مطالب مرتبط:
مهمترین گزینه های تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی چه کسانی هستند + سوابق
بسته های حمایتی وزارت کار ب چه کسانی تعلق می گیرد؟
گزینه های احتمالی وزارت کار چه کسانی هستند؟
شعارها علیه وزیر کار کسانی بود که دستشان این روزها از استقلال کوتاه شده روشن:مصاحبه ای با سایت وزارت ورزش نکردم که بخواهم از وزیر حمایت کنم!/ دبی بودم و بازی استقلال را ندیدم
گزینه های پیشنهادی برای تصدی وزارت کار چه کسانی هستند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 08:452018-10-17اقتصادي

چه کسانی از وزارت کار می روند؟


با نزدیک شدن به مهلت قانونی اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان، گمانه زنی ها درباره نام مدیرانی که باید به کار خود پایان بدهند، افزایش یافته است.

- این گمانه زنی ها که همواره با تأیید و تکذیب های متعدد روبه رو می شود، درحال حاضر خلأ معرفی مدیران مشمول این طرح از سوی دولت را پر می کند و رسانه ها در تلاش اند به جای دولت، وظیفه شفاف سازی در این زمینه را به عهده بگیرند.

یکی از وزارتخانه هایی که درحال حاضر با سرپرست اداره می شود و احتمالا تعداد زیادی از مدیران آن مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان خواهند شد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است؛ وزارتخانه ای که احتمال تفکیک آن به دو وزارت مجزا نیز وجود دارد و در هفته های آینده، قطعا روزهای پرماجرایی را از معرفی وزیر جدید و تصمیمات کلان درباره ساختارش تا خداحافظی تعداد زیادی از مدیرانش با سمت های خود پیش رو خواهد داشت.

درحالی که معاون رییس جمهوری و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور از وجود 200 مقام و مسئول بازنشسته مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان خبر می دهد، بررسی ها نشان می دهد این اعداد و ارقام فقط محدود به دستگاه های اجرایی و دستگاه های دیگری است که اطلاعاتشان به صورت شفاف نزد سازمان اداری و استخدامی موجود است و عدد واقعی مدیرانی که به دنبال این قانون باید میز کار خود را ترک کنند، ده ها برابر این رقم است.

با وجود گذشت بیش از 150 سال از اولین تلاش ها برای ایجاد دیوان و اداره در ایران و برگزاری صدها همایش و کنفرانس خبری درباره دولت الکترونیک در سال های اخیر، هیچ سامانه جامع یا بانک اطلاعاتی کاملی از اطلاعات حقوق بگیران دستگاه های دولتی و عمومی در کشور وجود ندارد و سازمان اداری و استخدامی کشور به عنوان مهم ترین متولی این امر در کشور، توان اجرایی و قانونی کافی برای جمع آوری و به روز نگه داشتن این اطلاعات از دستگاه های غیراجرایی ندارد.

نبود سامانه ای که بتوان با مراجعه به آن دقیقا مشخص کرد هر فرد استخدام شده، چه میزان سابقه کار دارد، در چه جایگاهی مشغول فعالیت است و چه میزان حقوق دریافت می کند، نه تنها در مواردی مانند قانون منع به کارگیری بازنشستگان، فرصت قانون گریزی را فراهم می کند بلکه امکان برنامه ریزی و نظارت بر مشاغلی را که با هزینه بیت المال به وجود آمده اند، سلب می کند.

درحالی که مجلس و دولت در سال جاری تلاش کرده اند سامانه ای را برای ثبت حقوق و دستمزد کارکنان ایجاد کنند، اما همکاری نکردن برخی دستگاه های بودجه بگیر در عمل باعث تأخیر پیاپی در تکمیل اطلاعات این سامانه شده و وعده های مدیران برای کامل شدن این سامانه را از بهار به تابستان و حالا از تابستان به پاییز کشانده است.

طبیعی است که در چنین شرایطی اگرچه مدیران دولتی امکان کمتری برای فرار از قانون منع به کارگیری بازنشستگان دارند، اما برخی دستگاه های دیگر به بهشت بازنشستگان تبدیل خواهند شد.

خدمت گزاران مُصِر فارغ از آنچه در دستگاه های عمومی غیردولتی می گذرد، مدیران بازنشسته ای که در دولت مشغول به کارند و امکان نظارت بیشتری بر وضعیت آنها وجود دارد نیز بی کار ننشسته اند.

از یک سو تلاش برخی از این مدیران برای افزایش درصد جانبازی خود به بالای 50 درصد برای معافیت از شمول این قانون ادامه دارد و از سوی دیگر، برخی اخبار از صندوق های بازنشستگی حکایت از آن دارد که بعضی از مدیران بازنشسته در تلاش اند با حذف سوابق بیمه ای خود، از شمول بازنشستگان خارج شوند.

در این بین برخی از آنان نیز به صورت جمعی تلاش هایی را برای گرفتن حکم موقت از دیوان عدالت اداری برای توقف اجرای این قانون دنبال می کنند و تعدادی دیگر نیز، مانند شهردار تهران، به دنبال گرفتن تفسیری از مجلس شورای اسلامی برای معاف کردن خود از این قانون هستند و بر اساس شنیده ها، میز مدیران ارشد کشور در این روزها، انباشته از نامه های مدیرانی است که سعی دارند خود را به دلیلی مستحق ادامه خدمت معرفی کنند.

مجموعه این تلاش ها در کنار نبود شفافیت و اطلاعات کامل از سوابق بیمه ای حقوق بگیران بیت المال، در عمل اجرای قانون منع به کارگیری مدیران را در همین آغاز کار با موانعی جدی روبه رو کرده است.

در میان دستگاه های مختلف دولتی، نام های متعددی از میان مدیران بالادستی وزارتی و ستادی شنیده می شود که احتمالا تا ماه آینده باید به کار خود در دولت پایان دهند.

اگرچه دولت تاکنون از اعلام نام افراد مشمول این قانون خودداری کرده است اما رسانه ها تلاش می کنند با بررسی سوابق این مدیران و کسب اطلاع از خود آنها یا اطرافیانشان بازنشستگان مشمول این قانون را شناسایی کنند.

در این بین، برخی مدیران نیز در شرایط مرزی بازنشستگی قرار دارند و فقط با کسب اطلاع دقیق از طرف دولت می توان درباره بازنشسته بودن یا نبودن آنها قضاوت کرد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز یکی از وزارتخانه هایی است که درحال حاضر وزیر ندارد و البته با احتمال بازنشستگی بسیاری از مدیران ارشد خود روبه رو شده و اگرچه تعیین تکلیف نهایی وضعیت خدمتی این مدیران نیازمند تشخیص دولت است، اما می توان با بررسی سوابق خدمتی آنها، کسانی را که مطمئنا بازنشسته محسوب می شوند و احتمالا در ماه آینده این وزارتخانه را ترک می کنند و البته کسانی را که وضعیتی نامعلوم و مرزی برای شمول این قانون دارند، شناسایی کرد.

چه کسانی می روند؟ چه کسانی می مانند؟ در میان مدیران ارشدی که درحال حاضر در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشغول به کار هستند، برخی چهره ها به طورقطع بازنشسته محسوب نمی شوند و پس از مشخص شدن وزیر آینده کار، در صورت تمایل او می توانند به فعالیت خود در این وزارتخانه ادامه دهند.

احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی، عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال، نصرالله بازوند، معاون توسعه مدیریت و منابع، علی سرزعیم، معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی، ابراهیم صادقی فر، سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی و سلیمان پاک سرشت، رییس سازمان آموزش فنی وحرفه ای، تعدادی از مدیران شاخص وزارت کار هستند که مطمئنا مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان نخواهند شد و می توانند به کار خود در این وزارتخانه ادامه دهند.

از میان شاخص ترین مدیرانی که به احتمال بسیار زیاد مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان شده و احتمالا تا ماه آینده به کار خود در این وزارتخانه پایان می دهند نیز می توان به چند معاون وزیر اشاره کرد.

سیدحمید کلانتری، معاون امور تعاون وزارت کار، محمدامین سازگارنژاد، معاون امور مجلس، حقوقی و استان های این وزارتخانه، احمد مشیریان، معاون روابط کار، معاونان وزیری هستند که احتمالا مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان خواهند شد.

در میان چهره های شاخص دیگر این وزارتخانه که احتمالا مشمول این قانون خواهند بود نیز می توان به مرتضی لطفی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) اشاره کرد.

از دیگر سو برخی رؤسای صندوق های بازنشستگی نیز یا یقینا به فعالیت خود در این صندوق ها پایان خواهند داد یا در وضعیت مبهمی به سر می برند.

جمشید تقی زاده، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، مدیر دیگری است که اماواگرهای زیادی درباره ادامه فعالیتش در این سمت وجود دارد.

نکته شایان ذکر درباره تقی زاده این است که اطرافیان او با همان قاطعیتی خبر بازنشستگی او را تکذیب می کنند که برخی منابع بر بازنشسته بودن او تأکید دارند.

به جز این مدیران شاخص، برخی مدیران دیگر نیز که در مؤسسات و مراکز وابسته به وزارت کار مشغول مدیریت هستند، احتمالا مشمول این قانون خواهند بود.

از میان این مدیران می توان به ملک محمد نجفی، رییس مؤسسه علمی کاربردی بهزیستی و تأمین اجتماعی و محمدرضا سپهری، رییس مؤسسه کار و تأمین اجتماعی اشاره کرد.

در میان مدیران کل و رؤسای مراکز وزارتخانه نیز نام های دیگری دیده می شوند که اگر شامل استثنائات این قانون نشوند، باید به کار خود در وزارت کار پایان دهند.

سیدمحمود اکرم، مدیرکل بودجه، خلیل حنیف، مدیرکل امور استان ها، کریم یاوری، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بی کاری، محمدرضا کاویانی، رییس مرکز فناوری اطلاعات و تحول اداری، عباس مجتهدزاده، رییس مرکز حراست، نعمت الله میرفلاح، رییس مرکز آمار و اطلاعات راهبردی، محمد میرابی، رییس مرکز بسیج وزارت کار، مهدی کاظمی، معاون مرکز حراست و مسعود کاظم زاده، معاون دفتر وزارتی تعدادی از این مدیران هستند که احتمال پایان یافتن مأموریتشان در وزارت کار بسیار زیاد است.

نام هایی که اگر گمانه زنی ها درباره پایان یافتن فعالیتشان در وزارت کار صحت داشته باشد، می توان گفت با اجرای این قانون تا ماه آینده و با حضور یک وزیر جدید و حتی اگر طرح تفکیک این وزارتخانه به دو وزارت مجزا اجرایی نشود، شاهد چهره تازه ای از وزارت کار خواهیم بود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق تاریخ انتشار 24مهر 97، کدمطلب: 197658، www.

sharghdaily.

ir
کلید واژه ها: بازنشستگان - قانون - مدیران - اطلاعات - وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - استخدام - وزارت - استخدامی - دولت - کشور - اداری - دولت الکترونیک - حقوق - رفاه اجتماعی - کنفرانس خبری - رییس جمهوری - حقوق بگیران - برنامه ریزی - اداره - میزان - الکترونیک - اطلاعاتی - شفاف - کارکنان - اجتماعی - کنفرانس - دستمزد - جمهوری - افزایش - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
روسیه طرح عربستان را برای کاهش عرضه نفت اوپک همراهی نمی کند

خودروی آمریکایی در تهران+عکس

کدام استان ها رکورد دار بیشترین میزان بارش در یک ماه اخیر بوده اند + جدول بارش های کل کشور

وزارت نفت در حد توانش مسئولیت های اجتماعی خود را انجام داده است

ذرت در صدر واردات کالاهای اساسی

آغاز عملیات اجرایی ساخت مدرسه شهدای بانک ملّی در فارس

بازار رهن کامل آپارتمان های مسکونی

ماشه عرضه مسکن ارزان

برگزاری نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی از پنج شنبه در تهران

ثبت جهانی 29منطقه فرش ایران در سازمان جهانی مالکیت های فکری

در روزهای آتی چه عواملی بر قیمت طلا تاثیرگذارند؟

انتقاد از سیاست های وصله پینه ای

زمان و هزینه تجارت خارجی

نرخ مرغ در بازار کاهش یافت

تزیین موز برای شب یلدا

تاوان گران نشدن نان را نباید نانوایان بدهند

معدنی با 11 معدن دیگر در دل خود!

خزانه دار شورای شهر تهران: 72درصد درآمدهای شش ماه امسال شهرداری محقق شده است

ملزومات توسعه برای محصولات ارگانیک

رصد تولید در آمار نیمسال

تحریم داروی بیماران دردمند به سبک آمریکایی

می خواهید بدانید مشمول بسته حمایتی دولت هستید؟ /به شماره 5000499 پیامک بزنید

قیمت ارز مسافرتی امروز 1397/08/27

قیمت خرید دلار در بانک‎ها 1397/08/27

توزیع چند مرحله ای «سبدهای حمایت غذایی» تا پایان سال + مبلغ پرداختی

300 میلیون تومان به آموزش و پرورش خراسان جنوبی اختصاص یافت

پرداخت وام نوسازی از 2 هفته دیگر/مشکلی با اصل مسکن مهر نداریم

صندوق توسعه ملی، محرک موتور اقتصاد کشور است

قیمت مرغ آماده طبخ 10 هزارو 900 تومان شد

فعالان اقتصادی مدام مشکلات را می گویند ولی چیزی درست نمی شود/ اتاق بازرگانی برنامه های وزرا را پایش می کند

اخذ ضمانت نامه از خریداران نفت در بورس مانع ظهور بابک زنجانی هاست

اعتراض کارگران گروه ملی در اهواز همچنان ادامه دارد

مهلت یک هفته ای پلیس به رانندگان برای دریافت معاینه فنی معتبر

گلایه های مردم از گرانی و بالا بودن قیمت ها

کمک 6 میلیاردی مردم استان قزوین به پیاده روی اربعین

غیر فعال شدن 4 شرکت حمل و نقل در جنوب استان کرمان

تحولی جدید در زندگی شهرنشینان با خرید اینترنتی میوه، ارزان تر از میادین تره بار

قیمت فروش ارز مسافرتی در 27 آبان 97 اعلام شد

3 هزار دام سنگین علیه بیماری تب برفکی در مبارکه واکسینه می شوند

قیمت ارز مسافرتی و خرید دلار در بانک‎ها 1397/08/27

قیمت ها در بورس به سراشیبی افتادند

هشدار به متقاضیان دریافت سبد کالا: فریب پیامک ها را نخورید

توزیع 60 تن برنج احتکاری در آشخانه آغاز شد

712 طرح اشتغالزا در روستاهای بوشهر اجرا شد

مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران شد

آیا بارش های پاییزی عطش کم آبی کشور را جبران می کند

فعالان اقتصادی مدام مشکلات را می گویند ولی چیزی درست نمی شود/ اتاق بازرگانی برنامه های وزرا را بعد رای اعتماد پایش می کند

مصرف بنزین و گازوییل در استان اصفهان افزایش یافت

نگاه ها به کمیسیون عمران مجلس/مهار سوداگری مسکن با تصویب CGT

تعادل عرضه و تقاضا در بازار سکه

استقبال ویژه گردشگران عمانی برای دریافت خدمات درمانی در بیمارستان کیش

ساخت سد و آب بندان کلات ،چشم انتظاراختصاص اعتبار

توزیع 60 تن برنج احتکاری در آشخانه آغاز شد

محمد حسن ترابی مدیر امور مشتریان و روابط عمومی بانک صنعت و معدن شد

بخش خصوصی برنامه های وزرا را پایش می کند

سهرابی عضو هیات مدیره لیزینگ صنعت و معدن شد

برگزاری نمایشگاه ماشین آلات کشاورزی و صنایع وابسته

عامل فرونشست های اخیر کشور چیست؟

مساله پولشویی را دستمایه مباحث کوچک جناحی نکنید

ساری: از کی قوانین مصوب مجلس در دفتر رییس جمهور مورد بحث قرار می گیرد؟

کاهش نرخ مرغ در بازار + جدول

تورم در هفت ماه گذشته چقدر افزایش یافت؟

عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در چند روز آینده را بشناسید

استخدام کارشناس بازرگانی مسلط به امور بازرگانی و ثبت سفارش

استخدام کارشناس دفتر فنی در یک شرکت معتبر در استان گلستان

استخدام کارشناس تولید محتوا در شرکت پیام آوران پارسیان – تهران

از بابک زنجانی تا سلطان سکه | پرونده های فسادی که با اعدام هم بسته نمی شوند

استخدام کارشناس فروش در گروه بین المللی پارسا نوین در تهران

استخدام بازاریاب در شرکت کسب و کار الکترونیکی روژان

ا​طلاعیه وزارت تعاون درباره طرح حمایتی دولت از اقشار کم درآمد

مهندس مقیمی سکان استانداری تهران را به حسن بیگی واگذار کرد .

335 هزار نفر در واحدهای تولیدی استان یزد فعالیت دارند

طرحی برای جلوگیری از سوختن گاز های نفت در اطراف اهواز

مصرف بنزین و گازوییل در استان اصفهان افزایش یافت

استخدام کارشناس فروش تجهیزات صنعتی ،منشی در یک شرکت معتبر

712 طرح اشتغالزا در روستاهای بوشهر اجرا شد

استخدام کارشناس تبلیغات در گروه صنعتی دنا در تهران

تولید بیش از 20 تن عسل در فریدونکنار

هشدار به متقاضیان دریافت سبد کالا: فریب پیامک ها را نخورید

اقدام روسیه و عربستان برای کاهش عرضه جهانی نفت

نام های عجیب تغییریافته در سال 95

تبعات جنگ تجاری آمریکا با چین

افزایش 20.3 درصدی شاخص بهای کالا ها و خدمات مصرفی

نرخ تورم 7 ماهه 20.3 درصد شد

تعیین تکلیف سهمیه بندی بنزین فردا با حضور زنگنه

برداشت مرکبات

پیش از ورود کارگر به محیط کار، باید تناسب میان شغل و سلامتی فرد بررسی شود

500 میلیون تومان برای بهسازی معابر قصرشیرین اختصاص یافت

طرح ملی پیمان به میزبانی هلال احمر دزفول آغاز شد

آیا نرخ دلار تک رقمی خواهد شد؟/ سرمایه گذاری در دلار ریسک بالایی دارد

کمیته وصول مطالبات بانک ها در لرستان تشکیل می شود

رهاسازی آب سدها به دریاچه ارومیه آغاز شد

ارز مسافرتی امروز چند؟

مسعود کرباسیان ریاستش بر شرکت ملی نفت را تأیید کرد/ نتوانستم به زنگنه «نه» بگویم

تب طلا در قزوین بالا رفت

کاهش 30 درصدی سطح زیر کشت گندم در سیستان و بلوچستان

41 درصد از حجم مخازن سدهای مازندران پُر شد

قیمت خودروهای داخلی در بازار در 27 آبان 97 (+جدول کامل)

بررسی عملکرد پنج ساله شرکت گاز در مجلس

اینفوگرافی / بانک ها امسال چقدر وام داده اند؟

چه کسانی از وزارت کار می روند؟

چه کسانی از وزارت کار می روند؟