این مشکلات رسیدگی شود.

در چنین فضایی قطعا نمی توان به مطالبه آرمان گرایی و اینکه مطالبه مردم چیست، پرداخت.

چون برگزاری انتخابات واردو و گرفتن بودجه از وزارت علوم و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها به دغدغه تشکل تبدیل می شود.

خب با این وضعیت تشکل مجبور است چشم های خود را ببندد و یک سری از مسایل را نبیند.

خبرگزاری دانشجو: آیا جنبش عدالتخواه دانشجویی برای گرفتن بودجه از وزارت علوم و نهاد رهبری در دانشگاه چشم خود را روی عیوب این مجموعه ها می بندد؟ نه اتفاقا خیلی این وضعیت حاکم نبوده است.

مثلا در سال 86 که دولت عدالتخواه روی کار بود تجمع جنبش عدالتخواه دانشجویی مقابل وزارت علوم برگزار شد و عده ای وارد این وزارتخانه شدند و کار به دعوا کشیده شد.

در هر حال ما در خیلی از اردوهای جنبش به سیب زمینی ، فلافل و تخم مرغ بسنده کرده ایم تا با کف هزینه، هزینه ای را به اتحادیه تحمیل نکنیم و درگیر پول گرفتن از اینجا و آنجا نشویم چون آن را خیلی آسیب زا می دانیم.

در دوره ای که بنده دبیر اتحادیه بودم در ایام انتخابات رسما پیشنهاد شد که به ما ساختمان بدهند و یا یک رسانه راه اندازی کنیم .

در هر حال نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه برای گرفتن بودجه منطقی تر است چون وظیفه آن هم همین است البته فکر می کنم در دوره حجت الاسلام محمدیان رییس سابق نهاد واقعا از ما انتظار نداشت که مثلا فلان کار را انجام ندهیم.

خبرگزاری دانشجو: آیا منظور شما این است که یک اتحادیه دانشجویی بدون حمات های غیرمرسوم می تواند کار را مدیریت کند؟بله همینطور است می توان بدون کمک های غیر مرسوم کار را پیش برد؛ البته نکته ای که وجود دارد این است که این کار نیازمند یک هنرمندی است مثلا بنده تشکل هایی را دیده ام که هنرمندی به خرج داده اند و هم پول از فلان مجموعه گرفته اند و هم آن مجموعه را نقد کرده اند ولی الان فضای قالب این نیست و این هنر وجود ندارد.

خبرگزاری دانشجو: به نظر شما جنبش دانشجویی مدام در حال مقایسه خود با دوران طلایی این جنبش در دهه 60 و70 و اینکه آنگونه به نظر برسد نیست؟این نگاه هم خوب است و هم بد.

بنده خیلی به این قائل نیستم که اگر جنبش دانشجویی در سال 58 سفارت آمریکا را تسخیر کرد پس ما هم برویم سفارت انگلیس را بگیریم معتقدم که باید شرایط زمانی و موقعیت مکانی در حرکت جنبش دانشجویی لحاظ شود.

به نظر بنده اگر در دهه 60 جنبش دانشجویی مطالبه گری تخصصی نداشته اما در دهه 90 به این مطالبه گری نیاز دارد و به همین دلیل رهبر معظم انقلاب بارها در صحبت های خود گفته اند تحلیل جوانان دهه 90 از جوانان دهه 60 بالاتر است چون جنس مسائل با هم فرق داشته است.

در دهه 60 که جنبش دانشجویی در اوج خود بوده با مردم ارتباط جدی داشته است مثلا اگر خاطرات مجاهدین و مارکسیست ها را بخوانیم می بینیم که آنها چند هفته در کارخانه ها زندگی می کرده اند تا بفهمند درد کارگر چیست و یا در دفتر تحکیم وحدت که آن در زمان در اوج قدرت قرار داشت می بینیم که شهید علم الهدی به هویزه می رود اما الان که در دهه 90 قرار داریم اگر مشکل کشور اقتصادی است ما هیچگاه در دانشگاه نرفته ایم سراغ فلان کارگر، کشاورز و تولید کننده و از او بخواهیم تا به دانشگاه بیاید و حرف دلش را بزند و این در حالی است که امروز هر کسی را به دانشگاه راه می دهند مثلا مفسداقتصادی را دعوت می کنند تا درباره مبارزه با فساد صحبت کند.

در هر حال جنبش دانشجویی تا این حد از مردم فاصله گرفته البته یک علت این فاصله گرفتن هم این است که فضای فیزیکی دانشگاهها عوض شده است.

در مجموع بحث بنده این است که در آن زمان که آرمان خواهی جنبش دانشجویی به سقف چسبیده بود این جنبش جهادسازندگی ، نهضت سوادآموزی و سپاه را راه اندازی کرد و کار را پیش برد اما در دهه 90 احساس می کنیم که جنبش دانشجویی باید بخشنامه و بیانیه صادر کند تا کار جلو برود قطعا با این مدل کار جلو نمی رود.

خبرگزاری دانشجو: آیا شما بیانیه محوری را از آسیب های جنبش دانشجویی می دانید؟ جنبش دانشجویی نباید اسیر قالب بیانیه و تجمع شود اگر چه باید از تمام این قالب ها استفاده کند؛ ببینید وقتی که یک تشکل دانشجویی در بیانیه خود به صورت کلی قید می کند عدالت چیز خوبی است خب همه این را می دانند اما وقتی که در بیانیه خود از شورای نگهبان بپرسد برای چه با این روش کاندیداها را تایید صلاحیت می کنید و برای چه ساز و کار مستمر ندارید؟ قطعا این بیانیه خیلی د یده می شود.

با این وجود از نظر بنده مدل استفاده از قالب ها یک مساله است مثلا استندآپ کمدی هم قالب خوبی است اما اینکه از چه موضوعی و چگونه از استندآپ کمدی استفاده می شود مورد بحث است.

در حال حاضر در فضای دانشجویی فعلی همه اسیر قالب شده اند و اسارت قالب را در این فضا شاهد هستیم مثلا بخش جدی از جنبش دانشجویی درگیر فضای مجازی هستند و هیچ کار جدی نمی کنند و تصورشان هم این است که اگر یک توییت منتشر می کنند حس عدالتخواهی آنها ارضاء شده است.

امروز اولویت جنبش دانشجویی را ارتباط با مردم تعیین نمی کند بلکه این اولویت را خبرهایی که در رسانه ها منتشر می شوند مشخص می کند با این وجود امروز کار جنبش دانشجویی این است که هر روز بنشینند اخبار رسانه ها چک کند و متناسب با آنها بیانیه بدهند.

خبرگزاری دانشجو: برخی ها معتقدند که بین جنبش دانشجویی و اقشار مستضعف جامعه دیواری وجود دارد به همین دلیل جنبش دانشجویی حرف ها و دغدغه های مستضعفین را نمی فهمد و نوعا دچار یک اشراف گری شده است نظر شما در این رابطه چیست؟ببینید الان فیزیک دانشگاه عوض شده است؛ مثلا قبلا دانشگاه در وسط شهر بود اما با یک نگاه محافظه کاری سعی می شود همه آنها را بیرون بیندازند به گونه ای که در اکثر شهرستان ها دانشگاه ها مانند یک روستا و شهرک هستند و در فاصله چند کیلومتری شهر قرار گرفته اند البته نمی خواهم بگویم این چند کیلومتر فاصله باعث شده که دانشجو نتواند با مردم ارتباط بگیرد اما باید به فیزیک ذهنی و فیزیکی دانشگاه هم نگاه کرد از طرفی در فضای درسی جنبش دانشجویی اصلا به مساله مردم نگاه نمی شود.

مساله دیگر فضای فیزیکی ورودی های دانشگاهها است بنده از شما می خواهم در بین دانشجویان ورودی سال 97 یک بررسی انجام دهید و ببنید که چند درصد از آنها محصول درس خواندن های آمپولی و دوپینگی نیستند دانشجویی که با دوپینگ وارد دانشگاه شده اصلا دغدغه اش مردم نیست چون اینها اصلا در فضای مردم زندگی نکرده اند با این وجود آیا با این آدم های دوپینگی باید انتظار داشت که مشکلات حل شود این دانشجوی دوپینگی آمده تا دانشگاه و تشکل ها را پله کند و هر چیزی را به چشم پله نگاه می کند.

پس آدم بی دردی است و درد مردم را نمی بیند.

بنده خودم این را هم در بخشی از فضای مذهبی دانشجویی حس کرده ام به گونه ای که یک فضای حجتیه و گریز از سیاست این فضا را گرفته است و تعداد این قشر هم مدام بیشتر و بیشتر می شود.

به واسطه فضایی که در دانشگاه به وجود آمده بخش دیگری از دانشجویان نیز دانشجویان گلخانه ای هستند که این دانشجویان به مانند فضای گلخانه ای که همه جز تنظیم است هیچ مشکلی ندارند در واقع این دانشجویان در فضای گلخانه ای بزرگ می شوند، مسئول می شوند و در این فضای گلخانه ای از مردم فاصله می گیرند.

ببینید در یک جلسه ای که بنده خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم جنبش عدالتخواه دانشجویی نشستی را با حضور رانندگان صنعت حمل و نقل تشکیل داد در این نشست وقتی که نمایندگان کامیون داران دغدغه های خود را گفتند من متوجه شدم که ما ضد انقلابیم و آنها انقلابی هستند.

نگاه این رانندگان این بود که دوست ندارند قاچاق کنند و کالای کشور دیگری را به کشور بیاورند چون معتقد بودند واردات این کالا آدم های دیگری را بدبخت می کند.

در جریان اعتراضات کارگران هپکو هم کارگران این شرکت می گفتند مساله ما این نیست که حقوق می گیریم یا نه مساله اصلی ما این است که رهبری می گویند تولید ملی و رشد اما عده ای می خواهند هپکو را به خاک سیاه بنشانند.

جنبش دانشجویی اگر بتواند برای کسانی که دغدغه دارند فضا ایجاد کند و به آنها رسانه ها بدهد آن وقت خواهیم دید که چقدر امید و اصلاح بازتولید می شود.

در این فضا مسوولان هم مجبور می شوند که اقدام کنند، جواب سربالا ندهند و ماجرا را دور نزنند.

در هر حال الان فضای جنبش دانشجویی این نیست که مشکلات مردم را بفهمد.

ببینید در زمان فعالیت جهاد سازندگی مردم مشکلات خود را به نیروهای جهاد سازندگی می گفتند و جالب اینجاست که در شب انتخابات اینها به هر کسی رای می دادند مردم هم به همان رای می دادند چون معتقد بودند آنها که چند سال است از زن و زندگی خود گذشته اند خیر و صلاح مردم را بیشتر می فهمند اما الان فضای جنبش دانشجویی اینگونه نیست.

امروز اگر جنبش دانشجویی برای کمک به زلزدگان کرمانشاه هم دست به اقدامی می زند حرکت کاریکاتوری است و نهایتا برای این است که وجدان خود را ارضاء کنند که بگویند ما هم کاری کردیم.

خبرگزاری دانشجو: به نظر شما اولویت یک تشکل دانشجویی باید پرداختن به مسائل دانشگاه باشد و یا اینکه به مسایل بیرون از دانشگاه بپردازد نظر شما در رابطه با این دوگانه چیست؟این دوگانه قابل جمع کردن است و اینگونه نیست که اگر یکی از این دوگانه را پذیرفتیم باید در مقابل یکی دیگر بایستیم.

بنده قائل به این مساله هستم که تشکل دانشجویی نمی تواند نسبت به مسائل دانشگاه بی تفاوت باشد.

صادق زیباکلام حرف های قشنگ خیلی کم می زند ولی حرف قشنگی زده مبنی بر اینکه اگر تشکل دانشجویی و یا نهاد صنفی بلد نیست در دانشگاه حق خودش را بگیرد پس خیلی نباید انتظار داشته باشیم در بیرون از دانشگاه حضور موفقی داشته باشد.

به نظر بنده اولویت اول تشکل دانشجویی باید دانشگاه باشد و به تناسب آن هم در فضای شهری ورود پیدا کند.

بحثی که وجود دارد این است که ما تشکل ها را طوری عمل آورده ایم که هر وقت در مورد سیاست خارجه حرف می زند همه به آنها نگاه می کنند ولی وقتی در مورد فلان مساله شهری نظر می دهد هیچ کس به آن توجه نمی کند.

مساله دیگری که وجود دارد این است که وقتی برنامه فلان تشکل در دانشگاههای تهران را مشاهده می کنیم می بینیم که با برنامه فلان تشکل در زابل هیچ فرقی نمی کند قطعا مساله زابل چیز دیگری است از این رو باید تفاوتی بین تشکل های دانشجویی باشد در هر حال تشکل دانشجویی باید فرق ها را بفهمد و روی این فرق ها برنامه اجرا و معضلات را حل کند.

خبرگزاری دانشجو: به نظر شما ضعف آزاد اندیشی و گفتگوی آزاد در فضای دانشگاه تا چه حد ناشی از ضعف تشکل های دانشجویی از بعد محتوایی و فکری است؟ این مساله به ضعف مطالعه در تشکل های دانشجویی برمی گردد؛ البته الان فضا خیلی بهتر از 5 سال پیش شده است اگر چه باز هم وقتی از دانشجو می پرسیم جشنواره عمار چیست باز هم می ماند.

در هر حال بچه های حزب اللهی آنچه را که از فضای انقلاب درک کرده اند یک فضای سیاسی است دعوای من این است که بچه ها شعر خوب و کتاب خوب نمی خوانند و فیلم خوب نمی بینند خب معلوم است که این آدم کوتاه بار می آید.

از طرف دیگر ما در دانشگاه فضای مخالف را سرکوب کرده ایم.

اول انقلاب فضای مردم از لحاظ سیاسی روشن بود چون وقتی تلویزیون را روشن می کردند مناظره شهید بهشتی با مارکسیست ها را می دیدند و یا شهید مطهری در کتاب آینده انقلاب اسلامی خود نوشته است گلایه من از این مارکسیست ها این است که ترم پایین ها را پیدا کنند و با آنها بحث های مارکسیستی می کنند اگر جرات دارید بیایید تا بحث های آزاد بگذاریم و یک استاد مارکسیستی و یک استاد مسلمان بنشینند و با هم بحث کنند.

در هر حال امروز در فضای دانشجویی افراد برای گفتگو احساس تکلیف و احساس نیاز نمی کنند و به جای آن توییت می زنند و کانال دارند چون می خواهند دیده شوند.

با این وجود سطح گفتمان سازی آنها در انقلاب اسلامی این است که 1700 نفر توییت آنها را ببینند.


کلید واژه ها: دانشجویی - جنبش عدالتخواه دانشجویی - جنبش دانشجویی - برگزار - وزارت علوم - دانشگاه - مقام معظم رهبری - انتخابات - مشکلات - بودجه - وزارت - نمایندگی - خبرگزاری - رهبری - مردم - علوم - نظام اسلامی - اصلاح - هزینه - درگیر - سیب زمینی - امید - ساختمان - پیشنهاد - مطالبات - تخم مرغ - اسلامی - اندیشه - ساختار - وظیفه

آخرین اخبار سرویس:
وقتی علم دینی در دانشگاه جاری باشد، دانشجو روسری را کنار نمی گذارد

فرمانده سپاه: جماعتی آموزش دیده در دی 96 دنبال پروژه «تابستان داغ» بودند

حمله هوایی ارتش ترکیه به مواضع پ.ک.ک

همسر بن سلمان برای نخستین بار در ملأ عام ظاهر شد

گزیده صوتی هشت کتاب سهراب منتشر شد

رضایی: برخی به جوانان ما آمپول ضد مبارزه می زنند

برخی به جوانان ما آمپول ضد مبارزه می زنند

دادستان کل کشور: باید تلاش کنیم ضعف های قوه قضاییه را رفع کنیم

سازمان بازرسی کل کشور به دنبال مبارزه همه جانبه با فساد است

همایش طلایه داران فاطمی در همدان

امسال موفق ترین مراسم اسکار برای زنان است

درس های شهره سلطانی در طوفان های زندگی

ده ونک؛ آوردگاه عدالتخواهی فانتزی

پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی بدون نقش آفرینی مردم ممکن نیست

توسعه مشهد در چارچوب برنامه عملیاتی میان مدت/ همسو کردن ذینفعان شهر برای تحقق اهداف واحد

دیدار مسئولان خوسف با 4 خانواده شهید

آل خلیفه باید به سرکوب سیستماتیک علیه مردم مظلوم بحرین پایان دهد

ختم سردار احمد فضائلی در اصفهان

تشکیل گروه سرود 40 هزار نفری در کانون های مساجد کشور

بررسی پشت پرده اهداف آمریکا از برگزاری اجلاس لهستان در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس

تاکید هیات پارلمانی ایران بر همکاری های پولی مشترک بین تهران و آنکار در سفر به ترکیه

لزوم فراهم شدن زمینه رشد و شکوفایی معلولان

یکی از لوایح FATF به رییس جمهور ابلاغ شد

برخی دین را تنها در نماز و روزه خلاصه می کنند

طلبه تراز انقلاب «نگاه جهانی» دارد/ دنیا پذیرای مکتب اهل بیت(ع) است

قانون جدید حمایت از حقوق معلولان چه می گوید؟

FATF و لوایح مرتبط با آن مصداق ورود به حریم خصوصی افراد است

شیرینی شب عید گران نمی شود

طرح استاد معین از سنت های حسنه حوزه های علمیه است

گردهمایی اساتید و طلاب مدارس علمیه آیت الله اعتمادی(ره) کاشان+ عکس

گزارش اخیر آمریکا/ «اعمال فشار حداکثری» علیه ایران شکست خورد

اعلام محل دریافت بلیت های پیش فروش شده جشنواره فیلم فجر

شانزدهمین پادشاه مالزی انتخاب شد

محسن شریفیان «نواهای رازآلود شیبکوه» را معرفی کرد

رییس مجلس، یکی از لوایح FATF را برای اجرا به رییس جمهور ابلاغ کرد

دفاع آیت الله مکارم از عملکرد حوزه علمیه

ابلاغ قانون اصلاح قانون مبارزه با پولشویی به روحانی

تبانی یک شرکت حمل و نقل با گمرک رجایی در قاچاق مشروبات الکلی

بزرگداشت سردار احمد فضائلی دراصفهان

«رزمایش بزرگ اقتدار 97 نیروی زمینی ارتش» برگزار می شود

بی اطلاعی وزیر راه از نامه وزرا به مقام معظم رهبری

تشییع پیکر شهید عباس معظمی

سردار گشتاسبی:خاطرات دفاع مقدس برای جوانان بازگو شود

همایش «شیوه ها و مهارت های دعوت به نماز» برگزار شد

مردم انقلاب خود را به ارز و تنگنای در معیشت نمی فروشند/ مسوولان به فکر باشند

اجرای طرح شورای معتمد پلیس در 20 نقطه از قم

840 برنامه کودک و نوجوان در سیستان و بلوچستان اجرا می شود

آمار سرطان در خراسان جنوبی کمتر از میانگین کشوری است

آغاز رزمایش بزرگ اقتدار 97 نیروی زمینی ارتش، از فردا

وزیر راه و شهرسازی از پروژه همت بازدید کرد

انتصابات جدید در شهرداری لاهیجان

جذب غیرقانونی 670 نیرو در سال گذشته تاسف آور است

تاکید اعضای هیات مدیره بانک ملی بر لزوم وصول مطالبات معوق

رزمایش «اقتدار 97» نیروی زمینی ارتش از فردا برگزار می شود

تسلیت ظریف به سردار سلیمانی

ظریف به سردار سلیمانی تسلیت گفت

نشست خبری «جامعهالمصطفی(ص) در انقلاب اسلامی» برگزار می شود

رزمایش بزرگ اقتدار 97 نیروی زمینی ارتش از فردا آغاز می شود

قیمت پایین خرید تضمینی گندم، خودکفایی کشور را تهدید می کند

گام به گام با انتخابات اتاق بازرگانی

رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر فجر

خداحافظی آیفون با نمایشگرهای ال سی دی

واکنش ریاست اجراییه به برکناری محمد محقق

بازدید سرزده مدیرعامل بانک ملی از شعب رباط کریم و نسیم شهر

حاکمیت قانون رمز توسعه جوامع پیشرفته+ عکس

بهره برداری از 113 طرح در شهرستان سربیشه

جزییات ثبت نام امریه سربازی مرکز جذب اعضای هیئت علمی

رسیدگی به مشکلات مردم در ستاد امر به معروف و نهی از منکر محلات

فرمانده کل سپاه:آمریکا فرمانده پروژه تابستان داغ بود

اعتماد به توانمندی های بومی دفاعی قابل الگوبرداری در سایر عرصه هاست

نرگس آبیار در حال آماده سازی های نهایی فیلمش+عکس

پیکر شهید احمدی پس از 30 سال در کنار همرزمانش آرام گرفت

دبیر بیستمین جشنواره کتاب سال حوزه: در نظریه پردازی و ارائه راه حل جدید دچار ضعف هستیم

فردا، آغاز رزمایش بزرگ اقتدار 97 نیروی زمینی ارتش

حمله دوباره روزنامه کیهان به روحانی و برجام

جذب غیرقانونی 670 نیرو در سال گذشته تاسف آور است

وزیر راه و شهرسازی از پروژه همت بازدید کرد

دوره دفاع شخصی درجه 2 مربیان انتظامی غرب کشور

افتتاح بخش هیپنوتراپی درمانگاه طب ایرانی بیمارستان امام رضا(ع) مشهد

هنوز شات دان | ترامپ مقابل مجلس نمایندگان کوتاه آمد

برگزاری همایش طرح ملی حفظ جز سی ام در میانه

لبخند به همسر ثوابش از اعتکاف در مسجد پیامبر(ص) بیشتر است

بخشی از آرمان های انقلاب به جای ادارات داخلی در لبنان و سوریه محقق شده است

برنامه های دهه فجر با مشارکت بخش خصوصی برگزار شود

ماجرای تحصن رهبر انقلاب در دانشگاه تهران چه بود؟

جوابیه دفتر رییس جمهور به انتقاد های آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی

چگونه برای فرزندم مادر خوبی باشم؟

شلیک به دموکراسی در آمریکا!

رزمایش بزرگ «اقتدار 97» نیروی زمینی ارتش از فردا آغاز می شود

صنعاء: آتش بس الحدیده طی 48 ساعت حدود 300 بار نقض شده است

مرزبانان ایرانی ربوده شده در سلامت هستند

قانون جدید حمایت از حقوق معلولان چه می گوید؟

بی آبی و گرانی شدید نهاده ها، معیشت کشاورزان را تهدید می کند

FATF برای اجرا به روحانی ابلاغ شد

آیت الله مکارم: می گویند حوزه در این سال ها چه کرده؟ آمار 17 هزار کتاب حوزه، پاسخ دندان شکنی به منفی بافان است / در زمان آیت الله بروجردی، در سال فقط چند ده کتاب نوشته می شد

رونمایی از مجموعه لباس های ایرانی با تلفیق «سنتی و مدرن»

دوره آموزشی سوگواره یاس نبوی

دهه فجر فرصتی مناسب برای تبیین دستاوردهای انقلاب

پیشتازی و خط شکنی انقلاب اسلامی با نسل جوان است/ دولت و حاکمیت شیعی عراق امروز در همراهی ایران است

ملاک رد یا تایید لوایح «پالرمو» و «سی.اف.تی» جلسه روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت است

تلاش جنبش دانشجویی برای حل مشکلات مردم موجب اصلاح و بازتولید امید می شود/ مطالبه گری تخصصی اولویت اصلی تشکل های دانشجویی

تلاش جنبش دانشجویی برای حل مشکلات مردم موجب اصلاح و بازتولید امید می شود/ مطالبه گری تخصصی اولویت اصلی تشکل های دانشجویی