مطالب مرتبط:
استادی که قرآن را با خطش می خوانیم، اما او را نمی شناسیم
استادی که قرآن را با خطش می خوانیم، اما او را نمی شناسیم/ ایران و زبان فارسی را دوست دارم
​استادی که قرآن را با خطش می خوانیم، اما او را نمی شناسیم/ ایران و زبان فارسی را دوست دارم
امام حسینِ(ع) مفسر قرآن را نمی شناسیم/ دو دلیل تاریخی در تأیید وجود حضرت رقیه(س)
حسن سلیمان: جابجایی مجریان رادیو قرآن مصر سیاسی نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 19:022018-10-17سياسي

​عثمان طه؛ استادی که قرآن را با خطش می خوانیم، اما او را نمی شناسیم


"عثمان طه" نامی است که شاید بسیاری از ما آن را روی جلد قرآن دیده ایم و آیات الهی را با خطش خوانده ایم اما صاحب این نام را نمی شناسیم.

- قرآن کم علامت ایرانی ها مورد پسندم نیست اما اگر تلاوت را راحت می کند مانعی ندارد سپس قرآن کم اِعراب را که با خط کامپیوتری و برگرفته از خط عثمان طه بود به ایشان نشان دادم و نظرش را در این مورد پرسیدم استاد گفت: خط که تقریباً همان است (رسم عثمانی) اما کم بودن اِعراب را نپسندید و گفت: اگر در ایران به این شکل تلاوتش راحت تر است مانعی ندارد اما این کار در کل ایراداتی دارد.

استاد این را هم اضافه کرد که طرح کم کردن اِعراب از قرآن طرح جدیدی نیست و قبلاً هم مطرح بوده خصوصاً حذف سکون خیلی مطرح بود اما به نتیجه نرسید زیرا به یاد دارم حدود 20 کلمه از قرآن استخراج کردم که درصورت حذف سکون به دو شکل امکان خواندنشان وجود خواهد داشت.

گفتم: مثل کلمه یلوون که اگر سکون لام برداشته شود؟ گفت: بله این یکی از آنهاست، گفتم: دیگر کدام کلمات هستند، گفت: الان حضور ذهن ندارم اما سعی می کنم آنها را پیدا کنم.

من بیاد دارم که قبل از جنگ ایران و عراق، دو آیت الله از ایران به همراه شیخ عبدالحمید المهاجر نزد من در سوریه آمده بودند و با خود قرآنی آورده بودند که از حیث خط زیبا نبود و کاتب آن کارهای جالبی انجام داده بود از قبیل اینکه حرف اولِ سطرِ اول با حرفِ اولِ سطرِ آخر یکسان بود و همچنین حرف اول سطر دوم با حرف اول سطر دوم از پایین (سطر ما قبل آخر) و به همین منوال تمام سطور چنین بودند.

نام خطاط را که ایرانی است بخاطر ندارم.

گفتم: آن دو نفر چه کسانی بودند؟ گفت که اسامی آنها را هم بخاطر ندارم فقط یادم است که دختر خانمی که همراه آنها بود و ظاهرا ًدختر یکی از آنها بود (طاهره) نام داشت و دلیل فراموش نکردن اسم این دختر به این جهت بود که چنین اسمی زیبا به ذهنم خطور نکرده بود.

بیان دلیل حذف لا از علائم وقف قرآن توسط عثمان طه در ادامه به موضوع حذف لا از علائم وقف اشاره کردم و گفتم: اگر شما با حذف بعضی از علایم مخالف هستید و حرکت اصلاحی را ناخوش می دانید پس چرا در قرآن جدید علامت لا را از علایم وقف حذف کردید؟ گفت: هر حذفی ممکن است موفق نباشد مثل حذف سکون و درست است که اخیراً از ما خواستند که از علایم وقف، لا را حذف کنیم ولی دلیل آن به این جهت بود که به اعتقاد اهل سنت وقف بر جایی که لا داشته باشد حرام است و این مسأله برای خیلی از مردم مشکل ساز شده بود چون ممکن است نفس انسان نکشد و بدین ترتیب مرتکب عمل حرام شود.

این دلیل اصلی است گرچه بعضی فکر می کنند که دلیل حذف لا این است که ما در تلاوت مثلاً یا ایها الذین امنوا .

نمی توانیم بر یا وقف کنیم و نیز نمی توانیم بر ایّها وقف کنیم و همچنین نمی توانیم بر الذین وقف کنیم پس باید همه جای قرآن پر از علامت (لا) باشد که ممکن نیست.

البته من این دلیل را بیشتر می پسندم.

خط مرحوم نیریزی زیبا است اما نظم دقیق ندارد سپس خط مرحوم نیریزی را به ایشان نشان دادم و توضیحات لازم را در مورد این خط و ویرایش کامپیوتری و.

به ایشان دادم نظرشان این بود: خط زیبایی است و خصوصاً که خطاط آن قدیمی است ارزش دیگری پیدا می کند اما شما با یک نگاه به صفحه، متوجه می شوید که خالی از نظم دقیق است و این مسأله به یکنواختی ظاهری آن لطمه می زند و من از خط نسخ ایرانی خط استاد موحّد را بیشتر می پسندم.

اگر باز خوب دقت کنید متوجه می شوید که از شیوه غیر متداول برای نوشتن همزه مکسور استفاده کرده است مثلاًً در کلمه (الخائضین) قاعده مشهور این است که کسره زیر حرف نوشته شود نه زیر همزه.

البته خود این، برای خودش یک سبک است.

بعد از آن کتاب دعای کمیل حضرت علی(ع) را که همراه با ترجمه با خط نستعلیق آقای فلسفی به تحریر در آمد بود به ایشان نشان دادم.

استاد کار را پسندید و تقریباً تمام صفحات را به دقت نگاه کرد و خط نستعلیق متن عربی و متن فارسی و حاشیه ها و تذهیب را به دقت نگاه می کرد سپس خط نستعلیق آقای سلحشور را به ایشان نشان دادم که مناجات امام علی(ع) را کامل با ترجمه و تذهیب زیبا نوشته بودند و کتابی با کیفیت بالا در چاپ و نظم رنگ ها در آمده بود.

خیره شدن شیخ به خط آقای سلحشور کاتب نهج البلاغه استاد عثمان طه به محض اینکه خط آقای سلحشور را دیدند به شکل عجیبی به خط خیره شدند و شدیداً متأثر شدند و گفتند فوق العاده زیبا و محکم است.

بسیار جذّاب است ایشان از نظر من شاگرد خوبی برای عُماد الحسن بشمار می رود.

بیشتر بخوانید:قرآن را به چه خطی بخوانیم؟ سپس اضافه کرد: که خط زیبا واقعاً فضل الهی است و اگر بگویم خط آقای سلحشور از امیرخانی هم چشم گیر تر است شاید گزافه نگفتم.

قرآن با خط نسخ زیباست و کتابت آن با دیگر خطوط فقط در همان کشور مورد استقبال قرار می گیرد سپس نمونه ای از صفحات قرآن که با خط نستعلیق توسط آقای امید بخش نوشته شده بود به ایشان نشان دادم و گفتم: ضمن اینکه نظر خودتان را در مورد این خط که خط یک جوان ایرانی است می دهید، بفرمایید اگر قرآن کریم را با خط نستعلیق بنویسیم چگونه خواهد بود؟ گفت: آقای امید بخش قوی و زیبا نوشتند خصوصاً که به رسم عثمانی نوشتند و آینده خوبی دارند ولی باید بیشتر دقت کنند و خط خودشان را به خط امیرخانی نزدیک تر کنند.

اما در مورد این ایده که کُلاً قرآن با خط نستعلیق نوشته شود، باید بگویم که اولاً قبلاً قرآن با خط نستعلیق در ایران نوشته شده و من آن را دیده ام اما شما باید ارزیابی کنید که آیا از آن استقبال می شود یا نه ؟ من فکر می کنم اگر هم استقبال شود فقط در ایران استقبال می شود چون قرآن با نسخ، زیباست البته خط نستعلیق خیلی زیباست اما نه برای قرآن، زیرا تشکیله ها (حرکات) را نمی پذیرد وغیره الان شما ببینید خط پاکستانی را فقط پاکستانی ها می پسندند.

آقای شاه میوه سؤال کردند: تاکنون در عربستان چند قرآن به خط خودتان نوشتید که چاپ شده است؟ ایشان گفتند: پنج قرآن با خط من چاپ شده است که 2 قرآن حفص و 3 قرآن با روایات دیگر شامل ورش، قالون و دوری عن ابی عمرو.

در عربستان تعهد دارم که به خارج نروم و سفارش نپذیرم اگر از شما دعوت رسمی بعمل آید به ایران تشریف می آورید؟ من محدودیت زیادی دارم و ضمن تعهدات من این است که به خارج نروم و سفارشی را نپذیرم.

سپس اضافه کرد که قبلاً وقتی من و آقای امیرخانی در استانبول بودیم به من پیشنهاد کرد که نهج البلاغه را من با خط نسخ بنویسم و ایشان باخط نستعلیق ترجمه اش را بنویسند ولی وقتی از هم جدا شدیم این مسأله هم فراموش شد.

گفتم: الان که دیر نشده است هم شما هستید وهم آقای امیر خانی! ایشان گفت: که آقای امیرخانی الان باید خیلی پیر شده باشد چون من یادم است که در استانبول همیشه راه رفتن را بر سوارشدن ماشین ترجیح می داد و غذا هم کم می خورد و شاید وزن ایشان بیشتر از پنجاه کیلو نمی شد! گفتم: استاد این صحبت شما حاشیه ای است ما در مورد نوشتن نهج البلاغه بخط نسخ استاد عثمان طه صحبت می کنیم.

سپس گفتم: می خواهید این پیشنهاد را مجدداً از زبان دوست قدیمی تان آقای امیرخانی بشنوید؟ ایشان نگاهی به نوه یک ساله اش کرد و گفت: می دانید اسم این پسر هم عثمان طه است؟ آقای شاه میوه گفت: ان شاء الله مثل عثمان طه بار آید.

گفتم: استاد پاسخ بنده را ندادید سپس متوجه احمد (فرزندش) شدم که چند حاشیه زیبا و تذهیب دور قرآن را نزدیک آورد و ضمن اینکه توضیح می داد که این کار من است، در لابه لای صحبت هایش و با صدای آهسته گفت: پدرم الان جواب شما را نخواهد داد زیاد بر این سؤال پافشاری نکنید!! استاد عثمان طه به خاطراتش ادامه داد که آقای امیرخانی تخم مرغ نمی خورد و فقط پنیر را دوست می داشت و.

سپس در مورد حج سؤال کرد و مسائل حلق و تقصیر و.

اذان عشاء سرداده شد و استاد عثمان طه گفت: من معذرت می خواهم که کُند صحبت می کنم.

گفتم: من متوجه شدم که لب پایین شما ورم کرده! گفت: مدتی پیش از پله افتادم و لبم پاره شد و بیش از ده بخیه خورد.

ما نیز برای بهبودی ایشان دعا کردیم و خواستیم که رفع زحمت کنیم.

هنگام خدا حافظی احمد گفت: پدرم در مورد پیشنهاد شما باید با کسی مشورت کند و بعداً جوابش را می دهد.


کلید واژه ها: قرآن - ایران - علایم - دختر - ایرانی - همراه - ایرانی ها - نشان - جدید - زیبا - حرام - آیت الله - اهل سنت - انسان - قرآنی - سوریه - درست - موفق - مردم - حذفی - مشکل - کاتب

آخرین اخبار سرویس:
خبر تغییر رییس بنیاد مستضعفان تکذیب شد

آمادگی برزیل برای توسعه روابط اقتصادی و زیست محیطی با ایران

عدالت سپری است که اجازه نمی دهد، تهدید ها آسیبی به جامعه برساند

حجت الاسلام رفیعی مطرح کرد: «عصمت»، «علم غیب الهی» و «ولایت تکوینی»؛ سه ویژگی ممتاز اهل بیت(ع)

شوخی ربیعی با شریعتمداری!

طلب 15 هزار میلیاردی تامین اجتماعی از بیمه شدگان

پاسخ ظریف به تهدیدات پمپئو

بازگشت شهردار برکنار شده آبیک آگشته دوباره شهردار آبیک می شود

آیت الله مکارم شیرازی: مصرف مواد مخدر از نظر شرعی حرام است

برگزاری محفل انس با قرآن با حضور قاریان بین المللی در زندان مرکزی سنندج

مرعشی: هر 2 گزینه شهرداری تهران مثل هلو هستند

مصرف مواد مخدر و آلوده شدن به آن از نظر شرعی حرام است

برای مقابله با ورود مواد مخدر به کشور قاطعیت داشته باشیم

انفجار قوی با تلفات جانی در چین

مبارزه با مواد مخدر جهاد است

نماز جمعه ظرفیتی برای مقابله با جنگ نرم دشمن است

لیست نهایی 14 استاندار بازنشسته کشور

مبارزه با مواد مخدر جهاد است/ مبارزه فرهنگی با مواد در کشور ضعیف است

آشتیانی: فراگیری امر به معروف و نهی از منکر نیازمند آموزش است

حجت الاسلام والمسلمین مختاری: ماموریت دانشگاه مذاهب اسلامی تقویت وحدت به شیوه علمی است

تاکید ریاست قوه قضاییه بر استفاده از مجازات های جایگزین حبس از سوی قضات

بازگشت شهردار برکنار شده آبیک/ آگشته دوباره شهردار آبیک می شود

«تصویری در دور دست» در بوته نقد و بررسی

روایت همسر رهبری از لحظه شهادت «حاج حسن»

حمله به 2 طلبه نیشابوری با چاقو

پاسخ عضو هیئت عالی نظارت مجمع به علی مطهری

رییس جمهور عراق به تهران سفر می کند

منبع: طالبان هرگز مخالف آزادی های اجتماعی در افغانستان نبودند

ساماندهی گلزارهای شهدای تک مزار مازندران تا پایان امسال

دیوار کشیدن در مرز کافی نیست/ باید مرزنشینان احساس کنند نفع آنها در حراست از مرزهاست

آژانس انرژی اتمی پایبندی ایران به تمامی تعهداتش در برجام را تأیید کرد

خودسوزی مردی در یافت آباد

پارگی رباط تایید شد/ انصاری پایش را به تیغ جراحی می سپارد

162 مقاله به همایش ملی زعفران در تربت حیدریه رسید

9 هزار دانش آموز مهریزی زیر پوشش طرح نماد قرار گرفتند

500 کانون فرهنگی فعال قم در حوزه امر به معروف حمایت شدند

نقص فنی در پرواز کیش - تهران/ عوامل هواپیما اجازه خروج به مسافران معترض را نمی دهند

خطر مواد مخدر به میزان خطر گروه تروریستی داعش است

پایان جشنواره سراسری شعر یادمان ولایت در جیرفت

تکذیبِ تغییر رییس بنیاد مستضعفان

استکبار جهانی به هر طریقی به دنبال نفوذ است

ابلاغ قانون حمایت از حقوق معلولان به مناطق و سازمان های تابعه شهرداری تهران

آیت الله مکارم شیرازی: مصرف مواد مخدر از نظر شرعی حرام است

انتخاب سومین شهردار تهران در دستور کار شورا

تکذیب گمانه زنی ها درباره تغییر رییس بنیاد مستضعفان

مراسم سالگرد ارتحال علامه طباطبایی در قم برگزار می شود

مستاجران زلزله زده صاحبخانه می شوند

آمارهایی از میزان تحصیلات زنان

رییس سازمان انرژی اتمی: پیروزی در چالش فعلی فقط با مسلح شدن به علم ممکن است

بازنشستگان از 27 آبان نباید سمتی داشته باشند

بازدید وزیر آموزش و پرورش از سومین جشنواره دستاوردهای کانون های فرهنگی تربیتی سراسر کشور

تصاویر | نشست 8 متری یک خانه در خیابان انقلاب صاحب خانه را بلعید!

جهانگیری با اشاره به فشارهای آمریکا:مردم شرایط دولت را درک می کنند

14 مصدوم به دنبال واژگونی مینی بوس در شهرستان کلیبر

ماجرای یک نفوذی در سپاه دهه 60 + عکس

بودجه ای به شورای نگهبان برای راه اندازی رسانه تخصیص داده نشده است

تایید یا رد دو گزینه شهرداری تهران صحیح نیست

جهانگیری: اقتصاد کشور را سرپا نگه خواهیم داشت

اقتصاد ایران می تواند دربرابر تحریم ها مقاومت کند

واکنش ایران به تأیید مجدد آژانس بر پایبندی تهران به برجام| انتقاد از رفتار آمریکا

شایعات تغییر رییس بنیاد مستضعفان رد شد

هادوی کاشانی تبیین کرد: وقف چگونه «قرض حسن» می شود/ ضرورت احصای فتاوای وقف

المقداد: ایران در کنار سوریه در جنگ علیه تروریسم ایستاده است

گزارش معاون اول قوه قضاییه از نشست امروز مسئولان عالی قضایی: تاکید ریاست قوه قضاییه بر استفاده از مجازات های جایگزین حبس از سوی قضات

شایعات تغییر رییس بنیاد مستضعفان رد شد

لزوم ریشه کن کردن فقر و بیکاری در مرزها

مواد مخدر معضل جهانی است

آژانس انرژی اتمی پایبندی ایران به تمامی تعهداتش در برجام را تأیید کرد

مسئول دبیرخانه کانونهای فرهنگی و هنری مساجد گیلان معرفی شد

یادواره میرزا کوچک جنگلی و 152 شهید روحانی گیلان برگزار می شود

مادر شهید عسگری: هر مسئولی اجازه آمدن به خانه مان را ندارد

شورای نگهبان چه ایراداتی به سی اف تی گرفت؟

گردشگری قابل تحریم نیست

مبارزه با مواد مخدر از وظایف دینی است /همه در مقابل آن مسئول هستیم

این سرود مشهور با یک سیلی خلق شد

باهنر: دولت مخالفت خود را با انتخاب آخوندی به شورای شهر رسانده

راه های دوستی با امام عصر(عج)

استخدام انباردار در شرکت داروگستر باریج اسانس

استخدام کارمند تبلیغات در شرکت دارو گستر باریج اسانس

لغزیدن هواپیمای بویینگ حین فرود حادثه ساز شد +فیلم

آسیاب آبی در سمنان

المقداد: ایران در کنار سوریه در جنگ علیه تروریسم ایستاده است

بزرگداشت شهدای روستای وامرزان دامغان

162 مقاله به همایش ملی زعفران در تربت حیدریه رسید

شجاع پوریان: شهردار مدرسه تمرین «مشارکت مدنی» برای دانش آموزان است

با درخواست اعضای شورا تا اخرین روز استعفا ندادم/ با شادی فراوان خداحافظی می کنم

زندگینامه شهدای روحانی برای نسل جوان بازخوانی شود/ لزوم پرهیز از اجرای برنامه های مصنوعی در یادواره شهدا

مصباحی مقدم به مطهری: وظایف هیات عالی نظارت مجمع تشخیص هیچ مغایرتی با قانون اساسی ندارد

سبد خرید هوشمند در سوپرمارکت کره جنوبی

گوشی هوشمند تاشو 2700 دلاری رونمایی شد

تا 30 سال آینده، جنگلی نداریم

انجمن حجتیه، بهایی گری و فلسفی

آژانس برای سیزدهمین بار پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

سخنان قابل تامل پیرمرد طبسی با وزیر کشاورزی

حمله به 2 طلبه نیشابوری با چاقو

جان باختن بیش از 35 تن در نتیجه حمله طالبان در فراه

تکذیبِ تغییر رییس بنیاد مستضعفان

شوکران پانزدهم میزبان استاد راهنمای رییس جمهور می شود

یادواره 37 شهید دانش آموز

قصه ناگفته پدر

​عثمان طه؛ استادی که قرآن را با خطش می خوانیم، اما او را نمی شناسیم

​عثمان طه؛ استادی که قرآن را با خطش می خوانیم، اما او را نمی شناسیم