مطالب مرتبط:
انتصاب سرپرست اداره کل روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
اطلاعیه مرکز روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی درباره مراسم روز جهانی جهان گردی
رییس روابط عمومی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز بازداشت شد
سازمان تامین اجتماعی در حوزه رفاه و اعتماد عمومی می تواند به حاکمیت کمک کند/بیمه شدگانی که حقشان ضایع شده، کوتاه نیایند
پاسخ روابط عمومی سازمان ثبت به برخی شائبه های آزمون سردفتری: سؤالات آزمون سردفتری اسناد رسمی در قرنطینه تحت نظارت مستمر بوده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 05:062018-10-17سياسي

جنبش دانشجویی روابط عمومی حاکمیت نیست/ تشکل ها دچار «سازمان زدگی» شده اند


محسن عبدالعلی پور، اهمیت جنبش دانشجویی یا بهتر است بگوییم در زمانه فعلی تشکل های دانشجویی در ساختار کلی نظام اسلامی و نقش راهبردی آن در پیشبرد اهداف انقلاب بر کسی پوشیده نیست.

- جنبش دانشجویی روابط عمومی حاکمیت نیست/ تشکل ها دچار سازمان زدگی شده اند " امین سردارآبادی از ادوار جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: جنبش دانشجویی روابط عمومی حاکمیت نیست و باید این را بپذیریم که اگر حاکمیت اشکال و ایرادی دارد این وظیفه جنبش دانشجویی نیست که آن را در فضای دانشگاه توجیه کند.

گروه دانشگاه امین سردرآبادی از ادوار جنبش عدالتخواه دانشجویی به نقد جنبش دانشجویی پرداخته است که این گفتگو را در ادامه می خوانید.

خبرگزاری دانشجو: تعریف شما از جنبش دانشجویی و تشکل دانشجویی چیست آیا این دو مفهوم را در تضاد با هم می بینید و یا مکمل هم هستند؟از قدیم دعوایی در بین تشکل های دانشجویی بوده مبنی بر اینکه که آیا جنبش اصالت دارد یا تشکل.

دعوای مشابه دیگر که وجود داشته دعوای آرمان - سازمان است به این معنی که آرمان باید در چه حد باشد و سازمان چقدر اصالت دارد.

نگاه جنبش عدالتخواه دانشجویی این است که اصالت جنبش از تشکل بیشتر است.

البته نه از این بابت که تشکل را کامل کنار بگذاریم و همه چیز به صورت بی نظم و به هم ریخته دنبال شود.

در هر حال بنده تفاوت بین جنبش و تشکیلات را دقیقا مانند تفاوت جنگ های کلاسیک و جنگ های چریکی و نامنظم می دانم.

مشکل جدی که در فضای دانشجویی وجود دارد این است که تشکل داری به مسئله اول تبدیل و به نوعی سازمان زدگی ایجاد می شود.

به عنوان مثال اتفاقی که برای جهاد سازندگی افتاد را می توان متاثر از همین سازمان زدگی دانست.

جهاد سازندگی در یک دوره ای و در دهه 60 خیلی پرشور بود، اما زمانی که به مرور تبدیل به نهاد، وزارتخانه و جهاد کشاورزی شد رو به افول رفت؛ البته نمی خواهم بگوییم که در همه موارد این اتفاق می افتد در هر حال بنده اینکه تشکل دانشجویی به ما هو تشکل باشد را قبول ندارم و قائل به این هستم که جنبش اصالت دارد و تشکل هم در کنار آن قرار دارد.

خبرگزاری دانشجو: با توجه به سخنان شما به نظر می رسد که انتخاب نام جنبش برای اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی متاثر از همین نگاه باشد؟بله.

اینکه این اتحادیه جنبش باشد یکی از بحث ها بوده است.

به همین دلیل در دوره از هر جایی تشکل ها به عضویت این اتحادیه در می آمدند.

مثلا تا سه چهار سال پیش از بسیج دانشجویی هم عضو اتحادیه بودند و حق رای هم داشتند و هنوز هم دو دفتر انجمن اسلامی عضو جنبش عدالتخواه هستند که به اسم انجمن اسلامی دانشجویان عدالتخواه شناخته می شوند.

تشکل های مردمی هم در یک دوره ای عضو جنبش عدالتخواه دانشجویی بودند که در مقطعی خیلی فعال هم بوده اند و بعد رو به افول رفته و از گردونه خارج شده اند.

خبرگزاری دانشجو: به نظر می رسد که جنبش عدالتخواه دانشجویی خود را فراتر از دانشگاه و اساسا به عنوان موتور محرکه یک جنبش مردمی در حوزه عدالتخواه معرفی کرده.

آیا همین طور است؟کلیت حرف شما را قبول دارم، اما باز هم ممکن است شما بپرسید اگر قبول دارید در این 15 سال چه کار کرده اید؟ متاسفانه الان فضای دانشگاه اصلا قائل به فضای طلبگی دانشجویی نیست و این در حالی است که یکی از آرمان های جنبش عدالتخواه این بوده که بین فضای طلبگی و دانشجویی ارتباط برقرار کند به همین دلیل در دوره ای در مدارس علمیه هم تشکل داشتیم مثلا بسیج مدرسه علمیه معصومیه قم عضو اتحادیه بود و حق رای هم داشت و در دوره ای هم از مدرسه علمیه مطهری عضو اتحادیه بودند و هیچ کدام از اتحادیه های دانشجویی این ویژگی را نداشته اند معتقدم که نمی توان از دل ساختار بروکراتیک و سازمانی برخی تشکل ها کاردرآورد در فضای انقلاب هم از تصویری که وزارت علوم و صدا و سیما از تشکل های دانشجویی ساخته اند تسخیر لانه جاسوسی و کمیته صیانت از منافع ایران در نمی آید.

خبرگزاری دانشجو: جنبش دانشجویی همواره مدعی تربیت نیروی کادر تراز برای مدیریت ساختار های انقلاب اسلامی بوده است.

به نظر شما این اتفاق افتاده است یا نه؟اینکه فضای جنبش دانشجویی به پله و نردبان تبدیل می شود متاثر از فضای سیاسی است و به آن نقد وارد است.

در هر حال این نگاه نیز متاثر از این است که به جنبش دانشجویی نگاه پادوی سیاسی و جریان سیاسی داشته باشیم مثلا در دوره ای نماینده فرماندار به عنوان مشاوره جوانان فرماندار در جلسه شورای مرکزی تشکل دانشجویی شرکت می کرد و یا فرمانداری نظر می داد که تشکل فلان کار را انجام دهد یا ندهد که در کنار دخالت مستقیم سیاسیون در جنبش دانشجویی بحث نهاد های امنیتی فضا های محافظه کاری فضا های کدمحوری فضای ما تحلیل می کنیم شما اقدام کنید ما که از همه چیز خبر داریم شما از چیزی خبر ندارید و نگاه های این مدلی را نیز باید اضافه کرد در چنین شرایطی جنبش دانشجویی مدعی است که می خواهم دغدغه مردم را مطالبه کنم باری را از دوش انقلاب بردارم و اگر کسی از آرمان های انقلاب عدول کرد مقابل او بایستم با این وجود اگر قرار باشد جنبش دانشجویی پله و سکوی پرتاب باشد این ادعا محقق نمی شود.

بنده نمی گویم فعال دانشجویی پس از فارغ التحصیلی نباید در نهاد های حکومتی وارد شود.

بنده نمی گویم که جنبش دانشجویی یک فضای آنارشیستی دارد که همیشه خود را در مقابل حاکمیت تعریف می کند و اگر کسی خود را در مقابل حاکمیت تعریف نکند خیانت کرده است.

در هر حال جنبش دانشجویی نباید این گونه فکر کند، اما بنده در خیلی از جلساتی که در حضور مسئولان شرکت کرده ام حس کرده ام نگاه بچه ها نسبت به مسئولان این است که مثلا آقای فلانی شما نمی توانید این کار را اداره کنید پس من جای شما می نشینم! معتقدم این تقلیل دادن مسئله است جنبش دانشجویی اگر می خواهد برای اصلاح فضای کشور هنری به خرج دهد باید فضای گفتمان عمومی را تغییر دهد.

مثلا در اوایل دهه 80 فضای جریان کشور به سمت فضای عدالتخواهی و مبارزه با فساد می شود، البته نمی خواهم بگویم که جنبش عدالتخواه دانشجویی این کار را کرده است، اما در هر حال وقتی که این اتفاقات می افتاد انتظار این است که در سال 84 تغییری اتفاق بیفتد، اما الان که بعد از شش سال از عمر دولت یازدهم و دوازدهم تمام آرزو های این دولت در جریان توافق هسته ای به باد رفته، جنبش دانشجویی نتوانسته این فضا را عوض کند که بخشی از این مسئله به دلیل فضای ناامیدی حاکم بر جنبش دانشجویی و ندیدن فرصت ها است.

در مجموع بنده قائل به این نیستم که جنبش دانشجویی کادر و نیروی مدیریتی برای مجموعه های مختلف نظام تربیت کند و اینکه امروز دانشجویی دبیر تشکلی باشد و فردا مسئول فلان مجموعه شود را قبول ندارم.

ببینید در جنگ یک منطقی وجود داشت که یک نیروی 25 ساله و 30 ساله و 18 ساله فرمانده و یا شهردار می شد.

این موضوع اولا اقتضای اول انقلاب بوده دوم اینکه این رویه یکسری الزامات داشته است مثلا در فضای جنگ کسی نمی گوید من فلان کار را بلدم و در این فضا حلوا پخش نمی کنند که جنبش دانشجویی بگوید من می خواهم فضا را عوض کنم.

در فضای جنگ باید هزینه داد و قطعا در جایی که قرار است هزینه بدهیم کسی ورود پیدا نمی کند و مگر کسانی که آماده هزینه دادن باشند و در هر حال امروز فضای هزینه دادن در جنبش دانشجویی از بین رفته و همه می گویند آرام برویم آهسته بیاییم و هماهنگ باشیم تا اتفاق خاصی نیفتد.

در این فضا از دل جنبش دانشجویی تسخیر لانه جاسوسی که حداقل 35 تا 40 سال سیاست خارجی جمهوری اسلامی را تغییر داد بیرون نمی آید.

در این فضا نمی توان به عنوان جنبش دانشجویی کار کرد و نهایتا فعال دانشجویی می تواند به روابط عمومی و یا مطالبه گر فلان نهاد تبدیل شود.

به نظر بنده اگر کسی با این نگاه وارد تشکل دانشجویی شود که در آینده مسئول شود همان بهتر که نیاید، ولی اگر با نگاه تخصصی به مسائل ورود پیدا کند این اشکال ندارد و فعال دانشجویی هم قطعا زود پیشرفت می کند.

در حال حاضر یکسری تشکل های بی خاصیت را مشاهده می کنیم که به روابط عمومی فلان نهاد و اداره تبدیل شده اند، چون دورنمای آن ها این است که چند روز بعد باید آن طرف میز بنشینند پس باید الان شرایط این طرف میز را رعایت کنند.

خبرگزاری دانشجو: نسبت حزب سیاسی و جنبش دانشجویی در کشورمان را چگونه ارزیابی می کنید و این نسبت باید چگونه باشد؟ بنده قائل به این هستم که تشکل دانشجویی تحت هیچ شرایطی نباید پادوی فضای سیاسی شود، اما اتفاقاتی که افتاده این است که برخی تشکل های دانشجویی از فلان کاندیدا حمایت می کند و این از نظر من مذموم است.

اتفاق دیگری هم که افتاده این است که می بینیم یک جمع سیاسی شکل گرفته و بعد تشکل دانشجویی می گوید من به این جمع اعتماد دارم و هر آنچه آن ها بگویند قبول می کنم و این در حالی است که حتی در فضای حزب هم این اتفاق که کسی چک سفید امضا بدهد نمی افتد.

این نگاه ها متضاد با نگاه امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب است.

امام خمینی (ره) در فضای انتخابات قائل به این بوده اند که ملت باید تحلیل کنند.

امام قائل به این است که احتمال انحراف خواص بالاست، ولی احتمال انحراف 70 میلیون آدم کمتر است، پس تمام تلاش خود را می کند تا این 70 میلیون مطالبه گر بار بیایند و مسائل را تحلیل کنند.

در دیدار های دانشجویی رهبر انقلاب برخی ها از ایشان می پرسند که چگونه بفهمیم در پازل دشمن بازی می کنیم یا نه و نظر شما در مورد فلان موضوع چیست؟ با این وجود رهبر انقلاب بحثی دارند مبنی بر اینکه فضای دانشجویی تحلیل کند هر چند غلط.

در هر حال امروز در فضای دانشجویی گرفتار ماجرایی شدیم با عنوان تحلیل نکنید هر چند درست در چنین فضایی فعال دانشجویی تحلیلی ندارد و منتظر می ماند تا کسی لقمه را به دهن آن ها بگذارد به طور قطع از این فضا دانشجویی تحلیل گر و دانشجویی که بتواند گفتمان را عوض کند خارج نمی شود.

خبرگزاری دانشجو: جنبش دانشجویی در تمام سال های پس از انقلاب نوعی از چسبندگی به قدرت را داشته و در بسیاری از بزنگاه ها به توجیه گری وضع موجود پرداخته است به نظر شما نسبت جنبش دانشجویی با نهاد قدرت و حاکمیت چه انتخابی و چه انتصابی تا الان چگونه بوده و باید چگونه باشد؟جنبش دانشجویی روابط عمومی حاکمیت نیست و باید این را بپذیریم که اگر حاکمیت اشکال و ایرادی دارد این وظیفه جنبش دانشجویی نیست که آن را در فضای دانشگاه توجیه کند، چون اگر هدف توجیه کردن باشد نهاد های حاکمیتی در دانشگاه حضور دارند و می توانند صبح تا شب اشکالات را توجیه کنند.

مشکلی که در فضای جنبش دانشجویی وجود دارد بروز فضای ناامیدی و اصطلاح نمی شود است.

از طرفی جنبش دانشجویی به یک جنبش نق زدن و غر زدن تبدیل شده است و به نوعی نقد جمهوری اسلامی اصالت پیدا کرده و این در بخشی از جنبش دانشجویی مد شده است.

در هر حال در چنین شرایطی جنبش دانشجویی وقتی می بیند آتش انتقاد او اثرگذار نیست منزوی می شود و می گوید این فضا اصلا اصلاح پذیر نیست.

امروز مهمترین معضل و تهدید فضای کشور و جنبش دانشجویی این است که فرصت ها را نبینیم و همین مسئله باعث می شود که دچار یک ذهنیت منفی شویم که نتیجه آن این است که می گوییم ما به هیچ جا نمی رسیم.

بحث جدی بنده این است که جنبش دانشجویی نباید محافظه کار باشد و فقط به ماست مالی مسائل مانند خانه آقای فیروزآبادی و اینکه دادستان مشهد می گوید من دو وجب با خدا فاصله ندارم، بپردازد.

در واقع جنبش دانشجویی نباید این گونه باشد که در گوشه ای بنشیند و استدلال ماست مالی موضوعاتی را که مثلا آمدنیوز منتشر می کند پیدا کند تا اگر کسی سوالی پرسید بتوانند آن را پاسخ بدهند.

از طرفی بنده به این موضوع نیز قائل نیستم که جنبش دانشجویی بگوید فضای سیاهی بر کشور حاکم است و هیچ کاری نمی توان انجام داد و در این 40 سال هیچ اتفاقی نیفتاده است.

معتقدم این دو نگاه به جمهوری اسلامی خیلی ظلم می کنند از این رو حرف بنده این است که باید در فضای وسط بین این دو نگاه به مسائل پرداخت.

یعنی در درجه اول جنبش دانشجویی نباید ناکارآمدی را انکار کند در واقع فضای اجتماعی باید بفهمد ما ناکارآمدی ها را انکار نمی کنیم و درد ها را می فهمیم و بعد برای اصلاح تلاش و از مسئولان مطالبه کنیم و تا ریشه مشکلی کنده نشود ول کن ماجرا نباشیم به نظر بنده با این نگاه کشور رو به جلو حرکت می کند.


کلید واژه ها: دانشجویی - جنبش عدالتخواه دانشجویی - جنبش دانشجویی - روابط عمومی - تشکل دانشجویی - خبرگزاری - روابط - دانشگاه - بسیج دانشجویی - اسلامی - جهاد - انجمن اسلامی - نظام اسلامی - تفاوت - آرمان - کشاورزی - ساختار - کلاسیک - انتخاب - گفتگو - وظیفه - اهمیت - دفتر - صورت - قدیم - محسن - نظام - بسیج

آخرین اخبار سرویس:
استاندار خراسان جنوبی شهادت شهید مشرقی را تسلیت گفت

هیات های مذهبی ضامن استمرار انقلاب اسلامی هستند

اقدام جالب هواپیماهای پاکستانی

حکم خالکوبی، بند انداختن و رنگ کردن مو برای مردان

سردار آزمون: احساس کردم که توپ به سر مدافع عراق برخورد می کند

ظریف: ایرانیان افسانه قدرقدرتی آمریکا را در هم شکستند

نقوی حسینی: موافق با خروج از برجام در شرایط فعلی نیستم

فال روزانه پنجشنبه 27 دی 1397

بیانیه انجمن روزنامه نگاران مسلمان در محکومیت دستگیری مرضیه هاشمی

افتتاح چند پروژه عمرانی در بندر امام خمینی (ره) با حضور وزیر راه

گاف و دروغ شاخدار سایت انتخاب در دفاع از BBC و حمله به شریعتمداری

آماده باش سازمان مدیریت بحران کشور در استان های برف گیر

استاندار خراسان جنوبی شهادت شهید مشرقی را تسلیت گفت

تاکید دوباره ستادکل نیروهای مسلح بر مخالفت با طرح جریمه ریالی غیبت از سربازی در سال آینده

هرکاری که به ضرر مردم باشد دوری خواهیم کرد

هیات های مذهبی ضامن استمرار انقلاب اسلامی هستند

استاندار خراسان جنوبی شهادت شهید مشرقی را تسلیت گفت

دولت ترزا می از مجلس عوام رای اعتماد گرفت

ظریف: ایرانیان افسانه قدرقدرتی آمریکا را در هم شکستند

توییت عراقچی در سومین سالگرد اجرای برجام

انجام مبادلات مرزی بین اروندکنار و فاو در حال پیگیری است

مراسم بزرگداشت غلامرضا اعوانی، فیلسوف معاصر

آیت الله نوری همدانی: مردم آثار ارزانی را در سفره ها احساس نمی کنند

اختتامیه هفتمین سوگواره های عاشورایی عکس و پوستر هیأت برگزار می شود

«چرایی تقابل غرب با مهدویت پس از انقلاب اسلامی» بررسی شد

فتوای عجیب محمد هاشمی درباره غیبت

جهان به دهکده مجازی تبدیل شده است/ به عنوان مسئولان نظام بد عمل کردیم

واعظی دنبال جایگاه آینده خود است

سوء پیشینه کیفری چگونه پاک می شود؟

نجات هفت نفر از اهالی مفقود شده بازفت در کولاک برف

درخواست پلوسی از ترامپ

توییت عراقچی در سومین سالگرد برجام

توضیحات زاکانی درباره تحریف یک جمله توسط تاجزاده

توضیحات زاکانی درباره مناظره با تاجزاده

ترزا می نخست وزیر انگلیس باقی ماند

سیل ارتباط 22 روستای اندیکا را بار دیگر قطع کرد

ترزا می از طرح عدم کفایت سیاسی جان سالم به در برد

عراقچی:ترامپ غیرقابل اعتماد بودن آمریکا را نشان داد

مراسم بزرگداشت غلامرضا اعوانی

همسر شهید حججی جهاد وی را تکمیل کرد

تاکید دوباره ستادکل نیروهای مسلح بر مخالفت با طرح جریمه ریالی غیبت از سربازی در سال آینده

سلاح حوزه زهد و تقواست/ حوزه ای انقلابی است که چیزی در نظر او جاذبه نداشته باشد

انقلاب مدیون حوزه است/ روحانیت محدود به جناح های سیاسی نیست

ماجرای لانه فساد در لرستان از زبان رییس کل دادگستری لرستان

پیوستن مس رفسنجان به جمع تیمهای پلی آف / جنگیدن پالایش آبادان تا لحظه آخر + فیلم

عمل جراحی ترمیم «دایسکشن آئورت» در اردبیل انجام شد

رونمایی از غول جدید تویوتا با 335 اسب بخار قدرت

باهنر و حداد عادل از دستاوردهای فضایی کشور بازدید کردند

پیکر شهید مرادی تشییع و به خاک سپرده می شود

انجام مبادلات مرزی بین اروندکنار و فاو در حال پیگیری است

پرتاب ماهواره منافاتی با قطعنامه های سازمان ملل ندارد

انجام مبادلات مرزی بین اروندکنار و فاو در حال پیگیری است

طرح های ساماندهی محلات تاریخی با نگاه اعتدالی اجرا شوند

توافق هسته ای نشان داد چقدر ایالات متحده غیرقابل اعتماد و اتکاست

زندان های یزد در حرفه آموزی مددجویان، برتر کشور است

ترامپ غیر قابل اطمینان بودن امریکا را نشان داد

جشنواره ملی سرود های انقلابی

ترامپ سخنرانی سالیانه خود را لغو کند

سردار باقری : همکاری های نظامی و دفاعی ایران و جمهوری آذربایجان توسعه می یابد

اعوانی در ضمن انس با قرآن، به مطالعه فلسفه پرداخته است/ دو دلیل نیازمندی انسان معاصر به فلسفه

البرادعی درخصوص تغییر قانون اساسی مصرهشدار داد

فرانسه به مناسبت سومین سالگرد اجرایی شدن برجام بیانیه داد

آمار جالب امام جمعه اصفهان از میزان اشتغال در ایران

اقدام پژوهی چگونه توانستم استرس و اضطراب را در دانش آموزم هستی را برطرف ساخته و سلامت روان را در او شکوفا سازم؟

دختربچه ای که وسط برنامه زنده خیابانی را غافلگیر کرد!

طرح های ساماندهی محلات تاریخی با نگاه اعتدالی اجرا شوند

لزوم استفاده از ابزارهای نوین برای اطلاع رسانی خدمات بانک ملی

نماینده مجلس: از پیچ مشکلات اقتصادی عبور خواهیم کرد

ارتباطات و تکنولوژی در تبیین مسائل اجتماعی دیده نمی شود

درخواست از ترامپ برای لغو سخنرانی سالیانه

مخالف رییس شورای شهر تهران با زیست شبانه در تهران

پیام سردار سلیمانی به فرمانده کل ارتش

نشست بررسی نامه امام خمینی(ره) به گورباچف در حرم امام برگزار می شود

عکس/ حضور «ظریف» در حرم امام حسین(ع)

نماینده مجلس: از پیچ مشکلات اقتصادی عبور خواهیم کرد

برگزاری یازدهمین نشست شب یزد در بیت شهید صدوقی

دولت انگلیس از مرز فروپاشی جان به دربرد

فرزندان «مرضیه هاشمی» به دادگاه احضار شده اند

ایران راهی را خواهد رفت که به نفع منافع راهبردی بلندمدت کشور و مردم ایران باشد

نماینده مجلس: از پیچ مشکلات اقتصادی عبور خواهیم کرد

تصمیم گیری برای تحریم دانشگاهها و ترور دانشمندان

رسانه آمریکایی: احضار فرزندان مجری بازداشت شده پرس تی وی به دادگاه

«مشورت» شریک شدن در عقل و تجربه افراد است

قاسمی: سرنوشت توسعه علمی ایران را قربانی نگرانی های بی اساس بیگانگان نمی کنیم

دمکرات های کنگره آمریکا سخنرانی سالانه ترامپ را لغو می کنند

برای اولین بار در کشور/بالن مدیریت بحران بر آسمان البرز افراشته شد

حتی جنگ نتوانست مردم ایران و عراق را از هم جدا کند

نجات هفت نفر در کولاک برف

نامه تاریخی بنیانگذار انقلاب به گورباچف بررسی می شود

نجات هفت نفر از اهالی مفقود شده بازفت در کولاک برف

فردا در حرم مطهر نامه تاریخی بنیانگذار انقلاب به گورباچف بررسی می شود

زیرساخت لازم برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر امام مهیاست

بهسازی راه های روستایی دیشموک در اولویت مسئولان قرار گیرد

شهید امانی

محرومیت زدایی نهضتی ادامه دار در پرتو انقلاب اسلامی

گزارش تصویری ایران - عراق (آسیا 2019)

دستگاه های فرهنگی جامعه را به سمت نهادینه کردن فرهنگ درست هدایت کنند

ساخت و سازهای حریم رودخانه ولنجک تخریب می شوند

اخلاص در گفتار و عمل رمز تأثیرگذاری بر نفوس است

فرزندان مجری بازداشت شده پرس تی وی به دادگاه احضار شده اند

جنبش دانشجویی روابط عمومی حاکمیت نیست/ تشکل ها دچار «سازمان زدگی» شده اند

جنبش دانشجویی روابط عمومی حاکمیت نیست/ تشکل ها دچار «سازمان زدگی» شده اند