مطالب مرتبط:
قطعا با توجه به شرایط کشور ناچاریم به FATF تن دهیم
در شرایط جنگی نباید اطلاعات خود را دراختیار دشمن قرار دهیم/ تاکنون 40 الزام FATF را اجرا کردیم
ملحق شدن به FATF قطعا به ضرر کشور است/ گلایه از دولت و مجلس به خاطر بی توجهی به مطالبه گری دانشجویان
پیوستن به «FATF» قطعا به ضرر کشور است/ چه اصراری بر عضویت ایران وجود دارد؟
در حمایت از خاتمی بیانیه می دهیم/ برگزاری همایش با محوریت ارائه راهکارها برای برون رفت از شرایط بحرانی کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 00:052018-10-16اقتصادي

قطعا با توجه به شرایط کشور ناچاریم به FATF تن دهیم


یک وکیل دادگستری در رابطه با لزوم پیوست ایران به FATF، گفت: قطعا شرایط کشور به گونه ای است که این ضرورت احساس می شود برای به حداقل رساندن تنش ها در سطح جامعه بین المللی ناچار هستیم به پذیرفتن FATF تن دهیم.

- به نقل از ایسنا، امیرساعد وکیل در نشستی با موضوع " گفته ها و ناگفته های FATF "که در کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد، با طرح این پرسش که آیا شرایطی که از سوی FATFبرای پیوستن به کنوانسیون های بین المللی مطرح شده است برای ایران دردسرساز خواهد بود یا به عنوان فرصت تلقی می شود؟ اظهار کرد: اساسا FATF یک ابزاری است برای اینکه رژیم حاکمیت جهانی را در مقوله حوزه مفاسد مالی و اقتصادی در دست گیرد و در حقیقت به یک تعبیری با قاچاق پول و سرمایه مقابله کند.

این فرآیندی که کارگروه اقدام ویژه مالی آن را دنبال می کند معماری نظم نوینی است برای تنظیم مقررات مالی بین المللی.

هرچند در ابتدای تاسیس این کارگروه در سال 1389 این روند برای مقابله با فساد مالی در نظام مالی بین المللی کلید خورد اما این کنوانسیون نتوانست توقعات کشورهایی که می خواستند حاکمیت مالی جهانی را در دست بگیرند برآورده کند.

این وکیل دادگستری، عنوان کرد: به این ترتیب به رغم اینکه کنوانسیون وین که 10 سال مذاکراتش طول کشید پس از تدوین به فاصله یک سال ایالات متحده پیشگام یک نهضت و حرکتی شد برای اینکه کارگروه اقدام ویژه مالی را به عنوان چنگ و دندان نظام بانکی بین المللی و ابزار رقابتی اجرایی نظام بین المللی در دست بگیرد و عملا بتواند در آن سیطره خود در نظام مالی بین المللی جامه عمل بپوشاند.

ما شاهد هستیم این کارگروه11 نفره از سال 1389 فعالیت خود را صرفا با قید زمان ماموریت یکساله آغاز کرد اما این ماموریت تمدیو شد تا در سال 2001 یک حوزه و عرصه جدید به فعالیت ها و صلاحبت های این کارگروه به عنوان مقوله مبارزه با تامین مالی تروریست اضافه شد که به یک پیش شرط و تعهد برای تن دادن ایران به خواست FATF مطرح می شود که در غیر این صورت در صورت نپذیزفتن نتیجتا با درج نام ایران در لیست سیاه این نهاد با این واقعیت مواجه خواهیم بود که حسابهای خارجی وابسته به نهادهای دولت در خارج از کشور توقیف خواهد شد.

دبیر اول کمیسیون آموزش کانون وکلای دادگستری مرکز، خاطرنشان کرد: در حال حاضر این نهاد 37 عضو دارد و این اعضا به کمک گروه های منطقه ای و بانک جهانی یا اتحادیه جهانی گمرک مدیریت نظام مالی بین المللی را در دست دارند.

40 توصیه نامه در حوزه مبارزه با پولشویی و 9 توصیه نامه در حوزه مبارزه با تامین مالی تروریسم ساختار حقوقی و نظام حقوقی نهاد بین المللی را تدوین می کند.

توصیه نامه هایی که براساس یکی از آنها هیچ دولتی نمی تواند به استناد رازداری در ارتباط با اطلاعات نظام مالی و بانکی خود درخواست دیگر دولت عضو را برای رسیدگی به هویت صاحبان حساب یا ردگیری پول رد کند.

توصیه نامه ای که باید دولتی که عضو FATF.

می شود در مواردی که احتمال ارتکاب جرم تامین مالی تروریسم وجود دارد اگر کشوری نسبت به تعقیب متهم خواست اقدام کند و آن فرد در ایران بود حتی اگر تابعیت ایرانی داشته باشد درخواست استرداد آن فرد باید در اولویت قرار گیرد.

وکیل، افزود: از توصیه نامه ای استفاده می کنم که در آن قرار بر این است که فردی که مباشر جرم تامین مالی تروریسم است مورد تعقیب و رسیدگی قرار گیرد حتی این اختیار در این نظام حقوقی گنجانده شده که مدیران، مقامات و نهادهای راس نهادی که فرد مجرم به آن وابستگی ارگانی دارد هم قابل تعقیب خواهند بود.

از فضای جنجال سیاسی موضوع خارج شویم و فکر کنیم ما در مقام ارزیابی یک تعهد جدید هستیم و ایران خود را در معرض اتفاقی قرار می دهد که باید پاسخگو باشد و این پاسخگویی چه معانی و تبعاتی به دنبال خواهد داشت؟ وی تصریح کرد: ما در این نهاد دو مکانیزم ارزیابی را داریم که یکی مکانیزمی است که به صورت ادواری دولت هایی که به عضویت FATF تن می دهند از نظر عملکرد در اجرای چهارچوب توصیه های چهل و نه گانه فعالیت شان مورد ارزیابی قرار می گیرد و مکانیزم دوم روشی است که کارشناسان پولشویی و مبارزه با تروریسم بین المللی دور هم جمع می شوند و درمورد مسائل بحث و بررسی می کنند و یک تبادل اطلاعات در مسائل جاری، شناسایی و تشریح گرایش هایی که در وضعیت پولشویی و تامین مالی تروریسم هست را انجام می دهند و نهایتا توصیه اقدامات متقابل موثر را بررسی می کنند.

این وکیل دادگستری، عنوان کرد: در رابطه با وضعیت و جایگاهی که fatf دارد باید یادآور شوم که از سال 2007 بود که گروه تجدید نظر همکاری بین المللی در fatf موضوع درج دولت ها را در لیست سیاه و اعمال اقدامات متقابل و تحریم های بین المللی را در دستور کار خود قرار داد و برای اولین بار در سال 2009 بود که کشورهایی که برای کوتاهی در موازین مبارزه با پولشویی بودند در این لیست قرار گرفتند.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: در حال حاضر هفت کشور در این لیست سیاه هستند و ایران موقتا از این لیست سیاه خارج شده است.

ما با یک نهاد بین المللی مواجه هستیم که هیچ آیین کاری ندارد و یک سازمان بین المللی در مفهوم دقیق و فنی نیست، هیچ ساز و کاری برای نحوه تصمیم گیری در این نهاد وجود ندارد بنابراین جبهه دولت های تاثیر گذار که در حقیقت گروه جی هفت است یعنی هفت کشور توسعه یافته دنیا بزرگترین کشورهای صنعتی دنیا دارند این نهاد را مدیریت می کنند و عملا حاکمیت مالی دنیا را به گروگان خود گرفته اند و رژیم مالی بین المللی را تبدیل به یک نهاد امنیتی می کنند.

وکیل با اشاره به دغدغه هایی که جمهوری اسلامی ایران امروزه می تواند در این موضوع با آن مواجه باشد، گفت: اولین دغدغه بزرگ اینجاست که ما 9 کنوانسیون بنیادین بین المللی در مبارزه با تروریسم داریم که هر یک از این کنوانسیون ها یک جرم خاص را مورد توجه قرار داده است که هواپیما ربایی، حمل اجسام انفجاری و ایجاد رعب و وحشت در فرودگاه ها از جمله این کنوانسیون ها است.

هر کدام از این کنوانسیون ها جرم خاصی را در یک محدوده روشن مشخص می کند.

وی با اشاره به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، خاطرنشان کرد: این کنوانسیون بدون اینکه بخواهد نسبت به یک عمل فعل مادی مشخصی را به عنوان یک جرم تروریستی اشاره داشته باشد یک خط گسترده ای بر تمامی جرایم تروریستی که هیچ مفهوم و تعریف متفق القول بین المللی درباره آن وجود ندارد تعیین می کند و می گوید هر فرد و شخص حقیقی یا حقوقی که نسبت به این اعمال تروریستی اقدامی در جهت تامین مالی انجام دهد می تواند مشمول قلمرو اجرایی این کنوانسیون قرار بگیرد.

این وکیل دادگستری، افزود: این تعریف این اجازه را می دهد که اساسا به هر روش مستقیم و غیر مستقیمی اگر این کار انجام بگیرد هر شخص حقیقی یا حقوقی فارغ از اینکه تامین مالی وجوه به طور مشروع یا غیر مشروع انجام گرفته باشد و با توجه به اینکه قصد و علم از این وجوه برای اهداف مورد نظر تروریستی وجود داشته باشد جرم تامین مالی تروریسم محقق است.

وی ادامه داد: نسبت به تعریفی که در این کنوانسیون هست با مفهوم تروریسم و با این نگاه که اساسا نهضت های آزادی بخش در کمک به آنها که یکی از اشکال سیاست خارجی ایران در قانون اساسی ذکر شده است مسئولیت جزایی، اجرایی، مدنی و اداری برای مباشر وجود دارد برای مقامات ارشد نهاد ارگانیک وابسته به مباشر هم مسیولیت کیفری و اداری و مدنی قابل تصور است و تصریح شده که قوانین داخلی نمی تواند مانع رسیدگی و استرداد متهم به بهانه این شود که این جرم دارای ماهیت سیاسی ، نژادی و قومیتی است.

وکیل با بیان اینکه این کنوانسیون توسط 188 کشور تا به امروز به تصویب رسیده است، اظهار کرد: پایبندی و التزام به مواد fatf بر اساس قطعنامه 1617 در سال 2005 از سوی شورای امنیت سازمان ملل به کشورها تعهدی داشت به این معنا که شورای امنیت از همه دولت ها خواست که مقررات و توصیه نامه های fatf را مورد بررسی و اجرا قرار دهند.

ما کشوری هستیم که در این تاریخ در دادگاه های داخلی ایالات متحده 88 میلیارد دلار به اتهام اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران در ارتکاب اعمال تروریستی علیه منافع شهروندان آمریکایی مشارکت داشته است محکوم شده است.

قرار نیست که مفاد این کنوانسیون عطف به گذشته شود اما با رویکرد کاملا جانبدارانه ای که دادگاه های آمریکا دارند چه تضمینی وجود دارد که آمریکا تلاش نخواهد کرد در چارچوب مناسبات خصمانه خود اقدامات تروریستی که در آینده اتفاق می افتد را منتسب به دولت جمهوری اسلامی ایران نکند و مقامات و افرادی که در عرصه فعالیت های مالی و نظامی را در برابر این اتهام قرار ندهد؟ این وکیل دادگستری، گفت: قطعا شرایط در کشور به گونه ای است که این ضرورت احساس می شود که برای به حداقل رساندن تنش ها در سطح جامعه بین المللی ناچاریم که به آن تن دهیم من هم دارم خود را با این دیدگاه نزدیک می کنم که در شرایط فعلی راهی وجود ندارد اما اگر تصمیم بر این گرفته شد که جمهوری اسلامی ایران از شرایطی که در این کنوانسیون برای ایران معین شده تا ایران به طور کامل از لیست سیاه خارج شود لزوما یک کارگروه مرکب از مقامات حقوقی و مالی که باید نهادی فرا قوه ای باشد به روند اجرای این کنوانسیون ها و نوع تعامل جمهوری اسلامی ایران با نهاد fatf نظارت دقیق داشته باشد تا دامنه تعهدات ایران در مقابل این نهاد بین المللی بتواند مدیریت شود در غیر این صورت با تحولات و پویایی که حقوق بین الملل به ویژه در سال 2001 در حوزه مبارزه با تروریسم داشته باید منتظر این باشیم که کشور در آستانه تهدیدها و بحران های جدیدی قرار بگیرد.


کلید واژه ها: بین المللی - مالی - کانون وکلای دادگستری - دادگستری - نظام - ایران - جهانی - مبارزه - کشور - شرایط - کمیسیون آموزش - وکیل - ایالات متحده - تامین - توصیه - نظام بانکی - بانک جهانی - فساد مالی - بانک - نامه - صورت - پولشویی - تروریسم - تروریست - اقتصادی - معماری - واقعیت - سرمایه - مدیریت - برگزار

آخرین اخبار سرویس:
کاهش جوجه ریزی از علل افزایش قیمت مرغ است

اسلامی: احداث پروژه با مهندسی روز دنیا دنبال می شود/سعیدی کیا: 34 هزار میلیارد ریال اعتبار صرف دو قطعه پروژه

توزیع بیش از 600 هزار لیتر نفت گاز بین کشاورزان

ساخت آزاد راه تهران_شمال با آخرین استانداردهای روز دنیا

آغاز به کار کافه کارآفرینی در شیراز

سومین کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی با حمایت از تولید ملی

نرخ معاملاتی طلا و سکه در بازار تهران؛ جدول قیمت ها

خودکفایی در تولید گندم برگ برنده ایران در شرایط تحریم

نرخ تورم؛ یک گام تا شکستن رکورد احمدی نژاد +نمودار

آغاز حذف دفترچه های بیمه تامین اجتماعی از هفته آینده/پیگیری همسان سازی حقوق ها در سازمان

نظارت بر توزیع گوشت چدی است/ دستور واردات گوشت گوسفند از کشورهای همسایه

کمک 500 میلیارد ریالی خیران اصفهانی برای بازسازی عتبات عالیات

بازار های کشور اشباع از مواد غذایی است/ خوداتکایی گندم عامل بی اثر شدن تحریم

بازسازی حدود 24 هزار واحد زلزله زده کرمانشاه به پایان رسید

افزایش زاد و ولد در اقشار ضعیف، مشکلات کشور را حل نمی کند

قطعه یک تهران-شمال تابستان به بهره برداری می رسد

سرمایه گذاری در گردشگری مشگین شهر رونق گرفت

10 طرح کشاورزی ساوه برای بهر برداری در دهه فجر آماده است

هشت هکتار زمین در ناحیه صنعتی چنارشاهیجان کازرون واگذار شد

افزایش صادرات کالا از گلستان + مصاحبه

پرداخت تسهیلات بانکی برای اشتغال روستایی و خانگی

واگذاری طرح نفلین سینیت سراب غیرقانونی است

وزیر نفت از طرح های توسعه ای پتروشیمی در هرمزگان بازدید کرد

چین نگران تعرفه صادرات به اروپا

خانه به متری 10 میلیون نزدیک شد

برقی شدن راه آهن تهران - مشهد تا سال 1400 بر اساس بودجه 98

اعلام آمادگی 114 شرکت خارجی برای همکاری در پروژه های نفتی ایران

کاهش آب رودخانه زاینده رود به 400 میلیون متر مکعب+فیلم

آسیب طولانی شدن تعطیلی دولت آمریکا/تجارتمان آسیب دید

وضعیت مسکن ایران از زبان یک تحلیلگر ارشد

زمان اعلام جزییات طرح «معامله قرن» توسط ترامپ

آغاز حذف دفترچه های بیمه تامین اجتماعی از هفته آینده

سالانه چند هزارنفر در ایران براثر سوانح جاده ای کشته می شوند؟

ورود مجلس به موضوع قیمت خودروهای پیش فروش شده

55 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی همه اقشار از جمله پزشکان/ افزایش 20 درصدی بودجه کمیته امداد و بهزیستی

شرکت آلومینیوم المهدی رسمأ به مپنا واگذار شد

قیمت خودرو روند صعودی گرفت + جدول

رویا ها در اعماق تولید شد

مطهری: موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

چین یک کشتی هوایی (بالن) را به ارتفاع 6000 متری از سطح دریا فرستاد

پلیس: کاهش 70 درصدی شماره گذاری خودروهای صفر وارداتی

اعلام قیمت های جدید حاشیه بازار محصولات ایران خودرو

برقراری 3 خط پروازی جدید در دستور کار ازبک ها

آمریکا یکی از بزرگترین سرمایه گذاران پروژه های روسی بوده است

98 طرح عمرانی در نیشابور آماده بهره برداری شد

120 واحد صنایع تبدیلی صادرات محور مجوز فعالیت گرفتند

رشد 8 درصدی بودجه عمرانی استان مرکزی

سرمایه گذاری چند هلدینگ در مشگین شهر

چین نگران تعرفه صادرات به اروپا/اقدامات لازم را انجام می دهیم

بورس - آمار روزانه - 1397/11/04

بدهی دولت به بانک مرکزی به ازای هر ایرانی 10میلیون تومان است/ دور ریز غذای ما به اندازه 15 میلیون نفر است

چین در حوزه فناوری 273 میلیارد دلار سرمایه گذاری می کند

تکرار سرنوشت نوکیا برای اپل

بازار خودروهای وارداتی - 1397/11/04

مانع تنظیم بازار خودرو

رکوردهایی که شکسته شد

مدیران ایران خودرو مشکلات مشتریان را بررسی می کنند

کف قیمت خودرو بالا آمد

ابهام در مبلغ اضافه برداشت ها

مهاجرت بزرگ در بازار جهانی؟

ضرورت مراقبت از حضور نوجوانان در فضای مجازی/ نوجوانان گرفتار فقر اطلاعاتی هستند

استخدام 7 رده شغلی در موسسه شریف یار

انتخاب فاینانسور منطقه 3 آزادراه تهران-شمال در نیمه اول 98

سه میلیون تومان بگیرید، فرزند بیاورید!

استخدام حسابدار در یک شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی

نرخ طلا و سکه در چهارم بهمن ماه 97 + جدول

استخدام طراح و گرافیست در مرکز تجاری گالریا در تهران

کاهش آب رودخانه زاینده رود به 400 میلیون متر مکعب

وزارت کشور برای توسعه اصولی و علمی «کشاورزی شهری» اعلام آمادگی کرد

عیدی 932 هزار تومانی کارکنان در راه است

تفاوت سوپرای تویوتا و ب ام و z4

وضع اقتصادی باعث افزایش پرونده های قضایی شده است

مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست

امیر حسین خادمی بازدید وزیر راه و شهرسازی از آزاد راه تهران - شمال

پیش بینی کارشناسان: ایران صعود می کند

اولین ربات های تحویل کالا آمازون شروع به کار کردند [تماشا کنید]

پیش بینی وضعیت صنعت هوایی در 2019

چین در حوزه فناوری 273 میلیارد دلار سرمایه گذاری می کند

زمان موازنه در معاملات ارز

بی رمقی بازارها در میانه زمستان

افزایش 391 درصدی قاچاق سوخت در سال جاری

5 پیش بینی مهم از صنعت هوایی در سال 2019

نرخ طلا و سکه در چهارم بهمن ماه 97 + جدول

کالا های اساسی و گوشت مورد نیاز شب عید تامین می شود/ گوشت قرمز باید به میزان لازم در مراکز فروش توزیع شود

استخدام اپراتور اینترنتی در فروشگاه اینترنتی شاپینجو در تهران

استخدام مدیر مالی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با مزایا در تهران

پیشرفت فیزیکی 94 درصدی منطقه یک آزادراه تهران - شمال

توضیح ناجا درباره تعلل در تحویل کارت خودرو

عیدی 97 چقدر است؟

خروج 66 هزار و 700 نفر از دولت

آغاز حذف دفترچه های بیمه تامین اجتماعی از هفته آینده/پیگیری همسان سازی حقوق ها در سازمان

سه شنبه های بدون خودرو در 215 شهر در حال انجام است

3 هزار و 500 زندانی ایرانی در 60 کشور دنیا وجود دارد/ کاهش 46 درصدی بازگشت به جرم در صورت ایجاد اشتغال

ابداع کننده سه شنبه های بدون خودرو در کشور: سه شنبه های بدون خودرو در 215 شهر در حال انجام است

توزیع 18 تن گوشت گوساله منجمد در خراسان جنوبی

اظهارات عجیب مدیر عامل سابق سایپا درباره افزایش قیمت خودرو

پاشنه آشیل کشور سیاست گذاری است/دولت بازار کربن ایجاد کند

سه میلیون تومان بگیرید، فرزند بیاورید!

مدیران ایران خودرو مشکلات مشتریان را بررسی می کنند

قطعا با توجه به شرایط کشور ناچاریم به FATF تن دهیم

قطعا با توجه به شرایط کشور ناچاریم به FATF تن دهیم