مطالب مرتبط:
بخش خصوصی در جنگ اقتصادی؛ عهده دار نقش بسیج در دفاع مقدس
ضرورت افزایش سهم نقش بخش خصوصی در شوراهای مشورتی
بخش خصوصی در جنگ اقتصادی نقش بسیج در دفاع مقدس را ایفا می کند
علما نقش مهمی در هدایت بخش خصوصی برای سرمایه گذاری دارند
شمخانی: بخش خصوصی در جنگ اقتصادی نقش بسیج در دفاع مقدس را ایفا می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 23:422018-10-16اقتصادي

نقش الگو را برای بخش خصوصی بازی می کنیم


مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری با اشاره به پرونده های حقوقی متعدد این شرکت در دستگاه قضایی گفت: «برخی از این پرونده ها می توانند تاثیر زیادی در قیمت شرکت داشته باشند.

- به نقل از میراث آریا، علی جیرفتی مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری ایران با سایت چمدان گفت وگویی کرده است که می خوانید: اگر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه تبدیل شود چه تفاوتی در وضعیت شرکت توسعه گردشگری ایران پیش خواهد آمد؟ شرکت توسعه گردشگری ایران همین الان هم در لیست شرکت های واگذاری اصل 44 قانون اساسی است، شرکت توسط سازمان خصوصی سازی در حال ارزیابی و قیمت گذاری برای واگذاری به بخش خصوصی است و اگر وزارتخانه شدن قبل از واگذاری این شرکت محقق شود سهام ما از سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه منتقل می شود و همچنان اصل 44 بر ما حاکم است واگر پیش از وزارتخانه شدن این شرکت واگذار شود مالک آن بخش خصوصی خواهد بود و ربطی به وزارتخانه شدن ندارد.

به گمانم قبلا هم در فرابورس شرکت توسعه گردشگری قرار گرفته بود.

بله 73درصد سهام دولتی این شرکت در فرابورس واگذار اما بازگشت داده شد، این اتفاق در سال 90 رخ داد، من در آن زمان مسئولیتی در این شرکت نداشتم و جزییات را به دقت نمی دانم اما یا به دلیل اینکه واگذاری به شکل درست نبوده و یا خریدار به تعهداتش عمل نکرده است، دستگاه های نظارتی این واگذاری را ابطال کردند و این سهام دوباره به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بازگشت.

27درصد باقی سهام هم که برای آقای ثابت از هتلداران با سابقه است.

27درصد سهام را از ابتدا آقای ثابت خریده بود اما نه از سازمان میراث فرهنگی، چراکه از ابتدا بخشی از سهام این شرکت متعلق به بخش خصوصی بود که البته اکنون آقای ثابت سهام خود را به بخش خصوصی دیگری واگذار کرده است.

گمان می کنید اصلا این شرکت مشتری در میان بخش خصوصی خواهد داشت؟ این سؤال باید از سازمان خصوصی سازی پرسیده شود.

شرکت اطلاعات اموال و… را اعلام می کند، آن ها کارهای قیمت گذاری و بازاریابی را انجام می دهند و مشتری پیدا می کنند.

به هر حال من گمان می کنم که با پتانسیل های این شرکت، حتما مشتری خواهد داشت.

حتی با وجود مشکلات و همچنین عریض و طویل بودن؟ این شرکت برند، دارایی های و سابقه خوبی دارد بنابراین به نظرم حتما در بخش خصوصی مشتری خواهد داشت و موفق خواهد بود.

موافقان واگذاری شرکت های زیرمجموعه سازمان میراث فرهنگی به بخش خصوصی معمولا به دو دلیل از این واگذاری حمایت می کنند، اول اینکه این شرکت‎ها را به نوعی حیاط خلوت سازمان می دانند که عملکرد شفافی ندارد و دوم اینکه معتقدند دولتی بودن این شرکت ها عرصه رقابت را برای بخش خصوصی تنگ می کند.

نظر شما چیست؟ در هر دو نظر تاکید بر فروش است و قانون هم می گوید بخش تصدی گری دولت باید به بخش خصوصی واگذار شود.

اگر وظیفه این شرکت را تصدی گری محسوب کنیم من هم موافقم که هرچه زودتر واگذار شود اما دو موضوع وجود دارد، فلسفه وجودی این شرکت تصدی گری است یا توسعه؟ ممکن است در حال حاضر کاری که این شرکت می کند تصدی گری باشد مانند هتل داری که قطعا بخش خصوصی بهتر از بخش دولتی آن را انجام می دهد، اما شرکت توسعه فلسفه وجودی اش توسعه فضای گردشگری و کسب و کار گردشگری است یعنی باید سراغ فعالیت هایی برویم که بخش خصوصی برایش مقرون به صرفه نیست و یا نمی تواند آن را انجام دهد.

شرکت توسعه به وجود آمده که نقش الگو را بازی کند و کارهایی را انجام دهد که بخش خصوصی از آن الگو بگیرد اما اگر همان کار بخش خصوصی را انجام دهیم بهترین حالت واگذاری است اما نباید فراموش کنیم که اینجا شرکت توسعه گردشگری است و نه گروه هتل های لاله؛ من هنوز معتقدم وجود هتل لاله در این شرکت برای هتلداری نیست بلکه برای الگوسازی است.

باید این گروه را به الگوی هتلداری بروز کشور تبدیل کنیم.

به این شکل که بخش خصوصی بیاید در مدرسه هتل داری ما آموزش هتلداری، بازاریابی، بوم گردی و … را ببیند.

نمونه بوتیک هتل ها را ببیند، ما هنوز الگویی از یک زنجیره بوتیک هتل در کشور نداریم در حالی که به غیر از هتل لاله تهران بقیه هتل های ما بوتیک هتل هستند، مانند کندوان و بیستون.

ما باید بتوانیم الگوی بوتیک هتل را از نظر ساختار فیزیکی، نیروی انسانی و همچنین نوع بهره برداری و بازاریابی و … ارائه کنیم چرا که هتل بوتیک از هرنظر متفاوت است مثلا ما در هتل کندوان به ازای هر اتاق سه پرسنل نیاز داریم در حالی که در هتل های بزرگ به ازای هر اتاق حداکثر یک نیرو نیاز است و نوع آموزش این نیروها نیز متفاوت است.

اگر شرکت این وظایف را داشته باشد شاید بتوانیم بگوییم این وظایف حاکمیتی است و خیلی قابل واگذاری نیست اما اگر قرار است تصدی گری و هتل داری کند قطعا بخش خصوصی بهتر از ما هتلداری می کند و منافع بهتری دارد و هم از موضوع حیاط خلوت پرهیز می شود.

و در مورد شفافیت… البته به هر حال از نظر قانونی ما واگذاری را پذیرفته ایم و اگر قرار بر واگذاری است باید به شکل صحیح خود انجام شود نه اتفاقی که قبلا افتاد، تلاشم این است که همه چیز، کاملا شفاف باشد اموال دارایی ها و بدهی هایمان کاملا شفاف باشد و تعهدات شفاف باشد تا بخش خصوصی بتواند درست تصمیم بگیرد و هم دولت دچار ضرر و زیان نشود.

شفافیت کامل شرکت به دلیل سابقه طولانی حدود 50 ساله آن و دارا بودن حدود 38 -37 شرکت تابعه زمانبر است.

هرکدام از شرکت های تابعه مطالبات و بدهی دارند هر زمان که فکر می کردیم سازمان باید قیمت گذاری هایش را کامل کند، متوجه می شدیم که هنوز بخش هایی از شرکت پنهان است و دارایی ها، بدهی ها و مطالباتی داریم که هنوز ناشناخته است.

در دستگاه های قضایی پرونده های بسیاری داریم که هنوز ناشناخته هستند، گاهی پرونده های بزرگی وجود دارد که اگر ببریم یا ببازیم در قیمت شرکت تاثیر دارد.

اگر هم فرض کنیم شرکت، شرکت تصدی گری است و قرار است واگذار شود باید زمان به شرکت بدهیم تا همه چیز شفاف شود.

از زمانی که من آمده ام همه تلاشم را برای این کار کردم و اولین سالی است که صورت های مالی تمام شرکت هایمان را حساب رسی شده ارائه می کنیم و همچنین صورت حساب های تلفیقی شرکت مادر را؛ این اتفاق در 50 سال گذشته نیفتاده بود.

73درصد سهام دولتی شرکت در فرابورس واگذار اما بازگشت داده شد این اتفاق یا به دلیل اینکه واگذاری به شکل درست نبود و یا خریدار به تعهداتش عمل نکرد رخ داد و دستگاه های نظارتی این واگذاری را ابطال کردند علت وجود این همه پرونده حقوقی با رقم های بالا در دستگاه قضایی برای شرکت توسعه گردشگری چیست؟ ما در نقاط مختلف کشور یعنی در 29 استان، شرکت استانی داریم که هرکدام سرمایه‎گذاری کرده اند، مشارکت کرده اند، زمین خریده اند، زیرساخت ایجاد کرده اند و با بخش خصوصی و دولتی کار کردند.

در برخی پروژه ها به اختلاف خوردند.

در مراجع قضایی برخی از ما شکایت کردند و در برخی مطالبه از سوی ما بوده است.

پرونده ها عمدتا رقم های درشتی دارند چرا که در زمینه سرمایه گذاری بوده است.

مثلا می خواستند هتل بسازند، زیرساخت ایجاد کنند و یا آبدرمانی، شهربازی و مراکز تفریح بسازند، از آنجا که حجم پرونده ها زیاد است اکنون نمی توان گفت حجم دارایی های شرکت دقیقا چقدر است.

برویم به سراغ هتل لاله؛ موافقید هتل لاله تهران به اندازه برند و سابقه ای که دارد، موفق نیست و درآمد ندارد؟ هتل لاله هم برند خوبی دارد، هم از زیرساخت و سابقه مناسبی برخوردار است و هم لوکیشن بی نظیری در تهران دارد اما عمده مشکل این است که اکنون فرسوده شده و نیاز به بازسازی دارد و مسافرانی که می خواهند این هتل را انتخاب کنند، هتل های نو و بروزتری را هم در گزینه های انتخابی خود دارند.

احداث هتل لاله تهران به 50 سال پیش باز می گردد و آخرین بازسازی هم برای به 23 -22 سال پیش است البته هتل پرسنل خوب و آموزش دیده ای دارد که نقطه قوت این هتل به حساب می آید.

فرسودگی فیزیکی هتل از ابتدای ورود من به این شرکت، یک چالش بود.

در این مدت سعی کردیم که یک مطالعه عمیق در این زمینه انجام دهیم چرا که هتل لاله به خاطر برند و بی همتا بودنش این امکان را ندارد که بخواهیم کاری برای آن انجام دهیم و بعدا بگوییم این کار اشتباه بود است.

مشاوره های مختلف گرفتیم و قراردادهای مشاوره بسته شد، طراحی بازسازی هتل را به مشاوران حرفه ای واگذار کردیم و امروز این طراحی تمام شده و در کمتر از یک ماه دیگر وارد فاز بازسازی مرحله ای می شویم تا هتل هم زمان در حال فعالیت باشد.

مگر با شرکت آکور فرانسه در مورد سرمایه گذاری و بهره برداری از هتل لاله تهران صحبت نکرده بودید؟ شرکت اکور یکی از پیشنهاددهندگان بود، با بسیاری برندهای بین المللی و داخلی نیز در مورد مدل های مختلف سرمایه گذاری و بهره برداری صحبت کردیم اما از آنجا که این شرکت ها در رقابت هستند نمی توانم از آنها نام ببرم، قطعا سعی می کنیم بهترین مدل را برای هتل انجام بدهیم.

ممکن است تحریم ها برای همکاری با آکور و شرکت های بین المللی مشکل ایجاد کند؟ شرکت اکور خودش به سراغ ما آمده و تحریم مشکل آنهاست نه ما؛ ضمن اینکه رقیب ‎های زیادی برای این شرکت وجود دارد و اینگونه نیست که بتواند برای ما ناز کند یا شرایط سختی بگذارد گزینه های داخلی هم هستند که شاید از آکور بهتر باشند و همچنین شرکت های آسیایی نیز در این فرایند حضور دارند.

احتمالا از طریق فراخوان عمومی سرمایه گذار را انتخاب می کنیم.

البته نگران بهره برداری نیستیم.

ما خودمان هم پیشینه خوبی داریم بیشتر سرمایه گذاری و بازپرداخت سرمایه گذاری برای ما مهم است.

اگر شرکت توسعه به بخش خصوصی واگذار شود تکلیف این قرارداد چه خواهدشد؟ قانون می گوید باید مجوزهایی بگیریم تا شرایطی مهیا شود که تعهدات طولانی مدت به خریدار اعلام و اطلاع رسانی شود و ادامه پیدا کند.


کلید واژه ها: سازمان میراث فرهنگی - میراث فرهنگی - گردشگری - گردشگری ایران - سازمان خصوصی سازی - میراث - فرهنگی - سهام - توسعه - مشتری - صنایع دستی - خصوصی سازی - مدیرعامل - ایران - قیمت - دستگاه قضایی - قانون اساسی - بازاریابی - حیاط خلوت - اطلاعات - مشکلات - دارایی - حمایت - ابطال - قانون - قضایی - موفق - درست - لیست - بازی

آخرین اخبار سرویس:
پول بیمه ها برای هزینه داروی بیماران خاص کافی است؟

تصویب کلیات طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو

قیمت جهانی طلا کاهش یافت

پرداخت 158 میلیارد تومان اعتبار به فدراسیون ها تا امروز

نرخ تورم دی ماه به 20.6 درصد رسید

قراردادهای سوآپ نفت خام تمدید نشده است

بیشترین شکایت ها به کمیسیون اصل 90 مجلس درباره چیست؟

نفت در بورس مشتری پیدا نکرد!

انتخاب برترین نوآوری های بانکی و شرکتی در عرصه بانکداری الکترونیک و خدمات پرداخت

کشف پول شویی 10 میلیارد تومانی در بیرجند

نقشه مهندس قلابی برای فروش طلاهای مسروقه

مصرف شیرخشک در لبنیات مجاز است؟

تعزیرات یک مجتمع تجاری را جریمه میلیاردی کرد

قراردادهای سوآپ نفت خام تمدید نشده است

بدون آب بدون زندگی

قیمت خودرو به قبل از سونامی گرانی باز می گردد؟

بهترین مقاصد خرید ملک در خارج از کشور در سال 2019

رییس کمیته امداد در گفت و گو با فارس: پرداخت سه برابری مستمری به مددجویان سال آینده نیز ادامه خواهد داشت

هشدار صندوق پول درباره کندی رشد اقتصاد جهان

شورای مسکن در استانها احیا شد

وزیر نفت: در تولید گاز از قطر جلو زدیم

افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری و روستایی/ نرخ تورم به 20 درصد رسید

ایرانی ها روزانه میلیاردها تومان خرید اینترنتی می کنند!

فهرست برخی مؤسسات که سهم شان از بودجه کم شد

مکرون کمی نفس کشید

صنایع تبدیلی معدنی؛ حلقه گمشده بهره وری/ بودن یا نبودن کارخانه کک سازی سوادکوه تا 3 هفته آینده

دفاع عجیب نماینده خودروسازان از کیفیت خودرو در ایران

چه کسانی پول مشوق صادراتی مرغداران را خورده اند؟

نماینده کارگران در شورای عالی کار خبر داد افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

بخش اول/فعالان صنعت پوشاک کشور در میزگرد فارس مطرح کردند فعالیت 10 درصد صنعت پوشاک با ادامه قاچاق/ وارداتی که 260 هزار شغل را نابود می کند

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 2بهمن

ماه شمار شدن سود سپرده ها به نفع اقتصاد است

اسراییل و اوکراین یک منطقه آزاد تجاری می سازند

لوتوس تولید خودرو در چین را آغاز می کند

سرقت از بانک با بیل مکانیکی!

خودروسازها باید به تعهداتشان عمل کنند

عیدی سال 98 کارگران مشخص شد

جـزئـیـات طـرح سهمیـه بندی بنزین؛ روزی یک لیتر بنزین برای هر ایرانی

تعزیرات یک مجتمع تجاری را جریمه میلیاردی کرد

جزییات طرح جدید سهمیه بندی بنزین؛ به هر ایرانی چقدر می رسد؟

مالکیت توزیع شده چیست و چگونه به رشد کشور هند کمک می کند

کاهش تغییرات اقلیمی با مدیریت نیتروژن در کشاورزی

قطعات تقلبی خودرو در بازار به مرز هشدار رسید

آخرین قیمت صفحه ستون در بازار

رنو تلیسمان 2017 در بازار چند؟

قیمت انواع تلسکوپ در بازار

اگر هنوز برای کارت سوخت المثنی ثبت نام نکرده ایم، چه کنیم؟

واردات کفش و پوشاک همچنان ممنوع است

کاهش تولید اوپک و متحدانش مانع کاهش قیمت نفت می شود

بنزین سهمیه بندی می شود؟

کفش ملی دیگر زیان ده نیست

سایپا چه تعداد خودرو پیش فروش کرده است؟

مشکل گرانی چگونه حل می شود؟

سرانه مصرف مرغ در ایران از متوسط جهانی بیشتر شد

154پروژه گازرسانی در دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد

خراسان شمالی سندی برای توسعه استان نداشت

زنگ خطر آلودگی زیست محیطی در بام نفت ایران

حال خودروسازان خوب نیست

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان کشوری

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن

واکنش یک کاربر فضای مجازی به سخنان روحانی درباره گرانی های اخیر

برگزاری دومین نمایشگاه کار ایران با حمایت ویژه همراه اول

شغل های نان و آب دار سال 2019

بوی گرانی در پوشاک نوروزی

تجارت وام؛ کار و کسب تازه در اصفهان

 واریز سود سپرده ها در تاریخ متناظر با افتتاح حساب

اختصاص هزینه تهیه هدایای تبلیغاتی و سررسید به بازسازی مناطق زلزله زده توسط بانک پاسارگاد

آغاز ثبت نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان کشوری

علت هجوم اصلاح طلبان به رییس دفتر روحانی چیست؟

لیست کمک های ریاست جمهوری به افراد حقیقی و حقوقی منتشر شود

اگر کسانی به فکر سود باد آورده هستند، آماده برخورد مالیاتی قاطع باشند

لحظه نابودی موشک اسراییلی توسط اس300 روسی+فیلم

حق مسکن کارگران 100 هزار تومان شد

خوش نشینی در محله فرمانیه تهران چقدر خرج دارد؟+جدول

سرانه مصرف مرغ در ایران از متوسط جهانی بیشتر شد

جلسه فوق العاده شورای شهر تبریز برگزار شد

اقتصاد مقاومتی به سبک بانک ملت

قیمت سکه، طلا و ارز امروز 97/11/01

احتمال توقیف ساختمان شهرداری رشت توسط بانک شهر

ضوابط جدید قانون مقررات ملی ساختمان درباره انشعاب آب منازل

سود ماه شمار را چطور محاسبه می کنند؟

تورم قیمت مصرف کننده 39.6 درصد شد

بانک ملی ایران، تامین کننده منابع مالی بزرگ ترین طرح های عمرانی و خدماتی

سایه سنگین تورم 20 درصدی،بر سر سفره های مردم

بررسی انیمیشن How To Train Your Dragon 3؛ ایستگاه آخر سواران اژدها

سرمایه گذاری عظیم چین درایران به چالش با آمریکا منجر شد

قاشق و چنگال مخصوص معتادان به موبایل

موستانگ عتیقه در تهران!

آفریقای جنوبی: از این پول ها برای وام دادن به زیمبابوه نداریم

حمایت از اشتغال و کسب و کار با اعطای تسهیلات بدون سود

واردات کفش و پوشاک همچنان ممنوع است

به این افراد بسته حمایتی تعلق نمی گیرد

پشت پرده حذف صفر از پول ملی!

جریمه بابت بازنگرداندن ارز حاصل از صادرات

فراخوان مسابقه طراحی الگوی معماری ساختمان های بانک ملی ایران

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد ساخت 400 هزار واحد مسکونی در کشور طی 2 سال آینده

سرمایه گذاری عظیم چین در ایران به چالش با آمریکا منجر شد

احتمال توقیف ساختمان شهرداری رشت توسط بانک شهر

جدیدترین آمار نرخ تورم کشور اعلام شد

بودجه 98 شهرداری رشت با 30 درصد کاهش تقدیم شورا شد

نقش الگو را برای بخش خصوصی بازی می کنیم

نقش الگو را برای بخش خصوصی بازی می کنیم