مطالب مرتبط:
بخش خصوصی در جنگ اقتصادی؛ عهده دار نقش بسیج در دفاع مقدس
ضرورت افزایش سهم نقش بخش خصوصی در شوراهای مشورتی
بخش خصوصی در جنگ اقتصادی نقش بسیج در دفاع مقدس را ایفا می کند
علما نقش مهمی در هدایت بخش خصوصی برای سرمایه گذاری دارند
شمخانی: بخش خصوصی در جنگ اقتصادی نقش بسیج در دفاع مقدس را ایفا می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 23:422018-10-16اقتصادي

نقش الگو را برای بخش خصوصی بازی می کنیم


مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری با اشاره به پرونده های حقوقی متعدد این شرکت در دستگاه قضایی گفت: «برخی از این پرونده ها می توانند تاثیر زیادی در قیمت شرکت داشته باشند.

- به نقل از میراث آریا، علی جیرفتی مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری ایران با سایت چمدان گفت وگویی کرده است که می خوانید: اگر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه تبدیل شود چه تفاوتی در وضعیت شرکت توسعه گردشگری ایران پیش خواهد آمد؟ شرکت توسعه گردشگری ایران همین الان هم در لیست شرکت های واگذاری اصل 44 قانون اساسی است، شرکت توسط سازمان خصوصی سازی در حال ارزیابی و قیمت گذاری برای واگذاری به بخش خصوصی است و اگر وزارتخانه شدن قبل از واگذاری این شرکت محقق شود سهام ما از سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه منتقل می شود و همچنان اصل 44 بر ما حاکم است واگر پیش از وزارتخانه شدن این شرکت واگذار شود مالک آن بخش خصوصی خواهد بود و ربطی به وزارتخانه شدن ندارد.

به گمانم قبلا هم در فرابورس شرکت توسعه گردشگری قرار گرفته بود.

بله 73درصد سهام دولتی این شرکت در فرابورس واگذار اما بازگشت داده شد، این اتفاق در سال 90 رخ داد، من در آن زمان مسئولیتی در این شرکت نداشتم و جزییات را به دقت نمی دانم اما یا به دلیل اینکه واگذاری به شکل درست نبوده و یا خریدار به تعهداتش عمل نکرده است، دستگاه های نظارتی این واگذاری را ابطال کردند و این سهام دوباره به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بازگشت.

27درصد باقی سهام هم که برای آقای ثابت از هتلداران با سابقه است.

27درصد سهام را از ابتدا آقای ثابت خریده بود اما نه از سازمان میراث فرهنگی، چراکه از ابتدا بخشی از سهام این شرکت متعلق به بخش خصوصی بود که البته اکنون آقای ثابت سهام خود را به بخش خصوصی دیگری واگذار کرده است.

گمان می کنید اصلا این شرکت مشتری در میان بخش خصوصی خواهد داشت؟ این سؤال باید از سازمان خصوصی سازی پرسیده شود.

شرکت اطلاعات اموال و… را اعلام می کند، آن ها کارهای قیمت گذاری و بازاریابی را انجام می دهند و مشتری پیدا می کنند.

به هر حال من گمان می کنم که با پتانسیل های این شرکت، حتما مشتری خواهد داشت.

حتی با وجود مشکلات و همچنین عریض و طویل بودن؟ این شرکت برند، دارایی های و سابقه خوبی دارد بنابراین به نظرم حتما در بخش خصوصی مشتری خواهد داشت و موفق خواهد بود.

موافقان واگذاری شرکت های زیرمجموعه سازمان میراث فرهنگی به بخش خصوصی معمولا به دو دلیل از این واگذاری حمایت می کنند، اول اینکه این شرکت‎ها را به نوعی حیاط خلوت سازمان می دانند که عملکرد شفافی ندارد و دوم اینکه معتقدند دولتی بودن این شرکت ها عرصه رقابت را برای بخش خصوصی تنگ می کند.

نظر شما چیست؟ در هر دو نظر تاکید بر فروش است و قانون هم می گوید بخش تصدی گری دولت باید به بخش خصوصی واگذار شود.

اگر وظیفه این شرکت را تصدی گری محسوب کنیم من هم موافقم که هرچه زودتر واگذار شود اما دو موضوع وجود دارد، فلسفه وجودی این شرکت تصدی گری است یا توسعه؟ ممکن است در حال حاضر کاری که این شرکت می کند تصدی گری باشد مانند هتل داری که قطعا بخش خصوصی بهتر از بخش دولتی آن را انجام می دهد، اما شرکت توسعه فلسفه وجودی اش توسعه فضای گردشگری و کسب و کار گردشگری است یعنی باید سراغ فعالیت هایی برویم که بخش خصوصی برایش مقرون به صرفه نیست و یا نمی تواند آن را انجام دهد.

شرکت توسعه به وجود آمده که نقش الگو را بازی کند و کارهایی را انجام دهد که بخش خصوصی از آن الگو بگیرد اما اگر همان کار بخش خصوصی را انجام دهیم بهترین حالت واگذاری است اما نباید فراموش کنیم که اینجا شرکت توسعه گردشگری است و نه گروه هتل های لاله؛ من هنوز معتقدم وجود هتل لاله در این شرکت برای هتلداری نیست بلکه برای الگوسازی است.

باید این گروه را به الگوی هتلداری بروز کشور تبدیل کنیم.

به این شکل که بخش خصوصی بیاید در مدرسه هتل داری ما آموزش هتلداری، بازاریابی، بوم گردی و … را ببیند.

نمونه بوتیک هتل ها را ببیند، ما هنوز الگویی از یک زنجیره بوتیک هتل در کشور نداریم در حالی که به غیر از هتل لاله تهران بقیه هتل های ما بوتیک هتل هستند، مانند کندوان و بیستون.

ما باید بتوانیم الگوی بوتیک هتل را از نظر ساختار فیزیکی، نیروی انسانی و همچنین نوع بهره برداری و بازاریابی و … ارائه کنیم چرا که هتل بوتیک از هرنظر متفاوت است مثلا ما در هتل کندوان به ازای هر اتاق سه پرسنل نیاز داریم در حالی که در هتل های بزرگ به ازای هر اتاق حداکثر یک نیرو نیاز است و نوع آموزش این نیروها نیز متفاوت است.

اگر شرکت این وظایف را داشته باشد شاید بتوانیم بگوییم این وظایف حاکمیتی است و خیلی قابل واگذاری نیست اما اگر قرار است تصدی گری و هتل داری کند قطعا بخش خصوصی بهتر از ما هتلداری می کند و منافع بهتری دارد و هم از موضوع حیاط خلوت پرهیز می شود.

و در مورد شفافیت… البته به هر حال از نظر قانونی ما واگذاری را پذیرفته ایم و اگر قرار بر واگذاری است باید به شکل صحیح خود انجام شود نه اتفاقی که قبلا افتاد، تلاشم این است که همه چیز، کاملا شفاف باشد اموال دارایی ها و بدهی هایمان کاملا شفاف باشد و تعهدات شفاف باشد تا بخش خصوصی بتواند درست تصمیم بگیرد و هم دولت دچار ضرر و زیان نشود.

شفافیت کامل شرکت به دلیل سابقه طولانی حدود 50 ساله آن و دارا بودن حدود 38 -37 شرکت تابعه زمانبر است.

هرکدام از شرکت های تابعه مطالبات و بدهی دارند هر زمان که فکر می کردیم سازمان باید قیمت گذاری هایش را کامل کند، متوجه می شدیم که هنوز بخش هایی از شرکت پنهان است و دارایی ها، بدهی ها و مطالباتی داریم که هنوز ناشناخته است.

در دستگاه های قضایی پرونده های بسیاری داریم که هنوز ناشناخته هستند، گاهی پرونده های بزرگی وجود دارد که اگر ببریم یا ببازیم در قیمت شرکت تاثیر دارد.

اگر هم فرض کنیم شرکت، شرکت تصدی گری است و قرار است واگذار شود باید زمان به شرکت بدهیم تا همه چیز شفاف شود.

از زمانی که من آمده ام همه تلاشم را برای این کار کردم و اولین سالی است که صورت های مالی تمام شرکت هایمان را حساب رسی شده ارائه می کنیم و همچنین صورت حساب های تلفیقی شرکت مادر را؛ این اتفاق در 50 سال گذشته نیفتاده بود.

73درصد سهام دولتی شرکت در فرابورس واگذار اما بازگشت داده شد این اتفاق یا به دلیل اینکه واگذاری به شکل درست نبود و یا خریدار به تعهداتش عمل نکرد رخ داد و دستگاه های نظارتی این واگذاری را ابطال کردند علت وجود این همه پرونده حقوقی با رقم های بالا در دستگاه قضایی برای شرکت توسعه گردشگری چیست؟ ما در نقاط مختلف کشور یعنی در 29 استان، شرکت استانی داریم که هرکدام سرمایه‎گذاری کرده اند، مشارکت کرده اند، زمین خریده اند، زیرساخت ایجاد کرده اند و با بخش خصوصی و دولتی کار کردند.

در برخی پروژه ها به اختلاف خوردند.

در مراجع قضایی برخی از ما شکایت کردند و در برخی مطالبه از سوی ما بوده است.

پرونده ها عمدتا رقم های درشتی دارند چرا که در زمینه سرمایه گذاری بوده است.

مثلا می خواستند هتل بسازند، زیرساخت ایجاد کنند و یا آبدرمانی، شهربازی و مراکز تفریح بسازند، از آنجا که حجم پرونده ها زیاد است اکنون نمی توان گفت حجم دارایی های شرکت دقیقا چقدر است.

برویم به سراغ هتل لاله؛ موافقید هتل لاله تهران به اندازه برند و سابقه ای که دارد، موفق نیست و درآمد ندارد؟ هتل لاله هم برند خوبی دارد، هم از زیرساخت و سابقه مناسبی برخوردار است و هم لوکیشن بی نظیری در تهران دارد اما عمده مشکل این است که اکنون فرسوده شده و نیاز به بازسازی دارد و مسافرانی که می خواهند این هتل را انتخاب کنند، هتل های نو و بروزتری را هم در گزینه های انتخابی خود دارند.

احداث هتل لاله تهران به 50 سال پیش باز می گردد و آخرین بازسازی هم برای به 23 -22 سال پیش است البته هتل پرسنل خوب و آموزش دیده ای دارد که نقطه قوت این هتل به حساب می آید.

فرسودگی فیزیکی هتل از ابتدای ورود من به این شرکت، یک چالش بود.

در این مدت سعی کردیم که یک مطالعه عمیق در این زمینه انجام دهیم چرا که هتل لاله به خاطر برند و بی همتا بودنش این امکان را ندارد که بخواهیم کاری برای آن انجام دهیم و بعدا بگوییم این کار اشتباه بود است.

مشاوره های مختلف گرفتیم و قراردادهای مشاوره بسته شد، طراحی بازسازی هتل را به مشاوران حرفه ای واگذار کردیم و امروز این طراحی تمام شده و در کمتر از یک ماه دیگر وارد فاز بازسازی مرحله ای می شویم تا هتل هم زمان در حال فعالیت باشد.

مگر با شرکت آکور فرانسه در مورد سرمایه گذاری و بهره برداری از هتل لاله تهران صحبت نکرده بودید؟ شرکت اکور یکی از پیشنهاددهندگان بود، با بسیاری برندهای بین المللی و داخلی نیز در مورد مدل های مختلف سرمایه گذاری و بهره برداری صحبت کردیم اما از آنجا که این شرکت ها در رقابت هستند نمی توانم از آنها نام ببرم، قطعا سعی می کنیم بهترین مدل را برای هتل انجام بدهیم.

ممکن است تحریم ها برای همکاری با آکور و شرکت های بین المللی مشکل ایجاد کند؟ شرکت اکور خودش به سراغ ما آمده و تحریم مشکل آنهاست نه ما؛ ضمن اینکه رقیب ‎های زیادی برای این شرکت وجود دارد و اینگونه نیست که بتواند برای ما ناز کند یا شرایط سختی بگذارد گزینه های داخلی هم هستند که شاید از آکور بهتر باشند و همچنین شرکت های آسیایی نیز در این فرایند حضور دارند.

احتمالا از طریق فراخوان عمومی سرمایه گذار را انتخاب می کنیم.

البته نگران بهره برداری نیستیم.

ما خودمان هم پیشینه خوبی داریم بیشتر سرمایه گذاری و بازپرداخت سرمایه گذاری برای ما مهم است.

اگر شرکت توسعه به بخش خصوصی واگذار شود تکلیف این قرارداد چه خواهدشد؟ قانون می گوید باید مجوزهایی بگیریم تا شرایطی مهیا شود که تعهدات طولانی مدت به خریدار اعلام و اطلاع رسانی شود و ادامه پیدا کند.


کلید واژه ها: سازمان میراث فرهنگی - میراث فرهنگی - گردشگری - گردشگری ایران - سازمان خصوصی سازی - میراث - فرهنگی - سهام - توسعه - مشتری - صنایع دستی - خصوصی سازی - مدیرعامل - ایران - قیمت - دستگاه قضایی - قانون اساسی - بازاریابی - حیاط خلوت - اطلاعات - مشکلات - دارایی - حمایت - ابطال - قانون - قضایی - موفق - درست - لیست - بازی

آخرین اخبار سرویس:
رکود بازار مسکن ­تا پایان پاییز ادامه دارد

واریز یارانه متولدین 97 همچنان در هاله ای ابهام

افزایش قیمت طلا در بازار جهانی

پیش بینی آینده ی بازار مسکن سخت شد

بحران نفتی سال 2014 تکرار می شود؟

ایرانی ها در نیمه اول سال چقدر مالیات دادند؟

صرفه جویی در زمان گران بهای شما با گوشی HUAWEI Mate 20 Pro

پیام تسلیت وزرا در پی درگذشت رییس سازمان تامین اجتماعی و معاون وی

زعفران گیاه شگفت انگیز فلات سربلند ایران-فرزین مدرسی*

اعتراض اقتصاددان مشهور به اعدام سلطان سکه

افزایش جایزه در چین برای معرفی سایت های مستهجن و غیرقانونی

سی ان بی سی: ترامپ سعودی ها را برای افزایش تولید نفت فریب داد

دلایل معنادار اختلاف نرخ بیکاری در استان های همجوار

تولید آیفون ارزان قیمت 30 درصد کاهش یافت

معجون عجیب روسی کره ای؛ نگاهی به مشخصات کامیون آفرودی با موتور هیوندای

قیمت نفت افزایش یافت

وزارت نفت عراق از سرگیری صادرات نفتی از کرکوک را تایید کرد

آغاز کاشت غلات در شهرستان چرداول

بورس در هفته گذشته

پیام تسلیت مدیرعامل بانک رفاه برای درگذشت مدیرعامل تامین اجتماعی

اولین اطلاعات رسمی از نسخه جدید چری تیگو 4؛ X55 پرچمدار محصولات MVM در ایران

آغاز ریزش 30 درصدی قیمت مسکن از بهمن ماه

انتصابات جدید در وزارت صنعت، معدن و تجارت

گزارش IMF از 13 شاخص اقتصاد ایران در سایه تحریم

ایران موضع خود درباره کاهش تولید نفت اعضای اوپک را اعلام کرد

تا پایان امسال هزار مگاوات برق خورشیدی تولید می شود

ساخت 53 خانه امید برای بازنشستگان کشوری

جایگاه نخست جهانی ایران در تولید انار

راه اندازی سایت سامانه نوین فروش گروه قطعات 

گرانی سرسام‎آور، آجیل فروشان را بیکار کرد

هفته ششم کورس سوارکاری پاییزه

کاهش 450 هزار تومانی نرخ سکه در 4 روز

محدودیت در تراکنش کارت خوان ها قاچاق ارز را کنترل کرد

تورم نقطه ای کالاهای غیرخوراکی و خدمات به 27.2 درصد رسید

چرایی کاهش قیمت جهانی نفت

پشت پرده فشارها برای افزایش قیمت خودرو چیست؟

پیشنهاد افزایش 20درصدی حقوق کارگران در سال 98

سرنوشت قیمت بنزین در بودجه 98 چه می شود؟

رفع تبعیض میان معلمان و سایر کارمندان محقق می شود؟

افزایش بهای نفت در بورس کالای لندن و بورس کالای نیویورک

کشف 450 کیلو گرم ماهی منجمد غیر قابل مصرف در شاهرود

کریمی: برای ترمیم عمرانی و سازه های آزادی 200 میلیارد اعتبار نیاز داریم/ آماده سازی و باز سازی ادامه دارد

پیشنهاد افزایش 20درصدی حقوق کارگران

همه احتمالات افزایش یا کاهش قیمت دلار

تسهیلات مسکن کافی نیست

تغییرها در وزارت صمت شروع شد

اعتراض اقتصاددان مشهور به اعدام سلطان سکه:بِأَیِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْ؟!

لیفان ایکس 50 سری دو؛ رقیب جدی پژو 207

وحدت رویه مسئولان و مردم راه برون رفت از مشکلات اقتصادی

واگذاری زمین به جوانان روستای شمع جو سیریک

خودروهای فاقد معاینه فنی از فردا مبلغ 50 هزار تومان جریمه می شوند

گشایش نمایشگاه یکروزه توانمندی های کارآفرینان میناب

بازار گرم خریدهای پاییزی در مهاباد

باز هم کاهش قیمت طلا وسکه

بازارگرم خریدهای پاییزی درمهاباد

ربیعی: نوربخش و تاج الدین برای کارگران برادر بودند

آیت الله امامی کاشانی:: اخلال در نظام اقتصادی مصداق «محاربه» است

کارت گرافیک جدید AMD Radeon RX 590 به همراه سه بازی رایگان عرضه می شود

درخواست از قوه قضاییه برای محاکمه «آخوندی»

توضیحات ستاد معاینه فنی درباره اختلال در روند صدور معاینه فنی خودروها

راهپیمایی کارگران مجتمع هفت تپه در شهر شوش

شروع تغییرات در وزارت صمت/احکام جدید رحمانی برای معاونت ها

قیمت طلا به بالاترین رقم یک هفته گذشته رسید

9 دستگاه آمبولانس جدید به ناوگان اورژانس کردستان اضافه شد

پیش بینی سخت آینده در بازار مسکن

عکس های برگزیده هفته

معادن سود ده، گزینشی واگذار می شوند

ادبیات سخیف مقام های آمریکایی نشانگر هراس آنها از مردم ایران است

قیمت طلا به بالاترین رقم یک هفته گذشته رسید/ هر اونس طلا 1217 دلار

سرانه پایین مصرف گل و گیاه زینتی در کشور

جایگاه نخست تولید انار ایران در بین سایر کشور ها

بازسازی ورزشگاه آزادی 200 میلیارد تومان لازم دارد

جایگاه نخست تولید انارایران در بین سایر کشورها

​مشارکت بانک صادرات ایران برای تولید سالانه یک میلیون و 600 هزار تن متانول

بسیاری از مشکلات توزیع ارز اربعین، خارج از حدود اختیارات ما بود

بزرگترین کارخانه تولید روغن خوراکی کشور

رنو فرانسه از پیدا کردن بازار جایگزین ایران عاجز ماند

توسعه رم DDR5 با فناوری 10 نانومتری توسط SK Hynix

وکتور، نشانگر شهامت پلنگ سیاه

مبارزه جانانه سالمندان ایرانی با چینی های بازار

رییسی: ورود مردم به عرصه های اقتصادی و اجتماعی گره گشاه است

آخرین قیمت سکه و طلا و ارز 25 آبانماه / کاهش 450 هزار تومانی نرخ سکه در 4 روز

خورشید مصنوعی در چین ساخته شد

با افزایش بیش از حد قیمت آجیل، آجیل فروشان بیکار شده اند

حباب قیمت مسکن در زمستان می ترکد!

افزایش قیمت در طلای جهانی

پیامدهای سیاست ترامپ در قبال ایران| تحریم های آمریکا علیه ایران شانس مذاکره را از بین می برند

حمایت از تولید داخلی، راه بی اثر کردن تحریم ها

خودروهای فاقد معاینه فنی تهران 50 هزار تومان جریمه می شوند

کاهش 17 درصدی معاملات مسکن در تهران

واریز یارانه اعضای جدید خانوار ها در هاله ای از ابهام

طرز تهیه سبزی پلو با ماهیچه مجلسی

ادامه روند عرضه نفت خام در بورس

کاهش قابل توجه در کیفیت نان کشور

قیمت نفت افزایش یافت

2 میلیارد تومان برای بازسازی دانشگاه پیام نور اختصاص یافت

اراده و پشتکار، کلید رفع مشکلات اقتصادی 

با درخواست اسپیس ایکس مبنی بر ارسال 7000 ماهواره به فضا موافقت شد

بررسی راه های خراسان جنوبی با وزیر راه و شهرسازی

نقش موثررسانه ها در جذب گردشگران خراسان جنوبی

نقش الگو را برای بخش خصوصی بازی می کنیم

نقش الگو را برای بخش خصوصی بازی می کنیم