مطالب مرتبط:
آشناکردن مردم با حقوق شهروندی؛ وظیفه شهرداری ها
سرایت سونامی افزایش قیمت مسکن به شهرهای کوچک/ بی ضابطه نیروها را برای شهرداری می آوریم و برای پرداخت حقوق آنها از خط قرمزها عبور می کنیم
بومی سازی منشور حقوق شهروندی وزارت جهادکشاورزی+فیلم
حق دسترسی مردم به اطلاعات آزاد، بخشی از حقوق شهروندی است
شعبانی: حقوق شهروندی مستلزم نگاه ویژه و تلاش بیشتر است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 20:412018-10-17سياسي

عبور شهرداری از حقوق شهروندی - عبداله الماسی*


ایرنا - هر دَم از باغ بی باغبان کرمانشاه بَری می رسد؛ این بار شهرداری گروه های اجراییات خود را راهی خانه های مودیان کرده تا با قطع برق آنان، - طلب خود را وصول کند.

شهرداری منطقه 6 کرمانشاه پرچمدار این بی قانونی شده و ماموران اجراییات خود را موظف به قطع برق خانه مودیان (بدهکاران به کمیسیون ماده صد) کرده است تا آنها را مجبور کند برای فرار از تاریکی، از زیرسنگ هم که شده طلب شهرداری را جور کنند.

همه ماجرا فقط این نیست، شهرداری حتی پلاکاردی هم بر روی دیوار خانه مودیان نصب، آنها را به عنوان قانونگریز معرفی می کند؛ کاری که حتی با مجرمان هم نمی شود.

البته شهرداری مدعی است که این اقداماتش قانونی و در را در راستای اجرای ماده 12 قانون نوسازی و عمران شهری است.

طبق ماده 12، شهرداری هرگز مجاز به قطع انشعاب برق، آب یا گاز مودیان نیست بلکه اگر شهروندان تا تاریخ مقرر عوارض قطعی خود را نپردازند، شهرداری می تواند مشخصات محل سکونت ملکی آنان را به شرکت توزیع برق ارسال کند تا این شرکت قطع برق او را بررسی کند.

شرکت برق هم پس از وصول و بررسی درخواست شهرداری و تایید صحت اطلاعات آن، 2 ماه به مودی فرصت می دهد سپس با حکم قانونی می تواند نسبت به قطع برق اقدام کند.

اما نکته حقوقی اینجاست که ماده 12 قانون نوسازی و عمران شهری فقط منحصر به عوارض نوسازی است و جریمه های کمیسیون ماده صد را شامل نمی شود.

یعنی حتی اجرا نکردن رای قطعی کمیسیون ماده صد و 77 شهرداری هم نمی تواند مجوزی برای قطع انشعاب شهروندان و توسل به کارهای خلاف قانون باشد.

در این میان دیوان عدالت اداری هم قطع انشعابات شهروندان توسط شهرداری را غیرقانونی دانسته است.

همچنین با توجه به اینکه ماده 21 قانون توزیع عادلانه آب نیز فقط وزارت نیرو را مسئول رسیدگی به انشعابات آب و برق می داند، دخالت شهرداری در این زمینه و قطع انشعاب توسط ماموران آن بدون مجوز قانونی ،جرم است.

طبق اعلام دادگستری استان کرمانشاه ، حتی قطع انشعابات مودیان شهرداری توسط شرکت برق هم غیرمجاز است چه رسد به شهرداری آن هم به شیوه هایی که آشکارا خلاف حقوق عمومی و شهروندی و کرامت مردم است.

بر این اساس صدور اخطاریه قطع انشعابات یا قطع آن توسط شهرداری ها علاوه بر اینکه تخلف از وظایف است، براساس قانون مجازات اسلامی جرم و قابل تعقیب کیفری است و شهروندان معترض می توانند در دادسرای محل وقوع جرم، دیوان عدالت اداری یا دادگاه های عمومی از شهرداری شکایت کنند.

البته نباید فراموش کرد که منبع اصلی درآمد شهرداری عوارض و هزینه های دریافتی از شهروندان است و ضرورت دارد که تک تک ساکنان شهر نسبت با پرداخت این عوارض مدیران را در اداره بهتر شهر و ارائه خدمات شهری کمک کنند.

شهرداری ها هم حق دارند که در تامین منابع مالی خود و گرفتن عوارض از مردم پیگیر و قانونمند باشند اما این جدیت نباید سبب ایجاد یک تناقض آشکار در اذهان شهروندان شود؛ اینکه آیا شهرداری که در گرفتن عوارض و جریمه از مردم بی مهابا حقوق عمومی و شهروندی را زیرپا می گذارد و حتی گاه حاضر نیست آداب عرفی آن را رعایت کند، در اجرای وظایف خود و رعایت حقوق شهر و شهروندان هم آنقدر سرسخت و جدی هست؟ شهرداری ها در زمینه ساخت و سازها، توسعه فضاهای فرهنگی، اجتماعی و تفریحی، ایمن سازی، محیط زیست و.

وظایف متعددی دارند اما تاکنون در تحقق آنها چقدر موفق عمل کرده اند؟ با نگاهی با وظایف شهرداری در ماده 55 قانون شهرداری ها شاید درک بهتری از کارنامه بلندمدت شهرداری کرمانشاه در رعایت حقوق شهروندان و شهر پیدا کنیم؛ طبق این ماده بخشی از وظایف شهرداری به این شرح است: ایجاد باغ های عمومی، مجاری آب، توسعه معابر، تنظیف، نگهداری و تسطیح معابر، مراقبت در امور بهداشت ساکنین شهر، جلوگیری از گدایی و واداشتن گدایان به کار، توسعه آموزش عمومی، تأسیس مؤسسات فرهنگی و بهداشتی و تعاونی مانند بنگاه حمایت مادران، کتابخانه، کلاس های مبارزه با بی سوادی، کودکستان، باغ کودکان و امثال آن، اتخاذ تدابیر مؤثر و اقدام لازم برای حفظ شهر از خطر سیل و حریق و همچنین رفع خطر از بناها و دیوارهای شکسته و خطرناک واقع در معابر عمومی و کوچه ها و اماکن عمومی، پر کردن و پوشاندن چاه ها و چاله های واقع در معابر، تهیه و تعیین میدان های عمومی برای خرید و فروش ارزان و توقف وسائط نقلیه، جلوگیری از ایجاد و تأمین کلیه اماکنی که موجب بروز مزاحمت برای ساکنین یا مخالف اصول بهداشت در شهرهاست، جلوگیری از آلوده شدن هوای شهر، احداث بناها و ساختمان های مورد نیاز محل از قبیل رختشویخانه، سرویس های بهداشتی، حمام عمومی، کشتارگاه، میادین و باغ کودکان و ورزشگاه مطابق اصول صحیح و فنی و اتخاذ تدابیر لازم برای ساختمان خانه های ارزان قیمت برای اشخاص بی بضاعت ساکن شهر، تشریک مساعی با فرهنگ در حفظ ابنیه و آثار باستانی شهر و ساختمان های عمومی، اهتمام در مراعات شرایط بهداشت، ساختن خیابان ها و آسفالت کردن سواره روها و پیاده روهای معابر و کوچه های عمومی.

طبیعی است تا وقتی شهرداری کارنامه موفقی در اجرای وظایف مورد اشاره نداشته باشد، نمی تواند اعتماد و همراهی شهروندان را جلب کند چه بسا ناتوانی در انجام وظایفش، منجر به تن ندادن ساکنان شهر به حقوق شهرداری شود.

نکته قابل تامل دیگر در برخورد تبعیض آمیز مدیران شهری با شهروندان بدهکار به شهرداری است؛ برق و گاز شهروندان عادی خلاف همه قوانین قطع می شود تا آنها را مجبور به پرداخت جریمه کنند اما با بدهکاران چند صدمیلیونی و چند میلیاردی با نرمی و احترام برخورد و اجرای قانون را برای آنها تعلیق و تعطیل می کنند.

هستند پیمانکاران گردن کلفتی که آشکارا قوانین شهری و حق و حقوق شهروندان را زیر پا می گذارند و با مجوز شهرداری برج های چندین طبقه می سازند اما برای گرفتن عوارض و جریمه میلیاردی قانونی از آنان، تخفیف های آنچنانی و مهلت طولانی داده می شود.

حالا بماند که بسیاری از کارشناسان عمران و مدیریت شهری ساز و کار فعلی کمیسیون ماده 100 را ناکارآمد و آن را ابزار شهرداری برای کسب بی ضابطه درآمد می دانند؛ آن هم در مقابل تراکم فروشی و حراج آسمان و آینده شهر.

در واقع شهرداری چشم خود را بر تخلف آشکار سازندگان ساختمان می بندد تا با ارجاع پرونده آنها به کمیسیون ماده 100، از اضافه ساخت بناها جریمه بگیرد؛ در واقع یک معامله برد برد بین پیمانکاران متخلف و شهرداری.

در برخی موارد هم که کمیسیون ماده صد حکم به قلع بنا (تخریب اضافه ساخت) می دهد، اساسا امکان اجرای آن وجود ندارد چنانچه حجت الاسلام محمدکاظم بهرامی، رییس دیوان عدالت اداری 21 مهر 97 گفت: بیش از 218 هزار حکم تخریب داریم که نمی توانیم آنها را اجرا کنیم و اجرا کردن آنها نیز با اشکال روبرو است.

به گفته یکی از اعضای شوراها در کشور در یکی از شهرها 10 الی 12 هزار حکم تخریب صادر شده است اما توان اجرای حتی 100 حکم نیز وجود ندارد.

از سوی دیگر چندان امیدی به شورای شهر کرمانشاه به عنوان قانونگذار و ناظر عملکرد مدیران شهری نیز وجود ندارد زیرا بیشتر اعضای آن، بیش از مشکلات شهر درگیر و پیگیر بازی های باندی و گروهی هستند.

شهر یک میلیون و 80 هزار نفری کرمانشاه از 100 روز پیش و پس از استعفای آرش رضایی همچنان با سرپرست اداره می شود زیرا اعضای شورای شهر به دلیل اختلافات شخصی در مهلت سه ماهه قانونی شهردار جدید را انتخاب نکردند.

به همین دلیل فرماندار کرمانشاه روز پنجشنبه 12 مهر این تخلف شورا را به هیات حل اختلاف استان ارجاع کرد تا نسبت به انحلال آن تصمیم گیری شود.

شهرستان کرمانشاه حدود 55 درصد از جمعیت 2 میلیون نفری استان را در خود جا داده است.


کلید واژه ها: شهرداری - قانون - دیوان عدالت اداری - ماده - قطع برق - مودی - کرمانشاه - دیوان عدالت - نوسازی - قانون مجازات اسلامی - عوارض - استان کرمانشاه - مجازات اسلامی - خانه - حقوق - مجاز - حقوق شهروندی - عمران - اداری - توزیع - وزارت نیرو - دادگستری - مجوز - اطلاعات - مجازات - باغبان - دادگاه - اسلامی - وزارت - جریمه

آخرین اخبار سرویس:
انتقاد تاجزاده از هزینه بودجه دفاعی سپاه برای تخریب ظریف

120 ساعت برنامه رادیویی در هفته کتاب

بزرگترین رویداد استارت آپی علوم زمین در مشهد آغاز شد

آنچه در اولین جلسه رسمی دور جدید شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان گذشت

این نبرد، باشکوه است

دانلود آهنگ جدید مهدی یراحی بنام هولم نکن

دانلود موزیک ویدیو جدید مهدی یراحی بنام سرسام

راهپیمایی جشن میلاد پیامبر (ص) در پاکستان آغاز شد+تصاویر

مساجد از روحانیون خالی است/ مبلغین درقم نمانند

عمل به فرمایشات معصومین(ع) ضامن سعادت انسان است

میلیون ها لایک برای فیلمی از رانندگی ایرانی ها که سوژه توریست ها شده بود

عربستان مسئله فلسطین را از اولویت خارج کرده است

همایش ملی المیزان و علوم انسانی اسلامی در قم برگزار شد

باید بخش خصوصی در برنامه های سالگرد انقلاب مشارکت داده شود

یگان حفاظت آستان قدس رضوی چه اختیارات نظامی به رییسی می دهد؟

آغاز پاییزه کتاب 24 آبان در استان ها و 26 آبان در تهران

روحانی:جوان ها باید مدیریت ها را برعهده بگیرند

ادامه دومینوی حذف از کاخ سفید

عارف به عنوان رییس شورای عالی انتخاب شد

شجاع پوریان خبر داد: راه اندازی «باشگاه کتابخوانی» در سرای محلات

167 نفر نامزد انتخابات نماینده مدیران مسئول شدند/نام حسین انتظامی هم در میان نامزدها دیده می شود

در خواست محمد سرشار از طرفدارانش به نفع دهه شصتی ها/نامه نگاری اکبری دیزگاه و مدیرعامل بنیاد

قرائت پیام رییس جمهور به مناسبت بزرگداشت علامه محمدتقی جعفری

مرگ بالینی رییس جمهور مستعفی یمن

تصاویر/ سامرا مملو از عاشقان امام حسن عسکری (ع)

جزییات قردادهای پیمانکاران شهرداری تهران تشریح شد

دیداری که باعث فروریختن گناهانتان می شود

دعوت سلطانی فر برای حضور در انتخابات هیات نظارت بر مطبوعات

علامه طباطبایی آبروی حوزه علمیه و شیعه است

گزارش دبیر هیات دولت از جلسه 23 آبان 97 هیات وزیران

پُست های پَست

بهرام پارسایی: باید به جای اتهام زنی به سراغ آن ها که ظریف گفته رفت

تا کی باید ببازیم؟

گازگرفتگی 13 نفر در خراسان شمالی

انتخاب رییس و نائب رییس شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان

رهبر انقلاب: شکر الهی بعداز پیروزی باعث افزایش موفقیت ها میشود +سخن نگاشت

مدافع حرم ایرانی که برای خودش اسم مستعار گذاشت و سردار سلیمانی او را مثل پسر خود می دانست

عارف در ریاست شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان ابقا شد

کمیته امداد به تنهایی قادر به حل همه مشکلات فقرا نیست/کمیته امداد جلوه ای از اندیشه ناب امام خمینی (ره)

طرفدار جذب گردشگر و توسعه گردشگری گیلان هستم/کاغذبازی اداری از موانع تولید محسوب می شود

بزرگداشت نام و یاد علامه محمدتقی جعفری نکوداشت مقام دانش، فضیلت و اخلاق است

تصویری از رشادت های شهید «سیدعلی منصوری» در «از آسمان»

«سیلی سخت» ملت ایران به اروپایی ها

فرانسه خطاب به ترامپ: نجابت، مناسب بود

سردار نقدی: ریشه مشکلات به سبک زندگی برخی مسئولان و عدم اسلامی بودن علوم انسانی در دانشگاه ها برمی گردد/ آمریکا را باید با فعل ماضی صرف کنیم/انقلاب، ملت ایران را از 2500 سال زندگی نکبت بار پهلوی آزاد کرد

یگان حفاظت آستان قدس رضوی چه اختیارات نظامی به رییسی می دهد؟

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح پنجشنبه 24 آبان 97

رییس کمیسون اقتصادی مجلس: راه اندازی بورس نفتی تحریم ها را دور زد

یادمان شهید چاغروند باید ثبت ملی شود

نمایندگان مطالبه گر برطرف کردن دردهای مردم از مسؤولان باشند/ نباید از نقدها هراس داشته باشیم

عارف رییس، موسوی لاری نائب رییس شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان باقی ماند

علامه جعفری مروج دین با کردار پسندیده و فروتنانه و مبلغ دانش با وارستگی و شکیبایی بود

کدهایی درباره پولشویی در ایران

با حکم رییس جمهور؛ شش عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی منصوب شدند

پیام رییس جمهور در نکوداشت مقام علمی و اخلاقی علامه محمد تقی جعفری

عضو کنست: با استعفای لیبرمن، مقاومت پیروز شد

همایش ماموستا هه ژار

نماینده مجلس: زیان سدها بیشتر از منافعشان است

اخذ آخرین دفاع از دو صراف متهم به اخلال در نظام ارزی

​برگزاری مراسم نخستین سالگرد شهید مدافع حرم محمد عبداللهی

گرامیداشت سالگرد شهادت راوی مقاومت شهید محسن خزایی در زاهدان

تجاوز درمهدکودکی در ولنجک تکذیب شد

زمان ظهور مخفی مانده تا عبد از غیر عبد مشخص شود

استقبال بی نظیر از کنسرت سالار عقیلی در بین مردم زلزله زده سرپل ذهاب

حضور دو و نیم میلیون نفر در راهپیمایی اربعین حسینی در تهران

عارف به عنوان رییس شورای عالی انتخاب شد

امسال 10 وقف جدید در سلماس به ثبت رسید

23 ربیع الاول به نام روز قم نامگذاری شد

انسان ها اسامی را بهتر از چهره ها به یاد می آورند

آمریکا را باید با فعل ماضی صرف کنیم/انقلاب، ملت ایران را از 2500 سال زندگی نکبت بار پهلوی آزاد کرد

سردار نقدی: مشکلات جامعه ربطی به انقلاب ندارد/ هیچ کشوری اقتصادش با مذاکره و روابط خارجی شکوفا نشده

برخورد مأموران شهرداری با دانشجویان/ شهرداری مجری برنامه های سیاسی دانشگاه اصفهان شد!

پنجمین دوره گفتگوی دینی شیعه و ارتدوکس رومانی برگزار می شود

در اولین جلسه رسمی دور جدید شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان چه گذشت؟

بزرگداشت علامه جعفری نکوداشت مقام دانش، فضیلت و اخلاق است

سند جامع توسعه استان تهران تصویب شد

پیکر رزمنده مدافع حرم پس از سه سال به عراق بازگشت

روحانی:راه و مسیر زیادی برای فروش نفت داریم/ امید مردم بعد از 13 آبان بیشتر شده است/ 13 آبان روز کلید زدن استحکام نظام بود

نیلی از دستیاری رییس جمهوری در امور اقتصادی استعفا داد

استخدام کارشناس ثبت شرکت ها در مجموعه میثاق در تهران

اعزام کشتی های نیروی دریایی ارتش ایران به ایتالیا

سند جامع توسعه استان تهران تصویب شد

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان خبر داد برخورد مأموران شهرداری با دانشجویان/ شهرداری مجری برنامه های سیاسی دانشگاه اصفهان شد!

بزرگداشت علامه جعفری نکوداشت مقام دانش، فضیلت و اخلاق است

رییس جمهور : کرمان استحقاق پیشرفت بیشتری دارد .

علامه جعفری، مظهر عالم کامل بود

علامه جعفری مروج دین با کردار پسندیده و فروتنانه بود

دفاع مقدس نماد ما می توانیم+ فیلم

سرپرست برای استانداری فارس تعیین نشده است

نمایندگان مجلس مطالبه گر رفع دردهای مردم از مسئولان باشند

مادر شهید «محرابی» از شهدای مدافع حرم به فرزند شهیدش پیوست

پزشکیان:
 
 عدالت، نور چشم جامعه است/ قضات باید بر اساس یقین تصمیم بگیرند نه ظن

وزیر علوم تغییر می کند؟!

​ارسال آثار سوگواره عاشورایی تا 4 آذرماه تمدید شد

سیره معصومین از زبان استاد خسروپناه

روایتی تاسف بار از برده داری و تبعیض نژادی در تونس

کارگروهی از کانون وکلا و قوه قضاییه با کمک مجلس لوایح مربوط به وکالت را جمع کنند

عدالت، نور چشم جامعه است/ قضات باید بر اساس یقین تصمیم بگیرند نه ظن

روابط ایران و بلغارستان در حوزه گردشگری تقویت شود

لت و کوب دانشجویان بدون نکتایی در ازبکستان+ویدیو

عبور شهرداری از حقوق شهروندی - عبداله الماسی*

عبور شهرداری از حقوق شهروندی - عبداله الماسی*