مطالب مرتبط:
فارس از آن سوی تالار شیشه ای گزارش می دهد عبور شاخص کل بورس از میانه کانال 168 هزار واحدی/ بازار سهام در انتظار تعدیل نرخ ها
مدیرعاملی سکاندار بورس تهران در انتظار تایید رییس سازمان
کاهش چشمگیر حباب سکه در بازار/ خریداران خودرو سمند بخوانند/ شاخص بورس پرواز کرد
واکنش دور از انتظار بازار بورس آمریکا به معرفی گلکسی نوت 9
فعالان بازار آلومینیوم در انتظار استمرار عرضه ها در بورس کالا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 02:352018-10-16اقتصادي

بورس ها در انتظار پرواز...


نوسان نرخ ارز در ماه های اخیر بسیاری از بازارهای داخلی را تحت تاثیر قرار داده و نگرانی از آینده این بازارها را به دنبال داشته است؛ با این حال بررسی وضعیت بازار سهام و برخی شاخصه ها حکایت از این دارد که قرار است رشد و بازدهی قابل توجهی از سهام ها را شاهد باشیم.

- Ok به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در بررسی وضعیت بازار سهام، عوامل متعددی بر عملکرد آن موثرند که از جمله آنها می توان به قیمت نفت، قیمت طلا، قیمت مسکن، نرخ تورم و نرخ سود، رشد اقتصادی و قیمت محصولات پتروشیمی اشاره کرد.

برابر بررسی های صورت گرفته، نیروی پیشران بازار سهام در سال 97، نرخ ارز خواهد بود که در همین راستا دو سناریو برای نرخ ارز در سال 97 پیش بینی شده که بخشی از آن به وقوع پیوسته است: اول این که جهش نرخ ارز در اثر تداوم تنگناهای دسترسی به شبکه نقل و انتقال بین المللی ارز یا بروز تنش در روابط بین الملی ایران در سایه سیاست های خصمانه دولت ترامپ وهم پیمانان آن ایجاد شود که در این صورت چهارصنعت بزرگ بورس شامل پتروشیمی، فراورده های نفتی، فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی تحت این سناریو، با افزایش قیمت محصولات و سودآوری مواجه خواهند شد و تحت تاثیر این رخداد، شاخص این صنایع و شاخص کل بورس و فرابورس، رشد و بازدهی زیادی را به ثبت خواهند رساند.

دوم این که ثبات نرخ ارز در اثر رفع تنگنای دسترسی به منابع ارزی ایران در خارج از کشور و بازگشت آرامش به روابط خارجی کشوراتفاق بیافتد که تحت این سناریو، به دلیل نبود چشم انداز رشد قیمتهای جهانی، بازدهی بازار سهام بیش از هر چیز بالای نرخ سود بانکی، نقدینگی را به سمت بازار پول و بدهی هدایت کرده و بازار سهام عملا با چشم انداز رشد و جذابیت همراه خواهد بود.

در هر دو حالت به نظر می رسد که بازار سهام تحت تاثیر جهش یا ثبات نرخ ارز، رشد و بازدهی نسبتا زیادی را تجربه خواهد کرد.

رشد 77 درصدی بازار اوراق قرضه در سال 96 در نیمه اسفند ماه سال 1396 ارزش بدهی ایران به 45 هزار میلیارد تومان رسیده که نزدیک به 80 درصد از این اوراق فرابورسی بودند.

بر اساس تحلیل معاونت برنامه ریزی توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران و موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا از اقتصاد ایران در سال 1397، با وجود رشد 77 درصدی بازار بدهی در سال 96، ارزش معاملات اوراق بدهی در فرابورس ایران در یازده ماه این سال، تنها 10 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

کاهش مقطعی نرخ سود دلیل اصلی کاهش سرعت رشد ارزش معاملات بوده است اما به دلیل پیش بینی افزایش نرخ سود این اوراق به بیش از 20 درصد در سال 1397، رونق معاملات اوراق بدهی به طور چشمگیری بیش از سال 96 پیش بینی می شود.

ارزش معاملات بدهی بورسی نیز به دلایل مشابه در سال 1396 در مقایسه با 1395 کاهش یافته است اما معاملات این اوراق نیز متاثر از سیاست احتمالی بانک مرکزی مبنی بر افزایش نرخ سود در سال 1397 به طور ملموسی رونق خواهد یافت.

پیش بینی افزایش مجوز انتشار اوراق قرضه به بیش از 92 هزار میلیارد تومان در حالی که در لایحه بودجه سال 1397 نزدیک به 85 هزار میلیارد تومان مجوز انتشار اوراق بدهی در نظر گرفته شده، کمیسیون تلفیق مجلس پیش بینی کرده که مجموع ارزش این مجوزها به بیش از 92 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند؛ بنابراین رقم مجوزهای قانونی درنظر گرفته شده در بودجه 1397 برای انتشار اوراق بدهی توسط دولت، وزارتخانه ها، شرکتها وسازمانهای دولتی و شهرداری ها بیش از دو برابر اندازه کل بازار بدهی کشور در پایان سال 1396 است لذا پیش بینی می شود مفاد تبصره 5 بودجه 97 به عنوان پیشران اصلی افزایش اندازه بازار بدهی وحجم و ارزش معاملات آن عمل کند و ضمن ایجاد بازدهی های جذاب برای سرمایه گذاران این بازار، نیرویی برای فشار افزایشی به نرخ سود به شمار رود.

حمید حاج اسماعیلی ـ کارشناس مسایل اقتصادی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به افزایش بدهی های دولت به پیمانکاران می گوید: دولت طی چند سال گذشته که دچار مشکل بدهی به پیمانکاران شد، با کمک بانک مرکزی اوراق زیادی منتشر کرد.

برخی از این اوراق قبل از اینکه سود بانکی افزایش یابد، با نرخ های بالای 20 درصد منتشر شده است لذا این عامل کارایی لازم را برای کنترل نقدینگی و ثبات در بازار کار نداشته است.

او می گوید: معمولا دولتها در زمانی که بدهی شان به بانک مرکزی یا پیمانکاران زیاد می شود، اوراق منتشر می کنند ولی این انتشار اوراق هم متعادل نیست چون یا نرخ تورم پایین بوده یا سود بانکی در حد 15 درصد بوده است و این اوراق با نرخ های بالای 15 درصد منتشر شده است.

این کارشناس مسایل اقتصادی با بیان این که مکانیسم دقیقی مبتنی بر نظرات کارشناسی و فنی در حوزه اقتصاد برای توزیع این اوراق درنظر گرفته نشده است، می افزاید: مکانیسم انتشار این اوراق مثل چاپ پول در کشور بوده است؛ هم بازار اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داده و هم بدهی های دولت را افزایش داده است، پس این اوراق بر مبنای هدفی که منتشر شده عمل نکرده و در زمانی هم که منتشر شده حداقل پنج درصد نسبت به سود بانکی نرخش بالاتر بوده است از این رو دولت نه تنها بدهی خود را تسویه نکرده بلکه این بدهی افزون تر شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، پاسخ به این پرسش که چرا بعد از گذشت سالیان متمادی از آغاز به کار بورس اوراق بهادار در ایران و به رغم تمام تلاشهای صورت گرفته در راستای ارتقای کارایی و اثربخشی آن، نقش بازار سرمایه در تامین مالی فعالیتهای بخش حقیقی اقتصاد کشور ناچیز باقی مانده و کماکان بخش اعظم باز تامین مالی کشور را نظام بانکی سنتی به دوش می کشد، به چالشهای نهادی این بازار برمی گردد.

یکی از نخستین الزامات نهادی توسعه بازار سرمایه حفاظت از سرمایه گذاران است.

در نبود نظام موثر حفاظت از سرمایه گذاران، انگیزه کافی برای مشارکت در بازار سرمایه وجود نخواهد داشت و این امر موجب ناکامی بازار سرمایه در تحقق بخشیدن به هدف ذاتی آن می شود که همان تامین سرمایه برای فعالیتهای اقتصادی است.

ایران رتبه 126 جهان در حفظ سرمایه گذاران! بر مبنای آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد ایران در شاخص حفاظت از سرمایه گذاران، در رتبه 126 جهان در میان 137 کشور قرار گرفته است.

کیفیت قوانین و مقررات بورس اوراق بهادار نیز دیگر متغیر مهم نهادی است که برای توسعه بازار سرمایه و نقش آفرینی موثر آن اهمیتی ویژه دارد؛ متاسفانه از این منظر ایران در رده هشت درصد پایین رده بندی کشورهای جهانی در کیفیت قوانین و مقررات بورس اوراق بهادار قرار دارد، از سوی دیگر نبود کارایی در هیات مدیره شرکتها نیز از عوامل مهم دافع سرمایه گذاری در بورس تلقی می شود و متاسفانه ایران در بین 137 کشور جهان از این جهت در رتبه 125 قرار گرفته است.

حاج اسماعیلی در این باره می گوید: ​با بررسی وضعیت افرادی که بورس را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده اند، متوجه می شویم که این افراد رشد و منفعت چندانی از بورس نبرده اند چون بورس جایگاه جدی برای منافع مردم نیست و شاخصهای اصلی برای فعالیت در بازار را ندارد به همین دلیل هم رتبه ما در جهان پایین است؛ لذا مادامی که اقتصاد بخش خصوصی شکل نگیرد و شرکتهای بورس وابسته به بخش خصوصی نباشند، شاخص بورس پایین خواهد بود و تحولاتی که در ارتباط با افت شاخص های بورس رخ می دهد هم از این امر نشات می گیرد.

او می افزاید: یکی از وظایف اصلی بورس این است که مثل بانکها بتواند سرمایه گذاری در اقتصاد کشور را تامین کند.

بورس در کنار بانک معمولا تامین سرمایه بنگاه ها را برعهده دارد و پشتوانه اصلی بازار کار به شمار می رود ولی متاسفانه کاری که بورس در ایران انجام می دهد، این نیست.

به اعتقاد این کارشناس مسایل اقتصادی، افرادی که عمدتا به سمت بورس می روند به دلیل آن است که مرجع دیگری برای داد و ستد در ایران سراغ ندارند و در اثر نابسامانی های اقتصادی از روی ناچاری به خرید و فروش سهام روی می آورند در حالی که اگر اقتصاد کشور شکل منطقی تری به خود بگیرد و نظام بانکی از سودجویی و بنگاه داری دست بردارد، افراد هم بر اساس شرایط منطقی در بورس مداخله می کنند.

او می گوید: ما تا رسیدن به جایگاهی که بتوانیم از بورس به عنوان پشتوانه جدی در تحولات اقتصادی و تامین سرمایه در بازار کار استفاده کنیم، فاصله زیادی داریم لذا باید ثبات جدی در اقتصاد شکل بگیرد و اقتصاد ایران مبتنی بر فعالیتهای بخش خصوصی شود تا به این هدف دست یابیم.

بورسی که در آن واسطه گران و شرکتهای کارگزاری فعالیت کنند، نمی تواند پشتوانه جدی برای اقتصاد ایران باشد.

از دیگر الزامات حیاتی توسعه بازار سرمایه، شفافیت و نظارت پذیری بنگاه های سرمایه پذیر است که مستلزم استانداردهای بالای حسابداری و حسابرسی است.

ایران نیز از حیث این شاخص وضعیت نامناسبی دارد و در زمره 14 درصد کشورهای پایین جهان قرار می گیرد؛ جایگاه ایران در شاخص حفاظت از حقوق سهامداران اقلیت نیز وضعیت نامطلوبی دارد و قرار گرفتن در رتبه 110 از 137 در این شاخص به خوبی نشان دهنده بی انگیزگی آحاد جامعه برای مشارکت در بازار سرمایه است.

رتبه ایران در برخی نماگرهای شاخص رقابت پذیری جهانی تحلیل معاونت برنامه ریزی توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران و موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا در این خصوص بیانگر آن است که تا پایان بهمن ماه 1396 شاخص صنعت شیمیایی، فراورده های نفتی، فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی به ترتیب 34، 79، 74 و 53 درصد رشد داشته اند.

تحت تاثیر رشد این چهار گروه، شاخص چند رشته ای های صنعتی نیز 35 درصد افزایش یافته است، در کنار رشد بازار بورس، شاخص کل فرابورس نیز رشد 23 درصدی را به ثبت رسانده و از رقم 880 واحد در ابتدای سال به 1079 واحد افزایش یافته است.

افت 40 درصدی سرمایه شرکتهای بورسی در سال 96 متاسفانه با وجود بازده بالای بورس در سال 1396، میزان افزایش سرمایه شرکتهای بورسی در 11 ماهه سال 96 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نزدیک به 40 درصد افت کرده است؛ در حالی که هدف ذاتی و مهم ترین نقش یک بازار سرمایه کارا و اثربخش، تامین سرمایه برای توسعه کسب وکار، افزایش تولید و اشتغالزایی است؛ لذا اگر چه بازار بورس اوراق بهادار تهران در سال 1396 از نظر مالی، بازدهی مناسبی را نصیب سهامداران کرده، اما در کمک رسانی و حمایت از بخش حقیقی اقتصاد به گواه روند کاهشی افزایش سرمایه شرکتها، کم توفیق بوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، کارشناسان بر این باورند که یکی از مشکلات جدی اقتصاد ایران، متکی نبودن به بخش خصوصی است.

با توجه به این که بیشتر شرکتهایی که در بورس حضور دارند یا دولتی هستند یا شبه دولتی و بخش خصوصی واقعی در بورس جایگاه ندارد، بورس چندان مورد توجه سرمایه گذاران یا دستکم اولویت سرمایه گذاران نیست.

بازار سرمایه علیرغم ظرفیتهای بالا در اقتصاد ایران جدی گرفته نمی شود و تا وقتی محلی واقعی برای کمک به چرخش اقتصاد و تامین سرمایه بنگاهها و بازار کار نباشد نمی تواند نقش موثر خود را در جهت دهی به اقتصاد ایران ایفا کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بازار - نرخ ارز - سهام - ایران - اوراق - بورس - قیمت - معاملات - درصد - افزایش - پتروشیمی - پیش بینی - شهرداری تهران - اقتصاد - شاخص - اقتصاد ایران - شاخص کل بورس - نقل و انتقال - افزایش قیمت - رشد اقتصادی - برنامه ریزی - روابط - بین المللی - بازنشستگی - کاهش - بینی - کشور - صورت - نرخ تورم - نقدینگی

آخرین اخبار سرویس:
قیمت سکه و طلا امروز25 آبان ماه 97

قیمت دلار، پوند، یورو و سایر ارزها امروز 25 آبان ماه 97

پیش بینی عرضه دلارهای خانگی به بازار/تداوم کاهش قیمت دلار

صندوق بین المللی پول، اقدامات اقتصادی پاکستان را ستود

موج گرما قدرت باروری حشرات نر را نصف می کند

بیمه سامان و آشنایی دانشجویان با فضای کسب و کار صنعت بیمه

تقدیر معاون سازمان حج و زیارت از خدمت رسانی بانک ملی به زائران اربعین

چگونگی مراودات تجاری ایران و دانمارک

رشد ٢٠ درصدی تولید مرکبات/ نیازی به واردات سیب درختی نداریم

نمایشگاه و فن بازار هفته پژوهش امسال چه ویژگی هایی دارد

ذخایر ارز 100 میلیارد دلار/ شکست تحریم نفت/ تولید و صادرات گاز در اثر تحریم ها کم نمی شود

بهره برداری از بخش مسافری فرودگاه پیام

تولید مصنوعات چوبی در دامغان

پیش‎بینی رکود مسکن تا شهریور 98 | حباب قیمت خانه زمستان 97 می‎ترکد

سالانه 4 درصد تهرانی ها به دیابت مبتلا می شوند

ماجرای کاتالیست های فاقد الزامات آلایندگی

کاهش آمار طلاق

معلمان سطح پایین تری از اساتید دانشگاه ندارند

دلیل کاهش نرخ ارز چیست؟

آخرین اخبار بسته حمایتی دولت 97

برخی از بانک ها در روند کاهشی قیمت دلار خلل ایجاد می کنند

خبری خوش برای کارگران/ افزایش 20درصدی حقوق در سال 98

کسادی بازار مسکن یا رکورد تورمی؟

جوانی که با یک وان پر از سکه، آیفون خرید

پنج میلیارد ریال اعتباربه اوقاف شهرستان جهرم اختصاص یافت

عباس قبادی معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت شد

بی توجهی به پرداخت های خرد بلای جان صنعت پرداخت است

پشت پرده فشارها برای افزایش قیمت خودرو چیست؟

ارز دیگر صعود نمی کند اما آنها که قیمت ها را افرایش دادند هنوز کارشان را ادامه می دهند

دلیلی برای پرداخت یارانه به افراد پردرآمد وجود ندارد

پیش بینی تازه از آینده بازار مسکن

آخرین قیمت خودرو های وارداتی در هفته ای که گذشت + جدول

عرضه تخم مرغ برای تنظیم بازار تهران

پشت پرده فشارها برای افزایش قیمت خودرو چیست؟

کمبود مسکن مصرفی گرانی این واحدها را دامن زده است

گرانترین الماس صورتی جهان فروخته شد

پیشنهاد افزایش 20درصدی حقوق کارگران در سال 98

تخصیص سوخت خودرو های ناوگان های باری بر اساس بار برگ

پیشنهاد افزایش 20 درصدی حقوق کارگران در سال 98

افزایش قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

خورشید مصنوعی ساخته شد+عکس

مداد رنگی فروشی متفاوت در بازار تهران +عکس

مراسم وداع با مرحوم نوربخش در گرگان + تصاویر

تامین مواد اولیه صنعت پوشاک/کالای موردنیاز نباید بی رویه صادر شود

بی نظیرترین مجموعه سنگنوردی کشور در همدان بازسازی شد

پیش‎بینی رکود مسکن تا شهریور 98

استخدام نیروی خدماتی خانم در شرکت آیچین تجارت ارس

استخدام 4 ردیف شغلی در شرکت آیچین تجارت ارس

سقوط آزاد قیمت در بازار ارز و طلا

واریز بخشی از مطالبات مالباختگان پرونده فرش، گلیم و گبه کرمانشاه

مراقب باشیم اروپا با سوییفت از ایران باج خواهی نکند

هشدار رییس سازمان جهاد کشاورزی به مراکز متخلف تولید بذر

لزوم ورود خیرین به پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری کشور

آیا دریافت غذا از عراق به جای پول گاز صحت دارد؟

اعلام شرایط فروش و طرح مشارکت در تولید شاسی بلند BYD S6

گرانی سرسام‎آور، آجیل فروشان را بیکار کرد

پنجاه میلیون خانه خالی: کابوس اقتصاد چین

گزارش IMF از 13 شاخص اقتصاد ایران در سایه تحریم

نظر وزیر راه ، افزایش وام مسکن است

عرضه تخم مرغ تنظیم بازاری در تهران

آیا دریافت غذا از عراق به جای پول گاز صحت دارد؟

رکود در بازار مسکن ­تا پایان پاییز ادامه دارد/ قیمت ها تغییری نمی کند

بوی خوش زعفران در خانه های کشاورزان با کمک بورس کالا/ قیمت طلای سرخ واقعی شده است

عرضه تخم مرغ تنظیم بازاری در تهران

قیمت سکه 25 آبان 97 اعلام شد

ایران 60 هزار تن برنج از هند خریداری می کند

سقوط قیمت دلار در صرافی‎ها به کانال 11000 تومان

اتحادیه اروپا فهرستی از تحریم های تلافی جویانه برای آمریکا آماده می کند

قیمت تولید زراعی،باغی و دامداری 25.6 درصد گران شد

توزیع تخم مرغ تنظیم بازار در تهران + قیمت جدید

سهم بانک ها از گرانی چقدر است؟

پرداخت یارانه 200هزار تومانی به کارگران و کارمندان با حقوق زیر 3میلیون

75 درصد گاز ارسالی به مشعل پالایشگاه سرخس بازیابی می شود

دانشگاه ها در شرایط تحریم نیازهایشان را اعلام کنند/ واردات مواد اولیه نباید متوقف شود

دو مدل جدید هیوسانگ رونمایی شد

استخدام مدیرعامل،کارشناس فروش در شرکت زیست فن آوری ایتا صدرا

نگرانی گاوداران خراسان شمالی از کاهش جمعیت دام مولد

75 درصد گاز ارسالی به مشعل پالایشگاه سرخس بازیابی می شود

80 کیلومتر از محور اسفراین تا مشهد کوتاه می شود

بررسی وقوع رکود تورمی در بخش مسکن به خصوص در پایتخت

تغییر در اعضای هیات مدیره انجمن صنفی تهیه کنندگان مستقل سینما

حمایت دولت از تامین مواد اولیه صنعت پوشاک

تامین 80 درصد نیاز خودروسازان در داخل

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه مشخص شد

دیگر دلیلی برای پرداخت یارانه به افراد پردرآمد وجود ندارد

بازار آمریکا را برای همیشه از دست دادیم

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه اعلام شد

«پژو پارس اتوماتیک» 3 میلیون تومان ارزان شد

مراقب باشیم اروپا با سامانه SPV از ایران باج خواهی نکند

پشت پرده فشارها برای افزایش قیمت خودرو چیست؟

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار: افزایش مزد کارگران بیش از یکبار در سال قانونی نیست

آیا بحران نفتی سال 2014 تکرار می شود؟

پشت پرده فشار ها برای افزایش قیمت خودرو

مصرف برق مساجد و مدارس تا سه برابر افزایش یافت

اطلاعیه وزارت صنعت درباره افزایش قیمت خودرو

بررسی افزایش دوباره قیمت خودرو در مجلس با حضور وزیر

علت عدم توسعه پالایشگاه ها/ خام فروشی نفت؛ پاشنه آشیل اقتصاد

واردات جگر در دستور کار قرار گرفت/ بازار دل و جگر با مشکل مواجه شده است

کاهش 30 درصدی تولید آیفون ارزان قیمت

تخم مرغ هایی که می خواهند بازار را تنظیم کنند

بورس ها در انتظار پرواز...

بورس ها در انتظار پرواز...