مطالب مرتبط:
اتخاذ سیاست های پیشگیرانه راهکار بین المللی مبارزه با تروریسم
نجفی خوشرودی مطرح کرد؛ اتخاذ سیاست های پیشگیرانه راهکار بین المللی مبارزه با تروریسم
ناوگان روسیه در مبارزه با تروریسم بین المللی نقش بزرگی دارد
پوتین: مبارزه با تروریسم بین المللی اولویت روسیه است/نیروهای روسیه ضربه مهلکی به تروریست ها در سوریه زدند
تصمیم مسکو برای توسعه همکاری با ایران در مبارزه با تروریسم بین المللی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 21:322018-10-16سياسي

اتخاذ سیاست های پیشگیرانه راهکار بین المللی مبارزه با تروریسم


سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: یکی از مهمترین رویه های بین المللی در موضوع مبارزه با تروریسم و افراط گرایی اتخاذ سیاست های پیشگیرانه و تدافعی است.

- نجفی خوشرودی مطرح کرد؛ به نقل از ایلنا، علی نجفی خوشرودی در کمیته صلح و امنیت بین الملل اتحادیه بین المجالس (IPU) به ایراد سخنرانی پرداخت که متن آن به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم آقایان و خانم ها: جهان امروز ما شاهد تحولات پیچیده ای است که چالش های متفاوتی برای بشر امروزی پدید آورده است.

تغییرات آب و هوایی، بحران های اقتصادی، عدم توسعه یافتگی، تجاوز و جنگ، گرسنگی و.

از جمله آنهاست که هر روزه فکر و ذهن بسیاری را به خود مشغول نموده است.

از جمله این چالش ها که در چند دهه اخیر کانون توجه بین المللی بوده و به دغدغه بسیاری از سیاستمداران و رهبران جهانی تبدیل شده است، مسئله تروریسم و شیوع افراط گرایی خشونت آمیز است.

امروزه مباحث و مجادلات پیرامون این دو مسئله که اتفاقاً محرک و مقوّم یکدیگر نیز هستند، بسیار زیاد است.

جدا از تفاوت در رویکردهای اعمالی کشورها و شیوه های مختلف و متنوع مقابله با آنها، جامعه جهانی با این داستان هم صداست که بایستی به فوریت با این دو معضل برخورد نموده و به بهترین شکل ممکن از دست آن خلاصی یابد.

به عبارت صحیح تر، اجماع جهانی شکل گرفته، تردیدی در برخورد با این دو موضوع باقی نگذاشته است.

فرای مجادلات پایان ناپذیر بر سر این دو موضوع، این اتفاق نظر وجود دارد که این دو معضل نتیجه عدم کارآمدی وضعیت کنونی بین المللی و حاصل وضعیت دوران گذار و بی نظمی جهانی منبعث از آن است.

این دو مشکل نه به منطقه مشخصی از جهان محدود است و نه می توان آن را صرفاً منشعب از دین و مرام آیینی خاصی دانست.

همچنین مبارزه نظامی صرف، نه تنها دامنه آنها را کاهش نداده، بلکه بر خاکستر تروریسم و افراط گرایی دمیده و شعله آن را از قبل افزون تر نموده است.

حال و پس از گذشت یک و نیم دهه از ناکارآمدی سیاست ها و تصمیم ها در مهار کامل بحران تروریسم و افراط گرایی پس از یازده سپتامبر، واقعیات موجود ما را مجبور می کند تا با چشمانی باز و بدور از تعصب، این چالش ها را مطمح نظر قرار دهیم.

امروزه، این اجماع وجود دارد که مبارزه موفق و بنیادین با این دو غده سرطانی، با لحاظ نمودن دو مسئله جذب مشارکت فراگیر بین المللی و دوم اتخاذ رویکردهایی همه جانبه میسر خواهد بود.

بدون درنظر گرفتن هر دو مولفه اشاره شده، چرخه معیوب مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، دور باطل خود را تکرار خواهد کرد.

در بحث مشارکت بین المللی تدابیر مختلفی می توان برشمرد که از مهمترین آن ها فرآیند حقوقی و هنجاری نمودن مسئله مقابله با تروریسم و افراط گرایی خشونت آمیز است.

در این راستا هر گونه اقدام حمایتی از گروه های تروریستی از سوی هر کس و با هر توجیه باید محکوم شده و فرآیندهای بین المللی بایستی به گونه ای شکل گیرد که خاطیان مجبور به پرداخت هزینه های سیاسی و مشروعیتی سنگینی بشوند.

در بخش رویکردهای همه جانبه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، مولفه هایی همچون فقر زدایی، توسعه یافتگی، اِعمال بدون تبعیض قانون در تمام بخش های جامعه، دخیل نمودن جوانان و بخش های مولّد جامعه مانند زنان، در فرآیند های سیاسی، اجتماعی و ملی، حل و فصل منازعات محلی و دامنه دار، برقراری عدالت اجتماعی، ایجاد رفاه، تشویق و آموزش فرهنگ تساهل و مدارا، مقابله با روایت های افراط گرایانه و ایدئولوژی های خشونت گرا امری بسیار مهم می باشد.

در این خصوص مجالس کشورهای مختلف اقدامات متفاوتی را می توانند سامان دهند: 1.

تاکید بر نقش بی بدیل مجالس کشورها در رفع عوامل ایجاد کننده خشونت منجر به افراط گرایی: یکی از عوامل مهم ایجاد خشونت که در بسیاری از موقعیت ها عامل بحران و منازعات محلی و در سطح بزرگتر منطقه ای می شود، بحران بی عدالتی است.

در این خصوص، مجالس کشورها نقش انکارناپذیری در شناسایی این نوع بی عدالتی ها و رفع آنها به واسطه قانونگذاری صحیح دارند.

با کاهش بی عدالتی و توزیع متناسب امکانات، عوامل ایجاد منازعه و تفرقه های محلی کاهش یافته و محیط جهت بروز افراط گرایی و تنش از بین خواهد رفت.

2.

نقش مهم مجالس کشورها در وضع قوانین علیه تروریسم و افراط گرایی: امروزه یکی از مهمترین رویه های بین المللی در موضوع مبارزه با تروریسم و افراط گرایی اتخاذ سیاست های پیشگیرانه و تدافعی است.

این امر که مورد تاکید اسناد بین المللی از جمله بیانیه های مجمع عمومی سازمان ملل متحد و شورای امنیت نیز هست، به کشورها توصیه می کند با ایجاد مکانیسم های بازدارنده، از بروز تروریسم و افراط گرایی در کشور خود و در سطح ملی اقدام نمایند.

در این راستا، نقش مجالس در تهیه و تصویب مقررات قانونی و همچنین قوانین کیفری متناسب، بسیار حائز اهمیت است.

3.

فضای وب و تروریسم: امروزه اینترنت و شبکه های مجازی به بستر مناسبی برای جذب و آموزش جوانان توسط گروه های افراط گرا از جمله گروه تکفیری تبدیل شده اند.

در این رابطه لازم است راه سوء استفاده افراط گرایان از ظرفیت اینترنت بسته شود و از طرف دیگر با فراهم آوردن زمینه های مناسب مانند نرم افزارها، بازی های رایانه ای و غیره جوانان را به صورت فعال در مقابل افراط گرایی و تروریسم قرار داد.

4.

نقش مهم مجالس در خشکاندن ریشه های تروریسم در بین جوانان با تزریق روحیه امید و زدودن افسردگی: مشارکت جوانان در فرآیندهای سیاسی و احیای امید و زدودن افسردگی از ضروریات خشکاندن ریشه های تروریسم در جوانان به شمار می رود.

تشکیل بنیادهای گفتگوی بین جوانان، ایجاد تسهیلات ورزشی و تفریحی، ایجاد گروه های غیردولتی توسط جوانان که مشکلات اجتماعی را مدیریت و حل و فصل می کند، از جمله راهکارهای بازگشت دادن جوانان به فرآیندهای اجتماعی است.

در این خصوص، جمهوری اسلامی ایران ساختارهای متنوع و متفاوتی ایجاد کرده است که وجود وزارت ورزش و جوانان و تمهید مقدمات تشکیل "مجلس جوانان" از جمله آنهاست.

5.

بررسی نقش مجالس در حفظ و برقراری دولت مقتدر و با ثبات: در کشورهای جهان سوم به دلیل ضعف و سرکوب جامعه مدنی و عدم شکل گیری نهادهای غیردولتی قدرتمند، هنوز دولت نقش و جایگاه ویژه ای در عرصه اجتماعی دارد.

بنابراین بازیگری هوشمندانه دولت در اجتماع، نقش بی بدیلی در ثبات و پیشرفت جامعه و دور نگه داشتن آن از افراط گرایی و تروریسم ایفا می کند.

اقتدار دولت امروزه و در قرن بیست ویکم با فرآیندهای مختلفی حاصل می شود.

فاکتورهایی مانند حاکمیت قانون، ایجاد نظم در سطوح مختلف، مبارزه بدون تبعیض با مظاهر فساد، ایجاد بدون تبعیض رفاه برای تمامی اقشار جامعه، رفع فقر و خشکاندن بیکاری، تداوم ساخت فرایند دولت – ملت و ایجاد حس وطن پرستی مثبت از جمله این موارد است که در قدم اول، تمامی این اقدامات باید مستظهر به حمایت های قانونی مصوب مجالس باشد.

آقایان و خانم ها: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی بزرگ تروریسم همیشه در صف مقدم مبارزه با این جریان قرار داشته و هزینه های مختلف آن را نیز پرداخته است.

همان طور که مطلع هستید ملت ایران در ماه گذشته، شاهد حمله دیگری از سوی تروریست ها بود.

این حمله در شهر اهواز و در یک رژه نظامی صورت گرفت که در جریان آن چند نفر کشته و زخمی شدند.

سال گذشته نیز اقدام تروریستی توسط داعش علیه مردم ایران در مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی (ره) اتفاق افتاد، که در آن حادثه نیز تعداد زیادی کشته و زخمی شدند.

همچنین از ابتدای انقلاب اسلامی ایران بیش از 16000 نفر از مردم عادی قربانی اقدامات تروریستی گروه مجاهدین خلق شده اند که در اینجا از تمامی نمایندگان محترم مجالس کشورها درخواست می کنم تحقیقات جدی خود در مورد این گروه تروریستی را شروع نموده و این فرقه منحرف را در زمره گروه های تروریستی مورد شناسایی قرار دهند.

علیرغم تمام این اتفاقات، در عزم راسخ جمهوری اسلامی ایران بر مبارزه دائمی با تروریسم و افراط گرایی خللی وارد نخواهد شد و ما این موضوع را در دو عرصه اتخاذ ترتیبات لازم امنیتی و عرصه دیپلماسی پیگیری می کنیم.

در صحنه دیپلماسی همان طور که مطلع هستید با پیشنهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران، قطعنامه جهان علیه خشونت و افراط گرایی (WAVE) به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید و در صحنه نظامی نیز تجربه مثبتی از همکاری بین ایران و سه کشور سوریه، روسیه و عراق در مبارزه با جریان ترور و افراط وجود دارد.

در این راستا جمهوری اسلامی ایران آغوش خود را برای هرگونه مشارکت بین المللی و همکاری با سایر کشورها، در امر مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، باز نموده است.

در پایان در پاسخ به ادعای نماینده بحرین در این جلسه علیه جمهوری اسلامی ایران، موکدا این ادعاها را رد می کنم و آن را مغایر صلح و امنیت منطقه می دانم.

حامیان تروریسم مشخص هستند.

ایران نقش برجسته ای در مبارزه با تروریسم ایفا کرده است.

اگر کمک ایران نبود امروز داعش بخش های زیادی از منطقه را تصاحب کرده بود.


کلید واژه ها: بین المللی - تروریسم - کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس - مبارزه - افراط - جهان - جهانی - امروز - اتحادیه بین المجالس - مجلس شورای اسلامی - کمیسیون امنیت ملی - کمیسیون امنیت - سیاستمداران - سیاست خارجی - امنیت - بحران - تفاوت - نجفی - معضل - سخنرانی - امروزی - داستان - راهکار - خاکستر - گرسنگی - بهترین - اسلامی - منطقه - تجاوز - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
برقراری عدالت، صلح پایدار ایجاد می کند/ نقش بی بدیل آموزه های دینی در این راستا

نماز جمعه تهران

نخستین کنگره ملی امام زاده غیاث الدین محمد(ع) در مشهد برگزار شد

لزوم جوان گرایی در سطوح مدیریتی کشور

تقوا و ورع؛ لازمه شیعه واقعی/ راستگویی را نهادینه کنیم

تصویب لایحه نظام رتبه بندی معلمان در کمیسیون تخصصی دولت

امام جمعه شهرکرد: ارزش پول ملی وضع مناسب ندارد

برگزاری مراسم تشییع پیکر دکتر نوربخش و تاج الدین

پیام های تسلیت به مناسبت درگذشت مدیر عامل و معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تامین اجتماعی

رییس قوه قضاییه درگذشت مدیر عامل و معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

برگزاری مراسم تشییع پیکر دکتر نوربخش و تاج الدین+ عکس

تکذیب عمدی بودن تصادف خودروی مدیرعامل تأمین اجتماعی

پیکر مدیرعامل تامین اجتماعی در حرم عبدالعظیم حسنی آرام می گیرد

عزاداری مراجع عظام تقلید در شهادت امام حسن عسکری(ع)

وحشت دشمنان اسلام از شان و جایگاه رهبری در ایران

امام جمعه سمنان: وضعیت حجاب در برخی مناطق اروپایی شده است

سالروز آغاز امامت حضرت مهدی (عج) مقدمه تشکیل حکومت جهانی و پیاده شدن آرمان ها و آرزوهای تمام انبیای الهی است

راست گویی را در جامعه نهادینه کنیم

پیام تسلیت دکتر پرویزیان در پی درگذشت رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی

نمایش خودروهای کلاسیک در اصفهان

آیت الله امامی کاشانی: احتکار در کشور اسلامی خیانت است

وزیر امور خارجه واتیکان تحریم های امریکا علیه ایران را محکوم کرد

گزارش تصویری : دسته عزاداری حضرت آیت الله وحید خراسانی در روز شهادت امام حسن عسکری(ع)

پس از روز قم، روز اصفهان در تقویم ثبت می شود

بیانیه تأمین اجتماعی درپی درگذشت مدیرعامل و معاون این سازمان

تحریم های استکبار جهانی ملت ایران را نشانه گرفته است

امام جمعه بندرعباس: گفته هایم درباره پاستور مستند بود

پاسخ قاطع به رژیم صهیونیستی راه رهایی مردم فلسطین است

اقتدار آمریکا در دنیا رو به افول و زوال است

امام جمعه آستارا: وحدت، رمز پیروزی مسلمانان است

انقلاب اسلامی موجب وحدت جهان اسلام شد

استفاده نکردن از ظرفیت ها بزرگترین مشکل کشور است

اقتدار نظام جمهوری اسلامی مدیون بسیجیان است

خدمت به مردم و جامعه کارگری دغدغه دکتر نوربخش بود/وفای به عهد ویژگی بارز نوربخش بود

قاطعیت قوه قضاییه، جنگ روانی دشمن را خنثی کرد

شیعه باید تقوا و ورع داشته باشد/ راستگویی را نهادینه کنیم

نقشه سازش گران با آمریکا بی پایه و اساس است

فیسبوک دستور زاکربرگ نسبت به استفاده از گوشی های اندرویدی را تکذیب کرد

شناسایی ارسال انبوه پیامک تبلیغاتی با هوش مصنوعی

کشف بدافزار استخراج ارز با پردازشگر قربانیان

وداع با پیکر نوربخش و تاج الدین در گرگان

اولین پردازنده مخصوص هوش مصنوعی در راه بازار

بدرقه پیکر نوربخش و معاونش در گرگان +عکس

عاقبت دوستی با دشمنان خدا در کلام امام حسن عسکری(ع)

استخدام فروشنده حرفه ای جهت واحد نان و شیرینی در تهران

اقتدار نظام جمهوری اسلامی مدیون بسیجیان است

استفاده نکردن از ظرفیت ها بزرگترین مشکل کشور است

انقلاب اسلامی موجب وحدت جهان اسلام شد

اسلام بستر رویش و ازدیاد سرمایه ها است

امام جمعه آستارا: وحدت، رمز پیروزی مسلمانان است

اقدام قوه قضایی در برخورد با مفسدان اقتصادی قابل تحسین است

اقتدار آمریکا در دنیا رو به افول و زوال است

پاسخ قاطع به رژیم صهیونیستی راه رهایی مردم فلسطین است

استاندار لرستان درگذشت مدیرعامل تامین اجتماعی را تسلیت گفت

امام جمعه بندرعباس: گفته هایم درباره پاستور مستند بود

تحریم های استکبار جهانی ملت ایران را نشانه گرفته است

احیای دریاچه ارومیه با شکست مواجه شده؟

بی تاثیری تحریم ها بر فرزندان عاشورا

بازگشایی محور مواصلاتی تونل کارون 4

امام جمعه رشت: آمریکا از تحریم بر علیه ایران مایوس شد

13 آبان ماه 97 روز ناکامی آمریکا بود

انتقاد نماینده حضرت آیت الله سیستانی از درگیری های قبیله ای در عراق

13 آبان ماه 97 روز ناکامی آمریکا بود

اخلال در نظام اقتصادی مصداق «محاربه» است/ نمازگزاران صاحبان مصلی هستند و دیگران مستأجر/ ترامپ کریه‎ترین رییس جمهور تاریخ آمریکا

امام جمعه رشت: آمریکا از تحریم بر علیه ایران مایوس شد

تکذیب شد

آیت الله امامی کاشانی: اخلال در نظام اقتصادی مصداق «محاربه» است/ اخلال در مسائل اقتصادی خیانت به مردم است

رییس قوه قضاییه، درگذشت مدیرعامل و معاون تأمین اجتماعی را تسلیت گفت

خطیب جمعه کرمان؛وحدت نیاز اصلی جهان اسلام

تقویت همدلی و برادری یکی از آثار هفته وحدت است

همایش تأسیس رشته طراحی اسباب بازی در دانشگاه ها برگزار می شود

دستگاه قضا مبارزه با فساد اقتصادی را ادامه دهد

تغییر سبک زندگی؛ از عمده دلایل افزایش آمار طلاق در جامعه

استقبال زائران سامرا از طرح آموزش تلاوت صحیح قرآن

ایران؛ تنها منادی بین امت های اسلامی

تجلیل از دو نفر از بانوان حافظ کل قرآن در نماز جمعه تبریز

تبعات خودسانسوری در وقف/ موقوفه کم نیست، مدیریت شایسته کم است

مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تأمین اجتماعی در بیمارستان میلاد آغاز شد

نماز جمعه تهران

راننده سهل انگار مرگ بیمار قلبی را رقم زد

آگاهی از سلامت پوست با حسگر پوشیدنی

سانحه رانندگی مرگبار در محورشاهین دژ-تکاب

برگزاری هشتمین کنفرانس منطقه ای حقوق بین الملل بشردوستانه جنوب آسیا در تهران

لنده در صدر بارشهای کم سابقه باران در کهگیلویه و بویراحمد

لایحه رتبه بندی معلمان در کمیسیون تخصصی دفتر هیأت دولت تصویب شد

بررسی یک مطالبه؛ رفع تبعیض میان معلمان و سایر کارمندان محقق می شود؟

شورای صلح افغانستان: روند صلح افغانستان دیگر در اختیار این شورا نیست

نگاهی به بازسازی حرم امامین عسکریین/ حرمی باشکوه در قلب سامرا

یاد امام زمان (عج) موجب کاهش معضلات اجتماعی است

تخریب با هدف تفرقه وجدایی حربه دشمنان انقلاب

ایستادگی و مقاومت رمز پیروزی است نه مذاکره 

توجه بیشتر به جوانان ارزشی در مسئولیت

مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی آغاز شد

در کشورمان صنعت اسباب بازی نداریم

تصاویر: مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسکری در دفتر آیت الله جوادی آملی

نگاهی به بازسازی حرم امامیین عسکریین/ حرمی باشکوه در قلب سامرا

آشکار شدن چهره واقعی آمریکا

علم الهدی: اعدام دو اخلالگر اقتصادی به مردم امید و آرامش داد/ قوه قضاییه مدیران اجرایی مقصر را هم محاکمه کند

افزایش مستمری ها و مزد در دستور کار قرار گیرد/تاکید بر حضور گسترده در راهپیمایی سالروز تصویب قانون کار

تشییع پیکر مدیرعامل و معاون سازمان تأمین اجتماعی

اتخاذ سیاست های پیشگیرانه راهکار بین المللی مبارزه با تروریسم

اتخاذ سیاست های پیشگیرانه راهکار بین المللی مبارزه با تروریسم