مطالب مرتبط:
جعبه سیاه بن سلمان در استانبول
در ارتباط با امام تقصیر داریم/ مرحوم حاج احمد آقا جعبه سیاه امام بود
جعبه سیاه سلمان چرا به قتل رسید/فصل جدید دوشیدن بن سلمان
جعبه سیاه جنگ را منتشر می کنیم
تیام حرف آخر را به مدیران استقلال زد ! الماس سیاه استقلال رفتنی شد!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 08:222018-10-17اقتصادي

جعبه سیاه رفت وآمد مدیران خودروسازی


تغییر مدیرعامل سایپا بالاخره پس از چند روز کشمکش در هیات مدیره این شرکت، عملی شد تا محمدرضا سروش جایگزین محسن قاسم جهرودی شود و سریع ترین جابه جایی مدیریتی در تاریخ صنعت خودرو کشور رقم بخورد.

- این در شرایطی است که حضور پررنگ مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت در مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل قدیم و جدید سایپا نشان دهنده ردپای این وزارتخانه در ششمین جابه جایی مدیریتی در این شرکت خودروساز طی یک دهه اخیر است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخودرونویس، اگرچه چندی پیش روابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد محمد شریعتمداری (وزیر صنعت) نقشی در تغییرات مدیریتی خودروسازان ندارد و این کار بر عهده هیات مدیره آنها است، با این حال مرور تجربه های قبلی در جابه جایی های مدیریتی خودروسازان نشان می دهد عزل و نصب ها معمولا با نظر مستقیم مسوولان صنعتی انجام شده است.

اگر نگاهی به ترکیب سهامداران خودروسازان داخلی بیندازیم، روی کاغذ سهم دولت چندان بالا نیست و حتی از برخی صاحبان سهام نیز کمتر است، اما صندلی مدیریتی عملا در اختیار دولتی ها قرار دارد و آنها در نهایت تصمیم می گیرند چه کسی برود و چه کسی بیاید.

در واقع هرچند رسم این است که مدیران عامل شرکت های مختلف از جمله خودروسازان را هیات مدیره آنها با توجه به کارنامه کاری شان عزل و نصب کنند، اما در خودروسازی ایران عملا وزارت صنعت و سازمان گسترش نقش اصلی را در تغییرات مدیریتی ایفا می کنند.

به عبارت بهتر، در ظاهر قضیه، هیات مدیره خودروسازان اقدام به جابه جایی های مدیریتی می کند، اما در باطن ماجرا، این وزارت صنعت است که تصمیم گیر اصلی است.

به همین دلیل است که با وجود سهم نسبتا پایین دولت در سهام خودروسازان، همواره ردپای دولتی ها را می توان در بخش های مختلف صنعت خودرو کشور (از تغییرات مدیریتی گرفته تا امضای قراردادهای خارجی) دید.

بنابراین، گزاف نیست اگر بگوییم تغییر مدیرعامل سایپا نیز ریشه در دولت دارد و هیات مدیره این شرکت فرمان صادره را اجرا کرده است.

جدا از اینکه جهرودی چه عملکردی در عمر مدیریتی 11 ماهه خود در سایپا داشته است (که در ادامه به آن خواهیم پرداخت)، نکته مهم دیگر اینجاست که تغییر مدیرعامل این شرکت با وجود بلاتکلیفی در وزارت صنعت، معدن و تجارت به دلیل نامشخص بودن ماندن یا رفتن شریعتمداری، صورت گرفته است.

در حال حاضر وزارت صنعت، معدن و تجارت شرایط نسبتا ناپایداری را در راس مدیریتی خود تجربه می کند، چه آنکه محمد شریعتمداری سکاندار آن، بین رفتن و ماندن معلق مانده است.

طبق اخبار منتشره، خروج شریعتمداری از وزارت صنعت بسیار محتمل است، چه آنکه هم بحث بر سر استعفای وی است و هم استیضاح و هم انتقال به وزارتخانه ای دیگر.

در این شرایط، جابه جایی مدیریتی در سایپا (فارغ از اینکه چه کسی رفته و چه کسی آمده)، از حیث ایجاد ناهماهنگی و تعجیل در انتخاب مدیران جدید، مورد نقد قرار دارد.

به عبارت بهتر، پرسش اینجاست که وقتی هنوز تکلیف وزیر صنعت، معدن و تجارت برای ماندن و رفتن مشخص نیست، چرا نسبت به تغییر مدیران عامل خودروسازی اقدام می شود؟ اگر در این شرایط که مدیرعامل سایپا تغییر کرده، وزیر صنعت نیز به فاصله کوتاهی تغییر کند (که محتمل به نظر می رسد)، آنگاه تکلیف وزیر جدید با مدیرعامل تازه وارد چه خواهد بود؟ پذیرفتن یا تغییری دوباره؟در واقع بحث بر سر این نیست که جهرودی چه عملکردی در سایپا داشته و محمدرضا سروش چه خواهد کرد، بلکه مساله اصلی به عزل و نصب های ناگهانی ازسوی دولت در صنعت خودرو مربوط می شود.

نگاهی به مدیریت در خودروسازان بزرگ دنیا نشان می دهد یکی از دلایل اصلی موفقیت آنها، ثبات مدیریت (البته مدیرانی شایسته که از تخصص و توانایی کافی برخوردار هستند)، بوده و هست، مساله ای که در صنعت خودرو ایران چندان مورد توجه نیست.

اما دخالت دولت در عزل و نصب های مدیریتی خودروسازی بی دلیل هم نیست و اتفاقا ریشه در خدمات و حمایت های دولتی از این صنعت دارد.

درواقع دولت بر حمایت هایش از خودروسازان تاکید دارد؛ به این معنی که صنعت خودرو را زیر پر و بالش نگه داشته و در عوض، خود را محق به دخالت در امور آن به خصوص در بخش عزل و نصب های مدیریتی می داند.

حمایت های دولتی از صنعت خودرو را مواردی مانند تعرفه بالا برای ورود خودروهای خارجی به کشور و در مواقعی نیز ممنوعیت واردات تشکیل می دهند و در کنار آنها، کمک های اورژانسی به خودروسازان در مقاطع بحرانی نیز جزو حمایت های دولتی به شمار می رود.

به عنوان مثال، در پاییز 94 و در شرایطی که شکل گیری کمپین خرید خودرو صفر ممنوع فروش خودروسازان را تحت تاثیر قرار داده بود، دولت وارد عمل شد و با قبول ریسک تورمی، بیش از 120 هزار فقره تسهیلات خرید خودرو در اختیار مشتریان قرار داد تا خودروسازان یکی از پررونق ترین دوران فروش خود را تجربه کنند.

اقداماتی از این قبیل در کنار دارا بودن سهام خودروسازان و همچنین حمایت های تعرفه ای (هرچند البته در حال حاضر تعرفه بالا و ممنوعیت واردات با توجه به رشد نرخ ارز، چندان اثری در فروش خودروسازان داخلی ندارد)، سبب شده دولت خود را محق به دخالت در امور خودروسازان بداند و به مسائل مختلف این صنعت ورود و نفوذ کند.

مروری بر کارنامه جهرودیاما محسن قاسم جهرودی در شرایطی دوشنبه شب گذشته پس از کش وقوس های فراوان از مدیرعاملی سایپا کنار گذاشته شد که دوران کوتاه مدیریت وی چندان کم حاشیه نبود.

یکی از اصلی ترین این حواشی، انتشار نامه هایی منتسب به کارکنان سایپا بود که محتوای آنها حول اعتراض به عملکرد جهرودی در این شرکت می چرخید.

این دو نامه که به فاصله کوتاهی از یکدیگر منتشر و موارد زیادی تخلف را در خود جای داده بودند، در نهایت به دفتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری ارجاع و وی دستور پیگیری آنها را داد.

البته سایپایی ها چندان واکنش محکمی به این دو نامه نشان ندادند، حتی بعد از اینکه خبر ورود معاون اول رییس جمهور به این ماجرا منتشر شد.

برخی بر این باورند که انتشار نامه های موردنظر در برکناری جهرودی بی تاثیر نبوده، هرچند رسما مورد تایید قرار نگرفته است.

جهرودی اما از همان ابتدای ورود به سایپا، بنای کاری خود را بر حمایت از قطعه سازان گذاشت (چه آنکه خود نیز از جامعه قطعه سازان بود)، با این حال به دلایلی، در مجموع نتوانست رضایت فعالان صنعت قطعه را به دست آورده و آنها را از حیث مسائلی مانند پرداخت مطالبات و معوقات راضی نگه دارد.

البته نباید فراموش کرد که دو سه ماه پایانی دوران مدیریت جهرودی در سایپا، با تحریم های آمریکا علیه خودروسازی همزمان شد و این موضوع به نوبه خود ابتکار عمل را از وی و البته دیگر مدیران خودروسازی کشور تا حدی گرفت.

بنابراین کمبود نقدینگی و کاهش تولید و مشکلات رخ داده در پیش فروش خودروها را می توان تا حدی به تحریم ها مرتبط دانست، هرچند البته ضعف های مدیریتی و همچنین چالشی بزرگ به نام قیمت گذاری دولتی خودرو نیز در بروز این مشکلات بی تاثیر نبوده است.

در نهایت اما دو نقطه روشن نیز در کارنامه مدیریت جهرودی در سایپا به چشم می آید که شامل رونمایی از دو محصول جدید این شرکت یعنی کوییک و رهام می شود.

البته پروژه طراحی و تولید این محصولات به مدیران قبلی سایپا مربوط می شود، با این حال همین که جهرودی آنها را کنار نگذاشت و به مرحله رونمایی رساند، نکات مثبتی در عملکرد وی به شمار می روند.

تاکید سروش روی کاهش هزینه هامدیرعامل جدید سایپا اما به نوعی دست پرورده بخش خصوصی است، چه آنکه 12 سال را در گروه بهمن سپری کرد.

10 سال از این مدت را وی بر صندلی مدیرعاملی گروه بهمن نشسته و گفته می شود عملکردی قابل دفاع را از خود به خصوص در بخش کنترل هزینه ها به جا گذاشته است.

ازآنجاکه سایپا در حال حاضر با مشکل نقدینگی دست و پنجه نرم می کند و کلی زیان انباشته دارد، به نظر می رسد یکی از اولویت های مدیریتی محمدرضا سروش در این شرکت، پایین آوردن هزینه های مالی و افزایش بهره وری خواهد بود.

وی البته در اظهارات خود پس از دریافت حکم مدیرعاملی سایپا، به این موضوع اشاره و تاکید کرده که باید هزینه ها را در این شرکت کاهش داد.

وی تاکید کرده که با مدیریت توام با ریخت و پاش، نمی توان قیمت تمام شده را کنترل کرد؛ ضمن اینکه نباید محصولات تولیدی را نیز زیر قیمت فروخت.


کلید واژه ها: وزارت صنعت، معدن و تجارت - وزارت صنعت - خودروسازان - خودرو - صنعت - تغییر مدیرعامل - شریعتمداری - وزارت - محمد شریعتمداری - مدیره - مدیرعامل - دولت - سایپا - صنعت خودرو - مراسم تودیع و معارفه - مدیران - معدن - تودیع و معارفه - محمد - سهام - محمدرضا سروش - روابط عمومی - مراسم تودیع - شرایط - تصمیم - سریع ترین - کشور - نشان - کارنامه - معارفه

آخرین اخبار سرویس:
جزییات ساخت راه آهن بم – جیرفت/ ساخت طرح با بودجه دولتی

60 درصد از محورهای اصفهان تحت تاثیر بارش برف قرار می گیرند

هلدینگ ها در تمام دنیا توسط بانک ها و شرکت های بیمه راهبری می شوند/ میانگین بازدهی هولدینگ ها در دوره رکود بالاتر از میانگین کل شرکت های بورس بود

استخدام کارمند خانم آشنا به امور اداری در قم

استخدام متخصص سئو و محتوا و شبکه های اجتماعی

استخدام دو نیروی ویزیتور کنتراتی دارای وانت یا نیسان

استخدام نیروی انباردار آقا جهت کار در تهران

استخدام تعدادی مشاور خانم و آقا از مبتدی تا حرفه ای

استخدام نیروی سالن دار آقا جهت فست فود معتبر در شهر قم

استخدام تعدادی نیروی ساده جهت تولیدی لباس در قم

استخدام پیک موتوری جهت فست فود هم + برگر در شهر قم

استخدام طراحی و پشتیبانی سایت و SEO در تهران

گردشگری، فرصتی از دل یک دغدغه!

استخدام راننده با وانت و نیسان دوگانه سوز جهت کار در باربری

آغاز عملیات انتقال آب روستای قطرم بافق_بزودی

استخدام مشاورین مبتدی و حرفه ای جهت کار در املاک در تهران

استخدام انباردار مجرب و باتجربه در تهران

چهارشنبه 30 آبان | کاهش قیمت جهانی طلا

تویوتا راو 4 جدید 2019 به زودی وارد بازار می شود (+عکس)

آلودگی شبکه های آبرسانی روستایی توسط انشعابات غیرمجاز

جزییات مشمولان بسته حمایتی دولت

پیش بینی مهاجرت 2 میلیون البرزی تا پنج سال آینده

جزییات ابزار جدید در بورس/ورود صندوق املاک به بازار سهام

78 درصد یزدی ها از خدمات تأمین اجتماعی بهره مند هستند

دستاوردهای اقتصاد مقاومتی در خلخال

قیمت جهانی طلا امروز 1397/08/30

آمریکا دو فرد و یک نهاد ایرانی را تحریم کرد

سقف تراکنش های خود را با «بام» تعیین کنید

جنگ اقتصادی نیازمند چریک های اقتصادی و صنعتی است

ممنوعیت خرید و فروش ضایعات نان در نیشابور

همایش فولاد، بستر مناسبی برای رفع چالش های صنعت فولاد است

قیمت ارز در بازار آزاد 30 آبان 97/ قیمت دلار اعلام شد

بازگشت بیش از 27 هزار مترمربع از اراضی ملی رامیان به بیت المال با صدور آرای قضات

قیمت انواع پنیر در بازار+جدول

پیش بینی کوچ 2 میلیون البرزی تا پنج سال آینده

داشتن اقتصادی پایدار و مقاوم با کسب و کار تعاونی

بلایی که احشام سرگردان سر راتون می آورند

فرصتی برای رفع چالش های صنعت فولاد

استخدام بازاریاب و مدیر فروش جهت پخش نان در البرز

استخدام آشپز، کمک آشپز و سالن کار جهت رستورانی در فردیس

​تمام سینما های کشور تا پایان سال مکانیزه می شوند

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر دارویی

استخدام مدرس زبان انگلیسی خانم جهت آموزشگاهی در البرز

عزیزی، عضو کمیسیون عمران مجلس: از ظرفیت بورس برای تکمیل پروژه های عمرانی استفاده شود

استخدام کارمند فروش خانم در البرز

استخدام خانم آشنا به امور حسابداری در یک فروشگاه لوازم یدکی

سناریوی روس ها برای بازیگردانی در صنعت نفت جهان

پرداخت 300 هزار تومان به خانواده های 4 نفره

استخدام مهندس برق مسلط به امور فنی بخصوص صورتجلسات و وضعیت

جزییات مشمولان بسته حمایتی دولت/ پرداخت 300هزار تومان به خانواده 4نفره + سند

قیمت سکه و طلا امروز سه شنبه 30 آبان ماه 97

دعوت به همکاری نقاش و پولیش کار ماهر بصورت درصدی در تهران

قیمت خرید دلار در بانک‎ها 1397/08/30

قیمت جهانی طلا امروز 1397/08/30

استخدام نیروی نیمه ماهر جهت نصب و تعمیر لوازم خانگی

استخدام مدیر منابع انسانی جهت شرکت معتبر پخش دارویی

استخدام مهندس مکانیک یا متالوژی خانم در تهران

واکنش شریعتمداری به رفتن مدیران بازنشسته؛ هنوز آنها را نشمرده ام!

استخدام حسابدار باتجربه آقا مسلط به پارسیان در اصفهان

استخدام نیروی مونتاژکار جهت کارگاه مبل سازی در قم

استخدام مهندس مکانیک گرایش سیالات در تهران

رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی خبر داد: مرغ کیلویی 11 هزار تومان / تغییر مجدد قیمت مرغ تا ماه آینده

استخدام نیروی سالن کار جهت کار در رستوران در قم

استخدام حسابدار خانم مسلط به نوآوران جهت کارگاه تولیدی

استخدام مهندس مکانیک آشنا به نرم افزارهای مرتبط در خرمدشت

استخدام نیروی آقا و خانم جهت رستوران حضرتی در قم

استخدام تعدادی موتور سوار جهت پیک چاپار اصفهان

4.5میلیون تن کالای اساسی در بنادر در حال ترخیص و یا تامین ارز است/ میزان خسارت محصولات کشاورزی با میزان غرامت پرداختی سنخیتی ندارد

استخدام مدیر صادرات آقا مسلط به زبان انگلیسی

کاهش 60 درصدی مصرف ضدیخ در خطوط لوله اصفهان

استخدام مدیر کنترل کیفیت در زمینه تولید قطعات آسانسور

اجرای طرح بلوط وبادام کاری در بیش از550 هکتار از اراضی باشت

نمایشگاه صنایع دستی روستای کَهَک+ عکس

آخرین وضعیت تاسیس بانک فرهنگیان

خودرو گران می شود؟ وزیر صنعت پاسخ داد

افزایش حقوق 25 درصدی کفاف هزینه ها را می دهد؟

استخدام هماهنگ کننده فنی در ساخت پروژهه ای نفت و گاز

استخدام تعدادی نیرو جهت کار در کارواش در قم

استخدام یک نفر جوشکار co2 در قم

برگزاری همایش بزرگ جایگاه داران سوخت

استخدام مدیرداخلی آقا جهت کار در آژانس املاک

توزیع سبد حمایتی کالا بین همه نیازمندان

برداشت ذرت علوفه ای در ایرانشهر آغاز شد

خط آهن قزوین – رشت فردا به طور آزمایشی به بهره برداری خواهد رسید

تیر بکارگیری آبیاری نوین به سنگ خورد

چرا قاچاق سوخت کاهش یافت؟

نتایج وام ضروری بازنشستگان اعلام شد

شوک قیمتی به غول های نفتی

ایران و روسیه بر گسترش همکاری های ریلی تاکید کردند

سه شرط حفظ تجارت با چین

برداشت ذرت علوفه ای در ایرانشهر آغاز شد

نبرد مرزی در بازار ارز

عراق، تولید نفت خود را افزایش می دهد

خشک کردن سنتی زرشک خسارت زا است

تنها یک درصد مردم بم از کارت سوخت شخصی استفاده می کنند

92 هزار و653 دلار از محل صادرات نمد عاید کشور شد

خودرو گران می شود؟

مردودی 21 درصد خودروهای سنگین دارای معاینه فنی از تست آلایندگی

92 هزار و653 دلار از محل صادرات نمد عاید کشور شد

تنها یک درصد مردم بم از کارت سوخت شخصی استفاده می کنند

جعبه سیاه رفت وآمد مدیران خودروسازی

جعبه سیاه رفت وآمد مدیران خودروسازی