مطالب مرتبط:
ابطحی:
 
 دولت نهم و دهم جامعه را نسبت به جوانگرایی «بد بین» کرد/ نسل جوان ناامیدانه از ایران رفتند یا ابتکاراتشان را در کافی شاپ ها سرمایه گذاری کردند
دولت نهم و دهم جامعه را نسبت به جوانگرایی «بد بین» کرد/ نسل جوان ناامیدانه از ایران رفتند یا ابتکاراتشان را در کافی شاپ ها سرمایه گذاری کردند
دولت نهم و دهم جامعه را نسبت به جوانگرایی بد بین کرد/ نسل جوان ناامیدانه از ایران رفتند یا ابتکارشان را در کافی شاپ ها سرمایه گذاری کردند
موگرینی: ایران به تعهدات خود پایبند بوده، جامعه بین الملل به تعاملات تجاری با ایران بیفزایند
واقعیاتی خواندنی از جامعه عربستان از زبان سفیر پیشین ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 14:502018-10-17سياسي

ایران؛ جامعه ای جوان با دولتمردانی سالمند!


جامعه جوان ایرانی دولتمردانی سالمند دارد.

دولتمردانی که ابتدای انقلاب در اوج جوانی مناصب مدیریتی را عهده دار شدند و اینک سالیانی است که جوانی خود را پشت سر گذاشته اند اما همچنان مصر هستند در عالی ترین رتبه های مدیریتی زمام امور را در دست داشته باشند .

- جامعه جوان ایرانی دولتمردانی سالمند دارد.

دولتمردانی که ابتدای انقلاب در اوج جوانی مناصب مدیریتی را عهده دار شدند و اینک سالیانی است که جوانی خود را پشت سر گذاشته اند اما همچنان مصر هستند در عالی ترین رتبه های مدیریتی زمام امور را در دست داشته باشند و سرنوشت جامعه ایرانی را رقم بزنند.

دیدارنیوز" ـ مسلم تهوری: محمدجواد آذری جهرمی وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم، در 36 سالگی جامه وزارت را به تن کرد و مایه تعجب بسیاری شد.

تعجب و شگفتی حاصل از وزارت وی دو وجه داشت.

عده ای در عجب بودند که چطور جوانی کم سن و سال وزیر شده است و جماعتی نیز متحیر بودند که چه شده در دولت سالمندان یک جوان به منصب وزارت رسیده است.

حال آنکه وزارت فردی، چون آذری جهرمی نمی بایست تا این اندازه منجر به تعجب جامعه می شد.

به هر روی باید از رییس جمهور روحانی سپاسگزار بود که در فضای موجود به جوانی، چون او اعتماد کرد.

مضاف بر اینکه قطعا آذری جهرمی نیز نیک واقف بوده و هست عملکرد او در وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات زیر ذره بین منتقدان قرار دارد و تجربه مثبت او می تواند راه را بر سایر جوانان هموار کند تا بیش از پیش شاهد حضور نیرو های جوان در مناصب کلیدی باشیم.

تعجب و شگفتی جامعه از انتخاب وزیری جوان معلول رویه ای است که دولتمردان جمهوری اسلامی در 40 سال گذشته در پیش گرفته اند.

به نظر مشکل از آنجا پدید آمد که جوانان دیروز که بر مسند های مهم و حساس اجرایی، چون وزارت تکیه زده بودند گذشته خود را فراموش کرده اند و یا خود را تافته جدا بافته می انگارند و معتقدند وزارت برای فردی 30 ـ.

40 ساله زود است.

با یک بررسی سطحی در می یابیم فردی، چون بیژن زنگنه که شیخ الوزرا می نامندش، در 31 سالگی عهده دار معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده بود و در 34 سالگی به عنوان وزیر جهاد سازندگی انتخاب شد و از آن پس همواره در قامت وزیر فعالیت می کند.

از جمله افراد دیگری که همچنان در قامت وزیر هستند و در سن کم در پست های مهم و کلیدی فعالیت شان را آغاز کردند، عباس آخوندی است.

وی در سال 61 زمانی که تنها 25 سال داشت به عنوان معاون سیاسی وزیر کشور انتخاب شد و اکنون نیز وزیر کابینه دولت دوازدهم است.

مثال از این دست فراوان است، اما امروز اگر فردی که دهه چهارم زندگی خود را در حال سپری کردن است به مسند وزارت تکیه بزند، تعجب بسیاری را بر می انگیزد و این در حالی است که جدای از پست های کلیدی اجرایی سرداران شهید که بار اصلی جنگ را به دوش داشتند، در عنفوان جوانی جنگ را اداره می کردند و آن روز کسی به جوانی آن ها خرده نمی گرفت.

علت و چرایی این تغییر رویکرد در 40 سال گذشته متفاوت و تا حدودی اجتناب ناپذیر است.

نباید فراموش کرد که ابتدای انقلاب اقتضائات خاص خود را می طلبید و طبیعی است که در آن دوره و مقطع، جوانان انقلابی در رأس امور قرار بگیرند، اما مشکل اساسی در این زمینه از آنجایی پیش می آید که نسل انقلابی کمافی السابق خواهان ادامه حیات سیاسی ـ.

اجرایی خود بر مسند های کلیدی هستند و سعی وافر دارند که همچنان در رأس مدیریت های خرد و کلان باقی بمانند و با بهانه های واهی همچون جوانی و خامی، عرصه را برای نسل جدید و جوان تنگ و تنگ تر می کنند و دایره مدیریتی کشور را چنان محدود و محصور می کنند که گویی در مملکت قحط الرجال آمده و تنها عده محدودی صلاح ملک و ملت را تشخیص می دهند و لاغیر.

مدیرانی برای همه ادوارقوانین مدون کشوری که سن 60 سالگی را سن بازنشستگی اعلام می کند بنا بر اقتضائاتی است؛ از جمله اینکه اولا افرادی که به سنین بالا می رسند توان شان تحلیل می رود و قادر نیستند به مثابه یک جوان فعالیت کنند و ثانیا با کنار رفتن آن ها فضا برای نسل جدید و اشتغال آن ها مهیا می شود، اما اکنون غالب دولتمردان فعلی در دهه هفتم زندگی خود به سر می برند.

بیژن نامدار زنگنه از سال 65 بر مسند وزارت تکیه زده است - البته منهای دوره احمدی نژاد - و محمدرضا نعمت زاده از دولت بنی صدر که به عنوان وزیر کار انتخاب شد تا دولت یازدهم که بالغ بر 70 سال داشت، همچنان وزیر بود.

علی ربیعی، محمود حجتی، عباس آخوندی، محمد فرهادی، حمید چیت چیان، اسحاق جهانگیری و محمدباقر نوبخت نیز از جمله دولتمردانی هستند که همگی در دهه هفتم زندگی خود به سر می برند و این همه در حالی است که جامعه ایرانی یک جامعه جوان است و دولت سالمندان بنا است جامعه ای جوان را که اقتضائات خاص خود را دارد، مدیریت و راهبری کند، غافل از آنکه جامعه احتیاج مبرم به خونی تازه در شریان های حیاتی خود دارد.

مدیریت تخصصی یا تخصص مدیریتیاشکال دیگری که در مورد بسیاری از وزرا به چشم می خورد این است که کأنه قرار است بعضی تحت هر عنوانی در مسند قدرت باقی بمانند و خیلی تخصص و یا جا و مکان آن ملاک نیست.

به عنوان نمونه در سابقه مدیریتی مسعود کرباسیان، معاونت وزیر نفت، وزیر بازرگانی، وزیر اقتصاد و سرانجام وزارت امور اقتصادی و دارایی به چشم می خورد.

محمود حجتی که در دوره اول ریاست جمهوری محمد خاتمی عنوان وزارت راه و ترابری را یدک می کشید اکنون وزیر جهاد کشاورزی است.

عباس آخوندی که از معاونت سیاسی وزارت کشور کار خود را آغاز کرد اینک وزیر راه و شهرسازی است.

محمد شریعتمداری نیز چند صباحی سرپرست وزارت ورزش و جوانان بود و در دولت اول و دوم خاتمی وزیر بازرگانی بود و همچنین ریاست کمیسیون اقتصادی شورای راهبردی روابط خارجی ایران را عهده دار بود اکنون وزیر صنعت، معدن و تجارت است.

عبدالرضا رحمانی فضلی نیز از ریاست دیوان محاسبات کشور و رییس حوزه خبر اتحادیه رادیو و تلویزیون های آسیا و اقیانوسیه چند سالی است بر مسند وزارت کشور تکیه زده است.

شیخ الوزرا یا همان بیژن نامدار زنگنه که گویی وزیر به دنیا آمده است، در کابینه رجایی در جایگاه معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد بود بعد وزیر جهاد سازندگی، وزیر نیرو و سرانجام وزیر نفت شد.

مسعود سلطانی فر نیز از ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارت ورزش و جوانان منصوب می شود.

محمدرضا نعمت زاده که در دولت بنی صدر وزیر کار بود، بعدها وزیر صنایع شد و در دولت روحانی عهده دار وزارت صنعت، معدن و تجارت شد.

محمد فرهادی به عنوان متخصص گوش و حلق و بینی که پیشتر 4 سال وزیر فرهنگ و آموزش عالی بود در دولت خاتمی وزیر بهداشت و درمان شد و در دولت یازدهم وزیر علوم و تحقیقات و فناوری اطلاعات شد و قس علی هذا از این نمونه ها فراوان یافت می شود.

اساسا به نظر می رسد در رتبه های عالی همچون وزارت، تصمیم گیرندگان قائل به تخصص نیستند و روابط سیاسی جای ضوابط را گرفته است و در بهترین حالت تخصص مدیریتی ملاک تصمیم گیری است.

پرواضح است افرادی را که با آزمون و خطا در طول سالیان دراز تجارب ارزنده ای اندوخته اند و اینک ادعا دارند در خشت خام می بینند آنچه را که جوانان در آینه هم قادر به دیدنش نیستند، نباید به راحتی از دست داد و جامعه را از تجاربشان محروم ساخت.

افرادی که سالیان سال در مناصب مدیریتی حضور داشته اند امروز از تجربه های ذی قیمتی بهره مندند اما گذر زمان لامحاله ضعف و سستی را بر آنها مستولی می سازد و حضورشان بر خلاف حوزه مدیریتی در سمت های مشورتی می تواند ارزشمند باشد.


کلید واژه ها: جوان - وزارت - دولت - وزیر - جوانی - جامعه - فناوری اطلاعات - سالمند - جوان ایرانی - ایرانی - انتخاب - عالی - ارتباطات - سالگی - اطلاعات - جمهوری اسلامی - اسلامی - جوانان - فناوری - عباس آخوندی - کابینه دولت - وزارت فرهنگ - فرهنگ - معاون - رییس جمهور - وزیر کشور - رتبه - سالمندان - منتقدان - آخوندی

آخرین اخبار سرویس:
ناظران مجلس در شورای اقتصاد مشخص شدند

نمایشگاه «تولید و اقتصاد بانوی دانشجو» در دانشگاه بجنورد برگزار می شود

ابتکار: گزارشی از پرونده «پسران شوشتری» خواسته ایم| لزوم آموزش های خودمراقبتی کودکان و نوجوانان+ابعاد تازه از تجاوز به نوجوانان در شوشتر| احمد تن تن کیست؟

کتاب و مکافات!

بخوانیم تا حالمان خوش شود

سرپرست 11 استانداری منصوب شدند + اسامی

سرخط اخبار هواپیمایی،فرودگاه ها و سفر در 26 آبان 1397

اختلاف میان وزارت کشور و هیات دولت درباره انتصاب 14 استاندار

ثبت کوتاهترین دوره مدیریت کشور با اشتباه تایپی!

بازنشسته ها رفتند؟

شارغون را دریابید

باب القبله حرم امامین جوادین (ع) رونمایی می شود

روحیه اعتقادی و جهادی در نیروی انتظامی باید تقویت شود

پیش بینی سعید حجاریان از ریزش جدی آرای اصولگرایان به سبد اصلاح طلبان

مصطفی زمانی به جمع بازیگران سریال «نهنگ آبی» پیوست+عکس

میزان مشارکت مدیران مسئول از مرز 500 نفر گذشت

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران منصوب شد

اگر مدیری به الکترونیک شدن خدمات سلامت و نظام ارجاع اعتقادی ندارد، باید مسئولیت خود را ترک کند

لزوم آمادگی مدیریت شهری در برابر برف و سرما

آمریکا نمی تواند رفتار مردم ایران را تغییر دهد

ناظران مجلس شورای اسلامی در شورای اقتصاد مشخص شدند

مشارکت و همیاری در اصلاح جامعه از مصادیق بارز در انتظار فرج حجت خدا به شمار می آید

ابهام درباره زمان اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان

لزوم آمادگی مدیریت شهری در برابر برف و سرما

تاکید مسجد جامعی بر عدم استفاده از نمک در برف روبی ها

گلایه حبیب زاده از عدم پرداخت مطالبات 400 کارگر بازنشسته اتوبوسرانی

بندپی؛ سرپرست سازمان تامین اجتماعی شد

اصلاح اصلاحات ، پوست اندازی یا ...؟!

مافی: سطح دسترسی نوجوانان و کودکان به اینترنت باید تعریف مشخصی داشته باشد

بررسی راهکارهای مقابله با تحریم در جلسه غیر علنی مجلس

طرح زمستانه هلال احمر از 22 آذر آغاز می شود

ترامپ : زمان مناسبی برای تعطیلی دولت است

اژه ای: مدیر عامل نیشکر هفت تپه فراری است

بندپی، سرپرست سازمان تامین اجتماعی شد

مخالفت شورای نگهبان با طرح مقابله با کودک همسری

کلیات طرح تکلیف شهرداری تهران به ارائه جدول بهای خدمات تصویب شد

استقبال دانشجویان فنی مهندسی اسفراین از نمایشگاه کتاب/ مسئولان نمایشگاه هایی با عنوان کتاب های تخصصی رشته ها فراهم آورند

حناچی از چرخه نخبگان آمده است

تغییر جهت برنامه ها به سمت نوآوری و خلاقیت

در خواست قوه قضاییه از ظریف برای ارائه اسناد پولشویی/ بازداشت 9 نفر در پرونده تخلفات بانک مرکزی/ متواری شدن مدیرعامل کارخانه هفت تپه/ عدم محکومیت برادر لاریجانی در پرونده زمین خواری

هدف صندوق توسعه ملی تقویت بخش خصوصی است

افشای حقایق ضد بشری آمریکا مسیر افول استکبار را سرعت می بخشد

بازی دو سر بُرد ایران در لاهه

اژه ای خواستار ارائه اسناد وزیر امور خارجه درباره پولشویی شد

استفاده از ظرفیت های سربازی به منظور اشتغال و کارآفرینی

شجاعی سرپرست استانداری اصفهان شد

سعید حجاریان: تنها گزینه ما، روحانی بود/ پروژه اصلی دولت برجام بود

­آغاز برنامه های هفته بسیج از 29 آبان

راه های مقابله با تحریم ها و ارائه بسته های حمایتی مورد بررسی قرار گرفت

جایزه ترویج علم به برنده جایزه جلال اهدا شد

شاه کلید خنثی کردن اسلام هراسی و تبیین چهره رحمانی اسلام

فضای مجازی به تسخیر نیروهای انقلابی درآید

طرح ساماندهی پیام رسان های اجتماعی اعلام وصول شد

حناچی از نیروهای توانمند و سرافراز جنگ بود

کیخا: دولت هرچه سریع تر نرخ خرید محصولات کشاورزی را اعلام کند

گرامی داشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابداری

چهارمین همایش حقوق بشر آمریکایی در سنندج

تشکیل کمیته دولت برای مقابله با تحریم ها/ کمیسیون اقتصادی چک لیست راهکارها را بررسی می کند

هدف صندوق توسعه ملی تقویت بخش خصوصی است

اژه ای خواستار ارائه اسناد وزیر امور خارجه درباره پولشویی شد

درخواست بانک مسکن برای دریافت طلب از بابک زنجانی

زمان آغاز ثبت نام در آزمون دوره دکتری سال 98

دعوت امام جمعه و استاندار آذربایجان غربی برای استقبال از رییس جمهور

زمان پخش برنامه های امروز سیمای شبکه دنا

گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابداری

مشکلات کارگران نیشکر هفت تپه در دولت بررسی می شود

درخواست «اژه ای» از «ظریف» برای ارائه اسنادش درباره پولشویی

آیت الله شهیدی که در زندان ساواک تمام اتهامات پدرم را به گردن گرفت

«نهم ربیع الاول» به عنوان سالروز فوت خلیفه دوم اتقان ندارد

خانه ای که به حرم امامین عسکریین (ع) تبدیل شد + عکس

مردم آمریکا این بار خوشبختی را از دموکرات ها می خواهند

صحنه هایی از درگیری پلیس یونان با دانشجویان معترض

راهکارهای مقابله با تحریم در مجلس بررسی شد

شهردار بازنشسته در انتظار بخشنامه وزارت کشور

تصاویر/ نشست سیاسی «جریان شناسی مجلس شورای اسلامی» در مدرسه علمیه علوی قم

قزوین از شهرهای عالم پرور در کشور است / در خانواده محبت و مهربانی در اولویت باشد

عمل انسان چه زمانی بی نتیجه می شود؟

علامه طباطبایی از ستون های جریان فکری اسلامی است

ترامپ: پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا می شود

سرپرست تامین اجتماعی مشخص شد

مقبولیت آمریکا با چالش مواجه شده است/قدرت آمریکا در جهان رو به افول است

حمله توپخانه ای سعودی ها به مناطق مسکونی حدیده

سوال از وزیر نفت در دستور کار نمایندگان

توضیحات لاریجانی درباره جلسه غیر علنی مجلس

قدرت آمریکا در جهان به ویژه خاورمیانه رو به افول است

استخدام طراح صنعتی

شکرالله حسن بیگی سرپرست استانداری تهران شد

استخدام گرافیست

استخدام طراح

استخدام طراح گرافیک

اژه ای:ظریف اسناد خود درباره پولشویی را ارائه کند/در برخورد با فساد با احدی تعارف نداریم

استخدام روانشناس

افشای حقایق ضد بشری آمریکا مسیر افول استکبار را سرعت می بخشد

رقابت آثار تالیفی و ترجمه در بازار کتاب متوازن نیست

مدیریت حلقه مفقوده

بازی دو سر بُرد ایران در لاهه

«نه» به فیلترینگ واقعیت جامعه

جزیره کیش هفته ای به یادماندنی را پشت سر گذاشت

ارتقای کیفی و تعالی مدارس کشور کلید خورد

مدیر جدید روابط عمومی انجمن های اسلامی دانش آموزان منصوب شد

ایران؛ جامعه ای جوان با دولتمردانی سالمند!

ایران؛ جامعه ای جوان با دولتمردانی سالمند!