مطالب مرتبط:
قدرت خرید 30 درصد کاهش یافت | برنامه های دولت برای حمایت از دهک های کم درآمد
شرکت روزانه 150 نفر در برنامه های مجتمع آموزش های کاربردی حوزه اصفهان
ثبت اطلاعات زنان سرپرست خانوار در سامانه ای جامع در برنامه ششم توسعه
تازه ترین خبرها از «رضا گلزار» و برنامه پرسروصدایش
برنامه کمیته مشوقین استقلال برای تقدیر از پادووانی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 مهر 1397 ساعت 21:202018-10-16فرهنگي

برنامه ستاره محور به جایی نمی رسد


بیژن بیرنگ از جمله فارغ التحصیلان ادبیات نمایشی است که هرچند سابقه فعالیت هم در سینما و هم برای شبکه نمایش خانگی را دارد اما بیش از هر چیز به واسطه فعالیت های تلویزیونی اش شناخته می شود.

- بیرنگ کار در تلویزیون را با کارگردانی تلویزیونی مجموعه در خانه آغاز کرد و به دنبال آن با مشارکت در ساخت برخی آثار طنز محبوب کودکان و نوجوانان و از جمله چاق و لاغر فعالیت خود را امتداد داد.

اوج شهرت بیرنگ زمانی بود که با همراهی مسعود رسام مجموعه تلویزیونی همسران را ساخت؛ موفقیت این مجموعه در جلب مخاطب و به دنبال آن ساخت مجموعه خانه سبز بود که شهرت بیرنگ را دوچندان کرد.

سرزمین سبز مجموعه بعدی بیرنگ بود که به اندازه خانه سبز دیده نشد.

بیرنگ در میانه دهه 80 اجرای یک برنامه گفت وگومحور با عنوان باز هم زندگی را برعهده گرفت و به دنبال آن مجموعه هایی مانند شام ایرانی و عشق تعطیل نیست را برای شبکه خانگی تولید کرد.

بهانه مان برای گفت وگو با بیژن بیرنگ، سرنوشت طرحی تلویزیونی با عنوان بابا لنگ دراز ایرانی بود و دیری نگذشت که بیرنگ از طرح تازه اش برای راه اندازی یک برنامه گفت وگو محور به روز حرف زد.

بابا لنگ دراز ایرانی بالاخره به کجا رسید؟ یادم می آید خیلی مشتاق تولیدش بودید؟طرحم آماده بود و برای تولید آن را به شبکه دوی سیما هم ارائه دادم و خیلی هم مشتاق بودم که به جریان بیفتد اما اشتیاقم کور شد، چون آن قدر روال تأییدش به طول انجامید که اگر هم به سرانجام برسد دیگر خودم رغبتی به تولیدش ندارم.

یعنی بناست تغییر فاز دهید و به جای تولید یک مجموعه نمایشی، ساختاری تازه را برای کارگردانی انتخاب کنید؟این روزها خیلی دوست دارم یک برنامه گفت وگومحور داشته باشم، چون فکر می کنم روزگاری است که زدن به عمق بیش از هر چیز دیگر برای جامعه مان لازم و ضروری است.

البته در میانه دهه 80 هم تجربه اجرای باز هم زندگی را داشتم و در آنجا هم کوشیدم برخی مباحث اجتماعی، روان شناسی و خانوادگی را طرح نموده و برایش راه حل پیدا کنم و حالا هم فکر می کنم نیاز داریم به یک برنامه گفت وگو محور عمیق برای طرح معضلاتی که گریبان مان را گرفته!چه در تلویزیون و چه در سامانه های مجازی برنامه گفت وگومحور کم نداریم.

آیا این تعدد برنامه گفت وگو محور ورودتان به این عرصه را پرریسک نمی کند؟آنچه از برنامه گفت وگو محور در تلویزیون یا فضای مجازی باب شده یک سری برنامه گفت وگومحور است که محورشان حضور چهره هاست؛ کار به جایی رسیده که دیگر اجرای این برنامه ها را هم به چهره ها می دهند تا پتانسیل مخاطب را بالا ببرند.

ابدا به دنبال چنین برنامه ای نیستم.

من می خواهم یک برنامه موضوع محور راه بیندازیم که به گونه ای تخصصی به موضوعات مبتلابه جامعه ورود کند.

طرح این برنامه سال ها در ذهنم بوده است و در دو سال اخیر به این نتیجه رسیده ام که می توان بهتر از هر زمان دیگری این طرح را اجرایی کرد.

مگر در دو سال اخیر چه اتفاقی رخ داده که شما را به اجرای این برنامه گفت وگو محورراغب کرده است؟غلبه فضای مجازی در این سال ها بیشتر شده و بارها پیش آمده که مخاطبان فریب دروغ های این فضا را خورده اند.

در این شرایط جامعه نیاز دارد به مطرح کردن مصائبش در قالب برنامه ای تحلیلی که بتواند به عمق بزند.

این یک واقعیت است که اگر سراغ خرد جمعی برویم بسیاری از مشکلات حل خواهد شد و حتی زمانی که با مسعود رسام سریال هایی مانند خانه سبز را می ساختیم سعی می کردیم طوری داستان پردازی کنیم که اهمیت خرد جمعی نمایش داده شود.

در روزگار غلبه سایبر که این خرد جمعی اهمیت بیشتری می یابد پس چرا از طریق یک برنامه گفت و گو محور تخصصی اهمیتش را ارج ننهیم.

از صحبت هایتان این طور استنباط می شود که به دنبال اجرای برنامه ای هستید که در موضوعات مبتلابه جامعه به لحظه ورود کند و راهکار عملیاتی دهد؟همین بالا و پایین رفتن قیمت ارز را ببینید که چه التهابی را وارد جامعه کرده! این مسأله ای است که در برنامه های مختلف رادیو و تلویزیون از میزگرد گرفته تا گفت و گوی چالشی و گزارش های خبری بدان پرداخته شده است، اما جای برنامه ای عامه پسند که با حضور مستقیم مخاطب در فضایی مفرح به چنین مسأله حادی ورود کند کاملا خالی است.

مشکل این است که مسائل مهم را در برنامه هایی ارائه می دهیم که مخاطب ندارد و اگر برنامه گفت وگو محور مدنظرم راه بیفتد این خلأ تا حد زیادی جبران خواهد شد.

البته مشکل اصلی، طرح مسأله بدون ارائه راهکار عملیاتی حل آن است!همین طور است.

این یک روند غلط بوده که مدام با نگاه انتقادی طرح مشکل می کنیم، اما به عمق ماجرا نمی رویم.

واقعیت این است که با زیر سوال بردن همه چیز و همه کس به نتیجه نمی رسیم.

وقتی مسأله ای در کشور پیش می آید همه در ضررش سهیم هستیم پس وقتی بناست برنامه ای درباره این مسأله تولید شود باید برنامه ای باشد که راهبرد دهد.

درباره غلبه فضای مجازی بر زندگی ایرانیان، کم محتوا تولید نشده است اما وقتی بخش عمده این محتواها می شود زیر سوال بردن فضای مجازی، معلوم است که مخاطب گارد می گیرد و محتوای مان به درد نمی خورد.

مسأله را باید کاملا واقعگرایانه ارائه کرد و کنارش هم راهبرد داد؛ این کار مشکلی است.

مشکل کجاست؛ پیدا کردن راهبرد؟؟برنامه های راهبردی گروه تحقیق و پژوهش ویژه و منسجم می خواهد، یعنی نمی شود به اطلاعات و داده های خبری یا مجازی اعتماد کرد و باید سراغ پژوهشگرانی رفت که سال های سال عمرشان وقف کشف یک راهبرد شده است.

یادم می آید حین تولید باز هم زندگی بارها در پیدا کردن پژوهشگر مرتبط با موضوع مجبور شدیم موضوع را عوض کنیم.

همین حالا در کشورمان با معضل آموزش و پرورشی روبه روییم که کودکان را در مسیر استعدادهایشان قرار نمی دهد و تازه بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه است که فرزندان ما درمی یابند مسیر را اشتباه رفته اند! کدام برنامه کلیدی را دیده ایم که در این باره راهبرد عملیاتی دهد؟سوالی که پیش می آید این است که چرا صاحب سریال های پرمخاطبی مانند همسران و خانه سبز از مدیوم نمایشی برای ارائه راهبرد استفاده نکرده و می خواهد مستقیم طرح مسأله کند؟راحتتان کنم؛ در تولید مجموعه های نمایشی، دست ها بسته است و فضای کار، محدود! چرا؟ چون کوچک ترین اشاره ای، فلان مدیر یا بهمان صنف را ناراحت می کند! بماند که روی غلتک انداختن تولید یک مجموعه نمایشی کلی زمان می گیرد و در این حین سوژه هم می سوزد.

از آن گذشته سازمان هم با مشکلات مالی عدیده روبه روست و این که بخواهد روی سریالی راهبردی که طرح چالش کند بودجه بگذارد، دشوار است.

پس می ماند تولید برنامه گفت وگومحور.

چرا طرح یک سریال راهبردی را به شبکه خانگی ارائه نمی دهید؟ در آنجا که در این سال ها بودجه های خوبی صرف تولید شده!به هر حال من تجربه تولید در شبکه خانگی را هم پشت سر گذاشته ام.

آنجا کاملا دست بخش خصوصی است و بخش خصوصی حوصله این را ندارد که چند ماه منتظر بماند تا کار به ثمر بنشیند و می خواهد در کوتاه ترین زمان سرمایه اش برگردد.

حق هم دارد.

وقتی از جیبش خرج می کند باید به سود برسد وگرنه ورشکسته می شود.

زمانی که عشق تعطیل نیست را برای شبکه خانگی تولید می کردم به دنبال این بودم که رفته رفته فضا را برای طرح معضلات و ارائه راهبرد فراهم کنم اما عجله بخش خصوصی و بازیگرسالاری، عرصه را بر من تنگ کرد و تولید ناتمام ماند.

.

و عجیب که همان بازیگرسالاری این روزها بلای جان تهیه کنندگان سینما و تلویزیون هم شده است؟آن روزها هشدار دادم که این اهمیت بیش از حد به ستاره ها، سرانجامی خوش نخواهد داشت اما هشدارهایم جدی گرفته نشد تا اخیرا که درخواست های نجومی برخی بازیگران، انتقادات تند و تیز همکاران را موجب شده! اگر همان موقع هشدارها را جدی می گرفتند می شد سازوکاری مناسب برای کنترل تقاضاهای مالی بی حساب و کتاب این گروه طراحی و اجرا کرد.

حرف آخر؟بیکاری از هر کاری سخت تر است اما نمی شود به هر قیمتی تن به کار داد!
کلید واژه ها: برنامه - تلویزیون - تولید - ایرانی - مجموعه تلویزیونی - نمایش - شبکه نمایش خانگی - خانه سبز - فارغ التحصیلان - عشق تعطیل نیست - چهره ها - شبکه - خانه - نمایش خانگی - مخاطب - زندگی - میانه - مجازی - شبکه نمایش - شام ایرانی - شبکه خانگی - روان شناسی - فضای مجازی - چهره - نوجوانان - ادبیات - موفقیت - کودکان - انتخاب - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
تئاتر مولوی یکشنبه 30 دی تعطیل است

تقدیر از برگزیدگان هفتمین سوگواره های عاشورایی/ «اعلان» به جای «پوستر» پیشنهاد شد

2 جایزه برای سینمای ایران در جشنواره فیلم بنگلادش

سینمای ایران همسو با آرمان های امام (ره) نیست

2 جایزه سینمایی جشنواره فیلم بنگلادش به ایران رسید

2 جایزه برای سینمای ایران در جشنواره فیلم بنگلادش

تخت جمشید، ریشه در پیغام صلح و دوستی ایرانیان دارد

جایزه افتخاری «سزار» به رابرت ردفورد اهدا می شود

حمایت تمام عیار لیلا اوتادی از برانکو و طعنه او به کی روش +عکس

تئاتر مولوی یکشنبه 30 دی تعطیل است

اختتامیه جشنواره سرودهای حماسی

قطعی برق در مناطق مختلف استان+فیلم

برگزاری نشست ادبی دوپنجره در دوگنبدان

برگزاری نشست ادبی دوپنجره در دوگنبدان+فیلم

رونق ورزش های زمستانی در چهارمحال و بختیاری + فیلم

2 جایزه برای سینمای ایران در جشنواره فیلم بنگلادش

با حضور نادر طالب زاده صورت گرفت تقدیر از برگزیدگان هفتمین سوگواره های عاشورایی/ «اعلان» به جای «پوستر» پیشنهاد شد

روزیاتو: نقد فیلم قانون مورفی؛ تعقیب و گریز کمدی-فانتزی از نوع ایرانی

صفحه اول روزنامه همشهری پنج شنبه 27 دی

جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم داکا برای درساژ

دبیرکارگروه مد و لباس: بیش از 75 درصد از پوشاک ایران را خودمان تامین می کنیم

هیولای قرمز شاخدار در راه سینمای هالیوود

2 جایزه جشنواره فیلم بنگلادش برای ایران

کمال تبریزی: باید راه جدیدی پیدا کنیم

فیلم/ امضای طومار در اعتراض به تغییر نام «زائر» به «مسافر» در دکه های شهری

دو جایزه برای سینمای ایران در جشنواره بین المللی فیلم بنگلادش

محمدرضا فروتن، اولین بازیگر «مانکن» شد

هیولای قرمز شاخدار در راه سینمای هالیوود

ساندنس داوران 2019 خود را معرفی کرد

2 جایزه برای سینمای ایران در جشنواره بین المللی فیلم بنگلادش

فرهنگ و هنر مازندران از تولد خسرو سینایی تا نمایش چاه در هند

داودنژاد از احتمال حضور «مصایب شیرین 2» در جشنواره فجر خبر داد

محب اهری؛ از «سربداران» تا «معمای شاه»

ثبت نام بیش از 2 هزار خبرنگار برای حضور در سینمای رسانه ها

«بمب» یک فیلم متوسط و بازیگر محور است

اعلام زمان و مکان مراسم ختم حسین محب اهری

برگزاری نکوداشت «آقای بازیگر» در جشنواره فیلم فجر

سربازان به تماشای آثار جشنواره فیلم عمار می نشینند

تجلیل از آقای بازیگر در جشنواره فیلم فجر

دو جایزه جشنواره «داکا» برای سینمای ایران

هیولای قرمز شاخدار در راه سینمای هالیوود+ عکس

دو جایزه جشنواره «داکا» برای سینمای ایران

دبیرکارگروه مد و لباس: بیش از 75 درصد از پوشاک ایران را خودمان تامین می کنیم/ هیج محدودیتی در زمینه طراحی لباس در ایران وجود ندا

راهب هندو در حال مالیدن خاکستر به صورت در یک جشنواره آیینی در الله آباد هند

ستاره اسکندری کتاب «احتمالا گم شده ام» را به دوستداران کتاب پیشنهاد داد

برگزاری جشنواره فرهنگی و ورزشی آنا در خلخال

نمایش آثار نهمین جشنواره فیلم عمار در مرکز آموزشی نزاجا

زندگینامه شهید رسول خلیلی به چاپ چهارم رسید

اپل با همکاری نویسنده ی فیلمنامه شرلوک هولمز سریال 10 قسمتی می سازد

تقدیر ویژه جوایز سزار فرانسه از «رابرت ردفورد»

حسن پورشیرازی با سریال «برادرجان» ماه مبارک رمضان دوباره به تلویزیون خواهد آمد

در سوگ رسوای زمانه

پیش فروش بلیت های فیلم فجر

کمال تبریزی از دلایل ورود سرمایه های مشکوک به سینما می گوید

تقدیر ویژه جوایز سزار فرانسه از «رابرت ردفورد»

نکوداشت عنایت سمیعی فرهنگوری از دیار باران

شیطان شوخ در اسپانیا جنجالی شد+عکس

برپایی نمایشگاهی از آثار هنری نفیس معلولان توانمند اصفهانی

عرضه آثار هنری نفیس معلولان توانمند اصفهانی

ساعات پر ماجرای یک زندگی

ملاک حذف و اضافه برنامه های سینمایی در سیما چیست؟/ حواشی یک توییت

توصیف جامعه چین

روایت کارگردان های بزرگ

زمان و مکان ختم محب اهری

حسن پورشیرازی به «برادرجان» پیوست

جشن صد سالگی هنرستان موسیقی برگزار شد

سیدعباس صالحی: تصمیم گرفتیم جشنواره موسیقی فجر را به شکل غیر رقابتی حفظ کنیم و بخش رقابتی را به بخش خصوصی بدهیم

آرامگاه پیام صابری، همسر زیبا بروفه، 40 روز پس از درگذشت + عکس

به بهانه درگذشت «مایکل عطیه» از پدیده های عالم ریاضی

طنین موسیقی «بمب؛یک عاشقانه» در اروپا

شاعر برنده پولیتزر درگذشت

نقش متفاوت هومن سیدی در جشنواره فیلم فجر/طلا همکاری رامبد جوان با کارگردان باسابقه سینما

لیلا بلوکات: ممنوع التصویر نیستم، خواستم خودم را تنبیه کنم

طنین موسیقی «بمب؛یک عاشقانه» در اروپا

لیلا بلوکات: ممنوع التصویر نیستم، خواستم خودم را تنبیه کنم

نگارگری بر روی فلز، هنر اصیل ایرانی

فریدون جیرانی: علاقه مندان فیلم ها امسال خیالشان راحت تر است

هیج محدودیتی در زمینه طراحی لباس در ایران وجود ندارد

معرفی کتاب هایی برای شب های بلند زمستان

فریدون جیرانی: علاقه مندان فیلم ها امسال خیالشان راحت تر است

دبیر جشنواره فیلم فجر 37: برخی فیلم های امسال چالش برانگیزند/ دلیل ساخت سیمرغ های فجر در خارج کشور

حسن پورشیرازی با «برادرجان» به تلویزیون می آید

ساندنس داوران 2019 خود را معرفی کرد/ از دمین شازل تا جین کمپیون

در گذشت برنده جایزه پولیتزر

نمایش فیلم های جشنواره فجر در پردیس سیتی سنتر اصفهان

از توقیف مستند هاشمی تا درگذشت بازیگر محبوب

ساندنس داوران 2019 خود را معرفی کرد

تصاویر هنرمندان در مراسم تشییع حسین محب اهری

فراخوان جشنواره چهل چراغ در اصفهان

شاعر برنده پولیتزر درگذشت

فراخوان دومین جایزه ترانه «افشین یداللهی» منتشر شد

همسر ملکه بریتانیا از یک تصادف رانندگی جان سالم به در برد

جدول نمایش فیلم های جشنواره فیلم فجر منتشر شد

نقش زبان فارسی در دیپلماسی ایرانی

برلین 69 | تکمیل فهرست فیلم های رقابتی

اخر هفته ها کدام تئاتر را در کدام تماشاخانه ببنیم؟

ناصر نظامی : دوبله ایران کِسِل است

معرفی داوران ساندنس2019 | از دمین شازل تا جین کمپیون

نکوداشت عزت الله انتظامی در جشنواره فیلم فجر 37

تاریخ معاصر در ویترین «فیلم فجر 37»؛

برنامه ستاره محور به جایی نمی رسد

برنامه ستاره محور به جایی نمی رسد