مطالب مرتبط:
افزایش انتقال بیماری های عفونتی در میان کودکان زباله گرد
بروز تب نشانه یک بیماری عفونی در کودکان است
علائم بیماری انگلی در کودکان، وضعیت حاد را بشناسید
کودکان زباله گرد طعمه قاچاقچیان انسان
فقر آهن منجر به اختلالات مغزی کودکان می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 09:022018-10-17پزشكي

کودکان زباله گرد از کمر فرورفته در فقر و بیماری


کافی است گشت کوتاهی در خیابانها بزنید تا زندگی کودکان شش تا 18ساله ای را ببینید که چگونه در سطل زباله خم شده اند، سطل هایی مملو از زباله های عفونی که ایدز و هپاتیت را برای این کودکان به ارمغان می آورند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از فارس، کافی است گشت کوتاهی در خیابانها بزنید تا زندگی کودکان شش تا 18ساله ای را ببینید که چگونه در سطل زباله خم شده اند.

این فقط بخشی از زندگی این کودکان است، شب ها تا صبح در گاراژ ها، زباله تفکیک می کنند و صبح تا شب هم در خیابان مشغول جمع آوری زباله اند.

زندگی کودکان زباله گرد در گاراژهایی مملو از آسیبزندگی این کودکان زباله گرد شبیه زندگی کودکان عادی نیست، روزی نزدیک به 19ساعت زباله جمع می کنند و ماهانه 300تا 400هزار تومان حقوق می گیرند.

کودکان زباله گرد روزانه به طور متوسط 60کیلوگرم زباله جمع آوری می کنند و اغلب در کارگاههای تفکیک زندگی می کنند.

این کارگاهها و گاراژها، فاقد هرگونه امکانات بهداشتی بوده و کودکان در معرض انواع و اقسام بیماریهای عفونی از جمله هپاتیت و ایدز قرار دارند.

اغلب این کودکان در معرض سوءاستفاده های مختلف نیز قرار می گیرند و بد ترین نوع زندگی را تجربه می کنند.

این گاراژ ها شامل آلونک های بدون سرویس بهداشتی است و کودکان زباله گرد مجبورند؛ در کنار مردان بزرگسال، و در فضایی مملو از جانوران موزی از جمله موش و مارمولک، شب را روز کنند.

افزایش قیمت پسماندهای خشک و مشارکت ضعیف مردم در تفکیک زباله شاید دلایلی باشند برای افزایش و رشد قارچگونه زباله گردی در پایتخت.

جهش قیمت زباله همزمان با گرانی دلار!تصور اینکه جهش قیمت دلار به زباله گردی هم دامن زده دشوار است اما به گفته مسئولان شهری سال گذشته پسماندهایی مثل پلاستیک و قوطی های رنگی تا کیلویی400 تومان خریده می شد و حالا به خاطر نوسانات دلار تا 600 تومان هم فروخته می شود.

ربط این افزایش قیمت به تولد زباله گردهای جدید در تهران دامن زده چراکه بیکارها و آسیب دیدگان اجتماعی را جمع کرده پای مخازن زباله تا رایگان از یک منبع ثروت استفاده کنند.

کسب و کار میلیاردی؛هرکه زرنگ تر و تیزتر زباله ها برای اوسترایگان بودن زباله بی تعارف محلی برای کسب و کار عده ای شده که سال ها درآمدی میلیاردی، راحت و بی دغدغه را به جیب می زنند، کسب و کاری که شهرداری می توانست فرمانش را به دست بگیرد، به سرانجامش برساند و از آن برای خودش منبع درآمد پایدار بسازد.

ولی سال هاست به واسطه همه ضعف ها، شهرداری تهران در این سفره با زباله گردها شریک است، در رقابتی شبیه جنگ، آن هم با یک قانون که هر که زرنگ تر و تیزتر است زباله ها برای اوست.

در این که زباله یکی از اصلی ترین تهدیدات زیست محیطی این روزهای کشورمان است شکی نیست، اما قضیه وقتی جدی تر می شود که به سرانه تولید زباله در کشور می رسیم.

به آماری که می گوید ایرانی ها سالانه حدود 20 میلیون تن زباله تولید می کنند.

از این رقم میلیونی، نصیب هر ایرانی تولید روزانه بیش از 700 گرم زباله است.

آن هم در حالی که براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، متوسط تولید زباله در جهان روزانه 300 گرم است.

30 تن زباله بیمارستانی با عادی مخلوط می شود و وزارت بهداشت نسبت به آن هیچگونه پیگیری نمی کند،این درحالی است که اختلاط زباله های بیمارستانی که اغلب عفونی بوده و بی خطر نشده است مانند منبع بزرگی از آلودگی و بیماری در کمین این کودکان زباله گرد است که بدون دستکش و ماسک و کلاه تا کمر در سطل های زباله فرو می روند.

سوء استفاده از کتفی ها **رضا عبدلی، مدیرعامل سازمان مدیریت و پسماند شهرداری تهران در رابطه با وضعیت زباله ها و عدم تفکیک آنها به خبرنگار فارس می گوید: تعدادی آدم های سودجو تعدادی کودکان کار را اجیر می کنند، مدیریت می کنند و در محلات رها می کنند تا زباله ها را جمع آوری کنند و به صورت روزمزدی و کیلوگرمی این زباله ها خریداری می شود.

اکثر زباله گردها و یا کتفی ها در شهر تهران افاغنه هستند که در حاشیه استان تهران زندگی می کنند و توسط عده ای سودجو این افراد مدیریت می شوند و بسیار گسترده هستند.

کودکان زباله گرد و یا کتفی ها از چند جهت وارد شهر تهران می شوند و فکر نمی کنم در شهر تهران مخزنی وجود داشته باشد و یک کودک کار و زباله گرد مسئولیت آن را نداشته باشد.

وی می گوید:در این خصوص انگشت اتهام به سمت سازمان مدیریت پسماند است ولی هیچ تکلیف و ابزاری برای جمع آوری زباله گردها ندارد؛ چراکه نه مسئولیتی در قبال قراردادهایی که نواحی و مناطق بسته اند دارد و نه می تواند در این خصوص ورود پیدا کند.

عبدلی می افزاید: ما مسئولیت اجرایی داریم و ناظر عالی هستیم و می توانیم بگوییم منطقه کار خود را به درستی انجام داده است یا نه که در این خصوص بارها نامه زدیم و گفته ایم کار خود را به درستی انجام نداده اید.

مناطق و نواحی شهر تهران باید نظارت کاملی داشته باشند ولی آنها نیز ابزار قانونی به عنوان ضابط قضایی ندارند و نمی توانند آدم ها را متوقف کنند و این کار نیاز به دستور و ضابط قضایی دارد.

مدیرعامل سازمان مدیریت و پسماند شهرداری تهران معتقد است: بهزیستی، نیروی انتظامی، شهرداری تهران، قوه قضاییه و.

باید کمک کنند تا ساماندهی دقیقی در خصوص زباله گردها اتفاق بیفتد.

کودکان زباله گرد از کجا می آیند؟ به کجا می روند؟ چرا این همه افغانی زیر 17 و 18 سال در ایران هستند؟ محل استقرار و استراحت آنها کجاست و از کجا مدیریت می شوند؟ اینها سوالاتی است که باید دستگاه ها پاسخگو باشند.

باج دادن به مأموران شهریفقدان نظارت دقیق و واگذاری مجوز جمع آوری زباله به پیمانکارانی که کودکان محروم را که برای نان ناچارند کار کنند سبب شکل گیری مراکز مجاز و غیر مجاز بازیافت زباله در حاشیه مناطق جنوبی تهران شده است و متاسفانه در این مراکز همچون گود محمود آباد و دیگر گودها عده ای از هموطنانمان و اتباع بیگانه در بدترین شرایط زیستی در میان کوهی از زباله هم کار می کنند و هم متاسفانه زندگی!این شرایط زندگی و کار که ناشی از فقر شدید است، متاسفانه با رشوه خواری و باج گیری برخی کارکنان و ماموران فاسد شهرداری تهران تشدید می شود و کودک کار 9 ساله ای که 20 ساعت زباله جمع می کند تا آخر ماه حداقل درآمد را داشته باشد،گاها ناچار می شود تا نیمی از درآمد اندکش را به ماموران شهرداری باج دهد.

این موضوع در شورای شهر تهران نیز مطرح شد و محمد علی افشانی شهردار تهران در این باره حتی کارت زرد گرفت.

فرار پیمانکاران از قانون و بکارگیری کودکان کم سن وسالبه کارگیری کودکان طبق پیمان نامه در ایران ممنوع است اما کودکان در اموری مانند پسماند به صورت غیرقانونی فعالیت می کنند.

چیزی که در شهر دیده می شود با موضوعی که روی کاغذ می آید متفاوت است.

قراردادها و پیمان ها مطابق قانون بسته می شود.

پیمانکاران لیستی که ارائه می کنند تمامی کارگرانشان بزرگسال است اما مسأله این است چیزی که در شهر می بینیم به خصوص در ساعات تاریکی و بعضاً در روز روشن این است که کودکان و نوجوانان کیسه های زباله به دوش از این سطل به آن سطل در حال حرکت هستند.

در روی کاغذ سندی مبنی بر اینکه این تخلف رخ می دهد نمی بینیم.

عضو شورا: تخلفات در شهر روی کاغذ نیست** الهام فخاری رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در خصوص به کارگیری کودکان در جمع آوری زباله به خبرنگار فارس می گوید: پیمانکاران شهرداری این موضوع را تکذیب کرده اند اما تخلفات در شهر روی کاغذ نیست.

وی ادامه می دهد: باید از نظر نظارتی فعال تر و سنجیده تر عمل کنیم کار خلاف قانون را روی کاغذ نمی آورند، باید رد پیمانکارانی که به صورت شفاهی و غیررسمی کودکان را به کار می گیرند زده شود و برخورد جدی با آنها صورت گیرد که البته این کار با یک برنامه نظارتی مشخص صورت می گیرد و تأکید می کنم این کار غیرممکن نیست وجزو وظایف است.

نباید به این موضوع از جنبه مسائل صرفاً اجتماعی یا صرفاً پسماندی نگاه کرد.

اگر نظارت دقیق و درست باشد و بندهای مشخصی در قرارداد با پیمانکار دیده شود طبیعی است که این مسأله با قدری مدیریت برطرف شده و دیگر به این شکل آشکار کودکان را در بین زباله ها نخواهیم دید.

در حال حاضر به کارگیری کودکان توسط پیمانکاران یک استثمار کودک است و وضعیت نامناسبی را ایجاد کرده است.

فخاری معتقد است: این کودکان به دلیل اینکه در معرض خطر قرار دارند دچار برخی بیماری ها می شوند.

این را هم بگویم که پسماند به درستی در تهران جداسازی نمی شود.

از مسئولین خواسته ایم که لیست کارگرانی که پیمانکارانشان با آنها در ارتباط است ارائه کند و تاکنون در لیست آنها اسم کودکی نیامده و مدیریت پسماند اعلام می کند که طرف قرارداد آنها مرّ قانون رفتار می کند و تخلفی صورت نمی گیرد اما واقعیت این است که در شهر مشاهده می کنیم و هر روز می بینیم که این کودکان چطور در سطل های زباله به دنبال کسب درآمد برای خانواده هایشان هستند.

برخی از این کودکان غیرقانونی وارد کشور می شوند و درآمدی که کسب می کنند را برای خانواده شان ارسال می کنند البته افرادی که این کودکان را وارد کشور می کنند بعضاً پول کمی در اختیار این کودکان قرار می دهند و الباقی را برای خود برمی دارند اما بعضی از سردسته های این کودکان پولی به آنها نمی دهند و فقط هزینه های جاری کودکان را پرداخت می کنند.

سوءاستفاده های پیدا و پنهان از کودکان زباله گرد**حبیب اله فرید معاون اجتماعی سازمان بهزیستی در گفت وگو با فارس از سوءاستفاده گروههای مافیایی از کودکان زباله گرد و اینکه شهرداری پای کار نیست هشدار داده و می گوید: شهرداری باید نسبت به ساماندهی کودکان زباله گرد ورود جدی کند، چرا که عدم نظارت دقیق باعث شده فضایی ایجاد شود که عده ای از این کودکان سوءاستفاده کرده و شاهد آزار دیدن این کودکان باشیم.

وی می گوید:هنوز دو سال است که بازخورد خوبی در بحث ساماندهی کودکان زباله گرد نگرفته ایم، این کودکان در دو گروه به صورت شخصی و یا به صورت همکاری با پیمانکاران شهری کار می کنند.

این در حالی است که بسیاری از این کودکان بی ضابطه کار می کنند و فکر می کنم که شهرداری باید نسبت به این موضوع ورود جدی کند، چرا که عدم نظارت دقیق باعث شده فضایی ایجاد شود که عده ای از این کودکان سوءاستفاده کرده و شاهد آزار دیدن این کودکان شده ایم.

فرید می افزاید:بحث تفکیک زباله در کشور ما انجام نمی شود و این خود یکی از آسیب هایی است که متوجه کودکان زباله گرد است، در حالی که در کشورهای پیشرفته تا 90 درصد تفکیک زباله از مبدأ انجام می شود.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی تاکید می کند:اگر بسیاری از مسائل شهری، بهداشتی و آموزشی برای کودکان مهیا شود، فضای استثمار از کودک به این شکل ایجاد نمی شود و به نظر می رسد باید شهرداری در بحث کودکان زباله گرد پای کار بیاید، پیگیری کند و ما نیز به عنوان سازمانی که با این کودکان سر و کار دارند پیگیر ماجرا خواهیم بود.

فرید معتقد است: کودکان نباید برای زباله گردی به کار گرفته شوند؛ جلساتی با دستگاه های مختلف از جمله شهرداری داشتیم و قرار بود اجازه ندهند پیمانکاران، کودکان را برای زباله گردی به کار بگیرند اما با اینکه چند سالی است موضوع پیگیری می شود هنوز بازخورد مطلوبی نگرفته ایم.

وی می گوید: موضوع بازیافت زباله ها بسیار جدی است و پرداختن به آن موجب می شود از هدررفت سرمایه ها نیز جلوگیری شود که همراستا با سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

بهزیستی پیگیر موضوع کودکان زباله گرد است و یکی از بحث های اصلی ما در موضوع کودکان کار و خیابان، کودکان زباله گرد هستند.

حکایت همچنان باقیست.

قبلا اگر شب ها قبل از ماموران شهرداری از راه می رسیدند، حالا دیگر مدت هاست که روزها هم بی هیچ مزاحمی به کار و کاسبی شان می رسند!بازار این کار و کاسبی به نظر سکه است، شاهد این ادعا افزایش تعداد زباله گردهاست.

سکه بودن این بازار اما تغییری در سرنوشت زباله گردها به وجود نمی آورد، آنها همچنان به سبک و سیاق همیشه به کارشان ادامه می دهند و سود این زباله گردی، در نهایت نصیب مافیایی می شود که می گویند تمام قد پشت زباله گردها ایستاده است و باید حالا دیگر نگران حال کودکان زباله گرد شد.


کلید واژه ها: زباله - کودکان - زندگی - افزایش قیمت - خیابان - افزایش - قیمت - شهرداری - سرویس بهداشتی - شهرداری تهران - هایی - دلار - هپاتیت - رایگان - بیماری - نوسانات دلار - درآمد - سوءاستفاده - تهران - سلامت نیوز - قیمت دلار - ایدز - مسئولان - اجتماعی - پلاستیک - سلامت - گرانی - قانون - سرویس - مردان

آخرین اخبار سرویس:
میوه ای که سرخوشتان می کند

نکات مهم در استفاده و مصرف نان جو

وقت گذرانی در شبکه های اجتماعی به افسردگی می انجامد

درمان شب کوری با ورود ویروس به بدن

از خودمراقبتی تا نوشیدنی های مفید برای مقابله با بیماری شیرین

دانستنی های جالب علمی

70 درصد از بیماران دیابتی در ایران از بیماری خود خبر ندارند

ذخایر دارویی در ایران چقدر است؟

ارتباط مصرف آنتی بیوتیک در نوزادی و افزایش ریسک چاقی

اضافه وزن؛ افسردگی به بار می آورد

برای رفع کمردرد پیلاتس انجام دهید

میوه ای که سرخوشتان می کند

راهنمای ست کردن با کت و شلوار سرمه ای

میوه ای که سرخوشتان می کند

عقب نشینی 200هزارتومانی قیمت داروهای بیماران کلیوی/ «راپامیون» رایگان شد

سرماخوردگی کهنه را از طریق این داروی گیاهی درمان کنید

گازگرفتگی مهمانان یک تالار

مشکلات چشمی در کمین مبتلایان به تیرویید

خوابیدن در وان بیماری زاست؟

تغییر رنگ خلط نشانه چیست؟

علل ، علائم و درمان سرطان بیضه

تشخیص بیماری از روی صورت

تاثیر عجیب سیب، گریپ فروت و لیمو بر کبد چرب!

زرده تخم مرغ باید چه رنگی باشد؟

میوه ای که سرخوشتان می کند

توالت های آینده مشاوره سلامتی می دهند

زرده تخم مرغ باید چه رنگی باشد؟

اضافه وزن؛ افسردگی به بار می آورد

پیگیری های خبرگزاری فارس نتیجه داد عقب نشینی 200هزارتومانی قیمت داروهای بیماران کلیوی/ «راپامیون» رایگان شد

اورژانس ریلی در کشور راه اندازی می شود

سرماخوردگی کهنه را از طریق این داروی گیاهی درمان کنید

گازگرفتگی 13 نفر در خراسان شمالی

ممنوعیت فروش آزاد یک داروی انعقاد خون+ سند

راه اندازی سامانه انتقال دستیاران تخصصی پزشکی

20 میلیارد ریال برای توسعه اورژانس میبد، تامین شد

بالا نگاه کردن نوزاد؛ فرایند طبیعی رشد یا نشانه اوتیسم؟

راهنمای Red Dead Redemption 2: کمپ و ارتقای آن

تغییر رنگ خلط نشانه چیست؟

ساعت غذا خوردن برای لاغری و کاهش وزن

طرز تهیه ترشی میوه خشک

70 درصد از بیماران دیابتی از بیماری خود خبر ندارند

علائم اولیه ام اس چیست؟

علائم و نشانه های “زخم معده” را بشناسید

8 کاری که زنان بعد از رابطه جنسی باید انجام دهند

روش سریع چینی ها برای رفع تیرگی واژن در خانه

درمان های موثر برای “بوی بد دهان” در کودکان و بزرگسالان

درمان قطعی و همیشگی سرگیجه به روش خانگی

“تکرر ادرار در زنان” چیست و چگونه درمان می شود؟

انواع زود انزالی در مردان و راههای درمان انزال زودرس

درمان های سریع و قطعی دندان درد در خانه

خوردن غذا در ساعات آخر شب خطرناک دارد

بالاخره کلسترول تخم مرغ خوب است یا بد؟!

روش جراحی بینی استخوانی و مراقبت های بعد از آن

گازگرفتگی 13 نفر در خراسان شمالی

کودک آزاری با دریل

خدمات درمانی رایگان برای دانشجویان دانشگاه ملایر

یک مرکز زیبایی غیر مجاز در رشت پلمپ شد

علائم کم خونی و تمام راههای درمان آن

هرچه که برای تقویت اسپرم و تخمک باید خورد

علت قاروقور شکم می تواند مشکل یا بیماری پنهان باشد

فقر بیماری های غیرواگیر را افزایش می دهد

همه چیز درباره گرفتگی عضلانی ؛ انواع، دلایل و درمان های پیشگیرانه این عارضه

افسردگی عامل چاقی است یا چاقی عامل افسردگی؟

هویج چه خواصی دارد؟

استارتاپ ویکند حوزه سلامت در گیلان آغاز شد

حرکت وحید مظلومین به سمت طناب دار + فیلم

مسمومیت 15 نفر در یک تالار پذیرایی در شیروان؛ امشب

ترفند های طلایی برای تصفیه کردن خون

این 8 دلیل را رعایت کنید تا شکمتان بزرگ نشود

یبوست را در 3 دقیقه فقط با فشار یک نقطه از بین ببرید

گازگرفتگی 13 نفر را روانه بیمارستان کرد

طرز تهیه پیراشکی مرغ و خمیر آن

ویتامینی که بدن شما را از سرطان بیمه می کند

گازگرفتگی 13 نفر را روانه بیمارستان کرد

سیستم تروما، به صورت پایلوت در گیلان در حال اجرا است/آموزش جراح عروق در گیلان

زنی که ازخورشید فراری است وبه آب پناه می برد

علت 7 بوی ناخوشایند بدن

گازگرفتگی در شیروان 13 نفر را روانه بیمارستان کرد

توالت های آینده مشاوره سلامتی می دهند !

تعداد اعمال جراحی زیبایی نامتعارف در کشور نسبت به اکثر کشور های دنیا بیشتر است

داروی جوانی جاودان ساخته شد

اعضای بدن دانش آموز بردسکنی به بیماران نیازمند اهدا شد

سینوزیت و راه های درمان آن +اینفوگرافی

پزشک را به خانه ببرید/ وقتی استارت آپ ها دسترسی به پزشکان را راحت می کنند

افزایش شیوع حمله قلبی میان زنان بیشتر از مردان است

برترین روشهای درمان موهای خشک

افزایش همکاری های پزشکی بین استان فارس و جزیره کیش

اعضای بدن دانش آموز بردسکنی به بیماران نیازمند اهدا شد

از خواص لیمو شیرین بیشتر بدانید

چهار دروغ بزرگ علم به بشر

جراحی سرطان سینه با تکنیک جدید در اردبیل انجام شد

تبلیغات عسل دیابتی دروغ است/ بیماران با قند خون بالا چه بخورند، چه نخورند؟

زنان استرسی دختر دار می شوند یا پسردار؟

مبتلایان به دیابت ، مراقب سلامتی کلیه های خود باشند

ضرورت مبارزه با باورهای غلط درباره سلامت زنان

عوارض «سربالا» عمل کردن بینی با افزایش سن

درآمد نمایشگاه خیریه گل و گیاه در دانشگاه علوم پزشکی بجنورد به نیازمندان اهدا می شود

مورچه داعشی کشف شد

ویتامینی که بدن شما را از سرطان بیمه می کند

همایش روز جهانی دیابت در مشهد برگزار شد

کودکان زباله گرد از کمر فرورفته در فقر و بیماری

کودکان زباله گرد از کمر فرورفته در فقر و بیماری