مطالب مرتبط:
مهمترین گزینه های تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی چه کسانی هستند + سوابق
بسته های حمایتی وزارت کار ب چه کسانی تعلق می گیرد؟
گزینه های احتمالی وزارت کار چه کسانی هستند؟
شعارها علیه وزیر کار کسانی بود که دستشان این روزها از استقلال کوتاه شده روشن:مصاحبه ای با سایت وزارت ورزش نکردم که بخواهم از وزیر حمایت کنم!/ دبی بودم و بازی استقلال را ندیدم
گزینه های پیشنهادی برای تصدی وزارت کار چه کسانی هستند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 08:452018-10-17اقتصادي

چه کسانی از وزارت کار می روند؟


با نزدیک شدن به مهلت قانونی اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان، گمانه زنی ها درباره نام مدیرانی که باید به کار خود پایان بدهند، افزایش یافته است.

- این گمانه زنی ها که همواره با تأیید و تکذیب های متعدد روبه رو می شود، درحال حاضر خلأ معرفی مدیران مشمول این طرح از سوی دولت را پر می کند و رسانه ها در تلاش اند به جای دولت، وظیفه شفاف سازی در این زمینه را به عهده بگیرند.

یکی از وزارتخانه هایی که درحال حاضر با سرپرست اداره می شود و احتمالا تعداد زیادی از مدیران آن مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان خواهند شد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است؛ وزارتخانه ای که احتمال تفکیک آن به دو وزارت مجزا نیز وجود دارد و در هفته های آینده، قطعا روزهای پرماجرایی را از معرفی وزیر جدید و تصمیمات کلان درباره ساختارش تا خداحافظی تعداد زیادی از مدیرانش با سمت های خود پیش رو خواهد داشت.

درحالی که معاون رییس جمهوری و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور از وجود 200 مقام و مسئول بازنشسته مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان خبر می دهد، بررسی ها نشان می دهد این اعداد و ارقام فقط محدود به دستگاه های اجرایی و دستگاه های دیگری است که اطلاعاتشان به صورت شفاف نزد سازمان اداری و استخدامی موجود است و عدد واقعی مدیرانی که به دنبال این قانون باید میز کار خود را ترک کنند، ده ها برابر این رقم است.

با وجود گذشت بیش از 150 سال از اولین تلاش ها برای ایجاد دیوان و اداره در ایران و برگزاری صدها همایش و کنفرانس خبری درباره دولت الکترونیک در سال های اخیر، هیچ سامانه جامع یا بانک اطلاعاتی کاملی از اطلاعات حقوق بگیران دستگاه های دولتی و عمومی در کشور وجود ندارد و سازمان اداری و استخدامی کشور به عنوان مهم ترین متولی این امر در کشور، توان اجرایی و قانونی کافی برای جمع آوری و به روز نگه داشتن این اطلاعات از دستگاه های غیراجرایی ندارد.

نبود سامانه ای که بتوان با مراجعه به آن دقیقا مشخص کرد هر فرد استخدام شده، چه میزان سابقه کار دارد، در چه جایگاهی مشغول فعالیت است و چه میزان حقوق دریافت می کند، نه تنها در مواردی مانند قانون منع به کارگیری بازنشستگان، فرصت قانون گریزی را فراهم می کند بلکه امکان برنامه ریزی و نظارت بر مشاغلی را که با هزینه بیت المال به وجود آمده اند، سلب می کند.

درحالی که مجلس و دولت در سال جاری تلاش کرده اند سامانه ای را برای ثبت حقوق و دستمزد کارکنان ایجاد کنند، اما همکاری نکردن برخی دستگاه های بودجه بگیر در عمل باعث تأخیر پیاپی در تکمیل اطلاعات این سامانه شده و وعده های مدیران برای کامل شدن این سامانه را از بهار به تابستان و حالا از تابستان به پاییز کشانده است.

طبیعی است که در چنین شرایطی اگرچه مدیران دولتی امکان کمتری برای فرار از قانون منع به کارگیری بازنشستگان دارند، اما برخی دستگاه های دیگر به بهشت بازنشستگان تبدیل خواهند شد.

خدمت گزاران مُصِر فارغ از آنچه در دستگاه های عمومی غیردولتی می گذرد، مدیران بازنشسته ای که در دولت مشغول به کارند و امکان نظارت بیشتری بر وضعیت آنها وجود دارد نیز بی کار ننشسته اند.

از یک سو تلاش برخی از این مدیران برای افزایش درصد جانبازی خود به بالای 50 درصد برای معافیت از شمول این قانون ادامه دارد و از سوی دیگر، برخی اخبار از صندوق های بازنشستگی حکایت از آن دارد که بعضی از مدیران بازنشسته در تلاش اند با حذف سوابق بیمه ای خود، از شمول بازنشستگان خارج شوند.

در این بین برخی از آنان نیز به صورت جمعی تلاش هایی را برای گرفتن حکم موقت از دیوان عدالت اداری برای توقف اجرای این قانون دنبال می کنند و تعدادی دیگر نیز، مانند شهردار تهران، به دنبال گرفتن تفسیری از مجلس شورای اسلامی برای معاف کردن خود از این قانون هستند و بر اساس شنیده ها، میز مدیران ارشد کشور در این روزها، انباشته از نامه های مدیرانی است که سعی دارند خود را به دلیلی مستحق ادامه خدمت معرفی کنند.

مجموعه این تلاش ها در کنار نبود شفافیت و اطلاعات کامل از سوابق بیمه ای حقوق بگیران بیت المال، در عمل اجرای قانون منع به کارگیری مدیران را در همین آغاز کار با موانعی جدی روبه رو کرده است.

در میان دستگاه های مختلف دولتی، نام های متعددی از میان مدیران بالادستی وزارتی و ستادی شنیده می شود که احتمالا تا ماه آینده باید به کار خود در دولت پایان دهند.

اگرچه دولت تاکنون از اعلام نام افراد مشمول این قانون خودداری کرده است اما رسانه ها تلاش می کنند با بررسی سوابق این مدیران و کسب اطلاع از خود آنها یا اطرافیانشان بازنشستگان مشمول این قانون را شناسایی کنند.

در این بین، برخی مدیران نیز در شرایط مرزی بازنشستگی قرار دارند و فقط با کسب اطلاع دقیق از طرف دولت می توان درباره بازنشسته بودن یا نبودن آنها قضاوت کرد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز یکی از وزارتخانه هایی است که درحال حاضر وزیر ندارد و البته با احتمال بازنشستگی بسیاری از مدیران ارشد خود روبه رو شده و اگرچه تعیین تکلیف نهایی وضعیت خدمتی این مدیران نیازمند تشخیص دولت است، اما می توان با بررسی سوابق خدمتی آنها، کسانی را که مطمئنا بازنشسته محسوب می شوند و احتمالا در ماه آینده این وزارتخانه را ترک می کنند و البته کسانی را که وضعیتی نامعلوم و مرزی برای شمول این قانون دارند، شناسایی کرد.

چه کسانی می روند؟ چه کسانی می مانند؟ در میان مدیران ارشدی که درحال حاضر در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشغول به کار هستند، برخی چهره ها به طورقطع بازنشسته محسوب نمی شوند و پس از مشخص شدن وزیر آینده کار، در صورت تمایل او می توانند به فعالیت خود در این وزارتخانه ادامه دهند.

احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی، عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال، نصرالله بازوند، معاون توسعه مدیریت و منابع، علی سرزعیم، معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی، ابراهیم صادقی فر، سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی و سلیمان پاک سرشت، رییس سازمان آموزش فنی وحرفه ای، تعدادی از مدیران شاخص وزارت کار هستند که مطمئنا مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان نخواهند شد و می توانند به کار خود در این وزارتخانه ادامه دهند.

از میان شاخص ترین مدیرانی که به احتمال بسیار زیاد مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان شده و احتمالا تا ماه آینده به کار خود در این وزارتخانه پایان می دهند نیز می توان به چند معاون وزیر اشاره کرد.

سیدحمید کلانتری، معاون امور تعاون وزارت کار، محمدامین سازگارنژاد، معاون امور مجلس، حقوقی و استان های این وزارتخانه، احمد مشیریان، معاون روابط کار، معاونان وزیری هستند که احتمالا مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان خواهند شد.

در میان چهره های شاخص دیگر این وزارتخانه که احتمالا مشمول این قانون خواهند بود نیز می توان به مرتضی لطفی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) اشاره کرد.

از دیگر سو برخی رؤسای صندوق های بازنشستگی نیز یا یقینا به فعالیت خود در این صندوق ها پایان خواهند داد یا در وضعیت مبهمی به سر می برند.

جمشید تقی زاده، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، مدیر دیگری است که اماواگرهای زیادی درباره ادامه فعالیتش در این سمت وجود دارد.

نکته شایان ذکر درباره تقی زاده این است که اطرافیان او با همان قاطعیتی خبر بازنشستگی او را تکذیب می کنند که برخی منابع بر بازنشسته بودن او تأکید دارند.

به جز این مدیران شاخص، برخی مدیران دیگر نیز که در مؤسسات و مراکز وابسته به وزارت کار مشغول مدیریت هستند، احتمالا مشمول این قانون خواهند بود.

از میان این مدیران می توان به ملک محمد نجفی، رییس مؤسسه علمی کاربردی بهزیستی و تأمین اجتماعی و محمدرضا سپهری، رییس مؤسسه کار و تأمین اجتماعی اشاره کرد.

در میان مدیران کل و رؤسای مراکز وزارتخانه نیز نام های دیگری دیده می شوند که اگر شامل استثنائات این قانون نشوند، باید به کار خود در وزارت کار پایان دهند.

سیدمحمود اکرم، مدیرکل بودجه، خلیل حنیف، مدیرکل امور استان ها، کریم یاوری، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بی کاری، محمدرضا کاویانی، رییس مرکز فناوری اطلاعات و تحول اداری، عباس مجتهدزاده، رییس مرکز حراست، نعمت الله میرفلاح، رییس مرکز آمار و اطلاعات راهبردی، محمد میرابی، رییس مرکز بسیج وزارت کار، مهدی کاظمی، معاون مرکز حراست و مسعود کاظم زاده، معاون دفتر وزارتی تعدادی از این مدیران هستند که احتمال پایان یافتن مأموریتشان در وزارت کار بسیار زیاد است.

نام هایی که اگر گمانه زنی ها درباره پایان یافتن فعالیتشان در وزارت کار صحت داشته باشد، می توان گفت با اجرای این قانون تا ماه آینده و با حضور یک وزیر جدید و حتی اگر طرح تفکیک این وزارتخانه به دو وزارت مجزا اجرایی نشود، شاهد چهره تازه ای از وزارت کار خواهیم بود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق تاریخ انتشار 24مهر 97، کدمطلب: 197658، www.

sharghdaily.

ir
کلید واژه ها: بازنشستگان - قانون - مدیران - اطلاعات - وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - استخدام - وزارت - استخدامی - دولت - کشور - اداری - دولت الکترونیک - حقوق - رفاه اجتماعی - کنفرانس خبری - رییس جمهوری - حقوق بگیران - برنامه ریزی - اداره - میزان - الکترونیک - اطلاعاتی - شفاف - کارکنان - اجتماعی - کنفرانس - دستمزد - جمهوری - افزایش - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
قیمت خودرو امروز 28 دی 97

قیمت لپ تاپ امروز 28 دی 97

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز جمعه 28 دی 97 + تغییرات

استخدام منشی (مسئول دفتر مدیر عامل) در کرج/با سرویس

استخدام سرپرست فروش و بازاریابی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام طراح سایت و اپ موبایل در شرکت بارمان تجارت جزیره جنوب

جزییات تولید بنزین در ایران طی 40 سال

علت توقف طرح فروش سربازی

سامانه جدید بانک مرکزی برای مقابله با فساد

بازار داغ باردزدی در پایانه های بار/مقاومت در برابر شفاف سازی

بخشنامه تعیین مصادیق مالیاتی طرح های عمرانی ابلاغ شد

پیش‎بینی افزایش قیمت بنزین و گازوییل

تغییر اسکناس ها در هند به خاطر نابینایان

استخدام کارشناس فروش با مزایا در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

اراضی تجاری مشمول مالیات حق واگذاری

افزایش ارزش پول ملی، از بحران تا درمان

قیمت سکه امروز 28 دی 97

قیمت طلا امروز 28 دی 97

کنایه جالب یک روزنامه به پیش فروش خودرو از طرف خودروسازان! + عکس

چک های برگشتی داروخانه ها و بدقولی بیمه ها

قیمت دلار امروز 28 دی 97

چقدر آب برای تهرانی ها تولید می شود؟

اسناد جدید فساد در خصوصی سازی آلومینیوم المهدی و هرمزال

خصوص ششمین امتحان مشترک فراگیر دستگاههای اجرایی

دور باطل شاخص در پله 165 هزار واحدی/ شاخص به رشد اندک راضی شد+ نمودار

20درصد تصادف ها ساختگی است!

50 درصد بنزین مصرفی در خودروهای بی کیفیت/ مصرف سوخت خودروها در ایران 10 برابر ترکیه

سامان دادن به نرخ ارز اولویت جدی اقتصاد است

اتفاقات خودرویی در هفته ای که گذشت

تشکیل بیش از 4 هزار پرونده تخلف ارزی

چین قصد سرمایه گذاری 3میلیارد دلاری در نفت و گاز ایران دارد

چین قصد سرمایه گذاری 3میلیارد دلاری در نفت و گاز ایران دارد

سفر وزیر صنعت ،معدن و تجارت به اصفهان

شرکت تولیدکننده اسنک پف کرده حیوانی را معرفی کنید

تکذیب برکناری رییس سازمان خصوصی سازی

رفع همپوشانی بیمه ای با اتمام اعتبار دفترچه ها

آغاز «توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در سکونت گاه های غیررسمی»

اسناد جدید فساد در خصوصی سازی آلومینیوم المهدی و هرمزال

واردات بدون انتقال ارز تا سقف 300میلیون دلار امکان ‎پذیر شد

45 استخر تنظیمی در قطب کشاورزی یزد احداث شد

پالادیوم رکورد زد

نقش پررنگ نفت در اقتصاد کانادا

وضعیت بازارهای جهانی موبایل در سال جاری

گندم مورد نیاز در داخل تولید می شود

پیشنهاد قرارداد 3 میلیارد دلاری شرکت نفتی چین در زمینه میدان نفتی یادآوران

گرانی 2 برابری قیمت مسکن هم «تقصیرِ تحریم است؟»

واردات 17 تن درزبند پاکت آبمیوه به کشور + جدول

کارنامه دریایی و بندری ایران از 57 تا 97

سفر وزیر صنعت معدن و تجارت به اصفهان

برگزاری سومین همایش بومی سازی کاتالیست ها

نوبخت: برای صادرات نفت به شدت مشکل داریم

20 کشتی بار وارداتی در سواحل اطراف معطل تخلیه است

امشب حقوق دی ماه بازنشستگان کشوری واریز می شود

اقدام پژوهی چگونه توانستم فرهنگ خوردن صبحانه را دربین دبیران و همکاران نهادینه سازم؟

حذف صفر از پول ملی تأثیری بر معیشت مردم و ارزش پول ملی ندارد

سرقت مسلحانه از یک سکه فروشی در ارومیه

مرغ 12 هزار و 200 تومان شد

فیلم | بلایی که برف امروز به سر مردم کرج آورد!

شهید نواب صفوی در حال تبلیغ کالای ایرانی /عکس

تم نوروز 98 یزد چیست؟

تعیین 25درصد سهم لامرد و مهر از عوارض آلایندگی پارس جنوبی

تکمیل زیرساختهای استان نیازمند تغییر نگاه مدیران کشور است

طلا گرمی چند؟97/10/27

تکمیل زیرساختهای استان نیازمند تغییر نگاه مدیران کشور است

مرخصی زایمان به چه کسانی تعلق می گیرد؟

قیمت خودرو سیتروئن C5 کارکرده در بازار + جدول

بهترین وبدترین کشورها در زمینه شفافیت بودجه

وزیری که فقط به سوالات آسان پاسخ می دهد!

کشور ایران، پیشرو در حوزه سد سازی جهان

واریز دو مین بسته حمایتی دولت

نوبخت: برای صادرات نفت به شدت مشکل داریم

11 عطاری متخلف درالبرز پلمب شد

نرخ خودروهای تولید سایپا در بازار امروز

یارانه نقدی 330 هزار میلیارد تومان را بلعید!

بهترین شهرهای جهان برای کار

کرملین چوب حراج به دلارهای آمریکا زد

چراغ سبز بانک آمریکایی به افزایش 10 دلاری قیمت نفت

فروش ارز حاصل از صادرات به بیش از 7 میلیارد یورو رسید

قیمت نفت کاهش یافت

عقب نشینی آمریکا از افزایش نرخ بهره عامل رشد قیمت طلا شد

واردات بی رویه بزرگترین بحران اجتماعی است

سفر استانی وزیر صنعت معدن و تجارت

خراسان شمالی، مجوزهای بی نام برای سرمایه گذاری صادر می کند

خراسان شمالی، مجوزهای بی نام برای سرمایه گذاری صادر می کند

4 نکته ضروری پرداخت تسهیلات

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان به زودی عملیاتی می شود

اختصاص اعتبار به طرح های توسعه جنوب و کمیته امداد در استان کرمان

نوبخت: دو مین بسته حمایتی دولت به زودی واریز می شود

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شد

قیمت مرغ کاهش یافت

یک کشته در برخورد اتوبوس با عابر در تبریز

تشکیل بیش از 4 هزار پرونده تخلف ارزی

ایران درسال 1405یکی از سه کشورجهان از نظر شتاب پیری است

جهت استخدام در بانک ملت اینجا کلیک کنید

تب چند میلیاردی قیمت زمین در پایتخت/ چرا زمین های ارزان در اختیار مردم قرار نمی گیرد؟

یارانه نقدی 330 هزار میلیارد تومان را بلعید!

قائم مقام وزیر صنعت گفت: اعلام قیمت نهایی خودرو تا 2 هفته دیگر

ظرفیت های اقتصادی مازندران درست بهره برداری نمی شود

ظرفیت های اقتصادی مازندران درست بهره برداری نمی شود

هدر رفت سالانه هفت درصد تولید ناخالص ملی در جاده ها

چه کسانی از وزارت کار می روند؟

چه کسانی از وزارت کار می روند؟