مطالب مرتبط:
وقتی از FATF  حرف می زنیم، از چه حرف می زنیم؟ چرا فرصت ایران به آخر رسیده؟
ایران فقط 40 روز برای تصویب لوایح FATF فرصت دارد
چرا ایران نباید فرصت پیوستن به FATF را از دست بدهد؟
آخرین فرصت خروج ایران از لیست سیاه FATF
ایران فقط 40 روز برای تصویب لوایح FATF فرصت دارد / اشتباه نکنید! این بار ممکن است چین و روسیه هم به تحریم ها بپیوندند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 23:202018-10-16سياسي

FATF را به عنوان یک فرصت نگاه کنیم


تهران- ایرنا- عضو کانون وکلای دادگستری با بیان اینکه باید به FATF به عنوان یک فرصت نگاه کنیم، گفت: البته باید پذیرفت که اساسا کنوانسیون های FATF ابزارهایی هستند که این نهاد حاکمیت خود را در حوزه های اقتصادی و مالی بین المللی اعمال کند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، امیرساعد وکیل روز سه شنبه در نشست گفته ها و ناگفته های FATF که در کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد، افزود: ما باید به سه پرسش اساسی در این خصوص پاسخ بدهیم.

درخصوص پیوستن جمهوری اسلامی به کنوانسیون های بین المللی مباحثی مطرح شده مبنی بر اینکه آیا شرایطی که از طرف FATF برای ایران گذاشته شده است برای برون رفت ایران از مشکلات اقتصادی دردسرساز است یا بایستی به آن به عنوان یک فرصت نگاه کنیم.

وی ادامه داد: البته باید پذیرفت که اساسا کنوانسیون های FATF ابزارهایی هستند که این نهاد حاکمیت خود را در حوزه های اقتصادی و مالی بین المللی اعمال کند.

عضو کانون وکلای دادگستری اضافه کرد: در حقیقت محور اصلی این کنوانسیون ها، قاچاق پول و سرمایه و شفافیت مالی بوده و این فرایندی که کارگروه ویژه شفافیت مالی در آن قرار دارد در حقیقت معماری نظم نوینی برای مبادلات مالی در حوزه بین المللی است.

وکیل تصریح کرد: هر چند در ابتدای تاسیس این کارگروه در سال 1989 با تصویب کنوانسیون وین در حوزه مواد مخدر و روانگردان فرایندی برای مقابله با فساد مالی در نظام مالی بین المللی شروع شد و 10 سال به طول انجامید، اما نتوانست توقعات کشورهایی که می خواستند ملاحظات مالی و داخلی خود را داشته باشند، را تامین کند.

وی گفت: به فاصله یک سال بعد از تصویب کنوانسیون وین، ایالات متحده آمریکا پیشگام ایجاد کارگروه اقدام ویژه مالی بین المللی شد.

FATA حاصل تجمیع چند کنوانسیون جداگانه بود که در این نهاد جدید تجمیع شد که ابزاری برای ضمانت مالی نظام بین المللی محسوب می شود.

این عضو کانون وکلای دادگستری یادآور شد: در واقع هدف ایالات متحده سیطره در نظام بین المللی مالی بود و بدین ترتیب یک کارگروه 11 نفره در سال 1989 که ماموریتش یکساله بود شکل گرفت که البته تاکنون این ماموریت تمدید شده است و تا در سال 2001 یک حوزه، میدان و عرصه جدید و آن چیزی نبود جز مقابله با تامین مالی تروریسم.

وکیل خاطرنشان کرد: اما موضوعی که امروز حساسیت های زیادی را برانگیخته موضوع CFT (مقابله با تامین مالی تروریسم) است که تعهداتی را برای جمهوری اسلامی در عرصه مالی و اقتصادی ایجاد کرده است که لاجرم و مقابل کنوانسیون باید با آن تن بدهد.

وی اظهار داشت: اگر جمهوری اسلامی این شروط را رعایت نکند طبیعتا نام ایران در لیست سیاه این نهاد درج شده و باید این واقعیت را پذیرفت که با موانع متعدد نهادهای بین المللی مواجه خواهد شد.

عضو کانون وکلای دادگستری گفت: در حال حاضر سی اف تی 37 عضو دارد و این اعضا به کمک نهادهای منطقه ای، بین المللی و چند عضو ناظر مانند بانک جهانی و اتحادیه اروپا مدیریت نظام مالی بین المللی را در دست دارد.

وکیل افزود: 40 توصیه نامه در حوزه مبارزه با پولشویی به اضافه 9 توصیه نامه در حوزه مبارزه با تامین مالی تروریسم، ساختار و نظام حقوقی این نهاد بین المللی را تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: از توصیه نامه هایی صحبت می کنم که یکی از آنها به عنوان مثال (پالرمو) است که تصریح می کند، هیچ دولتی نمی تواند به استناد رازداری در ارتباط با نظام بانکی و مالی خود درخواست دیگر دولت عضو را برای رسیدگی به هویت صاحبان حساب های مشکوک و ردگیری منبع و مقصد پول رد کند.

این عضو کانون وکلای دادگستری بیان کرد: من از توصیه نامه ای صحبت می کنم که دولت های عضو FATF در مواردی که اتهام ارتکاب به جرم تامین مالی تروریسم به آنها منتسب می شود باید تعقیب و پیگیری قضایی نهاد مذکور را گردن نهند.

وی گفت: اگر جمهوری اسلامی نسبت به رسیدگی به تعقیب متهم کوتاهی کند، حتی اگر آن شخص تابعیت ایرانی داشته باشد درخواست استرداد آن فرد باید مورد تبعیت قرار گیرد.

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: اگر مقرر شود فردی که مباشرت به تامین مالی تروریسم کرده است، تحت تعقیب قرار بگیرد حتی این اختیار در این کنوانسیون وجود دارد که مدیران و مقامات سازمان و یا نهادی که شخص مورد تعقیب در آن فعالیت می کرده نیز مورد پیگرد قرار گیرد.

وکیل اظهار داشت: ما در مقام ارزیابی یک تعهد جدید هستیم و جمهوری اسلامی خود را در معرض یک تعهد جدید و اتفاقی قرار می دهد که باید پاسخگو باشد و باید متوجه باشیم این پاسخگویی چه تبعات، آثار و چه معانی به دنبال خواهد داشت.

وی گفت: در این نهاد ما با دو مکانیزم ارزیابی و نظارت مواجه هستیم یکی اینکه، دولت هایی که به عضویت FAFT تن می دهند عملکرد آنها به صورت ادواری در چارچوب اجرای توصیه های 40 گانه مورد بررسی قرار می گیرد.

روش دوم نظارت روشی است که کارشناسان پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم دور هم جمع می شوند و یک تبادل اطلاعات در مورد آخرین مبادلات مالی کشورها بین کارشناسان شناسایی و انجام می شود.

در این روش راه های مقابله و تقابل با کشورهای خاطی نیز توصیه و معمولا قابل اجراست.

عضو کانون وکلای دادگستری افزود: اگر بخواهیم مختصرا درخصوص جایگاه FAFT شرح بدهیم فقط یادآور می شوم از سال 2007 بود که گروه تجدیدنظر همکاری بین المللی موضوع درج دولت ها در لیست سیاه شروع شد که اقدامات متقابل بین المللی و تحریم مالی از آن زمان برای کشورهای مورد اشاره نیز در نظر گرفته شد و برای اولین بار در سال 2009 بود که جمهوری اسلامی ایران در کنار چند کشور دیگر در لیست سیاه گروه اقدام مالی قرار گرفت البته ایران موقتا از آن لیست بیرون است.

وکیل بیان کرد: ما با یک نهاد بین المللی مالی مواجه هستیم که هیچ آیین و مانیفیست مشخصی برای اعمال نظراتش ندارد و یک سازمان بین المللی در مفهوم دقیق و متعارف نیست.

هیچ ساز و کاری برای نحوه تصمیم گیری در این نهاد وجود ندارد، بنابراین جبهه دولت های تاثیرگذار و زورگو در این نهاد که در حقیقت گروه G7 (یعنی هفت کشور توسعه یافته دنیا) هستند آن را مدیریت می کنند و عملا حاکمیت مالی کشورهای عضو را به گروگان گرفته اند.

این وکیل دادگستری گفت: اولین دغدغه بزرگ ایران این است که ما 9 کنوانسیون بنیادین بین المللی در مبارزه با تروریسم داریم؛ در هر یک از این کنوانسیون ها یک جرم خاصی در نظر گرفته شده است.

اما کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم بدون اینکه بخواهد نسبت بر یک موضوع مشخصی تمرکز کند، چتر گسترده ای را بر روی همه مفاهیم تروریستی باز کرده و می توان از داخل آن تفاسیر و رفتارهای سلیقه ای نیز بیرون آورد.

وی اظهار داشت: این کنوانسیون تصریح دارد، هر شخص حقیقی و حقوقی نسبت به اعمال تروریستی که در این کنوانسیون آمده اقدامی در جهت تامین مالی انجام دهد می تواند مشمول قلمرو اجرایی کنوانسیون شود.

و این اجازه را به وجود می آورد که اساسا به هر روشی مستقیم یا غیرمستقیم اگر انتقال وجوه صورت بگیرد، آن اشخاص فارغ از اینکه تامین مالی مشروع یا غیرمشروع انجام داده باشند، مورد تعقیب قرار می گیرد.

وکیل خاطرنشان کرد: آنچه باید برای جمع بندی مبحث جاری ذکر شود، این است که از طرفی جمهوری اسلامی نسبت به تعریفی که در این کنوانسیون آمده با مفهوم تروریسم دچار مشکل است و ایران با این نگاه که اساسا کمک به نهضت های آزادی بخش به عنوان یکی از ارکان سیاست خارجی جمهوری اسلامی در قانون اساسی ذکر شده است به آن می نگرد.

عضو کانون وکلای دادگستری گفت: از طرف دیگر علاوه بر اینکه مسئولیت مدنی، جزایی و اداری برای مباشر تامین مالی تروریسم وجود دارد ممکن است برای مقامات و مدیران ارشد نهاد ارگانیک وابسته به فرد مباشر هم مسئولیت کیفری و اداری نیز اعمال شود و ازطرف دیگر این کنوانسیون تصریح می کند که قوانین داخلی نمی تواند مانع رسیدگی و استرداد متهم به بهانه اینکه این جرم ماهیت سیاسی، نژادی و قومیتی دارد، شود.

در واقع این کنوانسیون همه بهانه ها را از دولت ها برای شانه خالی کردن از زیر تعهدات گرفته است.

وی ادامه داد: لازم به تاکید است این کنوانسیون توسط 188 کشور به تصویب رسیده و شاید لازم باشد که به این مطلب اشاره کنم که خود پایبندی و التزام به مواد FAFT براساس قطعنامه شماره 1617 در سال 2005 از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسید و برای کشورها یک تعهد بین المللی ایجاد کرده است، در این قطعنامه، شورای امنیت از همه دولت ها خواسته است که مقررات و توصیه نامه های FAFT را مورد اجرا قرار دهند.

وکیل بیان کرد: ما کشوری هستیم که در دادگاه های داخلی ایالت متحده به اتهام اینکه دولت جمهوری اسلامی در ارتکاب اعمال تروریستی علیه منافع یا شهروندان امریکایی یا متحدان آنها مشارکت داشته است به 88 میلیارد دلار جریمه محکوم و اموال ما در آمریکا توقیف شده است.

وی افزود: اکنون با رویکرد کاملا جانبدارانه ای که دادگاه های آمریکایی دارند چه تضمینی وجود دارد که این کشور تلاش نکند در چارچوب مناسبات خصمانه و غیردوستانه خودش، اقدامات تروریستی که در آینده در دنیا انجام می شود را منتسب به دولت جمهوری اسلامی نکند و از این طریق نظام، مقامات و بسیاری از افرادی که در عرصه فعالیت های مالی و نظامی هستند را در مظان اتهام و ارتکاب جرایم بین المللی تحت تعقیب قرار ندهد.

وکیل خاطرنشان کرد: شرایط در کشور به گونه ای است که توصیه برای نپیوستن به این کنوانسیون دیر شده است و برای به حداقل رسیدن تنش ها با جامعه بین المللی ناچاریم آن را بپذیریم.

ولی برای کم شدن خسارات پیوستن به این کنوانسیون به نظرم به یک کارگروه مستقل، مرکب از مقامات حقوقی و مالی که باید یک نهاد فراقوه ای و ناظر بر اجرای این کنوانسیون باشد، نیاز است.

عضو کانون وکلای دادگستری یادآور شد: به هر ترتیب کشور در آستانه تهدیدات مختلفی قرار دارد و ما به ساز و کاری ملی و فراقوه ای برای کم شدن اصطکاک با نهادهای بالادستی بین المللی نیاز داریم.


کلید واژه ها: بین المللی - کانون وکلای دادگستری - مالی - جمهوری اسلامی - دادگستری - اقتصادی - ایالات متحده - جمهوری - اسلامی - تامین - ایران - مشکلات اقتصادی - نظام - وکیل - مواد مخدر - فساد مالی - جدید - حساسیت - مشکلات - برگزار - آمریکا - سرمایه - معماری - قاچاق - گزارش - امروز - شروط - شروع - فساد - سیاه

آخرین اخبار سرویس:
اجرای عملیات مترو غرب استان تهران در سال 98

استخدام کارشناس صدور اسناد، منشی و خدمتکار در تهران

استخدام برنامه نویس مسلط به وردپرس در خراسان رضوی

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر شنبه 29 دی 97

استخدام مسئول دفتر خانم در محدوده گلشهرِ کرج

سدسازی در ایران از نقطه شروع تاکنون

استخدام برنامه نویس پی اچ پی، اندروید و متخصص دیجیتال مارکتینگ

استخدام منشی خانم با روابط عمومی بالا در تبریز

سهمیه استان ها در مرحله اول انتخابات شورای عالی آموزش و پرورش اعلام شد

اولین واکنش ناجا به خبر مرگ خاوری در کانادا + جزییات

رفتار عجیب مادر جوان با دخترش! +فیلم

صحنه ای زیبا در هوای زمستانی رودخانه پرسامپسکات +فیلم

فقدان جامعه مدنی

گام های مصمم چهارمحال و بختیاری برای رفع موانع تولید

به وجدان جمعی احترام بگذاریم

جشنواره ملی سازه های برفی در بویین میاندشت برگزار می شود

استخدام منشی و مسئول دفتر خانم در مجموعه هلدینگ سازیران

استخدام کارمند آقا در یک شرکت تبلیغاتی معتبر/تهران

خدمات بهداشتی درمانی رایگان در سیستان و بلوچستان

هاشمی برای طرفداران ناطق خطبه خواند یا خاتمی؟

استان های ایران چند امام زاده دارند؟

مطبوعات کانون تبلیغاتی نیستند

2 هزار مورد بازدید از مراکز عرضه مواد غذایی جیرفت انجام شد

عناوین روزنامه های 29 دی ماه خراسان رضوی

محل شهادت فرمانده تفحص

فساد و چرخه ناکارآمدی

آپارتاید آمریکایی

6 وقف جدید در نهبندان به ثبت رسید

«منوچهر معتبر» چگونه معتبر شد؟/ زنانی با چادرهای سیاه و بدون چهره که قدرتِ مردم را نمایندگی می کنند

اعضای کمیسیون فرهنگی به دیدار وزیر ارشاد می روند

چرا باید تهران تبدیل به شهر هوشمند شود؟

پیر کردن ایران توسط سه قوه /ایران بهترین آمار قرن را در کاهش نرخ رشد جمعیت از خود ارائه داد

باید همگان از دستگاه دیپلماسی حمایت کنیم

تقویت احزاب، نگاه فرابخشی و افزایش نخبگی از مزایای انتخابات استانی است

استخدام نیروی خانم جهت امور اداری در شرکت تجاری

استخدام مرکز روزانه آموزشی توانبخشی معلولین ضایعه نخاعی در تهران

استخدام فروشنده آقا با روابط عمومی بالا در تبریز

موضع غیرشفاف استاندار مازندران درباره انتقال آب خزر

به ادبیات ابر و باد برجامی خاتمه دهید

مطبوعات کانون تبلیغاتی نیستند

معمای حضور مرتضوی؛ نجف یا زندان

2 هزار مورد بازدید از مراکز عرضه مواد غذایی جیرفت انجام شد

عناوین روزنامه های 29 دی ماه خراسان رضوی

استخدام دستیار پزشک متخصص ENT در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مسئول روابط عمومی درانجمن صنفی کارفرمایی طراحی ومعماری

استخدام کارشناس منابع انسانی در آژانس گردشگری در تهران

تلاش برای احیای طبیعت

تاکید امام جمعه خفر بر برگزاری شایسته نمایشگاه یاس نبوی

بخش هایی از خطبه های نماز جمعه فارس

دل نبستن به دنیا چه فوایدی دارد؟

بدعت عجیب در بودجه 98

به معجزه عادت داریم، یادداشت ویژه روزنامه کیهان

نگاه حقوقی به شورای انقلاب فرهنگی

باید همگان از دستگاه دیپلماسی حمایت کنیم

واکنش علی جنتی به اظهارات اخیر خویینی ها درباره هاشمی

آگهی استخدام رشته حقوق و الهیات - استخدام امروز 29 دی 97

اقدام پژوهی چگونه توانستم اختلال در یادگیری ضرب را در دانش آموزان پایه سوم برطرف سازم؟

استخدام پشتیبان کارتخوان برای شرکت کارت اعتباری ایران کیش در خراسان جنوبی

درخواست وزارت خارجه امریکا از مردم ایران

دبیر جشنواره تلاوت های مجلسی در گفت وگو با فارس رونق جلسات قرآن مهم ترین هدف جشنواره/ میزبانی 14 استان از مرحله مقدماتی

استخدام پیک موتوری در یک شرکت پخش لوازم دارویی در تهران

حی علی العزا فی ماتم فاطمه الزهرا (س)

بازرسی مستمر هیئت های اعزامی از شعب قضایی/ رسیدگی به بیش از 300 شکایت مردمی در راستای حفظ حقوق عامه/ بانک اطلاعات همکاران قضایی آماده بهره‎برداری است

زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان در ایران جلوه ای از اتحاد ملی است

فردا :مراسم سوگواره یاس نبوی

تقویت احزاب، نگاه فرابخشی و افزایش نخبگی از مزایای انتخابات استانی است

گرمای بی سابقه در استرالیا رکورد شکست

خواننده ایرانی بیشتر رمان می خواند تا داستان کوتاه

زنگ آخر ، مشق شهادت

خاطرات فرمانده جانباز ارتش

ناک داون موقتی پوپولیست ها در چهار گوشه جهان

روابط ایران و روسیه از زاویه ای دیگر

ایران در آستانه ورود به باشگاه فضایی

از دشواری وظیفه

زمستان بی باقالی و لبو سر نمی شود

چرا نخستین نمایشگاه شهر هوشمند بی فروغ برگزار شد

نظرسنجی از مردم با رفراندوم شهری

استثنایی و هواخواه معنویت

زندگی با تئاتر

چه وقتِ مصاحبه بود آقای کی روش؟

رزم شب

تغییرات تاکتیکی کی روش در مرحله مقدماتی

پیروزی سیاسی قطر مقابل سعودی ها

کابوس سگ های پارک لواسان همچنان در تعقیب دختربچه تهرانی!

پراکنده شدن جمع برادران

آرزوهای بر باد رفته

جنایت سحرگاهی مرد ورشکسته

به نام مردم، به کام ترامپ

دورنـــما

ضعف قوانین ، توان پلیس را سلب می کند

شکایت از 3 بیمارستان به خاطر مرگ پسر 8 ساله

محاکمه به اتهام قتل همسر صیغه ای

وزیر فرهنگ: موسیقی و شعر دو بال هویت ایران هستند

حوادث جهان

پلاسکو در نقطه صفر

برنامه های نیروهای مسلح برای افزایش نشاط اجتماعی سربازان

تضعیف اتحاد ایران و روسیه در سوریه پساداعش افسانه است

تسلیت مدیر حوزه علمیه سمنان به مردم دامغان

روز «از مسجد من بازدید کن» در مساجد بریتانیا برگزار می شود

راه بسته شدن منافذ فساد

FATF را به عنوان یک فرصت نگاه کنیم

FATF را به عنوان یک فرصت نگاه کنیم