مطالب مرتبط:
سقوط آزاد دلار به دلیل اقدامات قوه قضاییه بود/ نقشه دولت درخصوص تصویب FATF اجرا نشد
سقوط آزاد دلار به دلیل اقدامات قوه قضاییه بود/ نقشه دولت در خصوص تصویب FATF اجرا نشد
نامه نگاری سران سه قوه با رهبرمعظم انقلاب درباره FATF صحت ندارد
کواکبیان: عراق و روسیه گفته اند،CFT را تصویب نکنید با ایران کار نمی کنیم / تهدیدکنندگان با سران 3 قوه تماس بگیرند
تصویب FATF ایران را از لیست سیاه خارج نمی کند/ دور زدن قانونیِ قانون توسط رییس قوه قانون گذار!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 08:352018-10-17سياسي

تصمیم سران 3 قوه برای تصویب FATF


از ابتدای حضور حسن روحانی در قامت رییس جمهور پنج سال می گذرد اما دو روز پیش، روحانی برای اولین بار آن هم پس از بحران اقتصادی حاضر شد نشستی با اقتصاددانان برگزار کند و نظر آنها را جویا شود.

- هرچند آن گونه که از فهرست حاضران پیداست، تلاش شده از تمامی طیف ها در این نشست دعوت شود اما شنیده ها حاکی از آن است که برخی از اقتصاددانان منتقد این نشست را تحریم کردند؛ زیرا معتقد بودند که این شگردی است برای اینکه دو طیف اصلی اقتصاددانان ایران را روبه روی هم قرار دهند و نتیجه گیری کنند که دولت چگونه خواهد توانست از دیدگاه هایی تا این حد مغایر، بهره بگیرد؟ این شنیده ها را هم به نوعی روحانی در صحبت هایش تأیید کرد.

از ابتدای حضور حسن روحانی در قامت رییس جمهور پنج سال می گذرد اما دو روز پیش، روحانی برای اولین بار آن هم پس از بحران اقتصادی حاضر شد نشستی با اقتصاددانان برگزار کند و نظر آنها را جویا شود.

هرچند آن گونه که از فهرست حاضران پیداست، تلاش شده از تمامی طیف ها در این نشست دعوت شود اما شنیده ها حاکی از آن است که برخی از اقتصاددانان منتقد این نشست را تحریم کردند؛ زیرا معتقد بودند که این شگردی است برای اینکه دو طیف اصلی اقتصاددانان ایران را روبه روی هم قرار دهند و نتیجه گیری کنند که دولت چگونه خواهد توانست از دیدگاه هایی تا این حد مغایر، بهره بگیرد؟ این شنیده ها را هم به نوعی روحانی در صحبت هایش تأیید کرد.

او در این نشست از آگاهی خود به وجود دو دیدگاه متفاوت در حوزه ارز یاد کرد و تأکید داشت که هیچ کدام از آنها او را قانع نمی کند.

شرق پس از برگزاری این نشست، در گفت وگو با کارشناسان حاضر در نشست، تلاش کرد دیدگاه ها را در کنار یکدیگر قرار دهد اما برخی اقتصاددانان، حاضر به گفت وگوی رسانه ای نشدند.

براساس خبرها، از 30 نفر کارشناس حاضر در این نشست، تنها 14 نفر توانستند به بیان دیدگاه های خود بپردازند.

آن گونه که برخی از حضار می گویند، هرچند امیدی به برگزاری ادامه دار این نشست ها دارند اما آنچه از نشست برآمد، دفاع از سیاست های کنونی اقتصادی و تصمیم گیری درست در زمان مقرر و تکرار آن حرف هایی بود که از سوی رییس جمهور پیش تر نیز بارها مطرح شده بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشرق ، کنترل تورم، مصائب ارزی و بانکی، FATF، معیشت و بی کاری از محورهای اصلی این نشست بود.

همچنین رییس جمهور در میان کلام خود خبر داد که سران سه قوه به این نتیجه رسیده اند که مواد چهارگانه FATF را برای حل بحران اقتصادی کشور به صورت ویژه به تصویب برسانند.

انتقاد از تیم اقتصادی دولت جعفر خیرخواهان، اقتصاددان: آقای روحانی در این نشست مشترک، معترف بودند که فشار شدید تحریم از سوی آمریکا، کشورهای عربی و اسراییل بر کشور تحمیل می شود و هدف آنها ساقط کردن حکومت است.

ایشان اظهار کردند که فضای مجازی علاوه بر اینکه می تواند مفید باشد، تهدیدهایی را متوجه کشور کرده و اثر منفی بر اذهان مردم گذاشته است.

در این نشست این موضوع را طرح کردم که با توجه به وعده های دولت و محقق نشدن آنها، امید در بین مردم کاهش یافته و مردم سرخورده شده اند.

در این نشست این پرسش را مطرح کردم که با توجه به این مسئله چرا در تیم اقتصادی دولت، از افرادی که اهلیت لازم را داشته باشند، استفاده نکردید.

تأکید کردم که شرایط کنونی می طلبد که تیم قوی در حوزه اقتصادی حضور داشته باشد اما شاهدیم که افرادی که توانمند هم بودند، از تیم اقتصادی خارج شده اند.

ایشان پاسخ دادند افرادی که تیم را ترک کردند، خودشان نخواستند و نتوانستند کار کنند و به همین دلیل تیم اقتصادی را ترک کردند.

از آقای روحانی درباره جایگزین های باصلاحیت این افراد پرسیدم که به نظر می رسد حضور ندارند.

این مسئله مورد تأیید باقی حضار نیز قرار گرفت.

اقتصاددانان حاضر درخواست داشتند که کمیته ای اقتصادی داشته باشیم که به آنها قدرت و استقلال دهید که بتوانند به صورت علمی و درست پیش بروند و دچار ملاحظه کاری نشوند.

آقای روحانی در پاسخ طوری جواب داد که گویا خود همه مسائل را می داند و مسائل را پیش می برد و مسائل به زودی مرتفع خواهد شد.

او تأکید داشت فشاری که از ناحیه تحریم ها وجود دارد، به زودی از بین خواهد رفت و موقتی است و منجر به شکست آمریکا و تقویت ایران می شود اما اینکه دست ایشان تا چه اندازه با تیم کنونی پر است، جای سؤال است.

او تأکید داشت که اقتصاددانان، دولت را درک و با آن همراهی کنند.

در این نشست سعی شده بود که از تمامی طیف های اقتصادی حضور داشته باشند اما برخی از اقتصاددانان خودخواسته در نشست حضور نیافتند و نگذاشتند که این طیف متفاوت، تکمیل شود.

شاید دیگر دیر باشد زهرا کریمی، اقتصاددان: به عقیده من این نشست را می توان خوب ارزیابی کرد.

به هرحال این نشست بیشتر به شروعی برای هم فکری دولت و اقتصاددانان می ماند تا اینکه بخواهد به نتیجه ای منتهی شود.

محور اصلی این نشست آن بود که آنچه رخ داده، فقط به دولت آقای روحانی برنمی گردد و به مرور زمان پدید آمده و اکنون سر باز کرده است، اما به هرحال این شرایط باید تغییر کند.

انتظار این نبود که دولت تمامی مسائل را حل کند، اما دولت وظیفه دارد مشکلات را به دیگر قوا هم منتقل کرده و بین نهادهای مختلف تفاهم ایجاد کند تا این مشکلات تا حدودی کاهش یابد.

آقای روحانی اشاره به این داشت که سران سه قوه با یکدیگر نشست هایی دارند و روی چهار ماده FATF به اتفاق آرا تصمیم گیری شد که این مشکل را حل کنیم.

در ابتدای نشست، محسن رنانی طرح کرد که بهتر بود این نشست در سال 92 برگزار می شد.

مانند همیشه بین اقتصاددانان حاضر اجماع نظر وجود نداشت، فرضا احمد توکلی بر این باور بود که نرخ ارز باید تثبیت شود، اما برخی معتقد بودند نرخ ارز را باید رها کرد که اگر تک نرخی نمی شود، حداقل شکاف بین قیمت های متفاوت، کاهش یابد.

آقای روحانی عنوان کرد که دو دیدگاه در زمینه نرخ ارز وجود دارد، اما هیچ کدام من را قانع نمی کند و به همین دلیل فکر می کنم باید کنترلی بر بازار ارز وجود داشته باشد.

پیشنهاد کردم کمیته هایی تشکیل شود تا مسائل متفاوت کنونی اقتصاد را پوشش دهد.

به همین دلیل بهتر آن است که تصمیم گیری های اقتصادی دولت، برای ارزیابی اقتصاددانان به این کمیته ها برود و آنها نیز نظرات اصلاحی خود را بیان کنند.

درست است که اقتصاددانان در کشور تفاهم قطعی ندارند، اما اگر کنار هم بنشینند، می توانند روی حداقل هایی به تفاهم برسند و پیشنهادات را به صورت عقل جمعی به دولت ارائه دهند.

همچنین در این نشست مطرح شد که فضا برای سیاست گذار کاملا بسته نیست؛ اکنون برای بسیاری از اقدامات دیر شده و ممکن است دیگر فرصتی برای اصلاح باقی نماند، اما باور ندارم که در جیب اقتصاددانان هم راه حل های آماده ای وجود دارد که بحران کنونی را حل کند.

نظام بانکی، حیثیت دولت را خدشه دار کرده حسین عبده تبریزی، اقتصاددان: در صحبتی که با رییس جمهور در نشست اخیر داشتم، گفتم که در همین دو ماه، با تمام معضلاتی که افزایش قیمت ارز داشته، تنها مزیت آن افزایش صادرات بود و درخواست کردم که حداقل این بخش را با ممنوع کردن صادرات خراب نکنند.

تأکید کردم که با وجود مصائب ارزی رخ داده، درست نیست که این مزیت را هم از بین ببریم.

اگر نگاهی داشته باشیم به این نشست، اغلب اقتصاددانان حاضر متفق القول بودند که مسئله اقتصاد ایران محدود به دولت نیست، اما دولت نتوانسته از قدرت 30 تا 40 درصدی که در اختیار دارد هم به درستی استفاده کند.

همچنین بر حمایت از مستضعفان و گسترش چتر حمایتی در عین حفظ منطق بازار تأکید شد.

به عقیده من، کنترل قیمت ها و بازارها اگر وسعت پیدا کند، منجر به هجوم به سوپرمارکت ها و احتکار و مسائل جدی برای کشور خواهد شد، بنابراین دولت فکر نکند از این مسیر می تواند جو ملتهب کنونی را کنترل کند.

سیاست امروز باید معطوف به حل مسئله تورم باشد.

دولت باید هوشیار باشد که تورم به یک تورم لجام گسیخته و ابرتورم تبدیل نشود.

همه می دانیم که نرخ رشد اقتصادی و بیکاری بدتر می شود، اما دولت باید اولویت اصلی را به کنترل تورم اختصاص دهد؛ بنابراین باید بسته ای از اقدامات را در دستور کار قرار دهد که هم انتظارات تورمی را کاهش دهد و هم بتوانیم در سمت عرضه، عناصر را محدود کنیم که به نقدینگی بیشتر نینجامد.

اصلاح سیاست های ارزی و نظام بانکی از دیگر مواردی بود که در این نشست به آنها اشاره کردم.

آنچه به حیثیت دولت و حامیان دولت لطمه بسیار جدی زده، تا حد زیادی به وضعیت بانک ها مرتبط است.

از همه مهم تر دولت باید مشخص کند در عین کنترل تورم با کسری بودجه چه خواهد کرد.

اقدامات اقتصادی نیازمند تدابیر مدیریتی نیز هست که باید متعادل و هماهنگ باشد و به مسائل اقتصاد سیاسی و امنیتی نیز توجه کند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق تاریخ انتشار 24مهر 97، کدمطلب: 197726، www.

sharghdaily.

ir
کلید واژه ها: روحانی - رییس جمهور - بحران اقتصادی - اقتصادی - برگزار - حسن روحانی - بحران - کارشناس - هایی - دولت - سران سه قوه - تصمیم - اولین - تحریم - ایران - تصمیم گیری - سران - متفاوت - انتقاد - رسانه - گزارش - کشور - درست - صورت

آخرین اخبار سرویس:
قصه خوانی آقای حکایتی پایان بخش جشنواره قصه گویی

دانلود آهنگ جدید سام نیا بنام ناخواسته

نجات 7 نفر از مفقود شدگان در چهارمحال و بختیاری

تناقض آشکار مدعیان دروغین آزادی بیان

دانلود آهنگ جدید مسعود محمدنبی بنام قربان تو

تصاویر/ همایش مبلغین و مشاورین دبیرستان های پسرانه بیرجند

قدرت ویرانگر تخریب ساختمان ها و پل ها

دانلود آهنگ جدید علی رضوانی بنام بیقرارم

انتقاد یک نماینده مجلس از خوش بینی دستگاه دیپلماسی به اروپا

اتهام نماینده اصلاح طلب علیه اسماعیل بخشی

فلاحت پیشه: درباره سی اف تی نه منع حاکمیتی داریم نه دوپهلوگویی

اخذ عوارض از تونل ها و بزرگراه ها!

پیام به سرعت لازم برای قرار گرفتن در مدار نرسید/ سفیر حامل دوستی می شود

تبعیت از ولایت فقیه، لازمه صیانت از ارزش ها و دستاوردهای انقلاب است

برگزاری بیش از 40 گفتمان انقلابی دهه فجر در خرم آباد

ترزا می از پارلمان انگلیس رأی اعتماد گرفت

ستمکار نباشید که خدا ستمکاران را دوست ندارد

کاهش دو سوم استخدام های دولتی

گزارش کامل سوءاستفاده کنندگان از ارزهای دولتی ارائه شد

خدمات مربوط به خون باید تعرفه گذاری شود

پیشنهادی برای تغییر عنوان «ساده نویسی»

تصاویر/ میز خدمت با حضور امام جمعه موقت و مسئولان بیرجند

اقدام پژوهی چگونه توانستم مشکل گوشه گیری فاطمه را برطرف نمایم .

واردشدن پلنگ به یکی از هوتل ها در هند

ترزا می از پارلمان انگلیس رأی اعتماد گرفت

محمدرضا اعتمادیان درگذشت

خبرگزاری فرانسه: خون و غرش در بازی بدون گل ایران و عراق

ما 165 کیلومتر جاده می خواهیم

سایه اختلافات قدیمی یا روایت بی تعصب

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

آدرس اشتباه خصوصی سازی به افکار عمومی

تصاویر/ گردهمایی طلاب و فضلای نایین، خوروبیابانک و فرخی مقیم قم

کنعانی زادگان: از سومین فینال سربلند بیرون آمدیم

<پیام> آرام نگرفت، امید باقی است

قدوس: برای صحبت از قهرمانی زود است

کمیته تعیین مصادیق مخالف فیلترینگ اینستا گرام

وقتی چهره های علمی سلبریتی می شوند

رونالدو: از فتح نخستین جامم با یوونتوس خوشحالم

مصاف ظریف و پمپئو در منطقه

دلنوازی های دلبرانه کیخسرو

گاف و دروغ شاخدار سایت انتخاب در دفاع از BBC

اولین نشست ستاد اجرایی جام جهان پهلوان تختی به روایت تصویر

مشهورترین تیتر تاریخ مطبوعات ایران+عکس

شماره جدید «خط حزب الله» منتشر شد

شب موسیقی آذربایجان

وجود 1.4 میلیون بیکار محروم در کشور

مخالف رییس شورای شهر تهران با زیست شبانه در تهران: فرزندان تا دیروقت بیرون از خانه می مانند و موجب به هم ریختگی اعصاب پدر و مادرها می شوند!

تاکید مجدد فرانسه بر حمایت از برجام

شماره جدید «خط حزب الله» منتشر شد

ویدئو / صدای اهالی تئاتر شنیده می شود؟

غریب آبادی: ایران حداکثر خویشتن داری را نشان داده است

سفر کاروان های نمایش استانی به سراسر ایران

کتابی ارزشمند برای همه فصول موسیقی

تصاویر/ نشست بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم

پرداخت 3 هزار میلیارد تومان تسهیلات به زلزله زدگان کرمانشاه

امضای تفاهم نامه همکاری های نظامی و دفاعی/ بررسی راهکارهای توسعه همکاری های آینده تهران و باکو

حتی جنگ نتوانست مردم ایران و عراق را از هم جدا کند/ می توانیم سقف مبادلات را تا 20 میلیارد دلار در سال افزایش دهیم

شرایط بی سابقه ای در برگزاری انتخابات در دولت یازدهم و دوازدهم ایجاد شد

تلاش می کنیم انتخابات سال آینده را سالم و بدون هیچ تنشی برگزار کنیم

دستگاه ها در پاسخگویی به انتشار اطلاعات نادرست اقتصادی، منفعلانه عمل نکنند

برای اولین بار در کشور؛ بالن مدیریت بحران بر آسمان البرز افراشته شد

تحریم، انحصار و چندنرخی بودن، فساد آور است/ مهمترین راه مبارزه با فساد، شفافیت است/ توسعه دسترسی به اطلاعات و فضای مجازی افتخار دولت است/ فیلترینگ به تدریج به تاریخ خواهد پیوست (+فیلم)

چرا پروژه پرتاب ماهواره پیام ناکام ماند؟

نتایج عملی و معنادار ضامن پایبندی ایران به برجام است

نتایج عملی و معنادار ضامن پایبندی ایران به برجام است

ترزا می در سمت خود ابقا شد

27 دی 1357؛ وعده تشکیل دولت موقت

هاشمی یا خویینی ها؟ مسئله این نیست

نتایج عملی به موقع و محتوایی، حداقل چیزی است که ایران در ازای عملکرد خود انتظار دارد

گزارش ایکنا از همایش کارشناسان قرآنی/از همبستگی دستگاه های متولی قرآن تا لزوم احیای موقوفات قرآنی

شورش بازیکنان استقلال علیه مدیریت!

خوابگردی به سمت یک بحران

سهم بالای فست فود در سبد غذایی ایرانیان

رشد 19/6 درصدی اعتبارات رفاه اجتماعی در بودجه 98

فقط دولت باید پاسخگو باشد؟

توییت عراقچی در سومین سالگرد اجرای برجام

پیام مدیرعامل شرکت مخابرات ایران به مناسبت اولین سالگرد حضور تیم مدیریتی شرکت

بیش از 50 درصد شمشادزارهای کشور دچار آفات و بیماری

توییت عراقچی در سومین سالگرد اجرای برجام

سخنرانی سالانه ترامپ لغو شد

جهانگیری: از عملکرد اروپا در قبال برجام راضی نیستیم

فرمانده ناجا: دشمنان برای بر هم زدن امنیت کشور ناکام مانده اند

تصاویر/ نکوداشت مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی از سوی مجمع جهانی تقریب در مسجد نور تهران

خروج از برجام دشمنان ایران را متحد می کند

تیغ تند انتقادات توکلی فقط متوجه دولت است!

خط حزب الله 168 | مردم در تنگنا هستند

امام جمعه شهر اروندکنار: بیکاری از مهمترین مشکلات مردم اروندکنار است

پیگیری های فارس من نتیجه داد دستورالعمل رسیدگی و نظارت بر وضعیت حقوق کارگران ابلاغ شد + سند

رییس جمهور بلاروس: «آموزش متخصصان باکیفیت» هدف دانشگاه ها باشد

خودم از شوهر جانبازم خواستگاری کردم

لزوم حفظ حرمت ایام فاطمیه(س) در برنامه های ایام الله دهه فجر

یوونتوس 1 - 0 میلان؛ فتح سوپرجام با گل رونالدو

افق فرهنگی فناوری

دژاگه: چرا باید جلوی عراق ریسک می کردیم؟

هشدار امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس

پرویز اسماعیلی: ارتباط صادقانه، صمیمی و اقناعی آذری جهرمی با مردم قابل تقدیر است

120 هزار پرستار در کشور کم داریم

پاسخ بنیاد شهید به ادعای مطرح شده در برنامه فرمول یک

ترتیل صفحه 559 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

محکومیت آریاسب باوند به 22 سال حبس

تصمیم سران 3 قوه برای تصویب FATF

تصمیم سران 3 قوه برای تصویب FATF