مطالب مرتبط:
حاشیه نشینی بافت فرهنگی شهرها را تغییر می دهد/ بزهکاری چهره دیگر مهاجرت و حاشیه نشینی
حاشیه دیدار تدارکاتی پرسپولیس/ نیمکت نشینی بازیکنان اصلی، عکس سلفی داور با بیرانوند
ریشه حاشیه نشینی در شهرها را باید در روستاها جست و جو کرد
کاهش حاشیه نشینی در شهرها در گرو توجه به روستاهاست
افزایش رشد حاشیه نشینی در شهرها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 04:462018-10-18سياسي

حاشیه نشینی یا حاشیه رانی؛ زخمی بر چهره شهرها +عکس


پدیده حاشیه نشینی به عنوان یک معضل شهری که مسائل و مشکلات عدیده ای در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در پی داشته، یکی از مسائل اصلی و از دغدغه های دولتمردان و برنامه ریزان شهری به شمار می رود.

- از اوایل سال های 1900 (1279 ه.

ش) که تنها 10 درصد جمعیت جمعیت و استقرار آن در مناطق شهری، به تدریج فرصت ها و تهدیدهای خاصی در این گونه مراکز جمعیتی شکل گرفته است.

هرچه بر جمعیت شهرها افزوده شده است اداره آنها نیز نیازمند برنامه ریزی های پیچیده تر و انجام اقدامات گسترده و کارآمدتری بوده است.

از جمله معضلاتی که از دیرباز در گذر عبور از بافت سنتی شهرنشینی به مورد استفاده قرار می گیرد.

طبق تعریف جامعه شناسان شهری، حاشیه نشین به کسی گفته می شود که در شهر ساکن است، اما به دلایل مختلف نتوانسته است به شکل رسمی در نظام اجتماعی-اقتصادی شهر ادغام شود.

بنابراین حاشیه نشینی، صرفاً شامل سکونت در سکونتگاه های غیررسمی و دوری فیزیکی از شهر یا مرکز شهر نیست.

با این حال بارزترین شکل حاشیه نشینی در همین سکونتگاه های غیررسمی و در حاشیه شهرها شکل می گیرد.

بر این اساس و به باور کارشناسان حدود 20میلیون نفر در کشور حاشیه نشین هستند، البته این مقدار شامل ساکنان بافت های فرسوده نیز می شود.

در واقع 11 میلیون نفر در بافت های فرسوده 495 شهر و حدود 9 میلیون نفر نیز در سکونتگاه های غیررسمی در 91 شهر زندگی می کنند.

بنابراین حتی اگر صرفاً ساکنان سکونت گاه های غیررسمی را در نظر بگیریم، جمعیت کثیری از کشور در شرایط نامناسبی در حاشیه شهرها زندگی می کنند؛ با در نظر گرفتن این موضوع که حدود 30 درصد از جمعیت کشور در روستاها ساکن هستند، سنگینی بار حاشیه نشینی بر جامعه به ویژه روستایی همچون نماد عقب ماندگی.

به این ترتیب در جریان تغییر و تحولات فرهنگی جامعه روستاییان و فرهنگ روستایی به حاشیه رانده شد.

آنچه امروزه با نام حاشیه نشینی و به عنوان یک مسئله مهم اجتماعی از آن یاد می شود، در واقع نوعی حاشیه رانی اجتماعی است که در نتیجه حاشیه رانی های اقتصادی و فرهنگی رخ داده است.

این حاشیه رانی اجتماعی زمانی نمایان شد که در نتیجه طرد اقتصادی و فرهنگی روستاییان که زمانی بیشترین بخش جمعیت کشور را شکل می دادند، پدیده مهاجرت های روستا - شهری اتفاق افتاد.

در نتیجه به دولت تکلیف شده است تا با اجرای برنامه هایی هر ساله، 10درصد از پدیده حاشیه نشینی را کم کند تا این مسئله ریشه کن شود.

آنچه که در اینجا مهم است، تغییر نوع نگاه و چگونگی برخورد با این مسئله و در نتیجه ارائه راهکارهایی عملیاتی و استفاده از تمام ظرفیت ها است.

به همین دلیل لازم است از تمام ظرفیت های مردمی و سمن ها (سازمان های مردم نهاد) نیز در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی و آثار ناشی از حاشیه نشینی استفاده شود.

عبدالرضا رحمانی فضلی حاشیه نشینان در شهرها را با توجه به امکانات موجود ارتقا دهیم و ناگفته پیداست که تحقق این امر، تعهد، الزام و عزمی همگانی می طلبد.

حاشیه نشینی یکی از پنج آسیب محوری در کشور است/شهر تبریز دارای 3 هزار و 800 هکتار بافت ناکارآمد شهری است مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به معضل حاشیه نشینی در تبریز اظهار کرد: حاشیه نشینی یکی از پنج آسیب محوری در کشور است که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید کرده اند، اگر طرح های توسعه و تفضیلی شهر تبریز با پیوست فرهنگی همراه بود و بحث مهاجرت های بی رویه و گسترش حاشیه نشینی در این طرح ها برای استان آذربایجان شرقی تاکید دارد توجه به موضوع بازآفرینی شهری بود که جمعیت کل استان در حدود 4 میلیون است و شهر تبریز دارای 3 هزار و 800 هکتار بافت ناکارآمد شهری است.

48 محله برنامه بازآفرینی شهری دارند وی تصریح کرد: در حوزه بازآفرینی نیز زحمات عمده بر عهده شهرداری ها بوده که از زمانی که در استان آذربایجان شرقی ستاد بازآفرینی تشکیل شده، 48 محله برنامه بازآفرینی شهری دارند که یکی از نقاط ضعف نظام استقرار ایران برای وجود حاشیه نشینی ها و کالبدی های ناکارآمد شهری است که موجب نگرانی برای مردم و مسؤولان می شود.

مدیرکل شاغل از مسائل اصلی بخش مسکن است.

وی با بیان اینکه در حوزه بازآفرینی برای 48 محله برنامه خاص تعریف شده است، تصریح کرد: برای سال 97، چهار محله در شهر تبریز و 17 محله در هشت شهرستان استان برای بازآفرینی در نظر گرفته شده است که یکی از نقاط ضعف نظام استقرار شهری در کشور وجود حاشیه نشین ها و کالبدی های ناکارآمد شهری است که خوشبخانه دولت به این مسئله ورود کرده است.

سلطانی افزود: امیدواریم بافت های ناکارآمد شهری ظرف 5 تا 6 سال آینده برنامه های اجتماعی، ایجاد مکان های تفریحی، مقاوم سازی و توانمندسازی این مناطق است.

9 هزار و 364 هکتار معادل 15 درصد از بافت های ناکارآمد شهری کشور و با جمعیتی بالغ بر 1.

5 میلیون در آذربایجان شرقی است وی گفت: مجموع مساحت بافت های ناکارآمد شهری استان (بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی) 9 هزار و 364 هکتار معادل 15 درصد از بافت های ناکارآمد شهری کشور و با جمعیتی بالغ بر یک و نیم میلیون نفر است که از این مقدار سهم سکونتگاه های غیررسمی حدود 3 هزار و 564 هکتار معادل 7 درصد از سکونتگاه های غیررسمی شناسایی شده کشور و با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 500 هزار نفر و سهم بافت های فرسوده حدود 5 هزار و 800 هکتار معادل 8 درصد بافت های فرسوده کشور با جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر است.

زندگی 400 هزار نفر در سکونتگاه های غیررسمی در تبریز/شناسایی 5 هزار و 800 هکتار بافت فرسوده در استان آذربایجان شرقی مدیرکل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه در حدود 510 هزار نفر در سکونتگاه های غیررسمی استان شناسایی شدند، تصریح کرد: سهم شهر تبریز از مساحت اسکان غیررسمی شناسایی شده استان 2 هزار هکتار است که سهم این شهر از جمعیت ساکن در سکونتگاه های غیررسمی شناسایی شده 400 هزار نفر است.

وی با اشاره به شناسایی 5 هزار و 800 هکتار بافت فرسوده در استان آذربایجان شرقی گفت: این میزان معادل 8 درصد بافت های فرسوده کشور است که بیش از یک میلیون نفر در بافت های فرسوده استان ساکن هستند.

سلطانی افزود: شهر تبریز 2 هزار و 522 هکتار از مساحت بافت های فرسوده استان را شامل می شود که 500 هزار نفر در این بخش ها زندگی می کنند.

تعداد محلات هدف بازآفرینی در استان آذربایجان شرقی تا پایان سال 1400، 48 محله است که در شهرهای تبریز، مراغه، مرند، میانه، اهر، بناب، سراب و ملکان قرار دارند.

وی با اشاره به معرفی یک هزار و 218 واحد برای دریافت تسهیلات بیان کرد: در شرکت بازآفرینی شهری ایران برای امسال 161 میلیارد و 423 میلیون ریال اعتبار مصوب شده که اعتبار اختصاصی به استان از این محل یک هزار و 500 میلیارد تومان برابر 53 میلیارد تومان است که تاکنون قطعی نشده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی اظهار کرد: در استان آذربایجان شرقی از ابتدای سال 94 تا پایان نیمه اول سال 97، 92 جلسه ستاد بازآفرینی شهری پایدار در استان و شهرستان های آن تشکیل شده است.

تعداد 3 هزار خانوار در برنامه جابه جایی قرار دارند سلطانی در خصوص ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی گفت: تعداد 3 هزار خانوار در برنامه جابه جایی قرار دارند و مساحت اراضی تخصیص یافته برای ساخت مساکن 6 هکتار بوده که تعداد 171 واحد تحویل داده شده و 600 واحد نیز در دست ساخت است.

سلطانی افزود: از جمله پروژه های مهم الگوسازی شرکت بازآفرینی شهری ایران در نوسازی بافت های فرسوده شهر تبریز، میدان شهید بهشتی، ساماندهی پیرامون ابتدایی دخترانه در محله علی آباد مرند هستند.

حاشیه های حاشیه نشینی؛ از نبود نقشه راه تا نگاه جزیره ای مسؤولان محمداسماعیل سعیدی اسلامی، با بیان اینکه افزایش تخلفات در برخی مناطق حاشیه نشین نیازمند ورود پلیس پیشگیری به این مناطق است، بیان داشت: البته بهتر است قبل از ورود پلیس به مناطق حاشیه نشین در ابتدا به فکر راهکارهای منطقی و جدی برای رفع ریشه ای این معضل باشیم.

وی با تأکید بر اینکه برای رفع ریشه ای معضل حاشیه نشینی تمام دستگاه ها باید با پلیس هماهنگ باشند، ابراز کرد: در غیر این صورت اقدامات پلیس پیشگیری به سرانجام نمی رسد و گره ای از مشکل حاشیه نشینی نیز رفع نخواهد شد.

سعیدی، از نادیده گرفتن حاشیه نشینی در برنامه ششم توسعه انتقاد کرد و افزود: بی توجهی نسبت به رفع و کاهش معضل حاشیه نشینی در برنامه چهارم و پنجم توسعه منجر به حذف این معضل از برنامه ششم شده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، مهم ترین عامل بروز و شیوع حاشیه نشینی در کلان شهرها را ناشی از بی توجهی به مناطق محروم و اقتصاد روستایی دانست و یادآور شد: البته در شیوع این معضل عوامل بیرونی و درونی دخیل هستند که از عوامل بیرونی می توان به مهاجرت بی رویه ناشی از بی توجهی به هزینه شد را به مناطق حاشیه نشین اختصاص داد تا گوشه ای از مشکلات این مناطق برطرف شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس نهم، با بیان اینکه مسؤولان نسبت به رفع معضل حاشیه نشینی بی توجه هستند و در این زمینه فقط شعار می دهند، خاطرنشان کرد: متأسفانه تصمیمات مسؤولان در این خصوص جزیره ای است؛ دستگاه ها با هم هماهنگ نیستند، هیچ گونه نقشه راهی برای رفع این معضل وجود ندارد حتی مهم تر از آن با وجود تمامی این مسائل نسبت به این معضل در برنامه ششم توسعه غفلت شده و این مهم دیده نشده است.

حاشیه نشینی به شهرهای متوسط هم سرایت کرده است رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، علت اصلی مهاجرت روستاییان به شهرها را نبود شغل و درآمد پایدار دانست.

سلمان خدادادی در رابطه با افزایش مهاجرت روستاییان به شهر گفت: مهاجرت روستاییان به شهرها یک پدیده نوظهور و جدیدی نیست بلکه موضوعی ریشه دار است و برای اولین بار از زمان اجرای قانون" اصلاحات ارضی افزایش پیدا کرد و بعد از تجربه چند دهه کاهش، مجدداً در دهه 80 و 90 تشدید شد.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، علت اصلی پدیده هایی چون حاشیه نشینی را مهاجرت روستاییان به اطراف شهرها دانست و یادآور شد: افزایش حاشیه نشینی یکی از موضوعات اولویت دار در حوزه آسیب های اجتماعی است که علت اصلی آن مهاجرت و خالی شدن روستاها و سکونت آنها در اطراف شهرهای بزرگ است، در سال های اخیر بعضی از شهرها مانند گلستان که حتی جزو شهرهای بزرگ محسوب نمی شوند نیز درگیر معضل حاشیه نشینی شده اند.

وی علت اصلی حاشیه نشینی را مهاجرت روستاییان و علت اصلی مهاجرت را نبود کار و درآمد پایدار دانست و بیان داشت: مردم ناچار هستند برای کسب درآمد جزیی و گذران امور زندگی خود به شهرهای بزرگ مهاجرت کنند و چون توان خرید خانه در شهرها را ندارند، به حاشیه نشینی روی می آورند و در معرض بسیاری از آسیب های اجتماعی قرار می گیرند.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، با اشاره به افزایش نسبت شهرنشینی به روستانشینی خاطرنشان کرد: اوایل این روند سریع حاشیه نشینی قابل کنترل نخواهد بود.

در پایان باید،گفت، تبریز دومین شهر پرحاشیه نشین کشور، بافت های ناکارآمد شهری تبریز مشتمل بر دو بافت فرسوده و حاشیه نشین است.

زندگی نزدیک به 50 درصد جمعیت تبریز در این بافت ها بسیار نگران کننده است.


کلید واژه ها: حاشیه - حاشیه نشینی - اجتماعی - جمعیت - روستا - روستایی - اقتصادی - فرهنگ - فرهنگی - روستاییان - برنامه - کشور - جامعه - پدیده - تغییر و تحولات - بافت - فرسوده - درصد - برنامه ریزی - زندگی - هایی - معضل - دولت - روستاها - مشکلات - مهاجرت - اداره - ادغام - شرایط - مناطق

آخرین اخبار سرویس:
سیزدهمین اجلاس شورای عالی استان ها آغاز شد

مدیریت شهری به جای تصدی گری،تسهیل گر جلب فعالیتهای داوطلبانه باشد

حذف یارانه دهک های بالا توسط استانداری ها باعث موازی کاری می شود

هزار مدرسه در شهرستان های تهران وسایل گرمایشی استاندارد ندارند

ادامه پرداخت یارانه به تمام افراد جامعه در سال98

ایران تنها کاشف کلان مواد مخدر در جهان است

معاون سابق ولایتی: الان وقت مذاکره با آمریکاست

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:
 
 فعالیت های موشکی ایران به هیچ کشور دیگری ارتباط ندارد

بسیاری باور نمی کردند حکومت اسلامی ما چهار دهه دوام بیاورد

وسایل گرمایشی 1000 مدرسه در تهران استاندارد نیست

ایرانی ها 3652 خانه در ترکیه خریدند

مخالفت رییس شورای شهر تهران با زیست شبانه

11مانع شفافیت بودجه

استخدام شش رده شغلی در شرکت دانش بنیان صدرا

حراست از مرزهای کشور، یک توفیق و اقدامی خداپسندانه است

کوهکن:با طناب پوسیده اروپا به چاه برجام رفتیم

استخدام استادکار ماهر mdf و کارگر ساده در شهرک صنعتی خاوران تهران

استخدام دفتر سفیر پونک

توقف صدور روادید برای لهستانی ها توسط سفارت ایران در ورشو

استخدام کارمند اداری و منشی آشنا به آفیس در تهران

عکس/ توییت امام جمعه لواسان درباره فساد مدیران

حمله سگ به دختر بچه در لواسان بسیار دلخراش بود/سیستم قضایی مسئله را پیگیری کند

اعمال فشار سیاسی کمکی به پرونده نازنین زاغری نمی کند

دوره آموزشی طرح هر مسجد یک خبرنگار در قزوین برگزار شد

راه اندازی پرواز شیراز- نجف در دهه فجر از برکات انقلاب است

پیکر شهید نیرو هوایی ارتش در نیشابور تشییع شد

بازتاب گسترده سخنان سرلشگر جعفری در رسانه های اسراییلی: تهدید ایران هیچ فایده ای ندارد!

ادعای تکراری فرانسه مبنی بر حمایت کامل از برجام

اسارت ژورنالیست روشنگر، اشتباه محاسباتی دولت آمریکا بود

اصلاح الگوی مصرف در سفره های جامعه

سرباز وطن در آغوش خاک آرام گرفت

153 شهید؛ سهم سیستان و بلوچستان از عملیات کربلای 5

استقبال از سه شهید تازه تفحص شده در شیراز

حذف یارانه نقدی 3 دهک به شرط اجازه مجلس

بررسی طرح تشکیل شورایاری ها در شهر های بالای 100 هزار نفر جمعیت

افزایش 20 ساله امید به زندگی از دستاوردهای انقلاب است

مهمان ویژه جناب خان به خندوانه آمد + تصاویر

ظرفیت سمن ها مورد توجه دستگاه های اجرایی باشد

برگزاری سومین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی

افزایش 20 ساله امید به زندگی از دستاوردهای انقلاب است

برنامه های علمی و کارشناسی به همایش اکتفا نکنند

ارتباط گروه فرقان با موسوی خویینی ها درباره ترور مرحوم هاشمی رفسنجانی در سال 58

شلوار جین چه فرقی با شلوار لی دارد ؟

حوزه هزینه ایستادن در مقابل اشرافی گری مسئولان را می پردازد

راه های پیشگیری از انحرافات جنسی نوجوانان

حذف یارانه نقدی 3 دهک به شرط اجازه مجلس

پالادیوم رکورد زد/طلا تغییر نکرد

استخدام منشی خانم جهت دفتر املاک در تهران

تغییر باورهای فکری مردم هدف اصلی دشمن در فضای مجازی است

لزوم حضور جدی دلسوزان نظام در فضای مجازی

استخدام مکانیک و جلوبندی ساز بصورت حقوقی در تهران

رسالت اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی

استخدام حسابدار دارای مدرک و سابقه کار در چهاردانگه

دعوت به همکاری بازاریاب در امور مرتبط با نوبت دهی آنلاین (پزشکان)

استخدام پیک موتوری جهت چلوکبابی در محدوده ستارخان تهران

جواب وزارت داخله به پارلمان؛ پولیس به قانون شکنان سلامی نمی زند

FATF منجر به اشراف اطلاعاتی اجانب بر شریان های بانکی کشور خواهد شد

تشخیص راهبردی دشمنان در هدف قراردادن قم

ظرفیت سمن ها مورد توجه دستگاه های اجرایی باشد

برنامه های علمی و کارشناسی به همایش اکتفا نکنند

بهترین اقدام برای حفظ شخصیت زن به روایت حضرت زهرا(س)

همسر شهید حججی ازدواج کرد

از سقوط هواپیما تا بازتاب سخنان موسوی خویینی ها علیه هاشمی

بررسی مشکلات زاینده رود در کمیسیون امنیت ملی

حراست از مرزهای کشور، یک توفیق و اقدامی خداپسندانه است

آفت جدی 40 ساله ما درگیری های سیاسی است

آستینی که شهید تقوی برای فرمانده سپاه بالا زد

رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش: خالی گذاشتن فضای مجازی برای نیروهای انقلاب حرام است

باید با وحدت مردم و مسئولان، همه در صحنه باشیم/ اروپا اگر بدتر از آمریکا نباشد، بهتر نیست

ائمه جماعات دستاوردهای انقلاب را برای مردم تبیین کنند

تمدید حالت فوق العاده ملی در آمریکا

ترزا خطاب به پارلمان: اختلافات سیاسی را فراموش کنید

استخدام منشی خانم آشنا به کامپیوتر جهت یک شرکت بازرگانی

استخدام برنامه نویس full-stack در یک شرکت معتبر در اصفهان

استهدام تعدادی فروشنده مجرب جهت پوشاک بچگانه در تهران

استخدام منشی خانم مسلط به امور حسابداری و کامپیوتر

استخدام حسابدار خانم با ضامن معتبر در تهران

اعتراف تلویحی «رودی جولیانی» به تبانی تیم ترامپ با روسیه در انتخابات 2016 / وکیل رییس جمهور آمریکا: هیچ وقت نگفتم افراد ستاد ترامپ با روسیه تبانی نکرده اند؛ حرفم این بود که خود ترامپ این کار را نکرده

استخدام نیروی فنی آقا در شرکت پژواک ارتباطات آتیه روشن درالبرز

استخدام نیروی فنی،کارمند فروش در شرکت پژواک ارتباطات آتیه روشن

دانشگاه شریف به نوآوری شرکت ها کمک می کند

لزوم حضور جدی دلسوزان نظام در فضای مجازی/هجمه و حمله های دشمن در فضای مجازی نباید بی پاسخ بماند

دومین دوره مسابقات نیمه ماراتون بانوان قهرمانی کشور جام هرمز

لزوم حضور جدی دلسوزان نظام در فضای مجازی

شبی که وطندوست ناجی ارکستر ملی شد

دانشگاه شریف به نوآوری شرکت ها کمک می کند

68 درصد مدارس سیستان و بلوچستان بعد از انقلاب ساخته شده است

حذف یارانه خانوارهای پردرآمد منوط به تصویب مجلس

بازدید معاون رییس جمهور ازروستای کپری در مسیر رودبار – قلعه گنج

زمان پخش برنامه های امروز سیما شبکه دنا

 خاکسپاری پیکر پاک شهید محسن مشرقی در امام زاده عبدالله کارشک خضری دشت بیاض

تشییع 3 شهید سانحه هوایی در استان همدان

چرا رهبر انقلاب در دیدار مردم قم درباره «نفوذ فرهنگی» در دستگاه روحانیت هشدار دادند؟

ویژه برنامه های ایام فاطمیه در امامزاده صالح (ع) اردبیل برگزار می شود

پاسخ نظام پزشکی به دادستانی درخصوص الزام پزشکان برای استفاده از دستگاه کارتخوان

قاب عکس شهیدِ ترور در دست «حاج حسین» بود که ترور شد

نامه رییس دموکرات محلس آمریکا به ترامپ: برای سخنرانی سالانه به کنگره نیا از کاخ سفید سخنرانی کن

یارانه نقدی چه کسانی با اجازه مجلس حذف می شود؟

پست اینستاگرامی مهناز افشار سوژه امیرمهدی ژوله شد+عکس

مسئولان مشکلات معیشتی مردم را حل کنند/ اروپایی ها از آمریکایی ها بدترند

حاشیه نشینی یا حاشیه رانی؛ زخمی بر چهره شهرها +عکس

حاشیه نشینی یا حاشیه رانی؛ زخمی بر چهره شهرها +عکس