مطالب مرتبط:
حاشیه نشینی بافت فرهنگی شهرها را تغییر می دهد/ بزهکاری چهره دیگر مهاجرت و حاشیه نشینی
حاشیه دیدار تدارکاتی پرسپولیس/ نیمکت نشینی بازیکنان اصلی، عکس سلفی داور با بیرانوند
ریشه حاشیه نشینی در شهرها را باید در روستاها جست و جو کرد
کاهش حاشیه نشینی در شهرها در گرو توجه به روستاهاست
افزایش رشد حاشیه نشینی در شهرها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 04:462018-10-18سياسي

حاشیه نشینی یا حاشیه رانی؛ زخمی بر چهره شهرها +عکس


پدیده حاشیه نشینی به عنوان یک معضل شهری که مسائل و مشکلات عدیده ای در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در پی داشته، یکی از مسائل اصلی و از دغدغه های دولتمردان و برنامه ریزان شهری به شمار می رود.

- از اوایل سال های 1900 (1279 ه.

ش) که تنها 10 درصد جمعیت جمعیت و استقرار آن در مناطق شهری، به تدریج فرصت ها و تهدیدهای خاصی در این گونه مراکز جمعیتی شکل گرفته است.

هرچه بر جمعیت شهرها افزوده شده است اداره آنها نیز نیازمند برنامه ریزی های پیچیده تر و انجام اقدامات گسترده و کارآمدتری بوده است.

از جمله معضلاتی که از دیرباز در گذر عبور از بافت سنتی شهرنشینی به مورد استفاده قرار می گیرد.

طبق تعریف جامعه شناسان شهری، حاشیه نشین به کسی گفته می شود که در شهر ساکن است، اما به دلایل مختلف نتوانسته است به شکل رسمی در نظام اجتماعی-اقتصادی شهر ادغام شود.

بنابراین حاشیه نشینی، صرفاً شامل سکونت در سکونتگاه های غیررسمی و دوری فیزیکی از شهر یا مرکز شهر نیست.

با این حال بارزترین شکل حاشیه نشینی در همین سکونتگاه های غیررسمی و در حاشیه شهرها شکل می گیرد.

بر این اساس و به باور کارشناسان حدود 20میلیون نفر در کشور حاشیه نشین هستند، البته این مقدار شامل ساکنان بافت های فرسوده نیز می شود.

در واقع 11 میلیون نفر در بافت های فرسوده 495 شهر و حدود 9 میلیون نفر نیز در سکونتگاه های غیررسمی در 91 شهر زندگی می کنند.

بنابراین حتی اگر صرفاً ساکنان سکونت گاه های غیررسمی را در نظر بگیریم، جمعیت کثیری از کشور در شرایط نامناسبی در حاشیه شهرها زندگی می کنند؛ با در نظر گرفتن این موضوع که حدود 30 درصد از جمعیت کشور در روستاها ساکن هستند، سنگینی بار حاشیه نشینی بر جامعه به ویژه روستایی همچون نماد عقب ماندگی.

به این ترتیب در جریان تغییر و تحولات فرهنگی جامعه روستاییان و فرهنگ روستایی به حاشیه رانده شد.

آنچه امروزه با نام حاشیه نشینی و به عنوان یک مسئله مهم اجتماعی از آن یاد می شود، در واقع نوعی حاشیه رانی اجتماعی است که در نتیجه حاشیه رانی های اقتصادی و فرهنگی رخ داده است.

این حاشیه رانی اجتماعی زمانی نمایان شد که در نتیجه طرد اقتصادی و فرهنگی روستاییان که زمانی بیشترین بخش جمعیت کشور را شکل می دادند، پدیده مهاجرت های روستا - شهری اتفاق افتاد.

در نتیجه به دولت تکلیف شده است تا با اجرای برنامه هایی هر ساله، 10درصد از پدیده حاشیه نشینی را کم کند تا این مسئله ریشه کن شود.

آنچه که در اینجا مهم است، تغییر نوع نگاه و چگونگی برخورد با این مسئله و در نتیجه ارائه راهکارهایی عملیاتی و استفاده از تمام ظرفیت ها است.

به همین دلیل لازم است از تمام ظرفیت های مردمی و سمن ها (سازمان های مردم نهاد) نیز در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی و آثار ناشی از حاشیه نشینی استفاده شود.

عبدالرضا رحمانی فضلی حاشیه نشینان در شهرها را با توجه به امکانات موجود ارتقا دهیم و ناگفته پیداست که تحقق این امر، تعهد، الزام و عزمی همگانی می طلبد.

حاشیه نشینی یکی از پنج آسیب محوری در کشور است/شهر تبریز دارای 3 هزار و 800 هکتار بافت ناکارآمد شهری است مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به معضل حاشیه نشینی در تبریز اظهار کرد: حاشیه نشینی یکی از پنج آسیب محوری در کشور است که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید کرده اند، اگر طرح های توسعه و تفضیلی شهر تبریز با پیوست فرهنگی همراه بود و بحث مهاجرت های بی رویه و گسترش حاشیه نشینی در این طرح ها برای استان آذربایجان شرقی تاکید دارد توجه به موضوع بازآفرینی شهری بود که جمعیت کل استان در حدود 4 میلیون است و شهر تبریز دارای 3 هزار و 800 هکتار بافت ناکارآمد شهری است.

48 محله برنامه بازآفرینی شهری دارند وی تصریح کرد: در حوزه بازآفرینی نیز زحمات عمده بر عهده شهرداری ها بوده که از زمانی که در استان آذربایجان شرقی ستاد بازآفرینی تشکیل شده، 48 محله برنامه بازآفرینی شهری دارند که یکی از نقاط ضعف نظام استقرار ایران برای وجود حاشیه نشینی ها و کالبدی های ناکارآمد شهری است که موجب نگرانی برای مردم و مسؤولان می شود.

مدیرکل شاغل از مسائل اصلی بخش مسکن است.

وی با بیان اینکه در حوزه بازآفرینی برای 48 محله برنامه خاص تعریف شده است، تصریح کرد: برای سال 97، چهار محله در شهر تبریز و 17 محله در هشت شهرستان استان برای بازآفرینی در نظر گرفته شده است که یکی از نقاط ضعف نظام استقرار شهری در کشور وجود حاشیه نشین ها و کالبدی های ناکارآمد شهری است که خوشبخانه دولت به این مسئله ورود کرده است.

سلطانی افزود: امیدواریم بافت های ناکارآمد شهری ظرف 5 تا 6 سال آینده برنامه های اجتماعی، ایجاد مکان های تفریحی، مقاوم سازی و توانمندسازی این مناطق است.

9 هزار و 364 هکتار معادل 15 درصد از بافت های ناکارآمد شهری کشور و با جمعیتی بالغ بر 1.

5 میلیون در آذربایجان شرقی است وی گفت: مجموع مساحت بافت های ناکارآمد شهری استان (بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی) 9 هزار و 364 هکتار معادل 15 درصد از بافت های ناکارآمد شهری کشور و با جمعیتی بالغ بر یک و نیم میلیون نفر است که از این مقدار سهم سکونتگاه های غیررسمی حدود 3 هزار و 564 هکتار معادل 7 درصد از سکونتگاه های غیررسمی شناسایی شده کشور و با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 500 هزار نفر و سهم بافت های فرسوده حدود 5 هزار و 800 هکتار معادل 8 درصد بافت های فرسوده کشور با جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر است.

زندگی 400 هزار نفر در سکونتگاه های غیررسمی در تبریز/شناسایی 5 هزار و 800 هکتار بافت فرسوده در استان آذربایجان شرقی مدیرکل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه در حدود 510 هزار نفر در سکونتگاه های غیررسمی استان شناسایی شدند، تصریح کرد: سهم شهر تبریز از مساحت اسکان غیررسمی شناسایی شده استان 2 هزار هکتار است که سهم این شهر از جمعیت ساکن در سکونتگاه های غیررسمی شناسایی شده 400 هزار نفر است.

وی با اشاره به شناسایی 5 هزار و 800 هکتار بافت فرسوده در استان آذربایجان شرقی گفت: این میزان معادل 8 درصد بافت های فرسوده کشور است که بیش از یک میلیون نفر در بافت های فرسوده استان ساکن هستند.

سلطانی افزود: شهر تبریز 2 هزار و 522 هکتار از مساحت بافت های فرسوده استان را شامل می شود که 500 هزار نفر در این بخش ها زندگی می کنند.

تعداد محلات هدف بازآفرینی در استان آذربایجان شرقی تا پایان سال 1400، 48 محله است که در شهرهای تبریز، مراغه، مرند، میانه، اهر، بناب، سراب و ملکان قرار دارند.

وی با اشاره به معرفی یک هزار و 218 واحد برای دریافت تسهیلات بیان کرد: در شرکت بازآفرینی شهری ایران برای امسال 161 میلیارد و 423 میلیون ریال اعتبار مصوب شده که اعتبار اختصاصی به استان از این محل یک هزار و 500 میلیارد تومان برابر 53 میلیارد تومان است که تاکنون قطعی نشده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی اظهار کرد: در استان آذربایجان شرقی از ابتدای سال 94 تا پایان نیمه اول سال 97، 92 جلسه ستاد بازآفرینی شهری پایدار در استان و شهرستان های آن تشکیل شده است.

تعداد 3 هزار خانوار در برنامه جابه جایی قرار دارند سلطانی در خصوص ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی گفت: تعداد 3 هزار خانوار در برنامه جابه جایی قرار دارند و مساحت اراضی تخصیص یافته برای ساخت مساکن 6 هکتار بوده که تعداد 171 واحد تحویل داده شده و 600 واحد نیز در دست ساخت است.

سلطانی افزود: از جمله پروژه های مهم الگوسازی شرکت بازآفرینی شهری ایران در نوسازی بافت های فرسوده شهر تبریز، میدان شهید بهشتی، ساماندهی پیرامون ابتدایی دخترانه در محله علی آباد مرند هستند.

حاشیه های حاشیه نشینی؛ از نبود نقشه راه تا نگاه جزیره ای مسؤولان محمداسماعیل سعیدی اسلامی، با بیان اینکه افزایش تخلفات در برخی مناطق حاشیه نشین نیازمند ورود پلیس پیشگیری به این مناطق است، بیان داشت: البته بهتر است قبل از ورود پلیس به مناطق حاشیه نشین در ابتدا به فکر راهکارهای منطقی و جدی برای رفع ریشه ای این معضل باشیم.

وی با تأکید بر اینکه برای رفع ریشه ای معضل حاشیه نشینی تمام دستگاه ها باید با پلیس هماهنگ باشند، ابراز کرد: در غیر این صورت اقدامات پلیس پیشگیری به سرانجام نمی رسد و گره ای از مشکل حاشیه نشینی نیز رفع نخواهد شد.

سعیدی، از نادیده گرفتن حاشیه نشینی در برنامه ششم توسعه انتقاد کرد و افزود: بی توجهی نسبت به رفع و کاهش معضل حاشیه نشینی در برنامه چهارم و پنجم توسعه منجر به حذف این معضل از برنامه ششم شده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، مهم ترین عامل بروز و شیوع حاشیه نشینی در کلان شهرها را ناشی از بی توجهی به مناطق محروم و اقتصاد روستایی دانست و یادآور شد: البته در شیوع این معضل عوامل بیرونی و درونی دخیل هستند که از عوامل بیرونی می توان به مهاجرت بی رویه ناشی از بی توجهی به هزینه شد را به مناطق حاشیه نشین اختصاص داد تا گوشه ای از مشکلات این مناطق برطرف شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس نهم، با بیان اینکه مسؤولان نسبت به رفع معضل حاشیه نشینی بی توجه هستند و در این زمینه فقط شعار می دهند، خاطرنشان کرد: متأسفانه تصمیمات مسؤولان در این خصوص جزیره ای است؛ دستگاه ها با هم هماهنگ نیستند، هیچ گونه نقشه راهی برای رفع این معضل وجود ندارد حتی مهم تر از آن با وجود تمامی این مسائل نسبت به این معضل در برنامه ششم توسعه غفلت شده و این مهم دیده نشده است.

حاشیه نشینی به شهرهای متوسط هم سرایت کرده است رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، علت اصلی مهاجرت روستاییان به شهرها را نبود شغل و درآمد پایدار دانست.

سلمان خدادادی در رابطه با افزایش مهاجرت روستاییان به شهر گفت: مهاجرت روستاییان به شهرها یک پدیده نوظهور و جدیدی نیست بلکه موضوعی ریشه دار است و برای اولین بار از زمان اجرای قانون" اصلاحات ارضی افزایش پیدا کرد و بعد از تجربه چند دهه کاهش، مجدداً در دهه 80 و 90 تشدید شد.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، علت اصلی پدیده هایی چون حاشیه نشینی را مهاجرت روستاییان به اطراف شهرها دانست و یادآور شد: افزایش حاشیه نشینی یکی از موضوعات اولویت دار در حوزه آسیب های اجتماعی است که علت اصلی آن مهاجرت و خالی شدن روستاها و سکونت آنها در اطراف شهرهای بزرگ است، در سال های اخیر بعضی از شهرها مانند گلستان که حتی جزو شهرهای بزرگ محسوب نمی شوند نیز درگیر معضل حاشیه نشینی شده اند.

وی علت اصلی حاشیه نشینی را مهاجرت روستاییان و علت اصلی مهاجرت را نبود کار و درآمد پایدار دانست و بیان داشت: مردم ناچار هستند برای کسب درآمد جزیی و گذران امور زندگی خود به شهرهای بزرگ مهاجرت کنند و چون توان خرید خانه در شهرها را ندارند، به حاشیه نشینی روی می آورند و در معرض بسیاری از آسیب های اجتماعی قرار می گیرند.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، با اشاره به افزایش نسبت شهرنشینی به روستانشینی خاطرنشان کرد: اوایل این روند سریع حاشیه نشینی قابل کنترل نخواهد بود.

در پایان باید،گفت، تبریز دومین شهر پرحاشیه نشین کشور، بافت های ناکارآمد شهری تبریز مشتمل بر دو بافت فرسوده و حاشیه نشین است.

زندگی نزدیک به 50 درصد جمعیت تبریز در این بافت ها بسیار نگران کننده است.


کلید واژه ها: حاشیه - حاشیه نشینی - اجتماعی - جمعیت - روستا - روستایی - اقتصادی - فرهنگ - فرهنگی - روستاییان - برنامه - کشور - جامعه - پدیده - تغییر و تحولات - بافت - فرسوده - درصد - برنامه ریزی - زندگی - هایی - معضل - دولت - روستاها - مشکلات - مهاجرت - اداره - ادغام - شرایط - مناطق

آخرین اخبار سرویس:
توضیح پلیس درباره برخورد با نوازندگان خیابانی در رشت

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور منصوب شد

تشریح مبانی قانونی صدور احکام مفسدان اخیر اقتصادی/هدف استجازه از مقام معظم رهبری

مهم ترین آرمان های امروز جهان اسلام با وحدت قابل تحقق است / آیا میلیون ها انسان متضرر از اقدامات مفسدان اقتصادی «بشر» نیستند و «حقوق» ندارند؟

مسئولانی که از پولشویی مطلعند باید به قوه قضاییه اطلاع دهند

تشریح مبانی قانونی احکام مفسدان اخیر اقتصادی

اظهار امیدواری کرملین، نسبت به انتخاب نماینده روسیه در اینترپل

خانم بازیگر سفیر صلح و دوستی شد

استاندار: بناهای تاریخی کردستان به کتابخانه تبدیل شوند

گفتمان سازی ملی در خانه احزاب

دیدار وزیر خارجه انگلیس با شمخانی

شمخانی: اتحادیه اروپا باید نه بخاطر برجام بلکه بخاطر دفاع از هویت و استقلال خودش جلوی زیاد خواهی های آمریکا را بگیرد

رونمایی از آثار جدید صدا و سیمای قم

معرفی سرپرست فرمانداری اصفهان

دانلود آهنگ جدید آرشا و پژمان پاشا بنام حالم بده

اختلاف در تعریف موسیقی انقلاب

برقراری بیمه تکمیلی ایثارگران شاغل در دستگاه ها با پیگیری بنیاد شهید

افتتاح نشست «ائتلاف ادیان برای امنیت جوامع» در امارات

بیست و چهارمین دیدار جامعه قرآنی معطر به بوی شهید «محمود کاوه»

رییس قوه قضاییه: مسئولان نباید سخنانی به زبان بیاورند که مانند خنجر به قلب نظام فرو برود/ جهل به روند محاکمات، دلیل بر نادرست بودن رسیدگی ها نیست

سرخط خبرهای مهم اداره اجتماعی ایسنا

انتقاد از عدم همکاری مناسب اروپا در شرایط خروج آمریکا از برجام

حضور بیش از 70 هزار دانشجو در خانواده کمیته امداد(ره)

با تدبیر دولتمردان می توان از سختی ها عبور کرد

اژه ای: جرم مفسدان اقتصادی اخیر، خرید سکه نبود

مسئولانی که از پولشویی مطلعند، به قوه قضاییه اطلاع دهند/ مسیر دشوار را با برخی اظهارات دشوارتر نکنیم

کسانیکه نسبت به اجرای حکم 2 مفسد اقتصادی شبهه ای دارند، به قانون مراجعه کنند

قطار تدبیر و امید به ایستگاه ارومیه رسید

میان منافع گروه کارآفرین و منافع بالادستی نباید تعارضی وجود داشته باشد

مردم حق دارند از موضع نمایندگان مجلس به عنوان نوکران خود اطلاع داشته باشند

شفافیت هم مبنای شرعی دارد، هم قانونی/ 9 میلیون حقوق می گیرم، 15 میلیون برای دفاتر

اگر پولشویی عظیم در کشور وجود دارد چرا به قوه قضاییه اطلاع ندادید/ مسئولان حرف‎هایی نزنند که مانند خنجر به قلب نظام فرو برود

استاندار: بناهای تاریخی کردستان به کتابخانه تبدیل شوند

معاون رییس جمهوری از مرز «کیله» سردشت بازدید کرد

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور منصوب شد

گفتمان سازی ملی در خانه احزاب

اجرایی شدن هزار و 663 طرح به همت سپاه فتح در استان

پاسخگویی برخط مدیران دستگاههای اجرایی به سوالات مردم

ممنوعیت ورود قاتلان خاشقچی به حوزه شینگن

سفر هیات دولت به آذربایجان غربی در هفته وحدت افتخارآمیز است

اقدامات عملی را در مبارزه با قاچاق و تروریسم افزایش دهیم

افتتاح موسسه قرآنی مبین در سرآبتاوه

تجلیل از مادران نمونه استان ایلام

شمخانی در دیدار وزیرخارجه انگلیس: تصمیمات لازم را برای بازگشت به شرایط پیش از برجام اتخاذ کرده ایم

سفر یک روزه مدیر عامل بانک ملی به ارومیه

برپایی دوازدهمین سالگرد تدفین پنج شهید گمنام شهر واوان

برپایی یادواره شهید سرافراز «حمیدرضا بنیاد»

اعلام آمادگی یمن برای توقف حملات نظامی علیه ائتلاف سعودی

جهل به روند محاکمات دلیل بر نادرست بودن رسیدگی ها نیست

تأکید ایران و ترکیه بر افزایش همکاری های مرزی، امنیتی و مقابله با تروریسم

صادقی: برای شفافیت آرای نمایندگان مصونیت پارلمانی و امنیت نماینده تضمین شود

دریاچه ارومیه توان از دست دادن حتی یک قطره آب دیگر را ندارد

تاثیر یک عکس از معدن، بیش از ده ها سخنرانی است

رییس قوه قضاییه: مسئولان نباید سخنانی به زبان بیاورند که مانند خنجر به قلب نظام فرو برود

​ابن سینا حکمت یونانی ارسطویی را به صورت تعلیمی بیان می کند

نخستین کنفرانس بین المللی «صلح و حل منازعه» برگزار می شود

آغاز اجرای طرح ملی حفظ قرآن کریم در بخش کارکنان دولت

شمخانی در دیدار وزیر خارجه انگلیس: هر گونه همراهی با دولت ترامپ مشارکت در جنایات آمریکاست

دو عنصر مهم بسیجی بودن

افتتاح نمایشگاه صنایع دستی کشور در زاهدان

رییس جهاد دانشگاهی: علم به کار نیابی تبدیل شده است

سفر هیات دولت به آذربایجان غربی در هفته وحدت افتخارآمیز است

مسئولانی که از پولشویی مطلعند به قوه قضاییه اطلاع دهند

مسئولان نباید سخنانی به زبان بیاورند که مانند خنجر به قلب نظام فرو برود‎

احیاء بیش از 4 هزار هکتار از جنگل ها و مراتع استان

تاکید استاندار بر بهره گیری از ظرفیت های فرهنگی استان قزوین

پیام مشترک امام جمعه و استاندار اردبیل به مناسبت هفته وحدت

ساخت و تعمیر شناورهای غول پیکر در بندرعباس

دولت دکتر روحانی از بیان واقعیت ها ابایی ندارد

دبیر کانون صنفی معلمان خواهان از سرگیری فعالیت این کانون شد

شنود مکالمات آمریکایی ها در خلیج فارس/ سینه چاکی مجذوبانی ها برای عناصر مرتد/ دیدار هانت و ظریف/ تحلیل شرایط ادامه اجرای برجام توسط عراقچی

سرخط خبرهای مهم اداره اجتماعی ایسنا

ویدئو / دیدار شمخانی و وزیر خارجه انگلیس

دیدار وزیرخارجه انگلیس با شمخانی

ولیعهد ناکام

نکوداشتی برای قلب خانواده

تبدیل مدارس دولتی به هیئت امنایی ممنوع

بهره برداری از راه آهن ارومیه با حضور رییس جمهور

آیت الله آملی لاریجانی: مسئولانی که از پولشویی مطلعند باید به قوه قضاییه اطلاع دهند

ماجرای درگیری کارگران چینی و ایرانی پتروشیمی مسجدسلیمان از زبان فرماندار این شهرستان

خدابنده، در جذب مشارکت های خیری در کتابخانه سازی پیشرو است

اژه ای: جرم مفسدان اخیر اقتصادی، اصلا خرید سکه های عرضه شده ازسوی بانک مرکزی نبوده است

طرح استیضاح وزیر علوم کلید خورد+ محورهای طرح

تخصص و جوان گرایی «اسلامی» در انتخاب معاون جدید وزارت راه

انتقاد از عدم همکاری مناسب اروپا در شرایط خروج آمریکا از برجام

ندای وحدت میان شیعه و سنی

ظریف: مستندات سخنانم درباره پولشویی در دسترس عموم است

زمان ثبت نام دانش سرای علوم قرآن باقرالعلوم(ع) تمدید شد

یادواره ی 660 شهید بسیجی ایلام برگزار می شود

رسانه ملی در انتقال پیام دینی ابتکار به خرج دهد

تغییرات جدید در شبکه یک سیما

امروز اگر کسی علیه جنایات آل سعود فریاد نکشد شریک جُرم آنان است

واعظی: مردم را نسبت به آینده نااُمید نکنیم

«تصویری در دوردست» از تنها زنی که در معرکه گیلان غرب جنگید

نتایج فراخوان بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز اعلام می شود

تفاوت های تحریم های جدید با تحریم های قبل

گرافیک شبکه یک تغییر کرد

گوهرتابناک فاطمه(ص) حاصل ازدواج پیامبر(ص) و خدیجه (س)

نکوداشتی برای قلب خانواده

خدابنده، در جذب مشارکت های خیری در کتابخانه سازی پیشرو است

حاشیه نشینی یا حاشیه رانی؛ زخمی بر چهره شهرها +عکس

حاشیه نشینی یا حاشیه رانی؛ زخمی بر چهره شهرها +عکس