مطالب مرتبط:
21 روز تا پایان مهلت FATF و آغاز خودتحریمی
همکاری با FATF و پیوستن به CFT به اقتصاد کمک نخواهد کرد
بر مبنای منافع ملی و قوانین داخلی با «FATF» همکاری می کنیم/ برای اثبات بی گناهی دیپلمات بازداشت شده، در تماس دائم با اروپایی ها هستیم
همکاری با FATF در راند آخر
فلاحت پیشه: با عدم تصویب لوایح چهارگانه FATF بانک های روسیه هم با ما همکاری نمی کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 01:322018-10-16اقتصادي

تجویز خودتحریمی برای همکاری با FATF


بیش از دو سال است که منتقدان همکاری گسترده ایران با FATF تاکید دارند که اجرای کامل برنامه اقدام این نهاد باعث خود تحریمی می شود.

- ": مدیر گروه پژوهشی بانکداری پژوهشکده پولی و بانکی به عنوان یک مقام بانک مرکزی طی یک یادداشت و در دفاع از FATF در موضعی عجیب پیشنهاد کرده است چون تبادل اطلاعات بین واحدهای اطلاعات مالی برای نهادها و افرادی که در لیست تحریم قرار گرفته هزینه ساز خواهد بود این افراد و مجموعه ها از طریق نهادهای مالی که آنها نیز مشمول تحریم ها هستند کارشان را پیش ببرند، با این پیشنهاد بخش زیادی از نهادهای امنیتی و اقتصادی کشور باید در داخل کشور مورد تحریم قرار گرفته و این نهادها و سازمان ها مشکلات را بین خودشان حل کنند! پس از اجرایی شدن برجام در اواخر سال 94، دولت روحانی متوجه شد که علی رغم وجود این توافق، بانک های خارجی همکاری لازم با ایران را ندارند.

از سوی دیگر، از طرف غرب بخصوص اروپا، این پیام به مسئولان دولتی منتقل شد که برای حل مسائل بانکی باید استانداردهای گروه ویژه اقدام مالی (FATF) اجرایی شود.

بنابراین همکاری دولت با FATF به شدت گسترش یافت و منجر به تحمیل برنامه اقدامی 41 بندی به ایران در اوایل سال 95 شد.

دولت پس از اجرای بخش زیادی از برنامه اقدام، به مجلس شورای اسلامی فشار سنگینی وارد کرد تا 4 لایحه مرتبط با FATF را تصویب کند که یکی از این لوایح مصوب و ابلاغ شد ولی سه لایحه دیگر بین مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمد است.

این مسیر در حقیقت ادامه مسیر برجام است که حل مشکلات کشور را به خارج گره می زند.

پشت صحنه این تفکر، مدیران و کارشناسان نهادهای مختلف فکری و پژوهشی دولت قرار دارند که تصمیمات مقامات ارشد دولتی ناشی از تصمیم سازی های آنهاست.

یکی از این نهادهای تصمیم ساز در حوزه مسائل بانکی، پژوهشکده پولی و بانکی است که وابسته به بانک مرکزی می باشد.

حدود دو هفته قبل و در اوج درگیری ها درباره تصویب یا عدم تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) در مجلس، مهرداد سپه وند، مدیر گروه پژوهشی بانکداری پژوهشکده پولی و بانکی، یادداشت مهم و مفصلی درباره FATF تحت عنوان پاسخ به منتقدان FATF منتشر کرد.

در ادامه به بررسی ادعاهای مطرح شده توسط مدیر گروه پژوهشی بانکداری پژوهشکده پولی و بانکی در این یادداشت می پردازیم.

عدم بازگشت ایران به لیست سیاه در صورت مذاکرات فعالانه با کشورهای چین، روسیه و ترکیه سپه وند درباره شیوه تصمیم گیری در FATF نوشته است : نحوه تصمیم گیری برخلاف آنچه ادعا شده در FATFمبتنی بر نظر واحد نیست.

از این رو برخلاف رویه ای که در شورای امنیت استفاده می شود برای هیچ یک از اعضا حق وتو در نظر گرفته نشده است.

بلکه اجماع موثر مدنظر است که در آن علاوه بر مذاکرات مستدل باید دو یا چند عضو از اعضا FATFبا بازگرداندن ایران به لیست اقدام متقابل مخالفت نمایند که با نگاهی به تجارب گذشته این امر شانس بالایی ندارد .

این موضوع که برای تصمیم گیری در FATF نیاز به اجماع موثر است و مخالفت صرفا یک کشور نمی تواند موثر باشد و حداقل دو یا سه کشور باید با بازگشت ایران به لیست سیاه مخالفت کنند تا این اتفاق نیفتد، سخن صحیحی است.

مدیر گروه پژوهشی بانکداری پژوهشکده پولی و بانکی نتیجه اشتباهی از این گزاره صحیح می گیرد و ادعا می کند این امر شانس بالایی ندارد.

این در حالی است که اگر وزارت امور خارجه به همراه تیم مذاکره کننده ایران، دیپلماسی قدرتمندی را با سه کشور چین، روسیه و ترکیه داشته باشند، می توانند از بازگشت ایران به لیست سیاه (حالت اقدام متقابل) FATF جلوگیری کنند.

بخصوص اینکه توجه داشته باشیم ایران بخش زیادی از برنامه اقدام 41 بندی FATF را اجرایی کرده است و مستحق بازگشت به لیست سیاه این نهاد بین الدولی نیست.

آدرس اشتباه درباره امکان موافقت آمریکا با خروج ایران از لیست سیاه FATF در ادامه این یادداشت، سپه وند با اشاره به اینکه ورود و خروج کشورهای مختلف به لیست خاکستری امکان پذیر است، ادعا کرده است که ایران نیز می تواند از لیست سیاه خارج شود.

برای بررسی این ادعا لازم است ابتدا توضیح دهیم که به طور کلی و در فضای رسانه، می توان لیست های FATF را به دو دسته سیاه و خاکستری دسته بندی کرد.

در ادبیات FATF، لیست سیاه، کشورهایی هستند که باید علیه آنان اقدام متقابل انجام شود و لیست خاکستری کشورهایی هستند که تحت نظر این نهاد بین الدولی قرار دارند.

ده کشور در لیست خاکستری و دو کشور ایران و کره شمالی در لیست سیاه قرار دارند که ایران دو سال است از لیست سیاه تعلیق شده و تاکنون هیچ کشوری از این لیست خارج نشده است.

همچنین مدیر گروه پژوهشی بانکداری پژوهشکده پولی و بانکی در رابطه با امکان موافقت آمریکا برای خروج ایران از لیست سیاه FATF، مثال خروج کوبا از لیست خاکستری را بیان کرده است.

این درحالی است که اولا: کوبا در لیست سیاه نبوده و در لیست خاکستری بود.

ثانیا: این کشور در راستای تنش زدایی خود با آمریکا در دوران اوباما توانست خود را از لیست خاکستری خارج کند و خروج این کشور از لیست خاکستری، نتیجه همکاری فنی با FATF نبود، بلکه نتیجه همگرایی سیاسی این کشور با آمریکا بود.

به علاوه، سپه وند مدعی است: متدولوژی ارزیابی برای رفتار با کشورها از جهت ارزیابی ریسک، همسان است و نمی توان صرف وجود آمریکا را در این کارگروه ویژه دلیلی برای قطعیت رفتار با ایران صرف نظر از اصلاحات و اقدامات انجام شده توسط کشورمان عنوان کرد .

مدیر گروه پژوهشی بانکداری پژوهشکده پولی و بانکی در حالی این ادعا را مطرح می کند که این نهاد در متدولوژی های خود اعلام کرده که شرایط و زمینه (context) کشورها در ارزیابی بسیار مهم است.

به بیان ساده تر، FATF در مواجهه با کشورهای مختلف، رفتار متفاوتی دارد و قاعدتا رفتاری که با کوبا داشته است، نمی تواند مبنای رفتار با ایران باشد.

به همین دلیل، برنامه های اقدام متفاوتی را به کشورهای مختلف تحمیل می کند.

علاوه بر این، پرونده هسته ای ایران نشان داده است که قدرت های جهان با هیچ کشوری همچون ایران برخورد نمی کنند و برخوردهای سیاسی با کشورمان باعث می شود تا ما در جهان یک استثنا باشیم و مقایسه ایران با کشورهای دیگر، کاراشتباهی است.

ادعای مضحک پایبندی عملی 205 کشور جهان  به اجرای استانداردهای FATF! در بخش دیگری از یادداشت سپه وند آمده است: مسئله اصلی این است که یک کشور نه فقط درلفظ و بیان توصیه های FATF را بپذیرد، بلکه در عمل نیز به یک برنامه عملی برای اصلاح ترتیبات حقوقی و عملیاتی خود در جهت اجرایی کردن این توصیه ها پابند باشد.

این همان چیزی است که تقریبا به جز کره شمالی ، همه  205 کشورجهان آن را پذیرفته اند .

مدیر گروه پژوهشی بانکداری پژوهشکده پولی و بانکی در حالی ادعا می کند که همه 205 کشور در جهان در حال اجرای استانداردهای FATF هستند که اگر تمامی این کشورها به این استانداردها عملا پایبند هستند، پس چه کسی داعش و القاعده و گروه های تروریستی مختلف را تامین مالی می کند؟ ثروتمندان جهان چگونه با پولشویی، در بانک های اروپایی (از جمله بانک های سوییسی) ثروتهای خود را جابه جا می کنند؟ این وضعیت در جهان نشان می دهد که بسیاری از کشورها، پایبندی عملی به استانداردهای FATF ندارند و به طور صوری و نمایشی، خود را پایبند به این استانداردها نشان می دهند.

منزوی شدن ایران در صورت حضور در لیست سیاه FATF، توهم یا واقعیت؟ سپه وند در ادامه یادداشت خود ادعاهای عجیب تری مطرح کرده و نوشته است: بیرون ماندن از حلقه شبکه کشورهایی که با FATF همکاری می کنند و عدم همکاری جریمه سنگینی از طرف دیگر کشورها، که هم اکنون تقریبا همه کشورهای جهان را شامل می شود، در بر خواهد داشت.

پیامد عملی عدم همکاری با این سازمان وارد شدن در لیست اقدام متقابل است.

انتظار روابط مالی از سایر کشورها از جانب کشوری که در لیست اقدام متقابل است کاملا واهی است.

     نه روسیه، نه چین، نه عراق و نه هیچ کشور دیگر حاضر نخواهد بود در صورت وارد شدن ایران در لیست اقدام متقابل با بخش مالی ایران تعامل داشته باشد .

درباره این ادعاهای مدیر گروه پژوهشی بانکداری پژوهشکده پولی و بانکی این نکات مطرح است: الف- ایشان باید به این سؤال پاسخ دهند که در سال هایی که ایران به طور قطعی در لیست سیاه FATF قرار داشت (قبل از تیر 95) تعاملات بانکی و مالی کشور با خارج کاملا قطع بود؟ جواب این سؤال، قطعا منفی است و از سال 90 تا 95 که در لیست سیاه این نهاد قرار داشتیم، تعاملات ما با خارج از کشور حجم بسیار بالایی داشت.

بنابراین سابقه همکاری کشورهای دیگر با ایران نشان می دهد که این کشورها در همکاری های خود با کشورمان، نقش زیادی نسبت به FATF قائل نیستند یا حداقل FATF در حدی برای آنها اهمیت ندارد که تعاملات خود را با کشورهای داخل لیست سیاه آنها قطع کنند.

ب- ایشان باید به این سؤال پاسخ دهند که در شرایطی که تحریم های ثانویه بانکی آمریکا بر ایران اعمال می گردد، لیست سیاه FATF چقدر برای کشورهای دیگر مهم خواهد بود؟ به عبارت دیگر، از دیدگاه ایشان اگر هم اکنون از شرکت ها و بانک هایی که ایران را ترک می کنند، که به گفته مارشال بیلینگزلی (رییس FATF) در حدود 100 شرکت هستند، سؤال شود که اگر ایران از لیست سیاه FATF خارج شود، آیا آنها چشم خود را بر خروج آمریکا از برجام می بندند و با ایران همکاری خواهند کرد یا خیر، پاسخ آنها چیست؟ واقعیت این است که در شرایطی که مسئله بزرگ تری به نام تحریم های ثانویه بانکی آمریکا برای ایران وجود دارد، حضور یا عدم حضور در لیست سیاه FATF مسئله ای حاشیه ای خواهد بود.

کما اینکه ایران در سال های 92 تا 94 تحت این تحریم های آمریکا بود ولی مسئولین دولت روحانی به فکر خروج از لیست سیاه FATF نبودند.

تداوم تلاش ها برای بزرگنمایی غیرواقعی اهمیت FATF سپه وند در بخشی دیگر از این یادداشت مدعی شده است: نمی توان هیچ مجموعه ای را در جهان در حوزه پولشویی همتای  FATFبه حساب آورد.

این نهادی است که سازمان ملل، صندوق و بانک جهانی و سایر نهادهای بین المللی همکاری با آن را توصیه می کنند و جایگزینی هم ندارد .

موافقان همکاری گسترده با FATF، از ابتدای مطرح شدن این موضوع در ایران تلاش داشتند آن را نهادی بین المللی و صرفا فنی و نه سیاسی نشان دهند.

این در حالی است که این حجم از اهمیت قائل شدن به FATF توسط سپه وند و سایر همفکران ایشان در این زمینه، واقعی نبوده و اهمیت این نهاد توسط موافقان آن در ایران بزرگنمایی شده است زیرا:  اولا: کل اعضای این نهاد بین الدولی، 35 کشور به اضافه دو نهاد منطقه ای است.

 ثانیا: از این 35 کشور، 18 کشور، یعنی بیش از نیمی از آن را کشورهای اروپایی تشکیل می دهند.

ثالثا: اعترافات مدیران ارشد وزارت خزانه داری آمریکا از جمله زاراته و مندلکر و همچنین ریاست یکی از همین مدیران بر FATF نشان می دهد که این کشور سیطره کاملی بر FATF دارد و یک نهاد فنی، غیرسیاسی و بین المللی نیست.

آیا اجرای کامل برنامه اقدام FATF منجر به لو رفتن اطلاعات اقتصادی ایران نخواهد شد؟ سپه وند در بخش دیگری از این یادداشت، نوشته است: هراس افکنی به این شکل که ایجاد مرکز اطلاعات مالی برای  تمرکز بخشیدن به اطلاعات، تبادلات و کنترل ریسک پولشویی به معنی گردن نهادن به هر گونه درخواست تحویل اطلاعات و از آن فراتر گزارش دهی دوره ای و اتصال خودکار کشورهای متخاصم به اطلاعات نظام پرداخت ماست سراسر کذب است و حقیقت ندارد .

این صحبت مدیر گروه پژوهشی بانکداری پژوهشکده پولی و بانکی که واحد اطلاعات مالی قرار نیست به صورت دوره ای یا به صورت آنلاین به کشورهای متخاصم اطلاعات دهد، سخن صحیحی است و البته هیچ کدام از کارشناسان مخالف همکاری گسترده ایران با FATF هم ادعا نکرده اند که قرار است به شکل دوره ای یا اتصال آنلاین، اطلاعات اقتصادی ایران به کشورهای دیگر منتقل شود.

مسئله اصلی اینجاست که مطابق با برنامه اقدام FATF در صورتی که کشورهای دیگر از ایران جزییات اطلاعات تراکنش های مشکوکی را درخواست کنند، کشورمان ملزم است این اطلاعات را به کشور مزبور ارائه دهد.

همچنانکه برخی از گزارش های رسانه ای و مصاحبه نمایندگان مجلس موید این است که در زمستان سال گذشته اطلاعات صرافی ها توسط واحد اطلاعات مالی ایران به کشورهای خارجی منتقل شده است (البته تعداد این صرافی ها توسط وزارت اقتصاد تکذیب شد اما اصل این خبر هیچگاه تکذیب نشد).

همچنین سپه وند در بخش دیگری از این متن صراحتا بیان کرده است: احساس نیاز به ترتیباتی برای رصد تبادلات مالی و جرم انگاری پولشویی فلسفه ایجاد  FATF است و این بدون تمرکز و تبادل اطلاعات امکان پذیر نیست .

این جمله مدیر گروه پژوهشی بانکداری پژوهشکده پولی و بانکی نشان می دهد که موافقان FATF خود نیز می دانند که مبنای FATF بر تبادل اطلاعات (بخوانید لو رفتن اطلاعات) است اما به این نکته توجه نمی کنند که تبادل اطلاعات برای کشوری که درگیر پیچیده ترین جنگ اقتصادی در جهان است، به منزله لو رفتن اطلاعات اقتصادی و باز شدن مشت ایران در این جنگ خواهد بود که نتیجه ای جز بدتر شدن وضعیت اقتصادی و شکست نخواهد داشت.

در ادامه این متن، سپه وند درباره شیوه انتقال اطلاعات بین کشورها، نوشته است: درخواست کننده  باید توجیه لازم را برای درخواست اطلاعات داشته باشد.

و این را واحد اطلاعات مالی کشوری که قرار است اطلاعات بدهد می تواند مطالبه کند .

این سخنان مدیر گروه پژوهشی بانکداری پژوهشکده پولی و بانکی نیز کاملا صحیح است و آمریکا می تواند با این توجیه که سپاه را در لیست تروریستی خود قرار داده است، اطلاعات کشور را از واحد اطلاعات مالی مطالبه کند.

اما آیا ایران می تواند توجیه آمریکا را نپذیرد؟ فرض کنیم که توجیه آمریکا را نپذیرد و درخواست آن را نادیده بگیرد، اگر همزمان بیست کشور همراه آمریکا حجم زیادی از اطلاعات را درخواست کنند، ایران می تواند همه آنها را نادیده بگیرد؟ تا کی و کجا می تواند انبوه درخواست هایی که از سوی کشورهای همپیمان با آمریکا را رد کند؟ رد این حجم از درخواست ها، برای ایران هزینه نخواهد داشت؟ این اقدام باعث نمی شود که کشورمان را به تامین مالی تروریسم و پولشویی و عدم همکاری با جامعه جهانی متهم کنند؟ این روند باعث پرونده سازی در FATF علیه ایران نخواهد شد؟ اتفاق آشنایی که در جریان پرونده سازی های هسته ای علیه ایران انجام گرفت.

تجربه ایران در انتقال اطلاعات هسته ای توسط بازرسان آژانس   بین المللی انرژی اتمی نشان می دهد که خروج اطلاعات از ایران به منزله دسترسی آمریکا به آن خواهد بود و هیچ تضمینی وجود ندارد که در صورت خروج اطلاعات، کشور مورد تعامل، این اطلاعات را به آمریکا ارائه نکند.

تجویز خودتحریمی در جهت تحقق اراده آمریکا! سپه وند در بخش پایانی یادداشت خود پرده از واقعیت بزرگی برداشته و نوشته است: اما این ادعا که تبادل اطلاعات بین واحدهای اطلاعات مالی برای نهادها و افرادی که در لیست تحریم قرار دارند و یا آنها که به هر دلیلی درگیر فعالیت ها شده اند یا خواهند بود که از نظر پولشویی و تامین مالی تروریسم مشکوک قلمداد می شوند، هزینه ساز خواهد بود، کاملا به جا و درست است.

راه حل می تواند آن باشد این افراد و مجموعه ها از طریق نهادهای مالی که آنها نیز مشمول تحریم ها هستند کارشان را پیش ببرند.

الگویی که چین در تعامل با ایران از آن بهره برده است.

وجود اشخاصی در کشور که در لیست تحریم ها هستند می تواند نافی همکاری با FATF نباشد.

برای نمونه می توان به تجارب روسیه، چین، ترکیه و لبنان در این زمینه اشاره کرد و از آن کمک گرفت .

بیش از دو سال است که منتقدان همکاری گسترده ایران با FATF تاکید دارند که اجرای کامل برنامه اقدام این نهاد باعث خود تحریمی می شود.

اما هیچکدام از این کارشناسان نمی توانستند مفهوم خود تحریمی را به خوبی مدیر گروه پژوهشی بانکداری پژوهشکده پولی و بانکی به مخاطبان منتقل کنند.

این مدیر پژوهشکده وابسته به بانک مرکزی در این بخش از یادداشت خود، به مسئولان ارشد کشورمان پیشنهاد می کند که 285 فرد، شرکت و نهاد خود از جمله سازمان صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و.

(یعنی بخش زیادی از نهادهای امنیتی و اقتصادی کشور) را تحریم کرده و این نهادها، خودشان مشکل خود را حل کنند.

به چه روش؟ به روش همکاری با نهادهای تحریمی و عدم همکاری نهادهای دیگر با نهادهای تحریمی و این معنایی جز خودتحریمی ندارد.

ادامه این روند، به معنای دوپاره شدن کشور بوده و منجر به عمیق شدن شکاف تحریمی ها – غیرتحریمی ها و منزوی شدن نهادهای تحریمی خواهد شد.

در واقع، در حالی که بانک مرکزی باید فرمانده اقتصادی در جنگ اقتصادی باشد و برای اجرای اقتصاد مقاومتی و خلاصی از نظام پرداخت دلار و یورو، پیمان های پولی را اجرا کند، اما در کمال تعجب، در راستای طراحی و اراده اتاق جنگ آمریکا (وزارت خزانه داری این کشور) ، خودتحریمی را تجویز می کند! در مجموع، تا زمانی که مدیران و کارشناسان نهادهای مختلف فکری و پژوهشی دولت بخصوص بانک مرکزی چنین تفکرات غلط و غیرواقعی (بخوانید توهماتی) درباره FATF داشته باشند و به مدیران ارشد دولت تزریق کنند، مشخص است که دولت در میانه جنگ اقتصادی با آمریکا، بعضا گام هایی بردارد که دقیقا در راستای اراده این کشور است و نه در راستای مقابله با آنها.


کلید واژه ها: بانک - پژوهشکده - بانکی - ایران - تحریم - تصمیم - دولت - بانک مرکزی - تصمیم گیری - برنامه - مجلس شورای اسلامی - کشور - مالی - مدیر - منتقدان - اطلاعات - پیشنهاد - تبادل اطلاعات - مشکلات - مجلس - شورای نگهبان - دولت روحانی - تصویب لایحه - مرکزی - شورای - لیست - اقتصادی - تروریسم - مذاکرات - مسئولان

آخرین اخبار سرویس:
جزییات ساخت راه آهن بم – جیرفت/ ساخت طرح با بودجه دولتی

60 درصد از محورهای اصفهان تحت تاثیر بارش برف قرار می گیرند

هلدینگ ها در تمام دنیا توسط بانک ها و شرکت های بیمه راهبری می شوند/ میانگین بازدهی هولدینگ ها در دوره رکود بالاتر از میانگین کل شرکت های بورس بود

استخدام کارمند خانم آشنا به امور اداری در قم

استخدام متخصص سئو و محتوا و شبکه های اجتماعی

استخدام دو نیروی ویزیتور کنتراتی دارای وانت یا نیسان

استخدام نیروی انباردار آقا جهت کار در تهران

استخدام تعدادی مشاور خانم و آقا از مبتدی تا حرفه ای

استخدام نیروی سالن دار آقا جهت فست فود معتبر در شهر قم

استخدام تعدادی نیروی ساده جهت تولیدی لباس در قم

استخدام پیک موتوری جهت فست فود هم + برگر در شهر قم

استخدام طراحی و پشتیبانی سایت و SEO در تهران

گردشگری، فرصتی از دل یک دغدغه!

استخدام راننده با وانت و نیسان دوگانه سوز جهت کار در باربری

آغاز عملیات انتقال آب روستای قطرم بافق_بزودی

استخدام مشاورین مبتدی و حرفه ای جهت کار در املاک در تهران

استخدام انباردار مجرب و باتجربه در تهران

چهارشنبه 30 آبان | کاهش قیمت جهانی طلا

تویوتا راو 4 جدید 2019 به زودی وارد بازار می شود (+عکس)

آلودگی شبکه های آبرسانی روستایی توسط انشعابات غیرمجاز

جزییات مشمولان بسته حمایتی دولت

پیش بینی مهاجرت 2 میلیون البرزی تا پنج سال آینده

جزییات ابزار جدید در بورس/ورود صندوق املاک به بازار سهام

78 درصد یزدی ها از خدمات تأمین اجتماعی بهره مند هستند

دستاوردهای اقتصاد مقاومتی در خلخال

قیمت جهانی طلا امروز 1397/08/30

آمریکا دو فرد و یک نهاد ایرانی را تحریم کرد

سقف تراکنش های خود را با «بام» تعیین کنید

جنگ اقتصادی نیازمند چریک های اقتصادی و صنعتی است

ممنوعیت خرید و فروش ضایعات نان در نیشابور

همایش فولاد، بستر مناسبی برای رفع چالش های صنعت فولاد است

قیمت ارز در بازار آزاد 30 آبان 97/ قیمت دلار اعلام شد

بازگشت بیش از 27 هزار مترمربع از اراضی ملی رامیان به بیت المال با صدور آرای قضات

قیمت انواع پنیر در بازار+جدول

پیش بینی کوچ 2 میلیون البرزی تا پنج سال آینده

داشتن اقتصادی پایدار و مقاوم با کسب و کار تعاونی

بلایی که احشام سرگردان سر راتون می آورند

فرصتی برای رفع چالش های صنعت فولاد

استخدام بازاریاب و مدیر فروش جهت پخش نان در البرز

استخدام آشپز، کمک آشپز و سالن کار جهت رستورانی در فردیس

​تمام سینما های کشور تا پایان سال مکانیزه می شوند

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر دارویی

استخدام مدرس زبان انگلیسی خانم جهت آموزشگاهی در البرز

عزیزی، عضو کمیسیون عمران مجلس: از ظرفیت بورس برای تکمیل پروژه های عمرانی استفاده شود

استخدام کارمند فروش خانم در البرز

استخدام خانم آشنا به امور حسابداری در یک فروشگاه لوازم یدکی

سناریوی روس ها برای بازیگردانی در صنعت نفت جهان

پرداخت 300 هزار تومان به خانواده های 4 نفره

استخدام مهندس برق مسلط به امور فنی بخصوص صورتجلسات و وضعیت

جزییات مشمولان بسته حمایتی دولت/ پرداخت 300هزار تومان به خانواده 4نفره + سند

قیمت سکه و طلا امروز سه شنبه 30 آبان ماه 97

دعوت به همکاری نقاش و پولیش کار ماهر بصورت درصدی در تهران

قیمت خرید دلار در بانک‎ها 1397/08/30

قیمت جهانی طلا امروز 1397/08/30

استخدام نیروی نیمه ماهر جهت نصب و تعمیر لوازم خانگی

استخدام مدیر منابع انسانی جهت شرکت معتبر پخش دارویی

استخدام مهندس مکانیک یا متالوژی خانم در تهران

واکنش شریعتمداری به رفتن مدیران بازنشسته؛ هنوز آنها را نشمرده ام!

استخدام حسابدار باتجربه آقا مسلط به پارسیان در اصفهان

استخدام نیروی مونتاژکار جهت کارگاه مبل سازی در قم

استخدام مهندس مکانیک گرایش سیالات در تهران

رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی خبر داد: مرغ کیلویی 11 هزار تومان / تغییر مجدد قیمت مرغ تا ماه آینده

استخدام نیروی سالن کار جهت کار در رستوران در قم

استخدام حسابدار خانم مسلط به نوآوران جهت کارگاه تولیدی

استخدام مهندس مکانیک آشنا به نرم افزارهای مرتبط در خرمدشت

استخدام نیروی آقا و خانم جهت رستوران حضرتی در قم

استخدام تعدادی موتور سوار جهت پیک چاپار اصفهان

4.5میلیون تن کالای اساسی در بنادر در حال ترخیص و یا تامین ارز است/ میزان خسارت محصولات کشاورزی با میزان غرامت پرداختی سنخیتی ندارد

استخدام مدیر صادرات آقا مسلط به زبان انگلیسی

کاهش 60 درصدی مصرف ضدیخ در خطوط لوله اصفهان

استخدام مدیر کنترل کیفیت در زمینه تولید قطعات آسانسور

اجرای طرح بلوط وبادام کاری در بیش از550 هکتار از اراضی باشت

نمایشگاه صنایع دستی روستای کَهَک+ عکس

آخرین وضعیت تاسیس بانک فرهنگیان

خودرو گران می شود؟ وزیر صنعت پاسخ داد

افزایش حقوق 25 درصدی کفاف هزینه ها را می دهد؟

استخدام هماهنگ کننده فنی در ساخت پروژهه ای نفت و گاز

استخدام تعدادی نیرو جهت کار در کارواش در قم

استخدام یک نفر جوشکار co2 در قم

برگزاری همایش بزرگ جایگاه داران سوخت

استخدام مدیرداخلی آقا جهت کار در آژانس املاک

توزیع سبد حمایتی کالا بین همه نیازمندان

برداشت ذرت علوفه ای در ایرانشهر آغاز شد

خط آهن قزوین – رشت فردا به طور آزمایشی به بهره برداری خواهد رسید

تیر بکارگیری آبیاری نوین به سنگ خورد

چرا قاچاق سوخت کاهش یافت؟

نتایج وام ضروری بازنشستگان اعلام شد

شوک قیمتی به غول های نفتی

ایران و روسیه بر گسترش همکاری های ریلی تاکید کردند

سه شرط حفظ تجارت با چین

برداشت ذرت علوفه ای در ایرانشهر آغاز شد

نبرد مرزی در بازار ارز

عراق، تولید نفت خود را افزایش می دهد

خشک کردن سنتی زرشک خسارت زا است

تنها یک درصد مردم بم از کارت سوخت شخصی استفاده می کنند

92 هزار و653 دلار از محل صادرات نمد عاید کشور شد

خودرو گران می شود؟

مردودی 21 درصد خودروهای سنگین دارای معاینه فنی از تست آلایندگی

92 هزار و653 دلار از محل صادرات نمد عاید کشور شد

تنها یک درصد مردم بم از کارت سوخت شخصی استفاده می کنند

تجویز خودتحریمی برای همکاری با FATF

تجویز خودتحریمی برای همکاری با FATF