مطالب مرتبط:
دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار و عکسی اشتباه
دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار و عکسی اشتباه
دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار و عکسی اشتباه
پدر دنیا ویسی: از شایعه سازان شکایت می کنم
توضیحات پزشکی قانونی درباره پرونده «دنیا ویسی» و تکذیب یک شایعه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 17:052018-10-17اجتماعي

دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار و عکسی اشتباه


جامعه > آسیب ها - چرا حاشیه های مرگ دنیا ویسی در حادثه فروریختن دیوار تا این حد پراکنده بود؟ - "، 16 مهر ماه بود که بر اثر ریزش دیوار حیاط یکی از مدارس روستایی از توابع آموزش و پرورش ناحیه دو سنندج، یکی از دانش آموزان مدرسه مصدوم و بعد از اعزام به بیمارستان فوت کرد.

این بار هم ردپای کژکارکردی آموزش وپرورش در یک حادثه دانش آموزی دیگر دیده می شد و همه انتقادها به سمت وزیر و بی توجهی به بافت فرسوده مدارس قدیمی بود که گروهی عنوان کردند دنیا پیش از آنکه فوت کند، مورد تعرض و تجاوز قرار گرفته و این احتمال وجود دارد که ریزش دیوار سناریویی برای قتل دنیا و مخفی کردن تجاوز به او صورت گرفته باشد.

علاوه بر این در ابتدا عکسی از دنیا دست به دست می شد و در شبکه های مجازی قرار می گرفت که نشان می داد عکس با یک دوربین باکیفیت گرفته شده ولی بعد تکذیب شد.

با وجود تکذیب این ماجرا باز هم تعدادی روزنامه عکس یک خود را به این عکس اشتباه اختصاص دادند.

در واقع ضعف اطلاع رسانی و ندادن جزییات باعث شد تا این شایعات به وجود بیاید.

هرچند ماجرای تجاوز هم از طرف خانواده دنیا هم از طرف پزشکی قانونی تکذیب شد اما افکار عمومی و به ویژه کاربران فضای مجازی آن را نپذیرفتند و دلیل آن را هم می شود همین ضعف در اطلاع رسانی و پنهان کردن جزییات و زوایای هر حادثه ای دانست.

واکنش نمایندگان بعد از این اتفاق بود که علی محمد مرادی، نماینده قروه خواستار برخورد با مقصران فوت دانش آموز کردستانی شد و گفت: به دنبال مصیبت کودکان شین آبادی، دیروز دنیای کوچک، دنیا ویسی زیر خروارها خاک مدفون شد.

به عنوان یک معلم و امروز در کسوت نماینده کردستان شرمسارم از اینکه در کشوری با درآمد بالای نفتی شاهد پرپر شدن کودکان سرزمینم، بی توجهی و عدم تخصیص بودجه مناسب به آموزش و پرورش هستیم.

بارها نفسم به شماره افتاد و خسته شدم که گفتم در کردستان سوءمدیریت وجود دارد.

تا کی می خواهیم نظاره گر از دست دادن کودکانی شویم که قرار است روزی آینده سازان کشور شوند؟ روزی خواهد رسید که آه این کودکان معصوم ما را در شعله های جهنم می سوزاند.

بنده دیگر کوتاه نخواهم آمد.

باید مسئولان ارشد استان مورد مواخذه قرار گیرند.

همین واکنش کافی بود تا دیگر نمایندگان هم نسبت به این اتفاق حساس شوند و آن را پیگیری کنند.

20 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه ای به دادستان کل کشور خواستار رسیدگی و برخورد با مسببان حادثه فوت دانش آموز سنندجی به دلیل ریزش دیوار مدرسه شدند.

در این نامه آمده است: احتراما نظر به اینکه به موجب قانون تاسیس سازمان نوسازی و بهسازی مدارس کشور مسئولیت ایمن سازی مدارس و فضاهای آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله دبستان، راهنمایی و دبیرستان متوجه آن سازمان بوده که می بایست با رعایت اصول و موازین فنی و رعایت نظامات دولتی، سبب فراهم شدن و تامین فضای آموزشی مناسب، ایمن و راحت برای دانش آموزان شود، لذا متاسفانه در روز جهانی کودک و مورخ 16 مهر 97 و 15 فروردین 95 و بهار سال جاری به دلیل حوادث ناشی از عدم استحکام یا هر جهت دیگری که به عدم رعایت نظامات دولتی و فنی برمی گردد، سازمان نوسازی مدارس باعث لطمه جانی و بدنی به دانش آموزان منجر به قتل غیر عمدی و زخمی شدن دانش آموزان و معلمان بی گناه شد.

این افراد به نام 1- دنیا ویسی، دانش آموز پایه اول روستای گرماش سنندج فوت به دلیل ریزش دیوار مدرسه 2- فریبا چهاردیواری دانش آموز روستای بجاربازار منطقه دشتیاری چابهار، فوت به دلیل ریزش دیوار مدرسه 3- حمیدرضا گنگوزهی، آموزگار دبستان روتک، بخش مرکزی شهرستان خاش، فوت به دلیل ریزش دیوار مدرسه 4- عبدالرئوف شهروازی، مجروح 80 درصد به دلیل ریزش دیوار مدرسه در شهرستان خاش شده که در نظر کارشناسی رسمی آشکار و روشن می شود.

لذا اینجانبان در ایفای وظیفه نمایندگی خود از جنابعالی به عنوان مدعی العموم تقاضا داریم نسبت به موضوع وفق مقررات توسط دادستان های محترم هر منطقه که قتل و جرح غیر عمد در حوزه آنان ارتکاب یافته رسیدگی و مسبب یا مسببان حادثه تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

تجاوز تکذیب شد در ادامه این ماجرا شایعاتی درباره مرگ دنیا ویسی مبنی بر تجاوز و قتل دنیا ویسی مطرح شد که اکبر جوهری، دادستان عمومی استان کردستان درباره آن گفت: نتیجه بررسی ها مشخص نشده و فعلا پزشکی قانونی نظریه خود را ارائه نکرده است.

این حادثه بر اثر فرو ریختن دیوار مدرسه قدیمی در روستای گرماش اتفاق افتاد که متاسفانه منتهی به فوت دختر هفت ساله به نام دنیا ویسی شد.

بلافاصله معاون دادستان و بازپرس ویژه قتل و اکیپی از کارآگاهان آگاهی در صحنه حاضر شدند و دستور همه جانبه قضایی در خصوص این حادثه و مسببین آن صادر شده است.

این فضاسازی ها جز التهاب، کاری از پیش نمی برد و از خبرگزاری ها و شبکه های استانی درخواست می کنم اولا تا روشن شدن قضیه فعلا خبر رسانی نکنند و متعاقبا پس از بررسی ها، علت مرگ را به اطلاع مردم استان می رسانیم.

دستگاه قضایی بدون کوچک ترین تاثیر از فضاسازی ها کار خود را بر اساس بازسازی صحنه، مستندهای قانونی و نظریه پزشکی قانونی انجام می دهد و ان شاالله علت مرگ را مشخص می کنیم.

احسن علوی، نماینده سنندج دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی هم هرگونه شایعه تجاوز و یا قتل دانش آموز دختر روستای گرماش را به شدت تکذیب کرده و گفته بود: شواهد حاکی از آن است که زمان ساخت مدرسه روستای گرماش به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بر می گردد و بسیار فرسوده بوده است که می بایست هر چه زودتر بازسازی می شد.

براساس اظهارات و شواهد محلی در روز حادثه این دانش آموز به دنبال توپ خود در کنار حفره دیوار می دود که متاسفانه دیوار مستهلک و فرسوده مدرسه روی سرش آوار می شود و جان می سپارد.

چرا خبری از جزییات پرونده نبود؟ همین شایعات سبب شد تا اعتراض ها به ندادن جزییات از این پرونده افزایش پیدا کند.

در همین میان مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، دلیل تاخیر در ارائه جزییات مرتبط با جان باختن دانش آموز سنندجی، را اعلام کرد و در اطلاعیه خود نوشت: ضمن ابراز تأسف از درگذشت غم بار دنیا ویسی دانش آموز سنندجی، به اطلاع می رساند از نخستین لحظه دریافت این خبر تأثربرانگیز، وزارت آموزش وپرورش بدون وقفه در سطح منطقه، استان و ستاد، بر روی این موضوع تمرکز کرده و گزارش بررسی ها به طور مستمر دریافت و اقدامات لازم نیز انجام می شد، امّا به دلیل ورود مقام محترم قضایی به این مسئله تا تکمیل پرونده و نهایی شدن نتایج بررسی ها، امکان اطلاع رسانی پیرامون اقدامات و جزییات این اتفاق تلخ میسر نشد.

بدین وسیله ضمن قدردانی از پیگیری و حساسیت همه رسانه ها و خبرنگاران نسبت به علل بروز این رخداد اسفناک، ضمن تلاش برای جلوگیری از بروز شایعه و خدشه به آبرو و حرمت خانواده شریف دانش آموز و آموزگار محترم مدرسه، بدیهی است به محض نهایی شدن نتایج بررسی مقام قضایی و تکمیل گزارش ها، نتیجه اقدامات و پیگیری های این وزارتخانه منتشر خواهد شد .

فرشید یزدانی، مدیر عامل انجمن حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان نیز با اشاره به آخرین وضعیت پرونده دنیا ویسی، دانش آموز سنندجی گفته است: پرونده این کودک از آموزش و پرورش خارج شده و در اختیار قوه قضاییه قرار گرفته است، اعضای حقوقی انجمن حمایت از کودکان و نوجوانان نیز تا آخرین مرحله آن را پیگیری کرده و اطلاع رسانی می کنند.

مدرسه تغییر کرد تغییر مدرسه یکی از اقداماتی بود که بعد از این حادثه در دستور کار قرار گرفت و اعتراض گروهی دیگر را به همراه داشت.

گروهی که می گفتند چرا حتما باید حادثه ای رخ دهد تا تغییری ایجاد شود.

در همین میان نظام مرادی، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش کردستان گفته است: از روز شنبه مورخ 21 مهرماه فعالیت آموزشی و پرورشی روستای گرماش، در محل مناسب تعیین شده دیگری آغاز شده است.

پدر دنیا: از شایعه سازان شکایت می کنیم این شایعات باعث شد تا خانواده دنیا هم واکنش نشان دهد.

امجد ویسی، پدر دنیا ویسی با بیان اینکه از کسانی که در مورد دخترم شایعه پراکنی کردند شکایت می کنم، گفته است: ما در طول این مدت داغدار از دست دادن دختر عزیزمان و مراسم سوگواری بودیم که شنیدن این شایعات قلب ما را به درد آورد و مطمئنا با کسانی که این سخنان زشت ساخته پرداخته ذهن مریضشان است، برخورد خواهیم کرد.

چنین سخنان زشت و زننده ای در مورد قتل و تجاوز به دنیا واقعیت ندارد و فقط داغ دل خانواده اطرافیان و مردم شهر و استان را بیشتر ساخت.

بعد از مراسم ختم دخترمان قطعا از کسانی که با آبروی دخترم بازی کردند و شایعه ساختن شکایت می کنم و پیگیری های قضایی را انجام خواهم داد.

دنیا هنگام آوردن توپ از تونل ایجاد شده در دیوار، سرش به آجری خورده و دیوار فروریخت و متاسفانه قبل از رسیدن به بیمارستان جان شیرین خود را از دست داد.

در ادامه احمد شجاعی، رییس سازمان پزشکی قانونی هم ماجرای تجاوز را رد کرد و گفت: پزشکی قانونی هنوز چیزی در این خصوص اعلام نکرده است.

با توجه به اینکه ذهنیتی در این خصوص در جامعه ایجاد شد، ما از پزشکی قانونی استان خواستیم که آزمایش ها را دوباره و با دقت لازم انجام دهد که این اقدامات در حال انجام است.

با این حال آنچه که از قول پزشک پزشکی قانونی مطرح شد، به هیچ عنوان صحت ندارد.


کلید واژه ها: دانش آموز - آموزش و پرورش - کودکان - کردستان - اطلاع رسانی - حادثه - دیوار - مجلس شورای اسلامی - آموزش - تجاوز - مدارس - دادستان کل کشور - نمایندگان مجلس - ویسی - ریزش - کشور - فرسوده - اشتباه - نامه - پزشکی قانونی - دانش آموزان - بافت فرسوده - واکنش - از دست دادن - قانون - مدرسه - اطلاع - مجازی - رسانی - فضای مجازی

آخرین اخبار سرویس:
آگهی استخدام مهندس عمران و معماری - استخدام امروز 19 آذر 97

عکس های برگزیده سال حیوانات

میزان بارشهای زمستانی در خراسان رضوی نرمال پیش بینی شد

وزش بادگرم در گیلان و خطر آتش سوزی جنگل ها

میزان بارشهای زمستانی در خراسان رضوی نرمال پیش بینی شد

میزان بارشهای زمستانی در خراسان رضوی نرمال پیش بینی شد

ساعات کار معلمان پایه دوازدهم کم می شود

دمای هوای تهرن به 5 درجه بالای صفر می رسد/ کلان شهر ها؛ سه شنبه با آلودگی هوا مواجه می شوند/ چهارشنبه؛ ورود سامانه بارشی جدید به شمال غرب کشور

کاری کثیف مربی بهداشت مشهدی در یک مدرسه

قدیمی ترین بافت تاریخی ثبت شده کشور+ عکس

تصاویر/ حال و هوای تلاوت قرآن و دعا در حرم امام حسین (علیه السلام)

اوقات شرعی نوزدهم آذر در سمنان

مدارس عشایری در خوزستان (عکس)

تضویری پاییزی از طرقبه

یک شرط خاص برای ازدواج

معلمان فاروجی در پرسش مهر استان صاحب رتبه های برتر شدند

رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش اعلام کرد نگرانی بابت مسمومیت تربیتی دانش آموزان/ تبلیغ محصول آموزشی فقط با مجوز آموزش و پرورش

مدارس عشایری شهرستان ایذه - خوزستان

راه اندازی اتاق اسباب بازی در مدارس از اول بهمن

یک دانش آموز کتک خورد، سه نفر برکنار شدند

پیروزخان چه می خواهد به ما بگوید؟

لزوم حل ریشه ای مسأله تنبیه بدنی در مدارس

دهان بازکردن فروچاله هایی به عرض 40 و عمق 70 متر در کشور

راه اندازی اتاق اسباب بازی در مدارس از اول بهمن

روش نگهداری طولانی مدت پنیر فتا

کودکان را باید به کدام مهدکودک فرستاد؟

کلانتری: هدردهنده نخست آب در دنیا هستیم

پژوهشگر حوزه آب و محیط زیست تشریح کرد قرارگیری اکثر نیروگاه ها در دشت های ممنوعه/ ایران وارد تنش آبی شده است

معاون عمره و حج سازمان حج و زیارت به فارس خبر داد تکمیل اطلاعات بیش از 150 هزار ودیعه گذار حج تمتع تاکنون

مدیریت بحران: آبرسانی 8 هزار روستا با تانکر

حیوان وحشی کلاس های درس مدرسه را بهم ریخت + جزییات

شادپیمایی عروسک ها در دیار آناهیتا

تصادفات عجیب در جاده های جهان

آغاز ساخت واحد آموزشی روستایی در مُهر

بالاخره درناها به تالاب شادگان افتخار دادند

لغو محدودیت تردد در محور هراز از دوشنبه

هوای پایتخت با شاخص 38 پاک است

کسب مدال طلا توسط یک ایرانی در رقابتهای پرورش اندام (عکس)

پاورپوینت آموزش درس سوّم کتاب مطالعات اجتماعی پایه پنجم ابتدایی

امداد گران اعتماد اجتماعی را جلب کنند

تجلیل کلانتری از راهداران نجات دهنده یک قلاده گرگ+عکس

امداد گران اعتماد اجتماعی را جلب کنند

معلمان فاروجی در پرسش مهر استان صاحب رتبه های برتر شدند

ثبت تصویر پلنگ ایرانی در طارم سفلی

معلمان فاروجی در پرسش مهر استان صاحب رتبه های برتر شدند

مشکل افت فشار آب و گرفتگی فاضلاب اهواز روی میز مناظره

مشکل افت فشار آب و گرفتگی فاضلاب اهواز روی میز مناظره

مشکل افت فشار آب و گرفتگی فاضلاب اهواز روی میز مناظره

سیاست گذاری های کلان، خانواده محور نیست/ شناسایی 21 نوع خانواده در تهران

کاهش 22 درصدی آمار تصادفات فوتی درون شهری

کلانتری: هدردهنده نخست آب در دنیا هستیم

حدود 300 شهر کشور بدون نقشه است

لغو محدودیت تردد در محور هراز از دوشنبه

فضای خشک و بی روح در مدارس یک آسیب جدی است

لغو محدودیت تردد در محور هراز از دوشنبه

ساخت بزرگ ترین زیرگذر کربلا به دست ایرانی ها + عکس

تمرکزی جدی تر بر آموزش داوطلبان هلال احمر شود

تجهیزات آموزشی به 37 مدرسه روستایی گیلان ارسال شد

دانش آموزان صفاشهر در راه سرزمین نور

زخمه برساز زندگی

لغو محدودیت تردد در محور هراز از دوشنبه

تجهیزات آموزشی به 37 مدرسه روستایی گیلان ارسال شد

سد معبرهای ساختمان سازی

برداشت خرمالو از باغ های خفر

کوچه باغ های پیشوا از دریچه دوربین

ماهیت و تصادف قمرهای مصنوعی در فضا

ارتفاع برف در گردنه ی تته به یک و نیم متر رسید

همیشه پای کوروش در میان است

هدر دهنده نخست آب در دنیا هستیم

تقارن ابرماه و ماه گرفتگی کامل در رویداد نادر سماوی

شام شب عید فضایی ها رسید

معلم همه کاره

طرح کودکان امروز مدیران فردا در قزوین اجرا شد

احتمال کاهش ساعات آموزشی پایه دوازدهم

ادعای جدید رییس محیط زیست در یاسوج

مدارس شاهد نیازمند ارائه سبک منسجم مدیریتی است

احتمال کاهش ساعات آموزشی پایه دوازدهم

دلیل برخورد با تجمعات غیرقانونی

حدود 300 شهر کشور بدون نقشه است

ضرورت حفظ محیط زیست برای نسل های آینده

می توان علیه بازنشستگان شاغل اعلام جرم کرد

آیین تجلیل از خیرین خوشنام در دامغان

مسمومیت تربیتی نظام آموزشی با تبلیغات کتب کمک درسی در صدا وسیما

سه شنبه ها دور خودرو را خط بکشیم

سمن ها برنامه های راهبردی خود را بر روی چالش ها متمرکز کنند

معاون شهردار تهران: با حمایت شورای شهر خطوط مترو تکمیل شود

مدرسه 9 کلاسه خیرساز در منطقه 4 تهران افتتاح شد

احتمال کاهش ساعات آموزشی پایه دوازدهم

خبر های کوتاه بخش خبری 20 هجدهم آذر 97+ فیلم

عکس روز خبری

مجتمع خیرساز دامغان برای نگهداری کودکان بی سرپرست اهدا شد

جاذبه های پیست سافاری جزیره قشم

ضرورت حفظ حس معنوی خدمت در موکب های اربعین

عکس روز: مارماهی در بینی فک

نکته ای که باید آنرا جدی گرفت/ تبلیغات صداوسیما دانش آموزان و خانواده ها را دچار مسمومیت تربیتی کرده است

سوالات ضمن خدمت سبک زندگی مبتنی بر آموزه های قرانی

گلخانه آموزشی کودکان در تربت حیدریه بهره برداری شد

مردم می توانند علیه بازنشستگان شاغل اعلام جرم کنند

چگونه از میزان بدهی طرح ترافیک خود آگاه شویم؟

استخدام راننده با نیسان یخچالدار آقا در یک شرکت معتبر

دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار و عکسی اشتباه

دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار و عکسی اشتباه