مطالب مرتبط:
همسر و خواهر شهید داخل قبر چه کردند؟
دختر مانتو قرمز حادثه اهواز، خواهر شهید محمد طاها است
تجلیل از 59 مادر و همسر شهید بهمیی
دختر مانتوقرمز حادثه اهواز، خواهر شهید محمد طاها است
گلایه های همسر خبرنگار شهید فاجعه منا از وزیر ارشاد + فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 22:252018-10-16سياسي

همسر و خواهر شهید داخل قبر چه کردند؟


مسیر شهادت طلبی با جانفشانی شهدای مدافع حرم ادامه دارد.

محمدرضا الوانی یکی از همین شهداست که در تاریخ هفتم مهر سال 95 تنها بعد از دو سال زندگی مشترک و باقی گذاشتن فرزند خردسالی به نام محمدقاسم، - در استان همدان، شهرک فرهنگیان به سراغ خانواده ای رفتیم که فرزندی به نام محمدقاسم دارد، که به خاطر سن و سال کم هنوز متوجه کلمه مرگ یا شهادت نیست.

مادرش حتما به او می گوید که پدرت یک قهرمان است و شما بهترین بابای دنیا را داشتی و داری اما محمد قاسم نگاهش هنوز هم که هنوز است بوی دلتنگی می دهد.

- در ابتدا راجع به همسر شهیدتان بفرمایید.

اینکه فصل آشنایی تان با شهید چطور رقم خورد و چگونه شد که تصمیم به ازدواج با ایشان گرفتید؟ شهید الوانی به خواهران خود سپرده بودند که دختری را برایشان مدنظر بگیرند که البته با ایشان هم عقیده باشد.

به همین جهت یکی از خواهرانش به مدرسه محل تحصیل بنده آمد و در ملاقات اول گفتند که برادر من شهید زنده است و با همین جمله هویت واقعی برادر خود را برای من آشکار کردندکه همین امرباعث شد تا من بفهمم این شخص با چه روحیاتی قصد آغاز زندگی خود را دارند، وقتی همسرم به منزل ما آمد گفت 13 نفر از دوستانم شهید شده اند و من هم در فکر شهادت هستم و اگر همسنگر من هستید یا علی، و این شد که من با یک نگاه روشن به این مسیر نگاه کردم و جواب مثبت دادم.

وقتی زندگی ما شروع شد تازه فهمیدم که با شخصیتی که مانند یک استاد اخلاق است زندگی می کنم؛ محمدرضا مظهر ادب و انسانیت و آزاد از تمام قیودی که ما در بندش هستیم بود.

وقتی که برای خریدن جهیزیه به بازار رفتیم دیدیم شهید از نگاه تجملاتی دور است.

یادم هست که وقتی نگاه وی به مبل های آنچنانی افتاد این بیت شعر را گفت: گفته بودم که به حج آمدم، غافل از آنکه چه کج آمدم یعنی به من فهماندند دنبال تجملات نیست.

بنابراین زندگی ما با سادگی آغاز شد و هم من با همسرم مدارا کردم و هم شهید از من توقع آنچنانی برای جهیزیه نداشت.

به خاطر همین زندگی ما پر از محبت و سادگی و عشق طی شد.

در این دنیا ما با هم بیشتر از دو سال زندگی نکردیم ولی می ارزد به زندگی های 40 ساله ای که بین دو زوج انجام می گیرد که بویی از عشق و محبت بین آنها وجود ندارد و واقعا درست است که کمیت در زندگی ما وجود نداشت ولی پر از کیفیت و شهد شیرین عشق بود که در زندگی ما موج می زد.

- از خصوصیات اخلاقی شهید برایمان بگویید؟ خصوصیت اخلاقی بارز و مهم این شهید اخلاص بود که در گمنامی وی تجلی یافت.

بعد از شهادت وی مشخص شد چقدر به مستمندان رسیدگی می کرد و برای رفع مشکلات مالی دوستانش خودش را زحمت می انداخت تا بلکه مشکل آنان را حل کند.

برای خودش یک هشدار به صدقه طراحی کرده بود و آن را تلنگری برای خود می دانست.

البته شاید ما نتوانیم به اخلاص همسرم پی ببریم به جهت اینکه وقتی به دوستان همکارش در سپاه اطلاع دادند که وی شهید شد همه دوستان او را با اینکه نامش محمدرضا الوانی بود رضا اخلاص یاد کردند.

حتی وقتی در سوریه ترکش به کتف شهید می خورد به من و مادرشان اطلاع ندادند تا اینکه روزی به بازار رفتیم و من دیدم همسرم از گرفتن بچه احساس سنگینی می کند.

تعجب کردم که چرا بچه چند ماهه را به سختی بغل می کند، تا اینکه یکی از وی درباره بهبود کتفتش سؤال کرد و همسرم ناراحت شد که این راز را برملا کرد.

حتی وقتی یکی از دوستانش پیشنهاد ایجاد پرونده جانبازی را به وی داد در جواب گفت اگر مجدد این موضوع را مطرح کنی دوستی بین مان را قطع می کنم.

نکته دیگر اینکه وقتی درباره درجه نظامی اش پرسیدم، گفت امام زمان(عج) از ما انجام تکلیف خواستند نه درجه!همسرم در وصیت نامه خود نوشته بود اگر عکسی از من چاپ می شود بر آن درجه نزنید لازم نیست.

وقتی عکس ها بعد از شهادت وی چاپ شد عکس ها با درجه سرهنگی را دیدم فهمیدم درجه همسرم چیست.

- تحصیلاتشان در چه حدی بود؟ لیسانس دانشگاه افسری داشتند و حتی برای ارشد هم شرکت کرد و معدلشان 19 بود و آنجا که رفتیم کافی نت می گفت شما اصلا لازم نیست ثبت نام کنید شما را جذب می کنند، خیلی بچه منظم، منضبط و دقیق بود.

- با وجود اینکه سال های ابتدایی زندگی شما بوده است بر همسرتان سخت نمی گرفتید که به سوریه نروند؟ آقا رضا از ابتدای ازدواج به بنده گفته بود که در این مسیر هستم و سختی های راه را به من گوشزد می کرد.

ولی با این وجود برای کسانی که تازه زندگی مشترک خود را شروع کرده اند این مسئله موضوع رنج آوری است.

هر گاه به ماموریت های داخل کشور می رفت زیاد ناراحت نمی شدم اما وقتی صحبت از حضور در سوریه می شد نگران همسرم می شدم.

یک بار پرسیدم چندین بار تا به حال شما به سوریه رفته اید آیا وظیفه خود را به اندازه کافی انجام نداده اید؟ گفت: مگر در زیارتنامه های معصومین(ع) نمی گوییم بابی انت و امی و یا انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم.

الان دشمنان حضرت زینب(س) دارند حمله می کنند حال، ما چرا با آنها نجنگیم؟ دلیل گفتن چنین مسائلی از سوی بنده بدین خاطر بود که بیشتر از وجود وی بهره ببریم و لحظات خوشی را در کنارش سپری کنیم وگرنه این نکات از ابتدای زندگی برایم روشن بود و با دیده روشنی این مسیر را انتخاب کردم و افتخار هم می کنم، اما سؤالی که همیشه در ذهنم است اینکه آقا رضا رفتی شهادتت هم مبارک باشد اما چرا این قدر زود؟ در خواب دیدم که همسرم در جواب گفت دستور از بالا بود که واقعا این شهدا خیلی آزادانه و آگاهانه انتخاب کردند.

خداوند هم تا میوه ای لایق چیدن باغ بهشتی نشود، بهشتی نمی کند و این ها به پختگی کامل رسیدند و لذا وقتش بود که آقا رضا اهل بهشت باشد تا اهل دنیا.

-شهدای مدافع حرم توانستند خودشان را به شهدای دفاع مقدس برسانند، با این وجود به نظرتان چگونه شد که آقا رضا تصمیم به شهادت گرفت؟ محمدرضا عاشق بود، بنابراین عاشق تا به معشوقش نرسد آرام نمی گیرد.

- چند بار تا به حال آقا رضا سوریه رفته اند و آخرین وداعتان چطور گذشت؟ قبل از عقدمان مسئله اعزام به سوریه برای آقا رضا پیش آمد، یعنی دوستان شوخی می کردند که ایشان می خواهد با شما اتمام حجت کند.

حتی عقدمان هم به تاخیر افتاد به خاطر ماموریت سوریه.

حدود پنج دفعه شد که به سوریه رفت و چون به ماموریت های داخل کشور می رفت، در مجموع زندگی مشترک ما یک ماه بیشتر نشد؛ همیشه درگیر بود حتی در خانه، سر سفره و در ماشین دائم با تلفن همراهش.

آخرین وداع خیلی سخت بود، بر عکس همه خداحافظی ها.

همسرم حلالیت طلبید.

همیشه با آب و قرآن بدرقه اش می کردم.

اما برای اولین بار خیلی با سرعت از ما جدا شد و من فرصت هیچ کدام از این کارها را پیدا نکردم.

آقا رضا ساکش را برداشت و با دل کندن از همه تعلقات دنیوی چون پرنده ای به سرعت پرید و رفت.

آقا رضا خیلی تند و سریع خداحافظی کرد تا وابستگی ها کار دستش ندهد.

خداحافظی عجیبی بود.

-آخرین دیدارتان با شهید چه روزی بود و چگونه اتفاق افتاد؟ هفتم مهر 95 همسرم به شهادت رسید.

مصادف با شب اول ماه محرم و از شش ماه قبل از شهادت، خبر شهادت خودش را به ما داد؛ هم به طور زبانی و هم عملی.

به این معنا که یک دفعه امامزاده عبدالله(ع) بودیم گفت برویم با هم ساندویچ فلافل بخوریم.

چون خیلی علاقمند فلافل بودند من گفتم برویم خانه شام درست می کنم همسرم گفتند این آخرین فلافل عمر من است و اگر این را نخورم دلت می سوزد و من جدی نمی گرفتم و می گفتم شاید می خواهد این کار را کند تا ابراز محبت کنم.

حتی سه مرتبه گلزار شهدا رفتیم و وی با انگشت اشاره به مزار دوست شهیدش محمدرضا غفاری اشاره کرد و گفت اینجا جای من است.

یعنی با یقین می گفت و حتی در وصیت نامه خود گفته بود مرا بالای سر شهید غفاری دفن کنید که اگر اکنون بروید گلزار شهدا ببینید با این منظره مواجه خواهید شد، وصیت به این شکل نشان دهنده رابطه دوستی دو شهید است که حتی در آخرت نیز همراه یکدیگرند.

- از نحوه شهادت شهید برایمان بگویید؟ آقا رضا هیچ وقت به ما نمی گفت که در سوریه مشغول انجام چه عملیاتی است و البته گاهی که می پرسیدم تنها به این اشاره می کرد که در حال آموزش نظامی به عده ای از افغانستانی ها هستیم، لذا ما هم خیالمان آسوده بود و اصلا نمی دانستیم درگیری مستقیم با داعشی ها دارند.

اما ماجرای شهادت همسرم این گونه بود که یک شب اعلام شد که داعشی ها حمله کرده اند.

شهید الوانی اولین نفر بلند شد و الله اکبر گفت و طبق عادت همیشگی بند پوتینش را محکم کرد و چون فرمانده یکی از تیپ های لشکر فاطمیون بود با الله اکبر او 40 نفر سرباز افغانستانی الله اکبر گفتند.

آقا رضا با چهار نفر دیگر نیروی ایرانی خط شکن شدند و رفتند تا خط را بشکنند که ترس از دل بقیه بیرون رود.

لذا آقای آتانی فرمانده آقارضا می گفت به او گفتم فردا یکی از ما پنج نفر شهید خواهیم شد.

آقا رضا دیدند یک تیربارچی داعشی خیلی بچه ها را اذیت می کند و کسی جرأت نزدیک شدن نداشت.

به همین خاطر خودش جلو رفت تا حواس او را پرت کند و بقیه تیربارچی را هدف قرار دهند.

اما وقتی جلو می رود، تک تیراندازهای داعش از پشت تیر می زنند و تیر از پشت قلب می رود و از سینه اش بیرون می زند، به طوری که در لباس ایشان در پشت به اندازه یک تیر کوچک پاره شد ولی از جلو قسمت زیادی شکافته شده بود.

- شهادتش را چطور به شما خبر دادند؟ صبح روز بعد به من تلفن شد و می خواستند ببینند بنده اطلاع دارم یا خیر، اما دیدند مطلع نیستم.

همسر قاسم غریب که از دوستان آقا رضا بود به من زنگ زد گفت می خواهیم بیاییم همدان و آدرس خانه را خواستند.

بعد من کمی شک کردم که چطور شده که وی در تلفن گفتند هر وقت محمدقاسم خواست جایی برود ما در خدمت هستیم و در مقابل آدرس خانه را هم می خواهد.

تا اینکه پیامی آمد به این شکل که سلام! شهادت برادر عزیزم را به شما و مقام معظم رهبری و امام زمان(عج) تسلیت می گویم و امیدوارم با شهدای کربلا محشور شوند.

گوشی لحظه ای از دستم افتاد و وقتی مادرم فهمید، گفت شاید کسی می خواهد شما را اذیت کند.

به افراد مختلفی زنگ زدم اما هیچ کس پاسخ درستی به من نمی داد.

بعد زنگ زدم به یکی از خواهر شوهرهایم که همسرش گوشی را گرفت و باگریه گفت هیچی نشده! این لحظه بود که بنده اطلاع پیدا کردم.

تا اینکه دامادهای آقارضا آمدند و گفتند که شهید شده است.

در آن شب خواب های عجیب و خوبی دیدم.

دیدم روی تابلویی نوشته شده یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی و ادخلی الجنتی و همسرم آن متن را اعراب گذاری کرد و منظورش این بود که من به آن مرتبه قرب رسیده ام و محزون مباش؛ مسیری که ما رفتیم مسیر بهشت است و البته اینکه ایشان فدای حضرت زینب(س) شده اند برای من لذت بخش بود و آرامش مرا زیاد می کرد یعنی اگر ایشان تصادف می کرد خیلی توان تحمل نداشتیم، اما شهادت ایشان ما را آرام کرد.

- وقتی برای اولین بار پیکر شهید الوانی را دیدید چه حالی پیدا کردید؟ پیکر شهید را که آوردند و پارچه را از روی صورت آقا رضا کنار زدند من احساس کردم به من دستور داد و انگار که الهام شد به جای من و برادر نداشته ام برو پای مادرم را ببوس و بدون درنگ بوسیدم.

روی کفن آقا رضا متن هایی نوشتم از جمله اینکه سلام ما را به حضرت زهرا(س) و همسر و پدرش و البته فرزندانش برسان و دست ما را در آخرت بگیر.

شب دوباره به خوابم آمد دیدم در قبر بود که خاک را از صورت زدم کنار انگار نشست دست داد و خندید و گفت من نخوابیدم که بیدار شوم.

تشییع باشکوه برگزار شد؛ همانند تشییع شهید سردار همدانی.

- گویا شما در مزار شهید زیارت عاشورا خوانده بودید؟ بله، من زمان خاکسپاری محمدرضا از دوستان ایشان اجازه خواستم تا در قبر شهید زیارت عاشورا بخوانم.

آنها فضای مناسب را فراهم کردند.

من و یکی از خواهرهایش وارد قبر شهید شدیم.

احساس آرامش عجیبی به همراه بوی عطری در قبر پیچیده بود.

کاملاً مشخص بود که تا لحظاتی دیگر اینجا آرامگاه یکی از بهترین بندگان خدا خواهد شد.

رضا با رفتار، گفتار و کردارش خبر و نوید شهادتش را بارها و بارها در زندگی به من داده بود.

شکوه مراسم محمدرضا الوانی هیچ گاه از یاد نمی رود.

به من گفته بودند شهیدم در همدان خیلی غریب است.

برای همین دوستانش برای اینکه حق ایشان ادا شود مراسمی را هم در تهران برایش برگزار کرده بودند.

اما وقتی پیکر به همدان رسید و مراسم تشییع برگزار شد من مات و مبهوت عظمت شهدا شدم.

غربتی ندیدم، هر چه دیدم حضور بود.

آنهایی در مراسم شرکت کرده بودند که اصلاً شهیدم را از نزدیک نمی شناختند.

افرادی در تشییع همسرم حضور داشتند که شاید ظاهرشان کمی با ما فرق می کرد و با خود می گفتی اینها که اصلاً اعتقاداتشان با ما همخوانی ندارد.

بعد از مراسم، بسیاری آمدند و گفتند: شهید حاجت هایشان را برآورده کرده است.

همه حضار می گفتند ایشان پسر ما هم هست.

رضا دوست داشت در جوار بارگاه حضرت معصومه (س) آرام بگیرد اما به خاطر مادرش به قطعه شهدای همدان (باغ بهشت) و همان مکانی که پیشتر آن را به من نشان داده بود، منتقل و به خاک سپرده شد.

- دوری از او را چطور تحمل می کنید و بعد از شهادت ایشان چه وظیفه ای دارید؟ ما چون اعتقاد داریم شهدا زنده اند با همین اعتقاد داریم زندگی می کنیم و همچنین امید به ظهور امام زمان(عج) است که انسان را روی پا نگاه می دارد.

می گویم الهی شکر که مسلمان و شیعه اهل بیت(ع) هستیم و گاهی به خود می گویم آنهایی که لاییک و بی دین هستند چگونه فراق از دوستان و درگذشتگان خود را تحمل می کنند.

ما به معاد و رجعت و ظهور اعتقاد داریم و همین ما را سرفراز نگه می دارد و امیدواریم روز ظهور حضرت حجت(عج) برسد.

طبق بیان رهبر معظم انقلاب که فرمود به زودی نماز جماعت در قدس خواهیم خواند امید به آینده نظام داریم و اطمینان داریم این امر به وقوع خواهد پیوست.

- تا به حال دیدار مقام معظم رهبری رفتید؟ خیر! متأسفانه نرفته ایم هنوز.

- جواب شما به کسانی که به رفتن رزمندگان ایرانی به سوریه انتقاد می کنند چیست؟ روزی نشستم و با خودم فکر کردم اگر دزد به خانه همسایه ما آمد و پدر همسایه را گروگان بگیرد و خانواده جیغ بزنند حال اگر ما سکوت کنیم و قرار باشد خانواده همسایه مورد اهانت قرار بگیرند و پدر خانواده کشته شود آیا ما حق همسایگی را ادا کرده ایم!؟سوریه هم برای ما حکم چنین همسایه ای را دارد و فریاد مظلومیتش به گوش عالم رسیده است.

حال اگر ما سکوت کنیم به حدیث مشهور که فرمود اگر کسی فریاد مسلمانی را بشنود و جواب ندهد مسلمان نیست عمل نکرده ایم و واقعا نمونه واقعی مسلمانان هم همین پاسداران هستند و در واقع الان همان روز عاشوراست.

اما اگر باز هم بخواهم پاسخی در خور به آنها بدهم باید بگویم که شما دنیا پرست هستید که همه مسائل را با معیار مادیات و پول می سنجید.

شماها که از پول بدتان نمی آید، چرا نمی روید؟آیا حاضرید در قبال دریافت میلیاردها پول، فرزندتان طعم یتیمی را بچشد؟ آیا حاضرید در مقابل گرفتن امکانات و پول، عضوی از اعضای بدنتان را بدهید و یا قطع نخاع شوید؟ باید به آنها گفت: آیا حاضرید در قبال مادیات به اسارت داعش و حرامی ها بیفتید که به هیچ اصول انسانی و ایمانی پایبند نیستند و مروت ندارند.

این ها همان سبک مغزانی هستندکه در روز عاشورا صحبت های اباعبدالله الحسین(ع) هم تأثیری بر آنها نداشت و در تعلقات دنیوی و مادی اسیر شدند.

در حادثه کربلا هم عده ای از دین خارج شده و به کاروان حسین بن علی (ع) و حضرت زینب(س) طعنه ها و کنایه ها زدند.

همانطور که حضرت زینب (س) با قرائت آیه ای از آیات خدا پاسخشان را داد من هم اینگونه پاسخ می دهم: ما رأیت الا جمیلا .

اما امیدوارم هدایت شوند و روزی فرا برسد که بفهمند مدافعان حرم و رزمندگان جبهه مقاومت اسلامی برای چه و برای که رفتند.

(پدر همسر شهید در این بخش از مصاحبه گفت: الان هم حسین زمان و هم شمر زمان زنده هستند و عقل و فهم می خواهد که این ها را نگاه کند و بشناسد و همه کسی نمی شناسند و آن مهر سیاه الهی که در قرآن اشاره کرده به دل آنان زده و حتی بعضی از مردم در مغازه به بنده گفتند چرا آقا رضا خود را به کشتن داد گفتم شما عقل ندارید چرا که اگر ایشان شهید نمی شد داعش در همین کشور سر تک تک شما را می برید ولی در امنیت هستید و اصلا فکر نمی کنید امنیت خود را مدیون خون این شهیدان هستید.

) - شهید در وصیت نامه اش روی چه چیزی تاکید بیشتری کرده است؟ همه شهدا به پیروی از ولایت فقیه و حجاب تاکید دارند.

آقا رضا از موضوع بدحجابی در جامعه رنج می کشید چراکه می گفت در کشوری زندگی می کنیم که به برکت شهدا احساس امنیت و آزادگی می کنیم و وقتی به اینطور انسان ها می گویید چرا بدحجابی می کنید می گویند شما خانواده های شهدا برای خون بهای شهیدتان پول می گیرید که واقعا جای تأسف دارد! - با پسرتان در نبود آقا رضا چگونه رفتار می کنید؟ محمدقاسم پدرش را مرده نمی داند و بچه ها که حرف دلخراش می زنند در کوچه می گوید بابای من نمرده و شهید شده.

هر وقت هم داخل خانه می شود طوری که انگار رضا اینجا نشسته می رود با عکسش صحبت می کند و می بوسد و می گوید برایم شلوار، لباس، اسباب بازی بخر و به او زنگ می زند.

پدر خانم شهید صحبت های دختر خود را کامل می کند و این گونه می گوید: آقا رضا در زمان حیات نزدیک شهرک که می شد من محمدقاسم را می بردم که ببوسدش و این قدر می خندید و خوشحال می شد انگار که الان دارد نگاه می کند.

فکر می کنم آقا رضا این یکی دو سال مثل پرنده آمد و رفت.

انسان کم حرف و ساکت و رازدار و با اخلاص و بسیار مودب و خداشناس و با تقوا بود.

ولی بعضی ها قدر این گونه افراد را نمی دانند.

خوشا به حال آنان که خوب زندگی کردند.

- آیا اجازه می دهید پسرتان محمدقاسم هم رزمنده شود و اسلحه پدر را به دست بگیرد؟ برای محمدقاسم که برنامه های زیادی دارم.

ابتدا عملی کردن سفارشات پدرش مد نظر من است.

رضا در وصیتنامه شان خطاب به محمدقاسم نوشته است: محمدقاسم جان خودت را از مجالس تلاوت قرآن و اهل بیت (ع) دور نکن که خطبه پیامبر (ص) به ثقلین بود.

سفارش دیگر همسر شهیدم دستگیری از مستمندان و نیازمندان است.

او از محمدقاسم خواسته بود که: با مادرت مهربان باش و به مادرت وفا کن.

سعی کن در مکتب شهدا و شهادت تلمذ کنی.

راه پدر را ادامه بده.

من هم دوست دارم تا اسلحه جهاد شهیدم را به دستان پسرش بسپارم و امیدوارم امام زمان (عج) ظهور نمایند.

چرا که اهل بیت (ع) ناموس پرست هستند و اجازه نخواهند داد عمه سادات اینگونه به دست کفتارها بیفتد و حقیقتاً انتقام خون های ریخته شده را از کفار خواهند گرفت.

ان شاءالله.

/مشرق
کلید واژه ها: زندگی - شهید - محمد - شهادت - همسر - خواهران - خصوصیات اخلاقی - جهیزیه - قاسم - مشکلات مالی - زندگی مشترک - فرزند - مدافع حرم - فرهنگیان - خانواده - بهترین - مشکلات - ازدواج - بازار - مدافع - سپرده - استان - تصمیم - مدرسه - تاریخ - تحصیل - آزاد - شروع - زنده - درست

آخرین اخبار سرویس:
شاهکار وزارت اطلاعات در جنگ اقتصادی/ دستگیری 54 نفر در یک ماه

طرح محققان ایرانی برای یادآوری قرارهای روزانه

عاق رسول خدا نشویم

الحوثی: هیات نظارت بر آتش بس الحدیده بی تجریه است

فال روزانه + فال حافظ امروز جمعه 28 دی 97

عملکرد نمایندگان فراکسیون امید؛ از استعفا تا نطق های آتشین/ اصولگراترین اصلاح طلب مجلس کیست؟

استخدام بازاریاب تلفنی خانم در یک شرکت معتبر پخش مواد غذایی

استخدام آشپز در یک رستوران معتبر در تهران

دعوای بی جهت و بودجه جهت دار

کدام انسان آزاده ای است که از گسترش عدالت، از برافراشته شدن پرچم دادگری و رفع ظلم در سراسر جهان، خرسند نشود

اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

استخدام کارمند اجرایی در شرکت رسانه هنر نقش جهان در اصفهان

استخدام کارمند فروش خانم در شرکت پژواک ارتباطات آتیه روشن

چرا با وجود درآمد نجومی، برخی پزشکان و مراکز پزشکی فرار مالیاتی دارند؟

معاون سیاسی جدید وزیر کشور منصوب شد

ترامپ سفر خود و هیات همراهش را به داووس لغو کرد

واکنش نظام پزشکی به 2 مصوبه مالیاتی پزشکان

هشدار جدی مولاعلی(ع) به دنیادوستان

تحقیق سند اسلامی شدن دانشگاه ها مطالبه دفتر تحکیم وحدت است/ شورای عالی انقلاب فرهنگی نیاز به جوان سازی دارد

اقدام پژوهی چگونه توانستم با رویکرد مدیریت مبتنی بر مدرسه شورای دانش آموزی آموزشگاه را پربار و فعال سازم؟

سرود ویژه شهید «محسن حججی» ساخته شود

استراتژی اصلی آمریکا گسترش ایران هراسی در منطقه است

اقدام پژوهی چگونه توانستم به کمک روش های نوین اختلالات خوانداری را در امیر حسین از بین ببرم

خط و نشان ارتش برای دشمنان/حمله های دشمن در فضای مجازی نباید بی پاسخ بماند

اوقات شرعی بیست و هشتم دی در سمنان

آسیب شناسی برنامه ریزی در ایران

معمار صنعت از دیار آذربایجان

بزرگ ترین طرح محیط زیستی شرکت مس در مراحل پایانی راه اندازی

انواع جرم توهین

برکات بی نظیر سجده طولانی که از آن بی خبرید

آگاهی از مقررات بودجه و پاسخگویی نهادها حق شهروندان است

هشدار امیرعبداللهیان به آمریکا

روایت سردار کوثری از نقش جوانان در انقلاب

گیاه شفابخشی که عقل را زیاد و خون را پاک می سازد

گزیده اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که گذشت

مرکز مشاوره حوزه علمیه خواهران هرمزگان راه اندازی می شود

واکنش همسر نازنین زاغری به پیشنهاد سفر به ایران

مرعشی: اصلاح طلبان در عبور از گردنه سخت کنار دولت هستند

نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه جای گریه دارد

شکایت از یکی از معاونین رییس جمهور به اتهام سرپیچی از اجرای حکم قانونی

چند خرده روایت از شاخص های دوره پهلوی

تبریک ازدواج همسر شهید حججی توسط پدر و مادر شهید

پیش بینی جام ملت ها 2019 پوریا پورسرخ

راهکارهای جدید وزارت کشور برای معاینه فنی تاکسی های اینترنتی

تصمیم نوبخت برای یارانه 4 هزار نفر

اقدام پژوهی چگونه توانستم هنرجویانم را به شرکت در نماز جماعت علاقه مند سازم ؟

اگر صرفا تهدیدات فضای مجازی را ببینیم، از فرصت ها غافل می شویم

از قرنطینه سازی پایان نامه ها تا خطر بی اعتبار شدن مدارک دانشگاهی

واسطه شدن برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است/ فتوای حضرت آیت الله زنجانی

انتقام به سبک ترامپ/ کاخ سفید سفرهای خارجی پلوسی را لغو کرد

بحرالعلومی: پیام 19 ژانویه وحدت آذری های مسلمان جهان بود

انتشار داستان هایی کوتاه از زندگی مبارز مجاهد «شهید مدرس»

بازدید اعضای شورای مدیریت بحران خوزستان از سد دز

تکذیب خبر محاصره عشایر اندیکا در سیل

به جای انتخابات استانی، دنبال انتخابات حزبی باشیم

افشای تخلفات جدید در انتصابات استانداری کردستان

تجربه سال ها پرهیز از واژگان غیرپارسی

انتقام ترامپ از رییس مجلس نمایندگان

بهره گیری درست از فضای مجازی، لازمه توفیق در جنگ رسانه ای است

سردار باقری: ادامه اشغال سرزمین های جمهوری آذربایجان برای جمهوری اسلامی ایران قابل پذیرش نیست

انتقام به سبک ترامپ؛ کاخ سفید سفرهای خارجی پلوسی را لغو کرد

زوج های خطرناک خط حمله در جام ملت های آسیا

دعوای مازندرانی ها بر سر منطقه آزاد

پشتیبان روحانیون و ارگان های انقلابی باشید

اصفهان؛ پیشتاز شهر دوستدار کودک

رتبه سوم ایران در حرکت به سمت پیر شدن

تصاویر/ اجلاس مدیران مدارس علمیه استان فارس

امام خمینی (ره) نقشه حکومت اسلامی را کارشناسانه طراحی کردند

اقدام پژوهی چگونه توانستم برنامه ای مدون برای شاداب سازی دانش آموزان در ساعت استراحت تدوین نمایم؟

تصاویر/ نشست تبیین فرایند نگارش و مزیت های نسبی سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت

لزوم حضور جدی دلسوزان نظام در فضای مجازی/هجمه و حمله های دشمن در فضای مجازی نباید بی پاسخ بماند

آشتی کی روش و برانکو در ویدیو چک

آشتی کی روش و برانکو در ویدیو چک

دعوای مازندرانی ها بر سر منطقه آزاد

بعیدی نژاد: همسر زاغری برای سفر به ایران تضمین داشت اما...

ایران درپروژه های مهم علمی وفناوری اتحادیه اروپا شرکت می کند

ترامپ سفر خارجی نانسی پلوسی را لغو کرد

کنگره شهید حسین فهمیده و 300 شهید قم برپا می شود

واکنش نظام پزشکی به 2 مصوبه مالیاتی پزشکان

تصاویر/ همایش «حوزه علمیه، انقلاب اسلامی، تمدن سازی جهانی» در بجنورد

اقدام پژوهی چگونه توانستم آسیب های اجتماعی و راهکارهای مقابله با آن را به هنر جویانم بشناسانم؟

فال روزانه جمعه 28 دی 1397

فارس خبر می دهد مقایسه وضعیت توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران با منطقه و جهان+جدول

روسیه: شورای امنیت نباید درباره اعتراضات سودان تصمیم گیری کند

28 دی 1357؛ سفر جلال الدین تهرانی به پاریس برای دیدار با امام

تصاویر/ گردهمایی طلاب و فضلای استان فارس مقیم قم

بازداشت تعدادی از اعضای شورای شهر سابق اشتهارد

مصطفی حمیدی: باور کنید زنده ام! پروژه کشته سازی این بار به اسم کارگر کارخانه هپکو اراک

دانلود آهنگ جدید مسیح و آرش بنام مشتی

یادواره شهدای مجتمع علمی و فرهنگی سیدالشهدا(ع) برگزار می شود

نوجوانان، حاملان مبانی قرآن هستند/ لزوم نخبه پروری جهت حضور در مسابقات

اختتامیه اولین کنفرانس ملی شهر دوستدار کودک

رییس سازمان پدافند غیرعامل: می توانیم اینترنت ایرانی - اسلامی داشته باشیم

این افراد در قیامت،صورتشان همچون ماه شب چهارده، نورانی است

فرمانده فرهنگی قرارگاه عمار: هیات های مذهبی در صف مقدم مبارزه با تهدیدهای نرم دشمن هستند

واکنش بعیدی نژاد به ادعاهای همسر نازنین زاغری

حمایت نمادین مجلس نمایندگان آمریکا از تحریم ها علیه روسیه

نقش شهید نواب صفوی در ملی شدن نفت

700 کیلومتر بزرگراه در کشور افتتاح می شود

ابلاغ حکم انتصاب اعضای کمیته دائمی شورای اطلاع رسانی «مافا» قوه قضاییه

همسر و خواهر شهید داخل قبر چه کردند؟

همسر و خواهر شهید داخل قبر چه کردند؟