مطالب مرتبط:
اوقات شرعی دوم مهر شیراز + فیلم
روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 2 مهر 97
مجموعه خبری 20 شبکه خاوران، یکم مهر 97
وضعیت پروژه مسکن مهر بناسازان رمضان شهر صدرا بررسی شد
نیازمندی های استخدامی البرز 7 مهر 97
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 08:412018-10-17اقتصادي

مهریه های بی مهر


مهریه زنان به چالشی جدی برای مردان تبدیل شده است؛ نه فقط برای آن هایی که درگیر پرداخت مهریه هستند که بسیاری از مردان به خصوص درنهاد قانون گذاری فارغ از نبود حمایت های قانونی از زنان در زندگی مشترک برای حمایت از مردان قد علم کرده اند.

- هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست مهریه های بی مهر مهریه زنان به چالشی جدی برای مردان تبدیل شده است؛ نه فقط برای آن هایی که درگیر پرداخت مهریه هستند که بسیاری از مردان به خصوص درنهاد قانون گذاری فارغ از نبود حمایت های قانونی از زنان در زندگی مشترک برای حمایت از مردان قد علم کرده اند.

تلاطمات بازار و بی ثباتی اقتصاد کشور در ماه های اخیر و اوج گرفتن قیمت ارز، طلا و سکه هم بهانه تلاش ها برای بی اثر کردن مهریه زنان قرار گرفته است.

البته این حقیقتی انکار ناپذیر است که افزایش تعداد محکومان مالی به ویژه محکومان مهریه به افزایش قیمت ارز و سکه گره خورده است، به طوری که مهریه در 6 ماه اول امسال به اندازه کل سال قبل زندانی داشته است.

به عبارت دیگر افزایش چندبرابری قیمت سکه، بسیاری از مردان را که توان پرداخت مبالغ بالای مهریه ندارند را راهی زندان کرده و این امر سبب افزایش چشمگیر جمعیت کیفری شده است.

اما از سویی دیگر قدمی برای حمایت قانون از زنان در زندگی مشترک نیز برداشته نشده است و تنها ضمانت قانونی زنان برای تحقق خواسته هایشان همچنان به اجرا گذاشتن مهریه است.

**مهریه به عنوانی حقی برای زنانمهریه یکی از حقوق زن است که به مجرد بسته شدن عقد نکاح به زن تعلق می گیرد و الزاما این حق در زمان جدایی قابل ایفا نیست و زوجین می توانند با یکدیگر به ادامه زندگی مشترک بپردازند و مهریه زن نیز ایفا شده باشد؛ ماده 1080 قانون مدنی به این موضوع اشعار دارد که تعیین مقدار مهر منوط به تراضی طرفین است.

در ماده 1081 نیز آمده است: اگر در عقد نکاح شرط شود که در صورت عدم تادیه مهر در مدت معین نکاح باطل خواهد بود، نکاح و مهر صحیح ولی شرط باطل است.

همچنین ماده 1082نیز تصریح دارد: به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن انجام دهد.

هرچند قانون، مهریه را به عنوان حقی برای زنان درنظرگرفته است، اما رواج تعیین سکه به عنوان مهریه که قیمت آن ثبات نداشته و مدام افزایش می یابد (حتی در ماه های اخیر قیمت آن چندین برابر شده است) باعث شده تا مردانی که هیچ جرمی مرتکب نشده اند و فقط به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه همسرشان، پای شان به زندان ها باز شود که این هم برای خانواده، هم برای خود زندانی و هم برای جامعه تبعات زیادی را به دنبال دارد.

از طرف دیگر نیز به اجرا گذاشتن مهریه شاید به عنوان تنها دست آویزی است که زنان در مواردی مانند خیانت، ضرب وشتم، مشکلات اقتصادی و.

که جان شان به لب رسیده و قصد طلاق دارند از آن استفاده می کنند و با این ترفند یعنی به زندان انداختن همسر سعی دارند وی را برای دادن طلاق متقاعد کنند.

در حالی که اگر قوانین به گونه ای باشند که طرفین در صورتی که نمی توانند ادامه زندگی بدهند و قصد طلاق دارند، بتوانند به راحتی جدا شوند، مشکل مهریه و زندانی کردن مردان به دلیل ناتوانی در پرداخت آن نیز مرتفع خواهد شد.

**اتخاذ تصمیاتی برای کاهش زندانیان مهریهمهریه از موضوعاتی است که بارها در مورد آن تصمیم گیری شده است به طوری که سال های پیش به دلیل رواج تعیین مهریه های بالا و تبعات زیاد آن مقنن برای کاهش مخاطرات مهریه های نجومی و مردانی که به دلیل اعسار در پرداخت مهریه راهی زندان ها می شدند با تصویب قانونی از تعداد محکومان مهریه کاست.

بدین صورت که تنها افرادی که توان پرداخت 110سکه را ندارند به زندان محکوم می شوند.

اما در صورتی که فرد توان پرداخت تمامی مهریه را داشته باشد موظف به پرداخت آن خواهد بود.

این قانون سبب شد شاهد کاهش محکومان مهریه باشیم.

اما حالا با افزایش چندبرابری قیمت سکه تعداد زیادی از محکومان قادر به پرداخت همین 110 سکه نیستند و این امر افزایش زندانیان مهریه را به دنبال داشته است.

این در حالی است که سال هاست دستگاه قضا درصدد کاهش تعداد جمعیت کیفری است.

به طوری که این مهم یکی از دغدغه های رهبر معظم انقلاب نیز بوده و بارها ایشان در مورد افزایش زندانیان هشدار داده اند.

اما از آن جا که مشکلات اقتصادی کشور سایه سنگین خود را بر محکومان مالی به ویژه محکومان مهریه انداخته، کوچک ترین نوسان و تلاطمی در بازار سکه، باعث ناتوانی مردان در پرداخت مهریه می شود، برای رفع این مشکل ستاد دیه با کمک های خیرین و مردم به دنبال آزادی زندانیان و کاهش آمار زندانیان جرایم غیرعمد به ویژه زندانیان مهریه است که در این سال ها نیز اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته و تعداد زیادی از این زندانیان آزاد شده اند، و بنا بود به این ترتیب به تدریج محکومان مالی و به یژه محکومان مهریه کاهش و در نهایت به صفر برسد.

اما نوسانات قیمت ارز یه یک باره تمامی معادلات این ستاد را به هم ریخت به طوری مهریه در 6 ماه اول امسال به اندازه کل سال قبل زندانی داشته است و تعداد زندانیان مهریه به طور چشمگیری افزایش یافته است.

بدین منظور مسئولان به دنبال راه های برای کاهش زندانیان مهریه هستند و در این زمینه ستاد دیه جلسات متعددی را بانمایندگان مجلس برگزار کرده تا بتوانند قانون مهریه را اصلاح کنند.

**افزایش نگران کننده زندانیان مهریهجولایی، مدیرعامل ستاد دیه کشور در نشست بررسی و اصلاح قانون مهریه که با حضور نمایندگان مجلس برگزار شد گفته است: افزایش نگران کننده زندانیان مهریه به خصوص در چند ماه اخیر را اگر در کنار سایر تبعات تاسف بار افزایش بی رویه نرخ سکه و طلا بگذاریم متوجه می شویم که این وضعیت نابسامان نه تنها اقتصاد مملکت را به نابودی کشانده بلکه باعث از هم پاشیدن کانون خانواده ها نیز شده است.

هم اکنون 14 هزار محکوم غیرعمد در زندان های کشور به سر می برند که از این میان 4281 نفر آن ها بدهکاران مهریه هستند.

جولایی همچنین گفته است: مهریه یک تعهد مالی است که به محض امضا در دفاتر قابلیت پیگیری و مطالبه پیدا می کند.

در شرایطی که بسیاری از نهادهای فرهنگی هنوز با وجود برگزاری جلسه های مختلف و اطلاع رسانی پیوسته اهمیت این موضوع را قبول ندارند برای صرفه جویی در درآمد ملی هم که شده شایسته است تدبیر قانونی برای خروج از این گرفتاری اتخاذ شود.

اما با وجود این که قانون و شرع مهریه را به عنوانی حقی برای زنان درنظر گرفته است اما افزایش طلاق و طلب مهریه توسط زنان و به دنبال آن نیز افزایش تعداد زندانیان مهریه سبب شده تا مجددا اصلاح قانون مهریه در دستور کار قرار گیرد.

اما این اصلاح نباید با پایمال شدن حقوق زنان همراه باشد.

زنان سا ل هاست شاهد تضییع حقوق شان در جامعه هستند و مطالبات جدی آن ها مدت هاست که بی پاسخ مانده است و هیچ گاه نیز اولویتی برای مطرح شدن نداشته است.

نباید فراموش نکنیم، افزایش زنان مطلقه در کشور و مشکلات اقتصادی آن ها پس از طلاق و عدم وجود مامن و پشتوانه ای محکم برای آنان از دغدغه های بزرگ این قشر از جامعه است که خود تبدیل به معضلی برای آن ها و جامعه شده است و در برخی از موارد سبب شده تا تعدادی از زنان بیوه به دلیل نبود امنیت اقتصادی، از راه های غیرمشروع کسب درآمد کنند.

این درحالی است که مهریه به عنوان حقی قانونی می تواند بخشی از مشکلات اقتصادی این زنان را کاهش داده و مانع از تن دادن آنان به کارهای غیرمتعارف و نامشروع شود.

در این راستا پروانه مافی عضو هیات رییسه کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت توجه همه جانبه به حقوق زنان در امر تعیین معیار متعارف مهریه گفته است: برای اصلاح قانون مهریه باید ایده خلاقانه ای ارایه شود تا این قانون تنها درصدد حل مشکلات مردها نباشد، چرا بی اعتنایی به حقوق زن ها ممکن است خود مشکلات بزرگتری از این شرایط فعلی را به بار آورد.

**حذف مهریه در صورت تساوی مشاور امور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده نیز در مورد اعمال محدودیت ها برای مهریه زنان، معتقد است: در شرایط فعلی کشور مهریه باید متعادل باشد، اگر ما روزی به تساوی در زمینه تصمیم گیری و تصمیم سازی در جامعه برسیم، آن زمان می توانیم مهریه را حذف کنیم، اما درحال حاضر چنین کاری امکان پذیر نیست و مجلس نباید حق زنان را نادیده بگیرد.

مساله تامین امنیت اقتصادی زن در تمام دنیا بسیار اهمیت دارد و ابزارهای مختلفی برای تامین آن وجود دارد.

اشرف گرامی زادگان با تاکید براینکه به دلیل شرایط بحرانی در کشور نباید حقوق زن را تغییر داد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر کشور در شرایط بحرانی به سر می برد و در شرایط بحرانی قاضی می تواند با استفاده از علمش تصمیم گیری کند و عسر و حرج فرد را بسنجد.

هزار راه برای حل این مشکل وجود دارد، اما متاسفانه راه ها را بر خود بستند و فقط به این موضوع فکر کردند که از حقوق زن کم کنند.

برای حل این مشکلات لازم است طرح های عقلانی ارائه شود و نباید حق زنان را پایمال کرد، البته ما با زندان رفتن مردان موافق نیستیم، چراکه از زندان چیزی عاید زن نمی شود اما در غیراین صورت، تضییع حقوق زنان نه عادلانه و نه منصفانه است.

**تامین امنیت اقتصادی زنان در خاتمه باید گفت در حال حاضر زنان برای گرفتن طلاق با مشکلات بسیاری مواجه است زیرا قوانین حق طلاق را برای مردان درنظر گرفته اند و اگر زنی خواهان طلاق باشد باید کفش های آهنی بپوشد وسال ها پله های محاکم را بالا و پایین کند تا بتواند از همسر خود جدا شود.

همین امر سبب شده تا در بسیاری از موارد زنان برای طلاق توافقی از حق قانون خود یعنی مهریه می گذرند و برای جدایی عطای مهربه را به لقایش می بخشند.

پس در این راستا اگر مسئولان و نمایندگان مجلس به دنبال اصلاح قانون مهریه هستند، بهتر است حق طلاق را که به عنوان حقی مردانه تلقی شده را نیز اصلاح کنند.

در این صورت زن و مرد با خاطری آسوده زندگی خود را آغاز کرده و در صورت عدم تفاهم و بروز مشکلات لاینحل زندگی شان به راحتی بدون آزار یکدیگر بتوانند جدا شوند.

از سوی دیگر باید گفت نوسانات اخیر قیمت ها سبب تا معیشت مردم مورد مخاطره قرار گیرد و عدم امنیت اقتصادی سبب فروپاشی تعداد زیادی از خانواده ها شده است.

هرچند که در این میان برخی از زنان نیز با بالارفتن قیمت سکه، مهریه های شان را به اجرا گذاشتند تا از این آب گل آلود ماهی بگیرند.

اما در حال حاضر و با توجه به افزایش زندانیان مهریه مهم ترین اقدام برای رفع این مشکل اتخاذ تصمیماتی از سوی دولت برای ثبات بازار ارز، سکه و طلاست تا ضمن رفع بحران های اقتصادی کشور، شاهد کاهش زندانیان مهریه نیز باشیم.


کلید واژه ها: مهریه - زندگی مشترک - قانون - مردان - زنان - پرداخت مهریه - افزایش - حمایت - قیمت - زندان - زندگی - نکاح - قیمت ارز - افزایش قیمت ارز - محکومان مهریه - ماده - زندانی - اطلاع رسانی - افزایش قیمت - درگیر - هایی - مجرد - اقتصاد - جمعیت - جدایی - بازار - انکار - رسانی - جامعه - اطلاع

آخرین اخبار سرویس:
اسپوتنیک: نخست وزیر روسیه دلایل حراج دارایی های دلاری مسکو را فاش کرد

شرکت پست اعلام کرد چاپ هزینه صدور روی پاکت کارت سوخت خودروهای نوشماره

دبی رودخانه دز از مرز 800 مترمکعب گذشت

صادرات محصولات کشاورزی در شرایط تحریم رکورد زد

قرارداد های قطعی خودرو مشمول افزایش قیمت نمی شود

افتتاح دکل بادسنجی در سیرجان

استخدام انباردار در یک شرکت پیمانکاری - بازرگانی در تهران

2000 کودک زیر پنج سال مبتلا به سوءتغذیه در خراسان شمالی

عکس «رایان گاسلینگ» در مراسم جوایز منتخب منتقدان

عکس «هایلی استاینفلد» در روزهای سفر به چین

تبلیغ سلناگومز برای پوما

جنجال رسانه های عراقی پیش از دیدار با ایران

صرف 80 درصد درآمد اقشار بی مسکن به پرداخت اجاره بها

توسعه معاملات الگوریتمی در دستور کار سازمان بورس

مرغ در میادین 9 هزار 800 تومان به فروش می رسد/ عقب نشینی یک هزار تومانی قیمت مرغ در بازار

تولید بیش از 7 هزار تن گوشت سفید در محمودآباد

قیمت نفت بین 65 تا 70 دلار می ماند

موافقت دولت با اصلاحات مصوبه ترخیص خودرو

بسته حمایتی برای 28 میلیون ایرانی قطعی شد

مزدا 3، اوج فرود ناپذیر محصولات مزدا

اطلاعات جدیدی از ایکس باکس وان بدون دیسک درایو منتشر شد

مسافران شیراز در نوروز 98 بخوانند | زمان آغاز رزرو هتل ها و مراکز اقامتی فارس برای نوروز

فروش 100 هزار گوشی تنها در کمتر از 9 دقیقه

یک پژوهشگر اجتماعی: 17 درصد ازدواج های کشور مربوط به دختران زیر 18 سال است

کاهش تنها 100 هزار بشکه ای تولید نفت ایران پس از تحریم ها

افزایش قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

گران ترین قیمت بنزین جهان، حالا مختص به زیمباوه است

کاهش 70 درصدی صف وام ازدواج با وجود 5 برابر شدن میزان تسهیلات

نخست وزیر روسیه: تلاش کشورهای جهان برای کاهش وابستگی به دلار

گزارش از تالار شیشه ای/ افت 149 واحدی شاخص بورس

14 هزار کودک بیوه زیر 18 سال در کشور/ 17 درصد ازدواج های کشور مربوط به دختران زیر 18 سال است

در دو تا سه دهه آینده جزو کشورهای پیر جهان خواهیم شد

افتتاح مجموعه نیروگاههای خورشیدی در بردسیر

افزایش 26 درصدی فوتی های تصادفات جاده ای

اختلاف واتیکان و شهرداری رم بر سر عواید چشمه آرزوها

کل اقتصاد وابسته به گمرک است/ 85 درصد واردات کشور، مواد اولیه است

بهترین قیمت رزرو هتل های مشهد در تخفیفان

فردوسی پور گزارشگر بازی عربستان- قطر

کاهش 20 درصدی حوادث منجر به فوت کار در کشور

دیدار دکترابراهیمی بامعاون توسعه مدیریت معاونت علمی ریاست جمهوری

تحویل سی. ان .جی در 2500 جایگاه انجام می شود

توازن در تبادل گردشگر میان ایران و ترکیه مورد هدف است

صادرات کالا از بندر خرمشهر 16 درصد افزایش یافت

آزادی محمدرضا نعمت پور در اهواز/ دو کارگر فولاد اهواز همچنان در بازداشت هستند

صادرات کالا از بندر خرمشهر 16 درصد افزایش یافت

تحویل سی. ان .جی در 2500 جایگاه انجام می شود

ساخت توربین نسیم چرخ در فارس

فراهم شدن مقدمات لازم برای رایگان شدن برق مدارس

مالباختگان سکه ثامن فریب خورده تبلیغات سایت اتحادیه طلا

استقرار سامانه اطلاعات مکانی (Web GIS) درشرکت گاز استان آذربایجان شرقی

چهارشنبه 26 دی | قیمت ارز مسافرتی؛ یورو 13325 تومان شد

گلایه کتابفروشان از آمازون ادامه دارد

کاهش 20 درصدی حوادث کار منجر به فوت در کشور

تمهید جدید تپسی برای کاهش خودروی تک سرنشین

حساب سرانگشتی از درآمد طرح پولی کردن تونل ها؛ ماهی 18میلیارد تومان

منظم ترین شهر ایران (+ عکس)

دلار گران شد

استخدام حسابدار فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

بانک و خودرو بازیگران اصلی بورس شدند

استخدام حسابدار خانم مسلط به حسابداری تولیدی و پیمانکاری-تهران

فروش فوری خودروسازان چه تاثیری در بازار دارد؟

کیا موتور از شاسی بلند جدیدش رونمایی کرد

استخدام منشی جهت کار در دفتر بازرگانی در اصفهان

موافقت دولت با اصلاحات مصوبه ترخیص خودرو

17درصد ازازدواج ها مربوط به دختران زیر 18سال / 14 هزار کودک بیوه زیر 18سال در کشور

استخدام همکار خانم جهت تولیدی کفش در تهران

تجمع مشتریان خودروسازان مقابل وزارت صنعت

کاهش صادرات نفت ایران و بلاتکلیفی تهاتر نفت با روسیه

توازن در تبادل گردشگر میان ایران و ترکیه مورد هدف است

صادرات کالا از بندر خرمشهر 16 درصد افزایش یافت

سیب زمینی های خوشمزه آلوده به ترکیبات سرطانی

پرداخت هزار میلیارد تومان وام قرض الحسنه به مددجویان و نیازمندان از ابتدای سال

قیمت خودروهای داخلی 26 دی 97 / قیمت پراید اعلام شد

تفاهم نامه همکاری جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری و ادار کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان

فروش 100 هزار گوشی تنها در کمتر از 9 دقیقه

54 درصد معلمان تهرانی فقر درآمدی دارند

تیپ فوتبالی رامین راستاد و همسرش در دبی +عکس

معاون اشتغال کمیته امداد خبر داد بهره مندی 900 هزار «بیکار» از خدمات کمیته امداد/ ایجاد 82 هزار فرصت شغلی در 9 ماهه سال جاری

مصطفی زمانی و لیلا حاتمی در نمایی از نهنگ آبی +عکس

بررسی مساله زباله در کارگروه پسماند قائمشهر

بررسی مساله زباله در کارگروه پسماند قائمشهر

لیست مدارس برای رایگان شدن برق ارسال نشد

الزام کارگروه سازگاری با خشکسالی به کاهش 30 درصدی مصرف آب از سوی شهرداری

اجرای طرح های اشتغال کمیته امداد نیازمند بودجه

ثبت نام 80 درصد مالباختگان سکه ثامن از طریق سایت اتحادیه طلا و جواهر

چهارشنبه 26 دی | قیمت طلا، سکه و ارز؛ افزایش قیمت سکه طرح جدید

فیلیپین یک متهم چینی را تحویل پکن داد

حساب سرانگشتی از درآمد طرح پولی کردن تونل ها؛ ماهی 18میلیارد تومان

تنها 30 درصد دست فروشان مستحق حمایت هستند

استخدام بازاریاب در گروه نرم افزاری tamtom در تهران

در تالار شیشه ای چه گذشت؟ (1397/10/26)

استخدام کارشناس نصب و راه اندازی آقا در خراسان رضوی

سه پرس کباب 744 هزار تومان!

کاهش صادرات نفت ایران و بلاتکلیفی تهاتر نفت با روسیه

استخدام کارگر ساده آشنا به موتورسواری در تهران

استخدام نظافتچی آقا جهت درمانگاهی در تهران

اعلام زمان پرداخت یارانه ها در ایران

قیمت دلار در بازار امروز چند؟

کارگران فاقد بیمه از بسته حمایتی دولت محروم شدند

معاون هماهنگی توزیع توانیر: لیست مدارس برای رایگان شدن برق ارسال نشد

مهریه های بی مهر

مهریه های بی مهر