مطالب مرتبط:
سقوط آزاد دلار به دلیل اقدامات قوه قضاییه بود/ نقشه دولت درخصوص تصویب FATF اجرا نشد
سقوط آزاد دلار به دلیل اقدامات قوه قضاییه بود/ نقشه دولت در خصوص تصویب FATF اجرا نشد
نامه نگاری سران سه قوه با رهبرمعظم انقلاب درباره FATF صحت ندارد
کواکبیان: عراق و روسیه گفته اند،CFT را تصویب نکنید با ایران کار نمی کنیم / تهدیدکنندگان با سران 3 قوه تماس بگیرند
تصویب FATF ایران را از لیست سیاه خارج نمی کند/ دور زدن قانونیِ قانون توسط رییس قوه قانون گذار!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 08:352018-10-17سياسي

تصمیم سران 3 قوه برای تصویب FATF


از ابتدای حضور حسن روحانی در قامت رییس جمهور پنج سال می گذرد اما دو روز پیش، روحانی برای اولین بار آن هم پس از بحران اقتصادی حاضر شد نشستی با اقتصاددانان برگزار کند و نظر آنها را جویا شود.

- هرچند آن گونه که از فهرست حاضران پیداست، تلاش شده از تمامی طیف ها در این نشست دعوت شود اما شنیده ها حاکی از آن است که برخی از اقتصاددانان منتقد این نشست را تحریم کردند؛ زیرا معتقد بودند که این شگردی است برای اینکه دو طیف اصلی اقتصاددانان ایران را روبه روی هم قرار دهند و نتیجه گیری کنند که دولت چگونه خواهد توانست از دیدگاه هایی تا این حد مغایر، بهره بگیرد؟ این شنیده ها را هم به نوعی روحانی در صحبت هایش تأیید کرد.

از ابتدای حضور حسن روحانی در قامت رییس جمهور پنج سال می گذرد اما دو روز پیش، روحانی برای اولین بار آن هم پس از بحران اقتصادی حاضر شد نشستی با اقتصاددانان برگزار کند و نظر آنها را جویا شود.

هرچند آن گونه که از فهرست حاضران پیداست، تلاش شده از تمامی طیف ها در این نشست دعوت شود اما شنیده ها حاکی از آن است که برخی از اقتصاددانان منتقد این نشست را تحریم کردند؛ زیرا معتقد بودند که این شگردی است برای اینکه دو طیف اصلی اقتصاددانان ایران را روبه روی هم قرار دهند و نتیجه گیری کنند که دولت چگونه خواهد توانست از دیدگاه هایی تا این حد مغایر، بهره بگیرد؟ این شنیده ها را هم به نوعی روحانی در صحبت هایش تأیید کرد.

او در این نشست از آگاهی خود به وجود دو دیدگاه متفاوت در حوزه ارز یاد کرد و تأکید داشت که هیچ کدام از آنها او را قانع نمی کند.

شرق پس از برگزاری این نشست، در گفت وگو با کارشناسان حاضر در نشست، تلاش کرد دیدگاه ها را در کنار یکدیگر قرار دهد اما برخی اقتصاددانان، حاضر به گفت وگوی رسانه ای نشدند.

براساس خبرها، از 30 نفر کارشناس حاضر در این نشست، تنها 14 نفر توانستند به بیان دیدگاه های خود بپردازند.

آن گونه که برخی از حضار می گویند، هرچند امیدی به برگزاری ادامه دار این نشست ها دارند اما آنچه از نشست برآمد، دفاع از سیاست های کنونی اقتصادی و تصمیم گیری درست در زمان مقرر و تکرار آن حرف هایی بود که از سوی رییس جمهور پیش تر نیز بارها مطرح شده بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشرق ، کنترل تورم، مصائب ارزی و بانکی، FATF، معیشت و بی کاری از محورهای اصلی این نشست بود.

همچنین رییس جمهور در میان کلام خود خبر داد که سران سه قوه به این نتیجه رسیده اند که مواد چهارگانه FATF را برای حل بحران اقتصادی کشور به صورت ویژه به تصویب برسانند.

انتقاد از تیم اقتصادی دولت جعفر خیرخواهان، اقتصاددان: آقای روحانی در این نشست مشترک، معترف بودند که فشار شدید تحریم از سوی آمریکا، کشورهای عربی و اسراییل بر کشور تحمیل می شود و هدف آنها ساقط کردن حکومت است.

ایشان اظهار کردند که فضای مجازی علاوه بر اینکه می تواند مفید باشد، تهدیدهایی را متوجه کشور کرده و اثر منفی بر اذهان مردم گذاشته است.

در این نشست این موضوع را طرح کردم که با توجه به وعده های دولت و محقق نشدن آنها، امید در بین مردم کاهش یافته و مردم سرخورده شده اند.

در این نشست این پرسش را مطرح کردم که با توجه به این مسئله چرا در تیم اقتصادی دولت، از افرادی که اهلیت لازم را داشته باشند، استفاده نکردید.

تأکید کردم که شرایط کنونی می طلبد که تیم قوی در حوزه اقتصادی حضور داشته باشد اما شاهدیم که افرادی که توانمند هم بودند، از تیم اقتصادی خارج شده اند.

ایشان پاسخ دادند افرادی که تیم را ترک کردند، خودشان نخواستند و نتوانستند کار کنند و به همین دلیل تیم اقتصادی را ترک کردند.

از آقای روحانی درباره جایگزین های باصلاحیت این افراد پرسیدم که به نظر می رسد حضور ندارند.

این مسئله مورد تأیید باقی حضار نیز قرار گرفت.

اقتصاددانان حاضر درخواست داشتند که کمیته ای اقتصادی داشته باشیم که به آنها قدرت و استقلال دهید که بتوانند به صورت علمی و درست پیش بروند و دچار ملاحظه کاری نشوند.

آقای روحانی در پاسخ طوری جواب داد که گویا خود همه مسائل را می داند و مسائل را پیش می برد و مسائل به زودی مرتفع خواهد شد.

او تأکید داشت فشاری که از ناحیه تحریم ها وجود دارد، به زودی از بین خواهد رفت و موقتی است و منجر به شکست آمریکا و تقویت ایران می شود اما اینکه دست ایشان تا چه اندازه با تیم کنونی پر است، جای سؤال است.

او تأکید داشت که اقتصاددانان، دولت را درک و با آن همراهی کنند.

در این نشست سعی شده بود که از تمامی طیف های اقتصادی حضور داشته باشند اما برخی از اقتصاددانان خودخواسته در نشست حضور نیافتند و نگذاشتند که این طیف متفاوت، تکمیل شود.

شاید دیگر دیر باشد زهرا کریمی، اقتصاددان: به عقیده من این نشست را می توان خوب ارزیابی کرد.

به هرحال این نشست بیشتر به شروعی برای هم فکری دولت و اقتصاددانان می ماند تا اینکه بخواهد به نتیجه ای منتهی شود.

محور اصلی این نشست آن بود که آنچه رخ داده، فقط به دولت آقای روحانی برنمی گردد و به مرور زمان پدید آمده و اکنون سر باز کرده است، اما به هرحال این شرایط باید تغییر کند.

انتظار این نبود که دولت تمامی مسائل را حل کند، اما دولت وظیفه دارد مشکلات را به دیگر قوا هم منتقل کرده و بین نهادهای مختلف تفاهم ایجاد کند تا این مشکلات تا حدودی کاهش یابد.

آقای روحانی اشاره به این داشت که سران سه قوه با یکدیگر نشست هایی دارند و روی چهار ماده FATF به اتفاق آرا تصمیم گیری شد که این مشکل را حل کنیم.

در ابتدای نشست، محسن رنانی طرح کرد که بهتر بود این نشست در سال 92 برگزار می شد.

مانند همیشه بین اقتصاددانان حاضر اجماع نظر وجود نداشت، فرضا احمد توکلی بر این باور بود که نرخ ارز باید تثبیت شود، اما برخی معتقد بودند نرخ ارز را باید رها کرد که اگر تک نرخی نمی شود، حداقل شکاف بین قیمت های متفاوت، کاهش یابد.

آقای روحانی عنوان کرد که دو دیدگاه در زمینه نرخ ارز وجود دارد، اما هیچ کدام من را قانع نمی کند و به همین دلیل فکر می کنم باید کنترلی بر بازار ارز وجود داشته باشد.

پیشنهاد کردم کمیته هایی تشکیل شود تا مسائل متفاوت کنونی اقتصاد را پوشش دهد.

به همین دلیل بهتر آن است که تصمیم گیری های اقتصادی دولت، برای ارزیابی اقتصاددانان به این کمیته ها برود و آنها نیز نظرات اصلاحی خود را بیان کنند.

درست است که اقتصاددانان در کشور تفاهم قطعی ندارند، اما اگر کنار هم بنشینند، می توانند روی حداقل هایی به تفاهم برسند و پیشنهادات را به صورت عقل جمعی به دولت ارائه دهند.

همچنین در این نشست مطرح شد که فضا برای سیاست گذار کاملا بسته نیست؛ اکنون برای بسیاری از اقدامات دیر شده و ممکن است دیگر فرصتی برای اصلاح باقی نماند، اما باور ندارم که در جیب اقتصاددانان هم راه حل های آماده ای وجود دارد که بحران کنونی را حل کند.

نظام بانکی، حیثیت دولت را خدشه دار کرده حسین عبده تبریزی، اقتصاددان: در صحبتی که با رییس جمهور در نشست اخیر داشتم، گفتم که در همین دو ماه، با تمام معضلاتی که افزایش قیمت ارز داشته، تنها مزیت آن افزایش صادرات بود و درخواست کردم که حداقل این بخش را با ممنوع کردن صادرات خراب نکنند.

تأکید کردم که با وجود مصائب ارزی رخ داده، درست نیست که این مزیت را هم از بین ببریم.

اگر نگاهی داشته باشیم به این نشست، اغلب اقتصاددانان حاضر متفق القول بودند که مسئله اقتصاد ایران محدود به دولت نیست، اما دولت نتوانسته از قدرت 30 تا 40 درصدی که در اختیار دارد هم به درستی استفاده کند.

همچنین بر حمایت از مستضعفان و گسترش چتر حمایتی در عین حفظ منطق بازار تأکید شد.

به عقیده من، کنترل قیمت ها و بازارها اگر وسعت پیدا کند، منجر به هجوم به سوپرمارکت ها و احتکار و مسائل جدی برای کشور خواهد شد، بنابراین دولت فکر نکند از این مسیر می تواند جو ملتهب کنونی را کنترل کند.

سیاست امروز باید معطوف به حل مسئله تورم باشد.

دولت باید هوشیار باشد که تورم به یک تورم لجام گسیخته و ابرتورم تبدیل نشود.

همه می دانیم که نرخ رشد اقتصادی و بیکاری بدتر می شود، اما دولت باید اولویت اصلی را به کنترل تورم اختصاص دهد؛ بنابراین باید بسته ای از اقدامات را در دستور کار قرار دهد که هم انتظارات تورمی را کاهش دهد و هم بتوانیم در سمت عرضه، عناصر را محدود کنیم که به نقدینگی بیشتر نینجامد.

اصلاح سیاست های ارزی و نظام بانکی از دیگر مواردی بود که در این نشست به آنها اشاره کردم.

آنچه به حیثیت دولت و حامیان دولت لطمه بسیار جدی زده، تا حد زیادی به وضعیت بانک ها مرتبط است.

از همه مهم تر دولت باید مشخص کند در عین کنترل تورم با کسری بودجه چه خواهد کرد.

اقدامات اقتصادی نیازمند تدابیر مدیریتی نیز هست که باید متعادل و هماهنگ باشد و به مسائل اقتصاد سیاسی و امنیتی نیز توجه کند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق تاریخ انتشار 24مهر 97، کدمطلب: 197726، www.

sharghdaily.

ir
کلید واژه ها: روحانی - رییس جمهور - بحران اقتصادی - اقتصادی - برگزار - حسن روحانی - بحران - کارشناس - هایی - دولت - سران سه قوه - تصمیم - اولین - تحریم - ایران - تصمیم گیری - سران - متفاوت - انتقاد - رسانه - گزارش - کشور - درست - صورت

آخرین اخبار سرویس:
پیام تسلیت سرلشکر باقری به مناسبت شهادت جانبار «نورخدا موسوی»

ارسال شکواییه تعدادی از نمایندگان مجلس از آخوندی به قوه قضاییه

دشمنان، نقش سازنده ایران در منطقه را هدف گرفته اند

رحمانی فضلی: مناطق مرزی اولویت ما است

آلمان اقدامات دولت آلمان علیه انتشار «مطالب نفرت انگیز» نئونازی ها در شبکه های اجتماعی

روشنفکران کوتاهی کرده اند/ مذاکره همیشه برد-برد نیست

واکنش مهراب قاسم خانی به بخشنامه مربوط به کوهنوردی زنان؛ من به تپه هم بدبینم!

دیدار رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان با سفیر آمریکا در کابل

بازدید حاج حسین یکتا از فعالیت جهادگران در کرمانشاه

دوران بزن و در روی ‎صهیونیست ها گذشته است

بعیدی نژاد: بازگشت ایران به سیاست غنی سازی صفر، غیرممکن است

نشست صمیمی فرمانده نیروی هوایی ارتش با خلبانان پایگاه مهرآباد

تعبیر خواب آماده نبودن برای امتحان (دیر رسیدن به امتحان)

بایدن و سندرز گزینه مطلوب دموکرات ها برای انتخابات 2020 آمریکا

«روایت انحراف» احمدی نژاد از «معجزه هزاره سوم»+عکس

فعالیت 2732 تشکل زنان و خانواده در کشور

سلسله نشست های همسفر تا بهشت در دانشگاه رازی برگزار شد

خراسان شمالی در زمره استان های اول کشور در شیوع اعتیاد

درآمد موقوفات خراسان جنوبی 17 درصد رشد داشته است

سلسله جلسات «نقد، بررسی و ارتقای سند الگوی پایه پیشرفت»

فعالیت 2732 تشکل زنان و خانواده در کشور

آشنا به بولتون: دعا کنید هسته ما بیرون نزند!

آمریکا در سیاست خود نسبت به ایران دچار تناقض عمیقی است

مردم به وقف اهتمام بیشتری نمایند

پاسخ رهبر انقلاب به استفتائاتی پیرامون نماز مستحبی

دولت منتقدان دلسوز را دشمن و مخالف خود نداند

تعبیر خواب آلت تناسلی زن

وضعیت منازل تخریب شده کرمانشاه یک سال پس از زلزله + فیلم

واکنش فضای مجازی به فیلم درگیری یک پزشک ایذه ای با بیمارش

5 گزینه نهایی شهرداری مشهد مشخص شدند

مناطق مرزی اولویت ماست

فلسفه علم باید به شرایط تاریخی و امکان های توسعه علم بپردازد

اجرای 188 پروژه عمرانی در حوزه موقوفات و بقاع متبرکه گیلان

پیش نشست همایش «امام رضا(ع) و گفت وگو با ادیان» برگزار می شود

راه اندازی اتاق فکر یهودیان و مسلمانان در آلمان

نماز جماعت چیست؟ (فضیلت و شرایط نماز جماعت)

سومین جلسه شورای شهر نکا با موضوع استعفای شهردار/ نشستی که پیشاپیش بوی لغو می دهد

آمریکا در سیاست خود نسبت به ایران دچار تناقض عمیقی است

همایش پیشگیری از آسیب های اجتماعی در اسفراین

رایزنی برای سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی آغاز شد

واکنش آشنا به سخنان ظریف درباره پولشویی

اسامی نامتعارفی که در سال 95 تغییر یافته‎اند+عکس

آخرین مهلت ترک خدمت بازنشستگان 15 آذر ماه است

انسان استوارتر، بر جامعه تاثیر بیشتری خواهد داشت

5 گزینه نهایی شهرداری مشهد مشخص شدند

افشاگری زاکانی از علی لاریجانی

دولت آبادی: 1500 نفر در پرونده اخیر اقتصادی احضار شدند

فعالیت 2732 تشکل زنان و خانواده در کشور

آمریکا در سیاست خود نسبت به ایران دچار تناقض عمیقی است

نامزدهای بهترین بازی های سال 2018 مشخص شدند

دیدار بشار اسد با زنان و کودکان آزاد شده از اسارت داعش + تصاویر

متن شکواییه 10 بندی نمایندگان از آخوندی

کاری که خواندن قرآن با دلهایتان می کند

پنج گزینه شهرداری مشهد انتخاب شدند

ابتکار: سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در جذب سرمایه اجتماعی دارند

خرازی: رهبری از روحانی حمایت می کنند

سیاستمدار عراقی درباره سردار سلیمانی و نفوذ ایران چه گفت؟

ورود دشمنان سوریه به فاز فشارهای سیاسی بعد از شکست در فاز نظامی

نخستین فیلم از مرزبانان ربوده شده ایرانی

جزییات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد

اسلام آباد بر تقویت همکاری فرهنگی با تهران عزم جدی دارد

بعیدی نژاد: بازگشت ایران به سیاست غنی سازی صفر، غیرممکن است

سن اعتیاد در خراسان شمالی به 33 سال رسیده است

نامه نگاری محسن هاشمی با وزارت اطلاعات

ابتکار: نقش آفرینی تشکل ها نیازمند توانمندسازی است

تاکید آیت الله حسینی بوشهری بر حفظ موقوفات/ اموال وقفی حق الناس است

اعلام 5 گزینه شهرداری مشهد

برگزاری مراسم یادبود شهید مدافع حرم محمدرضا دهقان امیری

جاسوس همجنس گرای انگلیسی که در قامت یک مجتهد برای ثبت نام در خبرگان آمده بود!

احتمال رفع فیلتر تلگرام قوت گرفت

نظریه مارپیچ سکوت

سرمایه معنوی وقف در جامعه کمرنگ نشود

سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در جذب سرمایه اجتماعی دارند

کنایه هشدار آمیز آشنا به مشاور ترامپ: اگر هسته ما بیرون بزند هستی شما را خواهد سوزاند

ویلاسازی در دل کوه های فشم! + فیلم

نشست خبری احمد مرادی نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی

پیاده راه سازی خیابان خیام قزوین به سود شهروندان و کسبه است

ضرورت تدوین و ترویج سبک زندگی اسلامی

پورفرد: مبانی فلسفی و نظری مردم سالاری در تحلیل فلسفی علامه طباطبایی وجود دارد

برگزاری مراسم تودیع و معارفه مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس تهران

در جنگ رسانه ای نمیتوان از رسانه ای توقع عملیات داشت

نوشدارویی با طعم تلخ بی توجهی درکهگیلویه و بویراحمد +تصاویر

شنود جوش و خروش قلیان های رشت/ از دامن بلند ناکارآمدی تا عروسی در کوچه ی ما!

واکنش تلگرام به بازگشت خبرگزاری ها

آموزش ارتباط جنسی در دانشگاه فردوسی مشهد!

سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در جذب سرمایه اجتماعی دارند

ابتکار: نقش آفرینی تشکل ها نیازمند توانمندسازی است

برگزاری هشت پیش نشست همایش سیره امام رضا(ع)/دعوت از 200 میهمان خارجی

3700 شرکت دانش بنیان در کشور شکل گرفته است

واکنش آشنا به اظهارات اخیر جان بولتون + عکس

نشست صمیمی فرمانده نیروی هوایی ارتش با خلبانان پایگاه مهرآباد

گزارش ابتکار از آمار تحصیلات زنان در ایران

ابتکار: نقش آفرینی تشکل ها نیازمند توانمندسازی است

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | چهارشنبه 23 آبان 97

در جلسه امروز شورای عالی کار چه گذشت؟ نظر مثبت شریعتمداری برای ترمیم مزد؛ دستور روحانی برای ارائه سبد حمایتی به کارگران

روی کار آمدن ترامپ بر اساس تئوری دیوانه/افول اقتصادی آمریکا چالشی جدی/تفکر آمریکایی منشاء افول قدرت ایالات متحده

70 هزار خانه در کمتر از 9 ماه در استان کرمانشاه ساخته شد

سمنان مجری طرح مدیریت خطر شرکت گاز ایران شد

پیروز حناچی کیست؟

با شادی فراوان خداحافظی می کنم

تصمیم سران 3 قوه برای تصویب FATF

تصمیم سران 3 قوه برای تصویب FATF