مطالب مرتبط:
دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار و عکسی اشتباه
پدر دنیا ویسی: از شایعه سازان شکایت می کنم
توضیحات پزشکی قانونی درباره پرونده «دنیا ویسی» و تکذیب یک شایعه
تدریس آموزه های داعشی در مدارس مصر از شایعه تا واقعیت
50 درصد مدارس پایتخت فرسوده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 12:022018-10-17اجتماعي

دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار و عکسی اشتباه


- خبرآنلاین نوشت: چرا حاشیه های مرگ دنیا اینقدر پراکنده و عجیب شد؟ چرا حاشیه های مرگ دنیا ویسی در حادثه فروریختن دیوار تا این حد پراکنده بود؟ 16 مهر ماه بود که بر اثر ریزش دیوار حیاط یکی از مدارس روستایی از توابع آموزش و پرورش ناحیه دو سنندج، یکی از دانش آموزان مدرسه مصدوم و بعد از اعزام به بیمارستان فوت کرد.

این بار هم ردپای کژکارکردی آموزش وپرورش در یک حادثه دانش آموزی دیگر دیده می شد و همه انتقادها به سمت وزیر و بی توجهی به بافت فرسوده مدارس قدیمی بود که گروهی عنوان کردند دنیا پیش از آنکه فوت کند، مورد تعرض و تجاوز قرار گرفته و این احتمال وجود دارد که ریزش دیوار سناریویی برای قتل دنیا و مخفی کردن تجاوز به او صورت گرفته باشد.

علاوه بر این در ابتدا عکسی از دنیا دست به دست می شد و در شبکه های مجازی قرار می گرفت که نشان می داد عکس با یک دوربین باکیفیت گرفته شده ولی بعد تکذیب شد.

با وجود تکذیب این ماجرا باز هم تعدادی روزنامه عکس یک خود را به این عکس اشتباه اختصاص دادند.

در واقع ضعف اطلاع رسانی و ندادن جزییات باعث شد تا این شایعات به وجود بیاید.

هرچند ماجرای تجاوز هم از طرف خانواده دنیا هم از طرف پزشکی قانونی تکذیب شد اما افکار عمومی و به ویژه کاربران فضای مجازی آن را نپذیرفتند و دلیل آن را هم می شود همین ضعف در اطلاع رسانی و پنهان کردن جزییات و زوایای هر حادثه ای دانست.

واکنش نمایندگان بعد از این اتفاق بود که علی محمد مرادی، نماینده قروه خواستار برخورد با مقصران فوت دانش آموز کردستانی شد و گفت: به دنبال مصیبت کودکان شین آبادی، دیروز دنیای کوچک، دنیا ویسی زیر خروارها خاک مدفون شد.

به عنوان یک معلم و امروز در کسوت نماینده کردستان شرمسارم از اینکه در کشوری با درآمد بالای نفتی شاهد پرپر شدن کودکان سرزمینم، بی توجهی و عدم تخصیص بودجه مناسب به آموزش و پرورش هستیم.

بارها نفسم به شماره افتاد و خسته شدم که گفتم در کردستان سوءمدیریت وجود دارد.

تا کی می خواهیم نظاره گر از دست دادن کودکانی شویم که قرار است روزی آینده سازان کشور شوند؟ روزی خواهد رسید که آه این کودکان معصوم ما را در شعله های جهنم می سوزاند.

بنده دیگر کوتاه نخواهم آمد.

باید مسئولان ارشد استان مورد مواخذه قرار گیرند.

همین واکنش کافی بود تا دیگر نمایندگان هم نسبت به این اتفاق حساس شوند و آن را پیگیری کنند.

20 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه ای به دادستان کل کشور خواستار رسیدگی و برخورد با مسببان حادثه فوت دانش آموز سنندجی به دلیل ریزش دیوار مدرسه شدند.

در این نامه آمده است: احتراما نظر به اینکه به موجب قانون تاسیس سازمان نوسازی و بهسازی مدارس کشور مسئولیت ایمن سازی مدارس و فضاهای آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله دبستان، راهنمایی و دبیرستان متوجه آن سازمان بوده که می بایست با رعایت اصول و موازین فنی و رعایت نظامات دولتی، سبب فراهم شدن و تامین فضای آموزشی مناسب، ایمن و راحت برای دانش آموزان شود، لذا متاسفانه در روز جهانی کودک و مورخ 16 مهر 97 و 15 فروردین 95 و بهار سال جاری به دلیل حوادث ناشی از عدم استحکام یا هر جهت دیگری که به عدم رعایت نظامات دولتی و فنی برمی گردد، سازمان نوسازی مدارس باعث لطمه جانی و بدنی به دانش آموزان منجر به قتل غیر عمدی و زخمی شدن دانش آموزان و معلمان بی گناه شد.

این افراد به نام 1- دنیا ویسی، دانش آموز پایه اول روستای گرماش سنندج فوت به دلیل ریزش دیوار مدرسه 2- فریبا چهاردیواری دانش آموز روستای بجاربازار منطقه دشتیاری چابهار، فوت به دلیل ریزش دیوار مدرسه 3- حمیدرضا گنگوزهی، آموزگار دبستان روتک، بخش مرکزی شهرستان خاش، فوت به دلیل ریزش دیوار مدرسه 4- عبدالرئوف شهروازی، مجروح 80 درصد به دلیل ریزش دیوار مدرسه در شهرستان خاش شده که در نظر کارشناسی رسمی آشکار و روشن می شود.

لذا اینجانبان در ایفای وظیفه نمایندگی خود از جنابعالی به عنوان مدعی العموم تقاضا داریم نسبت به موضوع وفق مقررات توسط دادستان های محترم هر منطقه که قتل و جرح غیر عمد در حوزه آنان ارتکاب یافته رسیدگی و مسبب یا مسببان حادثه تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

تجاوز تکذیب شد در ادامه این ماجرا شایعاتی درباره مرگ دنیا ویسی مبنی بر تجاوز و قتل دنیا ویسی مطرح شد که اکبر جوهری، دادستان عمومی استان کردستان درباره آن گفت: نتیجه بررسی ها مشخص نشده و فعلا پزشکی قانونی نظریه خود را ارائه نکرده است.

این حادثه بر اثر فرو ریختن دیوار مدرسه قدیمی در روستای گرماش اتفاق افتاد که متاسفانه منتهی به فوت دختر هفت ساله به نام دنیا ویسی شد.

بلافاصله معاون دادستان و بازپرس ویژه قتل و اکیپی از کارآگاهان آگاهی در صحنه حاضر شدند و دستور همه جانبه قضایی در خصوص این حادثه و مسببین آن صادر شده است.

این فضاسازی ها جز التهاب، کاری از پیش نمی برد و از خبرگزاری ها و شبکه های استانی درخواست می کنم اولا تا روشن شدن قضیه فعلا خبر رسانی نکنند و متعاقبا پس از بررسی ها، علت مرگ را به اطلاع مردم استان می رسانیم.

دستگاه قضایی بدون کوچک ترین تاثیر از فضاسازی ها کار خود را بر اساس بازسازی صحنه، مستندهای قانونی و نظریه پزشکی قانونی انجام می دهد و ان شاالله علت مرگ را مشخص می کنیم.

احسن علوی، نماینده سنندج دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی هم هرگونه شایعه تجاوز و یا قتل دانش آموز دختر روستای گرماش را به شدت تکذیب کرده و گفته بود: شواهد حاکی از آن است که زمان ساخت مدرسه روستای گرماش به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بر می گردد و بسیار فرسوده بوده است که می بایست هر چه زودتر بازسازی می شد.

براساس اظهارات و شواهد محلی در روز حادثه این دانش آموز به دنبال توپ خود در کنار حفره دیوار می دود که متاسفانه دیوار مستهلک و فرسوده مدرسه روی سرش آوار می شود و جان می سپارد.

چرا خبری از جزییات پرونده نبود؟ همین شایعات سبب شد تا اعتراض ها به ندادن جزییات از این پرونده افزایش پیدا کند.

در همین میان مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، دلیل تاخیر در ارائه جزییات مرتبط با جان باختن دانش آموز سنندجی، را اعلام کرد و در اطلاعیه خود نوشت: ضمن ابراز تأسف از درگذشت غم بار دنیا ویسی دانش آموز سنندجی، به اطلاع می رساند از نخستین لحظه دریافت این خبر تأثربرانگیز، وزارت آموزش وپرورش بدون وقفه در سطح منطقه، استان و ستاد، بر روی این موضوع تمرکز کرده و گزارش بررسی ها به طور مستمر دریافت و اقدامات لازم نیز انجام می شد، امّا به دلیل ورود مقام محترم قضایی به این مسئله تا تکمیل پرونده و نهایی شدن نتایج بررسی ها، امکان اطلاع رسانی پیرامون اقدامات و جزییات این اتفاق تلخ میسر نشد.

بدین وسیله ضمن قدردانی از پیگیری و حساسیت همه رسانه ها و خبرنگاران نسبت به علل بروز این رخداد اسفناک، ضمن تلاش برای جلوگیری از بروز شایعه و خدشه به آبرو و حرمت خانواده شریف دانش آموز و آموزگار محترم مدرسه، بدیهی است به محض نهایی شدن نتایج بررسی مقام قضایی و تکمیل گزارش ها، نتیجه اقدامات و پیگیری های این وزارتخانه منتشر خواهد شد .

فرشید یزدانی، مدیر عامل انجمن حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان نیز با اشاره به آخرین وضعیت پرونده دنیا ویسی، دانش آموز سنندجی گفته است: پرونده این کودک از آموزش و پرورش خارج شده و در اختیار قوه قضاییه قرار گرفته است، اعضای حقوقی انجمن حمایت از کودکان و نوجوانان نیز تا آخرین مرحله آن را پیگیری کرده و اطلاع رسانی می کنند.

مدرسه تغییر کرد تغییر مدرسه یکی از اقداماتی بود که بعد از این حادثه در دستور کار قرار گرفت و اعتراض گروهی دیگر را به همراه داشت.

گروهی که می گفتند چرا حتما باید حادثه ای رخ دهد تا تغییری ایجاد شود.

در همین میان نظام مرادی، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش کردستان گفته است: از روز شنبه مورخ 21 مهرماه فعالیت آموزشی و پرورشی روستای گرماش، در محل مناسب تعیین شده دیگری آغاز شده است.

پدر دنیا: از شایعه سازان شکایت می کنیم این شایعات باعث شد تا خانواده دنیا هم واکنش نشان دهد.

امجد ویسی، پدر دنیا ویسی با بیان اینکه از کسانی که در مورد دخترم شایعه پراکنی کردند شکایت می کنم، گفته است: ما در طول این مدت داغدار از دست دادن دختر عزیزمان و مراسم سوگواری بودیم که شنیدن این شایعات قلب ما را به درد آورد و مطمئنا با کسانی که این سخنان زشت ساخته پرداخته ذهن مریضشان است، برخورد خواهیم کرد.

چنین سخنان زشت و زننده ای در مورد قتل و تجاوز به دنیا واقعیت ندارد و فقط داغ دل خانواده اطرافیان و مردم شهر و استان را بیشتر ساخت.

بعد از مراسم ختم دخترمان قطعا از کسانی که با آبروی دخترم بازی کردند و شایعه ساختن شکایت می کنم و پیگیری های قضایی را انجام خواهم داد.

دنیا هنگام آوردن توپ از تونل ایجاد شده در دیوار، سرش به آجری خورده و دیوار فروریخت و متاسفانه قبل از رسیدن به بیمارستان جان شیرین خود را از دست داد.

در ادامه احمد شجاعی، رییس سازمان پزشکی قانونی هم ماجرای تجاوز را رد کرد و گفت: پزشکی قانونی هنوز چیزی در این خصوص اعلام نکرده است.

با توجه به اینکه ذهنیتی در این خصوص در جامعه ایجاد شد، ما از پزشکی قانونی استان خواستیم که آزمایش ها را دوباره و با دقت لازم انجام دهد که این اقدامات در حال انجام است.

با این حال آنچه که از قول پزشک پزشکی قانونی مطرح شد، به هیچ عنوان صحت ندارد.


کلید واژه ها: دانش آموز - کودکان - آموزش و پرورش - اطلاع رسانی - کردستان - دیوار - حادثه - مجلس شورای اسلامی - آموزش - مدارس - تجاوز - دادستان کل کشور - نمایندگان مجلس - ریزش - کشور - فرسوده - اشتباه - نامه - ویسی - پزشکی قانونی - بافت فرسوده - دانش آموزان - واکنش - اطلاع - مجازی - رسانی - مدرسه - حاشیه - از دست دادن - دادستان کل

آخرین اخبار سرویس:
چه باک از سوز سرما !

شایعه «اقدام عجیب پلیس» در جاده خوی – ماکو تکذیب شد

اطلاعیه مرکز پایش آلودگی هوا درباره تشدید آلودگی هوای پایتخت

تکذیب حساب کاربری فرمانده ناجا در شبکه اجتماعی توییتر

210 واحد آلاینده تولیدی و خدماتی در شهرستان ری شناسایی شد

تکذیب حساب کاربری فرمانده ناجا در شبکه اجتماعی توییتر

پس از 2 سال معلمی ؛ تو را بخیر و ما را به سلامت!

آموزش قدم به قدم تغییر قانونی رنگ خودرو

مسابقات قرآنی نیروی انتظامی در قاین

اطلاعیه مرکز پایش آلودگی هوا درباره تشدید آلودگی هوای پایتخت

ماندگاری هوای سرد در کشور تا پایان هفته/ خبری از برف و باران نیست

آموزش همگانی «پلیس خودت باش» در مترو تهران اجرا شد

امکان تعجیل تاریخ اعزام به خدمت سربازان در بهمن و اسفند

ناجا: سردار اشتری توییتر ندارد

فارس از وضعیت آب وهوا گزارش می دهد ماندگاری هوای سرد در کشور تا پایان هفته/ افزایش آلودگی هوا

جابه جایی عوارضی امامزاده هاشم

رفع خاموشی برق 60 روستای استان

فردا زنگ ورزش مدارس تهران تعطیل است

خبر مهم برای مشمولان به خدمت سربازی

تکدیب حساب کاربری فرمانده ناجا در توییتر

اجرای طرح آموزش همگانی «پلیس خودت باش» در ایستگاه تئاتر شهر

لزوم ایجاد مشاغل ثابت برای سرپرستان خانواده آسیب دیده

تصویری عجیب از اتوبان تهران - کرج

افزایش دمای هوا در روزهای آینده

هوای البرز آلوده می شود

روایتی متفاوت از ناایمن ترین ساختمان های پایتخت مهلت ها «پلاسکو» را تکرار می کنند

916 هزار متر مربع فضای آموزشی در خراسان رضوی مورد نیاز است

ناجا: سردار اشتری توییتر ندارد

اطلاعیه مرکز پایش آلودگی هوای تهران

امروز در جامعه

افزایش آلاینده های جوی در شهرهای صنعتی + جدول

دانلود نمونه سوالات عمومی و تخصصی استخدام بانک ملی

آزمون المپیاد علمی جغرافیا برای اولین بار در کشور برگزار شد

زنگ ورزش مدارس تعطیل شد

اعزام دانش آموزان به اردوی راهیان نور

حساب فرمانده ناجا در توییتر تکذیب شد

فرو رفتن بیل میکانیکی در گل و لای

تهران زیباترین پایتخت جهان است اگر آسمان آبی باشد

کیفیت هوا بهبود یافته است

هوای سرد تا آخر هفته در کشور ماندگار است

تکذیب حساب کاربری فرمانده ناجا در شبکه اجتماعی توییتر

تهران زیباترین پایتخت جهان است، اگر آسمان آبی باشد

اولین آزمون المپیاد علمی جغرافیا برگزار شد

میزان رضایتمندی تهرانی ها از عملکرد پلیس

کاهش 20 درصدی غلظت آلاینده ها در صبح/ارتباط مستقیم رشد آلودگی بر اثر تردد وسایل نقلیه

مدیریت پسماند در کشور کند است/29 درصد از مناطق تهران تحت مدیریت سازمان محیط زیست و شکار ممنوع است

زمستان زیبای مازندران + تصاویر

ناجا: سردار اشتری توییتر ندارد

تهران زیباترین پایتخت جهان است، اگر آسمان آبی باشد

پدیده زیبای ماه گرفتگی در قاب تصویر

آموزش و پرورش چه خدماتی می تواند برای دانش آموزان اوتیسمی انجام دهد؟

عملکرد شهرداری در پاکسازی معابر مطلوب بود

اولین آزمون المپیاد علمی جغرافیا برگزار شد

دو چهره از آلودگی هوای پایتخت

وقتی آبشار گنجنامه یخ می زند

خدمات آموزش و پرورش به دانش آموزان اوتیسمی

تصویری که معصومه ابتکار با عنوان حس خوب کنار مردم بودن توییت کرد

تداوم ثبت نام آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن تا پنجم بهمن

بهره مندی 150 دانش آموز دختر از کارگاه های آموزش قرآن در گتوند

عبور داوطلبان آزمون سراسری حفظ قرآن از 92 هزار نفر

برگزاری نخستین نمایشگاه دستاوردهای مدارس و مراکز غیردولتی

توصیه های یک سارق خودرو در برنامه حالا خورشید +فیلم

پاداش بازنشستگی معلم مهابادی صرف مدرسه سازی شد

از حذف طرح زوج و فرد پایتخت چه خبر؟

اجرای طرح دوچرخه تاکسی در محور تاریخی چهار باغ اصفهان

دوره آموزشی طلاب وظیفه در قم برگزار شد/ دغدغه طلاب از اشتغال تا توجه به مسائل تربیتی

معلمان و دانش آموزان منتظر این نمایشگاه باشند

برگزاری نخستین نمایشگاه دستاوردهای مدارس و مراکز غیردولتی

آموزش تصویری رنگ آمیزی دستکش بافتنی ساده

افزایش 30 درصدی رضایتمندی تهرانی ها از عملکرد پلیس

اعلام مبالغ جدید 24 وام دانشجویی

1776 پرونده زیست محیطی برای متخلفان در استان تهران

برای رفع معضل فاضلاب بادامک باید تصفیه خانه شهر قدس تکمیل شود

تکالیف مهارت محور دانش آموزان در ایوانکی + فیلم

«سایت موزه» به ماندگاری گردشگر در همدان کمک می کند

لینک ثبت نام بزرگترین آزمون استخدامی کشور+رشته ها و شغل ها

راه اندازی متروی البرز- گرمسار تا نوروز 98

قرارهای حامیان طبیعت در هفته آخر دی ماه 1397 هوایِ هوای پاک را داشته باشیم/در شیراز به مسافران حمل ونقل پاک گل نرگس اهدا شد

مدیریت پسماند در کشور کند است

داستان ناتمام آسفالت و انتظار بی پایان مردم آبادان

طرح رتبه بندی معلمان با هدف شایسته گزینی انجام می شود

استخدام کارشناس آموزش و پشتیبانی در شرکت اسنپ - بجنورد

ارتقای 5 پله ای گیلان در جذب نوآموزان پیش دبستانی

تصاویر/ باربکیو در کویر

اختصاص 40 هکتار از منطقه 20 به منطقه گردشگری

توصیه های هواشناسی کشاورزی برای روزهای ابتدایی بهمن

اطلاعیه مرکز پایش آلودگی هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران

برگزاری کارگاه آموزشی امنیت اخلاقی ‏در مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان اردستان

اگر بدون لباس فضانوردی به سیارات دیگر سفر کنید چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

لینک ثبت نام آزمون استخدامی کشور+رشته ها و شغل ها

تعیین مصادیق سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران

مدیران شهری، رینگ 6 کیلومتری منطقه 20 را رکاب زدند

استخدام پیک موتور آقا در البرز

نیازمندی های استخدامی خوزستان 1 بهمن 97

نیازمندی های استخدامی همدان 1 بهمن 97

فیلم:: توصیه های یک سارق سابقه دار برای جلوگیری از سرقت خودرو

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران: نظم رنگی در شهرهای توسعه یافته کمتر است

بازدید مدیر کل دفتری شهری و شوراها یآذربایجان شرقی از پروژه های شهر جدید سهند

تبدیل منطقه شکارممنوع «کاوه ده» به منطقه حفاظت شده تا پایان سال

کارگاه آموزشی جواهر سازی در تفرش+ عکس

دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار و عکسی اشتباه

دنیا ویسی؛ از مدارس فرسوده تا شایعه آزار و عکسی اشتباه