مطالب مرتبط:
بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی برای اتمام پروژه های نیمه تمام
به جای تفکر توسعه ای، فکر کشمکش در ایران رواج پیدا کرده است/ بخش های نظارتی در پروژه ها دنبال مچ گیری نباشند
لزوم بهره گیری از بخش خصوصی برای تحقق شهر هوشمند در تهران
جای خالی صندوق پژوهش و فناوری در استان مرکزی/منتظر بخش خصوصی هستیم
سازمان تامین اجتماعی از موفق ترین دستگاهها در بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی برای واگذاری امور است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 مهر 1397 ساعت 00:322018-10-17اقتصادي

جای خالی بخش خصوصی در تصمیم گیری ها / «برند ایرانی» نفس برای حیات می خواهد


دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی مدعی هستند که بخش خصوصی در تمام تصمیم گیری های حوزه تولید دخیل اند اما از طرف دیگر برخی از صاحبنظران معتقدند که بطور اساسی دخالت بخش خصوصی به دلیل پایین بودن علم روز در آنها، - "، اواسط تابستان امسال بود که وزیر صمت اعلام کرد وزارتخانه مطبوعش به دنبال تصویب بسته حمایتی جدیدی برای حمایت از تولید است.

محمد شریعتمداری با اشاره به سیاست های ارزی جدید دولت گفت: بر این اساس تجهیزات و برخی مواد اولیه تولید در گروه کالایی دو قرار گرفته که باید از ارز صادرات غیرنفتی بهره مند شود.

وی افزود: بر همین اساس و برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی با نرخ جدید ارز و ادامه حیات این واحدها با توجه به افزایش قیمت تمام شده محصولات با دستور دولت موضوع تهیه بسته حمایت از تولید در دستور کار قرار گرفت و در وزارت صنعت نهایی شد که بعد از تصویب مراجع قانونی جزییات آن اعلام خواهد شد.

اما پس از رسانه ای شدن این خبر،برخی از اعضای اتاق بازرگانی و خانه صنعت معدن و تجارت به برگزای نشست های تصویب این نوع بسته ها اعتراض کرده و مدعی شدند:بخش خصوصی در این حوزه به کار گرفته نمی شوند و در واقع این نوع بسته ها بدون نظرگیری از بخش خصوصی که جامعه هدف اصلی این تصمیم گیری هاست،به تصویب می رسند.

دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی مدعی هستند که بخش خصوصی در تمام تصمیم گیری های حوزه تولید دخیل اند اما از طرف دیگر برخی از صاحبنظران معتقدند که بطور اساسی دخالت بخش خصوصی به دلیل پایین بودن علم روز در آنها،کار درستی نیست.

برای مشخص شدن زوایای بیشتری از این موضوع با چند تن از کارشناسان امر به گفت وگو پرداخته ایم که در ادامه می آید؛بخش خصوصی به دنبال جذب منابع بیشتر به نفع خود استمسعود دانشمند کارشناس اقتصادی با اشاره به حضور بخش خصوصی در جلسات دولتی برای تعیین بسته حمایتی از تولید،اظهار کرد: بخش خصوصی به دنبال آن است که در این جلسات بتواند منابع بیشتری برای خود بدست آورد در صورتی که این نکته مهم است که صنایع ما باید روی پای خود بایستند.

وی افزود: در صورتی که بخواهیم به صنایع کشور کمک کنیم باید شرایط بهره برداری از LC داخلی را فراهم آوریم به این معنا که اگر تولیدکننده ای بخواهد مواد اولیه داخلی بخرد، بتواند این مواد را بدون پرداخت پول نقد و با استفاده از اعتبارهای چند ماهه خریداری کند.

دانشمند اضافه کرد: به طور مثال تولیدکننده آب معدنی که میخواهد مواد اولیه ظروف خود را از پتروشیمی تهیه کند، بتواند با اعتبار و LC داخلی از کارخانه های ایرانی این مواد را تهیه کرده و فروشنده هم اعتبار خود را نزد بانک برده از آن پول بگیرد و نیازهای خود را برطرف سازد.

این کارشناس اقتصادی یادآوری کرد: این اتفاق موجب تعادل قیمت ها، ورود نظام بانکی در چرخه ملی و جلوگیری از گران فروشی می شود.

وی تأکید کرد: بدون شک نیاز داریم اقتصاد کشور را یک جراحی کامل کنیم و مدل اقتصادی جدیدی را بوجود آوریم و بدین منظور باید یک تیم اقتصادی متشکل از دولت، مجلس شورای اسلامی و اقتصاددان های مجرب دور هم بنشینند و تصمیم جامعی برای اقتصاد کشور بگیرند.

بسته جدید حمایت از تولید باید به کاهش هزینه های تولید بینجامدآرمان خالقی قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اعلام اینکه تصمیمات اخیر دولت در ابلاغ بخش نامه ها و آیین نامه ها بسیار عجولانه و نشان از عدم کار کارشناسی در تدوین دستورالعمل هاست، اظهارکرد: در طول چند سال اخیر بخش خصوصی مدام از دولت درخواست همفکری برای تدوین بخشنامه های مختلف کرده است اما متأسفانه دولت بدون کار کارشناسی موضوعات را تصویب و در نهایت برای اصلاح آنها بخشنامه ها و آیین نامه های متعددی را ابلاغ می کند.

وی با اشاره به بسته جدید حمایت از تولید که به صورت مجزا در سازمان برنامه و بودجه و وزارت صنعت در حال بررسی است،گفت: در این بسته قرار است حمایت های لازم آن هم در شرایط اقتصادی ویژه از بخش تولید انجام شود اما به اعتقاد ما باید این دو موضوع تلفیق و در نهایت یک بسته جامع متناسب با شرایط فعلی اقتصاد تهیه شود تا در نهایت بتوانیم کمک ویژه ای به بخش تولید داشته باشیم.

عضو هیئت مدیره خانه صنعت معدن و تجارت با اعلام اینکه این روزها تولیدکننده با افزایش قابل توجه هزینه های تولید روبرو و ناچار به افزایش قیمت است،تصریح کرد: اگر قیمت کالاها در طول چند سال اخیر به صورت سنجیده و متناسب با سطح درآمدی مردم و هزینه های تولید تغییر می کرد امروز شاهد رشد قابل توجه قیمت ها نبودیم اما در این شرایط نیز می توانیم با همفکری مشکلات را پشت سر گذاشته و مانع تشدید افزایش قیمت ها شویم.

خالقی اضافه کرد: به نظر می رسد دولت باید در بسته حمایتی جدید خود به صورت سنجیده کاهش هزینه های تولید واحدها را در نظر گرفته تا آنها امکان فعالیت داشته باشند.

متأسفانه امروز تولیدکننده داخلی تنها بوده و نمی داند سرنوشت کار تولیدی او در ماه های آینده چگونه خواهد بود.

ناتوانی بسیاری از بخشهای صنفی در مذاکراه تجاری و اقتصادیمحمدحسین برخوردار فعال حوزه تجارت در خصوص تهیه بسته حمایت از تولید اظهار کرد: در ابتدا باید پرسید آیا بخش خصوصی اطلاعات کافی دارد که بتواند در تصمیمات مهم و جامع کشوری دخالت داده شود.

برخوردار افزود: متأسفانه بسیاری از بخشهای صنفی ما نمی توانند در مذاکرات تجاری و اقتصادی نقش مؤثری ایفا کنند زیرا زبان اقتصادی دنیا را بلد نیستند.

این فعال حوزه تجارت یادآوری کرد: به دلیل محدودیتهای علمی بخش خصوصی در سالهای گذشته نتوانسته به دانش و تخصص لازم در حوزه تصمیم گیری دست یابد و همین موضوع باعث شده که اکنون تصمیمات مهم کشوری این بخش دخالت داده نشود.

نقطه نظرات بخش خصوصی در تصمیم گیریهای دولتی لحاظ نمی شودحسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص بسته حمایت از تولید اظهار کرد: متأسفانه نقطه نظرات بخش خصوصی آن طور که باید و شاید در تصمیم گیریهای دولتی به درستی لحاظ نمی شود.

وی افزود: بیشتر نمایندگان بخش خصوصی در قالب اتاق ایران یا تشکل های دیگر فعالیت دارند و آن چنان که باید ،نقطه نظرات و مسائل بخش خصوصی کف جامعه و تولیدکننده های کوچک و متوسط صنعتی را مطرح نمی کنند.

حاجی دلیگانی تصریح کرد: در برخی مواقع نیز نقطه نظرات بخش خصوصی جامع نبوده و تنها به بیان مسائل صنف خود می پردازند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی یادآوری کرد: در اظهار نظر ها این نکته مهم است که مصالح عموم جامعه در نظر گرفته شود.

وی اضافه کرد: اتفاقی که در بخش تولید افتاده این است که برخی افراد یک یا چند پروانه تولید گرفته و در پوشش این تولید دست به واردات بزرگی زده اند و تنها به منافع خود توجه دارند.

حاجی دلیگانی افزود: به همین دلیل، دولت باید سعی کند کارشناسان مجربی داشته باشد که نقطه نظرات را شناخته و تصمیمات جامعی اتخاذ کند بطوریکه در این تصمیم ها همه جوانب و مسائل جامعه در نظر گرفته شود.

لزوم حضوربخش خصوصی در تصمیم گیری های دولت و مجلسعبدالله رضیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: بخش خصوصی باید در تمامی جلسات و تصمیم گیری های دولت و مجلس شرکت داده شود.

وی افزود: اتاق بازرگانی همیشه یکی از تأثیرگذارترین نهادها در تصمیم های دولتی بوده است و بدون حضور بخش خصوصی نمی توان در حوزه تولید تصمیم گیری کرد.

رضیان تأکید کرد: نمیتوان بدون حضور بخش خصوصی برنامه ریزی انجام داد و تعیین وضعیت ها در شرایط مختلف به عهده بخش خصوصی است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی یادآوری کرد: تعیین بسته حمایتی برای تولید در اختیار بخش خصوصی بوده و حتما این افراد باید در تصمیم گیری ها و جلسه ها حضور داشته باشد.

وی تصریح کرد: در تصمیم گیری های هیأت دولت بخش خصوصی حضور ندارد ولی در کمیسیون ها و جلسات فرعی بخش خصوصی همیشه حضور پررنگی داشته است.


کلید واژه ها: تولید - تصمیم گیری - مجلس شورای اسلامی - نمایندگان مجلس - بسته حمایتی - تصمیم - بسته - دولت - حمایت - کارشناس - علم روز - اتاق بازرگانی - خانه - قیمت تمام شده - جدید - اسلامی - افزایش قیمت - شورای - وزارت - صورتی - شریعتمداری - وزارت صنعت - پتروشیمی - صنعت - معدن - مجلس - آب معدنی - تابستان - اقتصادی - کارخانه

آخرین اخبار سرویس:
افزایش تولید و توانمندسازی پیمانکاران هدف طرح نگه داشت و تولید است

قیمت سکه دوباره صعودی شد/ کسی به فکر بدهکاران مهریه نیست!

فقط با یک اسکن، زندگی تو آسون کن!

افشای راز ساخت لیموزین پوتین + ویدیو

صدور بخشنامه شیوه تقسیط پلکانی دیون معوق کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی

پرداخت 880 هزار وام ازدواج از ابتدای سال تا کنون

فرصت پایانی جاماندگان دریافت سود سهام عدالت برای ثبت شماره شبا

200 کیلومتر از شبکه آب روستایی نهبندان بازسازی می شود

77 طرح عمرانی زیرکوه آماده افتتاح است

قیمت رنو ساندرو نو و دست دوم در بازار

معاون پامپئو استعفا کرد

استمرار حضور شرکت نفت پاسارگاد در برترین های صنعت سبز

نگاهی به 50 سال سابقه مونتاژ خودرو در ایران

پرداخت 880 هزار فقره وام قرض الحسنه ازدواج در کشور

آمریکا فعالیت دکل های حفاری خود را افزایش داد

اگر میوه قاچاق مشاهده کردید بدون هرگونه رحمی آتش بزنید!

کلاهبرداری 2 میلیاردی یک بیمارستان در البرز

نرخ برخی خودرو های داخلی و وارداتی در بازار چقدر است؟

پتانسیل بزرگ استان فارس برای جذب تسهیلات صادراتی از بانک توسعه صادرات

دو شعبه بانک توسعه صادرات در گیلان بیش از 500 میلیاردریال تسهیلات به بخش تولید اختصاص داد

پول گرفتن از دولت هنر نیست/ انجام مهندسی مخزن در مناطق نفت خیز

شرکتهای بازاریابی در کهگیلویه و بویراحمد ساماندهی می شوند

درخواست از صادرکنندگان برای برگرداندن ارز ناشی از صادرات به کشور

سوییس منتظر پول ایران

کسی به فکر بدهکاران مهریه نیست!

14 میلیارد افغانی عاید از مالیات 10 درصدی خدماتی مخابراتی در 4 سال

استخدام کارشناس آزمایشگاه آقا جهت شرکت داروسازی در اصفهان

میوه های قاچاق را به نیازمندان هم ندهید و بدون رحم آتش بزنید

صدور بخشنامه شیوه تقسیط پلکانی دیون معوق کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی

تأکید اعضای شورای پول و اعتبار بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد

قرارداد 9 طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت امضا شد

واردات 71 هزار تن کالا از طریق مرز بازرگان به کشور

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی: واردات 71 هزار تن کالا از طریق مرز بازرگان به کشور

سرانه فضای سبز در شهر دوگنبدان به 12 مترمربع رسید

مصرف برق استان های خراسان 25 برابر شده است

برند سازی حلقه مفقوده صنعت نساجی یزد

30 درصد درخواست ها در ملاقات عمومی، مربوط به اشتغال است

تسهیلات اشتغال به جوانان روستایی پرداخت شود

امشب پایان واریز سبد حمایتی به حساب بیمه شدگان تامین اجتماعی+فیلم

استخدام مدیر بهره برداری، مسئول برق و مکانیک در یک نیروگاه

بنزین سهمیه بندی می شود؟ / مجلس مخالف هر گونه سهمیه بندی

تعیین تکلیف محاسبه سودهای بانکی

وزیر کار: روزانه یک میلیون مراجعه به این وزارتخانه می شود

رقم نجومی فرار مالیاتی پزشکان!/کاریکاتور

کارنامه موفق بانک ملت در جذب سپرده/ جذب سپرده فقط در گروی افزایش سود بانکی نیست

بانک کشاورزی امسال سررسید و تقویم چاپ نخواهد کرد

وزیر اقتصاد: باید از روش های مختلف واگذاری متناسب با اقتضائات برای افزایش اثربخشی واگذاری ها بهره بگیریم

استخدام عکاس تمام وقت در شرکت کیان

استخدام کارشناس فروش حضوری قطعات خودرو در هرمزگان

آموزش 50 هزار نفری کارگران ساختمانی/به دنبال ایمن سازی محیط کاری هستیم

برداشت 85 درصد مرکبات تولیدی گیلان

خبرهای خوش برای پرستاران

اختصاص 100 هزار میلیارد تومان یارانه برای تامین کالاهای اساسی مردم

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خبر داد اختصاص 100 هزار میلیارد تومان یارانه برای تامین کالاهای اساسی مردم

تصرف بازارهای خارجی با استانداردسازی مواد غذایی میسر است

ترمیم تخصصی کارکنان قرارداد موقت نفت ابلاغ شد

توقف گاز رسانی پشت درهای شهرک الهیه

شانسی برای نجات کره زمین؛ گام بزرگ دانشمندان برای تبدیل دی اکسید کربن به الکتریسیته

آمریکا فعالیت دکل های حفاری خود را افزایش داد

استخدام کارشناس فروش خانم در گروه صنعتی بازرگانی برتینو-اصفهان

تأکید اعضای شورای پول و اعتبار بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد

امضای تفاهمنامه ساخت و تکمیل مدارس شهدای بانک ملی ایران در کردستان

استخدام برنامه نویس وب دات نت به همراه آموزش در تهران

صدای مردم +فیلم

تأکید اعضای شورای پول و اعتبار بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد

پارتیتور ویولن در ر مینور ؛ مارک گریک

پول گرفتن از دولت هنر نیست/انجام مهندسی مخزن در مناطق نفت خیز /نوسازی تاسیسات نفتی در دستور کار

وزیر صنعت: موتور اقتصاد کشور در سال 98 فقط می تواند صادرات باشد

توزیع سبدکالا تمام شد/ بیمه شدگان تامین اجتماعی می توانند اعتراض کنند+فیلم

نماد معاملاتی 20 شرکت میان تابلوهای ب و ج بازار پایه جابه جا شدند

پیشنهاد اختصاص ماهانه 24 لیتر بنزین به هر ایرانی در سال 98

24 لیتر بنزین ماهانه، سهم هر ایرانی در سال 98

شورای پول و اعتبار: ارز صادرات باید به داخل برگردد

درخواست شورای پول و اعتبار از صادرکنندگان/برگرداندن ارز صادراتی

تحویل 18 هزار مسکن مهر در استان تهران

تحویل 18 هزار مسکن مهر در استان تهران

افرادی که موفق به دریافت سبدحمایتی نشده اند، منتظر توزیع نوبت سوم باشند! / شرایط دریافت سبد حمایتی با دقت مطالعه و تطبیق شود

در یک نخ سیگار چه موادی وجود دارد ؟

جذب و استخدام مدیریتی

استخدام جوشکار برق و CO2 در شیراز

«متادون» را از عطاری ها تهیه کنید!/ماجرای سماورِ مخدر چیست؟

استخدام ویزیتور و موزع در شرکت نان رضوی / تهران

استخدام کارشناس فروش در فرش مرداس در تهران

انتقاد آیت الله مکارم شیرازی به بانک ها

هر ایرانی چه مقدار بنزین دریافت می کند؟

انتقاد نماینده تهران از نحوه قیمت گذاری خودروها

ترمیم تخصصی کارکنان قرارداد موقت نفت ابلاغ شد

امروز در بازار ارز چه گذشت؟

بسته شدن پرونده ی قاچاق گوشی

مسؤولان در مقابل مطالبات مردم پاسخگو باشند

خشکی تالاب جازموریان منشأ 25 درصد گرد و غبار داخلی کشور/وضعیت بحرانی دام در خراسان جنوبی

وزیر کار: روزانه یک میلیون مراجعه به این وزارتخانه می شود

استخدام کارشناس صادرات آقا در شرکت داروسازی کاسپین تامین- رشت

قاچاق خاک صحت ندارد

پیشنهاد اختصاص ماهانه 24 لیتر بنزین به هر ایرانی

پیشنهاد اختصاص ماهانه 24 لیتر بنزین به هر ایرانی در سال 98

کاهش نرخ ارز در بازار بین بانکی/صعود شاخص بورس/ خریداران آپارتمان بخوانند

درخواست شورای پول و اعتبار از صادرکنندگان/برگرداندن ارز صادراتی

چرخه معدن تا فولاد میدکو به همت مهندسان ایرانی انجام می شود

یکهزار و 553 شغل امسال در شهرستان گرمی ایجاد شد

جای خالی بخش خصوصی در تصمیم گیری ها / «برند ایرانی» نفس برای حیات می خواهد

جای خالی بخش خصوصی در تصمیم گیری ها / «برند ایرانی» نفس برای حیات می خواهد