مطالب مرتبط:
شهیدی که از خانواده های شهدا دلجویی می کرد
پُست مدیریتی به مدیران عزت نمی دهد/عملکرد مسئولان آنها را شرمنده خدا، شهدا و مردم نکند
خانواده شهدا با خدا معامله کردند
راه شهدا به عنوان درس به دانشجویان و دانش آموزان ارائه شود/ هیچ شهیدی گمنام نیست
حجت الاسلام والمسلمین شهیدی: خانواده های شهدا و مجروحان حادثه تروریستی اهواز تحت پوشش بنیاد قرار می گیرند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 22:152018-10-16سياسي

شهیدی که از مهمانی خدا، مهمان شهدا شد


شهید ناجا یاسر افضلی آرزوی مهمان شدن با شهدا را داشت، شهیدی که در زمان جنینی در شکم مادرش ماه رمضان مهمان خدا بود، و آخرین باری که به قلعه گنج برای مأموریت می رفت، - برات شهادتش را از شهدای دوران دفاع مقدس روستای نمونه گشوری گنجان گرفت.

می خواهم از شهیدی بگوییم که آرزوی مهمان شدن با شهدا را داشت، شهیدی که در زمان جنینی در شکم مادرش ماه رمضان مهمان خدا بود آنچه می خوانید؛ گفت وگویی خواندنی از خانواده شهید است مریم حسینخانی مادر شهید ناجا یاسر افضلی،4 فرزند دارد می گوید: شهید فرزند اولم سال 70در روستای گنجان به دنیا آمد یادم هست ماه رمضان من حامله بودم؛ روزه هایم را کامل می گرفتم مادر بزرگم که مادر شهید محمود میر افضلی و همسایه مان هم بود بهم می گفت: “مادر روزه نگیر”.

گفتم: نه گرسنه ام می شود نه تشتنه ام؛ خداوند یک قناعتی به من می دهد تا اینکه یاسر به دنیا آمد آنموقع باباش در مأموریت های سپاه بود من، یاسر و بی بی ام با هم زندگی می کردیم .

یاسر مدرسه ای شد، دبستان را درمدرسه 17 شهریور گنجان، دوران راهنمایی را در مدرسه بلال حبشی سیه بنوییه گذراند آن زمان آقای قاسم شمس الدینی معلمش بود، یاسر ازهمان دورانی که وارد مدرسه شد هر صبح سر صبحگاه قرآن می خواند و مفاتیح می آورد می گفت: مادر از داخل مفاتیح برای من سؤال بنویس من سر صبحگاه بخوانم و از بچه ها سؤال کنم من هم براش می نوشتم و سر صف می خواند از بچه ها سؤا ل می کرد.

بچه ها مشتاق شده بودند یاسراین سؤال ها را از کجا در می آورد دوستانش پیشم آمدند و پرسیدند چطوری یاسر بلد میشود سرصبحگاه از ما سؤال می پرسد؛ گفتم: از داخل مفاتیح برایش پیدا می کنم.

یاسر دوران راهنمایی را تمام کرد و دوران دبیرستان را در مدرسه علامه طباطبایی رابر در رشته الکتروتکنیک برق گذراند و همان سال در دانشگاه ملی رشته الکتروتکنیک برق قبول شد اما چون وضعیت مالی خوبی نداشتیم و پدرش مریض بود؛ دانشگاه نرفت، خدمت سربازی را در 05کرمان گذراند بعد از اتمام خدمت مقدس سربازی در نیروی انتظامی مشغول به کار شد.

پدرم مؤذن و خادم مسجد صاحب الزمان بود؛ زمانی که به رحمت خدا رفت یاسر مدتی مؤذن مسجد صاحب الزمان بود تا اینکه درسال 1391 وارد نیروی انتظامی شد و 18 دیماه سال 1392در منطقه قلعه گنج شهید شد.

آخرین باری که قلعه گنج برای مأموریت می رفت پنج شنبه بود، روزش برسر مزار شهدای گنجان رفت و دوباره شب سرد آن روز با اینکه اصرار کردیم نرود؛ اما به مزار شهداء رفت.

پسرم یاسر، چند سال هم خادم مزار شهداء بود؛ بیشتر با هم برای غباروبی گلزارشهدا می رفتیم دایی ام که شهید شده بود همیشه به من می گفت: مادر خاطره ای از دایی شهیدم برایم تعریف کن، من هم برایش تعریف می کردم می گفت: “چه می شد من هم مثل دایی تو شهید بشوم”، شهید محمود میرافضلی دایی من و عموی همسرم بود، گفتم : مادر بی بی ات را نمی بینی چطور از غم و غصه دایی ام کور شده؛ مریض و فشار خونی شده است، من حتی یک ساعت طاقت دوری تو را ندارم ، بهم گفت:” مادر این حرف ها را نگو؛ بچه ها هدیه خداوندهستند اگر خدا به تو بچه نداده بود تو چکار می کردی؟، می گفتم: ” قربون خدا؛ اکنون 4پسر سالم دارم؛ خدا برام نگه شان دارد، گفت: نه مادر؛ ما هدیه ی خدا هستیم .

موقعی خدا من را ازت گرفت توهیچ ناراحتی و گریه و زاری نکنی؛ گفتم: من یکساعت طاقت دوری تو را ندارم ؛ چطور گریه و زاری نکنم .

می گفت: مادر! هروقت می خواهی گریه کنید؛ یاد مصیبت حضرت زینب (سلام الله علیها) ومظلومیت حسین (علیه السلام) بیفتید.

وقتی آخرین شبی که از مزار شهدای گنجان برگشت صورتش نورانی شده بود من با دو ستم دو طرف صورت را گرفتم و بوسیدم گفتم چقدر یخ کردی، می گفت: من سر مزار تک تک شهدای گنجان حتی دایی شهیدم محمود نشستم و فاتحه خواندم و گفتم:” نمیشه اینسری شما مرا دعوت به مهمانی خودتان کنید”.

نا خودآگاه گریه ام گرفت.

این دفعه که می خواست قلعه گنج برود دلم شور می زد.

یک هفته جلوتر از اینکه یاسر شهید شود، عمه و شوهر عمه اش خواب شهید شدنش را دیده بودند عمه اش بهش زنگ زدو گفت: چرا یاسر دیروزجواب تلفنم را ندادی گفت: چرا عمه، بهش گفت: یاسر من مدتی خواب می بینیم تو شهید شدی، تو کنار عمویت شهید محمودهستی، گفت: ما لایق اینکه شهادت نصیبمان شود؛ نیستیم.

بچه راستگو و صداقت کاری بود، هنوز روزه برش واجب نبود؛ شب های سحری بلند می شد روزه می گرفت، ماه رمضان فصل گردو تکونی بود، یک روزی شوهرم بهم گفت: گوشی تلفن را خاموش کن، نگذار یاسرامشب برای سحری بیدار شود و روزه بگیرد من گوشی را خاموش کردم و پرده را کشیدم تا تاریک شود و متوجه سحرنشود، دیدم پنج دقیقه به اذان مانده بیدار شد و گفت: چرا مادر برای سحری بیدارم نکردی؟، گفتم: بابات گفته روزه نگیری؛ میروی بالای درخت گردو وقتی معده ات خالی باشد، سرت گیچ میرود زمین می خوری، هر کارش کردم صبح صبحانه نخورد همراه برادرش رفت روستای ننیز برای گردو تکونی آن روز صاحب باغ شنیده بود یاسر روزه نیست برای نهار بوقلمونی درست کرد و به پسرم گفت: خدا خیر به مادرت بدهد امشب یاسر را برای سحر بیدارش نکرد و روزه نگرفته، وقت نهار سفر را پهن کردو بهش گفت: یاسر من به خاطر توغذا درست کردم، گفته بود غذا نمی خورم، من توکل بر خدا روزه ام را بگیرم ، بنده خدا گفت: اگر اتفاقی برای تو بیفتد من جواب پدر ومادرت را چه بگویم از فردا دیگر نمی خواهد بیایی.

“پسین خانه آمد؛ دیدم همچین حالش خوب هست “، گفتم: پسرم، دیدی امروز روزه نگرفتی چقدر حالت خوبه؛ یکدفعه پسر دومم خندید گفت: مادر این روزه گرفته!، گفتم: چطور مادر تو روزه بی سحری گرفته ای؟!، گفت: مادر به خدا امروز کارم از هر روز خیر و برکت بیشتری داشت حالم از همه روزها بهتر بود .

ایمانش قوی بود، حتی شب ها نمی خواست کسی متوجه شود نماز شب می خواند، از همان اوایلی که مدرسه ای شده بود، بچه ها اسمش را گذاشته بودند یاسر مسجدی؛ همین که صدای اذان بلند می شد خودش را سریع به مسجد صاحب الزمان می رساند.

هم به کار و عبادتش می رسید.

یادم هست وقتی کار زیاد داشتیم می گفت: مادر کارها را برای آخر هفته بگذارکه من از سر کار می آیم همه را انجام می دهم، گفتم: ” تو از سر کار می آیی خسته و کوفته، چطور ما کارها را برای آخر هفته بگذاریم.

گفت: اگر شما کارها را انجام دهید من از دستتان نگران می شوم.

دوستاش می گفتند: ما هرموقع می رفتیم مأموریت یاسر همیشه با وضو بوده و غسل شهادت می کرد.

وقتی علت را ازش جویا شدیم گفت : بچه ها!؛ اگر می خواهید خدا شهادت نصیبتان کند همیشه با وضو وغسل شهادت باشید خدا کریم است بلکه شهادت نصیب ما شد یاسر به آرزویش رسید.

مادر شهید یاسرافضلی گفت: ما خودمان برایش زن گرفتیم، او می گفت: من موقع ازدواجم نیست اما چون شما می خواهید هر که را انتخاب کنید یک دختر پاک و با عبادتی باشد، با همان ازدواج می کنم ، نمی خواهم زنی بگیرم فردا باعث دردسر برای شما شود.

عمه اش گفته بود؛ یاسر الان تو نظامی هستی جاهای بهتری برای تو دختر ها می دهند، در جواب عمه اش گفت: جواب پدر و مادرم را من چه بدهم برای ما همان که پئدر و مادرم انتخاب کرده اند خوبه با ایمان، باتقوا و پرهیز گار است.

احمد پدر شهید یاسر افضلی در مورد فرزند شهیدش که با نان زحمت کشی بزرگ شده می گوید: پسرم یاسر از همان کودکی مؤدب بود، دور از صداقت نیست که بگویم شهید از همان دوران ابتدایی خوب و بد را تشخیص می داد، سعی می کرد به راه درست برود.

از 12 سالگی دنبال نماز و روزه بود با اینکه هنوز به سن تکلیف نرسیده بود در نماز یومیه مشکل نداشت بماند مستحبات هم انجام می داد؛ نماز نافله شب می خواند.

همه دوستش داشتند؛ چه فامیل دور و نزدیک.

یادم هست؛ برای شهیدیک فامیل دور نماز لیله الدفن می خواند گفت: در این روستا آزارش به هیچ کس نرسید، آدم خیلی خوبی بود، امیدارم امشب که شب اول قبرش است خداوند او را مورد لطف خودش قرار دهد.

شهید دیپلم گرفت و در دانشگاه رشته الکترونیک برق قبول شدند؛ اما به خاطر شرایط سخت زندگی، توانایی فرستادنش به دانشگاه رانداشتم.

وارد خدمت مقدس سربازی در 05 کرمان شد.

پس از پایان دوره خدمت علاقه زیادی به نظام داشت، اما من از همان اوایل مخالف رفتنش بودم بالاخره من را به هر طریق که شده با خواهش و تمنا راضی کرد، گفت: بابا من نظام را دوست دارم فکرنکن که من در فکر مشکلات زندگی شما نیستم، من اگردر نظام هم باشم در فکر شرایط سخت زندگی شما هستم، خداوند الرحم الراحمین است.

بچه ای نبود روی حرف پدر و مادرش بایستد به طریقی رضایتم را گرفت.

پسرم یاسر زبانزد عام و خاص از لحاظ اخلاق و رفتار و کردارش بود.

بعد از پایان دوره آموزشی دوست داشت در شهرستانهای دور دست خدمت کند، شهید یک سال عقد کرد و هنوز عروسی نگرفته بود وارد نیروی انتظامی درشهرستان جیرفت شد و به علت کمبود نیروی به قلعه گنج رفت طولی نکشید نزدیک 5 ماه خدمت به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

پدر شهید از دلتنگی هایش در فراق دوری فرزنش یاسر با زبان اشک برایمان گفت: چشمها اجازه صحبت نمیداد، دقایقی گذشت، در حالی که اشک در چشمانش حلقه زده بود برایمان تعریف کرد: از فصل برداشت گردو در ماه رمضان با توجه به شرایط ارتفاعات و پستی و بلندیها ومناطق صعب العبورکه می بایست هر بار 50تا 60 گونی گردو از مناطق دوردست جمع آوری و به درب خانه ارباب یا همان صاحب باغ ببرندتا سهمی ازآن مقدار گردو برایمان بدهند، من مریض بود به همین خاطر شهید به همراه برادرش کمکم می دادند.

آن زمان یاسر16 سال داشت با وجود مخالفت من روزه می گرفت و می گفت: بابا! من روزه ام را میگیرم و کارم را انجام می دهم ، وقتی که روزه می باشم سر حال ترم، شما ناراحت نباشید من بقیه سال هم می توانم بخورم و بیا شامم.

خدا تنها یکماه از سال را برای روزه گرفتن و مهمانی خودش اختصاص داده است.

اکنون هر چه از آن زمان می گذرد من بیشتر احساس تنهایی می کنم.

بچه استثنایی بود، خداچند صباحی این را برای ما گذاشت که سنگ دست ما باشد تا زندگیمان را بچرخاند.

نیروی انتظامی تاکنون شهدای زیادی را با افتخار در عرصه های مختلف تقدیم انقلاب کرده است که یکی از این شهداء؛ شهید یاسر افضلی است وی در سن 22سالگی روز 18 دیماه 92 در در گیری با اشراردر منطقه چاه داد خدا قلعه گنج به درج رفیع شهادت نائل آمد.


کلید واژه ها: شهید - یاسر - شهدا - مادر - ماه رمضان - نیروی انتظامی - مدرسه - رمضان - افضلی - دانشگاه - علامه طباطبایی - قلعه - روستای - سربازی - خدمت سربازی - فرزند - دفاع مقدس - خادم - رشته - طباطبایی - ناجا - مسجد - مقدس - 17 شهریور - خانواده - شهریور - همیشه - زندگی - منطقه - سپاه

آخرین اخبار سرویس:
یک منتقد ادبی: جایزه شاملو یک امیدواری برای شعر نو ایران است

نامه بسیج دانشجویی 76 پردیس دانشگاه فرهنگیان آقای وزیر با مسببان تضعیف جایگاه معلمی برخورد کنید

فعال دانشجویی: دانشگاه شیراز لیست ممنوعه سخنرانی دارد

معارفه مدیرکل راه و شهرسازی گیلان در سکوت خبری!

معرفی مدیرکل جدید صدا و سیمای استان سمنان

خاطره مصلحی از دیدار با ولیعهد سعودی

چرا جنگ میان ایران و اسراییل فعلا بعید است؟

رییسی خوشحال از رییس جمهور نشدن؟!

انتقاد از طرح مجلس درباره پیام رسان های داخلی

کاندیدای دو قوه

شوقی برای زیارت

برگزاری کارگاه نسخ خطی ایرانی در دانشگاه لایدن هلند

نامگذاری یک زائرسرای راهیان نور به نام شهید «محمد بلباسی»

ابریشم چین در موزه جاده ابریشم یافت می شود؟

استخدام حسابدار مسلط به برنامه هلو در محدوده شهران تهران

تجار 54 کشور به شهرآفتاب آمدند + تصاویر

شأن گردشگر ایرانی حفظ نشود، سفر به گرجستان متوقف خواهد شد

استخدام راننده پاره وقت و تمام وقت جهت آژانس رسالت

اهواز با تشیع آغاز و با تشیع نیز پایان می یابد / اهوازی ها شیعه علوی هستند

استخدام تعدادی فروشنده خانم در فروشگاه پوشیران

برگزاری آیین اعطای جهیزیه به زوج های جوان استان تهران

تصاویر/ نشست طلاب و فضلای آذربایجان غربی در قم

دومین کانادایی در چین ناپدید شد

استخدام آمفی کافی

استخدام چرخکار و زیگزاک دوز خانم در تهران

دعوت به همکاری تعدادی خودروی مدل بالا در آژانس

استخدام دو نفر کارگر کارواش با جای خواب در تهران

استخدام برشکار و وردست برشکار در محدوده شهریار

استخدام 3 ردیف شغلی در گروه مبلمان ماژور

استانداران تهران، البرز و سمنان در جلسه امروز هیئت دولت مشخص شدند/ بندپی استاندار جدید تهران شد

استخدام روانپزشک جهت کلینیک در اشرفی اصفهانیِ تهران

استخدام ارزانسرای عطا

استخدام خیاط زنانه دوز ماهر در محدوده نارمک تهران

استخدام رنگ کار چوب در زنجان

استخدام چرخکار جهت یک مزون در سعادت آباد تهران

پست متفاوت رضا کیانیان درباره یک عادت بد ایرانیان

طرح زمستانی امداد جاده ای 97 آغاز شد

چرا با وجود وسوسه و گمراه کردن انسان، خداوند به شیطان مهلت داده است؟

تمامی ظرفیت ها برای ارتقای نماز به کار گرفته شود

وضعیت ساختمان پزشکان شفا گناوه رسیدگی شود

سفیر ایران در ونزوئلا عنوان کرد استفاده ابزاری آمریکا از حقوق بشر برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی

آغاز رزمایش طرح زمستانه پلیس راه و راهور فرماندهی انتظامی استان سمنان

استخدام کارمند تبلیغات آشنا به فتوشاپ و وردپرس در تهران

مشکل ترک تحصیل دانش آموزان شهر اژیه به دلیل ایاب و ذهاب به زودی بر طرف خواهد شد

اقدام لاریجانی در ارجاع لوایح fatf به مجمع تشخیص نقض صریح قانون اساسی است

رهبر معظم انقلاب: پیام شهیدان حقیقتاً پیام بشارت است؛ ما باید گوشمان را اصلاح کنیم که این پیام را بشنویم؛ بعضی نمی شنوند پیام شهدا را

گفتمان نو شریعتی به دنبال نظریه پردازی در سطح ملی است

کلید دست اصلاح طلبان هم نیست

الگوی پیشرفت راه حل مسائل اساسی ایران

اهمیت نقش بانوان در سلامت جامعه و ترویج فرهنگ اسلامی

افسردگی و اضطراب در خانواده در پی غفلت از آداب قرآنی ازدواج

«هنگامه نینوا»؛ در پله دوم سوگواره بین المللی عبرات

بدون اصول و آرمان های انقلابی به کالبدی خالی تبدیل می شویم

تدوین لایحه پرسمان همگانی محلی

اولین نشست دوره مبلغان عفاف

توکلی: باید FATF را بپذیریم

مخالفت های ادامه دار دلواپسان با fatf /سروری: کشور قبرستان نیست که منتقد نداشته باشد

نماینده مجلس: کشور با سخنرانی درست نمی شود

کره شمالی از ویتنام عذرخواهی کرد

نظر رهبر معظم انقلاب درباره فعالیت های سیاسی دانشجویان چیست؟

دومین جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت وزارت علوم با حضور وزیر برگزار شد

آرزوی جالب رضا کیانیان /تشویق درست همه گیر شود

استقبال امارات از طرح سعودی ها در زمینه دریای سرخ و خلیج عدن

آماده باش پایگاه های امداد و نجات در طرح زمستانی

مرتضی الویری رییس شورای عالی استان ها شد

تغییر لایحه بودجه 98 در وقت اضافه

چرا بیکاری حل نمی شود؟

16 تیم حاضر در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا

استخدام دو نفر مترجم خانم آشنا به زبان عربی در پاکدشت

استخدام دو نفر نیروی خانم جهت ویزیتوری پخش نوشابه در زنجان

استخدام نیروی خانم جهت شستشوی ظروف مسی در زنجان

استخدام صندوقدار جهت یک رستوران در تهران

استخدام نیروی خانم جهت سوپرمارکت بعثت در زنجان

چه کسی دستور فیلترینگ تلگرام را داد؟

استاندار کرمان به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد

107 قانون در مدیریت زندگی شخصی و سازمانی را در «قوانین مدیریت» بخوانید

لایحه رفراندوم محلی تدوین شد

میهن پرستان غیور

«جندی مکلف» کتاب کنایه هاست/

استاندار مازندران: تعصبات بخشی، کارایی را غیر موثر می کند

شرق شناسی باید بر تعمیق مناسبات دوستانه استوار باشد

مجموعه تاریخی بسطام

جزییاتی ازافزایش حقوق کارگران در سال آینده

برگزاری دوره آموزشی توجیهی مدرسان ایمنی (HSE)

ارتقای سواد رسانه ای از الزامات مقابله با دشمن در جنگ نرم است

150 میلیارد تومان اعتبار به پروژه های عمرانی رشت اختصاص یافت

مردم ظرفیت تحمل بار گرانی های زنجیره ای را ندارند

کنایه مجری پایش به خبر تردد خودروی نمایندگان در خط ویژه!

احمدرضا دالوند طراح و گرافیست ایرانی درگذشت

زریر نگین تاجی نماینده شهردار تهران شد

مسئله سیاست فرهنگی دانشگاهی

سیل، دار و ندار پلدختری ها را برده است

استعفا؛ آری یا خیر

طرح ساماندهی خودرو به صحن مجلس می رود

رافائل سور و پل مونتاگ

حاشیه های خاطره انگیز یک دیدار

آلساندرو نستا باهوش ترین مدافع تاریخ

حربه جدید وهابیت، تحریف تاریخ چندهزار ساله تشیع در خوزستان است

بررسی بودجه 98 در مجلس به تعویق افتاد

بختیار: برای بازنشستگانی که جایگزینی ندارند سازوکار ویژه ای در قانون دیده شود

شهیدی که از مهمانی خدا، مهمان شهدا شد

شهیدی که از مهمانی خدا، مهمان شهدا شد