مطالب مرتبط:
همه چیز در بارسلونا بر پاشنه او می چرخد!
در بر همان پاشنه می چرخد!
لزوم ورود مجلس به قوانین اصلی/مدیران نالایق پاشنه آشیل کشور هستند
فضای مجازی؛ پاشنه آشیل کشور در برابر دشمن/ امروز جمهوری اسلامی انشای قدرت می کند
کفش مجلسی بدون پاشنه زنانه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 02:252018-10-17اقتصادي

در بر همان پاشنه می چرخد!


سیل به عنوان یکی از بلایای طبیعی بسیار مخرب در ایران می تواند معلول عواملی چون تخریب مراتع، جنگل زدایی ، تبدیل و تغییر آبخیزها و تالاب ها به مزارع، - ویلاسازی، شهرک سازی در حاشیه رودخانه ها و افزایش روزافزون تولید زباله و رهاکردن آن در دل طبیعت باشد که سیل اخیر در شهرهای مازندران می تواند شاهدی بر این ادعا باشد.

شعارسال:" در سیلاب اخیر، همه از سیل گفتیم و در دادگاه غیرمنصفانه خود هر روز، ده ها بار سیل را مقصر خسارات اخیر در مازندران دانستیم؛ غافل از آن که این ما بودیم که با صدور مجوز و همچنین ساخت وساز در حریمش، زمینه خسارات این چنینی را فراهم آوردیم.

آری، سیل آمد و هر آنچه با کوتاهی و سهل انگاری ما در بسترش ساخته بودیم با خود برد و این نتیجه تجاوز به حریم طبیعی و قانونی رودخانه است.

آری، این ما بودیم که به آرامش رودخانه اعتماد کردیم و هشدارها را جدی نگرفتیم، سیلاب مقصر نیست.

گفته می شود از حدود 30 سال پیش تاکنون بلایای طبیعی در سطح جهان سه برابر شده است و در همین هفته ها مردم ما به ویژه در مازندران به این باور رسیدند که طوفان و سیل، تاوان تخریب محیط زیست و تجاوز به حریم رودخانه هاست.

این تجاوز از تخریب پوشش گیاهی گرفته تا قطع درختان جنگلی و از کم کاری و کوتاهی دستگاه های متولی در اجرای صحیح قانون گرفته تا قانون گریزی مردم در ساخت وساز های غیراصولی در بستر رودخانه ها و از تعویق اقدامات پیشگیرانه گرفته تا به دست گرفتن کاسه چه کنم چه کنم پس از وقوع حوادث.

همه این موارد پازل چالش ها و آسیب های جدی در این حوزه است که مشخص نیست باید چند بار دیگر شاهد چنین وقایعی در سطح استان باشیم تا اقدامات جدی و عملیاتی هم از سوی مردم و هم از سوی مسئولان و دستگاه های ذی ربط صورت گیرد.

سیل مازندران با 705 میلیارد تومان خسارت علی اصغر احمدی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران، درباره میزان خسارت سیل اخیر در مازندران گفت: در پی وقوع سیل در مازندران مبلغ 705 میلیارد تومان خسارت به استان وارد شد.

وی افزود: نزدیک به 500 میلیارد تومان خسارت به بخش تأسیسات زیربنایی اعم از پل، جاده، آب، برق، گاز و غیره وارد شد که حاکی از بیش ترین خسارات وارده به این بخش در استان است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران خاطرنشان کرد: در این حادثه 180 میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی اعم از زراعی، باغی، دام، طیور و نیز 20 میلیارد تومان خسارت به بخش مسکن و معیشت استان وارد شد.

احمدی با بیان این که بیش ترین صدمات به بخش زیرساخت و زیربنایی استان وارد آمد، اظهار کرد: در میان شهرهای استان، خسارت اصلی به شهرستان تنکابن وارد آمد که بیش ترین حجم صدمات به بخش زیربنایی، کشاورزی و مسکن این شهرستان حادث شد.

وی در پاسخ به این پرسش که برخی معتقدند عدم لایروبی رودخانه ها و روند کند این امر در مدت زمان اعلام هواشناسی تا زمان وقوع سیل، از دلایل اصلی افزایش خسارات سیل اخیر بوده است، بیان کرد: این موضوع را قویا تکذیب می کنم، چراکه بلافاصله پس از اعلام هواشناسی جلسه ویژه مدیریت بحران در استان تشکیل و لایروبی رودخانه ها به تمامی فرمانداران ابلاغ شد که در دستورکار قرار گرفت و باید اضافه کنم اگر لایروبی رودخانه ها انجام نمی شد، خسارات سیل خیلی بیش تر از حجم وارده بود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران تصریح کرد: میزان بارش باران تنها ظرف مدت 24 ساعت در رامسر با بارش 50 درصد از باران یک سال در استان برابری می کرد و این میزان بارش طی چند دهه اخیر بی سابقه بود و تمامی قوا برای کاهش خسارات این حادثه در دستور کار قرار گرفت.

پرونده آزادسازی حریم رودخانه ها یک بار برای همیشه بسته شود احمدی در پاسخ این پزسش که ساخت وساز غیرمجاز در حاشیه رودخانه و همچنین صدور مجوز ساخت این مسکن ها در حاشیه رودخانه ها بر میزان خسارات سیل اخیر افزوده است، عنوان کرد: بر اساس طرح جامع سیلاب، موضوع آزاد سازی حریم رودخانه ها از مدت ها قبل در دستورکار قرار گرفته که تاکنون 129 واحد مسکونی در این بخش آزاد شده است.

وی با بیان این که آزاد سازی حریم رودخانه ها و جابه جایی ساکنان این مسکن ها نیازمند اعتبار ویژه کشوری است، متذکر شد: امیدواریم با تخصیص اعتبار به این بخش و با پیگیری های مداومی که شخص استاندار مازندران در این خصوص دارند، یک بار برای همیشه این پرونده در استان بسته شود و دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

چرا از حوادث گذشته عبرت نمی گیریم؟ ساماندهی و جلوگیری از ساخت و سازهای جدید در حریم و بستر رودخانه ها و برخورد قضایی با متخلفان، لایروبی بستر رودخانه ها و هدایت هوشمندانه سیلاب به محل های کم خطر مانند مخازن سد و دریاچه های طبیعی و اراضی کم خطر جدا از کاهش خسارات جانی و مالی در هنگام چنین بلایای طبیعی، می تواند در زمانی که با بحران کم آبی در استان مواجه هستیم، این تهدید را تبدیل به فرصتی استراتژیک نیز کند.

جالب آن که با وجود وقوع چنین حوادثی طی سالیان جاری اما بازهم از آن درس نمی گیریم و شاهد افزایش ساخت وساز در حریم و بستر رودخانه ها هستیم؛ در حالی که چنین ساخت وسازهایی ممنوع اعلام شده است، اما با اهمال و کم کاری دستگاه های متولی به راحتی امتیازاتی نظیر آب، برق، گاز و غیره در اختیار متخلفان این بخش قرار داده می شود؛ امری که به افزایش این تخلفات دامن می زند و از اعتبار این قوانین می کاهد.

در کنار کوتاهی مسئولان در برخورد قاطع با ساخت وسازهای غیرمجاز در حریم رودخانه ها و نیز دستگاه های متولی در عدم ارائه خدمات ساختمانی به این واحدها و لایروبی منظم و به موقع رودخانه ها، بی توجهی و کم توجهی مردم نیز به اخطارها و نیز ممنوعیت ساخت وساز در این اراضی از نکات قابل تأملی است که بر میزان خسارات و تشدید بی قانونی و تخلفات این بخش افزوده است.

یادمان نرود باز هم سیل به ما سر می زند بیش از 140 رودخانه کوچک و بزرگ در مازندران جریان دارد که تعداد قابل توجهی از این رودخانه ها از وسط شهرهای استان و حاشیه روستاها می گذرند و بی شک بی توجهی به لایروبی این رودخانه ها و جلوگیری از ساخت وساز در حاشیه و بستر این رودخانه ها می تواند در وقوع چنین بلایای طبیعی، خسارات جبران ناپذیری را وارد کند، خسارات جانی و مالی که طی سالیان اخیر نظیر ان را در نکا، سوادکوه و این بار در تنکابن و شهرهای غرب استان دیدیم.

طی ماه اخیر شاهد وقوع سیل در مازندرانی بوده ایم که جدا از آن که از استان های بارشی کشور محسوب می شود، در ابتدای فصل سرما و افزایش نزولات آسمانی قرار دارد و خسارات وارده در سیل اخیر، به باور بسیاری از کارشناسان در نتیجه دستاندازی انسان به طبیعت روی داده است.

این امر از تخریب پوشش گیاهی و قلع وقمع درختان جنگلی گرفته تا به ساخت وسازهای غیر اصولی در حاشیه رودخانه ها بر می گردد؛ اما در کنار این موضوع سوالی که ذهن آدمی را به خود معطوف می کند آن است که در این میان، نقش نهادهای دولتی حافظ منابع طبیعی، محیط زیست یا این که مرجع صدور پروانه های ساختمانی چیست؟ چرا متولیان امور، اجازه ساخت این بناها را به مردم داده اند؟ سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 25مهر1397، کدخبر: 55869: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: مازندران - استان - میلیارد - خسارت - رودخانه - بلایای طبیعی - مدیریت بحران - تجاوز - طبیعی - تخریب - قانون - مدیریت - مردم - احمدی - سیلاب - بحران - قطع درختان - جنگل زدایی - محیط زیست - جنگل - مقصر - علی اصغر - مسئولان - کشاورزی - افزایش - تنکابن - درختان - دادگاه - آرامش - طوفان

آخرین اخبار سرویس:
نایب رییس انجمن رادیولوژی ایران: افزایش حداقل 3 برابری قیمت برخی تجهیزات پزشکی/ فعالیت مراکز رادیولوژی با مشکل مواجه است

استخدام کارشناس فروش و پشتیبانی خانم در تهران

استخدام کارشناس فروش با پورسانت عالی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان،کارمند اداری در یک شرکت معتبر

استخدام کارشناس مارکتینگ آقا در شرکت توسعه تجارت رهام اروند

استخدام اپراتور خط تولید آقا در یک شرکت معتبر در یزد

استخدام 11ردیف شغلی در شرکت پارسا پلاستیک(پاپکو) / تهران

اطلاعات قوای مقننه و قضاییه هنوز در سامانه حقوق ثبت نشده است

توقف اسقاط خودرو با ممنوعیت واردات

پشت کردن عربستان به آمریکا

ولید بن طلال به ویترین سعودی ها برمی گردد

تنها خودرو جامانده از اربعین در پارکینگ مهران/ عکس

مظنه خودروهای میلیاردی در بازار تهران

اوقات شرعی شیراز سه شنبه 22 آبان

بازی دو سر باخت، نتیجه بلوف نفتی عربستان علیه ایران

واردات موز 237 میلیون دلاری شد

راه اندازی مراکز جدید خرید و فروش خودرو در پایتخت

مناظره 2 فعال سیاسی بر سر موضوع تعامل یا تقابل با آمریکا

اختلال آموزش تحصیلات تکمیلی در پی نوسانات ارز/ تاثیر منفی افزایش نرخ دلار بر آموزش پزشکی

مظنه اجاره بهای خانه نقلی در تهران

چقدر از مخازن سدهای کشور خالی است؟

تاثیر 50 درصدی ممنوعیت واردات بر فروش پوشاک و پارچه / برنامه ریزی برای تامین پارچه ایام عید

سامانه های جایگزین سوییفت عملیاتی شد

دسترسی بانک مرکزی ایران به سوییفت قطع شد

آهوی زیبای ایرانی در سبزوار/ عکس

مجری جنجالی درکنار 2 بازیگر مشهور /عکس

اخلال در تجارت خارجی ایران

دو گذرگاه مرزی جدید در قبرس گشایش یافت

ترامپ: قیمت نفت باید کاهش یابد

مظنه آپارتمان های 5 ساله تهران

جادوی بازار-تابوی دولت

چهار قدم تا تشکیل یک هیات مدیره کارآمد

تغییر معادله گردشگری به نفع چینی ها تا 2030

رونمایی از مته حفاری صنعت نفت در خوزستان

مقاوم سازی 42 درصد خانه های روستایی آذربایجان شرقی

تحریم به بازار قطعات یدکی رسید

ابزار جلوگیری از کاهش صادرات فولاد در تحریم

سیگنال مثبت از صادرات نفت

دو برگ برنده نفت ایران

رده بندی جدید نیمه تمام های صنعتی

تولیدکنندگان استان تهران با چه چالش هایی دست و پنجه نرم می کنند؟

لیست جدید کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی اعلام شد

ارتقای ظرفیت های کشاورزی با تدبیر

واردات یک میلیون 737 هزار گوشی تلفن همراه در هفت ماه

آیا اصلاح طلبان از انتخابات آتی کناه گیری می کنند؟ /آیا عربستان به آمریکا پشت کرده است؟ / بازار داغ خرید و فروش کارت سوخت صحت دارد؟

کار سخت دژپسند؛ افزایش مالیات بدون کور کردن تولید!

پرداخت مرحله اول سپرده مالباختگان گلیم و گبه تا آخر هفته

مناطق آزاد؛ آدرس غلط برای معضل قاچاق

ابراز امیدواری برای خرید یک عکس توسط علی دایی

ترامپ: قیمت نفت باید باز هم پایین تر بیاید/ از عربستان متشکرم

تزیین ماشین عروس ترکمنی/ عکس

قیمت خودرو در بازار امروز+ جدول قیمت ها

ابراز امیدواری برای خرید یک عکس توسط علی دایی

چقدر ارز صرف واردات مسواک به کشور شد

مشکل کاغذ و تجهیزات چاپ کتاب های درسی حل شد

سکه و ارز در بازار امروز با چه قیمت‎های معامله شد؟

همه چیز درباره قیمت دلار؛ بالا می رود یا پایین می آید؟

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/21

قیمت برخی از خودروهای تولید داخلی + جدول

قیمت مرغ در بازار، 20 درصد گران تر از نرخ مصوب!

چین به دنبال اجرای کاهش قابل توجه مالیات است

قیمت سکه 270 هزار تومان کاهش یافت/طلای 18 عیار 401 هزار تومان

خرید و فروش سکه به کف رسید

سِت لاکچری خواننده مشهور پاپ با آقاپسرش/عکس

منطقه ای دیدنی در سوادکوه+عکس

قیمت سکه طرح جدید امروز، دوشنبه 21 آبان 4.3 میلیون تومان شد

اراده ای برای خصوصی سازی صنعت خودرو وجود ندارد

قیمت طلا و سکه در بازار+جدول

افزایش حقوق حق کارگران است

واردات هدفون و گوشی 4 میلیون دلاری شد + جدول

وزیر صنعت: خودروسازان باید به تعهداتشان عمل کنند

شهرک های صنعتی مشترک در مناطق آزاد ایجاد شود

افزایش آب بهای مصرفی برای کم مصرف ها و پرمصرف ها آغاز شد

صندوقی که برای خریداران خودرو 50 میلیون تومان آب خورد + سند

صادرات بیش از یک میلیون قطعه جوجه یک روزه به عراق و ارمنستان

هزینه یک درصدی غول های نفتی روی انرژی پاک

قیمت مرغ در بازار، 20 درصد گران تر از نرخ مصوب!

بازار نفت 180 درجه چرخید

قیمت طلا به کمترین رقم یک ماه گذشته رسید

انواع لوازم مصرفی موتورسیکلت + قیمت

قیمت انواع ماشین اصلاح در بازار

مشکل کاغذ و تجهیزات چاپ کتاب های درسی حل شد

خودروسازان باید به تعهداتشان عمل کنند

معاون صدا: خنداندن مردم سخت است

نفت برنت 71 دلار شد

کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار

عتیقه برزیلی در تهران!/ عکس

موانع واگذاری بنگاه های دولتی و شبه دولتی

افزون بر 40 میلیارد تومان قرارداد در حوزه عمرانی منعقد شد

‍‍‍ بیش از 2 هزار تخلف صنفی در کهگیلویه و بویراحمد کشف شد

قیمت امروز مرغ 3000 تومان بالاتر از نرخ مصوب شد

جهش 346 درصدی صادرات زغالسنگ

درخواست کشاورزان برای افزایش 50درصدی نرخ خرید تضمینی گندم

قیمت کاغذ به بندی 260 هزار تومان رسید

واردات نفت چین رکورد زد

برای خرید آپارتمان در ستارخان چقدر باید پرداخت کرد؟

شیر چند درصد گران شد؟

فیلم/ رها شدن صدها تن گوجه فرنگی در اطراف زنجان

وزیر نیرو: سالانه حدود 4.3 میلیارد متر مکعب پساب در کشور تولید می شود

چین نخستین پروژه حفاری گاز طبیعی از اعماق دریا را آغاز کرد

در بر همان پاشنه می چرخد!

در بر همان پاشنه می چرخد!