مطالب مرتبط:
دلار تهدیدی برای سفره مردم
حمله شیر به سفره مردم
حال که خبرگان به جای شما دغدغه معیشت مردم را دارند چرا ناراحتید؟
دولت در هر شرایطی کالا های اساسی و نیاز های مرتبط با دارو و درمان را تامین خواهد کرد/ باید در لایحه بودجه سال 98 صیانت از معیشت مردم مرود توجه جدی قرار گیرد
بازی دلار با معیشت مردم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 02:252018-10-17اقتصادي

هشدار برای معیشت صیادان و سفره مردم


صید 10 تا 12هزار تنی انواع ماهیان استخوانی در اوایل دهه هشتاد توسط صیادان مازنی در دریای خزر به کمتر از سه هزار تن در چند سال اخیر رسیده و این ضرب المثل سال به سال دریغ از پارسال زمزمه صیادان در هر صید شده است.

- شعارسال:" براساس آمارهای رسمی شیلات مازندران، صید انواع ماهیان استخوانی توسط چهار هزار و 200ماهی گیر در قالب 54 شرکت تعاونی صیادی پره مازندران سال گذشته به پایین ترین حد خود به میزان دو تا دو هزار و 500 تن رسید.

شرکت تعاونی صیادی پره شهید کارگر فرح آباد ساری 15 مهرماه با 53شرکت تعاونی استان مازندران نخستین تور ماهی گیری خود را در دریا پهن کرد و پس از دو ساعت تلاش کمتر از 15کیلوگرم ماهی کفال وارد تور شد.

شماری از ماهی گیران عضو شرکت تعاونی صیادی پره مازندران در آیین آغاز فصل صید ماهیان استخوانی در دریای خزر گفتند: به دلیل آلودگی بیش از حد رودخانه ها و آب دریای خزر، تغییر اقلیم، طوفانی بودن دریا، کم شدن دبی آب رودخانه ها و از همه مهم تر صید غیرمجاز هر ساله صید نسبت به سال قبل کمتر می شود و این مسأله باعث شده تا صید ماهیان استخوانی به کمترین میزان در سال های اخیر برسد.

صیادان مازندرانی می گویند ماهی گیری شغل اصلی آن ها است و در سخت ترین شرایط آب و هوایی برای صید تلاش می کنند تا لذیذ ترین پروتیین دریایی را به سفره های مردم عرضه کنند، اما هر سال دریغ از پارسال، زیرا مقدار صید کاهش می یابد.

عضو هیئت مدیره شرکت تعاونی پره شهید کارگر فرح آباد ساری با بیان این که 86نفر سهامدار این شرکت هستند، گفت: بسیاری از این اعضاء مستأجر و فاقد مسکن شخصی هستند.

سبحان احمدی با بیان این که سابقه 27ساله در ماهی گیری دارم، اضافه کرد: در حالی هر سال مقدار صید کاهش می یابد که هزینه زندگی با اضافه شدن تعداد خانوار بیش تر می شود.

وی با بیان این که به مدت شش ماه به صورت شبانه روزی در سواحل خزر در سرما و گرمای هوا مشغول ماهی گیری به روش سنتی پره هستیم، بیان داشت: در حالی که غذای اصلی صیادان ماهی پلو بوده است، در چند سال اخیر ماهی حتی در منوی غذای هفتگی صیادان قرار نمی گیرد.

وی بیان داشت: روزگاری آن قدر ماهی صید می کردیم که هر روز سهمیه ماهی خود را برای خانواده می بردیم، اما در چهار سال اخیر خود صیادان نیز برای درآمد بیش تر از خوردن ماهی خودداری می کنند.

کریم محمدی، یکی دیگر از اعضای شرکت تعاونی پره صیادی شهید کارگر که به نمایندگی از دیگر ماهی گیران در آیین آغاز صید ماهیان استخوانی دریای خزر سخنرانی کرد، با بیان این که این اعضاء زمین های کشاورزی و دام ندارند و ماهی گیری تنها شغل فصلی آن ها است، افزود: میانگین درآمد ماهیانه آنان 800هزار تومان است.

وی با بیان این که وزارت رفاه همچنان مصوبه هیئت دولت مبنی بر کاهش 10 درصدی حق سهم بیمه صیادان از 27 به 17درصد را اعمال نمی کند، گفت: نوع بیمه نیز مربوط به هزینه سخت و زیان آور نیست و باید به مدت 30 سال سابقه اشتغال و بیمه ای داشته باشیم و این موضوع ماهی گیران را پیر و فرسوده کرده است.

وی توضیح داد: ماهی گیران 90 درصد وقت خود را در زمان ماهی گیری در روزهای گرم و سرد سال در آب دریا می گذرانند و این موجب می شود تا خستگی و پیری زودرس در بین ماهی گیران رواج یابد.

محمدی میزان دریافت بازنشستگی صیادان از بیمه را یک میلیون و200هزار تومان در ماه دانست و گفت که این رقم بازنشستگی بسیار اندک است.

این عضو شرکت تعاونی صیادی پره مازندران گفت: سند مالکیت محل پره صیادی از 60 سال پیش همچنان به نام شرکت نخورده است و این موجب شد تا ارزش سهام بالا نرود.

محمدی افزود: عدم صدور جواز برای دو منظوره کردن محل صیادی از دیگر مشکلات جامعه صیادی استان مازندران است، در حالی که همه امکانات برای جذب گردشگر در زمان غیر فصل صید مهیا است تا کمکی به درآمد صیادان شود.

وی یکی از نیازهای دیگر شرکت های صیادی پره مازندران را صدور کارت بازرگانی برای واردات برخی از ادوات صیادی عنوان کرد و گفت: با کارت بازرگانی می توانیم اداوات صیادی را ارزان تر به دست بیاوریم.

سال به سال دریغ از پارسال رییس اتحادیه صیادی پره استان مازندران با بیان این که متوسط درآمد ماهیانه هر ماهی گیر حدود 800هزار تومان است، گفت: این مبلغ نسبت به متوسط حداقل دستمزد هر کارگر حدود 400هزار تومان کمتر است.

سید محمد رضوی با اشاره به این که به دلیل آلودگی رودخانه ها و در نتیجه دریای خزر هر ساله مقدار صید کم می شود، افزود: امروز موضوع تعدیل شرکت های تعاونی و ساماندهی ماهی گیران ضروری است.

وی با بیان این که در دهه 80 تا 90 اتحادیه صیادی پره مازندران در هر فصل صید 10 هزار تن انواع ماهی صید و دو تن خاویار استحصال می کرد، ادامه داد: این مقدار صید به دلایل مختلف از جمله کاهش نزولات آسمانی، کاهش دبی آب رودخانه، برداشت شن و ماسه ساحلی، ورود انواع آلاینده ها به ویژه کشاورزی و صنعتی به دو هزار تن و استحصال خاویار به 500کیلو گرم کاهش یافته است.

رییس اتحادیه شرکت تعاونی صیادی پره مازندران به ورود انواع آلاینده از طریق رودخانه های پنج کشور منتهی به دریای خزر اشاره کرد و گفت: امروزه علاوه بر وضعیت اسفبار و از بین رفتن تکثیر طبیعی ماهیان استخوانی، آلودگی بیش از حد آب سبب شده است تا بچه ماهیان تکثیر مصنوعی رها شده نیز با مشکلات رشد مواجه شوند.

رضوی گفت: اگرچه همین مقدار ماهی که سالانه صید می شود به برکت مشارکت و همت اتحادیه و شیلات مازندران در تکثیر مصنوعی و رها سازی انواع بچه ماهی به ویژه گونه سفید است.

وی گفت: پارسال در چهار رودخانه شیلاتی استان یک هزار و 400کیلو تخم ماهی را تحویل مرکز تکثیر مصنوعی ساری دادیم.

وی در عین حال افزود: زنگ بحران صید و صیادی در سواحل مازندرانی خزر به صدا در آمده است و امروز شرکت های تعاونی صیادی پره استان با بدهی 80 میلیارد ریالی مواجه هستند.

سهم پرداخت حق بیمه صیادان مازندران 10درصد کاهش می یابد مدیرکل شیلات مازندران نیز در مراسم آغاز ماهی گیری در دریای خزر با بیان این که کاهش صید ماهیان استخوانی در دریای خزر به یک سوم در سال های اخیر زنگ خطر نابودی این گونه های آبزی را به عنوان یکی از مهم ترین ذخایر این دریا به ویژه در استان مازندران به صدا در آورده، گفت: امروز ماهی گیران استان با مشکلات جدی معیشتی مواجه هستند.

ولی الله محمد زاده با بیان این که کاهش نرخ بیمه حق سهم صیادان از 27 به 17درصد از مصوبات هیئت دولت است و وزارت رفاه باید آن را عملیاتی کند، ادامه داد: با پیگیری های صورت گرفته از آبان ماه امسال این مصوبه اجرایی می شود.

وی تعدیل و سازماندهی شرکت های تعاونی صیادی پره مازندران را از دیگر طرح های شیلاتی و مصوبات هیئت دولت دانست و اظهار داشت: برای ادامه صید و صیادی نیاز به صیادان جوان داریم.

محمد زاده قرار گرفتن صیادی جزو مشاغل سخت و زیان آور را نیز از دیگر مطالبات جدی ماهی گیران شمال دانست و گفت: این مقوله مهم نیز در حال بررسی و پیگیری است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 24مهر1397، کدخبر: 55808: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: ماهی - مازندران - تعاونی - دریای خزر - دریا - کارگر - رودخانه - استان مازندران - شهید - اعضاء - میزان - انواع - دهه هشتاد - نمایندگی - کاهش - آیین - غذای - مردم - ساری - سخنرانی - کشاورزی - خانواده - آلودگی - نخستین - دریایی - زندگی - سواحل - شبانه - هوایی - خوردن

آخرین اخبار سرویس:
امیرحسین طیبی فرد معاون حقوقی و امورمجلس بانک مرکزی شد

بورس پنج هزار و 261 پله پایین رفت

پیش روی سرزمین باخته ها به سوی مازندران!

جزییات بدهی های بانک ها به بانک مرکزی اعلام شد

تعلیق حساب بانکی اتباع ایرانی در ارمنستان

قیمت ها در بازار خودرو به ثبات رسید +جدول

نرخ طلا و سکه در 30 آبان ماه 97+ جدول

500 میلیون تومان اعتبار قرض الحسنه به سرمایه گذاران بورس

از این پس منتظر بدل های خود در خیابان باشید! +تصاویر

4.5میلیون تن کالای اساسی در مرحله ترخیص و یا تأمین ارز قرار دارد

استخدام شرکت تولید فراورده های غذایی / مشهد

افت کیفیت کالاها در 6 ماه گذشته

توزیع گوشی های توقیفی از هفته آینده

استخدام حسابدار خانم تمام وقت مسلط به نرم افزار هلو در تهران

استخدام کارشناس برق آشنا به eplan، اتوکد، QC و کنترل کیفیت

استخدام کمک انباردار آقا جهت شرکت معتبر بازرگانی در تهران

واریز سود 175 هزار تومانی سهام عدالت از فردا

20 دقیقه دویدن گومز روی تردمیل 6/5 میلیارد تومان آب خورد!

هر دولتی که سرکار می آید سعی می کند قیمت ارز را ثابت نگه دارد/ سرکوب ارز منجر به جهش بزرگ در قیمت می شود

آب شرب سنندج از لحاظ کیفیت مشکلی ندارد

شیوه فروش یک ملک به چندین نفر!

دعوت محمد متعمدی به یک چالش موسیقایی/سلطان کنسرت ایران کیست؟

فردا؛آغاز بکار هجدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی تهران

بسترن B30 باز هم گران شد

قیمت خودرو/ قیمت نمایندگی و بازار تمام خودروهای وارداتی (چهارشنبه 30 آبان 1397)

وضع جایگاه های سوخت متناسب با پیشرفت ایران نیست

مهارت و کارآموزی، کلید اشتغال

شکر و برنج از هفته آینده در هرمزگان توزیع می شود

بلاتکلیفی افزایش مجدد حقوق کارکنان

مراقب داروهای تاریخ گذشته در اینترنت باشید

94 درصد تعهد اشتغال حوزه کشاورزی قزوین محقق شد

139 میلیون تومان جریمه برای قاچاقچی سیگار در قزوین

بیش از 72 هزار قالیباف در آذربایجان غربی فعالیت می کنند

بیمه های عمر مشکل دارد؛ ضرورت تحول در این نوع بیمه ها

خرید خشکبار پایتخت نشینان 75 درصد کاهش یافت

رسانه آمریکایی: چین واردات نفت از ایران را افزایش می دهد

اخبار مشروح 13 چهارشنبه، 30 آبان 1397

پیگیری لیگ برتر والیبال

از لزوم توسعه بازارهای صادراتی تا تشویق صادرکنندگان نمونه

استخدام کارشناس فروش آقا با مزایا در اصفهان

آغاز پرداخت سود سهام عدالت سال 96 از اول آذر 97

از لزوم توسعه بازارهای صادراتی تا تشویق صادرکنندگان نمونه

خرید خشکبار پایتخت نشینان 75 درصد کاهش یافت

توزیع دومین مرحله سود سهام عدالت از فردا

دوشنبه بازار پایان آبان ماه فروشگاه بزرگ ایرانیان برگزار شد

دستورالعمل نحوه ی بازگشت ارز حاصل از صادرات ابلاغ شد

قیمت جهانی طلا ثابت ماند

شماره و رمز دوم کارت خود را به سامانه پیامکی 5000499 ندهید

همتی: بازار ارز راه اندازی می شود

رییس بانک مرکزی:
 
 راه هایی برای تبدیل ارز کشورهایی که نفت ما را می خرند در نظر داریم

از اعدام تا حبس های طولانی؛ مجازات سنگین در انتظار متخلفان پرونده خودروهای وارداتی قاچاق

ماجراهای اعتراض های کارخانه نیشکر هفت تپه چیست؟

درصورت ابلاغ قیمت ، مرغداران ضرر می کنند

پرداخت 50 هزار فقره تسهیلات مسکن در مهر ماه

بهره برداری از نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو با تأمین مالی بانک سپه

مسکن مهر در وزارت راه بدون سرپرست شد

بحث استفاده از کارت سوخت اصلا افزایش قیمت یا سهمیه بندی نیست

استارت انتقال اضافه متقاضیان مسکن مهر پردیس به پرند زده شد

استخدام بازاریاب و پشتیبان دستگاه های کارت خوان در شرکت معتبر

قول زنگنه برای صادرات یک میلیون بشکه نفت در بودجه 98/ راه های جبران کمبود منابع

استخدام مربیِ مهد کودک در بلوار معلم مشهد

قول زنگنه برای صادرات یک میلیون بشکه نفت در بودجه 98

استخدام دستیار دندانپزشک خانم در غربِ تهران

هفته پرجایزه هوآوی و دیجی کالا

استخدام رزرویشن حرفه ای با حقوق توافقی در تهران

ضیایی در فدراسیون والیبال ماندنی شد؟

قول زنگنه برای صادرات یک میلیون بشکه نفت در بودجه 98

استخدام فروشنده آقا در موبایل تایماز

استخدام فروشنده

بحث استفاده از کارت سوخت اصلا افزایش قیمت یا سهمیه بندی نیست

آغاز توزیع دومین نوبت سود سهام عدالت/واریز سود جاماندگان نوبت اول

خرید خشکبار پایتخت نشینان 75 درصد کاهش یافت

از لزوم توسعه بازارهای صادراتی تا تشویق صادرکنندگان نمونه

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 30 آبان 1397)/ قیمت نیم روز

اختصاص اعتبار برای طرح های کنترل آسیبهای اجتماعی

چهارشنبه 30 آبان | قیمت طلا، سکه و ارز

جا به جایی کالا دربندرهای هرمزگان به 54 میلیون تن رسید

یکم آذر | آغاز واریز 175 هزار تومان سود سهام عدالت به حساب مشمولان

طرح مدیریت جامع آب شیروان تدوین می شود

قیمت خودروهای داخلی در بازار در آخرین روز آبان 97 (+جدول کامل)

تثبیت جمعیت روستایی اولویت کاری بخشداران است

توزیع شکر و برنج تنظیم بازار از اوایل هفته آینده در هرمزگان

مشکل تامین برق پتروشیمی خمین رفع شد

قیمت طلا 30 آبان ماه 97/ قیمت طلای دست دوم اعلام شد

پست کمک رسان لجستیک سبز

نگاه سخت افزارانه مانع توسعه گردشگری در ایران

نشست «بازار جهانی نفت و تحریم های ایران» برگزار می شود

کاهش قیمت ارز مسافرتی

واکسن دام باید به صورت رایگان توزیع شود

تعداد چک های برگشتی کاهش یافت

پیش بینی زکات امسال سمنان 120 میلیارد ریال است

4.5میلیون تن کالای اساسی کشاورزی در مراحل ترخیص

پیش بینی زکات امسال سمنان 120 میلیارد ریال است

مشکل تامین برق پتروشیمی خمین رفع شد

16 هزار طرح روستایی از صندوق کارآفرینی امید تسهیلات گرفتند

تثبیت جمعیت روستایی اولویت کاری بخشداران است

توزیع شکر و برنج تنظیم بازار از اوایل هفته آینده در هرمزگان

پیش بینی مهاجرت 2 میلیون البرزی تا پنج سال آینده

آغاز برداشت زعفران برای اولین بار در منطقه سیستان

جزییات بازار متشکل ارزی اعلام شد | همتی: ارز برای سرمایه گذاری مناسب نیست

هشدار برای معیشت صیادان و سفره مردم

هشدار برای معیشت صیادان و سفره مردم