مطالب مرتبط:
وقتی از FATF  حرف می زنیم، از چه حرف می زنیم؟ چرا فرصت ایران به آخر رسیده؟
ایران فقط 40 روز برای تصویب لوایح FATF فرصت دارد
چرا ایران نباید فرصت پیوستن به FATF را از دست بدهد؟
آخرین فرصت خروج ایران از لیست سیاه FATF
ایران فقط 40 روز برای تصویب لوایح FATF فرصت دارد / اشتباه نکنید! این بار ممکن است چین و روسیه هم به تحریم ها بپیوندند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 23:202018-10-16سياسي

FATF را به عنوان یک فرصت نگاه کنیم


تهران- ایرنا- عضو کانون وکلای دادگستری با بیان اینکه باید به FATF به عنوان یک فرصت نگاه کنیم، گفت: البته باید پذیرفت که اساسا کنوانسیون های FATF ابزارهایی هستند که این نهاد حاکمیت خود را در حوزه های اقتصادی و مالی بین المللی اعمال کند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، امیرساعد وکیل روز سه شنبه در نشست گفته ها و ناگفته های FATF که در کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد، افزود: ما باید به سه پرسش اساسی در این خصوص پاسخ بدهیم.

درخصوص پیوستن جمهوری اسلامی به کنوانسیون های بین المللی مباحثی مطرح شده مبنی بر اینکه آیا شرایطی که از طرف FATF برای ایران گذاشته شده است برای برون رفت ایران از مشکلات اقتصادی دردسرساز است یا بایستی به آن به عنوان یک فرصت نگاه کنیم.

وی ادامه داد: البته باید پذیرفت که اساسا کنوانسیون های FATF ابزارهایی هستند که این نهاد حاکمیت خود را در حوزه های اقتصادی و مالی بین المللی اعمال کند.

عضو کانون وکلای دادگستری اضافه کرد: در حقیقت محور اصلی این کنوانسیون ها، قاچاق پول و سرمایه و شفافیت مالی بوده و این فرایندی که کارگروه ویژه شفافیت مالی در آن قرار دارد در حقیقت معماری نظم نوینی برای مبادلات مالی در حوزه بین المللی است.

وکیل تصریح کرد: هر چند در ابتدای تاسیس این کارگروه در سال 1989 با تصویب کنوانسیون وین در حوزه مواد مخدر و روانگردان فرایندی برای مقابله با فساد مالی در نظام مالی بین المللی شروع شد و 10 سال به طول انجامید، اما نتوانست توقعات کشورهایی که می خواستند ملاحظات مالی و داخلی خود را داشته باشند، را تامین کند.

وی گفت: به فاصله یک سال بعد از تصویب کنوانسیون وین، ایالات متحده آمریکا پیشگام ایجاد کارگروه اقدام ویژه مالی بین المللی شد.

FATA حاصل تجمیع چند کنوانسیون جداگانه بود که در این نهاد جدید تجمیع شد که ابزاری برای ضمانت مالی نظام بین المللی محسوب می شود.

این عضو کانون وکلای دادگستری یادآور شد: در واقع هدف ایالات متحده سیطره در نظام بین المللی مالی بود و بدین ترتیب یک کارگروه 11 نفره در سال 1989 که ماموریتش یکساله بود شکل گرفت که البته تاکنون این ماموریت تمدید شده است و تا در سال 2001 یک حوزه، میدان و عرصه جدید و آن چیزی نبود جز مقابله با تامین مالی تروریسم.

وکیل خاطرنشان کرد: اما موضوعی که امروز حساسیت های زیادی را برانگیخته موضوع CFT (مقابله با تامین مالی تروریسم) است که تعهداتی را برای جمهوری اسلامی در عرصه مالی و اقتصادی ایجاد کرده است که لاجرم و مقابل کنوانسیون باید با آن تن بدهد.

وی اظهار داشت: اگر جمهوری اسلامی این شروط را رعایت نکند طبیعتا نام ایران در لیست سیاه این نهاد درج شده و باید این واقعیت را پذیرفت که با موانع متعدد نهادهای بین المللی مواجه خواهد شد.

عضو کانون وکلای دادگستری گفت: در حال حاضر سی اف تی 37 عضو دارد و این اعضا به کمک نهادهای منطقه ای، بین المللی و چند عضو ناظر مانند بانک جهانی و اتحادیه اروپا مدیریت نظام مالی بین المللی را در دست دارد.

وکیل افزود: 40 توصیه نامه در حوزه مبارزه با پولشویی به اضافه 9 توصیه نامه در حوزه مبارزه با تامین مالی تروریسم، ساختار و نظام حقوقی این نهاد بین المللی را تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: از توصیه نامه هایی صحبت می کنم که یکی از آنها به عنوان مثال (پالرمو) است که تصریح می کند، هیچ دولتی نمی تواند به استناد رازداری در ارتباط با نظام بانکی و مالی خود درخواست دیگر دولت عضو را برای رسیدگی به هویت صاحبان حساب های مشکوک و ردگیری منبع و مقصد پول رد کند.

این عضو کانون وکلای دادگستری بیان کرد: من از توصیه نامه ای صحبت می کنم که دولت های عضو FATF در مواردی که اتهام ارتکاب به جرم تامین مالی تروریسم به آنها منتسب می شود باید تعقیب و پیگیری قضایی نهاد مذکور را گردن نهند.

وی گفت: اگر جمهوری اسلامی نسبت به رسیدگی به تعقیب متهم کوتاهی کند، حتی اگر آن شخص تابعیت ایرانی داشته باشد درخواست استرداد آن فرد باید مورد تبعیت قرار گیرد.

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: اگر مقرر شود فردی که مباشرت به تامین مالی تروریسم کرده است، تحت تعقیب قرار بگیرد حتی این اختیار در این کنوانسیون وجود دارد که مدیران و مقامات سازمان و یا نهادی که شخص مورد تعقیب در آن فعالیت می کرده نیز مورد پیگرد قرار گیرد.

وکیل اظهار داشت: ما در مقام ارزیابی یک تعهد جدید هستیم و جمهوری اسلامی خود را در معرض یک تعهد جدید و اتفاقی قرار می دهد که باید پاسخگو باشد و باید متوجه باشیم این پاسخگویی چه تبعات، آثار و چه معانی به دنبال خواهد داشت.

وی گفت: در این نهاد ما با دو مکانیزم ارزیابی و نظارت مواجه هستیم یکی اینکه، دولت هایی که به عضویت FAFT تن می دهند عملکرد آنها به صورت ادواری در چارچوب اجرای توصیه های 40 گانه مورد بررسی قرار می گیرد.

روش دوم نظارت روشی است که کارشناسان پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم دور هم جمع می شوند و یک تبادل اطلاعات در مورد آخرین مبادلات مالی کشورها بین کارشناسان شناسایی و انجام می شود.

در این روش راه های مقابله و تقابل با کشورهای خاطی نیز توصیه و معمولا قابل اجراست.

عضو کانون وکلای دادگستری افزود: اگر بخواهیم مختصرا درخصوص جایگاه FAFT شرح بدهیم فقط یادآور می شوم از سال 2007 بود که گروه تجدیدنظر همکاری بین المللی موضوع درج دولت ها در لیست سیاه شروع شد که اقدامات متقابل بین المللی و تحریم مالی از آن زمان برای کشورهای مورد اشاره نیز در نظر گرفته شد و برای اولین بار در سال 2009 بود که جمهوری اسلامی ایران در کنار چند کشور دیگر در لیست سیاه گروه اقدام مالی قرار گرفت البته ایران موقتا از آن لیست بیرون است.

وکیل بیان کرد: ما با یک نهاد بین المللی مالی مواجه هستیم که هیچ آیین و مانیفیست مشخصی برای اعمال نظراتش ندارد و یک سازمان بین المللی در مفهوم دقیق و متعارف نیست.

هیچ ساز و کاری برای نحوه تصمیم گیری در این نهاد وجود ندارد، بنابراین جبهه دولت های تاثیرگذار و زورگو در این نهاد که در حقیقت گروه G7 (یعنی هفت کشور توسعه یافته دنیا) هستند آن را مدیریت می کنند و عملا حاکمیت مالی کشورهای عضو را به گروگان گرفته اند.

این وکیل دادگستری گفت: اولین دغدغه بزرگ ایران این است که ما 9 کنوانسیون بنیادین بین المللی در مبارزه با تروریسم داریم؛ در هر یک از این کنوانسیون ها یک جرم خاصی در نظر گرفته شده است.

اما کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم بدون اینکه بخواهد نسبت بر یک موضوع مشخصی تمرکز کند، چتر گسترده ای را بر روی همه مفاهیم تروریستی باز کرده و می توان از داخل آن تفاسیر و رفتارهای سلیقه ای نیز بیرون آورد.

وی اظهار داشت: این کنوانسیون تصریح دارد، هر شخص حقیقی و حقوقی نسبت به اعمال تروریستی که در این کنوانسیون آمده اقدامی در جهت تامین مالی انجام دهد می تواند مشمول قلمرو اجرایی کنوانسیون شود.

و این اجازه را به وجود می آورد که اساسا به هر روشی مستقیم یا غیرمستقیم اگر انتقال وجوه صورت بگیرد، آن اشخاص فارغ از اینکه تامین مالی مشروع یا غیرمشروع انجام داده باشند، مورد تعقیب قرار می گیرد.

وکیل خاطرنشان کرد: آنچه باید برای جمع بندی مبحث جاری ذکر شود، این است که از طرفی جمهوری اسلامی نسبت به تعریفی که در این کنوانسیون آمده با مفهوم تروریسم دچار مشکل است و ایران با این نگاه که اساسا کمک به نهضت های آزادی بخش به عنوان یکی از ارکان سیاست خارجی جمهوری اسلامی در قانون اساسی ذکر شده است به آن می نگرد.

عضو کانون وکلای دادگستری گفت: از طرف دیگر علاوه بر اینکه مسئولیت مدنی، جزایی و اداری برای مباشر تامین مالی تروریسم وجود دارد ممکن است برای مقامات و مدیران ارشد نهاد ارگانیک وابسته به فرد مباشر هم مسئولیت کیفری و اداری نیز اعمال شود و ازطرف دیگر این کنوانسیون تصریح می کند که قوانین داخلی نمی تواند مانع رسیدگی و استرداد متهم به بهانه اینکه این جرم ماهیت سیاسی، نژادی و قومیتی دارد، شود.

در واقع این کنوانسیون همه بهانه ها را از دولت ها برای شانه خالی کردن از زیر تعهدات گرفته است.

وی ادامه داد: لازم به تاکید است این کنوانسیون توسط 188 کشور به تصویب رسیده و شاید لازم باشد که به این مطلب اشاره کنم که خود پایبندی و التزام به مواد FAFT براساس قطعنامه شماره 1617 در سال 2005 از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسید و برای کشورها یک تعهد بین المللی ایجاد کرده است، در این قطعنامه، شورای امنیت از همه دولت ها خواسته است که مقررات و توصیه نامه های FAFT را مورد اجرا قرار دهند.

وکیل بیان کرد: ما کشوری هستیم که در دادگاه های داخلی ایالت متحده به اتهام اینکه دولت جمهوری اسلامی در ارتکاب اعمال تروریستی علیه منافع یا شهروندان امریکایی یا متحدان آنها مشارکت داشته است به 88 میلیارد دلار جریمه محکوم و اموال ما در آمریکا توقیف شده است.

وی افزود: اکنون با رویکرد کاملا جانبدارانه ای که دادگاه های آمریکایی دارند چه تضمینی وجود دارد که این کشور تلاش نکند در چارچوب مناسبات خصمانه و غیردوستانه خودش، اقدامات تروریستی که در آینده در دنیا انجام می شود را منتسب به دولت جمهوری اسلامی نکند و از این طریق نظام، مقامات و بسیاری از افرادی که در عرصه فعالیت های مالی و نظامی هستند را در مظان اتهام و ارتکاب جرایم بین المللی تحت تعقیب قرار ندهد.

وکیل خاطرنشان کرد: شرایط در کشور به گونه ای است که توصیه برای نپیوستن به این کنوانسیون دیر شده است و برای به حداقل رسیدن تنش ها با جامعه بین المللی ناچاریم آن را بپذیریم.

ولی برای کم شدن خسارات پیوستن به این کنوانسیون به نظرم به یک کارگروه مستقل، مرکب از مقامات حقوقی و مالی که باید یک نهاد فراقوه ای و ناظر بر اجرای این کنوانسیون باشد، نیاز است.

عضو کانون وکلای دادگستری یادآور شد: به هر ترتیب کشور در آستانه تهدیدات مختلفی قرار دارد و ما به ساز و کاری ملی و فراقوه ای برای کم شدن اصطکاک با نهادهای بالادستی بین المللی نیاز داریم.


کلید واژه ها: بین المللی - کانون وکلای دادگستری - مالی - جمهوری اسلامی - دادگستری - اقتصادی - ایالات متحده - جمهوری - اسلامی - تامین - ایران - مشکلات اقتصادی - نظام - وکیل - مواد مخدر - فساد مالی - جدید - حساسیت - مشکلات - برگزار - آمریکا - سرمایه - معماری - قاچاق - گزارش - امروز - شروط - شروع - فساد - سیاه

آخرین اخبار سرویس:
‏تصمیمی برای تعیین سرپرست شهرداری نداشته ایم

فتاوای آیت الله العظمی سبحانی (مدظله) در مورد احضار ارواح

فال روزانه شنبه 26 آبان 1397

ویژه برنامه امامت حضرت مهدی(عج) در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)

امیدواری گوترش به خاتمه هر چه سریع تر جنگ در یمن

پدر مرحوم نوربخش: پسرم پاک به دنیا آمد و پاک رفت

فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد احضار ارواح

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد احضار ارواح

منزلت روز نهم ربیع الاول ( عید بقر = شروع امامت حضرت امام زمان عج )

شکوری راد: طوفان پرسشگری مردم اصلاح طلبان را منفعل کرده است(خبر ویژه)

انتقاد شاگرد مورد توجه امام خمینی از ساختن مقبره مجلل برای ایشان / این مقبره چه ربطی به امام دارد؟

تونس خواستار جلوگیری از ادامه تجاوز به حقوق فلسطینی ها شد

قانون با برهم زنندگان مراسم دانشگاه اصفهان برخورد کند

بعضی به فکر هستند که دین را به رفراندم بگذارند/ می گویند با رای مردم، نیازی به ولایت فقیه نیست

اهالی فساد با محدودیت پولشویی مخالف هستند/ نداشتن شاهد و مدرک برای پولشویی تعجب ندارد

سلامت اولویت سیاست مداران نبوده است

کمیته اصلاح آیین نامه شورای عالی اصلاح طلبان آغاز به کار کرد

کمیته اصلاح آیین نامه شورای عالی اصلاح طلبان آغاز به کار کرد

تاکید رییس پلیس پایتخت بر ضرورت توجه به کرامت انسانی

برخورد دستگاه قضا با اخلالگران اقتصادی عامل ثبات در بازار می شود

روزنامه استخدامی استان همدان | شنبه 26 آبان 97

جهانگیری: نوربخش عاشق محرومین بود

نائب رییس مجلس: با تمام توان در خدمت معلمان هستم

تصویر| خودروی شخصی وزیر ارتباطات

مقامات کشوری درگذشت نوربخش را تسلیت گفتند

روز «قم» به تقویم اضافه شد

پایان ماموریت خوشرو در سازمان ملل

واعظی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

دانلود آهنگ جدید صدرا راثی بنام تو بیستی

سرتیپ نصیرزاده با خانواده دو فرمانده اسبق نیروی هوایی دیدار کرد

جامعه جهانی باید در مقابل اقدامات خودسرانه آمریکا ایستادگی کند

لزوم توجه شیعیان به فضائل اهل بیت(ع) و الگو قرار دادن آنان در زندگی

رییس قوه قضاییه درگذشت مدیر عامل و معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

تست حساس بودن؛ تا چه اندازه روحیه حساس و زودرنجی دارید؟

66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند

انتصاب جدید در شورای عالی اصلاح طلبان

همکاریهای علمی و پژوهشی ایران و عمان گسترش می یابد

از کارگری میدان میوه و تره بار تا نمایندگی مجلس

معرفی برترین گلزنان تاریخ انگلیس +عکس

تاکید رییس پلیس پایتخت بر ضرورت توجه به کرامت انسانی

جنتی: متاسفانه کسی به داد مردم فلسطین نمی رسد

روزنامه استخدامی استان قم | شنبه 26 آبان 97

امام رضا(ع) تعامل نیکو و سازنده ای در تقریب مذاهب با اهل سنت داشت

گودهای پرخطر - گودهای رها شده

عکس خودروی شخصی وزیر ارتباطات و توضیحاتش در این خصوص

سردار حاجی زاده: قدرت ایران را از زبان ترامپ بشنوید

گزارش تصویری از خانه های تاریخی کاشان

عزاداری شهادت امام عسکری(ع) – محلات

شریعتمداری: نوربخش هیچ گاه از سختی ها شکایت نکرد

رییس جمنا: کسانی که در پی مذاکره و جلب رضایت آمریکا هستند، غیرخودی اند

رتبه شخصیت های سیاسی ایران در اینستاگرام

پیام درگذشت رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) درپی درگذشت دکتر نوربخش

نامه ای محرمانه از مرحوم نوربخش که ربیعی بازگو کرد

تصاویر/ مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسکری(ع) در مسجد جمکران

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | شنبه 26 آبان 97

ریشه همه بدی ها از زبان امام علی(ع)

نماهنگ چشم امید با صدای علی فانی

پاسخ به شبهات فیلمی از حناچی درباره استفاده از متخصصان خارجی

توضیحات استاندار خراسان درباره یگان ویژه آستان قدس، مدیریت گروه های خودسر و کشف 2 بمب

در دیدار صالحی با وزیر فرهنگ روسیه چه گذشت؟+عکس

امام جمعه قم: سخنان وزیر امور خارجه در مورد پولشویی سنجیده نبود/امام جمعه شهرکرد: ارزش پول ملی وضع مناسب ندارد/امام جمعه شیراز: امکانات دسترسی به حرم حضرت شاهچراغ(ع) کم است

ناگفته های استاندار خراسان از دوره استانداری

پیام های تسلیت به مناسبت درگذشت مدیر عامل و معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تامین اجتماعی

فیلم | ولایت پذیری رمز پیروزی شیعه

نشست اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با شورای عالی جامعه مدرسین

اجرای پروژه های عمرانی در غرب تهران

خوشرو در دیدار با گوترش: جامعه جهانی باید در مقابل اقدامات خودسرانه آمریکا ایستادگی کند

دیدار مونسان با معاون اول رییس جمهوری بلغارستان

توافق بر سر تشکیل کمیته فنی مشترک در دیدار مونسان و وزیر گردشگری بلغارستان

دستگیری 3 نفر در رابطه با تجاوز به نوجوانان در شوشتر

هفته نامه استخدامی استان کرمان | هفته چهارم آبان 97

هفته نامه استخدامی تبریز | هفته چهارم آبان 97

انتقال موفقانه سفینه فضایی باربری به مدار زمین توسط راکت سایوز

دل نگران ها، انتخاب شهردار و مناظره هایی که انجام نشد + فیلم

عکسی قدیمی از روحانی،جهانگیری و قاسم سلیمانی

تصاویر| چهارمین کنگره حزب اتحاد ملی

نماینده ایران از سازمان ملل خداحافظی کرد

فردا؛ آغاز چهارمین جشنواره ملی اسباب بازی

توضیحات شهرداری تهران در خصوص اظهارات حناچی مبنی بر به کارگیری مدیران خارجی

برگزاری مراسم تشییع پیکر دکتر نوربخش و تاج الدین+ عکس

اسیدپاشی به 2 مامور شهرداری در اهواز

دستگیری پزشک قلابی در گیلان

توضیحات عضو ایرانی ای.اف.سی درباره یک تخلف

دبیرکل سازمان ملل نسبت به قانون گریزی آمریکا موضع گیری کند

حضور اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در جلسه شورای عالی جامعه مدرسین+ تصاویر

نجم الدین طبسی: زمینه سازی برای غیبت امام عصر اختصاص به امام حسن عسکری ندارد

سراسر زندگی و منطق معصومین علیهم السلام کرامت است

تفتیش دواخانه از سوی پوتین + ویدیو

مجله مردانه ماکسیم، جذاب ترین دختران روس را معرفی کرد + البوم عکس

شاخ به شاخ شدن کرگدن و بوفالو+فیلم

«راهپیمایی اربعین، فرصت دیپلماسی فرهنگی»

دبیرکل سازمان ملل نسبت به قانون گریزی آمریکا موضع گیری کند

ناگفته های استاندار خراسان درباره یگان ویژه آستان قدس، گروه های خودسر و کشف 2 بمب

افق پیش روی انقلاب اسلامی و انقلابیون جهان روشن است

دیدار خداحافظی خوشرو با دبیرکل سازمان ملل متحد

امام جمعه قم: سخنان وزیر امور خارجه در مورد پولشویی سنجیده نبود

ناگفته های استاندار خراسان درباره یگان ویژه آستان قدس، گروه های خودسر و کشف 2 بمب

یک سوم جمعیت کشور از خشکی دریاچه ارومیه متاثر می شوند

آیا ضد جاذبه و پاد ماده حقیقت دارند؟ [بخش دوم chr(8211) پایانی]

ناگفته های استاندار خراسان درباره یگان ویژه آستان قدس، گروه های خودسر و کشف 2 بمب

FATF را به عنوان یک فرصت نگاه کنیم

FATF را به عنوان یک فرصت نگاه کنیم