مطالب مرتبط:
گردشگری عشایری ظرفیتی که دیده نشد - محمود افشاری*
گردشگری عشایری ظرفیتی که دیده نشد - محمود افشاری*
گردشگری روستایی در سمنان ظرفیتی که توجه نشد
گردشگری روستایی در سمنان ظرفیتی که توجه نشد
مدیران رانتی و سفارشی- محمود افشاری*
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 06:352018-10-17اقتصادي

گردشگری عشایری ظرفیتی که دیده نشد - محمود افشاری*


گردشگری عشایری در اصفهان یکی از ظرفیت های رونق اقتصادی است که برای تحقق آن در صنعت گردشگری استان و حتی کشور اقدامات اساسی انجام نشده است، - صنعتی که نیازمند حمایت مسوولان امر و برنامه ریزی اصولی است.

عشایر اصفهان به عنوان یک جامعه پویا و مولد، نقش انکارناپذیری در جغرافیای استان داشته و به خاطر دارا بودن ویژگی های خاص علاوه بر مباحث اقتصادی، از غنای فرهنگی بیشتری برخوردار بوده اند.

جاذبه های مختلف و متنوع محیطی، چشم اندازهای زیبا، نوع زندگی (کوچ)، صنایع دستی، تولیدات لبنی و مجموع جاذبه های فرهنگی، هنری، اجتماعی و اقتصادی عشایر در یک مکان، دارای جایگاه ویژه ای برای جذب گردشگران است.

برخی از کارشناسان بر این باورند که برای حفظ فرهنگ جامعه عشایری اصفهان و ایجاد منبع درآمد پایدار برای آنان، دهکده گردشگری عشایر را باید در استان اصفهان راه اندازی کرد.

بر همین اساس، صنعت توسعه گرا و روزآمد گردشگری را می توان در هفت حوزه تفریحی، درمانی، فرهنگی، مذهبی، ورزشی، تجاری، سیاسی و شاخه های زیرمجموعه این گروه ها تعریف کرد، بر اساس این تقسیم بندی در کشور و استان اصفهان ظرفیت بالایی برای جذب گردشگران در بیشتر این حوزه ها وجود دارد.

کشور پهناورمان با داشتن بیش از 33 هزار اثر ثبت شده ملی و 22 اثر ثبت جهانی و یک میلیون سایت تاریخی، تمدنی، گردشگری و اکوتوریسمی جزو 15 کشور برتر دنیا از لحاظ جاذبه های فرهنگی، طبیعی، مذهبی و زیارتی است اما در این میان گردشگری عشایری به سبب نوع زندگی خاص، سنتی و به دور از هیاهوی شلوغی و ازدحام زندگی مدرن شهری و شهرنشینی در صورت دیده شدن و توجه نقش مهم و موثری در فعال تر کردن این صنعت و جذب بیشتر گردشگر داخلی و حتی خارجی خواهد داشت.

به غیر از کردستان، سایر استان ها دارای جمعیت عشایری هستند، جمعیت عشایری کشور طبق آخرین سرشماری جامعه عشایر یک میلیون و 189 هزار و 382 نفر در قالب 213 هزار و 701 خانوار، 104 ایل و 552 طایفه مستقل است.

بر همین اساس مجموع جمعیت عشایر استان اصفهان که بیش از 50 درصد آنان در خطه ییلاقی سمیرم و پادنای بزرگ مستقر می شوند، 9 هزار و 605 خانوار هستند.

این جامعه بزرگ و پراکنده تولیدات متعدد دامی، دستی و حتی کشاورزی و زراعی هم دارند و تنها در استان اصفهان حدود 110 هزار تن در سال انواع محصولات دامی و باغی تولید می کنند.

حدود 10 هزار واحد و سیاه چادر عشایری نیز انواع صنایع دستی شامل گبه، قالیچه، قالی و لباس و کلاه عشایری تولید می کنند.

مهمترین جاذبه های مردم شناسی کشورمان، وجود همین ایلات، طوایف و تیره های مختلف عشایر کوچنده پراکنده در جای جای این پهنه سرزمینی است که ساختار و ویژگی های خاص اجتماعی، فرهنگی و مردم شناسی آنها توجه بسیاری را به خود جلب و متمایل کرده است.

زندگی کوچ نشینی و ایلیاتی، با همه سختی ها هنوز هم در بسیاری از نقاط کشور و استان اصفهان در جریان است.

عشایر این استان شامل ایل قشقایی، بختیاری و عرب هستند و نیمی از سال را در شهرستان های ییلاقی و سردسیر فریدونشهر، سمیرم، چادگان، دهاقان، شهرضا و جرقویه اصفهان سپری می کنند.

مراسم عروسی و جشن با طبخ غذاهای خاص عشایر همچون بوزقورمه، بازی های بومی، خودکفایی در تامین معاش روزانه، چادرنشینی و برپا کردن سیاه چادر، جذابیت ها و زیبایی کوه، دشت، مناظر طبیعی و چشمه سارها، حضور دام ها و بویژه دام های تازه متولد شده و صنایع دستی و رنگارنگ داخل سیاه چادرهای عشایری و حتی پوشش و لباس های مردان و زنان این جامعه، مهمترین جاذبه هایی است که هر گردشگری را به سمت عشایر و ابعاد گوناگون زندگی و کار و تلاش آنان می کشاند.

یکی از فعالیت های جامعه بزرگ عشایر بویژه عشایر ایل بزگ قشقایی، که به طور عموم در منطقه ییلاقی سمیرم و دهاقان مستقر می شوند، تولید انواع صنایع و هنرهای دستی است.

قالی ترکی و یلمه، گبه، گلیم سوزنی، خورجین، جوال، جُل اسب، جاجیم، طناب تزیینی، حصیر اطراف چادر، سیاه چادر، مفرش (جارختخوابی) و پلاس از آن جمله است.

ایل بختیاری هم که بیشتر در شهرستان های غرب اصفهان ساکن هستند، هنرهای دستی همچون چوقا، خورجین، گلیم، قالی بختیاری، سیاه چادر را تولید می کنند.

گیوه بافی، بافت قالی نصرآبادی، کوسن و بالش نیز از جمله صنایع دستی تولیدی عشایر عرب جرقویه در شرق اصفهان است.

علاوه بر صنایع و هنرهای دست عشایر، بازی های بومی، کهن و بعضاً گروهی این جامعه نیز می توانند نقش بزرگی در جذب گردشگران داشته باشند.

رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی گفت که طبق اطلس بازی های بومی کشور، 800 بازی محلی، عشایری و قومی در ایران شناسایی شده است.

بازی های معروف ایل، بویژه قشقایی ها که به اجبار و ناگزیر باید نام محلی آنان را در این نوشتار برشمرد عبارتند از کیش شلاق(درنا بازی)، جز، بخولوداش، آقاج توپ، چالدی قچدی، جزوگاله، کوکوله بردار، کربیاجو، آقاج آقاج، اشق(قاب بازی)، هرنگ هرنگ، قایم قویم(جیران جیران)، الختر، حسن گو، سه گودالک، خرمن چند و چندین و چند بازی دیگر.

بازی های بومی و عشایری سرشار از آداب، رسوم و خرده فرهنگ هایی است که بیانگر فرهنگ غنی و اصیل مردمان هر خطه است.

این بازی ها، بخشی از این آداب و آیین هاست که سرمایه فرهنگی و میراث معنوی ایران اسلامی محسوب می شود.

امروزه هجوم بازی های کامپیوتری و موبایلی باعث فراموشی و انزوای این بازی های بومی و اصیل شده اند.

مسئول امور مجامع فدراسیون ها در پایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی چند پیشنهاد برای احیای این بازی های بومی ارائه کرده که شاید برگزاری جشنواره بازی های بومی و محلی کشورهای عضو اکو، مستندسازی ورزش های سنتی و بازی های بومی - محلی به منظور تدوین ضوابط و مقررات و همچنین برنامه ریزی به منظور معرفی انواع بازی های بومی - محلی از طریق رسانه های سمعی و بصری به منظور بهره مندی از امکانات آموزشی، فرهنگی و تربیتی این بازی ها از مهمترین این پیشنهادها باشند.

هر چند اشاره به توجه بیش از حد به بازی های موبایلی و رایانه ای شامل فراموشی همه بازی های بومی و محلی است اما شاید دوری و فاصله زیاد عشایر از فضای شهری و رسانه ای هنوز هم باعث این مهم باشد که عشایر در دل کوه و دشت بازی ها و سرگرمی های خاص خودشان را داشته باشند حتی اگر با وجود ابزار مدرن رسانه ای و مخابراتی کمرنگ تر شده باشند.

ایجاد نمایشگاه دایمی فروش و نمایش صنایع دستی با جانمایی مناسب، هم افزایی دستگاه های اجرایی در اجرای آیین نامه عشایری، تامین زیرساخت های لازم برای استفاده از ظرفیت های طبیعت گردی و بوم گردی با رویکرد گردشگری عشایری همچنین معرفی آداب، رسوم، بازی ها و زندگی عشایر و ادامه برگزاری المپیادهای ورزشی عشایر در مناطق مختلف و جذاب عشایری، نقش مهمی در جذب گردشگران و رونق اقتصادی مناطق و استان های عشایری همچون استان اصفهان خواهد داشت.

مدیرکل امور عشایر اصفهان چندی قبل به ضرورت توجه بیشتر به گردشگری مناطق عشایری با مشارکت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشاره کرد و گفت: تفاهم نامه ای در این زمینه منعقد شده تا بتوان توسعه این بخش را روزافزون کرد.

انتخاب 40 نقطه عشایری در استان اصفهان برای تبدیل به منطقه و کمپ گردشگری و تبدیل آنها در 2 سال آینده به کانون توجه گردشگران ایرانی و خارجی، برگزاری دوره های آموزشی صنایع دستی برای عشایر استان و مشارکت عشایر در صنعت گردشگری با رویکرد ایجاد اشتغال پایدار و کاهش آسیب های خشکسالی از جمله نکاتی است که همان مسئول به آنها اشاره کرده است.

حالا در کنار این موارد باید دیگر ویژگی ها و فعالیت های عشایر همچون بازی ها، مراسم و رسوم خاص و سنتی آنان و کوچ دیدنی بهار و پاییز در مسیر ایل راه ها بعنوان یک جاذبه گردشگری بکر و بدیع را نیز به این موارد افزود و منتظر توسعه همراه با برنامه و مطالعه گردشگری عشایری بعنوان حلقه مفقوده و کمتر دیده شده این صنعت جهانی و جاذب ماند.

برنامه ریزان امر باید این ظرفیت فراوان و کم نظیر بخش عشایر را با اتخاذ برنامه ریزی های اصولی و حمایت همه جانبه شکوفا کنند چرا که با تحقق این مهم بسیاری از نیازها و مشکلات نظیر بیکاری منطقه مرتفع می شود.


کلید واژه ها: عشایر - گردشگر - گردشگری - اصفهان - استان - فرهنگ - فرهنگی - کشور - اقتصادی - جامعه - تولید - صنایع دستی - صنعت - گردشگران - زندگی - جمعیت - برنامه ریزی - انواع - بزرگ - کشاورزی - اجتماعی - سرشماری - برنامه - درآمد - دهکده - سمیرم - جهانی - سیاسی - توسعه - حمایت

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس فروش در استان گیلان

دریاچه بزنگان؛ تنها دریاچه استان خراسان رضوی

کاهش خرید و فروش مسکن در آمریکا

پنج آمار گازی طی 40 سال

عربستان به دنبال سرمایه گذاری در بخش گاز آمریکاست

بودجه سال 2019 عراق به ارزش 112 میلیارد دلار تصویب شد

سیستم پیش فروش راه نجات مسکن از رکود

پرداخت های برتُن وودزی چیست؟

آش لبو

کاهش قیمت مرغ در راه است

خودروهای 150 تا 200میلیونی بازار تهران

ارتفاع بارش ها به 127 میلیمتر رسید/ رشد 214 درصدی نسبت به سال گذشته + جدول

گران ترین املت جهان! +عکس

وضعیت بحرانی قطع آب در منطقه 22 تهران

تأثیر گرم شدن زمین روی نرخ تولد دختر و پسر

پیش بینی اوضاع صنعت هوایی در سال 2019

آموزش مهارت به بانوان روستایی راز و جرگلان

بدبینی وزیر جدید به برنامه نفتی 500 میلیارد دلاری کویت

استخدام مترجم زبان انگلیسی در موسسه شریف یار

استخدام کارشناس اخذ ویزا آشنا به امور اخذ ویزا در تهران و البرز

مظنه اجاره بهای آپارتمان های بزرگ تهران

70 درصد از نقدینگی ها دست یک درصد از شرکت ها!

اعتراض مشتریان کرمان موتور به افزایش 30 میلیونی بیش از قرارداد

اضافه کار کارمندان در سال 98 چقدر پیش بینی شد

چرا افزایش 30 درصدی نرخ پایه خرید تضمینی برق اجرا نشد؟

چهار عامل افزایش قیمت سکه بهار آزادی

ثروتمندترین مرد دنیا در صف همبرگر ارزان قیمت! +عکس

تصمیم فورد مبنی بر تعطیلی کارخانه های خود دراروپا

برای خرید تیبا چقدر باید هزینه کرد؟

کدام خودرو سردمدار گرانی در بازار است؟

راه اندازی خط تولید کفش های آب گریز/فروش بیش از 2 میلیارد ریالی در کشور

رکوردزنی عجیب جوان مازندرانی/ عکس

صرف هزینه 2 میلیون دلاری برای واردات غذای سگ و گربه+ جدول

دوچرخه های خودران جای تاکسی های اینترنتی را می گیرند

هجوم دوباره خریداران به بازار سکه

موسوی لارگانی: هنوز نجومی بگیر در کشور وجود دارد

ناکامی متهم میلیاردی پرونده پرهام در نقشه فرار

افزایش 8.8 درصدی نرخ تورم تولیدکننده خدماتی

مهلت ثبت سفارش واردات 3 ماه زیاد می شود

خانه به متری 10 میلیون نزدیک شد/ ضعف مشهود برنامه

معاملات عجیب ژیان در بازار خودرو!

طرح بحث تنظیم بازار خودرو در مجلس

پسر شیروانی مادرش را به قتل رساند

بهره برداری از 79 پروژه در دهه فجر امسال در شهرضا

ناجا: مشکل صدور کارت خودرو برطرف شد

هشدار مشاور اقتصادی ترامپ

بازار لاستیک به تعادل نزدیک شد

رفتارشناسی بازار خودرو

واکنش فرانسه به تحولات ونزوئلا

بیشتر چه نوع کالاهایی از روسیه وارد ایران می شود؟

آغاز نظارت بر قیمت ها در بازارهای تهران

پالرمو، مجازات غربی ها یا پاداش به آنها؟

کاهش 60 درصدی معاملات مسکن

هجدهمین نمایشگاه بین المللی رنگ،رزین و پوشش های صنعتی

استاندار: برخی مدیران گلستان هنوز بیکاری را لمس نکردند

دهمین نمایشگاه بین المللی صنعت درب و پنجره

قاچاق مرغ زنده در بار گچ!

افزایش 72 درصدی سفر شهروندان جمهوری آذربایجان به ایران

نقش تهیه کننده سریال شهرزاد در پرونده بانک سرمایه چیست؟ / امامی 700 میلیارد تومان وام بدون وثیقه گرفت!

تورم تولید بخش خدمات 9.2 درصد افزایش یافت

پیشنهاد سبد خودرو به مشتریان به جای خودروهای ثبت نامی

پلیس اصفهانی چک سفید امضا را به مالکش بازگرداند

یادداشت/ محمد عبداللهی پالرمو، مجازات غربی ها یا پاداش به آنها؟

کلیه پیش فروش های فعلی خودرو خلاف قانون است

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 4بهمن

مرغ برنت دریای شمال

هنگ کنگ گران ترین بازار مسکن جهان شناخته شد

تار و مار منابع با یارانه کور

رییس کل بیمه مرکزی جزییات بیمه های جدید شخص ثالث را اعلام کرد

هنوز نجومی بگیر در کشور وجود دارد

آینده بازاربورس در گرو بازار های جهانی وقیمت نفت

عیدی 97 کارکنان دولت چقدر است؟

برهم زدن بازار ارز و سکه در ماه های قبل از جمله عملیات روانی دشمن با ابزار رسانه ای بود

کشاورزان نگران تامین سموم نباشند

اهداف مدیرعامل جدید سایپا: تولید محصول جدید و افزایش رضایت مشتریان

ماجرای تصویر سلطان سکه در حرم امام رضا(ع)

ویل مارو یورش تشدید شده غول های خودروسازی جهان به کارگران / تصمیم فورد مبنی بر تعطیلی کارخانه های خود دراروپا

باهنر: کشور ما در شدت مصرف انرژی رتبه سوم دنیا را دارد/ در بودجه سال 98 دولت 900 هزار میلیارد تومان یارانه مخفی پرداخت می کند

آینده بازار بورس متاثر از عملکرد بازار های جهانی و قیمت نفت

یک بسته حمایتی دیگر تا عید نوروز توزیع می شود

قیمت سبد نفتی اوپک به 61.49 دلار رسید

کمک 3.5 میلیارد ریالی خیران خمینی شهری به بهزیستی

توزیع «گوشت» تنظیم بازار +تصاویر

دفتر پنجره واحد سرمایه گذاری در چابهار راه اندازی شد

دستگاه های اجرایی برای اتمام پروژه های مسکن مهر تلاش کنند

نقش بورس در آینده اقتصاد ملی

متقاضیان دریافت تسهیلات در بهمین یاب ثبت نام کنند

کشف گوشت سگ در یکی از قصابی های مشهد! (+عکس)

کتاب دعا با تصویر سلطان سکه در حرم امام رضا(ع)+عکس

نقش بورس در آینده اقتصاد ملی

نقش صداوسیما در حل چالش های کشور تعیین کننده است

سامانه #4*4* برای کسب اطلاع بیمه شدگان تامین اجتماعی از علت عدم دریافت«بسته حمایتی»

کتاب دعا با تصویر سلطان سکه در حرم امام رضا(ع)؛ شایعه یا واقعیت؟

کارکنان دولت سال آینده چقدر حقوق می گیرند؟

معاملات عجیب ژیان در بازار خودرو

توصیه عجیب یک مسئول برندپوش!

65 روستای شیروان با تنش آبی روبرو است

پلیس اصفهانی چک سفید امضا را به مالکش بازگرداند

رییس پلیس راه آهن استان اصفهان: پلیس اصفهانی چک سفید امضا را به مالکش بازگرداند

کتونی های هوشمند و خودبند نایک

گردشگری عشایری ظرفیتی که دیده نشد - محمود افشاری*

گردشگری عشایری ظرفیتی که دیده نشد - محمود افشاری*