مطالب مرتبط:
فارس از آن سوی تالار شیشه ای گزارش می دهد عبور شاخص کل بورس از میانه کانال 168 هزار واحدی/ بازار سهام در انتظار تعدیل نرخ ها
مدیرعاملی سکاندار بورس تهران در انتظار تایید رییس سازمان
کاهش چشمگیر حباب سکه در بازار/ خریداران خودرو سمند بخوانند/ شاخص بورس پرواز کرد
واکنش دور از انتظار بازار بورس آمریکا به معرفی گلکسی نوت 9
فعالان بازار آلومینیوم در انتظار استمرار عرضه ها در بورس کالا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 02:352018-10-16اقتصادي

بورس ها در انتظار پرواز...


نوسان نرخ ارز در ماه های اخیر بسیاری از بازارهای داخلی را تحت تاثیر قرار داده و نگرانی از آینده این بازارها را به دنبال داشته است؛ با این حال بررسی وضعیت بازار سهام و برخی شاخصه ها حکایت از این دارد که قرار است رشد و بازدهی قابل توجهی از سهام ها را شاهد باشیم.

- Ok به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در بررسی وضعیت بازار سهام، عوامل متعددی بر عملکرد آن موثرند که از جمله آنها می توان به قیمت نفت، قیمت طلا، قیمت مسکن، نرخ تورم و نرخ سود، رشد اقتصادی و قیمت محصولات پتروشیمی اشاره کرد.

برابر بررسی های صورت گرفته، نیروی پیشران بازار سهام در سال 97، نرخ ارز خواهد بود که در همین راستا دو سناریو برای نرخ ارز در سال 97 پیش بینی شده که بخشی از آن به وقوع پیوسته است: اول این که جهش نرخ ارز در اثر تداوم تنگناهای دسترسی به شبکه نقل و انتقال بین المللی ارز یا بروز تنش در روابط بین الملی ایران در سایه سیاست های خصمانه دولت ترامپ وهم پیمانان آن ایجاد شود که در این صورت چهارصنعت بزرگ بورس شامل پتروشیمی، فراورده های نفتی، فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی تحت این سناریو، با افزایش قیمت محصولات و سودآوری مواجه خواهند شد و تحت تاثیر این رخداد، شاخص این صنایع و شاخص کل بورس و فرابورس، رشد و بازدهی زیادی را به ثبت خواهند رساند.

دوم این که ثبات نرخ ارز در اثر رفع تنگنای دسترسی به منابع ارزی ایران در خارج از کشور و بازگشت آرامش به روابط خارجی کشوراتفاق بیافتد که تحت این سناریو، به دلیل نبود چشم انداز رشد قیمتهای جهانی، بازدهی بازار سهام بیش از هر چیز بالای نرخ سود بانکی، نقدینگی را به سمت بازار پول و بدهی هدایت کرده و بازار سهام عملا با چشم انداز رشد و جذابیت همراه خواهد بود.

در هر دو حالت به نظر می رسد که بازار سهام تحت تاثیر جهش یا ثبات نرخ ارز، رشد و بازدهی نسبتا زیادی را تجربه خواهد کرد.

رشد 77 درصدی بازار اوراق قرضه در سال 96 در نیمه اسفند ماه سال 1396 ارزش بدهی ایران به 45 هزار میلیارد تومان رسیده که نزدیک به 80 درصد از این اوراق فرابورسی بودند.

بر اساس تحلیل معاونت برنامه ریزی توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران و موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا از اقتصاد ایران در سال 1397، با وجود رشد 77 درصدی بازار بدهی در سال 96، ارزش معاملات اوراق بدهی در فرابورس ایران در یازده ماه این سال، تنها 10 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

کاهش مقطعی نرخ سود دلیل اصلی کاهش سرعت رشد ارزش معاملات بوده است اما به دلیل پیش بینی افزایش نرخ سود این اوراق به بیش از 20 درصد در سال 1397، رونق معاملات اوراق بدهی به طور چشمگیری بیش از سال 96 پیش بینی می شود.

ارزش معاملات بدهی بورسی نیز به دلایل مشابه در سال 1396 در مقایسه با 1395 کاهش یافته است اما معاملات این اوراق نیز متاثر از سیاست احتمالی بانک مرکزی مبنی بر افزایش نرخ سود در سال 1397 به طور ملموسی رونق خواهد یافت.

پیش بینی افزایش مجوز انتشار اوراق قرضه به بیش از 92 هزار میلیارد تومان در حالی که در لایحه بودجه سال 1397 نزدیک به 85 هزار میلیارد تومان مجوز انتشار اوراق بدهی در نظر گرفته شده، کمیسیون تلفیق مجلس پیش بینی کرده که مجموع ارزش این مجوزها به بیش از 92 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند؛ بنابراین رقم مجوزهای قانونی درنظر گرفته شده در بودجه 1397 برای انتشار اوراق بدهی توسط دولت، وزارتخانه ها، شرکتها وسازمانهای دولتی و شهرداری ها بیش از دو برابر اندازه کل بازار بدهی کشور در پایان سال 1396 است لذا پیش بینی می شود مفاد تبصره 5 بودجه 97 به عنوان پیشران اصلی افزایش اندازه بازار بدهی وحجم و ارزش معاملات آن عمل کند و ضمن ایجاد بازدهی های جذاب برای سرمایه گذاران این بازار، نیرویی برای فشار افزایشی به نرخ سود به شمار رود.

حمید حاج اسماعیلی ـ کارشناس مسایل اقتصادی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به افزایش بدهی های دولت به پیمانکاران می گوید: دولت طی چند سال گذشته که دچار مشکل بدهی به پیمانکاران شد، با کمک بانک مرکزی اوراق زیادی منتشر کرد.

برخی از این اوراق قبل از اینکه سود بانکی افزایش یابد، با نرخ های بالای 20 درصد منتشر شده است لذا این عامل کارایی لازم را برای کنترل نقدینگی و ثبات در بازار کار نداشته است.

او می گوید: معمولا دولتها در زمانی که بدهی شان به بانک مرکزی یا پیمانکاران زیاد می شود، اوراق منتشر می کنند ولی این انتشار اوراق هم متعادل نیست چون یا نرخ تورم پایین بوده یا سود بانکی در حد 15 درصد بوده است و این اوراق با نرخ های بالای 15 درصد منتشر شده است.

این کارشناس مسایل اقتصادی با بیان این که مکانیسم دقیقی مبتنی بر نظرات کارشناسی و فنی در حوزه اقتصاد برای توزیع این اوراق درنظر گرفته نشده است، می افزاید: مکانیسم انتشار این اوراق مثل چاپ پول در کشور بوده است؛ هم بازار اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داده و هم بدهی های دولت را افزایش داده است، پس این اوراق بر مبنای هدفی که منتشر شده عمل نکرده و در زمانی هم که منتشر شده حداقل پنج درصد نسبت به سود بانکی نرخش بالاتر بوده است از این رو دولت نه تنها بدهی خود را تسویه نکرده بلکه این بدهی افزون تر شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، پاسخ به این پرسش که چرا بعد از گذشت سالیان متمادی از آغاز به کار بورس اوراق بهادار در ایران و به رغم تمام تلاشهای صورت گرفته در راستای ارتقای کارایی و اثربخشی آن، نقش بازار سرمایه در تامین مالی فعالیتهای بخش حقیقی اقتصاد کشور ناچیز باقی مانده و کماکان بخش اعظم باز تامین مالی کشور را نظام بانکی سنتی به دوش می کشد، به چالشهای نهادی این بازار برمی گردد.

یکی از نخستین الزامات نهادی توسعه بازار سرمایه حفاظت از سرمایه گذاران است.

در نبود نظام موثر حفاظت از سرمایه گذاران، انگیزه کافی برای مشارکت در بازار سرمایه وجود نخواهد داشت و این امر موجب ناکامی بازار سرمایه در تحقق بخشیدن به هدف ذاتی آن می شود که همان تامین سرمایه برای فعالیتهای اقتصادی است.

ایران رتبه 126 جهان در حفظ سرمایه گذاران! بر مبنای آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد ایران در شاخص حفاظت از سرمایه گذاران، در رتبه 126 جهان در میان 137 کشور قرار گرفته است.

کیفیت قوانین و مقررات بورس اوراق بهادار نیز دیگر متغیر مهم نهادی است که برای توسعه بازار سرمایه و نقش آفرینی موثر آن اهمیتی ویژه دارد؛ متاسفانه از این منظر ایران در رده هشت درصد پایین رده بندی کشورهای جهانی در کیفیت قوانین و مقررات بورس اوراق بهادار قرار دارد، از سوی دیگر نبود کارایی در هیات مدیره شرکتها نیز از عوامل مهم دافع سرمایه گذاری در بورس تلقی می شود و متاسفانه ایران در بین 137 کشور جهان از این جهت در رتبه 125 قرار گرفته است.

حاج اسماعیلی در این باره می گوید: ​با بررسی وضعیت افرادی که بورس را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده اند، متوجه می شویم که این افراد رشد و منفعت چندانی از بورس نبرده اند چون بورس جایگاه جدی برای منافع مردم نیست و شاخصهای اصلی برای فعالیت در بازار را ندارد به همین دلیل هم رتبه ما در جهان پایین است؛ لذا مادامی که اقتصاد بخش خصوصی شکل نگیرد و شرکتهای بورس وابسته به بخش خصوصی نباشند، شاخص بورس پایین خواهد بود و تحولاتی که در ارتباط با افت شاخص های بورس رخ می دهد هم از این امر نشات می گیرد.

او می افزاید: یکی از وظایف اصلی بورس این است که مثل بانکها بتواند سرمایه گذاری در اقتصاد کشور را تامین کند.

بورس در کنار بانک معمولا تامین سرمایه بنگاه ها را برعهده دارد و پشتوانه اصلی بازار کار به شمار می رود ولی متاسفانه کاری که بورس در ایران انجام می دهد، این نیست.

به اعتقاد این کارشناس مسایل اقتصادی، افرادی که عمدتا به سمت بورس می روند به دلیل آن است که مرجع دیگری برای داد و ستد در ایران سراغ ندارند و در اثر نابسامانی های اقتصادی از روی ناچاری به خرید و فروش سهام روی می آورند در حالی که اگر اقتصاد کشور شکل منطقی تری به خود بگیرد و نظام بانکی از سودجویی و بنگاه داری دست بردارد، افراد هم بر اساس شرایط منطقی در بورس مداخله می کنند.

او می گوید: ما تا رسیدن به جایگاهی که بتوانیم از بورس به عنوان پشتوانه جدی در تحولات اقتصادی و تامین سرمایه در بازار کار استفاده کنیم، فاصله زیادی داریم لذا باید ثبات جدی در اقتصاد شکل بگیرد و اقتصاد ایران مبتنی بر فعالیتهای بخش خصوصی شود تا به این هدف دست یابیم.

بورسی که در آن واسطه گران و شرکتهای کارگزاری فعالیت کنند، نمی تواند پشتوانه جدی برای اقتصاد ایران باشد.

از دیگر الزامات حیاتی توسعه بازار سرمایه، شفافیت و نظارت پذیری بنگاه های سرمایه پذیر است که مستلزم استانداردهای بالای حسابداری و حسابرسی است.

ایران نیز از حیث این شاخص وضعیت نامناسبی دارد و در زمره 14 درصد کشورهای پایین جهان قرار می گیرد؛ جایگاه ایران در شاخص حفاظت از حقوق سهامداران اقلیت نیز وضعیت نامطلوبی دارد و قرار گرفتن در رتبه 110 از 137 در این شاخص به خوبی نشان دهنده بی انگیزگی آحاد جامعه برای مشارکت در بازار سرمایه است.

رتبه ایران در برخی نماگرهای شاخص رقابت پذیری جهانی تحلیل معاونت برنامه ریزی توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران و موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا در این خصوص بیانگر آن است که تا پایان بهمن ماه 1396 شاخص صنعت شیمیایی، فراورده های نفتی، فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی به ترتیب 34، 79، 74 و 53 درصد رشد داشته اند.

تحت تاثیر رشد این چهار گروه، شاخص چند رشته ای های صنعتی نیز 35 درصد افزایش یافته است، در کنار رشد بازار بورس، شاخص کل فرابورس نیز رشد 23 درصدی را به ثبت رسانده و از رقم 880 واحد در ابتدای سال به 1079 واحد افزایش یافته است.

افت 40 درصدی سرمایه شرکتهای بورسی در سال 96 متاسفانه با وجود بازده بالای بورس در سال 1396، میزان افزایش سرمایه شرکتهای بورسی در 11 ماهه سال 96 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نزدیک به 40 درصد افت کرده است؛ در حالی که هدف ذاتی و مهم ترین نقش یک بازار سرمایه کارا و اثربخش، تامین سرمایه برای توسعه کسب وکار، افزایش تولید و اشتغالزایی است؛ لذا اگر چه بازار بورس اوراق بهادار تهران در سال 1396 از نظر مالی، بازدهی مناسبی را نصیب سهامداران کرده، اما در کمک رسانی و حمایت از بخش حقیقی اقتصاد به گواه روند کاهشی افزایش سرمایه شرکتها، کم توفیق بوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، کارشناسان بر این باورند که یکی از مشکلات جدی اقتصاد ایران، متکی نبودن به بخش خصوصی است.

با توجه به این که بیشتر شرکتهایی که در بورس حضور دارند یا دولتی هستند یا شبه دولتی و بخش خصوصی واقعی در بورس جایگاه ندارد، بورس چندان مورد توجه سرمایه گذاران یا دستکم اولویت سرمایه گذاران نیست.

بازار سرمایه علیرغم ظرفیتهای بالا در اقتصاد ایران جدی گرفته نمی شود و تا وقتی محلی واقعی برای کمک به چرخش اقتصاد و تامین سرمایه بنگاهها و بازار کار نباشد نمی تواند نقش موثر خود را در جهت دهی به اقتصاد ایران ایفا کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بازار - نرخ ارز - سهام - ایران - اوراق - بورس - قیمت - معاملات - درصد - افزایش - پتروشیمی - پیش بینی - شهرداری تهران - اقتصاد - شاخص - اقتصاد ایران - شاخص کل بورس - نقل و انتقال - افزایش قیمت - رشد اقتصادی - برنامه ریزی - روابط - بین المللی - بازنشستگی - کاهش - بینی - کشور - صورت - نرخ تورم - نقدینگی

آخرین اخبار سرویس:
بنیاد مستضعفان 800 واحد مسکونی در منطقه محروم پایتخت می سازد

قیمت طلا، سکه و ارز در آخرین شنبه دی ماه

پدر علم کویرشناسی: چمن سرطان زاست/ کاشت چمن خیانت به محیط زیست است

پرشیا خودرو دو مدل BMW مدل 2017 را قیمت گذاری کرد

سود صد در صد پرورش اسب در مستند منهای نفت +فیلم

توسعه روابط با جمهوری آذربایجان اولویت سیاست خارجی ایران است

تعمیر بازار تاریخی ارومیه و خوی نیازمند اخذ مجوز است

مرغداران خوزستان برای تامین مرغ در بازار استان همکاری کنند

80 مددجوی کمیته امداد پلدشت به اشتغال پایدار رسیدند

سند راهبردی گیاهان دارویی به استان ها ابلاغ می شود

سالانه 2 میلیارد ریال کتاب رایگان در سمنان توزیع می شود

اجرای سه طرح آبخیزداری در جهرم

سرقت یک کلکسیون گرانبها در آمریکا

شفافیت، اولویت کاری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی است

دلیل ناکارآمدی طرح های جامع شهری نگاه بالا به پایین است

نخستین محموله تجاری از بندر نینگو چین وارد منطقه آزاد انزلی شد

ضرورت تسریع اتصال ریل به بنادر انزلی و کاسپین

افزایش قربانیان انفجار خط لوله نفت در مکزیک

سکه نسبت به دو روز پیش 120 هزار تومان گران شد

ایسوس تاریخ عرضه لپ تاپ های گیمینگ خود در ایران را اعلام کرد

لزوم تعیین بودجه 98 دانشگاهها بر اساس میزان تورم

استخدام کارشناس فنی در یک شرکت معتبر در همدان

تغییر موضع بیمه مرکزی در مورد بیمه نامه های جدید شخص ثالث

استخدام فروشنده با مزایا در مجموعه کالای برق بهنام در البرز

شفاف سازی ایران خودرو درخصوص تعهدات ثبت نامی

استخدام ویزیتور حضوری با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

قیمت طلا، سکه و ارز در آخرین شنبه دی ماه

قیمت طلا، سکه و ارز در آخرین شنبه دی ماه

موتور محرکه سه سیکل اخیر گرانی مسکن، بانک های خصوصی بودند

توسعه روابط با جمهوری آذربایجان اولویت سیاست خارجی ایران است

خطر ورشکستگی صندوق مسکن یکم/ مسکن مهر می تواند به فریاد برسد؟

توسعه مخازن نفتی دریای خزر معطل شرکت های خارجی نمی ماند

رفع بیکاری شاه کلید حل مشکلات جامعه است

ظرفیت های سرمایه پذیری آذربایجان غربی معرفی می شود

فاز دوم مجتمع پرورش ماهیان سردآبی سیروان احداث می شود

اختلاف دبیرخانه مناطق آزاد و گمرک درباره گروه چهارم کالایی

سامانه #4*4* برای کسب اطلاع بیمه شدگان تامین اجتماعی از علت عدم دریافت«بسته حمایتی»

تعمیر بازار تاریخی ارومیه و خوی نیازمند اخذ مجوز است

مجوز وزارت صنعت به خودروسازان برای تحویل خودرو های قابل تحویل به جای ثبت نامی

مرغداران خوزستان برای تامین مرغ در بازار استان همکاری کنند

انتقاد از دستورالعمل برنامه و بودجه در مورد قرارداد ها

کنترل و برخورد با گران فروشی در اردبیل

مشاغل خانگی از راه های مهم توسعه کسب و کار + فیلم

فراخوان فرصت سرمایه گذاری در شرکت دانش بنیان فعال حوزه صنعت برق و آب

آخرین جزییات پرداخت بسته حمایتی

نرخ میوه و تره بار با تغییرات جزیی همراه بود + جدول

قیمت طلا، سکه و ارز در آخرین شنبه دی ماه

وجود روابط عمومی قدرتمند و فعال، زمینه ساز ایجاد توسعه سازمانی

صرف ثبت شرکت موجب پرداخت تسهیلات و ارز نمی شود

سند راهبردی گیاهان دارویی به استان ها ابلاغ می شود

قوامی در گفت وگو با فارس: رشد 52 درصدی بودجه شرکت های دولتی در سال آینده/این بودجه باید شفاف باشد

80 مددجوی کمیته امداد پلدشت به اشتغال پایدار رسیدند

زمستان بی باقالی و لبو سر نمی شود

اتصال بندر نینگبو به بندر کاسپین

مشاغل خانگی از راههای مهم توسعه کسب و کار +فیلم

چه عواملی عمر مفید باتری موبایل را کاهش می دهد؟ +اینفوگرافی

حال «ناخوش» هوای شهر

کمک­ هزینه بنیاد ملی نخبگان برای عزیمت به عتبات عالیات/اعلام مهلت ثبت نام

تغییر موضع بیمه مرکزی در مورد بیمه نامه های جدید شخص ثالث

مرکز جدید معاینه فنی خودرو در شهر جعفریه راه اندازی می شود

فاز دوم مجتمع پرورش ماهیان سردآبی سیروان احداث می شود

راهنمایی سرمایه گذاری صنعتی در خراسان رضوی وجود ندارد

سالانه 2 میلیارد ریال کتاب رایگان در سمنان توزیع می شود

اختلاف دبیرخانه مناطق آزاد و گمرک درباره گروه چهارم کالایی

ظرفیت های سرمایه پذیری آذربایجان غربی معرفی می شود

حذف صفر بدون بهره مندی از سیاست های تثبیتی نرخ تورم کارایی چندانی نخواهد داشت

نکات ظریف یک سفر سنگین

بیماری نظام بانکی، علت است یا معلول؟

توصیه های قدیمی ترین مدیرعامل بانک مسکن

شش سفیر فرهنگی بانک صادرات ایران جوایز خود را دریافت کردند

گردهمایی سراسری کارکنان شعب مشهد و دوایر استان های خراسان رضوی و شمالی

راه اندازی سامانه ی صدور حواله ی الکترونیک

روح اله خدارحمی: امیدواری و رضایتمندی جامعه اولویت بانک کشاورزی است

10 تهدید بزرگ برای سلامت بشر در 2019

قیمت طلا، سکه و ارز در آخرین شنبه دی ماه

سوالات استخدامی بانک ملت - بانکدار

راهنمایی سرمایه گذاری صنعتی در خراسان رضوی وجود ندارد

افزایش 62درصدی بارش ها در سرشاخه های زاینده رود

بهره مندی 85 درصدی روستا های لرستان از راه شوسه و جاده

معرفی هواپیمایی لوفتهانزا

فاز دوم مجتمع پرورش ماهیان سردآبی سیروان احداث می شود

ظرفیت های سرمایه پذیری آذربایجان غربی معرفی می شود

82 درصد از مردم آذربایجان غربی برای دریافت کارت هوشمند ملی اقدام نمودند

کمک شهرداریها به کتابخانه های سمنان 11 درصد افزایش یافت

مشکلات پیش روی سرمایه گذاران باید برداشته شود

افزایش 30 درصدی گردشگران سلامت در مشهد

ایجاد اشتغال پایدار در سال حمایت از کالای ایرانی

شاخص کل بورس وارد کانال166هزار واحدی شد/ رشد 536 واحدی شاخص کل

مقدمه ای بر بهترین تجهیزات نورپردازی

راننده محور شدن بیمه شخص ثالث به مفهوم صدور بیمه نامه برای هر راننده نیست

استراتژی بیمه ما ؛ افزایش سودآوری همراه با ارائه هر چه بهتر خدمات

رشد 500 درصدی تعداد بیمه نامه های آتش سوزی بیمه سامان

جذب بازارهای جدید بیمه ای، رسالت اصلی شبکه فروش

انتصاب های جدید دربیمه تجارت نو

آدرسهای پستی قانونی می شوند

شهردار تهران با موتور برقی به بهشت رفت +عکس

استخدام کارشناس شبکه در شرکت صنعتی تکران مبرد در تهران

اسامی برندگان پویش یک قطره کمتر بانک ایران زمین

چرا ماجرای واگذاری ها و سازمان خصوصی سازی به اینجا کشید؟

حذف صفرها از پول ملی اثری در قدرت خرید مردم و تورم ندارد

بورس ها در انتظار پرواز...

بورس ها در انتظار پرواز...