مطالب مرتبط:
نظام بانکی حیات خلوت دولت در زمان کسری بودجه شده است/ ورشکستگی غیررسمی بانک ها/ آوار نقدینگی بر سر اقتصاد
شایعه کنندگان ورشکستگی یک بانک تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند
ورود مدیر جدید بانک مرکزی فعالیت صرافان را به جریان واقعی انداخت/ دریافت ارز به شکل قبل صورت نمی گیرد
عوامل ایجاد شایعه ورشکستگی یکی از بانک های قرض الحسنه کشور تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند/ برخورد قاطع دستگاه قضا با کسانی که قصد برهم زدن آرامش روانی و اقتصادی مردم را دارند
نرخ واقعی ارز را فقط بانک مرکزی می داند چقدر است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 01:002018-10-16اقتصادي

ترازنامه ها واقعی شود ورشکستگی بانک ها هم معلوم می شود


بانک ها به عنوان میدان دار عرصه های پولی و سرمایه ای با ترازنامه های غیرواقعی خود باعث ایجاد حجم عظیمی از نقدینگی ها شده اند که به نظر هم نمی رسد به این زودی ها پایانی برای جذب آن وجود داشته باشد.

- در این زمینه یک اقتصاددان حتی معتقد است اگر ترازنامه بانک ها واقعی شود، چه بسا برخی از آنها از مدت ها پیش ورشکست شده باشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، زمانی که پولی در اقتصاد بدون پشتوانه چاپ یا حتی خلق شود به دلیل تناسب نداشتن با ثروت واقعی معادل خودش می تواند پیامدهای تخریب کننده ای را در اقتصاد داشته باشد که یکی از آنها کاهش ارزش پول و در نهایت تورم فراینده است.

شاید از همین رو است که دین اسلام با ربا مشکل ریشه ای دارد و هیچگاه آن را به عنوان معادله ای اقتصادی یا تجاری نپذیرفته است.

مطابق اعلام بانک مرکزی از حجم نقدینگی ها این رقم از 1646 هزار میلیارد تومان هم عبور کرده است؛ نقدینگی که به نظر می رسد حوزه های سرمایه ای مانند بازار ارز و سکه و حتی مسکن نتوانسته اند کمکی به جذب آن کنند.

حوزه موثر دیگر در جذب نقدینگی ها بازار بورس است که آن هم ظاهرا به دلیل کوچک بودن توان رویارویی با حجم نقدینگی به عظمت 1646 هزار میلیارد تومان را ندارد.

درباره علل و پیامدهای این حجم عظیم نقدینگی با وحید شقاقی شهری در گفت وگو با ایسنا توضیحاتی ارائه کرد.

بانک ها و بانک مرکزی دو کانال قدرتمند پمپاژ نقدینگی این عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه نقدینگی از دو کانال بانک مرکزی بر سایر بانک ها ایجاد می شود، اظهار کرد: بانک مرکزی هر زمانی که پول پرقدرتی را وارد اقتصاد می کند، باعث ایجاد نقدینگی می شود.

پولی که بانک مرکزی وارد اقتصاد می کند، ضریب فزاینده نقدینگی 6.

5 دارد.

یعنی به ازای هر یک تومان پولی که وارد بازار می کند، 6.

5 تومان نقدینگی ایجاد می شود.

وی با بیان اینکه بخش دیگری از نقدینگی ها توسط بانک ها خلق می شود، گفت: در بانک ها با پدیده ترازنامه های موهومی یا غیرواقعی مواجه هستیم.

این مسئله باعث خلق نقدینگی از سوی بانک ها خواهد شد.

ترازنامه غیرواقعی یعنی اینکه مثلا بانک ها تسهیلاتی را واگذار کرده اند اما با اینکه هنوز معوق است، آن سپرده و حتی سودش را در ترازنامه خود حساب می کنند.

این مسئله باعث می شود تا آنها تسهیلات بیشتری را هم واگذار کنند.

شقاقی با بیان اینکه ترازنامه های موهومی باعث جذب بیشتر سپرده ها توسط بانک ها می شود، گفت: این جذب سپرده ها باعث می شود از طرفی بانک ها سود بیشتری هم بابت سپرده ها پرداخت کنند که همین مسئله باعث افزایش حجم نقدینگی هم خواهد شد.

مجموع اینها باعث خلق حجم عظیمی از نق دینگی توسط بانک ها شده است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه دولت به جای بانک مرکزی به سمت استقراض از بانک ها رفته است، گفت: این در حالی است که تا پیش از این استقراض دولت از بانک مرکزی اتفاق می افتاد، اما در شرایط فعلی دولت بدهکار سایر بانک ها شده است.

بدون واقعی کردن ترازنامه ها نمی شود سالم سازی را آغاز کرد او با بیان اینکه اگر نتوانیم ترازنامه بانک ها را واقعی کنیم، نمی توانیم سالم سازی بانک ها را آغاز کنیم، گفت: بخش زیادی از درآمدهای بانک ها موهومی است که شامل مطالبات معوق و مشکوک الوصول هستند که آنها را به عنوان دارایی خود به حساب آورده اند.

اگر ما ترازنامه ها را واقعی کنیم، ممکن است حتی مشخص شود برخی از بانک ها ورشکسته هستند.

شقاقی در ادامه با بیان اینکه میانگین رشد نقدینگی از سال 90 تا 96 معادل 27.

7 درصد بوده است، اظهار کرد: این در حالی است که میانگین رشد تولید (جاری- اسمی) 15 درصد بوده است که نشان می دهد این نقدینگی به سوی تولید هم نرفته و در بانک ها انباشته شده و با یک تکانه از بانک ها خارج و بقیه بازارهای سرمایه ای را متلاطم کرد.

او در پایان با اشاره به میزان اثرگذاری حوزه های سرمایه ای مانند حوزه بورس در جذب نقدینگی ها اظهار کرد: اساسا بورس تمام تنها جذب 50 هزار میلیارد تومان از نقدینگی را دارد که این مسئله نمی تواند چندان کمکی به جذب نقدینگی های در ابعاد 1646 هزار میلیارد تومان کند.

نتیجه این باعث خواهد شد تا نقدینگی به سمت بازارهای مالی و سفته بازی هایی مانند بازار سکه و ارز برود؛ هر چند بخش مسکن حوزه خوبی برای جذب سرمایه ها می تواند باشد اما عملا به دلیل کاهش قدرت خرید مردم این اتفاق هم محتمل به نظر نمی رسد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، بانک مرکزی اخیرا حجم نقدینگی را 1646 هزار میلیارد تومان اعلام کرد".

حجم نقدینگی با رشد 20.

5 درصدی نسبت به مردادماه سال گذشته تا 1646 هزار میلیارد تومان ثبت شده است؛ این رقم در مقایسه با 1366 هزار میلیارد تومان مرداد 1395 تا بیش از 300 هزار میلیارد تومان رشد دارد.

همچنین نسبت به اسفندماه سال گذشته 7.

8 دهم درصد رشد دارد.

این در حالی است که در مقایسه با 1602 هزار میلیارد تومان تیرماه امسال نیز حدود 44 هزار میلیارد تومان در یک ماه افزایش داشته است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: نقدینگی - بانک - بانک مرکزی - اقتصاد - مرکزی - سپرده - بازار - تسهیلات - میلیارد - سرمایه - کاهش ارزش پول - ایسنا - بازار بورس - اقتصاددان - هیات علمی - بازار ارز - عظیم - ورشکستگی - عضو هیات - اقتصادی - قدرتمند - دانشگاه - افزایش - گزارش - اسلام - پدیده - تخریب - کوچک - مشکل - مسکن

آخرین اخبار سرویس:

ترازنامه ها واقعی شود ورشکستگی بانک ها هم معلوم می شود

ترازنامه ها واقعی شود ورشکستگی بانک ها هم معلوم می شود