مطالب مرتبط:
متخلفان بازار ارز شناسایی و تحویل مراجع قضایی شده اند/کشف انبارهای محتکران/ لزوم بومی سازی و توجه به شرکت های دانش بنیان
کانون پتنت ایران به تجاری سازی شرکت های دانش بنیان کمک می کند/ حمایت 95 درصدی از اختراعات
به همت یک شرکت دانش بنیان داخلی اتوکلاوهای مدرن بیمارستانی بومی سازی شد
فیلم | فرهنگ سازی،اقتصاد دانش بنیان
تجاری سازی ایده های دانش بنیان راه خروج از مشکلات کشور است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 08:212018-10-17اقتصادي

خصوصی سازی «دانش بنیان ها» را جدی بگیرید


شرکت های دانش بنیان، موسسات خصوصی یا تعاونی هستند که به منظور افزایش علم و ثروت، توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی در راستای گسترش اختراع و نوآوری و در نهایت تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی، - هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست خصوصی سازی دانش بنیان ها را جدی بگیرید شرکت های دانش بنیان، موسسات خصوصی یا تعاونی هستند که به منظور افزایش علم و ثروت، توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی در راستای گسترش اختراع و نوآوری و در نهایت تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی، تولید کالا و خدمات در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان تشکیل می شوند.

ترغیب هیات علمی دانشگاه ها و واحدهای پژوهشی برای فعالیت های بیشتر در رفع نیاز جامعه و امکان افزایش درآمد اعضای هیات علمی، تجاری سازی یافته های پژوهشی، افزایش درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها و واحدهای پژوهشی موضوع کلی فعالیت شرکت های دانش بنیان را تشکیل می دهند؛ بنابراین شرکت های دانش بنیان، اساسا کالا تولید نمی کنند و عموما، زمین یا ماشین آلات خاصی نیز ندارند، بلکه همیشه عده ای از افراد تحصیل کرده و باتجربه، اطلاعاتی تولید می کنند که این اطلاعات، محصولات اصلی شرکت محسوب می شوند و برایشان درآمدزایی دارد.

یکی از اهداف در نظرگرفته شده برای این شرکت ها عدم وابستگی به دولت در راستای تحقق تولید و صادرات محصولات علمی است که متاسفانه در ایران نه تنها این مهم محقق نشده است بلکه این وابستگی به میزانی است که اگر خط و ربط های دولتی و یارانه های آن نباشد عملا تولید محصولات علمی مانند فناوری نانو محقق نمی شود؛ این درحالی است که سورنا ستاری، معاون علمی رییس جمهور در گفت وگویی با ایسنا گفته است دولت تسهیل فعالیت شرکت های دانش بنیان اعم از یافتن شرکای مناسب و ایجاد زمینه های نقل و انتقال مالی را فراهم می کند و اطمینان داده است که موفقیت این شرکت ها در پرتوی حمایت های دولتی ادامه خواهد داشت.

مشکلی که اکنون در بازخوانی روند فعالیت های شرکت های دانش بنیان می توان به آن اشاره کرد، این است که آنها نیز از فشارهای بین المللی و نابسامانی اقتصاد داخلی متاثر می شوند زیرا در وهله نخست بخش مهمی از بازار چنین شرکت هایی بازارهای بین المللی است و در وهله دوم هنگامی که شرایط اقتصادی دولت به میزانی متزلزل است که توانایی پرداخت حقوق کارمندان خود را نیز ندارد، نمی توان امید داشت که وعده های دولتی بتواند در بلندمدت حامی توسعه محصولات علمی باشد.

در واقع هنگامی که در عمل چنین شرکت هایی بقا و دوامشان منوط به حمایت های دولتی است با بحران های مالی موجود، آنها نیز دچار بحران می شوند.

هرچند سورنا ستاری معاون علمی رییس جمهور باور دارد که شرکت های دانش بنیان کمترین تاثیرپذیر را از نوسانات ارزی اخیر دریافت کرده اند و با تثبیت سیاستگذاری های ارزی از سوی دولت مسائل مرتبط با نوسانات ارز برای این شرکت ها راحت تر حل می شود اما به نظر می رسد که سخن او قدری به دور از واقعیات روز است زیرا دولت در طول چندماه نتوانست در مقابل بالارفتن چندبرابری دلار بایستد و هنوز نیز نمی تواند افزایش و کاهش ارز را کنترل کند و یک قیمت واقعی و متناسب با بازار حقیقی را به مردم ارائه دهد.

البته اخیرا به واسطه اختیارات جدید بانک مرکزی، اندکی اوضاع بازار آرام گرفته است.

با شرایط فعلی شرکت های دانش بنیان از وضعیت نابسامانی ارز متضرر می شوند و این حالت زمانی به شدت تشدید می شود که آنها وابسته به حمایت های دولتی اند.

**تاثیر تحریم ها بر شرکت های دانش بنیانمعاون علمی رییس جمهور در جای دیگری از این مصاحبه با تاکید بر اینکه تحریم ها خیلی وقت است که علیه ایران شروع شده است، گفته بود: با آغاز تحریم ها فکر نمی کنم در 13آبان اتفاق خاصی در کشور رخ دهد و مورد جدیدی برای شرکت های دانش بنیان ایجاد نمی شود، چراکه این تحریم ها مدت هاست که اعمال شده است .

البته باید این نکته را یادآور شد که بخش مهمی از فعالیت اقتصادی شرکت های دانش بنیان در گرو ارتباط جهانی و صادرات است.

هنگامی که شرکت های بزرگ اقتصادی به تبع تحریم آمریکا با دولت ایران فعالیت نکنند، طبیعی است که شرکت های دانش بنیان نیز نمی توانند به راحتی شرکای اقتصادی، خریدار بین المللی یا دولت طرف قرارداد خود را بیایند.

حتی این موضوع در سخنان خود ستاری نیز آمده، چنانچه او گفته است: پیداکردن شرکای مناسب برای شرکت ها و مسائل بانکی از جمله مشکلات و چالش های شرکت های دانش بنیان است و ما تلاش می کنیم تا بتوانیم علاوه بر آن که شرکای مناسبی برای آنها ایجاد کنیم، آنها را به سمت صادرات محصولات دانش پایه هدایت کنیم .

این سخن به معنای پذیرش ضمنی وجود مشکلات مبادلات مالی و ارتباط گیری با خریداران و شرکای احتمالی است.

اگر طرح موضوع ستاری محدود به بازار داخلی و مبادلات بانکی ایران باشد، یعنی وضع آنقدر بحرانی است که حتی فعالیت شرکت های دانش بنیان در داخل کشور هم دستخوش بحران است اما اگر این موضوع را به ارتباط این شرکت ها با ورای مرزها تعمیم دهیم، وی به طور ضمنی سخن خود مبنی بر عدم تاثیر تحریم ها بر فعالیت اقتصادی شرکت های دانش بنیان را نقض کرده است، زیرا می گوید که در جذب شریک و مبادلات بانکی مشکل وجود دارد و از آنجایی که با اعمال تحریم های آمریکا بانک های ایران بیش از هر نهاد دیگری محدود می شوند، گویا معاون علمی رییس جمهور نیز به این نتیجه رسیده است که باید راه حلی برای این موضوع یافت شود.

**ضرورت خصوصی سازییکی دیگر از موضوعات مهم در این موضوع ورود بخش خصوصی به فعالیت های شرکت های دانش بنیان است.

شاید اگر دولت چنین اصراری بر دولتی ماندن این شرکت ها نداشت و با ایجاد زمینه های مناسب اذن ورود بخش خصوصی به این عرصه را می داد، شرکت های دانش بنیان تا حدی از گزند سیاست های ارزی، پولی و بانکی دولت در امان می ماند و حتی تحریم های بین المللی تا میزان گفته شده بر آنها تاثیرگذار نمی شد.

در شرایطی که بقای این شرکت ها به حضور و اراده دولت بستگی دارد، شرکت های دانش بنیان جنبه شعاری پیدا کرده اند و دولت برای آنها تصمیم گیری می کند، بنابراین آنها به مرور زمان از مسیر تحقیق و توسعه خارج می شوند، چراکه وابسته به ارتباطات خاص دولتی هستند و با تغییر دولت ها، توسعه آنها در تلاطم قرار می گیرد.

در واقع شرکت های دانش بنیان به شرکت هایی گفته می شود که در حوزه فناوری در سطح جهان فعالیت می کنند اما با دولتی بودن این شرکت ها در ایران فعالیت آنها در طول سال های اخیر تکرار تولید صنعتی شده است و تا حدی از تولید محصولات علمی بازمانده اند.

گرچه این موضوع به هیچ وجه نشانگر قابل نبودن دانشمندان ایرانی نیست بلکه حکایت از سیاست های تحمیلی دولتی دارد.

اگر دولت زمینه های خصوصی سازی در این حوزه را فراهم می کرد، سرمایه گذارهای خارجی با اطمینان بیشتری به ایران می آمدند زیرا در حال حاضر فعالیت با دولت و شرکت های زیرمجموعه اش خطر تحریم آمریکا برای شرکت های خارجی را به دنبال دارد.

البته نمی توان از این موضوع غافل شد که فناوری نانو در سال های گذشته پیشرفت چشم گیری داشته است و دانشمندان ایرانی توانستند با ساخت تجهیزات پیشرفته تا حدی ضررهای تحریم ها را جبران کنند اما اگر تحریم های گسترده آمریکا بر ایران اعمال شود بعید است این روند ادامه یابد.

زیرا صنعت بسیار پیچیده نانو نیاز به ارتباط جهانی دارد و اگر اندیشه ای منسجم برای تامین مالی در این بخش نشود باید انتظار افول نسبی آن را داشت.

البته همانطور گه گفته شد خصوصی سازی در حوزه فعالیت های دانش بنیان و خاصه علم نانو می تواند بخشی از بحران ها را حل کند.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - علمی - توسعه - توسعه اقتصادی - تولید - دولت - افزایش - افزایش درآمد - بین المللی - خصوصی سازی - هیات علمی - درآمد - اطلاع - وابستگی - دانشگاه - حقوق کارمندان - اختراع - نوآوری - فناوری - تعاونی - نقل و انتقال - فناوری نانو - اطلاع رسانی - ارزش افزوده - بازار - رییس جمهور - زمین - اطلاعاتی - کارمندان

آخرین اخبار سرویس:
چه کنیم تا صبحانه کودک مقوی و اشتهابرانگیز باشد؟

در آینده با کمبود مرغ روبه رو هستیم؟

اعضای هیات دولت از «جشنواره ارگانیک» دیدن کنند

واکنش شریعتمداری به ضرب الاجل حذف مدیران چند شغله

هویت شما چطور دزدیده می شود؟!

ریزش شدید شاخص ها در بورس آمریکا

یارانه نقدی ابزار فریب مردم شده است؟

عامل گرانی آجیل شب یلدا چیست؟

صادرات نفت ایران به کره جنوبی برای سومین ماه متوالی متوقف شد

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی معدن - دولتی 92

جک چینی صفر کیلومتر چند می ارزد؟

تیزر کراس اوور برقی اینفینیتی پیش از رونمایی رسمی منتشر شد

پرداخت بیش از 217 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در استان کرمانشاه

سهم خواهی هیات امنای ارزی از شرکت های واردکننده واردات واکسنی که در تولید آن خودکفا هستیم!

اختصاصی فارس/ 92 درصد از بیمه شدگان کمتر از 3 میلیون تومان درآمد دارند

آب خزر ظرفیتی در توسعه اقتصاد گلستان

برداشت نیشکر با 35 روز تاخیر در خوزستان شروع شد

آخرین مهلت کارخانه های لبنی برای اصلاح قیمت ها

مصوبه جدید هیات مقررات زدایی برای سازمان مالیاتی

یک سنت هم از طریق کونلون بانک جابجا نکردیم

انحراف در هدفمندی یارانه ها

وزارت صنعت اختیار ثبت سفارش ها را به استان ها تفویض کرد/صادرات یک هزار میلیارد دلاری به کشورهای همسایه

4500 میلیارد تومان سرمایه لرستانی ها در بانک ها بلوکه شده است

کشش افزایش نرخ ارز در بازار وجود ندارد

آمریکا تاریخ جدید افزایش تعرفه های خود را 2 مارچ تعیین کرد

افزایش قریب الوقوع نرخ جرایم راهنمایی و رانندگی

استخدام حسابدار مسلط به سیستم سپیدار در تهران

ترکان: بیشتر از دو دهک مردم در معرض آسیب پذیری هستند

دستور روحانی برای آغاز نوبت دوم توزیع بسته های حمایتی

صفر تا 100 کارخانجات فولاد در داخل ساخته می شود/ لزوم تسهیل صادرات مازاد فولاد

رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران: صفر تا 100 کارخانجات فولاد در داخل ساخته می شود/ لزوم تسهیل صادرات مازاد فولاد

بازدید سرزده شهردار تهران از «یازدهمین جشنواره ارگانیک تهران»

تایید خبر انتصاب داماد روحانی به عنوان معاون وزیر صنعت؛ بدون سوابق اجرایی قابل توجه!

رونق معاملات اوراق بدهی و ETF در فرابورس

وزیر صنعت: معدن، جایگزینی مناسب برای درآمد نفتی است

مجموع فروش ارز حاصل از صادرات تا امروز

حذف 45 تا 60 درصد سوخت پایه خودروهای سنگین

طرح جدید پیش فروش محصولات سایپا ادامه دارد

دنا پلاس 107 میلیون تومان شد

ممنوعیت واردات کالاهای غیراستاندارد

حذف 45 تا 60 درصد سوخت پایه خودروهای سنگین

عملکرد اتاق ضد تحریم وزارت اقتصاد

پادزهری برای بوروکراسی

همکاری مشترک برای تجاری سازی سامانه رهاسازی دارو

پولشویی از طریق چک های تضمینی و کارت های بانکی متوقف شد

قیمت سکه و طلا امروز یکشنبه 25 آذر 97

زمان واریز یارانه نقدی آذرماه مشخص شد

نرخ جدید سود سپرده بانک های خصوصی به 20 درصد کاهش یافت

قیمت دلار و یورو | قیمت سکه طلا ، ارز امروز یکشنبه 25 آذر 97

بنز لاکچری در میدان بهارستان جزغاله شد

قیمت سکه امروز یکشنبه 25 آذر 97

پذیرش و اجرای الزامات FATF مشکلات اقتصادی را تشدید کرد

مهدی مریزاد بازار آجیل شب یلدا

تفویض ثبت سفارش واردات به استان ها

فشار قیمتی بر فلز سرخ

بهبود دوباره قیمت سنگ آهن در چین

رشد 46درصدی صادرات زعفران

فدرال رزرو روند صعودی نرخ بهره را متوقف می کند

مردم امسال را تحمل کنند!!!

آمادگی سازمان فنی و حرفه ای برای برگزاری دوره های آموزشی خدمات گردشگری در گیلان

تجارت ایران و عراق تا پایان سال به 13 میلیارد دلار می رسد

بازار قراضه ترکیه در سکوت

کشف معدن جدید مس در استرالیا

صادرات 23 هزار تن قیر و عایق رطوبتی از بورس کالا

افزایش قیمت خودروهای پرطرفدار در بازار

وضعیت عرضه گوشت منجمد در بازار چگونه است؟

یارانه آذرماه دوشنبه واریز می شود

برای ضمانت وام، بازنشسته جوان بیاورید!

استاندارد سازی جایگاههای سی ان جی در دو مرحله در سطح کشور اجرایی شده است

ایران در یک قدمی ثبت یک رکورد گازی

کاهش حداقل 45 درصدی سوخت پایه خودرو های سنگین تا پایان سال

افزایش قیمت ها برای مبارزه با بازار سیاه

دفاع استاندار خوزستان از صادرات

احتمال افزایش نرخ جرائم راهنمایی و رانندگی

می پذیریم که بخشی از کاستی ها مربوط به ما بود

آخرین وضعیت پروژه ی آب شیرین کن ها در ایران

طرح ویژه تعزیرات برای نظارت بر بازار شب یلدا آغاز شد

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی صنایع شیمیایی - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی صنایع چوب و کاغذ - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی مجموعه ساخت و تولید - دولتی 92

یارانه ی آذرماه دوشنبه واریز می شود

سه گروه مترصد برهم ریختن آرامش بازار ارز/ هفته سختی در پیش است؟

جزییات افزایش حقوق فرهنگیان!

فروش تحویل فوری چهار محصول ایران خودرو به چه قیمتی انجام می شود؟

ایست رنو در ایران!

تولید پفک در 2 کارخانه با خوراک دام!

نحوه تسویه حساب سیتروئن C3 اعلام شد!

دیده شدن یک خودروی جدید چینی دیگر در خیابان های تهران!

حمله به خودروسازی تبدیل به شغل شده است!/ صنعت خودرو به سرعت نور در حال حذف شدن است!

پذیرش خودرو در شیفت عصر نمایندگی های مجاز ایران خودرو

یارانه آذرماه دوشنبه واریز می شود

پرداخت پاداش همکاری به مشترکان برق کشاورزی در فارس

یارانه آذرماه دوشنبه واریز می شود

قلع و قمع بیولوژیک و خطر انقراض گونه ها

گلخانه داران می توانند از ارز دولتی برای تأمین نهاده ها استفاده کنند

آسیب پذیری جامعه ی هم نگران

بررسی دلایل عقب نشینی دلار

بررسی بازی Mega Man 11 ؛ آیا روبات ها خواب مگامن برقی می بینند؟

یارانه آذر ماه کی واریز می شود ؟

خودرو نظامی بنز رونمایی شد +تصاویر

خصوصی سازی «دانش بنیان ها» را جدی بگیرید

خصوصی سازی «دانش بنیان ها» را جدی بگیرید