مطالب مرتبط:
تمام افراد در کاهش آسیب های اجتماعی نقش دارند
نقش تأثیرگذار «جشنواره تئاتر رضوی» در کاهش آسیب های اجتماعی
توجه به فرهنگ مهمترین گام در کاهش آسیب های اجتماعی است
دانشجویان می توانند در کاهش آسیب های اجتماعی نقش موثری داشته باشند
کاهش آسیب های اجتماعی در گرو اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 09:402018-10-17دانش

برگزاری نشست تخصصی نقش فرهنگ در کاهش آسیب های اجتماعی در هرمزگان


نشست تخصصی نقش فرهنگ در کاهش آسیب های اجتماعی با حضور دکتر فرهاد امام جمعه(مدیر گروه مطالعات نظریه های فرهنگی)، دکتر یاسر رستگار( جامعه شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان)، - نشست تخصصی نقش فرهنگ در کاهش آسیب های اجتماعی با حضور دکتر فرهاد امام جمعه(مدیر گروه مطالعات نظریه های فرهنگی)، دکتر یاسر رستگار( جامعه شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان)، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد داودی و جمعی از اساتید علمی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا ، رییس دبیرخانه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس گفت: دانشگاه آزاد یکی از پرچم داران فعال در حوزه های فرهنگی است زیرا بخش قابل توجهی از فعالیت های دانشجویان و کارکنان، عنوان پایان نامه ها و حتی مطالعات مربوط به حوزه فرهنگ است.

محسن دهقانی اظهار کرد: تفاوت عمده میان دانشگاه های ایران با سایر کشورها توجه ویژه به فرهنگ است.

در ایران یکی از مهم ترین مسائل مطرح در این فضای آموزشی حضور آموزش های فرهنگی در کنار آموزش های علمی و پژوهشی است.

مدیر گروه مطالعات نظریه های فرهنگی نیز در این نشست ضمن بیان این موضوع که نگرانی های عمده ای که سران نظام می خواهند در خصوص وخامت آسیب های اجتماعی نشان دهند، کاملاً به جا است، عنوان کرد: دانشگاه ها باید فعالیت های فرهنگی خود را افزایش دهد، تا در جهت کاهش آسیب های اجتماعی قدمی مثبت و مفید برداشته شود.

فرهاد امام جمعه افزود: نشست حاضر و نشست های مشابه در سایر استان ها با اینت هدف که تنش ها و آسیب های اجتماعی دغدغه دانشگاه ها نیز است، به ارائه راهکارهای فرهنگی جهت کاهش آسیب های اجتماعی بپردازند، همچنین مشارکت با اصحاب باتجربه از نظر دانش علوم انسانی، بینش و با نگرش حذف یا کاهش حاشیه هایی که به حوزه فرهنگ واردشده است و آن را تحت تأثیر قرار داده است و در جهت بهبود فرهنگ با استفاده از اساتید و مطالعات علمی انجام پذیرد.

وی بیان کرد: همواره برای برگزاری نشست های تخصصی و یا تدریس واحدهای مربوط به فرهنگ می کوشیم تا از اساتید باتجربه استفاده کنیم و برای این کار رزومه آنان را در نظر می گیریم و در نهایت بهترین سخنرانان و اساتید را برمی گزینیم.

امام جمعه اظهار کرد: تجربه شخصی من این است که استقبال کمیتی در این گونه نشست ها اهمیتی ندارد، بلکه این کیفیت و عملکرد است که مهم است، بعد از این نشست ها باید روح گرم مسئولان و نوآورانه در آنان غنی تر شود.

به عبارتی این شوک های فرهنگی باید بازخوردهای فرهنگی خوبی نیز ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه نسل جوان بدنه جامعه است، عنوان کرد: در این دوره که اوضاع جامعه ملتهب است و ایران در سایه ی تهدیدات دشمنان است باید بکوشیم که کمترین تأثیر در فرهنگ ایجاد شود.

مدیر گروه مطالعات نظریه های فرهنگی بیان کرد: با توجه به اینکه مشکلات معیشتی در کشورمان بیشتر شده است دانشگاه می خواهد سهم خود را ایفا کند و دانشجویان و دانشگاهیان نسبت به آن بی تفاوت و بی آگاه نباشند.

البته این موضوع نه باید تنها از جانب دانشگاهیان و دانشجویان رعایت شود بلکه تمام افراد جامعه به نوبه خود باید قدم در راه بهبود شرایط برداریم تا جامعه دچار بحران های سنگین تر و پیچیده تری نشود.

امام جمعه ادامه داد: بسیج علمی باید به بسیج اجتماعی در سطح جامعه تبدیل شود.

همچنین جامعه روحانیون، صداوسیما، آموزش وپرورش، دانشگاه ها و مهم ترین جامعه که خانواده است که در بحث فرهنگ سازی بیشترین نقش را ایفا می کنند، برای رفع آسیب ای اجتماعی ناشی از تفکرات فرهنگی باید به ایده پردازی و تشویق اعضای یک جامعه بپردازند.

وی افزود: با بازنگری مباحث حقوقی در دانشگاه ها به منظور حمایت و یا نجات کسانی که افراد آسیب دیده و یا در معرض آسیب های اجتماعی هستند بکوشیم تا با فرهنگ سازی صحیح این مشکلات را در وهله اول کاهش و در وهله دوم حذف کنیم.

مدیر گروه مطالعات نظریه های فرهنگی در پایان گفت: از راهکارهای موجود برای اکثر فعالیت هایی که موجب افزایش آسیب های اجتماعی است، می توان به اطلاع رسانی مداوم و مکرر، قوانین و مقررات نوین، فرصت سازی جهت بیان ایده ها در جهت تشویق اصلاح فرهنگ، مداخله و هماهنگی کمیته علمی و انجمن های علمی و فعال کردن دبیرخانه ستادی این حوزه اشاره کرد.

در ادامه مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هرمزگان نیزبیان کرد:در این نشست صرف نظر از اقتضائات دینی و توجه به مقوله فرهنگ می توان نسبت میان جامعه و فرهنگ را بیان کرد، به این صورت که روح حاکم بر جامعه، فرهنگ آن جامعه است.

نسبت فرهنگ به جامعه نسبت روح به جسم است.

منصور اخلاقی پور با اشاره به اینکه فرهنگ، جسم جامعه را پویا و روح آن را سالم تر می کند، بیان کرد: هنجارشکنی های موجود در جامعه ما به دو بخش تقسیم شده است، بخشی که برای آن قانون وضع شده است مانند بدحجابی که جدا از بحث دینی، مطابق قانون، گشت ارشاد می تواند جلویشان را بگیرد و بخشی دیگر که برای آن قانونی وجود ندارد مانند دروغ و تهمت.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ یکپارچه نیست و در سه سطح موردبحث و مطالعه قرار می گیرد، عنوان کرد: مطالعه فرهنگ خرد، میانی و کلان سه سطح متفاوت اما مرتبط در مقوله فرهنگ می باشند.

بخش خرد آنکه مربوط به خانواده و فرد است.

بخش میانی آن مربوط به نهادها و سازمان ها است و بخش کلان آن مربوط به دولت و حاکمیت است.

اخلاقی پور عنوان کرد: محل و منطقه زندگی نیز در امر فرهنگ و آسیب های اجتماعی مؤثر است، برای مثال آمار مبتلایان به بیماری ایدز و همچنین معلولان 5/1 برابر میانگین آمار کشوری است.

در این منطقه که علت وجود چنین آماری ازدواج های فامیلی است، استان هرمزگان را در رتبه نخست این آمارها قرار داده است.

این در صورتی است که تا چندی پیش استان مازندران در این جایگاه قرار داشت اما با فرهنگ سازی و آگاه سازی این مشکل را حل کردند و اکنون هرمزگان در رتبه نخست قرارگرفته است.

وی افزود: آب وهوا یکی دیگر از عوامل مؤثر در فرهنگ است.

در تابستان افراد جامعه خشن تر و عصبی تر می باشند اما در نیمه دوم سال صبر و عطوفت بیشتر می شود.

" در ادامه جامعه شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان نیز در این نشست در ابتدای سخن رانی خود با نقد عنوان نشست بیان کرد: عنوان پیش رویمان عنوانی نادرست است زیرا هنگامی که سخن از نقش فرهنگ و کاهش آسیب های اجتماعی به میان می آید، باید به این نکته توجه شود که فرهنگ به خودی خود دارای جنبه های مثبت و منفی است، در عنوان این نشست به طور نامحسوسی فرهنگ تماماً در جنبه مثبت معرفی شده است.

برای مثال وقتی سخن از فرهنگ ازدواج فامیلی در شرق استان مطرح می شود این بعد و جنبه ای نادرست از فرهنگ است پس باید در عنوان نشست ذکر می شد؛ نقش فرهنگ سازنده و مثبت در کاهش آسیب های اجتماعی.

یاسر رستگار عنوان کرد: فرهنگ امروزه احتمالاً نشان از فرهیختگی دارد و هر شخص در مقابل آسیب ها و اتفاقات ناگوار آسان ترین و ساده ترین کاری که می تواند انجام دهد این است که بگوید فرهنگ سازی نشده است.

سؤالی که پیش می آید این است" متولی این فرهنگ سازی چه کسی است؟" وی عنوان کرد: 40 سال است که تنها حرف از فرهنگ سازی و لزوم آن سخن می گوییم اما به وقت عمل هر فرد مطابق سلیقه و خواسته خود رفتار می کند.

خطاهای تفکر در خصوص فرهنگ کوچک ترین تأثیر را ندارد.

رستگار افزود: بینش فردگرایانه در جامعه آسیب های اجتماعی را لاینحل کرده است.

به نظر می رسد در برابر خطاهای فرهنگی قانون فرد را مجازات کند نتیجه بهتری در امر فرهنگ سازی می گیریم.

وی افزود: حاکمیت روانشناسان بر آسیب های اجتماعی و عدم استفاده از جامعه شناسان، همچنین برجسته سازی کج روندگان از اشتباهات زیرساختی فرهنگی است.

در این میان یکی از حضار نیز با بیان اینکه در شهرستان بندرعباس از مهم ترین مشکلات و آسیب های اجتماعی ناشی از مهاجرپذیری بالا، ورود فرهنگ های کلان شهرها و ازدواج سنتی موجود در این استان است.

همچنین یکی از دانشجویان حاضر در این نشست نیز با اشاره به اینکه به نظر می رسد دغدغه های موجود در جامعه امروز، برای جوان ترها دغدغه نیست و برای قدیمی ترها جزء مشکلات است احتمالاً نشان از عدم پذیرش قواعد و قوانین جامعه توسط جوان ترها یا قدیمی ترها است.

گزارش از: اسما سارنگی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج فارس
کلید واژه ها: آسیب های اجتماعی - فرهنگ - فرهنگی - دانشگاه - اجتماعی - دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه آزاد - امام جمعه - کاهش - هرمزگان - علمی - دکتر - برگزار - هیئت علمی - دانشگاه های ایران - امام - بندرعباس - جمعه - آموزش - فرهاد - مدیر - اسلامی - آزاد - جامعه - ایران - پایان نامه - دانشجویان - یاسر - مسئولان - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
ربات آتش نشان دانشگاه آزاد قزوین به کمک امدادگران می آید

داوطلبان پزشکی دانشگاه آزاد اعتراض خود را به کمیسیون آموزش ارائه دهند/ مشکل 90 درصد ثبت نام کنندگان حل شد

آموزش های کاربردی برای ماساژ

معرفی دانشجویان مشمول جایزه تحصیلی بنیاد ملی نخبگان

کتابخانه ای با کتب الکترونیکی و مقالات معتبر داخلی و خارجی/ وجود 170 هزار جلد کتاب در کتابخانه دانشگاه گیلان

برگزاری جشنواره جهادگران علم و فناوری به مناسبت هفته بسیج

فوران انفجاری دماوند در آینده وجود دارد

کتابخانه دانشگاه گیلان دارای کتب الکترونیکی و مقالات معتبر داخلی و خارجی است/170 هزار جلد کتاب در کتابخانه

ادغام واحدهای کوچک دانشگاهی

دانشگاه علوم پزشکی اراک رتبه نخست فن بازار سلامت را کسب کرد

انفعال تشکل های دانشجویی تربت حیدریه در مطالبه گری از مسئولان

واحد های کوچک دانشگاه پیام نور محدود می شود

گل های خندانی که خشکیدند

برنامه درسی «جراحی فک و صورت» بازنگری می شود

کنسرسیوم دانشگاهی و 3 ماهواره استاندارد در کشور ساخته شد

نخستین خوابگاه خیرساز دانشگاه سمنان احداث می شود

بسیج دانشجویی دانشگاه لرستان خواستار بررسی مشکل دفع آب های سطحی خرم آباد شد

مقاله استاد دانشگاه تبریز یکی از مقالات داغ شد

فهرست دانشجویان مشمول جایزه های تحصیلی بنیاد ملی نخبگان+ اسامی

برندگان بورسیه رودز دانشگاه آکسفورد اعلام شدند

مقاله استاد دانشگاه تبریز به عنوان یکی از مقالات داغ انتخاب شد

آشنایی دانشجویان با صنعت، هدف انجمن علمی علم مواد دانشگاه شریف/ دانشکده از انجمن حمایتی نمی کند

زدوبند در واگذاری کارخانه نیشکر هفت تپه به بخش خصوصی؛ عامل ایجاد مشکلات/ بسیج دانشجویی پیگیر حل مطالبات کارگران است

تجمیع واحدهای غیرانتفاعی و محدود شدن واحدهای کوچک پیام نور

دورهمی کارآفرینی در سنندج

کشور های خارجی از مقالات ما در ISI استفاده می کنند خودمان بی بهره ایم!/ بعد از 40 سال از انقلاب، استراتژی توسعه صنعتی نداریم

معرفی منتخبان همایش ملی «بررسی جریان های سلفی تکفیری »

ایران از خط قرمز جذب دانشجو در تحصیلات تکمیلی عبور کرد

جذب دانشجوی تحصیلی تکمیلی بیش ازاستاندارهای بین المللی است

شکل گیری مراکز نوآوری در دانشگاه علم و صنعت

دلیل بروز تبعیض در سیستم های هوش مصنوعی، روش اشتباه جمع آوری داده است

حذف اساتید انقلابی در دانشگاه شریف همچنان ادامه دارد

نمایشگاه فرهنگی «نقش» در دانشگاه فرهنگیان افتتاح شد

گذری بر نکات مهم تحقیق و پژوهش در مقطع دکتری

اعزام 15 هزار زوج دانشجو به مشهد

عدم توجه به پژوهش های کاربردی و مقالات ISI، معضل جامعه علمی است/ دانشجویان باید پایان نامه های خود را به کتاب تبدیل کنند

رییس دانشگاه علامه:حکم دیوان درباره بازگشت دانشجویان بورسیه را قطعاً اجرا می کنیم

رونمایی از کتاب «مکانیک سیالات مهندسی» در مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین

افتتاحیه جشنواره کار صدف در دانشگاه علم و صنعت ایران

ثبت نام در دوره های کاردانی و کارشناسی

پیام اینستاگرامی وزیر علوم در مورد تجمیع واحدهای دانشگاهی

رییس دانشگاه علامه:حکم دیوان درباره بازگشت دانشجویان بورسیه را قطعاً اجرا می کنیم

کنسرسیوم دانشگاهی ماهواره ایجاد می شود

کشف مجسمه های برنزی به جا مانده از میکل آنژ

تقدیر از رضا داوری اردکانی به عنوان خادم کتاب/ داوری: نقد کتاب در ایران جایگاهی ندارد

آخرین گزارش دانشگاه آزاد درباره پذیرش پزشکی

روش جمع آوری داده، عامل تبعیض در سیستم های هوش مصنوعی است

چرایی گرایش زنان به موادمخدر

اختراع دستگاه برداشت گل زعفران در دانشگاه بیرجند

زدوبند در روند واگذاری کارخانه نیشکر هفت تپه به بخش خصوصی؛ عامل ایجاد مشکلات/ بسیج دانشجویی شهید چمران پیگیر حل مطالبات کارگران است

ساختمان خیرساز در دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز افتتاح شد

برپایی جشنواره کار صدف با هدف الگوسازی برای دانشجویان/معرفی 700 فرصت شغلی

افت 4 درصدی ارسال آثار به جشنواره کتاب سال دانشجویی/ دانشجویان دانشگاه های دولتی بیشترین ارسال آثار را ارسال کردند

راهنمای دریافت بورسیه از نیوزلند، قبرس و سوئد 2019

محقق ایرانی در بهترین دانشگاه دندانپزشکی جهان سخنرانی می کند

راه رفتن به عقب حافظه کوتاه مدت را تقویت می کند

کانون شبکه فعالان آزمایشگاهی ایران ایجاد شد

اختراعی نوین برای برداشت گل زعفران

چرایی گرایش زنان به موادمخدر

​کنفرانس بین المللی تفسیر در آلمان برگزار شد

دانشگاه آزاد تمایل به یک گرایش سیاسی دارد (گفت وگو با جهانبخش خانجانی، مدرس اسبق دانشگاه آزاد اسلامی)

چرایی گرایش زنان به موادمخدر

دانشگاه تهران میزبان اجلاس روسای دانشگاه های برتر ایران و روسیه

چرایی گرایش زنان به موادمخدر

پرتاب دو ماهواره جدید به فضا در چین

کنفرانس حفاظت اتوماسیون در سیستم های قدرت برگزار می شود

پایان نامه دانشجوی واحد علوم تحقیقات در همایش بین المللی مدیریت رسانه برتر شد

اردوی جهادی دانشجویان دانشگاه سمنان در مناطق محروم فیروزآباد برگزار شد

سومین مسابقات چهارگانه مکانیک در دانشگاه آزاد واحد یادگار امام برگزار می شود

ابهام در تأسیس شعبه سوریه دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه شریف؛ میزبان کنفرانس حفاظت و اتوماسیون در سیستم های قدرت

ربات آتش نشان ساخت قزوین به زودی به خدمت گرفته می شود

آمار ثبت نام کنندگان دوره کاردانی به کارشناسی موسسات غیردولتی اعلام شد

تولید دانش فنی نیاز اصلی بخش های صنعتی

جشنواره علمی بسیج دانشجویی استان سیستان و بلوچستان بهمن ماه برگزار می شود

اعلام آمار پذیرش در دوره های کاردانی نظام جدید غیرانتفاعی ها/ ثبت نام 4000 نفر در این دوره ها ثبت نام کرده اند

زیباکلام: در کشور دو نوع دانشگاه آزاد داریم/ کسانی که ادعا دارند دانشگاه آزاد سیاسی و حزبی عمل نکرده است بیایند به خانم ها فاطمه و فائزه هاشمی صادقانه بگویند که به چه علت از دانشگاه آزاد اخراج شده اند؟

تمدید مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر

مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر تمدید شد

ثبت نام بیش از 4 هزار نفر در دوره های کاردانی نظام جدید غیرانتفاعی

مهلت تکمیل ظرفیت کنکور برای دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر تمدید شد

میکروسکوپ الکترونی برای مشاهده فرآیند های فتوشیمیایی ابداع شد

تمدیدمهلت انتخاب رشته در­­تکمیل ظرفیت، 29 آبان

نشست هم اندیشی دبیران شورای هماهنگی کانون های فرهنگی در دانشگاه پیام نور برگزار می شود

تمدید انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان تا فردا

تمدید مهلت ثبت نام در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان تا فردا

امضای تفاهم نامه علمی دوطرفه دانشگاه آزاد شهرضا با ارتش

اختتامیه سی وسومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور

کتاب «راه بی سرانجام؛ سرگذشت آسوریان در جنگ جهانی اول» در دانشگاه تهران نقد می شود

کارگاه «شیعه هراسی در منطقه خلیج فارس» 30 آبان ماه در دانشگاه لرستان برگزار می شود

تمدید مهلت انتخاب رشته در ­­تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی

پذیرش دانشجوی خواهر در مقطع دکتری تخصصی دانشگاه علوم اسلامی رضوی

شب گذشته، پایان مهلت نام نویسی دوره ها

آزادسازی اقتصاد مهم تر از خصوصی سازی

پایان مهلت نام نویسی در دوره های کاردانی و کاردانی به کارشناسی

اعتماد سازی پیش شرط ایجاد ارتباط دانشگاه ها با صنعت

بخش نمایشگاهی ششمین جشنواره حرکت در دانشگاه سمنان آغاز به کار کرد+ تصاویر

بررسی عیوب امت های پیشین در سوره بقره/امتحان زمینه ساز پرورش معنوی است

مدیریت انرژی حرارتی با نانوکاموزیت های پارچه ای

کیفیت غذای دانشجویی به ته دیگ خورد

برگزاری نشست تخصصی نقش فرهنگ در کاهش آسیب های اجتماعی در هرمزگان

برگزاری نشست تخصصی نقش فرهنگ در کاهش آسیب های اجتماعی در هرمزگان