مطالب مرتبط:
سیاست حاکمان عباسی واموی درباره امامان معصوم یکسان نبوده است
سیاست حاکمان عباسی واموی درباره امامان معصوم یکسان نبوده است
معرفی کتب عاشورایی/دو امام مجاهد نگاهی به زندگی و سیره امامان معصوم (ع)
فیلم/ معرفت شناسی امام حسن مجتبی(ع) در کودکی
صفات پیامبر در کلام امام مجتبی ع
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 12:402018-10-17سياسي

امامان معصوم چگونه سیاست ورزی می کردند؟/تعریف امام مجتبی از سیاست


حجت الاسلام ملک زاده با بیان اینکه سیاست، سامان دادن دنیای مردم و فراهم کردن عوامل رشد انسان هاست، گفت: امام مجتبی(ع) می فرمایند: سیاست یعنی رعایت حقوق خداوند، - "، مهر نوشت: حجت الاسلام محمد ملک زاده، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی درباره نحوه سیاست ورزی پیشوایان معصوم گفت: تعریفی که امام حسن(ع) از سیاست ارائه فرموده اند این است؛ ایشان می فرمایند: سیاست یعنی رعایت حقوق خداوند، حقوق زندگان و حقوق مردگان.

امام حسن(ع) در تعریف سیاست می فرمایند: سیاست یعنی رعایت حقوق خداوند، حقوق زندگان و حقوق مردگان وی در تشریح این تعریف از سیاست گفت: حقوق خداوند آن است که به آنچه امر فرموده اطاعت کنی و آنچه نهی کرده بپرهیزی.

حقوق زندگان آن است که در مورد برادران دینی، وظایف خود را انجام دهی و در خدمتگزاری به هم کیشان، درنگ کنی و نسبت به ولی امر تا وقتی که او نسبت به مردم اخلاص دارد، اخلاص داشته باشی و هر گاه او از راه راست منحرف شد، در برابر او فریادت را بلند کنی، اما حقوق مردگان آن است که خوبی های آنها را بیان کنی و از بیان گناه و لغزشهای آنها، خودداری نمایی، زیرا آنها را خدایی است که به اعمال آنان رسیدگی می کند.

بنابراین می توان نتیجه گرفت سیاستی که در راه اجرای عدالت، ادای حقوق و رعایت ارزشهای اخلاقی به کار رود، سیاستی مثبت و پسندیده خواهد بود و هر سیاستی که در راه ظلم و ستم و هر گونه امور باطل قرار گیرد و به عنوان ابزاری برای اهداف غیرانسانی و غیراخلاقی باشد، سیاست مذموم، ناپسند و منفی خواهد بود.

این کارشناس دینی در ادامه گفت: بر این اساس بدیهی است که ارتباط ناگسستنی پیشوایان معصوم با سیاست، به سیاست مثبت و پسندیده بازگردد.

ارتباطی که با تار و پود زندگی آن بزرگواران آمیخته بوده و تفکیک ناپذیر است، زیرا اساس زندگی معصوم و به طور کلی پیامبران الهی از یکسو بر اثبات وحدانیت و ربوبیت الهی قرار گرفته و از سوی دیگر با طاغوتیان و معبودهای باطل به مبارزه برخاسته است.

مهمترین وظیفه آنان اجرای عدالت و قسط در میان مردم است، وظیفه ای که بدون دخالت در سیاست و تأسیس حکومت امکان پذیر نخواهد بود.

ملک زاده با بیان اینکه ابتدا باید نگاه خود را به دنیا روشن کنیم، گفت: دنیا بر دو گونه است: دنیای مذموم و ناپسند و دنیای ممدوح و پسندیده.

اگر دنیا وسیله ای برای اهداف معنوی باشد و از راه حلال به دست آید، چنین دنیایی نه تنها مذموم نیست، که چه بسا موجب قرب الهی و کمال انسانی نیز خواهد بود.

تعابیر روایی که در مورد مذمت دنیا آمده، ناظر به دنیای ناپسند و مذموم است.

کسی که دنیا و ثروتها و امکانات دنیایی را در معارف صحیح هزینه کند، دنیاطلب نیست؛ بلکه دنیا را وسیله ای برای نیل به آرمانهای عالی اسلامی و انسانی قرار داده و چنین شیوه ای هیچ منافاتی با زهد اسلامی ندارد.

از دیدگاه اسلامی دخالت در سیاست برای رسیدن به مطامع دنیایی و قدرت طلبی، فخرفروشی و .

نیست؛ بلکه تکلیف و وظیفه ای است برعهده انسان مؤمن که او نیز به دلیل احساس مسئولیت خود در برابر جامعه و هم نوعان به این وادی پا می گذرد.

دنیا بر دو گونه است: دنیای مذموم و ناپسند و دنیای ممدوح و پسندیده.

اگر دنیا وسیله ای برای اهداف معنوی باشد و از راه حلال به دست آید، چنین دنیایی نه تنها مذموم نیست، که چه بسا موجب قرب الهی و کمال انسانی نیز خواهد بود این کارشناس دینی افزود: در سیره سیاسی اهل بیت(ع) رضایت و حمایت مردم از حاکم اسلامی همواره به منزله مهمترین عنصر در تشکیل حکومت اسلامی شمرده می شود.

اساس برپایی حکومت اسلامی و حاکمیت سیاسی رسول خدا(ص) در مدینه باخواست و اعلام حمایت از گروه های مختلف مردم مدینه در قالب بیعت با رسول خدا (ص) تحقق یافت.

امیرمؤمنان علی(ع) برخلاف آنکه از سوی رسول خدا(ص) به عنوان جانشین بلافصل آن حضرت انتخاب شد، ولی تا 25 سال به دلیل عدم همراهی و حمایت مردم، در ظاهر حاکمیت سیاسی را عهده دار نبود و زمانی آن حضرت به طور رسمی حاکمیت سیاسی را پذیرفت، که گروه های گسترده مردم با اعلام رضایت و حمایت خویش از ایشان، زمینه ایجاد و تداوم این منصب را برای او فراهم ساختند.

بر این اساس مردم در تأسیس حکومت و انتخاب حاکم، دارای نقش محوری هستند نه در مشروعیت بخشیدن به آن، زیرا حق تشکیل حکومت و انتخاب حاکم اولا و بالذات از آن خداست.

مردم مکلف و موظف به انتخاب حاکمانی هستند که مورد رضایت خداوند باشد، اما چنانچه به هر دلیل مردم به این وظیفه دینی خود عمل نکردند، پیشوای معصوم نیز آنان را به انجام این وظیفه وادار نمی سازد.

این امر هرگز به معنای رضایت معصوم به عملکرد مردم نیست؛ زیرا وظیفه مردم تن ندادن به حاکمیت سیاسی جور و دفاع از حاکمیت یا جانشینان اوست وظیفه ای دینی که در صورت عمل نکردن به آن در پیشگاه الهی خطاکار خواهند بود.

وی اظهار داشت: ماهیت بیعت یا پیمان دینی ـ سیاسی با امت، به عنوان مهمترین ابزار تقویت پایگاه مردمی و اجتماعی بود که در درجه نخست، پذیرش اسلام از سوی بیعت کنندگان و در درجه دوم رضایت به تشکیل حکومت اسلامی را به دنبال داشت.

به این ترتیب نقطه آغازین و زیربنای اساسی تشکیل حاکمیت سیاسی اسلام در زمان رسول خدا(ص) از طریق بیعت و با اعلام رضایت و حمایت مردم پدید آمد و رسول خدا(ص) نیز پس از تشکیل پایگاه مردمی و اطمینان یافتن از آن، به سمت تشکیل حکومت اسلامی حرکت کرد.

چنین رویکردی در رابطه با ائمه اطهار(ع) نیز ادامه داشت.

حاکمیت سیاسی امیرمؤمنان علی(ع) و امام حسن مجتبی(ع) پس از انجام بیعت تحقق یافت.

حجت الاسلام ملک زاده گفت: پس از بیعت مردم با امام حسن(ع) به دلیل آنکه این بیعت از پشتوانه اعتقادی چندان عمیقی برخوردار نبود، دیری نپایید که ارکانش متزلزل شد و مردم متأثر از فریب کاری ها و سیاستهای مزورانه معاویه و دنیاطلبی خود، دست از بیعت خویش با امام برداشتند و ایشان را مجبور کردند تا حاکمیت سیاسی را به معاویه واگذارد، البته امام حسن مجتبی(ع) نیز برای حفظ مصالح مسلمانان فقط قدرت سیاسی رسمی خویش را به طور محدود و موقت به معاویه واگذار کرد و این، هرگز به معنای واگذاری زعامت دینی و امامت ایشان به معاویه نبود، زیرا روشن است که امامت و پیشوایی دینی، منصبی خاص معصوم است که قابل واگذاری به غیر نیست.

واگذاری حاکمیت سیاسی از سوی امام حسن(ع) به معاویه، هرگز حکومت معاویه را مشروعیت نبخشید وی افزود: همچنین باید به این نکته توجه داشت که واگذاری حاکمیت سیاسی از سوی امام حسن(ع) به معاویه، هرگز حکومت معاویه را مشروعیت نبخشید، زیرا نخست اینکه این اقدام با رضایت و آزادی امام صورت نگرفت، بلکه اوضاع حاکم بر آن زمان و مصلحت جامعه اسلامی و مسلمین، ایشان را به این اقدام مجبور کرد.

دوم اینکه با توجه به عدم امکان تفکیک میان دین و سیاست در شریعت اسلام، حاکمیت و رهبری سیاسی نیز امری توفیقی و منوط به رضایت الهی است.

اسلام برای حاکم اسلامی شرایط و ویژگی های خاصی قرار داده که بدون احرار آنها، حاکمیت وی مشروعیت نخواهد یافت.

وی تأکید کرد: نقش بیعت تنها در شکل گیری حکومت و اعمال حاکمیت سیاسی معصوم و حکومت اسلامی است نه مشروعیت بخشیدن به آن، زیرا ولایت سیاسی را خداوند تأسیس می کند و مردم نقشی در مشروعیت بخشیدن به آن ندارند.

مردم در رسمیت بخشیدن و تحقق خارجی این ولایت الهی نقش دارند و از طریق بیعت و اقبال و رضایت خویش، امکان استقرار آن را فراهم می آورند.

در آیات متعددی از قرآن کریم افزون بر تأکید بر ولایت سیاسی رسول خدا از مؤمنان خواسته می شود که اوامر رسول خدا(ص) را اطاعت کنند و در برابر حکم خدا و رسول، اختیار و حق مخالفتی برای خویش قائل نباشند.

(نساء:64 و احزاب: 36) در آیه ششم سوره احزاب خداوند با صراحت، ولایت پیامبرش را نسبت به مؤمنان برتر دانسته و حکم و دستور او را در جنبه های حکومتی و ولایت سیاسی خویش برمی آمدند که مهم ترین آن در واقعه غدیرخم است.

رسول خدا(ص) در این واقعه ابتدا مردم را بر این نکته هشدار داد که ولایتش به نص الهی بر مردم ثابت است.

سپس فرمود: هر که را من بر او ولایت دارم، از این پس علی نیز بر او ولایت خواهد داشت.

بر همین اساس ما معتقدیم ولایت و حاکمیت سیاسی معصوم از سوی خداوند نصب شده و مشروعیت می یابد؛ نه آنکه خداوند در مقام امضاء و تأیید ولایت و منصبی برآید که مردم به ائمه اطهار(ع) اعطا کرده اند.

نقش بیعت تنها در شکل گیری حکومت و اعمال حاکمیت سیاسی معصوم و حکومت اسلامی است نه مشروعیت بخشیدن به آن، زیرا ولایت سیاسی را خداوند تأسیس می کند و مردم نقشی در مشروعیت بخشیدن به آن ندارند وی در پاسخ به این پرسش که دلیل عدم قیام و یا حتی در مواردی خودداری از پذیرش خلافت یا حاکمیت سیاسی از سوی ائمه که حاکم مشروع منصوب از جانب خداوند بوده اند چیست، گفت: پیشوایان معصوم با قومی مواجه بودند که به لحاظ کمیت و کیفیت مشکل اساسی داشتند، حتی افرادی که اطراف ایشان گرد آمده بودند، به طور معمول یارانی واقعی نبودند که حاضر باشند، دنیا و جان و مال خود را فدای اهداف عالیه الهی سازند.

تجربه حکومت پنج ساله امام علی(ع) و حکومت چند ماهه امام حسن مجتبی(ع) و همچنین قیام امام حسین(ع) شاهدان روشنی بر این مدعی هستند.

این پژوهشگر علوم دینی اظهار داشت: عدم قیام ائمه(ع) به معنای ترس از شهادت نبود، چرا که ایشان شهادت را افتخار خود دانسته و به طور قطع واقف بودند که سرانجام به دست جائران زمان به شهادت خواهند رسید.

جهاد و شهادت از نظر ائمه اطهار(ع)، افتخاری بود که بارها به تبلیغ ارزشهای آن پرداخته و می کوشیدند روح غیرت، حمیت و ایثارگری را در امت اسلامی زنده نگه دارند.

اگرچه آنها سرانجام کار خود را شهادت می دانستند، اما هرگز از مصالح عالیه جمهوری اسلامی غفلت نمی ورزیدند.

زمانی به استقبال شهادت می رفتند که همچون شهادت سیدالشهدا(ع) پایه های ظلم را به لرزه درآورده و مصالح عالیه امت اسلامی را تأمین کنند.

هرگونه تلاش برای قیام و به دست آوردن حکومت، نیازمند امکانات و شرایطی است که بدون فراهم شدن آنها، قیام بی نتیجه خواهد ماند.

وی در ادامه گفت: در خصوص نهضت امام حسین(ع) علل و عوامل مختلفی مؤثر بوده است، خلاصه اینکه اولاً در صورت ظاهر شرایط و امکانات نسبتاً مناسبی در عصر امام حسین(ع) فراهم شد.

معاویه از دنیا رفت و هزاران نامه و درخواست تظلم خواهانه از جانب مسلمانان خطاب به امام حسین(ع) و اعلام آمادگی برای پشتیبانی از آن حضرت، حجت را بر امام مسلمانان تمام ساخت.

اگر در آن شرایط نهضت امام حسین(ع) اتفاق نمی افتاد، هم اینک تاریخ اسلام باید به این پرسش پاسخ می داد که چرا امام حسین(ع) با وجود آن همه اعلام حمایت گسترده از ایشان، قیام نکرد و حکومت تشکیل نداد؟ ثانیاً: قیام بر ضد یزید، مصلحتی بود که در آن شرایط حساس باید اتفاق می افتاد و عدم انجام آن، مصالح جامعه اسلامی را تهدید می کرد.

قیام آن حضرت، اگرچه به پیروزی ظاهری بر یزید نینجامید، اما نتایج ارزشمندی برای اسلام و مسلمین به همراه داشت که در طول تاریخ، مسلمین و جامعه انسانی را از برکات آن بهره مند ساخت.

ملک زاده گفت: نگاه ابزاری به حکومت، مهمترین دلیل صلح امام حسن(ع) با معاویه و واگذاری حکومت سیاسی به او بود، یعنی در شرایطی که تحقق اهداف عالیه دینی از راه حکومت ممکن نبود و از طرفی پافشاری بر تداوم حاکمیت سیاسی از سوی امام نیز به گسترش فتنه ها و اختلافات و وارد آمدن خسارت های جبران ناپذیر بر دین می انجامید، دلیلی بر حفظ و تداوم چنین حکومتی از سوی امام حسن(ع) وجود نداشت.

وی افزود: امام حسن(ع) بارها کوشید با پند و اندرز مردم را به اشتباه خود آگاه ساخته و راه صحیح را به آنان نشان دهد، بارها سعی کرد آنان را از عاقبت راهی که در پیش گرفته بودند برحذر دارد، اما افسوس که این همه تلاش ذره ای در تغییر نظر و عملکرد مسئولین مؤثر نیفتاد.

امام در برابر چنین مردمی که به تکلیف شرعی خود عمل نمی کردند و دست از حمایت وی برداشته بودند، چه می توانست انجام دهد؟ آیا باید همچنان بر حفظ و تداوم این حاکمیت پای می فشرد و به بروز فتنه های بیشتر و اختلاف افزون تر در پیکره و اساس دین و نابودی مسلمین رضایت می داد؟ یا باید در فضایی آرام تر در جهت هدایت، ارشاد و روشنگری می کوشید؟ از این رو امام حسن(ع) در واکنش به عدم اقبال مردم، دیگر اصراری بر حفظ حاکمیت سیاسی رسمی خویش نشان نداد و با تعیین شروطی، به صلح با معاویه تن داد.

وی در پایان گفت: پس از این صلح که قیام خوارج اتفاق افتاد، معاویه برای تثبیت موقعیت خود و برای آنکه وانمود کند امام مجتبی با او کنار آمده و پیرو اوست، به آن حضرت که راه مدینه را در پیش گرفته بود پیام فرستاد که شورش حوثره اسدی را سرکوب کند، امام در پاسخ او نوشت: من برای حفظ مصلحت و جان مسلمانان دست از سر تو برداشتن و این معنا، موجب نمی شود که از جانب تو با دیگران بجنگم، اگر قرار به جنگ باشد، پیش از هر کس باید با تو بجنگم، چه مبارزه با تو از جنگ با خوارج لازم تر است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: حقوق - ملک زاده - امام - مردگان - انسان - مردم - زاده - وظیفه - زندگی - هیئت علمی - پژوهشگاه - کارشناس - اسلامی - اندیشه - مبارزه - فرهنگ - حکومت - علمی - محمد - منفی - ناظر

آخرین اخبار سرویس:
خلبانی که بر فراز آسمان مسلمان شد

نکوداشت شهید حجت الاسلام انصاری برگزار شد

بیعت جامع با امام زمان(عج) رمز قبولی اعمال انسان است

قرائت عهدنامه بیعت با امام زمان(عج) و تقدیر از فعالان برتر عرصه مهدویت

لاریجانی: پیوند تهران و بغداد جدا ناشدنی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیران جدید این وزارتخانه را منصوب کرد

جای پارک خودروی خود را به این دستگاه بسپارید + فیلم

کودکان کار روزانه حدود 12 ساعت کار می کنند

لاریجانی: شرایط برای نظام بانکی باید تسهیل شود

محسن رضایی همه کاره مجمع است/ تذکر آیت الله جنتی به احمدی نژاد

انتظامی، از تکذیب مدیریت تا سرپرستی در سازمان سینمایی

«سعید ناجی» سرپرست استانداری سمنان شد+ سوابق

«عزیزالله شهبازی» به عنوان سرپرست استانداری البرز منصوب شد

استاندار خوزستان: هیچ کارگری در هفت تپه دستگیر نشده/فرماندار رشت: نحوه برخورد با نوازندگان خیابانی بد بود

وزیر بهداشت:سند درمان کشور تصویب شد/این سند از پارتی بازی ها جلوگیری می کند

تعقیبات مشترکه نماز از معصومین (ع)

آیا نوازندگی در خیابان جرم است؟

بازنشستگان از مقام استانداری برکنار شدند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیران جدید این وزارتخانه را منصوب کرد

مشیرالحق عابدی سرپرست استانداری خراسان جنوبی شد

گشایش نمایشگاه سراسری کتاب لرستان در خرم آباد

ایمن نبودن خودروها و وجود متولیان متعدد عوامل مهم حوادث رانندگی هستند

جشن آغاز امامت مهدی موعود (عج)

عکس خبری / گردهمایی هیات رزمندگان وپیشکسوتان کمیته انقلاب اسلامی به مناسبت آغاز ولایت امام زمان (عج)

جشن بزرگ بیعت در قزوین

چهاردهمین دوره آزمون بین المللی تافل در یزد برگزار شد

پیشرفت در جامعه مدیون کتاب و کتابخوانی است

آیت الله نورمفیدی: حوزه های علمیه وظیفه دارند شبهات را پاسخ دهند/ با مذاهب دیگر با مدارا و حسن معاشرت برخورد نماییم/ حوزه علمیه باید در امر تبلیغ بازنگری کند/ تبلیغات ما بازدهی لازم را نداشته است

امام جمعه اهل سنت عسلویه: وضعیت اشتغال در عسلویه تا مرز بحران رسیده

تفکر مهدویت برخلاف همه مکاتب نجات بخش بشریت است

مردم تشکیل دهنده بدنه اصلی بسیج هستند

جشن عید بیعت در میدان امام حسین

ضرورت بزرگداشت 9 ربیع برای شناساندن امام عصر(عج) به جهانیان

کارت زرد آقای وزیر؛ میزگرد بررسی فعالیت های فرهنگی بنیاد ملی بازی های رایانه ای

چرا برخی به طالع بینی علاقه مندند؟

سرپرستان 11 استانداری کشور منصوب شدند

نظر ضرغامی در مورد ارتش جمهوری اسلامی ایران

50 هزار تومان جریمه در کمین خودرو ها

مود در اتحاد جماهیر شوروی

مقابل دشمنان «عراقِ قدرتمند و آرام» با قدرت بایستید

سعید ناجی سرپرست استانداری سمنان شد

شکرالله حسن بیگی سرپرست استانداری تهران شد

سرپرست استانداری قم مشخص شد

جواد رحمتی سرپرست استانداری آذربایجان شرقی شد

آیت الله دری نجف آبادی در گیلان: مسئولان کشور برخورد با مفسدان اقتصادی را در رأس امور قرار دهند

سرپرست استانداری خراسان رضوی منصوب شد

عزیزالله شهبازی سرپرست استانداری البرز شد

توییت ظریف پس از دیدار های برهم صالح در تهران

وزیر ارشاد مدیران جدید این وزارتخانه را منصوب کرد | انتظامی سرپرست معاونت سینمایی شد

انتصاب مدیران جدید وزارت ارشاد/حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی شد

محمدعلی طالبی سرپرست استانداری یزد شد

برخورد با مقصران احتمالی تصادف خودروی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی

شکرالله حسن بیگی سرپرست استانداری تهران شد

اینم جدیدترین عمل زیبایی بعد از گوش الاغی!

لاریجانی در دیدار رییس جمهور عراق: پیوند تهران و بغداد جدا ناشدنی است/ برهم صالح: روی شما حساب می کنیم

بدخواهان نتوانستندعراق جدید را ناکام بگذارند

محمدعلی طالبی سرپرست استانداری یزد شد

عزیزالله شهبازی سرپرست استانداری البرز شد

مشکلات کشور با تفکر بسیجی رفع می شود

روحیه بسیجی کلید حل مشکلات کشور است

یادواره شهید سرافراز «حمیدرضا بنیاد»

سرپرست های 11 استانداری منصوب شدند/«سرمست» سرپرست معاونت سیاسی وزارت کشور شد

کودکانتان را به مهدکودک های غیر مجاز نسپارید

مدیر حوزه علمیه عروه الوثقی لاهور با رهبر جنبش منهاج القرآن پاکستان دیدار کرد+ تصاویر

سخن نگاشت | دیدار رییس جمهوری عراق

سرپرستان 11 استانداری کشور منصوب شدند

لاریجانی: بدخواهان نتوانستندعراق جدید را ناکام بگذارند

واکنش شهردار تهران به خبر رد صلاحیتش

دلار آمریکا در ایران قوی تر از سفارتخانه برایشان کار می کند/ سروری دلار را در حیات اقتصادی کشور بشکنید

استخدام دو نفر نیروی اداری در موسسه آموزش عالی زند شیراز

عراق بخشی از ساز و کار تحریم علیه ایران نخواهد بود

چهارمین جلسه شورای شهر نکا برای تعیین استعفای شهردار/ یک شهر معطل 3 نفر

انقلاب اسلامی با اقتدار در مسیر پیشرفت است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیران جدید این وزارتخانه را منصوب کرد

عزیزالله شهبازی، سرپرست جدید استانداری البرز

انقلاب اسلامی با اقتدار در مسیر پیشرفت است

ارتش ایران یک ارتش کارآزموده و آماده رزم است

هشدار نماینده مجلس درباره مهدکودک های غیر مجاز

اگر در اسکورت نوربخش قصور شده، برخورد می کنیم

استانداران بازنشسته رفتند

امکان حذف کنکور تا 3 سال دیگر

لاریجانی: پیوند تهران و بغداد جدا ناشدنی است/ برخی زحمت بیجایی می کشند تا ما را از هم جدا کنند

«حسن بیگی» سرپرست استانداری تهران شد

سرپرستان 11 استانداری کشور منصوب شدند

سخنرانی فرزند شهید بهشتی با مجوز و بدون هیچ منع قانونی بود

دانلود آهنگ جدید محسن ابراهیم زاده بنام سیم آخر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیران جدید این وزارتخانه را منصوب کرد

آغاز رقابت متسابقان بخش معارفی سی و سومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور در مشهد

سامرا در سالروز آغاز امامت حضرت مهدی موعود(عج)+عکس

وکیل دادگستری: ممنوعیت قانونی در نوازندگی خیابانی نداریم

مقابل دشمنان «عراقِ قدرتمند و آرام» با قدرت بایستید

علی مطهری: اگر دو سه ماه مقاومت کنیم تحریم کنندگان از راه شان بر می گردند

عکس|دیدار رییس جمهوری عراق با رهبر انقلاب

وکیل دادگستری: ممنوعیت قانونی در نوازندگی خیابانی نداریم

مدیران جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

شناسایی زیباترین اسب اصیل ترکمن + فیلم

امامان جمعه بزرگترین واقفان هستند

سخنرانی فرزند شهید بهشتی با مجوز و بدون هیچ منع قانونی بود

استانداران بازنشسته رفتند/ انتصاب 11 سرپرست

شهرداری قزوین کارنامه درخشانی از نگاهداری اماکن تاریخی دارد

امامان معصوم چگونه سیاست ورزی می کردند؟/تعریف امام مجتبی از سیاست

امامان معصوم چگونه سیاست ورزی می کردند؟/تعریف امام مجتبی از سیاست