مطالب مرتبط:
اتخاذ سیاست های پیشگیرانه راهکار بین المللی مبارزه با تروریسم
نجفی خوشرودی مطرح کرد؛ اتخاذ سیاست های پیشگیرانه راهکار بین المللی مبارزه با تروریسم
ناوگان روسیه در مبارزه با تروریسم بین المللی نقش بزرگی دارد
پوتین: مبارزه با تروریسم بین المللی اولویت روسیه است/نیروهای روسیه ضربه مهلکی به تروریست ها در سوریه زدند
تصمیم مسکو برای توسعه همکاری با ایران در مبارزه با تروریسم بین المللی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 21:322018-10-16سياسي

اتخاذ سیاست های پیشگیرانه راهکار بین المللی مبارزه با تروریسم


سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: یکی از مهمترین رویه های بین المللی در موضوع مبارزه با تروریسم و افراط گرایی اتخاذ سیاست های پیشگیرانه و تدافعی است.

- نجفی خوشرودی مطرح کرد؛ به نقل از ایلنا، علی نجفی خوشرودی در کمیته صلح و امنیت بین الملل اتحادیه بین المجالس (IPU) به ایراد سخنرانی پرداخت که متن آن به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم آقایان و خانم ها: جهان امروز ما شاهد تحولات پیچیده ای است که چالش های متفاوتی برای بشر امروزی پدید آورده است.

تغییرات آب و هوایی، بحران های اقتصادی، عدم توسعه یافتگی، تجاوز و جنگ، گرسنگی و.

از جمله آنهاست که هر روزه فکر و ذهن بسیاری را به خود مشغول نموده است.

از جمله این چالش ها که در چند دهه اخیر کانون توجه بین المللی بوده و به دغدغه بسیاری از سیاستمداران و رهبران جهانی تبدیل شده است، مسئله تروریسم و شیوع افراط گرایی خشونت آمیز است.

امروزه مباحث و مجادلات پیرامون این دو مسئله که اتفاقاً محرک و مقوّم یکدیگر نیز هستند، بسیار زیاد است.

جدا از تفاوت در رویکردهای اعمالی کشورها و شیوه های مختلف و متنوع مقابله با آنها، جامعه جهانی با این داستان هم صداست که بایستی به فوریت با این دو معضل برخورد نموده و به بهترین شکل ممکن از دست آن خلاصی یابد.

به عبارت صحیح تر، اجماع جهانی شکل گرفته، تردیدی در برخورد با این دو موضوع باقی نگذاشته است.

فرای مجادلات پایان ناپذیر بر سر این دو موضوع، این اتفاق نظر وجود دارد که این دو معضل نتیجه عدم کارآمدی وضعیت کنونی بین المللی و حاصل وضعیت دوران گذار و بی نظمی جهانی منبعث از آن است.

این دو مشکل نه به منطقه مشخصی از جهان محدود است و نه می توان آن را صرفاً منشعب از دین و مرام آیینی خاصی دانست.

همچنین مبارزه نظامی صرف، نه تنها دامنه آنها را کاهش نداده، بلکه بر خاکستر تروریسم و افراط گرایی دمیده و شعله آن را از قبل افزون تر نموده است.

حال و پس از گذشت یک و نیم دهه از ناکارآمدی سیاست ها و تصمیم ها در مهار کامل بحران تروریسم و افراط گرایی پس از یازده سپتامبر، واقعیات موجود ما را مجبور می کند تا با چشمانی باز و بدور از تعصب، این چالش ها را مطمح نظر قرار دهیم.

امروزه، این اجماع وجود دارد که مبارزه موفق و بنیادین با این دو غده سرطانی، با لحاظ نمودن دو مسئله جذب مشارکت فراگیر بین المللی و دوم اتخاذ رویکردهایی همه جانبه میسر خواهد بود.

بدون درنظر گرفتن هر دو مولفه اشاره شده، چرخه معیوب مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، دور باطل خود را تکرار خواهد کرد.

در بحث مشارکت بین المللی تدابیر مختلفی می توان برشمرد که از مهمترین آن ها فرآیند حقوقی و هنجاری نمودن مسئله مقابله با تروریسم و افراط گرایی خشونت آمیز است.

در این راستا هر گونه اقدام حمایتی از گروه های تروریستی از سوی هر کس و با هر توجیه باید محکوم شده و فرآیندهای بین المللی بایستی به گونه ای شکل گیرد که خاطیان مجبور به پرداخت هزینه های سیاسی و مشروعیتی سنگینی بشوند.

در بخش رویکردهای همه جانبه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، مولفه هایی همچون فقر زدایی، توسعه یافتگی، اِعمال بدون تبعیض قانون در تمام بخش های جامعه، دخیل نمودن جوانان و بخش های مولّد جامعه مانند زنان، در فرآیند های سیاسی، اجتماعی و ملی، حل و فصل منازعات محلی و دامنه دار، برقراری عدالت اجتماعی، ایجاد رفاه، تشویق و آموزش فرهنگ تساهل و مدارا، مقابله با روایت های افراط گرایانه و ایدئولوژی های خشونت گرا امری بسیار مهم می باشد.

در این خصوص مجالس کشورهای مختلف اقدامات متفاوتی را می توانند سامان دهند: 1.

تاکید بر نقش بی بدیل مجالس کشورها در رفع عوامل ایجاد کننده خشونت منجر به افراط گرایی: یکی از عوامل مهم ایجاد خشونت که در بسیاری از موقعیت ها عامل بحران و منازعات محلی و در سطح بزرگتر منطقه ای می شود، بحران بی عدالتی است.

در این خصوص، مجالس کشورها نقش انکارناپذیری در شناسایی این نوع بی عدالتی ها و رفع آنها به واسطه قانونگذاری صحیح دارند.

با کاهش بی عدالتی و توزیع متناسب امکانات، عوامل ایجاد منازعه و تفرقه های محلی کاهش یافته و محیط جهت بروز افراط گرایی و تنش از بین خواهد رفت.

2.

نقش مهم مجالس کشورها در وضع قوانین علیه تروریسم و افراط گرایی: امروزه یکی از مهمترین رویه های بین المللی در موضوع مبارزه با تروریسم و افراط گرایی اتخاذ سیاست های پیشگیرانه و تدافعی است.

این امر که مورد تاکید اسناد بین المللی از جمله بیانیه های مجمع عمومی سازمان ملل متحد و شورای امنیت نیز هست، به کشورها توصیه می کند با ایجاد مکانیسم های بازدارنده، از بروز تروریسم و افراط گرایی در کشور خود و در سطح ملی اقدام نمایند.

در این راستا، نقش مجالس در تهیه و تصویب مقررات قانونی و همچنین قوانین کیفری متناسب، بسیار حائز اهمیت است.

3.

فضای وب و تروریسم: امروزه اینترنت و شبکه های مجازی به بستر مناسبی برای جذب و آموزش جوانان توسط گروه های افراط گرا از جمله گروه تکفیری تبدیل شده اند.

در این رابطه لازم است راه سوء استفاده افراط گرایان از ظرفیت اینترنت بسته شود و از طرف دیگر با فراهم آوردن زمینه های مناسب مانند نرم افزارها، بازی های رایانه ای و غیره جوانان را به صورت فعال در مقابل افراط گرایی و تروریسم قرار داد.

4.

نقش مهم مجالس در خشکاندن ریشه های تروریسم در بین جوانان با تزریق روحیه امید و زدودن افسردگی: مشارکت جوانان در فرآیندهای سیاسی و احیای امید و زدودن افسردگی از ضروریات خشکاندن ریشه های تروریسم در جوانان به شمار می رود.

تشکیل بنیادهای گفتگوی بین جوانان، ایجاد تسهیلات ورزشی و تفریحی، ایجاد گروه های غیردولتی توسط جوانان که مشکلات اجتماعی را مدیریت و حل و فصل می کند، از جمله راهکارهای بازگشت دادن جوانان به فرآیندهای اجتماعی است.

در این خصوص، جمهوری اسلامی ایران ساختارهای متنوع و متفاوتی ایجاد کرده است که وجود وزارت ورزش و جوانان و تمهید مقدمات تشکیل "مجلس جوانان" از جمله آنهاست.

5.

بررسی نقش مجالس در حفظ و برقراری دولت مقتدر و با ثبات: در کشورهای جهان سوم به دلیل ضعف و سرکوب جامعه مدنی و عدم شکل گیری نهادهای غیردولتی قدرتمند، هنوز دولت نقش و جایگاه ویژه ای در عرصه اجتماعی دارد.

بنابراین بازیگری هوشمندانه دولت در اجتماع، نقش بی بدیلی در ثبات و پیشرفت جامعه و دور نگه داشتن آن از افراط گرایی و تروریسم ایفا می کند.

اقتدار دولت امروزه و در قرن بیست ویکم با فرآیندهای مختلفی حاصل می شود.

فاکتورهایی مانند حاکمیت قانون، ایجاد نظم در سطوح مختلف، مبارزه بدون تبعیض با مظاهر فساد، ایجاد بدون تبعیض رفاه برای تمامی اقشار جامعه، رفع فقر و خشکاندن بیکاری، تداوم ساخت فرایند دولت – ملت و ایجاد حس وطن پرستی مثبت از جمله این موارد است که در قدم اول، تمامی این اقدامات باید مستظهر به حمایت های قانونی مصوب مجالس باشد.

آقایان و خانم ها: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی بزرگ تروریسم همیشه در صف مقدم مبارزه با این جریان قرار داشته و هزینه های مختلف آن را نیز پرداخته است.

همان طور که مطلع هستید ملت ایران در ماه گذشته، شاهد حمله دیگری از سوی تروریست ها بود.

این حمله در شهر اهواز و در یک رژه نظامی صورت گرفت که در جریان آن چند نفر کشته و زخمی شدند.

سال گذشته نیز اقدام تروریستی توسط داعش علیه مردم ایران در مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی (ره) اتفاق افتاد، که در آن حادثه نیز تعداد زیادی کشته و زخمی شدند.

همچنین از ابتدای انقلاب اسلامی ایران بیش از 16000 نفر از مردم عادی قربانی اقدامات تروریستی گروه مجاهدین خلق شده اند که در اینجا از تمامی نمایندگان محترم مجالس کشورها درخواست می کنم تحقیقات جدی خود در مورد این گروه تروریستی را شروع نموده و این فرقه منحرف را در زمره گروه های تروریستی مورد شناسایی قرار دهند.

علیرغم تمام این اتفاقات، در عزم راسخ جمهوری اسلامی ایران بر مبارزه دائمی با تروریسم و افراط گرایی خللی وارد نخواهد شد و ما این موضوع را در دو عرصه اتخاذ ترتیبات لازم امنیتی و عرصه دیپلماسی پیگیری می کنیم.

در صحنه دیپلماسی همان طور که مطلع هستید با پیشنهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران، قطعنامه جهان علیه خشونت و افراط گرایی (WAVE) به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید و در صحنه نظامی نیز تجربه مثبتی از همکاری بین ایران و سه کشور سوریه، روسیه و عراق در مبارزه با جریان ترور و افراط وجود دارد.

در این راستا جمهوری اسلامی ایران آغوش خود را برای هرگونه مشارکت بین المللی و همکاری با سایر کشورها، در امر مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، باز نموده است.

در پایان در پاسخ به ادعای نماینده بحرین در این جلسه علیه جمهوری اسلامی ایران، موکدا این ادعاها را رد می کنم و آن را مغایر صلح و امنیت منطقه می دانم.

حامیان تروریسم مشخص هستند.

ایران نقش برجسته ای در مبارزه با تروریسم ایفا کرده است.

اگر کمک ایران نبود امروز داعش بخش های زیادی از منطقه را تصاحب کرده بود.


کلید واژه ها: بین المللی - تروریسم - کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس - مبارزه - افراط - جهان - جهانی - امروز - اتحادیه بین المجالس - مجلس شورای اسلامی - کمیسیون امنیت ملی - کمیسیون امنیت - سیاستمداران - سیاست خارجی - امنیت - بحران - تفاوت - نجفی - معضل - سخنرانی - امروزی - داستان - راهکار - خاکستر - گرسنگی - بهترین - اسلامی - منطقه - تجاوز - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
سلفی خندان داور محبوب خندوانه/ عکس

هشدار پلوسی به ترامپ

در پیوند به حامله شدن یک زن در حالت کما، نرس مرد بازداشت شد

آیت الله سیستانی: جنایت های داعش مستندسازی شود

دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه کارنامه ولایت فقیه

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

روایتی از دیدار رهبر انقلاب با ماندلا

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 4 بهمن 97

32 نقطه حادثه خیز در جاده های استان مرکزی وجود دارد

نماینده مجلس ترکیه: آماده گسترش روابط همه جانبه با ایران هستیم

نزاع ترامپ و رییس مجلس آمریکا بالا گرفت| پلوسی خطاب به ترامپ: تا زمان بازگشایی دولت نمی توانید در کنگره سخنرانی کنید

محسن رضایی: نباید نشانی غلط به مردم داد

عکس سلطان سکه در کتب ادعیه حرم امام رضا(ع) واقعیت دارد؟+تصویر

دیدار سراج با مقام سازمان ملل در امور مقابله با موادمخدر و جرم

خوزستان در جنگ و انقلاب خودش را به اثبات رساند

باجناق چترباز!

عکس نوشته/ آیت الله العظمی سبحانی: مسائل شرعی را برای حوزه بگذارید

توضیح وزارت امور خارجه درخصوص اظهارات سفیر سابق ایران در آلمان

عجیب ترین ماشین عروس دنیا/ عکس

چگونه به سوال کودکانه «خدا کجاست» پاسخ بدهیم؟

جزییات 3خبر ویژه امروز پنجشنبه چهارم بهمن ماه 1397

4 بهمن 1357؛ محاصره مهرآباد

انتصاب مدیران کل زندان های دو استان

عکس نوشته/ آیت الله العظمی مکارم: سخنان رییس جمهور درباره حجاب و فضای مجازی زننده بود

نخستین کنگره شهدای مقاومت برگزار می شود

برگزاری کنگره شهدای مقاومت موهبت الهی در عصر غربت شهداست

ترویج سبک زندگی شهدا مقدمه ای برای بنای جامعه ای شهیدپرور است

لایحه جامع انتخابات چه زمانی به مجلس می رود؟

فیلم/ غارت بزرگ

ویدئو / پنج راه ساده برای افزایش خلاقیت

آگاهی مدنی یک روزه دست یافتنی نیست

مشهد می تواند پایگاهی دائمی برای مناظره با مخالفین و جریان های معاند باشد

نشست هم اندیشی ترویج معارف صحیفه سجادیه در عرصه بین الملل در بندرعباس

محبت به ولی عصر(عج)؛ نجات بخش در قیامت/ میزان سنجش عمل شیعیان عصر غیبت امام زمان است

کاروان قرآنی انقلاب در زادگاه امام راحل

محفل انس با قرآن ویژه توانخواهان ـ اهواز

تقدیر قرآنی متفاوت/ محفل انس با قرآن ویژه توانخواهان در اهواز برگزار شد

تفاوت علایم و شرایط ظهور چیست؟

برنامه های حضور «کاروان قرآنی انقلاب» در خوزستان اعلام شد

تجلیل کاروان قرآنی انقلاب از فعالان قرآنی استان مرکزی

تصاویر/ نشست «نظام هنجاری کارشناسی دینی در رسانه ملی» با حضور استاد قرائتی

افق های روشن نفتی ایران

دیدار رییس سازمان بازرسی کل کشور با همتای اتریشی خود

خصلتی که خداوند آن را دوست دارد

شایعات درباره همسر بن سلمان

دومین کنگره مجمع فرهنگیان ایران اسلامی برگزار می شود

لاریجانی: 95 درصد مسؤولان رژیم پهلوی فاسد بودند

خوداتکایی گندم تحریم غذایی ایران را بی اثر کرد

دریافت تندیس و لوح «واحد صنعت سبز» توسط شرکت پتروشیمی نوری

اطلاعیه دفتر رییس جمهور درباره سخنان اخیر روحانی در وزارت ارتباطات

مدیران کل زندان های همدان و خراسان شمالی منصوب شدند

نابودی روابط سیاسی و دیپلماسی ونزوئلا و آمریکا

رییس جمهور ونزوئلا قطع روابط دیپلوماتیک کشورش با امریکا را اعلام کرد

ترتیل صفحه 564 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

توضیح وزارت امور خارجه درخصوص اظهارات سفیر سابق ایران در آلمان

مناظره تاجزاده و زاکانی در مورد تابوترین مسائل کشور نشان داد که فقط گفتگو راه حل است

ضرورت استفاده از ظرفیت های مردم در توسعه فضای شهری

ضرورت استفاده از ظرفیت های مردم در توسعه فضای شهری

پلارک؛ شهید عطری قطعه 26

استقبال پرشور مردم دلیجان از کاروان قرآنی انقلاب

دیدار رییس سازمان بازرسی کل کشور با همتای اتریشی خود

سه موشک در برابر هر موشک اسراییل

تصاویر/ جلسه شورای فرهنگ عمومی خراسان جنوبی با حضور نماینده ولی فقیه و استاندار

نخستین کارگاه آموزشی دوره تربیت مربی کمک های اولیه روانشناختی آغاز به کار کرد

اولین دوره آموزشی حسابرسان داخلی صنایع پتروشیمی خلیج فارس

والده سردار مومنی درگذشت

دولت به جای پالس باز گذاشتن فضای مجازی بگوید برجام چه شد/چرا به دستمزد میلیاردی کی روش اعتراض نمی شود؟

توانمندسازی محرومان و مددجویان کمیته امداد امام خمینی ضروری است

توضیحات سخنگوی دستگاه قضا در مورد پرونده وحید مظلومین

11 درصد از پرونده های وارده به دستگاه قضایی مازندران به سازش ختم شد

شهرداری باید به ساکنان کوی مهدیس اهواز خدمات دهد

صیانت از حقوق شهروندی باید از اولویت های مدیران باشد

پایگاه پژوهشی میبد از برترین های کشوری است

شخصیت شهید نواب صفوی برای جامعه شناخته شده نیست

کاهش طول همزیستی زوجین، معضلی که نیازمند ریشه یابی است

11 درصد از پرونده های وارده به دستگاه قضایی مازندران به سازش ختم شد

تعیین تکلیف معابر مسکن مهر شهرک شهید حیدری

چاپ اولین نمونه قرآن به نام آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع)

هفتمین نشست خیرین استان مرکزی برگزار شد

دهه پنجم انقلاب دهه نوسازی و جوان شدن رسانه ملی است

ادامه دخالتهای کاخ سفید در ونزوئلا و خط دهی به مخالفان دولت

خط دهی پامپئو به مخالفان ونزوئلا

فال روزانه پنجشنبه 4 بهمن 1397

نخستین کارگاه آموزشی دوره تربیت مربی کمک های اولیه روانشناختی آغاز به کار کرد

فرماندار شوشتر:به مدیریت شرکت نئوپان برای حل مشکل کارگران اخراجی سه روز مهلت دادیم

سوژه مردم: پیگیری مشکل کارگران شرکت نئوپان کارون شوشتر فرماندار شوشتر:به مدیریت شرکت نئوپان برای حل مشکل کارگران اخراجی سه روز مهلت دادیم

طرح تخلفات متروی حقانی و ساختمان بانک مرکزی در شورای عالی شهرسازی

همسر بن سلمان برای نخستین بار در ملاعام ظاهر شد

اظهارات ماجدی نظرات شخصی او بوده نه دیدگاه وزارت خارجه

ماجرای عجیب تعقیب و گریز ژنرال آمریکایی با سردار سلیمانی

نباید اجازه دهیم که امکانات ملی در اختیار مسیرهای انحرافی قرار گیرد

ارتقای 20درصدی جمعیت زنان تحصیل کرده پس از انقلاب

آیت الله سیستانی: جنایت های داعش مستندسازی شود

ابتکار: خانواده های ایرانی دچار لکنت زبان و ناتوانی در مهارت های شنیداری هستند

یک بسته حمایتی دیگر تا عید نوروز توزیع می شود

بیانیه کمیسیون فرهنگی مجلس در اعتراض به بازداشت مرضیه هاشمی

لزوم افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن

مدیرانِ آینده پژوهِ انقلاب اسلامی، افق های جدیدی را برای الگوی نوین پژوهش در دنیا، ترسیم کرده اند

کاروان قرآنی انقلاب در خمین و محلات

برگزاری دوره ارتقاء و بازآموزی مربیان و مسئولان واحدهای قم و گلستان مؤسسه کریمه

اتخاذ سیاست های پیشگیرانه راهکار بین المللی مبارزه با تروریسم

اتخاذ سیاست های پیشگیرانه راهکار بین المللی مبارزه با تروریسم