مطالب مرتبط:
ابطحی:
 
 دولت نهم و دهم جامعه را نسبت به جوانگرایی «بد بین» کرد/ نسل جوان ناامیدانه از ایران رفتند یا ابتکاراتشان را در کافی شاپ ها سرمایه گذاری کردند
دولت نهم و دهم جامعه را نسبت به جوانگرایی «بد بین» کرد/ نسل جوان ناامیدانه از ایران رفتند یا ابتکاراتشان را در کافی شاپ ها سرمایه گذاری کردند
دولت نهم و دهم جامعه را نسبت به جوانگرایی بد بین کرد/ نسل جوان ناامیدانه از ایران رفتند یا ابتکارشان را در کافی شاپ ها سرمایه گذاری کردند
موگرینی: ایران به تعهدات خود پایبند بوده، جامعه بین الملل به تعاملات تجاری با ایران بیفزایند
واقعیاتی خواندنی از جامعه عربستان از زبان سفیر پیشین ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 14:502018-10-17سياسي

ایران؛ جامعه ای جوان با دولتمردانی سالمند!


جامعه جوان ایرانی دولتمردانی سالمند دارد.

دولتمردانی که ابتدای انقلاب در اوج جوانی مناصب مدیریتی را عهده دار شدند و اینک سالیانی است که جوانی خود را پشت سر گذاشته اند اما همچنان مصر هستند در عالی ترین رتبه های مدیریتی زمام امور را در دست داشته باشند .

- جامعه جوان ایرانی دولتمردانی سالمند دارد.

دولتمردانی که ابتدای انقلاب در اوج جوانی مناصب مدیریتی را عهده دار شدند و اینک سالیانی است که جوانی خود را پشت سر گذاشته اند اما همچنان مصر هستند در عالی ترین رتبه های مدیریتی زمام امور را در دست داشته باشند و سرنوشت جامعه ایرانی را رقم بزنند.

دیدارنیوز" ـ مسلم تهوری: محمدجواد آذری جهرمی وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم، در 36 سالگی جامه وزارت را به تن کرد و مایه تعجب بسیاری شد.

تعجب و شگفتی حاصل از وزارت وی دو وجه داشت.

عده ای در عجب بودند که چطور جوانی کم سن و سال وزیر شده است و جماعتی نیز متحیر بودند که چه شده در دولت سالمندان یک جوان به منصب وزارت رسیده است.

حال آنکه وزارت فردی، چون آذری جهرمی نمی بایست تا این اندازه منجر به تعجب جامعه می شد.

به هر روی باید از رییس جمهور روحانی سپاسگزار بود که در فضای موجود به جوانی، چون او اعتماد کرد.

مضاف بر اینکه قطعا آذری جهرمی نیز نیک واقف بوده و هست عملکرد او در وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات زیر ذره بین منتقدان قرار دارد و تجربه مثبت او می تواند راه را بر سایر جوانان هموار کند تا بیش از پیش شاهد حضور نیرو های جوان در مناصب کلیدی باشیم.

تعجب و شگفتی جامعه از انتخاب وزیری جوان معلول رویه ای است که دولتمردان جمهوری اسلامی در 40 سال گذشته در پیش گرفته اند.

به نظر مشکل از آنجا پدید آمد که جوانان دیروز که بر مسند های مهم و حساس اجرایی، چون وزارت تکیه زده بودند گذشته خود را فراموش کرده اند و یا خود را تافته جدا بافته می انگارند و معتقدند وزارت برای فردی 30 ـ.

40 ساله زود است.

با یک بررسی سطحی در می یابیم فردی، چون بیژن زنگنه که شیخ الوزرا می نامندش، در 31 سالگی عهده دار معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده بود و در 34 سالگی به عنوان وزیر جهاد سازندگی انتخاب شد و از آن پس همواره در قامت وزیر فعالیت می کند.

از جمله افراد دیگری که همچنان در قامت وزیر هستند و در سن کم در پست های مهم و کلیدی فعالیت شان را آغاز کردند، عباس آخوندی است.

وی در سال 61 زمانی که تنها 25 سال داشت به عنوان معاون سیاسی وزیر کشور انتخاب شد و اکنون نیز وزیر کابینه دولت دوازدهم است.

مثال از این دست فراوان است، اما امروز اگر فردی که دهه چهارم زندگی خود را در حال سپری کردن است به مسند وزارت تکیه بزند، تعجب بسیاری را بر می انگیزد و این در حالی است که جدای از پست های کلیدی اجرایی سرداران شهید که بار اصلی جنگ را به دوش داشتند، در عنفوان جوانی جنگ را اداره می کردند و آن روز کسی به جوانی آن ها خرده نمی گرفت.

علت و چرایی این تغییر رویکرد در 40 سال گذشته متفاوت و تا حدودی اجتناب ناپذیر است.

نباید فراموش کرد که ابتدای انقلاب اقتضائات خاص خود را می طلبید و طبیعی است که در آن دوره و مقطع، جوانان انقلابی در رأس امور قرار بگیرند، اما مشکل اساسی در این زمینه از آنجایی پیش می آید که نسل انقلابی کمافی السابق خواهان ادامه حیات سیاسی ـ.

اجرایی خود بر مسند های کلیدی هستند و سعی وافر دارند که همچنان در رأس مدیریت های خرد و کلان باقی بمانند و با بهانه های واهی همچون جوانی و خامی، عرصه را برای نسل جدید و جوان تنگ و تنگ تر می کنند و دایره مدیریتی کشور را چنان محدود و محصور می کنند که گویی در مملکت قحط الرجال آمده و تنها عده محدودی صلاح ملک و ملت را تشخیص می دهند و لاغیر.

مدیرانی برای همه ادوارقوانین مدون کشوری که سن 60 سالگی را سن بازنشستگی اعلام می کند بنا بر اقتضائاتی است؛ از جمله اینکه اولا افرادی که به سنین بالا می رسند توان شان تحلیل می رود و قادر نیستند به مثابه یک جوان فعالیت کنند و ثانیا با کنار رفتن آن ها فضا برای نسل جدید و اشتغال آن ها مهیا می شود، اما اکنون غالب دولتمردان فعلی در دهه هفتم زندگی خود به سر می برند.

بیژن نامدار زنگنه از سال 65 بر مسند وزارت تکیه زده است - البته منهای دوره احمدی نژاد - و محمدرضا نعمت زاده از دولت بنی صدر که به عنوان وزیر کار انتخاب شد تا دولت یازدهم که بالغ بر 70 سال داشت، همچنان وزیر بود.

علی ربیعی، محمود حجتی، عباس آخوندی، محمد فرهادی، حمید چیت چیان، اسحاق جهانگیری و محمدباقر نوبخت نیز از جمله دولتمردانی هستند که همگی در دهه هفتم زندگی خود به سر می برند و این همه در حالی است که جامعه ایرانی یک جامعه جوان است و دولت سالمندان بنا است جامعه ای جوان را که اقتضائات خاص خود را دارد، مدیریت و راهبری کند، غافل از آنکه جامعه احتیاج مبرم به خونی تازه در شریان های حیاتی خود دارد.

مدیریت تخصصی یا تخصص مدیریتیاشکال دیگری که در مورد بسیاری از وزرا به چشم می خورد این است که کأنه قرار است بعضی تحت هر عنوانی در مسند قدرت باقی بمانند و خیلی تخصص و یا جا و مکان آن ملاک نیست.

به عنوان نمونه در سابقه مدیریتی مسعود کرباسیان، معاونت وزیر نفت، وزیر بازرگانی، وزیر اقتصاد و سرانجام وزارت امور اقتصادی و دارایی به چشم می خورد.

محمود حجتی که در دوره اول ریاست جمهوری محمد خاتمی عنوان وزارت راه و ترابری را یدک می کشید اکنون وزیر جهاد کشاورزی است.

عباس آخوندی که از معاونت سیاسی وزارت کشور کار خود را آغاز کرد اینک وزیر راه و شهرسازی است.

محمد شریعتمداری نیز چند صباحی سرپرست وزارت ورزش و جوانان بود و در دولت اول و دوم خاتمی وزیر بازرگانی بود و همچنین ریاست کمیسیون اقتصادی شورای راهبردی روابط خارجی ایران را عهده دار بود اکنون وزیر صنعت، معدن و تجارت است.

عبدالرضا رحمانی فضلی نیز از ریاست دیوان محاسبات کشور و رییس حوزه خبر اتحادیه رادیو و تلویزیون های آسیا و اقیانوسیه چند سالی است بر مسند وزارت کشور تکیه زده است.

شیخ الوزرا یا همان بیژن نامدار زنگنه که گویی وزیر به دنیا آمده است، در کابینه رجایی در جایگاه معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد بود بعد وزیر جهاد سازندگی، وزیر نیرو و سرانجام وزیر نفت شد.

مسعود سلطانی فر نیز از ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارت ورزش و جوانان منصوب می شود.

محمدرضا نعمت زاده که در دولت بنی صدر وزیر کار بود، بعدها وزیر صنایع شد و در دولت روحانی عهده دار وزارت صنعت، معدن و تجارت شد.

محمد فرهادی به عنوان متخصص گوش و حلق و بینی که پیشتر 4 سال وزیر فرهنگ و آموزش عالی بود در دولت خاتمی وزیر بهداشت و درمان شد و در دولت یازدهم وزیر علوم و تحقیقات و فناوری اطلاعات شد و قس علی هذا از این نمونه ها فراوان یافت می شود.

اساسا به نظر می رسد در رتبه های عالی همچون وزارت، تصمیم گیرندگان قائل به تخصص نیستند و روابط سیاسی جای ضوابط را گرفته است و در بهترین حالت تخصص مدیریتی ملاک تصمیم گیری است.

پرواضح است افرادی را که با آزمون و خطا در طول سالیان دراز تجارب ارزنده ای اندوخته اند و اینک ادعا دارند در خشت خام می بینند آنچه را که جوانان در آینه هم قادر به دیدنش نیستند، نباید به راحتی از دست داد و جامعه را از تجاربشان محروم ساخت.

افرادی که سالیان سال در مناصب مدیریتی حضور داشته اند امروز از تجربه های ذی قیمتی بهره مندند اما گذر زمان لامحاله ضعف و سستی را بر آنها مستولی می سازد و حضورشان بر خلاف حوزه مدیریتی در سمت های مشورتی می تواند ارزشمند باشد.


کلید واژه ها: جوان - وزارت - دولت - وزیر - جوانی - جامعه - فناوری اطلاعات - سالمند - جوان ایرانی - ایرانی - انتخاب - عالی - ارتباطات - سالگی - اطلاعات - جمهوری اسلامی - اسلامی - جوانان - فناوری - عباس آخوندی - کابینه دولت - وزارت فرهنگ - فرهنگ - معاون - رییس جمهور - وزیر کشور - رتبه - سالمندان - منتقدان - آخوندی

آخرین اخبار سرویس:
تصاویر/ نشست تبیین فرایند نگارش و مزیت های نسبی سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت

لزوم حضور جدی دلسوزان نظام در فضای مجازی/هجمه و حمله های دشمن در فضای مجازی نباید بی پاسخ بماند

آشتی کی روش و برانکو در ویدیو چک

آشتی کی روش و برانکو در ویدیو چک

دعوای مازندرانی ها بر سر منطقه آزاد

بعیدی نژاد: همسر زاغری برای سفر به ایران تضمین داشت اما...

ایران درپروژه های مهم علمی وفناوری اتحادیه اروپا شرکت می کند

ترامپ سفر خارجی نانسی پلوسی را لغو کرد

کنگره شهید حسین فهمیده و 300 شهید قم برپا می شود

واکنش نظام پزشکی به 2 مصوبه مالیاتی پزشکان

تصاویر/ همایش «حوزه علمیه، انقلاب اسلامی، تمدن سازی جهانی» در بجنورد

اقدام پژوهی چگونه توانستم آسیب های اجتماعی و راهکارهای مقابله با آن را به هنر جویانم بشناسانم؟

فال روزانه جمعه 28 دی 1397

فارس خبر می دهد مقایسه وضعیت توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران با منطقه و جهان+جدول

روسیه: شورای امنیت نباید درباره اعتراضات سودان تصمیم گیری کند

28 دی 1357؛ سفر جلال الدین تهرانی به پاریس برای دیدار با امام

تصاویر/ گردهمایی طلاب و فضلای استان فارس مقیم قم

بازداشت تعدادی از اعضای شورای شهر سابق اشتهارد

مصطفی حمیدی: باور کنید زنده ام! پروژه کشته سازی این بار به اسم کارگر کارخانه هپکو اراک

دانلود آهنگ جدید مسیح و آرش بنام مشتی

یادواره شهدای مجتمع علمی و فرهنگی سیدالشهدا(ع) برگزار می شود

نوجوانان، حاملان مبانی قرآن هستند/ لزوم نخبه پروری جهت حضور در مسابقات

اختتامیه اولین کنفرانس ملی شهر دوستدار کودک

رییس سازمان پدافند غیرعامل: می توانیم اینترنت ایرانی - اسلامی داشته باشیم

این افراد در قیامت،صورتشان همچون ماه شب چهارده، نورانی است

فرمانده فرهنگی قرارگاه عمار: هیات های مذهبی در صف مقدم مبارزه با تهدیدهای نرم دشمن هستند

واکنش بعیدی نژاد به ادعاهای همسر نازنین زاغری

حمایت نمادین مجلس نمایندگان آمریکا از تحریم ها علیه روسیه

نقش شهید نواب صفوی در ملی شدن نفت

700 کیلومتر بزرگراه در کشور افتتاح می شود

ابلاغ حکم انتصاب اعضای کمیته دائمی شورای اطلاع رسانی «مافا» قوه قضاییه

رهبر معظم انقلاب نواب صفوی را پیشاهنگ جهاد و شهادت نام برده اند/ دشمنان همواره از صلابت نواب در هراس بودند

قصه یک عکس/ 12 آیت الله منتظری: من هم یکی از مریدان آقای خامنه ای هستم

وضعیت سیل در شعیبیه تحت کنترل است/ تخلیه چند منزل در نزدیکی مسیل

دوره آموزش تخصصی استعدادهای قرآنی پسر استان مرکزی در خمین

سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت،یک سند تمدنی است

بررسی و اصلاح سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت موجب ارتقای آن می شود

غرب سرنوشتی مشابه شوروی خواهد داشت

سید حسن خمینی: غرب سرنوشتی مشابه شوروی خواهد داشت

ترامپ سفرهای خارجی رییس مجلس نمایندگان را لغو کرد

نشست خبری استانداران ادوار خراسان شمالی

ناگفته هایی از زندگی صادق قطب زاده

پیام تسلیت ولایتی در پی درگذشت مرحوم اعتمادیان

لحظات برتر پوگبا در جمع شیاطین سرخ

سازش با غرب مشکل اقتصاد کشور را حل نمی کند

شاخص های توسعه در جنوب کرمان بهبود می یابد

نکوداشت سی امین سالگرد نامه امام خمینی (ره) به گورباچف

انتقام به سبک ترامپ؛ کاخ سفید سفرهای خارجی رییس مجلس نمایندگان را لغو کرد

مردم در فشار معیشت هستند/ باید تمام همت ما برای حل مشکلات باشد

لحظات برتر پوگبا در جمع شیاطین سرخ 19-2018

واکنش تند خیابانی به صحبت های جنجالی کی روش

روز پرستار تجلیل از کرامت انسانی است

شاخص های توسعه در جنوب کرمان بهبود می یابد

کاخ سفید سفر های خارجی رییس مجلس نمایندگان را لغو کرد

تصاویر/ مراسم بزرگداشت شهید نواب صفوی

انتقام به سبک ترامپ؛ کاخ سفید سفرهای خارجی رییس مجلس نمایندگان را لغو کرد

انتقام به سبک ترامپ

واکنش تند خیابانی به صحبت های جنجالی کی روش

روایت آیت الله نوری همدانی از دیدار شهید نواب صفوی با شاه

مصاحبه با تنها بازمانده حادثه سقوط هواپیمای بویینگ 707

آیت الله وحید خراسانی: ایام فاطمیه، قم سیاه پوش شود

حرکت ما برای بهبود وضع زنان و خانواده مبتنی بر برنامه باشد

گازگرفتگی 6 عضو یک خانواده در یاسوج

تصاویر/ نشست تبیین فرایند نگارش و مزیت های نسبی سند الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت

تلفات سنگین طالبان در ولایت بادغیس

کاخ سفید سفرهای خارجی رییس مجلس نمایندگان آمریکا را لغو کرد

پاسخ همسر «نازنین زاغری» درباره پیشنهاد سفر به ایران منتشر شد

سیدحسن خمینی: ورشوی جدید قطعا به شکست خواهد انجامید

پیام تسلیت ولایتی در پی درگذشت مرحوم اعتمادیان

فرمانداری بیرجند رتبه نخست ارزیابی عملکرد را کسب کرد

امامان جمعه باید در کنار مدیران اجرایی گام بردارند

تجلیل از پرستاران نمونه آستارا

تا آخر دنبال حق و حقوق کارگران پیمانی شهرداری ایذه هستم

برگزاری مراسم افتتاحیه یادمان و آرامگاه مرحوم ملا فاضل سکرانی شاعر عرب پر آوازه خوزستانی

امامان جمعه باید در کنار مدیران اجرایی گام بردارند

فرمانداری بیرجند رتبه نخست ارزیابی عملکرد را کسب کرد

تاکید بر اجرای قانون یک درصد فروش معادن و آلایندگی توسط مسئولان+ فیلم

جوانان و پیرمردها در انتخابات اتاق بازرگانی ثبت نام کردند

عدم شفافیت بودجه شرکتهای دولتی ضعف بودجه است

دانستنی های جالب و ترسناک درباره مرگ!

کاخ سفید سفرهای خارجی رییس مجلس نمایندگان را لغو کرد

فال روزانه + فال حافظ جمعه 1397/10/28

«احمقان درجه یک» سران آمریکا

روایت آیت الله نوری همدانی از دیدار شهید نواب صفوی با شاه

دهه فجر، فرصت ارائه کارنامه چهل ساله

هیات های مذهبی در صف مقدم مبارزه با تهدید نرم دشمن هستند

هیات های مذهبی در صف مقدم مبارزه با تهدیدهای نرم دشمن هستند

هیات های مذهبی در صف مقدم مبارزه با تهدید نرم دشمن هستند

پس از سفر به عراق، ظریف به تهران بازگشت

احمد خاتمی: کلید داران فضای مجازی درصدد ایجاد دولت در دولت ها هستند

یافتن یک زاویه خبری برای یک گزارش

مصوبه جدید کمیسیون تلفیق درباره ارسال پیامکی تخلفات رانندگی

هزار بازنشسته مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان از مسئولیت کناره گیری نکرده اند

حکایت وارثان میرزا رضای شاه شکار

حکم انتصاب اعضای کمیته دائمی شورای اطلاع رسانی «مافا» قوه قضاییه ابلاغ شد

سفر پوتین به صربستان

700 کیلومتر بزرگراه در کشور افتتاح می شود

رییس مجلس ایرلند: از توسعه همکاری ها با ایران حمایت می کنیم

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شهیدرجایی مشخص شد

پیام آیت الله نوری همدانی به همایش بزرگداشت شهید نواب صفوی

ایران؛ جامعه ای جوان با دولتمردانی سالمند!

ایران؛ جامعه ای جوان با دولتمردانی سالمند!