مطالب مرتبط:
با حضور رییس سازمان محیط زیست صورت گرفت راه اندازی خط تولید موتورهای مغناطیس دائم در اصفهان
واکنش سازمان محیط زیست به ماجرای «پوست های ببر کشف شده» در مشهد
حفظ و نگهداری تالاب انزلی نیازمند تأمین اعتبار 300 میلیاردی/ سازمان برنامه به دغدغه سازمان محیط زیست پاسخ دهد
محمود صادقی: هورالعظیم در آتش می سوزد؛ سازمان ‎حفاظت محیط زیست تنها نظاره گر این فاجعه است!
سازمان محیط زیست صنایع بی توجه به قانون هوای پاک را تعطیل کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 02:252018-10-17سياسي

سازمان محیط زیست نیازمند پوست اندازی


عباس پاپی زاده با تأکید بر این که معضلات بی شمار محیط زیست بیانگر این است که باید در ساختار تشکیلاتی سازمان حفاظت محیط زیست تغییراتی ایجاد و اصلاح شود، - گفت: متأسفانه موافقت کلانتری با امور غیرکارشناسی مانند صدور مجوز شکار، راه اندازی قرق های اختصاصی، فروش مجوز شکار به گردشگران خارجی، مجوز انتقال آب و سدسازی و همچنین حمایت از محصولات تراریخته نشان می دهد در کلانتری تعصبی نسبت به محیط زیست کشور وجود ندارد .

شعارسال:" بسیاری از کارشناسان اصلاح رییس سازمان حفاظت محیط زیست را ضروری می دانند.

در این راستا عباس پاپی زاده، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، با تأکید بر لزوم عزل رییس سازمان محیط زیست، گفت: فردی باید در رأس سازمان قرار گیرد که مهم ترین دغدغه اش حفظ محیط زیست باشد .

محیط زیست حیات وحش را فدای منفعت طلبی خود کرده و بخشی از درآمد خود را از طریق صدور مجوز شکار و قتل و عام حیات وحش تأمین می کند .

عباس پاپی زاده با تأکید بر این که معضلات بی شمار محیط زیست بیانگر این است که باید در ساختار تشکیلاتی سازمان حفاظت محیط زیست تغییراتی ایجاد و اصلاح شود، گفت: متأسفانه موافقت کلانتری با امور غیرکارشناسی مانند صدور مجوز شکار، راه اندازی قرق های اختصاصی، فروش مجوز شکار به گردشگران خارجی، مجوز انتقال آب و سدسازی و همچنین حمایت از محصولات تراریخته نشان می دهد در کلانتری تعصبی نسبت به محیط زیست کشور وجود ندارد .

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از این که رییس سازمان حفاظت محیط زیست مقابله و مبارزه با عوامل تخریب کننده محیط زیست را وظیفه خود نمی داند و در این رابطه به صورت منفعل عمل می کند، افزود: محیط زیست باید از دولت جدا شده و به صورت مستقل فعالیت کند تا بتواند از عوامل مخرب محیط زیست و انجام پروژه های دولت که تهدید کننده محیط زیست است جلوگیری کند .

پاپی زاده با بیان این که در پروژه های عمرانی پیوست های زیست محیطی رعایت نمی شود، ادامه داد: مسئولان محیط زیست در این رابطه مماشات، مصلحت اندیشی و ملاحظه کاری می کنند و این مهم نزد آن ها از اهمیت کافی برخوردار نیست .

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از این که دولت بزرگ ترین عامل مخرب محیط زیست است، تصریح کرد: متأسفانه 360 دشت آبی از مجموع 610 دشت آبی کشور از بین رفته و وضیعت دشت های کشور بحرانی است و دیگر امکان برداشت آب وجود ندارد .

وی با تأکید بر این که سطح سفره های زیرزمینی از خط قرمز عبور کرده است، گفت: پیوست های زیست محیطی در 10 درصد سدها رعایت نشده است: این نشانه این است که مسئولان محیط زیست نظارتی بر تصمیمات وزارت نیرو ندارند و قواعد زیست محیطی را الزامی نکرده اند .

وی با انتقاد از این که اغلب تالاب های کشور به کانون ریزگرد تبدیل شده اند و گسترش ریزگردها افزایش مهاجرت و بیماری ها را به دنبال داشته است، افزود: ریزگرد از بزرگ ترین پدیده های زیست محیطی تاریخ ایران است؛ متأسفانه تالاب هورالعظیم که پوشش گیاهی بسیار فشرده داشت و اشتغال زایی مناسبی را برای ساکنان منطقه داشت در حال حاضر در آتش سوء مدیریت می سوزد و محیط زیست هیچ گونه اقدامی برای بهبود آن نکرده است .

پاپی زاده با بیان این که وضعیت تالاب و دریاچه های هورالعظیم، جازموریان، بختگان، هامون، ارومیه و گاوخونی بحرانی است، یادآور شد: سدسازی ها و بی توجهی به حقابه وضعیت بحرانی تالاب ها را رقم زده، این در حالی است که رییس سازمان محیط زیست تاکنون تلاشی برای پیگیری حقابه تالاب های بین المللی نداشته است .

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تأکید بر این که اغلب مناطق کشور درگیر چالش های زیست محیطی هستند، گفت: میزان چالش ها به اندازه ای است که کنترل آن ها با بودجه های دولتی به هیچ وجه امکان پذیر نیست؛ چنین هزینه هایی سنگینی را سازمان حفاظت محیط زیست با مماشات، عدم نظارت و پیگیری مطالبات زیست محیطی متوجه کشور کرده؛ بنابراین افراد سیاسی در این رأس این مجموعه نمی توانند برای محیط زیست کشور ثمربخش باشند؛ زیرا تصمیم گیری سیاسی را جایگزین تصمیمات کارشناسی می کنند .

وی با انتقاد از این که وضعیت گونه های نادر جانوری بحرانی است و محیط زیست هیچ تلاشی برای بهبود وضعیت آن ها نداشته است، تصریح کرد: محیط زیست حیات وحش را فدای منفعت طلبی خود کرده و بخشی از درآمد خود را از طریق صدور مجوز شکار و قتل و عام حیات وحش تأمین می کند .

پاپی زاده افزود: محیط زیست نباید به دنبال درآمدزایی باشد، بلکه وظیفه اش حفاظت از محیط زیست است .

انتظار می رود فردی در رأس این سازمان قرار گیرد که مهم ترین دغدغه اش حفظ محیط زیست باشد و اهمیت محیط زیست را درک کرده تا خود باعث بحرانی تر شدن شرایط و وضعیت محیط زیست کشور نشود .

نگاه حاکم بر محیط زیست کشور نگاه بازاری است حسین آخانی، کارشناس محیط زیست و استاد دانشگاه تهران، با اشاره به واگذاری مجوز قرق های اختصاصی و اصرار سازمان حفاظت محیط زیست بر اجرا و توسعه این تصمیم گفت: تمام آمار ها و اطلاعاتی که وجود دارد، نشان می دهد که جمعیت حیات وحش کشورمان در سه چهار دهه اخیر بیش از نود درصد و حتی به اعتقاد بعضی دیگر، بیش از نود و نه درصد کاهش داشته است .

یعنی وضعیت حیات وحش کشورمان به گونه ای نیست که بخواهیم به راحتی مجوز شکار صادر کرده یا اینکه این عرصه ها را به بخش خصوصی واگذار کنیم .

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به استدلال مسئولان سازمان که می گویند واگذاری مجوز قرق های اختصاصی و شکارفروشی می تواند منجر به مشارکت جوامع بومی در عرصه حفاظت از گونه های حیات وحش شود، افزود: در دنیا به این نتیجه رسیده اند که هم برای حمایت از جوامع بومی (که می توانند پاسدار حیات وحش باشند) و هم برای این که بتوانیم درآمد ارزی را افزایش بدهیم، باید گونه های حیات وحش را زنده نگه داشت .

آن ها پی برده اند که یک قوچ زنده می تواند با جذب توریست صد ها برابر نسبت به قوچ شکار شده درآمد داشته باشد .

مشاوران آقای کلانتری تخصصی در این زمینه ندارند ؛ مثلاً می بینیم کسی که تخصصش ایمونولوژی پزشکی است و دستی هم در شکار دارد، مشاور آقای کلانتری شده است .

وقتی وی می گوید که چنین فردی بهترین متخصص محیط طبیعی است، یعنی در عمل همه متخصصان اکولوژی و حیات وحش کشور را پس می زنند و راه گفت وگوی سازنده را با جامعه علمی و متخصص می بندند .

وی با تأکید بر این که نگاه حاکم بر محیط زیست کشورمان، نگاه بازاری به مسائل این حوزه است، گفت: این نگاه بازاری عاقبت خوشی ندارد، آن هم در کشوری که می دانیم فساد در ابعاد مختلف آن رشد کرده است .

در چنین شرایطی اگر اجازه شکار و قرق بدهیم، ممکن است کار به مسائلی دیگری هم برسد و مثلاً شاهد زمین خواری یا مسائل دیگر باشیم؛ چراکه برخی با دریافت این مجوز ها برای خود حقوقی غیرقابل بازگشت را متصور خواهند شد .

این را به خود آقای کلانتری هم گفته ام که می بایست با تقویت نیروی کارشناسی و تخصصی در سازمان محیط زیست، اول و قبل از هر کاری، پروژه ملی تعیین درجه تهدید گونه های جانوری و گیاهی در سطح بین المللی، ملی و استانی را شروع می کردند .

برای انجام چنین کاری بایستی همه متخصصان کشور را دعوت می کردند و حداقل تا پنج سال به سرانجام برسد .

پس از آن تازه خواهیم توانست بگوییم قوچ، میش یا هر جانور دیگری در کشورمان در معرض تهدید نسل هست یا نه .

اگر هست که هیچ کاری نمی توانیم بکنیم و اگر نبود، آن زمان می بایست ظرفیتی معین را مشخص کرده و بگوییم این امکان وجود دارد که مثلا ده قوچ را شکار کنیم .

وی در ادامه افزود: اگر همه این کار ها را کردیم، تازه مسأله قیمت مطرح می شود که نباید ارزان باشد و بعد از آن، این مسأله اهمیت دارد که بدانیم درآمد ناشی از آن قرار است کجا برود و صرف چه شود؟ آیا قرار است پول ناشی از فروش شکار به جیب دولت برود و معلوم نشود که قرار است چگونه خرج شود یا می خواهد در جیب شرکت های فعال در عرصه شکارفروشی برود یا به صندوقی سرازیر شود که مشخص نیست چه نظارتی بر آن وجود دارد؟ این ها باید به طور مشخص و قانونی حل شود .

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 25مهر1397، کدخبر: 55858: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: محیط زیست - محیط - سازمان حفاظت محیط زیست - زیست - حفاظت محیط زیست - رییس سازمان حفاظت محیط زیست - مجوز - شکار - زاده - کشور - گردشگران - اصلاح - حیات وحش - مسئولان - ساختار - نشان - انتقال - انتقاد - دولت - مجلس - منابع طبیعی - رابطه - پروژه - حمایت - بزرگ ترین - زیرزمینی - فروش - مردم - صورت - مبارزه

آخرین اخبار سرویس:
توضیح وزارت خارجه در خصوص انتخاب فعالان اقتصادی برای سفرهای ظریف

آغاز عملیات انتقال ایستگاه عوارضی امام زاده هاشم به لوشان

تشکیل پرونده تخلف مالی برای برخی مسئولان شهرداری در استان قزوین

منتخب کتاب های انقلاب در نمایشگاه بهمن کتابخانه مرجع کانون

نباید مسائل کشور معطل اروپایی ها بماند

احداث 140 گلخانه در استان

غلامحسین کرباسچی به دادسرا احضار شده بود

ماندگاری پیام انقلاب اسلامی به هنر هنرمندان وابسته است

مرتضوی اینجاست!

کرباسچی پس از ارائه توضیحات در دادسرا به منزل برگشت

دلیل رد «طرح افزایش سن ازدواج در مجلس» مغایرت با شرع بود

حضرت زهرا(س) باقیامش اسلام را حفظ کرد

صوت/ بررسی بودجه نهادهای فرهنگی و دینی در رادیو معارف-بخش دوم

لوایح Fatf و cft راه فرار اسراییل است نه راه نجات اقتصاد ایران/ دشمن به دنبال کند کردن شمشیر انقلاب است

باز هم شایعه سازی علیه روحانی؟

نصب بنر در مقابل مجمع تشخیص جهت رد لوایح fatf

کرباسچی پس از ارائه توضیحات در دادسرا به منزل برگشت

ثبت نام بیش از 92 هزار نفر در آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم

چندش آورترین نان هایی که یک نانوایی پخت می کند + فیلم

استقبال کره ای ها از موتورسیکلت های برقی ایرانی

مجمع تشخیص مصلحت نظام عامل مصونت نظام از فتنه ها شود

احداث 140 گلخانه در کهگیلویه و بویراحمد

ختم احمد فضائلی

دست توانایی برای رفع مشکلات مردم باشیم

دستاوردهای نظام در دهه فجر برای جوانان تبیین شود

گروه دوچرخه سواری یگان ویژه ناجا وارد خراسان رضوی شد

اختتامیه پانزدهمین جشنواره نقد کتاب برگزار شد زائری: فیلترینگ و ممیزی جوابگو نیست/ حسینی پور:خیلی ها تاب و تحمل نقد را ندارند

دهه فجر فرصت مناسب برای امیدافزایی در جامعه است

جوابیه سازمان برنامه و بودجه به یک خبر

دستور رییس قوه قضاییه به دادستان کل کشور پیگیری وضعیت خبرنگار پرس تی وی

الگوسازی از سلبریتی ها، فاصله جامعه را با الگوهای متعالی زیاد کرده است

مهمترین اولویت امروز کشور اشتغال جوانان است/ ملت ما در دمکراسی، آزادی و علم پیشتاز منطقه بوده؛ قادریم پیشتاز فناوری و علم هم باشیم

چرا دستگاه محاسباتی دشمن درست کار نمی کند

علت ماندگاری انقلاب اسلامی حقانیت شهدا و ایثارگران است

قدردانی از ایثارگران، تکریم و تجلیل از استقامت است

ابهامات مالیاتی بودجه/ بی اطلاعی دولت از میزان سرمایه گذاری آستان

طرح زنده گیری وعقیم سازی سگ های ولگرد در خرمشهر اجرا نمی شود

تذکر رییس جمهور به همسرش برای رعایت حجاب +عکس

آمار دانشجوهای ایرانی شاغل به تحصیل در آمریکا و کانادا

دستاوردهای فناورانه استان بوشهر رونمایی شد/انعقاد تفاهم نامه ای برای تبدیل بوشهر به منطقه نوآور

خواست جاپان از روسیه

مذاکرات نمایندگان امریکا با طالبان

هیچ کس از ایران و روسیه به نشست ورشو نخواهد رفت

بررسی علل بوی بد در مسیر فرودگاه امام خمینی ( ره)

پیام تاثیرگذار و عبرت آموز شهید 14 ساله برای مردم ایران +فیلم

دهقان در گفت وگو با فارس خبر داد مصوبه کمیسیون قضایی برای بازدید مستمر مقامات قضایی هر استان از زندان ها

عابر بانک پرسپولیس ، یک سیم کارت هم به نام خود ندارد!

اقدامات قانونی برای آزادی مرضیه هاشمی انجام شود

تجمعی از طرف کامیونداران مبارکه در کار نبوده است

اختتامیه پانزدهمین جشنواره نقد کتاب برگزار شد زائری: فیلترینگ و ممیزی جوابگو نیست/ خیلی از نویسندگان ما تاب و تحمل نقد را ندارند

در کمیسیون انرژی صورت گرفت مهلت یک ماهه قاضی پور به وزارت نیرو برای تعیین تکلیف سدهای نیمه تمام

جلالی: کشور ها مقابل قانون شکنی آمریکا مقاومت کنند/سایتو: به خرید نفت از ایران ادامه می دهیم

لایحه خشونت علیه زنان قابل اصلاح نیست؟ روایت اژه ای

مجمع تشخیص، ایران را از لیست خاکستری خارج می کند؟

صبغه مردمی ویژه برنامه های ایام الله دهه فجر حفظ خواهد شد

مقام معظم رهبری اندیشمندی قرآن محور هستند

3 خصلت حضرت زهرا (س) در خانه

ایران برای تقویت بنیه دفاعی سوریه به دمشق رفت

خدمت به مردم حرکت در مسیر شهدا است

لایحه خشونت علیه زنان قابل اصلاح نیست؟ روایت اژه ای

مجمع تشخیص، ایران را از لیست خاکستری خارج می کند؟

چرا همه عصبانی هستیم؟

برگزاری گفتمان های حجاب و عفاف در مدارس پلدختر

بنای عقلای معاصر بر ضرورت پذیرش احزاب سیاسی است

تصاویر/ بازدید مدیر حوزه علمیه گیلان از مدرسه نائب الصدر رشت

دغدغه های بودجه ای بورس به کمیسیون اقتصادی مجلس ارسال شد

استخدام مهندسی مکانیک،مهندسی مواد در تهران

شهرهای جنوب کرمان از نظر زیرساخت ها در دشواری هستند

می دانیم مردم زیر فشار هستند/ قادر به جابجایی پول از راه های گوناگون هستیم

وزارت خارجه دخالتی در انتخاب فعالان اقتصادی برای همراهی در سفرهای ظریف ندارد

اظهارات عجیب زنگنه به روایت پژمانفر

روابط عمومی ها پل ارتباطی مردم و مسوولان

گسترش فرهنگ کتابخوانی نیازمند بهره گیری از ظرفیت های مردمی است

102 رسانه در استان بوشهر فعال است

تشکیل خط مقاومت علم و دانش و فناوری ضروری است

واکسیناسیون تکمیلی فلج اطفال ششم بهمن در هرمزگان آغاز می شود

نقش حساس روحانیون در رفع شبهات دینی

انتقاد یک نماینده از اظهارات زنگنه درباره بورس انرژی

دستاوردهای فناورانه استان بوشهر رونمایی شد/انعقاد تفاهم نامه ای برای تبدیل بوشهر به منطقه نوآور

کتاب جامع و هوشمند خط ایثار رونمایی شد+نسخه الکترونیک

نظام رتبه بندی معلمان تکلیف مجلس بر دوش دولت دوازدهم است

چگونگی ارایه خدمت بیمه سلامت به اتباع خارجی

دلیل رد «طرح افزایش سن ازدواج در مجلس» مغایرت با شرع بود

وظیفه داریم از بانک های غیر ربوی حمایت کنیم

معاندان درباره بودجه حوزه دروغ می گویند/ تامین وعده های غذایی طلاب هم به سختی انجام می شود

رییس سازمان بسیج زنان: قانون ممنوعیت ازدواج دختران زیر 13 سال در کشور اجرا نمی شود

رییس کل بانک مرکزی: میخواهیم ظرف یکی دو ماه آینده، یکبار برای همیشه تکلیف حساب ذخیره ارزی را روشن کنیم

برنامه مرزبانی ناجا برای استخدام نیروهای محلی

رأی 90 درصدی مردم به نصب اجباری کارتخوان در مطب پزشکان

تدارک سیمای قرآن در دهه فجر فاطمی

مسائل کشور را معطل وعده های اروپا نکنیم

هیچ دخالتی در انتخاب فعالان اقتصادی در سفرهای ظریف نداریم

بندرعباس کلان شهر شد

مسئولان پیگیری تامین آب پایدار روستایی باشند + فیلم

جانباز «حاج محمود هاشمی» به خیل یاران شهیدش پیوست

15 هزار زائر دانشگاهی کشور به عتبات عالیات اعزام می شوند

جنوب کرمان نیازمند استقرار هشت اداره کل است

برگزاری همایش حجاب به مناسبت روز شهرستان هریس

در همدان جانباز «حاج محمود هاشمی» به خیل یاران شهیدش پیوست

ایستگاه عوارضی امام زاده هاشم به ورودی لوشان انتقال می یابد

سازمان محیط زیست نیازمند پوست اندازی

سازمان محیط زیست نیازمند پوست اندازی