مطالب مرتبط:
صید قاچاق؛ درد بی درمان ذخایر دریای خزر
صید قاچاق؛ درد بی درمان ذخایر دریای خزر
صید کیلکا از دریای خزر افزایش هفت درصدی داشته است
مردم گرفتار در طوفان شن سیستان وبلوچستان (عکس)
روایتی تصویری از اتفاقات روز گذشته/رهاسازی نمادین بچه ماهی خاویاری در دریای خزر/ طوفان شن در زابل
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 02:252018-10-17اقتصادي

ذخایر خزر گرفتار طوفان صید قاچاق


اگرچه کاهش ذخایر ماهیان دریای خزر مهم ترین علت کمی صید اعلام می شود، ولی واقعیت این است که صیادان شمالی به ویژه مازندران با رقیب غیرقابل مهار و طمع کاری به نام «صید قاچاق» باید رقابت کنند که هر سال قوی تر شده و بر قدرت مانورش افزوده می شود.

- اگرچه کاهش ذخایر ماهیان دریای خزر مهم ترین علت کمی صید اعلام می شود، ولی واقعیت این است که صیادان شمالی به ویژه مازندران با رقیب غیرقابل مهار و طمع کاری به نام صید قاچاق باید رقابت کنند که هر سال قوی تر شده و بر قدرت مانورش افزوده می شود.

شعارسال:" تور صیادان مجاز در استان های شمالی کشور از دهه گذشته به این سو سال به سال خالی تر شد، در حالی که این کسب و کار بر خلاف حوزه های اقتصادی دیگر در تمام این مدت فقط به امید بازنشستگی ادامه پیدا کرده است.

اگرچه کاهش ذخایر ماهیان دریای خزر مهم ترین علت کمی صید اعلام می شود، ولی واقعیت این است که صیادان شمالی به ویژه مازندران با رقیب غیرقابل مهار و طمع کاری به نام صید قاچاق باید رقابت کنند که هر سال قوی تر شده و بر قدرت مانورش افزوده می شود.

صیادی غیرمجاز یا صید قاچاق پدیده جدیدی در استان های شمالی نیست، ولی از آن جایی تبدیل به مشکل شد که بر دامنه فعالیت این دسته قاچاقچیان در حوزه دریای خزر افزوده شده و هر سال هم وارد حوزه های جدیدتری شده اند.

شاید زمانی صید قاچاق در دریای خزر تنها برای صید ماهیان خاویاری مصداق می یافت و برای قاچاقچیان نمی ارزید به صید ماهیان استخوانی یا دیگر گونه های آبزی در این پهنه آبی اقدام کنند، ولی امروز حتی ماهیان کوچک و گونه های نادر و کمیاب هم از دست آن ها در امان نیستند و به عبارتی آب دریا را غربال می کنند تا چیزی برای آینده باقی نماند.

مشکل زایی این دسته ماهی گیران تنها به همین جا ختم نمی شود و طمع کاری آنان زمان و مکان را در می نوردد، تا جایی که در خارج از فصل هم به صیادی ادامه می دهند تا نسل ماهیان بارور را از بین برند و مکان صیدشان هم علاوه بر دریا، جای جای رودخانه ها را که محل تخم ریزی ماهیان است، در بر می گیرد.

همچنین در حالی که بخشی از صیادان غیرمجاز با گذشت زمان مجهزتر شده و امکاناتی حتی مدرن تر از گاردهای صیادی دارند تا به قسمت های ژرف تر دریا دسترسی داشته باشند، بر تعداد تازه واردها نیز هر سال به سبب شرایط اقتصادی و بیکاری افزوده می شود که خود خطر جدی دیگری برای ذخایر ماهیان خزر محسوب می شوند.

شاید به همین دلیل است که مدیرکل دفتر امور صید و صیادی شیلات ایران می گوید 40 تا 45 درصد انواع ماهیان استخوانی در دریای خزر توسط صیادان غیرمجاز صید می شود.

ماهیان استخوانی مهم ترین ذخایر دریای خزر و ممر درآمد دست کم چهار هزار و 200 صیاد مازندرانی و در مجموع 11 هزار صیاد استان های شمالی است.

مختار آخوندی گفت: بیش تر صیادان غیرمجاز به صورت انفرادی با هدف معیشتی و به روش دام گستر فعالیت دارند، ولی در مجموع فعالیت آنان درآمد صیادان عضو شرکت تعاونی صیادی پره استان های شمالی مازندران، گیلان و گلستان را به حداقل رسانده است.

وی مهم ترین دلیل گسترش صید غیرمجاز ذخایر دریای خزر در استان های شمالی را افزایش آمار بیکاران دانست و افزود: به دلیل این که مسئولان در دیگر دستگاه های اجرایی اشتغال جوانان بیکار سواحل دریای خزر را مهیا نکردند، آنان به صورت غیرمجاز اقدام به صید به روش دام گستر می کنند.

آخوندی با بیان این که صیادان غیرمجاز به ماهیان استخوانی مولد که به سمت رودخانه ها کوچ می کنند نیز رحم نمی کنند، بیان داشت: بررسی ها نشان می دهد بیش تر آنان اهمیت موضوع را نمی دانند و با هدف معیشتی صید را انجام می دهند.

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی شیلات ایران با بیان این که حدود 11 هزار ماهی گیر در قالب 121 شرکت تعاونی صیادی پره در سواحل خزر سه استان شمالی مشغول کار هستند، افزود: البته آلودگی رودخانه ها و آب دریای خزر هم در کنار صید غیرمجاز و صید ماهیان بارور از دیگر دلایل کاهش ذخایر ماهیان استخوانی است.

وی کاهش میزان آب ورودی، پایین آمدن سطح آب و بی توجهی به غنی سازی ذخایر آبزی را از دیگر علل کاهش ذخایر ماهیان استخوانی در دریای خزر دانست و گفت: حجم صید ماهیان استخوانی دریای خزر در سال های اخیر به پایین ترین میزان خود یعنی حدود هفت هزار تن رسیده است.

طبق بررسی های علمی، 15 گونه ماهی استخوانی در دریای خزر وجود دارد که کپور، سفید و کفال پرشمارترین آن ها است.

دام گستری، تهدید جدی مدیرکل دفتر امور صید و صیادی شیلات ایران روش دام گستر را روشی آسیب زا برای ذخایر دریای خزر دانست و گفت: بر اساس تحقیقات روش صیادی پره بهترین روش صید ماهیان استخوانی است.

روش پره ، روشی است که در آن تورهایی با ارتفاع هفت تا 10 متر و به طول یک هزار و 200 متر به کمک یک قایق به صورت نیم دایره در فاصله مشخصی از ساحل دریا (14 متری عمق دریا) پهن و پس از انباشته شدن از ماهیان استخوانی شامل گونه های کفال، سفید و کپور، به وسیله تراکتور به ساحل کشیده می‎شود.

آخوندی با اشاره به این که سالانه بین 200 تا 250 میلیون قطعه بچه ماهی به صورت مصنوعی با همکاری شرکت های تعاونی و شیلات ایران تکثیر و در رودخانه های منتهی به دریای خزر رها سازی می شود، اظهار داشت: امسال نیز 23 میلیون بچه ماهی به روش شیل گذاری رها سازی شد.

وی ذخایر دریای خزر را انفال دانست و گفت: برای حفظ ذخایر دریا به همکاری هر سه قوه اجرایی، قضاییه و مجلس نیاز است تا علاوه بر حفظ و حراست، بر اساس مقررات از آن بهره برداری اقتصادی شود.

این مسئول شیلاب ایران همچنین با تأکید بر این که آلودگی رودخانه های منتهی به دریای خزر از حد بحران گذشته است، گفت: امروز افزون بر این که تکثیر طبیعی ماهیان استخوانی تا 95 درصد از بین رفته است، حتی کمتر از 10 درصد بچه ماهیان تکثیر مصنوعی رها سازی شده نیز در اثر بالا بودن آلودگی آب رودخانه و دریای خزر به مرحله صید و برداشت نمی رسند.

آخوندی با بیان این که جامعه صیادی شمال به این نتیجه رسیده است که اگر نسبت به محیط زیست دریای خزر بی توجهی کند و از رودخانه و دریا محافظت نکند سال به سال با کاهش صید مواجه شده و در نتیجه با کاهش شدید درآمد مواجه می شوند، گفت: به همین دلیل در سه سال اخیر خودشان اقدام به تولید و تکثیر طبیعی و مصنوعی بچه ماهی سفید و کپور می کنند.

وی گفت: به هر حال صید غیرمجاز در دریای خزر بیداد می کند و یگان حفاظت شیلات ایران نیز به تنهایی حریف صیادان غیرمجاز نمی شود، چرا که بیش تر این افراد برای گذراندن زندگی به نیاز به صید ماهی برای فروش دارند.

این مسئول افزود: بررسی ها نشان می دهد که وضعیت صید غیرمجاز در دو استان گیلان و گلستان حتی بدتر از مازندران است.

آخوندی با بیان این که صید غیرمجاز و قاچاق ماهیان خاویاری دریای خزر به مراتب بیش تر از ماهیان استخوانی است، گفت: این درحالی است که در هشت سال اخیر بر اساس تصمیم کنوانسیون دریای خزر صید ماهیان استخوانی ممنوع اعلام شده است.

صید ماهیان خاویاری در خزر از سال 2010 میلادی بر اساس توافقی که پنج کشور حاشیه این دریا در کمیسیون منابع زنده دریای خزر به آن دست یافتند، به مدت پنج سال ممنوع شد تا ذخایر این گونه ماهیان بازسازی شود.

از آن جایی که صید قاچاق ماهیان خاویاری زیاد بوده است، مسئولان شیلاتی این پنج کشور در نشست بعدی توافق را به مدت پنج سال دیگر یعنی تا پایان 2020 میلادی تمدید کردند.

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی شیلات ایران گفت: صیادان غیرمجاز صید و قاچاق ماهیان خاویاری را به صورت باندی انجام می دهند و این صیادان توسط برخی از سرمایه گذاران سودجو مورد حمایت قرار می گیرد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 22مهر1397، کدخبر: 55686: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: دریای خزر - ماهی - قاچاق - دریا - مازندران - واقعیت - مجاز - اقتصادی - کاهش - استان - بازنشستگی - مشکل - رودخانه - بیکاری - انواع - شیلات - شرایط - ایران - طوفان - آینده - امروز - پدیده - کوچک - دفتر - کشور - امان - امید - درصد - نادر - برند

آخرین اخبار سرویس:
تنها خودرو جامانده از اربعین در پارکینگ مهران/ عکس

مظنه خودروهای میلیاردی در بازار تهران

اوقات شرعی شیراز سه شنبه 22 آبان

بازی دو سر باخت، نتیجه بلوف نفتی عربستان علیه ایران

واردات موز 237 میلیون دلاری شد

راه اندازی مراکز جدید خرید و فروش خودرو در پایتخت

مناظره 2 فعال سیاسی بر سر موضوع تعامل یا تقابل با آمریکا

اختلال آموزش تحصیلات تکمیلی در پی نوسانات ارز/ تاثیر منفی افزایش نرخ دلار بر آموزش پزشکی

مظنه اجاره بهای خانه نقلی در تهران

چقدر از مخازن سدهای کشور خالی است؟

تاثیر 50 درصدی ممنوعیت واردات بر فروش پوشاک و پارچه / برنامه ریزی برای تامین پارچه ایام عید

سامانه های جایگزین سوییفت عملیاتی شد

دسترسی بانک مرکزی ایران به سوییفت قطع شد

آهوی زیبای ایرانی در سبزوار/ عکس

مجری جنجالی درکنار 2 بازیگر مشهور /عکس

اخلال در تجارت خارجی ایران

دو گذرگاه مرزی جدید در قبرس گشایش یافت

ترامپ: قیمت نفت باید کاهش یابد

مظنه آپارتمان های 5 ساله تهران

جادوی بازار-تابوی دولت

چهار قدم تا تشکیل یک هیات مدیره کارآمد

تغییر معادله گردشگری به نفع چینی ها تا 2030

رونمایی از مته حفاری صنعت نفت در خوزستان

مقاوم سازی 42 درصد خانه های روستایی آذربایجان شرقی

تحریم به بازار قطعات یدکی رسید

ابزار جلوگیری از کاهش صادرات فولاد در تحریم

سیگنال مثبت از صادرات نفت

دو برگ برنده نفت ایران

رده بندی جدید نیمه تمام های صنعتی

تولیدکنندگان استان تهران با چه چالش هایی دست و پنجه نرم می کنند؟

لیست جدید کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی اعلام شد

ارتقای ظرفیت های کشاورزی با تدبیر

واردات یک میلیون 737 هزار گوشی تلفن همراه در هفت ماه

آیا اصلاح طلبان از انتخابات آتی کناه گیری می کنند؟ /آیا عربستان به آمریکا پشت کرده است؟ / بازار داغ خرید و فروش کارت سوخت صحت دارد؟

کار سخت دژپسند؛ افزایش مالیات بدون کور کردن تولید!

پرداخت مرحله اول سپرده مالباختگان گلیم و گبه تا آخر هفته

مناطق آزاد؛ آدرس غلط برای معضل قاچاق

ابراز امیدواری برای خرید یک عکس توسط علی دایی

ترامپ: قیمت نفت باید باز هم پایین تر بیاید/ از عربستان متشکرم

تزیین ماشین عروس ترکمنی/ عکس

قیمت خودرو در بازار امروز+ جدول قیمت ها

ابراز امیدواری برای خرید یک عکس توسط علی دایی

چقدر ارز صرف واردات مسواک به کشور شد

مشکل کاغذ و تجهیزات چاپ کتاب های درسی حل شد

سکه و ارز در بازار امروز با چه قیمت‎های معامله شد؟

همه چیز درباره قیمت دلار؛ بالا می رود یا پایین می آید؟

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/21

قیمت برخی از خودروهای تولید داخلی + جدول

قیمت مرغ در بازار، 20 درصد گران تر از نرخ مصوب!

چین به دنبال اجرای کاهش قابل توجه مالیات است

قیمت سکه 270 هزار تومان کاهش یافت/طلای 18 عیار 401 هزار تومان

خرید و فروش سکه به کف رسید

سِت لاکچری خواننده مشهور پاپ با آقاپسرش/عکس

منطقه ای دیدنی در سوادکوه+عکس

قیمت سکه طرح جدید امروز، دوشنبه 21 آبان 4.3 میلیون تومان شد

اراده ای برای خصوصی سازی صنعت خودرو وجود ندارد

قیمت طلا و سکه در بازار+جدول

افزایش حقوق حق کارگران است

واردات هدفون و گوشی 4 میلیون دلاری شد + جدول

وزیر صنعت: خودروسازان باید به تعهداتشان عمل کنند

شهرک های صنعتی مشترک در مناطق آزاد ایجاد شود

افزایش آب بهای مصرفی برای کم مصرف ها و پرمصرف ها آغاز شد

صندوقی که برای خریداران خودرو 50 میلیون تومان آب خورد + سند

صادرات بیش از یک میلیون قطعه جوجه یک روزه به عراق و ارمنستان

هزینه یک درصدی غول های نفتی روی انرژی پاک

قیمت مرغ در بازار، 20 درصد گران تر از نرخ مصوب!

بازار نفت 180 درجه چرخید

قیمت طلا به کمترین رقم یک ماه گذشته رسید

انواع لوازم مصرفی موتورسیکلت + قیمت

قیمت انواع ماشین اصلاح در بازار

مشکل کاغذ و تجهیزات چاپ کتاب های درسی حل شد

خودروسازان باید به تعهداتشان عمل کنند

معاون صدا: خنداندن مردم سخت است

نفت برنت 71 دلار شد

کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار

عتیقه برزیلی در تهران!/ عکس

موانع واگذاری بنگاه های دولتی و شبه دولتی

افزون بر 40 میلیارد تومان قرارداد در حوزه عمرانی منعقد شد

‍‍‍ بیش از 2 هزار تخلف صنفی در کهگیلویه و بویراحمد کشف شد

قیمت امروز مرغ 3000 تومان بالاتر از نرخ مصوب شد

جهش 346 درصدی صادرات زغالسنگ

درخواست کشاورزان برای افزایش 50درصدی نرخ خرید تضمینی گندم

قیمت کاغذ به بندی 260 هزار تومان رسید

واردات نفت چین رکورد زد

برای خرید آپارتمان در ستارخان چقدر باید پرداخت کرد؟

شیر چند درصد گران شد؟

فیلم/ رها شدن صدها تن گوجه فرنگی در اطراف زنجان

وزیر نیرو: سالانه حدود 4.3 میلیارد متر مکعب پساب در کشور تولید می شود

چین نخستین پروژه حفاری گاز طبیعی از اعماق دریا را آغاز کرد

افتتاح فاز نخست کارخانه کمپوست تنکابن

شعر خوانی کنایه دار پیرمرد طبسی برای وزیر کشاورزی

پایان سودآوری شرکت ها

مرگ سالانه 17 هزار نفر در جاده های ایران

سیلاب تحریم و تورم

محمد خزاعی به دلیل بازنشستگی وزارت اقتصاد را ترک می کند

چقدر از مخازن سدهای کشور خالی است؟

آخرین وضعیت بارش های ایران

دسترسی بانک مرکزی ایران به سیستم سوییفت قطع شد

مقصد کارت سوخت های خریداری شده کجاست؟

مناظره مرعیشی و بادامچیان بر سر موضوع تعامل یا تقابل با آمریکا/نمی شود مردم را به زور به بهشت برد

ذخایر خزر گرفتار طوفان صید قاچاق

ذخایر خزر گرفتار طوفان صید قاچاق