مطالب مرتبط:
پاییز فصل غریب کشی پرندگان مهاجر در مازندران
آغاز فصل نسل کشی پرندگان مهاجر در تالاب‎های جنوب
آغاز فصل نسل کشی پرندگان مهاجر در تالاب‎های جنوب
باران نبض حیات مازندران را به دست گرفت/ آغوش باز تالاب ها برای پرندگان مهاجر
کهکشانی ها در مسکو یخ زدند، بایرن و یونایتد مهمان نوازی کردند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 00:122018-10-16اجتماعي

مهمان نوازی یا مهمان کشی؟/میزبان خوبی برای پرندگان مهاجر باشیم


مهمان نوازی مازندران از دیر باز شهره عام و خاص داشته و دارد، اما این خصلت پسندیده مصداق برونی برای پرندگان مهاجری که این استان را زیست گاهی برای خود انتخاب می کنند، - ندارد و متاسفانه این میزبانی طی سالیان اخیر با مهمان کشی همراه بوده است.

هر ساله با آغاز فصل پاییز و سرد شدن هوا، پرندگان مختلفی از نقاط مختلف اروپا به کشور ایران سفر می کنند که استان مازندران با دارا بودن تالاب های مناسب حضور پرندگان مهاجر در این استان بیشتر به چشم می خورد.

بر اساس این گزارش، این پرندگان مهاجر از نیمه دوم سال یعنی اواخر شهریور و مهرماه به مازندران می آیند و هر چه هوا سردتر شود، بر تعداد آن ها افزوده می شود و تقریبا در نیمه اسفند ماه به سرزمین های اروپایی باز می گردند.

معضل شکار پرندگان در فصل ورود پرندگان به شهرستان فریدونکنار که مهم ترین کانون مهاجرت پرندگان به این استان است همواره مورد انتقاد بوده است؛ امری که طی سالیان اخیر با ورود محیط زیست و اجرای طرح های بازدارنده رنگ تازه ای به خود گرفت و اوج این تحرکات، در سال گذشته بود که موجب ایجاد تنش هایی هم در سطح استان شد.

ورود هر ساله پرندگان به تالاب فریدونکنار موجب رغبت مردمان این منطقه به شکار این پرندگان و فروش در بازار آزاد کرده است که این امر طی سالیان متمادی با استقبال گسترده مردم منطقه و ظهور و بروز انواع روش های مجاز و غیرمجاز صید پرندگان توام شده است که موجب بروز خطر انقراض گونه های نادر و نیز صدماتی به حفظ سلامت محیط زیست شده است.

ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران نیز با بیان اینکه پیش قراولان پرندگان مهاجر از پایان شهریور ماه وارد مازندران شدند، گفت: ورود پرندگان مهاجر به تالاب های استان همچنان ادامه دارد که پیش بینی ما این است امسال جمعیت خوبی از پرندگان وارد استان شوند.

وی تصریح کرد: باتوجه به اینکه برخی از تالاب های کشور خشک شدند به طور حتم پرندگان مهاجر بسیاری به سمت مازندران می آیند که باید میزبانان خوبی برای آنان باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران خاطرنشان کرد: برخی از شکارچیان دست به صید و شکار غیرمجاز پرندگان می زنند که اصلاً برازنده مازندران نیست.

این مسؤول یادآور شد: عده ای با اقدام به شکار، مازندران را بدنام می کنند که باید به خودشان بیایند و دست از کارشان بردارند؛ در غیر این صورت این مردم هستند که در مقابل شان می ایستند.

ابراهیمی کارنامی درباره صدور پروانه شکار امسال در مازندران، اظهار کرد: منتظر اعلام نظر سازمان دامپزشکی کشور هستیم که اگر شاهد مواردی از آنفلوآنزا و یا سویه های جدید باشیم شکار ممنوع خواهد بود؛ در غیر این صورت، به صورت محدود با شرایط جدید دستورالعمل صدور پروانه شکار ابلاغ خواهد شد.

لزوم همکاری هماهنگ قوه قضاییه و محیط زیست برای مقابله با معضل نسل کشی پرندگان مهاجر عبدالله رضیان نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی بر لزوم همکاری هماهنگ قوه قضاییه و محیط زیست برای مقابله با معضل نسل کشی پرندگان مهاجر تاکید کرد و افزود: سال ها است پرندگان مهاجر در بازارهای سنتی مازندران خرید و فروش می شوند، متاسفانه معضل کشتار پرندگان مهاجر در فریدونکنار از گذشته وجود داشته و هنوز نیز تداوم دارد.

شکار بی رویه معلول افزایش صدور بی ضابطه مجوز سلاح شکاری نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی، شکار و صید بی رویه را یکی از معضلات مهم زیست محیطی کشور دانست و افزود: شکار بی رویه ناشی از افزایش صدور بی ضابطه مجوز سلاح شکاری است.

وی با انتقاد از اینکه اسلحه های شکاری مجاز و غیرمجاز زمینه را برای کشتار بی رویه پرندگان مهاجر فراهم کرده است، تصریح کرد: البته گستردگی آب بندان و تالاب های مازندران نیز مزید بر علت شده زیرا نظارت ها را بر این مناطق سخت می کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: با اطلاع رسانی ها و آموزش های داده شده انتظار می رود امسال نسبت به سال های گذشته شکار پرندگان مهاجر در فریدونکنار به حداقل برسد البته بهتر است محیط زیست نظارت مناسبی را بر این امر داشته باشد.

نباید به شکار به عنوان تفریح و سرگرمی نگاه کرد رضیان با تاکید بر اینکه ارتزاق خانواده ها از طریق شکار اندک است، گفت: افراد نباید به شکار به عنوان تفریح و سرگرمی نگاه کنند، بلکه باید حق حیات پرندگان را به رسمیت بشناسند.

عضو مجمع نمایندگان استان مازندران با بیان اینکه برای صید پرندگان مهاجر در فریدونکنار از تورهایی هوایی و زمینی استفاده می شود نه اسلحه، تصریح کرد: از تورهای هوایی برای کشتار دسته جمعی پرندگان استفاده می شود البته استفاده از پرندگان آموزش دیده مانند مرغابی برای به دام انداختن پرندگان وحشی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

وی افزود: تورهای زمینی که در شالیزارها تعبیه می شدند جمع آوری شدند؛ اما نصب تور در محدوده های نیمه جنگلی هنوز تداوم دارد.

نظارت ها بر شکار کم اما شکار به صورت بی رویه انجام می شود این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه صید پرندگان مهاجر در فریدونکنار مخالفان و موافقان زیادی دارد، گفت: البته در مورد صدور مجوز برای صید دوما یا سنتی نیز ابهاماتی وجود دارد، متاسفانه نظارت ها کم اما شکار به صورت بی رویه انجام می شود و بیم آن می رود که نسل اغلب پرندگان در معرض انقراض قرار گیرد.

مقاومت مردم و مسئولان محلی در مقابل ممنوعیت شکار رضیان با یادآوری اینکه علیرغم تلاش و اصرار شدید سازمان محیط زیست بر ممنوعیت شکار در فریدونکنار اما مردم و مسئولان محلی مقاومت می کنند، تصریح کرد: چندین روستا از این ظرفیت استفاده می کنند؛ این فرضیه که برخی برای امرار معاش و فقر اقتصادی شکار می کنند به طور کلی رد می شود؛ زیرا امروزه وضعیت مردم به گونه ای نیست که نیازی به شکار برای تامین معیشت داشته باشند در واقع برخی به این کار عادت کردند.

صید و شکار پرندگان باید به تدریج حذف شود عضو مجمع نمایندگان استان مازندران با تاکید بر اینکه باید با اتخاذ تدابیر ویژه صید و شکار سنتی به تدریج حذف شود، بر لزوم همکاری هماهنگ دستگاه قضا و محیط زیست برای مقابله با معضل نسل کشی پرندگان مهاجر تاکید کرد و گفت: نیاز است سازمان محیط زیست و دستگاه قضا باید با همکاری هماهنگ و برخورد قاطع با شکارچیان یک بار برای همیشه به معضل نسل کشی پرندگان مهاجر در فریدونکنار پایان دهند.

عرصه را بر پرندگان تنگ نکنیم دیگر عضو مجمع نمایندگان استان مازندران نیز با انتقاد از اینکه شکار پرندگان مهاجر به معضلی زیست محیطی تبدیل شده سوء مدیریت و ضعف فرهنگ سازی را در نسل کشی پرندگان موثر دانست.

محمد دامادی با انتقاد از اینکه هر ساله با کشتار پرندگان مهاجر در فریدونکنار روبرو هستیم، گفت: انتظار می رود سازمان محیط زیست امسال تدابیر پیشگیرانه را برای جلوگیری از نسل کشی پرندگان مهاجر اتخاذ کرده باشد.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برخی افراد نه از روی تفنن و سرگرمی بلکه برای تامین معیشت شکار می کنند، افزود: حق نداریم حق حیات را برای پرندگان و حیوانات نادیده بگیریم و عرصه را بر آنها تنگ کنیم.

سوء مدیریت ها و ضعف آگاهی و فرهنگ سازی عامل موثر تهدید نسل پرندگان مهاجر وی سوء مدیریت ها و ضعف آگاهی و فرهنگ سازی را در کشتار بی رحمانه پرندگان مهاجر و انقراض نسل برخی از آن ها موثر دانست و گفت: خشکسالی، خشکی تالاب ها و رودخانه ها کاهش ورود پرندگان مهاجر به کشور را به همراه داشته و کشتار آنان توسط سودجویان نیز مزید بر علت شده است.

برخی از پرندگان مهاجر دیگر به ایران نمی آیند این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه برخی از پرندگان مهاجر دیگر به ایران نمی آیند، ادامه داد: متاسفانه صید و شکار پرندگان مهاجر در کشور به معضلی زیست محیطی تبدیل شده در این رابطه می طلبد محیط زیست با کنترل صید بی رویه پرندگان از انقراض نسل آنها جلوگیری کند.

دامادی تصریح کرد: باید با سودجویان و متخلفان به صورت جدی برخورد شود؛ باید با فرهنگ سازی مناسب آسیب های ناشی از شکار پرندگان مهاجر مانند شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان، تهدید صنعت مرغداری و انقراض نسل آن ها به مردم اطلاع رسانی شود؛ بی شک اگر اطلاع رسانی مناسب در دستور کار قرار گیرد می توان تا حدودی به کنترل و مدیریت این معضل امیدوار بود.

عضو مجمع نمایندگان استان مازندران بر لزوم ساماندهی تشکل های مردم نهاد تاکید کرد و گفت: باید از ظرفیت تشکل و سازمان های مردم نهاد برای فرهنگ سازی استفاده شود، البته فرهنگ سازی باید به گونه ای انجام شود که تمامی شکارچیان سلاح های خود را کنار بگذارند.

فرهنگ سازی، نظارت و برخورد قضایی مناسب سه ضلع کنترل کشتار پرندگان مهاجر نایب رییس فراکسیون محیط زیست مجلس نیز گفت: فرهنگ سازی، تشدید نظارت ها و برخورد قضایی مناسب راهکارهای مناسب برای کنترل کشتار پرندگان مهاجر است.

میزبان خوبی برای پرندگان نیستیم عبدالکریم حسین زاده بر لزوم اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای جلوگیری از کشتار پرندگان مهاجر و به تبع آن شیوع آنفولانزای پرندگان و تهدید صنعت طیور تاکید کرد و گفت: ایران هر ساله میزبان پرندگان مهاجر است اما متاسفانه طی سال های اخیر کشتار بی رحمانه آنان توسط عده ای سودجو زیر سایه ضعف نظارت محیط زیست نشان داد میزبان خوبی برای آنها نیستیم.

نماینده نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست باید با تشدید نظارت ها از صید بی رویه و خرید و فروش غیرقانونی پرندگان مهاجر جلوگیری کند، افزود: متاسفانه شیوه های غیرقانونی شکار، نسل پرندگان مهاجر را در معرض انقراض قرار داده و ضعف عملکرد محیط زیست در مهار و کنترل این معضل به خوبی مشهود است.

وی با بیان اینکه محیط زیست باید بر صید و شکار سنتی پرندگان مهاجر نظارت بیشتری داشته باشد، ادامه داد: صید پرندگان باید ساماندهی و حذف روش های غیرسنتی در دستور کار قرار گیرد تا خطر صید بی رویه و انقراض نسل پرندگان مهاجر کاهش یابد.

لزوم نصب دوربین های مدار بسته در محل زیست پرندگان مهاجر این مسئول، با تاکید بر لزوم نصب دوربین های مدار بسته در محل زیست پرندگان مهاجر، گفت: همانطور که در حوزه های شهری از دوربین های مداربسته برای شناسایی متخلفان استفاده می شود باید در تالاب های مناطق جنوبی و شمالی کشور نیز نسبت به نصب این دوربین ها اقدام کرد؛ بی شک اگر نظارت نرم افزاری و سخت افزاری مناسب را در این مناطق داشته باشیم کشتار و صید پرندگان به حداقل خواهد رسید.

حسین زاده با بیان اینکه محیط زیست باید در سال جاری با راهکارهای مناسب صید غیرقانونی پرندگان مهاجر را به حداقل برساند، تصریح کرد: البته انجام تدابیر پیشگیرانه از سوی محیط زیست باید با آموزش های محیط زیستی همراه باشد و رسانه ملی باید با تولید برنامه های آموزشی مناسب به مدیریت و کنترل این معضل کمک کند.

کشتار پرندگان مهاجر باید خط قرمز محیط زیست باشد این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه کشتار پرندگان مهاجر باید خط قرمز محیط زیست باشد، گفت: بی شک با نظارت قوی و برخورد قضایی مناسب با متخلفان می توان تا حدودی به نسل کشی پرندگان مهاجر پایان داد البته در بلندمدت باید بتوان آموزش مناسبی را به مردم ارائه کرد و با استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد و NGO ها حساسیت ها را نسبت به حفاظت از پرندگان مهاجر افزایش داد.

آری، مهمان کشی رسم ما نیست، رسم و نام دیاری که در جهان به مهمان نوازی شهره است، با دانه ها و دام های فریبنده، لکه دار نکنیم.

کشتار این مهمانان هر ساله، که بی خبر از افکار شوم و پنهان برخی سودجو، به امید دانه ای روی خاک این دیار فرود می آیند، موجب شرمندگی است.

همه ما داستان ضامن آهو را شنیده ایم.

همه ما ضامن پرندگان مهاجر باشیم.


کلید واژه ها: پرندگان - پرندگان مهاجر - مازندران - مهاجر - استان - محیط زیست - حفاظت محیط زیست - شکار - زیست - ابراهیمی - محیط - استان مازندران - مهاجرت پرندگان - کشور - شهریور - مجاز - مردم - پروانه شکار - منطقه - اروپا - شهریور ماه - فصل پاییز - دامپزشکی - شکارچیان - پیش بینی - اروپایی - پروانه - انتقاد - انقراض - انتخاب

آخرین اخبار سرویس:
منتظر بارش شدید باران از پس فردا باشید

پاسخ استعلام شهردار تهران واصل نشده است

کدام قسمت های جاده شمال یک طرفه می شود؟

تصویری غم بار از برج میلاد تهران

آلودگی شدید هوای تهران

ماجرای توریست فرانسوی که شیفته شهید همت بود

اعزام کاروان راهیان نور از ممسنی

کارشناس حوزه زلزله: مردم زلزله زده کرمانشاه پس از یک سال هنوز به وضعیت طبیعی بازنگشته اند

خلاقیت جدید چینی ها در پیاده رو +تصاویر

طلوع بهاری آفتاب در پارک ملی یلوستون؛ عکس روز نشنال جئوگرافیک

فعالیت های صیادی در دریای مازندران ممنوع شد

کدام قسمت های جاده منتهی به شمال یک طرفه می شود؟

کدام قسمت های جاده منتهی به شمال یک طرفه می شود؟

مراسم نکوداشت جعفر ابراهیمی شاهد در اردبیل

برپایی میز خدمت در مساجد شیراز

برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه شهر کهن نیشابور

فعالیت های صیادی در دریای مازندران ممنوع شد

تصاویری دیدنی از پرجمعیت ترین شهر سیبری

نقش هویت ساز خانواده ها در حال تغییر است

هوای البرز در مرز هشدار قرار گرفت

مراسم سنتی عروسی ترکمن ها (عکس)

تفکرمدرن و زندگی سنتی؛ چالش روز جوانان در ازدواج

تمبر اولین همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی رونمایی شد

هوای کرج در مرز بحران است؛ بیماران از خانه بیرون نروند

نامهربانی ها با یار مهربان

ناجا: راه اندازی مراکز مشاوره و مددکاری در کلانتری های سراسر کشور تا پایان امسال

سیلاب در خوزستان/ رفت و آمد مردم با قایق (عکس)

هوای البرز در مرز هشدار/ افراد با ناراحتی قلبی مرخصی بگیرند

طرح کاهش آلودگی هوا از شنبه آغاز می شود

هوای آلوده در پنج کلانشهر

هوای کرج در مرز بحران است؛ بیماران از خانه بیرون نروند

تعطیلی مهدهای کودک البرز در روز پنجشنبه

خبر 20، 30 آبان 97

آخرین مهلت بهره مندی از بخشودگی جرایم رانندگی

هوای البرز در مرز هشدار/ افراد با ناراحتی قلبی مرخصی بگیرند

اعزام کاروان دانش آموزی راهیان نور از فسا

دانش آموزان فسا در راه مناطق عملیاتی دفاع مقدس

جمعیت آهوان در نیشابور تثبیت شده است

هوای کرج در مرز بحران است؛ بیماران از خانه بیرون نروند

ادبیات کودک و نوجوان؛ بستر شکوفایی نسل ها

بارش برف در انگلیس

هشدار هواشناسی درباره آبگرفتگی معابر مازندران

سامانه بارشی جمعه وارد اصفهان می شود

کدام قسمت های جاده منتهی به شمال یک طرفه می شود؟

بخشیدگی دوبرابری جرایم رانندگی تا چه زمانی برقرار است؟

600 دانش آموز فسایی عازم مناطق عملیاتی دفاع مقدس شدند

غلظت آلاینده های البرز بالا می رود

کدام قسمت های جاده منتهی به شمال یک طرفه می شود؟

منتظر بارش شدید باران از پس فردا باشید

امسال کمتر از 500 هکتار آتش سوزی در جنگل های لرستان رخ داد

3 انتصاب جدید در آموزش و پرورش

600 دانش آموز فسایی عازم مناطق عملیاتی دفاع مقدس شدند

غلظت آلاینده های البرز بالا می رود

عزیمت دانش آموزان عنبرآباد به اردوی راهیان نور

درنای سیبری امسال زودتر به فریدونکنار آمده

برد شیرین خاتم اردکان مقابل شهرداری ارومیه

پیش بینی آخر هفته بارانی برای فارس

بقعه محمدبن خلیلان؛ ستاره ای بر تارک آذربایجان غربی

سامانه بارشی از فردا /پنجشنبه/ آذربایجان غربی را فرا می گیرد

کدام قسمت های جاده منتهی به شمال یک طرفه می شود؟

درنای سیبری امسال زودتر به فریدونکنار آمده

سفر وزیر آموزش و پرورش به استان یزد

تعطیلی مهدهای کودک البرز در روز پنجشنبه

سرشماری حیات وحش

تعطیلی مهدهای کودک البرز در روز پنجشنبه به دلیل آلودگی هوا هوای البرز در مرز هشدار

خدمات روان شناختی در کلینیک جوانان و خانواده رایگان ارائه می شود

فعالان زیست محیطی سفیران فرهنگی حفاظت محیط زیست هستند

تعطیلی مهدهای کودک البرز در روز پنجشنبه به دلیل آلودگی هوا/هوای البرز در مرز هشدار

حکایت درختان صنوبر!

برگزاری کارگاه آموزشی کلینیک صنعتی و جهاد روشنایی کشور

فعالان زیست محیطی سفیران فرهنگی حفاظت محیط زیست هستند

آغاز مسابقات قرآن کریم دانش آموزان پسر کشور

هوای البرز در مرز هشدار/ استانداری: افراد با ناراحتی قلبی مرخصی بگیرند

هشدار هواشناسی درباره آبگرفتگی معابر مازندران

تشییع شهدای مدافع حرم در قم

خدمات روان شناختی در کلینیک جوانان و خانواده رایگان ارائه می شود

آب؛ تنها مسیر دهستان « عنافچه »

اهداء کنندگان خون به مراکز انتقال خون مراجعه کنند

اهداء کنندگان خون به مراکز انتقال خون مراجعه کنند

برف و باران در راه است؛ همه ایران

وعده معاون وزیر کار به کارکنان هفت تپه

درنای سیبری امسال زودتر به فریدونکنار آمده

هشدار هواشناسی: احتمال آبگرفتگی معابر در مازندران

معرفی شهر سرخس؛ شهری به جامانده از ساسانیان +تصاویر

هوای البرز در مرز هشدار/ افراد با ناراحتی قلبی مرخصی بگیرند

لزوم توجه به میز خدمت در ادارات

هوای البرز در مرز هشدار/ افراد با ناراحتی قلبی مرخصی بگیرند

دانلود درس پژوهی ریاضی پایه ششم ابتدایی ضرب کسر ها به روش مساحتی

هوای البرز در مرز هشدار/ افراد با ناراحتی قلبی مرخصی بگیرند

آلودگی هوا مهدکودک های البرز را تعطیل کرد

سوالات استخدامی اتش نشانی سال 97 (همه رشته ها)

دانلود درس پژوهی علوم پایه ششم ابتدایی درس سفر انرژی

ضرورت جایگزین کردن روش های نوین به جای روش های سنتی در سیستم آموزشی

مدیریت بحران و درس هایی از زلزله کرمانشاه

ورود سامانه بارشی جدید به استان

برگزاری کارگاه آموزشی کلنیک صنعتی و جهاد روشنایی کشور

اعزام کاروان راهیان نور دانش آموزی از شاهرود+ فیلم

پیام معاون سازمان محیط زیست به جشنواره ملی تولید محتوای دیجیتال دریاچه ارومیه

سوالات عمومی کاردانی به کارشناسی - دولتی 94 + پاسخنامه

آلودگی هوا مهدکودک های البرز را تعطیل کرد

مهمان نوازی یا مهمان کشی؟/میزبان خوبی برای پرندگان مهاجر باشیم

مهمان نوازی یا مهمان کشی؟/میزبان خوبی برای پرندگان مهاجر باشیم