مطالب مرتبط:
انتصاب سرپرست اداره کل روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
اطلاعیه مرکز روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی درباره مراسم روز جهانی جهان گردی
رییس روابط عمومی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز بازداشت شد
سازمان تامین اجتماعی در حوزه رفاه و اعتماد عمومی می تواند به حاکمیت کمک کند/بیمه شدگانی که حقشان ضایع شده، کوتاه نیایند
پاسخ روابط عمومی سازمان ثبت به برخی شائبه های آزمون سردفتری: سؤالات آزمون سردفتری اسناد رسمی در قرنطینه تحت نظارت مستمر بوده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 05:062018-10-17سياسي

جنبش دانشجویی روابط عمومی حاکمیت نیست/ تشکل ها دچار «سازمان زدگی» شده اند


محسن عبدالعلی پور، اهمیت جنبش دانشجویی یا بهتر است بگوییم در زمانه فعلی تشکل های دانشجویی در ساختار کلی نظام اسلامی و نقش راهبردی آن در پیشبرد اهداف انقلاب بر کسی پوشیده نیست.

- جنبش دانشجویی روابط عمومی حاکمیت نیست/ تشکل ها دچار سازمان زدگی شده اند " امین سردارآبادی از ادوار جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: جنبش دانشجویی روابط عمومی حاکمیت نیست و باید این را بپذیریم که اگر حاکمیت اشکال و ایرادی دارد این وظیفه جنبش دانشجویی نیست که آن را در فضای دانشگاه توجیه کند.

گروه دانشگاه امین سردرآبادی از ادوار جنبش عدالتخواه دانشجویی به نقد جنبش دانشجویی پرداخته است که این گفتگو را در ادامه می خوانید.

خبرگزاری دانشجو: تعریف شما از جنبش دانشجویی و تشکل دانشجویی چیست آیا این دو مفهوم را در تضاد با هم می بینید و یا مکمل هم هستند؟از قدیم دعوایی در بین تشکل های دانشجویی بوده مبنی بر اینکه که آیا جنبش اصالت دارد یا تشکل.

دعوای مشابه دیگر که وجود داشته دعوای آرمان - سازمان است به این معنی که آرمان باید در چه حد باشد و سازمان چقدر اصالت دارد.

نگاه جنبش عدالتخواه دانشجویی این است که اصالت جنبش از تشکل بیشتر است.

البته نه از این بابت که تشکل را کامل کنار بگذاریم و همه چیز به صورت بی نظم و به هم ریخته دنبال شود.

در هر حال بنده تفاوت بین جنبش و تشکیلات را دقیقا مانند تفاوت جنگ های کلاسیک و جنگ های چریکی و نامنظم می دانم.

مشکل جدی که در فضای دانشجویی وجود دارد این است که تشکل داری به مسئله اول تبدیل و به نوعی سازمان زدگی ایجاد می شود.

به عنوان مثال اتفاقی که برای جهاد سازندگی افتاد را می توان متاثر از همین سازمان زدگی دانست.

جهاد سازندگی در یک دوره ای و در دهه 60 خیلی پرشور بود، اما زمانی که به مرور تبدیل به نهاد، وزارتخانه و جهاد کشاورزی شد رو به افول رفت؛ البته نمی خواهم بگوییم که در همه موارد این اتفاق می افتد در هر حال بنده اینکه تشکل دانشجویی به ما هو تشکل باشد را قبول ندارم و قائل به این هستم که جنبش اصالت دارد و تشکل هم در کنار آن قرار دارد.

خبرگزاری دانشجو: با توجه به سخنان شما به نظر می رسد که انتخاب نام جنبش برای اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی متاثر از همین نگاه باشد؟بله.

اینکه این اتحادیه جنبش باشد یکی از بحث ها بوده است.

به همین دلیل در دوره از هر جایی تشکل ها به عضویت این اتحادیه در می آمدند.

مثلا تا سه چهار سال پیش از بسیج دانشجویی هم عضو اتحادیه بودند و حق رای هم داشتند و هنوز هم دو دفتر انجمن اسلامی عضو جنبش عدالتخواه هستند که به اسم انجمن اسلامی دانشجویان عدالتخواه شناخته می شوند.

تشکل های مردمی هم در یک دوره ای عضو جنبش عدالتخواه دانشجویی بودند که در مقطعی خیلی فعال هم بوده اند و بعد رو به افول رفته و از گردونه خارج شده اند.

خبرگزاری دانشجو: به نظر می رسد که جنبش عدالتخواه دانشجویی خود را فراتر از دانشگاه و اساسا به عنوان موتور محرکه یک جنبش مردمی در حوزه عدالتخواه معرفی کرده.

آیا همین طور است؟کلیت حرف شما را قبول دارم، اما باز هم ممکن است شما بپرسید اگر قبول دارید در این 15 سال چه کار کرده اید؟ متاسفانه الان فضای دانشگاه اصلا قائل به فضای طلبگی دانشجویی نیست و این در حالی است که یکی از آرمان های جنبش عدالتخواه این بوده که بین فضای طلبگی و دانشجویی ارتباط برقرار کند به همین دلیل در دوره ای در مدارس علمیه هم تشکل داشتیم مثلا بسیج مدرسه علمیه معصومیه قم عضو اتحادیه بود و حق رای هم داشت و در دوره ای هم از مدرسه علمیه مطهری عضو اتحادیه بودند و هیچ کدام از اتحادیه های دانشجویی این ویژگی را نداشته اند معتقدم که نمی توان از دل ساختار بروکراتیک و سازمانی برخی تشکل ها کاردرآورد در فضای انقلاب هم از تصویری که وزارت علوم و صدا و سیما از تشکل های دانشجویی ساخته اند تسخیر لانه جاسوسی و کمیته صیانت از منافع ایران در نمی آید.

خبرگزاری دانشجو: جنبش دانشجویی همواره مدعی تربیت نیروی کادر تراز برای مدیریت ساختار های انقلاب اسلامی بوده است.

به نظر شما این اتفاق افتاده است یا نه؟اینکه فضای جنبش دانشجویی به پله و نردبان تبدیل می شود متاثر از فضای سیاسی است و به آن نقد وارد است.

در هر حال این نگاه نیز متاثر از این است که به جنبش دانشجویی نگاه پادوی سیاسی و جریان سیاسی داشته باشیم مثلا در دوره ای نماینده فرماندار به عنوان مشاوره جوانان فرماندار در جلسه شورای مرکزی تشکل دانشجویی شرکت می کرد و یا فرمانداری نظر می داد که تشکل فلان کار را انجام دهد یا ندهد که در کنار دخالت مستقیم سیاسیون در جنبش دانشجویی بحث نهاد های امنیتی فضا های محافظه کاری فضا های کدمحوری فضای ما تحلیل می کنیم شما اقدام کنید ما که از همه چیز خبر داریم شما از چیزی خبر ندارید و نگاه های این مدلی را نیز باید اضافه کرد در چنین شرایطی جنبش دانشجویی مدعی است که می خواهم دغدغه مردم را مطالبه کنم باری را از دوش انقلاب بردارم و اگر کسی از آرمان های انقلاب عدول کرد مقابل او بایستم با این وجود اگر قرار باشد جنبش دانشجویی پله و سکوی پرتاب باشد این ادعا محقق نمی شود.

بنده نمی گویم فعال دانشجویی پس از فارغ التحصیلی نباید در نهاد های حکومتی وارد شود.

بنده نمی گویم که جنبش دانشجویی یک فضای آنارشیستی دارد که همیشه خود را در مقابل حاکمیت تعریف می کند و اگر کسی خود را در مقابل حاکمیت تعریف نکند خیانت کرده است.

در هر حال جنبش دانشجویی نباید این گونه فکر کند، اما بنده در خیلی از جلساتی که در حضور مسئولان شرکت کرده ام حس کرده ام نگاه بچه ها نسبت به مسئولان این است که مثلا آقای فلانی شما نمی توانید این کار را اداره کنید پس من جای شما می نشینم! معتقدم این تقلیل دادن مسئله است جنبش دانشجویی اگر می خواهد برای اصلاح فضای کشور هنری به خرج دهد باید فضای گفتمان عمومی را تغییر دهد.

مثلا در اوایل دهه 80 فضای جریان کشور به سمت فضای عدالتخواهی و مبارزه با فساد می شود، البته نمی خواهم بگویم که جنبش عدالتخواه دانشجویی این کار را کرده است، اما در هر حال وقتی که این اتفاقات می افتاد انتظار این است که در سال 84 تغییری اتفاق بیفتد، اما الان که بعد از شش سال از عمر دولت یازدهم و دوازدهم تمام آرزو های این دولت در جریان توافق هسته ای به باد رفته، جنبش دانشجویی نتوانسته این فضا را عوض کند که بخشی از این مسئله به دلیل فضای ناامیدی حاکم بر جنبش دانشجویی و ندیدن فرصت ها است.

در مجموع بنده قائل به این نیستم که جنبش دانشجویی کادر و نیروی مدیریتی برای مجموعه های مختلف نظام تربیت کند و اینکه امروز دانشجویی دبیر تشکلی باشد و فردا مسئول فلان مجموعه شود را قبول ندارم.

ببینید در جنگ یک منطقی وجود داشت که یک نیروی 25 ساله و 30 ساله و 18 ساله فرمانده و یا شهردار می شد.

این موضوع اولا اقتضای اول انقلاب بوده دوم اینکه این رویه یکسری الزامات داشته است مثلا در فضای جنگ کسی نمی گوید من فلان کار را بلدم و در این فضا حلوا پخش نمی کنند که جنبش دانشجویی بگوید من می خواهم فضا را عوض کنم.

در فضای جنگ باید هزینه داد و قطعا در جایی که قرار است هزینه بدهیم کسی ورود پیدا نمی کند و مگر کسانی که آماده هزینه دادن باشند و در هر حال امروز فضای هزینه دادن در جنبش دانشجویی از بین رفته و همه می گویند آرام برویم آهسته بیاییم و هماهنگ باشیم تا اتفاق خاصی نیفتد.

در این فضا از دل جنبش دانشجویی تسخیر لانه جاسوسی که حداقل 35 تا 40 سال سیاست خارجی جمهوری اسلامی را تغییر داد بیرون نمی آید.

در این فضا نمی توان به عنوان جنبش دانشجویی کار کرد و نهایتا فعال دانشجویی می تواند به روابط عمومی و یا مطالبه گر فلان نهاد تبدیل شود.

به نظر بنده اگر کسی با این نگاه وارد تشکل دانشجویی شود که در آینده مسئول شود همان بهتر که نیاید، ولی اگر با نگاه تخصصی به مسائل ورود پیدا کند این اشکال ندارد و فعال دانشجویی هم قطعا زود پیشرفت می کند.

در حال حاضر یکسری تشکل های بی خاصیت را مشاهده می کنیم که به روابط عمومی فلان نهاد و اداره تبدیل شده اند، چون دورنمای آن ها این است که چند روز بعد باید آن طرف میز بنشینند پس باید الان شرایط این طرف میز را رعایت کنند.

خبرگزاری دانشجو: نسبت حزب سیاسی و جنبش دانشجویی در کشورمان را چگونه ارزیابی می کنید و این نسبت باید چگونه باشد؟ بنده قائل به این هستم که تشکل دانشجویی تحت هیچ شرایطی نباید پادوی فضای سیاسی شود، اما اتفاقاتی که افتاده این است که برخی تشکل های دانشجویی از فلان کاندیدا حمایت می کند و این از نظر من مذموم است.

اتفاق دیگری هم که افتاده این است که می بینیم یک جمع سیاسی شکل گرفته و بعد تشکل دانشجویی می گوید من به این جمع اعتماد دارم و هر آنچه آن ها بگویند قبول می کنم و این در حالی است که حتی در فضای حزب هم این اتفاق که کسی چک سفید امضا بدهد نمی افتد.

این نگاه ها متضاد با نگاه امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب است.

امام خمینی (ره) در فضای انتخابات قائل به این بوده اند که ملت باید تحلیل کنند.

امام قائل به این است که احتمال انحراف خواص بالاست، ولی احتمال انحراف 70 میلیون آدم کمتر است، پس تمام تلاش خود را می کند تا این 70 میلیون مطالبه گر بار بیایند و مسائل را تحلیل کنند.

در دیدار های دانشجویی رهبر انقلاب برخی ها از ایشان می پرسند که چگونه بفهمیم در پازل دشمن بازی می کنیم یا نه و نظر شما در مورد فلان موضوع چیست؟ با این وجود رهبر انقلاب بحثی دارند مبنی بر اینکه فضای دانشجویی تحلیل کند هر چند غلط.

در هر حال امروز در فضای دانشجویی گرفتار ماجرایی شدیم با عنوان تحلیل نکنید هر چند درست در چنین فضایی فعال دانشجویی تحلیلی ندارد و منتظر می ماند تا کسی لقمه را به دهن آن ها بگذارد به طور قطع از این فضا دانشجویی تحلیل گر و دانشجویی که بتواند گفتمان را عوض کند خارج نمی شود.

خبرگزاری دانشجو: جنبش دانشجویی در تمام سال های پس از انقلاب نوعی از چسبندگی به قدرت را داشته و در بسیاری از بزنگاه ها به توجیه گری وضع موجود پرداخته است به نظر شما نسبت جنبش دانشجویی با نهاد قدرت و حاکمیت چه انتخابی و چه انتصابی تا الان چگونه بوده و باید چگونه باشد؟جنبش دانشجویی روابط عمومی حاکمیت نیست و باید این را بپذیریم که اگر حاکمیت اشکال و ایرادی دارد این وظیفه جنبش دانشجویی نیست که آن را در فضای دانشگاه توجیه کند، چون اگر هدف توجیه کردن باشد نهاد های حاکمیتی در دانشگاه حضور دارند و می توانند صبح تا شب اشکالات را توجیه کنند.

مشکلی که در فضای جنبش دانشجویی وجود دارد بروز فضای ناامیدی و اصطلاح نمی شود است.

از طرفی جنبش دانشجویی به یک جنبش نق زدن و غر زدن تبدیل شده است و به نوعی نقد جمهوری اسلامی اصالت پیدا کرده و این در بخشی از جنبش دانشجویی مد شده است.

در هر حال در چنین شرایطی جنبش دانشجویی وقتی می بیند آتش انتقاد او اثرگذار نیست منزوی می شود و می گوید این فضا اصلا اصلاح پذیر نیست.

امروز مهمترین معضل و تهدید فضای کشور و جنبش دانشجویی این است که فرصت ها را نبینیم و همین مسئله باعث می شود که دچار یک ذهنیت منفی شویم که نتیجه آن این است که می گوییم ما به هیچ جا نمی رسیم.

بحث جدی بنده این است که جنبش دانشجویی نباید محافظه کار باشد و فقط به ماست مالی مسائل مانند خانه آقای فیروزآبادی و اینکه دادستان مشهد می گوید من دو وجب با خدا فاصله ندارم، بپردازد.

در واقع جنبش دانشجویی نباید این گونه باشد که در گوشه ای بنشیند و استدلال ماست مالی موضوعاتی را که مثلا آمدنیوز منتشر می کند پیدا کند تا اگر کسی سوالی پرسید بتوانند آن را پاسخ بدهند.

از طرفی بنده به این موضوع نیز قائل نیستم که جنبش دانشجویی بگوید فضای سیاهی بر کشور حاکم است و هیچ کاری نمی توان انجام داد و در این 40 سال هیچ اتفاقی نیفتاده است.

معتقدم این دو نگاه به جمهوری اسلامی خیلی ظلم می کنند از این رو حرف بنده این است که باید در فضای وسط بین این دو نگاه به مسائل پرداخت.

یعنی در درجه اول جنبش دانشجویی نباید ناکارآمدی را انکار کند در واقع فضای اجتماعی باید بفهمد ما ناکارآمدی ها را انکار نمی کنیم و درد ها را می فهمیم و بعد برای اصلاح تلاش و از مسئولان مطالبه کنیم و تا ریشه مشکلی کنده نشود ول کن ماجرا نباشیم به نظر بنده با این نگاه کشور رو به جلو حرکت می کند.


کلید واژه ها: دانشجویی - جنبش عدالتخواه دانشجویی - جنبش دانشجویی - روابط عمومی - تشکل دانشجویی - خبرگزاری - روابط - دانشگاه - بسیج دانشجویی - اسلامی - جهاد - انجمن اسلامی - نظام اسلامی - تفاوت - آرمان - کشاورزی - ساختار - کلاسیک - انتخاب - گفتگو - وظیفه - اهمیت - دفتر - صورت - قدیم - محسن - نظام - بسیج

آخرین اخبار سرویس:
بسیج پیشگام در دستیابی به اهداف متعالی انقلاب اسلامی+ تصاویر

تمدید ­مهلت ارسال اثر به همایش «خلیج فارس برای ملت های خلیج فارس»

حکم حناچی هنوز صادر نشده؛ افشانی فعلا شهردار تهران است

شهردار منتخب تهران: تابع قانون هستم

توضیحات دادستان تهران درباره علت اعدام سلطان سکه

طرح پذیرش اسلام و ولایت فقیه با رفراندوم!

توضیحات دادستان تهران درباره علت اعدام سلطان سکه

ارزیابی علمی پذیرفته شدگان آزمون نیروهای شرکتی بیمه دانا

پیام تسلیت مدیرعامل بانک توسعه تعاون

بازدید مدیرعامل و قائم مقام بیمه تجارت نو از شعبه مشهد

صدور 6 کیفرخواست در حوزه صرافان و ارز طی هفته گذشته

گوش نبریده کودک کار، بهانه جدید برای فضاسازی علیه ایران

11 بیمارستان در تهران روی پهنه گسل های اصلی واقع شده اند

دیدار رییس جمهوری عراق با ظریف

اختصاصی پانا؛ واکنش دولت به ابهامات قانون منع بکارگیری بازنشستگان

اتمام حجت ظریف با روحانی درباره توافقنامه پاریس

رزمایش نیروی دریایی امریکا در سال های اخیر + ویدیو

استخدام پذیرشگر

استخدام مشاور

استخدام کمک انباردار

استخدام نگهبان

جشن آغاز امامت حضرت مهدی (عج) در کهگیلویه وبویراحمد

اجتماع منتظران ظهور در مشهد برگزار شد

همایش ملی وحدت اقوام و مذاهب در ارومیه برگزار می شود

وزیر ارتباطات: دستاوردهای بسیار با رفتن افراد از بین می رود

خرد جمعی راهگشای مشکلات است

ایران امن ترین آسمان را دارد/ از تحریم سازندگی به وجود می آوریم

چند خبر از دانشگاه تهران

اعتراض سرباز وظیفه به نحوه رفتار مافوق های خود +عکس

وزیر ارتباطات: دستاوردهای بسیار با رفتن افراد از بین می رود

اگر امروز شاهد پیشرفت هستیم دلیلش وجود امنیت است

گرامیداشت استاد فقید محمدامین قانعی راد در دانشگاه یزد

حکم حناچی هنوز صادر نشده است

انتخاب یزد به عنوان پایگاه کتاب و کتابخوانی زندان‎های کشور

پایان کار عالمیان در تور جهانی تنیس روی میز بلاروس

اینستاگرام:: آموزش بیسیم به جهانگیری

جشنواره ملی فرهنگ و هنر اقوام ایرانی در دانشگاه شریف

کارخانه تعطیل نشده/تعدیلی در کار نبوده بلکه جذب نیرو صورت گرفته است

جلسه فراکسیون نمایندگان ولایی با حضور اژه ای برگزار می شود

عملیات سوسنگرد از نقاط عطف راهبردی در فرآیند دفاع مقدس بود

وقف برای فناوری و نخبگان هم امکان پذیر است

اعزام 30 مبلغ دینی به اقلید در هفته وحدت

ذوالنور: اروپایی ها تعلل کند طرح قبلی مان را احیا می کنیم

دانش قرآنی کارمندان در استخدام در نظر گرفته شود

رشادت های ارتش در آزادسازی سوسنگرد بازخوانی شود

نقش حسن روحانی در اجباری کردن حجاب

یک سوم پرونده های قضایی کشور دعاوی ملکی است/ در توسعه کادستر به اهداف تعیین شده دست نیافته ایم

صبحگاه مشترک نیروهای مسلح در مسجد مقدس جمکران + گزارش تصویری

​مراسم ختم مدیرعامل فقید سازمان تامین اجتماعی برگزار شد

برقراری امنیت مرزها منجر به حل مشکلات تحریمی می شود

پایان ماموریت سفیر ایران در آلمان

مراسم ترحیم نوربخش و تاج الدین برگزار شد

انتقاد تُند و تیز آیت الله نوری همدانی از سازمان های حقوق بشری

تهران از ایستگاه فضایی بین المللی! +عکس

آمریکا و عربستان در یمن شکست خورده اند

زنان بلوچ، شاخص در وحدت و همگرایی و خدمت هستند

محسنی اژه ای فردا به فراکسیون نمایندگان ولایی می رود

احتمال برخورد قضایی با رییس پلیس راه گلستان وجود دارد

تسلیت مدیر عامل بانک مهر اقتصاد در پی درگذشت مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی

حضور خادمان مسجد جمکران در جمع مردم سمنان

برگزاری کارگاه آموزشی استحصال زهر زنبور عسل

برگزاری ویژه برنامه بیعت با امام زمان(عج) در حرم رضوی

مرحوم نوربخش برای اصلاح ساختار تامین اجتماعی تلاش کرد

مدیرکل جدید ثبت اسناد و املاک استان البرز معرفی شد

تجمع حوزویان در دفاع از مردم مظلوم یمن برگزار می شود

هشت سفارش امام حسن عسکری(ع) به شیعیان

ارسال 50 میلیارد ریال کتاب به مساجد استان های کشور

حوزه و دانشگاه با کارهای مشترک علمی به نیازهای جامعه پاسخ دهند

هدف دشمنان در جنگ های نیابتی، تروریست معرفی کردن مسلمانان بود

برگزاری مراسم تجلیل از نخبگان و فعالین قرآنی استان کرمانشاه

مراسم تودیع سفیر ایران در آلمان برگزار شد + عکس

یک سوم پرونده های قضایی کشور دعاوی ملکی است/ در توسعه کادستر به اهداف تعیین شده دست نیافته ایم

وزیر بهداشت: از مرحوم نوربخش نام نیک باقی ماند

با مسئولانی که بعد از 15 آذر به بازنشستگان حقوق بدهند برخورد می شود

مراسم ترحیم دکتر نوربخش برگزار شد

شوخی دیپلماتیک روسای جمهور ایران و عراق

تعیین تکلیف مسجد حضرت ولیعصر (عج) از اولویت های مدیریت شهری

امنیت کامل و توسعه عراق به نفع دو کشور و منطقه است

پاکستان: مرزبانان ایرانی سالم تحویل داده شدند

ایران امن ترین آسمان را دارد/ادعای عدم امنیت مرزها یاوه گویی است

ویژه برنامه های هفته وحدت در خراسان شمالی اعلام شد

جشن بزرگ آغاز امامت امام عصر(عج) در بجنورد

محور مقاومت علیه استکبار روز به روز قوی تر می شود

استخدام فروشنده،صندوقدار در فروشگاه شانلی در البرز

کلاس اسباب بازی به دبستان ها می آید

با مسئولانی که بعد از 15 آذر به بازنشستگان حقوق بدهند برخورد می شود

عکس: علی لاریجانی در دهه 60

قطع موقت سامانه 1557 بانک سپه

استخدام کمک حسابدار در شرکت راهسازی گرید 1

استخدام نیروی انتظامات تاسیسات جهت موسسه ای در شیراز

خشونت؛ محصول نهایی کودک همسری

استخدام عکاس

ایران امن ترین آسمان را دارد/ادعای عدم امنیت مرزها یاوه گویی است

استخدام برنامه نویس وب

سراج: بعد از 15 آذر با مسوولانی که به بازنشستگان حقوق بدهند برخورد می شود

دشمنان به دنبال شبهه افکنی در مورد مهدویت هستند

آیین تجدید بیعت با امام زمان (عج) در مسجد جمکران قم

مهدوی: موسیقی جزء مظلوم ترین هنرهای انقلاب است/ گلریز: اوج موسیقی در هشت سال دفاع مقدس دیده می شود

نامزد های جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی معرفی شدند

رمز موفقیت الگوی پیشرفت، تطبیق با واقعیت ها است

جنبش دانشجویی روابط عمومی حاکمیت نیست/ تشکل ها دچار «سازمان زدگی» شده اند

جنبش دانشجویی روابط عمومی حاکمیت نیست/ تشکل ها دچار «سازمان زدگی» شده اند