مطالب مرتبط:
صید قاچاق؛ درد بی درمان ذخایر دریای خزر
صید قاچاق؛ درد بی درمان ذخایر دریای خزر
صید کیلکا از دریای خزر افزایش هفت درصدی داشته است
مردم گرفتار در طوفان شن سیستان وبلوچستان (عکس)
روایتی تصویری از اتفاقات روز گذشته/رهاسازی نمادین بچه ماهی خاویاری در دریای خزر/ طوفان شن در زابل
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 02:252018-10-17اقتصادي

ذخایر خزر گرفتار طوفان صید قاچاق


اگرچه کاهش ذخایر ماهیان دریای خزر مهم ترین علت کمی صید اعلام می شود، ولی واقعیت این است که صیادان شمالی به ویژه مازندران با رقیب غیرقابل مهار و طمع کاری به نام «صید قاچاق» باید رقابت کنند که هر سال قوی تر شده و بر قدرت مانورش افزوده می شود.

- اگرچه کاهش ذخایر ماهیان دریای خزر مهم ترین علت کمی صید اعلام می شود، ولی واقعیت این است که صیادان شمالی به ویژه مازندران با رقیب غیرقابل مهار و طمع کاری به نام صید قاچاق باید رقابت کنند که هر سال قوی تر شده و بر قدرت مانورش افزوده می شود.

شعارسال:" تور صیادان مجاز در استان های شمالی کشور از دهه گذشته به این سو سال به سال خالی تر شد، در حالی که این کسب و کار بر خلاف حوزه های اقتصادی دیگر در تمام این مدت فقط به امید بازنشستگی ادامه پیدا کرده است.

اگرچه کاهش ذخایر ماهیان دریای خزر مهم ترین علت کمی صید اعلام می شود، ولی واقعیت این است که صیادان شمالی به ویژه مازندران با رقیب غیرقابل مهار و طمع کاری به نام صید قاچاق باید رقابت کنند که هر سال قوی تر شده و بر قدرت مانورش افزوده می شود.

صیادی غیرمجاز یا صید قاچاق پدیده جدیدی در استان های شمالی نیست، ولی از آن جایی تبدیل به مشکل شد که بر دامنه فعالیت این دسته قاچاقچیان در حوزه دریای خزر افزوده شده و هر سال هم وارد حوزه های جدیدتری شده اند.

شاید زمانی صید قاچاق در دریای خزر تنها برای صید ماهیان خاویاری مصداق می یافت و برای قاچاقچیان نمی ارزید به صید ماهیان استخوانی یا دیگر گونه های آبزی در این پهنه آبی اقدام کنند، ولی امروز حتی ماهیان کوچک و گونه های نادر و کمیاب هم از دست آن ها در امان نیستند و به عبارتی آب دریا را غربال می کنند تا چیزی برای آینده باقی نماند.

مشکل زایی این دسته ماهی گیران تنها به همین جا ختم نمی شود و طمع کاری آنان زمان و مکان را در می نوردد، تا جایی که در خارج از فصل هم به صیادی ادامه می دهند تا نسل ماهیان بارور را از بین برند و مکان صیدشان هم علاوه بر دریا، جای جای رودخانه ها را که محل تخم ریزی ماهیان است، در بر می گیرد.

همچنین در حالی که بخشی از صیادان غیرمجاز با گذشت زمان مجهزتر شده و امکاناتی حتی مدرن تر از گاردهای صیادی دارند تا به قسمت های ژرف تر دریا دسترسی داشته باشند، بر تعداد تازه واردها نیز هر سال به سبب شرایط اقتصادی و بیکاری افزوده می شود که خود خطر جدی دیگری برای ذخایر ماهیان خزر محسوب می شوند.

شاید به همین دلیل است که مدیرکل دفتر امور صید و صیادی شیلات ایران می گوید 40 تا 45 درصد انواع ماهیان استخوانی در دریای خزر توسط صیادان غیرمجاز صید می شود.

ماهیان استخوانی مهم ترین ذخایر دریای خزر و ممر درآمد دست کم چهار هزار و 200 صیاد مازندرانی و در مجموع 11 هزار صیاد استان های شمالی است.

مختار آخوندی گفت: بیش تر صیادان غیرمجاز به صورت انفرادی با هدف معیشتی و به روش دام گستر فعالیت دارند، ولی در مجموع فعالیت آنان درآمد صیادان عضو شرکت تعاونی صیادی پره استان های شمالی مازندران، گیلان و گلستان را به حداقل رسانده است.

وی مهم ترین دلیل گسترش صید غیرمجاز ذخایر دریای خزر در استان های شمالی را افزایش آمار بیکاران دانست و افزود: به دلیل این که مسئولان در دیگر دستگاه های اجرایی اشتغال جوانان بیکار سواحل دریای خزر را مهیا نکردند، آنان به صورت غیرمجاز اقدام به صید به روش دام گستر می کنند.

آخوندی با بیان این که صیادان غیرمجاز به ماهیان استخوانی مولد که به سمت رودخانه ها کوچ می کنند نیز رحم نمی کنند، بیان داشت: بررسی ها نشان می دهد بیش تر آنان اهمیت موضوع را نمی دانند و با هدف معیشتی صید را انجام می دهند.

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی شیلات ایران با بیان این که حدود 11 هزار ماهی گیر در قالب 121 شرکت تعاونی صیادی پره در سواحل خزر سه استان شمالی مشغول کار هستند، افزود: البته آلودگی رودخانه ها و آب دریای خزر هم در کنار صید غیرمجاز و صید ماهیان بارور از دیگر دلایل کاهش ذخایر ماهیان استخوانی است.

وی کاهش میزان آب ورودی، پایین آمدن سطح آب و بی توجهی به غنی سازی ذخایر آبزی را از دیگر علل کاهش ذخایر ماهیان استخوانی در دریای خزر دانست و گفت: حجم صید ماهیان استخوانی دریای خزر در سال های اخیر به پایین ترین میزان خود یعنی حدود هفت هزار تن رسیده است.

طبق بررسی های علمی، 15 گونه ماهی استخوانی در دریای خزر وجود دارد که کپور، سفید و کفال پرشمارترین آن ها است.

دام گستری، تهدید جدی مدیرکل دفتر امور صید و صیادی شیلات ایران روش دام گستر را روشی آسیب زا برای ذخایر دریای خزر دانست و گفت: بر اساس تحقیقات روش صیادی پره بهترین روش صید ماهیان استخوانی است.

روش پره ، روشی است که در آن تورهایی با ارتفاع هفت تا 10 متر و به طول یک هزار و 200 متر به کمک یک قایق به صورت نیم دایره در فاصله مشخصی از ساحل دریا (14 متری عمق دریا) پهن و پس از انباشته شدن از ماهیان استخوانی شامل گونه های کفال، سفید و کپور، به وسیله تراکتور به ساحل کشیده می‎شود.

آخوندی با اشاره به این که سالانه بین 200 تا 250 میلیون قطعه بچه ماهی به صورت مصنوعی با همکاری شرکت های تعاونی و شیلات ایران تکثیر و در رودخانه های منتهی به دریای خزر رها سازی می شود، اظهار داشت: امسال نیز 23 میلیون بچه ماهی به روش شیل گذاری رها سازی شد.

وی ذخایر دریای خزر را انفال دانست و گفت: برای حفظ ذخایر دریا به همکاری هر سه قوه اجرایی، قضاییه و مجلس نیاز است تا علاوه بر حفظ و حراست، بر اساس مقررات از آن بهره برداری اقتصادی شود.

این مسئول شیلاب ایران همچنین با تأکید بر این که آلودگی رودخانه های منتهی به دریای خزر از حد بحران گذشته است، گفت: امروز افزون بر این که تکثیر طبیعی ماهیان استخوانی تا 95 درصد از بین رفته است، حتی کمتر از 10 درصد بچه ماهیان تکثیر مصنوعی رها سازی شده نیز در اثر بالا بودن آلودگی آب رودخانه و دریای خزر به مرحله صید و برداشت نمی رسند.

آخوندی با بیان این که جامعه صیادی شمال به این نتیجه رسیده است که اگر نسبت به محیط زیست دریای خزر بی توجهی کند و از رودخانه و دریا محافظت نکند سال به سال با کاهش صید مواجه شده و در نتیجه با کاهش شدید درآمد مواجه می شوند، گفت: به همین دلیل در سه سال اخیر خودشان اقدام به تولید و تکثیر طبیعی و مصنوعی بچه ماهی سفید و کپور می کنند.

وی گفت: به هر حال صید غیرمجاز در دریای خزر بیداد می کند و یگان حفاظت شیلات ایران نیز به تنهایی حریف صیادان غیرمجاز نمی شود، چرا که بیش تر این افراد برای گذراندن زندگی به نیاز به صید ماهی برای فروش دارند.

این مسئول افزود: بررسی ها نشان می دهد که وضعیت صید غیرمجاز در دو استان گیلان و گلستان حتی بدتر از مازندران است.

آخوندی با بیان این که صید غیرمجاز و قاچاق ماهیان خاویاری دریای خزر به مراتب بیش تر از ماهیان استخوانی است، گفت: این درحالی است که در هشت سال اخیر بر اساس تصمیم کنوانسیون دریای خزر صید ماهیان استخوانی ممنوع اعلام شده است.

صید ماهیان خاویاری در خزر از سال 2010 میلادی بر اساس توافقی که پنج کشور حاشیه این دریا در کمیسیون منابع زنده دریای خزر به آن دست یافتند، به مدت پنج سال ممنوع شد تا ذخایر این گونه ماهیان بازسازی شود.

از آن جایی که صید قاچاق ماهیان خاویاری زیاد بوده است، مسئولان شیلاتی این پنج کشور در نشست بعدی توافق را به مدت پنج سال دیگر یعنی تا پایان 2020 میلادی تمدید کردند.

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی شیلات ایران گفت: صیادان غیرمجاز صید و قاچاق ماهیان خاویاری را به صورت باندی انجام می دهند و این صیادان توسط برخی از سرمایه گذاران سودجو مورد حمایت قرار می گیرد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 22مهر1397، کدخبر: 55686: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: دریای خزر - ماهی - قاچاق - دریا - مازندران - واقعیت - مجاز - اقتصادی - کاهش - استان - بازنشستگی - مشکل - رودخانه - بیکاری - انواع - شیلات - شرایط - ایران - طوفان - آینده - امروز - پدیده - کوچک - دفتر - کشور - امان - امید - درصد - نادر - برند

آخرین اخبار سرویس:
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران؛ نرخ تورم دی ماه به 20.6 درصد رسید/ تورم نقطه ای 39.6 درصد

وزیر صنعت خبر داد: توقف خط تولید خودروهای کم تیراژ پس از تحریم

مرحله آخر بسته حمایتی بیمه شدگان تامین اجتماعی امشب واریز می شود

امشب، مرحله آخر مبلغ بسته حمایتی بیمه شدگان تامین اجتماعی واریز می شود

فقط به 12 هزار شعب بانکی در کشور نیاز داریم/ کاهش قابل توجه نسبت مطالبات معوق به تسهیلات

رسیدگی به هفت هزار و 500 پرونده در تعزیرات حکومتی قزوین

صنعت پتروشیمی، در صدر صادرات غیرنفتی

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش

98 درصد جمعیت شهری ایران از نعمت گاز بهره مند هستند

تورم قیمت مصرف کننده 39.6 درصد شد

آغاز ثبت نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان کشوری

امشب، مرحله آخر واریز مبلغ بسته حمایتی

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن

5 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه برای فرزندآوری

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن

علت ورود گوشت های منجمد در برخی رستوران ها

قیمت خودروی تندر 90 در بازار + جدول

افزایش تورم 39.6 درصدی قیمت مصرف کننده

حباب قیمت سکه چقدر است؟

ساماندهی امداد خودرو ها در اردبیل

آغاز ساخت مرکز رشد واحد های فناوری در لارستان

 آغاز ثبت نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان کشوری

تولید گوشت مرغ 15 برابر شد

بیش از 800 پروانه تولید صنایع دستی در اردبیل صادر شد

قیمت سکه و قیمت طلا در اول بهمن 1397

لغزش رسانه های حرفه ای به سمت شبکه های مجازی - امید بهمنی*

760 تُن آرد یارانه ای بین روستاییان و عشایر مهاباد توزیع شد

30 میلیارد ریال برای تکمیل فاز دوم تصفیه خانه سقز اختصاص یافت

تداوم رشد بهای سکه/ مرز روانی 4 میلیون تومان شکسته شد

دستگیری چهار کارشناس سازمان صمت لرستان

کسانی که مشمول بسته حمایتی نشدند چه کنند؟

بسته حمایتی دولت در ایستگاه آخر

امشب،مرحله آخر مبلغ بسته حمایتی بیمه شدگان تامین اجتماعی واریز می شود

انتقاد از کاهش بودجه بنیاد نخبگان و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران

بازار داغ گوشت یخی در هوای سرد این روزها

فساد در تخصیص ارز 4200 تومانی، عامل گرانی گوشت

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن

تامین برق 8 روستای استان اردبیل همزمان با دهه مبارک فجر 97 

پرداخت بیش از یک میلیارد بابت تولید برق به سرمایه گذاران

پلمب کارگاه تولید عسل تقلبی در تبریز

تداوم رشد بهای سکه/ مرز روانی 4 میلیون تومان شکسته شد

رییس سازمان بازرسی: هیچ خودروسازی حق افزایش قیمت محصولاتش را ندارد

امشب،مرحله آخر مبلغ بسته حمایتی بیمه شدگان تامین اجتماعی واریز می شود

برخی وقتی صحبت از آزادی می شود، غش می کنند/ با توجه به چهل سالی که گذشته، سرمایه اجتماعی مناسبی تحویل نسل بعد نداده ایم

آغاز ثبت نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان کشوری

افزایش قیمت خودروهای سایپا + جدول

یک اتفاق تاریخی؛ تسلا 3 به پرفروش ترین خودروی لوکس آمریکا تبدیل شد

قدرت نمایی «رستاک پادویژن» با 6 اثر در رقابت 97

عرضه شفاف نفت در بورس به جای مذاکره در اتاق تاریک

کوران زمستانی در بورس با ریزش 3652 واحدی شاخص

جابجایی 20 نماد معاملاتی در تابلوهای ب و ج بازار پایه فرابورس

پانزدهمین شرکت جدید امسال بازار سهام رونمایی می شود

سومین محموله نفت خام در بورس انرژی بدون مشتری ماند

پیشنهادات 9 گانه برای تقویت بورس کالا به کمیسیون اقتصادی مجلس

حمایت انجمن قطعه سازان ایران از مدیرعامل جدید سایپا

قیمت خودرو امروز 1397/11/01

پیشنهاد اصلاح نظام پرداخت با شروع از پرداخت قبوض و خرید شارژ

1.1 میلیون نفر در جشنواره قرض الحسنه «بانک آینده» شرکت کردند

تخفیف های نجومی برای فروش نفت در «اتاق تاریک» قابل قبول نیست

کشورهای متعددی علاقمند خریداری نفت ایران هستند

نفت در بورس مشتری پیدا نکرد!

مشروح دومین جلسه محاکمه 3 متهم پرونده بانک سرمایه| 600 میلیارد تومان به اسم معتادان و کارتن خواب ها تسهیلات اخذ شده| نقش حسین هدایتی در پرونده فساد بانک سرمایه+عکس

​بانک صادرات ایران استخدام می کند

انتقاد از کاهش بودجه بنیاد نخبگان و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران

نفت در بورس مشتری پیدا نکرد!

کسب درآمد از آلودگی هوا به کمک فناوری نانو در ایران

بهره برداری از هشت فروند اسکله فلزی شناور در هرمزگان

حل مشکلات روستاییان باید در اولویت کاری مسئولان قرار بگیرد

مشروح دومین جلسه محاکمه 3 متهم پرونده بانک سرمایه| 600 میلیارد تومان به اسم معتادان و کارتن خواب ها تسهیلات اخذ شده| نقش حسین هدایتی در پرونده فساد بانک سرمایه+نقش

آغاز به کار سایت تحقیقاتی عملکرد گندم

آخرین وضعیت پرداخت مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه سلامت

بانک ملی، تامین کننده منابع مالی بزرگ ترین طرح های عمرانی و خدماتی

بانک ملی ایران عصای نظام اقتصادی کشور است

آغاز دومین جشنواره کارت های هدیه کوثر

انتخاب برترین نوآوری های بانکی و شرکتی در عرصه بانکداری الکترونیک

میزان گوگرد نفت گاز یورو 4 اعلام شد

جهانگیری: با وجود تحریم ها به فروش نفت ادامه می دهیم

دریافت نقدی عوارض خروج از کشور در فرودگاه امام متوقف شد

نتایج نشست تعیین تکلیف تسهیلات گیرندگان حساب ذخیره ارزی

سکه 4 میلیون و 68 هزار تومان شد/ دلار 11650 تومان

قیمت ارز مسافرتی امروز 97/11/01

قیمت خرید دلار در بانک ها امروز 97/11/01

همه چیز در مورد بسته حمایتی دولت

تورم قیمت مصرف کننده 39.6 درصد شد

مشروح دومین جلسه محاکمه 3 متهم پرونده بانک سرمایه| 600 میلیارد تومان به اسم معتادان و کارتن خواب ها تسهیلات اخذ شده| نقش حسین هدایتی

صدور کارت هوشمند عشایر برای دریافت تسهیلات و خدمات رفاهی

کلاهبرداران تلفنی در کمین

مشخصات فنی و آپشن/ گونو G5

پرداخت 28 هزار فقره تسهیلات خوداشتغالی بانک ملی ایران برای رونق بازار کار

اجرای 118 طرح ملی آبرسانی در کشور

شیراز، میزبان اجلاس سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان

11 هزار متر مربع از اراضی کشاورزی لواسان آزاد سازی شد

آموزش های مهارتی با افزایش بودجه اختصاصی تقویت می شود

امنیت پایدار در جنوب استان کرمان محقق شده است

بودجه آبفای زنجان با 36 درصد افزایش به تصویب رسید

کاهش وابستگی به مرز از اهداف دولت در بانه است

دریافت تسهیلات بیشترین درخواست کشاورزان زنجانی در سامد بود

80 درصد تولیدات خودروسازان به سمت برآورده کردن تعهدات برود

آغاز ثبت نام مرحله جدید آزمون های سنجش مهارت از سه شنبه

بازدید مدیرعامل بانک کارآفرین از 3 شعبه در تهران

ذخایر خزر گرفتار طوفان صید قاچاق

ذخایر خزر گرفتار طوفان صید قاچاق