مطالب مرتبط:
11 هزار طرح اشتغال و خودکفایی مددجویان استان بوشهر بازرسی شد
خودکفایی در ECU خودرو
دعوت به براندازی نظام سعودی
خودکفایی بدون امنیت غذایی! (نابودی خاک و آب ایران به بهای خود کفایی)
برای خودکفایی در صنعت از فرهنگ دفاع مقدس درس بگیریم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 02:252018-10-17اقتصادي

سناریویی برای براندازی خودکفایی


با گذشت سه سال متوالی از عدم اعلام نرخ خرید تضمینی گندم توسط دولت، امسال انتظار می رفت که با آغاز ماه مهر دولت نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام کند تا آرامشی برای کشاورزان باشد و آن ها را از دلهره و سردرگمی رها سازد.

- متأسفانه امسال هم برای چهارمین سال دولت بی مهری خود را نسبت به کشاورزان ادامه داد.

امسال هم برای چهارمین سال دولت بی مهری خود را نسبت به کشاورزان ادامه داد.

با توجه به نظر کارشناسان این اقدام دولت نهایتاً آسیب جدی به خودکفایی و تداوم تولید وارد می آورد.

در این خصوص نظر چند تن از کارشناسان را بررسی کرده ایم که در ادامه می آید: تأخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی به ضرر تولید گندم تمام می شود مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به ضرورت اعلام هرچه سریع تر نرخ خرید تضمینی گندم گفت: با توجه به آن که تأخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی به ضرر تولید گندم تمام می شود، از این رو از شورای اقتصاد انتظار می رود که هرچه سریع تر نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام کند تا کشاورزان از بلاتکلیفی خارج شوند؛ چراکه این همه تأخیر جایز نیست .

اسماعیل اسفندیاری پور ادامه داد: براساس قانون خرید تضمینی، شورای اقتصاد همه ساله نرخ خرید تضمینی محصولات را باید تا پایان شهریور اعلام کند که متأسفانه با گذشت بیش از 20 روز از آغاز فصل کشت خبری از اعلام نرخ های جدید نیست .

به گفته وی، با توجه به آن که تأخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی در دولت قبل موجب شد تا واردات گندم از سر گرفته شود؛ بنابراین دلیلی ندارد که این اشتباه تکرار شود .

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با انتقاد از ثبات نرخ خرید تضمینی گندم در سه سال اخیر گفت: براین اساس شورای اقتصاد باید نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری را به گونه ای تعیین کند که جبران مافات هزینه سال های گذشته کشاورزان را بکند؛ چراکه با وجود نوسان نرخ ارز واردات گندم منطقی نیست .

کشور در زمان تحریم باید به تولید داخل تکیه کند علی ابراهیمی، نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، هم گفت: دولت باید قبل از شروع ماه مهر نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام کند.

نرخ خرید تضمینی گندم یک فاکتور اصلی برای تصمیم گیری کشاورزان درباره کشت محصول استراتژیکی مثل گندم است.

این عدم اعلام به موقع سردرگمی کشاورزان را به همراه دارد.

در مناطق سردسیری تاکنون باید کشاورزان تصمیم خود را درباره کشت گندم گرفته باشند، زیرا مناطق سردسیری دیگر زمانی برای کاشت ندارند.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کشور در زمان تحریم باید به تولید داخل تکیه کند، از این رو دولت باید به کشاورزی اهمیت بیش تری دهد.

ابراهیمی افزود: با کاهش ارزش پول ملی قیمت تمام مولفه های تولید و هزینه های کشاورز افزایش می یابد که بر کسی پوشیده نیست؛ به همین خاطر دولت باید در اسرع وقت نرخ خرید تضمینی گندم را مشخص و اعلام کند.

با تأخیر دولت کشاورز انگیزه کشت خود را از دست می دهد و در نهایت دولت باید گندم را با چندین برابر قیمت از خارج از کشور وارد کند.

وی تصریح کرد: مجلس به عنوان قوه قانون گذار وظیفه اعلام نرخ خرید تضمینی را بر عهده دولت گذاشته است و اعتقاد دارد که این امر در حیطه وظایف قوه مجریه است.

عدم اعلام به موقع نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی برای دوبار در کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح و از دولت خواسته شد تا آن را پیگیری کند که نهایتاً باید در شورای اقتصاد تعیین تکلیف شود و دولت باید نسبت به آن پاسخگو باشد.

ما در بخش سیاست گذاری اجرایی مبانی تخلف قانونی نداریم و تذکرات را مکتوب به دولت ارائه می کنیم.

عدم اعلام به موقع نرخ خرید تضمینی گندم پایداری تولید را تحت الشعاع قرار می دهد عبدالله حاتمیان، نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی، نیز گفت: کشاورز محصولی را که برای کشت انتخاب می کند به درآمد آن توجه و هزینه های خود را نسبت به آن حساب می کند؛ یعنی چه مقدار باید بابت نهاده ها هزینه کند و چه مقدار می تواند از برداشت خود درآمد کسب کند.

نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با اعلام نشدن نرخ خرید تضمینی کالای استراتژیکی مثل گندم ضمن این که کشاورز در دلهره و سردرگمی قرار می گیرد، به تولید ملی آسیب زده و پایداری تولید را تحت الشعاع قرار می دهد.

دولت باید تصمیم جدی بگیرد و قیمت خرید تضمینی را متناسب با تورم تعریف کند؛ یا اگر یارانه ای برای کمک به کشاورز در نظر می گیرد، مبلغش را افزایش دهد.

حاتمیان در پایان خاطرنشان کرد: دولت باید در شهریور ماه نرخ خرید تضمینی را اعلام می کرد، ولی تاکنون این کار را انجام نداده است.

مجلس شورای اسلامی درباره اعلام نرخ خرید تضمینی به دولت و محمدباقر نوبخت چندبار تذکر داده است.

اعلام نکردن به موقع نرخ ها روی خودکفایی در گندم تأثیر خواهد گذاشت قدمعلی بوربور، عضو هیئت رییسه بنیاد توانمند سازی ملی گندم کاران کشور، نیز گفت: بارها قیمت نهاده ها مثل سم و کود افزایش یافته، ولی درآمد تولید در جا می زند.

عضو هیئت رییسه بنیاد توانمند سازی ملی گندم کاران کشور خاطرنشان کرد: عدم اعلام نرخ خرید تضمینی گندم، جو، کلزا و سایر محصولات استراتژیک کشاورزان را سردرگم کرده است؛ این که دولت چه تصمیمی خواهد گرفت و چه قیمتی را با توجه به تورم موجود اعلام می کند.

هزینه های کاشت، داشت و برداشت بالاست و کشاورزان با مشکل کمبود آب و گرانی ماشین آلات روبه رو هستند.

از طرفی قیمت تولید مثل گندم و جو مانند قیمت سه سال قبل ثابت است و تغییر نکرده که در نهایت روی خودکفایی گندم تأثیر خواهد گذاشت.

بوربور گفت: شورای اقتصاد برای نهایی کردن قیمت خرید تضمینی هیچ گونه همکاری نمی کند تا کشاورز بتواند برای کشت خود برنامه ریزی کند.

کشاورز گندم خود را در ماه خرداد به دولت تحویل داده است و اکنون که ماه مهر است هنوز بخشی از مطالبات خود را دریافت نکرده است، لذا دولت باید چاره اندیشی کند.

عدم اعلام به موقع نرخ خرید تضمینی و تسویه حساب دولت با کشاورزان باعث شده تا دیگر نیروی جوان هیچ رغبتی به انجام فعالیت کشاورزی نشان ندهد.

وی ادامه داد: در سایر کشورها دولت برای حمایت از کشاورز محصولش را می خرد، حتی اگر آن را به دریا بریزد و ضرر کند و با این عملش هم از تولید حمایت می کند و هم برای چرخه تولید انگیزه می شود.

عضو هیئت رییسه بنیاد ملی توانمند سازی گندم کاران کشور تصریح کرد: کمیسیون کشاورزی مجلس با وزارت جهاد کشاورزی هماهنگ است و از آن حمایت می کند، ولی متأسفانه شورای اقتصاد و ارکانش در بحث تولید و خودکفایی گندم زیاد پیگیر نمی شوند که باید نظارت مجلس روی این نهاد بیش تر شود.

بوربور از وزارت جهاد کشاورزی تشکر کرد و گفت: این وزارتخانه نهایت کوشش خود را در این راستا انجام می دهد، ولی یک سری عوامل دست به دست هم می دهند و مشکلاتی برای تولید به وجود می آورند.

زیان کشاورزان گندم کار را کسی پاسخگو نیست محمد حسین خنکال، رییس بنیاد توانمندسازی گندم کاران استان سمنان، نیز گفت: طبق قانون دولت باید تا آخر شهریورماه نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام کند.

در سال گذشته تا یک ماه قبل از عید که در برخی از نقاط کشور مثل سیستان بلوچستان و خوزستان زمان برداشت آغاز شده بود، دولت نرخ خرید تضمینی را اعلام کرد که طبق قانون تخلف آشکار محسوب می شد.

در قانون مربوطه صراحتاً زمان اعلام نرخ خرید تضمینی مشخص شده و همچنین تأکید شده است که با نرخ تورم که از جانب بانک مرکزی اعلام می شود، هماهنگ باشد.

رییس بنیاد توانمندسازی گندم کاران استان سمنان ادامه داد: دولت نیز نرخ خرید تضمینی سال گذشته را با تأخیر چند ماهه اعلام کرد که مطابق با نرخ تورم هم نبود.

امسال هم روال پارسال تکرار شده و تاکنون که بیش از 20 روز از مهلت قانونی اعلام نرخ خرید تضمینی گذشته، هنوز قیمت ها اعلام نشده است.

سال گذشته اعلام نکردن به موقع نرخ خرید تضمینی گندم اکثر کشاورزان را به سمت کشت کلزا که قیمت خرید تضمینی آن اعلام شده بود، هدایت کرد.

در نتیجه تولید گندم در سال گذشته به 10 میلیون تن هم نرسید، در حالی که دولت حجم تولید گندم را در حدود 11 تا 12 میلیون تن پیش بینی کرده بود.

دولت در سال های 96 و 97 هم قیمت سال 95 را به عنوان نرخ خرید تضمینی اعلام کرد.

وزیر جهاد کشاورزی قیمت خرید تضمینی را در موعد مقرر اعلام کرد، ولی شورای اقتصاد تاکنون اقدامی در این خصوص انجام نداده است.

خنکال افزود: در سال گذشته تمام هزینه های تولید را جمع بندی کردیم و متوجه شدیم که کشت گندم در هر هکتار چهار میلیون و 800 هزار تومان هزینه دارد.

حال اگر افزایش قیمت نهاده ها در چند ماه اخیر را حساب کنیم، تولید در هر هکتار حدود پنج میلیون تومان هزینه دارد.

کشاورزان اگر گندم را کیلویی یک هزار و 300 تا یک هزار و 500 بفروشند و همچنین اگر در هر هکتار حدود سه تن برداشت کنند، درآمد حاصله فقط جوابگوی هزینه های تولید می شود.

کشاورز از کجا هزینه های زندگی خود را می تواند تأمین و اقساط تسهیلات خود را پرداخت کند؟ زیانی را که کشاورز از عدم اعلام به موقع نرخ خرید تضمینی به دوش می کشد چه کسی پاسخ می دهد؟ وی در ادامه گفت: مسئولان سال گذشته بر این عقیده بودند که واردات گندم به صرفه تر است.

اکنون با توجه به تورم و افزایش قیمت دلار هر کیلو گندم وارداتی با قیمت دلار دولتی در حدود سه هزار و 500 تومان می شود.

چرا دولت گندم را به قیمت کیلویی دو هزار تومان از کشاورز نمی خرد؟ رییس بنیاد توانمندسازی گندم کاران استان سمنان تصریح کرد: وزیران تصمیم گیرنده در صحنه تولید نیستند تا از مشکلات بخش تولید اطلاع داشته باشند.

شورای اقتصاد اگر می خواهد موفق عمل کند، باید از بخش های خصوصی مثل تشکل های بخش کشاورزی، خانه کشاورز، نظام صنفی کشاورزی و بنیاد توانمندسازی گندم کاران در تصمیم گیری های خود استفاده و با آنان مشورت کند.

همچنین اعضای شورای اقتصاد باید جلسه ای با اعضای بنیاد توانمند سازی گندم کاران تشکیل دهند تا یکی از طرفین درباره برنامه و اهداف خود بتواند طرف دیگر را متقاعد کند.

مسئولان مشکلات بخش کشاورزی را نمی بینند سعید وادی خیل، رییس هیئت اجرایی بنیاد توانمندسازی گندم کاران استان البرز، هم گفت: عدم اعلام به موقع نرخ خرید تضمینی باعث می شود کشاورز گندم کار به کشت غیر گندم روی بیاورد و گاهی هم کشاورز راهی غیر از کشت گندم ندارد و مجبور به انجام آن می شود.

رییس هیئت اجرایی بنیاد توانمندسازی گندمکاران استان البرز ادامه داد: هنگامی که هزینه نهاده ها افزایش یابد و درآمد کشاورز هیچ افزایشی نیابد، او در تأمین هزینه های زندگی با مشکل مواجه می شود که نهایتاً کشاورز به نسل بعد خود کشاورزی را توصیه نمی کند.

زمانی که اتباع بیگانه از کشور بروند، در بخش نیروی کار کشاورزی و دامپروری کشور چهار تا پنج سال ضربه خواهد خورد.

وادی خیل افزود: اگر قیمت تضمینی محصولات کشاورزی مثل گندم، جو و.

به موقع اعلام نشود، در ابتدا تولید ضربه خواهد خورد.

همچنین اگر کشاورزی مجبور به کشت شود، با افزایش هزینه ها استمرار فعالیتش تحت تأثیر قرار می گیرد.

در بحث افزایش نهاده ها قیمت سم حدود 100 درصد افزایش قیمت داشته است.

قیمت سه نوع کود از کودهای پایه مثل اوره، ازت و فسفات تنها چیزی است که دولت در سه سال اخیر قیمت آن را ثابت نگه داشته است؛ مثلاً کود فسفات امونیوم در پایان سال 96 هر کیسه 108 هزار تومان بود که اکنون 200 هزارتومان به دست کشاورز می رسد.

همچنین قیمت ادوات کشاورزی مثل کمباین قیمتش در سال گذشته 500 میلیون تومان بود که امسال با قیمت ارز نیمایی بالای یک میلیارد تومان شده است.

حال اگر شخصی بابت تهیه کمباین یک میلیارد هزینه کند، دیگر گندم را 200 هزار تومان در هر هکتار برداشت نمی کند.

اکثر مشکلات این چنینی دامنگیر کشاورز خرده پا می شود.

بالای 80 درصد از کشاورزان کمتر از پنج هکتار زمین دارند و 20 درصد مابقی کشاورزان زمین های بالای پنج هکتار دارند؛ از این رو بیش تر آسیب ها به کشاورزان خرده پا وارد می شود.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان باید مشکلات بخش کشاورزی ببینند.

دولت باید متوجه افزایش قیمت نهاده ها و هزینه های تولید باشد.

چرا بخش اقتصادی دولت زمانی که قیمت دلار پایین است وارد کردن گندم را به صرفه می داند؟ این طرز فکر از پایه اشتباه است، زیرا زمانی که شرایط ایده آل باشد؛ یعنی قیمت دلار پایین و گندم در خارج از کشور فراوان باشد، دولت موظف است روی کشت گندم سرمایه گذاری کند، زیرا گندم در سبد غذایی مردم کشور سهم به سزایی دارد.

همچنین اگر بازار خارجی مطمئن شود ایران با کمبود گندم مواجه است، نسبت به ایران عمل متفاوتی نشان داده و نرخ گندم برای فروش به ایران با کشورهای دیگر متفاوت خواهد بود.

حال اگر شرایط در دنیا بد باشد، داستان بسیار پیچیده خواهد شد.

تحریم ها در بحث گندم هیچ گونه تأثیر ی نخواهد داشت، بلکه عملکرد و مدیریت دولت در کشور تحت الشعاع است.

با این رویه دولت نهایتاً خودکفایی گندم در کشور تهدید خواهد شد.

رییس هیئت اجرایی بنیاد توانمندسازی گندم کاران استان البرز نظارت مجلس بر اجرای قوانین را تاکنون بسیار ضعیف خواند و تصریح کرد: اگر مجلس با قدرت و منطقی بر اجرای قوانین نظارت کند، دولت نمی تواند از تصمیمات مجلس عدول کند.

برای همین مسأله اعلام نرخ خرید تضمینی که طبق قانون دولت باید قبل از شروع مهرماه آن را اعلام می کرد که تاکنون انجام نشده است، اگر مجلس پافشاری کند، فکر می کنم به نتیجه خواهیم رسید.

وادی خیل در پایان گفت: سال گذشته در استان کردستان به خاطر بارندگی های بهاره و افزایش عملکرد در گندم دیم توانستیم از روبه رو شدن کشور با کمبود تولید گندم جلوگیری کنیم که اگر چنین نمی شد قطعاً با کاهش تولید، عدم پایداری و تداوم در خودکفایی مواجه می شدیم.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 24مهر1397، کدخبر: 55775: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: کشاورزان - گندم - خرید - شورای اقتصاد - مجلس شورای اسلامی - دولت - شورای - تولید - کشاورزی - تولید گندم - اقتصاد - ماه مهر - اسلامی - انتظار - واردات - نرخ های جدید - تصمیم - مناطق - تحریم - تصمیم گیری - اسفندیاری - مردم - کشور - جهاد - مجلس - دولت قبل - نرخ ارز - اشتباه - انتقاد - شهریور

آخرین اخبار سرویس:
شهرک های صنعتی مشترک در مناطق آزاد ایجاد شود

افزایش آب بهای مصرفی برای کم مصرف ها و پرمصرف ها آغاز شد

صندوقی که برای خریداران خودرو 50 میلیون تومان آب خورد + سند

صادرات بیش از یک میلیون قطعه جوجه یک روزه به عراق و ارمنستان

هزینه یک درصدی غول های نفتی روی انرژی پاک

قیمت مرغ در بازار، 20 درصد گران تر از نرخ مصوب!

بازار نفت 180 درجه چرخید

قیمت طلا به کمترین رقم یک ماه گذشته رسید

انواع لوازم مصرفی موتورسیکلت + قیمت

قیمت انواع ماشین اصلاح در بازار

مشکل کاغذ و تجهیزات چاپ کتاب های درسی حل شد

خودروسازان باید به تعهداتشان عمل کنند

معاون صدا: خنداندن مردم سخت است

نفت برنت 71 دلار شد

کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار

عتیقه برزیلی در تهران!/ عکس

موانع واگذاری بنگاه های دولتی و شبه دولتی

افزون بر 40 میلیارد تومان قرارداد در حوزه عمرانی منعقد شد

‍‍‍ بیش از 2 هزار تخلف صنفی در کهگیلویه و بویراحمد کشف شد

قیمت امروز مرغ 3000 تومان بالاتر از نرخ مصوب شد

جهش 346 درصدی صادرات زغالسنگ

درخواست کشاورزان برای افزایش 50درصدی نرخ خرید تضمینی گندم

قیمت کاغذ به بندی 260 هزار تومان رسید

واردات نفت چین رکورد زد

برای خرید آپارتمان در ستارخان چقدر باید پرداخت کرد؟

شیر چند درصد گران شد؟

فیلم/ رها شدن صدها تن گوجه فرنگی در اطراف زنجان

وزیر نیرو: سالانه حدود 4.3 میلیارد متر مکعب پساب در کشور تولید می شود

چین نخستین پروژه حفاری گاز طبیعی از اعماق دریا را آغاز کرد

افتتاح فاز نخست کارخانه کمپوست تنکابن

شعر خوانی کنایه دار پیرمرد طبسی برای وزیر کشاورزی

پایان سودآوری شرکت ها

مرگ سالانه 17 هزار نفر در جاده های ایران

سیلاب تحریم و تورم

محمد خزاعی به دلیل بازنشستگی وزارت اقتصاد را ترک می کند

چقدر از مخازن سدهای کشور خالی است؟

آخرین وضعیت بارش های ایران

دسترسی بانک مرکزی ایران به سیستم سوییفت قطع شد

مقصد کارت سوخت های خریداری شده کجاست؟

مناظره مرعیشی و بادامچیان بر سر موضوع تعامل یا تقابل با آمریکا/نمی شود مردم را به زور به بهشت برد

از عیدانه تا جبرانی

مدیرعامل بانک جهانی رییس بانک توسعه برزیل می شود

تمدید ثبت سفارش بدون کارمزد شد

قدرت نمایی دلار در برابر ارزهای اصلی جهان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب در گفت وگو با فارس خبر داد افزایش آب بهای مصرفی برای کم مصرف ها و پرمصرف ها آغاز شد

توضیحات درباره پول های جمع آوری شده توسط نیکی کریمی

آخرین تصمیم بنزینی/ یک خانواده 4 نفره 120 لیتر در ماه بنزین دریافت می کند

مبنای پرداخت حقوق دولتی واحدهای معدنی تغییر کرد

دوسوم معاملات مسکن را سوداگران انجام داده اند

مقام آمریکایی مدعی شد: دسترسی بانک مرکزی ایران به سوییفت قطع شد

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 22آبان

ماجرای توزیع کارت انرژی چیست؟

خریداران عنوان کردند صندوقی که برای خریداران خودرو 50 میلیون تومان آب خورد + سند

افزون بر 40 میلیارد تومان قرارداد در حوزه عمرانی منعقد شد

شیر چند درصد گران شد؟

صادرات بیش از یک میلیون قطعه جوجه یک روزه به عراق و ارمنستان

سهام واگذار شده فولاد اکسین مبنای قانونی ندارد

راندمان آبیاری با استفاده از سامانه های نوین افزایش می یابد

خالص حساب سرمایه در بهار امسال به منفی 5.3 میلیارد دلار رسید

پروژه ساخت رصدخانه ملی/ عکس

مدیر کل دامپزشکی استان زنجان خبر داد صادرات بیش از یک میلیون قطعه جوجه یک روزه به عراق و ارمنستان

بیکاری 6 هزار نفر در نتیجه سیاست ممنوعیت واردات خودرو

استان زنجان 317 کیلومتر بزرگراه در دست احداث دارد

بزرگترین تصفیه خانه کشور در اهواز به بهره برداری رسید

سفره گران بدون افزایش حقوق

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 22 آبان

ترامپ: قیمت نفت باید بیش از این کاهش یابد!

چرخش نفتی عربستان

پشت کردن عربستان به امریکا

فال روزانه سه شنبه 22 آبان 1397

قیمت مسکن مهر افزایش می‎یابد؟

یک استاد اقتصاد در گفت وگو با فارس مطرح کرد راهکارهای جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی/ دولت با کنترل بازار، قیمت واقعی ارز را تعیین کند

مدیر کل راه و شهرسازی استان زنجان: استان زنجان 317 کیلومتر بزرگراه در دست احداث دارد

ترامپ: قیمت نفت باید باز هم پایین تر بیاید

آمارهای اقتصادی شهریور سال 97 را بخوانید

نرخ تخم مرغ داخلی در بازار

برزیل برای توسعه روابط اقتصادی با ایران آمادگی دارد

مالیات فعالیت های اقتصادی از سوی بنیاد مستضعفان پرداخت شده است

نرخ انواع ماشین اصلاح در بازار

33 هزار پرواز در فرودگاه های کشور انجام شد

عمر مفید تجهیزات ایمنی هوانوردی دو برابر افزایش یافت

عدم نقش سوییفت در نگهداری حساب ها و تسویه ارزی

سیب ایرانی به بازارهای جدید بین المللی وارد شد

دولت داد گندم کاران را درآورد

اصلاحیه بخشنامه نحوه بازگشت ارز صادراتی فردا ابلاغ می شود

5 هزار حساب جعلی با موجودی5.3 میلیارد دلار در پاکستان کشف شد

صورت سود و زیان 18 بانک و موسسه اعتباری کشور

ورود سیب ایرانی به بازارهای جدید بین المللی

قسمت سوم مجموعه مستند «چرخ دنده» خروج 40 میلیون دلاری ارز برای 4 هزار دستگاهی که توان تولید داخلی آن وجود دارد

قطعی گاز در برخی مناطق شیراز

سهام واگذار شده فولاد اکسین مبنای قانونی ندارد

ارتباط بانک مرکزی ایران با سوییفت قطع شد

جزییات توزیع بسته های حمایتی/ توزیع «بسته حمایتی» کارمندان با حقوق ماه جاری

آیا میدانید؛ چند درصد مردم جهان هر روز دعا می خوانند؟! اینفوگرافی

رکورد فروش بی نظیر علی بابا در یک روز

سهام واگذار شده فولاد اکسین مبنای قانونی ندارد

وزیر کشور: فضای کلی جامعه وضع خوبی دارد/ ضرورت بررسی علل افزایش قیمت ها

قیمت خودرو در بازار امروز+ جدول

ترامپ: قیمت نفت باید باز هم پایین تر بیاید/ از عربستان متشکرم

خودروسازان باید به تعهداتشان عمل کنند

سناریویی برای براندازی خودکفایی

سناریویی برای براندازی خودکفایی