مطالب مرتبط:
آشناکردن مردم با حقوق شهروندی؛ وظیفه شهرداری ها
سرایت سونامی افزایش قیمت مسکن به شهرهای کوچک/ بی ضابطه نیروها را برای شهرداری می آوریم و برای پرداخت حقوق آنها از خط قرمزها عبور می کنیم
بومی سازی منشور حقوق شهروندی وزارت جهادکشاورزی+فیلم
حق دسترسی مردم به اطلاعات آزاد، بخشی از حقوق شهروندی است
شعبانی: حقوق شهروندی مستلزم نگاه ویژه و تلاش بیشتر است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 20:412018-10-17سياسي

عبور شهرداری از حقوق شهروندی - عبداله الماسی*


ایرنا - هر دَم از باغ بی باغبان کرمانشاه بَری می رسد؛ این بار شهرداری گروه های اجراییات خود را راهی خانه های مودیان کرده تا با قطع برق آنان، - طلب خود را وصول کند.

شهرداری منطقه 6 کرمانشاه پرچمدار این بی قانونی شده و ماموران اجراییات خود را موظف به قطع برق خانه مودیان (بدهکاران به کمیسیون ماده صد) کرده است تا آنها را مجبور کند برای فرار از تاریکی، از زیرسنگ هم که شده طلب شهرداری را جور کنند.

همه ماجرا فقط این نیست، شهرداری حتی پلاکاردی هم بر روی دیوار خانه مودیان نصب، آنها را به عنوان قانونگریز معرفی می کند؛ کاری که حتی با مجرمان هم نمی شود.

البته شهرداری مدعی است که این اقداماتش قانونی و در را در راستای اجرای ماده 12 قانون نوسازی و عمران شهری است.

طبق ماده 12، شهرداری هرگز مجاز به قطع انشعاب برق، آب یا گاز مودیان نیست بلکه اگر شهروندان تا تاریخ مقرر عوارض قطعی خود را نپردازند، شهرداری می تواند مشخصات محل سکونت ملکی آنان را به شرکت توزیع برق ارسال کند تا این شرکت قطع برق او را بررسی کند.

شرکت برق هم پس از وصول و بررسی درخواست شهرداری و تایید صحت اطلاعات آن، 2 ماه به مودی فرصت می دهد سپس با حکم قانونی می تواند نسبت به قطع برق اقدام کند.

اما نکته حقوقی اینجاست که ماده 12 قانون نوسازی و عمران شهری فقط منحصر به عوارض نوسازی است و جریمه های کمیسیون ماده صد را شامل نمی شود.

یعنی حتی اجرا نکردن رای قطعی کمیسیون ماده صد و 77 شهرداری هم نمی تواند مجوزی برای قطع انشعاب شهروندان و توسل به کارهای خلاف قانون باشد.

در این میان دیوان عدالت اداری هم قطع انشعابات شهروندان توسط شهرداری را غیرقانونی دانسته است.

همچنین با توجه به اینکه ماده 21 قانون توزیع عادلانه آب نیز فقط وزارت نیرو را مسئول رسیدگی به انشعابات آب و برق می داند، دخالت شهرداری در این زمینه و قطع انشعاب توسط ماموران آن بدون مجوز قانونی ،جرم است.

طبق اعلام دادگستری استان کرمانشاه ، حتی قطع انشعابات مودیان شهرداری توسط شرکت برق هم غیرمجاز است چه رسد به شهرداری آن هم به شیوه هایی که آشکارا خلاف حقوق عمومی و شهروندی و کرامت مردم است.

بر این اساس صدور اخطاریه قطع انشعابات یا قطع آن توسط شهرداری ها علاوه بر اینکه تخلف از وظایف است، براساس قانون مجازات اسلامی جرم و قابل تعقیب کیفری است و شهروندان معترض می توانند در دادسرای محل وقوع جرم، دیوان عدالت اداری یا دادگاه های عمومی از شهرداری شکایت کنند.

البته نباید فراموش کرد که منبع اصلی درآمد شهرداری عوارض و هزینه های دریافتی از شهروندان است و ضرورت دارد که تک تک ساکنان شهر نسبت با پرداخت این عوارض مدیران را در اداره بهتر شهر و ارائه خدمات شهری کمک کنند.

شهرداری ها هم حق دارند که در تامین منابع مالی خود و گرفتن عوارض از مردم پیگیر و قانونمند باشند اما این جدیت نباید سبب ایجاد یک تناقض آشکار در اذهان شهروندان شود؛ اینکه آیا شهرداری که در گرفتن عوارض و جریمه از مردم بی مهابا حقوق عمومی و شهروندی را زیرپا می گذارد و حتی گاه حاضر نیست آداب عرفی آن را رعایت کند، در اجرای وظایف خود و رعایت حقوق شهر و شهروندان هم آنقدر سرسخت و جدی هست؟ شهرداری ها در زمینه ساخت و سازها، توسعه فضاهای فرهنگی، اجتماعی و تفریحی، ایمن سازی، محیط زیست و.

وظایف متعددی دارند اما تاکنون در تحقق آنها چقدر موفق عمل کرده اند؟ با نگاهی با وظایف شهرداری در ماده 55 قانون شهرداری ها شاید درک بهتری از کارنامه بلندمدت شهرداری کرمانشاه در رعایت حقوق شهروندان و شهر پیدا کنیم؛ طبق این ماده بخشی از وظایف شهرداری به این شرح است: ایجاد باغ های عمومی، مجاری آب، توسعه معابر، تنظیف، نگهداری و تسطیح معابر، مراقبت در امور بهداشت ساکنین شهر، جلوگیری از گدایی و واداشتن گدایان به کار، توسعه آموزش عمومی، تأسیس مؤسسات فرهنگی و بهداشتی و تعاونی مانند بنگاه حمایت مادران، کتابخانه، کلاس های مبارزه با بی سوادی، کودکستان، باغ کودکان و امثال آن، اتخاذ تدابیر مؤثر و اقدام لازم برای حفظ شهر از خطر سیل و حریق و همچنین رفع خطر از بناها و دیوارهای شکسته و خطرناک واقع در معابر عمومی و کوچه ها و اماکن عمومی، پر کردن و پوشاندن چاه ها و چاله های واقع در معابر، تهیه و تعیین میدان های عمومی برای خرید و فروش ارزان و توقف وسائط نقلیه، جلوگیری از ایجاد و تأمین کلیه اماکنی که موجب بروز مزاحمت برای ساکنین یا مخالف اصول بهداشت در شهرهاست، جلوگیری از آلوده شدن هوای شهر، احداث بناها و ساختمان های مورد نیاز محل از قبیل رختشویخانه، سرویس های بهداشتی، حمام عمومی، کشتارگاه، میادین و باغ کودکان و ورزشگاه مطابق اصول صحیح و فنی و اتخاذ تدابیر لازم برای ساختمان خانه های ارزان قیمت برای اشخاص بی بضاعت ساکن شهر، تشریک مساعی با فرهنگ در حفظ ابنیه و آثار باستانی شهر و ساختمان های عمومی، اهتمام در مراعات شرایط بهداشت، ساختن خیابان ها و آسفالت کردن سواره روها و پیاده روهای معابر و کوچه های عمومی.

طبیعی است تا وقتی شهرداری کارنامه موفقی در اجرای وظایف مورد اشاره نداشته باشد، نمی تواند اعتماد و همراهی شهروندان را جلب کند چه بسا ناتوانی در انجام وظایفش، منجر به تن ندادن ساکنان شهر به حقوق شهرداری شود.

نکته قابل تامل دیگر در برخورد تبعیض آمیز مدیران شهری با شهروندان بدهکار به شهرداری است؛ برق و گاز شهروندان عادی خلاف همه قوانین قطع می شود تا آنها را مجبور به پرداخت جریمه کنند اما با بدهکاران چند صدمیلیونی و چند میلیاردی با نرمی و احترام برخورد و اجرای قانون را برای آنها تعلیق و تعطیل می کنند.

هستند پیمانکاران گردن کلفتی که آشکارا قوانین شهری و حق و حقوق شهروندان را زیر پا می گذارند و با مجوز شهرداری برج های چندین طبقه می سازند اما برای گرفتن عوارض و جریمه میلیاردی قانونی از آنان، تخفیف های آنچنانی و مهلت طولانی داده می شود.

حالا بماند که بسیاری از کارشناسان عمران و مدیریت شهری ساز و کار فعلی کمیسیون ماده 100 را ناکارآمد و آن را ابزار شهرداری برای کسب بی ضابطه درآمد می دانند؛ آن هم در مقابل تراکم فروشی و حراج آسمان و آینده شهر.

در واقع شهرداری چشم خود را بر تخلف آشکار سازندگان ساختمان می بندد تا با ارجاع پرونده آنها به کمیسیون ماده 100، از اضافه ساخت بناها جریمه بگیرد؛ در واقع یک معامله برد برد بین پیمانکاران متخلف و شهرداری.

در برخی موارد هم که کمیسیون ماده صد حکم به قلع بنا (تخریب اضافه ساخت) می دهد، اساسا امکان اجرای آن وجود ندارد چنانچه حجت الاسلام محمدکاظم بهرامی، رییس دیوان عدالت اداری 21 مهر 97 گفت: بیش از 218 هزار حکم تخریب داریم که نمی توانیم آنها را اجرا کنیم و اجرا کردن آنها نیز با اشکال روبرو است.

به گفته یکی از اعضای شوراها در کشور در یکی از شهرها 10 الی 12 هزار حکم تخریب صادر شده است اما توان اجرای حتی 100 حکم نیز وجود ندارد.

از سوی دیگر چندان امیدی به شورای شهر کرمانشاه به عنوان قانونگذار و ناظر عملکرد مدیران شهری نیز وجود ندارد زیرا بیشتر اعضای آن، بیش از مشکلات شهر درگیر و پیگیر بازی های باندی و گروهی هستند.

شهر یک میلیون و 80 هزار نفری کرمانشاه از 100 روز پیش و پس از استعفای آرش رضایی همچنان با سرپرست اداره می شود زیرا اعضای شورای شهر به دلیل اختلافات شخصی در مهلت سه ماهه قانونی شهردار جدید را انتخاب نکردند.

به همین دلیل فرماندار کرمانشاه روز پنجشنبه 12 مهر این تخلف شورا را به هیات حل اختلاف استان ارجاع کرد تا نسبت به انحلال آن تصمیم گیری شود.

شهرستان کرمانشاه حدود 55 درصد از جمعیت 2 میلیون نفری استان را در خود جا داده است.


کلید واژه ها: شهرداری - قانون - دیوان عدالت اداری - ماده - قطع برق - مودی - کرمانشاه - دیوان عدالت - نوسازی - قانون مجازات اسلامی - عوارض - استان کرمانشاه - مجازات اسلامی - خانه - حقوق - مجاز - حقوق شهروندی - عمران - اداری - توزیع - وزارت نیرو - دادگستری - مجوز - اطلاعات - مجازات - باغبان - دادگاه - اسلامی - وزارت - جریمه

آخرین اخبار سرویس:
دو لبه قیچی برای جدا کردن مردم از نظام

حمله جدید کیهان به روحانی

جمع بندی روز: سه شنبه، 02 بهمن 1397

رونمایی باهنر از گزینه ریاست قوه قضاییه

صدور کیفرخواست برای مشاور رییس جمهور

هشدار جدی / بهمن سنگی در کمین هشت استان کشور

مسئولیت اجتماعی را جدی بگیرید

به بن بست رسیدم؛ می خواهم همین جا بمیرم/ روزی را خدا می رساند/ گله ای ندارم

نظر یک نماینده مجلس درباره استانی شدن انتخابات مجلس

آخرین خبرها از نشست شورای امنیت

بزرگترین خواسته جوانان، حضور آنها در تصمیم گیری های کشور است

حمله لفظی بی سابقه وزیر کشور ایتالیا به مکرون

فال آنلاین دیوان حافظ چهارشنبه سوم بهمن ماه 97

نمایشگاه دستاوردهای چهل ساله انقلاب در کرمان برگزار می شود

جزیره ای عمل کردن مهمترین آسیب در حوزه اجتماعی است

تشکیل شوراهای اجتماعی محلات در کرمان

دعوای دسته جمعی وسط مسابقه گاو بازی!

غلامی در جمع خبرنگاران مطرح کرد مسوولیت بازدید بازرسان آژانس اتمی از دانشگاه ها با سازمان انرژی اتمی است

تفاوت جهاد زن ومرد

یادداشت/ حسن رضایی چیز دیگری نبود که حاصل نشد!

صفحه اول روزنامه های اصفهان- چهارشنبه 3 بهمن 97

رهبر انقلاب بیان کردند: هم کُفوْ بودن در ازدواج به چه معناست؟

توضیحات مطهری درباره نامه تعدادی از وزرا به رهبر انقلاب

استخدام گرافیست حرفه ای در یک شرکت معتبر در فارس

استخدام اساتید زبان انگلیسی،ترکی استانبولی در تهران

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر در تهران

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز چهارشنبه

نبوغ خانم وارن

راه حلی برای رهایی از غم وغصه و افزایش رزق و روزی

جزییات نامه وزیران به رهبر انقلاب

منبری در استخر توسط امام جمعه +عکس

استخدام طراح گرافیک در یک فروشگاه معتبر در تهران

استخدام نیروی مشارکتی در بنیاد نیکوکاری دست های مهربان در یزد

استخدام گرافیست در شرکت اطلس وب در تهران

چرا طراح کودتای 28 مرداد؛ ایران را بهتر از ایرانیان می شناخت؟ زیان های نادیده گرفته شدن شاهنامه به عنوان یک اثر سیاسی و اقتصاد سیاسی

1009 کارتخوان غیرمجاز مسدود شد

مجید بی سابقه ی مقام معظم رهبری از آیت الله خسروشاهی

18سالگی و مکافات!

نباید به استیضاح ترامپ دل خوش بود

5 دلیل واشنگتن پست برای اینکه ترامپ به دور دوم نمی رسد

چرا سازمان مجاهدین خلق از کمیته استقبال امام(ره) کنار گذاشته شد؟

هارون یشایایی: امام یک تئوریسین واقعی بود

چهره درهم و گرفته مجری مشهور تلویزیون/ عکس

رکورد تخلف در یک عکس شکست!

بر سردر شهر در نوروز 57 نوشتند؛ به شهر مردگان خوش آمدید

نماز، کلید قبولی تمام عبادات

نیمی از ثروت جهان در اختیار 26 نفر!

تصاویر| دستگیری باند جعل اسناد

سوالاتی که مردم از همسر شهید می پرسند!

راهکار پیامبر(ص) برای گناهانی که با نماز و صدقه هم آمرزیده نمی شوند

چرا مجبور کردن کودکان به بوسیدن دیگران کار اشتباهی است؟

حکیمی پور: استانی شدن انتخابات به تنهایی کارآمد نیست

میرسلیم: استانی شدن انتخابات سه بار رد شده است

بشارت پیامبر(ص) به حضرت زهرا(س) درباره امام زمان(عج)

انتقاد صریح مراجع تقلید از رباخواری بانک ها

سیر مهاجرات جوانان مسلمان تحصیل کرده در تونس افزایش یافته است

شریعتمداری نامه وزرا به رهبر انقلاب را تایید کرد

یادداشت/ غلامرضا انبارلویی پرداخت های «برتُن وودز»ی چیست؟

نوری همدانی: مردم می خواهند در زندگی خود ارزانی را ببینند

اگر می خواهید که عقل کاملی داشته باشید، بخوانید

هاشمی اگر قرار است نقد بشود چه بهتر که امروز این کار انجام شود/مخالفان اف ای تی اف چه راهکاری دارند؟ /آقای کلانتری آدم رکی هستید،استعفا دهید!

دیدار هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس با علما و مراجع

بیشترین شکایت ها به کمیسیون اصل 90 مجلس درباره چیست؟

ضمیمه قطعنامه 2231 ضمانت نداشت چرا به FATF اعتماد کنیم؟

تطهیر قاچاق خودروهای لوکس

چهارمین همایش مبلغین استان تهران برگزار می شود

استخدام کارشناس ارشد حسابداری در یک مجموعه صنعتی معتبر

مانتو عجیب و غریب «مریم معصومی»/ تصاویر

کارتون| شلیک بیرانوند

چالش 10 ساله با پرتغییرترین چهره های اخیر انقلاب

صالحی: رهبری اجازه نمی دادند صنعت هسته ای با برجام متوقف شود

شوهرانی که از معتاد کردن زنان شان نمی گذرند!

نماینده مجلس: امروز جلوی مدیری اگر عدس پلو بگذاری قهر می کند

عناوین روزنامه های سیاسی 3 بهمن 97/ جنگ بر سر حذف کنکور 98 +تصاویر

علوی کم حافظه شده!/ حرف های نماینده لامِرد را به حساب انتخابات می گذارم

دنیا طلبی در این 3 حالت ثواب هم دارد

برخورد خاص سردار سپاه با جوانی که لباس های اَجق وَجق پوشیده بود

14 صندوق بازنشستگی حتی یک خط قانون ندارند

2 پیشنهاد شهریه ای دانشگاه علمی کاربردی به مجلس

چگونه پس از فارغ التحصیلی سرباز امریه شویم؟

محمدقوچانی: خویینی ها از هاشمی رفسنجانی انتقاد کرد تا روحانی را هدف بگیرد

دسترسی به اطلاعات بودجه مختص افراد و مراکز خاص نباشد

دیدار رییس و اعضای کمیسیون عمران مجلس با ظریف

تصاویر| کارخانه‎هایی که جهانگیری در کرمان افتتاح کرد

انتقاد وزیر ارتباطات از «رزمایش قطع اینترنت»

بسیاری از تصویربرداری های پزشکی در کشور غیرضروری است

بی اعتمادی بدنه پرستاری به وزارت بهداشت

بخش فرهنگ جزو پیشروترین بخش های سازمان در بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد است

قطعنامه های کشوری علیه برخی کشورها در یو پی آر اقدامی سیاسی است

ضمیمه قطعنامه 2231 ضمانت نداشت چرا به FATF اعتماد کنیم؟

امینی: باید از فضای مجازی برای تقابل با دشمنان بهره ببریم

یک سالِ ثوری در بوکس!

واکنش محمد هاشمی به سخنان موسوی خویینی ها

حضور اجتماعی زن در نگاه اسلام

چیزی که ادبیات را خانه نشین می کند

گفت و شنود/ درآمد!

برخورد خودرو با کاخ ریاست جمهوری لهستان

تحولات در علوم انسانی و حوزه های علمیه به برکت انقلاب اسلامی ، چشمگیر بوده است

نرخ جدید سوخت هواپیما +جدول

جمعه های انقلاب

عبور شهرداری از حقوق شهروندی - عبداله الماسی*

عبور شهرداری از حقوق شهروندی - عبداله الماسی*