مطالب مرتبط:
تمام افراد در کاهش آسیب های اجتماعی نقش دارند
نقش تأثیرگذار «جشنواره تئاتر رضوی» در کاهش آسیب های اجتماعی
توجه به فرهنگ مهمترین گام در کاهش آسیب های اجتماعی است
دانشجویان می توانند در کاهش آسیب های اجتماعی نقش موثری داشته باشند
کاهش آسیب های اجتماعی در گرو اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 09:402018-10-17دانش

برگزاری نشست تخصصی نقش فرهنگ در کاهش آسیب های اجتماعی در هرمزگان


نشست تخصصی نقش فرهنگ در کاهش آسیب های اجتماعی با حضور دکتر فرهاد امام جمعه(مدیر گروه مطالعات نظریه های فرهنگی)، دکتر یاسر رستگار( جامعه شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان)، - نشست تخصصی نقش فرهنگ در کاهش آسیب های اجتماعی با حضور دکتر فرهاد امام جمعه(مدیر گروه مطالعات نظریه های فرهنگی)، دکتر یاسر رستگار( جامعه شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان)، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد داودی و جمعی از اساتید علمی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا ، رییس دبیرخانه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس گفت: دانشگاه آزاد یکی از پرچم داران فعال در حوزه های فرهنگی است زیرا بخش قابل توجهی از فعالیت های دانشجویان و کارکنان، عنوان پایان نامه ها و حتی مطالعات مربوط به حوزه فرهنگ است.

محسن دهقانی اظهار کرد: تفاوت عمده میان دانشگاه های ایران با سایر کشورها توجه ویژه به فرهنگ است.

در ایران یکی از مهم ترین مسائل مطرح در این فضای آموزشی حضور آموزش های فرهنگی در کنار آموزش های علمی و پژوهشی است.

مدیر گروه مطالعات نظریه های فرهنگی نیز در این نشست ضمن بیان این موضوع که نگرانی های عمده ای که سران نظام می خواهند در خصوص وخامت آسیب های اجتماعی نشان دهند، کاملاً به جا است، عنوان کرد: دانشگاه ها باید فعالیت های فرهنگی خود را افزایش دهد، تا در جهت کاهش آسیب های اجتماعی قدمی مثبت و مفید برداشته شود.

فرهاد امام جمعه افزود: نشست حاضر و نشست های مشابه در سایر استان ها با اینت هدف که تنش ها و آسیب های اجتماعی دغدغه دانشگاه ها نیز است، به ارائه راهکارهای فرهنگی جهت کاهش آسیب های اجتماعی بپردازند، همچنین مشارکت با اصحاب باتجربه از نظر دانش علوم انسانی، بینش و با نگرش حذف یا کاهش حاشیه هایی که به حوزه فرهنگ واردشده است و آن را تحت تأثیر قرار داده است و در جهت بهبود فرهنگ با استفاده از اساتید و مطالعات علمی انجام پذیرد.

وی بیان کرد: همواره برای برگزاری نشست های تخصصی و یا تدریس واحدهای مربوط به فرهنگ می کوشیم تا از اساتید باتجربه استفاده کنیم و برای این کار رزومه آنان را در نظر می گیریم و در نهایت بهترین سخنرانان و اساتید را برمی گزینیم.

امام جمعه اظهار کرد: تجربه شخصی من این است که استقبال کمیتی در این گونه نشست ها اهمیتی ندارد، بلکه این کیفیت و عملکرد است که مهم است، بعد از این نشست ها باید روح گرم مسئولان و نوآورانه در آنان غنی تر شود.

به عبارتی این شوک های فرهنگی باید بازخوردهای فرهنگی خوبی نیز ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه نسل جوان بدنه جامعه است، عنوان کرد: در این دوره که اوضاع جامعه ملتهب است و ایران در سایه ی تهدیدات دشمنان است باید بکوشیم که کمترین تأثیر در فرهنگ ایجاد شود.

مدیر گروه مطالعات نظریه های فرهنگی بیان کرد: با توجه به اینکه مشکلات معیشتی در کشورمان بیشتر شده است دانشگاه می خواهد سهم خود را ایفا کند و دانشجویان و دانشگاهیان نسبت به آن بی تفاوت و بی آگاه نباشند.

البته این موضوع نه باید تنها از جانب دانشگاهیان و دانشجویان رعایت شود بلکه تمام افراد جامعه به نوبه خود باید قدم در راه بهبود شرایط برداریم تا جامعه دچار بحران های سنگین تر و پیچیده تری نشود.

امام جمعه ادامه داد: بسیج علمی باید به بسیج اجتماعی در سطح جامعه تبدیل شود.

همچنین جامعه روحانیون، صداوسیما، آموزش وپرورش، دانشگاه ها و مهم ترین جامعه که خانواده است که در بحث فرهنگ سازی بیشترین نقش را ایفا می کنند، برای رفع آسیب ای اجتماعی ناشی از تفکرات فرهنگی باید به ایده پردازی و تشویق اعضای یک جامعه بپردازند.

وی افزود: با بازنگری مباحث حقوقی در دانشگاه ها به منظور حمایت و یا نجات کسانی که افراد آسیب دیده و یا در معرض آسیب های اجتماعی هستند بکوشیم تا با فرهنگ سازی صحیح این مشکلات را در وهله اول کاهش و در وهله دوم حذف کنیم.

مدیر گروه مطالعات نظریه های فرهنگی در پایان گفت: از راهکارهای موجود برای اکثر فعالیت هایی که موجب افزایش آسیب های اجتماعی است، می توان به اطلاع رسانی مداوم و مکرر، قوانین و مقررات نوین، فرصت سازی جهت بیان ایده ها در جهت تشویق اصلاح فرهنگ، مداخله و هماهنگی کمیته علمی و انجمن های علمی و فعال کردن دبیرخانه ستادی این حوزه اشاره کرد.

در ادامه مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هرمزگان نیزبیان کرد:در این نشست صرف نظر از اقتضائات دینی و توجه به مقوله فرهنگ می توان نسبت میان جامعه و فرهنگ را بیان کرد، به این صورت که روح حاکم بر جامعه، فرهنگ آن جامعه است.

نسبت فرهنگ به جامعه نسبت روح به جسم است.

منصور اخلاقی پور با اشاره به اینکه فرهنگ، جسم جامعه را پویا و روح آن را سالم تر می کند، بیان کرد: هنجارشکنی های موجود در جامعه ما به دو بخش تقسیم شده است، بخشی که برای آن قانون وضع شده است مانند بدحجابی که جدا از بحث دینی، مطابق قانون، گشت ارشاد می تواند جلویشان را بگیرد و بخشی دیگر که برای آن قانونی وجود ندارد مانند دروغ و تهمت.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ یکپارچه نیست و در سه سطح موردبحث و مطالعه قرار می گیرد، عنوان کرد: مطالعه فرهنگ خرد، میانی و کلان سه سطح متفاوت اما مرتبط در مقوله فرهنگ می باشند.

بخش خرد آنکه مربوط به خانواده و فرد است.

بخش میانی آن مربوط به نهادها و سازمان ها است و بخش کلان آن مربوط به دولت و حاکمیت است.

اخلاقی پور عنوان کرد: محل و منطقه زندگی نیز در امر فرهنگ و آسیب های اجتماعی مؤثر است، برای مثال آمار مبتلایان به بیماری ایدز و همچنین معلولان 5/1 برابر میانگین آمار کشوری است.

در این منطقه که علت وجود چنین آماری ازدواج های فامیلی است، استان هرمزگان را در رتبه نخست این آمارها قرار داده است.

این در صورتی است که تا چندی پیش استان مازندران در این جایگاه قرار داشت اما با فرهنگ سازی و آگاه سازی این مشکل را حل کردند و اکنون هرمزگان در رتبه نخست قرارگرفته است.

وی افزود: آب وهوا یکی دیگر از عوامل مؤثر در فرهنگ است.

در تابستان افراد جامعه خشن تر و عصبی تر می باشند اما در نیمه دوم سال صبر و عطوفت بیشتر می شود.

" در ادامه جامعه شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان نیز در این نشست در ابتدای سخن رانی خود با نقد عنوان نشست بیان کرد: عنوان پیش رویمان عنوانی نادرست است زیرا هنگامی که سخن از نقش فرهنگ و کاهش آسیب های اجتماعی به میان می آید، باید به این نکته توجه شود که فرهنگ به خودی خود دارای جنبه های مثبت و منفی است، در عنوان این نشست به طور نامحسوسی فرهنگ تماماً در جنبه مثبت معرفی شده است.

برای مثال وقتی سخن از فرهنگ ازدواج فامیلی در شرق استان مطرح می شود این بعد و جنبه ای نادرست از فرهنگ است پس باید در عنوان نشست ذکر می شد؛ نقش فرهنگ سازنده و مثبت در کاهش آسیب های اجتماعی.

یاسر رستگار عنوان کرد: فرهنگ امروزه احتمالاً نشان از فرهیختگی دارد و هر شخص در مقابل آسیب ها و اتفاقات ناگوار آسان ترین و ساده ترین کاری که می تواند انجام دهد این است که بگوید فرهنگ سازی نشده است.

سؤالی که پیش می آید این است" متولی این فرهنگ سازی چه کسی است؟" وی عنوان کرد: 40 سال است که تنها حرف از فرهنگ سازی و لزوم آن سخن می گوییم اما به وقت عمل هر فرد مطابق سلیقه و خواسته خود رفتار می کند.

خطاهای تفکر در خصوص فرهنگ کوچک ترین تأثیر را ندارد.

رستگار افزود: بینش فردگرایانه در جامعه آسیب های اجتماعی را لاینحل کرده است.

به نظر می رسد در برابر خطاهای فرهنگی قانون فرد را مجازات کند نتیجه بهتری در امر فرهنگ سازی می گیریم.

وی افزود: حاکمیت روانشناسان بر آسیب های اجتماعی و عدم استفاده از جامعه شناسان، همچنین برجسته سازی کج روندگان از اشتباهات زیرساختی فرهنگی است.

در این میان یکی از حضار نیز با بیان اینکه در شهرستان بندرعباس از مهم ترین مشکلات و آسیب های اجتماعی ناشی از مهاجرپذیری بالا، ورود فرهنگ های کلان شهرها و ازدواج سنتی موجود در این استان است.

همچنین یکی از دانشجویان حاضر در این نشست نیز با اشاره به اینکه به نظر می رسد دغدغه های موجود در جامعه امروز، برای جوان ترها دغدغه نیست و برای قدیمی ترها جزء مشکلات است احتمالاً نشان از عدم پذیرش قواعد و قوانین جامعه توسط جوان ترها یا قدیمی ترها است.

گزارش از: اسما سارنگی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج فارس
کلید واژه ها: آسیب های اجتماعی - فرهنگ - فرهنگی - دانشگاه - اجتماعی - دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه آزاد - امام جمعه - کاهش - هرمزگان - علمی - دکتر - برگزار - هیئت علمی - دانشگاه های ایران - امام - بندرعباس - جمعه - آموزش - فرهاد - مدیر - اسلامی - آزاد - جامعه - ایران - پایان نامه - دانشجویان - یاسر - مسئولان - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
تلاش دانشجویان بسیجی اراک برای حل مشکل مردم منطقه قنات ناصری/ مدیران ظرف 2 ماه گزارش می دهند

اقدامات دانشگاه شریف برای تامین امنیت دانشجویان/ استقرار کانکس و نصب دوربین در اطراف خوابگاه ها

کاوه با فیلم های شیطانی که از من داشت هر بلایی خواست سرم آورد !

مهلت ثبت نام بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد اعلام شد

آغاز پذیرش بدون آزمون دانشگاه آزاد

تکریم استاد برجسته علوم باغبانی در شیراز

تلاش دانشجویان بسیجی اراکی برای حل مشکل مردم منطقه قنات ناصری/ مدیران ظرف 2 ماه گزارش می دهند

تلاش دانشجویان بسیجی اراکی برای حل مشکل مردم منطقه قنات ناصری/ مدیران شهری طی 2 ماه روند حل مشکلات را گزارش می دهند

آغاز پذیرش بدون آزمون در مقطع کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد از دوشنبه

واحدهای دانشگاه پیام نور حذف نمی شوند

پذیرش 390 هزار نفر در پذیرش بدون کنکور بهمن 97

ظرفیت پذیرش دانشجوی بدون کنکور برای بهمن امسال 390 هزار نفر است

دبیرخانه دائمی وحدت حوزه و دانشگاه در دانشگاه آزاد مشهد ایجاد می شود

شرایط پذیرش بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد

پذیرش بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد از دوشنبه

چندشغله بودن اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی شورا را ناکارآمد کرده است/ عدم ارتباط با بدنه دانشجویی از نقاط ضعف شورا

آغاز پذیرش بدون آزمون در مقاطع کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد

پذیرش بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد از اول بهمن آغاز می شود

زمان دریافت کارت ورود به جلسه و ثبت نام آزمون های EPT دانشگاه آزاد

آغاز ثبت نام دورهای بدون آزمون دانشگاه آزاد

استخدام کارشناس طراحی وب سایت در تهران

یافته های جدید ناسا درباره حلقه های زحل

چندشغله بودن اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، آن را ناکارآمد کرده است/ عدم ارتباط با بدنه دانشجویی از نقاط ضعف این شورا است

تقویم آموزشی نیم سال دوم دانشگاه خواجه نصیر اعلام شد

دانشگاه علوم پزشکی همدان فردا تعطیل است

کمبود «کاغذ» جدیدترین مشکل دانشگاه ها

آغاز پذیرش بدون آزمون در مقاطع کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد از امروز

واحدهای دانشگاه پیام نور حذف نمی شوند

نشست روسای پارک های علم و فناوری امروز برگزار می شود

آغاز پذیرش بدون آزمون در مقاطع کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد از امروز

امتحانات دانشگاه فنی و حرفه ای همدان فردا با تاخیر برگزار می شود

دانشگاه های آلمان ضعیف ولی مورد قبول دانشجویان

بهترین شهرهای جهان برای دانشجویان بین المللی معرفی شد

سوالات ارشد علوم دریایی و اقیانوسی فیزیک دریا دولتی 95

انتشار دفترچه پذیرش دانشجوی بدون کنکور در 17 بهمن

اعلام شرایط استفاده از کتابخانه ملی در نوبت شب

مهمترین رویدادهای خبری اصفهان در هفته ای که گذشت

دانشگاه های آلمان ضعیف ولی مورد قبول دانشجویان

گودال های عظیم

ساخت نسخه دوم ماهواره پیام با گروهی 147 نفره آغاز می شود

بهترین دانشگاه های جهان

افشای راز سیاهچاله ها

ژاپن با یک موشک هفت ماهواره به فضا پرتاب کرد

اعلام برنامه های آینده اتحادیه بین المللی دانشگاه های آسیا و اقیانوسیه

سخنان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در برنامه تلویزیونی زاویه

ازدحام مترو شهر سائوپائولو برزیل

جزییاتی از تحصیل در دانشگاه های ایتالیا 2019

17 بهمن؛ انتشار دفترچه پذیرش بدون کنکور دولتی ها

ژاپن با یک موشک هفت ماهواره به فضا پرتاب کرد

شرکت در سومین نشست کارگروه مشترک علوم و نوآوری ایران و اتحادیه اروپا

ساخت ربات فسیلی که چگونگی حرکت موجودات باستانی را نشان می دهد

تندیس زرین نوآوری به شرکت نفت پاسارگاد رسید

«سومین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی» در دانشگاه شریف به خط پایان رسید

ناحیه نوآوری دانشگاه شریف به سیلیکون ولی ایران مبدل خواهد شد

دفترچه پذیرش دانشجوی بدون کنکور 17 بهمن منتشر می شود

وضعیت علوم انسانی در وزارت علوم نگران کننده است

تقویم آموزشی نیم سال دوم دانشگاه خواجه نصیر

امتحان دانشجویانی که شهریه کامل ندادند بلا مانع است

قاسمی معاون مالی و تدارکاتی همراه اول شد

بهره برداری از تجهیزات تصویربرداری نوری از مغز در دانشگاه شهید بهشتی

اول بهمن آغاز می شود پذیرش براساس سوابق تحصیلی مقطع کاردانی پیوسته نیمسال دوم 98 دانشگاه آزاد

ایران آمادگی دارد مناسبات بین دانشگاهی با بلژیک را گسترش دهد

کوچ علم از دانشگاه

گروه جهادی شهید وزوایی اوایل بهمن به خراسان جنوبی می رود

80 درصد پروژه نصب گاردریل در واحد علوم و تحقیقات به اتمام رسید/ کنترل سرعت اتوبوس های دانشجویان از طریق GPS و نرم افزار های آنلاین سرعت سنج

غزه در انزوا

فردا،ثبت نام دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد

زمان انتشاردفترچه پذیرش دانشجوی بدون کنکور

حمایت از پایان نامه های ارشد و دکتری از برنامه های معاونت علمی آستان قدس رضوی

نام نویسی دوره های بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد

اولین تولید محتوی دیجیتال پروژه های احیای دریاچه ارومیه رونمایی می شود

اقتصاد دانش بنیان باید مقوم آموزش و پژوهش باشد

امتحان دانشجویانی که شهریه کامل ندادند بلا مانع است

پذیرش مستقیم 59 نفر از دوره لیسانس به دکتری در تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان

مسئولیت شیعه شناسی/ اعتبارسنجی احادیث شیعی

توافق ایران و بلژیک به منظور گسترش همکاری های دانشگاهی/ همکاری های علمی با کشورهای اروپایی

کاهش مصرف آب در قالی شویی ها با نصب سامانه نانوساختار محققان کشور

اخبار کنکور و دانشگاهی - هفته 43 ام

خاکی صدیق در گفت وگو با فارس: بودجه دانشگاه قطره چکانی است/ توانایی به روز رسانی آزمایشگاه های پژوهشی را نداریم

رییس دانشگاه پیام نور درگفتگو با فارس: امتحان دانشجویانی که شهریه کامل ندادند بلا مانع است

تعطیلی دانشکده های حوزه نفت کشور را محتاج نیرو های خارجی می کند/ در خواست انتقال دانشکده علوم دریایی محمودآباد به آبادان

دانشجویانی که دغدغه شغل ندارند

کاهش مصرف آب در قالی شویی ها با نصب سامانه نانوساختار محققان کشور

درخواست مجوز راه اندازی 10 مرکز علمی کاربردی در استان تهران

این فسیل رباتیک نحوه حرکت سمندر باستانی را شبیه سازی می کند

دکتر ابراهیم صالحی عمران به مدت 4 سال بعنوان عضو هیات امنای دانشگاه پیام نور منصوب شد.

تشکیل شبکه موضوعی برای پایان نامه های دانشجویی ضروری است

تشکیل شبکه موضوعی برای پایان نامه های دانشجویی ضروری است

گشایش خوابگاه دانشجویی

ترامپ به پرتاب ماهواره بر ایرانی واکنش نشان داد

یک گزینه جذاب برای جانشینی کی روش

سرگردانی دانشجویان شاهد دانشگاه جامع به خاطر شهریه ها

نسل سوم انقلاب؛ همچنان در کنار مردم/ دانشجویان جهادگر کرمانشاهی از هیچ کمکی به زلزله زدگان دریغ نمی کنند

روایت یک شاهد عینی از شب خونین دانشگاه تبریز

استفاده از پایان نامه های دانشجویان معماری+فیلم

دومین اجلاس رؤسای دانشگاه های حوزوی کشور در مشهد مقدس

بازدید وزیر علوم از دانشگاه لوون بروکسل

برگزاری نشست هم اندیشی طرح احداث پردیس مرکز آموزش عالی کاشمر

وضع علوم انسانی در وزارت علوم نگران کننده است

ایران و بلژیک برگسترش همکاری های دانشگاهی توافق کردند

برگزاری نشست تخصصی نقش فرهنگ در کاهش آسیب های اجتماعی در هرمزگان

برگزاری نشست تخصصی نقش فرهنگ در کاهش آسیب های اجتماعی در هرمزگان