مطالب مرتبط:
سلامت روحی جامعه؛ مهم ترین دغدغه پزشک قرآنی/ استفاده از امیدبخش ترین آیات برای ارتقای روحیه بیماران
سلامت روحی جامعه؛ مهم ترین دغدغه پزشک قرآنی/ استفاده از امیدبخش ترین آیات برای ارتقای روحیه بیماران
سلامت روحی جامعه؛ مهم ترین دغدغه پزشک قرآنی/ استفاده از امیدبخش ترین آیات برای ارتقای روحیه بیماران + فیلم
بولتون: آمریکا، بریتانیا و فرانسه توافق کرده اند تا به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه واکنش نشان دهند
استفاده ازپتانسیل های مردمی برای اجتماعی کردن سلامت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 02:252018-10-17پزشكي

استفاده از سموم و کودهای شیمیایی بدون در نظر گرفتن سلامت جامعه


خیار سبز و هندوانه هایی که بوی سم می دهند، گوجه فرنگی هایی که رگه های سفید داخلشان گواه وجود نیترات فراوان است و هزاران مورد دیگر مسائلی است که امنیت غذایی مردم را به خطر انداخته و این روزها به دغدغه ای همتراز با کم آبی تبدیل شده است.

- شعارسال:" هر چند هنوز ستاد بحران آب به شکل واقعی خود در استان هایی کویری و خشک مانند کرمان شکل نگرفته و مردم کم تر این مهم را باور دارند، اما بحرانی شاید بزرگ تر یا همتراز کمبود آب در بخش امنیت غذایی به سوالی تبدیل شده که این روزها بیش تر ذهن افراد مختلف جامعه را درگیر خود کرده و نقل محافل و مجالس مختلف است.

استفاده از سموم و کودهای شیمیایی بدون در نظر گرفتن سلامت جامعه و فقط با هدف برداشت محصولی به ظاهر سالم و بدون در نظر گرفتن توصیه های کارشناسان بخش کشاورزی معضلی است که نشست های مسئولانه فراوان می طلبد.

حال آن که جهاد کشاورزی خود را تنها مروج کشاورزان می داند که البته ادعای درستی است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان می گوید: آفت کش ها نهاده کشاورزی هستند و ما برای افزایش تولید و بهره وری و جلوگیری از خسارت عوامل خسارت زا ناچاریم به عنوان آخرین گزینه از آفت کش های شیمیایی استفاده کنیم.

ناصر طاهری با اشاره به این که در بحث عرضه آفت کش ها و ورود آن به کشور یکسری دستورالعمل صادر شده که براساس آن فروشگاه ها باید پروانه صلاحیت فنی از سازمان حفظ نباتات و مهندسی کشاورزی دریافت کنند، اظهار داشت: در عین حال فروشگاه ها باید مسئول فنی داشته باشند و عرضه سموم باید با فاکتور انجام شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان ادامه داد: تمام آفت کش های مجاز از سازمان حفظ نباتات مجوز دارند و استانداردهای کیفی لازم را دارا هستند؛ لذا همواره به کشاورزان توصیه می شود آفت کش ها را از مراکز مجاز و زیرنظر کارشناسان خریداری و از مصرف خودسرانه پرهیز کنند.

وی مبارزه تلفیقی با آفات را شامل به کارگیری تمام روش های مبارزه علیه آفات ازجمله مبارزات بیولوژیک، فیزیکی، غیرشیمیایی و زراعی و در نهایت در صورت جواب ندادن روش های دیگر مبارزه شیمیایی دانست.

طاهری افزود: وظیفه جهاد کشاورزی آموزش و ترویج کشاورزان است تا از روش های نوین مبارزه با آفات استفاده کنند و در همین راستا کارشناسان حفظ نباتات سیستم دولتی و کارشناسان ناظر گیاه پزشک و کلینیک های گیاه پزشکی بر این عرصه نظارت دارند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان تصریح کرد: این سازمان متولی تولید محصولات کشاورزی است و کشاورزان را با ارائه آموزش برای تولید محصول سالم ترغیب می کند؛ اما بررسی و اعلام سلامت محصول توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می شود.

وی افزود: کارشناسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی براساس قانون حفظ نباتات موظف هستند از محصولات عرضه شده در میادین تره بار نمونه برداری کنند و در صورتی که از نظر باقی مانده آفت کش ها و فلزات سنگین غیرمجاز باشد باید نسبت به امحاء آن محصولات اقدام کنند.

طاهری اظهار داشت: میزان مصرف سم در ایران در هر هکتار حدود 650 تا 700 گرم است و این مقدار در اروپا حدود 5/1 تا دو لیتر است و ما یک سوم مصرف جهانی هستیم و این کاهش به دلیل شرایط اقلیمی است.

وی با تأکید بر این که بیش تر محصولات کشاورزی تولید شده در استان کرمان سالم هستند، گفت: تاکنون گزارشی مبنی بر آلودگی و باقی ماندن سموم و فلزات سنگین در این محصولات نداشته ایم.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان افزود: ضمن این که کارگروه سلامت استانداری و اداره استاندارد از محصولات تولیدی استان نمونه برداری و سلامت آن ها تأیید شده است.

وی تصریح کرد: بیش ترین مصرف آفت کش ها در باغ های پسته است؛ این در حالی است که بیش از 90 درصد محصول پسته کرمان بعد از تأیید سلامت به کشورهای اروپایی صادر می شود.

طاهری افزود: مصرف آفت کش ها تابع شرایط اقلیمی است؛ لذا امسال نسبت به سال قبل بیش از 50 درصد کاهش مصرف سموم را در استان کرمان شاهد بوده ایم و ضمن این که در محصولاتی مانند گردو، خرما و بسیاری از محصولات کشاورزی دیگر تولیدی در استان کرمان از آفت کش ها استفاده نمی شود.

مواد غذایی تولید شده در کرمان تأیید سلامت می شود مدیر اداره غذا معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز گفت: تأیید سلامت محصولات غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی که فرآیندی روی آن ها انجام شده باشد برعهده وزارت بهداشت است.

منصور قنبری زاده افزود: محصولات تولید شده باید دارای پروانه ساخت یا شناسه نظارت از اداره نظارت بر مواد غذایی باشد.

وی ادامه داد: مسئولیت نظارت بر سلامت محصولات بعد از این که تولید می شوند تا زمانی که به مرحله عرضه می رسد نظارتش با اداره غذا معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی است و پس از قرار گرفتن در چرخه عرضه، گروه بهداشت محیط است که امر نظارت و کنترل مواد را برعهده دارد.

مدیر اداره غذا معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به این که حدود چهار سال است وزارت بهداشت از محصولات کشاورزی عرضه شده به بازار نمونه برداری می کند و آن ها را از نظر باقی مانده سموم مورد ارزیابی قرار می دهد، اظهار داشت: سال قبل 720 نمونه محصولات کشاورزی در استان کرمان به آزمایشگاه ارسال شد.

وی با بیان این که دو طرح در حوزه معاونت غذا و دارو در حال اجرا است، گفت: در یک طرح محصولات آرایشی و بهداشتی و در طرح دیگر میوه و سبزیجات از نظر وجود سموم بررسی می شود.

قنبری زاده افزود: تمام مواد غذایی مانند کنسروجات نیز نمونه برداری و آزمایش می شود و از نظر صحت و سلامت با استاندارد ملی تطابق پیدا می کند.

سپس نتایج بعد از جمع بندی به سازمان غذا و دارو در تهران ارسال می شود.

کشتارگاه های کرمان به پیش سردکن مجهز شد مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با تأکید بر تأمین امنیت غذایی توسط این سازمان گفت: کشتارگاه های استان مجهز به پیش سردکن هستند و لاشه دام های ذبح شده برای جلوگیری از انتقال بیماری ها به مدت 24 ساعت در این مکان نگهداری می شوند.

حسین رشیدی با اشاره به این که امنیت غذایی دسترسی مردم به غذای سالم و کافی در همه زمان ها است؛ لذا باید برای این مهم غذا به اندازه کافی تولید و سلامتش تضمین شود، تصریح کرد: اقدامی که دامپزشکی در مرحله نخست حفظ امنیت غذایی در جامعه انجام می دهد حفظ و حراست از سرمایه دامی استان است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: سرمایه گذاری خوبی در زمینه پرورش دام و طیور در این استان انجام شده و بخش قابل توجهی از غذای مردم با گوشت مرغ، تخم مرغ، گوشت قرمز و آبزیان تأمین می شود.

وی افزود: حیوانات پرورشی در معرض بیماری های واگیردار قرار دارند و ممکن است علاوه بر بیماری دامی، مشکلات اقتصادی و بیماری های انسانی را نیز موجب شوند.

به گفته رشیدی، اداره کل دامپزشکی برنامه هایی چون رصد، واکسیناسیون و مراقبت های بهداشتی و قرنطینه ای را در راستای تأمین امنیت غذایی این استان انجام می دهد.

وی تصریح کرد: اگر این اقدامات انجام نشود دام ها به دلیل بیماری های واگیردار تلف می شوند و علاوه بر ایجاد خطر در فعالیت های اقتصادی موجب بروز بیماری های مشترک بین انسان و دام می شود.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان تأکید کرد: دامپزشکی در تأمین سلامت مواد غذایی با منشأ دامی نقش مهمی دارد؛ لذا گوشت قرمز، سفید و لبنیات از نظر بیماری های مشترک بین انسان و دام که می تواند برای انسان مخاطره آمیز باشد مورد پایش قرار می گیرد.

رشیدی گفت: دامپزشکی از مزرعه تا آشپزخانه بر روی سلامت مواد غذایی با منشأ دامی نظارت دارد و با اعمال نظارت های بهداشتی در واقع سلامت این محصولات را تضمین می کند.

وی بیان کرد: نظارت دامپزشکی از نظارت بر خوراک دام آغاز و تا درمان های مجاز دام، نظارت بر دوره پرهیز دارویی تا باقی مانده سموم در گوشت کشتار شده ادامه دارد.

رشیدی ادامه داد: اداره کل دامپزشکی استان کرمان در این راستا اقدام به تدوین سند امنیت غذایی کرده و ما هر سال بر اجرای مفاد این سند نظارت داریم و محصولات غذایی که به دست مردم می رسد کد رهگیری دارند و بدین ترتیب مشخص می شود محصولات از کدام دامداری یا کشتارگاه به مراکز عرضه رسیده اند.

وی با اشاره به انجام آزمایش های پایش باقی مانده دارویی و آنتی بیوتیک در گوشت مرغ در کرمان تصریح کرد: لاشه های کشتار شده در کشتارگاه ها برچسب گذاری شده و مهمور به مهر دامپزشکی است.

رشیدی اظهار داشت: اقدامات مشابهی درباره تأمین سلامت شیرخام نیز توسط دامپزشکی انجام می شود که نمونه گیری از شیر براساس عوامل و بار میکروبی، تقلب ها و غیره از آن جمله است.

وی تأکید کرد: در راستای عملیاتی کردن اسناد امنیت غذایی اقدامات زیادی ازجمله تشدید نظارت های بهداشتی، نمونه گیری دوره ای از محصولات خام دامی و اصلاح مراکز تولید مواد غذایی در استان کرمان انجام شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: حمل گوشت و سایر فرآورده های خام دامی نیز مورد نظارت کارشناسان خبره این اداره کل است؛ لذا گوشت با کانتینرهای مناسب سردخانه دار به مراکز فروش ارسال و مورد بازبینی مرتب قرار می گیرند.

وی با بیان این که اقدامات دامپزشکی با هزینه اندک افزایش بهره وری و خودکفایی در کشور را به همراه دارد، گفت: اقدامات درمانی دامپزشکی امنیت غذایی را تضمین می کند.

رشیدی با بیان این که رسانه ها نقش موثری در اطلاع رسانی اقدامات انجام شده در حوزه دامپزشکی به مردم دارند، افزود: بسیاری از این اقدامات بدون حضور رسانه ها به نتیجه نمی رسد.

وی ادامه داد: مطبوعات را به عنوان رکن چهارم دموکراسی می شناسیم و قبول داریم نقش رسانه ها در تنویر افکار عمومی ارزنده است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان تصریح کرد: دامپزشکی در بخش های امنیت غذایی نقش مهمی برعهده دارد و اقدامات این نهاد در تولید و توسعه پایدار نقش مهمی برعهده دارد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: اقدامات دامپزشکی هزینه های زیادی را از دوش بهداشت و درمان برمی دارد و به سلامت جامعه کمک می کند و هر چند کار اصلی دامپزشکی واکسیناسیون و پیشگیری از بیمارها است؛ اما این نهاد در راستای رصد، اقدام سریع و به موقع بیماری های دامی در مناطق مختلف اقدامات قابل توجهی را انجام می دهد.

رشیدی افزود: دامپزشکی در سیستم پدافند غیرعامل نیز با عملکرد سریع خود نقش مهمی دارد و اتفاقات به موقع رصد، اعلام و پیگیری می شود و داروهایی که در اختیار دامداران قرار می گیرد کاملاً تحت نظر این نهاد است و کارشناسان دامپزشکی مراقبت می کنند باقی مانده داروها در فرآورده های دامی وجود نداشته باشد.

رشیدی گفت: کرمان تنها استانی است که باقی مانده دارو در گوشت مرغ را پایش می کند و مرغی که اکنون توزیع می شود به لحاظ باقی مانده آنتی بیوتیک مورد آزمایش قرار می گیرد.

وی افزود: کمیته های فنی با نوآوری که دامپزشکی رویکرد ها و برنامه های عملیاتی را مطابق آخرین استانداردهای دنیا تعریف کرده تا بهره وری ارتقاء یابد که با این شیوه بسیاری از بیماری های مشترک انسان و دام مانند تب مالت، تحت کنترل درآمده است.

رشیدی به مهار نسبی تب مالت در استان کرمان اشاره و تصریح کرد: این بیماری در برخی از شهرستان های استان طی سال های گذشته 170 مورد در 100 هزار نفر جمعیت بود؛ درحالی که در سال جاری این تعداد به 25 نفر کاهش یافته است.

رشیدی تأکید کرد: یکی از موفقیت های چشمگیر دامپزشکی کرمان کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است که این بیماری طی سال های گذشته تلفات و هزینه های بسیاری را برجا گذاشت؛ به طوری که 27 میلیون قطعه پرنده در کشور سال گذشته معدوم شد، در حالی در استان با انجام اقدامات مراقبتی تاکنون این بیماری شایع نشده است.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان افزود: سال قبل بیش از شش هزار مورد کار آزمایشگاهی و مراقبتی در راستای کنترل اوضاع در زمینه جلوگیری از بروز بیماری فوق حاد پرندگان در این استان انجام شد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 24مهر1397، کدخبر: 55789: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: کشاورزی - شیمیایی - استان کرمان - استان - مبارزه - کشاورزان - جهاد - کرمان - جامعه - فروشگاه - مصرف خودسرانه - هایی - مدیر - شمال - تولید - بحران - سلامت - طاهری - امنیت - توصیه - خسارت - گوجه فرنگی - ستاد بحران - گیاه - مردم - مجاز - پزشک - بهره وری - کمبود آب - بحران آب

آخرین اخبار سرویس:
راهکارهایی برای مبارزه فردی و جمعی با آلودگی هوا

اهدا عضو در تفت نجات بخش جان سه بیمار شد

آشنایی با خواص بامیه + نحوه مصرف بامیه

هر آنچه باید در خصوص بیماری «اکستروفی مثانه» دانست

منشا بوی نامطبوع تهران پیدا نشد

ارتباط بیماری تیرویید با ناباروری

باورهای معنوی، پادزهر سختی های زندگی

معاون آموزشی وزارت بهداشت ابقا شد

هشدار دانشمندان از خطرات مرگبار خواب طولانی برای زنان باردار

اثرات غیرفعال شدن پروتیین سبزمان در گیاه

هر آنچه باید درباره بیماری «اکستروفی مثانه» دانست

ارتباط بیماری تیرویید با ناباروری

خوردنی های طبیعی کاهش دهنده قند خون را بشناسید

روماتیسم مفصلی ناشی از غلبه سردی در استخوان هاست

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد آموزش و حساس سازی مردم در زمینه بیماری های غیر واگیر

باقر لاریجانی در وزارت بهداشت ماندگار شد

چرا نباید تاول ها را ترکاند؟

طرز تهیه سس سالاد موثر برای سلامتی

کودکان معلول در بیمارستان نورافشار خدمات رایگان دریافت می کنند

تاثیر ورزش در درمان مبتلایان ام.اس

دستور تهیه ماسک های خانگی ضد جوش که پوستتان را مثل آینه صاف می کنند

درمان سریع سنگ کلیه بدون نیاز به دارو

درگذشت پدر شهیدان کریمی در فلاورجان

کمک به درمان مادر بیمار

سنگینی برف هواپیما را به پایین کشید! + عکس

آمایش سرزمینی ،گفتمان فکری جدیدی را در دانشگاه های علوم پزشکی کشور ایجاد کرده است

شناسایی راهی جدید برای درمان پوکی استخوان

ابتلای مهراب قاسم خانی به تب مالت! + عکس

مصرف 7 خوراکی که باعث پیری میشود

راهی جدید برای درمان پوکی استخوان

عدم تشخیص بیماری تیرویید خطر ناباروری را افزایش می دهد

نگاهی به پیوند اعضا و رشد شاخصهای اهدای عضو در ایران

رژیم های خود سرانه گیاهخواری باعث ریزش مو می شوند

معاون آموزشی وزارت بهداشت ابقا شد

ابداع یک بطری تصفیه آب که جرم نمی گیرد

اعلام ظرفیت پذیرش دستیار در فلوشیپ پزشکی

طرز تهیه نان شیرمال بادامی با مواد میانی

خطرات خواب طولانی در زنان باردار

هر آنچه باید درباره بیماری اکستروفی مثانه دانست

دود دخانیات کودکان را دچار عفونت گوش می کند

کودکان از 7 سالگی برای مرگ عزیزان دچار شوک می شوند

معرفی 10 تهدید اصلی برای سلامت بشر

«باقر لاریجانی» در وزارت بهداشت ماندگار شد

نمکی: قیمت دارو باید اصلاح شود

نگاهی به پیوند اعضا و رشد شاخصهای اهدای عضو در ایران

درمان سکته مغزی برای کدام بیمارستان ها اجباری است؟

اتفاقات نامبارکی در صنعت داروسازی کشور رخ داده است

حین و پس از مصرف آنتی بیوتیک چه غذاهایی بخوریم؟

رژیم های خود سرانه گیاهخواری باعث ریزش مو می شوند

ملک زاده در معاونت تحقیقات وزارت بهداشت ابقا شد

سرماخوردگی های طولانی و ریسک بیماری های خطرناک

کاهش قند خون با این خوراکی های خوشمزه و طبیعی

علت پوسیدگی های دندانی زودرس در کودکان چیست؟

وجود 6 مرکز نگهداری از زنان معتاد در استان تهران

تاثیر ورزش در درمان مبتلایان ام.اس

با خواص شگفت انگیز کلم بروکلی آشنا شوید

خوراکی هایی برای کاهش کسالت صبحگاهی

ارتباط بیماری تیرویید با خطر ناباروری

چرا دست راستمان درد می گیرد؟+ راه درمان

ابقای معاون آموزشی وزارت بهداشت

چگونه با داروهای گیاهی میگرن را درمان نماییم؟

می توان صنعت دارویی را در یک سال دگرگون کرد/ قیمت ها باید اصلاح شود

پلک چشمم می پرد نشانه چیست؟

ارتباط بیماری تیرویید با ناباروری

تکمیل طرحهای بهداشتی چابهار موجب ارتقای شاخصهای سلامت می شود

لاریجانی در معاونت آموزشی وزارت بهداشت ابقا شد

تکمیل طرحهای بهداشتی چابهار موجب ارتقای شاخصهای سلامت می شود

راه های داشتن استخوان های قوی تر از دوره کودکی

شناسایی راهی جدید برای درمان پوکی استخوان

اصلاح مشروط قیمت دارو / لزوم همکاری پزشکان عمومی برای اجرای پزشک خانواده

انتقال ایدز از طریق رابطه جنسی از 10 به 40 درصد افزایش یافته است

ماسک های خانگی ضد جوش که پوستتان را مثل آینه صاف می کنند

این علادم در چشم ها نشانه چیست؟

خلأهای قانونی مشکل درمان ناباروری کشور

وقتی دندان می میرد!

هر آنچه باید درباره بیماری «اکستروفی مثانه» بدانید

ابقای معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت

ابقای ­معاون آموزشی وزارت بهداشت

استخدام فروشنده در فروشگاه تجهیزات پزشکی در مشهد

دود دخانیات کودکان را دچار عفونت گوش می کند

درمان دیابت با تبدیل سلول های بنیادی به سلول های مولد انسولین

پلک چشمم می پرد نشانه چیست؟

تردید در واکسیناسیون، یک تهدید جهانی نسبت به سلامت

گوجه شکم پر، یک پیش غذای عالی و 10 دقیقه ای

اصلاح مشروط قیمت دارو / لزوم همکاری پزشکان عمومی برای اجرای پزشک خانواده

ارتباط بین بیماری شدید لثه با سرطان های ریه و روده

فشار خون بالا؛ قاتل خاموش

سرپرست وزارت بهداشت: قیمت دارو باید اصلاح شود/می توان صنعت دارویی را یکساله دگرگون کرد

نصب نخستین دستگاه ماموگرافی در بیمارستان رازی سراوان

بخش خبری 20 و 45 دقیقه، مرکز فارس 28/ 10/ 97

سرپرست وزارت بهداشت: قیمت داروها باید اصلاح شود/می توان صنعت دارویی کشور را در مدت یکسال دگرگون کرد

رژیم سلامتی که می تواند زندگی انسان ها و کره زمین را نجات دهد

استخدام تعدادی آقا جهت همکاری در فروشگاه مواد غذایی - تبریز

اردستان با کمبود پرستار روبرو است

تاثیر ورزش در درمان مبتلایان ام.اس

پایش، حلقه مفقوده باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی

یخزدگی در بلند مدت بافت خاک مازندران را تغییر می دهد

نمکی: با واردات دارو، صنعت داخلی را لگدمال کرده ایم

فشار خون بالا؛ قاتل خاموش

عروق خونی آزمایشگاهی به کمک درمان دیابت می آید

استفاده از سموم و کودهای شیمیایی بدون در نظر گرفتن سلامت جامعه

استفاده از سموم و کودهای شیمیایی بدون در نظر گرفتن سلامت جامعه