مطالب مرتبط:
در شرایط جنگی نباید اطلاعات خود را دراختیار دشمن قرار دهیم/ تاکنون 40 الزام FATF را اجرا کردیم
ملحق شدن به FATF قطعا به ضرر کشور است/ گلایه از دولت و مجلس به خاطر بی توجهی به مطالبه گری دانشجویان
پیوستن به «FATF» قطعا به ضرر کشور است/ چه اصراری بر عضویت ایران وجود دارد؟
در حمایت از خاتمی بیانیه می دهیم/ برگزاری همایش با محوریت ارائه راهکارها برای برون رفت از شرایط بحرانی کشور
در حمایت از خاتمی بیانیه می دهیم/ برگزاری همایش با محوریت ارائه راهکارها برای برون رفت از شرایط بحرانی کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 23:502018-10-16اقتصادي

قطعا با توجه به شرایط کشور ناچاریم به FATF تن دهیم


یک وکیل دادگستری در رابطه با لزوم پیوست ایران به FATF، گفت: قطعا شرایط کشور به گونه ای است که این ضرورت احساس می شود برای به حداقل رساندن تنش ها در سطح جامعه بین المللی ناچار هستیم به پذیرفتن FATF تن دهیم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، امیرساعد وکیل در نشستی با موضوع " گفته ها و ناگفته های FATF "که در کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد، با طرح این پرسش که آیا شرایطی که از سوی FATFبرای پیوستن به کنوانسیون های بین المللی مطرح شده است برای ایران دردسرساز خواهد بود یا به عنوان فرصت تلقی می شود؟ اظهار کرد: اساسا FATF یک ابزاری است برای اینکه رژیم حاکمیت جهانی را در مقوله حوزه مفاسد مالی و اقتصادی در دست گیرد و در حقیقت به یک تعبیری با قاچاق پول و سرمایه مقابله کند.

این فرآیندی که کارگروه اقدام ویژه مالی آن را دنبال می کند معماری نظم نوینی است برای تنظیم مقررات مالی بین المللی.

هرچند در ابتدای تاسیس این کارگروه در سال 1389 این روند برای مقابله با فساد مالی در نظام مالی بین المللی کلید خورد اما این کنوانسیون نتوانست توقعات کشورهایی که می خواستند حاکمیت مالی جهانی را در دست بگیرند برآورده کند.

این وکیل دادگستری، عنوان کرد: به این ترتیب به رغم اینکه کنوانسیون وین که 10 سال مذاکراتش طول کشید پس از تدوین به فاصله یک سال ایالات متحده پیشگام یک نهضت و حرکتی شد برای اینکه کارگروه اقدام ویژه مالی را به عنوان چنگ و دندان نظام بانکی بین المللی و ابزار رقابتی اجرایی نظام بین المللی در دست بگیرد و عملا بتواند در آن سیطره خود در نظام مالی بین المللی جامه عمل بپوشاند.

ما شاهد هستیم این کارگروه11 نفره از سال 1389 فعالیت خود را صرفا با قید زمان ماموریت یکساله آغاز کرد اما این ماموریت تمدیو شد تا در سال 2001 یک حوزه و عرصه جدید به فعالیت ها و صلاحبت های این کارگروه به عنوان مقوله مبارزه با تامین مالی تروریست اضافه شد که به یک پیش شرط و تعهد برای تن دادن ایران به خواست FATF مطرح می شود که در غیر این صورت در صورت نپذیزفتن نتیجتا با درج نام ایران در لیست سیاه این نهاد با این واقعیت مواجه خواهیم بود که حسابهای خارجی وابسته به نهادهای دولت در خارج از کشور توقیف خواهد شد.

دبیر اول کمیسیون آموزش کانون وکلای دادگستری مرکز، خاطرنشان کرد: در حال حاضر این نهاد 37 عضو دارد و این اعضا به کمک گروه های منطقه ای و بانک جهانی یا اتحادیه جهانی گمرک مدیریت نظام مالی بین المللی را در دست دارند.

40 توصیه نامه در حوزه مبارزه با پولشویی و 9 توصیه نامه در حوزه مبارزه با تامین مالی تروریسم ساختار حقوقی و نظام حقوقی نهاد بین المللی را تدوین می کند.

توصیه نامه هایی که براساس یکی از آنها هیچ دولتی نمی تواند به استناد رازداری در ارتباط با اطلاعات نظام مالی و بانکی خود درخواست دیگر دولت عضو را برای رسیدگی به هویت صاحبان حساب یا ردگیری پول رد کند.

توصیه نامه ای که باید دولتی که عضو FATF.

می شود در مواردی که احتمال ارتکاب جرم تامین مالی تروریسم وجود دارد اگر کشوری نسبت به تعقیب متهم خواست اقدام کند و آن فرد در ایران بود حتی اگر تابعیت ایرانی داشته باشد درخواست استرداد آن فرد باید در اولویت قرار گیرد.

وکیل، افزود: از توصیه نامه ای استفاده می کنم که در آن قرار بر این است که فردی که مباشر جرم تامین مالی تروریسم است مورد تعقیب و رسیدگی قرار گیرد حتی این اختیار در این نظام حقوقی گنجانده شده که مدیران، مقامات و نهادهای راس نهادی که فرد مجرم به آن وابستگی ارگانی دارد هم قابل تعقیب خواهند بود.

از فضای جنجال سیاسی موضوع خارج شویم و فکر کنیم ما در مقام ارزیابی یک تعهد جدید هستیم و ایران خود را در معرض اتفاقی قرار می دهد که باید پاسخگو باشد و این پاسخگویی چه معانی و تبعاتی به دنبال خواهد داشت؟ وی تصریح کرد: ما در این نهاد دو مکانیزم ارزیابی را داریم که یکی مکانیزمی است که به صورت ادواری دولت هایی که به عضویت FATF تن می دهند از نظر عملکرد در اجرای چهارچوب توصیه های چهل و نه گانه فعالیت شان مورد ارزیابی قرار می گیرد و مکانیزم دوم روشی است که کارشناسان پولشویی و مبارزه با تروریسم بین المللی دور هم جمع می شوند و درمورد مسائل بحث و بررسی می کنند و یک تبادل اطلاعات در مسائل جاری، شناسایی و تشریح گرایش هایی که در وضعیت پولشویی و تامین مالی تروریسم هست را انجام می دهند و نهایتا توصیه اقدامات متقابل موثر را بررسی می کنند.

این وکیل دادگستری، عنوان کرد: در رابطه با وضعیت و جایگاهی که fatf دارد باید یادآور شوم که از سال 2007 بود که گروه تجدید نظر همکاری بین المللی در fatf موضوع درج دولت ها را در لیست سیاه و اعمال اقدامات متقابل و تحریم های بین المللی را در دستور کار خود قرار داد و برای اولین بار در سال 2009 بود که کشورهایی که برای کوتاهی در موازین مبارزه با پولشویی بودند در این لیست قرار گرفتند.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: در حال حاضر هفت کشور در این لیست سیاه هستند و ایران موقتا از این لیست سیاه خارج شده است.

ما با یک نهاد بین المللی مواجه هستیم که هیچ آیین کاری ندارد و یک سازمان بین المللی در مفهوم دقیق و فنی نیست، هیچ ساز و کاری برای نحوه تصمیم گیری در این نهاد وجود ندارد بنابراین جبهه دولت های تاثیر گذار که در حقیقت گروه جی هفت است یعنی هفت کشور توسعه یافته دنیا بزرگترین کشورهای صنعتی دنیا دارند این نهاد را مدیریت می کنند و عملا حاکمیت مالی دنیا را به گروگان خود گرفته اند و رژیم مالی بین المللی را تبدیل به یک نهاد امنیتی می کنند.

وکیل با اشاره به دغدغه هایی که جمهوری اسلامی ایران امروزه می تواند در این موضوع با آن مواجه باشد، گفت: اولین دغدغه بزرگ اینجاست که ما 9 کنوانسیون بنیادین بین المللی در مبارزه با تروریسم داریم که هر یک از این کنوانسیون ها یک جرم خاص را مورد توجه قرار داده است که هواپیما ربایی، حمل اجسام انفجاری و ایجاد رعب و وحشت در فرودگاه ها از جمله این کنوانسیون ها است.

هر کدام از این کنوانسیون ها جرم خاصی را در یک محدوده روشن مشخص می کند.

وی با اشاره به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، خاطرنشان کرد: این کنوانسیون بدون اینکه بخواهد نسبت به یک عمل فعل مادی مشخصی را به عنوان یک جرم تروریستی اشاره داشته باشد یک خط گسترده ای بر تمامی جرایم تروریستی که هیچ مفهوم و تعریف متفق القول بین المللی درباره آن وجود ندارد تعیین می کند و می گوید هر فرد و شخص حقیقی یا حقوقی که نسبت به این اعمال تروریستی اقدامی در جهت تامین مالی انجام دهد می تواند مشمول قلمرو اجرایی این کنوانسیون قرار بگیرد.

این وکیل دادگستری، افزود: این تعریف این اجازه را می دهد که اساسا به هر روش مستقیم و غیر مستقیمی اگر این کار انجام بگیرد هر شخص حقیقی یا حقوقی فارغ از اینکه تامین مالی وجوه به طور مشروع یا غیر مشروع انجام گرفته باشد و با توجه به اینکه قصد و علم از این وجوه برای اهداف مورد نظر تروریستی وجود داشته باشد جرم تامین مالی تروریسم محقق است.

وی ادامه داد: نسبت به تعریفی که در این کنوانسیون هست با مفهوم تروریسم و با این نگاه که اساسا نهضت های آزادی بخش در کمک به آنها که یکی از اشکال سیاست خارجی ایران در قانون اساسی ذکر شده است مسئولیت جزایی، اجرایی، مدنی و اداری برای مباشر وجود دارد برای مقامات ارشد نهاد ارگانیک وابسته به مباشر هم مسیولیت کیفری و اداری و مدنی قابل تصور است و تصریح شده که قوانین داخلی نمی تواند مانع رسیدگی و استرداد متهم به بهانه این شود که این جرم دارای ماهیت سیاسی ، نژادی و قومیتی است.

وکیل با بیان اینکه این کنوانسیون توسط 188 کشور تا به امروز به تصویب رسیده است، اظهار کرد: پایبندی و التزام به مواد fatf بر اساس قطعنامه 1617 در سال 2005 از سوی شورای امنیت سازمان ملل به کشورها تعهدی داشت به این معنا که شورای امنیت از همه دولت ها خواست که مقررات و توصیه نامه های fatf را مورد بررسی و اجرا قرار دهند.

ما کشوری هستیم که در این تاریخ در دادگاه های داخلی ایالات متحده 88 میلیارد دلار به اتهام اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران در ارتکاب اعمال تروریستی علیه منافع شهروندان آمریکایی مشارکت داشته است محکوم شده است.

قرار نیست که مفاد این کنوانسیون عطف به گذشته شود اما با رویکرد کاملا جانبدارانه ای که دادگاه های آمریکا دارند چه تضمینی وجود دارد که آمریکا تلاش نخواهد کرد در چارچوب مناسبات خصمانه خود اقدامات تروریستی که در آینده اتفاق می افتد را منتسب به دولت جمهوری اسلامی ایران نکند و مقامات و افرادی که در عرصه فعالیت های مالی و نظامی را در برابر این اتهام قرار ندهد؟ این وکیل دادگستری، گفت: قطعا شرایط در کشور به گونه ای است که این ضرورت احساس می شود که برای به حداقل رساندن تنش ها در سطح جامعه بین المللی ناچاریم که به آن تن دهیم من هم دارم خود را با این دیدگاه نزدیک می کنم که در شرایط فعلی راهی وجود ندارد اما اگر تصمیم بر این گرفته شد که جمهوری اسلامی ایران از شرایطی که در این کنوانسیون برای ایران معین شده تا ایران به طور کامل از لیست سیاه خارج شود لزوما یک کارگروه مرکب از مقامات حقوقی و مالی که باید نهادی فرا قوه ای باشد به روند اجرای این کنوانسیون ها و نوع تعامل جمهوری اسلامی ایران با نهاد fatf نظارت دقیق داشته باشد تا دامنه تعهدات ایران در مقابل این نهاد بین المللی بتواند مدیریت شود در غیر این صورت با تحولات و پویایی که حقوق بین الملل به ویژه در سال 2001 در حوزه مبارزه با تروریسم داشته باید منتظر این باشیم که کشور در آستانه تهدیدها و بحران های جدیدی قرار بگیرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بین المللی - مالی - کانون وکلای دادگستری - دادگستری - نظام - ایران - جهانی - مبارزه - کشور - شرایط - کمیسیون آموزش - وکیل - ایالات متحده - تامین - توصیه - نظام بانکی - بانک جهانی - فساد مالی - صورت - نامه - بانک - پولشویی - تروریست - اقتصادی - تروریسم - معماری - واقعیت - برگزار - سرمایه - مدیریت

آخرین اخبار سرویس:
مجوز 54 آژانس هواپیمایی لغو و 310 سایت فروش بلیت فیلتر شد

جنازه سلطان سکه و سالم پس از اعدام

رشد 30 درصدی موجودی انبارها و مراکز نگهداری نسبت به پارسال

چهار طرح عمرانی بیمارستان غرضی آماده بهره برداری است

خانه تجارت ایران در قرقیزستان افتتاح شد

قیمت مرغ پرواز کرد/ چرا؟

خطر افزایش کارمندان دو تابعیتی در شرکت های بزرگ

بسته شهروند خبرنگار

2500 ساکن منطقه 21 تشنه آب تهران

افزایش بهای گاز غیرقانونی اعلام شد

تاکید پارسایی بر لزوم شفافیت در بازار تجهیزات پزشکی

با رمز یکبار مصرف بانک ملی ایران ایمن بمانید!

قیمت طلا کاهش یافت

قیمت روز یخچال فریزر در بازار تهران + جدول

استخدام تحلیلگر بورس آقا در شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت-مشهد

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش خانم در یک شرکت معتبر – تهران

54 دفتر خدمات مسافرت هوایی لغو شد

میزان واقعی اشتغال بخش صنعت مازندران 58 هزار نفر است/خروجی دانشگاه ها پاسخگوی نیاز استان نیست

طرح بومگردی روستای پیاوین 30 درصد پیشرفت فیریکی دارد

کمیته امداد 160هزار میلیارد ریال ارزش اقتصادی ایجاد کرد

رشد 120 درصدی تولید فروکروم سبزوار در هفت ماه امسال

کمیته امداد 160هزار میلیارد ریال ارزش اقتصادی ایجاد کرد

دروازه جهنم روی زمین

توزیع لاستیک های دولتی برای رانندگان تاکسی

سازه باستانی چینی برنده جایزه یونسکو

عملکرد قابل تحسین بانک پارسیان در خدمات رسانی به زائران حرم مطهر رضوی

چهار خطه خرم آباد- کوهدشت یکی از پرحادثه ترین محورهای ارتباطی استان

پرونده؛ سکه هایی که سر سلطان را به دار داد

کارت گرافیک کوادرو RTX 4000 انویدیا معرفی شد؛ نسخه ورک استیشن جی فورس RTX 2070

بازگشت شاخص کل به مدار صعود در میانه هفته

در 6ماهه امسال: بانک ها 1156 هزار میلیارد تومان وام دادند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی اعلام کرد: عملکرد قابل تحسین بانک پارسیان در خدمات رسانی به زائران حرم مطهر رضوی

رشد 120 درصدی تولید فروکروم سبزوار در هفت ماه امسال

تنها 30درصد مدارس کشور فرسوده هستند

مقاومت ایتالیا در برابر خواست اتحادیه اروپا

لغو مجوز 54 دفتر خدمات مسافرت هوایی/ تعلیق 137 دفتر

شیب کاهش قیمت دلار تند شد / قیمت در مرز 11 هزار تومان

شهرداری تهران: اجرای مرحله دوم طرح کاهش از شنبه

تاکید پارسایی بر لزوم شفافیت در بازار تجهیزات پزشکی

بهای آب برای کشت برنج در خراسان شمالی افزایش یافت

بخشودگی جرایم بانکی تولیدکنندگان موضوع این هفته «مناظره»

قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی گاز منصوب شد

طراحی هایی با موضوع شاهنامه در یک نمایشگاه

جدیدترین قیمت خودرو در بازار تهران + جدول

قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود

آژانس بین المللی انرژی: اوپک مسئولانه رفتار کند

استخدام مسئول برنامه ریزی و مستند سازی در یک شرکت معتبر

​زیان احداث سدها بیشتر از منافعشان بوده است

چرا همه در صف ثبت نام پراید هستند

قیمت طلا کاهش یافت

شرایط فروش BYD S6 با تحویل خرداد 98

پخت نان در 78 درصد نانوایی های استان با آرد یارانه ای

پویش های مبارزه با دیابت

تنوع تامین منابع مالی برای سرمایه گذاری در کردستان ضروری است

500 تن بذر اصلاح شده در کهگیلویه نیاز است

3812 کیلومتر شبکه توزیع گاز طبیعی در استان احداث شد

3 درصد سیمان مصرفی کشور در دلیجان تولید می شود

3 درصد سیمان مصرفی کشور در دلیجان تولید می شود

خیز نمایشگاه کتاب کامیاران برای تحقق شعار سال

3812 کیلومتر شبکه توزیع گاز طبیعی در استان احداث شد

امروز چه خبر بود؟ از اعدام سلطان سکه و تنگ تر شدن حلقه محاصره بن سلمان تا تحلیل نتایج فیلترینگ تلگرام و معیشت سخت کارگران و مزدهایی که کفاف نمی دهد

لبنان طرح های جدید اکتشاف گاز را آغاز می کند

500 تن بذر اصلاح شده در کهگیلویه نیاز است

کسری بودجه دولت آمریکا در اولین ماه از سال ملی به 110 میلیارد دلار رسید

تنوع تامین منابع مالی برای سرمایه گذاری در کردستان ضروری است

سبد معیشت کارگران را بهبود می بخشیم

تورم در اقتصاد آلمان به بالاترین رقم در 10 سال گذشته رسید

نشانه های تاسف برانگیز در راه تشکیل امت واحده در راهپیمایی اربعین

​پیشنهاد جدید مجلس به دولت برای سهمیه بندی بنزین

استخدام کارشناس ارشد GIS در تهران

وزیر کار: فاصله تلخی بین معیشت و دستمزد کارگران است

چرا همه در صف ثبت نام پراید هستند؟

چرا همه در صف ثبت نام پراید هستند؟

نایب رییس بانک مرکزی لبنان: لبنان طرح های جدید اکتشاف گاز را آغاز می کند

اختصاص 130 میلیارد تومان اعتبار به نهادهای حمایتی لرستان

کشت سویا در بیش از 15 هزار هکتار از مزارع استان اردبیل

مردم و اعدام اختاپوس ها + فیلم

2 میلیارد ریال مستمری به نیازمندان میاندوآب پرداخت شد

تابلوی «ادوارد هوپر» 91 میلیون دلار چکش خورد

کاهش قیمت سکه و ارز | دلار چند فروخته شد؟+جدول

به قول و وعده ها پایبند هستم/ همیشه با جامعه کارگری همراه بوده و هستم

مالیات ها می توانند جای درآمدهای نفتی را پر کنند؟

زیان احداث سدها بیشتر از منافعشان بوده است

ساماندهی قاچاق سوخت و انرژی با استارتاپ «انرکوین»

شرکت آتریسا برنامه نویسان خبره جذب میکند

125 مدرسه موفق به دریافت گواهینامه اهتمام از سازمان استاندارد شدند

خودروهایی که تقارن ندارند + تصاویر

وزیر کار: با جامعه کارگری همراه بوده و هستم

فروش فیلم های سونی در سال 2018 به 2 میلیارد دلار رسید

در حراجی کریستی تابلوی «ادوارد هوپر» 91 میلیون دلار چکش خورد

تورم تولیدکننده باغداری و دامداری 46 درصد افزایش یافت

درباره بلک فرایدی (جمعه سیاه) و سایبر ماندی (دوشنبه مجازی) چه می دانیم؟

34 درصد خانه های روستایی مهاباد مقاوم سازی شد

وزیر کار: فاصله تلخی بین معیشت و دستمزد کارگران است

بهای آب سد شیرین دره خراسان شمالی برای کشت برنج افزایش یافت

قیمت نهایی خودروها تا اوایل هفته آینده مشخص می شود

تولید آبزیان در کشور 477 هزار تن اعلام شد

54 دفتر خدمات مسافرت هوایی لغو شد/تعلیق 137 دفتر

وزیر تعاون: به قول و وعده ها پاییند هستم

چرا همه در صف ثبت نام پراید هستند؟

قطعا با توجه به شرایط کشور ناچاریم به FATF تن دهیم

قطعا با توجه به شرایط کشور ناچاریم به FATF تن دهیم