مطالب مرتبط:
بهسازی مجتمع آموزشی سما اردبیل با استفاده از الگوی ایرانی اسلامی انجام گرفت
رهبر انقلاب اسلامی برای تکمیل و ارتقاء الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت فراخوان دادند؛ الگوی پیشرفت ایران در پنجاه سال آینده
بیانیه مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در خصوص الگوی پیشرفت
وقت آن رسیده الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، ناظر به قوانین شود
متن کامل الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت : ایران در 50 سال آینده جزو 7 کشور برتر دنیا می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 08:452018-10-17سياسي

ملاحظاتی در باب نظریه الگوی اسلامی-ایرانی


این مقاله در درجه اول «امکان» و «ضرورت» وجودی الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت را مورد بحث و بررسی قرار می دهد.

همچنین پاسخی است به اظهارنظر کسانی که می گویند پیشرفت، - این مقاله در درجه اول امکان و ضرورت وجودی الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت را مورد بحث و بررسی قرار می دهد.

همچنین پاسخی است به اظهارنظر کسانی که می گویند پیشرفت، پیشرفت است و اسلامی و ایرانی ندارد.

در بخش دوم به چالش های فراروی الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت پرداخته خواهد شد.

سرانجام در بخش نتیجه گیری چنین عنوان می شود که به خاطر جلوگیری از وقوع مفسده های یک پیشرفت بی قیدوبند و –از لحاظ معنوی و اخلاقی- لجام گسیخته غربی، چیزی به نام الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت می توان داشت.

در برابر کسانی که می گویند علم، علم است و پیشرفت هم پیشرفت است؛ بنابراین هیچ کدام از اینها را نمی توان به صفت دینی، اسلامی، ایرانی و.

متصف کرد، باید گفت که کدام علم یا حتی مفهوم یا مقوله فکری و انتزاعی است که از یک سلسله ارزش ها، داوری ها، معلومات و مقومات ذهنی پیشینی برخوردار نباشد که حال بگوییم پیشرفت اقتصادی-اجتماعی که ماهیتا یک حوزه میان رشته ای علم اقتصاد و علم الاجتماع است، چنین نیست؛ بلکه مستقلا برخاسته از یک عده داده های تجربی است! از آن طرف، مگر می شود طرحی علمی که با انسان، معتقداتش، فرهنگ و آداب و سنن و عادات و رسومش، سابقه تاریخی و تمدنی اش و محیط طبیعی و جغرافیایی اش سروکار دارد، برای همه آدم ها و کشورها و در تمام جهان یکسان باشد؟ طرح فرهنگی- جغرافیایی ، اقتصادی-بومی (از قبیل اسلامی-ایرانی، مسیحی-اروپایی، شینتویی-ژاپنی، بودایی-کره ای و.

) پیشرفت از مقولاتی است که به تعبیر حکما تصورش موجب تصدیقش می شود و نیاز به هیچ استدلال بیرونی ندارد.

مگر معقول و منطقی است که مالزی زمان ماهاتیر محمد را براساس الگوی ژاپن دوران میجی توسعه و پیشرفت داد؟ حتی مقتضیات اقلیمی کشورها و ضرورت ها و محدودیت های آب وهوایی آنها چنین اجازه ای نمی دهد؛ چه برسد به خیل عظیم باورهای فرهنگی و آداب و سنن قومی و ارزش های اعتقادی و هنجارهای بومی-منطقه ای که هرکدام در مقابل الگوهای وارداتی و طرح های غیربومی و خارجیِ پیشرفت سد سکندری هستند.

از دیگر ضرورت های طراحی و تبیین یک الگوی اسلامی-ایرانیِ پیشرفت جواب ندادن مکاتب و الگوهای رایج شرقی و غربی در این زمینه به نحوی کامل و همه جانبه است؛ به نحوی که بعضی از آنها به سودباوری مطلق، بعضی دیگر به ماده پرستی (ماتریالیسم) و پوچ گرایی (نیهیلیسم)، بعضی دیگر حتی به هرج ومرج باوری (آنارشیسم)، بعضی به نفی خداوند و پیروی از شیطان، بعضی از مکاتب نوظهور ژاپن به آزادی کامل و رهاشدن از هر قیدوبند اخلاقی، بعضی به حکومت علم بر عقل و جان آدمیان (ساینتیسم) و بعضی دیگر به ظهور و بروز نواقص و کمبودهای فرهنگی، اخلاقی و معنوی دیگر انجامیده اند؛ تا جایی که بعضی از بزرگان فکر و اندیشه مغرب زمین از هشت گناه بزرگ انسان متمدن (ترجمه دکتر محمود و دکتر فرامرز بهزاد، کتاب زمان، 1358)، ظهور و سقوط لیبرالیسم غرب (آنتونی آربلاستر، برگردان عباس مخبر، نشر مرکز، 1367) و این اواخر جنگ تمدن ها (ساموئل هانتینگتن) سخن به میان آورده اند.

البته طرح این سخن به معنای نفی پیشرفت های محیرالعقول غرب در بسیاری از زمینه های علمی و فناوری نیست.

یقینا چنین پیشرفت های شگفت آوری بوده که امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته شرق و غرب عالم و جهان صنعتی، درآمد سرانه مردم، وضع بیمه و سلامت و رفاه و معیشت و امکان یک زندگی کم دغدغه و بی دردسر برای عموم مردم فراهم شده است؛ بنابراین از این بابت دِین بزرگی به مردم شریف این مرز و بوم وجود دارد که 35 سال بعد از وقوع انقلاب اسلامی هنوز مسائل و نیازهای اولیه زندگی آنها تأمین نشده است.

گویا الدنیا مزرعه الاخره و من لا معاش له لا معاد له فراموش شده است! اما متأسفانه این پیشرفت در غرب در بسیاری از جهات همراه با غفلت از دین و معنویت و اخلاق و تعالی گرایی جان های آدمیان بوده است؛ به نحوی که در کنار رشد و توسعه اقتصادی، بی بندوباری اخلاقی و عاطفی و سست شدن پایه های سنتی اخلاق و معنویت و رشد اباحه گری جنسی و ازهم پاشیده شدن علقه های خانوادگی و کم رنگ شدن هنجارها و ارزش های ملی-دینی به وضوح دیده می شود.

در کنار همه این مسائل، رشد و توسعه بی رویه و لجام گسیخته، به قیمت مصرف بی حدواندازه منابع طبیعی -اعم از زمینی، دریایی، هوایی، زیرزمینی- باعث ازبین رفتن سریع منابع، تخریب محیط زیست، سوراخ شدن لایه اُزن، گرم شدن زمین و آب شدن منابع عظیم یخ های قطبی، آلودگی های زیست محیطی و مسائل و بلکه مصائب فراوان دیگر شده است.

به نحوی که از هم اکنون شعار رشد و توسعه بی قیدوشرط سابق را به رشد و توسعه پایدار مبدل کرده است.

از دیگر ضرورت های بازنگری در الگوهای رشد و توسعه موجود، لوازم و تبعات توسعه بی قیدوشرط علم و فناوری است که از زمان رنسانس و انقلاب صنعتی در زمره آرمان های مقدس بشری بوده است و در بسیاری از زمینه ها بسیار مفید و راهگشا بوده و شاید به همین دلیل هم کسی به آثار جنبی بعضا مخرب آنها چندان توجهی نکرده است.

امروزه نیز مخاطرات توسعه بی رویه تکنولوژی های نوین شامل بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، اطلاعات، علوم و فناوری های شناختی به حدی است که همه زمامداران و عقلای قوم در شرق و غرب را نگران کرده است.

درهرصورت، به دلیل فرهنگ اسلامی و قومیت ایرانی، نیازمند الگویی اسلامی-ایرانی برای پیشرفت هستیم تا هم با مقتضیات بومی-اقلیمی و هم با فرهنگ، روحیات، خلق و خو، باورها و اعتقادات ایرانی-اسلامی سازگار باشد؛ الگویی برگرفته از همه هنجارها و ارزش های بیرونی و درونی این قوم، ملت و جهان پیرامون.

الگویی مادی و معنوی، علمی و دینی، دنیوی و اخروی، طبیعی و مابعدالطبیعی، جسمانی و روحانی.

چالش های الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت عده ای نه تنها در بین کشورهای اسلامی، منطقه ای، اروپایی و آمریکایی، بلکه حتی در داخل کشور مخالف رشد و پیشرفت و ترقی ایران اسلامی هستند؛ مخالفت هایی با انگیزه های قومی، نژادی، اعتقادی، اقتصادی و سیاسی که واکاوی دلایل هریک از آنها بیرون از حوصله این مقال است.

بعضی ها از این جهت با پیشرفت به سبک و سیاق ایرانی-اسلامی مخالفت می کنند که به غلط فکر می کنند این کار ما را از پیشرفت به سبک و سیاق غربی که به عقیده ایشان تنها راه درست پیشرفت و ترقی است، بازمی دارد؛ کسانی که بیشتر در جبهه غرب گرایان یافت می شوند.

درحالی که ایراد و اعتراض ما به رفاه و ترقی و پیشرفت غرب صنعتی یا علم و صنعت غربی نیست که اگر چنین بود، عین بی خردی و بلکه خردستیزی و خردسوزی و ایستادن در مقابل عقل و خردورزی بشری بود! بلکه این شبهه بیشتر متوجه برخی از عوارض و تبعات جانبی این رشد و پیشرفت یک بعدی، مادی انگارانه و یک جانبه گرایانه است که تعدادی از خود علما و دانشمندان غربی نیز به ناسودمندی و مخرب بودن عوارض و آثار آن اذعان کرده اند و از هم اکنون با برگزاری انواع و اقسام کنفرانس ها و اجلاس های منطقه ای و بین المللی در صدد چاره جویی و جلوگیری از عوارض بیشتر آن برآمده اند.

بدیهی است که اگر قرار باشد رشد و پیشرفت به اباحه گری جنسی و قرآن سوزی و توهین به مقدسات دیگران تحت عنوان آزادی بیان و قانونی دانستن همجنس گرایی به بهانه حقوق بشر و تخریب محیط زیست به بهانه پیشرفت اقتصادی و.

بینجامد، این وظیفه همه عقلای اقوام و طوایف بشری است که به بررسی و بازنگری هنجارها، عوامل و مقومات فکری و علمی چنین رشد و پیشرفتی بپردازند.

به هرتقدیر وظیفه روشنفکران، خبرگان و نخبگان ایران اسلامی است که باوجود همه موانع و چالش های موجود، به تبیین یک الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت سازگار با علم و عقلانیت، در کنار دین و معنویت، و مبتنی بر فرهنگ و تمدن ایرانی و ایرانیت بپردازند؛ الگویی آینده نگرانه، مدبرانه، انسان دوستانه و برگرفته از شریعت سهله و سمحه نبوی که متضمن رشد و پیشرفت و تکامل و تعالی همه آحاد جامعه باشد.

نتیجه گیری تبیین الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت امری ممکن و ضروری است و اصولا داشتن الگوهای مبتنی بر شرایط فرهنگی و اقلیمی هر کشوری از اموری است که به اصطلاح تصور آن موجب تصدیقش خواهد بود.

همچنین منکر رشد و پیشرفت علمی کشورهای پیشرفته و ملل راقیه عالم نمی توان بود، بلکه اعتقاد بر این است که این پیشرفت ها بیشتر در زمینه مادی بوده و از نواقص و کمبودهای مخاطره آمیزی برخوردار هستند.

ما به هیچ وجه منکر پیشرفت علم و دانش بشری نبوده اما معتقدیم که اصول موضوعه هر علمی مبتنی بر یک سلسله باورها، ارزش ها و هنجارهای مقوم پیشینی است که همه استنتاجات و استنباطات علمی ما را رنگ آمیزی می کنند.

به همین دلیل هم هست که ما با علم سکولار، علم مادی، علم فیزیکال و صدالبته در کنار همه آنها علم دینی، مواجه هستیم.

بنابراین نفی صفت دینی بودن از علم یا اسلامی بودن از الگوی پیشرفت، کار چندان عالمانه و بخردانه ای نیست.

با عنایت به تعالیم بلند اسلامی هدف غایی از طراحی هرگونه الگوی رشد و توسعه باید تأمین رفاه دنیوی توأم با سعادت اخروی افراد جامعه باشد، چه اینها دو بال تأمین رفاه و آرامش و آسایش مادی و معنوی اولاد آدم هستند و درنظرگرفتن یکی بدون دیگری موجب علم و پیشرفت منسلخ از وحی، و انسان منقطع از اخلاق و فضیلت و تهی از معنویت، می شود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق تاریخ انتشار 24مهر 97، کدمطلب: 197738، www.

sharghdaily.

ir
کلید واژه ها: پیشرفت - ایرانی - اسلامی - اقتصاد - فرهنگ - فرهنگی - ماهاتیر محمد - مقاله - ژاپن - تاریخی - مالزی - طراحی - توسعه - طبیعی - رشته - ماده - جهان - عظیم - علمی - محمد - محیط - فکری

آخرین اخبار سرویس:
تنبلی را از خود دور کنید

مخترعی که امام جماعت است+ عکس

200متصرف املاک شهرداری، تخلیه نمی کنند

استخدام دکل کار ،کارشناس پشتیبانی (NOC) در تهران

استخدام کارشناس ارشد مامایی در یک شرکت معتبر در تهران

اظهارنظر اهالی رسانه درباره استعفای معاون مطبوعاتی

یک بسته حمایتی تا عید نوروز توزیع می شود

چین: طالبان یک «قدرت سیاسی» در افغانستان است

جمهوری اسلامی ایران نقطه امید مستضعفین جهان و مسلمانان منطقه است

جان بولتن هدایتگر پرونده مرضیه هاشمی

رونمایی از پروژه انرژی اتمی در نمایشگاه چهل سال افتخار و بالندگی

کنگره جوانان جبهه مقاومت در یزد

 فعالیت های فرهنگی و قرآنی بازنشستگان گسترش می یابد

بازدید مدیرکل صندوق بیمه روستاییان کهگیلویه و بویراحمد از غرفه ایکنا

راه نجات آموزش و پرورش مدرسه محوری است

بنیاد برکت 500 طرح اشتغال زایی در گرمسار و آرادان راه اندازی می کند

تور قشم از مسیرهای محبوب در میان ایرانی ها

شخصیت های برجسته شیعه پاکستان ترور نائب رییس شورای علمای شیعه سند را محکوم کردند

همایش امام رضا علیه السلام و گفتگوی ادیان، احیای امر عالم آل محمد است

تماشا کنید: پرونده پالرمو شنبه بسته می شود؟

استخدام بازاریاب مصالح ساختمانی در یک شرکت معتبر در تهران

دو توصیه مقام معظم رهبری درباره توانایی غربی ها/ اول: شاگردی و نه همیشه شاگردی، دوم: سوء ظن به غربی ها

آزمون از سوی سایت مصری کاندیدای آقای گل جام ملت های آسیا شد

تولد پدربزرگ 110ساله اراکی که خانواده اش 66 عضو دارد!

عضو فراکسیون زنان مجلس خبر داد ورود فراکسیون زنان برای پیگیری ارسال لایحه امنیت زنان به مجلس

در نشست «کدام حقوق بشر» عنوان شد واکنش یک فعال حقوق زنان به بازداشت هاشمی

برگزاری هفدهمین مسابقات سراسری قرآن کریم

دومین مناظره زاکانی و تاج زاده

اظهارنظر اهالی رسانه درباره استعفای معاون مطبوعاتی

افراطی گری در مبارزه با فساد مانع ریسک پذیری مدیران نشود

حضرت آیت الله نوری همدانی: فقه مناظره راه اندازی شود

طرح تنفس جنگل اشتباه بزرگی است اتکا شهردای ها به بودجه دولتی درست نیست

بازدید استاندار گیلان از پروژه های عمرانی شهرستان آستارا

مازندران، اولین استان پایلوت آموزش های همگام با ازدواج رفع چالش آسیب های اجتماعی نیازمند مدیریت جهادی است

آموزش و پرورش مستلزم نگاه ویژه در زمینه بودجه است

شاهچراغ(ع) میزبان رقابت های قرآنی فارس

سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی بدون صنعت مد ساخته نمی شود/ خبرنگار متخصص مد تربیت کنیم

شایعه قومیتی جدید علیه بسیج

استیفای حقوق دولت و مرزنشینان وظیفه اصلی مرزبانان است

تنها راه نجات آموزش و پرورش بازنگری کلی مسیر است

ادعای رد شده زاکانی درباره ضارب حجاریان

مشکلات بیمه تکمیلی ایثارگران با حمایت دولت و مجلس برطرف می شود

تغییر رییس قوه قضاییه نباید موجب سستی در کارها شود

نشست کمیسیون پذیرش حوزه علمیه سمنان برگزار شد

170 مقاله به دبیرخانه همایش بین المللی امام رضا(ع) رسیده است

آمریکایی ها هرگز نمی توانند به خواسته هایشان برسند/ با افتخار تحریم ها را دور می زنیم

اثبات حقانیت شیعه نیازمند مناظره علمی است/درمقابل تخریب دشمنان ساکت نباشیم

مدرسه محوری راه نجات آموزش و پرورش

تاجزاده: ما طرفدار گفتگو هستیم از بازجوها در اوین تا مقامات کاخ سفید

توصیه علی لاریجانی به رییس صداوسیما درباره چالش های کشور

تظاهرات کودکان کشمیر در اعتراض به دستگیری مرضیه هاشمی

سید محمد مرندی عنوان کرد سابقه آمریکایی ها در برخورد با خبرنگاران

پیشرفت چشمگیر بخش پزشکی گلستان دستاورد انقلاب اسلامی+ گزارش

عارف: مسبب بی اعتمادی مردم هم دولت و هم رقبا هستند

رسانه ها می توانند برخی کجی ها را دنبال و آنها را اصلاح کنند / صرفاً با برخورد قضایی و انتظامی نمی توان جلوی فساد را گرفت

تکریم خانواده های شهدا ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است

سازمان هواپیمایی پیگیر تداوم پروازهای ترکیه از اهواز است

ناباروری دومین رتبه را برای انجام درمان در کشورهای خارجی دارد/ 10 تا 15 درصد خانواده ها مشکل ناباروری دارند

طرح تنفس جنگل اشتباه بزرگی است/اتکا شهردای ها به بودجه دولتی درست نیست

مازندران، اولین استان پایلوت آموزش های همگام با ازدواج/رفع چالش آسیب های اجتماعی نیازمند مدیریت جهادی است

بازدید استاندار گیلان از پروژه های عمرانی شهرستان آستارا

انتصاب فرماندار زیرکوه پس از 8 ماه

سازمان ملل آبروی خود را با دلارهای سعودی معامله نکند

امام به روحانی چقدر پول داد؟

رهبر معظم انقلاب: شتاب حرکت علمی کشور کُند یا متوقف نشود

نمایی زیبا از گنبد حرم امام علی(ع)

دیدار مدیرعامل بانک کشاورزی با کشاورزان مرودشت،پاسارگاد و ارسنجان

دومین کنگره مجمع فرهنگیان برگزار می شود

استخدام کارمند تایپیست خانم در یک شرکت معتبر در تهران

تعیین اعتبار مقابله با انتشار بوی نامطبوع در مسیر فرودگاه امام خمینی (ره)

امسال موفق ترین مراسم اسکار برای زنان است

دادستان تهران: دادستانی به موضوع مزاحمت حیوانات خانگی ورود می کند

استخدام کارشناس روابط عمومی آقا،جوشکار ‏Co2‎‏ در البرز

ادعای زاکانی درباره ضارب حجاریان رد شد

این 4 زن زندانی از اعدام گریختند + جزییات

مناظره تاج زاده با افراد غایب/ «حلقه مشاوران» دردسر ساز شد

دهه پنجم انقلاب؛ دهه جوان شدن رسانه ملی

انتخابات هیئت مدیره انجمن روابط عمومی ایران برگزار شد

همایش «40 سال اقتدار ارتش» برگزار شد

مجموعه رسانه ای «مهر» همزاد انقلاب است

اصلاحیه خبر منتشره به نقل از دادستان تهران

شکست نفتی آمریکا از ایران/ تردید برجامی اروپا/ اجلاس ورشو؛ قرص آرام بخش برای گاو شیرده/ اعلام 2 اتهام مرضیه هاشمی!/ رییس جمهور باید اشتباهات خود را اصلاح کند

بیش از یک هزار و 600 مرکز نیکوکاری در کشور فعال است

رییس سازمان صداوسیما: دهه پنجم انقلاب دهه نوسازی و جوان شدن رسانه ملی است

شهرداران بر ساماندهی مناظر شهری اهتمام ویژه داشته باشند

تبیین دستاوردهای انقلاب در راستای امید آفرینی یک ضرورت است

برخورد قهری در مبارزه با مواد مخدر به تنهایی اثربخش نیست

شهروندان البرزی مراقب کلاهبرداران اینترنتی باشند

ملاقات عمومی استاندار همدان با مردم و رسیدگی به مشکلات آنان

آغاز فعالیت بیمه سرمد با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش

واکنش نمایندگان به انتشار یک کلیپ «نسبتا نامحترمانه»

برگزاری کارگاه آموزشی یادگیری عمیق

ذره بین چهل و نهم؛ اینترت رفت

تنها راه نجات آموزش و پرورش بازنگری کلی مسیر است

سلاطین میوه های وارداتی

کلید استمرار انقلاب اسلامی کار سازمان یافته و شبکه سازی است

تغییر مدیریت دستگاه قضایی نباید موجب سستی در کارها شود

رییس دادگستری تهران: تغییر رییس قوه قضاییه نباید موجب سستی در کارها شود

استخدام مهندس Civil آشنابه امور دفتر فنی – تهران

انفجار شدید در خیابان وحدت اسلامی/آتش بازی چهارشنبه سوری آغاز شد

ملاحظاتی در باب نظریه الگوی اسلامی-ایرانی

ملاحظاتی در باب نظریه الگوی اسلامی-ایرانی