مطالب مرتبط:
ایجاد شهرک تخصصی کفش تبریز حمایت عملی از تولید کننده است
در سال حمایت از تولید ملی، از سیلوهای داخلی حمایت کنیم
رونق تولید در گرو حمایت بیشتر دولت و بانک ها از صنایع است
سومین کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی با رویکرد حمایت از تولید ملی در بستر اقتصاد مقاومتی
تولید انواع منابع تغذیه با پشتیبانی صندوق حمایت از صنایع الکترونیک
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 04:402018-10-17اقتصادي

پازل حمایت از تولید داخل چگونه باید چیده شود؟


بدون شک در برهه حساس کنونی که اقتصاد ایران با مسائل مختلفی همراه شده است و فشارهای بیرونی بر آن تحمیل می شود، حمایت از تولید داخلی صرفا با شعار محقق نخواهد شد و نیازمند آرایش درست تکه های پازلی است که تولیدکنندگان، - مصرف کنندگان و مسئولان را در بر می گیرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، ایران به عنوان یک کشور مستقل در آسیای غربی با بیش از 81 میلیون نفر جمعیت، هجدهمین کشور پرجمعیت جهان به شمار می رود و از نظر برابری قدرت خرید رتبه هجدهم جهان را دارد و از نظر تولید ناخالص داخلی بیست وهفتمین کشور دنیا است.

حمایت از کالاهای ساخت داخل و الزام و یا تشویق مصرف کنندگان به استفاده از کالاهای داخلی موضوعی است که حداقل در سه دهه گذشته همواره از سیاست ها و دغدغه های مسئولین بوده و برای تحقق آن نیز اقداماتی انجام شده است، هرچند که هیچگاه اثربخشی این اقدامات اندازه گیری نشده اما نتایج نشان می دهد تمایل به خرید کالای خارجی افزایش یافته است.

عدم یکپارچگی اقدامات، نبود مطالعات بازاریابی و اصرار بر خرید کالای داخلی بدون در نظر گرفتن نیاز مشتری و بهبود کیفیت محصولات در برخی مواقع مانعی بوده که به واسطه آن عموم مردم از دستیابی به کالاهای با کیفیت و با قیمت مناسب باز مانده اند که نتیجه آن در برخی محصولات (مانند پوشاک) به رشد معضلاتی همچون قاچاق کمک کرده است.

با توجه به تجارب دیگر کشورها و سوابق ایران در زمینه ی حمایت از کالای داخلی موارد پیش رو در جهت کمک به برنامه ریزی پیشنهاد شده و برای تدوین برنامه لازم است تا برخی سوالات به صورت شفاف پاسخ داده شود.

منظور از کالای ایرانی چیست؟ کالاهای هدف کدام هستند؟ برای شناسایی کالاهای مورد حمایت در وهله ی اول باید مشخص گردد که منظور از کالای ایرانی چیست؟ آیا کالاهایی که در کشور مونتاژ می گردد به عنوان کالای ایرانی تلقی می شوند؟ آیا کالاهای تولید شده در مناطق ویژه و مناطق آزاد تجاری به عنوان کالای داخلی محسوب می شوند؟ منظور از حمایت چیست؟ آیا حمایت ها صرفا برای بازارهای داخل کشور است و یا حمایت برای حضور موفق در بازارهای بین المللی را نیز در بر می گیرد؟ مخاطبان اصلی برنامه ها چه کسانی هستند؟ نهادهای درگیر در اجرای برنامه ها چه ارگان هایی هستند؟ پاسخ به این سوالات می توانند جامعه تولید کنندگان و نیز سبد کالاهای تحت حمایت را مشخص نماید چراکه این امر به اجراء موفق برنامه و جلوگیری از هدررفتن زمان، هزینه و امکانات کمک می کند.

هدف؛ حمایت از کالای ایرانی استراتژی پیشنهادی ترجیحا حمایت از کالای ایرانی با فراهم کردن بستر رقابتی و ممانعت از انحصار، فرهنگ سازی در زمینه استفاده از کالای ایرانی، ارتقاء کیفیت کالاهای ایرانی، شناسایی نیازها و سلیقه مشتریان، بهبود نحوه ارائه و عرضه محصولات و بهبود کیفیت خدمات پس از فروش است.

فرصت ها و نقاط قوت در شاخص های بین المللی اندازه بازار ایران بزرگ نشان داده می شود (رتبه ایران در سال 2017 در رکن اندازه بازار در شاخص رقابت پذیری، 19 بوده است) و افزایش قیمت ارزهای خارجی سبب ایجاد مزیت برای کالای ایرانی شده است.

این درحالی است که سطح آگاهی و احساس مسئولیت اجتماعی در جهت ضرورت حمایت از تولید کشور بالا است و زیرساخت های مناسب تولید می تواند در جهت بهبود کمی و کیفی تولیدات موثر باشد (در سال 2017 رتبه زیرساخت ایران در شاخص رقابت پذیری 57 بوده است).

تهدیدها و نقاط ضعف عدم استفاده درست از نقدینگی جامعه در فعالیت های تولیدی، رقابت پذیر نبودن تولیدات داخلی با کالای خارجی از نظر قیمت، کیفیت، سلیقه مشتری، تبلیغات و غیره، وجود معضل قاچاق در کشور و ضعف سیستم های نظارتی برای کنترل آن، سیر صعودی هزینه تولید کالا به دلایل مختلف از جمله نرخ سود بالای تسهیلات بانکی، مالیات، بیمه، تامین اجتماعی، قاچاق، واردات بی رویه و موارد مشابه، ضعف قوانین و آیین نامه های مربوط به حمایت از تولید، ضعف همکاری میان بخش ها و نهادها، عدم مساوات سرمایه گذاران در برخورداری از امکانات کشور، آگاهی پایین تولیدکنندگان از نیاز و سلیقه مصرف کنندگان، ضعف مراجع نظارتی در حفظ کیفیت و استانداردهای تولید و حمایت از حقوق مصرف کنندگان از جمله نقاط ضعف و تهدیدهایی هستند که رسالت حمایت از کالای ایرانی را به خطر می اندازند.

ارکان موثر در پیشبرد هدف "حمایت از تولید داخل" در موضوع حمایت از کالای ایرانی پنج مخاطب اصلی وجود دارد.

مسئولان، تشکل های کارفرمایی و اصناف، بخش های عمومی، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان که هریک وظیفه خطیری بر عهده دارند.

یکی از آسیب های اصلی در این زمینه، عدم توجه به نقش تمامی عناصر و تمرکز صرف بر نقش عموم مردم است.

باید توجه داشت که بازیگر اصلی در موضوع حمایت از کالای ایرانی ابتدا مسئولان و سپس تولیدکنندگان و تشکل های کارفرمایی و اصناف هستند.

بخش عمومی نیز از طریق فرهنگ سازی در دستیابی به این هدف نقش موثری دارد.

در خصوص مصرف کنندگان لازم است برنامه ها با رویکرد متفاوتی نسبت به مسئولان و تولیدکنندگان تدوین شود زیرا نمی توان آن ها را موظف به مصرف کالای ایرانی کرد اما می توان با شناخت نسبت به سلایق و نیازهای آنان وجلب اطمینان در زمینه ی کیفیت قابل قبول، قیمت مناسب و رعایت مسائل حقوقی مصرف کنندگان، آنان را به خرید کالای ایرانی ترغیب کرد.

باید خاطرنشان کرد که منظور از مسئولان، تمام نهادهایی هستند که در نقش های مدیریتی، قانون گذاری و نظارتی فعال هستند.

مهم ترین نهاد در این زمینه دولت است که هدایت تولید و مصرف کشور را به عهده دارد و در این بین نقش وزارت صنعت، معدن و تجارت از بقیه دستگاه ها پررنگ تر است و از دولت انتظار می رود که در حوزه پژوهش و برنامه ریزی، تدوین برنامه های تشویقی برای تولیدکنندگان موفق و موثر در بازار، بازاریابی، توزیع و فروش، فرهنگ سازی، حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان فعالیت کند.

تدوین برنامه های تشویقی برای تولید کنندگان موفق و موثر در بازار این مشوق ها می توانند به صورت ارائه خدمات آموزشی، مشاوره ای و یا تامین برخی از هزینه ها مثلا هزینه اجاره مراکز عرضه محصولات و یا ارائه ی خدمات بازاریابی مشروط به کسب امتیازات لازم باشد.

در عین حال تدوین برنامه های نظارتی و تنبیهی برای عرضه کنندگان کالاهای بی کیفیت (به خصوص در مورد کالاهای مشمول برنامه حمایت)، حمایت از مطالعات کاربردی به منظور شناسایی رفتار مصرف کنندگان و حمایت از انجام مطالعات بازاریابی و قوم شناسی در جهت شناخت نیاز و سلیقه مصرف کنندگان و نحوه ترغیب آنها به خرید کالاهای ایرانی از دیگر مواردی است که باید به آن اشاره کرد.

بازاریابی، توزیع و فروش نوین سازی شبکه های توزیع با تمرکز بر تقویت ارتباط تولیدکننده و توزیع کننده و کاهش هزینه های عرضه محصول، شناسایی کالاهای داخلی که بتوانند با محصولات خارجی رقابت کنند و می توانند مشمول حمایت باشند، طراحی نشان کیفیت و صدور مجوز برای الصاق آن بر روی کالاهای کیفی، نظارت بر توزیع الکترونیکی کالاهای داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای بی هویت به بازار مواردی به شمار می روند که در حوزه بازاریابی، توزیع و فروش جهت حمایت از کالا مطرح هستند.

حمایت از تولیدکنندگان تولیدکنندگان در کنار مصرف کنندگان، مهمترین بخش های این پازل اقتصادی را تشکیل می دهند.

حمایت های مالی از تولیدکنندگان در زمینه های تامین منابع مالی، معافیت های مالیاتی تولید کالاهای مناسب و با کیفیت، حمایت های بیمه ای از کسب وکارهای نوظهور و همسو کردن تمامی سیاست های پولی، بانکی، ارزی در جهت تولید ملی، حمایت های تجاری از تولیدکنندگان از طریق مدیریت صحیح واردات، افزایش تعرفه های وارداتی با هدف مدیریت واردات، مبارزه جدی با قاچاق کالاهای ورودی و خروجی و مبارزه جدی و شفاف با فساد اقتصادی، کاهش تعداد و زمان انجام فرآیندهای اداری جهت تسهیل در راه اندازی و فعالیت بنگاه های اقتصادی، حمایت از کارآفرینان و سرمایه گذاران، حمایت از تولیدکنندگان در جهت بهبود کیفیت تولیدات از طریق ارتقاء سطح فناوری و کیفیت، تامین مواد اولیه مرغوب و تجهیزات مورد نیاز و جهت دهی به خریدهای دولتی و منع خرید کالای خارجی از محل بودجه های دولتی، از الزامات حمایت از تولیدکنندگان هستند.

تولیدکنندگان چه باید بکنند؟ در این بین اما ارتقای کیفیت، به حداقل رساندن هزینه تمام شده تولید، گسترش خدمات پس از فروش و الزام به فرآیند تولید تا پس از مصرف، ذائقه شناسی مصرف کنندگان، نیازسنجی بازار و نگاه به مزیت های داخلی، توجه تولیدکنندگان به بحث نوآوری، خلاقیت، بسته بندی مناسب، بازاریابی کارآمد، تبلیغات موثر، برندسازی و ارتقای بهره وری، ارتقاء سطح تکنولوژی و مهارت نیروی کار و توسعه تولیدات دانش بنیان در جهت بهبود کیفیت تولیدات و افزایش بهره وری، توسعه فروشگاه های عرضه مستقیم کالا و یا ساماندهی عرضه محصولات به منظور کمک به مصرف کنندگان برای شناسایی محصولات داخلی با کیفیت، تقویت بخش طراحی در تولید محصولات (به ویژه در مورد محصولاتی نظیر پوشاک، کفش و غیره)، استفاده از روش های نوین تبلیغات، ارائه آموزش های لازم به نمایندگان و کارکنان بخش فروش که مستقیم با مصرف کنندگان در ارتباط هستند، برندسازی و ایجاد هویت برای کالاهای تولیدی، کاهش هزینه قیمت تمام شده و گسترش خدمات پس از فروش و الزام به فرآیند تولید تا پس از مصرف همگی مواردی هستند که در صورت توجه و رعایت آن ها از سوی تولیدکنندگان امکان تولید محصول با کیفیت و قابل رقابت در بازار فرآهم می کند.

حمایت از مصرف کنندگان در راستای حمایت از مصرف کنندگان نیز کنترل قیمت کالاها و خدمات و نظارت بر حقوق مصرف کنندگان و پرداخت یارانه به مصرف کنندگان کالاهای رقابتی ایران مهمترین مسائلی هستند که باید به آن توجه داشت.

تشکل های کارفرمایی و اصناف تشکل های کارفرمایی و اصناف که شامل اتاق های بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی، اتحادیه ها و انجمن ها می شود، می توانند در نقش واسطه میان دولت و بنگاه عمل کنند تا ضمن انتقال انتظارات بنگاه ها به دستگاه های سیاست گذار در اجرای برنامه ها در صحنه تولید همکاری کنند، بنابراین در تمام حوزه های مسئولان و بخش های عمومی، تولیدکنندگان تشکل های کارفرمایی مشارکت خواهند داشت.

پژوهش و برنامه ریزی تدوین برنامه جامع برای تمامی ذی نفعان با تمرکز بر تولیدکنندگان، تدوین شاخص های ارزیابی تولیدکنندگان توانمند و تولیدکنندگانی که ظرفیت توانمند شدن در کوتاه مدت یا میان مدت را دارند، شناسایی بنگاه هایی با عملکرد تولیدی و صادراتی برجسته و بهره ور در رشته فعالیت های مزیت دار یا راهبردی و شناسایی تولیدکنندگانی که ظرفیت توانمند شدن را دارا هستند به منظور رفع مشکلات آن ها برای حضور موثر و پایدار در بازار از جمله مسائلی است که دولت باید در حوزه پژوهش و برنامه ریزی به آن توجه کند.

بخش های عمومی فرهنگ سازی در جهت ترغیب مردم به مصرف اجناس داخلی، تبلیغات رسانه ای در حمایت از کالای ایرانی، انجام پژوهش های کاربردی از سوی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی در زمینه ی بازاریابی و قوم شناسی در جهت شناخت نیاز و سلیقه مصرف کنندگان و نحوه ی ترغیب آن ها به خرید کالاهای ایرانی، تهیه برنامه های جذاب و غیرشعاری از سوی صداوسیما برای ترغیب مردم به خرید کالاهای داخلی به منظور کمک به اشتغالزایی و توسعه کشور، حضور تولیدکنندگان در برنامه های صداوسیما در جهت ارتقاء آگاهی مصرف کنندگان از فرآیند تولید اطمینان بخش، ایجاد غرفه های دائمی و موقت از تولیدات برتر با نشان کیفیت کالا توسط شهرداری ها در مکان های عمومی مانند پارک ها، ایستگاه های مترو و غیره، مشارکت وزارت آموزش و پرورش در تهیه محتوای درسی و برنامه های گروهی در جهت ترغیب دانش آموزان به استفاده از کالاهای ساخت داخل و برگزاری جشنواره های ملی برای ترویج فرهنگ خرید کالاهای ایرانی در زمره پارامترهایی قرار می گیرند که باید در بخش های عمومی به آن ها توجه کرد.

فرهنگ سازی اما یکی از مهمترین مسائل که همواره مغفول مانده، "فرهنگ سازی" است که به نوبه خود می تواند نگاه به حمایت از تولید داخل را تغییر دهد.

حمایت از فعالیت ها و برنامه های فرهنگی، ایجاد کمپین های تبلیغاتی و ایجاد یک شعار ملی همراه با لوگوی متحد و انتشار همه جانبه آن در رسانه ها، مدارس، سطح شهر و غیره، ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای به تولیدکنندگان و توسعه تفکر از تولید تا پس از مصرف در تولیدکنندگان، از مواردی است که دستیابی به آن ها در بخش فرهنگ سازی می تواند توجه عامه مردم را به حمایت از تولید داخل جلب کند.

گزارش از نیما علیپور، خبرنگار ایسنا انتهای پیام
کلید واژه ها: حمایت - ایران - تولید - برنامه - ایرانی - کشور - مصرف کنندگان - پیشنهاد - تولید کنندگان - خرید - اقتصاد ایران - اندازه گیری - برنامه ریزی - مناطق - بین المللی - مناطق آزاد - بازاریابی - جهان - موفق - مصرف - هایی - مسئولان - افزایش - اقتصاد - تشویق - همراه - مشتری - آرایش - هزینه - درگیر

آخرین اخبار سرویس:
قهوه بخورید تا دیابت نگیرید

آجرهایی که خانه نشد

مظنه آپارتمان در منطقه حکیمیه + جدول قیمت

سعودی ها برای تلافی سورپرایز ترامپ نقشه کشیدند

موافقت برای ایجاد 6 مکان گردشگری در لرستان صادر شد

موج خودجوش روی آوردن به سنت های ایرانی میزبانی در پایتخت

خاک خوردن پراید و تیبا در انبارهای سوریه + عکس

تلاش ناکام رنو برای یافتن جایگزین بازار خودرو ایران

بسته حمایتی 100 تا 300 هزار تومانی برای چه کسانی است؟

منتظر ریزش قیمت مسکن باشیم؟

استخدام کارشناس فروش حرفه ای در شرکت به نوین تجارت نارین

استخدام کارشناس ایمنی در یک شرکت معتبر از تهران و لرستان

ارزآوری خرما ی صادراتی جهرم

حقوق کارمندان و کارگران در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

ماشینِ ثروتمند ترین مرد جهان+عکس

مشکل فرارهای مالیاتی از کجا آب می خورد؟

از ورود دکتر میلسپو و هیات مالی آمریکا به ایران تا مقام اولی ایران در پرداخت یارانه سوخت

این خودروها از امروز 50 هزار تومان جریمه می شوند

استخدام مدیر مالی و اداری،مدیر منابع انسانی،مدیر حقوقی در فارس

استخدام 7 ردیف شغلی در شرکت صنعت داران افتخاری(سُک سُک)-فارس

دولت و راهکارهای حفظ جمعیت روستایی

با 500 میلیون تومان کجای تهران می توان خانه خرید؟ /جدول قیمت

کیفیت نان کشور کاهش یافته است

استخدام کارمند فروش در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

دولت روزانه 704 میلیارد تومان هزینه جاری دارد

کاهش 30 درصدی تولید آیفون ارزان قیمت

احیای وال استریت با عقب نشینی ترامپ/اس اند پی رشد کرد

کتاب نمونه سوالات استخدامی ایران استخدام

حواشی اعدام سلطان سکه و همدست او +ویدئو

نفت ششمین هفته متوالی افت قیمت را به پایان رساند

قطعه سازان پشت درِ بسته سامانه نیما/وروددلالان به تامین مواداولیه

عوارض منازل اجاره ای به شهروندان خارجی در مهریز افزایش یافت

طرح خاموشی یک ماهه چاه های کشاورزی ابرکوه آغاز شد

هزینه وام مسکن برای زوج های تهرانی 14.5 میلیون تومان شد

وزارت کشاورزی: میزان نیترات موجود در سیب زمینی مجاز است

قیمت انواع گوشی های هوآوی در بازار /جدول

سرانجام رشد تعرفه های پزشکی در نیمه دوم 97 و تاکید وزیر بهداشت برای 98

هنر صنعت پرطرفدار در جهان/ توانایی برای حذف فرش ایرانی وجود ندارد

سرانجام رشد تعرفه های پزشکی در نیمه دوم 97 و تاکید وزیر بهداشت برای 98

توافق اربیل و بغداد برای صادرات نفت از کرکوک

نامه نگاری ارزی صادرکنندگان با رییس بانک مرکزی

سناریوهای جدید قیمت گذاری خودرو

صادرات صنایع دستی؛ افزایش یا کاهش؟!

حل مشکل یافتن جای پارک با هوش مصنوعی + فیلم

قبادی جایگزین سینکی شد

دولت و راهکارهای حفظ جمعیت روستایی

تجمع کارگران هفت تپه در اعتراض به معوقات مزدی

ضرر 5000میلیارد تومانی ایران خودرو و سایپا طی شش ماه

تخصیص 68 درصد بودجه دانشگاه ها در 9 ماه سال جاری

12موزه تخصصی در آذربایجان غربی ایجاد می شود

آیا ارز دوباره ارزان می شود؟/چرا ظریف دغدغه پولشویی را دارد؟/در کشور چه خبر است که این همه تضاد میان مسئولین وجود دارد؟

بازار فروش ابزار جادوگری و طلسم+عکس

صرف هزینه 4 میلیون دلاری برای واردات دستکش معاینه + جدول

این نی را بجوید و دوباره استفاده کنید+تصاویر

ارز با قیمت 10 هزار تومان در بازار به تعادل میرسد؟ / روند کاهشی قیمت ارز!؟

بررسی احتمالات افزایش یا کاهش قیمت دلار / سیر نزولی قیمت دلار همچنان ادامه دارد!؟

در بازارهای جهانی؛ قیمت طلا به بالاترین رقم یک هفته گذشته رسید

پیش بینی روند بازار مسکن سخت شد

شماره پیامک سبد کالا 97

آخرین رقم هزینه سبد معیشت کارگران اعلام شد

وعده همتی برای تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات

قاطعیت قضایی در میدان عمل /بازگشت نفت از سرازیری /قفل بر کارت خوان های ارزی

8 توصیه برای افزایش طول عمر دوربین عکاسی

خانه های مسافری از چرخه گردشگری استان حذف نمی شود

کوسه غراوی: طرح مالیات بر عواید سرمایه در بخش مسکن باید جامع تر شود

باران هایی که در سطح معابر به هدر می رود

آخرین قیمت تلفن همراه در بازار + جدول

کاهش 17 درصدی معاملات مسکن در تهران

مظنه فروش کنسرو خوراک بادمجان در بازار چقدر است؟

خرید پرینتر چقدر هزینه دارد؟

بزرگترین تامین سرمایه کشور در بورس تهران درج شد

وزارت اقتصاد و بانک مرکزی ادعای ظریف را تایید نمی کنند

قیمت طلای جهانی گران تر شد

تحقیق و تفحص از واگذاری کشت و صنعت مغان

دومین شرکت رتبه بندی اعتباری از بورس مجوز فعالیت گرفت

کاهش 2 درصدی شاخص بورس در هفته گذشته

اشتیاق زعفرانکاران برای اخذ مجوز ورود به بورس کالا

افت 3 درصدی شاخص فرابورس در هفته ای که گذشت

چرا قیمت نفت رو به کاهش است؟

مبارزه چین با آلودگی هوا از طریق افزایش مصرف گاز طبیعی

بارش در دریاچه ارومیه به متوسط 50 ساله رسید+جدول

صادرکننده ضایعات کارتن شدیم؟!

انتقاد شدید مجری طرح گندم از شورای اقتصاد

مراقب باشیم اروپا با سامانه SPV از ایران باج خواهی نکند

راه های ایران برای مقابله با تحریم نفتی

گزینه های جدی 12 استانداری کشور چه کسانی هستند؟ +سوابق

سهام عدالت چقدر می ارزد؟/از 2.2 میلیون تا 14 میلیون تومان

اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

باران هایی که در سطح معابر به هدر می رود

حقوق کارگر کفاف چند روز را می‎دهد؟

گزارش عجیب و مضحک دولت از دلایل معضلات اقتصادی سال 97/ سهم سوء مدیریت دولت، صفر

ارز با قیمت 10 هزار تومان در بازار به تعادل میرسد؟

برآورد بازگشت 47 میلیارد دلار ارز صادراتی تا پایان سال

اکثر واحدهای تولیدی در آستانه تعطیلی

مشکل فرارهای مالیاتی از کجا آب می خورد؟

واردات بدون نظارت، به بهای پُرکردن جیب عده ای واردات چی؟

تمهیدات بانک مرکزی برای بازگشت ارز ناشی از صادرات به کشور

تمهیدات بانک مرکزی برای بازگشت ارز ناشی از صادرات به کشور

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 26آبان

پشت پرده فشار ها برای افزایش قیمت خودرو

پازل حمایت از تولید داخل چگونه باید چیده شود؟

پازل حمایت از تولید داخل چگونه باید چیده شود؟