مطالب مرتبط:
استادی که قرآن را با خطش می خوانیم، اما او را نمی شناسیم
استادی که قرآن را با خطش می خوانیم، اما او را نمی شناسیم/ ایران و زبان فارسی را دوست دارم
​استادی که قرآن را با خطش می خوانیم، اما او را نمی شناسیم/ ایران و زبان فارسی را دوست دارم
امام حسینِ(ع) مفسر قرآن را نمی شناسیم/ دو دلیل تاریخی در تأیید وجود حضرت رقیه(س)
حسن سلیمان: جابجایی مجریان رادیو قرآن مصر سیاسی نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 19:022018-10-17سياسي

​عثمان طه؛ استادی که قرآن را با خطش می خوانیم، اما او را نمی شناسیم


"عثمان طه" نامی است که شاید بسیاری از ما آن را روی جلد قرآن دیده ایم و آیات الهی را با خطش خوانده ایم اما صاحب این نام را نمی شناسیم.

- قرآن کم علامت ایرانی ها مورد پسندم نیست اما اگر تلاوت را راحت می کند مانعی ندارد سپس قرآن کم اِعراب را که با خط کامپیوتری و برگرفته از خط عثمان طه بود به ایشان نشان دادم و نظرش را در این مورد پرسیدم استاد گفت: خط که تقریباً همان است (رسم عثمانی) اما کم بودن اِعراب را نپسندید و گفت: اگر در ایران به این شکل تلاوتش راحت تر است مانعی ندارد اما این کار در کل ایراداتی دارد.

استاد این را هم اضافه کرد که طرح کم کردن اِعراب از قرآن طرح جدیدی نیست و قبلاً هم مطرح بوده خصوصاً حذف سکون خیلی مطرح بود اما به نتیجه نرسید زیرا به یاد دارم حدود 20 کلمه از قرآن استخراج کردم که درصورت حذف سکون به دو شکل امکان خواندنشان وجود خواهد داشت.

گفتم: مثل کلمه یلوون که اگر سکون لام برداشته شود؟ گفت: بله این یکی از آنهاست، گفتم: دیگر کدام کلمات هستند، گفت: الان حضور ذهن ندارم اما سعی می کنم آنها را پیدا کنم.

من بیاد دارم که قبل از جنگ ایران و عراق، دو آیت الله از ایران به همراه شیخ عبدالحمید المهاجر نزد من در سوریه آمده بودند و با خود قرآنی آورده بودند که از حیث خط زیبا نبود و کاتب آن کارهای جالبی انجام داده بود از قبیل اینکه حرف اولِ سطرِ اول با حرفِ اولِ سطرِ آخر یکسان بود و همچنین حرف اول سطر دوم با حرف اول سطر دوم از پایین (سطر ما قبل آخر) و به همین منوال تمام سطور چنین بودند.

نام خطاط را که ایرانی است بخاطر ندارم.

گفتم: آن دو نفر چه کسانی بودند؟ گفت که اسامی آنها را هم بخاطر ندارم فقط یادم است که دختر خانمی که همراه آنها بود و ظاهرا ًدختر یکی از آنها بود (طاهره) نام داشت و دلیل فراموش نکردن اسم این دختر به این جهت بود که چنین اسمی زیبا به ذهنم خطور نکرده بود.

بیان دلیل حذف لا از علائم وقف قرآن توسط عثمان طه در ادامه به موضوع حذف لا از علائم وقف اشاره کردم و گفتم: اگر شما با حذف بعضی از علایم مخالف هستید و حرکت اصلاحی را ناخوش می دانید پس چرا در قرآن جدید علامت لا را از علایم وقف حذف کردید؟ گفت: هر حذفی ممکن است موفق نباشد مثل حذف سکون و درست است که اخیراً از ما خواستند که از علایم وقف، لا را حذف کنیم ولی دلیل آن به این جهت بود که به اعتقاد اهل سنت وقف بر جایی که لا داشته باشد حرام است و این مسأله برای خیلی از مردم مشکل ساز شده بود چون ممکن است نفس انسان نکشد و بدین ترتیب مرتکب عمل حرام شود.

این دلیل اصلی است گرچه بعضی فکر می کنند که دلیل حذف لا این است که ما در تلاوت مثلاً یا ایها الذین امنوا .

نمی توانیم بر یا وقف کنیم و نیز نمی توانیم بر ایّها وقف کنیم و همچنین نمی توانیم بر الذین وقف کنیم پس باید همه جای قرآن پر از علامت (لا) باشد که ممکن نیست.

البته من این دلیل را بیشتر می پسندم.

خط مرحوم نیریزی زیبا است اما نظم دقیق ندارد سپس خط مرحوم نیریزی را به ایشان نشان دادم و توضیحات لازم را در مورد این خط و ویرایش کامپیوتری و.

به ایشان دادم نظرشان این بود: خط زیبایی است و خصوصاً که خطاط آن قدیمی است ارزش دیگری پیدا می کند اما شما با یک نگاه به صفحه، متوجه می شوید که خالی از نظم دقیق است و این مسأله به یکنواختی ظاهری آن لطمه می زند و من از خط نسخ ایرانی خط استاد موحّد را بیشتر می پسندم.

اگر باز خوب دقت کنید متوجه می شوید که از شیوه غیر متداول برای نوشتن همزه مکسور استفاده کرده است مثلاًً در کلمه (الخائضین) قاعده مشهور این است که کسره زیر حرف نوشته شود نه زیر همزه.

البته خود این، برای خودش یک سبک است.

بعد از آن کتاب دعای کمیل حضرت علی(ع) را که همراه با ترجمه با خط نستعلیق آقای فلسفی به تحریر در آمد بود به ایشان نشان دادم.

استاد کار را پسندید و تقریباً تمام صفحات را به دقت نگاه کرد و خط نستعلیق متن عربی و متن فارسی و حاشیه ها و تذهیب را به دقت نگاه می کرد سپس خط نستعلیق آقای سلحشور را به ایشان نشان دادم که مناجات امام علی(ع) را کامل با ترجمه و تذهیب زیبا نوشته بودند و کتابی با کیفیت بالا در چاپ و نظم رنگ ها در آمده بود.

خیره شدن شیخ به خط آقای سلحشور کاتب نهج البلاغه استاد عثمان طه به محض اینکه خط آقای سلحشور را دیدند به شکل عجیبی به خط خیره شدند و شدیداً متأثر شدند و گفتند فوق العاده زیبا و محکم است.

بسیار جذّاب است ایشان از نظر من شاگرد خوبی برای عُماد الحسن بشمار می رود.

بیشتر بخوانید:قرآن را به چه خطی بخوانیم؟ سپس اضافه کرد: که خط زیبا واقعاً فضل الهی است و اگر بگویم خط آقای سلحشور از امیرخانی هم چشم گیر تر است شاید گزافه نگفتم.

قرآن با خط نسخ زیباست و کتابت آن با دیگر خطوط فقط در همان کشور مورد استقبال قرار می گیرد سپس نمونه ای از صفحات قرآن که با خط نستعلیق توسط آقای امید بخش نوشته شده بود به ایشان نشان دادم و گفتم: ضمن اینکه نظر خودتان را در مورد این خط که خط یک جوان ایرانی است می دهید، بفرمایید اگر قرآن کریم را با خط نستعلیق بنویسیم چگونه خواهد بود؟ گفت: آقای امید بخش قوی و زیبا نوشتند خصوصاً که به رسم عثمانی نوشتند و آینده خوبی دارند ولی باید بیشتر دقت کنند و خط خودشان را به خط امیرخانی نزدیک تر کنند.

اما در مورد این ایده که کُلاً قرآن با خط نستعلیق نوشته شود، باید بگویم که اولاً قبلاً قرآن با خط نستعلیق در ایران نوشته شده و من آن را دیده ام اما شما باید ارزیابی کنید که آیا از آن استقبال می شود یا نه ؟ من فکر می کنم اگر هم استقبال شود فقط در ایران استقبال می شود چون قرآن با نسخ، زیباست البته خط نستعلیق خیلی زیباست اما نه برای قرآن، زیرا تشکیله ها (حرکات) را نمی پذیرد وغیره الان شما ببینید خط پاکستانی را فقط پاکستانی ها می پسندند.

آقای شاه میوه سؤال کردند: تاکنون در عربستان چند قرآن به خط خودتان نوشتید که چاپ شده است؟ ایشان گفتند: پنج قرآن با خط من چاپ شده است که 2 قرآن حفص و 3 قرآن با روایات دیگر شامل ورش، قالون و دوری عن ابی عمرو.

در عربستان تعهد دارم که به خارج نروم و سفارش نپذیرم اگر از شما دعوت رسمی بعمل آید به ایران تشریف می آورید؟ من محدودیت زیادی دارم و ضمن تعهدات من این است که به خارج نروم و سفارشی را نپذیرم.

سپس اضافه کرد که قبلاً وقتی من و آقای امیرخانی در استانبول بودیم به من پیشنهاد کرد که نهج البلاغه را من با خط نسخ بنویسم و ایشان باخط نستعلیق ترجمه اش را بنویسند ولی وقتی از هم جدا شدیم این مسأله هم فراموش شد.

گفتم: الان که دیر نشده است هم شما هستید وهم آقای امیر خانی! ایشان گفت: که آقای امیرخانی الان باید خیلی پیر شده باشد چون من یادم است که در استانبول همیشه راه رفتن را بر سوارشدن ماشین ترجیح می داد و غذا هم کم می خورد و شاید وزن ایشان بیشتر از پنجاه کیلو نمی شد! گفتم: استاد این صحبت شما حاشیه ای است ما در مورد نوشتن نهج البلاغه بخط نسخ استاد عثمان طه صحبت می کنیم.

سپس گفتم: می خواهید این پیشنهاد را مجدداً از زبان دوست قدیمی تان آقای امیرخانی بشنوید؟ ایشان نگاهی به نوه یک ساله اش کرد و گفت: می دانید اسم این پسر هم عثمان طه است؟ آقای شاه میوه گفت: ان شاء الله مثل عثمان طه بار آید.

گفتم: استاد پاسخ بنده را ندادید سپس متوجه احمد (فرزندش) شدم که چند حاشیه زیبا و تذهیب دور قرآن را نزدیک آورد و ضمن اینکه توضیح می داد که این کار من است، در لابه لای صحبت هایش و با صدای آهسته گفت: پدرم الان جواب شما را نخواهد داد زیاد بر این سؤال پافشاری نکنید!! استاد عثمان طه به خاطراتش ادامه داد که آقای امیرخانی تخم مرغ نمی خورد و فقط پنیر را دوست می داشت و.

سپس در مورد حج سؤال کرد و مسائل حلق و تقصیر و.

اذان عشاء سرداده شد و استاد عثمان طه گفت: من معذرت می خواهم که کُند صحبت می کنم.

گفتم: من متوجه شدم که لب پایین شما ورم کرده! گفت: مدتی پیش از پله افتادم و لبم پاره شد و بیش از ده بخیه خورد.

ما نیز برای بهبودی ایشان دعا کردیم و خواستیم که رفع زحمت کنیم.

هنگام خدا حافظی احمد گفت: پدرم در مورد پیشنهاد شما باید با کسی مشورت کند و بعداً جوابش را می دهد.


کلید واژه ها: قرآن - ایران - علایم - دختر - ایرانی - همراه - ایرانی ها - نشان - جدید - زیبا - حرام - آیت الله - اهل سنت - انسان - قرآنی - سوریه - درست - موفق - مردم - حذفی - مشکل - کاتب

آخرین اخبار سرویس:
زمان دقیق واریز حقوق فرهنگیان بازنشسته

دوستی غواصان با یکی از بزرگترین کوسه های سفید دنیا

سلطان شیشه اعدام شد

واکنش مدیر کل بنیاد تعاون ناجا به شایعه اقامت و پناهندگی در مالزی

مهم ترین مهمانان اجلاس داووس چه کسانی هستند؟

تشییع پیکر مطهر شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم در مشهد

پیشرفت در عرصه های مختلف از دستاوردهای انقلاب اسلامی است

تضعیف نظام اسلامی گناه است

درخواست شهروندان تهران از حناچی/ مردم ماشین نمی آورند، شهرداری چه می کند؟

یک امام جمعه: تلگرام باید رفع فیلتر شود!

هراس دشمنان از قدرت دفاعی ایران اسلامی

آمریکا و متحدانش با نقشه های شوم درصدد ضربه زدن به انقلاب

تحریم اقتصادی، دشمنی جدیدی نیست

تاکید بر ضرورت تبیین دستاوردهای انقلاب

دنیا اسیر آفت علم بی تقوا شده است

دستاوردهای چهل ساله انقلاب اطلاع رسانی شود

محور سخنان امامان جمعه شهرهای اصفهان

هوشیاری مردم توطئه های دشمنان را خنثی می کند

مسؤولان برای پیشرفت خراسان شمالی تلاش کنند

رمز موفقیت نظام «وحدت کلمه» است

هوشیاری مردم توطئه های دشمنان را خنثی می کند

محور سخنان امامان جمعه شهرهای اصفهان

دستاوردهای چهل ساله انقلاب اطلاع رسانی شود

دنیا اسیر آفت علم بی تقوا شده است

سفر ⁧ظریف به عراق مانور قدرت منطقه ای ایران بود

ضرورت بررسی 900 ساختمان بلندمرتبه از نظر ایمنی/ مبنای اظهارنظر درباره مقصران حادثه پلاسکو قوه قضاییه است

تاکید امام جمعه موقت شیراز بر ضرورت تبیین دستاوردهای انقلاب

سید محمد حسینی: جمهوری اسلامی به موسیقی بها می دهد

جلوه های نماز جمعه این هفته قم

انقلاب اسلامی برای دنیا خیر و برکت داشته است

زیباکلام: اقتصاد دولتی ریشه ناکامی های اقتصادی است

اتحاد ملت ایران مانع عملی شدن توطئه های دشمنان است

چرا حضرت فاطمه (س) زهرا نام گرفت؟

اقتصاد دولتی ریشه ناکامی های اقتصادی است

تهران؛ امن ترین پایتخت جهان است

انتقاد سعید جلیلی از حرکت آلزایمری برخی سیاسیون

چگونه کنوانسیون پالرمو مسیرهای دور زدن تحریم را می بندد؟

هوتل ها و پایگاه های نظامی باید از مناطق مسکونی دور گردد

دل بستن به اروپا در برجام یک امید واهی است / پشت بلندگوی حقوق بشر آمریکایی، جنایتکارترین افراد هستند

قسمت بیست و دوم مستند «دوم شخص»

امام جمعه بجنورد: مسؤولان برای پیشرفت خراسان شمالی تلاش کنند

انقلاب اسلامی برای دنیا خیر و برکت داشته است

جلوه های نماز جمعه این هفته قم

شکستن غرور استکبار بهترین دستاورد انقلاب

وحشت آمریکا از پیشرفت های ایران اسلامی

موشن گرافیک راز و رمز جهاد به مناسبت سالروز شهادت جهاد مغنیه

علم الهدی: چشم داشتن به اروپا و آمریکا، دشمنی با حضرت زهرا(س) است

کسانی می خواهند کیلومتر پیشرفت انقلاب به فراموشی سپرده شود/ ایران امن ترین کشور در منطقه است

برجام نتوانست تحریم ها را از بین ببرد/ اقتدار ملی نباید به توهم گشایش های خارجی گره بخورد

سعید جلیلی: کسانی می خواهند کیلومتر پیشرفت انقلاب به فراموشی سپرده شود/ ایران امن ترین کشور در منطقه است

طرح «استانی شدن انتخابات» با قانون اساسی تعارض دارد/ قدرت گرفتن باندهای قدرت و ثروت از مهم ترین نتایج تصویب این طرح است

موفقیت های علمی ایران در شرایط تحریم حاصل شده است

آیت الله موحدی کرمانی: مرکز پولشویی، امریکا و اروپا است/ ایران داعش را از سوریه و عراق بیرون راند/ بخشی از مشکلات معیشتی مردم ناشی از تحریم هاست

«ساری گلین» به روایتِ «رشید وطن دوست»

باید نسل امروز را به افتخارات 40 ساله انقلاب پیوند داد

تهدید نمایندگان حزب کارگر انگلیس به طرح همه پرسی دوم

طنین سرود هم نوایی بسیج در چهار دهه

هشدار ائمه جمعه نسبت به تلاش برای تغییر فضای انقلابی قم

انقلاب اسلامی در عمر 40 ساله موفق و عزتمند بوده است

انقلاب بین جوانان و نوجوانان رویش های زیادی دارد

آمریکا مخالف استقلال، عزت و پیشرفت ایران است

موفقیت های علمی ایران در شرایط تحریم حاصل شده است

ارسال نامه امام خمینی(ره) به گورباچف

مسئولان از تولیدات داخلی و اشتغالزایی حمایت کنند

موحدی کرمانی: FATF، برای اعمال هرچه بیشتر تحریم ها علیه ایران و سایر کشورهاست

تشریح اولویت های بودجه 98 شهرداری تهران/اتمام پروژه های نیمه تمام

فشار دشمن و مدیریت های ضعیف دو عامل تشدید مشکلات در کشور است

FATF، برای اعمال هرچه بیشتر تحریم ها علیه ایران و سایر کشورهاست

عتیقه فروش تبریزی و همشرش به قتل رسیدند

خروج قطار از ریل به علت طوفان شن

ارتقای حقوق شهروندی زندانیان با هوشمندسازی تلفن های همگانی

آیا غنی با معاونیت امرالله صالح و سرور دانش به میدان می آید؟

آمریکا مخالف استقلال، عزت و پیشرفت ایران است

انقلاب بین جوانان و نوجوانان رویش های زیادی دارد

دهه فجر فرصتی برای آسیب شناسی و معرفی دستاوردهای انقلاب است

انقلاب اسلامی در عمر 40 ساله موفق و عزتمند بوده است

هشدار ائمه جمعه نسبت به تلاش برای تغییر فضای انقلابی قم

«ریشه های سبب شناختی قابلیت ادراک و خلق موسیقی در نوع بشر» در خانه موسیقی بررسی می شود

مسائل اجتماعی با رویکرد مردمی حل می شود

نشست هم اندیشی شهردار منطقه دو تبریز با مسئولین بسیج سازندگی سپاه

امام جمعه زاهدان: قدرت آمریکا در جهان رو به افول است

طاغوت نمونه یک حکومت دست نشانده و بی اختیار بود

زمان پخش برنامه های امروز سیما شبکه دنا

جامعه نیازمند خدمت جهادی است

سرود هم نوایی بسیج در چهار دهه

نرخ جدیدترین نرخ قبر در بهشت زهرا

اتصال به راه آهن مطالبه جدی مردم استان بوشهر است

توطئه ایران هراسی ناکام ماند

استخدام کارمندبازرگانی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

اولین همایش علمی ملی همیار مشاور که با حضور مسئولان 31 استان کشور در در فرح آباد ساری برگزارشد

همایش مدیران روابط عمومی استان روز شنبه 29 دی ماه در سالن جلسات استانداری برگزار می گردد

بازدیدشهردار منطقه دو تبریز از نمایشگاه شهرک آسمانی فاطمیون

دومین سالگرد شهدای حادثه ساختمان پلاسکو

واکنش مدیر کل بنیاد تعاون ناجا به شایعه اقامت و پناهندگی در مالزی

بازداشت مرضیه هاشمی توسط پلیس آمریکا غیر انسانی بود

باید نسل امروز را به افتخارات 40 ساله انقلاب پیوند داد

نگاه سی ان ان به آینده سیاسی آمریکا در سال 2019: احتمال بروز تصمیمات دیوانه وار و خطرناک ترامپ برای جلب آرای طرفدارانش

موضوع تبادل اسیران یمنی در نشست اردن پیگیری می شود

گرد و غبار 2 پرواز فرودگاه اهواز را لغو کرد

توطئه ایران هراسی ناکام ماند

​عثمان طه؛ استادی که قرآن را با خطش می خوانیم، اما او را نمی شناسیم

​عثمان طه؛ استادی که قرآن را با خطش می خوانیم، اما او را نمی شناسیم