مطالب مرتبط:
گردشگری عشایری ظرفیتی که دیده نشد - محمود افشاری*
گردشگری عشایری ظرفیتی که دیده نشد - محمود افشاری*
گردشگری روستایی در سمنان ظرفیتی که توجه نشد
گردشگری روستایی در سمنان ظرفیتی که توجه نشد
مدیران رانتی و سفارشی- محمود افشاری*
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 06:352018-10-17اقتصادي

گردشگری عشایری ظرفیتی که دیده نشد - محمود افشاری*


گردشگری عشایری در اصفهان یکی از ظرفیت های رونق اقتصادی است که برای تحقق آن در صنعت گردشگری استان و حتی کشور اقدامات اساسی انجام نشده است، - صنعتی که نیازمند حمایت مسوولان امر و برنامه ریزی اصولی است.

عشایر اصفهان به عنوان یک جامعه پویا و مولد، نقش انکارناپذیری در جغرافیای استان داشته و به خاطر دارا بودن ویژگی های خاص علاوه بر مباحث اقتصادی، از غنای فرهنگی بیشتری برخوردار بوده اند.

جاذبه های مختلف و متنوع محیطی، چشم اندازهای زیبا، نوع زندگی (کوچ)، صنایع دستی، تولیدات لبنی و مجموع جاذبه های فرهنگی، هنری، اجتماعی و اقتصادی عشایر در یک مکان، دارای جایگاه ویژه ای برای جذب گردشگران است.

برخی از کارشناسان بر این باورند که برای حفظ فرهنگ جامعه عشایری اصفهان و ایجاد منبع درآمد پایدار برای آنان، دهکده گردشگری عشایر را باید در استان اصفهان راه اندازی کرد.

بر همین اساس، صنعت توسعه گرا و روزآمد گردشگری را می توان در هفت حوزه تفریحی، درمانی، فرهنگی، مذهبی، ورزشی، تجاری، سیاسی و شاخه های زیرمجموعه این گروه ها تعریف کرد، بر اساس این تقسیم بندی در کشور و استان اصفهان ظرفیت بالایی برای جذب گردشگران در بیشتر این حوزه ها وجود دارد.

کشور پهناورمان با داشتن بیش از 33 هزار اثر ثبت شده ملی و 22 اثر ثبت جهانی و یک میلیون سایت تاریخی، تمدنی، گردشگری و اکوتوریسمی جزو 15 کشور برتر دنیا از لحاظ جاذبه های فرهنگی، طبیعی، مذهبی و زیارتی است اما در این میان گردشگری عشایری به سبب نوع زندگی خاص، سنتی و به دور از هیاهوی شلوغی و ازدحام زندگی مدرن شهری و شهرنشینی در صورت دیده شدن و توجه نقش مهم و موثری در فعال تر کردن این صنعت و جذب بیشتر گردشگر داخلی و حتی خارجی خواهد داشت.

به غیر از کردستان، سایر استان ها دارای جمعیت عشایری هستند، جمعیت عشایری کشور طبق آخرین سرشماری جامعه عشایر یک میلیون و 189 هزار و 382 نفر در قالب 213 هزار و 701 خانوار، 104 ایل و 552 طایفه مستقل است.

بر همین اساس مجموع جمعیت عشایر استان اصفهان که بیش از 50 درصد آنان در خطه ییلاقی سمیرم و پادنای بزرگ مستقر می شوند، 9 هزار و 605 خانوار هستند.

این جامعه بزرگ و پراکنده تولیدات متعدد دامی، دستی و حتی کشاورزی و زراعی هم دارند و تنها در استان اصفهان حدود 110 هزار تن در سال انواع محصولات دامی و باغی تولید می کنند.

حدود 10 هزار واحد و سیاه چادر عشایری نیز انواع صنایع دستی شامل گبه، قالیچه، قالی و لباس و کلاه عشایری تولید می کنند.

مهمترین جاذبه های مردم شناسی کشورمان، وجود همین ایلات، طوایف و تیره های مختلف عشایر کوچنده پراکنده در جای جای این پهنه سرزمینی است که ساختار و ویژگی های خاص اجتماعی، فرهنگی و مردم شناسی آنها توجه بسیاری را به خود جلب و متمایل کرده است.

زندگی کوچ نشینی و ایلیاتی، با همه سختی ها هنوز هم در بسیاری از نقاط کشور و استان اصفهان در جریان است.

عشایر این استان شامل ایل قشقایی، بختیاری و عرب هستند و نیمی از سال را در شهرستان های ییلاقی و سردسیر فریدونشهر، سمیرم، چادگان، دهاقان، شهرضا و جرقویه اصفهان سپری می کنند.

مراسم عروسی و جشن با طبخ غذاهای خاص عشایر همچون بوزقورمه، بازی های بومی، خودکفایی در تامین معاش روزانه، چادرنشینی و برپا کردن سیاه چادر، جذابیت ها و زیبایی کوه، دشت، مناظر طبیعی و چشمه سارها، حضور دام ها و بویژه دام های تازه متولد شده و صنایع دستی و رنگارنگ داخل سیاه چادرهای عشایری و حتی پوشش و لباس های مردان و زنان این جامعه، مهمترین جاذبه هایی است که هر گردشگری را به سمت عشایر و ابعاد گوناگون زندگی و کار و تلاش آنان می کشاند.

یکی از فعالیت های جامعه بزرگ عشایر بویژه عشایر ایل بزگ قشقایی، که به طور عموم در منطقه ییلاقی سمیرم و دهاقان مستقر می شوند، تولید انواع صنایع و هنرهای دستی است.

قالی ترکی و یلمه، گبه، گلیم سوزنی، خورجین، جوال، جُل اسب، جاجیم، طناب تزیینی، حصیر اطراف چادر، سیاه چادر، مفرش (جارختخوابی) و پلاس از آن جمله است.

ایل بختیاری هم که بیشتر در شهرستان های غرب اصفهان ساکن هستند، هنرهای دستی همچون چوقا، خورجین، گلیم، قالی بختیاری، سیاه چادر را تولید می کنند.

گیوه بافی، بافت قالی نصرآبادی، کوسن و بالش نیز از جمله صنایع دستی تولیدی عشایر عرب جرقویه در شرق اصفهان است.

علاوه بر صنایع و هنرهای دست عشایر، بازی های بومی، کهن و بعضاً گروهی این جامعه نیز می توانند نقش بزرگی در جذب گردشگران داشته باشند.

رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی گفت که طبق اطلس بازی های بومی کشور، 800 بازی محلی، عشایری و قومی در ایران شناسایی شده است.

بازی های معروف ایل، بویژه قشقایی ها که به اجبار و ناگزیر باید نام محلی آنان را در این نوشتار برشمرد عبارتند از کیش شلاق(درنا بازی)، جز، بخولوداش، آقاج توپ، چالدی قچدی، جزوگاله، کوکوله بردار، کربیاجو، آقاج آقاج، اشق(قاب بازی)، هرنگ هرنگ، قایم قویم(جیران جیران)، الختر، حسن گو، سه گودالک، خرمن چند و چندین و چند بازی دیگر.

بازی های بومی و عشایری سرشار از آداب، رسوم و خرده فرهنگ هایی است که بیانگر فرهنگ غنی و اصیل مردمان هر خطه است.

این بازی ها، بخشی از این آداب و آیین هاست که سرمایه فرهنگی و میراث معنوی ایران اسلامی محسوب می شود.

امروزه هجوم بازی های کامپیوتری و موبایلی باعث فراموشی و انزوای این بازی های بومی و اصیل شده اند.

مسئول امور مجامع فدراسیون ها در پایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی چند پیشنهاد برای احیای این بازی های بومی ارائه کرده که شاید برگزاری جشنواره بازی های بومی و محلی کشورهای عضو اکو، مستندسازی ورزش های سنتی و بازی های بومی - محلی به منظور تدوین ضوابط و مقررات و همچنین برنامه ریزی به منظور معرفی انواع بازی های بومی - محلی از طریق رسانه های سمعی و بصری به منظور بهره مندی از امکانات آموزشی، فرهنگی و تربیتی این بازی ها از مهمترین این پیشنهادها باشند.

هر چند اشاره به توجه بیش از حد به بازی های موبایلی و رایانه ای شامل فراموشی همه بازی های بومی و محلی است اما شاید دوری و فاصله زیاد عشایر از فضای شهری و رسانه ای هنوز هم باعث این مهم باشد که عشایر در دل کوه و دشت بازی ها و سرگرمی های خاص خودشان را داشته باشند حتی اگر با وجود ابزار مدرن رسانه ای و مخابراتی کمرنگ تر شده باشند.

ایجاد نمایشگاه دایمی فروش و نمایش صنایع دستی با جانمایی مناسب، هم افزایی دستگاه های اجرایی در اجرای آیین نامه عشایری، تامین زیرساخت های لازم برای استفاده از ظرفیت های طبیعت گردی و بوم گردی با رویکرد گردشگری عشایری همچنین معرفی آداب، رسوم، بازی ها و زندگی عشایر و ادامه برگزاری المپیادهای ورزشی عشایر در مناطق مختلف و جذاب عشایری، نقش مهمی در جذب گردشگران و رونق اقتصادی مناطق و استان های عشایری همچون استان اصفهان خواهد داشت.

مدیرکل امور عشایر اصفهان چندی قبل به ضرورت توجه بیشتر به گردشگری مناطق عشایری با مشارکت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشاره کرد و گفت: تفاهم نامه ای در این زمینه منعقد شده تا بتوان توسعه این بخش را روزافزون کرد.

انتخاب 40 نقطه عشایری در استان اصفهان برای تبدیل به منطقه و کمپ گردشگری و تبدیل آنها در 2 سال آینده به کانون توجه گردشگران ایرانی و خارجی، برگزاری دوره های آموزشی صنایع دستی برای عشایر استان و مشارکت عشایر در صنعت گردشگری با رویکرد ایجاد اشتغال پایدار و کاهش آسیب های خشکسالی از جمله نکاتی است که همان مسئول به آنها اشاره کرده است.

حالا در کنار این موارد باید دیگر ویژگی ها و فعالیت های عشایر همچون بازی ها، مراسم و رسوم خاص و سنتی آنان و کوچ دیدنی بهار و پاییز در مسیر ایل راه ها بعنوان یک جاذبه گردشگری بکر و بدیع را نیز به این موارد افزود و منتظر توسعه همراه با برنامه و مطالعه گردشگری عشایری بعنوان حلقه مفقوده و کمتر دیده شده این صنعت جهانی و جاذب ماند.

برنامه ریزان امر باید این ظرفیت فراوان و کم نظیر بخش عشایر را با اتخاذ برنامه ریزی های اصولی و حمایت همه جانبه شکوفا کنند چرا که با تحقق این مهم بسیاری از نیازها و مشکلات نظیر بیکاری منطقه مرتفع می شود.


کلید واژه ها: عشایر - گردشگر - گردشگری - اصفهان - استان - فرهنگ - فرهنگی - کشور - اقتصادی - جامعه - تولید - صنایع دستی - صنعت - گردشگران - زندگی - جمعیت - برنامه ریزی - انواع - بزرگ - کشاورزی - اجتماعی - سرشماری - برنامه - درآمد - دهکده - سمیرم - جهانی - سیاسی - توسعه - حمایت

آخرین اخبار سرویس:
عرضه مرغ به قیمت 11 هزار و 100 تومان

صادرات جوجه یک روزه از ساوجبلاغ به مقصد ارمنستان

بورس 642 واحد رشد کرد

ویدئو | صنعت فرش دستباف ایران زیر فشار تحریم های آمریکا

یک بانک فرانسوی به دلیل نقض تحریم های آمریکا علیه ایران و کوبا جریمه شد

نبود صنایع تبدیلی در قطب تولید سویای کشور

نمایشگاه تولیدات روستایی

بدهی انباشته به بیمه ایران لطمه خواهد زد

پرداخت حدود 11.000 میلیارد ریال تسهیلات مسکن در 7 ماهه

انتشار فهرست کاغذ های تحویلی به ناشران از اول شهریور 97 تاکنون

نشت هزاران لیتر نفت در سواحل کانادا

دامادهای آینده مهریه های سنگین را نپذیرند

هزینه سفر به عتبات افزایش نمی یابد

اعطای تسهیلات بانکی به دانشجویان زائر عتبات آغاز شد/ وام 2 و 3 میلیون تومانی

تولید انواع لوازم خانگی 8 تا 40 درصد کاهش یافت

9 پروژه بسیج سازندگی در خراسان جنوبی به بهره برداری می رسد

بازدید وزیر جهاد کشاورزی از طرح توسعه باعات زیتون طارم

افزایش ابر در استان از فردا

صادرات 92 هزار دلاری تنها تولیدکننده نمدصنعتی کشور به آمریکا

10 فرمان فوق العاده تاریخ اتومبیل (+عکس)

افزایش قیمت خرده فروشی 9 گروه کالایی

دستور شریعتمداری برای عدالت جنسیتی در آگهی استخدام

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس: به جای احضار علی دایی برای اختلاسگران احضاریه بفرستید

استخدام کمک برشکار تریکو جهت یک تولیدی لباس زنانه در مشهد

استخدام کارگر ساده آقا جهت کارگاه تولیدی در اصفهان

استخدام سرپرست فروش آقا در شرکت صباح پخش فجر گنبد در رشت

طرز تهیه باسلوق ویژه شب یلدا

استخدام صنایع غذایی بقاء

استخدام فروشنده نیمه وقت خانم در محدوده میدان نقش جهانِ اصفهان

عزم معاونت علمی در حمایت از صدور محصولات دانش بنیان

تلاش برای یافتن راهکارهای غیربانکی در جابجایی پول

استخدام حسابدار مسلط به فروش صنعتی با حقوق اداره کار در مشهد

دو گربه ژاپنی که سال هاست تلاش می کنند وارد موزه شوند

حجم صادرات به قطر کاهش یافت

استخدام دو ردیف شغلی جهت واحد تولیدی و فروشگاه در اصفهان

دستور شریعتمداری برای عدالت جنسیتی در آگهی استخدام

عناوین هسته های اندیشه ورزی وزارت اقتصاد اعلام شد

میزان صادرات نفت ایران بعد از معافیت 8 کشور

خودرو های وارداتی دیپلمات ها بازار را بهم می ریزد؟

200 هزار تومان به حساب چه کسانی واریز شد؟

قاچاق سوخت کاهش یافت

استخدام طراح و سئو کار وب سایت خانم در یک شرکت معتبر بازرگانی

کدام خودروها امروز افزایش قیمت داشتند؟ / وضعیت آچمز در بازار خودرو

200 هزار تومان به حساب چه کسانی واریز شد؟

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش،کارشناس بازرگانی خارجی در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت دانش بنیان معتبر در تهران

ارزش کنونی سهام عدالت 2 میلیون و 200 هزار تومان است

وزیر نیرو: تامین آب خوی با مشکلات عدیده روبروست

بیکاری تعدادی از کارگران یک شرکت خودروسازی

کاهش 40 درصدی تولید لوازم خانگی

9 پروژه بسیج سازندگی در خراسان جنوبی به بهره برداری می رسد

ارزش خدمات شرکت ملی گاز به مردم بیش از 300 هزار میلیارد تومان است

بازدید وزیر جهاد کشاورزی از طرح توسعه باعات زیتون طارم

صادرات 92 هزار دلاری تنها تولیدکننده نمدصنعتی کشوربه آمریکا

کشیدن آب از عمق 220 متری برای کشت برنج در برخی استان ها

نسبت خسارت پرداختی بیمه ایران بهبود یافت

قیمت سکه، طلا و ارز امروز 97/08/29

ویدئو / طلوع «خورشید مصنوعی» در چین

افزایش هزینه سلامت خانوار

قاچاق سوخت کاهش یافت

200 هزار تومان به حساب چه کسانی واریز شد؟

آخرین تغییرات قیمت ارز مسافرتی و خرید دلار

بازگشایی واحدهای تعطیل دارای بازار فروش در اولویت است

استخدام حسابدار مسلط به امور دارایی و مالیات در تهران

هفته آینده؛ بررسی تصمیمات جدید درباره بنزین

سکه به کانال 3 میلیون تومان نزدیک شد+جدول

استخدام بازاریاب میدانی در توس شکن خراسان

تلاش فرقه«بهاییت»برای ضربه به نظام اقتصادی/یک عنصربهایی دستگیر شد

استخدام شرکت مبین پرداز اسپادان در اصفهان

ارزش سهام عدالت 2 میلیون و 200 هزار تومان است

دنده معکوس طلا و ارز به سمت افزایش قیمت ها / دلال ها پیروز بازارِ سکه و دلار

پیشنهاد افزایش مجدد حقوق کارگران و فرهنگیان

نرخ ارز در تاریخ 29/08/1397: پوند انگلیس 54254، درهم امارات 11494، دلار آمریکا 42210، فرانک سوییس 42501، یکصدین ژاپن 37505، یورو 48317، یک هزار وون کره 37412، لیر ترکیه 7921

قیمت دلار امروز 29 آبان ماه | آخرین قیمت دلار تزریقی صرافی های دولتی امروز 12650 تومان

استخدام توس شکن خراسان

قیمت طلا امروز سه شنبه کاهش پیدا کرد

مصرف سالانه 12 میلیون بطری شربت متادون در کشور

8ماه تأخیر در پرداخت حقوق/ مشکلات ارزی، معلمان خارج از کشور را گرفتار کرد

جدیدترین قیمت خودروهای داخلی در بازار/ پراید 38 میلیون تومان +جدول

استخدام کارمندفروش

دلار امروز 29 آبان چند؟

سبد غذایی کارگران آماده شد

کیش، گمرک تخصصی ترخیص طلا و جواهرات شد

مسوول تعزیراتی :​برای سامانه مبارزه با قاچاق بودجه ای به ما نداده اند

آخرین نرخ ارز مسافرتی و خرید دلار بانکی

کشف احتکار لوازم ساختمانی در 2 منزل مسکونی در شاهین شهر

گسترش بیمه های زندگی سرمایه پایدار صنعت بیمه به شمار می رود

سومین پل معلق اردبیل؛ در مرحله واگذاری زمین

200 هزار تومان به حساب چه کسانی واریز شد؟

اعطای تسهیلات بانکی به دانشجویان زائر عتبات آغاز شد

اعتبارات اشتغال مددجویان کمیته امداد فیروزه افزایش یافت

کاهش هشت تا 40 درصدی تولید انواع لوازم خانگی

ثبت نام 121 طرح و واحد صنعتی زنجان برای دریافت تسهیلات از محل طرح رونق تولید

حضور کریم یاوری در میان کارگران معترض گروه ملی فولاد انجام فروش خارج از بورس محصولات شرکت

85 درصد مردم البرز به رسانه استانی اعتماد دارند

تصمیمات جدید درباره بنزین در هفته آینده

قول پرداخت یک ماه حقوق کارگران گروه ملی تا هفته آینده

ثبت نام 121 طرح و واحد صنعتی زنجان برای دریافت تسهیلات از محل طرح رونق تولید

جامعه کارگری نگران است

گردشگری عشایری ظرفیتی که دیده نشد - محمود افشاری*

گردشگری عشایری ظرفیتی که دیده نشد - محمود افشاری*