مطالب مرتبط:
دلار تهدیدی برای سفره مردم
حمله شیر به سفره مردم
حال که خبرگان به جای شما دغدغه معیشت مردم را دارند چرا ناراحتید؟
دولت در هر شرایطی کالا های اساسی و نیاز های مرتبط با دارو و درمان را تامین خواهد کرد/ باید در لایحه بودجه سال 98 صیانت از معیشت مردم مرود توجه جدی قرار گیرد
بازی دلار با معیشت مردم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 02:252018-10-17اقتصادي

هشدار برای معیشت صیادان و سفره مردم


صید 10 تا 12هزار تنی انواع ماهیان استخوانی در اوایل دهه هشتاد توسط صیادان مازنی در دریای خزر به کمتر از سه هزار تن در چند سال اخیر رسیده و این ضرب المثل سال به سال دریغ از پارسال زمزمه صیادان در هر صید شده است.

- شعارسال:" براساس آمارهای رسمی شیلات مازندران، صید انواع ماهیان استخوانی توسط چهار هزار و 200ماهی گیر در قالب 54 شرکت تعاونی صیادی پره مازندران سال گذشته به پایین ترین حد خود به میزان دو تا دو هزار و 500 تن رسید.

شرکت تعاونی صیادی پره شهید کارگر فرح آباد ساری 15 مهرماه با 53شرکت تعاونی استان مازندران نخستین تور ماهی گیری خود را در دریا پهن کرد و پس از دو ساعت تلاش کمتر از 15کیلوگرم ماهی کفال وارد تور شد.

شماری از ماهی گیران عضو شرکت تعاونی صیادی پره مازندران در آیین آغاز فصل صید ماهیان استخوانی در دریای خزر گفتند: به دلیل آلودگی بیش از حد رودخانه ها و آب دریای خزر، تغییر اقلیم، طوفانی بودن دریا، کم شدن دبی آب رودخانه ها و از همه مهم تر صید غیرمجاز هر ساله صید نسبت به سال قبل کمتر می شود و این مسأله باعث شده تا صید ماهیان استخوانی به کمترین میزان در سال های اخیر برسد.

صیادان مازندرانی می گویند ماهی گیری شغل اصلی آن ها است و در سخت ترین شرایط آب و هوایی برای صید تلاش می کنند تا لذیذ ترین پروتیین دریایی را به سفره های مردم عرضه کنند، اما هر سال دریغ از پارسال، زیرا مقدار صید کاهش می یابد.

عضو هیئت مدیره شرکت تعاونی پره شهید کارگر فرح آباد ساری با بیان این که 86نفر سهامدار این شرکت هستند، گفت: بسیاری از این اعضاء مستأجر و فاقد مسکن شخصی هستند.

سبحان احمدی با بیان این که سابقه 27ساله در ماهی گیری دارم، اضافه کرد: در حالی هر سال مقدار صید کاهش می یابد که هزینه زندگی با اضافه شدن تعداد خانوار بیش تر می شود.

وی با بیان این که به مدت شش ماه به صورت شبانه روزی در سواحل خزر در سرما و گرمای هوا مشغول ماهی گیری به روش سنتی پره هستیم، بیان داشت: در حالی که غذای اصلی صیادان ماهی پلو بوده است، در چند سال اخیر ماهی حتی در منوی غذای هفتگی صیادان قرار نمی گیرد.

وی بیان داشت: روزگاری آن قدر ماهی صید می کردیم که هر روز سهمیه ماهی خود را برای خانواده می بردیم، اما در چهار سال اخیر خود صیادان نیز برای درآمد بیش تر از خوردن ماهی خودداری می کنند.

کریم محمدی، یکی دیگر از اعضای شرکت تعاونی پره صیادی شهید کارگر که به نمایندگی از دیگر ماهی گیران در آیین آغاز صید ماهیان استخوانی دریای خزر سخنرانی کرد، با بیان این که این اعضاء زمین های کشاورزی و دام ندارند و ماهی گیری تنها شغل فصلی آن ها است، افزود: میانگین درآمد ماهیانه آنان 800هزار تومان است.

وی با بیان این که وزارت رفاه همچنان مصوبه هیئت دولت مبنی بر کاهش 10 درصدی حق سهم بیمه صیادان از 27 به 17درصد را اعمال نمی کند، گفت: نوع بیمه نیز مربوط به هزینه سخت و زیان آور نیست و باید به مدت 30 سال سابقه اشتغال و بیمه ای داشته باشیم و این موضوع ماهی گیران را پیر و فرسوده کرده است.

وی توضیح داد: ماهی گیران 90 درصد وقت خود را در زمان ماهی گیری در روزهای گرم و سرد سال در آب دریا می گذرانند و این موجب می شود تا خستگی و پیری زودرس در بین ماهی گیران رواج یابد.

محمدی میزان دریافت بازنشستگی صیادان از بیمه را یک میلیون و200هزار تومان در ماه دانست و گفت که این رقم بازنشستگی بسیار اندک است.

این عضو شرکت تعاونی صیادی پره مازندران گفت: سند مالکیت محل پره صیادی از 60 سال پیش همچنان به نام شرکت نخورده است و این موجب شد تا ارزش سهام بالا نرود.

محمدی افزود: عدم صدور جواز برای دو منظوره کردن محل صیادی از دیگر مشکلات جامعه صیادی استان مازندران است، در حالی که همه امکانات برای جذب گردشگر در زمان غیر فصل صید مهیا است تا کمکی به درآمد صیادان شود.

وی یکی از نیازهای دیگر شرکت های صیادی پره مازندران را صدور کارت بازرگانی برای واردات برخی از ادوات صیادی عنوان کرد و گفت: با کارت بازرگانی می توانیم اداوات صیادی را ارزان تر به دست بیاوریم.

سال به سال دریغ از پارسال رییس اتحادیه صیادی پره استان مازندران با بیان این که متوسط درآمد ماهیانه هر ماهی گیر حدود 800هزار تومان است، گفت: این مبلغ نسبت به متوسط حداقل دستمزد هر کارگر حدود 400هزار تومان کمتر است.

سید محمد رضوی با اشاره به این که به دلیل آلودگی رودخانه ها و در نتیجه دریای خزر هر ساله مقدار صید کم می شود، افزود: امروز موضوع تعدیل شرکت های تعاونی و ساماندهی ماهی گیران ضروری است.

وی با بیان این که در دهه 80 تا 90 اتحادیه صیادی پره مازندران در هر فصل صید 10 هزار تن انواع ماهی صید و دو تن خاویار استحصال می کرد، ادامه داد: این مقدار صید به دلایل مختلف از جمله کاهش نزولات آسمانی، کاهش دبی آب رودخانه، برداشت شن و ماسه ساحلی، ورود انواع آلاینده ها به ویژه کشاورزی و صنعتی به دو هزار تن و استحصال خاویار به 500کیلو گرم کاهش یافته است.

رییس اتحادیه شرکت تعاونی صیادی پره مازندران به ورود انواع آلاینده از طریق رودخانه های پنج کشور منتهی به دریای خزر اشاره کرد و گفت: امروزه علاوه بر وضعیت اسفبار و از بین رفتن تکثیر طبیعی ماهیان استخوانی، آلودگی بیش از حد آب سبب شده است تا بچه ماهیان تکثیر مصنوعی رها شده نیز با مشکلات رشد مواجه شوند.

رضوی گفت: اگرچه همین مقدار ماهی که سالانه صید می شود به برکت مشارکت و همت اتحادیه و شیلات مازندران در تکثیر مصنوعی و رها سازی انواع بچه ماهی به ویژه گونه سفید است.

وی گفت: پارسال در چهار رودخانه شیلاتی استان یک هزار و 400کیلو تخم ماهی را تحویل مرکز تکثیر مصنوعی ساری دادیم.

وی در عین حال افزود: زنگ بحران صید و صیادی در سواحل مازندرانی خزر به صدا در آمده است و امروز شرکت های تعاونی صیادی پره استان با بدهی 80 میلیارد ریالی مواجه هستند.

سهم پرداخت حق بیمه صیادان مازندران 10درصد کاهش می یابد مدیرکل شیلات مازندران نیز در مراسم آغاز ماهی گیری در دریای خزر با بیان این که کاهش صید ماهیان استخوانی در دریای خزر به یک سوم در سال های اخیر زنگ خطر نابودی این گونه های آبزی را به عنوان یکی از مهم ترین ذخایر این دریا به ویژه در استان مازندران به صدا در آورده، گفت: امروز ماهی گیران استان با مشکلات جدی معیشتی مواجه هستند.

ولی الله محمد زاده با بیان این که کاهش نرخ بیمه حق سهم صیادان از 27 به 17درصد از مصوبات هیئت دولت است و وزارت رفاه باید آن را عملیاتی کند، ادامه داد: با پیگیری های صورت گرفته از آبان ماه امسال این مصوبه اجرایی می شود.

وی تعدیل و سازماندهی شرکت های تعاونی صیادی پره مازندران را از دیگر طرح های شیلاتی و مصوبات هیئت دولت دانست و اظهار داشت: برای ادامه صید و صیادی نیاز به صیادان جوان داریم.

محمد زاده قرار گرفتن صیادی جزو مشاغل سخت و زیان آور را نیز از دیگر مطالبات جدی ماهی گیران شمال دانست و گفت: این مقوله مهم نیز در حال بررسی و پیگیری است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 24مهر1397، کدخبر: 55808: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: ماهی - مازندران - تعاونی - دریای خزر - دریا - کارگر - رودخانه - استان مازندران - شهید - اعضاء - میزان - انواع - دهه هشتاد - نمایندگی - کاهش - آیین - غذای - مردم - ساری - سخنرانی - کشاورزی - خانواده - آلودگی - نخستین - دریایی - زندگی - سواحل - شبانه - هوایی - خوردن

آخرین اخبار سرویس:
پرواز رفت و برگشت تهران- گچساران لغو شد

667 میلیون دلار کالا از مرز مهران به عراق صادر شد

120 کیلومتر شبکه فرسوده آب شهر قزوین نیازمند اصلاح است

نرخ 10 هزار تومانی رعایت نشد/ قیمت به 13800 رسید

فرونشست زمین در زنجان از چالش های آبخیزداری است

نوروز نزدیک است،‍ فرصت سوزی نکنیم

فارس من| گازرسانی به شهر زاهدان از اسفند ماه سال 1395 آغاز شده است

بیش از 85هزار مورد بازرسی از واحدهای صنفی کردستان انجام شد

تحریم ها خللی در روند کار سازمان انتقال خون ایجاد نمی کند

160 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال فراگیر در مازندران پرداخت شد

استخدام مهندس مکانیک جهت دفتر فنی و مهندس مکانیک اجرایی

بیش از 85هزار مورد بازرسی از واحدهای صنفی کردستان انجام شد

استخدام صندوقدار رستوران جهت همکاری در شهر مشهد

حق بیمه راننده محور با چه معیارهایی تعیین می شود؟

استخدام نصاب دزدگیر جهت کار در کلید سازی - همدان

241هکتار محلات هدف بازآفرینی شهری در مرند وجود دارد

استخدام مهندس مکانیک مسلط بر نقشه کشی - تهران

241هکتار محلات هدف بازآفرینی شهری در مرند وجود دارد

استخدام نیروی باتجربه خانم و آقا جهت کار در فست فود در اصفهان

75 درصد صادرات چهارمحال و بختیاری را بادام تشکیل می دهد

زندگی بعد از جراحی تیرویید چگونه است؟

استخدام نیروی خانم ترجیحاً رشته گرافیک در لالجین

نوسازی 1.5 میلیون هکتار اراضی مدرن کشاورزی

استخدام منشی خانم جهت رستوران هزار و یک شب در همدان

استخدام تعدادی آقا جهت کار در کافه بستنی در شهر اصفهان

تلفات 440میلیون بشکه معادل نفت خام در کشور

استخدام کارشناس تولید محتوا جهت همکاری در مشهد

گوشت منجمد کمبود دام را جبران نمی کند/ واردات روزانه 4 تا 6 هزار رأس دام زنده از رومانی

استخدام برقکار صنعتی جهت شرکت تولیدی - صفادشت

استخدام کارمند خانم جهت امور دفتری در شهر اصفهان

استخدام پیک موتوری جهت کار در رستوران - همدان

یورو در پایین ترین سطح دو هفته اخیر

استخدام کارمند فروش جهت دفتر تبلیغاتی در شهر اصفهان

241هکتار محلات هدف بازآفرینی شهری در مرند وجود دارد

بیش از 85هزار مورد بازرسی از واحدهای صنفی کردستان انجام شد

صادرات پرتقال باید متوقف شود

اتحادیه های صنفی برای بقای خود با کم فروشان برخورد کنند

جزییات تازه از اختصاص سبدحمایتی کارگران

اعلام جزییات نرخ رسمی ارز از سوی بانک مرکزی

تداوم نوسان نرخ مرغ /قیمت به 13 هزار و 800 تومان رسید

ضرورت ورود همه جانبه دستگاه های خدمات رسان به مسکن مهر

قیمت هرکیلوگرم مرغ به 13800 تومان رسید

آخرین وضعیت بارش های ایران + جدول

سایپا دوباره گران کرد+ لیست قیمت های جدید

عربستان پالایشگاه نفتی و کارخانه پتروشیمی در آفریقای جنوبی می سازد

اوپک فهرست سهمیه کاهش تولید را منتشر کرد

حذف صفرها از پول ملی اثری در قدرت خرید مردم و تورم ندارد

قیمت روز مسکن 1397/10/29

گروهک های معاند سال 97 را برای آشوب های خود انتخاب کرده اند

ده خاصیت فوق العاده ی زعفران

جزییات مطالبات 12 بانک از دولت + جدول

استخدام مهندس مکانیک یا ساخت و تولید مسلط به catia در کرج

50 درصد هواپیماهای کشور فرسوده هستند/ از روسیه و اوکراین هواپیما بخریم

راهنمای سفر به استانبول در فصل زمستان

استخدام منشی خانم جهت دفتر پخش لوازم جانبی موبایل در البرز

عرضه بهداشتی دام زنده با قیمت منطقی برای مصرف کنندگان

استخدام کمک آشپز آشنا به صندوقداری در تهران

واریز بسته حمایتی 13 میلیون کارگر از امروز

تحول در مدل همکاری مخابرات و شرکت های FCP نتیجه ایجاد تغییرات ساختاری در کارنامه 1 سال گذشته مخابرات ایران

استخدام تعدادی چرخ کار درمحدوده باقر شهر

حذف صفرها از پول ملی اثری در قدرت خرید مردم و تورم ندارد

پالادیوم رکورد 1400 دلار را شکست

افزایش 40 متری ارتفاع آب پشت سد دز نسبت به سال گذشته

حضور فعال ذوب آهن اصفهان در نمایشگاه بهره وری انرژی و آب

دو راهی آمریکا بر سر تمدید معافیت نفتی ایران

هوشمندسازی 300 شهر اروپا تا پایان سال 2019

عوارض نوسازی را در 60 روز آینده ندهید، 2 برابر می شود

حق بهره برداری از معدن اختصاصی توسط ذوب آهن اصفهان جهت تکمیل زنجیره تولید

اعلام زمان تحویل ساختمان جدید پلاسکو

آغاز طرح نظارت بر بازار نوروز 98 از اول بهمن در مازندران

یورو در پایین ترین سطح دو هفته اخیر

بنیاد مستضعفان: پروژه الگویی 800 واحدی جنوب تهران طبق برنامه اجرا می شود

دانشجویان و زنان خانه دار مریوانی بیمه تامین اجتماعی می شوند

بنیاد مسکن، فرزند خلف انقلاب

اره بدستانی که نفس زاگرس را به شماره می اندازد

شور شدن سالیانه صدها هکتار زمین به دلیل سوءمدیریت مسئولان/ در فرسایش خاک سرآمد دنیا هستیم/ خلاء قانونی برای مبازره با قاچاق خاک نداریم

نشست مشترک کمیسیون اجتماعی با مسئولان بانک توسعه تعاون برگزار می شود

طارم ، چله سبز درچله سفید  

جایگزینی بیش از 1300 کارگر ایرانی در خراسان رضوی

توسعه میدان های نفتی؛ برگ زرینی بر افتخارات

سرقت اطلاعات بانکی بیشترین جرایم سایبری استان

راه اندازی سامانه صدور حواله الکترونیک

لزوم راهبرد تبلیغاتی در برابر جنگ اقتصادی دشمن، در شرایط تحریم

درس عبرتی برای آل سعود/ اجلاس ضد ایرانی لهستان شروع نشده شکست خورد /گام بعدی؛ درونی سازی مؤلفه های فشار

الکترونیکی شدن فرایند ها کارآمدترین راه مبارزه بافساد وفرارمالیاتی

تدوین نقشه راه عرضه محصولات نفتی در بورس دستور کار قوای سه گانه

جزییات روند کاری«شرکت سهامی مدیریت بازار متشکل ارزی»

پلاسکوی جدید مهر 99 به کسبه تحویل می شود/اتمام گودبرداری؛اسفند

استخدام کارگر ماهر کارواش جهت کار در تبریز

کارشناس اقتصادی قرقیز: اقدام برای ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیا باید ادامه یابد

استخدام رویه کوب ماهر یا نیمه ماهر در کرج

75 درصد صادرات چهارمحال و بختیاری را بادام تشکیل می دهد

استخدام آبدارچی خانم در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام کارمند مسلط به زبان انگلیسی در اژانس هواپیمایی در مشهد

استخدام راننده وانت پیکان جهت همکاری در موسسه در تبریز

استخدام همکار جهت کار در فروشگاه زنانه در کرج

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت دیالیز تجهیز در تهران

استخدام کانتر فروش تور خارجی در مجموعه ایرسا 90 سیر پرواز

استخدام تعدادی راننده خانم در محدوده پل فردیس تا گرمدره

استخدام کارگر ساده آقا جهت کار در یک شرکت معتبر در تهران

هشدار برای معیشت صیادان و سفره مردم

هشدار برای معیشت صیادان و سفره مردم