مطالب مرتبط:
پاییز فصل غریب کشی پرندگان مهاجر در مازندران
آغاز فصل نسل کشی پرندگان مهاجر در تالاب‎های جنوب
آغاز فصل نسل کشی پرندگان مهاجر در تالاب‎های جنوب
باران نبض حیات مازندران را به دست گرفت/ آغوش باز تالاب ها برای پرندگان مهاجر
کهکشانی ها در مسکو یخ زدند، بایرن و یونایتد مهمان نوازی کردند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 00:122018-10-16اجتماعي

مهمان نوازی یا مهمان کشی؟/میزبان خوبی برای پرندگان مهاجر باشیم


مهمان نوازی مازندران از دیر باز شهره عام و خاص داشته و دارد، اما این خصلت پسندیده مصداق برونی برای پرندگان مهاجری که این استان را زیست گاهی برای خود انتخاب می کنند، - ندارد و متاسفانه این میزبانی طی سالیان اخیر با مهمان کشی همراه بوده است.

هر ساله با آغاز فصل پاییز و سرد شدن هوا، پرندگان مختلفی از نقاط مختلف اروپا به کشور ایران سفر می کنند که استان مازندران با دارا بودن تالاب های مناسب حضور پرندگان مهاجر در این استان بیشتر به چشم می خورد.

بر اساس این گزارش، این پرندگان مهاجر از نیمه دوم سال یعنی اواخر شهریور و مهرماه به مازندران می آیند و هر چه هوا سردتر شود، بر تعداد آن ها افزوده می شود و تقریبا در نیمه اسفند ماه به سرزمین های اروپایی باز می گردند.

معضل شکار پرندگان در فصل ورود پرندگان به شهرستان فریدونکنار که مهم ترین کانون مهاجرت پرندگان به این استان است همواره مورد انتقاد بوده است؛ امری که طی سالیان اخیر با ورود محیط زیست و اجرای طرح های بازدارنده رنگ تازه ای به خود گرفت و اوج این تحرکات، در سال گذشته بود که موجب ایجاد تنش هایی هم در سطح استان شد.

ورود هر ساله پرندگان به تالاب فریدونکنار موجب رغبت مردمان این منطقه به شکار این پرندگان و فروش در بازار آزاد کرده است که این امر طی سالیان متمادی با استقبال گسترده مردم منطقه و ظهور و بروز انواع روش های مجاز و غیرمجاز صید پرندگان توام شده است که موجب بروز خطر انقراض گونه های نادر و نیز صدماتی به حفظ سلامت محیط زیست شده است.

ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران نیز با بیان اینکه پیش قراولان پرندگان مهاجر از پایان شهریور ماه وارد مازندران شدند، گفت: ورود پرندگان مهاجر به تالاب های استان همچنان ادامه دارد که پیش بینی ما این است امسال جمعیت خوبی از پرندگان وارد استان شوند.

وی تصریح کرد: باتوجه به اینکه برخی از تالاب های کشور خشک شدند به طور حتم پرندگان مهاجر بسیاری به سمت مازندران می آیند که باید میزبانان خوبی برای آنان باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران خاطرنشان کرد: برخی از شکارچیان دست به صید و شکار غیرمجاز پرندگان می زنند که اصلاً برازنده مازندران نیست.

این مسؤول یادآور شد: عده ای با اقدام به شکار، مازندران را بدنام می کنند که باید به خودشان بیایند و دست از کارشان بردارند؛ در غیر این صورت این مردم هستند که در مقابل شان می ایستند.

ابراهیمی کارنامی درباره صدور پروانه شکار امسال در مازندران، اظهار کرد: منتظر اعلام نظر سازمان دامپزشکی کشور هستیم که اگر شاهد مواردی از آنفلوآنزا و یا سویه های جدید باشیم شکار ممنوع خواهد بود؛ در غیر این صورت، به صورت محدود با شرایط جدید دستورالعمل صدور پروانه شکار ابلاغ خواهد شد.

لزوم همکاری هماهنگ قوه قضاییه و محیط زیست برای مقابله با معضل نسل کشی پرندگان مهاجر عبدالله رضیان نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی بر لزوم همکاری هماهنگ قوه قضاییه و محیط زیست برای مقابله با معضل نسل کشی پرندگان مهاجر تاکید کرد و افزود: سال ها است پرندگان مهاجر در بازارهای سنتی مازندران خرید و فروش می شوند، متاسفانه معضل کشتار پرندگان مهاجر در فریدونکنار از گذشته وجود داشته و هنوز نیز تداوم دارد.

شکار بی رویه معلول افزایش صدور بی ضابطه مجوز سلاح شکاری نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی، شکار و صید بی رویه را یکی از معضلات مهم زیست محیطی کشور دانست و افزود: شکار بی رویه ناشی از افزایش صدور بی ضابطه مجوز سلاح شکاری است.

وی با انتقاد از اینکه اسلحه های شکاری مجاز و غیرمجاز زمینه را برای کشتار بی رویه پرندگان مهاجر فراهم کرده است، تصریح کرد: البته گستردگی آب بندان و تالاب های مازندران نیز مزید بر علت شده زیرا نظارت ها را بر این مناطق سخت می کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: با اطلاع رسانی ها و آموزش های داده شده انتظار می رود امسال نسبت به سال های گذشته شکار پرندگان مهاجر در فریدونکنار به حداقل برسد البته بهتر است محیط زیست نظارت مناسبی را بر این امر داشته باشد.

نباید به شکار به عنوان تفریح و سرگرمی نگاه کرد رضیان با تاکید بر اینکه ارتزاق خانواده ها از طریق شکار اندک است، گفت: افراد نباید به شکار به عنوان تفریح و سرگرمی نگاه کنند، بلکه باید حق حیات پرندگان را به رسمیت بشناسند.

عضو مجمع نمایندگان استان مازندران با بیان اینکه برای صید پرندگان مهاجر در فریدونکنار از تورهایی هوایی و زمینی استفاده می شود نه اسلحه، تصریح کرد: از تورهای هوایی برای کشتار دسته جمعی پرندگان استفاده می شود البته استفاده از پرندگان آموزش دیده مانند مرغابی برای به دام انداختن پرندگان وحشی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

وی افزود: تورهای زمینی که در شالیزارها تعبیه می شدند جمع آوری شدند؛ اما نصب تور در محدوده های نیمه جنگلی هنوز تداوم دارد.

نظارت ها بر شکار کم اما شکار به صورت بی رویه انجام می شود این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه صید پرندگان مهاجر در فریدونکنار مخالفان و موافقان زیادی دارد، گفت: البته در مورد صدور مجوز برای صید دوما یا سنتی نیز ابهاماتی وجود دارد، متاسفانه نظارت ها کم اما شکار به صورت بی رویه انجام می شود و بیم آن می رود که نسل اغلب پرندگان در معرض انقراض قرار گیرد.

مقاومت مردم و مسئولان محلی در مقابل ممنوعیت شکار رضیان با یادآوری اینکه علیرغم تلاش و اصرار شدید سازمان محیط زیست بر ممنوعیت شکار در فریدونکنار اما مردم و مسئولان محلی مقاومت می کنند، تصریح کرد: چندین روستا از این ظرفیت استفاده می کنند؛ این فرضیه که برخی برای امرار معاش و فقر اقتصادی شکار می کنند به طور کلی رد می شود؛ زیرا امروزه وضعیت مردم به گونه ای نیست که نیازی به شکار برای تامین معیشت داشته باشند در واقع برخی به این کار عادت کردند.

صید و شکار پرندگان باید به تدریج حذف شود عضو مجمع نمایندگان استان مازندران با تاکید بر اینکه باید با اتخاذ تدابیر ویژه صید و شکار سنتی به تدریج حذف شود، بر لزوم همکاری هماهنگ دستگاه قضا و محیط زیست برای مقابله با معضل نسل کشی پرندگان مهاجر تاکید کرد و گفت: نیاز است سازمان محیط زیست و دستگاه قضا باید با همکاری هماهنگ و برخورد قاطع با شکارچیان یک بار برای همیشه به معضل نسل کشی پرندگان مهاجر در فریدونکنار پایان دهند.

عرصه را بر پرندگان تنگ نکنیم دیگر عضو مجمع نمایندگان استان مازندران نیز با انتقاد از اینکه شکار پرندگان مهاجر به معضلی زیست محیطی تبدیل شده سوء مدیریت و ضعف فرهنگ سازی را در نسل کشی پرندگان موثر دانست.

محمد دامادی با انتقاد از اینکه هر ساله با کشتار پرندگان مهاجر در فریدونکنار روبرو هستیم، گفت: انتظار می رود سازمان محیط زیست امسال تدابیر پیشگیرانه را برای جلوگیری از نسل کشی پرندگان مهاجر اتخاذ کرده باشد.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برخی افراد نه از روی تفنن و سرگرمی بلکه برای تامین معیشت شکار می کنند، افزود: حق نداریم حق حیات را برای پرندگان و حیوانات نادیده بگیریم و عرصه را بر آنها تنگ کنیم.

سوء مدیریت ها و ضعف آگاهی و فرهنگ سازی عامل موثر تهدید نسل پرندگان مهاجر وی سوء مدیریت ها و ضعف آگاهی و فرهنگ سازی را در کشتار بی رحمانه پرندگان مهاجر و انقراض نسل برخی از آن ها موثر دانست و گفت: خشکسالی، خشکی تالاب ها و رودخانه ها کاهش ورود پرندگان مهاجر به کشور را به همراه داشته و کشتار آنان توسط سودجویان نیز مزید بر علت شده است.

برخی از پرندگان مهاجر دیگر به ایران نمی آیند این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه برخی از پرندگان مهاجر دیگر به ایران نمی آیند، ادامه داد: متاسفانه صید و شکار پرندگان مهاجر در کشور به معضلی زیست محیطی تبدیل شده در این رابطه می طلبد محیط زیست با کنترل صید بی رویه پرندگان از انقراض نسل آنها جلوگیری کند.

دامادی تصریح کرد: باید با سودجویان و متخلفان به صورت جدی برخورد شود؛ باید با فرهنگ سازی مناسب آسیب های ناشی از شکار پرندگان مهاجر مانند شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان، تهدید صنعت مرغداری و انقراض نسل آن ها به مردم اطلاع رسانی شود؛ بی شک اگر اطلاع رسانی مناسب در دستور کار قرار گیرد می توان تا حدودی به کنترل و مدیریت این معضل امیدوار بود.

عضو مجمع نمایندگان استان مازندران بر لزوم ساماندهی تشکل های مردم نهاد تاکید کرد و گفت: باید از ظرفیت تشکل و سازمان های مردم نهاد برای فرهنگ سازی استفاده شود، البته فرهنگ سازی باید به گونه ای انجام شود که تمامی شکارچیان سلاح های خود را کنار بگذارند.

فرهنگ سازی، نظارت و برخورد قضایی مناسب سه ضلع کنترل کشتار پرندگان مهاجر نایب رییس فراکسیون محیط زیست مجلس نیز گفت: فرهنگ سازی، تشدید نظارت ها و برخورد قضایی مناسب راهکارهای مناسب برای کنترل کشتار پرندگان مهاجر است.

میزبان خوبی برای پرندگان نیستیم عبدالکریم حسین زاده بر لزوم اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای جلوگیری از کشتار پرندگان مهاجر و به تبع آن شیوع آنفولانزای پرندگان و تهدید صنعت طیور تاکید کرد و گفت: ایران هر ساله میزبان پرندگان مهاجر است اما متاسفانه طی سال های اخیر کشتار بی رحمانه آنان توسط عده ای سودجو زیر سایه ضعف نظارت محیط زیست نشان داد میزبان خوبی برای آنها نیستیم.

نماینده نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست باید با تشدید نظارت ها از صید بی رویه و خرید و فروش غیرقانونی پرندگان مهاجر جلوگیری کند، افزود: متاسفانه شیوه های غیرقانونی شکار، نسل پرندگان مهاجر را در معرض انقراض قرار داده و ضعف عملکرد محیط زیست در مهار و کنترل این معضل به خوبی مشهود است.

وی با بیان اینکه محیط زیست باید بر صید و شکار سنتی پرندگان مهاجر نظارت بیشتری داشته باشد، ادامه داد: صید پرندگان باید ساماندهی و حذف روش های غیرسنتی در دستور کار قرار گیرد تا خطر صید بی رویه و انقراض نسل پرندگان مهاجر کاهش یابد.

لزوم نصب دوربین های مدار بسته در محل زیست پرندگان مهاجر این مسئول، با تاکید بر لزوم نصب دوربین های مدار بسته در محل زیست پرندگان مهاجر، گفت: همانطور که در حوزه های شهری از دوربین های مداربسته برای شناسایی متخلفان استفاده می شود باید در تالاب های مناطق جنوبی و شمالی کشور نیز نسبت به نصب این دوربین ها اقدام کرد؛ بی شک اگر نظارت نرم افزاری و سخت افزاری مناسب را در این مناطق داشته باشیم کشتار و صید پرندگان به حداقل خواهد رسید.

حسین زاده با بیان اینکه محیط زیست باید در سال جاری با راهکارهای مناسب صید غیرقانونی پرندگان مهاجر را به حداقل برساند، تصریح کرد: البته انجام تدابیر پیشگیرانه از سوی محیط زیست باید با آموزش های محیط زیستی همراه باشد و رسانه ملی باید با تولید برنامه های آموزشی مناسب به مدیریت و کنترل این معضل کمک کند.

کشتار پرندگان مهاجر باید خط قرمز محیط زیست باشد این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه کشتار پرندگان مهاجر باید خط قرمز محیط زیست باشد، گفت: بی شک با نظارت قوی و برخورد قضایی مناسب با متخلفان می توان تا حدودی به نسل کشی پرندگان مهاجر پایان داد البته در بلندمدت باید بتوان آموزش مناسبی را به مردم ارائه کرد و با استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد و NGO ها حساسیت ها را نسبت به حفاظت از پرندگان مهاجر افزایش داد.

آری، مهمان کشی رسم ما نیست، رسم و نام دیاری که در جهان به مهمان نوازی شهره است، با دانه ها و دام های فریبنده، لکه دار نکنیم.

کشتار این مهمانان هر ساله، که بی خبر از افکار شوم و پنهان برخی سودجو، به امید دانه ای روی خاک این دیار فرود می آیند، موجب شرمندگی است.

همه ما داستان ضامن آهو را شنیده ایم.

همه ما ضامن پرندگان مهاجر باشیم.


کلید واژه ها: پرندگان - پرندگان مهاجر - مازندران - مهاجر - استان - محیط زیست - حفاظت محیط زیست - شکار - زیست - ابراهیمی - محیط - استان مازندران - مهاجرت پرندگان - کشور - شهریور - مجاز - مردم - پروانه شکار - منطقه - اروپا - شهریور ماه - فصل پاییز - دامپزشکی - شکارچیان - پیش بینی - اروپایی - پروانه - انتقاد - انقراض - انتخاب

آخرین اخبار سرویس:
استخدام برنامه نویس PHP در هلدینگ ناین در محدوده کرج

استخدام شرکت فوددل / قزوین

استخدام Proactive export manager in a well-stablished company

هشدارها و توصیه های نوروزی پلیس

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای چهارمحال و بختیاری خبر داد بارش پراکنده برف در محورهای مواصلاتی کوهرنگ/ شن و نمک پاشی در گردنه چری ادامه داد

با حضور وزیر آموزش و پرورش: استخر شهدای دانش آموز شهر سرابله افتتاح و به بهره برداری رسید

جشنواره ملی دانش آموزی سفیران سلامت در البرزکلید خورد

اعتراض هیات تطبیق به مصوبه کاهش ترافیک و آلودگی هوا در محدوده های مرکزی شهر تهران

جذب متکدیان بزرگسال با شهرداری است

مدرسه ویژه دانش آموزان اوتیسمی در اهواز احداث می شود

بطحایی تاکیدکرد: تلاش برای خلاص شدن دانش آموزان از محفوظات

امروز نیشابور سردترین و درگز گرم ترین نقاط خراسان رضوی است

تنفس اصفهانی ها در هوای سالم

آموزش به مدیران آژانس های مسافرتی؛ شرط کاهش رفتارهای غیرمسئولانه گردشگران

ساز و کار هایی برای بهبود وضع معیشتی معلمان اردبیل تدارک دیده شود

برگزاری رویکرد علمی دانشگاهی ایران و افغانستان برای مقابله با گرد و غبار

هفته خوش بارشی در پیش است

هفته خوش بارشی در پیش است

نیازمندی های استخدامی خراسان شمالی 5 اسفند 97

هوای تهران با شاخص 62 سالم است

آخرین وضعیت ترافیک معابر تهران در صبح یک شنبه/ ترافیک صبحگاهی در محورهای اتوبانی

راه اندازی واحد سیار پلیس برای اولین بار در کشور/تخصیص 3500 دوربین البسه تا پایان سال/فعالیت خودرو های قالیشویی تنها با اخذ مجوز رسمی

مراکز معاینه فنی در ایام نوروز باز هستند

مدارس غیرانتفاعی و چالش های آن

ساز و کار هایی برای بهبود وضع معیشتی معلمان اردبیل ایجاد شده است

شرایط بهره مندی از معافیت کفالت مادربزرگ برای مشمولان سربازی

ورود ابرهای باران زا به کشور از سه شنبه

استفاده از تمام ظرفیت های شهر برای اسکان مسافران نوروزی

تاثیر مهد کودک در اموزش ابتدایی

پدیده مه در چهارمحال و بختیاری

ترافیک سنگین در آزادراه کرج- تهران /بارش برف و باران در استان های کرمان و چهارمحال و بختیاری

اسکان روزانه 11 هزار مسافر نوروزی در مدارس لرستان

دستاورد های سفر رییس سازمان حج و زیارت به عراق/خدمات دهی و ارتقا آن نیازمند تحولی جدی است

اجرای مسابقه «دل نوشته مهدوی» در نمایشگاه دستاوردهای آموزش و پرورش لرستان

آموزش مجازی عتبات دانشگاهیان تا 20 اسفندماه ادامه دارد

هفته خوش بارشی در پیش است

مدارس غیر دولتی و اهدافی که محقق نشد

تشرف جمعی از خانواده های شهدای حشد الشعبی به حرم مطهر رضوی

وضعیت ترافیک صبحگاهی معابر پایتخت

پاسخی به اعتراض و چرایی برگزاری آنلاین آزمون های کانون زبان

هوای اصفهان سالم است

ترافیک سنگین در آزادراه کرج- تهران

ترافیک در آزادراه کرج- تهران سنگین است/بارش برف و باران در استان های چهارمحال و بختیاری و کرمان

نیازمندی های استخدامی خراسان جنوبی 5 اسفند 97

نیازمندی های استخدامی البرز 5 اسفند 97

استاندار خوزستان رییس سازمان تامین اجتماعی می شود؟

2 هزار کودک کردستانی زیر پوشش غربالگری اضطراب قرار گرفتند

برگزاری مسابقه حفظ قرآن در نمایشگاه دستاوردهای آموزش و پرورش لرستان

سند تحول بنیادین تغییری عمیق مبتنی بر مهارت اسلامی است

امروز و فردا ، آسمان زنجان  قسمتی ابری

آغاز مرمت گلدسته شمالی ایوان نجف با همت استادکاران ایرانی+تصاویر

وزیر آموزش و پرورش: امسال پیک نوروزی نداریم

بررسی رابطه بین میزان مهارتهای اجتماعی مدیران مدارس متوسطه شهرستان ارومیه و سبک مدیریتی آنان

توصیه سردارکمالی به واجدین جامانده جریمه ریالی

ماهی های قرمز در قفس های بلورین

تصاویر/ به تماشای شکوفه های نورسیده بادام

وزیر آموزش و پرورش درباره پیک نوروزی امسال توضیح داد +جزییات

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش همدان: مسابقات ورزشی دانش آموزان دختر در همدان برگزار می شود

بازنگری محتوای کتاب های ابتدایی و متوسطه

پیش بینی وزش باد در گیلان

ترافیک در آزادراه کرج- تهران سنگین است

آشفتگی های اقلیمی؛ نگرانی سازمان هواشناسی

رییس جهاد دانشگاهی قزوین خبر داد آمادگی جهاد دانشگاهی برای حل معضل صف های گوشت

نقشه فاز 2 مجتمع فرهنگی به صورت کامل به همراه دتایل ها

پاورپوینت استاندارد های طراحی نمای اماکن

تداوم پایدار هوای گیلان

میقان در انتظار پرندگان مهاجر

هوای اصفهان همچنان سالم است

جلسه قرآن «محمدهادی صلح جو» در محله جنت آباد

یادی از نخستین شهید مدافع حرم استان کرمان

70 درصد دریاچه تالاب میقان اراک آبگیری شد

رییس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری شیراز خبر داد احیا ساعت گل هم زمان با نوروز 98/ ساعت گل با حفظ اصالت اولیه بازسازی می شود

استخدام مدیر آموزش خانم در یک مهدکودک دوزبانه در زعفرانیه

آشفتگی های اقلیمی؛ نگرانی سازمان هواشناسی

استخدام مهندسی برق قدرت (تسلط به جریان ضعیف ELV) در تهران

حافظ قرآن در گفت وگویی تفضیلی با فارس/ وقتی رایحه خوش قرآن زندگی را معطر می کند

محاسبه جبران خدمات معلمان باید منطقی شود

کاهش تنوع زیستی تهدیدی جدی برای ذخایر غذایی

اهر پایتخت ورنی

آسمان فارس نیمه ابری همراه با وزش باد

بازسازی صحنه جرم در یکی از محله های تهران +عکس

خیابان تجریش به پیاده راه تبدیل می شود

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان زنجان: راهداری استان زنجان برای استقبال از مسافران نوروزی آماده می شود

جانشین فرمانده سپاه استان قم مطرح کرد آغاز ثبت نام برای اعزام با خودروهای شخصی به سفر راهیان نور

روند کند طرح تعریض خیابان طالقانی بیرجند خیابان طالقانی بیرجند یک گام به تعریض نزدیک تر شد/ تملک زمین 240 متری

ورود ابرهای باران زا به کشور از سه شنبه

برخورد مینی بوس با مین در اوکراین

نجات جان 57 گردشگر در جزیره هرمز

کاهش عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات و مرزنشینان

در حاشیه؛ «حصیر آباد»

افزایش غبار ، آلاینده های جوی و دمای هوا در سمنان + فیلم

جایگزین های طبیعی پلاستیک کدام اند؟

شناسنامه ی ایلام(3) عظمت تمدن ساسانی در انتظار گردشگران نوروزی

موشن گرافی / وضعیت بازماندگان از تحصیل در ایران

مراسم اهدا تجهیزات ورزشی به مدارس کم برخوردار

عکاسی که سوژه عکس هایش را از گلزار شهدا می چیند

راه اندازی 30 شعبه جدید مرکز بهار نکو در فارس

شیوه تدریس در مدارس تغییر می کند

شهرداران کدام مناطق حقوق بیشتری دریافت می کنند؟

برخورد پلیس آگاهی ناجا با جرایم باید تشدید شود

مهمان نوازی یا مهمان کشی؟/میزبان خوبی برای پرندگان مهاجر باشیم

مهمان نوازی یا مهمان کشی؟/میزبان خوبی برای پرندگان مهاجر باشیم