مطالب مرتبط:
بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی برای اتمام پروژه های نیمه تمام
به جای تفکر توسعه ای، فکر کشمکش در ایران رواج پیدا کرده است/ بخش های نظارتی در پروژه ها دنبال مچ گیری نباشند
لزوم بهره گیری از بخش خصوصی برای تحقق شهر هوشمند در تهران
جای خالی صندوق پژوهش و فناوری در استان مرکزی/منتظر بخش خصوصی هستیم
سازمان تامین اجتماعی از موفق ترین دستگاهها در بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی برای واگذاری امور است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 00:322018-10-17اقتصادي

جای خالی بخش خصوصی در تصمیم گیری ها / «برند ایرانی» نفس برای حیات می خواهد


دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی مدعی هستند که بخش خصوصی در تمام تصمیم گیری های حوزه تولید دخیل اند اما از طرف دیگر برخی از صاحبنظران معتقدند که بطور اساسی دخالت بخش خصوصی به دلیل پایین بودن علم روز در آنها، - "، اواسط تابستان امسال بود که وزیر صمت اعلام کرد وزارتخانه مطبوعش به دنبال تصویب بسته حمایتی جدیدی برای حمایت از تولید است.

محمد شریعتمداری با اشاره به سیاست های ارزی جدید دولت گفت: بر این اساس تجهیزات و برخی مواد اولیه تولید در گروه کالایی دو قرار گرفته که باید از ارز صادرات غیرنفتی بهره مند شود.

وی افزود: بر همین اساس و برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی با نرخ جدید ارز و ادامه حیات این واحدها با توجه به افزایش قیمت تمام شده محصولات با دستور دولت موضوع تهیه بسته حمایت از تولید در دستور کار قرار گرفت و در وزارت صنعت نهایی شد که بعد از تصویب مراجع قانونی جزییات آن اعلام خواهد شد.

اما پس از رسانه ای شدن این خبر،برخی از اعضای اتاق بازرگانی و خانه صنعت معدن و تجارت به برگزای نشست های تصویب این نوع بسته ها اعتراض کرده و مدعی شدند:بخش خصوصی در این حوزه به کار گرفته نمی شوند و در واقع این نوع بسته ها بدون نظرگیری از بخش خصوصی که جامعه هدف اصلی این تصمیم گیری هاست،به تصویب می رسند.

دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی مدعی هستند که بخش خصوصی در تمام تصمیم گیری های حوزه تولید دخیل اند اما از طرف دیگر برخی از صاحبنظران معتقدند که بطور اساسی دخالت بخش خصوصی به دلیل پایین بودن علم روز در آنها،کار درستی نیست.

برای مشخص شدن زوایای بیشتری از این موضوع با چند تن از کارشناسان امر به گفت وگو پرداخته ایم که در ادامه می آید؛بخش خصوصی به دنبال جذب منابع بیشتر به نفع خود استمسعود دانشمند کارشناس اقتصادی با اشاره به حضور بخش خصوصی در جلسات دولتی برای تعیین بسته حمایتی از تولید،اظهار کرد: بخش خصوصی به دنبال آن است که در این جلسات بتواند منابع بیشتری برای خود بدست آورد در صورتی که این نکته مهم است که صنایع ما باید روی پای خود بایستند.

وی افزود: در صورتی که بخواهیم به صنایع کشور کمک کنیم باید شرایط بهره برداری از LC داخلی را فراهم آوریم به این معنا که اگر تولیدکننده ای بخواهد مواد اولیه داخلی بخرد، بتواند این مواد را بدون پرداخت پول نقد و با استفاده از اعتبارهای چند ماهه خریداری کند.

دانشمند اضافه کرد: به طور مثال تولیدکننده آب معدنی که میخواهد مواد اولیه ظروف خود را از پتروشیمی تهیه کند، بتواند با اعتبار و LC داخلی از کارخانه های ایرانی این مواد را تهیه کرده و فروشنده هم اعتبار خود را نزد بانک برده از آن پول بگیرد و نیازهای خود را برطرف سازد.

این کارشناس اقتصادی یادآوری کرد: این اتفاق موجب تعادل قیمت ها، ورود نظام بانکی در چرخه ملی و جلوگیری از گران فروشی می شود.

وی تأکید کرد: بدون شک نیاز داریم اقتصاد کشور را یک جراحی کامل کنیم و مدل اقتصادی جدیدی را بوجود آوریم و بدین منظور باید یک تیم اقتصادی متشکل از دولت، مجلس شورای اسلامی و اقتصاددان های مجرب دور هم بنشینند و تصمیم جامعی برای اقتصاد کشور بگیرند.

بسته جدید حمایت از تولید باید به کاهش هزینه های تولید بینجامدآرمان خالقی قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اعلام اینکه تصمیمات اخیر دولت در ابلاغ بخش نامه ها و آیین نامه ها بسیار عجولانه و نشان از عدم کار کارشناسی در تدوین دستورالعمل هاست، اظهارکرد: در طول چند سال اخیر بخش خصوصی مدام از دولت درخواست همفکری برای تدوین بخشنامه های مختلف کرده است اما متأسفانه دولت بدون کار کارشناسی موضوعات را تصویب و در نهایت برای اصلاح آنها بخشنامه ها و آیین نامه های متعددی را ابلاغ می کند.

وی با اشاره به بسته جدید حمایت از تولید که به صورت مجزا در سازمان برنامه و بودجه و وزارت صنعت در حال بررسی است،گفت: در این بسته قرار است حمایت های لازم آن هم در شرایط اقتصادی ویژه از بخش تولید انجام شود اما به اعتقاد ما باید این دو موضوع تلفیق و در نهایت یک بسته جامع متناسب با شرایط فعلی اقتصاد تهیه شود تا در نهایت بتوانیم کمک ویژه ای به بخش تولید داشته باشیم.

عضو هیئت مدیره خانه صنعت معدن و تجارت با اعلام اینکه این روزها تولیدکننده با افزایش قابل توجه هزینه های تولید روبرو و ناچار به افزایش قیمت است،تصریح کرد: اگر قیمت کالاها در طول چند سال اخیر به صورت سنجیده و متناسب با سطح درآمدی مردم و هزینه های تولید تغییر می کرد امروز شاهد رشد قابل توجه قیمت ها نبودیم اما در این شرایط نیز می توانیم با همفکری مشکلات را پشت سر گذاشته و مانع تشدید افزایش قیمت ها شویم.

خالقی اضافه کرد: به نظر می رسد دولت باید در بسته حمایتی جدید خود به صورت سنجیده کاهش هزینه های تولید واحدها را در نظر گرفته تا آنها امکان فعالیت داشته باشند.

متأسفانه امروز تولیدکننده داخلی تنها بوده و نمی داند سرنوشت کار تولیدی او در ماه های آینده چگونه خواهد بود.

ناتوانی بسیاری از بخشهای صنفی در مذاکراه تجاری و اقتصادیمحمدحسین برخوردار فعال حوزه تجارت در خصوص تهیه بسته حمایت از تولید اظهار کرد: در ابتدا باید پرسید آیا بخش خصوصی اطلاعات کافی دارد که بتواند در تصمیمات مهم و جامع کشوری دخالت داده شود.

برخوردار افزود: متأسفانه بسیاری از بخشهای صنفی ما نمی توانند در مذاکرات تجاری و اقتصادی نقش مؤثری ایفا کنند زیرا زبان اقتصادی دنیا را بلد نیستند.

این فعال حوزه تجارت یادآوری کرد: به دلیل محدودیتهای علمی بخش خصوصی در سالهای گذشته نتوانسته به دانش و تخصص لازم در حوزه تصمیم گیری دست یابد و همین موضوع باعث شده که اکنون تصمیمات مهم کشوری این بخش دخالت داده نشود.

نقطه نظرات بخش خصوصی در تصمیم گیریهای دولتی لحاظ نمی شودحسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص بسته حمایت از تولید اظهار کرد: متأسفانه نقطه نظرات بخش خصوصی آن طور که باید و شاید در تصمیم گیریهای دولتی به درستی لحاظ نمی شود.

وی افزود: بیشتر نمایندگان بخش خصوصی در قالب اتاق ایران یا تشکل های دیگر فعالیت دارند و آن چنان که باید ،نقطه نظرات و مسائل بخش خصوصی کف جامعه و تولیدکننده های کوچک و متوسط صنعتی را مطرح نمی کنند.

حاجی دلیگانی تصریح کرد: در برخی مواقع نیز نقطه نظرات بخش خصوصی جامع نبوده و تنها به بیان مسائل صنف خود می پردازند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی یادآوری کرد: در اظهار نظر ها این نکته مهم است که مصالح عموم جامعه در نظر گرفته شود.

وی اضافه کرد: اتفاقی که در بخش تولید افتاده این است که برخی افراد یک یا چند پروانه تولید گرفته و در پوشش این تولید دست به واردات بزرگی زده اند و تنها به منافع خود توجه دارند.

حاجی دلیگانی افزود: به همین دلیل، دولت باید سعی کند کارشناسان مجربی داشته باشد که نقطه نظرات را شناخته و تصمیمات جامعی اتخاذ کند بطوریکه در این تصمیم ها همه جوانب و مسائل جامعه در نظر گرفته شود.

لزوم حضوربخش خصوصی در تصمیم گیری های دولت و مجلسعبدالله رضیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: بخش خصوصی باید در تمامی جلسات و تصمیم گیری های دولت و مجلس شرکت داده شود.

وی افزود: اتاق بازرگانی همیشه یکی از تأثیرگذارترین نهادها در تصمیم های دولتی بوده است و بدون حضور بخش خصوصی نمی توان در حوزه تولید تصمیم گیری کرد.

رضیان تأکید کرد: نمیتوان بدون حضور بخش خصوصی برنامه ریزی انجام داد و تعیین وضعیت ها در شرایط مختلف به عهده بخش خصوصی است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی یادآوری کرد: تعیین بسته حمایتی برای تولید در اختیار بخش خصوصی بوده و حتما این افراد باید در تصمیم گیری ها و جلسه ها حضور داشته باشد.

وی تصریح کرد: در تصمیم گیری های هیأت دولت بخش خصوصی حضور ندارد ولی در کمیسیون ها و جلسات فرعی بخش خصوصی همیشه حضور پررنگی داشته است.


کلید واژه ها: تولید - تصمیم گیری - مجلس شورای اسلامی - نمایندگان مجلس - بسته حمایتی - تصمیم - بسته - دولت - حمایت - کارشناس - علم روز - اتاق بازرگانی - خانه - قیمت تمام شده - جدید - اسلامی - افزایش قیمت - شورای - وزارت - صورتی - شریعتمداری - وزارت صنعت - پتروشیمی - صنعت - معدن - مجلس - آب معدنی - تابستان - اقتصادی - کارخانه

آخرین اخبار سرویس:
برای توسعه گردشگری روستایی برنامه ریزی شود

معاون منطقه ای آسیا اقیانوسیه سازمان جهانی جهانگردی: برای توسعه گردشگری روستایی برنامه ریزی شود

نشست شورای عالی کار برگزار شد/ گفت وگوی سه جانبه بر سر قدرت خرید کارگران

بهره گیری از مولفه های آمایش سرزمینی در جذب سرمایه گذاری خارجی

وزیرصنعت : رتبه صنعتی ایران در دنیا به12 ارتقاء خواهد یافت

افت دلار به زیر مرز 13500 تومان

تحریم ها چه تاثیری بر بازار مواد غذایی ایران گذاشت؟/ افزایش قیمت مواد غذایی در سال 98

واکاوی بسته حمایتی دولت

عذرخواهی وزیر راه از مالکان مسکن مهر

شاخص بورس 1000 واحد رشد کرد

بازار مواد غذایی راکد شد

واکنش یک نماینده مجلس به سهام عدالت 13 میلیونی جهانگیری

گازِ باکیفیت در دستور کار زمستانی وزارت نفت

ایران ماه گذشته 3.296میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد

اتکا بر ظرفیت نفت شیل آمریکا پرمخاطره است

نشست شورای عالی کار برگزار شد/گفت وگوی سه جانبه بر سر قدرت خرید کارگران

آخرین قیمت خودروهای وارداتی (بروزرسانی: 22 آبان)

آیا نوبت به تغییر دوباره مرز ها رسیده؟

جزییات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد تا 300 هزار تومان

بومی سازی دانش مهمترین اصل حرکت در مسیر رسیدن به توسعه پایدار

وجود 60میلیارد تن ذخایر معدنی در کشور

جهانگیری: سایر واحد های صنعتی هم نسبت به احداث اماکن ورزشی اقدام کنند

وجود 60 میلیارد تن ذخایر معدنی در کشور

طرح های موسکینو برای 2018

دانشجویان فنی و حرفه ای وارد بازار کار می شوند

جهانگیری: باید موانع حضور فعال بخش خصوصی را برداریم

بیش از 10 میلیون تن کالای اساسی وارد کشور شد

تبدیل یارانه های سیاه به یارانه های سفید راهی برای فقرزدایی

جمعه دوم آذر بزرگترین حراج سال بامیلو برگزار می شود

معاون اول رییس جمهوری اهواز را به سمت تهران ترک کرد

وزیرصنعت : رتبه صنعتی ایران در دنیا به12 ارتقاء خواهد یافت

بیش از 10 هزار پروانه ساختمانی در مناطق زلزله زده صادر شد

سطح رواناب ها در استان اردبیل کاهش یافت

اختصاص 650 میلیون برای بازسازی بقاع متبرکه و مساجد بویراحمد

قدردانی از نانوایان نمونه شهرستان گنبد کاووس + فیلم

آغاز طرح یکپارچه دریافت سند حمل بار شهری با همکاری شهرداری ها

جنگ جهانی جمعیت یک جنگ ترکیبی است/ جای خالی تئوری جمعیت از منظر قرانی

با حضور وزیر کار نشست شورای عالی کار برگزار شد/گفت وگوی سه جانبه بر سر قدرت خرید کارگران

آزادراه تهران-قم به بخش خصوصی واگذار می شود

طرح خروج صنوف آلاینده شهری در مازندران عملیاتی شد

کشور در حال عبور از مشکلات اقتصادی است

از احداث کارخانه های MDF در کشور استقبال می کنیم

«رییس پژوهشگاه مواد و انرژی» منصوب شد

از انتخاب شهردار تهران تا جزییات کودک آزاری در ولنجک

اختلاف قیمت محصولات کرمان خودرو از بازار تا نمایندگی+عکس

باید موانع حضور فعال بخش خصوصی را برداریم

عرضه ارز پتروشیمی ها به مرز 5 میلیارد یورو رسید

طرح نسیم مهر با نگاه مهربانانه کلید خورد

نشست تلفنی مدیران بانک رفاه با مشتریان برگزار شد

معاون اول رییس جمهور: شرایط ملتهب اقتصادی تا دو ماه آینده فروکش می کند

حجم تجارت بین ایران و روسیه 1.3 میلیارد دلار افزایش یافت

طرح خروج صنوف آلاینده شهری در مازندران عملیاتی شد

سالن تیراندازی الکترونیکی اهواز با حضور وزیر ورزش افتتاح شد

170 متهم اقتصادی بازداشت و 486 نفر ممنوع الخروج شده اند/ رییس اتحادیه می گفت گران فروشی موبایل جرم نیست!

تحقق 62 درصد از هدفگذاری صادراتی هرمزگان

عرضه ماهی به قیمت مصوب از ابتدای هفته آینده در بندرعباس

ادامه روند کاهش قیمت ارز

تولید نفت شِیل آمریکا پس از هفت سال رو به کاهش خواهد گذاشت

 مانور مشترک دستگاههای خدمات رسان در پالایشگاه گاز ایلام +فیلم

بخش خصوصی نباید گرفتار بروکراسی اداری شود

کشور در حال عبور از مشکلات اقتصادی است

تغییر روش های تخصیص منابع دربودجه98/اعتبارات عمرانی کاهش نمی یابد

بیش از 42 میلیارد دلار سرمایه از روسیه فرار کرده است

رتبه نخست شرکت فولاد در بازگشت ارز به چرخه ملی

واریز بخشی از مطالبات پرونده مالباختگان «فرش، گلیم و گبه»

عرضه ارز پتروشیمی ها به مرز 5 میلیارد یورو رسید

در حال اجرا بودن گازرسانی به 306 روستای لرستان

انبارها پر است!

باید موانع حضور فعال بخش خصوصی را برداریم

از انتخاب شهردار تهران تا جزییات کودک آزاری در ولنجک

واکاوی بسته حمایتی دولت

کارت ملی تولید داخل وارد بازار می شود

عذرخواهی وزیر راه بابت مشکلات متقاضیان مسکن مهر

اوپک: به فشار ترامپ پاسخ نمی دهیم

عذرخواهی وزیر راه از مالکان مسکن مهر

حداقل خرج هفتگی خانوارهای تهرانی

جهانگیری: بخش خصوصی نباید گرفتار بروکراسی اداری شود

قیمت جهانی طلا صعودی شد

آغاز برداشت زعفران در خوانسار

تبدیل یارانه های سیاه به یارانه های سفید راهی برای فقرزدایی

خط تولید رنگ خودرو سواری در قزوین راه اندازی می شود

جزییات اجرای مرحله اول طرح «حمایت از اقشار کم درآمد»

پولشویی چیست؟ + تاریخچه و مجازات آن

خط تولید رنگ خودرو سواری در قزوین راه اندازی می شود

قیمت انواع خودرو امروز 1397/8/22، باز هم افزایش قیمت!

رشد 48 درصدی صادرات چدن، آهن و فولاد

نرخ خرید دلار در بانک ها

200 کیلوگرم گوشت فاسد در ورامین معدوم شد

تعیین تکلیف قیمت برخی کالاهای اساسی مورد نیاز مردم استان

جوانی با اراده که با کار آفرینی به اشتغال معنا بخشیده است

اعلام جزییات مرحله اول طرح حمایت غذایی

صندوق بین المللی پول: رشد اقتصادی ایران در سال 2018و 2019 منفی می شود

قدردانی وزیر صنعت، معدن وتجارت از اقدامات حمایتی مدیرعامل بانک کشاورزی

بزرگترین خودروساز جهان به جنگ تسلا می رود؛ رقیبی با نصف قیمت تسلا مدل 3

زلزله کرمانشاه زنگ خطری برای تهران است

همکاری «جایکا» با ایران برای کنترل آلودگی هوا با وجود همه تحریم ها

اختیارات مدیرعامل شرکت ملی نفت به معاونش سپرده شد

مدیرعامل بانک مهر اقتصاد: جذب و مصرف متوازن منابع از برنامه های پایانی سال است

روند رو به رشد صادرات کشور در سال 97

رقابت بیشتر در اقتصاد با تقویت بورس کالا

جای خالی بخش خصوصی در تصمیم گیری ها / «برند ایرانی» نفس برای حیات می خواهد

جای خالی بخش خصوصی در تصمیم گیری ها / «برند ایرانی» نفس برای حیات می خواهد