مطالب مرتبط:
همه چیز در بارسلونا بر پاشنه او می چرخد!
در بر همان پاشنه می چرخد!
لزوم ورود مجلس به قوانین اصلی/مدیران نالایق پاشنه آشیل کشور هستند
فضای مجازی؛ پاشنه آشیل کشور در برابر دشمن/ امروز جمهوری اسلامی انشای قدرت می کند
کفش مجلسی بدون پاشنه زنانه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 02:252018-10-17اقتصادي

در بر همان پاشنه می چرخد!


سیل به عنوان یکی از بلایای طبیعی بسیار مخرب در ایران می تواند معلول عواملی چون تخریب مراتع، جنگل زدایی ، تبدیل و تغییر آبخیزها و تالاب ها به مزارع، - ویلاسازی، شهرک سازی در حاشیه رودخانه ها و افزایش روزافزون تولید زباله و رهاکردن آن در دل طبیعت باشد که سیل اخیر در شهرهای مازندران می تواند شاهدی بر این ادعا باشد.

شعارسال:" در سیلاب اخیر، همه از سیل گفتیم و در دادگاه غیرمنصفانه خود هر روز، ده ها بار سیل را مقصر خسارات اخیر در مازندران دانستیم؛ غافل از آن که این ما بودیم که با صدور مجوز و همچنین ساخت وساز در حریمش، زمینه خسارات این چنینی را فراهم آوردیم.

آری، سیل آمد و هر آنچه با کوتاهی و سهل انگاری ما در بسترش ساخته بودیم با خود برد و این نتیجه تجاوز به حریم طبیعی و قانونی رودخانه است.

آری، این ما بودیم که به آرامش رودخانه اعتماد کردیم و هشدارها را جدی نگرفتیم، سیلاب مقصر نیست.

گفته می شود از حدود 30 سال پیش تاکنون بلایای طبیعی در سطح جهان سه برابر شده است و در همین هفته ها مردم ما به ویژه در مازندران به این باور رسیدند که طوفان و سیل، تاوان تخریب محیط زیست و تجاوز به حریم رودخانه هاست.

این تجاوز از تخریب پوشش گیاهی گرفته تا قطع درختان جنگلی و از کم کاری و کوتاهی دستگاه های متولی در اجرای صحیح قانون گرفته تا قانون گریزی مردم در ساخت وساز های غیراصولی در بستر رودخانه ها و از تعویق اقدامات پیشگیرانه گرفته تا به دست گرفتن کاسه چه کنم چه کنم پس از وقوع حوادث.

همه این موارد پازل چالش ها و آسیب های جدی در این حوزه است که مشخص نیست باید چند بار دیگر شاهد چنین وقایعی در سطح استان باشیم تا اقدامات جدی و عملیاتی هم از سوی مردم و هم از سوی مسئولان و دستگاه های ذی ربط صورت گیرد.

سیل مازندران با 705 میلیارد تومان خسارت علی اصغر احمدی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران، درباره میزان خسارت سیل اخیر در مازندران گفت: در پی وقوع سیل در مازندران مبلغ 705 میلیارد تومان خسارت به استان وارد شد.

وی افزود: نزدیک به 500 میلیارد تومان خسارت به بخش تأسیسات زیربنایی اعم از پل، جاده، آب، برق، گاز و غیره وارد شد که حاکی از بیش ترین خسارات وارده به این بخش در استان است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران خاطرنشان کرد: در این حادثه 180 میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی اعم از زراعی، باغی، دام، طیور و نیز 20 میلیارد تومان خسارت به بخش مسکن و معیشت استان وارد شد.

احمدی با بیان این که بیش ترین صدمات به بخش زیرساخت و زیربنایی استان وارد آمد، اظهار کرد: در میان شهرهای استان، خسارت اصلی به شهرستان تنکابن وارد آمد که بیش ترین حجم صدمات به بخش زیربنایی، کشاورزی و مسکن این شهرستان حادث شد.

وی در پاسخ به این پرسش که برخی معتقدند عدم لایروبی رودخانه ها و روند کند این امر در مدت زمان اعلام هواشناسی تا زمان وقوع سیل، از دلایل اصلی افزایش خسارات سیل اخیر بوده است، بیان کرد: این موضوع را قویا تکذیب می کنم، چراکه بلافاصله پس از اعلام هواشناسی جلسه ویژه مدیریت بحران در استان تشکیل و لایروبی رودخانه ها به تمامی فرمانداران ابلاغ شد که در دستورکار قرار گرفت و باید اضافه کنم اگر لایروبی رودخانه ها انجام نمی شد، خسارات سیل خیلی بیش تر از حجم وارده بود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران تصریح کرد: میزان بارش باران تنها ظرف مدت 24 ساعت در رامسر با بارش 50 درصد از باران یک سال در استان برابری می کرد و این میزان بارش طی چند دهه اخیر بی سابقه بود و تمامی قوا برای کاهش خسارات این حادثه در دستور کار قرار گرفت.

پرونده آزادسازی حریم رودخانه ها یک بار برای همیشه بسته شود احمدی در پاسخ این پزسش که ساخت وساز غیرمجاز در حاشیه رودخانه و همچنین صدور مجوز ساخت این مسکن ها در حاشیه رودخانه ها بر میزان خسارات سیل اخیر افزوده است، عنوان کرد: بر اساس طرح جامع سیلاب، موضوع آزاد سازی حریم رودخانه ها از مدت ها قبل در دستورکار قرار گرفته که تاکنون 129 واحد مسکونی در این بخش آزاد شده است.

وی با بیان این که آزاد سازی حریم رودخانه ها و جابه جایی ساکنان این مسکن ها نیازمند اعتبار ویژه کشوری است، متذکر شد: امیدواریم با تخصیص اعتبار به این بخش و با پیگیری های مداومی که شخص استاندار مازندران در این خصوص دارند، یک بار برای همیشه این پرونده در استان بسته شود و دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

چرا از حوادث گذشته عبرت نمی گیریم؟ ساماندهی و جلوگیری از ساخت و سازهای جدید در حریم و بستر رودخانه ها و برخورد قضایی با متخلفان، لایروبی بستر رودخانه ها و هدایت هوشمندانه سیلاب به محل های کم خطر مانند مخازن سد و دریاچه های طبیعی و اراضی کم خطر جدا از کاهش خسارات جانی و مالی در هنگام چنین بلایای طبیعی، می تواند در زمانی که با بحران کم آبی در استان مواجه هستیم، این تهدید را تبدیل به فرصتی استراتژیک نیز کند.

جالب آن که با وجود وقوع چنین حوادثی طی سالیان جاری اما بازهم از آن درس نمی گیریم و شاهد افزایش ساخت وساز در حریم و بستر رودخانه ها هستیم؛ در حالی که چنین ساخت وسازهایی ممنوع اعلام شده است، اما با اهمال و کم کاری دستگاه های متولی به راحتی امتیازاتی نظیر آب، برق، گاز و غیره در اختیار متخلفان این بخش قرار داده می شود؛ امری که به افزایش این تخلفات دامن می زند و از اعتبار این قوانین می کاهد.

در کنار کوتاهی مسئولان در برخورد قاطع با ساخت وسازهای غیرمجاز در حریم رودخانه ها و نیز دستگاه های متولی در عدم ارائه خدمات ساختمانی به این واحدها و لایروبی منظم و به موقع رودخانه ها، بی توجهی و کم توجهی مردم نیز به اخطارها و نیز ممنوعیت ساخت وساز در این اراضی از نکات قابل تأملی است که بر میزان خسارات و تشدید بی قانونی و تخلفات این بخش افزوده است.

یادمان نرود باز هم سیل به ما سر می زند بیش از 140 رودخانه کوچک و بزرگ در مازندران جریان دارد که تعداد قابل توجهی از این رودخانه ها از وسط شهرهای استان و حاشیه روستاها می گذرند و بی شک بی توجهی به لایروبی این رودخانه ها و جلوگیری از ساخت وساز در حاشیه و بستر این رودخانه ها می تواند در وقوع چنین بلایای طبیعی، خسارات جبران ناپذیری را وارد کند، خسارات جانی و مالی که طی سالیان اخیر نظیر ان را در نکا، سوادکوه و این بار در تنکابن و شهرهای غرب استان دیدیم.

طی ماه اخیر شاهد وقوع سیل در مازندرانی بوده ایم که جدا از آن که از استان های بارشی کشور محسوب می شود، در ابتدای فصل سرما و افزایش نزولات آسمانی قرار دارد و خسارات وارده در سیل اخیر، به باور بسیاری از کارشناسان در نتیجه دستاندازی انسان به طبیعت روی داده است.

این امر از تخریب پوشش گیاهی و قلع وقمع درختان جنگلی گرفته تا به ساخت وسازهای غیر اصولی در حاشیه رودخانه ها بر می گردد؛ اما در کنار این موضوع سوالی که ذهن آدمی را به خود معطوف می کند آن است که در این میان، نقش نهادهای دولتی حافظ منابع طبیعی، محیط زیست یا این که مرجع صدور پروانه های ساختمانی چیست؟ چرا متولیان امور، اجازه ساخت این بناها را به مردم داده اند؟ سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 25مهر1397، کدخبر: 55869: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: مازندران - استان - میلیارد - خسارت - رودخانه - بلایای طبیعی - مدیریت بحران - تجاوز - طبیعی - تخریب - قانون - مدیریت - مردم - احمدی - سیلاب - بحران - قطع درختان - جنگل زدایی - محیط زیست - جنگل - مقصر - علی اصغر - مسئولان - کشاورزی - افزایش - تنکابن - درختان - دادگاه - آرامش - طوفان

آخرین اخبار سرویس:
مدیر مسؤول گمرک سومار: مشکل فعالیت بازارچه مرزی سومار رفع شد/ هم اکنون مرز باز است

باجه بانک سینا در یاسوج به بهره برداری رسید

ثبت بیش از 19 هزار تقاضای صدور سند مالکیت در استان

توزیع 760تن آرد یارانه ای بین روستاییان و عشایر مهاباد

مرکز آمار ایران: نرخ تورم دی ماه به 20.6 درصد رسید

نیوکی با سس کدو حلوایی

جابجایی کالا در بنادر هرمزگان به مرز 70 میلیون تن رسید

ثبت 73 هزار میلیارد ریال معامله محصول در بورس کالا

لایحه بودجه 98 شهرداری شیراز با سه درصد کاهش پیشنهاد شد

توزیع 600 هزار گوشی موبایل با نرخ ارز نیمایی تا پایان هفته/ ثبت سفارش تلفن همراه ازسرگرفته شد

بیش از 23 هزار شعبه بانکی در ایران فعال هستند/11 هزار شعبه تعطیل می شوند؟

انتقاد از روند نوسازی تاکسی ها/ مراجعه 1.5 میلیون نفر طی اجرای طرح LEZ

ممنوعیت واردات پوشاک لغو نشده است

بهره برداری از 24 زمین چمن مصنوعی در دهه فجر

فوتبال | صعود ژاپنی

سفیر سوییس با حناچی دیدار کرد

تودیع روپیه، یوآن، وون، لیره و یورو برای ثبت سفارش های دارویی

وزیر سابق رفاه: مشکلات بانک ها را رسانه ای نکنید!

استخدام 6 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در البرز

قیمت خودرو در بازار امروز دوشنبه 1 بهمن 97 + جدول

جهیزیه عروس گران شد + جزییات

فارس گزارش می دهد: جزییات دلایل ناکام ماندن عرضه امروز نفت در بورس

گشایش نمایشگاه گل و گیاه و تجهیزات گلخانه ای در شیراز

علمیاتی شدن 40هزار واحد مسکن در کشور با کمک خیران

12 بانک امروز بسته حمایتی واریز می کنند

شهرستان پردیس برای اسکان 600 هزار نفر باید زیست پذیر شود

حال خودروسازان خوب نیست

کمبود علوفه دام از مشکلات عشایر خراسان جنوبی است

انسداد کارت بانکی مهاجران بدون اطلاع قبلی/ دبیر شورای هماهنگی بانک های خراسان رضوی: اظهارنظری ندارم!

حفاظت منابع طبیعی در گرو آشتی مردم با دستگاه های اجرایی است

رسیدگی به هفت هزار و 500 پرونده در تعزیرات حکومتی قزوین

2800 میلیارد ریال از اعتبار احیای دریاچه ارومیه محقق شده است

انجام مقدمات اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی در استان خراسان رضوی

علمیاتی شدن 40 هزار واحد مسکن در کشور با کمک خیران

خودکفایی 95 درصدی کشور در تولید تجهیزات برق

قیمت خودرو امروز 1397/11/01

نرخ مسکن در گران ترین منطقه تهران + جدول

کام بورس در سومین مرحله فروش نفت تلخ شد

استخدام مدیرفروش فروشگاه های زنجیره ای در شرکت پخش لبنیات صباح

80 درصد تولیدات خودروسازان به سمت برآورده کردن تعهدات برود

احتمال توقف سفر مستقیم به اروپا، در پی اقدام اخیر آلمان/ ناچاریم برای سفرهای اروپایی، به عمان یا قطر برویم

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن

5 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه برای فرزندآوری

ثبت نام هشتمین مرحله آزمون های سنجش مهارت فردا آغاز می شود

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/01

برنامه بنیاد مستضعفان برای جلوگیری از خرید مسکن در خارج از کشور

امشب، مرحله آخر مبلغ بسته حمایتی بیمه شدگان تامین اجتماعی واریز می شود

پاسخ به شایعات طرح بیمه شخص ثالث راننده محور

نمایشگاه لوازم خانگی در قزوین

نحوه توزیع گوشت های تنظیم بازار در فروشگاه ها

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران؛ نرخ تورم دی ماه به 20.6 درصد رسید/ تورم نقطه ای 39.6 درصد

وزیر صنعت خبر داد: توقف خط تولید خودروهای کم تیراژ پس از تحریم

مرحله آخر بسته حمایتی بیمه شدگان تامین اجتماعی امشب واریز می شود

امشب، مرحله آخر مبلغ بسته حمایتی بیمه شدگان تامین اجتماعی واریز می شود

فقط به 12 هزار شعب بانکی در کشور نیاز داریم/ کاهش قابل توجه نسبت مطالبات معوق به تسهیلات

رسیدگی به هفت هزار و 500 پرونده در تعزیرات حکومتی قزوین

صنعت پتروشیمی، در صدر صادرات غیرنفتی

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش

98 درصد جمعیت شهری ایران از نعمت گاز بهره مند هستند

تورم قیمت مصرف کننده 39.6 درصد شد

آغاز ثبت نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان کشوری

امشب، مرحله آخر واریز مبلغ بسته حمایتی

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن

5 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه برای فرزندآوری

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن

علت ورود گوشت های منجمد در برخی رستوران ها

قیمت خودروی تندر 90 در بازار + جدول

افزایش تورم 39.6 درصدی قیمت مصرف کننده

حباب قیمت سکه چقدر است؟

ساماندهی امداد خودرو ها در اردبیل

آغاز ساخت مرکز رشد واحد های فناوری در لارستان

 آغاز ثبت نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان کشوری

تولید گوشت مرغ 15 برابر شد

بیش از 800 پروانه تولید صنایع دستی در اردبیل صادر شد

قیمت سکه و قیمت طلا در اول بهمن 1397

لغزش رسانه های حرفه ای به سمت شبکه های مجازی - امید بهمنی*

760 تُن آرد یارانه ای بین روستاییان و عشایر مهاباد توزیع شد

30 میلیارد ریال برای تکمیل فاز دوم تصفیه خانه سقز اختصاص یافت

تداوم رشد بهای سکه/ مرز روانی 4 میلیون تومان شکسته شد

دستگیری چهار کارشناس سازمان صمت لرستان

کسانی که مشمول بسته حمایتی نشدند چه کنند؟

بسته حمایتی دولت در ایستگاه آخر

امشب،مرحله آخر مبلغ بسته حمایتی بیمه شدگان تامین اجتماعی واریز می شود

انتقاد از کاهش بودجه بنیاد نخبگان و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران

بازار داغ گوشت یخی در هوای سرد این روزها

فساد در تخصیص ارز 4200 تومانی، عامل گرانی گوشت

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن

تامین برق 8 روستای استان اردبیل همزمان با دهه مبارک فجر 97 

پرداخت بیش از یک میلیارد بابت تولید برق به سرمایه گذاران

پلمب کارگاه تولید عسل تقلبی در تبریز

تداوم رشد بهای سکه/ مرز روانی 4 میلیون تومان شکسته شد

رییس سازمان بازرسی: هیچ خودروسازی حق افزایش قیمت محصولاتش را ندارد

امشب،مرحله آخر مبلغ بسته حمایتی بیمه شدگان تامین اجتماعی واریز می شود

برخی وقتی صحبت از آزادی می شود، غش می کنند/ با توجه به چهل سالی که گذشته، سرمایه اجتماعی مناسبی تحویل نسل بعد نداده ایم

آغاز ثبت نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان کشوری

افزایش قیمت خودروهای سایپا + جدول

یک اتفاق تاریخی؛ تسلا 3 به پرفروش ترین خودروی لوکس آمریکا تبدیل شد

قدرت نمایی «رستاک پادویژن» با 6 اثر در رقابت 97

عرضه شفاف نفت در بورس به جای مذاکره در اتاق تاریک

کوران زمستانی در بورس با ریزش 3652 واحدی شاخص

در بر همان پاشنه می چرخد!

در بر همان پاشنه می چرخد!