مطالب مرتبط:
با حضور رییس سازمان محیط زیست صورت گرفت راه اندازی خط تولید موتورهای مغناطیس دائم در اصفهان
واکنش سازمان محیط زیست به ماجرای «پوست های ببر کشف شده» در مشهد
حفظ و نگهداری تالاب انزلی نیازمند تأمین اعتبار 300 میلیاردی/ سازمان برنامه به دغدغه سازمان محیط زیست پاسخ دهد
محمود صادقی: هورالعظیم در آتش می سوزد؛ سازمان ‎حفاظت محیط زیست تنها نظاره گر این فاجعه است!
سازمان محیط زیست صنایع بی توجه به قانون هوای پاک را تعطیل کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 02:252018-10-17سياسي

سازمان محیط زیست نیازمند پوست اندازی


عباس پاپی زاده با تأکید بر این که معضلات بی شمار محیط زیست بیانگر این است که باید در ساختار تشکیلاتی سازمان حفاظت محیط زیست تغییراتی ایجاد و اصلاح شود، - گفت: متأسفانه موافقت کلانتری با امور غیرکارشناسی مانند صدور مجوز شکار، راه اندازی قرق های اختصاصی، فروش مجوز شکار به گردشگران خارجی، مجوز انتقال آب و سدسازی و همچنین حمایت از محصولات تراریخته نشان می دهد در کلانتری تعصبی نسبت به محیط زیست کشور وجود ندارد .

شعارسال:" بسیاری از کارشناسان اصلاح رییس سازمان حفاظت محیط زیست را ضروری می دانند.

در این راستا عباس پاپی زاده، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، با تأکید بر لزوم عزل رییس سازمان محیط زیست، گفت: فردی باید در رأس سازمان قرار گیرد که مهم ترین دغدغه اش حفظ محیط زیست باشد .

محیط زیست حیات وحش را فدای منفعت طلبی خود کرده و بخشی از درآمد خود را از طریق صدور مجوز شکار و قتل و عام حیات وحش تأمین می کند .

عباس پاپی زاده با تأکید بر این که معضلات بی شمار محیط زیست بیانگر این است که باید در ساختار تشکیلاتی سازمان حفاظت محیط زیست تغییراتی ایجاد و اصلاح شود، گفت: متأسفانه موافقت کلانتری با امور غیرکارشناسی مانند صدور مجوز شکار، راه اندازی قرق های اختصاصی، فروش مجوز شکار به گردشگران خارجی، مجوز انتقال آب و سدسازی و همچنین حمایت از محصولات تراریخته نشان می دهد در کلانتری تعصبی نسبت به محیط زیست کشور وجود ندارد .

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از این که رییس سازمان حفاظت محیط زیست مقابله و مبارزه با عوامل تخریب کننده محیط زیست را وظیفه خود نمی داند و در این رابطه به صورت منفعل عمل می کند، افزود: محیط زیست باید از دولت جدا شده و به صورت مستقل فعالیت کند تا بتواند از عوامل مخرب محیط زیست و انجام پروژه های دولت که تهدید کننده محیط زیست است جلوگیری کند .

پاپی زاده با بیان این که در پروژه های عمرانی پیوست های زیست محیطی رعایت نمی شود، ادامه داد: مسئولان محیط زیست در این رابطه مماشات، مصلحت اندیشی و ملاحظه کاری می کنند و این مهم نزد آن ها از اهمیت کافی برخوردار نیست .

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از این که دولت بزرگ ترین عامل مخرب محیط زیست است، تصریح کرد: متأسفانه 360 دشت آبی از مجموع 610 دشت آبی کشور از بین رفته و وضیعت دشت های کشور بحرانی است و دیگر امکان برداشت آب وجود ندارد .

وی با تأکید بر این که سطح سفره های زیرزمینی از خط قرمز عبور کرده است، گفت: پیوست های زیست محیطی در 10 درصد سدها رعایت نشده است: این نشانه این است که مسئولان محیط زیست نظارتی بر تصمیمات وزارت نیرو ندارند و قواعد زیست محیطی را الزامی نکرده اند .

وی با انتقاد از این که اغلب تالاب های کشور به کانون ریزگرد تبدیل شده اند و گسترش ریزگردها افزایش مهاجرت و بیماری ها را به دنبال داشته است، افزود: ریزگرد از بزرگ ترین پدیده های زیست محیطی تاریخ ایران است؛ متأسفانه تالاب هورالعظیم که پوشش گیاهی بسیار فشرده داشت و اشتغال زایی مناسبی را برای ساکنان منطقه داشت در حال حاضر در آتش سوء مدیریت می سوزد و محیط زیست هیچ گونه اقدامی برای بهبود آن نکرده است .

پاپی زاده با بیان این که وضعیت تالاب و دریاچه های هورالعظیم، جازموریان، بختگان، هامون، ارومیه و گاوخونی بحرانی است، یادآور شد: سدسازی ها و بی توجهی به حقابه وضعیت بحرانی تالاب ها را رقم زده، این در حالی است که رییس سازمان محیط زیست تاکنون تلاشی برای پیگیری حقابه تالاب های بین المللی نداشته است .

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تأکید بر این که اغلب مناطق کشور درگیر چالش های زیست محیطی هستند، گفت: میزان چالش ها به اندازه ای است که کنترل آن ها با بودجه های دولتی به هیچ وجه امکان پذیر نیست؛ چنین هزینه هایی سنگینی را سازمان حفاظت محیط زیست با مماشات، عدم نظارت و پیگیری مطالبات زیست محیطی متوجه کشور کرده؛ بنابراین افراد سیاسی در این رأس این مجموعه نمی توانند برای محیط زیست کشور ثمربخش باشند؛ زیرا تصمیم گیری سیاسی را جایگزین تصمیمات کارشناسی می کنند .

وی با انتقاد از این که وضعیت گونه های نادر جانوری بحرانی است و محیط زیست هیچ تلاشی برای بهبود وضعیت آن ها نداشته است، تصریح کرد: محیط زیست حیات وحش را فدای منفعت طلبی خود کرده و بخشی از درآمد خود را از طریق صدور مجوز شکار و قتل و عام حیات وحش تأمین می کند .

پاپی زاده افزود: محیط زیست نباید به دنبال درآمدزایی باشد، بلکه وظیفه اش حفاظت از محیط زیست است .

انتظار می رود فردی در رأس این سازمان قرار گیرد که مهم ترین دغدغه اش حفظ محیط زیست باشد و اهمیت محیط زیست را درک کرده تا خود باعث بحرانی تر شدن شرایط و وضعیت محیط زیست کشور نشود .

نگاه حاکم بر محیط زیست کشور نگاه بازاری است حسین آخانی، کارشناس محیط زیست و استاد دانشگاه تهران، با اشاره به واگذاری مجوز قرق های اختصاصی و اصرار سازمان حفاظت محیط زیست بر اجرا و توسعه این تصمیم گفت: تمام آمار ها و اطلاعاتی که وجود دارد، نشان می دهد که جمعیت حیات وحش کشورمان در سه چهار دهه اخیر بیش از نود درصد و حتی به اعتقاد بعضی دیگر، بیش از نود و نه درصد کاهش داشته است .

یعنی وضعیت حیات وحش کشورمان به گونه ای نیست که بخواهیم به راحتی مجوز شکار صادر کرده یا اینکه این عرصه ها را به بخش خصوصی واگذار کنیم .

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به استدلال مسئولان سازمان که می گویند واگذاری مجوز قرق های اختصاصی و شکارفروشی می تواند منجر به مشارکت جوامع بومی در عرصه حفاظت از گونه های حیات وحش شود، افزود: در دنیا به این نتیجه رسیده اند که هم برای حمایت از جوامع بومی (که می توانند پاسدار حیات وحش باشند) و هم برای این که بتوانیم درآمد ارزی را افزایش بدهیم، باید گونه های حیات وحش را زنده نگه داشت .

آن ها پی برده اند که یک قوچ زنده می تواند با جذب توریست صد ها برابر نسبت به قوچ شکار شده درآمد داشته باشد .

مشاوران آقای کلانتری تخصصی در این زمینه ندارند ؛ مثلاً می بینیم کسی که تخصصش ایمونولوژی پزشکی است و دستی هم در شکار دارد، مشاور آقای کلانتری شده است .

وقتی وی می گوید که چنین فردی بهترین متخصص محیط طبیعی است، یعنی در عمل همه متخصصان اکولوژی و حیات وحش کشور را پس می زنند و راه گفت وگوی سازنده را با جامعه علمی و متخصص می بندند .

وی با تأکید بر این که نگاه حاکم بر محیط زیست کشورمان، نگاه بازاری به مسائل این حوزه است، گفت: این نگاه بازاری عاقبت خوشی ندارد، آن هم در کشوری که می دانیم فساد در ابعاد مختلف آن رشد کرده است .

در چنین شرایطی اگر اجازه شکار و قرق بدهیم، ممکن است کار به مسائلی دیگری هم برسد و مثلاً شاهد زمین خواری یا مسائل دیگر باشیم؛ چراکه برخی با دریافت این مجوز ها برای خود حقوقی غیرقابل بازگشت را متصور خواهند شد .

این را به خود آقای کلانتری هم گفته ام که می بایست با تقویت نیروی کارشناسی و تخصصی در سازمان محیط زیست، اول و قبل از هر کاری، پروژه ملی تعیین درجه تهدید گونه های جانوری و گیاهی در سطح بین المللی، ملی و استانی را شروع می کردند .

برای انجام چنین کاری بایستی همه متخصصان کشور را دعوت می کردند و حداقل تا پنج سال به سرانجام برسد .

پس از آن تازه خواهیم توانست بگوییم قوچ، میش یا هر جانور دیگری در کشورمان در معرض تهدید نسل هست یا نه .

اگر هست که هیچ کاری نمی توانیم بکنیم و اگر نبود، آن زمان می بایست ظرفیتی معین را مشخص کرده و بگوییم این امکان وجود دارد که مثلا ده قوچ را شکار کنیم .

وی در ادامه افزود: اگر همه این کار ها را کردیم، تازه مسأله قیمت مطرح می شود که نباید ارزان باشد و بعد از آن، این مسأله اهمیت دارد که بدانیم درآمد ناشی از آن قرار است کجا برود و صرف چه شود؟ آیا قرار است پول ناشی از فروش شکار به جیب دولت برود و معلوم نشود که قرار است چگونه خرج شود یا می خواهد در جیب شرکت های فعال در عرصه شکارفروشی برود یا به صندوقی سرازیر شود که مشخص نیست چه نظارتی بر آن وجود دارد؟ این ها باید به طور مشخص و قانونی حل شود .

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 25مهر1397، کدخبر: 55858: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: محیط زیست - محیط - سازمان حفاظت محیط زیست - زیست - حفاظت محیط زیست - رییس سازمان حفاظت محیط زیست - مجوز - شکار - زاده - کشور - گردشگران - اصلاح - حیات وحش - مسئولان - ساختار - نشان - انتقال - انتقاد - دولت - مجلس - منابع طبیعی - رابطه - پروژه - حمایت - بزرگ ترین - زیرزمینی - فروش - مردم - صورت - مبارزه

آخرین اخبار سرویس:
بلندترین لباس دنیا +عکس

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 22 آبان 97

علت نزول آیه نجوا و نسخ آن پس از مدتی کوتاه چه بود؟

تزیین حنا حنابندان - سری ششم

نمی خواهم به فکر اسلام و وطنم نباشم

ساری:تزریق اعتبارت به پروژه ها رضایت بخش نیست

اگر اربعین متعلق به دشمنان ما بود همه امکانات رسانه‎ای خود را بسیج می‎کردند

واقعیت شایعه 22 نفر از عاملان حمله تروریستی اهواز چه بود؟

دریاچه ارومیه در پیچ وعده ها آب می رود

ساری:تزریق اعتبارت به پروژه ها رضایت بخش نیست

زمین گیر شدن فرودگاه یاسوج حاصل برخی سیاستهای زارعی است

تهمت بزرگ ظریف به نظام

کدخدایی: نظارت استصوابی همان نظارت قانونی است

حیوان ولگرد، کودکی را در میبد از پای در آورد

کارشناسان پاسخ می دهند: چگونه یک ایمیل بی نقص بنویسیم؟

نشست هم اندیشی مدیران روابط عمومی حوزه ستادی وزارت آموزش و پرورش

تهران در آستانه انفجار جمعیتی / پایتخت 42 شهر را در خود جای داده است

حذف سربازی فارغ التحصیلان رشته حقوق در طرح مجلس

2 ماه حبس و 74 ضربه شلاق در انتظار متقاضیان عمل چشم گربه ای و گوش الاغی

معاون رییس جمهور: گردشگری موجب تحرک اقتصادی و عدالت اجتماعی می شود

طرح انتقال پایتخت دوباره کلید خورد

باستان گرایی صرفا مربوط به دوره رضاشاه نیست این نیاز مردمانی بود که به شدت تحقیر شده بودند

سلفی جنجالی حریری و امیر قطر در پاریس+عکس

راه اندازی اولین داروخانه هوشمند و مکانیزه کشوری در ارومیه

گزارش دولت از خدمات رسانی به زلزله زدگان کرمانشاه

طهرانی مقدم های صنعت و اقتصاد و سیاست کجایند؟

چرا برخی به طالع بینی علاقه مندند؟

در گفت وگو با فارس اعلام شد رونمایی از نماهنگ «ام المقاومه» در چهلمین روز درگذشت مادر عماد مغنیه

خالق مردعنکبوتی درگذشت

به دروغ ها پیرامون فعالیت های شورا پاسخ داده می شود

فرمانده ناجا با خانواده شهید انتظامی در گرگان دیدار کرد

کاندیدا های شهرداری در حال ارائه برنامه ها/ کشت پور انصراف داد

بازداشت دو مدیرعامل از شرکت های تویوتا و رنو

ادامه جدال توییتری وزرای خارجه ایران و آمریکا / ظریف، سند رو کرد

جان بولتون: با مقام های امارات درباره ایران گفت وگو کردم

انتشار دست نوشته امام خامنه ای در تقدیر از شهید طهرانی مقدم + عکس

کاری که خواندن قرآن با دلهایتان می کند

رسیدگی به طرح اصلاح قانون چک در شورای نگهبان

به دروغ ها پیرامون فعالیت های شورا پاسخ داده می شود

حکم عمل جراحی زیبایی زن توسط پزشک مرد

ازدواج فامیلی ، حرکت روی لبه تیغ

گردشگری تحریم نمی پذیرد

گشتی در دنیای سینما

ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده تهمتی بزرگ به نظام است

جزییات5خبر ویژه امروز سه شنبه 22آبان ماه 1397

خود را ماندگار کنیم با وقف/ واقفان، حافظان ارزش های رحمانیت خداوند/ وقف را از آسیب ها برهانید

دخترانی که در جنوب تهران زود عروس می شوند و زود بیوه!

رؤیت یک قلاده گرگ در کوه های کرمانشاه + فیلم

دهمین بسته تصویری قهرمانان گمنام

نجیبی در گفت وگو با فارس: آخوندی با زندگی اشرافی اش نمی تواند دغدغه عدالت و مستضعفین را داشته باشد

ویلیام انگدال بذرهای نابودی: جهان اهریمنیِ دستکاری ژنتیک

می گویند غلط ننویسید و خودشان غلط می نویسند

مهمترین انتخاب دولت تعیین 14 استاندار است

قول اتحادیه اروپا برای ایستادن در کنار ایران

عدم معافیت مالیات بنیاد مسکن

تکذیب هرگونه تغییر در بنیاد مستضعفان

فرمانده ناجا با خانواده شهید انتظامی در گرگان دیدار کرد

قتل 2 جوان بر اثر تیراندازی افراد ناشناش در آبادان

جان بولتون: با مقام های امارات درباره ایران گفت وگو کردم

دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات های جوان افغانستانی

سهم معنادار حرفه مددکاری اجتماعی در تحقق اهداف توسعه پایدار

یادداشت/محمد حسینی شورای نگهبان چه ایراداتی به CFT گرفت؟

ترتیل صفحه 505 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

حمایت محمد فیضی از عباس آخوندی

مصرف مواد مخدر از نظر شرعی حرام است

دولت در قانون مالیات بر ارزش افزوده تجدید نظر کند

دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات های جوان افغانستانی

11.7 درصد تولید ناخالص کشور برای مبارزه با مواد مخدر هزینه می شود

نعمت امنیت امروز کشور را مدیون شهدا هستیم

جلسه پنج ساعته ضرغامی با حسن عباسی/ واکنش حسام الدین آشنا

وقف های مشارکتی درکهگیلویه وبویراحمد نیازمندگسترش بیشتری است

جهانگیری: مشکلات و پیشرفت خوزستان به سراسر ایران مربوط است/آمریکا در دنیا بی آبرو شد /بسیاری از شعارهای انقلاب تحقق یافت

تعیین 14 استاندار مهمترین انتخاب دولت

آیت الله محقق داماد: اسلام بر صلح، دوستی و همزیستی مسالمت آمیز تأکید دارد

آماده دفاع از ناوگان تجاری و نفتکش های ایرانی هستیم

ممانعت از ورود دختر مدل به موزه لوور

سه اقدام امام رضا(ع) در اصلاح سبک زندگی به روایت حجت الاسلام رفیعی

فیلمی دیده نشده از پرتاب های ناموفق موشکی سپاه +فیلم

20 موسسه آموزش زبان فارسی در روسیه فعال است

پاسخ عضو هیئت عالی نظارت مجمع به علی مطهری

ایرانی ها به همه تعهدات پایبند هستند

مشکلات و پیشرفت خوزستان به سراسر ایران مربوط است

برای مبارزه با شیوع مواد مخدر باید از مرزها مراقبت کرد

مسئول دبیرخانه کانون های مساجد گیلان معارفه شد

سید حشمت موسوی درگذشت

ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده تهمتی بزرگ به نظام است

محورهای نخستین همایش ملی اقتصاد آموزش و پرورش اعلام شد

معاون اول رییس جمهور: مشکلات و پیشرفت خوزستان به سراسر ایران مربوط است

دستگیری عامل تیراندازی در خیابان عمار ارومیه

انتقاد رییس جمهور صربستان از بدرفتاری فرانسوی ها

صالحی: دانش بزرگترین قدرت است

مواد مخدر از محرمات مسلم است

نقش مؤثر جهاددانشگاهی در تعامل با قشر خاکستری دانشجویان

فتوای آیت الله مکارم درباره مصرف مواد مخدر

جهانگیری: آمریکا در جریان خروج از برجام بازنده اخلاق شد

بزنگاه شیطان | آنچه باید درباره استاد سلوک بدانیم

اولین پرواز خرس+ویدیو

آتش سوزی یک واحد آپارتمان در گناباد +فیلم

برداشت مکانیزه توت فرنگی با استفاده از فناوری رباتیک + فیلم

وقف های مشارکتی درکهگیلویه وبویراحمد نیازمندگسترش بیشتری است

سازمان محیط زیست نیازمند پوست اندازی

سازمان محیط زیست نیازمند پوست اندازی