مطالب مرتبط:
قطعا با توجه به شرایط کشور ناچاریم به FATF تن دهیم
در شرایط جنگی نباید اطلاعات خود را دراختیار دشمن قرار دهیم/ تاکنون 40 الزام FATF را اجرا کردیم
ملحق شدن به FATF قطعا به ضرر کشور است/ گلایه از دولت و مجلس به خاطر بی توجهی به مطالبه گری دانشجویان
پیوستن به «FATF» قطعا به ضرر کشور است/ چه اصراری بر عضویت ایران وجود دارد؟
در حمایت از خاتمی بیانیه می دهیم/ برگزاری همایش با محوریت ارائه راهکارها برای برون رفت از شرایط بحرانی کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 مهر 1397 ساعت 00:052018-10-16اقتصادي

قطعا با توجه به شرایط کشور ناچاریم به FATF تن دهیم


یک وکیل دادگستری در رابطه با لزوم پیوست ایران به FATF، گفت: قطعا شرایط کشور به گونه ای است که این ضرورت احساس می شود برای به حداقل رساندن تنش ها در سطح جامعه بین المللی ناچار هستیم به پذیرفتن FATF تن دهیم.

- به نقل از ایسنا، امیرساعد وکیل در نشستی با موضوع " گفته ها و ناگفته های FATF "که در کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد، با طرح این پرسش که آیا شرایطی که از سوی FATFبرای پیوستن به کنوانسیون های بین المللی مطرح شده است برای ایران دردسرساز خواهد بود یا به عنوان فرصت تلقی می شود؟ اظهار کرد: اساسا FATF یک ابزاری است برای اینکه رژیم حاکمیت جهانی را در مقوله حوزه مفاسد مالی و اقتصادی در دست گیرد و در حقیقت به یک تعبیری با قاچاق پول و سرمایه مقابله کند.

این فرآیندی که کارگروه اقدام ویژه مالی آن را دنبال می کند معماری نظم نوینی است برای تنظیم مقررات مالی بین المللی.

هرچند در ابتدای تاسیس این کارگروه در سال 1389 این روند برای مقابله با فساد مالی در نظام مالی بین المللی کلید خورد اما این کنوانسیون نتوانست توقعات کشورهایی که می خواستند حاکمیت مالی جهانی را در دست بگیرند برآورده کند.

این وکیل دادگستری، عنوان کرد: به این ترتیب به رغم اینکه کنوانسیون وین که 10 سال مذاکراتش طول کشید پس از تدوین به فاصله یک سال ایالات متحده پیشگام یک نهضت و حرکتی شد برای اینکه کارگروه اقدام ویژه مالی را به عنوان چنگ و دندان نظام بانکی بین المللی و ابزار رقابتی اجرایی نظام بین المللی در دست بگیرد و عملا بتواند در آن سیطره خود در نظام مالی بین المللی جامه عمل بپوشاند.

ما شاهد هستیم این کارگروه11 نفره از سال 1389 فعالیت خود را صرفا با قید زمان ماموریت یکساله آغاز کرد اما این ماموریت تمدیو شد تا در سال 2001 یک حوزه و عرصه جدید به فعالیت ها و صلاحبت های این کارگروه به عنوان مقوله مبارزه با تامین مالی تروریست اضافه شد که به یک پیش شرط و تعهد برای تن دادن ایران به خواست FATF مطرح می شود که در غیر این صورت در صورت نپذیزفتن نتیجتا با درج نام ایران در لیست سیاه این نهاد با این واقعیت مواجه خواهیم بود که حسابهای خارجی وابسته به نهادهای دولت در خارج از کشور توقیف خواهد شد.

دبیر اول کمیسیون آموزش کانون وکلای دادگستری مرکز، خاطرنشان کرد: در حال حاضر این نهاد 37 عضو دارد و این اعضا به کمک گروه های منطقه ای و بانک جهانی یا اتحادیه جهانی گمرک مدیریت نظام مالی بین المللی را در دست دارند.

40 توصیه نامه در حوزه مبارزه با پولشویی و 9 توصیه نامه در حوزه مبارزه با تامین مالی تروریسم ساختار حقوقی و نظام حقوقی نهاد بین المللی را تدوین می کند.

توصیه نامه هایی که براساس یکی از آنها هیچ دولتی نمی تواند به استناد رازداری در ارتباط با اطلاعات نظام مالی و بانکی خود درخواست دیگر دولت عضو را برای رسیدگی به هویت صاحبان حساب یا ردگیری پول رد کند.

توصیه نامه ای که باید دولتی که عضو FATF.

می شود در مواردی که احتمال ارتکاب جرم تامین مالی تروریسم وجود دارد اگر کشوری نسبت به تعقیب متهم خواست اقدام کند و آن فرد در ایران بود حتی اگر تابعیت ایرانی داشته باشد درخواست استرداد آن فرد باید در اولویت قرار گیرد.

وکیل، افزود: از توصیه نامه ای استفاده می کنم که در آن قرار بر این است که فردی که مباشر جرم تامین مالی تروریسم است مورد تعقیب و رسیدگی قرار گیرد حتی این اختیار در این نظام حقوقی گنجانده شده که مدیران، مقامات و نهادهای راس نهادی که فرد مجرم به آن وابستگی ارگانی دارد هم قابل تعقیب خواهند بود.

از فضای جنجال سیاسی موضوع خارج شویم و فکر کنیم ما در مقام ارزیابی یک تعهد جدید هستیم و ایران خود را در معرض اتفاقی قرار می دهد که باید پاسخگو باشد و این پاسخگویی چه معانی و تبعاتی به دنبال خواهد داشت؟ وی تصریح کرد: ما در این نهاد دو مکانیزم ارزیابی را داریم که یکی مکانیزمی است که به صورت ادواری دولت هایی که به عضویت FATF تن می دهند از نظر عملکرد در اجرای چهارچوب توصیه های چهل و نه گانه فعالیت شان مورد ارزیابی قرار می گیرد و مکانیزم دوم روشی است که کارشناسان پولشویی و مبارزه با تروریسم بین المللی دور هم جمع می شوند و درمورد مسائل بحث و بررسی می کنند و یک تبادل اطلاعات در مسائل جاری، شناسایی و تشریح گرایش هایی که در وضعیت پولشویی و تامین مالی تروریسم هست را انجام می دهند و نهایتا توصیه اقدامات متقابل موثر را بررسی می کنند.

این وکیل دادگستری، عنوان کرد: در رابطه با وضعیت و جایگاهی که fatf دارد باید یادآور شوم که از سال 2007 بود که گروه تجدید نظر همکاری بین المللی در fatf موضوع درج دولت ها را در لیست سیاه و اعمال اقدامات متقابل و تحریم های بین المللی را در دستور کار خود قرار داد و برای اولین بار در سال 2009 بود که کشورهایی که برای کوتاهی در موازین مبارزه با پولشویی بودند در این لیست قرار گرفتند.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: در حال حاضر هفت کشور در این لیست سیاه هستند و ایران موقتا از این لیست سیاه خارج شده است.

ما با یک نهاد بین المللی مواجه هستیم که هیچ آیین کاری ندارد و یک سازمان بین المللی در مفهوم دقیق و فنی نیست، هیچ ساز و کاری برای نحوه تصمیم گیری در این نهاد وجود ندارد بنابراین جبهه دولت های تاثیر گذار که در حقیقت گروه جی هفت است یعنی هفت کشور توسعه یافته دنیا بزرگترین کشورهای صنعتی دنیا دارند این نهاد را مدیریت می کنند و عملا حاکمیت مالی دنیا را به گروگان خود گرفته اند و رژیم مالی بین المللی را تبدیل به یک نهاد امنیتی می کنند.

وکیل با اشاره به دغدغه هایی که جمهوری اسلامی ایران امروزه می تواند در این موضوع با آن مواجه باشد، گفت: اولین دغدغه بزرگ اینجاست که ما 9 کنوانسیون بنیادین بین المللی در مبارزه با تروریسم داریم که هر یک از این کنوانسیون ها یک جرم خاص را مورد توجه قرار داده است که هواپیما ربایی، حمل اجسام انفجاری و ایجاد رعب و وحشت در فرودگاه ها از جمله این کنوانسیون ها است.

هر کدام از این کنوانسیون ها جرم خاصی را در یک محدوده روشن مشخص می کند.

وی با اشاره به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، خاطرنشان کرد: این کنوانسیون بدون اینکه بخواهد نسبت به یک عمل فعل مادی مشخصی را به عنوان یک جرم تروریستی اشاره داشته باشد یک خط گسترده ای بر تمامی جرایم تروریستی که هیچ مفهوم و تعریف متفق القول بین المللی درباره آن وجود ندارد تعیین می کند و می گوید هر فرد و شخص حقیقی یا حقوقی که نسبت به این اعمال تروریستی اقدامی در جهت تامین مالی انجام دهد می تواند مشمول قلمرو اجرایی این کنوانسیون قرار بگیرد.

این وکیل دادگستری، افزود: این تعریف این اجازه را می دهد که اساسا به هر روش مستقیم و غیر مستقیمی اگر این کار انجام بگیرد هر شخص حقیقی یا حقوقی فارغ از اینکه تامین مالی وجوه به طور مشروع یا غیر مشروع انجام گرفته باشد و با توجه به اینکه قصد و علم از این وجوه برای اهداف مورد نظر تروریستی وجود داشته باشد جرم تامین مالی تروریسم محقق است.

وی ادامه داد: نسبت به تعریفی که در این کنوانسیون هست با مفهوم تروریسم و با این نگاه که اساسا نهضت های آزادی بخش در کمک به آنها که یکی از اشکال سیاست خارجی ایران در قانون اساسی ذکر شده است مسئولیت جزایی، اجرایی، مدنی و اداری برای مباشر وجود دارد برای مقامات ارشد نهاد ارگانیک وابسته به مباشر هم مسیولیت کیفری و اداری و مدنی قابل تصور است و تصریح شده که قوانین داخلی نمی تواند مانع رسیدگی و استرداد متهم به بهانه این شود که این جرم دارای ماهیت سیاسی ، نژادی و قومیتی است.

وکیل با بیان اینکه این کنوانسیون توسط 188 کشور تا به امروز به تصویب رسیده است، اظهار کرد: پایبندی و التزام به مواد fatf بر اساس قطعنامه 1617 در سال 2005 از سوی شورای امنیت سازمان ملل به کشورها تعهدی داشت به این معنا که شورای امنیت از همه دولت ها خواست که مقررات و توصیه نامه های fatf را مورد بررسی و اجرا قرار دهند.

ما کشوری هستیم که در این تاریخ در دادگاه های داخلی ایالات متحده 88 میلیارد دلار به اتهام اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران در ارتکاب اعمال تروریستی علیه منافع شهروندان آمریکایی مشارکت داشته است محکوم شده است.

قرار نیست که مفاد این کنوانسیون عطف به گذشته شود اما با رویکرد کاملا جانبدارانه ای که دادگاه های آمریکا دارند چه تضمینی وجود دارد که آمریکا تلاش نخواهد کرد در چارچوب مناسبات خصمانه خود اقدامات تروریستی که در آینده اتفاق می افتد را منتسب به دولت جمهوری اسلامی ایران نکند و مقامات و افرادی که در عرصه فعالیت های مالی و نظامی را در برابر این اتهام قرار ندهد؟ این وکیل دادگستری، گفت: قطعا شرایط در کشور به گونه ای است که این ضرورت احساس می شود که برای به حداقل رساندن تنش ها در سطح جامعه بین المللی ناچاریم که به آن تن دهیم من هم دارم خود را با این دیدگاه نزدیک می کنم که در شرایط فعلی راهی وجود ندارد اما اگر تصمیم بر این گرفته شد که جمهوری اسلامی ایران از شرایطی که در این کنوانسیون برای ایران معین شده تا ایران به طور کامل از لیست سیاه خارج شود لزوما یک کارگروه مرکب از مقامات حقوقی و مالی که باید نهادی فرا قوه ای باشد به روند اجرای این کنوانسیون ها و نوع تعامل جمهوری اسلامی ایران با نهاد fatf نظارت دقیق داشته باشد تا دامنه تعهدات ایران در مقابل این نهاد بین المللی بتواند مدیریت شود در غیر این صورت با تحولات و پویایی که حقوق بین الملل به ویژه در سال 2001 در حوزه مبارزه با تروریسم داشته باید منتظر این باشیم که کشور در آستانه تهدیدها و بحران های جدیدی قرار بگیرد.


کلید واژه ها: بین المللی - مالی - کانون وکلای دادگستری - دادگستری - نظام - ایران - جهانی - مبارزه - کشور - شرایط - کمیسیون آموزش - وکیل - ایالات متحده - تامین - توصیه - نظام بانکی - بانک جهانی - فساد مالی - بانک - نامه - صورت - پولشویی - تروریسم - تروریست - اقتصادی - معماری - واقعیت - سرمایه - مدیریت - برگزار

آخرین اخبار سرویس:
کم تحرکی و تغذیه ناسالم ازعوامل ابتلا به دیابت

بوروکراسی مسیر پیشرفت دندانپزشکی را سد کرده است

قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود

قیمت خودرو امروز 1397/08/23/ دنا 79 میلیونی شد

انتخاب یزد به عنوان نخستین پایگاه کتاب و کتابخوانی زندان های سراسر کشور

آژانس بین المللی انرژی: کاهش صادرات نفت ایران به 90 هزار بشکه در روز

طرح تاپ تا پایان امسال در کشور نهایی می شود

از سوی وزارت راه منتشر شد رشد 83 درصد قیمت مسکن تهران در مهر ماه

مردم و اعدام اختاپوس ها

اسامی مدیران وزارت کار که چند جا عضو هیات مدیره هستند/اولین آزمون فساد ستیزی شریعتمداری

سهم 68.7 درصدی مخابرات از بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات

سند ملی آب به روزرسانی شود

قیمت نفت بعد از تحریم؛ راز سقوط به جای صعود

زمینه سرمایه گذاری در چهارمحال و بختیاری فراهم شده است

یک آگهی عجیب غریب!

انواع صلح و شرایط عقد انها چیست

رییس کل بیمه مرکزی خواب است

کسری بودجه خانوار های تهرانی با تورم دو رقمی امسال، به کجا خواهد رسید؟

چگونه شغل مناسب پیدا کنیم  / با انجام این روشها شغل مورد علاقه خود را بیابید

ردیاب سلامتی جدید ویتینگز با عمر باتری 20 روز معرفی شد

آخرین حرف های سلطان سکه قبل از اعدام: روزی یک میلیارد درآمد دارم!

ثبت 38 میلی متر بارندگی در کشور

قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود

قیمت دلار امروز چهارشنبه 23 آبان 97

قیمت سکه وارد کانال 3 میلیون تومان شد + جدول قیمت ها

ارائه پیشنهاد واردات اتوبوس های دست دوم

استخدام صندوقدار شیفت صبح در مجموعه غذایی رفتاری در تهران

​ریزش قیمت دلار صرافی ملی به کانال 12هزار تومان

سیر نزولی قیمت دلار در بازار

دولت تولید را رها کرده و مدام حرف از بسته حمایتی می زند

بازگشت دلار به کانال 12 هزار تومان / قیمت سکه کاهش یافت

قیمت خودرو امروز 1397/08/23

اجرای حکم اعدام سلطان سکه

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/23

روایتی از 26 سال اخلالگری سلطان سکه

ریزش قیمت ارز و سکه در بازار/ دلار صرافی ملی 12 هزار و 950 تومان

تقدیر معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اقدامات مدیرعامل بانک ملی ایران

اظهارات اخیر ظریف ایجاد امیدواری برای مقابله با فساد است

شوکِ بازار، سقوط آزاد نرخ طلا و سکه در تبریز/ امیدها برای کاهش قیمت ارز زنده شد

سکه امروز چند؟/ قیمت سکه و طلا امروز 23 آبان 97

قیمت طلا امروز 23 آبان 97

طلا 10 درصد ارزان شد

استخدام کارمند آژانس هواپیمایی

عکس| سلطان سکه در حال نوشتن وصیت نامه

طرح تاپ تا پایان امسال در کشور نهایی می شود

امروز در بازار مشخص شد قیمت برخی خودروهای تولید داخلی / 207 دنده ای 92 میلیون تومان +جدول

حاجی آباد ری به قطب گردشگری جنوب پایتخت تبدیل می شود

زمینه سرمایه گذاری در چهارمحال و بختیاری فراهم شده است

توتال، صنعت هوایی ایران را تحریم کرد

پروازهای امروز فرودگاه رامسر کنسل شد

معاون وزیر صنعت:قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود

کمک صد میلیاردی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده کرمانشاه

آخرین گفت وگوی سلطان سکه:به هیچ عنوان هفتصد میلیارد حجم پول بالایی نیست/گرانترین سیگار ایران را می کشم

اجرای عملیات پیشگیری و کنترل آفات و بیماری های جنگلی در لرستان

ثبت بیست وقف جدید در مهاباد

آغاز هفته پژوهش از فردا

ریزش قیمت دلار صرافی ملی به کانال 12هزار تومان

افزایش فرو ریزش زمین، زنگ خطری برای تهران

گوجه فرنگی گلخانه ای 11 هزار تومان شد

آقای زنگنه، در وزارت نفت چه خبر است؟

ریزش قیمت دلار صرافی ملی به کانال 12هزار تومان

لحظاتی پیش از اجرای حکم اعدام وحید مظلومین محمد اسماعیل قاسمی +تصاویر

پشیمانم از اینکه با کارتهای مردم کار کردم من و وحید شاخ بازار بودیم

درخواست کارگران برای تشکیل جلسه فوق العاده شورای عالی کار برای افزایش مزد

احتمال اعطای سهمیه بنزین به افراد به جای خودرو

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/23

استخدام کارمند فروش و بازاریابی در شرکت دیبا کام پردازش سدرا

بازنشسته‏‎های وزارت نفت دست به امضا شدند

جزییات سبد حمایتی مددجویان امداد/ پوشش 600 هزار خانواده جدید

سبقت گاز از زغال سنگ به عنوان منبع بزرگ انرژی جهان تا 2030

قیمت خودرو امروز 1397/08/23

قیمت فروش دلار در صرافی ملی امروز 97/08/23

قیمت ارز مسافرتی امروز 1397/08/23

لزوم کاهش اثرات تحریم با بهره گیری از سرمایه های اجتماعی

قیمت خرید دلار در بانک‎ها 1397/08/23

مدل های شیک بلوز زنانه مجلسی

مجید قاسمی چهره برگزیده صنعت بانکداری ایران شد

پراید 111 38 میلیون تومان شد/ قیمت خودرو امروز 23 آبان 97

گوجه فرنگی 11هزار تومان شد

رییس کمیته امداد خبر داد: بهره مندی 2 میلیون و 70 هزار خانوار از بسته حمایتی دولت

قیمت هر کیلو تخم مرغ 8200 تومان

افزایش قیمت شیر ارتباطی به میزان تولید ندارد

نتایج آزمون استخدامی شرکت نفت ستاره خلیج فارس

به آمریکایی ها فهماندیم نفت مان را می فروشیم

قیمت نفت بعد از تحریم؛ راز سقوط به جای صعود

نکوداشتی از جنس مادر

ریزش قیمت دلار صرافی ملی به کانال 12هزار تومان

سند ملی آب به روزرسانی شود

سهم 68.7 درصدی مخابرات از بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات

واگذاری طرح های عمرانی به بخش خصوصی سرعت می گیرد

قطع صدای باد در گوش موتورسواران با کلاه ایمنی جدید

پراید هاچبک 38 میلیون تومان شد

مجازات متهمان پرونده قاچاق کلان ارز و سکه

خسارت های سنگین شرکت های هواپیمایی امارات

7.4 میلیارد دلار محصول پتروشیمی در 7 ماه نخست امسال صادر شد

12هزار متر مربع از اراضی کشاورزی ورامین آزاد شد

ایمن سازی راه کجور به 5 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

واگذاری طرح های عمرانی به بخش خصوصی سرعت می گیرد

خودروهای 100 میلیون تومان در بازار را بشناسیم +جدول

نفت در بازارهای جهانی به قیمت 66.43 دلار در هر بشکه رسید

قطعا با توجه به شرایط کشور ناچاریم به FATF تن دهیم

قطعا با توجه به شرایط کشور ناچاریم به FATF تن دهیم