مطالب مرتبط:
جعبه سیاه بن سلمان در استانبول
در ارتباط با امام تقصیر داریم/ مرحوم حاج احمد آقا جعبه سیاه امام بود
جعبه سیاه سلمان چرا به قتل رسید/فصل جدید دوشیدن بن سلمان
جعبه سیاه جنگ را منتشر می کنیم
تیام حرف آخر را به مدیران استقلال زد ! الماس سیاه استقلال رفتنی شد!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 08:222018-10-17اقتصادي

جعبه سیاه رفت وآمد مدیران خودروسازی


تغییر مدیرعامل سایپا بالاخره پس از چند روز کشمکش در هیات مدیره این شرکت، عملی شد تا محمدرضا سروش جایگزین محسن قاسم جهرودی شود و سریع ترین جابه جایی مدیریتی در تاریخ صنعت خودرو کشور رقم بخورد.

- این در شرایطی است که حضور پررنگ مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت در مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل قدیم و جدید سایپا نشان دهنده ردپای این وزارتخانه در ششمین جابه جایی مدیریتی در این شرکت خودروساز طی یک دهه اخیر است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخودرونویس، اگرچه چندی پیش روابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد محمد شریعتمداری (وزیر صنعت) نقشی در تغییرات مدیریتی خودروسازان ندارد و این کار بر عهده هیات مدیره آنها است، با این حال مرور تجربه های قبلی در جابه جایی های مدیریتی خودروسازان نشان می دهد عزل و نصب ها معمولا با نظر مستقیم مسوولان صنعتی انجام شده است.

اگر نگاهی به ترکیب سهامداران خودروسازان داخلی بیندازیم، روی کاغذ سهم دولت چندان بالا نیست و حتی از برخی صاحبان سهام نیز کمتر است، اما صندلی مدیریتی عملا در اختیار دولتی ها قرار دارد و آنها در نهایت تصمیم می گیرند چه کسی برود و چه کسی بیاید.

در واقع هرچند رسم این است که مدیران عامل شرکت های مختلف از جمله خودروسازان را هیات مدیره آنها با توجه به کارنامه کاری شان عزل و نصب کنند، اما در خودروسازی ایران عملا وزارت صنعت و سازمان گسترش نقش اصلی را در تغییرات مدیریتی ایفا می کنند.

به عبارت بهتر، در ظاهر قضیه، هیات مدیره خودروسازان اقدام به جابه جایی های مدیریتی می کند، اما در باطن ماجرا، این وزارت صنعت است که تصمیم گیر اصلی است.

به همین دلیل است که با وجود سهم نسبتا پایین دولت در سهام خودروسازان، همواره ردپای دولتی ها را می توان در بخش های مختلف صنعت خودرو کشور (از تغییرات مدیریتی گرفته تا امضای قراردادهای خارجی) دید.

بنابراین، گزاف نیست اگر بگوییم تغییر مدیرعامل سایپا نیز ریشه در دولت دارد و هیات مدیره این شرکت فرمان صادره را اجرا کرده است.

جدا از اینکه جهرودی چه عملکردی در عمر مدیریتی 11 ماهه خود در سایپا داشته است (که در ادامه به آن خواهیم پرداخت)، نکته مهم دیگر اینجاست که تغییر مدیرعامل این شرکت با وجود بلاتکلیفی در وزارت صنعت، معدن و تجارت به دلیل نامشخص بودن ماندن یا رفتن شریعتمداری، صورت گرفته است.

در حال حاضر وزارت صنعت، معدن و تجارت شرایط نسبتا ناپایداری را در راس مدیریتی خود تجربه می کند، چه آنکه محمد شریعتمداری سکاندار آن، بین رفتن و ماندن معلق مانده است.

طبق اخبار منتشره، خروج شریعتمداری از وزارت صنعت بسیار محتمل است، چه آنکه هم بحث بر سر استعفای وی است و هم استیضاح و هم انتقال به وزارتخانه ای دیگر.

در این شرایط، جابه جایی مدیریتی در سایپا (فارغ از اینکه چه کسی رفته و چه کسی آمده)، از حیث ایجاد ناهماهنگی و تعجیل در انتخاب مدیران جدید، مورد نقد قرار دارد.

به عبارت بهتر، پرسش اینجاست که وقتی هنوز تکلیف وزیر صنعت، معدن و تجارت برای ماندن و رفتن مشخص نیست، چرا نسبت به تغییر مدیران عامل خودروسازی اقدام می شود؟ اگر در این شرایط که مدیرعامل سایپا تغییر کرده، وزیر صنعت نیز به فاصله کوتاهی تغییر کند (که محتمل به نظر می رسد)، آنگاه تکلیف وزیر جدید با مدیرعامل تازه وارد چه خواهد بود؟ پذیرفتن یا تغییری دوباره؟در واقع بحث بر سر این نیست که جهرودی چه عملکردی در سایپا داشته و محمدرضا سروش چه خواهد کرد، بلکه مساله اصلی به عزل و نصب های ناگهانی ازسوی دولت در صنعت خودرو مربوط می شود.

نگاهی به مدیریت در خودروسازان بزرگ دنیا نشان می دهد یکی از دلایل اصلی موفقیت آنها، ثبات مدیریت (البته مدیرانی شایسته که از تخصص و توانایی کافی برخوردار هستند)، بوده و هست، مساله ای که در صنعت خودرو ایران چندان مورد توجه نیست.

اما دخالت دولت در عزل و نصب های مدیریتی خودروسازی بی دلیل هم نیست و اتفاقا ریشه در خدمات و حمایت های دولتی از این صنعت دارد.

درواقع دولت بر حمایت هایش از خودروسازان تاکید دارد؛ به این معنی که صنعت خودرو را زیر پر و بالش نگه داشته و در عوض، خود را محق به دخالت در امور آن به خصوص در بخش عزل و نصب های مدیریتی می داند.

حمایت های دولتی از صنعت خودرو را مواردی مانند تعرفه بالا برای ورود خودروهای خارجی به کشور و در مواقعی نیز ممنوعیت واردات تشکیل می دهند و در کنار آنها، کمک های اورژانسی به خودروسازان در مقاطع بحرانی نیز جزو حمایت های دولتی به شمار می رود.

به عنوان مثال، در پاییز 94 و در شرایطی که شکل گیری کمپین خرید خودرو صفر ممنوع فروش خودروسازان را تحت تاثیر قرار داده بود، دولت وارد عمل شد و با قبول ریسک تورمی، بیش از 120 هزار فقره تسهیلات خرید خودرو در اختیار مشتریان قرار داد تا خودروسازان یکی از پررونق ترین دوران فروش خود را تجربه کنند.

اقداماتی از این قبیل در کنار دارا بودن سهام خودروسازان و همچنین حمایت های تعرفه ای (هرچند البته در حال حاضر تعرفه بالا و ممنوعیت واردات با توجه به رشد نرخ ارز، چندان اثری در فروش خودروسازان داخلی ندارد)، سبب شده دولت خود را محق به دخالت در امور خودروسازان بداند و به مسائل مختلف این صنعت ورود و نفوذ کند.

مروری بر کارنامه جهرودیاما محسن قاسم جهرودی در شرایطی دوشنبه شب گذشته پس از کش وقوس های فراوان از مدیرعاملی سایپا کنار گذاشته شد که دوران کوتاه مدیریت وی چندان کم حاشیه نبود.

یکی از اصلی ترین این حواشی، انتشار نامه هایی منتسب به کارکنان سایپا بود که محتوای آنها حول اعتراض به عملکرد جهرودی در این شرکت می چرخید.

این دو نامه که به فاصله کوتاهی از یکدیگر منتشر و موارد زیادی تخلف را در خود جای داده بودند، در نهایت به دفتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری ارجاع و وی دستور پیگیری آنها را داد.

البته سایپایی ها چندان واکنش محکمی به این دو نامه نشان ندادند، حتی بعد از اینکه خبر ورود معاون اول رییس جمهور به این ماجرا منتشر شد.

برخی بر این باورند که انتشار نامه های موردنظر در برکناری جهرودی بی تاثیر نبوده، هرچند رسما مورد تایید قرار نگرفته است.

جهرودی اما از همان ابتدای ورود به سایپا، بنای کاری خود را بر حمایت از قطعه سازان گذاشت (چه آنکه خود نیز از جامعه قطعه سازان بود)، با این حال به دلایلی، در مجموع نتوانست رضایت فعالان صنعت قطعه را به دست آورده و آنها را از حیث مسائلی مانند پرداخت مطالبات و معوقات راضی نگه دارد.

البته نباید فراموش کرد که دو سه ماه پایانی دوران مدیریت جهرودی در سایپا، با تحریم های آمریکا علیه خودروسازی همزمان شد و این موضوع به نوبه خود ابتکار عمل را از وی و البته دیگر مدیران خودروسازی کشور تا حدی گرفت.

بنابراین کمبود نقدینگی و کاهش تولید و مشکلات رخ داده در پیش فروش خودروها را می توان تا حدی به تحریم ها مرتبط دانست، هرچند البته ضعف های مدیریتی و همچنین چالشی بزرگ به نام قیمت گذاری دولتی خودرو نیز در بروز این مشکلات بی تاثیر نبوده است.

در نهایت اما دو نقطه روشن نیز در کارنامه مدیریت جهرودی در سایپا به چشم می آید که شامل رونمایی از دو محصول جدید این شرکت یعنی کوییک و رهام می شود.

البته پروژه طراحی و تولید این محصولات به مدیران قبلی سایپا مربوط می شود، با این حال همین که جهرودی آنها را کنار نگذاشت و به مرحله رونمایی رساند، نکات مثبتی در عملکرد وی به شمار می روند.

تاکید سروش روی کاهش هزینه هامدیرعامل جدید سایپا اما به نوعی دست پرورده بخش خصوصی است، چه آنکه 12 سال را در گروه بهمن سپری کرد.

10 سال از این مدت را وی بر صندلی مدیرعاملی گروه بهمن نشسته و گفته می شود عملکردی قابل دفاع را از خود به خصوص در بخش کنترل هزینه ها به جا گذاشته است.

ازآنجاکه سایپا در حال حاضر با مشکل نقدینگی دست و پنجه نرم می کند و کلی زیان انباشته دارد، به نظر می رسد یکی از اولویت های مدیریتی محمدرضا سروش در این شرکت، پایین آوردن هزینه های مالی و افزایش بهره وری خواهد بود.

وی البته در اظهارات خود پس از دریافت حکم مدیرعاملی سایپا، به این موضوع اشاره و تاکید کرده که باید هزینه ها را در این شرکت کاهش داد.

وی تاکید کرده که با مدیریت توام با ریخت و پاش، نمی توان قیمت تمام شده را کنترل کرد؛ ضمن اینکه نباید محصولات تولیدی را نیز زیر قیمت فروخت.


کلید واژه ها: وزارت صنعت، معدن و تجارت - وزارت صنعت - خودروسازان - خودرو - صنعت - تغییر مدیرعامل - شریعتمداری - وزارت - محمد شریعتمداری - مدیره - مدیرعامل - دولت - سایپا - صنعت خودرو - مراسم تودیع و معارفه - مدیران - معدن - تودیع و معارفه - محمد - سهام - محمدرضا سروش - روابط عمومی - مراسم تودیع - شرایط - تصمیم - سریع ترین - کشور - نشان - کارنامه - معارفه

آخرین اخبار سرویس:
کتاب دعا با تصویر سلطان سکه در حرم امام رضا(ع)+عکس

نقش بورس در آینده اقتصاد ملی

نقش صداوسیما در حل چالش های کشور تعیین کننده است

سامانه #4*4* برای کسب اطلاع بیمه شدگان تامین اجتماعی از علت عدم دریافت«بسته حمایتی»

کتاب دعا با تصویر سلطان سکه در حرم امام رضا(ع)؛ شایعه یا واقعیت؟

کارکنان دولت سال آینده چقدر حقوق می گیرند؟

معاملات عجیب ژیان در بازار خودرو

توصیه عجیب یک مسئول برندپوش!

65 روستای شیروان با تنش آبی روبرو است

پلیس اصفهانی چک سفید امضا را به مالکش بازگرداند

رییس پلیس راه آهن استان اصفهان: پلیس اصفهانی چک سفید امضا را به مالکش بازگرداند

کتونی های هوشمند و خودبند نایک

جایزه بهترین ابزار تکنولوژی می رسد به: همبرگر جعلی!

کاهش چشمگیر شماره گذاری خودروهای صفر

معاملات عجیب ژیان در بازار خودرو

کارگران سر دو راهی الهیه و زعفرانیه!

عرضه گوشت سگ در مشهد تکذیب شد

سلطان موز در ایران چه کسی است؟

اینک آخرالزمان

چطور واریز «بسته حمایتی» را پیگیری کنیم؟

کره جنوبی خرید نفت از ایران را از سر گرفت

لاریجانی: دریافتی مدیران باید روی سایت قرار گیرد

دولت فربه 90 درصد بودجه را می بلعد

طرح بحث تنظیم بازار خودرو در مجلس/ سهم دولت در خودروسازی صفر شود

95 درصد ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز بخش کشاورزی از داخل تامین می شود

فروش گوشت سگ به جای گوسفند در مشهد| یک نفر بازداشت شد+واکنش دامپزشکی

95 درصد ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز بخش کشاورزی از داخل تامین می شود

دندان مجلس و گره کور خودرو

مدیرعامل بانک صنعت و معدن به استان خوزستان سفر می کند

قابل توجه کسانی که هنوز برای کارت سوخت المثنی ثبت نام نکرده اند

رییس کمیسیون صنایع مجلس مطرح کرد طرح بحث تنظیم بازار خودرو در مجلس/ سهم دولت در خودروسازی صفر شود

زلزله خاموش در کمین پایتخت نشینان/ نوشدارو را قبل از مرگ سهراب برسانیم

برترین خودرو های کوپه سال 2018 را بشناسید

افزایش 62 درصدی ارزش بازار سهام

چه خودروهایی با 10 میلیون می شود خرید؟

روسیه بدهی خارجی خود را به کمترین میزان 10 سال اخیر رساند

احتمال کاهش قیمت مرغ در هفته آتی

کشاورزان نگران تامین سم نباشند/ گزارش فائو ازمصرف پایین سم در ایران

کمک 305 میلیون یورویی اتحادیه اروپا به تونس

بعیدی نژاد:ایران در حفظ ارزش پول ملی عملکرد مناسبی داشته است

افزایش 7 درصدی قیمت سکه از ابتدای هفته تا امروز/ حباب سکه به 470 هزار تومان رسید

وزیر جهاد: خودکفایی گندم تحریم غذایی ایران را بی اثر کرد

آپارتمان حوالی میدان ونک چند؟ +جدول

وابستگی کامل صنعت دامداری کشور نتیجه «قاچاق گله های مولد»

ذخیره سای 40 هزار تن پرتقال ویژه شب عید

آیا حساب های مردم برای واریز سبد حمایتی چِک می شود؟! + سند

گوگل با خرید «فسیل» رقیب «اپل واچ» می شود؟

تکذیب عرضه گوشت سگ در مشهد

فربه شدن دولت 90 درصد بودجه را می بلعد

افزایش 20 درصدی قیمت طرح ترافیک

توضیح مدیرعامل آپارات درباره دریافت وام 5 میلیاردی از وزارت ارتباطات برای لنزور

تامین سرمایه در گردش واحد های تولیدی ، اولویت بانک توسعه صادرات

انتخاب سامانه همراه پلاس ملت به عنوان محصول نوآورانه ایرانی

افزایش 60 درصدی تعداد تراکنش های درگاه های پرداخت اینترنتی بانک صادرات ایران

اهمیت استراتژیک تولید دانه های روغنی در اقتصاد ایران/ 90 درصد نیاز کشور از طریق واردات تامین می شود!

فربه شدن دولت 85 تا 90 درصد بودجه کشور را به خود اختصاص می دهد

توضیحات وزیر ارتباطات درباره علت افزایش قیمت بسته های اینترنتی

طرح نظارت و پایش قیمت ها در تهران آغاز شد

تامین 40هزار تن پرتقال برای شب عید

بانک توسعه صادرات حامی توسعه ظرفیت های صادراتی

برترین خودروهای کوپه سال 2018 را بشناسید

اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال 98 چقدر پیش بینی شد؟

افزایش 9 درصدی تورم تولید در بخش خدمات +جدول

افزایش یک درصدی قیمت نفت خام

اخبار اقتصادی چهارشنبه 3 بهمن 1397+فیلم

دفترچه نسیه فروشی حاج فریدون باز است

مطهری: موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

لاریجانی: طبق اسناد، 95 درصد مسئولان در رژیم پهلوی فاسد و حدود 5 درصد سالم بودند

پرداخت بیش از یک هزار میلیارد ریال خسارت بیمه های درمان توسط بیمه سامان

بانک توسعه صادرات پیشرو در حمایت از شرکت های دانش بنیان

خانه به دوش های لاکچری در تهران

عملکرد خوب ایران در حفظ ارزش پول ملی

مقایسه ایران با چند کشور در حفظ ارزش پول

دی یانگ به بارسلونا پیوست+عکس

تولید پژو در کارخانه مشترک ایران و آذربایجان

قیمت طرح ترافیک 20 درصد گران می شود

بهترین مکان برای قرار دادن روتر کجاست؟

ساختار بخش آب وزارت نیرو تا پایان امسال اصلاح می شود

صنایع تبدیلی باید متناسب با نیاز استان توسعه یابد

تورم تولید بخش خدمات 9.2 درصد افزایش یافت

کره جنوبی خرید نفت از ایران را از سر می گیرد

چه چیزی سبب افزایش سرعت توسعه شهر می شود؟

فربه شدن دولت 85 تا 90 درصد بودجه کشور را به خود اختصاص می دهد

چرا مبالغ واریزی سبد حمایتی آب رفته است؟

خودکفایی گندم تحریم غذایی ایران را بی اثر کرد

قیمت خودرو در 3 بهمن 1397

چه خودروهایی با 10 میلیون می شود خرید؟+جدول

جزییات تغییرات تورم یکساله 10دهک جامعه

کاهش 61.3 درصدی معاملات مسکن پایتخت طی آذر ماه

کشاورزان نگران تامین سموم نباشند

بازار مسکن در آمریکا راکد شد/کمترین معاملات در سه سال گذشته

مبلغ عیدی کارمندان کمتر از گمانه زنی رسانه ها است + جزییات

ساختار بخش آب وزارت نیرو اصلاح می شود

توسعه فعالیت بخش کشاورزی با اطلاعات سازمان جغرافیایی امکان پذیر است

تخصیص 23 درصدی اعتبارات پروژه های عمرانی بناب

افزایش بیش از 2 هزار درصدی مشترکان برق بعد از انقلاب در اردبیل

تعهد اشتغال در خراسان رضوی به طور کامل محقق شد

هشدار سازمان هواپیمایی به متخلفان ارائه بلیت چارتری خارج از چارچوب

لاریجانی: 95 % مسؤولان رژیم پهلوی فاسد بودند

خودکفایی گندم تحریم غذایی ایران را بی اثر کرد

جعبه سیاه رفت وآمد مدیران خودروسازی

جعبه سیاه رفت وآمد مدیران خودروسازی