مطالب مرتبط:
مسمومان الکلی با حال بد از بیمارستان فرار می کنند!/اضافه کردن مرگ موش به الکل برای نشئگی!
مصرف الکل 9نفر را در کهگیلویه و احمد راهی بیمارستان کرد
تعداد مسمومان الکل به 302 نفر رسید
مدیرکل ستاد بحران سیستان و بلوچستان خبر داد مراجعه بیش از 570 نفر به بیمارستان های منطقه سیستان
حال ده نفر از مسمومان الکل متانول وخیم گزارش شده است/ 60 نفر دیالیز شده اند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 14:012018-10-17پزشكي

مسمومان با الکل تعقیب نمی شوند، به بیمارستان ها مراجعه کنند


ایرناپلاس- براساس آخرین آمار از نیمه شهریورماه تا 17 مهر 768 نفر بر اثر مصرف مشروب الکلی تقلبی حاوی متانول دچار مسمومیت شدند که از این تعداد 96 نفر جان خود را از دست دادند.

- متخصصان و حقوقدان ها در گفت وگو با ایرناپلاس مطرح کردند: مسمومان با الکل تعقیب نمی شوند، به بیمارستان ها مراجعه کنند تهران- ایرناپلاس- براساس آخرین آمار از نیمه شهریورماه تا 17 مهر 768 نفر بر اثر مصرف مشروب الکلی تقلبی حاوی متانول دچار مسمومیت شدند که از این تعداد 96 نفر جان خود را از دست دادند.

دکتر محمدرضا قدیرزاده، رییس گروه مطالعات اعتیاد و سوء مصرف مواد سازمان پزشکی قانونی کشور به خبرنگار ایرناپلاس می گوید: شواهد نشان از آن دارد که علت اصلی مرگ ها و آسیب های جبران ناپذیر، دیر مراجعه کردن یا اصلا مراجعه نکردن بیماران به مراکز درمانی است که می توان حدس زد ترس از مجازات یکی از عوامل اصلی آن است.

به گفته او براساس آمار و اطلاعات فوتی های مصرف الکل، 82 نفر آنها در بیمارستان و 8 نفر در منزل فوت شدند، محل فوت 6 نفر از بیماران هم نامشخص گزارش شده است.

این در حالی است که حسین حسنیان مقدم، فلوشیب سم شناسی بالینی و مسمومیت های بیمارستان لقمان می گوید که هیچ بخشنامه و دستورالعملی در بیمارستان ها وجود ندارد که توصیه کرده باشد فرد مسموم شده با الکل به مراجع قضایی و پلیسی تحویل داده شود، نکته ای که دکتر قدیرزاده هم آن را تأیید می کند.

**پزشکان می گویند مراکز درمانی دستورالعملی برای معرفی مسموم شدگان با الکل ندارند حسین حسنیان مقدم در گفت وگو با خبرنگار ایرناپلاس، با بیان اینکه مسموم شدگان با الکل نباید از مراجعه به بیمارستان ها و مراکز درمانی ترسی داشته باشند ، می گوید: پزشکان ملزم به حفظ اسرار بیمار هستند و حتی ماده قانونی وجود دارد که اگر پزشکی برخلاف موازین قانونی اسرار بیمار را افشا کند، به مجازات محکوم می شود.

براساس ماده 648 قانون مجازات اسلامی، اطبا و جراحان و ماماها و داروفروشان و همه کسانی که به مناسبت شغل یا حرفه خود محرم اسرار می شوند هرگاه در غیر از موارد قانونی، اسرار مردم را افشا کنند به سه ماه و یک روز تا یک سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا شش میلیون ریال جزای نقدی محکوم می شوند.

حسنیان مقدم می گوید: وظیفه پزشکان تلاش برای معالجه بیماری است که به آنها مراجعه کرده است.

پزشک، پلیس نیست که به دنبال کشف جرم بیمار باشد.

بیمارستان باید مکان امنی برای بیماران باشد تا هر فردی بتواند برای درمان به آن مراجعه کند.

هیچ بخشنامه و دستورالعملی در بیمارستان ها وجود ندارد که بر اساس آن توصیه شده باشد فرد مصرف کننده الکل به مراجع قضایی و پلیسی تحویل داده شود.

من سال هاست در بیمارستان لقمان مشغول به کار هستم؛ بیمارستانی که هر روز بیمارانی به خاطر مسمومیت در اثر مصرف الکل به آن مراجعه می کنند.

با اطمینان می توانم بگویم تاکنون هیچ یک از بیماران به دلیل مصرف الکل تعقیب قانونی نشده اند چون در بیمارستان به مراجعه کنندگان به چشم بیمار نگاه می شود نه مجرم.

به گفته او با وجود این، همواره بیمارانی که با الکل دچار مسمومیت شده اند از مراجعه به بیمارستان ها هراس دارند و حتی اگر مراجعه هم کنند، گاهی اوقات از بیان اینکه الکل مصرف کرده اند، امتناع کرده و فرایند درمان را با مشکل مواجه می کنند.

علت این امر هم صرفا ترس و بی اعتمادی بیماران به سیستم و ترس از مجازاتی است که وجود ندارد.

**حقوقدان ها: افشای اسرار بیمار، جرم و قابل پیگیری قانونی استبهمن کشاورز، حقوقدان هم با استناد به ماده 648 قانون مجازات اسلامی می گوید: بدون تردید هیچ مرکز درمانی اطلاعات بیماران خود را فاش و چنین مواردی را گزارش نمی کند چون پزشکان حق ندارند اسرار بیماران خود را فاش کنند و این اطلاعات جزو اسرار حرفه ای به حساب می آید.

به گفته او چنین اقدامی نه تنها خلاف قانون مجازات اسلامی است بلکه با سوگندنامه بقراط که دانش آموختگان رشته پزشکی تعهد می کنند به آن وفادار باشند، مغایرت دارد.

در این سوگندنامه با شاهد گرفتن خدا به او قسم یاد می شود که رازداری پزشکی حفظ شود.

او در پاسخ به این سؤال که در این ماده قانون مجازات اسلامی عنوان شده که غیر از موارد قانونی افشای اسرار بیماران جرم است و با توجه به اینکه شرب مسکر در کشور ما جرم محسوب می شود، نمی توان آن را جزو موارد قانونی ای به حساب آورد که گزارش آن به مراجع قانونی مجاز باشد، می گوید: با قطعیت می‎توان گفت این موارد قانونی اصلا مشمول کسانی که با الکل مسموم شده و به بیمارستان ها مراجعه می کنند، نمی شود.

منظور از موارد قانونی زمانی است که پرونده ای تشکیل شده که مثلا فردی با سم کسی را مسموم کرده است، در این صورت ممکن است بازپرس به داروخانه ای که فرد، دارو را از آن تهیه کرده مراجعه و از او سؤال کند که آیا چنین فردی از شما سم خریداری کرده است یا خیر.

بله در چنین موردی مسئول داروخانه موظف است به این سؤال پاسخ دهد.

یا ممکن است فردی که بیماری ایدز دارد، از روی قصد دیگری را به این بیماری مبتلا کرده باشد در این صورت ممکن است بازپرس به پزشک او مراجعه کند و در مورد اینکه این فرد خاص به بیماری ایدز مبتلاست یا خیر، از او سؤال کند.

در چنین موردی هم ضابط قضایی یا بازپرس فردی را که مکلف به حفظ اسرار حرفه ای است وادار می کند اسرار بیمار را به مرجع قضایی صالح اعلام کند.

در غیر از موارد این چنینی، پزشک، روانکاو یا مراکز درمانی نه تنها وظیفه و تکلیفی در زمینه افشای اسرار بیمار خود ندارند بلکه اگر چنین کنند، مجرم هستند و باید مجازات شوند.

به گفته او اگر پزشک یا مرکز درمانی چنین گزارشی را به مراجع قضایی و پلیسی اعلام کنند، به دلیل افشای اسرار و به استناد ماده 648 مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد.

البته علی القاعده سازمان نظام پزشکی هم باید در زمینه چنین تخلفی اقدام کند و حتی تا آنجا پیش برود که پروانه اش را باطل کند زیرا پزشکی که چنین ضابطه مهم و تاریخی را زیر پا بگذارد، قاعدتا در خور ادامه حرفه پزشکی نیست.

دکتر کامبیز نوروزی، حقوقدان هم صحبت های کشاورز را تأیید می کند و می گوید: پزشکان و مراکز درمانی مجاز نیستند اطلاعات و اسرار بیماران خود را به مراکز قضایی و پلیسی اعلام کنند و اگر چنین کنند تخلف کرده اند.

**علائم مسمومیت با متانول یا الکل سمیفلوشیب سم شناسی بالینی و مسمومیت های بیمارستان لقمان به جز عامل ترس از مجازات، بی اطلاعی از علائم مسمومیت با متانول یا الکل چوب را هم یکی دیگر از دلایل عدم مراجعه به مراکز درمانی می داند و بر این اعتقاد است که بهتر است در رسانه های عمومی در رابطه با علایم مسمومیت با متانول هم اطلاع رسانی شود تا از میزان تلفات ناشی از چنین مسمومیت هایی کاسته شود.

چون تبعات ناشی از آن فقط یک موضوع فردی نیست و خسارت های ناشی از آن گریبان گیر جامعه هم می شود.

او می گوید: در مسمومیت با الکل زمان مراجعه برای تیم پزشکی بسیار مهم است.

معمولا کسانی که اتانول یا همان الکل قابل شرب مصرف می کنند، دچار علایم گرم شدگی و مستی می شوند.

اما اشکال کار از آنجایی شروع می شود که فرد مصرف کننده، علایم مسمومیت با متانول را با علایم مستی اشتباه می گیرد و با تصور اینکه حالت هایی که دارد به علت مستی است و به زودی بهبود خواهد یافت از مراجعه به موقع به مراکز درمانی خودداری می کند.

به گفته حسنیان مقدم، افرادی که مشروبات الکلی (حاوی الکل اتیلیک یا قابل شرب) مصرف می کنند، از دهانشان بوی الکل استشمام می شود، همچنین به دلیل اینکه الکل روی کورتکس مغز تأثیر می گذارد، از حالت عادی خود بی پرواتر می شوند، معمولا چهره شان برافروخته است و اختلال تعادل دارند.

اگر فردی بیش از حد الکل قابل شرب مصرف کرده باشد، سه یا چهار ساعت بعد از مصرف گرفتار تهوع و مسمومیت می شود و معمولا در چنین شرایطی به اورژانس مراجعه می کند.

اما فردی که الکل صنعتی و در رأس آن متانول مصرف کرده باشد، علائم مسمومیت در او دیر ظهور می کند زیرا متانول باید در بدن متابولیزه و تبدیل به متابولیت های سمی شود.

سپس این متابولیت های سمی روی عروق مختلف بدن از جمله اعصاب چشم و سیستم اعصاب مرکزی تأثیر بگذارد تا فرد دچار علائم مسمومیت شود.

این فلوشیب سم شناسی بالینی و مسمومیت های بیمارستان لقمان می گوید: بنابراین فرد مصرف کننده الکل اگر بعد از گذراندن دوره مستی، احساس کرد که علائم جدیدی سراغش می آید، باید فرض اش را بر این بگذارد که احتمالا الکل مسموم مصرف کرده و هرچه سریع تر به مراکز درمانی مراجعه کند.

هر چه زمان مراجعه به مراکز درمانی سریع تر باشد احتمال بهبودی فرد بیشتر است.

به گفته او اگر بیمار در ساعات اولیه مسمومیت با الکل به بیمارستان مراجعه کند، اقداماتی که می توان برای درمان او انجام داد بسیار متنوع تر از زمانی است که دیر مراجعه کند.

حسنیان مقدم می گوید: هرچه میزان مصرف توأمان متانول نسبت به اتانولی که فرد مصرف کرده بیشتر باشد، انتظار داریم فرد زودتر گرفتار علائم مسمومیت شود.

البته به طور میانگین 15 تا 24 ساعت طول می کشد که علائم مسمومیت با متانول در فرد به صورت جدی بروز کند بنابراین اگر فرد این علائم را با علائم مستی اشتباه نکند و مقاومتی هم نسبت به مراجعه به مراکر درمانی نداشته باشد، انتظار می رود در این بازه زمانی به اورژانس ها مراجعه کند.

به گفته او، این افراد قبل از اینکه به بیمارستان ها مراجعه کنند، گرفتار مشکل بینایی می شوند و ممکن است جلو چشم هایشان چیزهایی شبیه به برفک ببینند.

معمولا در خواندن پیامک ها و کلمات دچار مشکل می شوند و ممکن است به مرور زمان این وضعیت شان بد و بدتر شود.

هرچه مدت زمان این اختلال بینایی طول بکشد و فرد دیرتر مراجعه کند شانس اش برای بهبود کمتر خواهد بود.

حتی ممکن است فرد دچار کاهش سطح هوشیاری و تشنج شود که اگر در چنین حالتی درمان به تاخیر بیفتد منجر به مرگ بیمار می شود.

حسنیان مقدم می گوید که اگر فرد دچار مسمومیت با متانول بعد از 72 ساعت به بیمارستان مراجعه کند دیگر هیچ شانسی برای بهبودی ندارد.

این فلوشیب سم شناسی بالینی و مسمومیت های بیمارستان لقمان می گوید: درمانی که می توان حتی آن را از خانه هم آغاز کرد این است که به فردی که با متانول مسموم شده است، اتانول بدهیم.

اما مشکلی که وجود دارد این است که اگر فرد دسترسی به اتانول سالم داشت که متانول مصرف نمی کرد.


کلید واژه ها: بیمار - بیمارستان - مسموم - مراجع - الکل - قانون - سازمان پزشکی قانونی کشور - بیماران - مسمومیت - درمان - سازمان پزشکی قانونی - مجازات - پزشکان - مصرف - خبرنگار - بخشنامه - آمار - پزشکی قانونی - پزشکی - تقلبی - دکتر - ماده - افشا - پلیس - اطلاعات - اعتیاد - بیماری - وظیفه - قضایی - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
ریزش مو در کودکان ؛ علل وقوع و راه های درمان

نمکی: برای استقرار «پزشک خانواده» به وزارت بهداشت آمدم

هشدار در مورد تعطیلی بیمارستان های غزه به دلیل نبود سوخت

پنج واحد صنفی متخلف و یک آزمایشگاه غیر مجاز در فارس تعطیل شد

آسیب به حرمت جامعه پزشکی؛ موجب اختلال در فرایند درمان

ارتباط سلامت روان کودک و گل و گیاه / از آرامش تا افزایش تمرکز

شناسایی انواع بی خوابی

هرگز به شیرخواران، آب معدنی ندهید

ماسک های خانگی ضد جوش که پوستتان را مثل آینه صاف می کنند

درمان سریع یبوست شدید

درمان آسم با مصرف این شربت

افتتاح نخستین دفتر مشاوره و خدمات پرستاری در منزل درجزیره کیش

سونوگرافی آنومالی چیست؟

فواید بی نظیر کلم بروکلی

با شایع ترین انواع کمبود ویتامین و راه های رفع این کمبود ها آشنا شوید

هیچ نگرانی در زمینه دارو وجود ندارد

هر آنچه باید درباره بیماری «اکستروفی مثانه» بدانید

استفاده از یک باکتری خائن برای نابودی باکتری های آب

امکانات نانو در علوم پزشکی خراسان شمالی به خوبی فراهم شده است

پنج عادت غلط روزانه، طول عمرتان را کم می کند!

دیدگاه عمومی به مقوله سالمندی باید تغییر کند

روزیاتو: 8 باور رایج اما غلط درباره مغز انسان و توانایی های آن

10 خاصیت فوق العاده ی زعفران

آموزش؛ نخستین رکن پیشگیری از حوادث

اول سایر مشاغل بعد پزشکان

پنج عادت غلط روزانه، طول عمرتان را کم می کند!

جایگزینی کیسه های پارچه ای به جای نایلونی در مهریز آغاز شد

برای اولین بار در جهان شیر خشک و اسپری ضد انگل پرندگان توسط محققان پارک علم و فناوری تولید شد

روش های تشخیص چرم مصنوعی از اصل

رژیم سلامتی که می تواند زندگی انسان ها و کره زمین را نجات دهد

10 تهدید اصلی برای سلامت بشر در 2019

حال سوخت وسازتان چطور است؟

موافقت وزارت بهداشت با تـاسیس دو پژوهشکده در دانشگـاه علوم پزشکی مشهـد

چگونه خواب خود را بر اساس ملاتونین تنظیم کنیم و لذت ببریم؟

چطور قلبی سالم داشته باشیم؟

ویتامین های واجب برای زنان

6 خوراکی برای کاهش سردرد های میگرنی + اینفوگرافی

این عادت اشتباه دلیل پوسیدگی دندان شماست!

ارتباط کم خوابی زنان در دوران بارداری با دیابت

ارتباط بین بیماری شدید لثه با سرطان های ریه و روده

ارتباط مصرف نمک اضافی و افزایش ریسک ابتلا به زوال عقل

شیوع آنفلوآنزای خوکی در کشور تکذیب شد

11 نکته مهم درباره انتقال تبخال و زگیل تناسلی

ارتباط سلامت روان کودک و گل و گیاه / از آرامش تا افزایش تمرکز

مصدومیت 11 نفر در پیست اسکی کاکان یاسوج

آغاز فعالیت آزمایشگاه ارزیابی حسی مواد غذایی در مشهد

عاداتی به ظاهر مفید اما مضر برای مغز

بهترین روش برای پاکسازی روده با گیاهان طبیعی

درمان پوکی استخوان با تغییر نورون های مغزی

غذاهایی که چربی دور شکم را از بین می برند

استرس خطر آلزایمر را افزایش می دهد

وضعیت دختری که سگ ها در لواسان به او حمله کردند

وخیم تر شدن وضعیت بهداشتی در نوار غزه

5 علت اصلی بی میلی زنان به رابطه جنسی

عاداتی به ظاهر مفید اما مضر برای مغز

افراد سازگار سلامت روان بهتری دارند

معرفی 5 عادت غلط که طول عمرتان را کوتاه می کند

5 راهکار برای داشتن نوجوانی سالم

10 ترفند برای سلامتی قلب

پنج عادت غلط روزانه، طول عمرتان را کم می کند!

مواد غذایی طبیعی کاهنده قند خون را بشناسید

سریع ترین روش های درمان یبوست

شیوع آنفلوآنزای خوکی در کشور تکذیب شد

استرس خطر آلزایمر را افزایش می دهد

یک پنجم زوج های ایرانی نابارور هستند

رایانه چه بلایی سر چشمانتان می آورد

اقدام پژوهی چـگونه توانستم روابط اجتماعی را در بین دانش آموزان مدرسه تقویت کنم

خوابیدن کج و کوله چه بلایی سر بدن شما می‎آورد؟

تغییرات رنگ پوست نشانه سرطان است

یک پنجم زوج های ایرانی نابارور هستند

درمان بوی بد دهان و نفس بد بو با دارچین

خواب کوتاه روزانه و 7 اتفاقی که به دنبال آن در بدن می افتد

نمک ید دار مصرف کنیم یا نمک دریا؟

عملکرد جزیره ای در نظام سلامت ممکن نیست

مصدومیت 56 نفر طی 48 ساعت در تصادفات کهگیلویه و بویراحمد

خلأهای قانونی مشکل درمان ناباروری کشور

نامه رییس انجمن علمی روان درمانی به وزیر سابق بهداشت

سرپرست وزارت بهداشت: عملکرد جزیره ای در نظام سلامت ممکن نیست

انتخاب زنجان به عنوان پایلوت غذای سالم در کشور کاهش بیماری ها دستاورد نظام امنیت تغذیه

استرس خطر آلزایمر را افزایش می دهد

ماموریت های فضایی به عضلات نخاعی آسیب می رساند

یک پنجم زوج های ایرانی نابارور هستند

زایمان زن 23 ساله در زندان مردان!+عکس

بدبوترین چربی سوز که فورا لاغرتان می کند

انتخاب زنجان به عنوان پایلوت غذای سالم در کشور/ کاهش بیماری ها دستاورد نظام امنیت تغذیه

نامه رییس انجمن علمی روان درمانی به وزیر سابق بهداشت

پنج عادت غلط روزانه، طول عمرتان را کم می کند!

ستاره هایی که از بیماری های کشنده نجات یافتند +عکس

آیا علائم چشم شما جدی هستند؟

خوراکی هایی برای کاهش کسالت صبحگاهی

هر آنچه باید درباره بیماری «اکستروفی مثانه» بدانید

آموزش و حساس سازی مردم در زمینه بیماری های غیر واگیر

آمایش سرزمینی گفتمان فکری جدیدی را در دانشگاه های علوم پزشکی کشور ایجاد کرده است

تشریح دستاوردهای چهل ساله انقلاب در حوزه سلامت

29 هزار راس گاو در آبیک برای شناسایی تب مالت خونگیری شدند

خطر مرگ برای نوزاد در اثر خوراندن عسل

29 هزار راس گاو در آبیک برای شناسایی تب مالت خونگیری شدند

کمبود واکسن فلج اطفال تزریقی در اصفهان برطرف شد

شیوه های طبیعی پاکسازی کبد

آموزش عالی سلامت در 4 دهه انقلاب اسلامی ارتقای چشمگیری داشته است

مسمومان با الکل تعقیب نمی شوند، به بیمارستان ها مراجعه کنند

مسمومان با الکل تعقیب نمی شوند، به بیمارستان ها مراجعه کنند