مطالب مرتبط:
اوقات شرعی دوم مهر شیراز + فیلم
روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 2 مهر 97
مجموعه خبری 20 شبکه خاوران، یکم مهر 97
وضعیت پروژه مسکن مهر بناسازان رمضان شهر صدرا بررسی شد
نیازمندی های استخدامی البرز 7 مهر 97
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 08:412018-10-17اقتصادي

مهریه های بی مهر


مهریه زنان به چالشی جدی برای مردان تبدیل شده است؛ نه فقط برای آن هایی که درگیر پرداخت مهریه هستند که بسیاری از مردان به خصوص درنهاد قانون گذاری فارغ از نبود حمایت های قانونی از زنان در زندگی مشترک برای حمایت از مردان قد علم کرده اند.

- هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست مهریه های بی مهر مهریه زنان به چالشی جدی برای مردان تبدیل شده است؛ نه فقط برای آن هایی که درگیر پرداخت مهریه هستند که بسیاری از مردان به خصوص درنهاد قانون گذاری فارغ از نبود حمایت های قانونی از زنان در زندگی مشترک برای حمایت از مردان قد علم کرده اند.

تلاطمات بازار و بی ثباتی اقتصاد کشور در ماه های اخیر و اوج گرفتن قیمت ارز، طلا و سکه هم بهانه تلاش ها برای بی اثر کردن مهریه زنان قرار گرفته است.

البته این حقیقتی انکار ناپذیر است که افزایش تعداد محکومان مالی به ویژه محکومان مهریه به افزایش قیمت ارز و سکه گره خورده است، به طوری که مهریه در 6 ماه اول امسال به اندازه کل سال قبل زندانی داشته است.

به عبارت دیگر افزایش چندبرابری قیمت سکه، بسیاری از مردان را که توان پرداخت مبالغ بالای مهریه ندارند را راهی زندان کرده و این امر سبب افزایش چشمگیر جمعیت کیفری شده است.

اما از سویی دیگر قدمی برای حمایت قانون از زنان در زندگی مشترک نیز برداشته نشده است و تنها ضمانت قانونی زنان برای تحقق خواسته هایشان همچنان به اجرا گذاشتن مهریه است.

**مهریه به عنوانی حقی برای زنانمهریه یکی از حقوق زن است که به مجرد بسته شدن عقد نکاح به زن تعلق می گیرد و الزاما این حق در زمان جدایی قابل ایفا نیست و زوجین می توانند با یکدیگر به ادامه زندگی مشترک بپردازند و مهریه زن نیز ایفا شده باشد؛ ماده 1080 قانون مدنی به این موضوع اشعار دارد که تعیین مقدار مهر منوط به تراضی طرفین است.

در ماده 1081 نیز آمده است: اگر در عقد نکاح شرط شود که در صورت عدم تادیه مهر در مدت معین نکاح باطل خواهد بود، نکاح و مهر صحیح ولی شرط باطل است.

همچنین ماده 1082نیز تصریح دارد: به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن انجام دهد.

هرچند قانون، مهریه را به عنوان حقی برای زنان درنظرگرفته است، اما رواج تعیین سکه به عنوان مهریه که قیمت آن ثبات نداشته و مدام افزایش می یابد (حتی در ماه های اخیر قیمت آن چندین برابر شده است) باعث شده تا مردانی که هیچ جرمی مرتکب نشده اند و فقط به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه همسرشان، پای شان به زندان ها باز شود که این هم برای خانواده، هم برای خود زندانی و هم برای جامعه تبعات زیادی را به دنبال دارد.

از طرف دیگر نیز به اجرا گذاشتن مهریه شاید به عنوان تنها دست آویزی است که زنان در مواردی مانند خیانت، ضرب وشتم، مشکلات اقتصادی و.

که جان شان به لب رسیده و قصد طلاق دارند از آن استفاده می کنند و با این ترفند یعنی به زندان انداختن همسر سعی دارند وی را برای دادن طلاق متقاعد کنند.

در حالی که اگر قوانین به گونه ای باشند که طرفین در صورتی که نمی توانند ادامه زندگی بدهند و قصد طلاق دارند، بتوانند به راحتی جدا شوند، مشکل مهریه و زندانی کردن مردان به دلیل ناتوانی در پرداخت آن نیز مرتفع خواهد شد.

**اتخاذ تصمیاتی برای کاهش زندانیان مهریهمهریه از موضوعاتی است که بارها در مورد آن تصمیم گیری شده است به طوری که سال های پیش به دلیل رواج تعیین مهریه های بالا و تبعات زیاد آن مقنن برای کاهش مخاطرات مهریه های نجومی و مردانی که به دلیل اعسار در پرداخت مهریه راهی زندان ها می شدند با تصویب قانونی از تعداد محکومان مهریه کاست.

بدین صورت که تنها افرادی که توان پرداخت 110سکه را ندارند به زندان محکوم می شوند.

اما در صورتی که فرد توان پرداخت تمامی مهریه را داشته باشد موظف به پرداخت آن خواهد بود.

این قانون سبب شد شاهد کاهش محکومان مهریه باشیم.

اما حالا با افزایش چندبرابری قیمت سکه تعداد زیادی از محکومان قادر به پرداخت همین 110 سکه نیستند و این امر افزایش زندانیان مهریه را به دنبال داشته است.

این در حالی است که سال هاست دستگاه قضا درصدد کاهش تعداد جمعیت کیفری است.

به طوری که این مهم یکی از دغدغه های رهبر معظم انقلاب نیز بوده و بارها ایشان در مورد افزایش زندانیان هشدار داده اند.

اما از آن جا که مشکلات اقتصادی کشور سایه سنگین خود را بر محکومان مالی به ویژه محکومان مهریه انداخته، کوچک ترین نوسان و تلاطمی در بازار سکه، باعث ناتوانی مردان در پرداخت مهریه می شود، برای رفع این مشکل ستاد دیه با کمک های خیرین و مردم به دنبال آزادی زندانیان و کاهش آمار زندانیان جرایم غیرعمد به ویژه زندانیان مهریه است که در این سال ها نیز اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته و تعداد زیادی از این زندانیان آزاد شده اند، و بنا بود به این ترتیب به تدریج محکومان مالی و به یژه محکومان مهریه کاهش و در نهایت به صفر برسد.

اما نوسانات قیمت ارز یه یک باره تمامی معادلات این ستاد را به هم ریخت به طوری مهریه در 6 ماه اول امسال به اندازه کل سال قبل زندانی داشته است و تعداد زندانیان مهریه به طور چشمگیری افزایش یافته است.

بدین منظور مسئولان به دنبال راه های برای کاهش زندانیان مهریه هستند و در این زمینه ستاد دیه جلسات متعددی را بانمایندگان مجلس برگزار کرده تا بتوانند قانون مهریه را اصلاح کنند.

**افزایش نگران کننده زندانیان مهریهجولایی، مدیرعامل ستاد دیه کشور در نشست بررسی و اصلاح قانون مهریه که با حضور نمایندگان مجلس برگزار شد گفته است: افزایش نگران کننده زندانیان مهریه به خصوص در چند ماه اخیر را اگر در کنار سایر تبعات تاسف بار افزایش بی رویه نرخ سکه و طلا بگذاریم متوجه می شویم که این وضعیت نابسامان نه تنها اقتصاد مملکت را به نابودی کشانده بلکه باعث از هم پاشیدن کانون خانواده ها نیز شده است.

هم اکنون 14 هزار محکوم غیرعمد در زندان های کشور به سر می برند که از این میان 4281 نفر آن ها بدهکاران مهریه هستند.

جولایی همچنین گفته است: مهریه یک تعهد مالی است که به محض امضا در دفاتر قابلیت پیگیری و مطالبه پیدا می کند.

در شرایطی که بسیاری از نهادهای فرهنگی هنوز با وجود برگزاری جلسه های مختلف و اطلاع رسانی پیوسته اهمیت این موضوع را قبول ندارند برای صرفه جویی در درآمد ملی هم که شده شایسته است تدبیر قانونی برای خروج از این گرفتاری اتخاذ شود.

اما با وجود این که قانون و شرع مهریه را به عنوانی حقی برای زنان درنظر گرفته است اما افزایش طلاق و طلب مهریه توسط زنان و به دنبال آن نیز افزایش تعداد زندانیان مهریه سبب شده تا مجددا اصلاح قانون مهریه در دستور کار قرار گیرد.

اما این اصلاح نباید با پایمال شدن حقوق زنان همراه باشد.

زنان سا ل هاست شاهد تضییع حقوق شان در جامعه هستند و مطالبات جدی آن ها مدت هاست که بی پاسخ مانده است و هیچ گاه نیز اولویتی برای مطرح شدن نداشته است.

نباید فراموش نکنیم، افزایش زنان مطلقه در کشور و مشکلات اقتصادی آن ها پس از طلاق و عدم وجود مامن و پشتوانه ای محکم برای آنان از دغدغه های بزرگ این قشر از جامعه است که خود تبدیل به معضلی برای آن ها و جامعه شده است و در برخی از موارد سبب شده تا تعدادی از زنان بیوه به دلیل نبود امنیت اقتصادی، از راه های غیرمشروع کسب درآمد کنند.

این درحالی است که مهریه به عنوان حقی قانونی می تواند بخشی از مشکلات اقتصادی این زنان را کاهش داده و مانع از تن دادن آنان به کارهای غیرمتعارف و نامشروع شود.

در این راستا پروانه مافی عضو هیات رییسه کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت توجه همه جانبه به حقوق زنان در امر تعیین معیار متعارف مهریه گفته است: برای اصلاح قانون مهریه باید ایده خلاقانه ای ارایه شود تا این قانون تنها درصدد حل مشکلات مردها نباشد، چرا بی اعتنایی به حقوق زن ها ممکن است خود مشکلات بزرگتری از این شرایط فعلی را به بار آورد.

**حذف مهریه در صورت تساوی مشاور امور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده نیز در مورد اعمال محدودیت ها برای مهریه زنان، معتقد است: در شرایط فعلی کشور مهریه باید متعادل باشد، اگر ما روزی به تساوی در زمینه تصمیم گیری و تصمیم سازی در جامعه برسیم، آن زمان می توانیم مهریه را حذف کنیم، اما درحال حاضر چنین کاری امکان پذیر نیست و مجلس نباید حق زنان را نادیده بگیرد.

مساله تامین امنیت اقتصادی زن در تمام دنیا بسیار اهمیت دارد و ابزارهای مختلفی برای تامین آن وجود دارد.

اشرف گرامی زادگان با تاکید براینکه به دلیل شرایط بحرانی در کشور نباید حقوق زن را تغییر داد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر کشور در شرایط بحرانی به سر می برد و در شرایط بحرانی قاضی می تواند با استفاده از علمش تصمیم گیری کند و عسر و حرج فرد را بسنجد.

هزار راه برای حل این مشکل وجود دارد، اما متاسفانه راه ها را بر خود بستند و فقط به این موضوع فکر کردند که از حقوق زن کم کنند.

برای حل این مشکلات لازم است طرح های عقلانی ارائه شود و نباید حق زنان را پایمال کرد، البته ما با زندان رفتن مردان موافق نیستیم، چراکه از زندان چیزی عاید زن نمی شود اما در غیراین صورت، تضییع حقوق زنان نه عادلانه و نه منصفانه است.

**تامین امنیت اقتصادی زنان در خاتمه باید گفت در حال حاضر زنان برای گرفتن طلاق با مشکلات بسیاری مواجه است زیرا قوانین حق طلاق را برای مردان درنظر گرفته اند و اگر زنی خواهان طلاق باشد باید کفش های آهنی بپوشد وسال ها پله های محاکم را بالا و پایین کند تا بتواند از همسر خود جدا شود.

همین امر سبب شده تا در بسیاری از موارد زنان برای طلاق توافقی از حق قانون خود یعنی مهریه می گذرند و برای جدایی عطای مهربه را به لقایش می بخشند.

پس در این راستا اگر مسئولان و نمایندگان مجلس به دنبال اصلاح قانون مهریه هستند، بهتر است حق طلاق را که به عنوان حقی مردانه تلقی شده را نیز اصلاح کنند.

در این صورت زن و مرد با خاطری آسوده زندگی خود را آغاز کرده و در صورت عدم تفاهم و بروز مشکلات لاینحل زندگی شان به راحتی بدون آزار یکدیگر بتوانند جدا شوند.

از سوی دیگر باید گفت نوسانات اخیر قیمت ها سبب تا معیشت مردم مورد مخاطره قرار گیرد و عدم امنیت اقتصادی سبب فروپاشی تعداد زیادی از خانواده ها شده است.

هرچند که در این میان برخی از زنان نیز با بالارفتن قیمت سکه، مهریه های شان را به اجرا گذاشتند تا از این آب گل آلود ماهی بگیرند.

اما در حال حاضر و با توجه به افزایش زندانیان مهریه مهم ترین اقدام برای رفع این مشکل اتخاذ تصمیماتی از سوی دولت برای ثبات بازار ارز، سکه و طلاست تا ضمن رفع بحران های اقتصادی کشور، شاهد کاهش زندانیان مهریه نیز باشیم.


کلید واژه ها: مهریه - زندگی مشترک - قانون - مردان - زنان - پرداخت مهریه - افزایش - حمایت - قیمت - زندان - زندگی - نکاح - قیمت ارز - افزایش قیمت ارز - محکومان مهریه - ماده - زندانی - اطلاع رسانی - افزایش قیمت - درگیر - هایی - مجرد - اقتصاد - جمعیت - جدایی - بازار - انکار - رسانی - جامعه - اطلاع

آخرین اخبار سرویس:
روسیه با هر قیمت نفتی کنار می آید

واکنش دادستان تهران به شبهات مطرح شده درباره اعدام وحید مظلومین

موبایل های گران و خریداران سرگردان

پراید هایی که 132 میلیون تومان قیمت دارند!

اتهام مظلومین اخلال در نظام اقتصادی بود/صدور 6 کیفرخواست در حوزه ارز طی هفته گذشته

استخدام مدیر فروش آقا در یک شرکت معتبر در اصفهان

تکمیل بیمارستان ها در سال گذشته توسط وزارت راه و شهرسازی نصف شد!

استخدام بازاریاب آقا در گروه صنعتی رازی در تهران

شهاب نادری نماینده مجلس: دلار 9 هزار تومانی هم گران است

روند نزولی قیمت دلار کف روانی دیگری را شکست/ دلار در کانال 11 هزار تومان ماند/ بازپس دهی کانال 12 هزار تومانی / امروز شنبه 26 آبان ماه 97

رهاسازی آب از سد مهاباد به دریاچه ارومیه آغاز شد

خوشه کسب وکارکشاورزی خوزستان درسامانه بین المللی اروپاثبت شد

انتصابات عجیب در مجموعه وزارت نفت ادامه دارد

رشد 48 درصدی پرداخت وام مسکن

صادرات 27میلیاردی کالاهای غیرنفتی؛ تراز تجاری مثبت یک میلیارد دلار

مصوبه هیات وزیران: کشت برنج خارج از گیلان و مازندران ممنوع است

ماموریت جدید سران به بانک مرکزی؛ اصلاح نظام بانکی کلید خورد

پیش بینی ترکیه: 40 میلیون گردشگر و 30 میلیارد دلار درآمد

سهم 70 درصدی کلاهبرداری با خودپرداز در جرایم مالی

هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شد

افزایش حقوق کارمندان در سال 98 بیشتر از سالهای قبل| حامل های انرژی گران نمی شود|82 هزار شغل ایجاد می شود| تصویب نرخ خرید محصولات کشاورزی| آمریکا نمی تواند ایران را با تحریم های خود به زانو درآورده و پشت میز مذاکره بنشاند

تغییر و تحولات در وزارت نفت

افزایش امروز قیمت طلا ناشی از افزایش جهانی بود

18 درصد اشتغال در بخش کشاورزی

دستگیری 19 نفر از دلالان پتروشیمی/ دادستانی مسئول مبارزه با گرانفروشی نیست

بهار 98، افتتاح مدرسه اهدایی کارکنان بانک تجارت در سرپل ذهاب

قیمت خودرو داخلی امروز 1397/08/26 / پژو207 اتوماتیک 113 میلیون تومان شد

قیمت خودرو امشب تعیین می شود

افزایش تردد مسافر در پایانه مرزی دوغارون

بازداشت 19 تن از دلالان پتروشیمی

پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور

لارگانی خواستار تسریع در ساماندهی حقوق کم معلمان شد

قیمت خودرو امشب تعیین می شود/ سازمان حمایت جایگزین شورای رقابت شد

پاسخ دادستان به شبهات اعدام وحید مظلومین

کشتی آرای: کاهش قیمت طلا و سکه رکورد زد

سکه طرح قدیم 3 میلیون و 550 هزار تومان +جدول

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز / امروز شنبه 26 آبان ماه 97

قیمت ارز در بازار / امروز شنبه 26 آبان ماه 97

فرودگاه و نیروگاه منطقه آزاد ماکو افتتاح می شود

10 تن گوشت منجمد در هندیجان توزیع شد

بازدید گردشگران آلمانی از قشم افزایش پیدا کرده است

بیش از 74 میلیون سهم در بورس خوزستان مبادله شد

سارقان کابل و تجهیزات برق در اهواز به دام افتادند

کاهش محسوس تولید لوازم خانگی/کمبود کالای داخلی در بازار نداریم

قیمت پراید و تیبا در سوریه؛ 132 تا 140 میلیون تومان!!

اختصاص اعتبار برای استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس

قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی گاز منصوب شد

افزایش مهلت پرداخت بدهی کشاورزان در هرمزگان

برای سفر کجا برم و از کجا ویلا اجاره کنم؟

پس از مرگ تدریجی واردکنندگان خودرو نوبت به نمایشگاه داران رسید

نزدیکی قیمت پالادیوم به طلا/ افزایش 10 دلاری طلا در آخرین روز کاری بازار های جهانی

گزارش گمرک ایران از واردات کشور

بازداشت 19 تن از دلالان پتروشیمی

تجمع اعتراضی کارگارن هفت تپه و فولاد اهواز| استاندار خوزستان: اعتراضات مسالمت آمیز است| برای حل مشکل کارگران در تلاشیم| بخشی از مطالبات کارگران در هفته جاری پرداخت می شود

پاسخ دادستان تهران به ابهامات مطرح شده درباره اعدام سلطان سکه

اختصاص 200 میلیون دلار به طرح های آبخیزداری + فیلم

راه اندازی بازار گل در محدوده بهشت زهرا(س)

جدیدترین قیمت طلا و سکه

شهردار منتخب تهران: تابع قانون هستم

سایه افت بهای نفت بر بورس تهران؛ شاخص کل 3174 واحد عقب نشینی کرد

فرودگاه بین المللی ماکو رسما افتتاح می شود

قیمت ارز در بازار / امروز شنبه 26 آبان ماه 97

روند نزولی قیمت دلار کف روانی دیگری را شکست/ دلار در کانال 11 هزار تومان ماند/ بازپس دهی کانال 12 هزار تومانی / امروز شنبه 26 آبان ماه 97

قیمت دلار،یورو، پوند و دینار / امروز شنبه 26 آبان ماه 97

کشتی آرای: کاهش قیمت طلا و سکه رکورد زد

خودروهای پرنده در ژاپن اجازه پرواز می گیرند

در خرید ضد یخ به این نکات دقت کنید + قیمت

قیمت دلار / امروز شنبه 26 آبان ماه 97

شماره پیامک سبد کالای 97

کاهش هزار و 327 میلیارد تومان زیان در بانک صادرات ایران

قیمت امروز طلا و سکه در بازار+ جدول / امروز شنبه 26 آبان ماه 97

از ابتدای دی ماه چه اتفاقی برای خودروها رخ می دهد؟

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز / امروز شنبه 26 آبان ماه 97

سکه 300 هزار تومان حباب دارد / امروز شنبه 26 آبان ماه 97

خود اشتغالی 17 هزار جویای کار با تسهیلات بانک ملی ایران

شهاب نادری نماینده مجلس: دلار 9 هزار تومانی هم گران است

سهم بزرگ بانک ایران زمین درتوسعه بانکداری دیجیتالی در ایران

روند نزولی قیمت ارز و طلا ادامه دارد / امروز شنبه 26 آبان ماه 97

زمان اعلام گزینه های نهایی مدیریت بر سه شرکت ملی نفت، گاز و پتروشیمی

قیمت سکه و قیمت طلا تا ساعت 14:30 / امروز شنبه 26 آبان ماه 97

ادامه روند کاهش نرخ ارز و سکه با وجود جوسازی رسانه ای شبکه های معاند

قیمت دلار، یورو، لیر، درهم، دینار و افغانی تا ساعت 14:30 / امروز شنبه 26 آبان ماه 97

قاچاق دام، قیمت هر دست جگر، کله و پاچه را افزایش داد

پایین آمدن نرخ ارز زمینه کاهش قیمت طلا و سکه را رقم زده است

جابجایی نزدیک به 7 میلیون مسافر از راه آهن تهران در 7 ماه

سکه 4 میلیون و 60 هزار تومان شد +جدول

اعتراض کارگران هفت تپه در خوزستان به سیزدهمین روز رسید

اعطای تسهیلات خرید سامانه ضدتگرگ در آذربایجان شرقی

خرید هزار و 609 وسایل گرمایشی برای نیازمندان در قزوین

روند کاهشی نرخ ارز و طلا

آمار با کیفیت زیر ساخت اصلی حکمرانی شایسته

بازار مرغ و تخم مرغ کمی آرام گرفت

توسعه ناوگان ریلی با ورود 45 لکوموتیو/2هزار و 800واگن جدید می آید

شهردار منتخب تهران: تابع قانون هستم

واکنش دادستان تهران به شبهات مطرح شده درباره اعدام وحید مظلومین

110 سال با اشکودا؛ یک قرن صنعت خودروسازی چک زیر سایه فولکس واگن

راه اندازی سایت عظام آنلاین،سامانه نوین فروش گروه قطعات خودرو

کاهش هزار و 327 میلیارد تومان زیان در بانک صادرات ایران

حمایت از قطعه سازان داخلی را وظیفه خود می دانیم

ارتقا صادراتی و ارزآوری هدف وزارت نیرو است

مهریه های بی مهر

مهریه های بی مهر